OTANT�K TA�

KRİZOPRAS TAŞI DOĞAL KAYA

DOĞAL KAYALAR
Krizopras Taşı
Fiyatı      :      SATILDI TL
[dpsc_display_product]
Ürünün Özellikleri
 • 74.84 GR
 • AYNI GÜN KARGO
 • EŞİ YOKTUR
 • KDV DAHİL
 • KOLEKSİYON İÇİN UYGUN
 • YEŞİL KRİZOPRAS MİNARELİ

Krizopraz, sarımsı yeşil ve yeşil arasında değişen renkte yarı saydam bir kalsedonun adıdır. Yeşil rengi genellikle nikel izlerinden kaynaklanır. Güzel yeşil krisopraz, mücevher silisinden sonra ikinci en değerli kalsedon çeşididir.

Krizopras

Krizopras

“Krisopraz” ismi Yunancada “altın elma” veya “altın pırasa” anlamına gelmektedir. Bugün en çok boncuk ve cabochons yapmak için kullanılır. Olağanüstü krisopraz parçaları bazen yarı saydam yönlü taşlara kesilir.

Taş olarak krisopraz antik Yunanlılar ve Romalılar tarafından biliniyordu. Eserleri arasında birkaç parça bulundu, ancak o zaman kullanımı yaygın değildi. Krizopras, 1700’lü yıllarda Polonya’daki yataklar keşfedildikten sonra Avrupa’da popüler bir mücevher haline geldi. Bugün, çoğu krisopraz Avustralya’da üretilmektedir, ancak malzemeler sınırlı olduğu için yaygın olarak kullanılmamaktadır.

krisopraz kabaşonu

Krisopraz Kabaşonu: Canlı yeşil renkte bir krisopraz kabaşonu. Telif hakkı iStockphoto / wirachai moontha.
Krisoprazda Renk

Krisoprazın rengi esas olarak nikel içeriği ile belirlenir; bununla birlikte, nikel mikrokristalin kuvars içinde çeşitli şekillerde meydana gelebilir. Kuvars, dağınık nikel oksit ve serbest nikel iyonları ile karıştırılan az miktarda nikel silikatın tamamı, krisoprazın yeşil rengine katkıda bulunabilir. Nikelin mikrokristalin kuvarsın kafesine girdiği düşünülmemektedir.

Krizopraz bir dizi yeşil renkte oluşur. Bunlar soluk sarımsı yeşilden derin doymuş yeşile kadar değişir. Nikelin bolluğu, yeşil rengin gücünü belirler. Soluk sarımsı yeşil örnekler ağırlıkça yüzde 0.2 ila 1.0 arasında nikel oksit içerebilir. Koyu yeşil örnekler ağırlıkça yüzde 5’e kadar nikel oksit içerebilir.

Bazı krisopraz örneklerindeki renk kararsızdır. Güneş ışığına uzun süre maruz kalması solmasına neden olabilir. Tarlada yüzeyde soluk örnekler bulunursa, yüzeyin hemen altında daha iyi renk bulunabilir. Isı, krisoprazda renk solmasına da neden olabilir. Taşın ısınmasını önlemek için takı onarımı sırasında dikkatli olunmalıdır. Kesme taşlar ve değerli taşlar doğrudan güneş ışığına veya sıcağa maruz kalacakları yerlerde saklanmamalı veya sergilenmemelidir. Isı kaynaklarından uzakta saklanan bir kutu, çekmece veya mücevher dolabı koruma sağlayabilir.
OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE DOĞAL TAM RENGİNDE YEŞİL KRİZOPRAS TAŞI KAYA KOLEKSİYON İÇİN UYGUN BİR PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR;SEVDİKLERİNİZ İÇİN FANTASTİK VE ANLAMLI BİR HEDİYE;
AĞIRLIK:74.84 GR  4 CM X 4 CM X 3,6 CM

Krisopraz Kaba: Alt ve üste duvar kayası ile damar doldurma krisopraz parçası. Çoğu krisopraz, peridotit, dunit veya serpentinitte bir damar veya kırık dolgu olarak bulunur. Bu kırıklar nadiren birkaç inçten daha fazladır, bu da pürüzlerin boyutunu sınırlar. Bu materyalin geldiği kırık yaklaşık iki santimetre genişliğindeydi.
Krisoprazın Jeolojisi ve Dağılımı

Krizopras Özellikleri

Krizopras Özellikleri

Krisopraz tortuları, nikel taşıyan kayaların yıprandığı alanlarda sığ derinliklerde meydana gelir. Orada kavite, ven ve kırık dolguları olarak bulunur. Damarlar ve kırıklar genellikle birkaç inç genişliğinde ve nadiren birkaç feet uzunluğundadır. Krisopraz ton ile değil kilogram ile çıkarılır.

Krisopraz genellikle peridotit , dunit ve serpantinit içinde bulunur veya bunlarla ilişkilidir. Bu kayalar genellikle bir ofiyolitin veya bir batma bölgesinin bir parçasıdır. Krisoprazın yeşil rengini üreten nikel, bu kayalar yıprandıkça açığa çıkar.

Dünyanın erken krisoprazının çoğu, Polonya’daki Szklary deposundaki yüzey ve yeraltı çalışmalarından üretildi. Madencilik, Orta Çağ’da orada başladı ve 1980 yılına kadar aralıklı olarak devam etti ve 2010’da başlayan alanda yenilenen faaliyet.

Avustralya bugün krisoprazın lider üreticisidir. En iyi krisoprazın çoğu, Queensland, Avustralya’daki Marlborough Creek Bölgesi’nde çıkarılır. Diğer pek çok mevduat Yeni Güney Galler, Güney Avustralya ve Batı Avustralya’da çalışılmaktadır. Krisopraz dünyanın diğer bölgelerinde de bulunur. Bunlara Kazakistan, Çek Cumhuriyeti, Brezilya, Tanzanya, Hindistan, Slovakya, Rusya ve Kaliforniya dahildir.
Mücevher Piyasasındaki Konumu

Krisopraz oldukça değerli bir kalsedon çeşidi olmasına rağmen, mücevher ve mücevher pazarında nadiren görülür. Böylece, ortalama bir mücevher müşterisi için akıl dışıdır. Ticari mücevherlerde nadiren görülür, çünkü tutarlı renk ve kalibre edilmiş taşların büyük miktarlarda elde edilmesi zordur. Krisopraz en çok mağazalarda ve tasarımcı, sınırlı üretim veya türünün tek örneği mücevher ürünleri satan web sitelerinde görülür.
boyalı krisopraz

Boyalı Yeşil Kalsedon: İnce bir krisopraz veya yeşim gibi görünen muhteşem bir renge sahip bir çift cabochons. Yazar onları “krisopraz” olarak listelendikleri Etsy’den satın aldı, ancak madde açıklaması “boyanmış” olduklarını gösterdi. Bunlara “krisopraz” denilmeli mi? Orijinal olarak yeşil olmalarına rağmen renklerini iyileştirmek için yeşil boya kullanılmışsa ne olur?
Tedaviler, Simülatörler, Misnomerler

Bir çok sıradan kalsedon, krisopraz simüle etmek için yeşil renktedir. Bu malzeme genellikle yanlış bir şekilde “krisopraz” veya “kalsedon krisopraz” veya “krisopraz kalsedon” olarak satılmaktadır. Bu materyaller krisopraz değildir ve “krisopraz” kelimesini içeren isimler yanlış isimlerdir. Bu malzemeler için en uygun isim “boyalı yeşil kalsedon” dur.

Krisopraz için alışveriş yapıyorsanız dikkatli olun. Birçok satıcı, boyalı olsa bile, herhangi bir yeşil kalsedonun “krisopraz” olduğuna inanır. Boyalı malzemeler genellikle mükemmele yakın bir görünüme ve tutarlı bir yeşil renge sahiptir. Orijinal krisopraz genellikle renk, doygunluk veya diyafonitede bir miktar farklılık gösterir. Ayrıca genellikle dahil edilen materyalleri içerir. Dolayısıyla, “krisopraz” olarak tanımlanan bir kolye mükemmel netlik, özdeş renk, özdeş doygunluk ve özdeş diyafonite boncuklarına sahipse, boncuklar taklit, boyalı veya fantastik kalitede olur.

Bu makaleyi yazarken, yazar popüler çevrimiçi açık artırma ve zanaat satıcısı web sitelerini ziyaret etti. Mükemmel renk, doygunluk, berraklık ve şeffaflığa sahip birçok cabochons ve boncuklu kolyeler “krisopraz” olarak listelenmiştir. Öğe açıklamasında “boya” dan bahsedilmedi. “Bu boncuklar boyalı mı?” satıcılar genellikle “evet” yanıtı verdi.
mtorolite

Mtorolit: Zimbabve’de yeşil rengini kromdan elde eden koyu yeşil, neredeyse opak bir kalsedon bulunur. Orada “mtorolit” denir.
Diğer Yeşil Kalsedon

Yeşil kalsedonun başka çeşitleri de var. En iyi bilinen, parlak kırmızı işaretlere sahip koyu yeşil opak kalsedon olan kantaşıdır. Kantaşı aynı sarı-yeşil renkte krisopraz rengine sahip değildir ve renk nikel tarafından üretilmez.

Krom ile koyulaştırılmış koyu yeşil kalsedon bugün Zimbabve’de üretilmektedir. Orada mtorolit olarak bilinir. Bolivya’da üretilen benzer malzemeler yerel olarak chiquitanita olarak bilinir. Bu malzemeler tipik olarak çok daha koyu grimsi bir yeşildir ve krisoprazla karşılaştırıldığında neredeyse opaktır. Aynı hoş yeşil renge sahip değiller.

Plazma opak bir yeşil kalsedon çeşididir. Kan taşına benzer şekilde, kırmızı yerine sarı işaretlerle sıçrayan yeşil bir kalsedon. Plazma genellikle çok çekici bir görünüme sahiptir. Sarı, beyaz ve kırmızı gibi birçok renkle sıçrayan koyu yeşil jasper genellikle süslü jasper olarak adlandırılır.

Krizopras Faydaları

Krizopras Faydaları

“Prase” hemen hemen her yeşil veya yeşilimsi kuvars için kullanılan bir isimdir. Adı eskidir ve birçok şekilde kullanılmıştır. Opak yeşil jasper, yarı saydam yeşil kalsedon ve şeffaf yeşil kristal kuvars, en az iki bin yıldır prase olarak adlandırılmıştır.
limon krisopraz

Limon Manyeziti: Sütlü, sarı-yeşil manyezit son birkaç on yıldır dünya çapında “sitron krisopraz” veya “limon krisopraz” olarak satılmaktadır. Bu isim genellikle uygunsuzdur, ancak özlü dilin içine gömülmüştür. Krizopraz ve yeşil manyezit genellikle aynı tortularda bulunur ve birçok örnek iki malzemenin bir karışımıdır.
“Citron” veya “Limon” Krisopraz

“Krizopraz” ismine sahip bir başka malzeme, esas olarak magnezitten , bir magnezyum karbonat mineralinden oluşan çekici bir sütlü yeşil kayadır. Serpantinin hidrotermal aktivite ile yıprandığı veya değiştiği yerlerde oluşur. Bu opak malzeme, narenciye rengi nedeniyle genellikle “sitron krisopraz” veya “limon krisopraz” olarak adlandırılır. Bu malzeme için daha iyi bir isim “limon manyeziti” veya “sitron manyeziti” olacaktır. Ne yazık ki, “chrysoprase” adı bu malzeme için dünya çapında birkaç on yıldır kullanılmaktadır. Özlü ticaretin dilinden çıkarmak muhtemelen imkansız olurdu veya kuşaklar alacaktı.

Bu güzel manyezit, peridotit, dunit ve serpantinde kırık dolguları olarak bulunur – krisopraz ile aynı kayaçlar. Ayrıca bu kayaların ayrıştığı topraklarda nodül olarak da görülür. Aslında, limon manyeziti ve krisopraz genellikle aynı kırıklarda ve nodüllerde görülür. Nodüller, manyezit tarafından büyümüş bir krisopraz çekirdeğine veya krizopraz tarafından büyümüş bir manyezit çekirdeğine sahip olabilir. Nodüller, milimetre ile metre arasında değişir.Krisopraz yeşil renkli bir taş çeşididir kalsedon . Zümrütler yeşil renklerini kromun varlığından alırken, krisoprazın parlak, bahar yeşili rengi nikelin varlığının bir sonucudur. Mevcut nikel miktarı, soluk sarıdan açık yeşile ve koyu yeşile kadar çok çeşitli renklere neden olur. Bu taşın parçaları genellikle çok güzeldir, çünkü nikel kapanımları taşta güzel desenler yaratır. Krizopraz, kalsedon ailesindeki en değerli taştır ve eskiden eski kuyumcular tarafından zümrütlerle karıştırılırdı. Bu gün, yeşil elma renkli krisopraz çeşidi en yaygın bulunan renktir. Krisopraz kriptokristalindir, yani kristallerden çok ince olduğu anlamına gelir, aksine çıplak gözle görülemezler. ametist , sitrin ve diğer kristaller kuvars . Akik, carnelian ve oniks , kriptokristalin ailesinin diğer örnekleridir. Krisoprazın Moh sertlik ölçeğinde 6-7 sertliği vardır . Hem Mayıs hem de Haziran doğum taşı olarak aylara göre doğum taşları listesinde yer almaktadır.
Venus-taş-Krizoberil-mineral.jpg
Krisopraz kelimesi Yunancada ‘altın veya sarı’ anlamına gelen “chrys” ve “yeşil” anlamına gelen “prase” kelimelerinden gelmektedir. Krisopraz eskiden “Venüs’ün taşı” olarak adlandırılırdı ve Yunanlılar, Romalılar ve Mısırlılar tarafından güzel, canlı yeşil rengi nedeniyle mühürler, tabelalar, takılar ve diğer süs eşyaları yapmak için sıklıkla kullanılırlardı. Büyük İskender’in en sevdiği taş olduğu söylenir.
Kendi Ailenizi Tasarlayın
Sevdiklerinizin doğum taşları veya en sevdiğiniz renk kombinasyonuyla kendi benzersiz aile hatıralarınızı oluşturmak için Lab Alexandrite’ı herhangi bir değerli taşla birleştirin.

Krizopras Taşı

Krizopras Taşı

krizopras-özellik-maden-facts.jpg
Krisopraz Almanya, Madagaskar, Zimbabve, Tanzanya, Hindistan , Kazakistan, Güney Afrika, Polonya, Kaliforniya, Brezilya , Batı Avustralya , Rusya ve ABD’de Arizona, California ve Oregon’da bulunabilir. Dünyada şimdiye kadar bulunan en fazla krisopraz miktarı Polonya’nın Szklary şehrinde bir madende bulundu. Bu maden 14. yüzyılda tamamen tükendi. En yüksek kalitede krisopraz Avustralya’nın Queensland şehrinde bulunur, bu yüzden Avustralya olarak da adlandırılır ” yeşim . ”
krizopras-fiziksel özellik şunlardır-sleep.jpg
Krizoprazın, etkilenen alan üzerinde tutulursa herhangi bir yaranın iyileşmesini hızlandırmak için kullanıldığı söylenmiştir. Ayrıca bir Chrysoprase’ı yatağınıza yakın tutmanın gece hızlarında iyileşme hızları olduğu söylenir. Krizopraz ayrıca göz problemlerini iyileştirme, görme gücünü güçlendirme ve hormonal dengelemeye yardımcı olma gücüne sahiptir. Ayrıca, yastığı altına taşı koyarak uyku sorunu olan insanlara da yardımcı olabilir. Genel olarak, krisoprazın bir kişinin tüm hastalıklardan iyileşmesine yardımcı olan bir taş olduğu söylenir.
tamir-kırık-kalp-chrysoprase.jpg
Duygusal olarak, krisoprazın sevgiyi, affediciliği, merhameti, neşeyi ve mutluluğu, kendine güveni teşvik ettiği biliniyor ve endişe, depresyon ve eş bağımlılık duygularından çok uzaklaşıyor. Krizopras refah, bolluk, zihinsel netlik, sevgi çeker ve sezginizi geliştirir, kişinin gerçekten merkezlenmesini sağlar. Kristal aynı zamanda sahip oldukları, ancak unutmuş olabilecekleri hediyeler ve yeteneklerden faydalanmasına da yardımcı olacaktır. Bu da yaratıcılığı teşvik eder ve yeni girişimlerde başarıyı çeker. Ayrıca, krisoprazın, kullanıcıya yeni benlik saygısı ile yardımcı olarak kırık bir kalbi onarmaya yardımcı olduğu için yeni aşkı çekme yeteneğine sahip olduğu söylenir. Krisoprazın da genel bir duygusal denge sağladığı söylenir.
care-of-the krizopras-mineral gemstone.jpg
Krisopraz ılık sabunlu su ve yumuşak bir bezle temizlenebilir. Her zaman sert ev kimyasallarından ve uzun süre doğrudan güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır. Soluk renk bazen karanlık ve nemli depolama ile giderilebilir.

Krizopraz, Mayıs ayının doğum taşlarından biridir ve geleneksel olarak mutluluğu, girişimi ve basireti sembolize etmiştir. İyi bir servet ve refah getiren güçlü bir taştır. Size duruş, zarafet aşılar ve akıcı konuşma ve zihinsel el becerisi ile kendini ifade etmenin ve cesaretin tadını çıkarabilmeniz için içinizdeki nazik güzelliği tanımanıza yardımcı olur.

Zihinsel olarak, krisopraz yargılayıcı olmayan tutumları teşvik eder, üstünlüğü ve aşağılık komplekslerini azaltabilir ve öfkeyle düşünmeden konuşmaktan kaçınmanıza yardımcı olabilir. Yeni girişimlerde bolluk ve başarı çekerek düşünce ve yaratıcılığın netliğini arttırır ve iş dünyasındaki sadakati destekler.

Duygusal olarak, krisoprazın benlik saygınıza nazik bir destek vererek, duygusal dengeyi eşitleyerek ve başkaları için değişim ve hoşgörü kabulünü teşvik ederek kırık bir kalbi iyileştirmeye yardımcı olduğu söylenir.
Krizopraz Jeolojik Özellikleri
Polonya, 14. yüzyılda tamamen tükenmeden önce en önemli krisopraz madenine sahipti. Bugün, dünyadaki krisoprazın çoğu Batı Avustralya, Almanya, Rusya, Zimbabve, Güney Afrika, Tanzanya, Hindistan, Kazakistan, Madagaskar, Brezilya ve Arizona, California ve Oregon eyaletlerinden geliyor.

En iyi bilinen, en kaliteli krisopraz Avustralya’nın Queensland şehrinde bulunur, bu yüzden Avustralya ” yeşim ” olarak da adlandırılır.

Mineral Bilgisi Silikat, kalsedon, mikrokristalin kuvars grubu
Kimyasal bileşim SiO 2
Renk Soluk limon sarısı ila soluk yeşil
Sertlik 6-1 / 2 ila 7 (Mohs)
Spesifik yer çekimi 2,58 – 2,64
Kırılma indisi 1.530 – 1.539

Krizopras

Krizopras

Krisoprazın Doğru Bakımı
Krisopraz değerli taşlar ılık sabunlu su ve yumuşak bir bezle güvenle temizlenebilir. Sert ev kimyasallarından uzak tutmalısınız. Uzun süreli doğrudan güneş ışığına maruz kalırsa krisopraz solmaya başlar. Bazı soluk renkler koyu, nemli depolama ile geri kazanılabilir. Krisopraz ve diğer değerli taşlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için Walter Schumann’ın gözden geçirilmiş ve genişletilmiş Dünya Değerli Taşları kopyasını sipariş edin .
Krisopraz ile Tasarım
Bereketli krisoprazın parlak yeşil rengi, parlak gümüş bir toka ile güzel bir şekilde koordine edilmiş yeşil ipek iplikte ince düğümlendiğinde güzeldir . Minyon boncuklar ayrıca muhteşem Swarovski Palace Green Opal kristal boncuklarla birlikte gümüş tel üzerinde sarılıp ilmeklenebilir .

Fuşya renkli dağ “ yeşim ” ve turmalin değerli taşların parlak pembesi de krisopraz ile iyi karışır. Deneyimden bahsetmişken, chryoprase’ınızı hangi yolu seçerseniz seçin, değerli boncuklarınızı kaybetmemek için her bir boncuğun güvenli olduğundan emin olmak için özel dikkat gösterin.

KRİZOPRAS TAŞI DOĞAL KAYA

DOĞAL KAYALAR
Krizopras Taşı
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 74.84 GR
 • AYNI GÜN KARGO
 • EŞİ YOKTUR
 • KDV DAHİL
 • KOLEKSİYON İÇİN UYGUN
 • YEŞİL KRİZOPRAS MİNARELİ
[dpsc_display_product]
Ürün Açıklaması Video Tanıtım Yorumlar

Krizopraz, sarımsı yeşil ve yeşil arasında değişen renkte yarı saydam bir kalsedonun adıdır. Yeşil rengi genellikle nikel izlerinden kaynaklanır. Güzel yeşil krisopraz, mücevher silisinden sonra ikinci en değerli kalsedon çeşididir.

Krizopras

Krizopras

“Krisopraz” ismi Yunancada “altın elma” veya “altın pırasa” anlamına gelmektedir. Bugün en çok boncuk ve cabochons yapmak için kullanılır. Olağanüstü krisopraz parçaları bazen yarı saydam yönlü taşlara kesilir.

Taş olarak krisopraz antik Yunanlılar ve Romalılar tarafından biliniyordu. Eserleri arasında birkaç parça bulundu, ancak o zaman kullanımı yaygın değildi. Krizopras, 1700’lü yıllarda Polonya’daki yataklar keşfedildikten sonra Avrupa’da popüler bir mücevher haline geldi. Bugün, çoğu krisopraz Avustralya’da üretilmektedir, ancak malzemeler sınırlı olduğu için yaygın olarak kullanılmamaktadır.

krisopraz kabaşonu

Krisopraz Kabaşonu: Canlı yeşil renkte bir krisopraz kabaşonu. Telif hakkı iStockphoto / wirachai moontha.
Krisoprazda Renk

Krisoprazın rengi esas olarak nikel içeriği ile belirlenir; bununla birlikte, nikel mikrokristalin kuvars içinde çeşitli şekillerde meydana gelebilir. Kuvars, dağınık nikel oksit ve serbest nikel iyonları ile karıştırılan az miktarda nikel silikatın tamamı, krisoprazın yeşil rengine katkıda bulunabilir. Nikelin mikrokristalin kuvarsın kafesine girdiği düşünülmemektedir.

Krizopraz bir dizi yeşil renkte oluşur. Bunlar soluk sarımsı yeşilden derin doymuş yeşile kadar değişir. Nikelin bolluğu, yeşil rengin gücünü belirler. Soluk sarımsı yeşil örnekler ağırlıkça yüzde 0.2 ila 1.0 arasında nikel oksit içerebilir. Koyu yeşil örnekler ağırlıkça yüzde 5’e kadar nikel oksit içerebilir.

Bazı krisopraz örneklerindeki renk kararsızdır. Güneş ışığına uzun süre maruz kalması solmasına neden olabilir. Tarlada yüzeyde soluk örnekler bulunursa, yüzeyin hemen altında daha iyi renk bulunabilir. Isı, krisoprazda renk solmasına da neden olabilir. Taşın ısınmasını önlemek için takı onarımı sırasında dikkatli olunmalıdır. Kesme taşlar ve değerli taşlar doğrudan güneş ışığına veya sıcağa maruz kalacakları yerlerde saklanmamalı veya sergilenmemelidir. Isı kaynaklarından uzakta saklanan bir kutu, çekmece veya mücevher dolabı koruma sağlayabilir.
OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE DOĞAL TAM RENGİNDE YEŞİL KRİZOPRAS TAŞI KAYA KOLEKSİYON İÇİN UYGUN BİR PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR;SEVDİKLERİNİZ İÇİN FANTASTİK VE ANLAMLI BİR HEDİYE;
AĞIRLIK:74.84 GR  4 CM X 4 CM X 3,6 CM

Krisopraz Kaba: Alt ve üste duvar kayası ile damar doldurma krisopraz parçası. Çoğu krisopraz, peridotit, dunit veya serpentinitte bir damar veya kırık dolgu olarak bulunur. Bu kırıklar nadiren birkaç inçten daha fazladır, bu da pürüzlerin boyutunu sınırlar. Bu materyalin geldiği kırık yaklaşık iki santimetre genişliğindeydi.
Krisoprazın Jeolojisi ve Dağılımı

Krizopras Özellikleri

Krizopras Özellikleri

Krisopraz tortuları, nikel taşıyan kayaların yıprandığı alanlarda sığ derinliklerde meydana gelir. Orada kavite, ven ve kırık dolguları olarak bulunur. Damarlar ve kırıklar genellikle birkaç inç genişliğinde ve nadiren birkaç feet uzunluğundadır. Krisopraz ton ile değil kilogram ile çıkarılır.

Krisopraz genellikle peridotit , dunit ve serpantinit içinde bulunur veya bunlarla ilişkilidir. Bu kayalar genellikle bir ofiyolitin veya bir batma bölgesinin bir parçasıdır. Krisoprazın yeşil rengini üreten nikel, bu kayalar yıprandıkça açığa çıkar.

Dünyanın erken krisoprazının çoğu, Polonya’daki Szklary deposundaki yüzey ve yeraltı çalışmalarından üretildi. Madencilik, Orta Çağ’da orada başladı ve 1980 yılına kadar aralıklı olarak devam etti ve 2010’da başlayan alanda yenilenen faaliyet.

Avustralya bugün krisoprazın lider üreticisidir. En iyi krisoprazın çoğu, Queensland, Avustralya’daki Marlborough Creek Bölgesi’nde çıkarılır. Diğer pek çok mevduat Yeni Güney Galler, Güney Avustralya ve Batı Avustralya’da çalışılmaktadır. Krisopraz dünyanın diğer bölgelerinde de bulunur. Bunlara Kazakistan, Çek Cumhuriyeti, Brezilya, Tanzanya, Hindistan, Slovakya, Rusya ve Kaliforniya dahildir.
Mücevher Piyasasındaki Konumu

Krisopraz oldukça değerli bir kalsedon çeşidi olmasına rağmen, mücevher ve mücevher pazarında nadiren görülür. Böylece, ortalama bir mücevher müşterisi için akıl dışıdır. Ticari mücevherlerde nadiren görülür, çünkü tutarlı renk ve kalibre edilmiş taşların büyük miktarlarda elde edilmesi zordur. Krisopraz en çok mağazalarda ve tasarımcı, sınırlı üretim veya türünün tek örneği mücevher ürünleri satan web sitelerinde görülür.
boyalı krisopraz

Boyalı Yeşil Kalsedon: İnce bir krisopraz veya yeşim gibi görünen muhteşem bir renge sahip bir çift cabochons. Yazar onları “krisopraz” olarak listelendikleri Etsy’den satın aldı, ancak madde açıklaması “boyanmış” olduklarını gösterdi. Bunlara “krisopraz” denilmeli mi? Orijinal olarak yeşil olmalarına rağmen renklerini iyileştirmek için yeşil boya kullanılmışsa ne olur?
Tedaviler, Simülatörler, Misnomerler

Bir çok sıradan kalsedon, krisopraz simüle etmek için yeşil renktedir. Bu malzeme genellikle yanlış bir şekilde “krisopraz” veya “kalsedon krisopraz” veya “krisopraz kalsedon” olarak satılmaktadır. Bu materyaller krisopraz değildir ve “krisopraz” kelimesini içeren isimler yanlış isimlerdir. Bu malzemeler için en uygun isim “boyalı yeşil kalsedon” dur.

Krisopraz için alışveriş yapıyorsanız dikkatli olun. Birçok satıcı, boyalı olsa bile, herhangi bir yeşil kalsedonun “krisopraz” olduğuna inanır. Boyalı malzemeler genellikle mükemmele yakın bir görünüme ve tutarlı bir yeşil renge sahiptir. Orijinal krisopraz genellikle renk, doygunluk veya diyafonitede bir miktar farklılık gösterir. Ayrıca genellikle dahil edilen materyalleri içerir. Dolayısıyla, “krisopraz” olarak tanımlanan bir kolye mükemmel netlik, özdeş renk, özdeş doygunluk ve özdeş diyafonite boncuklarına sahipse, boncuklar taklit, boyalı veya fantastik kalitede olur.

Bu makaleyi yazarken, yazar popüler çevrimiçi açık artırma ve zanaat satıcısı web sitelerini ziyaret etti. Mükemmel renk, doygunluk, berraklık ve şeffaflığa sahip birçok cabochons ve boncuklu kolyeler “krisopraz” olarak listelenmiştir. Öğe açıklamasında “boya” dan bahsedilmedi. “Bu boncuklar boyalı mı?” satıcılar genellikle “evet” yanıtı verdi.
mtorolite

Mtorolit: Zimbabve’de yeşil rengini kromdan elde eden koyu yeşil, neredeyse opak bir kalsedon bulunur. Orada “mtorolit” denir.
Diğer Yeşil Kalsedon

Yeşil kalsedonun başka çeşitleri de var. En iyi bilinen, parlak kırmızı işaretlere sahip koyu yeşil opak kalsedon olan kantaşıdır. Kantaşı aynı sarı-yeşil renkte krisopraz rengine sahip değildir ve renk nikel tarafından üretilmez.

Krom ile koyulaştırılmış koyu yeşil kalsedon bugün Zimbabve’de üretilmektedir. Orada mtorolit olarak bilinir. Bolivya’da üretilen benzer malzemeler yerel olarak chiquitanita olarak bilinir. Bu malzemeler tipik olarak çok daha koyu grimsi bir yeşildir ve krisoprazla karşılaştırıldığında neredeyse opaktır. Aynı hoş yeşil renge sahip değiller.

Plazma opak bir yeşil kalsedon çeşididir. Kan taşına benzer şekilde, kırmızı yerine sarı işaretlerle sıçrayan yeşil bir kalsedon. Plazma genellikle çok çekici bir görünüme sahiptir. Sarı, beyaz ve kırmızı gibi birçok renkle sıçrayan koyu yeşil jasper genellikle süslü jasper olarak adlandırılır.

Krizopras Faydaları

Krizopras Faydaları

“Prase” hemen hemen her yeşil veya yeşilimsi kuvars için kullanılan bir isimdir. Adı eskidir ve birçok şekilde kullanılmıştır. Opak yeşil jasper, yarı saydam yeşil kalsedon ve şeffaf yeşil kristal kuvars, en az iki bin yıldır prase olarak adlandırılmıştır.
limon krisopraz

Limon Manyeziti: Sütlü, sarı-yeşil manyezit son birkaç on yıldır dünya çapında “sitron krisopraz” veya “limon krisopraz” olarak satılmaktadır. Bu isim genellikle uygunsuzdur, ancak özlü dilin içine gömülmüştür. Krizopraz ve yeşil manyezit genellikle aynı tortularda bulunur ve birçok örnek iki malzemenin bir karışımıdır.
“Citron” veya “Limon” Krisopraz

“Krizopraz” ismine sahip bir başka malzeme, esas olarak magnezitten , bir magnezyum karbonat mineralinden oluşan çekici bir sütlü yeşil kayadır. Serpantinin hidrotermal aktivite ile yıprandığı veya değiştiği yerlerde oluşur. Bu opak malzeme, narenciye rengi nedeniyle genellikle “sitron krisopraz” veya “limon krisopraz” olarak adlandırılır. Bu malzeme için daha iyi bir isim “limon manyeziti” veya “sitron manyeziti” olacaktır. Ne yazık ki, “chrysoprase” adı bu malzeme için dünya çapında birkaç on yıldır kullanılmaktadır. Özlü ticaretin dilinden çıkarmak muhtemelen imkansız olurdu veya kuşaklar alacaktı.

Bu güzel manyezit, peridotit, dunit ve serpantinde kırık dolguları olarak bulunur – krisopraz ile aynı kayaçlar. Ayrıca bu kayaların ayrıştığı topraklarda nodül olarak da görülür. Aslında, limon manyeziti ve krisopraz genellikle aynı kırıklarda ve nodüllerde görülür. Nodüller, manyezit tarafından büyümüş bir krisopraz çekirdeğine veya krizopraz tarafından büyümüş bir manyezit çekirdeğine sahip olabilir. Nodüller, milimetre ile metre arasında değişir.Krisopraz yeşil renkli bir taş çeşididir kalsedon . Zümrütler yeşil renklerini kromun varlığından alırken, krisoprazın parlak, bahar yeşili rengi nikelin varlığının bir sonucudur. Mevcut nikel miktarı, soluk sarıdan açık yeşile ve koyu yeşile kadar çok çeşitli renklere neden olur. Bu taşın parçaları genellikle çok güzeldir, çünkü nikel kapanımları taşta güzel desenler yaratır. Krizopraz, kalsedon ailesindeki en değerli taştır ve eskiden eski kuyumcular tarafından zümrütlerle karıştırılırdı. Bu gün, yeşil elma renkli krisopraz çeşidi en yaygın bulunan renktir. Krisopraz kriptokristalindir, yani kristallerden çok ince olduğu anlamına gelir, aksine çıplak gözle görülemezler. ametist , sitrin ve diğer kristaller kuvars . Akik, carnelian ve oniks , kriptokristalin ailesinin diğer örnekleridir. Krisoprazın Moh sertlik ölçeğinde 6-7 sertliği vardır . Hem Mayıs hem de Haziran doğum taşı olarak aylara göre doğum taşları listesinde yer almaktadır.
Venus-taş-Krizoberil-mineral.jpg
Krisopraz kelimesi Yunancada ‘altın veya sarı’ anlamına gelen “chrys” ve “yeşil” anlamına gelen “prase” kelimelerinden gelmektedir. Krisopraz eskiden “Venüs’ün taşı” olarak adlandırılırdı ve Yunanlılar, Romalılar ve Mısırlılar tarafından güzel, canlı yeşil rengi nedeniyle mühürler, tabelalar, takılar ve diğer süs eşyaları yapmak için sıklıkla kullanılırlardı. Büyük İskender’in en sevdiği taş olduğu söylenir.
Kendi Ailenizi Tasarlayın
Sevdiklerinizin doğum taşları veya en sevdiğiniz renk kombinasyonuyla kendi benzersiz aile hatıralarınızı oluşturmak için Lab Alexandrite’ı herhangi bir değerli taşla birleştirin.

Krizopras Taşı

Krizopras Taşı

krizopras-özellik-maden-facts.jpg
Krisopraz Almanya, Madagaskar, Zimbabve, Tanzanya, Hindistan , Kazakistan, Güney Afrika, Polonya, Kaliforniya, Brezilya , Batı Avustralya , Rusya ve ABD’de Arizona, California ve Oregon’da bulunabilir. Dünyada şimdiye kadar bulunan en fazla krisopraz miktarı Polonya’nın Szklary şehrinde bir madende bulundu. Bu maden 14. yüzyılda tamamen tükendi. En yüksek kalitede krisopraz Avustralya’nın Queensland şehrinde bulunur, bu yüzden Avustralya olarak da adlandırılır ” yeşim . ”
krizopras-fiziksel özellik şunlardır-sleep.jpg
Krizoprazın, etkilenen alan üzerinde tutulursa herhangi bir yaranın iyileşmesini hızlandırmak için kullanıldığı söylenmiştir. Ayrıca bir Chrysoprase’ı yatağınıza yakın tutmanın gece hızlarında iyileşme hızları olduğu söylenir. Krizopraz ayrıca göz problemlerini iyileştirme, görme gücünü güçlendirme ve hormonal dengelemeye yardımcı olma gücüne sahiptir. Ayrıca, yastığı altına taşı koyarak uyku sorunu olan insanlara da yardımcı olabilir. Genel olarak, krisoprazın bir kişinin tüm hastalıklardan iyileşmesine yardımcı olan bir taş olduğu söylenir.
tamir-kırık-kalp-chrysoprase.jpg
Duygusal olarak, krisoprazın sevgiyi, affediciliği, merhameti, neşeyi ve mutluluğu, kendine güveni teşvik ettiği biliniyor ve endişe, depresyon ve eş bağımlılık duygularından çok uzaklaşıyor. Krizopras refah, bolluk, zihinsel netlik, sevgi çeker ve sezginizi geliştirir, kişinin gerçekten merkezlenmesini sağlar. Kristal aynı zamanda sahip oldukları, ancak unutmuş olabilecekleri hediyeler ve yeteneklerden faydalanmasına da yardımcı olacaktır. Bu da yaratıcılığı teşvik eder ve yeni girişimlerde başarıyı çeker. Ayrıca, krisoprazın, kullanıcıya yeni benlik saygısı ile yardımcı olarak kırık bir kalbi onarmaya yardımcı olduğu için yeni aşkı çekme yeteneğine sahip olduğu söylenir. Krisoprazın da genel bir duygusal denge sağladığı söylenir.
care-of-the krizopras-mineral gemstone.jpg
Krisopraz ılık sabunlu su ve yumuşak bir bezle temizlenebilir. Her zaman sert ev kimyasallarından ve uzun süre doğrudan güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır. Soluk renk bazen karanlık ve nemli depolama ile giderilebilir.

Krizopraz, Mayıs ayının doğum taşlarından biridir ve geleneksel olarak mutluluğu, girişimi ve basireti sembolize etmiştir. İyi bir servet ve refah getiren güçlü bir taştır. Size duruş, zarafet aşılar ve akıcı konuşma ve zihinsel el becerisi ile kendini ifade etmenin ve cesaretin tadını çıkarabilmeniz için içinizdeki nazik güzelliği tanımanıza yardımcı olur.

Zihinsel olarak, krisopraz yargılayıcı olmayan tutumları teşvik eder, üstünlüğü ve aşağılık komplekslerini azaltabilir ve öfkeyle düşünmeden konuşmaktan kaçınmanıza yardımcı olabilir. Yeni girişimlerde bolluk ve başarı çekerek düşünce ve yaratıcılığın netliğini arttırır ve iş dünyasındaki sadakati destekler.

Duygusal olarak, krisoprazın benlik saygınıza nazik bir destek vererek, duygusal dengeyi eşitleyerek ve başkaları için değişim ve hoşgörü kabulünü teşvik ederek kırık bir kalbi iyileştirmeye yardımcı olduğu söylenir.
Krizopraz Jeolojik Özellikleri
Polonya, 14. yüzyılda tamamen tükenmeden önce en önemli krisopraz madenine sahipti. Bugün, dünyadaki krisoprazın çoğu Batı Avustralya, Almanya, Rusya, Zimbabve, Güney Afrika, Tanzanya, Hindistan, Kazakistan, Madagaskar, Brezilya ve Arizona, California ve Oregon eyaletlerinden geliyor.

En iyi bilinen, en kaliteli krisopraz Avustralya’nın Queensland şehrinde bulunur, bu yüzden Avustralya ” yeşim ” olarak da adlandırılır.

Mineral Bilgisi Silikat, kalsedon, mikrokristalin kuvars grubu
Kimyasal bileşim SiO 2
Renk Soluk limon sarısı ila soluk yeşil
Sertlik 6-1 / 2 ila 7 (Mohs)
Spesifik yer çekimi 2,58 – 2,64
Kırılma indisi 1.530 – 1.539

Krizopras

Krizopras

Krisoprazın Doğru Bakımı
Krisopraz değerli taşlar ılık sabunlu su ve yumuşak bir bezle güvenle temizlenebilir. Sert ev kimyasallarından uzak tutmalısınız. Uzun süreli doğrudan güneş ışığına maruz kalırsa krisopraz solmaya başlar. Bazı soluk renkler koyu, nemli depolama ile geri kazanılabilir. Krisopraz ve diğer değerli taşlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için Walter Schumann’ın gözden geçirilmiş ve genişletilmiş Dünya Değerli Taşları kopyasını sipariş edin .
Krisopraz ile Tasarım
Bereketli krisoprazın parlak yeşil rengi, parlak gümüş bir toka ile güzel bir şekilde koordine edilmiş yeşil ipek iplikte ince düğümlendiğinde güzeldir . Minyon boncuklar ayrıca muhteşem Swarovski Palace Green Opal kristal boncuklarla birlikte gümüş tel üzerinde sarılıp ilmeklenebilir .

Fuşya renkli dağ “ yeşim ” ve turmalin değerli taşların parlak pembesi de krisopraz ile iyi karışır. Deneyimden bahsetmişken, chryoprase’ınızı hangi yolu seçerseniz seçin, değerli boncuklarınızı kaybetmemek için her bir boncuğun güvenli olduğundan emin olmak için özel dikkat gösterin.