OTANT�K TA�

AFRİKA MAVİ AZURİT TAŞI (DEEP BLUE)

DOĞAL KAYALAR
Mavi Azurit Taşı
Fiyatı      :      295 TL
Ürünün Özellikleri
 • 126.46 GR
 • AFRİKA
 • AYNI GÜN KARGO
 • DEEP BLUE
 • KDV DAHİL
 • KUSURSUZ RENK DOYUMU
 • ÖZEL KOLEKSİYON PARÇA

Azurit, taş kaliteli bakır cevherinin nadir bir çeşididir. Azurit, iki temel bakır karbonat minerallerinden biridir ( malakit diğeridir ). Azurit, malahitten

Mavi Azurit Taşı

Mavi Azurit Taşı

daha nadirdir ve daha değerli sayılır. Azurite adını, kendine özgü, canlı mavi rengine işaret eden Farsça sözcüğü ‘lazhward’dan alır. Azurit oldukça yumuşak bir taştır ve takılarda kullanımı oldukça nadirdir. Aslına bakılırsa azurit, mücevher tasarımcıları yerine taş ve mineral toplayıcılar tarafından daha çok aranır.

Fransa’nın doğu banliyölerinde bulunan ve Lyon’a yakın küçük bir komün olan Chessy’de ilk önemli azurit kaynaklarından biri keşfedilmiştir. Satrançit kökenli olması nedeniyle azurit, yöreye dayalı ticaret adı olan ‘ chessylite ‘ adını almıştır . Gem kullanımına ek olarak, azurit de garnet gibi bir sanayi gemisidir. Aslında, Orta Çağlardan beri, pigment ve tekstil boyası üretimi için azurit kullanılmıştır.

 

Azurit rengi masmavi gök mavisi rengiyle kolayca tanımlanabilir, ancak rengi lapis lazuli’ninkine benzemesine rağmen altın pirit benekleri (aptallar altın) yoktur. Azurit sıklıkla malakit ile karıştırılarak bulunur; Melez malakit ve azurit örnekleri, ticarette ‘azure-malakit’ olarak ya da bazen ‘azurmaşidit’ olarak tire olmadan bilinir.

Gem ticaretinde ‘bluebird’ olarak bilinen nadir bir küller karışımı da dahil olmak üzere diğer azurit melez çeşitleri de vardır. Bununla birlikte, basit testlerle, bu taşların her biri azuritten kolayca ayırt edilebilir. Karışıklığa neden olabilen diğer taşlar, sodalit , lazulit , dumortitert ve hauinittir, ancak azuritin rengi çok eşsizdir ve yakın inceleme sayesinde tüm benzer taşlar temel testlerle ayırt edilebilir.
Azurite Kökeni ve Değerli Taş Kaynakları Başa Dön

Azurit dünyanın birçok yerinde bulunur. En önemli kökenler arasında Utah, Arizona ve New Mexico (ABD) bulunmaktadır. Diğer kaynaklar arasında Meksika, Namibya, Kongo, Fas, Fransa ve Avustralya bulunmaktadır. Azuritin ilk önemli kaynaklarından biri, Fransa’nın doğu banliyölerinde küçük bir komün olan Chessy’de idi.

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE %100 DOĞAL  AFRİKA MAVİ AZURİT TAŞI KOLEKSİYON SEVERLER İÇİN EŞSİZ BİR PARÇA ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR..

Azurit Rengi

Azurit canlı mavi rengi ile ünlüdür. ‘Azure mavisi’ adı azüritte görülebilen derin lapis lazuli mavi rengini ifade eder. Azurit genellikle yeşil malakit ile karıştırılarak bulunur ve bunlar mavi ve yeşil renk karışımına sahip olurlar.
Azurit Berraklık ve Parlaklık

Azurit çoğu zaman netlikte opaklaşır. Kesildiğinde ve cilalandığında, malahit gibi çok çekici bir camsı parlaklığa sahiptir. Şeffaf ve yarı saydam örnekler nadirdir, ancak var.
Azurit Kesim ve Şekil

Azurit bugün ağırlıklı olarak bir koleksiyoncu taşıdır . Çok nadirdir ve taş kalitesinde bulunduğunda, genellikle en kabaşon kesilir. Aynı zamanda süs eşyaları ve değerli taş oymalar için de kullanılır. Bu sadece nadiren yönlü. Azurit bazen boncuk veya eskitme taşlar olarak satılmaktadır, ancak azurit nispeten yumuşak olduğundan, boncuklu takılar için ideal değildir. Azure-malahit, saf azuritten daha yaygındır ve hemen hemen her zaman kabotajı keser veya eskitme taş ve boncuklar olarak sunulur.
Azurit Tedavisi

Azurit Taşı Faydaları

Azurit Taşı Faydaları

Azurit tipik olarak tedavi edilmez. Bilinen resmi veya onaylanmış bir geliştirme yoktur. Bazı örnekler parıltıyı iyileştirmek için renksiz bir balmumu ile kaplanabilir. Kaplama yaygın bir uygulama değildir ve satıcı tarafından açıklanmalıdır.

Azurite Gemolojik Özellikleri: Başa Dön
Kimyasal formül: Cu3 (CO3) 2 (OH) 2
Kristal yapı: monoklinik; kısa kolumnar, yoğun agregalar
Renk: Koyu mavi, masmavi mavi
Sertlik: Mohs ölçeğinde 3.4 ila 4
Kırılma indisi: 1,720 ila 1,848
Yoğunluk: 3,70 ila 3,90
dilinim: belirsiz
Şeffaflık: Şeffaf opak
Çift Kırılma / Birefringence: 0.108 ila 0.110
Parlaklık: cam
floresan: Yok

Gemoloji ile ilgili terimler hakkında ayrıntılı bilgi için lütfen Gemstone Sözlüğümüze bakın.
Azurit: Çeşitler veya Benzer Değerli Taşlar: Başa Dön
Malakit Değerli Taş
Mağaza Malakit

Azurit, drusy formunda kompozisyon (malahit hariç) ve azurit ile ilgili olarak yakın ilişkili bir cevhere sahip değildir. Lapis lazuli, sodalite ve lazulit dahil olmak üzere birkaç farklı mücevher için renkte benzer benzerlik taşır. Azurit sıklıkla iç içe veya malakit içine psödomorflanır. Malakit melezleri genellikle azuritin mavi agrega kristalleri ile karıştırılmış yeşil benekler sergilerler. Bu taşlar ya ‘azure-malakit’ ya da ‘azurmaşidit’ olarak bilinir. Cuprite ve azurit karışımı, ticarette ‘bluebird’ olarak bilinir; Bunlar oldukça nadirdir ve çok değerli taşlar ve mineral toplayıcılar tarafından aranır.

En Popüler Benzer veya İlgili Gemstones ve Mineral Dernekleri:

Azure-malakit (azurmaşitit), malakit, sodalit, lapis lazuli, charoite, azuritlere benzeyen en yaygın ve popüler değerli taşlardır.
Daha az Bilinen Benzer veya İlgili Taşlar ve Mineral Dernekleri:

‘Bluebird azurit’, dumortiertit kuvars ve hauinit, azurite benzer görünen daha nadir ve daha az bilinen değerli taşlardır.

Azurit Taş Mitolojisi, Metafizik ve Alternatif Kristal Şifa Güçleri Başa Dön

Azurite ‘cennetin taşı’ olarak adlandırılır. Psişik becerileri, farkındalığı ve yetenekleri uyandırdığı söylenir. Azurit meditasyon için kullanıldığında mükemmel bir taştır; Kullanıcının derin meditasyon durumuna girmesini sağlar. Azurite, yaratıcılığı artırabilir ve sezgiyi güçlendirebilir. Azurit, aynı zamanda, bina güvenini ve ruhsal temizliği de kolaylaştırabilir.

Fiziksel olarak, azurit boğaz ağrısı ve diğer boyunla ilgili sorunları hafifletmeye yardımcı olabilir. Azuritin iyileştirici özelliklere sahip olduğu düşünülen en yaygın fiziksel rahatsızlıklar, boğaz ağrısı, ağrılı boyun ve omuz kaslarıdır. Ayrıca tiroid sorunlarının hafifletilmesi ve astım semptomlarının hafifletilmesi düşünülmektedir. Azurit, özellikle üçüncü göz çakrasıyla ilişkilidir, fakat aynı zamanda yedi çakraların hepsinin hizalanmasına yardımcı olduğu düşünülmektedir. Ek olarak, 5. (boğaz), 6. (üçüncü göz) ve 7. (taç) çakralarda kullanılabilir.

Mavi Azurit Özellikleri

Mavi Azurit Özellikleri

Azurit, Venüs gezegeninin taşı ve Oğlak burcunun burcudur. Azurit resmi olarak resmi bir burç olarak kabul edilmese de, hala güçlü astrolojik güçlere sahip olduğu düşünülmektedir.
Yasal Uyarı: Metafizik ve Alternatif Kristal Şifa Güçleri ve Özellikleri onaylanmış tavsiye olarak alınmamalıdır. Geleneksel, Tören ve Mitolojik Taşlar Lore çeşitli kaynaklardan toplanır ve SETT Co. Ltd’nin tek fikri değildir. Bu bilgiler doktorunuzun tavsiyesinin yerine geçmez. Herhangi bir tıbbi durumunuz varsa, lütfen lisanslı bir pratisyene bakın. GemSelect, iyileştirici veya astrolojik burç bırakma güçlerinin iddialarını veya beyanlarını garanti etmez ve hiçbir koşulda sorumlu tutulamaz.
Azurite Taş ve Takı Tasarım Fikirleri Başa Dön

Azürit, düşük sertlik derecesi nedeniyle takılarda nadiren kullanılır. Mücevher kullanımı, kolye, küpe, iğne veya broş gibi koruyucu tasarımlarla sınırlıdır. Azurit taşlı yüzüklerde kullanılması tavsiye edilmez. Azurit, zamanla havaya meyillidir ve parlak ışığa ve sıcağa uzun süre maruz kaldığında rengin kaybolduğu bilinmektedir. Gün ışığına maruz kalma zamanla azuritin renk yoğunluğunu azaltma eğiliminde olacaktır.

Azuritin takıya ayarlanması sırasında, taşın ısıtılmaması önemlidir – bu kalıcı renk hasarı oluşturabilir. Azuritin montajı sadece oda sıcaklığında yapılmalıdır. Azurit tozu zehirlidir, bu yüzden solunmamalıdır. Azüritin çalışmasında, kesilmesinde, parlatılmasında veya ayarlanmasında, toz veya parçacıkların solunmaması için çok dikkatli olun; Koruma için bir yüz maskesi takılması önerilir.

Not: Karat ağırlığına göre değil, renkli taşlar satın alın. Renkli taşlar boyut-ağırlık oranına göre değişir. Bazı taşlar daha büyüktür ve diğerleri, karşılaştırmalı olarak ağırlıkça elmastan daha küçüktür.
Azurite Değerli Taş ve Takı Bakımı ve Temizliği Başa Dön

Değerli taşlar nasıl temizlenir Azurit oldukça yumuşaktır, Mohs ölçeğinde sadece 3.5 ile 4 arası bir derecelendirme vardır. Yumuşak olduğu için, ortalama değerli taştan daha fazla özen ister. Azurit, bir insan gibi, zamanla ‘yaşlanma’ olarak bilinen bir taştır; Yaşlandıkça rengini, lehini ve şeklini kaybeder. Yıpranmaya çok eğilimlidir ve doğal olarak yumuşaklığı nedeniyle düzgün bakılmaması durumunda yavaşça aşınır.

Azurit ısıya, ışığa ve havaya duyarlıdır. Uzun süreli maruz kalma rengin solmasına neden olur. Azurit ile çalışırken taş ısıtmaktan kaçının, bu renk solmasına neden olur. Azurit yumuşak bir bezle silinebilir. Gerekirse yumuşak bir sabun kullanabilirsiniz. Sabunlu kalıntıları temizlemek için taşları iyice durulayın. Durulama sırasında sıcak su kullanmayın. Diğer değerli taşlardan daha yumuşak olduğu için, azürit çiziklere eğilimlidir. Temizlerken, egzersiz yaparken veya spor yaparken herhangi bir azurit mücevherini çıkarın. Azurit taşlarını yumuşak bir beze sarın veya başka değerli taşlardan uzakta kumaş kaplı bir kutuya yerleştirin. Azuriti uzun süre doğrudan güneş altında bırakmayın. Uzun süre güneşte kalmayı planlıyorsanız taşı sarın ve cebinize koyun.

Mavi Azurit Özellikleri

Mavi Azurit Özellikleri

Azurit , iki temel bakır karbonat minerallerinden biri diğeri malakittir . Her iki mineral de yoğun ve canlı renklere sahiptir – azürit koyu mavi iken malahit zengin yeşil renktedir. Azurit ve malakit , bakır cevherini parçalayan ayrıştırma işlemiyle oluşur. Malakit daha sonraki bir oksidasyon aşamasını temsil eder ve bu nedenle iki mineralin daha yaygındır. Bazen aynı taşta hem azurit hem de malakit içeren ilginç örnekler bulunur. Bunlar genellikle azure-malakit olarak adlandırılır.

Azurit antik çağlardan beri bilinmektedir ve orta çağda yaygın olarak bir pigment ve kumaş boyası olarak kullanılmıştır. Lapis lazuli ile benzerlikler taşır, ancak bunlar kimyasal olarak oldukça farklıdır, çünkü lapisin mavi rengi bir kükürt matrisinde bir sodyum siliko-alüminat olan lazuritten türetilmiştir. Azurit ayrıca sodalı klorit sodyum alüminyum silikat ile karıştırılabilir.

Azurit Taşı Faydaları

Azurit Taşı Faydaları

Azurit, Mohs ölçeğinde 3.5 ila 4 sertliğe sahip oldukça yumuşak bir taştır. 3.7 ila 3.9 özgül ağırlığı vardır, bu nedenle chrysoberyl ve garnet’e benzer yoğunluğa sahiptir. Azurit kırılma indeksi , 1,720’den 1,848’e kadar değişkenlik göstermektedir.

Bugün azurit, yoğun renk ve camsı parlaklığıyla dikkat çeken bir kollektör taşıdır. Genellikle süs eşyaları için kullanılır veya en cabochon kesilir. Bazen takılarda kullanılır, ancak zamanla havaya meyillidir – parlak ışığa, sıcağa ve açık havaya uzun süre maruz kalmak, zaman içindeki renginin yoğunluğunu azaltma eğilimindedir. Takıya kurulurken azuritin ısıtılmaması önemlidir; Azurit numunelerinin tüm montajı oda sıcaklığında yapılmalıdır.

Azurit dünyanın birçok yerinde bulunur. En ünlü kaynaklar ABD (Utah, Arizona ve New Mexico), Meksika, Namibya, Kongo, Fas ve Avustralya’dır. Bir zamanlar Lyon, Fransa yakınlarındaki Chessy’de olağanüstü azurit örnekleri bulundu ve Fransız azurit bazen satrançilit olarak adlandırıldı.

AFRİKA MAVİ AZURİT TAŞI (DEEP BLUE)

DOĞAL KAYALAR
Mavi Azurit Taşı
Fiyatı      :      295 TL
Ürünün Özellikleri
 • 126.46 GR
 • AFRİKA
 • AYNI GÜN KARGO
 • DEEP BLUE
 • KDV DAHİL
 • KUSURSUZ RENK DOYUMU
 • ÖZEL KOLEKSİYON PARÇA
Ürün Açıklaması Video Tanıtım Yorumlar

Azurit, taş kaliteli bakır cevherinin nadir bir çeşididir. Azurit, iki temel bakır karbonat minerallerinden biridir ( malakit diğeridir ). Azurit, malahitten

Mavi Azurit Taşı

Mavi Azurit Taşı

daha nadirdir ve daha değerli sayılır. Azurite adını, kendine özgü, canlı mavi rengine işaret eden Farsça sözcüğü ‘lazhward’dan alır. Azurit oldukça yumuşak bir taştır ve takılarda kullanımı oldukça nadirdir. Aslına bakılırsa azurit, mücevher tasarımcıları yerine taş ve mineral toplayıcılar tarafından daha çok aranır.

Fransa’nın doğu banliyölerinde bulunan ve Lyon’a yakın küçük bir komün olan Chessy’de ilk önemli azurit kaynaklarından biri keşfedilmiştir. Satrançit kökenli olması nedeniyle azurit, yöreye dayalı ticaret adı olan ‘ chessylite ‘ adını almıştır . Gem kullanımına ek olarak, azurit de garnet gibi bir sanayi gemisidir. Aslında, Orta Çağlardan beri, pigment ve tekstil boyası üretimi için azurit kullanılmıştır.

 

Azurit rengi masmavi gök mavisi rengiyle kolayca tanımlanabilir, ancak rengi lapis lazuli’ninkine benzemesine rağmen altın pirit benekleri (aptallar altın) yoktur. Azurit sıklıkla malakit ile karıştırılarak bulunur; Melez malakit ve azurit örnekleri, ticarette ‘azure-malakit’ olarak ya da bazen ‘azurmaşidit’ olarak tire olmadan bilinir.

Gem ticaretinde ‘bluebird’ olarak bilinen nadir bir küller karışımı da dahil olmak üzere diğer azurit melez çeşitleri de vardır. Bununla birlikte, basit testlerle, bu taşların her biri azuritten kolayca ayırt edilebilir. Karışıklığa neden olabilen diğer taşlar, sodalit , lazulit , dumortitert ve hauinittir, ancak azuritin rengi çok eşsizdir ve yakın inceleme sayesinde tüm benzer taşlar temel testlerle ayırt edilebilir.
Azurite Kökeni ve Değerli Taş Kaynakları Başa Dön

Azurit dünyanın birçok yerinde bulunur. En önemli kökenler arasında Utah, Arizona ve New Mexico (ABD) bulunmaktadır. Diğer kaynaklar arasında Meksika, Namibya, Kongo, Fas, Fransa ve Avustralya bulunmaktadır. Azuritin ilk önemli kaynaklarından biri, Fransa’nın doğu banliyölerinde küçük bir komün olan Chessy’de idi.

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE %100 DOĞAL  AFRİKA MAVİ AZURİT TAŞI KOLEKSİYON SEVERLER İÇİN EŞSİZ BİR PARÇA ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR..

Azurit Rengi

Azurit canlı mavi rengi ile ünlüdür. ‘Azure mavisi’ adı azüritte görülebilen derin lapis lazuli mavi rengini ifade eder. Azurit genellikle yeşil malakit ile karıştırılarak bulunur ve bunlar mavi ve yeşil renk karışımına sahip olurlar.
Azurit Berraklık ve Parlaklık

Azurit çoğu zaman netlikte opaklaşır. Kesildiğinde ve cilalandığında, malahit gibi çok çekici bir camsı parlaklığa sahiptir. Şeffaf ve yarı saydam örnekler nadirdir, ancak var.
Azurit Kesim ve Şekil

Azurit bugün ağırlıklı olarak bir koleksiyoncu taşıdır . Çok nadirdir ve taş kalitesinde bulunduğunda, genellikle en kabaşon kesilir. Aynı zamanda süs eşyaları ve değerli taş oymalar için de kullanılır. Bu sadece nadiren yönlü. Azurit bazen boncuk veya eskitme taşlar olarak satılmaktadır, ancak azurit nispeten yumuşak olduğundan, boncuklu takılar için ideal değildir. Azure-malahit, saf azuritten daha yaygındır ve hemen hemen her zaman kabotajı keser veya eskitme taş ve boncuklar olarak sunulur.
Azurit Tedavisi

Azurit Taşı Faydaları

Azurit Taşı Faydaları

Azurit tipik olarak tedavi edilmez. Bilinen resmi veya onaylanmış bir geliştirme yoktur. Bazı örnekler parıltıyı iyileştirmek için renksiz bir balmumu ile kaplanabilir. Kaplama yaygın bir uygulama değildir ve satıcı tarafından açıklanmalıdır.

Azurite Gemolojik Özellikleri: Başa Dön
Kimyasal formül: Cu3 (CO3) 2 (OH) 2
Kristal yapı: monoklinik; kısa kolumnar, yoğun agregalar
Renk: Koyu mavi, masmavi mavi
Sertlik: Mohs ölçeğinde 3.4 ila 4
Kırılma indisi: 1,720 ila 1,848
Yoğunluk: 3,70 ila 3,90
dilinim: belirsiz
Şeffaflık: Şeffaf opak
Çift Kırılma / Birefringence: 0.108 ila 0.110
Parlaklık: cam
floresan: Yok

Gemoloji ile ilgili terimler hakkında ayrıntılı bilgi için lütfen Gemstone Sözlüğümüze bakın.
Azurit: Çeşitler veya Benzer Değerli Taşlar: Başa Dön
Malakit Değerli Taş
Mağaza Malakit

Azurit, drusy formunda kompozisyon (malahit hariç) ve azurit ile ilgili olarak yakın ilişkili bir cevhere sahip değildir. Lapis lazuli, sodalite ve lazulit dahil olmak üzere birkaç farklı mücevher için renkte benzer benzerlik taşır. Azurit sıklıkla iç içe veya malakit içine psödomorflanır. Malakit melezleri genellikle azuritin mavi agrega kristalleri ile karıştırılmış yeşil benekler sergilerler. Bu taşlar ya ‘azure-malakit’ ya da ‘azurmaşidit’ olarak bilinir. Cuprite ve azurit karışımı, ticarette ‘bluebird’ olarak bilinir; Bunlar oldukça nadirdir ve çok değerli taşlar ve mineral toplayıcılar tarafından aranır.

En Popüler Benzer veya İlgili Gemstones ve Mineral Dernekleri:

Azure-malakit (azurmaşitit), malakit, sodalit, lapis lazuli, charoite, azuritlere benzeyen en yaygın ve popüler değerli taşlardır.
Daha az Bilinen Benzer veya İlgili Taşlar ve Mineral Dernekleri:

‘Bluebird azurit’, dumortiertit kuvars ve hauinit, azurite benzer görünen daha nadir ve daha az bilinen değerli taşlardır.

Azurit Taş Mitolojisi, Metafizik ve Alternatif Kristal Şifa Güçleri Başa Dön

Azurite ‘cennetin taşı’ olarak adlandırılır. Psişik becerileri, farkındalığı ve yetenekleri uyandırdığı söylenir. Azurit meditasyon için kullanıldığında mükemmel bir taştır; Kullanıcının derin meditasyon durumuna girmesini sağlar. Azurite, yaratıcılığı artırabilir ve sezgiyi güçlendirebilir. Azurit, aynı zamanda, bina güvenini ve ruhsal temizliği de kolaylaştırabilir.

Fiziksel olarak, azurit boğaz ağrısı ve diğer boyunla ilgili sorunları hafifletmeye yardımcı olabilir. Azuritin iyileştirici özelliklere sahip olduğu düşünülen en yaygın fiziksel rahatsızlıklar, boğaz ağrısı, ağrılı boyun ve omuz kaslarıdır. Ayrıca tiroid sorunlarının hafifletilmesi ve astım semptomlarının hafifletilmesi düşünülmektedir. Azurit, özellikle üçüncü göz çakrasıyla ilişkilidir, fakat aynı zamanda yedi çakraların hepsinin hizalanmasına yardımcı olduğu düşünülmektedir. Ek olarak, 5. (boğaz), 6. (üçüncü göz) ve 7. (taç) çakralarda kullanılabilir.

Mavi Azurit Özellikleri

Mavi Azurit Özellikleri

Azurit, Venüs gezegeninin taşı ve Oğlak burcunun burcudur. Azurit resmi olarak resmi bir burç olarak kabul edilmese de, hala güçlü astrolojik güçlere sahip olduğu düşünülmektedir.
Yasal Uyarı: Metafizik ve Alternatif Kristal Şifa Güçleri ve Özellikleri onaylanmış tavsiye olarak alınmamalıdır. Geleneksel, Tören ve Mitolojik Taşlar Lore çeşitli kaynaklardan toplanır ve SETT Co. Ltd’nin tek fikri değildir. Bu bilgiler doktorunuzun tavsiyesinin yerine geçmez. Herhangi bir tıbbi durumunuz varsa, lütfen lisanslı bir pratisyene bakın. GemSelect, iyileştirici veya astrolojik burç bırakma güçlerinin iddialarını veya beyanlarını garanti etmez ve hiçbir koşulda sorumlu tutulamaz.
Azurite Taş ve Takı Tasarım Fikirleri Başa Dön

Azürit, düşük sertlik derecesi nedeniyle takılarda nadiren kullanılır. Mücevher kullanımı, kolye, küpe, iğne veya broş gibi koruyucu tasarımlarla sınırlıdır. Azurit taşlı yüzüklerde kullanılması tavsiye edilmez. Azurit, zamanla havaya meyillidir ve parlak ışığa ve sıcağa uzun süre maruz kaldığında rengin kaybolduğu bilinmektedir. Gün ışığına maruz kalma zamanla azuritin renk yoğunluğunu azaltma eğiliminde olacaktır.

Azuritin takıya ayarlanması sırasında, taşın ısıtılmaması önemlidir – bu kalıcı renk hasarı oluşturabilir. Azuritin montajı sadece oda sıcaklığında yapılmalıdır. Azurit tozu zehirlidir, bu yüzden solunmamalıdır. Azüritin çalışmasında, kesilmesinde, parlatılmasında veya ayarlanmasında, toz veya parçacıkların solunmaması için çok dikkatli olun; Koruma için bir yüz maskesi takılması önerilir.

Not: Karat ağırlığına göre değil, renkli taşlar satın alın. Renkli taşlar boyut-ağırlık oranına göre değişir. Bazı taşlar daha büyüktür ve diğerleri, karşılaştırmalı olarak ağırlıkça elmastan daha küçüktür.
Azurite Değerli Taş ve Takı Bakımı ve Temizliği Başa Dön

Değerli taşlar nasıl temizlenir Azurit oldukça yumuşaktır, Mohs ölçeğinde sadece 3.5 ile 4 arası bir derecelendirme vardır. Yumuşak olduğu için, ortalama değerli taştan daha fazla özen ister. Azurit, bir insan gibi, zamanla ‘yaşlanma’ olarak bilinen bir taştır; Yaşlandıkça rengini, lehini ve şeklini kaybeder. Yıpranmaya çok eğilimlidir ve doğal olarak yumuşaklığı nedeniyle düzgün bakılmaması durumunda yavaşça aşınır.

Azurit ısıya, ışığa ve havaya duyarlıdır. Uzun süreli maruz kalma rengin solmasına neden olur. Azurit ile çalışırken taş ısıtmaktan kaçının, bu renk solmasına neden olur. Azurit yumuşak bir bezle silinebilir. Gerekirse yumuşak bir sabun kullanabilirsiniz. Sabunlu kalıntıları temizlemek için taşları iyice durulayın. Durulama sırasında sıcak su kullanmayın. Diğer değerli taşlardan daha yumuşak olduğu için, azürit çiziklere eğilimlidir. Temizlerken, egzersiz yaparken veya spor yaparken herhangi bir azurit mücevherini çıkarın. Azurit taşlarını yumuşak bir beze sarın veya başka değerli taşlardan uzakta kumaş kaplı bir kutuya yerleştirin. Azuriti uzun süre doğrudan güneş altında bırakmayın. Uzun süre güneşte kalmayı planlıyorsanız taşı sarın ve cebinize koyun.

Mavi Azurit Özellikleri

Mavi Azurit Özellikleri

Azurit , iki temel bakır karbonat minerallerinden biri diğeri malakittir . Her iki mineral de yoğun ve canlı renklere sahiptir – azürit koyu mavi iken malahit zengin yeşil renktedir. Azurit ve malakit , bakır cevherini parçalayan ayrıştırma işlemiyle oluşur. Malakit daha sonraki bir oksidasyon aşamasını temsil eder ve bu nedenle iki mineralin daha yaygındır. Bazen aynı taşta hem azurit hem de malakit içeren ilginç örnekler bulunur. Bunlar genellikle azure-malakit olarak adlandırılır.

Azurit antik çağlardan beri bilinmektedir ve orta çağda yaygın olarak bir pigment ve kumaş boyası olarak kullanılmıştır. Lapis lazuli ile benzerlikler taşır, ancak bunlar kimyasal olarak oldukça farklıdır, çünkü lapisin mavi rengi bir kükürt matrisinde bir sodyum siliko-alüminat olan lazuritten türetilmiştir. Azurit ayrıca sodalı klorit sodyum alüminyum silikat ile karıştırılabilir.

Azurit Taşı Faydaları

Azurit Taşı Faydaları

Azurit, Mohs ölçeğinde 3.5 ila 4 sertliğe sahip oldukça yumuşak bir taştır. 3.7 ila 3.9 özgül ağırlığı vardır, bu nedenle chrysoberyl ve garnet’e benzer yoğunluğa sahiptir. Azurit kırılma indeksi , 1,720’den 1,848’e kadar değişkenlik göstermektedir.

Bugün azurit, yoğun renk ve camsı parlaklığıyla dikkat çeken bir kollektör taşıdır. Genellikle süs eşyaları için kullanılır veya en cabochon kesilir. Bazen takılarda kullanılır, ancak zamanla havaya meyillidir – parlak ışığa, sıcağa ve açık havaya uzun süre maruz kalmak, zaman içindeki renginin yoğunluğunu azaltma eğilimindedir. Takıya kurulurken azuritin ısıtılmaması önemlidir; Azurit numunelerinin tüm montajı oda sıcaklığında yapılmalıdır.

Azurit dünyanın birçok yerinde bulunur. En ünlü kaynaklar ABD (Utah, Arizona ve New Mexico), Meksika, Namibya, Kongo, Fas ve Avustralya’dır. Bir zamanlar Lyon, Fransa yakınlarındaki Chessy’de olağanüstü azurit örnekleri bulundu ve Fransız azurit bazen satrançilit olarak adlandırıldı.