OTANT�K TA�

KALSEDON DOĞAL KAYA

DOĞAL KAYALAR
KALSEDON
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 283 GR
 • AYNI GÜN KARGO
 • BRAZİLYA
 • EŞİ YOK
 • KDV DAHİL
 • KOLEKSİYON MİNAREL
 • KUVARS OLUŞUMLU

KALSEDON DOĞAL KAYA

Kalsedon / AE l s ɛ d ə n ı / k bir olan kriptokristalen formu silis çok ince intergrowths oluşan kuvars ve moganit . [2] Bunlar hem silika olan mineraller , ama onlar bu kuvars farklı olan üç köşeli kristal yapısını iken ifadeleri ortaya

Kalsedon Kaya

Kalsedon Kaya

atılmıştır olan monoklinik . Kalsedonu standart kimyasal yapı (kuvars kimyasal yapısına göre) SiO2 (silikon dioksit) ‘dir.

Kalsedon mumsu bir parlaklığı vardır ve yarı saydam veya yarı saydam olabilir. Bu geniş bir renk yelpazesi varsayabiliriz, ama en sık görülen bu grimsi-mavi ya da soluk neredeyse siyah arasında değişen kahverengi bir gölge, gri beyaz. Ticari olarak satılan kalkedondan renk genellikle boyama veya ısıtma ile geliştirilmiştir. [3]

Adı kalseduan gelen Latince chalcedonius (alternatif yazıldığından calchedonius). Adı görünen Pliny the Elder ‘ın Naturalis Historia bir berrak tür bir terim olarak Jaspis . [4] adı muhtemelen şehirdeki türetilmiştir Chalcedon içinde Küçük Asya . [5] Yunanca kelime Khalkedon (χαλκηδών) ayrıca görünür Vahiy Kitabı (Apc 21,19). Bu ise Hapax Legomenon , başka hiçbir yerde bulunan bir kelime, bu yüzden İncil’de adı geçen değerli taş, bugün bu adı ile bilinen aynı mineral olup olmadığını söylemek zor. OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE KOLEKSİYON BRAZİLYA KUVARS OLUŞUMLU KALSEDON TAŞI ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR

 

Akik
Akik gibi çok renkli kavisli veya köşeli bantlama olarak saydamlık veya renk desen, ya karakterize kalsedon bir çeşittir. Opak çeşitleri, bazen şu şekilde ifade edilir Jasper . [3] yangın akik kahverengi bir zemin üzerine yanardöner olguları göstermektedir; iris akik ışığı (özellikle kesin olarak belirlemiş ışık) taş ile parladı istisnai yanardönerlik gösterir. Yatay akik farklı mineralin saflığını bozucu maddelerin taş manzara benzer hale bir dizi kalsedon olup. [7]

Aventurin [ değiştir ]

Aventurin (Bilinmeyen ölçek)
Aventurin kendi saydamlık ile karakterize kuvars biçimi ve platy varlığıdır mineral kapanım bir parıldayan veya parlak etkisi olarak adlandırılan vermek aventurescence . Krom taşıyan fuchsite (çeşitli muskovit mika ) klasik dahil edilmesi ve bir gümüş, yeşil veya mavi parlaklık verir. Portakal ve kahverengi atfedilen hematit veya goetit .

Kalsedon Kaya

Kalsedon Kaya

akik
Carnelian (ayrıca kızılcık yazıldığından) kalsedon net bir-to-saydam kırmızımsı kahverengi çeşididir. Bu renk türü yoğun neredeyse siyah renkli için, soluk portakal rengi bir arasında değişebilir. Carnelian benzer sard kahverengi ziyade kırmızı,.

Chrysoprase [ değiştir ]

Chrysoprase
Chrysoprase (aynı zamanda yazıldığından chrysophrase) tarafından renkli olan kalsedon, yeşil bir çeşittir nikel oksit . (Krizopras koyu çeşitler de Ancak terimi PRASE de yeşil tanımlamak için kullanılır. Prase olarak adlandırılır kuvars ve bir dereceye kadar daha çok ayrıntılı şekilde tarif mineral çeşitli yerine bir renk numarasıdır.)

Heliotrope [ değiştir ]

Kediotu, ya da kan taşı
Heliotrope kırmızı inklüzyonları içeren, kalsedon yeşil çeşittir demir oksit damla benzer kan heliotrope Bloodstone onun alternatif bir isim vererek,. Benzer bir çeşitlilik içinde, lekeler plazmada olarak bilinen, yerine sarı renktedir.

Moss akik [ değiştir ]

ağaç akik
Moss akik o yüzeysel görünüm vererek, yeşil iplik benzeri kapanım içeren yosun veya mavi peynir . Orada yosun akik genellikle saydam bir arka plan sahipken yeşil filamentler ile beyaz katı dışında akik yosun benzer ağaç akik de, yani “yosun” 3D görünür. o konsantrik bantlama agate tanımlayıcı özelliği yoksun gibi, akik gerçek bir biçimi değildir.

Kalsedon Kuvars Oluşumu

Kalsedon Kuvars Oluşumu

Mtorolite
Mtorolite tarafından renkli olan kalsedon, yeşil bir çeşittir krom . Olarak da bilinen krom kalsedon , bu prensip bulunan Zimbabwe .

Oniks [ değiştir ]

Oniks
Oniks siyah ve beyaz bantlama ile akik bir çeşididir. Benzer bir şekilde, kahverengi, turuncu, kırmızı ve beyaz bantlama ile akik olarak bilinen sardonyx .

Tarihi [ değiştir ]

Kalsedon cameo ve Titus başkanı ve 2. Yüzyıl
Gibi erken Tunç Çağı kalsedon kullanılmakta olan Akdeniz bölgesi; Örneğin, üzerinde Minos Girit Sarayı’nda Knossos , kalsedon mühürler 1800 circa için kalma ele geçmiştir BC . [8] boyunca yaşayan insanlar Orta Asya dahil olmak üzere kalsedon çeşitli formları, kullanılan ticaret yolları carnelian , bölmek Intaglios , halka çerçeveler ( üst yönlü halka ayarı uzanan bir mücevher) kısmı ve güçlü Greko-Romen etkisini göstermek boncuk.

Kalsedon, muhtemelen yapılan birinci yüzyılın nesnelerin ince örnekleri Kushan , en son yıllardaki bulundu Tillya-tepe kuzey-batı Afganistan . [9] genellikle yapmak için kullanılan bu yüzden sıcak balmumu ona sopa olmaz mühür gösterimleri. Vadeli kalsedon eski Yunan kent Chalkedon adından türetilmiştir Küçük Asya’da modern İngilizce’de genellikle yazıldığından Khalkedon’u , bugün Kadıköy ilçe İstanbul .
Kalsedonu bıçak, MS 1000-1200
Geleneğe göre, kalsedon en az üç çeşit Yahudi Yüksek Priest göğüs kullanılmıştır. (Yahudi geleneği Musa’nın kardeşi Aaron İsrail’in on iki kabilesini temsil eden yazıtlı taşlar, göğüs giydi belirtiyor). Breastplate sözde Jasper, krizopras ve akik dahil, ve diğer akik de kullanılıp kullanılmadığı konusunda bazı tartışmalar vardır.

Kalsedon

Kalsedon

19. yüzyılda Idar-Oberstein , Almanya özellikle akik de, dünyanın en büyük kalsedon işleme merkezi haline geldi. Bu akik çoğu, özellikle Brezilya’da, Latin Amerika’da idi. . Başlangıçta Idar ve Oberstein çevresinde sanayi oyma akik 15. yüzyılda mayınlı olan yerel mevduat tarafından tahrik edildi [10] Çeşitli faktörler dünyanın akik merkezi olarak Idar-Oberstein yeniden ortaya çıkmasına katkıda: gemiler olarak akik nodüller geri getirdi balast, böylece son derece ucuz ulaşım sağlayan. Ayrıca, ucuz işgücü ve onları gizli tutuldu süreçleri ile herhangi bir renkte agates boya sağlayan kimya üstün bir bilgi yardımcı oldu. Idar Oberstein her değirmen dört ya da beş bilemeler vardı. Bunlar Zweibrücken elde edilen kırmızı kumtaşı, vardı; iki erkek normalde aynı taşın birlikte çalıştı. [10]

Jeokimya [ değiştir ]
Yapısı [ değiştir ]
Kalsedonu kez kriptokristalen lifli çeşitli olduğu düşünülmüştür kuvars . [11] Daha yakın zamanda, ancak, aynı zamanda içeren gösterilmiştir monoklinik olarak bilinen kuvars polimorf, moganit . [2] fraksiyonu, kütle, moganit bir mesafede tipik kalsedon örneği% 20’nin üzerinde% 5’ten daha az arasında değişebilir. [12] moganit varlığı bir kez şüpheli olarak kabul edildi, ama şimdi resmen tarafından tanınan Uluslararası Mineraloji Derneği . [13] [14]

Çözünürlük [ değiştir ]
Kalsedonu daha çözünebilir kimyasal olarak aynı olmak üzere iki mineral rağmen, düşük sıcaklık şartları altında kuvars daha. Kalsedon son derece ince (Kriptokristalin) taneli ve böylece hacim oranı çok yüksek yüzey alanına sahip, çünkü bu olduğu düşünülmektedir. [ Kaynak belirtilmeli ] Ayrıca daha yüksek çözünürlük ifadeleri ortaya atılmıştır bileşenine bağlı olduğu ileri sürülmüştür. [12]

Saf su içinde kuvars ve kalsedon çözünürlüğü [ değiştir ]
Llnl.dat veritabanını [kullanılarak PHREEQC (C dilinde PH Redoks denge (USGS)) tarafından hesaplanan Bu tablo, toplam çözünmüş silikon denge konsantrasyonlarını vermektedir kaynak belirtilmeli ].

Kalsedon Kaya

Kalsedon Kaya

sıcaklık Kuvars çözünürlük (mg / L) Kalsedonu çözünürlük (mg / L)
0.01 ° C 0.68 1.34
25.0 ° C 2.64 4.92
50.0 ° C 6.95 12.35
75.0 ° C 14.21 24.23
100.0 ° C 24,59 40.44
Ayrıca bakınız [ değiştir ]
Tarih ve Tanıtım – Kalsedon Hakkında
Kalsedon mineralleri kuvars grubuna ait bir taş türüdür. Teknik olarak, kalsedon farklı renk, desen ve ebatlarda çok çeşitli oluşabilir kriptokristalen biçimde kuvars tüm çeşitleri için geçerlidir gemolojik terimdir. Ancak, bugün, terim, “kalseduan ‘, en çok kriptokristalen kuvars çok özel bir türüne referansta kullanılır genellikle’ dar anlamda kalkedondan ‘gerçek kalkedondan’ ya da anılacaktır. Neyse ki, karışıklığı en aza indirmek için, kriptokristalen kuvars çoğu diğer çeşitleri gibi ‘bantlı akik’, ‘carnelian’ veya ‘jasper “olarak, kendi bireysel ticari isimler altında işlem görmektedir. Taş ‘ kalsedon’ tipik mavimsi beyaz veya gri arasında değişen, saydamlık ve sağlam, açık renk ile ayırt edilir.

Kriptokristalen kuvars son derece ince kristalleşme var demektir silis yoğun biçiminde, bir kompakt. Aslında, çoğu kriptokristalin kristalleri belirgin parçacıklar bile mikroskop altında görülebilir olamaz ki gayet iyi. Bazı Kriptokristalin malzeme alt sınıflandırılmış (ince dilimlenmiş ve kutuplaştırıcı mikroskop altında gözlenen fark edilebilir) biraz daha büyük kristaller ile malzeme kriptokristalm atıfta ‘mikrokristalin’ olarak olabilir.

çoğu zaman, kalsedon kriptokristalen kuvars ‘lifli’ çeşitli olduğu düşünülüyordu, ancak son zamanlarda aslında kuvars ve başka silikat minerali bir arada olduğu keşfedildi; ifadeleri ortaya atılmıştır (kuvars bir polimorf). Hem kuvars ve ifadeleri ortaya atılmıştır aynı silikon dioksit kimyasal bileşimini paylaşmak, ancak kristal yapıları değişen var. Geleneksel kuvars köşeli kristal sistemine ait ise ifadeleri ortaya atılmıştır, monoklinik olduğunu. Bir altıgen kristal yapıya sahip Kalsedonu oluşur.

Mohs ölçeğine göre 7 için belirleyici mineral olarak, kalsedon kuvars o takı taşlar için taş sertliğine gelince standart belirlemek bilinmektedir. Gerçek adı ‘kalsedon’ Kadıköy ‘Küçük Asya, şimdi Kadıköy, Türkiye’nin eski bir liman türetilmiş olduğu düşünülmektedir latin kelime’ Chalcedonius ‘kaynaklanmıştır. Kalsedonu uzun bir cila sonra, bazı kalsedon çeşitleri içinden sızmak için görünen bir parlaklık sergiler, aslında, mükemmel bir cila almak bilinmektedir. Kalsedon kuvars takı sektörü için değil sadece, şüphesiz tüm zamanların en önemli malzemelerden biri olmadan, ama aynı zamanda çeşitli bilimsel ve endüstriyel kullanımlar için önemli bir malzemedir.
Büyütmek için tıklayın

KALSEDON

KALSEDON

Kalsedon belirlenmesi Yukarıya geri dön
Kalsedonu kuvars tipik olarak bileşimin (silikon dioksit) üzerinden diğer mineraller, altıgen kristal yapıya ve üstün sertlik tespit edilebilir. Kalsedonu da küçük bir elektrik yükü taşıyan anlamına gelir turmalin benzer hafif bir Piezoelektrik, sahip olduğu bilinir. kuvars yaygın olarak Şaşırtıcı, kalsedon kolayca yanlış olabilir çok az malzeme aslında vardır.

diğer mineraller ayırt kalsedon kuvars oldukça kolay olmasına rağmen bu renk, desen, kirlilikler ve hatta bölgeler hassas gözlem gerektirir, kalsedon grup içinde bireysel çeşitleri belirlenmesi, çok zor olabilir. kalsedonik çeşitleri belirlenmesi daha zor kılan bir başka faktör, birçok örnekler çoklu ticari adları altında düşebilir olmasıdır.

aşağıdaki gibi en popüler ‘resmi’ kalsedon çeşitlerinin bazıları tanımlanır:

Akik: Akik birden fazla renk olması ile ayırt edilir. Bazıları rengini elde etmek için boyanmış gibi bugün piyasada yeşil ve siyah, ama taşların çoğu mevcut gibi katı renk oluşabilir. bantlı akik en popüler ve iyi bilinen akik çeşitli olmak kullanılabilir akik sayısız çeşitleri vardır. akik nadir türlerinden biri kırmızı, altın, yeşil ve mavi-mor renklerini yansıtan bir yanardöner özelliği sergileyen ‘yangın akik’ olduğunu. Diğer popüler akik akik jasper, akik Geode, dendritik akik, ağaç akik, Botsvana akik, mavi dantel akik, fosil akik, iris akik, laguna akik, peyzaj akik, doğal akik, tüp akik, yılan derisi akik, Sweetwater akik, Mohave mavi akik dahil , Thunderegg akik, Fairburn akik, Dryhead akik ve Lake Superior akik.

Bloodstone: Bloodstone demir oksit neden kahverengi lekelenmeler kırmızı opak, koyu yeşil kalsedon olduğunu. Bazı taş ticaretinde ‘plazması’ olarak bilinen sarı lekelenme, sergileyebilir.

Mavi Kalsedon: Bazen “Mohave” ve “Dağı Airy Blues” olarak adlandırılan, Kaliforniya ve Nevada menşeli bu orta renk yoğunluğuna bir ışık arasında değişen, grimsi mavi renk Hafif ve orta vardır. genellikle “Afrika mavi” olarak adlandırılan Namibya mavi kalsedon, grimsi aralıkları neredeyse saf mavi ve ışıktan orta karanlık. en değerli mavi kalsedon Oregon, ABD kaynaklı. Onun mavi rengi biraz yine olarak anılır farkedilir lavanta taş, sonuçlanan pembe izleri, modifiye edilir “kutsal mavi.”

Oniks: oniks siyah taban ve beyaz üst tabakası olan bir katmanlı bir taştır. Uni-renkli kalsedon bazen oniks denir.

Akik: turuncumsu kahverengi zengin, yakın-kırmızımsı turuncu sarı-turuncu renkli akik aralıkları. Ayrıca, yarı-opak arasında yüksek saydam değişebilir. ‘Kızılcık oniks’ kırmızı taban ve beyaz üst tabakası olan bir katmanlı bir taştır.

Kalsedon Natural Kaya

Kalsedon Natural Kaya

Krizopras: Chrysoprase neredeyse opak neredeyse saydam kadar, nikel rengini elde bir elma yeşili kalsedon olduğunu. Onun Renk tayfı orta tonu yakın saf yeşillikleri zeytin rengi içerir. Çok ince, çok doymuş parçalar genellikle ’emperyal yeşim’ olarak yanlış vardır.

Chrysocolla kalsedon: Chrysocolla kalsedon kalsedon en değerli ve nadir çeşitlerden biridir ‘taş silika’ olarak pazarlanmaktadır. Bu mavi-yeşil renge yumuşak mavi ile ayırt edilir. Gem silis saydam en değerli varlık, opak saydam yakın oluşabilir. Onun renklendirici madde bakırdır.

Taşlaşmış ağaç: (ayrıca fosilleşmiş ağaç denir) taşlaşmış ağaç bir donukluk süreci geçirmiş fosilleşmiş organik kalıntılar olduğunu. Tipik olarak, organik kalıntılar mükemmel bir lehçe alabilir bir çok ilginç ve çekici ahşap gibi taş sonuçlanan kalsedon mineralleri ile değiştirilir. Arizona en iyi bilinen ticari bir kaynak, ‘Taşlaşmış National Forest’ yakın Navajo ve Apaçi kabilelerinin, özellikle şahıs arazileri olduğunu. Fosilleşmiş Odun, herhangi bir takı türü, hem de sanayide ve süs oyma cilalanmış nesneler için uygundur.

Kalsedon Kökeni ve taş Kaynakları dön
Kalsedon en sık tortul ve volkanik ortamlarda bulunan kompakt silis olduğunu. mineraller yavaş yavaş granit gibi kaya başka bir tür, bir cebine yatırılır olarak Formasyonu, uzun bir süre boyunca ortaya çıkar. Volkanik aktivite barındıran alanlar sık sık en bol kalsedonik mevduat liman. Bantlı akik görüldüğü gibi pek çok durumda, bazen de kolayca görülebilir ve paralel bantlar silikon dioksit formlarında uygulanabilir. Ancak, çoğu malzeme ile, ayrı mevduat harmanlanmış görünür veya akik, yosun akik ve ‘gerçek kalsedon’ gibi, göze bulutlu.

Bazı bölgelerde diğerlerinden daha iyi bilinmesine rağmen, yüksek kaliteli kalsedon yatakları tüm dünyada bulunabilir. Hemen hemen tüm Birleşik Devletler kalsedon üretmek için bilinmektedir. hafif, saydam ve mavimsi ‘gerçek kalsedon’ malzeme için Diğer önemli kaynaklar Uruguay, Hindistan, Madagaskar, Myanmar (Burma), Meksika, Brezilya ve Güneybatı Afrika dahil.

Aşağıda kalsedon belirli çeşitleri için biraz daha ayrıntılı önemli kaynaklar şunlardır:

Avustralya: Akik , krizopras , bloodstone
Brezilya: Akik, kalsedon, kantaşı, krizopras
Çin: Akik, bloodstone
Hindistan: Akik, kalsedon, kantaşı, akik , krizopras
Kazakistan: Chrysoprase
Madagaskar: Akik, kalsedon, krizopras
Meksika: Akik
Moğolistan Akik
Namibya: Akik, mavi kalsedon, kalsedon,
Rusya: Chrysoprase
, Sri Lanka: Kalsedon,
Uruguay: Akik, kalsedon,
Güney Afrika: Chrysoprase
Tanzanya: Chrysoprase
Zimbabve: Kalsedon, krizopras
ABD: Akik (Montana ve Wyoming), kalsedon (California), krizokol, kalsedon, taşlaşmış ağaç (Arizona), kantaşı, mavi kalsedon (California, Nevada, Oregon).

Kalsedon Alış ve Kalsedon Taş Değerini Belirleme Başa Dön
kalsedon Renk

Kalsedon teknik, tek bir renk ile herhangi bir saydam, kriptokristalin kuvars başvurabilirsiniz, ancak mücevher ticaretinde, öncelikle ışık, mavimsi beyaz veya gri renk ile numuneler başvurmak için kullanılır. ‘Dar anlamda kalsedon’ için en yaygın renkleri mavi-beyaz, devetüyü, kahverengi ışık, gri, sarı veya kahverengi içerir. Kalsedon en sık demir, nikel, bakır ve veya titanyum içeren kuvars kirlilikler, rengini borçludur.

Kalsedon Açıklık ve Cilası

Kalsedonu saydam malzeme daha fazla tercih edilmektedir, opak için saydam oluşur. genellikle mat balmumu veya camsı görünen, kesilmiş ve parlatılmış zaman çekici bir parlaklık vardır. Genellikle, kalsedon genellikle gizlenmiş renk ile sütlü olduğunu. bulutlu dağıtım özgünlük iyi bir göstergesidir ve sürece saydamlık etkilenmez olarak, sütlü netlik önemli ölçüde genel değerini etkilemez. Kalsedonu genellikle çok durumda kabul edilebilir olarak kabul edilir görünür kusurları vardır.

Kalsedon Kesim ve Şekil

Kalsedonu tipik haliyle cabochon en kesilir. Kabaşon tarzı kesim bu değerli olduğu için arzu parlaklık vurguluyor. Nadir vesileyle, son derece şeffaf malzeme yönlü olabilir. En popüler şekiller oval, yuvarlak ve yastık içerir, ancak onlar da genellikle bu tür trilyonlarca, kupa ve çiçek keser gibi fantezi şekiller ile modası vardır. taş yuvarlandı ve boncuklar özellikle kalsedon dayanıklılığına bağlı olarak, çok popüler delinmiştir. Kalsedon ünlüler, mühürler, nişanları ve süs figürler içeren taş oymalar, için ideal bir malzemedir.

 

KALSEDON DOĞAL KAYA

DOĞAL KAYALAR
KALSEDON
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 283 GR
 • AYNI GÜN KARGO
 • BRAZİLYA
 • EŞİ YOK
 • KDV DAHİL
 • KOLEKSİYON MİNAREL
 • KUVARS OLUŞUMLU
Ürün Açıklaması Video Tanıtım Yorumlar

KALSEDON DOĞAL KAYA

Kalsedon / AE l s ɛ d ə n ı / k bir olan kriptokristalen formu silis çok ince intergrowths oluşan kuvars ve moganit . [2] Bunlar hem silika olan mineraller , ama onlar bu kuvars farklı olan üç köşeli kristal yapısını iken ifadeleri ortaya

Kalsedon Kaya

Kalsedon Kaya

atılmıştır olan monoklinik . Kalsedonu standart kimyasal yapı (kuvars kimyasal yapısına göre) SiO2 (silikon dioksit) ‘dir.

Kalsedon mumsu bir parlaklığı vardır ve yarı saydam veya yarı saydam olabilir. Bu geniş bir renk yelpazesi varsayabiliriz, ama en sık görülen bu grimsi-mavi ya da soluk neredeyse siyah arasında değişen kahverengi bir gölge, gri beyaz. Ticari olarak satılan kalkedondan renk genellikle boyama veya ısıtma ile geliştirilmiştir. [3]

Adı kalseduan gelen Latince chalcedonius (alternatif yazıldığından calchedonius). Adı görünen Pliny the Elder ‘ın Naturalis Historia bir berrak tür bir terim olarak Jaspis . [4] adı muhtemelen şehirdeki türetilmiştir Chalcedon içinde Küçük Asya . [5] Yunanca kelime Khalkedon (χαλκηδών) ayrıca görünür Vahiy Kitabı (Apc 21,19). Bu ise Hapax Legomenon , başka hiçbir yerde bulunan bir kelime, bu yüzden İncil’de adı geçen değerli taş, bugün bu adı ile bilinen aynı mineral olup olmadığını söylemek zor. OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE KOLEKSİYON BRAZİLYA KUVARS OLUŞUMLU KALSEDON TAŞI ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR

 

Akik
Akik gibi çok renkli kavisli veya köşeli bantlama olarak saydamlık veya renk desen, ya karakterize kalsedon bir çeşittir. Opak çeşitleri, bazen şu şekilde ifade edilir Jasper . [3] yangın akik kahverengi bir zemin üzerine yanardöner olguları göstermektedir; iris akik ışığı (özellikle kesin olarak belirlemiş ışık) taş ile parladı istisnai yanardönerlik gösterir. Yatay akik farklı mineralin saflığını bozucu maddelerin taş manzara benzer hale bir dizi kalsedon olup. [7]

Aventurin [ değiştir ]

Aventurin (Bilinmeyen ölçek)
Aventurin kendi saydamlık ile karakterize kuvars biçimi ve platy varlığıdır mineral kapanım bir parıldayan veya parlak etkisi olarak adlandırılan vermek aventurescence . Krom taşıyan fuchsite (çeşitli muskovit mika ) klasik dahil edilmesi ve bir gümüş, yeşil veya mavi parlaklık verir. Portakal ve kahverengi atfedilen hematit veya goetit .

Kalsedon Kaya

Kalsedon Kaya

akik
Carnelian (ayrıca kızılcık yazıldığından) kalsedon net bir-to-saydam kırmızımsı kahverengi çeşididir. Bu renk türü yoğun neredeyse siyah renkli için, soluk portakal rengi bir arasında değişebilir. Carnelian benzer sard kahverengi ziyade kırmızı,.

Chrysoprase [ değiştir ]

Chrysoprase
Chrysoprase (aynı zamanda yazıldığından chrysophrase) tarafından renkli olan kalsedon, yeşil bir çeşittir nikel oksit . (Krizopras koyu çeşitler de Ancak terimi PRASE de yeşil tanımlamak için kullanılır. Prase olarak adlandırılır kuvars ve bir dereceye kadar daha çok ayrıntılı şekilde tarif mineral çeşitli yerine bir renk numarasıdır.)

Heliotrope [ değiştir ]

Kediotu, ya da kan taşı
Heliotrope kırmızı inklüzyonları içeren, kalsedon yeşil çeşittir demir oksit damla benzer kan heliotrope Bloodstone onun alternatif bir isim vererek,. Benzer bir çeşitlilik içinde, lekeler plazmada olarak bilinen, yerine sarı renktedir.

Moss akik [ değiştir ]

ağaç akik
Moss akik o yüzeysel görünüm vererek, yeşil iplik benzeri kapanım içeren yosun veya mavi peynir . Orada yosun akik genellikle saydam bir arka plan sahipken yeşil filamentler ile beyaz katı dışında akik yosun benzer ağaç akik de, yani “yosun” 3D görünür. o konsantrik bantlama agate tanımlayıcı özelliği yoksun gibi, akik gerçek bir biçimi değildir.

Kalsedon Kuvars Oluşumu

Kalsedon Kuvars Oluşumu

Mtorolite
Mtorolite tarafından renkli olan kalsedon, yeşil bir çeşittir krom . Olarak da bilinen krom kalsedon , bu prensip bulunan Zimbabwe .

Oniks [ değiştir ]

Oniks
Oniks siyah ve beyaz bantlama ile akik bir çeşididir. Benzer bir şekilde, kahverengi, turuncu, kırmızı ve beyaz bantlama ile akik olarak bilinen sardonyx .

Tarihi [ değiştir ]

Kalsedon cameo ve Titus başkanı ve 2. Yüzyıl
Gibi erken Tunç Çağı kalsedon kullanılmakta olan Akdeniz bölgesi; Örneğin, üzerinde Minos Girit Sarayı’nda Knossos , kalsedon mühürler 1800 circa için kalma ele geçmiştir BC . [8] boyunca yaşayan insanlar Orta Asya dahil olmak üzere kalsedon çeşitli formları, kullanılan ticaret yolları carnelian , bölmek Intaglios , halka çerçeveler ( üst yönlü halka ayarı uzanan bir mücevher) kısmı ve güçlü Greko-Romen etkisini göstermek boncuk.

Kalsedon, muhtemelen yapılan birinci yüzyılın nesnelerin ince örnekleri Kushan , en son yıllardaki bulundu Tillya-tepe kuzey-batı Afganistan . [9] genellikle yapmak için kullanılan bu yüzden sıcak balmumu ona sopa olmaz mühür gösterimleri. Vadeli kalsedon eski Yunan kent Chalkedon adından türetilmiştir Küçük Asya’da modern İngilizce’de genellikle yazıldığından Khalkedon’u , bugün Kadıköy ilçe İstanbul .
Kalsedonu bıçak, MS 1000-1200
Geleneğe göre, kalsedon en az üç çeşit Yahudi Yüksek Priest göğüs kullanılmıştır. (Yahudi geleneği Musa’nın kardeşi Aaron İsrail’in on iki kabilesini temsil eden yazıtlı taşlar, göğüs giydi belirtiyor). Breastplate sözde Jasper, krizopras ve akik dahil, ve diğer akik de kullanılıp kullanılmadığı konusunda bazı tartışmalar vardır.

Kalsedon

Kalsedon

19. yüzyılda Idar-Oberstein , Almanya özellikle akik de, dünyanın en büyük kalsedon işleme merkezi haline geldi. Bu akik çoğu, özellikle Brezilya’da, Latin Amerika’da idi. . Başlangıçta Idar ve Oberstein çevresinde sanayi oyma akik 15. yüzyılda mayınlı olan yerel mevduat tarafından tahrik edildi [10] Çeşitli faktörler dünyanın akik merkezi olarak Idar-Oberstein yeniden ortaya çıkmasına katkıda: gemiler olarak akik nodüller geri getirdi balast, böylece son derece ucuz ulaşım sağlayan. Ayrıca, ucuz işgücü ve onları gizli tutuldu süreçleri ile herhangi bir renkte agates boya sağlayan kimya üstün bir bilgi yardımcı oldu. Idar Oberstein her değirmen dört ya da beş bilemeler vardı. Bunlar Zweibrücken elde edilen kırmızı kumtaşı, vardı; iki erkek normalde aynı taşın birlikte çalıştı. [10]

Jeokimya [ değiştir ]
Yapısı [ değiştir ]
Kalsedonu kez kriptokristalen lifli çeşitli olduğu düşünülmüştür kuvars . [11] Daha yakın zamanda, ancak, aynı zamanda içeren gösterilmiştir monoklinik olarak bilinen kuvars polimorf, moganit . [2] fraksiyonu, kütle, moganit bir mesafede tipik kalsedon örneği% 20’nin üzerinde% 5’ten daha az arasında değişebilir. [12] moganit varlığı bir kez şüpheli olarak kabul edildi, ama şimdi resmen tarafından tanınan Uluslararası Mineraloji Derneği . [13] [14]

Çözünürlük [ değiştir ]
Kalsedonu daha çözünebilir kimyasal olarak aynı olmak üzere iki mineral rağmen, düşük sıcaklık şartları altında kuvars daha. Kalsedon son derece ince (Kriptokristalin) taneli ve böylece hacim oranı çok yüksek yüzey alanına sahip, çünkü bu olduğu düşünülmektedir. [ Kaynak belirtilmeli ] Ayrıca daha yüksek çözünürlük ifadeleri ortaya atılmıştır bileşenine bağlı olduğu ileri sürülmüştür. [12]

Saf su içinde kuvars ve kalsedon çözünürlüğü [ değiştir ]
Llnl.dat veritabanını [kullanılarak PHREEQC (C dilinde PH Redoks denge (USGS)) tarafından hesaplanan Bu tablo, toplam çözünmüş silikon denge konsantrasyonlarını vermektedir kaynak belirtilmeli ].

Kalsedon Kaya

Kalsedon Kaya

sıcaklık Kuvars çözünürlük (mg / L) Kalsedonu çözünürlük (mg / L)
0.01 ° C 0.68 1.34
25.0 ° C 2.64 4.92
50.0 ° C 6.95 12.35
75.0 ° C 14.21 24.23
100.0 ° C 24,59 40.44
Ayrıca bakınız [ değiştir ]
Tarih ve Tanıtım – Kalsedon Hakkında
Kalsedon mineralleri kuvars grubuna ait bir taş türüdür. Teknik olarak, kalsedon farklı renk, desen ve ebatlarda çok çeşitli oluşabilir kriptokristalen biçimde kuvars tüm çeşitleri için geçerlidir gemolojik terimdir. Ancak, bugün, terim, “kalseduan ‘, en çok kriptokristalen kuvars çok özel bir türüne referansta kullanılır genellikle’ dar anlamda kalkedondan ‘gerçek kalkedondan’ ya da anılacaktır. Neyse ki, karışıklığı en aza indirmek için, kriptokristalen kuvars çoğu diğer çeşitleri gibi ‘bantlı akik’, ‘carnelian’ veya ‘jasper “olarak, kendi bireysel ticari isimler altında işlem görmektedir. Taş ‘ kalsedon’ tipik mavimsi beyaz veya gri arasında değişen, saydamlık ve sağlam, açık renk ile ayırt edilir.

Kriptokristalen kuvars son derece ince kristalleşme var demektir silis yoğun biçiminde, bir kompakt. Aslında, çoğu kriptokristalin kristalleri belirgin parçacıklar bile mikroskop altında görülebilir olamaz ki gayet iyi. Bazı Kriptokristalin malzeme alt sınıflandırılmış (ince dilimlenmiş ve kutuplaştırıcı mikroskop altında gözlenen fark edilebilir) biraz daha büyük kristaller ile malzeme kriptokristalm atıfta ‘mikrokristalin’ olarak olabilir.

çoğu zaman, kalsedon kriptokristalen kuvars ‘lifli’ çeşitli olduğu düşünülüyordu, ancak son zamanlarda aslında kuvars ve başka silikat minerali bir arada olduğu keşfedildi; ifadeleri ortaya atılmıştır (kuvars bir polimorf). Hem kuvars ve ifadeleri ortaya atılmıştır aynı silikon dioksit kimyasal bileşimini paylaşmak, ancak kristal yapıları değişen var. Geleneksel kuvars köşeli kristal sistemine ait ise ifadeleri ortaya atılmıştır, monoklinik olduğunu. Bir altıgen kristal yapıya sahip Kalsedonu oluşur.

Mohs ölçeğine göre 7 için belirleyici mineral olarak, kalsedon kuvars o takı taşlar için taş sertliğine gelince standart belirlemek bilinmektedir. Gerçek adı ‘kalsedon’ Kadıköy ‘Küçük Asya, şimdi Kadıköy, Türkiye’nin eski bir liman türetilmiş olduğu düşünülmektedir latin kelime’ Chalcedonius ‘kaynaklanmıştır. Kalsedonu uzun bir cila sonra, bazı kalsedon çeşitleri içinden sızmak için görünen bir parlaklık sergiler, aslında, mükemmel bir cila almak bilinmektedir. Kalsedon kuvars takı sektörü için değil sadece, şüphesiz tüm zamanların en önemli malzemelerden biri olmadan, ama aynı zamanda çeşitli bilimsel ve endüstriyel kullanımlar için önemli bir malzemedir.
Büyütmek için tıklayın

KALSEDON

KALSEDON

Kalsedon belirlenmesi Yukarıya geri dön
Kalsedonu kuvars tipik olarak bileşimin (silikon dioksit) üzerinden diğer mineraller, altıgen kristal yapıya ve üstün sertlik tespit edilebilir. Kalsedonu da küçük bir elektrik yükü taşıyan anlamına gelir turmalin benzer hafif bir Piezoelektrik, sahip olduğu bilinir. kuvars yaygın olarak Şaşırtıcı, kalsedon kolayca yanlış olabilir çok az malzeme aslında vardır.

diğer mineraller ayırt kalsedon kuvars oldukça kolay olmasına rağmen bu renk, desen, kirlilikler ve hatta bölgeler hassas gözlem gerektirir, kalsedon grup içinde bireysel çeşitleri belirlenmesi, çok zor olabilir. kalsedonik çeşitleri belirlenmesi daha zor kılan bir başka faktör, birçok örnekler çoklu ticari adları altında düşebilir olmasıdır.

aşağıdaki gibi en popüler ‘resmi’ kalsedon çeşitlerinin bazıları tanımlanır:

Akik: Akik birden fazla renk olması ile ayırt edilir. Bazıları rengini elde etmek için boyanmış gibi bugün piyasada yeşil ve siyah, ama taşların çoğu mevcut gibi katı renk oluşabilir. bantlı akik en popüler ve iyi bilinen akik çeşitli olmak kullanılabilir akik sayısız çeşitleri vardır. akik nadir türlerinden biri kırmızı, altın, yeşil ve mavi-mor renklerini yansıtan bir yanardöner özelliği sergileyen ‘yangın akik’ olduğunu. Diğer popüler akik akik jasper, akik Geode, dendritik akik, ağaç akik, Botsvana akik, mavi dantel akik, fosil akik, iris akik, laguna akik, peyzaj akik, doğal akik, tüp akik, yılan derisi akik, Sweetwater akik, Mohave mavi akik dahil , Thunderegg akik, Fairburn akik, Dryhead akik ve Lake Superior akik.

Bloodstone: Bloodstone demir oksit neden kahverengi lekelenmeler kırmızı opak, koyu yeşil kalsedon olduğunu. Bazı taş ticaretinde ‘plazması’ olarak bilinen sarı lekelenme, sergileyebilir.

Mavi Kalsedon: Bazen “Mohave” ve “Dağı Airy Blues” olarak adlandırılan, Kaliforniya ve Nevada menşeli bu orta renk yoğunluğuna bir ışık arasında değişen, grimsi mavi renk Hafif ve orta vardır. genellikle “Afrika mavi” olarak adlandırılan Namibya mavi kalsedon, grimsi aralıkları neredeyse saf mavi ve ışıktan orta karanlık. en değerli mavi kalsedon Oregon, ABD kaynaklı. Onun mavi rengi biraz yine olarak anılır farkedilir lavanta taş, sonuçlanan pembe izleri, modifiye edilir “kutsal mavi.”

Oniks: oniks siyah taban ve beyaz üst tabakası olan bir katmanlı bir taştır. Uni-renkli kalsedon bazen oniks denir.

Akik: turuncumsu kahverengi zengin, yakın-kırmızımsı turuncu sarı-turuncu renkli akik aralıkları. Ayrıca, yarı-opak arasında yüksek saydam değişebilir. ‘Kızılcık oniks’ kırmızı taban ve beyaz üst tabakası olan bir katmanlı bir taştır.

Kalsedon Natural Kaya

Kalsedon Natural Kaya

Krizopras: Chrysoprase neredeyse opak neredeyse saydam kadar, nikel rengini elde bir elma yeşili kalsedon olduğunu. Onun Renk tayfı orta tonu yakın saf yeşillikleri zeytin rengi içerir. Çok ince, çok doymuş parçalar genellikle ’emperyal yeşim’ olarak yanlış vardır.

Chrysocolla kalsedon: Chrysocolla kalsedon kalsedon en değerli ve nadir çeşitlerden biridir ‘taş silika’ olarak pazarlanmaktadır. Bu mavi-yeşil renge yumuşak mavi ile ayırt edilir. Gem silis saydam en değerli varlık, opak saydam yakın oluşabilir. Onun renklendirici madde bakırdır.

Taşlaşmış ağaç: (ayrıca fosilleşmiş ağaç denir) taşlaşmış ağaç bir donukluk süreci geçirmiş fosilleşmiş organik kalıntılar olduğunu. Tipik olarak, organik kalıntılar mükemmel bir lehçe alabilir bir çok ilginç ve çekici ahşap gibi taş sonuçlanan kalsedon mineralleri ile değiştirilir. Arizona en iyi bilinen ticari bir kaynak, ‘Taşlaşmış National Forest’ yakın Navajo ve Apaçi kabilelerinin, özellikle şahıs arazileri olduğunu. Fosilleşmiş Odun, herhangi bir takı türü, hem de sanayide ve süs oyma cilalanmış nesneler için uygundur.

Kalsedon Kökeni ve taş Kaynakları dön
Kalsedon en sık tortul ve volkanik ortamlarda bulunan kompakt silis olduğunu. mineraller yavaş yavaş granit gibi kaya başka bir tür, bir cebine yatırılır olarak Formasyonu, uzun bir süre boyunca ortaya çıkar. Volkanik aktivite barındıran alanlar sık sık en bol kalsedonik mevduat liman. Bantlı akik görüldüğü gibi pek çok durumda, bazen de kolayca görülebilir ve paralel bantlar silikon dioksit formlarında uygulanabilir. Ancak, çoğu malzeme ile, ayrı mevduat harmanlanmış görünür veya akik, yosun akik ve ‘gerçek kalsedon’ gibi, göze bulutlu.

Bazı bölgelerde diğerlerinden daha iyi bilinmesine rağmen, yüksek kaliteli kalsedon yatakları tüm dünyada bulunabilir. Hemen hemen tüm Birleşik Devletler kalsedon üretmek için bilinmektedir. hafif, saydam ve mavimsi ‘gerçek kalsedon’ malzeme için Diğer önemli kaynaklar Uruguay, Hindistan, Madagaskar, Myanmar (Burma), Meksika, Brezilya ve Güneybatı Afrika dahil.

Aşağıda kalsedon belirli çeşitleri için biraz daha ayrıntılı önemli kaynaklar şunlardır:

Avustralya: Akik , krizopras , bloodstone
Brezilya: Akik, kalsedon, kantaşı, krizopras
Çin: Akik, bloodstone
Hindistan: Akik, kalsedon, kantaşı, akik , krizopras
Kazakistan: Chrysoprase
Madagaskar: Akik, kalsedon, krizopras
Meksika: Akik
Moğolistan Akik
Namibya: Akik, mavi kalsedon, kalsedon,
Rusya: Chrysoprase
, Sri Lanka: Kalsedon,
Uruguay: Akik, kalsedon,
Güney Afrika: Chrysoprase
Tanzanya: Chrysoprase
Zimbabve: Kalsedon, krizopras
ABD: Akik (Montana ve Wyoming), kalsedon (California), krizokol, kalsedon, taşlaşmış ağaç (Arizona), kantaşı, mavi kalsedon (California, Nevada, Oregon).

Kalsedon Alış ve Kalsedon Taş Değerini Belirleme Başa Dön
kalsedon Renk

Kalsedon teknik, tek bir renk ile herhangi bir saydam, kriptokristalin kuvars başvurabilirsiniz, ancak mücevher ticaretinde, öncelikle ışık, mavimsi beyaz veya gri renk ile numuneler başvurmak için kullanılır. ‘Dar anlamda kalsedon’ için en yaygın renkleri mavi-beyaz, devetüyü, kahverengi ışık, gri, sarı veya kahverengi içerir. Kalsedon en sık demir, nikel, bakır ve veya titanyum içeren kuvars kirlilikler, rengini borçludur.

Kalsedon Açıklık ve Cilası

Kalsedonu saydam malzeme daha fazla tercih edilmektedir, opak için saydam oluşur. genellikle mat balmumu veya camsı görünen, kesilmiş ve parlatılmış zaman çekici bir parlaklık vardır. Genellikle, kalsedon genellikle gizlenmiş renk ile sütlü olduğunu. bulutlu dağıtım özgünlük iyi bir göstergesidir ve sürece saydamlık etkilenmez olarak, sütlü netlik önemli ölçüde genel değerini etkilemez. Kalsedonu genellikle çok durumda kabul edilebilir olarak kabul edilir görünür kusurları vardır.

Kalsedon Kesim ve Şekil

Kalsedonu tipik haliyle cabochon en kesilir. Kabaşon tarzı kesim bu değerli olduğu için arzu parlaklık vurguluyor. Nadir vesileyle, son derece şeffaf malzeme yönlü olabilir. En popüler şekiller oval, yuvarlak ve yastık içerir, ancak onlar da genellikle bu tür trilyonlarca, kupa ve çiçek keser gibi fantezi şekiller ile modası vardır. taş yuvarlandı ve boncuklar özellikle kalsedon dayanıklılığına bağlı olarak, çok popüler delinmiştir. Kalsedon ünlüler, mühürler, nişanları ve süs figürler içeren taş oymalar, için ideal bir malzemedir.