OTANT�K TA�

ATEŞ OPAL TAŞI MEKSİKA 17.45 KARAT BAYAN YÜZÜK

OTANTİK YÜZÜKLER
Ateş Opal Taşı Yüzük
Fiyatı      :      SATILDI TL
[dpsc_display_product]
Ürünün Özellikleri
 • 12.43 GR
 • 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ
 • AYNI GÜN KARGO
 • EŞİ YOKTUR
 • KDV DAHİL
 • MEKSİKA ATEŞ OPAL
 • MÜKEMMEL RENK DOYUMU
 • ÖZEL KUTUSUNDA

Ateş Opal nedir?
Birçok insan “ateş opal” ı “değerli opal” ile karıştırır. Öyleyse, işte üç temel opal türü hakkında hızlı bir ders .

Ateş Opal , parlak sarı, parlak turuncu veya parlak kırmızı arka plan rengine sahip çeşitli opaldir. Bu sayfadaki ilk fotoğraftaki taşlar ateş opalidir. Adlarını ateşli arka plan renklerinden alırlar.

Değerli Opal , opal bir ışık kaynağı altında “oynatıldığında” spektral renklerin yanıp sönen bir görüntüsü olan “renk oyunu” sergileyen herhangi bir opala verilen bir isimdir. Bu sayfadaki ikinci fotoğraf, birçok değerli opal çeşidini göstermektedir.

Opal Taşı El işçiliği Yüzük

Opal Taşı El işçiliği Yüzük

Common Opal , “renk oyunu” göstermeyen ve onu ateş opal yapacak bir arka plan rengine sahip olmayan bir opal çeşididir.
“Ateş opal” adı tamamen vücut rengiyle ilgilidir – ateşli sarı, ateşli turuncu veya ateşli kırmızı. “Flash” ile ilgili değil.

İçindekiler
Değerli Ateş Opal
Ateş Opalleri Nasıl Kesilir?
Ateş Opal Değeri Ateşin
Dayanıklılığı Opal
Meksika Ateşi Opal ve Diğer Bölgeler
Değerli ateş opal
Değerli Ateş Opal: Bu, açık turuncu gövde rengine ve yeşilimsi ve morumsu bir renk oyununa sahip, yönlü şeffaf bir opaldir. Renk oyunu ve turuncu gövde rengi nedeniyle “değerli ateş opal” olarak adlandırılabilir. Etiyopya’da çıkarılan malzemeden kesilmiş yaklaşık 2.2 karat ağırlığında 12 x 8 milimetrelik bir ovaldir.

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE 925 AYRA GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ SİYAH RODYUM KAPLAMA 17.45 KARAT İYİ KALİTE  MEKSİKA ATEŞ OPAL TAŞI BAYAN YÜZÜK ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR SEVDİKLERİNİZ İÇİN EŞSİZ GÜZEL BİR ARMAĞAN;

NOT:YAPTIĞIMIZ İŞLERİ İNSTAGRAMDAN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ @otantiktas

KENDİ SAYFAMIZ  VE İŞ YERİMİZ HARİCİNDE BAŞKA E TİCARET PLATFORMLARINDA KESİNLİKLE SATIŞIMIZ YOKTUR…..

 

Değerli Ateş Opal
Birkaç ateş opal örneği “renk oyunu” sergiler. Bu örnekler, hem ateş opalinin ateşli arka plan rengine hem de değerli bir opalin oyununa sahiptir. Bazıları bu özel taşlara “kıymetli ateş opal” diyor.

Renk oyunu, opal ışık altında oynatıldığında küçük parlak renk parlamaları veya taşın içinde bulunan dalgalı bir parıltı olabilir. Eşlik eden fotoğraf, Etiyopya’da bulunan malzemeden kesilmiş değerli bir ateş opalidir . Bir yönden neon yeşili bir renk oyunu ve başka bir yönden bir neon mor renk oyunu sergiliyor. Birkaç yönden her ikisinden de biraz görebilirsiniz.

Geçtiğimiz on yılda Etiyopya, güzel bir opalın istikrarlı bir üreticisi haline geldi. Çoğu, renk oyunlu sarıdan turuncuya yarı saydam opallerdir. Etiyopya Opal ile ilgili makalemize bakın .

Yönlü Ateş Opal
Faceted Fire Opal: Bu üç taş, ateşli bir arka plan rengiyle opal örneklerine verilen bir isim olan “ateş opalinin” renk aralığını gösterir. Turuncu ve sarı taşlar uykulu bir yarı saydamlığa sahipken, kırmızı taş yarı saydam, neredeyse opaktır.

Turuncu taş yaklaşık 7 x 9 milimetre boyutunda ve Oregon’da çıkarıldı. Bu renkteki ateş opaline bazen “mandalina opali” denir.

Kırmızı taş yaklaşık 8 x 10 milimetre boyutunda ve Meksika’da çıkarıldı. Bu renkteki ateş opaline genellikle “kiraz opal” denir.

Sarı taş yaklaşık 9 milimetre genişliğindedir ve Nevada’da çıkarılmıştır. Bu renkteki ateş opaline bazen “limon opal” denir.

Opal Taşı Yüzük

Opal Taşı Yüzük

Ateş Opalleri Nasıl Kesilir?
Ateş opalleri çeşitli şekillerde kesilir. Bazıları yontulmuş taş olarak, bazıları ise kabaşon olarak kesilmiştir. Kesici, taşın en çekici olacağına karar verir. Ateş opalini kesmenin bir kuralı yoktur.

Şeffaf ateş opalleri, olay ışığı ile aydınlatılabilmeleri için genellikle cephelidir. Muhteşem bir renk oyunlarına sahiplerse, en değerli opal gibi bir cabochon’a kesilebilirler . Renk oyunu küçükse, küçük bir parıltı sürpriziyle yönlü bir taşa kesilebilir.

Yarı saydam taşlar genellikle kabaşonlar halinde kesilir, ancak hoş bir taşa kesilmiş çekici bir renkle yarı saydam ila neredeyse opak bir ateş opalini görmek alışılmadık değildir. Yukarıdaki fotoğraftaki üç yönlü taş, yontulmuş yarı saydam taşların harika örnekleridir.

Kırmızı Cantera Opal
Cantera Opal: Meksika’da bulunan ateş opalinin çoğu bir riyolit ana kaya içindedir. Opal’i riyolitten zarar görmeden çıkarmak zordur. Bu nedenle, bazı kesiciler, kubbede bir ateş opal penceresi bulunan bir riyolit kabini kesiyor. Bu tarz kesime sahip kabinler “cantera opal” olarak bilinir. Birçok insan onlardan hoşlanır.

Ateş Opal Değeri
Bir ateş opalinin değeri, renginin arzu edilirliğine ve tekdüzeliğine dayanır; sarı, değerin alt ucunda ve kırmızı en üstte bulunur.

Yarı saydam taşlara göre şeffaf taşlar tercih edilmektedir. En iyi ateş opal, tipik olarak en değerli opalden çok daha düşük fiyatlar için satılır; ancak, istisnai renklere sahip ateş opal örnekleri, daha az etkileyici renk oyununa sahip bazı değerli opal örneklerinden daha yüksek fiyatlarla satılacaktır.

“Ateş opalinin belirleyici özelliği, taş boyunca arka plan rengi olarak hizmet eden sarı, turuncu veya kırmızının ateşli tonudur.”

Ateş Opalinin Dayanıklılığı
Ateş opalinin Mohs sertliği 5.5 ila 6 arasındadır ve günlük kullanım sırasında karşılaşabileceği birçok nesne tarafından çizilebilecek kadar yumuşaktır. Ateş opalinin ayrıca düşük bir mukavemeti vardır, bu da kolayca parçalanabileceği veya kırılabileceği anlamına gelir.

Ateş opal, genellikle kaba aşınmaya maruz kalmayan küpeler, iğneler ve kolye gibi takılarda kullanılır. Halkaya ateş opal yerleştirilirse, taşı aşınmadan ve darbeden korumak için özel olarak tasarlanmış bir ayar önerilir.

Meksika ve Diğer Ateş Opal Bölgeleri

Meksika , yaklaşık 100 yıldır dünyanın birincil ateş opal kaynağı olmuştur. Meksika ateş opal yatakları, önemli miktarlarda saydamdan yarı saydam, parlak turuncudan turuncu-kırmızıya kadar malzeme üretir. Şeffaf malzemenin bir kısmı fasetli, ticari takılara monte edilmiş ve rengi nedeniyle “mandalina opalı” olarak tanımlanmıştır.

1990’larda Etiyopya önemli bir opal kaynağı haline geldi. Çok Etiyopya opal yangın opal ve değerli yangın opal olduğunu. Etiyopya ateş opalinin çoğu sarıdır.

Avustralya , Brezilya , Honduras ve Guatemala’da daha az miktarda ateş opal üretilmektedir . In ABD , Nevada ve Oregon bazı güzel yangın opal üretirler.Opal a, hidratlanmış amorf formu , silika (SiO 2 · n H 2 O) olması; su içeriği ağırlıkça% 3 ila% 21 arasında değişebilir, ancak genellikle% 6 ila% 10 arasındadır. Amorf karakteri nedeniyle, mineral olarak sınıflandırılan kristal silika formlarının aksine, mineraloit olarak sınıflandırılır. Nispeten düşük bir sıcaklıkta çökelmiştir ve hemen hemen her tür kayanın çatlaklarında meydana gelebilir , en yaygın olarak limonit , kumtaşı , riyolit , marn ve bazalt ile bulunur .

Opal
Açık kahverengi bir kayanın içine yerleştirilmiş mavi-yeşil bir opal bölümü
Matris içinde zengin bir yanardöner opal dikişi
Genel
Kategori
Mineraloid
Formül
(tekrar eden birim)
Sulu silika . SiO 2 · n H 2 O
Kristal sistemi
Amorf [1]
Kimlik
Renk
Renksiz, beyaz, sarı, kırmızı, turuncu, yeşil, kahverengi, siyah, mavi, pembe
Kristal alışkanlığı
Düzensiz damarlar, kütleler halinde, nodüllerde
Bölünme
Yok [1]
Kırık
Konkoidalden düze olmayan [1]
Mohs sertlik ölçeği
5.5–6 [1]
Parlaklık
Subvitreous ila mumlu [1]

Yok [1]
Ultraviyole floresan
siyah veya beyaz gövde rengi: uzun ve kısa dalgada beyazdan orta dereceye kadar açık mavi, yeşil veya sarı, aynı zamanda fosforlu olabilir, ortak opal: uzun ve kısa dalgada kuvvetli yeşil veya sarımsı yeşile inert, fosforlu olabilir; ateş opal: uzun ve kısa dalgada inert ila orta derecede yeşilimsi kahverengi, fosforlu olabilir [1]

Ateş Opal Özellikleri

Ateş Opal Özellikleri

Soğurma spektrumları
yeşil taşlar: 660 nm, 470 nm kesme [1]
Teşhis özellikleri
ısıtıldığında kararıyor
Çözünürlük
sıcak tuzlu su , bazlar , metanol , hümik asit , hidroflorik asit
Referanslar
[2] [3]
Opalin en çok bulunduğu ülkeleri gösteren bir dünya haritası; Avustralya, Etiyopya, Brezilya, Meksika ve Amerika Birleşik Devletleri vurgulanmaktadır.
Opal üreten başlıca ülkeler
Alt kenarında milimetre ölçeğinde siyah zemin üzerine yerleştirilmiş bir kaya. Alt tarafında yarı saydam beyaz kaya ile açık kahverengi kayanın bir karışımını gösterir.
Ortak kaba opal
İki geniş opal sınıfı vardır: değerli ve ortak. Değerli opal, renk oyununu ( yanardönerlik ) görüntüler, ortak opal göstermez. [4] Renk oyunu, “belirli minerallerden beyaz ışıkta döndüklerinde renkli ışığın parlamasına neden olan sözde kromatik bir optik etki” olarak tanımlanır. [5] değerli opal iç yapısına neden olur Diffract play-of-renkte elde edilen ışık. Oluşturulduğu koşullara bağlı olarak, opal saydam, yarı saydam veya opak olabilir ve arka plan rengi beyaz, siyah veya görsel spektrumun hemen hemen her rengi olabilir. Siyah opal en nadir görülen, beyaz, gri ve yeşil ise en yaygın olanıdır.

İçindekiler
Değerli opal Düzenle

Değerli opal, düzenli, sıkıca paketlenmiş düzlemlerde düzenlenmiş silikon dioksit molekülleri kürelerinden oluşur. (İdealleştirilmiş diyagram)

Güney Avustralya’daki Coober Pedy’den, görünür spektrumun neredeyse her rengini ifade eden çok renkli kaba kristal opal

İchthyosaur omurgasının yerini alan değerli opal ; teşhir örneği, Güney Avustralya Müzesi
Değerli opal, iç renklerin değişken bir etkileşimini gösterir ve bir mineraloid olmasına rağmen bir iç yapıya sahiptir. Mikroskobik ölçeklerde, değerli opal, altıgen veya kübik kapalı paketlenmiş bir kafes içinde yaklaşık 150–300 nanometre (5.9 × 10 −6 –1.18 × 10 −5 inç) çapında silika kürelerden oluşur . 1960’ların ortalarında JV Sanders [6] [7] tarafından bu sıralı silika kürelerin opalin mikroyapısından geçen ışığın girişimine ve kırınımına neden olarak iç renkleri ürettiği gösterilmiştir . [8] Bu kürelerin boyutlarının düzenliliği ve paketlenmesi, değerli opalin kalitesini belirler. Düzenli olarak paketlenmiş küre düzlemleri arasındaki mesafenin, görünür ışığın bir bileşeninin dalga boyunun yarısı civarında olduğu durumlarda, bu dalga boyunun ışığı , istiflenmiş düzlemler tarafından oluşturulan ızgaradan kırınıma tabi olabilir . Gözlenen renkler, düzlemler arasındaki mesafe ve gelen ışığa göre düzlemlerin yönelimi ile belirlenir. Süreç, Bragg’in kırınım yasası ile tanımlanabilir .

Görünür ışık, opalin büyük kalınlıklarından geçemez. Bu, bir fotonik kristaldeki optik bant aralığının temelidir . Opallerin görünür ışık için fotonik kristaller olduğu fikri, 1995 yılında Vasily Astratov’un grubu tarafından ifade edildi . [9] Ek olarak, mikro çatlaklar ikincil silika ile doldurulabilir ve katılaşma sırasında opal içinde ince lameller oluşturabilir . Opalescence terimi , gemolojide renk oyunu olarak adlandırılan bu eşsiz ve güzel fenomeni tanımlamak için yaygın olarak kullanılır . Gemolojide opalescence, bir renk oyunu göstermeyen sıradan veya potch opalin puslu- sütlü – bulanık parlaklığına uygulanır .Opalescence , bir adularesans biçimidir .

Opal Taşı Faydaları

Opal Taşı Faydaları

İçin taş kullanımı, en opal kesip bir oluşturacak şekilde parlatılır Cabochon . “Katı” opal, tamamen değerli opalden oluşan cilalı taşları ifade eder. Bir “katı” üretemeyecek kadar ince opaller, çekici mücevherler oluşturmak için diğer malzemelerle birleştirilebilir. Opal bir dublet , koyu renkli bir malzeme tabakası ile desteklenen nispeten ince bir değerli opal tabakasından oluşur, en yaygın olarak demir taşı, koyu veya siyah ortak opal (potch), oniks veya obsidiyen. Daha koyu arka kısım, renk oyununu vurgular ve daha açık renkli bir çömlekten daha çekici bir görüntü sağlar. Bir opal üçlüsü, bir ikiliye benzer, ancak üçüncü bir katmana, kubbeli bir şeffaf kuvars başlığına sahiptir.veya üstte plastik. Kapak, yüksek bir cila alır ve opal için koruyucu bir tabaka görevi görür. Üst tabaka ayrıca, genellikle daha düşük bir örnek veya çok ince bir değerli opal kesiti olan alttaki opalin renk oyununu vurgulamak için bir büyüteç görevi görür. Üçlü opaller daha yapay bir görünüme sahip olma eğilimindedir ve değerli taşlar olarak sınıflandırılmazlar. Değerli opalin takı uygulamaları, esas olarak nispeten yüksek su içeriği ve çizilmeye yatkınlığı nedeniyle opalın ısıya duyarlılığıyla bir şekilde sınırlandırılabilir. [10] Modern cilalama teknikleriyle birleştirildiğinde, bir çift opal, fiyatın bir kısmına düz siyah veya kaya opaline benzer bir etki yaratabilir. Doublet opal ayrıca, üçlü opallerin aksine, en üst görünür ve dokunulabilir katman olarak gerçek opala sahip olma avantajına da sahiptir.

Ortak opal Düzenle

Slovakya’dan beyaz ve mavi opal
Bir renk oyunu gösteren değerli taş çeşitlerinin yanı sıra, diğer yaygın opal türleri arasında süt opal, sütlü mavimsi yeşilimsi (bazen değerli taş kalitesinde olabilir); reçineli bir parlaklık ile bal sarısı olan reçine opal; ahşabın içindeki organik malzemenin opal ile yer değiştirmesinden kaynaklanan ahşap opal; [11] menilit , kahverengi veya gri; bazen Muller’in camı olarak adlandırılan renksiz cam berraklığında bir opal olan hiyalit ; sıcak su kaynakları veya gayzerlerin etrafında biriken, silisli sinter olarak da adlandırılan gayzerit ; ve iki atomlu toprak , birikintileridiatom kabukları veya testleri. Sıradan opal, genellikle taşın içinden puslu, sütlü bulanık bir parlaklık gösterir . Olarak Gemoloji , bu optik etkisi kesinlikle olarak tanımlanır opalescence şeklidir adularescence .

Diğer opal çeşitleri Düzenle
“Girasol” buraya yönlendirir. Amerikan ayçiçeği için bkz. Kudüs enginarı .

Opal cinsinden yangının parlaklığı 1 ile 5 arasında değişir (5 en parlak olmak üzere) [12]
Ateş opal, sarıdan turuncuya kırmızıya kadar sıcak vücut renkleri ile yarı saydam bir opaldir. Genellikle herhangi bir renk oyunu göstermese de, bazen bir taş parlak yeşil ışık parlamaları sergileyecektir. En ünlü ateş opal kaynağı Meksika’daki Querétaro eyaletidir ; bu opallere genellikle Meksika ateş opalleri denir. Bir renk oyunu göstermeyen ateş opallerine bazen jöle opalleri denir. Meksika opalleri, kesmeye ve cilalamaya izin verecek kadar zorsa, bazen riyolitik ana materyallerinde kesilir. Bu tür Meksikalı opal, Cantera opal olarak adlandırılır. Ayrıca, Meksika su opali olarak adlandırılan Meksika’dan bir tür opal, mavimsi veya altın bir iç parlaklık sergileyen renksiz bir opaldir. [13]

Girasol opal, bazen yanlışlıkla ve yanlış bir şekilde ateş opallerine atıfta bulunmak için kullanılan bir terimdir, ayrıca Madagaskar’dan bir asterizm veya düzgün kesildiğinde yıldız efekti gösteren şeffaf, yarı saydam tipte sütlü kuvars bir türüdür. Bununla birlikte, gerçek girasol opal [13] , etrafındaki ışık kaynağını takip eden mavimsi bir parlaklık veya parlaklık sergileyen bir tür hyalit opalidir . Değerli opalde görüldüğü gibi bir renk oyunu değil, mikroskobik kapanımlardan kaynaklanan bir etkidir. Meksika’dan geldiğinde bazen su opal olarak da anılır. Bu tip opalin en dikkat çekici iki yeri Oregon ve Meksika’dır. [ alıntı gerekli ]

Perulu opal (mavi opal olarak da adlandırılır), Peru’da bulunan yarı opak ila opak mavi-yeşil bir taştır ve genellikle matrisi daha opak taşlara dahil etmek için kesilir. Bir renk oyunu sergilemiyor. Mavi opal ayrıca Owyhee bölgesindeki Oregon ve Idaho’dan ve Virgin Vadisi çevresindeki Nevada’dan geliyor . [14]

Ateş Opal Yüzük

Ateş Opal Yüzük

Opal ayrıca diatomlardan oluşur . Diyatomlar, öldüklerinde genellikle göllerin, koyların veya okyanusların dibinde tabakalar oluşturan bir alg türüdür. Hücre duvarları, onlara yapısal renklendirme ve dolayısıyla mikroskop altında bakıldığında minik opal görünümü veren hidratlı silikon dioksitten yapılmıştır. Bu hücre duvarları veya “testler”, iki atomlu toprak için “tanecikleri” oluşturur . Bu tortul kaya dokusu beyaz, opak ve kireçlidir. [15] Diatomit, ince bir partikül boyutuna ve çok gözenekli bir yapıya sahip olduğu için filtreleme veya adsorbe etme ve su emilimini artırmak için bahçecilik gibi birçok endüstriyel kullanıma sahiptir.

Tarih Düzenle
Opal, antik çağda nadir ve çok değerliydi. Avrupa’da, kraliyet tarafından ödüllendirilen bir mücevherdi. [16] [17] 19. yüzyılda Avustralya’da büyük yatakların açılmasına kadar, bilinen tek kaynak Slovakya’daki Roma sınırının ötesindeki Červenica idi . [18] Opal, Avustralya’nın ulusal değerli taşıdır . [19]

Kaynaklar Düzenle

Yowah’dan (Yowah Nut [20] ) cilalı opal , Queensland

Boulder opal, Winton yakınlarındaki Carisbrooke İstasyonu , Queensland
Avustralya opalinin, dünyadaki değerli opal arzının% 95-97’sini oluşturduğu, [21] [22] Güney Avustralya eyaleti dünya arzının% 80’ini oluşturduğu belirtilmektedir. [23] Son veriler, dünyadaki değerli opal arzının değişmiş olabileceğini düşündürmektedir. 2012 yılında, Etiyopya opal üretiminin Amerika Birleşik Devletleri Jeoloji Araştırması tarafından 14.000 kg (31.000 lb) olduğu tahmin edildi. [24] Aynı döneme ait (2012) USGS verileri, Avustralya opal üretiminin 41 milyon dolar olduğunu ortaya koymaktadır. [25]Ölçü birimleri nedeniyle, Avustralya ve Etiyopya opal üretimini doğrudan karşılaştırmak mümkün değildir, ancak bu veriler ve diğerleri, Avustralya opal üretimi için verilen geleneksel yüzdelerin fazla gösterilebileceğini göstermektedir. [26] Yine de, USGS raporundaki verilerin geçerliliği, Laurs ve ark. [ kaynak belirtilmeli ] ve 2012 Etiyopya opal çıktısının ( Wegal Tena’dan ) sadece 750 kg (1.650 lb) olduğunu tahmin eden Mesfin [ kaynak belirtilmeli ] .

Avustralya Düzenle
Kasaba Coober Pedy içinde Güney Avustralya opal önemli bir kaynağıdır. Dünyanın en büyük ve en değerli mücevher opal ” Olympic Australis “, Ağustos 1956’da Coober Pedy’deki “Sekiz Mil” opal sahasında bulundu. 17.000 karat (3,4 kg; 7,5 lb) ağırlığında ve 11 inç (280 mm) uzunluğunda, 4 3 ⁄ 4 inç (120 mm) yüksekliğinde ve 4 1 ⁄ 2 inç (110 mm) genişliğindedir. [27] Mintabie Opal AlanCoober Pedy’nin yaklaşık 250 km (160 mil) kuzeybatısında bulunan, ayrıca büyük miktarlarda kristal opal ve daha nadir siyah opal üretti. Yıllar geçtikçe, yurtdışında Coober Pedy opal olarak yanlış satıldı. Siyah opalin Avustralya’da bulunan en iyi örneklerden bazıları olduğu söyleniyor.

Ateş Opal Taşı Yüzük

Ateş Opal Taşı Yüzük

Güney Avustralya’daki Andamooka ayrıca matris opal, kristal opal ve siyah opalın önemli bir üreticisidir. Başka Avustralya kasaba, Lightning Ridge içinde New South Wales , (rengin oyun sergileyen mavi-siyah, koyu gri) ağırlıklı olarak koyu bir arka plan içeren opal, siyah opal ana kaynağıdır. Boulder opal, koyu renkli silisli bir demir taşı matrisinde betonlar ve çatlak dolgularından oluşur . Bu kadar kuzeyde Kynuna dan Batılı Queensland sporadik bulunursa Yowah ve Koroit güneyde. [28] En büyük miktarları Jundah ve Quilpie civarında bulunur .Güney Batı Queensland . Avustralya ayrıca, Yeni Güney Galler’deki [29] ve Güney Avustralya’daki [30] dinozor kemikleri ve Güney Avustralya’daki deniz canlıları dahil olmak üzere fosil kalıntılarını opalize etti . [31]

Etiyopya Düzenle
Kuzey Afrika opalinin M.Ö.4000 gibi erken bir tarihte alet yapımında kullanıldığı bildirildi. [ kaynak belirtilmeli ] Etiyopya’dan yayımlanan ilk mücevher opal raporu , Kuzey Shewa Eyaleti, Menz Gishe Bölgesinde değerli opal keşfiyle 1994 yılında yayınlandı . [32] Çoğunlukla nodüller şeklinde bulunan opal, volkanik kökenlidir ve ağırlıklı olarak yıpranmış riyolit katmanları içinde bulunmuştur . [33] Bu Shewa Eyaleti opalinin rengi çoğunlukla koyu kahverengiydi ve çatlama eğilimindeydi. Bu nitelikler, mücevher ticaretinde onu popüler hale getirdi. 2008 yılında, Shewa Eyaletinin yaklaşık 180 km kuzeyinde, Wegel Tena kasabası yakınlarında yeni bir opal yatağı bulundu., Etiyopya’nın Wollo Eyaletinde . Wollo Eyaleti opal, önceki Etiyopya opal buluntularından farklıydı, çünkü Avustralya ve Brezilya’nın tortul opallerine daha yakından benziyordu, hafif bir arka plan ve genellikle canlı renk oyunuyla. [34] Daha çok “Welo” veya “Wello” opal olarak anılan Wollo Eyaleti opal, mücevher ticaretinde baskın Etiyopya opalı haline geldi. [35]
Gem sınıf Etiyopya Welo değerli opal kolye
Virgin Vadisi, Nevada Düzenle

Virgin Valley, Nevada, ABD’den çok renkli kaba opal örneği
Kuzey Nevada’daki Humboldt İlçesinin Virgin Valley [36] opal tarlaları çok çeşitli değerli siyah, kristal, beyaz, ateş ve limon opal üretir. Siyah ateş opal, Nevada’nın resmi değerli taşıdır. Değerli opalin çoğu, kısmi odun replasmanıdır. Değerli opal, bir “lode” birikintisi olarak kabul edilen bir yeraltı ufku veya bentonit zonunda barındırılır ve yerinde bulunur . Üzerinden yıpranmış olan Opalleri in situ yataklarının alüvyon ve kabul edilir yerleşik yatakları . Miyosenyaş opalize dişler, kemikler, balıklar ve bir yılan başı bulunmuştur. Opalin bir kısmı yüksek su içeriğine sahiptir ve kurutulduğunda kuruyabilir ve çatlayabilir. Virgin Vadisi’nin en büyük üretim madenleri ünlü Rainbow Ridge, [37] Royal Peacock, [38] Bonanza, [39] Opal Queen, [40] ve WRT Stonetree / Black Beauty [41] madenleri olmuştur. Smithsonian Enstitüsü’ndeki “Roebling opal” olarak bilinen en büyük cilasız siyah opal [42] Rainbow Ridge Madeni’nin tünelli kısmından 1917’de çıktı ve 2.585 karat (517.0 gr; 18.24 oz) ağırlığındadır. Smithsonian Enstitüsü’ndeki en büyük cilalı siyah opal”Black Peacock” olarak bilinen 160 karat (32 g; 1.1 oz) ağırlığındaki Virgin Valley’deki Royal Peacock opal madeninden geliyor. [43]

Meksika Düzenle
Bu bölüm herhangi bir kaynağa atıfta bulunmaz .
Opal , madencilik ve üretimin ilk olarak Querétaro eyaletinde başladığı Orta Meksika’da önemli miktarda ve çeşitlilikte ortaya çıkar . Bu bölgede opal yatakları esas olarak üç belediyenin dağlık bölgelerinde bulunur: Colón , Tequisquiapan ve Ezequiel Montes . 1960’lardan 1970’lerin ortalarına kadar Querétaro madenlerinde yoğun bir şekilde madencilik yapıldı. Bugünün opal madencileri, o zamanlar çok fazla ateş ve renk oyunu olan kaliteli opalleri bulmanın çok daha kolay olduğunu bildirirken, bugün mücevher kalitesinde opallerin gelip yüzlerce ABD doları veya daha fazlasını yönetmesi çok zor.

Querétaro’daki en eski maden Santa Maria del Iris’tir. Bu maden 1870 civarında açıldı ve o zamandan beri en az 28 kez yeniden açıldı. Şu anda Querétaro çevresindeki bölgelerde yaklaşık 100 maden var, ancak çoğu şu anda kapalı. En iyi opal kalitesi, Santa Maria del Iris madeninden, ardından La Hacienda la Esperanza, Fuentezuelas, La Carbonera ve La Trinidad’dan geldi. Jalisco eyaletindeki önemli birikintiler 1950’lerin sonlarına kadar keşfedilmedi.

1957’de, Alfonso Ramirez (Querétaro’dan), Magdalena’daki Huitzicilapan çiftliğinin yakınında, Tequila yanardağının dış kısmında bulunan Jalisco-La Unica’da yanlışlıkla ilk opal madenini keşfetti . 1960’a gelindiğinde, yalnızca bu bölgede yaklaşık 500 bilinen opal madeni vardı. Ülkenin opal (daha düşük kalitede) üreten diğer bölgeleri, Avustralya’daki opallere benzer opak bir opal üreten Guerrero’dur (bu opallerin bazıları renklerini iyileştirmek için ısıyla dikkatlice işlenir, bu yüzden bu bölgeden yüksek kaliteli opaller) şüpheli olabilir). Bazı küçük opal mayın da vardır Morelos , Durango , Chihuahua , Baja California , Guanajuato ,Puebla , Michoacán ve Estado de México .

Diğer yerler Düzenle
Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir başka beyaz bazlı opal veya kremsi opal kaynağı Spencer, Idaho’dur . [44] Bulunan opalin yüksek bir yüzdesi ince tabakalarda oluşur.

Dünya çapında diğer önemli değerli opal yatakları Çek Cumhuriyeti, Kanada, Slovakya, Macaristan, Türkiye, Endonezya, Brezilya ( Pedro II, Piauí [45] ), Honduras (daha doğrusu Erandique’de ), Guatemala ve Nikaragua’da bulunabilir. .

2008’in sonlarında NASA , Mars’ta opal yatakları keşfettiğini açıkladı . [46

ATEŞ OPAL TAŞI MEKSİKA 17.45 KARAT BAYAN YÜZÜK

OTANTİK YÜZÜKLER
Ateş Opal Taşı Yüzük
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 12.43 GR
 • 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ
 • AYNI GÜN KARGO
 • EŞİ YOKTUR
 • KDV DAHİL
 • MEKSİKA ATEŞ OPAL
 • MÜKEMMEL RENK DOYUMU
 • ÖZEL KUTUSUNDA
[dpsc_display_product]
Ürün Açıklaması Video Tanıtım Yorumlar

Ateş Opal nedir?
Birçok insan “ateş opal” ı “değerli opal” ile karıştırır. Öyleyse, işte üç temel opal türü hakkında hızlı bir ders .

Ateş Opal , parlak sarı, parlak turuncu veya parlak kırmızı arka plan rengine sahip çeşitli opaldir. Bu sayfadaki ilk fotoğraftaki taşlar ateş opalidir. Adlarını ateşli arka plan renklerinden alırlar.

Değerli Opal , opal bir ışık kaynağı altında “oynatıldığında” spektral renklerin yanıp sönen bir görüntüsü olan “renk oyunu” sergileyen herhangi bir opala verilen bir isimdir. Bu sayfadaki ikinci fotoğraf, birçok değerli opal çeşidini göstermektedir.

Opal Taşı El işçiliği Yüzük

Opal Taşı El işçiliği Yüzük

Common Opal , “renk oyunu” göstermeyen ve onu ateş opal yapacak bir arka plan rengine sahip olmayan bir opal çeşididir.
“Ateş opal” adı tamamen vücut rengiyle ilgilidir – ateşli sarı, ateşli turuncu veya ateşli kırmızı. “Flash” ile ilgili değil.

İçindekiler
Değerli Ateş Opal
Ateş Opalleri Nasıl Kesilir?
Ateş Opal Değeri Ateşin
Dayanıklılığı Opal
Meksika Ateşi Opal ve Diğer Bölgeler
Değerli ateş opal
Değerli Ateş Opal: Bu, açık turuncu gövde rengine ve yeşilimsi ve morumsu bir renk oyununa sahip, yönlü şeffaf bir opaldir. Renk oyunu ve turuncu gövde rengi nedeniyle “değerli ateş opal” olarak adlandırılabilir. Etiyopya’da çıkarılan malzemeden kesilmiş yaklaşık 2.2 karat ağırlığında 12 x 8 milimetrelik bir ovaldir.

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE 925 AYRA GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ SİYAH RODYUM KAPLAMA 17.45 KARAT İYİ KALİTE  MEKSİKA ATEŞ OPAL TAŞI BAYAN YÜZÜK ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR SEVDİKLERİNİZ İÇİN EŞSİZ GÜZEL BİR ARMAĞAN;

NOT:YAPTIĞIMIZ İŞLERİ İNSTAGRAMDAN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ @otantiktas

KENDİ SAYFAMIZ  VE İŞ YERİMİZ HARİCİNDE BAŞKA E TİCARET PLATFORMLARINDA KESİNLİKLE SATIŞIMIZ YOKTUR…..

 

Değerli Ateş Opal
Birkaç ateş opal örneği “renk oyunu” sergiler. Bu örnekler, hem ateş opalinin ateşli arka plan rengine hem de değerli bir opalin oyununa sahiptir. Bazıları bu özel taşlara “kıymetli ateş opal” diyor.

Renk oyunu, opal ışık altında oynatıldığında küçük parlak renk parlamaları veya taşın içinde bulunan dalgalı bir parıltı olabilir. Eşlik eden fotoğraf, Etiyopya’da bulunan malzemeden kesilmiş değerli bir ateş opalidir . Bir yönden neon yeşili bir renk oyunu ve başka bir yönden bir neon mor renk oyunu sergiliyor. Birkaç yönden her ikisinden de biraz görebilirsiniz.

Geçtiğimiz on yılda Etiyopya, güzel bir opalın istikrarlı bir üreticisi haline geldi. Çoğu, renk oyunlu sarıdan turuncuya yarı saydam opallerdir. Etiyopya Opal ile ilgili makalemize bakın .

Yönlü Ateş Opal
Faceted Fire Opal: Bu üç taş, ateşli bir arka plan rengiyle opal örneklerine verilen bir isim olan “ateş opalinin” renk aralığını gösterir. Turuncu ve sarı taşlar uykulu bir yarı saydamlığa sahipken, kırmızı taş yarı saydam, neredeyse opaktır.

Turuncu taş yaklaşık 7 x 9 milimetre boyutunda ve Oregon’da çıkarıldı. Bu renkteki ateş opaline bazen “mandalina opali” denir.

Kırmızı taş yaklaşık 8 x 10 milimetre boyutunda ve Meksika’da çıkarıldı. Bu renkteki ateş opaline genellikle “kiraz opal” denir.

Sarı taş yaklaşık 9 milimetre genişliğindedir ve Nevada’da çıkarılmıştır. Bu renkteki ateş opaline bazen “limon opal” denir.

Opal Taşı Yüzük

Opal Taşı Yüzük

Ateş Opalleri Nasıl Kesilir?
Ateş opalleri çeşitli şekillerde kesilir. Bazıları yontulmuş taş olarak, bazıları ise kabaşon olarak kesilmiştir. Kesici, taşın en çekici olacağına karar verir. Ateş opalini kesmenin bir kuralı yoktur.

Şeffaf ateş opalleri, olay ışığı ile aydınlatılabilmeleri için genellikle cephelidir. Muhteşem bir renk oyunlarına sahiplerse, en değerli opal gibi bir cabochon’a kesilebilirler . Renk oyunu küçükse, küçük bir parıltı sürpriziyle yönlü bir taşa kesilebilir.

Yarı saydam taşlar genellikle kabaşonlar halinde kesilir, ancak hoş bir taşa kesilmiş çekici bir renkle yarı saydam ila neredeyse opak bir ateş opalini görmek alışılmadık değildir. Yukarıdaki fotoğraftaki üç yönlü taş, yontulmuş yarı saydam taşların harika örnekleridir.

Kırmızı Cantera Opal
Cantera Opal: Meksika’da bulunan ateş opalinin çoğu bir riyolit ana kaya içindedir. Opal’i riyolitten zarar görmeden çıkarmak zordur. Bu nedenle, bazı kesiciler, kubbede bir ateş opal penceresi bulunan bir riyolit kabini kesiyor. Bu tarz kesime sahip kabinler “cantera opal” olarak bilinir. Birçok insan onlardan hoşlanır.

Ateş Opal Değeri
Bir ateş opalinin değeri, renginin arzu edilirliğine ve tekdüzeliğine dayanır; sarı, değerin alt ucunda ve kırmızı en üstte bulunur.

Yarı saydam taşlara göre şeffaf taşlar tercih edilmektedir. En iyi ateş opal, tipik olarak en değerli opalden çok daha düşük fiyatlar için satılır; ancak, istisnai renklere sahip ateş opal örnekleri, daha az etkileyici renk oyununa sahip bazı değerli opal örneklerinden daha yüksek fiyatlarla satılacaktır.

“Ateş opalinin belirleyici özelliği, taş boyunca arka plan rengi olarak hizmet eden sarı, turuncu veya kırmızının ateşli tonudur.”

Ateş Opalinin Dayanıklılığı
Ateş opalinin Mohs sertliği 5.5 ila 6 arasındadır ve günlük kullanım sırasında karşılaşabileceği birçok nesne tarafından çizilebilecek kadar yumuşaktır. Ateş opalinin ayrıca düşük bir mukavemeti vardır, bu da kolayca parçalanabileceği veya kırılabileceği anlamına gelir.

Ateş opal, genellikle kaba aşınmaya maruz kalmayan küpeler, iğneler ve kolye gibi takılarda kullanılır. Halkaya ateş opal yerleştirilirse, taşı aşınmadan ve darbeden korumak için özel olarak tasarlanmış bir ayar önerilir.

Meksika ve Diğer Ateş Opal Bölgeleri

Meksika , yaklaşık 100 yıldır dünyanın birincil ateş opal kaynağı olmuştur. Meksika ateş opal yatakları, önemli miktarlarda saydamdan yarı saydam, parlak turuncudan turuncu-kırmızıya kadar malzeme üretir. Şeffaf malzemenin bir kısmı fasetli, ticari takılara monte edilmiş ve rengi nedeniyle “mandalina opalı” olarak tanımlanmıştır.

1990’larda Etiyopya önemli bir opal kaynağı haline geldi. Çok Etiyopya opal yangın opal ve değerli yangın opal olduğunu. Etiyopya ateş opalinin çoğu sarıdır.

Avustralya , Brezilya , Honduras ve Guatemala’da daha az miktarda ateş opal üretilmektedir . In ABD , Nevada ve Oregon bazı güzel yangın opal üretirler.Opal a, hidratlanmış amorf formu , silika (SiO 2 · n H 2 O) olması; su içeriği ağırlıkça% 3 ila% 21 arasında değişebilir, ancak genellikle% 6 ila% 10 arasındadır. Amorf karakteri nedeniyle, mineral olarak sınıflandırılan kristal silika formlarının aksine, mineraloit olarak sınıflandırılır. Nispeten düşük bir sıcaklıkta çökelmiştir ve hemen hemen her tür kayanın çatlaklarında meydana gelebilir , en yaygın olarak limonit , kumtaşı , riyolit , marn ve bazalt ile bulunur .

Opal
Açık kahverengi bir kayanın içine yerleştirilmiş mavi-yeşil bir opal bölümü
Matris içinde zengin bir yanardöner opal dikişi
Genel
Kategori
Mineraloid
Formül
(tekrar eden birim)
Sulu silika . SiO 2 · n H 2 O
Kristal sistemi
Amorf [1]
Kimlik
Renk
Renksiz, beyaz, sarı, kırmızı, turuncu, yeşil, kahverengi, siyah, mavi, pembe
Kristal alışkanlığı
Düzensiz damarlar, kütleler halinde, nodüllerde
Bölünme
Yok [1]
Kırık
Konkoidalden düze olmayan [1]
Mohs sertlik ölçeği
5.5–6 [1]
Parlaklık
Subvitreous ila mumlu [1]

Yok [1]
Ultraviyole floresan
siyah veya beyaz gövde rengi: uzun ve kısa dalgada beyazdan orta dereceye kadar açık mavi, yeşil veya sarı, aynı zamanda fosforlu olabilir, ortak opal: uzun ve kısa dalgada kuvvetli yeşil veya sarımsı yeşile inert, fosforlu olabilir; ateş opal: uzun ve kısa dalgada inert ila orta derecede yeşilimsi kahverengi, fosforlu olabilir [1]

Ateş Opal Özellikleri

Ateş Opal Özellikleri

Soğurma spektrumları
yeşil taşlar: 660 nm, 470 nm kesme [1]
Teşhis özellikleri
ısıtıldığında kararıyor
Çözünürlük
sıcak tuzlu su , bazlar , metanol , hümik asit , hidroflorik asit
Referanslar
[2] [3]
Opalin en çok bulunduğu ülkeleri gösteren bir dünya haritası; Avustralya, Etiyopya, Brezilya, Meksika ve Amerika Birleşik Devletleri vurgulanmaktadır.
Opal üreten başlıca ülkeler
Alt kenarında milimetre ölçeğinde siyah zemin üzerine yerleştirilmiş bir kaya. Alt tarafında yarı saydam beyaz kaya ile açık kahverengi kayanın bir karışımını gösterir.
Ortak kaba opal
İki geniş opal sınıfı vardır: değerli ve ortak. Değerli opal, renk oyununu ( yanardönerlik ) görüntüler, ortak opal göstermez. [4] Renk oyunu, “belirli minerallerden beyaz ışıkta döndüklerinde renkli ışığın parlamasına neden olan sözde kromatik bir optik etki” olarak tanımlanır. [5] değerli opal iç yapısına neden olur Diffract play-of-renkte elde edilen ışık. Oluşturulduğu koşullara bağlı olarak, opal saydam, yarı saydam veya opak olabilir ve arka plan rengi beyaz, siyah veya görsel spektrumun hemen hemen her rengi olabilir. Siyah opal en nadir görülen, beyaz, gri ve yeşil ise en yaygın olanıdır.

İçindekiler
Değerli opal Düzenle

Değerli opal, düzenli, sıkıca paketlenmiş düzlemlerde düzenlenmiş silikon dioksit molekülleri kürelerinden oluşur. (İdealleştirilmiş diyagram)

Güney Avustralya’daki Coober Pedy’den, görünür spektrumun neredeyse her rengini ifade eden çok renkli kaba kristal opal

İchthyosaur omurgasının yerini alan değerli opal ; teşhir örneği, Güney Avustralya Müzesi
Değerli opal, iç renklerin değişken bir etkileşimini gösterir ve bir mineraloid olmasına rağmen bir iç yapıya sahiptir. Mikroskobik ölçeklerde, değerli opal, altıgen veya kübik kapalı paketlenmiş bir kafes içinde yaklaşık 150–300 nanometre (5.9 × 10 −6 –1.18 × 10 −5 inç) çapında silika kürelerden oluşur . 1960’ların ortalarında JV Sanders [6] [7] tarafından bu sıralı silika kürelerin opalin mikroyapısından geçen ışığın girişimine ve kırınımına neden olarak iç renkleri ürettiği gösterilmiştir . [8] Bu kürelerin boyutlarının düzenliliği ve paketlenmesi, değerli opalin kalitesini belirler. Düzenli olarak paketlenmiş küre düzlemleri arasındaki mesafenin, görünür ışığın bir bileşeninin dalga boyunun yarısı civarında olduğu durumlarda, bu dalga boyunun ışığı , istiflenmiş düzlemler tarafından oluşturulan ızgaradan kırınıma tabi olabilir . Gözlenen renkler, düzlemler arasındaki mesafe ve gelen ışığa göre düzlemlerin yönelimi ile belirlenir. Süreç, Bragg’in kırınım yasası ile tanımlanabilir .

Görünür ışık, opalin büyük kalınlıklarından geçemez. Bu, bir fotonik kristaldeki optik bant aralığının temelidir . Opallerin görünür ışık için fotonik kristaller olduğu fikri, 1995 yılında Vasily Astratov’un grubu tarafından ifade edildi . [9] Ek olarak, mikro çatlaklar ikincil silika ile doldurulabilir ve katılaşma sırasında opal içinde ince lameller oluşturabilir . Opalescence terimi , gemolojide renk oyunu olarak adlandırılan bu eşsiz ve güzel fenomeni tanımlamak için yaygın olarak kullanılır . Gemolojide opalescence, bir renk oyunu göstermeyen sıradan veya potch opalin puslu- sütlü – bulanık parlaklığına uygulanır .Opalescence , bir adularesans biçimidir .

Opal Taşı Faydaları

Opal Taşı Faydaları

İçin taş kullanımı, en opal kesip bir oluşturacak şekilde parlatılır Cabochon . “Katı” opal, tamamen değerli opalden oluşan cilalı taşları ifade eder. Bir “katı” üretemeyecek kadar ince opaller, çekici mücevherler oluşturmak için diğer malzemelerle birleştirilebilir. Opal bir dublet , koyu renkli bir malzeme tabakası ile desteklenen nispeten ince bir değerli opal tabakasından oluşur, en yaygın olarak demir taşı, koyu veya siyah ortak opal (potch), oniks veya obsidiyen. Daha koyu arka kısım, renk oyununu vurgular ve daha açık renkli bir çömlekten daha çekici bir görüntü sağlar. Bir opal üçlüsü, bir ikiliye benzer, ancak üçüncü bir katmana, kubbeli bir şeffaf kuvars başlığına sahiptir.veya üstte plastik. Kapak, yüksek bir cila alır ve opal için koruyucu bir tabaka görevi görür. Üst tabaka ayrıca, genellikle daha düşük bir örnek veya çok ince bir değerli opal kesiti olan alttaki opalin renk oyununu vurgulamak için bir büyüteç görevi görür. Üçlü opaller daha yapay bir görünüme sahip olma eğilimindedir ve değerli taşlar olarak sınıflandırılmazlar. Değerli opalin takı uygulamaları, esas olarak nispeten yüksek su içeriği ve çizilmeye yatkınlığı nedeniyle opalın ısıya duyarlılığıyla bir şekilde sınırlandırılabilir. [10] Modern cilalama teknikleriyle birleştirildiğinde, bir çift opal, fiyatın bir kısmına düz siyah veya kaya opaline benzer bir etki yaratabilir. Doublet opal ayrıca, üçlü opallerin aksine, en üst görünür ve dokunulabilir katman olarak gerçek opala sahip olma avantajına da sahiptir.

Ortak opal Düzenle

Slovakya’dan beyaz ve mavi opal
Bir renk oyunu gösteren değerli taş çeşitlerinin yanı sıra, diğer yaygın opal türleri arasında süt opal, sütlü mavimsi yeşilimsi (bazen değerli taş kalitesinde olabilir); reçineli bir parlaklık ile bal sarısı olan reçine opal; ahşabın içindeki organik malzemenin opal ile yer değiştirmesinden kaynaklanan ahşap opal; [11] menilit , kahverengi veya gri; bazen Muller’in camı olarak adlandırılan renksiz cam berraklığında bir opal olan hiyalit ; sıcak su kaynakları veya gayzerlerin etrafında biriken, silisli sinter olarak da adlandırılan gayzerit ; ve iki atomlu toprak , birikintileridiatom kabukları veya testleri. Sıradan opal, genellikle taşın içinden puslu, sütlü bulanık bir parlaklık gösterir . Olarak Gemoloji , bu optik etkisi kesinlikle olarak tanımlanır opalescence şeklidir adularescence .

Diğer opal çeşitleri Düzenle
“Girasol” buraya yönlendirir. Amerikan ayçiçeği için bkz. Kudüs enginarı .

Opal cinsinden yangının parlaklığı 1 ile 5 arasında değişir (5 en parlak olmak üzere) [12]
Ateş opal, sarıdan turuncuya kırmızıya kadar sıcak vücut renkleri ile yarı saydam bir opaldir. Genellikle herhangi bir renk oyunu göstermese de, bazen bir taş parlak yeşil ışık parlamaları sergileyecektir. En ünlü ateş opal kaynağı Meksika’daki Querétaro eyaletidir ; bu opallere genellikle Meksika ateş opalleri denir. Bir renk oyunu göstermeyen ateş opallerine bazen jöle opalleri denir. Meksika opalleri, kesmeye ve cilalamaya izin verecek kadar zorsa, bazen riyolitik ana materyallerinde kesilir. Bu tür Meksikalı opal, Cantera opal olarak adlandırılır. Ayrıca, Meksika su opali olarak adlandırılan Meksika’dan bir tür opal, mavimsi veya altın bir iç parlaklık sergileyen renksiz bir opaldir. [13]

Girasol opal, bazen yanlışlıkla ve yanlış bir şekilde ateş opallerine atıfta bulunmak için kullanılan bir terimdir, ayrıca Madagaskar’dan bir asterizm veya düzgün kesildiğinde yıldız efekti gösteren şeffaf, yarı saydam tipte sütlü kuvars bir türüdür. Bununla birlikte, gerçek girasol opal [13] , etrafındaki ışık kaynağını takip eden mavimsi bir parlaklık veya parlaklık sergileyen bir tür hyalit opalidir . Değerli opalde görüldüğü gibi bir renk oyunu değil, mikroskobik kapanımlardan kaynaklanan bir etkidir. Meksika’dan geldiğinde bazen su opal olarak da anılır. Bu tip opalin en dikkat çekici iki yeri Oregon ve Meksika’dır. [ alıntı gerekli ]

Perulu opal (mavi opal olarak da adlandırılır), Peru’da bulunan yarı opak ila opak mavi-yeşil bir taştır ve genellikle matrisi daha opak taşlara dahil etmek için kesilir. Bir renk oyunu sergilemiyor. Mavi opal ayrıca Owyhee bölgesindeki Oregon ve Idaho’dan ve Virgin Vadisi çevresindeki Nevada’dan geliyor . [14]

Ateş Opal Yüzük

Ateş Opal Yüzük

Opal ayrıca diatomlardan oluşur . Diyatomlar, öldüklerinde genellikle göllerin, koyların veya okyanusların dibinde tabakalar oluşturan bir alg türüdür. Hücre duvarları, onlara yapısal renklendirme ve dolayısıyla mikroskop altında bakıldığında minik opal görünümü veren hidratlı silikon dioksitten yapılmıştır. Bu hücre duvarları veya “testler”, iki atomlu toprak için “tanecikleri” oluşturur . Bu tortul kaya dokusu beyaz, opak ve kireçlidir. [15] Diatomit, ince bir partikül boyutuna ve çok gözenekli bir yapıya sahip olduğu için filtreleme veya adsorbe etme ve su emilimini artırmak için bahçecilik gibi birçok endüstriyel kullanıma sahiptir.

Tarih Düzenle
Opal, antik çağda nadir ve çok değerliydi. Avrupa’da, kraliyet tarafından ödüllendirilen bir mücevherdi. [16] [17] 19. yüzyılda Avustralya’da büyük yatakların açılmasına kadar, bilinen tek kaynak Slovakya’daki Roma sınırının ötesindeki Červenica idi . [18] Opal, Avustralya’nın ulusal değerli taşıdır . [19]

Kaynaklar Düzenle

Yowah’dan (Yowah Nut [20] ) cilalı opal , Queensland

Boulder opal, Winton yakınlarındaki Carisbrooke İstasyonu , Queensland
Avustralya opalinin, dünyadaki değerli opal arzının% 95-97’sini oluşturduğu, [21] [22] Güney Avustralya eyaleti dünya arzının% 80’ini oluşturduğu belirtilmektedir. [23] Son veriler, dünyadaki değerli opal arzının değişmiş olabileceğini düşündürmektedir. 2012 yılında, Etiyopya opal üretiminin Amerika Birleşik Devletleri Jeoloji Araştırması tarafından 14.000 kg (31.000 lb) olduğu tahmin edildi. [24] Aynı döneme ait (2012) USGS verileri, Avustralya opal üretiminin 41 milyon dolar olduğunu ortaya koymaktadır. [25]Ölçü birimleri nedeniyle, Avustralya ve Etiyopya opal üretimini doğrudan karşılaştırmak mümkün değildir, ancak bu veriler ve diğerleri, Avustralya opal üretimi için verilen geleneksel yüzdelerin fazla gösterilebileceğini göstermektedir. [26] Yine de, USGS raporundaki verilerin geçerliliği, Laurs ve ark. [ kaynak belirtilmeli ] ve 2012 Etiyopya opal çıktısının ( Wegal Tena’dan ) sadece 750 kg (1.650 lb) olduğunu tahmin eden Mesfin [ kaynak belirtilmeli ] .

Avustralya Düzenle
Kasaba Coober Pedy içinde Güney Avustralya opal önemli bir kaynağıdır. Dünyanın en büyük ve en değerli mücevher opal ” Olympic Australis “, Ağustos 1956’da Coober Pedy’deki “Sekiz Mil” opal sahasında bulundu. 17.000 karat (3,4 kg; 7,5 lb) ağırlığında ve 11 inç (280 mm) uzunluğunda, 4 3 ⁄ 4 inç (120 mm) yüksekliğinde ve 4 1 ⁄ 2 inç (110 mm) genişliğindedir. [27] Mintabie Opal AlanCoober Pedy’nin yaklaşık 250 km (160 mil) kuzeybatısında bulunan, ayrıca büyük miktarlarda kristal opal ve daha nadir siyah opal üretti. Yıllar geçtikçe, yurtdışında Coober Pedy opal olarak yanlış satıldı. Siyah opalin Avustralya’da bulunan en iyi örneklerden bazıları olduğu söyleniyor.

Ateş Opal Taşı Yüzük

Ateş Opal Taşı Yüzük

Güney Avustralya’daki Andamooka ayrıca matris opal, kristal opal ve siyah opalın önemli bir üreticisidir. Başka Avustralya kasaba, Lightning Ridge içinde New South Wales , (rengin oyun sergileyen mavi-siyah, koyu gri) ağırlıklı olarak koyu bir arka plan içeren opal, siyah opal ana kaynağıdır. Boulder opal, koyu renkli silisli bir demir taşı matrisinde betonlar ve çatlak dolgularından oluşur . Bu kadar kuzeyde Kynuna dan Batılı Queensland sporadik bulunursa Yowah ve Koroit güneyde. [28] En büyük miktarları Jundah ve Quilpie civarında bulunur .Güney Batı Queensland . Avustralya ayrıca, Yeni Güney Galler’deki [29] ve Güney Avustralya’daki [30] dinozor kemikleri ve Güney Avustralya’daki deniz canlıları dahil olmak üzere fosil kalıntılarını opalize etti . [31]

Etiyopya Düzenle
Kuzey Afrika opalinin M.Ö.4000 gibi erken bir tarihte alet yapımında kullanıldığı bildirildi. [ kaynak belirtilmeli ] Etiyopya’dan yayımlanan ilk mücevher opal raporu , Kuzey Shewa Eyaleti, Menz Gishe Bölgesinde değerli opal keşfiyle 1994 yılında yayınlandı . [32] Çoğunlukla nodüller şeklinde bulunan opal, volkanik kökenlidir ve ağırlıklı olarak yıpranmış riyolit katmanları içinde bulunmuştur . [33] Bu Shewa Eyaleti opalinin rengi çoğunlukla koyu kahverengiydi ve çatlama eğilimindeydi. Bu nitelikler, mücevher ticaretinde onu popüler hale getirdi. 2008 yılında, Shewa Eyaletinin yaklaşık 180 km kuzeyinde, Wegel Tena kasabası yakınlarında yeni bir opal yatağı bulundu., Etiyopya’nın Wollo Eyaletinde . Wollo Eyaleti opal, önceki Etiyopya opal buluntularından farklıydı, çünkü Avustralya ve Brezilya’nın tortul opallerine daha yakından benziyordu, hafif bir arka plan ve genellikle canlı renk oyunuyla. [34] Daha çok “Welo” veya “Wello” opal olarak anılan Wollo Eyaleti opal, mücevher ticaretinde baskın Etiyopya opalı haline geldi. [35]
Gem sınıf Etiyopya Welo değerli opal kolye
Virgin Vadisi, Nevada Düzenle

Virgin Valley, Nevada, ABD’den çok renkli kaba opal örneği
Kuzey Nevada’daki Humboldt İlçesinin Virgin Valley [36] opal tarlaları çok çeşitli değerli siyah, kristal, beyaz, ateş ve limon opal üretir. Siyah ateş opal, Nevada’nın resmi değerli taşıdır. Değerli opalin çoğu, kısmi odun replasmanıdır. Değerli opal, bir “lode” birikintisi olarak kabul edilen bir yeraltı ufku veya bentonit zonunda barındırılır ve yerinde bulunur . Üzerinden yıpranmış olan Opalleri in situ yataklarının alüvyon ve kabul edilir yerleşik yatakları . Miyosenyaş opalize dişler, kemikler, balıklar ve bir yılan başı bulunmuştur. Opalin bir kısmı yüksek su içeriğine sahiptir ve kurutulduğunda kuruyabilir ve çatlayabilir. Virgin Vadisi’nin en büyük üretim madenleri ünlü Rainbow Ridge, [37] Royal Peacock, [38] Bonanza, [39] Opal Queen, [40] ve WRT Stonetree / Black Beauty [41] madenleri olmuştur. Smithsonian Enstitüsü’ndeki “Roebling opal” olarak bilinen en büyük cilasız siyah opal [42] Rainbow Ridge Madeni’nin tünelli kısmından 1917’de çıktı ve 2.585 karat (517.0 gr; 18.24 oz) ağırlığındadır. Smithsonian Enstitüsü’ndeki en büyük cilalı siyah opal”Black Peacock” olarak bilinen 160 karat (32 g; 1.1 oz) ağırlığındaki Virgin Valley’deki Royal Peacock opal madeninden geliyor. [43]

Meksika Düzenle
Bu bölüm herhangi bir kaynağa atıfta bulunmaz .
Opal , madencilik ve üretimin ilk olarak Querétaro eyaletinde başladığı Orta Meksika’da önemli miktarda ve çeşitlilikte ortaya çıkar . Bu bölgede opal yatakları esas olarak üç belediyenin dağlık bölgelerinde bulunur: Colón , Tequisquiapan ve Ezequiel Montes . 1960’lardan 1970’lerin ortalarına kadar Querétaro madenlerinde yoğun bir şekilde madencilik yapıldı. Bugünün opal madencileri, o zamanlar çok fazla ateş ve renk oyunu olan kaliteli opalleri bulmanın çok daha kolay olduğunu bildirirken, bugün mücevher kalitesinde opallerin gelip yüzlerce ABD doları veya daha fazlasını yönetmesi çok zor.

Querétaro’daki en eski maden Santa Maria del Iris’tir. Bu maden 1870 civarında açıldı ve o zamandan beri en az 28 kez yeniden açıldı. Şu anda Querétaro çevresindeki bölgelerde yaklaşık 100 maden var, ancak çoğu şu anda kapalı. En iyi opal kalitesi, Santa Maria del Iris madeninden, ardından La Hacienda la Esperanza, Fuentezuelas, La Carbonera ve La Trinidad’dan geldi. Jalisco eyaletindeki önemli birikintiler 1950’lerin sonlarına kadar keşfedilmedi.

1957’de, Alfonso Ramirez (Querétaro’dan), Magdalena’daki Huitzicilapan çiftliğinin yakınında, Tequila yanardağının dış kısmında bulunan Jalisco-La Unica’da yanlışlıkla ilk opal madenini keşfetti . 1960’a gelindiğinde, yalnızca bu bölgede yaklaşık 500 bilinen opal madeni vardı. Ülkenin opal (daha düşük kalitede) üreten diğer bölgeleri, Avustralya’daki opallere benzer opak bir opal üreten Guerrero’dur (bu opallerin bazıları renklerini iyileştirmek için ısıyla dikkatlice işlenir, bu yüzden bu bölgeden yüksek kaliteli opaller) şüpheli olabilir). Bazı küçük opal mayın da vardır Morelos , Durango , Chihuahua , Baja California , Guanajuato ,Puebla , Michoacán ve Estado de México .

Diğer yerler Düzenle
Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir başka beyaz bazlı opal veya kremsi opal kaynağı Spencer, Idaho’dur . [44] Bulunan opalin yüksek bir yüzdesi ince tabakalarda oluşur.

Dünya çapında diğer önemli değerli opal yatakları Çek Cumhuriyeti, Kanada, Slovakya, Macaristan, Türkiye, Endonezya, Brezilya ( Pedro II, Piauí [45] ), Honduras (daha doğrusu Erandique’de ), Guatemala ve Nikaragua’da bulunabilir. .

2008’in sonlarında NASA , Mars’ta opal yatakları keşfettiğini açıkladı . [46