OTANT�K TA�

DOĞAL A KALİTE AMETİST TAŞI KAYA (6.8 KG)

DOĞAL KAYALAR
Ametist
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 6.8 KG
 • A KALİTE
 • AMETİST TAŞI
 • AYNI GÜN KARGO
 • BRAZİLYA
 • EŞİ YOK
 • KDV DAHİL

Mor Ametist, akıl ve duyguları uyandırmak ve yatıştırmak için çarpıcı güzellikleri ve efsanevi güçleri nedeniyle çağlar

Ametist

Ametist

boyunca oldukça saygın bir yere sahiptir. Günümüzdeki sınıflandırmalarda yarı kıymetli bir taştı, ancak eskilere göre “Ateşin Mübaresi” oldu, değerli taş, tarihte bazen Elmas kadar değer taşıyor. Her zaman Romalıların su tanrısı olan Neptune’ye ithaf ettiği Şubat ayıyla ilişkili olmuştur ve o ayın geleneksel doğum yıldızıdır. Sevgililer Günü’nün taşıdır ve sadık aşkıdır ve Piskopos’un Taşı olarak dinsel haysiyeti simgeler. Ateş ve tutku, yaratıcılık ve maneviyat enerjisini taşır; aynı zamanda ahlak ve itaat mantığı taşır. [ Fernie, 170-171] [Mella, 73] [Eason, 212]

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE MUHTEŞEM RENK DOYUMLU A KALİTE BRAZİLYA AMETİST TAŞI DOĞAL KAYA 6.5 KG 28 CM UZUNLUĞUNDA  21 CM GENİŞLİĞİNDE SALONUNUZDA SERGİLEYEBİLİRSİNİZ;SEVDİKLERİNİZ İÇİN FANTASTİK DOĞAL BİR HEDİYE OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR;KOLEKSİYON OLARAK SAKLANABİLİR.

Kristalleri doğal bırakılmış mı, tumblastones olarak cilalanmış mı yoksa müthiş mücevherlere mi çevrilmiş olsun, Ametist, güzelliği ortaklığını aşan bir mücevherdir. Dünyanın çeşitli yerlerinde bulunan çeşitli Kuvars ve jeodlarda, kümelerde ve tekli sonlandırmalarda her ölçekteki şeffaf, sonlandırılmış kristaller biçimindedir. Vitreus kitlelerinde de bulunur ve harika numunelere ve kişisel tılsımlara parlaklık kazandırır. Saf kuvartsta manganez varlığı Ametist, ek demir miktarı ise mor rengi değiştirir. Ametist, soluk kırmızı-menekşeden derin mora kadar renk tonunda bulunur ve şeffaf veya opak olabilir. Bazen beyaz kuvars ile Katkoksit ile kombinasyon halinde bulunan Chevron Ametist, Ametrin olarak Citrine ile karıştırılmış veya nadir durumlarda Goethite ile “rutilasyon” yapılmıştır. (Aşağıdaki paragraflara bakınız.) [Melody, 109] [Hall, 53]

Ametist adı, “sarhoş edilmemek” anlamına gelen Yunan dili ametusthos’tan gelir ve eski bir efsaneden gelir. Bacchus, bir hakarete kızgın olan ve kendisinin karşılaması gereken ilk insanı intikam almak için kararlı bir şekilde kendi kaplanları tarafından yutkundu. Talihsiz ölümlü, Diana tapınağında ibadet yolunda Amethist adında güzel bir kızdı. Vahşice canavarlar çakırken, tanrıçanın korumasına çalıştılar ve berrak, beyaz bir kristal haline getirilerek kurtuldu. Zulümünden pişman olan Bacchus, üzümün suyunu taş üzerinde bir sunum olarak dökmüş ve mücevherin güzel mor rengini vermişti. [Megemont, 24] [Kunz, 58-59] [Simmons, 28] (Alternatif bir sürüm için Efsaneler ve Lore bölümüne bakın.)

Doğal Ametist Taşı

Doğal Ametist Taşı

Tarih boyunca Ametistin özel erdemi sarhoşluğu ve aşırı tedbiri önlemektir. Antik Yunanlılar ve Romalılar düzenli olarak kadehlerini, ametist bardağından sarhoş olan Amethist şaraba sarhoş olduğuna inandırarak inatçılığa ateş ederler ve gövdede, özellikle de göbekte giyilen bir taşın, sadece sarhoşluk için değil, aşırı ısrarcı olmak için ayıltıcı bir etkisi olmuştur. tutku. Katolik piskoposlar da, mistik zehirlenmelerden korumak için Ametiste bir yüzük taktılar. Yüzüğün öpülmesi, diğerlerini mistik zehirlenmelerden korudu ve manevi düşünceye dayandı. [Fernie, 169-170] [Kunz, 58] [Mella, 73] [Megemont, 24-25]

Ametist, kötü düşünceleri kontrol altında tutmak, zekayı arttırmak ve insanları iş dünyasında kahretsin diye tanınmıştı. Gezginler için ihanet ve sürpriz saldırılardan korunma olarak giyildi, askerleri zarara uğrattı ve düşmanlarına zafer kazandırdı. Avcılara vahşi canavarların ve kuşların yakalanmasında yardım sağladı ve büyü ve kara büyüye karşı güçlü bir psişik taş taşı olduğu düşünülüyordu. Diğer kraliyet taşları gibi, giyenini hastalıktan ve bulaşmadan koruyordu. [Kunz, 58] [Fernie, 170] [Mella, 72-73]

Ametist tanınmış bir mineral ve değerli taştır. Mineral Kuvarsın mor çeşididir ve en değerli ve en değerli çeşididir. Antik çağdaki Ametist’in sarhoşluğundan uzak durduğu düşüncesiyle, adı “sarhoş değil” anlamına gelen Yunan “ametistosu” ndan kaynaklanmaktadır. Bazı yerlerden gelen bazı Ametist numunelerinin rengi, ışığa uzun süre maruz kaldıkça yavaşça soluyor. Bir kıymetli taş olarak kullanıldığında, Ametist renkleri derinleştirmek ya da onu Citrine dönüştürmek için genellikle ısı ile işlenir. Bazı çeşitler ayrıca daha çok taş ticaretinde bilinen “Prasiolite” veya “Yeşil Ametist” ticari isimleri verilen açık yeşil bir renge dönüşebilir.

Ametist, küçük kütükseli piramidal kristaller olarak en yaygındır; ancak Meksikalı oluşumlar gibi birkaç bölge, koleksiyoncular tarafından çokça kabul gören zarif yüksek prizmatik kristaller üretmek için iyi bilinir. Ametist ayrıca, bazıları 10 fitin üzerinde boyunda ve birkaç ton ağırlığındaki jeodeziklerin iç astarını oluşturur .

Ek bilgi için, Amethyst’in taş bölümüne bakın.
Kimyasal formül     Si02
kompozisyon     Silikon dioksit. Mor renginin oluşumu genellikle demir veya manganez terkiplerinin yabancı maddelerinden kaynaklanır.
Renk     Açık-koyu mor. Bazen mor ve beyazımsı çizgilerle bantlanır. Ayrıca Citrine ile birlikte karıştırılabilir .
Meç     Beyaz
Sertlik     7
Kristal Sistemi     altıgen şeklinde
3D Crystal Atlas
(Hareketli model için tıklayın)

Prizmatik iki renkli piramit

Kompleks iki renkli piramit

Modifiye Prizmatik Bipirramidal

Kompleks Prizmatik

Kristal Formlar
Ve Agregalar     Çoğu kez bir matris tabanında piramitlerin çıkıntılı kümeleri olarak. Bu “piramitler” oldukça büyük olabilir. Ayrıca, kısa küt kristaller olarak, kıvrımlı agregalarda, devasa , jeodeziklerde ve yuvarlak su taşlarıyla kaplı uzun prizmatik kristaller halinde oluşur. Çok ilginç bir alışkanlık, volkanik boru içinde kristalin kabuklar olarak görülebilir . Kristaller genellikle yatay olarak sıralıdır ve zaman zaman bir asansör büyümesi vardır .
şeffaflık     Saydamlığa karşı şeffaf
Spesifik yer çekimi     2.6 – 2.7
parıltı     cam
yarılma     ayırt edilemez
Kırık     konkoidal
yapışkanlık     Kırılgan
Diğer Kimlik İşaretleri     Bazen flüoresan krem veya beyaz kısa dalga morötesi ışıkta .
Kompleks Testler     Hidroflorik asitte erir .
Grup içinde     Silikatlar ; Tektosilikatlar ; Silika grubu
Çarpıcı Özellikler     Renk, kristal alışkanlıkları ve sertlik.
çevre     Tüm mineral ortamlarda , özellikle de magmatik ortamlarda meydana gelir.
Kaya Tipi     Titanyum , Sedimanter , Metamorfik
Popülerlik (1-4)     1
Yaygınlık (1-3)     1
Talep (1-3)     1

Ametist Doğal Kaya

Ametist Doğal Kaya

Ametist ihaleleri

ÇEŞİTLERİ
Ametist kuvars
– Ametist ve Süt Kuvars karışımı (veya berrak kuvars ). Üst kısmı mor renklidir ve alt kısımda beyaz veya açık renklidir. Ayrıca mor ve beyaz bantlı olabilir.
Ametrine
– Ametist ve Sitrin karışımı. Kısmen mor ve kısmen sarı veya turuncu olup, renk bölgeleri genellikle keskin olarak bölünmüştür. Daha fazla bilgi Ametrine değerli taş sayfasında bulunabilir.
Kaktüs kuduzu
– Kuartz biçimi, genellikle Ametist , Citrine veya iki ikisinin birleşimi, büyük bir kristal ya da kristaller, sivri daha küçük kristaller katmanıyla büyümüştür. Kaktüs Kuvarsı, Güney Afrika’daki Boekenhoutshoek’a (Magaliesberg) özgüdür.
Kanada Ametisti
– Thunder Bay, Ontario, Kanada yakınlarında bulunan kristal yüzeyi altındaki kırmızı Hematit iç kaplaması ile ametist .
Lavanta Ametist
– Açık mor çeşitli Ametist .
Veracruz Ametist
– Meksika’daki Vera Cruz’tan uzun, prizmatik Ametist kristalleri .

KULLANIMLARI
Ametist en popüler taşlardan biridir. Güzel bir renge sahiptir ve oldukça yaygın olup, ucuz ve yaygın olarak kullanılan bir taş haline gelir. Çoğu Ametist, mücevher kesiklerine bakar ve bazıları cabochon olarak kesilir. Kuvarsla bantlanmış büyük, büyük miktardaki Ametist bazen süslemelerle oyulmuştur.

Ametist ayrıca mineral toplayıcılar arasında çok popülerdir. Küçük jeode bölümleri ve devrilmemiş taşlar amatör koleksiyonculara satılırken, daha ciddi koleksiyoncular nadir prizmatik kristaller ve dev geode bölümleri için satılıyor .

YANLIŞ YERLER
Ametist çok yaygın bir mineraldir ve dünya çapında bulunur. Burada sadece en seçkin yerlerden birkaçı belirtilecek.

Uzun, prizmatik , iyi şekilli kristaller birkaç Meksikalı bölge ile sınırlandırılmıştır: Veracruz’da Piedras Parado ve Las Vigas de Ramirez; Ve Guatro’daki Amatitlan. Kollektörler bu nadir durumlar için iyi para verdiklerinden, nadiren faceted olan uzatılmış kristallerde oluşurlar. Guanajuato, kusursuz kristaller plakalarının bulunduğu başka bir mükemmel Meksika bölgesi.

Muazzam miktarda ametist, özellikle Ametista do Sul’da dev kristalinli Ametist jeode buluduğu ünlü Rio Grande do Sul’u içeren Brezilya’nın Minas Gerais’inden geliyor. Bir diğer Güney Amerika ülkesi olan Uruguay, geniş coğrafyalarda derin kristaller, Brezilya sınırına yakın Artigas’da ise borular üretiyor. Özellikle Ametrine için dikkat çeken bir diğer iyi Güney Amerika mevkii, Anahi Madeni, Santa Cruz, Bolivya’dır.

Namibya ve Güney Afrika’da çok miktarda ametist bulunur – bunlar genellikle kuyumculuk endüstrisinde “Afrikalı Ametist” olarak etiketlenir. Namibya’da ilginç bir olay, Brandberg yakınlarındaki Goboboseb Dağları, kristallerinin daha koyu ila daha koyu renklere ayrıldığı Erongo Dağları’ndadır. Güney Afrika’da, Ametist’in küçük kristallerin (yaygın olarak ” Cactus Quartz ” olarak adlandırılan) sivrisinek büyümesi ile oluştuğu Mkobola bölgesi Boekenhoutshoek (Magaliesberg) ‘de geniş tortular bulunmaktadır. Çok karanlık ve berrak Ametist bir zamanlar Rusya’da Ural Dağları ve Sibirya’da bulundu; Ve küresel birliklerdeki sersemletici, lahana renkli bir ametist, son zamanlarda, kuzey doğu Macaristan’daki Nyiri’den geldi.

Ametist Taş

Ametist Taş

İki önemli Kanada vakası var. Birincisi, numunelerin kırmızı Hematitin iç kaplaması bulunduğu Thunder Bay, Ontario. Diğer bölge, Digy’nin, Nova Scotia’nın alanıdır ve burada Fundy Körfezi boyunca plajlarda doğal olarak yuvarlanmış, suda ıslanmış ametist çakılları bulunur.

ABD’de, ince Ametist kristalleri, Arizona’daki Gila Co.’daki Four Peaks (Mazatzal Dağları’ndaki); Pohndorf Madeni’nde, Jefferson Co., Montana; Crystal Park, Beaverhead Co., Montana; Redfeather Lakes, Larimer Co., Colorado’daki Pennoyer Madeni; Ve Deer Hill, Oxford Co., Maine’de. Carolinas’ta, özellikle Statesville, Iredell Co., North Carolina’da birkaç iyi yer vardır; Reel Madeni, Demir İstasyonu, Lincoln Co., Kuzey Carolina; Ve Abbeville Co., Güney Carolina (Diamond Hill Quartz Madeni ve Ellis Jones Madeni). Derin mor kristaller üreten yakın zamanda üretken bir konum Jackson’ın Crossroads, Wilkes Co, Georgia. Ashaway’de bulunan Diamond Hill, Rhode Island’da bulunan Hopkinton, Washington Co., Orada bulunan nadir aseptörler için bilinir. Amethyst ayrıca, New Jersey Passaic’in traprock ocaklarında, özellikle Paterson’daki Upper New Street Quarry’de ve Prospect Park’ta bulunur.

ORTA BİRLİKLER DERNEĞİ
Diğer kuvartz türleri, özellikle Akik , Kalsit , Hematit , Seladonit Manevi dünyada, Ametist İlahi ile bağlantı kurdu. İbranilere göre, Yeni Kudüs’ün onikinci temel taşı olduğu kadar, Dan’in kabilesine oyulmuş olan, Büyük Kâhin’in göğüs tabanındaki dokuzuncu taş olan Ahlamah idi. Mısırlılara göre, Ölüler Kitabında listelenen Hemag, gömmek için kalp şeklindeki tılsımlara oyulmuştu. Doğu kültürlerinde, kutsal “mücevher kentleri”, “hayat ağaçları” tanımlamalarında listelenmiş ve ibadet için tapınak tekliflerinde kullanılmış ve gezegensel ve astrolojik etkileri uyumlu hale getirmiştir. Dini bir sakinlik atmosferi yaratma, zihinsel barış ve sessizlik duygusu uyandıran yırtıcılar ve ibadet boncuklarında popülerdi. [Kunz, 236-243, 297, 302-202] [Fernie, 169]

Günümüz dünyasında, Ametist yine de zihin için metafizik yetenekleri ve gelişmiş bir meditatif devlet ilhamıyla tanınan, olağanüstü bir maneviyat ve tatmin taşıdır. Doğal yüksek frekansı, herhangi bir negatif enerji veya eklentinin aura’sını temizler ve vücuda hafif bir koruyucu kalkan oluşturarak, ruhsal yöne açılırken net ve merkezlenmiş kalmasına izin verir. Amethyst, Üçüncü Göz, Kron ve Eterik Çakraları, bilişsel algılamayı arttırmanın yanı sıra sezgisel ve psişik yeteneğin gelişimini hızlandırmayı teşvik eder. Akıl ve daha geniş bir anlayışa başlar ve sevilen bir kişinin kayıplarını kederlenenler için bir rahatlık taşıdır. [Melody, 109] [Simmons, 28] [Ahsian, 29] [Raphaell, 80]

Ametist Taşı Kaya

Ametist Taşı Kaya

Amethyst’in yüksek zihni genişletme kabiliyeti kişinin yaratıcılığını ve tutkusunu da geliştirir. Hayal gücünü ve sezgiyi güçlendirir ve düşünme süreçlerini geliştirir. Yeni fikirlerin asimilasyonuna, düşüncenin harekete geçirilmesine yardımcı olur ve meyvelere projeler getirir. Odaklanma ve başarının tılsımıdır. [Megemont, 25]

Doğada, Ametist zaman zaman diğer minerallerle kombinasyon halindedir. Bu makalede özetlenen Ametist özelliklerine ek olarak, aşağıdaki çeşitlerin ilave nitelikleri vardır.

Brandberg Ametist , son derece yüksek titreşim kristalinde Ametist, Şeffaf ve Dumanlı Kuvarsları bir araya getiren eşsiz ve olağandışı bir karışımdır. Sadece Namibya, Afrika’da bulunur ve olağanüstü fantomlar, enhydroslar ve diğer nadir oluşumlar ve inklüzyonlarla doludur. Saf bilince uymakta ve İlahi Kaynak ile yeniden hizalanmak için birisini eterik plana geri yükleyebilme kapasitesiyle iyileştirme ve mükemmellik için güçlü bir tılsımdır. [Hall II, 232-234] [Hall Cr, 140] [101 Hall, 60]

Chevron Amethyst , derin mor ve beyaz kuvarslı v şeklinde keskin kenarlıları, güzel tabakalara “sızdırıyor” görüntüler. Kendi içinde ve fiziksel dünyada görmeyi teşvik eden, kozmos’taki Yaşam Gücünü Beyaz katmanlar vasıtasıyla Tacı kullanarak süzüp, mor yoluyla ruhsal ve psişik kanalları açan en iyi Üçüncü Göz taşlarından biridir. Negatifliği dağıtmak ve itmek için güçlü, odaklanmış bir enerjiye sahiptir ve herhangi bir ruhsal iyileşme öğrenmek için mükemmel bir kristaldir. Güçlü ama güvenli vücut dışı yolculuk, şamanik yolculuk veya yol çalışması için ve eller arasında mantralar okurken veya okurken her birini elinizde tutun. [Eason, 310] [Salon, 56] [Melodi, 112]

Ametistteki kakaoksit, koyu kahverengi ila sarı kıvrımlar halinde, süper yedi kristalin ana bileşeni olan ve fosfat minerali olan Kakoksenit’i ev sahibi kristali Ametist ile karıştırır. Bu kombinasyon, daha önce hiç düşünülmemiş düşünceleri teşvik ederek yüksek seviyede yaratıcılık ve yeni fikirler getiriyor. Bu sakinleştirici bir taş, karışıklık dönemlerinde iyi ve doğanın güzelliği ve insanların nezaket içinde yaratıcısı özü manevi farkındalık yükseltir. Şifanın enerjisini Dünya’ya aktarmak ve tüm evren arasında eterik bir bağlantı oluşturmak için hilal ve dolunay gecesini kullanın. [Eason, 105] [Melody, 177]

Ametrin aynı kristal içinde Ametist ve Sitrin’in birleşimidir, iki enerjinin uyumlu bir karışımıdır. Maneviyata zeka uyumu getirir ve derin bir yaratıcılık, yeni fikir ve anlayış akışına ilham verir. Akıl ve gerginliği gidermekle birlikte olağanüstü bir iyileşme taşıdır, zihin ve beden için enerji ve zindelik duygusu getirir. Meditasyonda, astral seyahatte korunmaya daha fazla odaklanma getiriyor ve melek ya da ruh rehberiyle iletişim kurmak için bir geçit kristali. Dolunay gününde öğle saatlerinden ve ay ışınlarını yakalamak için gece boyunca doğal ışıktan ayrılıp, kişiyi para girişimlerine şans getirmek için devam ettirin. [Simmons, 30] [Eason, 311] [Melodi, 114]

“Rutilated” Ametist , Rutil içeren görünen, ancak aslında Süper Yedi kristalinde bulunan bir demir hidroksit minerali olan Goethite’nin kahverengimsi kristallerini içerdiği görünen nadir bir Ametist formudur. Goethite, derin ben ile Dünya arasındaki bağlantıyı bulmak için bir taştır ve Ametist ile birlikte Dünya ve Temel Çakraları temizler ve bütün çakra sistemini üst zihinle hizalaştırır. Duygusal bedenini arındırır ve özellikle keder çalışmasında yardımcı olur. Kliteudience, meleklerle sohbet etme ve diğer dünyalarla olan bağlantıları kolaylaştırır. İsteyen bir taş olarak veya niyetler, mesajlar ve dualarla programlamak için, taşı yalnızca akılda tutarak tutun. [Melody, 111, 297] [Hall II, 143] [Ahsian, 178]

A

DOĞAL A KALİTE AMETİST TAŞI KAYA (6.8 KG)

DOĞAL KAYALAR
Ametist
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 6.8 KG
 • A KALİTE
 • AMETİST TAŞI
 • AYNI GÜN KARGO
 • BRAZİLYA
 • EŞİ YOK
 • KDV DAHİL
Ürün Açıklaması Video Tanıtım Yorumlar

Mor Ametist, akıl ve duyguları uyandırmak ve yatıştırmak için çarpıcı güzellikleri ve efsanevi güçleri nedeniyle çağlar

Ametist

Ametist

boyunca oldukça saygın bir yere sahiptir. Günümüzdeki sınıflandırmalarda yarı kıymetli bir taştı, ancak eskilere göre “Ateşin Mübaresi” oldu, değerli taş, tarihte bazen Elmas kadar değer taşıyor. Her zaman Romalıların su tanrısı olan Neptune’ye ithaf ettiği Şubat ayıyla ilişkili olmuştur ve o ayın geleneksel doğum yıldızıdır. Sevgililer Günü’nün taşıdır ve sadık aşkıdır ve Piskopos’un Taşı olarak dinsel haysiyeti simgeler. Ateş ve tutku, yaratıcılık ve maneviyat enerjisini taşır; aynı zamanda ahlak ve itaat mantığı taşır. [ Fernie, 170-171] [Mella, 73] [Eason, 212]

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE MUHTEŞEM RENK DOYUMLU A KALİTE BRAZİLYA AMETİST TAŞI DOĞAL KAYA 6.5 KG 28 CM UZUNLUĞUNDA  21 CM GENİŞLİĞİNDE SALONUNUZDA SERGİLEYEBİLİRSİNİZ;SEVDİKLERİNİZ İÇİN FANTASTİK DOĞAL BİR HEDİYE OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR;KOLEKSİYON OLARAK SAKLANABİLİR.

Kristalleri doğal bırakılmış mı, tumblastones olarak cilalanmış mı yoksa müthiş mücevherlere mi çevrilmiş olsun, Ametist, güzelliği ortaklığını aşan bir mücevherdir. Dünyanın çeşitli yerlerinde bulunan çeşitli Kuvars ve jeodlarda, kümelerde ve tekli sonlandırmalarda her ölçekteki şeffaf, sonlandırılmış kristaller biçimindedir. Vitreus kitlelerinde de bulunur ve harika numunelere ve kişisel tılsımlara parlaklık kazandırır. Saf kuvartsta manganez varlığı Ametist, ek demir miktarı ise mor rengi değiştirir. Ametist, soluk kırmızı-menekşeden derin mora kadar renk tonunda bulunur ve şeffaf veya opak olabilir. Bazen beyaz kuvars ile Katkoksit ile kombinasyon halinde bulunan Chevron Ametist, Ametrin olarak Citrine ile karıştırılmış veya nadir durumlarda Goethite ile “rutilasyon” yapılmıştır. (Aşağıdaki paragraflara bakınız.) [Melody, 109] [Hall, 53]

Ametist adı, “sarhoş edilmemek” anlamına gelen Yunan dili ametusthos’tan gelir ve eski bir efsaneden gelir. Bacchus, bir hakarete kızgın olan ve kendisinin karşılaması gereken ilk insanı intikam almak için kararlı bir şekilde kendi kaplanları tarafından yutkundu. Talihsiz ölümlü, Diana tapınağında ibadet yolunda Amethist adında güzel bir kızdı. Vahşice canavarlar çakırken, tanrıçanın korumasına çalıştılar ve berrak, beyaz bir kristal haline getirilerek kurtuldu. Zulümünden pişman olan Bacchus, üzümün suyunu taş üzerinde bir sunum olarak dökmüş ve mücevherin güzel mor rengini vermişti. [Megemont, 24] [Kunz, 58-59] [Simmons, 28] (Alternatif bir sürüm için Efsaneler ve Lore bölümüne bakın.)

Doğal Ametist Taşı

Doğal Ametist Taşı

Tarih boyunca Ametistin özel erdemi sarhoşluğu ve aşırı tedbiri önlemektir. Antik Yunanlılar ve Romalılar düzenli olarak kadehlerini, ametist bardağından sarhoş olan Amethist şaraba sarhoş olduğuna inandırarak inatçılığa ateş ederler ve gövdede, özellikle de göbekte giyilen bir taşın, sadece sarhoşluk için değil, aşırı ısrarcı olmak için ayıltıcı bir etkisi olmuştur. tutku. Katolik piskoposlar da, mistik zehirlenmelerden korumak için Ametiste bir yüzük taktılar. Yüzüğün öpülmesi, diğerlerini mistik zehirlenmelerden korudu ve manevi düşünceye dayandı. [Fernie, 169-170] [Kunz, 58] [Mella, 73] [Megemont, 24-25]

Ametist, kötü düşünceleri kontrol altında tutmak, zekayı arttırmak ve insanları iş dünyasında kahretsin diye tanınmıştı. Gezginler için ihanet ve sürpriz saldırılardan korunma olarak giyildi, askerleri zarara uğrattı ve düşmanlarına zafer kazandırdı. Avcılara vahşi canavarların ve kuşların yakalanmasında yardım sağladı ve büyü ve kara büyüye karşı güçlü bir psişik taş taşı olduğu düşünülüyordu. Diğer kraliyet taşları gibi, giyenini hastalıktan ve bulaşmadan koruyordu. [Kunz, 58] [Fernie, 170] [Mella, 72-73]

Ametist tanınmış bir mineral ve değerli taştır. Mineral Kuvarsın mor çeşididir ve en değerli ve en değerli çeşididir. Antik çağdaki Ametist’in sarhoşluğundan uzak durduğu düşüncesiyle, adı “sarhoş değil” anlamına gelen Yunan “ametistosu” ndan kaynaklanmaktadır. Bazı yerlerden gelen bazı Ametist numunelerinin rengi, ışığa uzun süre maruz kaldıkça yavaşça soluyor. Bir kıymetli taş olarak kullanıldığında, Ametist renkleri derinleştirmek ya da onu Citrine dönüştürmek için genellikle ısı ile işlenir. Bazı çeşitler ayrıca daha çok taş ticaretinde bilinen “Prasiolite” veya “Yeşil Ametist” ticari isimleri verilen açık yeşil bir renge dönüşebilir.

Ametist, küçük kütükseli piramidal kristaller olarak en yaygındır; ancak Meksikalı oluşumlar gibi birkaç bölge, koleksiyoncular tarafından çokça kabul gören zarif yüksek prizmatik kristaller üretmek için iyi bilinir. Ametist ayrıca, bazıları 10 fitin üzerinde boyunda ve birkaç ton ağırlığındaki jeodeziklerin iç astarını oluşturur .

Ek bilgi için, Amethyst’in taş bölümüne bakın.
Kimyasal formül     Si02
kompozisyon     Silikon dioksit. Mor renginin oluşumu genellikle demir veya manganez terkiplerinin yabancı maddelerinden kaynaklanır.
Renk     Açık-koyu mor. Bazen mor ve beyazımsı çizgilerle bantlanır. Ayrıca Citrine ile birlikte karıştırılabilir .
Meç     Beyaz
Sertlik     7
Kristal Sistemi     altıgen şeklinde
3D Crystal Atlas
(Hareketli model için tıklayın)

Prizmatik iki renkli piramit

Kompleks iki renkli piramit

Modifiye Prizmatik Bipirramidal

Kompleks Prizmatik

Kristal Formlar
Ve Agregalar     Çoğu kez bir matris tabanında piramitlerin çıkıntılı kümeleri olarak. Bu “piramitler” oldukça büyük olabilir. Ayrıca, kısa küt kristaller olarak, kıvrımlı agregalarda, devasa , jeodeziklerde ve yuvarlak su taşlarıyla kaplı uzun prizmatik kristaller halinde oluşur. Çok ilginç bir alışkanlık, volkanik boru içinde kristalin kabuklar olarak görülebilir . Kristaller genellikle yatay olarak sıralıdır ve zaman zaman bir asansör büyümesi vardır .
şeffaflık     Saydamlığa karşı şeffaf
Spesifik yer çekimi     2.6 – 2.7
parıltı     cam
yarılma     ayırt edilemez
Kırık     konkoidal
yapışkanlık     Kırılgan
Diğer Kimlik İşaretleri     Bazen flüoresan krem veya beyaz kısa dalga morötesi ışıkta .
Kompleks Testler     Hidroflorik asitte erir .
Grup içinde     Silikatlar ; Tektosilikatlar ; Silika grubu
Çarpıcı Özellikler     Renk, kristal alışkanlıkları ve sertlik.
çevre     Tüm mineral ortamlarda , özellikle de magmatik ortamlarda meydana gelir.
Kaya Tipi     Titanyum , Sedimanter , Metamorfik
Popülerlik (1-4)     1
Yaygınlık (1-3)     1
Talep (1-3)     1

Ametist Doğal Kaya

Ametist Doğal Kaya

Ametist ihaleleri

ÇEŞİTLERİ
Ametist kuvars
– Ametist ve Süt Kuvars karışımı (veya berrak kuvars ). Üst kısmı mor renklidir ve alt kısımda beyaz veya açık renklidir. Ayrıca mor ve beyaz bantlı olabilir.
Ametrine
– Ametist ve Sitrin karışımı. Kısmen mor ve kısmen sarı veya turuncu olup, renk bölgeleri genellikle keskin olarak bölünmüştür. Daha fazla bilgi Ametrine değerli taş sayfasında bulunabilir.
Kaktüs kuduzu
– Kuartz biçimi, genellikle Ametist , Citrine veya iki ikisinin birleşimi, büyük bir kristal ya da kristaller, sivri daha küçük kristaller katmanıyla büyümüştür. Kaktüs Kuvarsı, Güney Afrika’daki Boekenhoutshoek’a (Magaliesberg) özgüdür.
Kanada Ametisti
– Thunder Bay, Ontario, Kanada yakınlarında bulunan kristal yüzeyi altındaki kırmızı Hematit iç kaplaması ile ametist .
Lavanta Ametist
– Açık mor çeşitli Ametist .
Veracruz Ametist
– Meksika’daki Vera Cruz’tan uzun, prizmatik Ametist kristalleri .

KULLANIMLARI
Ametist en popüler taşlardan biridir. Güzel bir renge sahiptir ve oldukça yaygın olup, ucuz ve yaygın olarak kullanılan bir taş haline gelir. Çoğu Ametist, mücevher kesiklerine bakar ve bazıları cabochon olarak kesilir. Kuvarsla bantlanmış büyük, büyük miktardaki Ametist bazen süslemelerle oyulmuştur.

Ametist ayrıca mineral toplayıcılar arasında çok popülerdir. Küçük jeode bölümleri ve devrilmemiş taşlar amatör koleksiyonculara satılırken, daha ciddi koleksiyoncular nadir prizmatik kristaller ve dev geode bölümleri için satılıyor .

YANLIŞ YERLER
Ametist çok yaygın bir mineraldir ve dünya çapında bulunur. Burada sadece en seçkin yerlerden birkaçı belirtilecek.

Uzun, prizmatik , iyi şekilli kristaller birkaç Meksikalı bölge ile sınırlandırılmıştır: Veracruz’da Piedras Parado ve Las Vigas de Ramirez; Ve Guatro’daki Amatitlan. Kollektörler bu nadir durumlar için iyi para verdiklerinden, nadiren faceted olan uzatılmış kristallerde oluşurlar. Guanajuato, kusursuz kristaller plakalarının bulunduğu başka bir mükemmel Meksika bölgesi.

Muazzam miktarda ametist, özellikle Ametista do Sul’da dev kristalinli Ametist jeode buluduğu ünlü Rio Grande do Sul’u içeren Brezilya’nın Minas Gerais’inden geliyor. Bir diğer Güney Amerika ülkesi olan Uruguay, geniş coğrafyalarda derin kristaller, Brezilya sınırına yakın Artigas’da ise borular üretiyor. Özellikle Ametrine için dikkat çeken bir diğer iyi Güney Amerika mevkii, Anahi Madeni, Santa Cruz, Bolivya’dır.

Namibya ve Güney Afrika’da çok miktarda ametist bulunur – bunlar genellikle kuyumculuk endüstrisinde “Afrikalı Ametist” olarak etiketlenir. Namibya’da ilginç bir olay, Brandberg yakınlarındaki Goboboseb Dağları, kristallerinin daha koyu ila daha koyu renklere ayrıldığı Erongo Dağları’ndadır. Güney Afrika’da, Ametist’in küçük kristallerin (yaygın olarak ” Cactus Quartz ” olarak adlandırılan) sivrisinek büyümesi ile oluştuğu Mkobola bölgesi Boekenhoutshoek (Magaliesberg) ‘de geniş tortular bulunmaktadır. Çok karanlık ve berrak Ametist bir zamanlar Rusya’da Ural Dağları ve Sibirya’da bulundu; Ve küresel birliklerdeki sersemletici, lahana renkli bir ametist, son zamanlarda, kuzey doğu Macaristan’daki Nyiri’den geldi.

Ametist Taş

Ametist Taş

İki önemli Kanada vakası var. Birincisi, numunelerin kırmızı Hematitin iç kaplaması bulunduğu Thunder Bay, Ontario. Diğer bölge, Digy’nin, Nova Scotia’nın alanıdır ve burada Fundy Körfezi boyunca plajlarda doğal olarak yuvarlanmış, suda ıslanmış ametist çakılları bulunur.

ABD’de, ince Ametist kristalleri, Arizona’daki Gila Co.’daki Four Peaks (Mazatzal Dağları’ndaki); Pohndorf Madeni’nde, Jefferson Co., Montana; Crystal Park, Beaverhead Co., Montana; Redfeather Lakes, Larimer Co., Colorado’daki Pennoyer Madeni; Ve Deer Hill, Oxford Co., Maine’de. Carolinas’ta, özellikle Statesville, Iredell Co., North Carolina’da birkaç iyi yer vardır; Reel Madeni, Demir İstasyonu, Lincoln Co., Kuzey Carolina; Ve Abbeville Co., Güney Carolina (Diamond Hill Quartz Madeni ve Ellis Jones Madeni). Derin mor kristaller üreten yakın zamanda üretken bir konum Jackson’ın Crossroads, Wilkes Co, Georgia. Ashaway’de bulunan Diamond Hill, Rhode Island’da bulunan Hopkinton, Washington Co., Orada bulunan nadir aseptörler için bilinir. Amethyst ayrıca, New Jersey Passaic’in traprock ocaklarında, özellikle Paterson’daki Upper New Street Quarry’de ve Prospect Park’ta bulunur.

ORTA BİRLİKLER DERNEĞİ
Diğer kuvartz türleri, özellikle Akik , Kalsit , Hematit , Seladonit Manevi dünyada, Ametist İlahi ile bağlantı kurdu. İbranilere göre, Yeni Kudüs’ün onikinci temel taşı olduğu kadar, Dan’in kabilesine oyulmuş olan, Büyük Kâhin’in göğüs tabanındaki dokuzuncu taş olan Ahlamah idi. Mısırlılara göre, Ölüler Kitabında listelenen Hemag, gömmek için kalp şeklindeki tılsımlara oyulmuştu. Doğu kültürlerinde, kutsal “mücevher kentleri”, “hayat ağaçları” tanımlamalarında listelenmiş ve ibadet için tapınak tekliflerinde kullanılmış ve gezegensel ve astrolojik etkileri uyumlu hale getirmiştir. Dini bir sakinlik atmosferi yaratma, zihinsel barış ve sessizlik duygusu uyandıran yırtıcılar ve ibadet boncuklarında popülerdi. [Kunz, 236-243, 297, 302-202] [Fernie, 169]

Günümüz dünyasında, Ametist yine de zihin için metafizik yetenekleri ve gelişmiş bir meditatif devlet ilhamıyla tanınan, olağanüstü bir maneviyat ve tatmin taşıdır. Doğal yüksek frekansı, herhangi bir negatif enerji veya eklentinin aura’sını temizler ve vücuda hafif bir koruyucu kalkan oluşturarak, ruhsal yöne açılırken net ve merkezlenmiş kalmasına izin verir. Amethyst, Üçüncü Göz, Kron ve Eterik Çakraları, bilişsel algılamayı arttırmanın yanı sıra sezgisel ve psişik yeteneğin gelişimini hızlandırmayı teşvik eder. Akıl ve daha geniş bir anlayışa başlar ve sevilen bir kişinin kayıplarını kederlenenler için bir rahatlık taşıdır. [Melody, 109] [Simmons, 28] [Ahsian, 29] [Raphaell, 80]

Ametist Taşı Kaya

Ametist Taşı Kaya

Amethyst’in yüksek zihni genişletme kabiliyeti kişinin yaratıcılığını ve tutkusunu da geliştirir. Hayal gücünü ve sezgiyi güçlendirir ve düşünme süreçlerini geliştirir. Yeni fikirlerin asimilasyonuna, düşüncenin harekete geçirilmesine yardımcı olur ve meyvelere projeler getirir. Odaklanma ve başarının tılsımıdır. [Megemont, 25]

Doğada, Ametist zaman zaman diğer minerallerle kombinasyon halindedir. Bu makalede özetlenen Ametist özelliklerine ek olarak, aşağıdaki çeşitlerin ilave nitelikleri vardır.

Brandberg Ametist , son derece yüksek titreşim kristalinde Ametist, Şeffaf ve Dumanlı Kuvarsları bir araya getiren eşsiz ve olağandışı bir karışımdır. Sadece Namibya, Afrika’da bulunur ve olağanüstü fantomlar, enhydroslar ve diğer nadir oluşumlar ve inklüzyonlarla doludur. Saf bilince uymakta ve İlahi Kaynak ile yeniden hizalanmak için birisini eterik plana geri yükleyebilme kapasitesiyle iyileştirme ve mükemmellik için güçlü bir tılsımdır. [Hall II, 232-234] [Hall Cr, 140] [101 Hall, 60]

Chevron Amethyst , derin mor ve beyaz kuvarslı v şeklinde keskin kenarlıları, güzel tabakalara “sızdırıyor” görüntüler. Kendi içinde ve fiziksel dünyada görmeyi teşvik eden, kozmos’taki Yaşam Gücünü Beyaz katmanlar vasıtasıyla Tacı kullanarak süzüp, mor yoluyla ruhsal ve psişik kanalları açan en iyi Üçüncü Göz taşlarından biridir. Negatifliği dağıtmak ve itmek için güçlü, odaklanmış bir enerjiye sahiptir ve herhangi bir ruhsal iyileşme öğrenmek için mükemmel bir kristaldir. Güçlü ama güvenli vücut dışı yolculuk, şamanik yolculuk veya yol çalışması için ve eller arasında mantralar okurken veya okurken her birini elinizde tutun. [Eason, 310] [Salon, 56] [Melodi, 112]

Ametistteki kakaoksit, koyu kahverengi ila sarı kıvrımlar halinde, süper yedi kristalin ana bileşeni olan ve fosfat minerali olan Kakoksenit’i ev sahibi kristali Ametist ile karıştırır. Bu kombinasyon, daha önce hiç düşünülmemiş düşünceleri teşvik ederek yüksek seviyede yaratıcılık ve yeni fikirler getiriyor. Bu sakinleştirici bir taş, karışıklık dönemlerinde iyi ve doğanın güzelliği ve insanların nezaket içinde yaratıcısı özü manevi farkındalık yükseltir. Şifanın enerjisini Dünya’ya aktarmak ve tüm evren arasında eterik bir bağlantı oluşturmak için hilal ve dolunay gecesini kullanın. [Eason, 105] [Melody, 177]

Ametrin aynı kristal içinde Ametist ve Sitrin’in birleşimidir, iki enerjinin uyumlu bir karışımıdır. Maneviyata zeka uyumu getirir ve derin bir yaratıcılık, yeni fikir ve anlayış akışına ilham verir. Akıl ve gerginliği gidermekle birlikte olağanüstü bir iyileşme taşıdır, zihin ve beden için enerji ve zindelik duygusu getirir. Meditasyonda, astral seyahatte korunmaya daha fazla odaklanma getiriyor ve melek ya da ruh rehberiyle iletişim kurmak için bir geçit kristali. Dolunay gününde öğle saatlerinden ve ay ışınlarını yakalamak için gece boyunca doğal ışıktan ayrılıp, kişiyi para girişimlerine şans getirmek için devam ettirin. [Simmons, 30] [Eason, 311] [Melodi, 114]

“Rutilated” Ametist , Rutil içeren görünen, ancak aslında Süper Yedi kristalinde bulunan bir demir hidroksit minerali olan Goethite’nin kahverengimsi kristallerini içerdiği görünen nadir bir Ametist formudur. Goethite, derin ben ile Dünya arasındaki bağlantıyı bulmak için bir taştır ve Ametist ile birlikte Dünya ve Temel Çakraları temizler ve bütün çakra sistemini üst zihinle hizalaştırır. Duygusal bedenini arındırır ve özellikle keder çalışmasında yardımcı olur. Kliteudience, meleklerle sohbet etme ve diğer dünyalarla olan bağlantıları kolaylaştırır. İsteyen bir taş olarak veya niyetler, mesajlar ve dualarla programlamak için, taşı yalnızca akılda tutarak tutun. [Melody, 111, 297] [Hall II, 143] [Ahsian, 178]

A