OTANT�K TA�

MUHTEŞEM FİRUZE TAŞI BAYAN YÜZÜK

OTANTİK YÜZÜKLER
FİRUZE TAŞI YÜZÜK
Fiyatı      :      SATILDI TL
[dpsc_display_product]
Ürünün Özellikleri
 • 5.21 GR
 • 7.48 CRT A+++ FİRUZE
 • 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİİLİĞİ
 • AYNI GÜN KARGO
 • EŞİ YOK
 • İRAN NİŞABUR
 • KDV DAHİL
 • ÖZEL KUTUSUNDA

Turkuvaz, belki de insanlık tarihinin en eski taşı, kralların, şamanların ve savaşçıların tılsımıdır. Güçlü ve opak,

Doğal Firuze Taşı Yüzük

Doğal Firuze Taşı Yüzük

ancak dokunuşa yatıştırıcı, göze şifalanan, sanki masmavi bir cennetten oyulmuş ve dünyaya kaymış bir koruma taşı. Benzersiz ton mavisi, çoğunlukla mavi-yeşil, Turkuaz adı bu sakin tonun her şeye ödünç verir. Krem veya kahverengimde hassas ceket veya leğen dokuma taşa özgüdür ve karakterini geliştirmeye yarar.

Turkuaz adı, “Orta Asya’da Türk mavilerini Avrupa’ya getiren ticaret yolları” nın Türkiye üzerinden geçmesinden dolayı “Türk taşı” anlamına gelen Fransız pierre turkuazdan türemiştir ve Venedik tüccarları sıklıkla Türk pazarlarında taşı satın almışlardır. [Simmons, 419]

Turkuaz , Cu Al 6 ( PO 4 ) 4 ( OH ) 8 4 H 2 O kimyasal formülü ile bakır ve alüminyumdan hidratlı fosfat olan opak, mavi-yeşil bir mineraldir . Daha ince kalitelerde nadir ve değerlidir ve binlerce yıldır kendine özgü tonuyla bir taş ve süs taşı olarak ödüle layık görülür. Son zamanlarda, turkuaz, çoğu diğer opak taşlar gibi, tedavilerin, taklitlerin ve sentetik ürünlerin piyasaya sürülmesiyle değer kaybetti.

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ ÇOK ZARİF A+++ KALİTE 7.48 CRT DOĞAL İRAN NİŞABUR FİRUZE TAŞI BAYAN YÜZÜK SEVDİKLERİNİZ İÇİN DOĞAL FANTASTİK BİR HEDİYE ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR;

Mücevher birçok isimle biliniyor. Yaşlı Pliny madene maden olarak atıfta bulundu ve Aztekler onu kraliçe olarak biliyordu. [4] Turkuaz kelimesi, 17. yüzyıla kadar uzanır ve “Türk” türk turkuvazından türetilmiştir çünkü mineral, ilk olarak, tarihî Horasan İran Fasındaki mayınlardan Türkiye’ye Avrupa’ya getirilmiştir. [2] [3] [4] [5]

Turkuaz özellikleri [ değiştir ]
Turkuazın en iyisi maksimum Mohs sertliğine 6’nın biraz altında veya camdan biraz daha fazla cam verir . [2] Kristokristalin mineral, turkuaz, karakteristik olarak tek kristalleri oluşturmaz ve özelliklerinin tamamı değişkenlik gösterir. X-ışını kırınım testi, kristal sisteminin triklinik olduğunu gösterir . [3] [6] Düşük sertlikte düşük özgül ağırlık (2.60-2.90) [3] ve gözeneklilik artar; bu özellikler tane büyüklüğüne bağlıdır. Turkuazın parlaklığı tipik olarak mumlu ve şeffaftır, şeffaflığı genellikle opaktır, ancak ince bölümlerde yarı saydam olabilir. Renk, mineralin diğer özellikleri kadar değişkendir; beyazdan toz mavisine, gökyüzü mavisine ve mavi-yeşilden sarımsı bir yeşile kadar uzanır. Yeşil, demir safsızlıklarının (alüminyumun yerini alması) ya da dehidratasyonun bir sonucu olabileceği gibi mavi, idiyokromatik bakırdan kaynaklanır.

Turkuaz Yüzük

Turkuaz Yüzük

Turkuaz kırma indeksi ( sodyum ışığı ile ölçülen 589.3 nm ) yaklaşık 1.61 veya 1.62’dir; bu, turkuazın hemen hemen her zaman değişmeyen polikristal yapısı nedeniyle, gemolojik bir refraktometre üzerinde tek bir okuma olarak görülen ortalama bir değerdir. Nadir görülen tek kristallerden 1.61-1.65 ( çift kırılma 0.040, çift eksenli pozitif) okundu. Elde tutulan bir spektroskop ile 432 nm’de bir çizgi ve 460 nm’de zayıf bir bant ortaya çıkararak bir emilim spektrumu elde edilebilir (bu, güçlü yansıyan ışıkla en iyi şekilde görülür). Uzun dalga morötesi ışın altında, turkuaz bazen yeşil, sarı veya parlak maviyi floresanlaştırabilir ; kısa dalga ultraviyole ve X ışınları altında inerttir.

Turkuaz, ısıtılmış hidroklorik asitten başka hiçbir maddede çözünmez. Çizgisi soluk mavimsi bir beyazdır ve kırığı koniktir , [3] mumlu bir parlaklık bırakır. Diğer taşlarla göreli düşük sertliğe rağmen turkuaz iyi bir cilaya sahiptir. Turkuaz ayrıca pirit lekeleri ile boğulabilir veya karanlık, örümcek limonit damarları serpiştirilebilir.

Oluşum [ değiştir ]

“Big Blue”, Cananea , Sonora , Meksika’daki bakır madeninin büyük bir turkuaz örneği
İkincil bir mineral olarak , turkuaz, önceden var olan minerallerin bozunması ve oksidasyonu sırasında süzülme asitli sulu solüsyonların etkisi ile oluşur. Örneğin, bakır kalkopirit gibi birincil bakır sülfitlerden veya ikincil karbonatlar malakit veya azuritten gelebilir; alüminyum feldispattan türetilebilir; ve fosfor apatitten . Turkuaz genellikle kurak bölgelerde bulunur; çukurları ve çatlakları tipik olarak yüksek oranda değiştirilmiş volkanik kayaçlarda, çoğunlukla ilişkili limonit ve diğer demir oksitlerle doldurur veya kaplar; iklim faktörleri önemli rol oynamaktadır.

Firuze Taşı Özellikleri

Firuze Taşı Özellikleri

 

Güneybatı Amerika Birleşik Devletleri’nde turkuaz, hemen hemen her zaman, potasyum -feldispat içeren porfiritik müdahalelerde ya da çevresinde bulunan bakır sülfit yataklarının aşındırıcı ürünleriyle ilişkilidir. Bazı durumlarda, alunit , potasyum alüminyum sülfat, belirgin bir ikincil mineraldir. Tipik olarak turkuaz mineralizasyonu, ikincil solüsyonların daha fazla penetrasyona sahip olduğu veya su masasına olan derinliğin daha fazla olduğu daha derin kırılma bölgelerinde meydana gelmesine rağmen, 20 metreden (66 feet) daha az bir sığ derinlik ile sınırlandırılmıştır.

Turkuaz neredeyse her zaman kriptokristalin ve kütlelidir ve kesin bir dış şekle sahip değildir. Kristaller, mikroskobik ölçekte bile çok nadir görülür. Genellikle form damar veya kırık dolgusu, nodüler veya botriyotik alışkanlıktır . Stalaktit formları bildirilmiştir. Turkuvaz da feldispat, apatit, diğer mineraller, hatta fosilleri psödo-morfolojik olarak değiştirebilir. Odontolit , fosil kemik veya fildişi olup, geleneksel olarak, demir fosfat vivianit gibi turkuaz veya benzeri fosfat mineralleri tarafından değiştirildiği düşünülmektedir. Chrysocolla gibi diğer sekonder bakır mineralleri ile birlikte gelişme de yaygındır.

Bulunduğu yer [ değiştir ]

Mineral Park , Arizona , ABD’den kuvartz ile matristeki Massive Kingman mavi turkuaz
Turkuvaz, ilk kazanılan maden ocakları arasındaydı ve bazı tarihi yerler tükendi, ancak bazıları halen bugüne kadar çalıştı. Bunların hepsi, mevduatların sınırlı kapsamı ve uzaklığı nedeniyle, genellikle mevsimsel küçük ölçekli faaliyetlerdir. Çoğu, mekanizasyona ihtiyaç duymadan ya da hiç çalıştırmadan elle çalıştı. Bununla birlikte, turkuaz sıklıkla büyük ölçekli bakır madenciliği işlemlerinin yan ürünü olarak, özellikle de Amerika Birleşik Devletleri’nde toplanmaktadır.

Doğal Firuze Bayan Yüzük

Doğal Firuze Bayan Yüzük

Nishapur , İran, 1973’te kesme ve öğütme turkuazı
İran [ değiştir ]
İran en az 2.000 yıldır önemli bir turkuaz kaynağıdır. Başlangıçta İranlılar tarafından ” pirouze “, “zafer” anlamına gelir ve daha sonra Araplar ” firouze ” olarak adlandırılır. [ kaynak belirtilmeli ] İran mimarisinde, mavi turkuaz sarayların kubbelerini örtmek için kullanıldı, çünkü yoğun mavi rengi de dünyadaki cennet sembolü idi. [ citation needed ]

İranlı türk turkuaz
Bu depo doğal olarak mavidir ve dehidrasyon nedeniyle ısıtıldığında yeşile döner. Bu, İran’ın Horasan Eyaletinin başkenti Meşhed yakınlarındaki Ali-mersai’nin 2.201 m (6.601 fit) doruk zirvesi olan Nishapur’daki mayın parçalanmış bir bölge ile sınırlandırıldı. Aşırı yıpranmış ve kırık bir trakyot limonit ve kumtaşı tabakaları arasında ve dağın tabanındaki çıta arasında yerinde bulunan turkuazlara ev sahipliği yapıyor. Bu çalışmalar, Sina Yarımadası’nınkilerle birlikte bilinen en eski kişilerdir. [5] İran’ın da Semnan ve Kerman illerinde turkuaz madenleri var.

Sina [ değiştir ]
Antik Mısır’daki en azından İlk Hanedan ( M.Ö 3000) ve muhtemelen o zamandan beri turkuaz Mısırlılar tarafından kullanıldı ve onlardan Sina Yarımadası’nda mayın vardı . Bu bölge, yerli Monitu tarafından Turkuaz Ülkesi olarak biliniyordu. Yarımadada güneybatı kıyılarında 650 km 2 (250 sq mi) alan altı mayın var. Bu madenlerden en önemlisi tarihi bir perspektiften Serabit el-Khadim ve Wadi Maghareh , bilinen en eski mayınlardan biri olduğuna inanılıyor. Eski maden tanrı Hathor adanmış eski bir tapınak yaklaşık 4 kilometre bulunmaktadır.

Firuze Taşı Faydaları

Firuze Taşı Faydaları

Turkuaz, başlangıçta bazalt tarafından görülen kumtaşında bulunur. Bölgede bakır ve demir işleyişleri mevcuttur. Büyük ölçekli turkuaz madenciliği bugün karlı değil, ancak mevduatlar ev yapımı barut kullanan Bedevi halkları tarafından ara sıra taşındı. Yağışlı kış aylarında, madenciler sel flaşından dolayı risk altındalar ; kuru mevsimde bile, gelişigüzel sömürülen kumtaşı madeninin duvarlarının çökmesinden ölenler duyulmamıştır. Sinai materyalinin rengi genellikle İranlı materyalden daha yeşil fakat dayanıklı ve oldukça dayanıklı olduğu düşünülüyor. Genellikle “Mısır turkuaz” olarak anılan Sina malzemeleri, genellikle en yarı şeffaf ve büyütme altında yüzey yapısının, diğer bölgelerden gelen materyalde görülmeyen karanlık mavi disklerle biberleştirildiği ortaya çıkıyor.

Chaco Canyon , New Mexico , ABD’den (1020-1140 tarihli) Ancestral Pueblo (Anasazi) turkuaz ve turuncu renkte argillit kakma parçaları, Amerikan turkuazının tipik renk aralığı ve benekliğini göstermektedir. Bazıları muhtemelen Los Cerrillos’tan geldi.
Amerika Birleşik Devletleri [ değiştir ]

Smithsonian Müzesi’nde Los Cerrillos, New Mexico , ABD’den gelen güzel bir turkuaz örneği. Cerrillos turkuaz, İspanyolların fethinden önce Yerli Amerikalılar tarafından yaygın bir şekilde kullanıldı.

Bisbee turkuazın sert çikolata kahverengi renkli bir matrisi vardır.

Firuze Taşı Satış

Firuze Taşı Satış

İşlem görmeyen turkuaz, Nevada, ABD. Austin, McGinness Madeni’nden gelen sert parfüm. Mavi ve yeşil cabochons, örümcek ağı, Bunker Hill Madeni, Royston
Güneybatı ABD , önemli bir turkuaz kaynağıdır; Arizona , California ( San Bernardino , İmparatorluk , Inyo ilçeleri), Colorado ( Conejos , El Paso , Göl , Saguache ilçeleri), New Mexico ( Eddy , Grant , Otero , Santa Fe ilçeleri) ve Nevada ( Clark , Elko , Esmeralda County , Eureka , Lander , Mineral County ve Nye ilçeleri) özellikle zengindir. Kaliforniya ve New Mexico mevduatları Kolomb öncesi yerli Amerikalılar tarafından, bazıları yerel, bazıları merkezi Meksika kadar uzakta olan taş aletler kullanılarak maden çıkartıldı. Cerrillos , New Mexico’nun en eski maden ocaklarının yeri olduğu düşünülmektedir; 1920’lerden önce devlet ülkenin en büyük üreticisi oldu; bugün az ya da çok yoruldu. Apache Canyon’da bulunan California’daki tek maden bugün ticari bir kapasitede faaliyet göstermektedir.

Turkuaz, damar ya da dikiş dolguları ve kompakt külçe olarak görülür; bunlar çoğunlukla küçüktür. Bazen oldukça ince malzemeler (hem renk hem de dayanıklılık açısından İran maddesine rastlanır) bulunurken, çoğu Amerikan turkuazı düşük dereceli (“tebeşir turkuazı” olarak adlandırılır). yüksek demir seviyeleri yeşil ve sarıların baskın olduğu anlamına gelir ve turkuazın muamele edilmemiş halindeki tipik olarak kırılgan bir tutarlılık takı kullanımını engeller .

Arizona şu anda değeri ile turkuazın en önemli üreticisidir. [5] Eyalette birçoğu eşsiz renk ve kaliteleri ile ünlü endüstrideki birkaç maden var ve sektörün en iyisi olarak düşünülüyor: Globe’daki Uyuyan Güzel Maden, Ağustos 2012’de turkuaz madenciliğini durdurdu. Madende tüm cevherleri dünya pazarında bakır fiyatının yükselmesi nedeniyle bakır üretimine konsantre olmaktadır.

Firuze Taşlı Yüzük

Firuze Taşlı Yüzük

Doğal muamele edilmeyen Uyuyan Güzel turkuazın fiyatı madenin kapanışından bu yana dramatik bir şekilde arttı. 2015 yılı itibariyle Kingman Madeni, şehrin dışında bir bakır madeninin yanında hala faaliyet göstermektedir. Diğer mayınlar arasında Blue Bird madenleri, Castle Dome ve Ithaca Peak yer alıyor ancak yüksek işletme maliyetleri ve federal yönetmelikler nedeniyle çoğunlukla aktif değiller. Bisbee’deki Phelps Dodge Lavender Pit madeni, 1974’te faaliyetlerini durdurdu ve hiç turkuaz bir müteahhit bulundular. Tüm Bisbee turkuazları “öğle yemeği kovanı “ydı. Madencilerin öğle yemeği kovalarında bakır cevheri madenlerinden çıktı. Morenci ve Turquoise Peak ya aktif değildir ya da tükenmiştir.

Nevada, önemli miktarda turkuaz üreten 120’den fazla mayının bulunduğu ülkenin diğer büyük üreticisidir. ABD’nin başka yerlerinden farklı olarak Nevada’daki çoğu maden ocağı turkuazında çalışılmış ve çok azı diğer madencilik işlemlerinin yan ürünü olarak ele geçirilmiştir. Nevada turkuazları, parçalar arasında çatlak doldurma boşlukları olarak nuggets, kırık dolguları ve breşlerde bulunur. Nevada yataklarının jeolojisi nedeniyle, üretilen materyalin çoğunluğu sert ve yoğun olup, hiçbir muamele ya da iyileştirmenin gerekli olmadığı bir kaliteye sahiptir. Eyaletteki hemen hemen her ilde bir miktar turkuaz rengi üretilirken, baş üreticiler Lander ve Esmeralda ilçelerinde. Nevada’daki turkuaz yataklarinin büyük bir kismi , devletin patinaj fay zonu ile çakışan geniş bir tektonik kuşak kuşağında bulunur. N15 ° E civarında vuruyor ve Elko İlçesi’nin kuzeyinden Tonopah’ın güneybatısındaki California sınırına kadar uzanıyor.

Gümüş Firuze Yüzük

Gümüş Firuze Yüzük

Nevada, Nevada’nın mavi, mavi-yeşil ve yeşil tonlarında gelen turkuaz renkleri ile geniş bir renk çeşitliliği ve farklı matris desenleri karışımı üretti. Bu alışılmadık renkte olan turkuazın bazıları, parlak parlak yeşil ile sarı-yeşil tonlarının nedeni olan önemli çinko ve demir içerebilir. Yeşilden yeşil sarı tonlara bazıları aslında varisit veya fuustit olabilir , bunlar turkuaz ile görünüşü benzer ikincil fosfat mineralleridir. Nevada materyalinin önemli bir kısmı da, çoğunlukla cazip kahverengi veya siyah limonit damarlanması ile “spiderweb matrix” i üreten özelliklere sahiptir. Birçok Nevada yatağı önce Yerli Amerikalılar tarafından işlenmişken, 1870’lerden bu yana Nevada’nın toplam turkuaz rengi üretimi, Carico Lake madeninden yaklaşık 400 ton dahil olmak üzere 600 tondan fazla olarak tahmin edilmiştir. Artan maliyetlere rağmen, Nevada’da, Lander County’deki Godber, Orvil Jack ve Carico Lake madenleri, Mineral Bölgesi’ndeki Pilot Dağı Madeni ve Royston ve Candelaria’daki birkaç mülkte küçük ölçekli madencilik faaliyetleri devam ediyor. Esmerelda İlçesi alanları. [7]

1912’de, Virginia , Campbell County’deki Lynch İstasyonu’nda ilk, tek kristal turkuaz yatağı keşfedildi. Ana kaya üzerinde bir örümcek oluşturan kristaller çok küçük; 1 mm (0,04 inç) büyük olarak kabul edilir. 1980’li yıllara kadar Virginia’nın farklı kristallerinin tek kaynağı olduğu düşünülüyordu; Şimdi en az 27 başka yer var. [ citation needed ]

Kârları telafi etmek ve talebi karşılamak amacıyla bazı Amerikalı turkuazlar belirli bir dereceye kadar muamele görür veya geliştirilir . Bu tedaviler, zararsız mumlama ve boyama ve emprenye etme gibi daha tartışmalı prosedürleri içerir (bkz. Tedaviler ). Bununla birlikte, herhangi bir muamele ya da değişiklik gerektirmeyen, yeterince yüksek kalitede malzemeler üreten bazı Amerikan mayınları vardır. Yapılan bu tür tedaviler, malzemenin satışı üzerine alıcıya açıklanmalıdır.

FİRUZE TAŞI YÜZÜK

FİRUZE TAŞI YÜZÜK

Diğer kaynaklar [ düzenle ]
Turkuaz prehistorik eserler (boncuklar) Bulgaristan’daki Doğu Rodop’taki binlerce BCE, beşinci binyıldan beri biliniyor – hammadde kaynağı yakınlardaki Spahievo Ph-Zn cevher alanıyla ilgili olabilir. [8]

Çin 3.000 yıl veya daha fazla turkuazın küçük bir kaynağı olmuştur. Kompakt nodül formunda mücevher kalitesinde malzeme, Hubei eyaleti olan Yunxian ve Zhushan’ın çatlamış, silisleşmiş kireçtaşlarında bulunur. Buna ek olarak, Marco Polo bugünkü Sichuan’da bulunan turkuaz bildirdi. Çoğu Çin malzemesi ihraç edilir, ancak birkaç oyma yeşim benzer bir şekilde çalıştı. Tibet’te , sırasıyla doğu ve batıda Derge ve Nagari-Khorsum dağlarında sırasıyla mücevher kalitesinde tortular var. [9]

Diğer önemli yerler şunları içerir: Afganistan ; Avustralya ( Victoria ve Queensland ); kuzey Hindistan ; kuzey Şili ( Chuquicamata ); Cornwall ; Saksonya ; Silezya ; ve Türkistan .

Kullanım Tarihi [ düzenle ]

1000-1040 yıllarına dayanan bu serbest biçimli kolye gibi turkuaz zanaatkar ticaretinin, Chaco Kanyonu Ancestral Puebloan’larına bol servet getirdiğine inanılıyor.

Moche turkuaz burun süsü. Larco Müzesi Koleksiyonu, Lima, Peru

Backwords, turkuaz ile süslenmiş. Rusya, 17. yüzyıl.

Aztek tanrısı olan Xiuhtecuhtli’nin Turkuaz mozaik maskesi.

Tutankhamun ikonik altın gömü maskesi, turkuaz, lapis lazuli , karnıyarık ve renkli camla kuşatılmış.
Turkuaz’ın pastel tonları, Antik Mısır , Aztekler (ve muhtemelen diğer Pre-Columbian Mezo Amerikalılar ), Pers , Mezopotamya , İndus Vadisi ve bir dereceye kadar antik dönemin efendilerine süslenmiş birçok eski kültür antikitesine sevindiler. Çin en azından Shang Hanedanlığı’ndan beri. [10] Muhtemelen ilk İpek Yolu yenilikleriyle Avrupa’ya ( Türkiye üzerinden ) tanıtılan en eski eserlerden biri olmasına rağmen, turkuvaz, Batı Katolik Kilisesi’nde bir düşüşün ardından 14. yüzyıla kadar Batı’da süs taşı olarak önemli hale gelmedi. Laik mücevherlerde turkuazın kullanılmasına izin veren kilise etkisi. Görünüşe göre Hindistan’da Mughal dönemine kadar bilinmiyordu ve 18. yüzyıla kadar Japonya’da bilinmiyordu. Bu medeniyetlerin çoğunun paylaştığı ortak bir inanç, turkuazın belirli profilaktik özelliklere sahip olduğunu kabul eder; kullanıcının sağlığı ile rengini değiştirmek ve kendisini kötü güçlerden korumak düşünüldü.

Aztekler, altın , kuvartz , malahit , jet , yeşim , mercan ve kabuklarla birlikte, turkuaz rengini , maskeler (bazısı insan kafatası tabanında olan bazıları), bıçaklar ve kalkanlar gibi tahrik edici (ve muhtemelen törensel) mozaik nesnelerin içine sokuyordu . Doğal reçineler , bitüm ve balmumu turkuazın cisimlerin taban malzemesine bağlanması için kullanıldı; Bu genellikle ahşap , ancak kemik ve kabuk da kullanılmıştır. Aztekler gibi, Pueblo , Navajo ve Apaçi kabileleri amuletik kullanım için turkuazı önemsedi; ikinci kavim taşın okçu ölü amaca tahammül edebileceğine inanıyor. Bu insanlar arasında turkuaz, mozaik kakmada, heykel çalışmalarında kullanıldı ve toroidal boncuklar ve serbest form kolye haline getirildi. Chaco Kanyonu’nun ve çevre bölgesinin Ancestral Puebloans’ının (Anasazi), turkuaz cisimlerin üretiminden ve ticaretinden büyük ölçüde geliştiği düşünülmektedir. Bugün Navajo ve diğer Güneybatı Anadili kabileleri tarafından üretilen farklı gümüş takılar, Avrupa etkilerinin bir sonucu olarak yaklaşık 1880 yılına ait olduğunu düşündüren oldukça modern bir gelişmedir.

İran’da turkuaz, binlerce yıldır fiilen varolan milli taştı ve nesnelere ( türbelerden kulelere ), camilere ve içteki ve dıştaki diğer önemli binalara dekore edildi. Medrese-i Şah Hüseyin Camisi gibi [ citation needed ] İsfahan . Pers stili ve turkuaz kullanımı daha sonra Hindistan’da Babür İmparatorluğu’nun kuruluşundan sonra Hindistan’a getirildi, etkisi çok saf altın takılar ( yakut ve elmas ile birlikte) ve Tac Mahal gibi yapılarda görüldü. Farsça turkuaz, daha sonra altınla kaplanmış olan Arapça yazıtta adanmış sözlerle işlenmiştir .

İthal küpeler, mercanla birlikte, daha yeşil bir tonun tercih edildiği Tibet ve Moğolistan’ın gümüş ve altın takılarında yoğun olarak kullanıldı (ve halen kullanılmaktadır). Günümüzde yapılan turmalardaki ürünlerin çoğu, kabaca basitçe gümüş renkte düzensiz kabarbiklere dönüştürülmüş olarak, Batı pazarlarına ucuz ihracat yapılması gerektiği anlamına geliyor ve muhtemelen orijinal stilin doğru bir şekilde tasvir edilmemesidir.

Mısırda turkuaz kullanımı, İlk Hanedan’a kadar uzanır ve muhtemelen daha erken; Bununla birlikte, muhtemelen taşı içeren en tanınmış parçalar, Tutankhamun’un mezarından, özellikle de taşla özgürce kuşatılmış olan Firavun ikonik mezar maskesinden çıkanlardır. Ayrıca halkalar ve pektoral olarak adlandırılan büyük süpürme kolyeleri süsledi. Altın seti, mücevher olarak kullanılan boncuk haline getirilmiş ve sıklıkla bir bok böceği motifi, carnelian , lapis lazuli ve daha sonraki parçalar, renkli cam eşliğinde oyulmuştu. Tanrıça Hathor ile ilişkili olan Turkuaz, Antik Mısırlılar tarafından, fayans olarak bilinen yapay bir sırlanmış seramik ürünün oluşturduğu fuar yapısının, taklit edilen ilk değerli taş haline geldiğini (tartışmasız olarak) çok sevindi .

Fransızlar , 19. yüzyılın ortalarından 20. yüzyılın başlarından itibaren Mısır arkeolojik kazıları gerçekleştirdiler. Tutankhamun’un türbesi de dahil olmak üzere bu kazılar batı dünyasında büyük bir kamu yararı yarattı ve daha sonra mücevher, mimari ve sanatın değerini etkiledi. 1810 yıllarından beri pastel tonları için zaten tercih edilen turkuaz, Mısır Revival parçalarının elyaf bir parçasıydı. Çağdaş Batı kullanımında, turkuaz sıklıkla yerli Amerikalı stilde gümüş yüzük, bilezik ya da tıknaz kolyelerde devrilmemiş ya da kabaca yontulmuş boncuklar olarak kesme en cabochon ile karşılaşılır. Daha zayıf materyal, Zuni’nin hazırladığı gibi fetişlere oyulabilir. Güçlü gökyüzü mavileri değeri daha üstün olmakla birlikte, esmer yeşil ve sarımsı malzeme esnaflar tarafından popülerdir.

MUHTEŞEM FİRUZE TAŞI BAYAN YÜZÜK

OTANTİK YÜZÜKLER
FİRUZE TAŞI YÜZÜK
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 5.21 GR
 • 7.48 CRT A+++ FİRUZE
 • 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİİLİĞİ
 • AYNI GÜN KARGO
 • EŞİ YOK
 • İRAN NİŞABUR
 • KDV DAHİL
 • ÖZEL KUTUSUNDA
[dpsc_display_product]
Ürün Açıklaması Video Tanıtım Yorumlar

Turkuvaz, belki de insanlık tarihinin en eski taşı, kralların, şamanların ve savaşçıların tılsımıdır. Güçlü ve opak,

Doğal Firuze Taşı Yüzük

Doğal Firuze Taşı Yüzük

ancak dokunuşa yatıştırıcı, göze şifalanan, sanki masmavi bir cennetten oyulmuş ve dünyaya kaymış bir koruma taşı. Benzersiz ton mavisi, çoğunlukla mavi-yeşil, Turkuaz adı bu sakin tonun her şeye ödünç verir. Krem veya kahverengimde hassas ceket veya leğen dokuma taşa özgüdür ve karakterini geliştirmeye yarar.

Turkuaz adı, “Orta Asya’da Türk mavilerini Avrupa’ya getiren ticaret yolları” nın Türkiye üzerinden geçmesinden dolayı “Türk taşı” anlamına gelen Fransız pierre turkuazdan türemiştir ve Venedik tüccarları sıklıkla Türk pazarlarında taşı satın almışlardır. [Simmons, 419]

Turkuaz , Cu Al 6 ( PO 4 ) 4 ( OH ) 8 4 H 2 O kimyasal formülü ile bakır ve alüminyumdan hidratlı fosfat olan opak, mavi-yeşil bir mineraldir . Daha ince kalitelerde nadir ve değerlidir ve binlerce yıldır kendine özgü tonuyla bir taş ve süs taşı olarak ödüle layık görülür. Son zamanlarda, turkuaz, çoğu diğer opak taşlar gibi, tedavilerin, taklitlerin ve sentetik ürünlerin piyasaya sürülmesiyle değer kaybetti.

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ ÇOK ZARİF A+++ KALİTE 7.48 CRT DOĞAL İRAN NİŞABUR FİRUZE TAŞI BAYAN YÜZÜK SEVDİKLERİNİZ İÇİN DOĞAL FANTASTİK BİR HEDİYE ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR;

Mücevher birçok isimle biliniyor. Yaşlı Pliny madene maden olarak atıfta bulundu ve Aztekler onu kraliçe olarak biliyordu. [4] Turkuaz kelimesi, 17. yüzyıla kadar uzanır ve “Türk” türk turkuvazından türetilmiştir çünkü mineral, ilk olarak, tarihî Horasan İran Fasındaki mayınlardan Türkiye’ye Avrupa’ya getirilmiştir. [2] [3] [4] [5]

Turkuaz özellikleri [ değiştir ]
Turkuazın en iyisi maksimum Mohs sertliğine 6’nın biraz altında veya camdan biraz daha fazla cam verir . [2] Kristokristalin mineral, turkuaz, karakteristik olarak tek kristalleri oluşturmaz ve özelliklerinin tamamı değişkenlik gösterir. X-ışını kırınım testi, kristal sisteminin triklinik olduğunu gösterir . [3] [6] Düşük sertlikte düşük özgül ağırlık (2.60-2.90) [3] ve gözeneklilik artar; bu özellikler tane büyüklüğüne bağlıdır. Turkuazın parlaklığı tipik olarak mumlu ve şeffaftır, şeffaflığı genellikle opaktır, ancak ince bölümlerde yarı saydam olabilir. Renk, mineralin diğer özellikleri kadar değişkendir; beyazdan toz mavisine, gökyüzü mavisine ve mavi-yeşilden sarımsı bir yeşile kadar uzanır. Yeşil, demir safsızlıklarının (alüminyumun yerini alması) ya da dehidratasyonun bir sonucu olabileceği gibi mavi, idiyokromatik bakırdan kaynaklanır.

Turkuaz Yüzük

Turkuaz Yüzük

Turkuaz kırma indeksi ( sodyum ışığı ile ölçülen 589.3 nm ) yaklaşık 1.61 veya 1.62’dir; bu, turkuazın hemen hemen her zaman değişmeyen polikristal yapısı nedeniyle, gemolojik bir refraktometre üzerinde tek bir okuma olarak görülen ortalama bir değerdir. Nadir görülen tek kristallerden 1.61-1.65 ( çift kırılma 0.040, çift eksenli pozitif) okundu. Elde tutulan bir spektroskop ile 432 nm’de bir çizgi ve 460 nm’de zayıf bir bant ortaya çıkararak bir emilim spektrumu elde edilebilir (bu, güçlü yansıyan ışıkla en iyi şekilde görülür). Uzun dalga morötesi ışın altında, turkuaz bazen yeşil, sarı veya parlak maviyi floresanlaştırabilir ; kısa dalga ultraviyole ve X ışınları altında inerttir.

Turkuaz, ısıtılmış hidroklorik asitten başka hiçbir maddede çözünmez. Çizgisi soluk mavimsi bir beyazdır ve kırığı koniktir , [3] mumlu bir parlaklık bırakır. Diğer taşlarla göreli düşük sertliğe rağmen turkuaz iyi bir cilaya sahiptir. Turkuaz ayrıca pirit lekeleri ile boğulabilir veya karanlık, örümcek limonit damarları serpiştirilebilir.

Oluşum [ değiştir ]

“Big Blue”, Cananea , Sonora , Meksika’daki bakır madeninin büyük bir turkuaz örneği
İkincil bir mineral olarak , turkuaz, önceden var olan minerallerin bozunması ve oksidasyonu sırasında süzülme asitli sulu solüsyonların etkisi ile oluşur. Örneğin, bakır kalkopirit gibi birincil bakır sülfitlerden veya ikincil karbonatlar malakit veya azuritten gelebilir; alüminyum feldispattan türetilebilir; ve fosfor apatitten . Turkuaz genellikle kurak bölgelerde bulunur; çukurları ve çatlakları tipik olarak yüksek oranda değiştirilmiş volkanik kayaçlarda, çoğunlukla ilişkili limonit ve diğer demir oksitlerle doldurur veya kaplar; iklim faktörleri önemli rol oynamaktadır.

Firuze Taşı Özellikleri

Firuze Taşı Özellikleri

 

Güneybatı Amerika Birleşik Devletleri’nde turkuaz, hemen hemen her zaman, potasyum -feldispat içeren porfiritik müdahalelerde ya da çevresinde bulunan bakır sülfit yataklarının aşındırıcı ürünleriyle ilişkilidir. Bazı durumlarda, alunit , potasyum alüminyum sülfat, belirgin bir ikincil mineraldir. Tipik olarak turkuaz mineralizasyonu, ikincil solüsyonların daha fazla penetrasyona sahip olduğu veya su masasına olan derinliğin daha fazla olduğu daha derin kırılma bölgelerinde meydana gelmesine rağmen, 20 metreden (66 feet) daha az bir sığ derinlik ile sınırlandırılmıştır.

Turkuaz neredeyse her zaman kriptokristalin ve kütlelidir ve kesin bir dış şekle sahip değildir. Kristaller, mikroskobik ölçekte bile çok nadir görülür. Genellikle form damar veya kırık dolgusu, nodüler veya botriyotik alışkanlıktır . Stalaktit formları bildirilmiştir. Turkuvaz da feldispat, apatit, diğer mineraller, hatta fosilleri psödo-morfolojik olarak değiştirebilir. Odontolit , fosil kemik veya fildişi olup, geleneksel olarak, demir fosfat vivianit gibi turkuaz veya benzeri fosfat mineralleri tarafından değiştirildiği düşünülmektedir. Chrysocolla gibi diğer sekonder bakır mineralleri ile birlikte gelişme de yaygındır.

Bulunduğu yer [ değiştir ]

Mineral Park , Arizona , ABD’den kuvartz ile matristeki Massive Kingman mavi turkuaz
Turkuvaz, ilk kazanılan maden ocakları arasındaydı ve bazı tarihi yerler tükendi, ancak bazıları halen bugüne kadar çalıştı. Bunların hepsi, mevduatların sınırlı kapsamı ve uzaklığı nedeniyle, genellikle mevsimsel küçük ölçekli faaliyetlerdir. Çoğu, mekanizasyona ihtiyaç duymadan ya da hiç çalıştırmadan elle çalıştı. Bununla birlikte, turkuaz sıklıkla büyük ölçekli bakır madenciliği işlemlerinin yan ürünü olarak, özellikle de Amerika Birleşik Devletleri’nde toplanmaktadır.

Doğal Firuze Bayan Yüzük

Doğal Firuze Bayan Yüzük

Nishapur , İran, 1973’te kesme ve öğütme turkuazı
İran [ değiştir ]
İran en az 2.000 yıldır önemli bir turkuaz kaynağıdır. Başlangıçta İranlılar tarafından ” pirouze “, “zafer” anlamına gelir ve daha sonra Araplar ” firouze ” olarak adlandırılır. [ kaynak belirtilmeli ] İran mimarisinde, mavi turkuaz sarayların kubbelerini örtmek için kullanıldı, çünkü yoğun mavi rengi de dünyadaki cennet sembolü idi. [ citation needed ]

İranlı türk turkuaz
Bu depo doğal olarak mavidir ve dehidrasyon nedeniyle ısıtıldığında yeşile döner. Bu, İran’ın Horasan Eyaletinin başkenti Meşhed yakınlarındaki Ali-mersai’nin 2.201 m (6.601 fit) doruk zirvesi olan Nishapur’daki mayın parçalanmış bir bölge ile sınırlandırıldı. Aşırı yıpranmış ve kırık bir trakyot limonit ve kumtaşı tabakaları arasında ve dağın tabanındaki çıta arasında yerinde bulunan turkuazlara ev sahipliği yapıyor. Bu çalışmalar, Sina Yarımadası’nınkilerle birlikte bilinen en eski kişilerdir. [5] İran’ın da Semnan ve Kerman illerinde turkuaz madenleri var.

Sina [ değiştir ]
Antik Mısır’daki en azından İlk Hanedan ( M.Ö 3000) ve muhtemelen o zamandan beri turkuaz Mısırlılar tarafından kullanıldı ve onlardan Sina Yarımadası’nda mayın vardı . Bu bölge, yerli Monitu tarafından Turkuaz Ülkesi olarak biliniyordu. Yarımadada güneybatı kıyılarında 650 km 2 (250 sq mi) alan altı mayın var. Bu madenlerden en önemlisi tarihi bir perspektiften Serabit el-Khadim ve Wadi Maghareh , bilinen en eski mayınlardan biri olduğuna inanılıyor. Eski maden tanrı Hathor adanmış eski bir tapınak yaklaşık 4 kilometre bulunmaktadır.

Firuze Taşı Faydaları

Firuze Taşı Faydaları

Turkuaz, başlangıçta bazalt tarafından görülen kumtaşında bulunur. Bölgede bakır ve demir işleyişleri mevcuttur. Büyük ölçekli turkuaz madenciliği bugün karlı değil, ancak mevduatlar ev yapımı barut kullanan Bedevi halkları tarafından ara sıra taşındı. Yağışlı kış aylarında, madenciler sel flaşından dolayı risk altındalar ; kuru mevsimde bile, gelişigüzel sömürülen kumtaşı madeninin duvarlarının çökmesinden ölenler duyulmamıştır. Sinai materyalinin rengi genellikle İranlı materyalden daha yeşil fakat dayanıklı ve oldukça dayanıklı olduğu düşünülüyor. Genellikle “Mısır turkuaz” olarak anılan Sina malzemeleri, genellikle en yarı şeffaf ve büyütme altında yüzey yapısının, diğer bölgelerden gelen materyalde görülmeyen karanlık mavi disklerle biberleştirildiği ortaya çıkıyor.

Chaco Canyon , New Mexico , ABD’den (1020-1140 tarihli) Ancestral Pueblo (Anasazi) turkuaz ve turuncu renkte argillit kakma parçaları, Amerikan turkuazının tipik renk aralığı ve benekliğini göstermektedir. Bazıları muhtemelen Los Cerrillos’tan geldi.
Amerika Birleşik Devletleri [ değiştir ]

Smithsonian Müzesi’nde Los Cerrillos, New Mexico , ABD’den gelen güzel bir turkuaz örneği. Cerrillos turkuaz, İspanyolların fethinden önce Yerli Amerikalılar tarafından yaygın bir şekilde kullanıldı.

Bisbee turkuazın sert çikolata kahverengi renkli bir matrisi vardır.

Firuze Taşı Satış

Firuze Taşı Satış

İşlem görmeyen turkuaz, Nevada, ABD. Austin, McGinness Madeni’nden gelen sert parfüm. Mavi ve yeşil cabochons, örümcek ağı, Bunker Hill Madeni, Royston
Güneybatı ABD , önemli bir turkuaz kaynağıdır; Arizona , California ( San Bernardino , İmparatorluk , Inyo ilçeleri), Colorado ( Conejos , El Paso , Göl , Saguache ilçeleri), New Mexico ( Eddy , Grant , Otero , Santa Fe ilçeleri) ve Nevada ( Clark , Elko , Esmeralda County , Eureka , Lander , Mineral County ve Nye ilçeleri) özellikle zengindir. Kaliforniya ve New Mexico mevduatları Kolomb öncesi yerli Amerikalılar tarafından, bazıları yerel, bazıları merkezi Meksika kadar uzakta olan taş aletler kullanılarak maden çıkartıldı. Cerrillos , New Mexico’nun en eski maden ocaklarının yeri olduğu düşünülmektedir; 1920’lerden önce devlet ülkenin en büyük üreticisi oldu; bugün az ya da çok yoruldu. Apache Canyon’da bulunan California’daki tek maden bugün ticari bir kapasitede faaliyet göstermektedir.

Turkuaz, damar ya da dikiş dolguları ve kompakt külçe olarak görülür; bunlar çoğunlukla küçüktür. Bazen oldukça ince malzemeler (hem renk hem de dayanıklılık açısından İran maddesine rastlanır) bulunurken, çoğu Amerikan turkuazı düşük dereceli (“tebeşir turkuazı” olarak adlandırılır). yüksek demir seviyeleri yeşil ve sarıların baskın olduğu anlamına gelir ve turkuazın muamele edilmemiş halindeki tipik olarak kırılgan bir tutarlılık takı kullanımını engeller .

Arizona şu anda değeri ile turkuazın en önemli üreticisidir. [5] Eyalette birçoğu eşsiz renk ve kaliteleri ile ünlü endüstrideki birkaç maden var ve sektörün en iyisi olarak düşünülüyor: Globe’daki Uyuyan Güzel Maden, Ağustos 2012’de turkuaz madenciliğini durdurdu. Madende tüm cevherleri dünya pazarında bakır fiyatının yükselmesi nedeniyle bakır üretimine konsantre olmaktadır.

Firuze Taşlı Yüzük

Firuze Taşlı Yüzük

Doğal muamele edilmeyen Uyuyan Güzel turkuazın fiyatı madenin kapanışından bu yana dramatik bir şekilde arttı. 2015 yılı itibariyle Kingman Madeni, şehrin dışında bir bakır madeninin yanında hala faaliyet göstermektedir. Diğer mayınlar arasında Blue Bird madenleri, Castle Dome ve Ithaca Peak yer alıyor ancak yüksek işletme maliyetleri ve federal yönetmelikler nedeniyle çoğunlukla aktif değiller. Bisbee’deki Phelps Dodge Lavender Pit madeni, 1974’te faaliyetlerini durdurdu ve hiç turkuaz bir müteahhit bulundular. Tüm Bisbee turkuazları “öğle yemeği kovanı “ydı. Madencilerin öğle yemeği kovalarında bakır cevheri madenlerinden çıktı. Morenci ve Turquoise Peak ya aktif değildir ya da tükenmiştir.

Nevada, önemli miktarda turkuaz üreten 120’den fazla mayının bulunduğu ülkenin diğer büyük üreticisidir. ABD’nin başka yerlerinden farklı olarak Nevada’daki çoğu maden ocağı turkuazında çalışılmış ve çok azı diğer madencilik işlemlerinin yan ürünü olarak ele geçirilmiştir. Nevada turkuazları, parçalar arasında çatlak doldurma boşlukları olarak nuggets, kırık dolguları ve breşlerde bulunur. Nevada yataklarının jeolojisi nedeniyle, üretilen materyalin çoğunluğu sert ve yoğun olup, hiçbir muamele ya da iyileştirmenin gerekli olmadığı bir kaliteye sahiptir. Eyaletteki hemen hemen her ilde bir miktar turkuaz rengi üretilirken, baş üreticiler Lander ve Esmeralda ilçelerinde. Nevada’daki turkuaz yataklarinin büyük bir kismi , devletin patinaj fay zonu ile çakışan geniş bir tektonik kuşak kuşağında bulunur. N15 ° E civarında vuruyor ve Elko İlçesi’nin kuzeyinden Tonopah’ın güneybatısındaki California sınırına kadar uzanıyor.

Gümüş Firuze Yüzük

Gümüş Firuze Yüzük

Nevada, Nevada’nın mavi, mavi-yeşil ve yeşil tonlarında gelen turkuaz renkleri ile geniş bir renk çeşitliliği ve farklı matris desenleri karışımı üretti. Bu alışılmadık renkte olan turkuazın bazıları, parlak parlak yeşil ile sarı-yeşil tonlarının nedeni olan önemli çinko ve demir içerebilir. Yeşilden yeşil sarı tonlara bazıları aslında varisit veya fuustit olabilir , bunlar turkuaz ile görünüşü benzer ikincil fosfat mineralleridir. Nevada materyalinin önemli bir kısmı da, çoğunlukla cazip kahverengi veya siyah limonit damarlanması ile “spiderweb matrix” i üreten özelliklere sahiptir. Birçok Nevada yatağı önce Yerli Amerikalılar tarafından işlenmişken, 1870’lerden bu yana Nevada’nın toplam turkuaz rengi üretimi, Carico Lake madeninden yaklaşık 400 ton dahil olmak üzere 600 tondan fazla olarak tahmin edilmiştir. Artan maliyetlere rağmen, Nevada’da, Lander County’deki Godber, Orvil Jack ve Carico Lake madenleri, Mineral Bölgesi’ndeki Pilot Dağı Madeni ve Royston ve Candelaria’daki birkaç mülkte küçük ölçekli madencilik faaliyetleri devam ediyor. Esmerelda İlçesi alanları. [7]

1912’de, Virginia , Campbell County’deki Lynch İstasyonu’nda ilk, tek kristal turkuaz yatağı keşfedildi. Ana kaya üzerinde bir örümcek oluşturan kristaller çok küçük; 1 mm (0,04 inç) büyük olarak kabul edilir. 1980’li yıllara kadar Virginia’nın farklı kristallerinin tek kaynağı olduğu düşünülüyordu; Şimdi en az 27 başka yer var. [ citation needed ]

Kârları telafi etmek ve talebi karşılamak amacıyla bazı Amerikalı turkuazlar belirli bir dereceye kadar muamele görür veya geliştirilir . Bu tedaviler, zararsız mumlama ve boyama ve emprenye etme gibi daha tartışmalı prosedürleri içerir (bkz. Tedaviler ). Bununla birlikte, herhangi bir muamele ya da değişiklik gerektirmeyen, yeterince yüksek kalitede malzemeler üreten bazı Amerikan mayınları vardır. Yapılan bu tür tedaviler, malzemenin satışı üzerine alıcıya açıklanmalıdır.

FİRUZE TAŞI YÜZÜK

FİRUZE TAŞI YÜZÜK

Diğer kaynaklar [ düzenle ]
Turkuaz prehistorik eserler (boncuklar) Bulgaristan’daki Doğu Rodop’taki binlerce BCE, beşinci binyıldan beri biliniyor – hammadde kaynağı yakınlardaki Spahievo Ph-Zn cevher alanıyla ilgili olabilir. [8]

Çin 3.000 yıl veya daha fazla turkuazın küçük bir kaynağı olmuştur. Kompakt nodül formunda mücevher kalitesinde malzeme, Hubei eyaleti olan Yunxian ve Zhushan’ın çatlamış, silisleşmiş kireçtaşlarında bulunur. Buna ek olarak, Marco Polo bugünkü Sichuan’da bulunan turkuaz bildirdi. Çoğu Çin malzemesi ihraç edilir, ancak birkaç oyma yeşim benzer bir şekilde çalıştı. Tibet’te , sırasıyla doğu ve batıda Derge ve Nagari-Khorsum dağlarında sırasıyla mücevher kalitesinde tortular var. [9]

Diğer önemli yerler şunları içerir: Afganistan ; Avustralya ( Victoria ve Queensland ); kuzey Hindistan ; kuzey Şili ( Chuquicamata ); Cornwall ; Saksonya ; Silezya ; ve Türkistan .

Kullanım Tarihi [ düzenle ]

1000-1040 yıllarına dayanan bu serbest biçimli kolye gibi turkuaz zanaatkar ticaretinin, Chaco Kanyonu Ancestral Puebloan’larına bol servet getirdiğine inanılıyor.

Moche turkuaz burun süsü. Larco Müzesi Koleksiyonu, Lima, Peru

Backwords, turkuaz ile süslenmiş. Rusya, 17. yüzyıl.

Aztek tanrısı olan Xiuhtecuhtli’nin Turkuaz mozaik maskesi.

Tutankhamun ikonik altın gömü maskesi, turkuaz, lapis lazuli , karnıyarık ve renkli camla kuşatılmış.
Turkuaz’ın pastel tonları, Antik Mısır , Aztekler (ve muhtemelen diğer Pre-Columbian Mezo Amerikalılar ), Pers , Mezopotamya , İndus Vadisi ve bir dereceye kadar antik dönemin efendilerine süslenmiş birçok eski kültür antikitesine sevindiler. Çin en azından Shang Hanedanlığı’ndan beri. [10] Muhtemelen ilk İpek Yolu yenilikleriyle Avrupa’ya ( Türkiye üzerinden ) tanıtılan en eski eserlerden biri olmasına rağmen, turkuvaz, Batı Katolik Kilisesi’nde bir düşüşün ardından 14. yüzyıla kadar Batı’da süs taşı olarak önemli hale gelmedi. Laik mücevherlerde turkuazın kullanılmasına izin veren kilise etkisi. Görünüşe göre Hindistan’da Mughal dönemine kadar bilinmiyordu ve 18. yüzyıla kadar Japonya’da bilinmiyordu. Bu medeniyetlerin çoğunun paylaştığı ortak bir inanç, turkuazın belirli profilaktik özelliklere sahip olduğunu kabul eder; kullanıcının sağlığı ile rengini değiştirmek ve kendisini kötü güçlerden korumak düşünüldü.

Aztekler, altın , kuvartz , malahit , jet , yeşim , mercan ve kabuklarla birlikte, turkuaz rengini , maskeler (bazısı insan kafatası tabanında olan bazıları), bıçaklar ve kalkanlar gibi tahrik edici (ve muhtemelen törensel) mozaik nesnelerin içine sokuyordu . Doğal reçineler , bitüm ve balmumu turkuazın cisimlerin taban malzemesine bağlanması için kullanıldı; Bu genellikle ahşap , ancak kemik ve kabuk da kullanılmıştır. Aztekler gibi, Pueblo , Navajo ve Apaçi kabileleri amuletik kullanım için turkuazı önemsedi; ikinci kavim taşın okçu ölü amaca tahammül edebileceğine inanıyor. Bu insanlar arasında turkuaz, mozaik kakmada, heykel çalışmalarında kullanıldı ve toroidal boncuklar ve serbest form kolye haline getirildi. Chaco Kanyonu’nun ve çevre bölgesinin Ancestral Puebloans’ının (Anasazi), turkuaz cisimlerin üretiminden ve ticaretinden büyük ölçüde geliştiği düşünülmektedir. Bugün Navajo ve diğer Güneybatı Anadili kabileleri tarafından üretilen farklı gümüş takılar, Avrupa etkilerinin bir sonucu olarak yaklaşık 1880 yılına ait olduğunu düşündüren oldukça modern bir gelişmedir.

İran’da turkuaz, binlerce yıldır fiilen varolan milli taştı ve nesnelere ( türbelerden kulelere ), camilere ve içteki ve dıştaki diğer önemli binalara dekore edildi. Medrese-i Şah Hüseyin Camisi gibi [ citation needed ] İsfahan . Pers stili ve turkuaz kullanımı daha sonra Hindistan’da Babür İmparatorluğu’nun kuruluşundan sonra Hindistan’a getirildi, etkisi çok saf altın takılar ( yakut ve elmas ile birlikte) ve Tac Mahal gibi yapılarda görüldü. Farsça turkuaz, daha sonra altınla kaplanmış olan Arapça yazıtta adanmış sözlerle işlenmiştir .

İthal küpeler, mercanla birlikte, daha yeşil bir tonun tercih edildiği Tibet ve Moğolistan’ın gümüş ve altın takılarında yoğun olarak kullanıldı (ve halen kullanılmaktadır). Günümüzde yapılan turmalardaki ürünlerin çoğu, kabaca basitçe gümüş renkte düzensiz kabarbiklere dönüştürülmüş olarak, Batı pazarlarına ucuz ihracat yapılması gerektiği anlamına geliyor ve muhtemelen orijinal stilin doğru bir şekilde tasvir edilmemesidir.

Mısırda turkuaz kullanımı, İlk Hanedan’a kadar uzanır ve muhtemelen daha erken; Bununla birlikte, muhtemelen taşı içeren en tanınmış parçalar, Tutankhamun’un mezarından, özellikle de taşla özgürce kuşatılmış olan Firavun ikonik mezar maskesinden çıkanlardır. Ayrıca halkalar ve pektoral olarak adlandırılan büyük süpürme kolyeleri süsledi. Altın seti, mücevher olarak kullanılan boncuk haline getirilmiş ve sıklıkla bir bok böceği motifi, carnelian , lapis lazuli ve daha sonraki parçalar, renkli cam eşliğinde oyulmuştu. Tanrıça Hathor ile ilişkili olan Turkuaz, Antik Mısırlılar tarafından, fayans olarak bilinen yapay bir sırlanmış seramik ürünün oluşturduğu fuar yapısının, taklit edilen ilk değerli taş haline geldiğini (tartışmasız olarak) çok sevindi .

Fransızlar , 19. yüzyılın ortalarından 20. yüzyılın başlarından itibaren Mısır arkeolojik kazıları gerçekleştirdiler. Tutankhamun’un türbesi de dahil olmak üzere bu kazılar batı dünyasında büyük bir kamu yararı yarattı ve daha sonra mücevher, mimari ve sanatın değerini etkiledi. 1810 yıllarından beri pastel tonları için zaten tercih edilen turkuaz, Mısır Revival parçalarının elyaf bir parçasıydı. Çağdaş Batı kullanımında, turkuaz sıklıkla yerli Amerikalı stilde gümüş yüzük, bilezik ya da tıknaz kolyelerde devrilmemiş ya da kabaca yontulmuş boncuklar olarak kesme en cabochon ile karşılaşılır. Daha zayıf materyal, Zuni’nin hazırladığı gibi fetişlere oyulabilir. Güçlü gökyüzü mavileri değeri daha üstün olmakla birlikte, esmer yeşil ve sarımsı malzeme esnaflar tarafından popülerdir.