OTANT�K TA�

DOĞAL İRAN NİŞABUR FİRUZE TAŞI KÜPE

ÖZEL ÜRÜNLER
Firuze Taşı Küpe
Fiyatı      :      SATILDI TL
[dpsc_display_product]
Ürünün Özellikleri
 • 16 GR
 • 925 AYAR GÜMÜŞ EL EMEĞİ
 • AYNI GÜN KARGO
 • DOĞAL FİRUZE TAŞI
 • EL YAPIMI EŞİ YOKTUR
 • İRAN NİŞABUR
 • KDV DAHİL
 • ÖZEL KUTUSUNDA

Turkuaz opak, mavi-yeşil bir mineral a, hidratlanmış fosfat ve bakır ve alüminyum ile, kimyasal formül , Cu , Al 6 ( PO 4 ) 4 ( OH ) 8 · 4 H 2 O . İnce kalitelerde nadir ve değerlidir ve eşsiz tonu sayesinde binlerce yıldır değerli taş ve süs taşı olarak ödüllendirilmiştir . Diğer birçok opak taş gibi, turkuaz da tedavi, taklit ve sentetikler pazarına giriş ile devalüe edilmiştir.

Firuze Taşı Küpe

Firuze Taşı Küpe

[1] [2] [3]
Değerli taş birçok isimle biliniyor. Yaşlı Pliny olarak mineral anılacaktır callais (den Antik Yunan κάλαϊς ) ve Aztekler olarak biliyordum chalchihuitl . [4] Turkuaz kelimesi 17. yüzyıla dayanır ve “Türk” anlamına gelen Fransız turquois’ten türetilmiştir, çünkü mineral Avrupa’ya ilk olarak Türkiye üzerinden , İran’ın tarihi Horasanındaki madenlerden getirilmiştir . [2] [3] [4] [5]

içindekiler
Özellikleri
formasyon
Daha fazla bilgi edin
Bu bölüm , doğrulama için ek alıntılara ihtiyaç duyuyor .

“Big Blue” dan numune büyük turkuaz bakır madeninde de Cananea , Sonora , Meksika
İkincil bir mineral olarak , turkuaz , önceden var olan minerallerin ayrışması ve oksidasyonu sırasında asidik sulu çözeltilerin süzülmesinin etkisi ile oluşur. Örneğin bakır, kalkopirit gibi birincil bakır sülfürlerden veya ikincil karbonatlar malakit veya azuritten ; alüminyum feldispattan türetilebilir ; ve apatitten fosfor . Turkuaz tipik olarak kurak bölgelerde, boşlukları doldururken veya sararken ve tipik olarak yüksek oranda değişmiş volkaniklerde kırıklarda bulunduğundan iklim faktörleri önemli bir rol oynamaktadır. genellikle limonit ve diğer demir oksitlerle ilişkili kayalar . In Güneybatı Amerika Birleşik Devletleri turkuaz hemen hemen her zaman içinde veya çevresinde bakır sülfit yataklarının ayrışma ürünleri ile ilişkili potasyum -feldspar taşıyan porfirik İntruzifler . Bazı durumlarda alunit , potasyum alüminyum sülfat, önemli bir ikincil mineraldir. Tipik olarak turkuaz mineralizasyonu, 20 metreden (66 fit) daha az nispeten sığ bir derinlikle sınırlıdır, ancak ikincil çözeltilerin daha fazla nüfuz ettiği veya su tablasının derinliğinin daha büyük olduğu daha derin kırık bölgeleri boyunca meydana gelir .

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ %100 DOĞAL ORJİNAL İRAN NİŞABUR FİRUZE TURKUAZ TAŞLI BAYAN KÜPE SEVDİKLERİNİZ İÇİN ÇOK ZARİF BİR HEDİYE ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR;

Turkuaz neredeyse her zaman kriptokristalin ve masiftir ve belirli bir dış şekil almaz. Kristaller, mikroskobik ölçekte bile son derece nadirdir. Tipik olarak form, alışkanlık olarak damar veya kırık doldurma, nodüler veya botryoidaldir . Sarkıt formları bildirilmiştir. Turkuaz ayrıca feldspat, apatit, diğer mineraller ve hatta fosillerin yerini sahte şekilde alabilir . Odontolit , tarihsel olarak demir fosfat vivianit gibi turkuaz veya benzer fosfat mineralleri tarafından değiştirildiği düşünülen fosil kemik veya fildişi . Krizokol gibi diğer ikincil bakır mineralleri ile etkileşim de yaygındır.

olay

İle matris içinde Massive Kingman mavi turkuaz kuvars dan Mineral Park madeninde , Arizona , ABD
Turkuaz mayınlı ilk taşlar arasındaydı ve bazıları hala bugüne kadar çalışmış olsa da birçok tarihi yer tükendi. Bunların tümü, mevduatın sınırlı kapsamı ve uzaklığı nedeniyle genellikle mevsimsel olan küçük ölçekli operasyonlardır. Çoğu az el ile veya hiç mekanizasyon olmadan elle çalıştırılır. Bununla birlikte, turkuaz, özellikle ABD’de büyük ölçekli bakır madenciliği faaliyetlerinin bir yan ürünü olarak geri kazanılmaktadır.
Nishapur , İran’da turkuaz kesme ve taşlama , 1973
İran

Firuze Taşı

Firuze Taşı

İran en az 2000 yıldır önemli bir turkuaz kaynağı olmuştur. Başlangıçta tarafından seçildi İranlılar ” pērōzah “zafer” anlamına gelen” ve daha sonra Araplar “olarak adlandırılan fayrūzah ” gibi modern Farsça telaffuz edilir ” fīrūzeh “. İran mimaride, mavi turkuaz kapsayacak şekilde kullanılmıştır kubbeleri arasında saraylar onun yoğun mavi renk yeryüzü sembolü de olduğu için. [ alıntı gerekli ]
İran’dan Farsça turkuaz
Bu tortu doğal olarak mavidir ve dehidrasyon nedeniyle ısıtıldığında yeşile döner. Bu mayın delik deşik bölgeye sınırlıdır Nişabur ait 2012 m (6601 ft) dağ tepe Ali-mersai yakın Meşhed , başkenti Horasan Eyaleti , İran . Bir yıpranmış ve kırık trakit hem bulunan turkuaz, ev sahipliği yerinde limonit ve kumtaşı tabakalar arasında ve içinde scre dağın tabanında. Bu çalışmalar Sina Yarımadası ile birlikte bilinen en eski eserlerdir . [5] İran da içinde turkuaz madenleri vardır Semnan ve Kerman iller.

Sinai
Yana en az Birinci Hanedanı (3000 M.Ö. olarak) eski Mısır ve muhtemelen daha önce, sonra turkuaz tarafından kullanılmıştır Mısırlılar edildi ve mayınlı içinde onlar tarafından Sina Yarımadası . Bu bölge yerli Monitu tarafından Turkuaz Ülkesi olarak biliniyordu . Yarımadasında altı mayın, hepsi bir 650 km bir alanı kapsayan, onun güneybatı kıyısında bulunmaktadır 2 (250 sq mi). Bu madenlerin en önemlileri tarihi bir bakış açısıyla Serabit el-Khadim ve Wadi Maghareh, bilinen en eski mayınlar arasında olduğuna inanılıyor. Eski maden, Tanrı Hathoruna adanmış antik bir tapınaktan yaklaşık 4 kilometre uzaklıktadır .

Turkuaz, bazalt tarafından örtülen veya aslen kumtaşı içinde bulunur . Bölgede bakır ve demir işçiliği bulunmaktadır. Büyük ölçekli turkuaz madenciliği bugün karlı değil, ancak yataklar ev yapımı barut kullanarak Bedevi halkları tarafından aralıklı olarak taşocağı haline getiriliyor . [ alıntı gerekli ] Yağmurlu kış aylarında madenciler ani su baskını riskiyle karşı karşıya; kurak mevsimde bile gelişigüzel sömürülen kumtaşı maden duvarlarının çökmesinden ölüm meydana gelebilir. Sina malzemesinin rengi tipik olarak İran malzemesinden daha yeşildir, ancak kararlı ve oldukça dayanıklı olduğu düşünülmektedir. Genellikle “Mısır turkuaz” olarak adlandırılan Sina materyali tipik olarak en yarı saydamdır ve büyütme altında yüzey yapısının, diğer yerlerden materyalde görülmeyen koyu mavi disklerle biberlenmiş olduğu ortaya çıkar.
Seçmeler Ancestral Pueblo (Anasaziler) turkuaz ve turuncu Arjilit gelen kakma parçaları Chaco Canyon , New Mexico , ABD (tarihli c. 1020-1140) tipik renk aralığını göstermek ve Amerikan turkuaz Yalnız parankim. Bazıları muhtemelen Los Cerrillos’tan geldi .
Amerika Birleşik Devletleri

Smithsonian Müzesi’ndeki New Mexico , ABD’deki Los Cerrillos’tan güzel bir turkuaz örneği . Cerrillos turkuaz, İspanyol fetihinden önce Yerli Amerikalılar tarafından yaygın olarak kullanıldı.

Bisbee turkuaz genellikle sert çikolata kahverengi renkli bir matrise sahiptir.

İşlenmemiş turkuaz, Nevada, ABD. Austin, McGinness Madeni’nden kaba külçeler. Spiderweb, Bunker Hill Mine, Royston gösteren mavi ve yeşil cabochons
Southwest ABD turkuaz önemli bir kaynağıdır; Arizona , Kaliforniya ( San Bernardino , İmparatorluk , Inyo ilçeleri), Colorado ( Conejos , El Paso , Göl , Saguache ilçeleri), New Mexico ( Eddy , Grant , Otero , Santa Fe ilçeleri) ve Nevada ( Clark , Elko , Esmeralda County , Eureka ,Lander , Mineral County ve Nye ilçeleri) özellikle zengindir. California ve New Mexico yatakları, Kolomb öncesi Yerli Amerikalılar tarafından , bazıları yerel, bazıları ise merkezi Meksika’ya kadar olan taş aletler kullanılarak çıkarıldı . Cerrillos , New Mexico’nun en eski madenlerin yeri olduğu düşünülmektedir; 1920’lerden önce devlet ülkenin en büyük üreticisi idi; bugün az çok tükenmiş durumda. California’da, Apache Kanyonu’nda bulunan sadece bir maden bugün ticari kapasitede faaliyet göstermektedir.

Turkuaz damar veya dikiş dolguları ve kompakt külçeler halinde oluşur; bunlar çoğunlukla küçüktür. İran malzemesini hem renk hem de dayanıklılık bakımından rakip olan bazen oldukça ince malzeme bulunurken, Amerikan turkuazının çoğu düşük derecelidir (“tebeşir turkuaz” olarak adlandırılır); yüksek demir seviyeleri, yeşillik ve sarıların baskın olduğu anlamına gelir ve turkuazın işlenmemiş durumunda tipik olarak kırılabilir bir kıvam, mücevherlerde kullanılmasını engeller .

Arizona şu anda değere göre en önemli turkuaz üreticisidir. [5] Çeşitli madenler ikisi kendilerine özgü renk ve kalite için ünlü ve sektördeki en iyi olarak kabul devlet var: uyumak Güzellik Maden Globe Ağustos 2012’de turkuaz madencilik durdurdu mayın tüm cevheri göndermek için seçtik kırıcı ve dünya pazarında bakırın yükselen fiyatı nedeniyle bakır üretimine yoğunlaşmak. İşlenmemiş doğal Uyuyan Güzel turkuazın fiyatı, madenin kapanışından bu yana çarpıcı bir şekilde arttı. Kingman2015 yılı itibariyle maden hala şehir dışındaki bakır madeninin yanında faaliyet göstermektedir. Diğer mayınlar Blue Bird madeni, Castle Dome ve Ithaca Zirvesi’dir, ancak yüksek operasyon maliyeti ve federal düzenlemeler nedeniyle çoğunlukla aktif değildir. Phelps Dodge Lavanta Pit mayın Bisbee 1974 yılında durduruldu ve turkuaz yüklenici yoktu. Tüm Bisbee turkuaz mayınlı “öğle kova” oldu. Madencilerin yemek kovalarında bakır cevheri madeninden çıktı. Morenci ve Turkuaz Zirvesi etkin değil veya tükenmiş.

Firuze Küpe

Firuze Küpe

Nevada , önemli miktarlarda turkuaz veren 120’den fazla mayınla ülkenin diğer büyük üreticisidir. ABD’nin başka yerlerinden farklı olarak, Nevada madenlerinin çoğu esas olarak mücevher turkuazları için çalışılmış ve diğer madencilik faaliyetlerinin bir yan ürünü olarak çok az şey geri kazanılmıştır. Nevada turkuaz, külçe , kırık dolguları ve breşlerde parçacıklar arasında çimento dolgu boşlukları olarak bulunur. Nevada yataklarının jeolojisi nedeniyle, üretilen malzemenin çoğunluğu sert ve yoğundur, hiçbir işleme veya iyileştirmeye gerek duyulmayacak kadar kalitelidir. Eyaletteki hemen hemen her ilçe biraz turkuaz verirken, baş yapımcılar Lander ve Esmeralda ilçelerinde. Nevada’daki turkuaz yatakların çoğu , devletin itme faylanma bölgesi ile çakışan geniş bir tektonik aktivite kuşağı boyunca meydana gelir . Bu grev yaklaşık 15 bir yatak en ° ve kuzey kesiminde uzanan Elko İlçe Kaliforniya sınır güneybatı aşağı güneye, Tonopah . Nevada, farklı matris desenlerinin geniş bir renk çeşitliliğini ve karışımlarını üretti, Nevada’dan turkuaz, mavi, mavi-yeşil ve yeşilin çeşitli tonlarında geliyor. Bu olağandışı renkli turkuazın bazıları önemli çinko ve demir içerebilir, bu güzel parlak yeşil ila sarı-yeşil tonlarının sebebidir. Yeşil ila yeşil-sarı tonlarının bazıları aslında , turkuaz görünümüne benzer ikincil fosfat mineralleri olan varisit veya faustit olabilir . Nevada malzemesinin önemli bir kısmı, “örümcek ağı matrisi” olarak adlandırılan şeyi üreterek, genellikle çekici kahverengi veya siyah limonit damarı ile de dikkat çekmektedir. Nevada yataklarının birçoğu ilk kez Yerli Amerikalılar tarafından işlenirken, [ hangisi? ] toplam Nevada1870’lerden bu yana turkuaz üretiminin, Carico Gölü madeninden yaklaşık 400 kısa ton (360 t) dahil olmak üzere 600 kısa tondan (540 t) fazla olduğu tahmin edilmektedir. Artan maliyetlere rağmen, Nevada’daki Lander County’deki Godber, Orvil Jack ve Carico Gölü madenleri, Mineral İlçesindeki Pilot Dağ Madeni ve Royston ve Candelaria’daki çeşitli mülkler de dahil olmak üzere bir dizi turkuaz mülkte küçük ölçekli madencilik işlemleri devam ediyor Esmerelda İlçesi. [7]

1912 yılında farklı ve tek kristal turkuaz ilk depozito keşfedildi Lynch İstasyonu , Campbell County , Virginia . Ana kaya üzerinde bir delme oluşturan kristaller çok küçüktür; 1 mm (0,04 inç) büyük kabul edilir. 1980’lere kadar Virginia’nın farklı kristallerin tek kaynağı olduğu düşünülüyordu; şimdi en az 27 başka yer var. [ alıntı gerekli ]

Kârları telafi etmek ve talebi karşılamak için bazı Amerikan turkuazları belirli bir dereceye kadar tedavi edilir veya geliştirilir . Bu tedaviler zararsız ağda ve boyama ve emprenye gibi daha tartışmalı prosedürleri içerir (bkz. İşlemler ). Herhangi bir işleme veya değişikliğe ihtiyaç duymayacak kadar yüksek kalitede malzemeler üreten bazı Amerikan madenleri vardır. Gerçekleştirilen bu tür tedaviler, materyalin satışı sırasında alıcıya açıklanmalıdır.

Diğer kaynaklar
Turkuaz tarih öncesi eserler (boncuklar) siteleri beşinci bin, M.Ö. beri bilinmektedir Doğu Rodoplarda içinde Bulgaristan sırasında muhtemelen ilişkili ham malzeme kaynağı – Spahievo kurşun-çinko cevheri alan. [8]

Çin , 3000 yıl veya daha uzun bir süredir küçük bir turkuaz kaynağı olmuştur. Gem kaliteli malzeme, sıkı nodüller halinde, parçalanmış, silisli bulunan kireç arasında Yunxian ve Zhushan , Hubei ili. Ek olarak, Marco Polo günümüzdeki Sichuan’da bulunan turkuaz bildirdi . Çin malzemelerinin çoğu ihraç ediliyor, ancak yeşim benzeri bir şekilde çalışan birkaç oymalar var. In Tibet , mücevher kalitesinde mevduat ileri sürülen dağlarında mevcut Derge ve Nagari-Khorsum sırasıyla bölgenin doğu ve batı. [9]

Dikkate değer diğer yerler: Afganistan ; Avustralya ( Victoria ve Queensland ); kuzey Hindistan ; kuzey Şili ( Chuquicamata ); Cornwall ; Saksonya ; Silezya ; ve Türkistan .

Kullanım tarihi

1000-1040 tarihli bu serbest biçimli kolye gibi turkuaz el sanatlarının ticaretinin, Chaco Kanyonunun Ata Pueblo halkına büyük bir zenginlik getirdiğine inanılmaktadır .

Moche turkuaz burun süsleme. Larco Müzesi Koleksiyonu, Lima, Peru

Backswords, turkuaz ile kakma. Rusya, 17. yüzyıl

Turkuaz mozaik maske Xiuhtecuhtli , Aztek ateş tanrısı

Turkuaz, lapis lazuli , carnelian ve renkli cam ile kakmalı Tutankhamun’un ikonik altın mezar maskesi
Turkuazın pastel tonları onu birçok antik çağ kültürüne sevdirdi: Eski Mısır , Aztekler (ve muhtemelen diğer Kolomb öncesi Mezoamerikanlar ), Pers , Mezopotamya , İndus Vadisi ve bir dereceye kadar antik Çin en azından Shang Hanedanlığı’ndan beri . [10] En eski mücevherlerden biri olmasına rağmen, muhtemelen ilk kez diğer İpek Yolu ile Avrupa’ya ( Türkiye üzerinden ) tanıtıldıyenilikler, turkuazın laik mücevherlerde kullanılmasına izin veren Roma Katolik Kilisesi’nin etkisinde bir düşüşün ardından 14. yüzyıla kadar Batı’da süs taşı olarak önem kazanmadı . Görünüşe göre de bilinmiyordu Hindistan’da kadar Babür dönem ve bilinmeyen Japonya’da 18. yüzyıla kadar. Bu medeniyetlerin birçoğu tarafından paylaşılan ortak bir inanç, turkuazın bazı profilaktik özelliklere sahip olduğunu; kullanıcının sağlığıyla rengini değiştirdiği ve onu istenmeyen kuvvetlerden koruduğu düşünülüyordu.

Firuze Taşı Özellikleri

Firuze Taşı Özellikleri

Aztekler ile birlikte, turkuaz kakma altın , kuvars , malakit , püskürtme , açık yeşil , mercan , ve kabukları , tahrik edici (ve muhtemelen tören içine [ açıklama gerekli ] ) mozaik gibi nesneleri maskeleri (bir bazı insan kafatası bunların baz olarak), bıçaklar ve kalkanlar . Turkuazın nesnelerin baz malzemesine bağlanması için doğal reçineler , bitüm ve balmumu kullanıldı; bu genellikle ahşaptı , amakemik ve kabuk da kullanılmıştır. Aztekler gibi, Pueblo , Navajo ve Apache kabileleri, muska kullanımı için turkuaz besledi; ikinci kabile, taşın okçu ölü hedefini karşılayacağına inanır . Bu halklar arasında turkuaz mozaik kakmada, heykel eserlerinde kullanılmış ve toroidal boncuklara ve serbest biçimli kolyelere dönüştürülmüştür. Anasaziler arasında (Anasaziler) Chaco Canyon ve çevresindeki bölge bunların üretimi büyük ölçüde gelişmiştir ve turkuaz nesnelerin işlem olduğuna inanılmaktadır. Ayırt edici gümüşNavajo ve diğer Güneybatı Yerli Amerikan kabileleri tarafından üretilen takılar, günümüzde Avrupa etkilerinin bir sonucu olarak 1880 yılından beri düşünülen oldukça modern bir gelişmedir.

Pers olarak, turkuaz olduğu fiili yoğun (dan dekore nesneler için kullanılan bin için ulusal taş, sarıkların için bridles ) cami ve diğer önemli bina içinde ve dışında, her iki [ değiştir ] gibi Medrese-Şah Husein Camii arasında İsfahan . Farsça tarzı ve turkuaz kullanımı daha sonra orada Babür İmparatorluğu’nun kurulması, yüksek saflıkta altın mücevherlerde ( yakut ve elmas ile birlikte ) ve Tac Mahal gibi binalarda etkisi üzerine Hindistan’a getirildi.. Farsça turkuaz Arapça harflerle adanmış kelimelerle kazındı ve daha sonra altınla işlendi.

İthal turkuaz cabochons , mercan ile birlikte, daha yeşil bir renk tonunun tercih edildiği söylenen Tibet ve Moğolistan’ın gümüş ve altın mücevherlerinde yaygın olarak kullanılmıştır (ve hala da kullanılmaktadır) . Günümüzde yapılan turkuaz ile genellikle kabaca gümüş rengine yerleştirilmiş düzensiz kabaşonlara parlatılmış parçaların çoğu, Batı pazarlarına ucuz ihracat için tasarlanmıştır ve muhtemelen orijinal stilin doğru temsilleri değildir.

Eski Mısır turkuaz kullanımı kadarıyla uzanıyor İlk Hanedanı kendilerinden önceki ve; Bununla birlikte, muhtemelen mücevheri içeren en tanınmış parçalar Tutankamon’un mezarından, özellikle de Firavun’un taşla liberal olarak kakmalı ikonik mezar maskesinden kurtarılanlardır . Ayrıca halkalar ve göğüs adı verilen harika süpürge kolye süslüyordu . Altın olarak ayarlanan mücevher, boncuklar haline getirildi, kakma olarak kullanıldı ve genellikle carnelian , lapis lazuli ve daha sonraki parçalarda renkli cam eşliğinde bir bokböceği motifine oyuldu.. Tanrıça Hathor’la ilişkilendirilen turkuaz, Eski Mısırlılar tarafından o kadar sevildi ki , taklit edilecek ilk taş olan (tartışmalı olarak [ açıklama gerekli ] ), fayans olarak bilinen yapay sırlı seramik bir ürünün yarattığı adil yapı oldu .

Fransız yürütülen arkeolojik erken 20. yoluyla 19. yüzyılın ortalarından itibaren Mısır kazı. Tutankamon’un mezarı da dahil olmak üzere bu kazılar, batı dünyasında büyük ilgi gördü ve daha sonra mücevherleri, mimariyi ve zamanın sanatını etkiledi . 1810’dan beri pastel tonlarıyla tercih edilen Turkuaz, Mısır Revival parçalarının bir elyafıydı . Çağdaş Batı kullanımda, turkuaz en sık kesim karşılaşıldığında cabochon tr genellikle Kızılderili tarzı, gümüş yüzük, bilezik içinde, ya da yuvarlanır veya kabaca tıknaz kolye boncuk oyularak. Daha az malzeme fetişlere oyulabilirZuni tarafından hazırlananlar gibi . Güçlü gök mavisi değer olarak üstün kalırken, benekli yeşil ve sarımsı malzeme zanaatkârlar tarafından popülerdir .

Kültür dernekleri
Eski ve Yeni Dünyaların birçok kültüründe, bu değerli taş binlerce yıldır kutsal bir taş, iyi bir servet getiren veya bir tılsım olarak sayılmaktadır. [ Kaynak belirtilmeli ] Bu iddianın en eski kanıt bulundu Antik Mısır turkuaz kakma mezar mobilyalar yaklaşık 3000 M.Ö. kalma keşfedildi. [ alıntı gerekli ] Antik Pers İmparatorluğu’nda gök mavisi değerli taşlar daha önce doğal olmayan ölüme karşı koruma olarak boynu veya bileği takıyordu. Renk değiştirirlerse, kullanıcının kıyamet yaklaşımından korkmak için bir nedeni olduğu düşünülüyordu. [ alıntı gerekli ]Bu arada, turkuazın kesinlikle renk değiştirebileceği keşfedildi, ancak bunun mutlaka yaklaşmakta olan bir tehlikenin işareti olmadığını. Değişiklik, ışıktan veya kozmetik, toz veya cildin asitliğinden kaynaklanan kimyasal reaksiyondan kaynaklanabilir. [11]

Tanrıça Hathor , mayınlı olduğu Serabit el-Khadim’in hamisi olduğu için turkuaz ile ilişkilendirildi . Başlıkları arasında “Turkuaz Hanımefendi”, “Turkuaz Hanımı” ve “Turkuaz Ülkesi Hanım” yer aldı. [12]

Batı kültüründe, turkuaz aynı zamanda Aralık ayında doğanların geleneksel doğum taşıdır . Turkuaz da Musevi bir taş Başrahip ‘ın göğüs açıklanan, Exodus taş da yerli için kutsal kabul edilir bölüm 28. Zuni ve Pueblo Amerikan Southwest halkları. [13] [14] Kolomb öncesi Aztek ve Maya da değerli ve kültürel olarak önemli bir taş olarak değerlendirdi. [15]

taklitleri
Daha fazla bilgi edin
Bu bölüm gelmez alıntı herhangi kaynaklar .

Firuze Taşı Küpe

Firuze Taşı Küpe

Bunun gibi mavi-yeşil malzemeler, Bazı doğal mavi Batriyoidal krizokol ile drusy kuvars , bazen ile karıştırılmamalıdır veya taklit turkuaz için kullanılır.
Mısırlılar sırlı çanak çömlek ürünü fayansında yapay bir turkuaz taklidi üreten ilk kişilerdi . Daha sonra cam ve emaye de kullanıldı ve modern zamanlarda daha sofistike porselen , plastik ve çeşitli monte edilmiş, preslenmiş, yapıştırılmış ve sinterlenmiş ürünler (çeşitli bakır ve alüminyum bileşiklerinden oluşur) geliştirilmiştir: ikincisinin örnekleri arasında “Viyana turkuaz “, bakır oleat ile renklendirilmiş çöktürülmüş alüminyum fosfattan yapılmıştır ; ve ” neolit “, bir bayerit ve bakır (II) fosfat karışımı. Bu ürünlerin çoğu, hem fiziksel hem de kimyasal özelliklerde doğal turkuazdan belirgin şekilde farklıdır, ancak 1972’de Pierre Gilson , gerçek bir sentetik maddeye oldukça yakın bir tanesini tanıttı (kullanılan bir bağlayıcı sayesinde kimyasal bileşimde farklılık gösterir, yani en iyi taklit olarak tanımlanır. sentetik değil). Gilson turkuaz, hem tekdüze bir renkte hem de doğal Nevada malzemesinden farklı olarak siyah “örümcek ağı matrisi” damarlı olarak yapılır.

Günümüzde karşılaşılan turkuazın en yaygın taklidi , hem doğal hallerinde beyaz olan hem de turkuazınkine benzer doğal (ve ikna edici) siyah damarlara sahip boyalı howlit ve manyezittir . Boyalı kalsedon , jasper ve mermer daha az yaygındır ve çok daha az ikna edicidir. Turkuaz yerine bazen karıştırılan veya yerine kullanılan diğer doğal malzemeler şunlardır: varisit ve faustit ; [5] chrysocolla (özellikle emprenye zaman kuvars ); lazulit ; smithsonit ; hemimorfit ; wardite; ve mineral vivianit tarafından doğal olarak mavi renklendirilen odontolit veya “kemik turkuaz” adı verilen bir fosil kemik veya diş . Bugün nadiren karşılaşılırken, odontolit bir zamanlar güney Fransa’da büyük miktarlarda (özellikle turkuaz yerine geçmesi için) çıkarıldı .

Bu sahte ürünler, gemologlar tarafından , öncelikle büyütme altında yüzey yapısının tahribatsız, yakından incelenmesine dayanarak bir dizi test kullanılarak tespit edilir ; lekeler veya beyazımsı malzemenin lekeleriyle biberlenmiş özelliksiz, soluk mavi bir arka plan, doğal turkuazın tipik yüzey görünümüdür, üretilen taklitler hem renk (genellikle tek tip koyu mavi) hem de dokuda (genellikle taneli veya şekerli) radikal olarak farklı görünecektir. Cam ve plastik, yüzeyin hemen altında görünen kabarcıklar veya akış çizgileri ile çok daha fazla yarı saydamlığa sahip olacaktır. Boyalı taklitlerde tane sınırları arasındaki boyama görülebilir.

Bazı yıkıcı testler gerekli olabilir; örneğin, seyreltilmiş uygulama hidroklorik asit neden olur karbonatlar odontolite ve manyezit için köpürmek ısıtılmış sonda plastik bir göstergesi bu nedenle keskin kokusu neden olurken ve Hovlit, yeşile. Özgül ağırlık , kırılma indisi , ışık emilimi (bir malzemenin emme spektrumunda görüldüğü gibi ) ve diğer fiziksel ve optik özelliklerdeki farklılıklar da ayırma aracı olarak kabul edilir.

Tedaviler

Doğal Firuze Yüzük

Doğal Firuze Yüzük

İran’ın Horasan Eyaleti , Madan’da erken turkuaz madeni
Turkuaz, hem rengini hem de dayanıklılığını (artan sertlik ve gözenekliliğin azalması ) arttırmak için işlemden geçirilir . Değerli taşlarda sıklıkla olduğu gibi, tedaviyle ilgili tam açıklama sıklıkla verilmez. Gemologlar bu tedavileri, bazıları yıkıcı olan, yağ, balmumu veya plastik muameleyi ortaya çıkaracak göze çarpmayan bir noktaya uygulanan ısıtmalı bir probun kullanılması gibi çeşitli test yöntemleri kullanarak tespit edebilirler.

Ağda ve yağlama
Tarihsel olarak, hafif ağda ve yağlama, eski zamanlarda kullanılan, ıslatma etkisi sağlayan, böylece rengi ve parlaklığı artıran ilk tedavilerdi. Bu tedavi, özellikle tedavi edilen turkuaz genellikle başlamak için daha yüksek bir dereceye sahip olduğu için, gelenek tarafından az çok kabul edilebilir. Yağlı ve mumlu taşlar, yumuşak bir ısı altında veya çok fazla güneşe maruz kalırlarsa “terlemeye” eğilimlidirler ve zamanla beyaz bir yüzey filmi veya çiçek açabilirler. (Biraz beceri ile yağ ve balmumu tedavileri geri yüklenebilir.)

stabilizasyon
Plastik veya su bardağı ile muamele edilen malzeme “bağlı” veya “stabilize” turkuaz olarak adlandırılır. Bu işlem, başka türlü satılamaz kireçli Amerikan malzemesinin, bir ıslatma etkisi üretmek ve dayanıklılığı artırmak için epoksi ve plastikler ( polistiren gibi ) ve su bardağı (sodyum silikat) tarafından basınçla emprenye edilmesinden oluşur . Plastik ve su cam işlemleri ağda ve yağlamadan çok daha kalıcı ve stabildir ve yeterli iyileştirme sağlamak için yağ veya balmumu için çok kimyasal veya fiziksel olarak dengesiz olan malzemeye uygulanabilir. Tersine, stabilizasyon ve bağlanma çok radikal bir değişiklik tarafından reddedilir. [16]

Epoksi bağlama tekniği ilk olarak 1950’lerde geliştirildi ve bugün hala faaliyet gösteren bir şirket olan Arizona’nın Colbaugh Processing’e atfedildi. Amerikan malzemelerinin çoğunluğu şimdi bu şekilde işlense de, tamamlanması aylarca süren maliyetli bir süreçtir. [ alıntı gerekli ]

Boyama
Kullanımı Prusya mavisi görünümü, marka üniform “yardımcı” ya da tamamen rengini değiştirmek ve (genellikle bağlama tedavileri ile bağlantılı olarak), diğer boyalar, bazı titiz hileli olarak kabul edilir : [16] , bazı boya solmaya veya ovmak olabilir, özellikle de Turkuaz damarlarını koyulaştırmak için boyalar da kullanılmıştır.

sulandırma
Muhtemelen muamelelerin en uç noktası, tek başına kullanılmak için çok küçük olan ince turkuaz malzeme parçalarının toz haline getirildiği ve daha sonra katı bir kütle oluşturmak üzere reçine ile bağlandığı “sulandırma” dır. Sıklıkla “sulandırılmış turkuaz” olarak satılan malzeme , tamamen reçineler ve boyalardan yapılmış, çok az veya hiç doğal taş içermeyen yapaydır . Ticarette yeniden oluşturulan turkuaz genellikle “blok turkuaz” veya sadece “blok” olarak adlandırılır.

destek
Daha ince turkuaz genellikle ince dikişler olarak bulunduğundan, takviye için daha güçlü bir yabancı madde tabanına yapıştırılabilir . Bu taşlar “destekli” olarak adlandırılır ve Güneybatı ABD’deki tüm ince kesilmiş turkuazın desteklenmesi standart bir uygulamadır. Bu bölgenin yerli halkları , turkuazın önemli ölçüde kullanılması ve yıpranması nedeniyle, desteğin ince kesilmiş levhaların ve turkuazın kabaşonlarının dayanıklılığını arttırdığını bulmuşlardır. Taş desteklenmezse sık sık çatlayacağını gözlemlerler. İlk destek malzemeleri arasında eski model T pillerin kılıfları, eski fonograf kayıtları ve son zamanlarda epoksi çelik reçineler yer alıyordu . Turkuaz desteği Amerikan yerlilerinin dışında pek bilinmemektedir.ve Güneybatı ABD mücevher ticareti. Destek, yüksek kaliteli turkuazın değerini azaltmaz ve gerçekten de en ince kesilmiş Amerikan ticari değerli taşlarında işlem beklenir. [ alıntı gerekli ]

Değerleme ve bakım
Daha fazla bilgi edin
Bu bölüm gelmez alıntı herhangi kaynaklar .

Çok çeşitli farklı renklendirme gösteren matris turkuaz levha
Rengin sertliği ve zenginliği turkuaz değerinin belirlenmesinde en önemli faktörlerden ikisidir; Renk bireysel zevk meselesi iken, genellikle en çok arzu güçlü olduğunu, konuşma gökyüzü için robin yumurta mavi (yumurta referans Amerikan robin ). [9] Renk ne olursa olsun, birçok uygulama için turkuaz yumuşak veya kireçli olmamalıdır; işlenmiş olsa bile, daha az turkuazın ait olduğu daha küçük malzeme zamanla solmaya veya renk değiştirmeye eğilimlidir ve mücevherlerde normal kullanıma dayanamaz.

Turkuazın bulunduğu ana kaya veya matris genellikle lekeler veya taştan örgülü bir desende taştan geçen kahverengi veya siyah damarlar ağı olarak görülebilir; bu damarlanma, sonuç tamamlayıcı ise taşa değer katabilir, ancak böyle bir sonuç nadirdir. Bu malzeme bazen “örümcek ağı matrisi” olarak tanımlanır; en çok Güneybatı Amerika Birleşik Devletleri ve Uzak Doğu’da değer görmektedir , ancak Yakın Doğu’da çok takdir edilmemektedir.kusursuz ve damarsız malzeme idealdir (damarın ne kadar tamamlayıcı olmasına bakılmaksızın). Renk bütünlüğü istenir ve bitmiş parçalarda işçilik kalitesi de bir faktördür; bu cila kalitesini ve taşın simetrisini içerir. Kalibre edilmiş taşlar, yani standart mücevher ayarı ölçümlerine yapışan taşlar da daha fazla aranabilir. Gibi mercan ve diğer opak taşlar, turkuaz yaygın milimetre ziyade ağırlıkta fiziksel boyutuna göre bir fiyatla satılmaktadır.

Turkuaz , bazıları diğerlerinden daha kalıcı ve radikal olmak üzere birçok farklı şekilde tedavi edilir . Bu tedavilerin bazılarının kabul edilebilir olup olmayacağı konusunda tartışma vardır, ancak evrensel olarak az çok affedilebilir: Bu, rengini ve parlaklığını geliştirmek için çoğu turkuaz rengine uygulanan hafif ağda veya yağlamadır ; eğer malzeme başlamak için yüksek kalitede ise, çok az balmumu veya yağ emilir ve turkuaz bu nedenle güzelliği için bu kalıcı tedaviye dayanmaz. Diğer tüm faktörler eşit, işlenmemiş turkuaz her zaman daha yüksek bir fiyat verecektir. Yapıştırılmış ve sulandırılmış malzeme önemli ölçüde daha az değerlidir.

Bir fosfat minerali olan turkuaz doğal olarak kırılgandır ve çözücülere duyarlıdır; parfüm ve diğer kozmetikler , cilaya saldıracak ve çoğu ticari mücevher temizleme sıvısı gibi cilt yağları gibi turkuaz mücevherlerin rengini değiştirebilir. Direkt güneş ışığına uzun süre maruz kalmak da turkuazın rengini değiştirebilir veya dehidrate edebilir. Bu nedenle, bu tür mücevherleri giyerken dikkatli olunmalıdır: güneş koruyucu ve saç spreyi dahil kozmetikler, turkuaz mücevher takılmadan önce uygulanmalı ve bir kumsala veya güneş banyosu olan başka bir ortama giyilmemelidir. Kullanımdan sonra, turkuaz kalıntı birikmesini önlemek için yumuşak bir bezle hafifçe temizlenmeli ve daha sert taşlar tarafından çizilmemesi için kendi kabında saklanmalıdır. Hava geçirmez bir kapta saklanırsa turkuaz da olumsuz etkilenebilir.

 

DOĞAL İRAN NİŞABUR FİRUZE TAŞI KÜPE

ÖZEL ÜRÜNLER
Firuze Taşı Küpe
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 16 GR
 • 925 AYAR GÜMÜŞ EL EMEĞİ
 • AYNI GÜN KARGO
 • DOĞAL FİRUZE TAŞI
 • EL YAPIMI EŞİ YOKTUR
 • İRAN NİŞABUR
 • KDV DAHİL
 • ÖZEL KUTUSUNDA
[dpsc_display_product]
Ürün Açıklaması Video Tanıtım Yorumlar

Turkuaz opak, mavi-yeşil bir mineral a, hidratlanmış fosfat ve bakır ve alüminyum ile, kimyasal formül , Cu , Al 6 ( PO 4 ) 4 ( OH ) 8 · 4 H 2 O . İnce kalitelerde nadir ve değerlidir ve eşsiz tonu sayesinde binlerce yıldır değerli taş ve süs taşı olarak ödüllendirilmiştir . Diğer birçok opak taş gibi, turkuaz da tedavi, taklit ve sentetikler pazarına giriş ile devalüe edilmiştir.

Firuze Taşı Küpe

Firuze Taşı Küpe

[1] [2] [3]
Değerli taş birçok isimle biliniyor. Yaşlı Pliny olarak mineral anılacaktır callais (den Antik Yunan κάλαϊς ) ve Aztekler olarak biliyordum chalchihuitl . [4] Turkuaz kelimesi 17. yüzyıla dayanır ve “Türk” anlamına gelen Fransız turquois’ten türetilmiştir, çünkü mineral Avrupa’ya ilk olarak Türkiye üzerinden , İran’ın tarihi Horasanındaki madenlerden getirilmiştir . [2] [3] [4] [5]

içindekiler
Özellikleri
formasyon
Daha fazla bilgi edin
Bu bölüm , doğrulama için ek alıntılara ihtiyaç duyuyor .

“Big Blue” dan numune büyük turkuaz bakır madeninde de Cananea , Sonora , Meksika
İkincil bir mineral olarak , turkuaz , önceden var olan minerallerin ayrışması ve oksidasyonu sırasında asidik sulu çözeltilerin süzülmesinin etkisi ile oluşur. Örneğin bakır, kalkopirit gibi birincil bakır sülfürlerden veya ikincil karbonatlar malakit veya azuritten ; alüminyum feldispattan türetilebilir ; ve apatitten fosfor . Turkuaz tipik olarak kurak bölgelerde, boşlukları doldururken veya sararken ve tipik olarak yüksek oranda değişmiş volkaniklerde kırıklarda bulunduğundan iklim faktörleri önemli bir rol oynamaktadır. genellikle limonit ve diğer demir oksitlerle ilişkili kayalar . In Güneybatı Amerika Birleşik Devletleri turkuaz hemen hemen her zaman içinde veya çevresinde bakır sülfit yataklarının ayrışma ürünleri ile ilişkili potasyum -feldspar taşıyan porfirik İntruzifler . Bazı durumlarda alunit , potasyum alüminyum sülfat, önemli bir ikincil mineraldir. Tipik olarak turkuaz mineralizasyonu, 20 metreden (66 fit) daha az nispeten sığ bir derinlikle sınırlıdır, ancak ikincil çözeltilerin daha fazla nüfuz ettiği veya su tablasının derinliğinin daha büyük olduğu daha derin kırık bölgeleri boyunca meydana gelir .

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ %100 DOĞAL ORJİNAL İRAN NİŞABUR FİRUZE TURKUAZ TAŞLI BAYAN KÜPE SEVDİKLERİNİZ İÇİN ÇOK ZARİF BİR HEDİYE ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR;

Turkuaz neredeyse her zaman kriptokristalin ve masiftir ve belirli bir dış şekil almaz. Kristaller, mikroskobik ölçekte bile son derece nadirdir. Tipik olarak form, alışkanlık olarak damar veya kırık doldurma, nodüler veya botryoidaldir . Sarkıt formları bildirilmiştir. Turkuaz ayrıca feldspat, apatit, diğer mineraller ve hatta fosillerin yerini sahte şekilde alabilir . Odontolit , tarihsel olarak demir fosfat vivianit gibi turkuaz veya benzer fosfat mineralleri tarafından değiştirildiği düşünülen fosil kemik veya fildişi . Krizokol gibi diğer ikincil bakır mineralleri ile etkileşim de yaygındır.

olay

İle matris içinde Massive Kingman mavi turkuaz kuvars dan Mineral Park madeninde , Arizona , ABD
Turkuaz mayınlı ilk taşlar arasındaydı ve bazıları hala bugüne kadar çalışmış olsa da birçok tarihi yer tükendi. Bunların tümü, mevduatın sınırlı kapsamı ve uzaklığı nedeniyle genellikle mevsimsel olan küçük ölçekli operasyonlardır. Çoğu az el ile veya hiç mekanizasyon olmadan elle çalıştırılır. Bununla birlikte, turkuaz, özellikle ABD’de büyük ölçekli bakır madenciliği faaliyetlerinin bir yan ürünü olarak geri kazanılmaktadır.
Nishapur , İran’da turkuaz kesme ve taşlama , 1973
İran

Firuze Taşı

Firuze Taşı

İran en az 2000 yıldır önemli bir turkuaz kaynağı olmuştur. Başlangıçta tarafından seçildi İranlılar ” pērōzah “zafer” anlamına gelen” ve daha sonra Araplar “olarak adlandırılan fayrūzah ” gibi modern Farsça telaffuz edilir ” fīrūzeh “. İran mimaride, mavi turkuaz kapsayacak şekilde kullanılmıştır kubbeleri arasında saraylar onun yoğun mavi renk yeryüzü sembolü de olduğu için. [ alıntı gerekli ]
İran’dan Farsça turkuaz
Bu tortu doğal olarak mavidir ve dehidrasyon nedeniyle ısıtıldığında yeşile döner. Bu mayın delik deşik bölgeye sınırlıdır Nişabur ait 2012 m (6601 ft) dağ tepe Ali-mersai yakın Meşhed , başkenti Horasan Eyaleti , İran . Bir yıpranmış ve kırık trakit hem bulunan turkuaz, ev sahipliği yerinde limonit ve kumtaşı tabakalar arasında ve içinde scre dağın tabanında. Bu çalışmalar Sina Yarımadası ile birlikte bilinen en eski eserlerdir . [5] İran da içinde turkuaz madenleri vardır Semnan ve Kerman iller.

Sinai
Yana en az Birinci Hanedanı (3000 M.Ö. olarak) eski Mısır ve muhtemelen daha önce, sonra turkuaz tarafından kullanılmıştır Mısırlılar edildi ve mayınlı içinde onlar tarafından Sina Yarımadası . Bu bölge yerli Monitu tarafından Turkuaz Ülkesi olarak biliniyordu . Yarımadasında altı mayın, hepsi bir 650 km bir alanı kapsayan, onun güneybatı kıyısında bulunmaktadır 2 (250 sq mi). Bu madenlerin en önemlileri tarihi bir bakış açısıyla Serabit el-Khadim ve Wadi Maghareh, bilinen en eski mayınlar arasında olduğuna inanılıyor. Eski maden, Tanrı Hathoruna adanmış antik bir tapınaktan yaklaşık 4 kilometre uzaklıktadır .

Turkuaz, bazalt tarafından örtülen veya aslen kumtaşı içinde bulunur . Bölgede bakır ve demir işçiliği bulunmaktadır. Büyük ölçekli turkuaz madenciliği bugün karlı değil, ancak yataklar ev yapımı barut kullanarak Bedevi halkları tarafından aralıklı olarak taşocağı haline getiriliyor . [ alıntı gerekli ] Yağmurlu kış aylarında madenciler ani su baskını riskiyle karşı karşıya; kurak mevsimde bile gelişigüzel sömürülen kumtaşı maden duvarlarının çökmesinden ölüm meydana gelebilir. Sina malzemesinin rengi tipik olarak İran malzemesinden daha yeşildir, ancak kararlı ve oldukça dayanıklı olduğu düşünülmektedir. Genellikle “Mısır turkuaz” olarak adlandırılan Sina materyali tipik olarak en yarı saydamdır ve büyütme altında yüzey yapısının, diğer yerlerden materyalde görülmeyen koyu mavi disklerle biberlenmiş olduğu ortaya çıkar.
Seçmeler Ancestral Pueblo (Anasaziler) turkuaz ve turuncu Arjilit gelen kakma parçaları Chaco Canyon , New Mexico , ABD (tarihli c. 1020-1140) tipik renk aralığını göstermek ve Amerikan turkuaz Yalnız parankim. Bazıları muhtemelen Los Cerrillos’tan geldi .
Amerika Birleşik Devletleri

Smithsonian Müzesi’ndeki New Mexico , ABD’deki Los Cerrillos’tan güzel bir turkuaz örneği . Cerrillos turkuaz, İspanyol fetihinden önce Yerli Amerikalılar tarafından yaygın olarak kullanıldı.

Bisbee turkuaz genellikle sert çikolata kahverengi renkli bir matrise sahiptir.

İşlenmemiş turkuaz, Nevada, ABD. Austin, McGinness Madeni’nden kaba külçeler. Spiderweb, Bunker Hill Mine, Royston gösteren mavi ve yeşil cabochons
Southwest ABD turkuaz önemli bir kaynağıdır; Arizona , Kaliforniya ( San Bernardino , İmparatorluk , Inyo ilçeleri), Colorado ( Conejos , El Paso , Göl , Saguache ilçeleri), New Mexico ( Eddy , Grant , Otero , Santa Fe ilçeleri) ve Nevada ( Clark , Elko , Esmeralda County , Eureka ,Lander , Mineral County ve Nye ilçeleri) özellikle zengindir. California ve New Mexico yatakları, Kolomb öncesi Yerli Amerikalılar tarafından , bazıları yerel, bazıları ise merkezi Meksika’ya kadar olan taş aletler kullanılarak çıkarıldı . Cerrillos , New Mexico’nun en eski madenlerin yeri olduğu düşünülmektedir; 1920’lerden önce devlet ülkenin en büyük üreticisi idi; bugün az çok tükenmiş durumda. California’da, Apache Kanyonu’nda bulunan sadece bir maden bugün ticari kapasitede faaliyet göstermektedir.

Turkuaz damar veya dikiş dolguları ve kompakt külçeler halinde oluşur; bunlar çoğunlukla küçüktür. İran malzemesini hem renk hem de dayanıklılık bakımından rakip olan bazen oldukça ince malzeme bulunurken, Amerikan turkuazının çoğu düşük derecelidir (“tebeşir turkuaz” olarak adlandırılır); yüksek demir seviyeleri, yeşillik ve sarıların baskın olduğu anlamına gelir ve turkuazın işlenmemiş durumunda tipik olarak kırılabilir bir kıvam, mücevherlerde kullanılmasını engeller .

Arizona şu anda değere göre en önemli turkuaz üreticisidir. [5] Çeşitli madenler ikisi kendilerine özgü renk ve kalite için ünlü ve sektördeki en iyi olarak kabul devlet var: uyumak Güzellik Maden Globe Ağustos 2012’de turkuaz madencilik durdurdu mayın tüm cevheri göndermek için seçtik kırıcı ve dünya pazarında bakırın yükselen fiyatı nedeniyle bakır üretimine yoğunlaşmak. İşlenmemiş doğal Uyuyan Güzel turkuazın fiyatı, madenin kapanışından bu yana çarpıcı bir şekilde arttı. Kingman2015 yılı itibariyle maden hala şehir dışındaki bakır madeninin yanında faaliyet göstermektedir. Diğer mayınlar Blue Bird madeni, Castle Dome ve Ithaca Zirvesi’dir, ancak yüksek operasyon maliyeti ve federal düzenlemeler nedeniyle çoğunlukla aktif değildir. Phelps Dodge Lavanta Pit mayın Bisbee 1974 yılında durduruldu ve turkuaz yüklenici yoktu. Tüm Bisbee turkuaz mayınlı “öğle kova” oldu. Madencilerin yemek kovalarında bakır cevheri madeninden çıktı. Morenci ve Turkuaz Zirvesi etkin değil veya tükenmiş.

Firuze Küpe

Firuze Küpe

Nevada , önemli miktarlarda turkuaz veren 120’den fazla mayınla ülkenin diğer büyük üreticisidir. ABD’nin başka yerlerinden farklı olarak, Nevada madenlerinin çoğu esas olarak mücevher turkuazları için çalışılmış ve diğer madencilik faaliyetlerinin bir yan ürünü olarak çok az şey geri kazanılmıştır. Nevada turkuaz, külçe , kırık dolguları ve breşlerde parçacıklar arasında çimento dolgu boşlukları olarak bulunur. Nevada yataklarının jeolojisi nedeniyle, üretilen malzemenin çoğunluğu sert ve yoğundur, hiçbir işleme veya iyileştirmeye gerek duyulmayacak kadar kalitelidir. Eyaletteki hemen hemen her ilçe biraz turkuaz verirken, baş yapımcılar Lander ve Esmeralda ilçelerinde. Nevada’daki turkuaz yatakların çoğu , devletin itme faylanma bölgesi ile çakışan geniş bir tektonik aktivite kuşağı boyunca meydana gelir . Bu grev yaklaşık 15 bir yatak en ° ve kuzey kesiminde uzanan Elko İlçe Kaliforniya sınır güneybatı aşağı güneye, Tonopah . Nevada, farklı matris desenlerinin geniş bir renk çeşitliliğini ve karışımlarını üretti, Nevada’dan turkuaz, mavi, mavi-yeşil ve yeşilin çeşitli tonlarında geliyor. Bu olağandışı renkli turkuazın bazıları önemli çinko ve demir içerebilir, bu güzel parlak yeşil ila sarı-yeşil tonlarının sebebidir. Yeşil ila yeşil-sarı tonlarının bazıları aslında , turkuaz görünümüne benzer ikincil fosfat mineralleri olan varisit veya faustit olabilir . Nevada malzemesinin önemli bir kısmı, “örümcek ağı matrisi” olarak adlandırılan şeyi üreterek, genellikle çekici kahverengi veya siyah limonit damarı ile de dikkat çekmektedir. Nevada yataklarının birçoğu ilk kez Yerli Amerikalılar tarafından işlenirken, [ hangisi? ] toplam Nevada1870’lerden bu yana turkuaz üretiminin, Carico Gölü madeninden yaklaşık 400 kısa ton (360 t) dahil olmak üzere 600 kısa tondan (540 t) fazla olduğu tahmin edilmektedir. Artan maliyetlere rağmen, Nevada’daki Lander County’deki Godber, Orvil Jack ve Carico Gölü madenleri, Mineral İlçesindeki Pilot Dağ Madeni ve Royston ve Candelaria’daki çeşitli mülkler de dahil olmak üzere bir dizi turkuaz mülkte küçük ölçekli madencilik işlemleri devam ediyor Esmerelda İlçesi. [7]

1912 yılında farklı ve tek kristal turkuaz ilk depozito keşfedildi Lynch İstasyonu , Campbell County , Virginia . Ana kaya üzerinde bir delme oluşturan kristaller çok küçüktür; 1 mm (0,04 inç) büyük kabul edilir. 1980’lere kadar Virginia’nın farklı kristallerin tek kaynağı olduğu düşünülüyordu; şimdi en az 27 başka yer var. [ alıntı gerekli ]

Kârları telafi etmek ve talebi karşılamak için bazı Amerikan turkuazları belirli bir dereceye kadar tedavi edilir veya geliştirilir . Bu tedaviler zararsız ağda ve boyama ve emprenye gibi daha tartışmalı prosedürleri içerir (bkz. İşlemler ). Herhangi bir işleme veya değişikliğe ihtiyaç duymayacak kadar yüksek kalitede malzemeler üreten bazı Amerikan madenleri vardır. Gerçekleştirilen bu tür tedaviler, materyalin satışı sırasında alıcıya açıklanmalıdır.

Diğer kaynaklar
Turkuaz tarih öncesi eserler (boncuklar) siteleri beşinci bin, M.Ö. beri bilinmektedir Doğu Rodoplarda içinde Bulgaristan sırasında muhtemelen ilişkili ham malzeme kaynağı – Spahievo kurşun-çinko cevheri alan. [8]

Çin , 3000 yıl veya daha uzun bir süredir küçük bir turkuaz kaynağı olmuştur. Gem kaliteli malzeme, sıkı nodüller halinde, parçalanmış, silisli bulunan kireç arasında Yunxian ve Zhushan , Hubei ili. Ek olarak, Marco Polo günümüzdeki Sichuan’da bulunan turkuaz bildirdi . Çin malzemelerinin çoğu ihraç ediliyor, ancak yeşim benzeri bir şekilde çalışan birkaç oymalar var. In Tibet , mücevher kalitesinde mevduat ileri sürülen dağlarında mevcut Derge ve Nagari-Khorsum sırasıyla bölgenin doğu ve batı. [9]

Dikkate değer diğer yerler: Afganistan ; Avustralya ( Victoria ve Queensland ); kuzey Hindistan ; kuzey Şili ( Chuquicamata ); Cornwall ; Saksonya ; Silezya ; ve Türkistan .

Kullanım tarihi

1000-1040 tarihli bu serbest biçimli kolye gibi turkuaz el sanatlarının ticaretinin, Chaco Kanyonunun Ata Pueblo halkına büyük bir zenginlik getirdiğine inanılmaktadır .

Moche turkuaz burun süsleme. Larco Müzesi Koleksiyonu, Lima, Peru

Backswords, turkuaz ile kakma. Rusya, 17. yüzyıl

Turkuaz mozaik maske Xiuhtecuhtli , Aztek ateş tanrısı

Turkuaz, lapis lazuli , carnelian ve renkli cam ile kakmalı Tutankhamun’un ikonik altın mezar maskesi
Turkuazın pastel tonları onu birçok antik çağ kültürüne sevdirdi: Eski Mısır , Aztekler (ve muhtemelen diğer Kolomb öncesi Mezoamerikanlar ), Pers , Mezopotamya , İndus Vadisi ve bir dereceye kadar antik Çin en azından Shang Hanedanlığı’ndan beri . [10] En eski mücevherlerden biri olmasına rağmen, muhtemelen ilk kez diğer İpek Yolu ile Avrupa’ya ( Türkiye üzerinden ) tanıtıldıyenilikler, turkuazın laik mücevherlerde kullanılmasına izin veren Roma Katolik Kilisesi’nin etkisinde bir düşüşün ardından 14. yüzyıla kadar Batı’da süs taşı olarak önem kazanmadı . Görünüşe göre de bilinmiyordu Hindistan’da kadar Babür dönem ve bilinmeyen Japonya’da 18. yüzyıla kadar. Bu medeniyetlerin birçoğu tarafından paylaşılan ortak bir inanç, turkuazın bazı profilaktik özelliklere sahip olduğunu; kullanıcının sağlığıyla rengini değiştirdiği ve onu istenmeyen kuvvetlerden koruduğu düşünülüyordu.

Firuze Taşı Özellikleri

Firuze Taşı Özellikleri

Aztekler ile birlikte, turkuaz kakma altın , kuvars , malakit , püskürtme , açık yeşil , mercan , ve kabukları , tahrik edici (ve muhtemelen tören içine [ açıklama gerekli ] ) mozaik gibi nesneleri maskeleri (bir bazı insan kafatası bunların baz olarak), bıçaklar ve kalkanlar . Turkuazın nesnelerin baz malzemesine bağlanması için doğal reçineler , bitüm ve balmumu kullanıldı; bu genellikle ahşaptı , amakemik ve kabuk da kullanılmıştır. Aztekler gibi, Pueblo , Navajo ve Apache kabileleri, muska kullanımı için turkuaz besledi; ikinci kabile, taşın okçu ölü hedefini karşılayacağına inanır . Bu halklar arasında turkuaz mozaik kakmada, heykel eserlerinde kullanılmış ve toroidal boncuklara ve serbest biçimli kolyelere dönüştürülmüştür. Anasaziler arasında (Anasaziler) Chaco Canyon ve çevresindeki bölge bunların üretimi büyük ölçüde gelişmiştir ve turkuaz nesnelerin işlem olduğuna inanılmaktadır. Ayırt edici gümüşNavajo ve diğer Güneybatı Yerli Amerikan kabileleri tarafından üretilen takılar, günümüzde Avrupa etkilerinin bir sonucu olarak 1880 yılından beri düşünülen oldukça modern bir gelişmedir.

Pers olarak, turkuaz olduğu fiili yoğun (dan dekore nesneler için kullanılan bin için ulusal taş, sarıkların için bridles ) cami ve diğer önemli bina içinde ve dışında, her iki [ değiştir ] gibi Medrese-Şah Husein Camii arasında İsfahan . Farsça tarzı ve turkuaz kullanımı daha sonra orada Babür İmparatorluğu’nun kurulması, yüksek saflıkta altın mücevherlerde ( yakut ve elmas ile birlikte ) ve Tac Mahal gibi binalarda etkisi üzerine Hindistan’a getirildi.. Farsça turkuaz Arapça harflerle adanmış kelimelerle kazındı ve daha sonra altınla işlendi.

İthal turkuaz cabochons , mercan ile birlikte, daha yeşil bir renk tonunun tercih edildiği söylenen Tibet ve Moğolistan’ın gümüş ve altın mücevherlerinde yaygın olarak kullanılmıştır (ve hala da kullanılmaktadır) . Günümüzde yapılan turkuaz ile genellikle kabaca gümüş rengine yerleştirilmiş düzensiz kabaşonlara parlatılmış parçaların çoğu, Batı pazarlarına ucuz ihracat için tasarlanmıştır ve muhtemelen orijinal stilin doğru temsilleri değildir.

Eski Mısır turkuaz kullanımı kadarıyla uzanıyor İlk Hanedanı kendilerinden önceki ve; Bununla birlikte, muhtemelen mücevheri içeren en tanınmış parçalar Tutankamon’un mezarından, özellikle de Firavun’un taşla liberal olarak kakmalı ikonik mezar maskesinden kurtarılanlardır . Ayrıca halkalar ve göğüs adı verilen harika süpürge kolye süslüyordu . Altın olarak ayarlanan mücevher, boncuklar haline getirildi, kakma olarak kullanıldı ve genellikle carnelian , lapis lazuli ve daha sonraki parçalarda renkli cam eşliğinde bir bokböceği motifine oyuldu.. Tanrıça Hathor’la ilişkilendirilen turkuaz, Eski Mısırlılar tarafından o kadar sevildi ki , taklit edilecek ilk taş olan (tartışmalı olarak [ açıklama gerekli ] ), fayans olarak bilinen yapay sırlı seramik bir ürünün yarattığı adil yapı oldu .

Fransız yürütülen arkeolojik erken 20. yoluyla 19. yüzyılın ortalarından itibaren Mısır kazı. Tutankamon’un mezarı da dahil olmak üzere bu kazılar, batı dünyasında büyük ilgi gördü ve daha sonra mücevherleri, mimariyi ve zamanın sanatını etkiledi . 1810’dan beri pastel tonlarıyla tercih edilen Turkuaz, Mısır Revival parçalarının bir elyafıydı . Çağdaş Batı kullanımda, turkuaz en sık kesim karşılaşıldığında cabochon tr genellikle Kızılderili tarzı, gümüş yüzük, bilezik içinde, ya da yuvarlanır veya kabaca tıknaz kolye boncuk oyularak. Daha az malzeme fetişlere oyulabilirZuni tarafından hazırlananlar gibi . Güçlü gök mavisi değer olarak üstün kalırken, benekli yeşil ve sarımsı malzeme zanaatkârlar tarafından popülerdir .

Kültür dernekleri
Eski ve Yeni Dünyaların birçok kültüründe, bu değerli taş binlerce yıldır kutsal bir taş, iyi bir servet getiren veya bir tılsım olarak sayılmaktadır. [ Kaynak belirtilmeli ] Bu iddianın en eski kanıt bulundu Antik Mısır turkuaz kakma mezar mobilyalar yaklaşık 3000 M.Ö. kalma keşfedildi. [ alıntı gerekli ] Antik Pers İmparatorluğu’nda gök mavisi değerli taşlar daha önce doğal olmayan ölüme karşı koruma olarak boynu veya bileği takıyordu. Renk değiştirirlerse, kullanıcının kıyamet yaklaşımından korkmak için bir nedeni olduğu düşünülüyordu. [ alıntı gerekli ]Bu arada, turkuazın kesinlikle renk değiştirebileceği keşfedildi, ancak bunun mutlaka yaklaşmakta olan bir tehlikenin işareti olmadığını. Değişiklik, ışıktan veya kozmetik, toz veya cildin asitliğinden kaynaklanan kimyasal reaksiyondan kaynaklanabilir. [11]

Tanrıça Hathor , mayınlı olduğu Serabit el-Khadim’in hamisi olduğu için turkuaz ile ilişkilendirildi . Başlıkları arasında “Turkuaz Hanımefendi”, “Turkuaz Hanımı” ve “Turkuaz Ülkesi Hanım” yer aldı. [12]

Batı kültüründe, turkuaz aynı zamanda Aralık ayında doğanların geleneksel doğum taşıdır . Turkuaz da Musevi bir taş Başrahip ‘ın göğüs açıklanan, Exodus taş da yerli için kutsal kabul edilir bölüm 28. Zuni ve Pueblo Amerikan Southwest halkları. [13] [14] Kolomb öncesi Aztek ve Maya da değerli ve kültürel olarak önemli bir taş olarak değerlendirdi. [15]

taklitleri
Daha fazla bilgi edin
Bu bölüm gelmez alıntı herhangi kaynaklar .

Firuze Taşı Küpe

Firuze Taşı Küpe

Bunun gibi mavi-yeşil malzemeler, Bazı doğal mavi Batriyoidal krizokol ile drusy kuvars , bazen ile karıştırılmamalıdır veya taklit turkuaz için kullanılır.
Mısırlılar sırlı çanak çömlek ürünü fayansında yapay bir turkuaz taklidi üreten ilk kişilerdi . Daha sonra cam ve emaye de kullanıldı ve modern zamanlarda daha sofistike porselen , plastik ve çeşitli monte edilmiş, preslenmiş, yapıştırılmış ve sinterlenmiş ürünler (çeşitli bakır ve alüminyum bileşiklerinden oluşur) geliştirilmiştir: ikincisinin örnekleri arasında “Viyana turkuaz “, bakır oleat ile renklendirilmiş çöktürülmüş alüminyum fosfattan yapılmıştır ; ve ” neolit “, bir bayerit ve bakır (II) fosfat karışımı. Bu ürünlerin çoğu, hem fiziksel hem de kimyasal özelliklerde doğal turkuazdan belirgin şekilde farklıdır, ancak 1972’de Pierre Gilson , gerçek bir sentetik maddeye oldukça yakın bir tanesini tanıttı (kullanılan bir bağlayıcı sayesinde kimyasal bileşimde farklılık gösterir, yani en iyi taklit olarak tanımlanır. sentetik değil). Gilson turkuaz, hem tekdüze bir renkte hem de doğal Nevada malzemesinden farklı olarak siyah “örümcek ağı matrisi” damarlı olarak yapılır.

Günümüzde karşılaşılan turkuazın en yaygın taklidi , hem doğal hallerinde beyaz olan hem de turkuazınkine benzer doğal (ve ikna edici) siyah damarlara sahip boyalı howlit ve manyezittir . Boyalı kalsedon , jasper ve mermer daha az yaygındır ve çok daha az ikna edicidir. Turkuaz yerine bazen karıştırılan veya yerine kullanılan diğer doğal malzemeler şunlardır: varisit ve faustit ; [5] chrysocolla (özellikle emprenye zaman kuvars ); lazulit ; smithsonit ; hemimorfit ; wardite; ve mineral vivianit tarafından doğal olarak mavi renklendirilen odontolit veya “kemik turkuaz” adı verilen bir fosil kemik veya diş . Bugün nadiren karşılaşılırken, odontolit bir zamanlar güney Fransa’da büyük miktarlarda (özellikle turkuaz yerine geçmesi için) çıkarıldı .

Bu sahte ürünler, gemologlar tarafından , öncelikle büyütme altında yüzey yapısının tahribatsız, yakından incelenmesine dayanarak bir dizi test kullanılarak tespit edilir ; lekeler veya beyazımsı malzemenin lekeleriyle biberlenmiş özelliksiz, soluk mavi bir arka plan, doğal turkuazın tipik yüzey görünümüdür, üretilen taklitler hem renk (genellikle tek tip koyu mavi) hem de dokuda (genellikle taneli veya şekerli) radikal olarak farklı görünecektir. Cam ve plastik, yüzeyin hemen altında görünen kabarcıklar veya akış çizgileri ile çok daha fazla yarı saydamlığa sahip olacaktır. Boyalı taklitlerde tane sınırları arasındaki boyama görülebilir.

Bazı yıkıcı testler gerekli olabilir; örneğin, seyreltilmiş uygulama hidroklorik asit neden olur karbonatlar odontolite ve manyezit için köpürmek ısıtılmış sonda plastik bir göstergesi bu nedenle keskin kokusu neden olurken ve Hovlit, yeşile. Özgül ağırlık , kırılma indisi , ışık emilimi (bir malzemenin emme spektrumunda görüldüğü gibi ) ve diğer fiziksel ve optik özelliklerdeki farklılıklar da ayırma aracı olarak kabul edilir.

Tedaviler

Doğal Firuze Yüzük

Doğal Firuze Yüzük

İran’ın Horasan Eyaleti , Madan’da erken turkuaz madeni
Turkuaz, hem rengini hem de dayanıklılığını (artan sertlik ve gözenekliliğin azalması ) arttırmak için işlemden geçirilir . Değerli taşlarda sıklıkla olduğu gibi, tedaviyle ilgili tam açıklama sıklıkla verilmez. Gemologlar bu tedavileri, bazıları yıkıcı olan, yağ, balmumu veya plastik muameleyi ortaya çıkaracak göze çarpmayan bir noktaya uygulanan ısıtmalı bir probun kullanılması gibi çeşitli test yöntemleri kullanarak tespit edebilirler.

Ağda ve yağlama
Tarihsel olarak, hafif ağda ve yağlama, eski zamanlarda kullanılan, ıslatma etkisi sağlayan, böylece rengi ve parlaklığı artıran ilk tedavilerdi. Bu tedavi, özellikle tedavi edilen turkuaz genellikle başlamak için daha yüksek bir dereceye sahip olduğu için, gelenek tarafından az çok kabul edilebilir. Yağlı ve mumlu taşlar, yumuşak bir ısı altında veya çok fazla güneşe maruz kalırlarsa “terlemeye” eğilimlidirler ve zamanla beyaz bir yüzey filmi veya çiçek açabilirler. (Biraz beceri ile yağ ve balmumu tedavileri geri yüklenebilir.)

stabilizasyon
Plastik veya su bardağı ile muamele edilen malzeme “bağlı” veya “stabilize” turkuaz olarak adlandırılır. Bu işlem, başka türlü satılamaz kireçli Amerikan malzemesinin, bir ıslatma etkisi üretmek ve dayanıklılığı artırmak için epoksi ve plastikler ( polistiren gibi ) ve su bardağı (sodyum silikat) tarafından basınçla emprenye edilmesinden oluşur . Plastik ve su cam işlemleri ağda ve yağlamadan çok daha kalıcı ve stabildir ve yeterli iyileştirme sağlamak için yağ veya balmumu için çok kimyasal veya fiziksel olarak dengesiz olan malzemeye uygulanabilir. Tersine, stabilizasyon ve bağlanma çok radikal bir değişiklik tarafından reddedilir. [16]

Epoksi bağlama tekniği ilk olarak 1950’lerde geliştirildi ve bugün hala faaliyet gösteren bir şirket olan Arizona’nın Colbaugh Processing’e atfedildi. Amerikan malzemelerinin çoğunluğu şimdi bu şekilde işlense de, tamamlanması aylarca süren maliyetli bir süreçtir. [ alıntı gerekli ]

Boyama
Kullanımı Prusya mavisi görünümü, marka üniform “yardımcı” ya da tamamen rengini değiştirmek ve (genellikle bağlama tedavileri ile bağlantılı olarak), diğer boyalar, bazı titiz hileli olarak kabul edilir : [16] , bazı boya solmaya veya ovmak olabilir, özellikle de Turkuaz damarlarını koyulaştırmak için boyalar da kullanılmıştır.

sulandırma
Muhtemelen muamelelerin en uç noktası, tek başına kullanılmak için çok küçük olan ince turkuaz malzeme parçalarının toz haline getirildiği ve daha sonra katı bir kütle oluşturmak üzere reçine ile bağlandığı “sulandırma” dır. Sıklıkla “sulandırılmış turkuaz” olarak satılan malzeme , tamamen reçineler ve boyalardan yapılmış, çok az veya hiç doğal taş içermeyen yapaydır . Ticarette yeniden oluşturulan turkuaz genellikle “blok turkuaz” veya sadece “blok” olarak adlandırılır.

destek
Daha ince turkuaz genellikle ince dikişler olarak bulunduğundan, takviye için daha güçlü bir yabancı madde tabanına yapıştırılabilir . Bu taşlar “destekli” olarak adlandırılır ve Güneybatı ABD’deki tüm ince kesilmiş turkuazın desteklenmesi standart bir uygulamadır. Bu bölgenin yerli halkları , turkuazın önemli ölçüde kullanılması ve yıpranması nedeniyle, desteğin ince kesilmiş levhaların ve turkuazın kabaşonlarının dayanıklılığını arttırdığını bulmuşlardır. Taş desteklenmezse sık sık çatlayacağını gözlemlerler. İlk destek malzemeleri arasında eski model T pillerin kılıfları, eski fonograf kayıtları ve son zamanlarda epoksi çelik reçineler yer alıyordu . Turkuaz desteği Amerikan yerlilerinin dışında pek bilinmemektedir.ve Güneybatı ABD mücevher ticareti. Destek, yüksek kaliteli turkuazın değerini azaltmaz ve gerçekten de en ince kesilmiş Amerikan ticari değerli taşlarında işlem beklenir. [ alıntı gerekli ]

Değerleme ve bakım
Daha fazla bilgi edin
Bu bölüm gelmez alıntı herhangi kaynaklar .

Çok çeşitli farklı renklendirme gösteren matris turkuaz levha
Rengin sertliği ve zenginliği turkuaz değerinin belirlenmesinde en önemli faktörlerden ikisidir; Renk bireysel zevk meselesi iken, genellikle en çok arzu güçlü olduğunu, konuşma gökyüzü için robin yumurta mavi (yumurta referans Amerikan robin ). [9] Renk ne olursa olsun, birçok uygulama için turkuaz yumuşak veya kireçli olmamalıdır; işlenmiş olsa bile, daha az turkuazın ait olduğu daha küçük malzeme zamanla solmaya veya renk değiştirmeye eğilimlidir ve mücevherlerde normal kullanıma dayanamaz.

Turkuazın bulunduğu ana kaya veya matris genellikle lekeler veya taştan örgülü bir desende taştan geçen kahverengi veya siyah damarlar ağı olarak görülebilir; bu damarlanma, sonuç tamamlayıcı ise taşa değer katabilir, ancak böyle bir sonuç nadirdir. Bu malzeme bazen “örümcek ağı matrisi” olarak tanımlanır; en çok Güneybatı Amerika Birleşik Devletleri ve Uzak Doğu’da değer görmektedir , ancak Yakın Doğu’da çok takdir edilmemektedir.kusursuz ve damarsız malzeme idealdir (damarın ne kadar tamamlayıcı olmasına bakılmaksızın). Renk bütünlüğü istenir ve bitmiş parçalarda işçilik kalitesi de bir faktördür; bu cila kalitesini ve taşın simetrisini içerir. Kalibre edilmiş taşlar, yani standart mücevher ayarı ölçümlerine yapışan taşlar da daha fazla aranabilir. Gibi mercan ve diğer opak taşlar, turkuaz yaygın milimetre ziyade ağırlıkta fiziksel boyutuna göre bir fiyatla satılmaktadır.

Turkuaz , bazıları diğerlerinden daha kalıcı ve radikal olmak üzere birçok farklı şekilde tedavi edilir . Bu tedavilerin bazılarının kabul edilebilir olup olmayacağı konusunda tartışma vardır, ancak evrensel olarak az çok affedilebilir: Bu, rengini ve parlaklığını geliştirmek için çoğu turkuaz rengine uygulanan hafif ağda veya yağlamadır ; eğer malzeme başlamak için yüksek kalitede ise, çok az balmumu veya yağ emilir ve turkuaz bu nedenle güzelliği için bu kalıcı tedaviye dayanmaz. Diğer tüm faktörler eşit, işlenmemiş turkuaz her zaman daha yüksek bir fiyat verecektir. Yapıştırılmış ve sulandırılmış malzeme önemli ölçüde daha az değerlidir.

Bir fosfat minerali olan turkuaz doğal olarak kırılgandır ve çözücülere duyarlıdır; parfüm ve diğer kozmetikler , cilaya saldıracak ve çoğu ticari mücevher temizleme sıvısı gibi cilt yağları gibi turkuaz mücevherlerin rengini değiştirebilir. Direkt güneş ışığına uzun süre maruz kalmak da turkuazın rengini değiştirebilir veya dehidrate edebilir. Bu nedenle, bu tür mücevherleri giyerken dikkatli olunmalıdır: güneş koruyucu ve saç spreyi dahil kozmetikler, turkuaz mücevher takılmadan önce uygulanmalı ve bir kumsala veya güneş banyosu olan başka bir ortama giyilmemelidir. Kullanımdan sonra, turkuaz kalıntı birikmesini önlemek için yumuşak bir bezle hafifçe temizlenmeli ve daha sert taşlar tarafından çizilmemesi için kendi kabında saklanmalıdır. Hava geçirmez bir kapta saklanırsa turkuaz da olumsuz etkilenebilir.