OTANT�K TA�

SİYAH ATEŞ OPAL MULTİCOLOR 5.47 KARAT

GEMSTONE (DEĞERLİ TAŞLAR)
Siyah Ateş Opal Taşı
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 5.47 KARAT
 • 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ ÜCRETSİZ
 • AYNI GÜN KARGO
 • EŞİ YOKTUR
 • KDV DAHİL
 • MULTİCOLOR
 • SİYAH ATEŞ OPAL
 • WELO ETOPYA

Ateş Opal parlak sarı, parlak turuncu veya parlak kırmızı arka plan rengine sahip opal bir çeşittir. Bu sayfadaki  fotoğraftaki taşlar ateş opalidir. Adlarını ateşli arka plan renginden alırlar.

Siyah Ateş Opal

Siyah Ateş Opal

Değerli Opal , opal ışık kaynağı altında “oynatıldığında”, “renk oyunu” sergileyen herhangi bir opal, spektral renklerin yanıp sönen bir görüntüsünü veren bir isimdir. Bu sayfadaki ikinci fotoğraf değerli opal çeşitlerini göstermektedir.
Ortak Opal , “oyun rengini” göstermeyen ve onu ateş opal yapan bir arka plan rengine sahip olmayan çeşitli opaldır.

“Ateş opal” adı vücut rengiyle ilgili – ateşli sarı, ateşli turuncu veya ateşli kırmızıdır. “Flaş” ile ilgili değil.
İçindekiler

Değerli Yangın Opalı: Açık turuncu renkli ve yeşilimsi ve morumsu bir renk oyununa sahip, şeffaf şeffaf bir opal. Onun renk ve turuncu vücut renginden dolayı, “değerli ateş opal” olarak adlandırılabilir. Etiyopya’da madencilikten kesilen yaklaşık 2.2 karat ağırlığındaki 12 x 8 milimetre ovaldir.
Değerli Ateş Opal

Birkaç ateş opal örneği “rengarenk” sergiler. Bu örneklerin, ateş opalinin ateşli arka plan rengine ve değerli bir opalin renk tonuna sahip olması. Bazı insanlar bu özel taşları “kıymetli ateş opal” olarak adlandırırlar.

Opal, ışık altında oynatıldığında ya da taş içinde bulunan bir kütük parlaması olduğunda, rengin oyundaki rengi parlak parlak renkler olabilir. Ekteki fotoğraf Etiyopya’da bulunan malzemeden değerli bir ateş opal kesimidir. Bir yönden yeşil bir neon rengi ve başka bir yönden neon mavisi renginde bir renk sergiler. Birkaç yönden ikisini de biraz görebilirsiniz.

Geçtiğimiz on yılda, Etiyopya istikrarlı bir güzel opal üreticisi haline geldi. Bunun çoğu, oyun rengiyle turuncu yarı saydam opallerden sarıdır. Etiyopya Opal ile ilgili makalemizi görün.
Yönlü Ateş Opal

Faceted Fire Opal: Bu üç taş, ateşli bir arka plan rengiyle opal örneklerine verilen “ateş opal” renk aralığını gösterir. Turuncu ve sarı taşlar uykulu bir translüsansa sahipken, kırmızı taş yarı saydam, neredeyse opaktır.

Turuncu taş yaklaşık 7 x 9 milimetredir ve Oregon’da çıkarılmıştır. Bu rengin ateş opal bazen “mandalina opal” denir.

Kırmızı taş yaklaşık 8 x 10 milimetredir ve Meksika’da çıkarılmıştır. Bu rengin ateş opal genellikle “kiraz opal” denir.

Sarı taş yaklaşık 9 milimetredir ve Nevada’da çıkarılmıştır. Bu rengin ateş opal bazen “limon opal” denir.
Yangın Opalleri Nasıl Kesilir?

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE %100 DOĞAL 5.47 KARAT MULTİCOLOR ETOPYA SİYAH ATEŞ OPAL TAŞI ÜZERİNDE GÖRDÜĞÜNÜZ RENK DOYUMUNU PARMAĞINIZDA GÖREBİLİRSİNİZ ; ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR;925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ KOLYE VEYA YÜZÜK TARAFIMIZCA ÜCRETSİZ YAPILACAKTIR;

Öğe Adı Doğal Siyah Ateş Opal 
    Oval  Cabochan şekil 
    Boyut 13.70 x 9.40 x 3.90 mm 
    Ağırlık:  5.47 Cts 
    Renk : Çok renkli 
   Berraklık :  VS (Çok Hafif İçerme)
   Menşei Etiyopya 
   IŞILTI : En Yanıp sönen 
    sertlik : 5.5
Yangın opalleri çeşitli şekillerde kesilir. Bazıları yönlü taşlar olarak kesilir, diğerleri ise cabochons olarak kesilir. Kesici, taşın nasıl en çekici olacağını düşündüğünü belirler. Ateş opalini kesmek için bir kural yoktur.

Şeffaf ateş opalleri genellikle, gelen ışıkla aydınlatılabilmeleri için birbirinden farklıdır. Eğer muhteşem bir oyun rengine sahiplerse, en değerli opal gibi bir kaboona kesilebilirler. Eğer renk oyunu küçükse, biraz şaşırtma süresine sahip bir taşa kesilebilir.

Yarı saydam taşlar genellikle cabochons’a kesilir, ancak oldukça opak bir ateş opaline yarı saydam bir görünüme sahip olan bir renk ile oldukça gözenekli bir taşa kesilir. Yukarıdaki fotoğraftaki üç yönlü taş, karşı karşıya kalan saydam taşların harika örnekleridir.
Kırmızı Cantera Opal

Opal Taşı Özellikleri

Opal Taşı Özellikleri

Cantera Opal: Meksika’da bulunan ateş opalinin çoğu, riyolit bir ana kayadır. Opalin riyolitten hasar görmeden çıkarılması zordur. Bu nedenle, bazı kesiciler, kubbede ateş opal penceresi olan bir riyolit kabini kestiler. Bu kesim tarzına sahip kabinler “cantera opal” olarak bilinir. Pek çok insan onları sever.pal , hidratlı amorf bir silika formudur (Si02, nH20); Su içeriği ağırlıkça% 3 ila% 21 arasında olabilir, ancak genellikle% 6 ila% 10 arasındadır. Amorf karakterinden dolayı mineral olarak sınıflandırılan kristalin silika formlarından farklı olarak mineraloit olarak sınıflandırılır. Nispeten düşük bir sıcaklıkta çökelir ve limonit , kumtaşı , riyolit , marn ve bazalt ile en yaygın olarak bulunan hemen hemen her türlü kayaç çatlaklarında oluşabilir. Opal, Avustralya’nın ulusal taştır . [4]

İki geniş opal sınıfı vardır: değerli ve ortak. Değerli opal renkli oyunların rengini gösterir, ortak opal yoktur. [5] Oyundaki renk, “beyaz ışıkta döndüklerinden, belirli minerallerden renkli ışığın yanıp sönmesiyle sonuçlanan yalancı bir optik etki” olarak tanımlanır. [6] Değerli opalin iç yapısı, ışığın kırılmasına ve sonuç olarak renklerin oynamasına neden olur. Oluşturduğu koşullara bağlı olarak opal saydam, yarı saydam veya opak olabilir ve arka plan rengi beyaz, siyah veya görsel spektrumun hemen hemen her rengi olabilir. Siyah opal en nadir görülen, beyaz, gri ve yeşil ise en yaygın olanıdır. Ek olarak, opal, bir yanardönerlik şekli olan adularesans sergileyebilir.
içindekiler

Değerli opal [ değiştir ]
Değerli opal, düzenli, sıkıca paketlenmiş düzlemlerde düzenlenmiş silikon dioksit moleküllerinin kürelerinden oluşur. (İdealleştirilmiş diyagram)
Coober Pedy, Güney Avustralya’dan görülebilen spektrumun hemen hemen her rengini ifade eden çok renkli kaba kristal opal
Değerli opal iktiyoz omurga yerine; Örnek ekran, Güney Avustralya Müzesi

Değerli opal, iç renklerin değişken bir etkileşimini gösterir ve bir mineraloid olsa da, bir iç yapıya sahiptir. Mikroskobik ölçeklerde, değerli opal, altıgen veya kübik bir yakın kafes içinde, 150 ila 300 nm çapındaki silika kürelerden oluşur. 1960’ların ortalarında JV Sanders tarafından gösterilmiştir [7] [8] bu sıralı silika küreler opalin mikroyapısından geçen ışığın karışmasına ve kırılmasına neden olarak iç renkleri üretir. [9] Boyutların düzenlenmesi ve bu kürelerin paketlenmesi, değerli opalın kalitesini belirler. Düzenli olarak paketlenmiş küre düzlemleri arasındaki mesafenin görünür ışığın bir bileşeninin dalgaboyunun yarısı kadar olduğu yerlerde, bu dalga boyunun ışığı istifli düzlemlerin oluşturduğu ızgaradan sapmaya maruz kalabilir. Gözlenen renkler, düzlemler arasındaki mesafe ve gelen ışığa göre düzlemlerin oryantasyonu ile belirlenir. Süreç Bragg’in kırılma yasası ile açıklanabilir.

Görünür ışık opalın geniş kalınlıklarından geçemez. Bu, fotonik kristalde optik bant boşluğunun temelidir. Opallerin görünür ışık için fotonik kristaller olduğu fikri 1995 yılında Vasily Astratov’un grubu tarafından dile getirildi . [10] Ayrıca, mikro kırıklar sekonder silika ile doldurulabilir ve katılaşma sırasında opal içinde ince lameller oluşturabilir. Opalesans terimi genellikle doğru ve renkli bir oyun olarak adlandırılan bu eşsiz ve güzel fenomeni tanımlamak için yaygın ve yanlış olarak kullanılır. Tersine, opalesans, ortak veya potch opalın sütlü, bulanık görünümüne doğru şekilde uygulanır. Potch bir renk oyunu göstermiyor.

Siyah Ateş Opal

Siyah Ateş Opal

Değerli taş kullanımı için çoğu opal kesilir ve bir kabaşon oluşturacak şekilde parlatılır. “Katı” opal, tamamen değerli opalden oluşan cilalı taşlarla ilgilidir. “Katı” üretmek için çok ince opaller, çekici taşlar oluşturmak için diğer malzemelerle birleştirilebilir. Bir opal dublet, koyu renkli bir malzeme tabakası, en çok iroton, koyu veya siyah ortak opal (çömlek), oniks veya obsidiyen ile desteklenen, nispeten ince bir değerli opal tabakadan oluşur. Koyu arka plan, renk oyununu vurgular ve daha hafif bir potch’den daha çekici bir ekrana neden olur. Bir opal üçlü bir çiftliğe benzer, ancak üçüncü bir tabakası, üstte açık kuvars veya plastik kubbeli bir kapağı vardır. Kapak yüksek bir cila alır ve opal için koruyucu bir tabaka olarak görev yapar. Üst katman, genellikle daha düşük kalitedeki opal altının rengini vurgulamak için bir büyüteç gibi davranır. Triplet opalleri bu nedenle daha yapay bir görünüme sahiptir ve değerli opal olarak sınıflandırılmamıştır. Değerli opalin takı uygulamaları, opalin nispeten yüksek su içeriğine ve çizilmeye yatkınlığına bağlı olarak ısıya karşı hassasiyeti ile sınırlı olabilir. [11] Modern parlatma teknikleriyle birleştirildiğinde, ikili opal, fiyatın bir kısmında siyah veya kaya opaline benzer bir etki yapar. Doublet opal ayrıca, üçlü opal seçeneklerden farklı olarak, üstte görülebilen ve dokunabilen katman olarak orijinal opal’e sahip olma avantajına sahiptir.
Ortak opal [ değiştir ]

Opal Taşı Faydaları

Opal Taşı Faydaları

Slovakya’dan beyaz ve mavi opal

Bir renk oyununu gösteren değerli taş çeşitlerinin yanı sıra, diğer ortak opal türleri arasında süt opal, sütlü mavimsi yeşilimsi (bazen de taş kalitesi olabilir); reçineli bir parlaklık ile bal sarısı olan reçine opal; ahşapta organik materyalin opal ile değiştirilmesinden kaynaklanan ahşap opal; [12] kahverengi veya gri olan menilit ; hyalite , bazen Muller’ın camı olarak adlandırılan renksiz, cam temiz bir opal; sıcak su kaynakları veya geysers etrafında biriktirilen silika sinter olarak da adlandırılan geyserit ; ve diyatomeli toprak , diatom kabuklarının veya testlerinin birikimi.
Diğer opal çeşitleri [ değiştir ]
Opaldeki yangının parlaklığı 1 ila 5 arasında bir ölçekte (5 en parlak olanı)

Ateş opal, sarı renkten turuncuya ve kırmızıdan oluşan sıcak vücut renklerine sahip saydam bir opal için şeffaftır. Genellikle herhangi bir renk oyunu göstermese de, bazen bir taş parlak yeşil yanıp söner. En ünlü yangın opalleri kaynağı Meksika’daki Querétaro eyaletidir; Bu opaller genellikle Meksikalı ateş opalleri olarak adlandırılır. Renk göstermeyen ateş opalleri bazen jöle opal olarak adlandırılır. Meksika opalleri bazen kesme ve cilalamaya izin verecek kadar sert ise riyolitik konak malzemelerinde kesilir. Bu Meksika opal türü Cantera opal olarak adlandırılır. Ayrıca Meksikalı su opalı olarak anılan Meksika’dan bir tür opal, mavimsi veya altın bir iç parlaklık sergileyen renksiz bir opaldır. [14]

Girasol opal bazen yanlış ve yanlış bir şekilde ateş opalları, Madagaskar bir şeffaflık ya da yıldız etkisi, düzgün kesildiğinde görüntüler yarı saydam tipi sütlü kuvars için bir tür ifade etmek için kullanılan bir terimdir. Bununla birlikte, gerçek girasol opal [14] , etraftaki ışık kaynağını takip eden mavimsi bir parıltı veya parlaklık sergileyen bir tür hyalit opaldır . Değerli opalde görüldüğü gibi renk değil, mikroskobik inklüzyonların etkisi. Bazen Meksika’dan geldiği zaman su opal olarak da anılır. Bu tür opalin en önemli iki yeri Oregon ve Meksika’dır. [ kaynak belirtilmeli ]

Peru opal (aynı zamanda mavi opal olarak da bilinir) Peru’da bulunan opak bir mavi-yeşil taşı olan yarı-opaktır ve çoğunlukla matriksi daha opak taşlara dahil etmek üzere kesilir. Renk gösterimini göstermez. Mavi opal da, Owyhee bölgesindeki Oregon’dan ve Virgin Vadisi’nin etrafındaki Nevada’dan geliyor . [ kaynak belirtilmeli ]

Opal da diatomlardan oluşur. Diatomlar mikroskopik, utangaç, su organizmalarıdır. Öldüklerinde ve gölün veya körfezin ya da okyanusun dibinde bir tabaka oluşturduklarında, opalden oluşan kabukları, kaya diyatomiti için “taneler” oluştururlar. Bu tortul kaya, beyaz, opak ve kireçlidir. [15] Diatomit, ince partikül boyutuna ve çok gözenekli bir yapıya sahip olduğu ve su adsorpsiyonunu arttırmak için bahçecilik yaptığı için filtreleme veya adsorbe etme gibi birçok endüstriyel kullanıma sahiptir.
Tarihçe

Siyah Ateş Opal

Siyah Ateş Opal

Opal antik çağda nadir ve çok değerliydi. Avrupa’da, kraliyet tarafından verilen bir mücevher oldu. [16] [17] 19. yüzyılda Avustralya’da büyük tortuların açılmasına kadar, bilinen tek kaynak Slovakya’daki Roma sınırının ötesinde enervenica idi. [18]
Kaynaklar
Yowah’dan (Yowah Nut [19] ), Queensland’dan cilalanmış opal
Boulder opal, Winton, Queensland yakınındaki Carisbrooke İstasyonu

Avustralyalı opal, dünyadaki değerli opal arzının% 95-97’sini, [20] [21] , Güney Avustralya eyaletinin dünya arzının% 80’ini karşılayan muhasebe olarak sık sık dile getirilmiştir. [22] Son veriler, dünyadaki değerli opal arzının değişmiş olabileceğini düşündürmektedir. 2012 yılında, Etiyopya opal üretiminin Birleşik Devletler Jeolojik Araştırması tarafından 14.000 kg (31.000 lb) olduğu tahmin edilmektedir. [23] USGS verileri aynı dönemden (2012), Avustralya opal üretiminin 41 milyon dolar olduğunu gösteriyor. [24] Ölçüm birimlerinden dolayı, Avustralya ve Etiyopya opal üretimini doğrudan karşılaştırmak mümkün değildir, ancak bu veriler ve diğerleri Avustralya opal üretimi için verilen geleneksel yüzdelerin fazla abartılmış olabileceğini düşündürmektedir. [25] Ancak, USGS raporundaki verilerin geçerliliği Laurs ve ark. 2012 Etiyopya opal çıktısını ( Wegal Tena’dan ) sadece 750 kg (1,650 lb) olarak tahmin eden [ kaynak belirtilmeli ] ve Mesfin, [ kaynak belirtilmeli ] .
Avustralya [ değiştir ]

Güney Avustralya’daki Coober Pedy kasabası önemli bir opal kaynağıdır. Dünyanın en büyük ve en değerli mücevher opal ” Olimpik Australis ” Ağustos 1956 yılında Coober Pedy “Sekiz Mile” opal alanında bulundu. 17.000 karat (3.4 kg; 7.5 lb) ağırlığında ve 11 inç (280 mm) uzunluğunda, 4 yüksekliğinde   3 ⁄ 4 inç (120 mm) ve 4 genişlik   1 ⁄ 2 inç (110 mm). [26] Coober Pedy’nin yaklaşık 250 km (160 mil) kuzey batısında yer alan Mintabie Opal Field da büyük miktarlarda kristal opal ve daha az siyah opal üretti. Yıllar içinde, Coober Pedy opal olarak yanlış denizaşırı satıldı. Siyah opal, Avustralya’da bulunan en iyi örneklerden biri olduğu söyleniyor.

Güney Avustralya’daki Andamooka , aynı zamanda matriks opal, kristal opal ve siyah opal gibi önemli bir üreticidir. Yeni Güney Galler’deki bir başka Avustralya kasabası olan Lightning Ridge , karanlığın karanlık bir arka planını (koyu griden mavi-siyahın renk oyununu gösteren) içeren ana opal kaynağıdır. Boulder opal, koyu renkli silisli bir demirtaş matrisinde beton ve kırıntılı dolgulardan oluşur. Kuzeyde Kynuna’dan, güneyde Yowah ve Koroit’e kadar batı Queensland’da sporadik olarak bulunur. [27] Güney Batı Queensland’daki en büyük miktarları Jundah ve Quilpie civarında bulunur . Avustralya ayrıca Yeni Güney Galler’deki dinozor kemikleri ve Güney Avustralya’daki deniz canlıları dahil olmak üzere fosil kalıntılarını opalize etmiştir . [28]
Etiyopya [ değiştir ]

Kuzey Afrika’da opalın M.Ö. 4000 kadar erken bir tarihte yapıldığını bildirmesine rağmen, Ethiopia’dan gelen gem opal’in ilk yayınlanmış raporu, Kuzey Shewa Eyaleti, Menz Gishe Bölgesindeki değerli opal keşfiyle 1994’te ortaya çıktı. [29] Çoğunlukla nodüller biçiminde bulunan opal, volkanik kökenlidir ve ağırlıklı olarak riyolitin yıpranmış tabakaları içinde bulunur. [30] Bu Shewa Eyaletinin opal rengi çoğunlukla koyu kahverengiydi ve çatlama eğilimi vardı. Bu nitelikler mücevher ticaretinde popüler olmamıştır. 2008 yılında, Shewa Eyaletinin yaklaşık 180 km kuzeyinde, Etiyopya’nın Wollo Eyaletindeki Wegel Tena kasabası yakınlarında yeni bir opal depo bulundu. Wollo Eyaletindeki opal, önceki Etiyopyalı opal buluntulardan farklıydı, çünkü Avustralya ve Brezilya’nın sedimanter opallerine daha açık bir şekilde benziyordu, hafif bir arka plan ve genellikle canlı bir renk oyunu. Daha çok “Welo” veya “Wello” opal olarak anılan Wollo Eyaleti opal, mücevher ticaretinde baskın Etiyopya opal oldu. [32]
Gem sınıf Etiyopya Welo değerli opal kolye
Virgin Vadisi, Nevada [ değiştir ]
Virgin Valley, Nevada, ABD’den çok renkli kaba opal örneği

Siyah Ateş Opal Satış

Siyah Ateş Opal Satış

Virgin Valley [33] kuzey Nevada’daki Humboldt İlçesi’nin opal alanları çok çeşitli siyah, kristal, beyaz, ateş ve limon opalı üretir. Siyah ateş opal, Nevada’nın resmi taştır. Değerli opallerin çoğu kısmi odun değiştiricidir. Değerli opal, bir “lode” depoziti olarak kabul edilen yeraltı horizonu veya bentonit zonu içinde barındırılır ve bulunur. Yerinde birikimlerden uzaklaşan opaller alüvyal olup plaser yatakları olarak kabul edilir. Miyosen opalize dişler, kemikler, balıklar ve bir yılan başı bulunmuştur. Opalin bir kısmı yüksek su içeriğine sahiptir ve kurutulduğunda kurutulabilir ve çatlayabilir. Virgin Vadisi’nin en büyük üretim madenleri ünlü Rainbow Ridge, [34] Royal Peacock, [35] Bonanza, [36] Opal Kraliçe, [37] ve WRT Stonetree / Siyah Güzellik [38] madenleri olmuştur. “Roebling opal” olarak bilinen Smithsonian Institution’daki en büyük cilasız siyah opal, [39] , 1917’de Rainbow Ridge Mine’in tünel kısmından çıktı ve 2.585 karat (517.0 g; 18.24 oz) ağırlığındaydı. Smithsonian Enstitüsü’nün en büyük cilalı siyah opal, Virgin Valley’deki Royal Peacock opal madeninden geliyor ve 160 karat (32 gr; 1.1 oz) ağırlığında ve “Siyah Tavuskuşu” olarak biliniyor. [40]
Meksika [ değiştir ]

Bu bölüm herhangi bir kaynak belirtmemektedir . Lütfen güvenilir kaynaklara alıntılar ekleyerek bu bölümü geliştirmeye yardımcı olun. Kaynaksız materyal itiraz edilebilir ve kaldırılabilir . (Aralık 2016) ( Bu şablon mesajını nasıl ve ne zaman kaldırılacağını öğrenin )

Opal, Querétaro eyaletindeki madencilik ve üretim merkezinin bulunduğu merkezi Meksika’da önemli miktarda ve çeşitlilik gösterir. Bu bölgede opal yatakları başlıca olarak üç belediyenin dağ sıralarında yer alır: Colón , Tequisquiapan ve Ezequiel Montes . 1960’larda 1970’lerin ortalarına kadar Querétaro madenleri ağır bir şekilde mayınlandı. Bugünün opal madencileri, kaliteli opalleri bulmak için çok daha kolay olduğunu ve o zamanlar bir sürü renk ve renk oyununun bulunduğunu rapor ederken, günümüzde mücevher kalitesi seçeneklerinin gelmesi ve yüzlerce ABD doları veya daha fazlasına komuta edilmesi çok zor.

Querétaro’daki en eski maden, Santa Maria del Iris’dir. Bu maden 1870 civarında açıldı ve o zamandan beri en az 28 defa yeniden açıldı. Şu anda Querétaro’nun çevresindeki bölgelerde yaklaşık 100 maden var, ama çoğu şimdi kapalı. En iyi opaliteler, Santa Maria del Iris madeninden geldi. Bunu La Hacienda la Esperanza, Fuentezuelas, La Carbonera ve La Trinidad takip etti. Jalisco eyaletindeki önemli yataklar 1950’lerin sonuna kadar keşfedilmemişti.

1957’de Alfonso Ramirez (Querétaro’dan), Magdalena’daki Huitzicilapan çiftliğinin yakınındaki Tequila volkanının dış kısmında yer alan Jalisco – La Unica’daki ilk opal madeni keşfetti. 1960’a gelindiğinde, bu bölgede sadece 500 bilinen opal mayın vardı. Aynı zamanda opal (daha az kaliteli) üreten ülkenin diğer bölgeleri, Avustralyalı opallere benzer bir opak opal üreten Guerrero’dur (bu opallerin bazıları, renklerini iyileştirmek için ısıyla dikkatle işlenirler. alan şüpheli olabilir). Ayrıca Morelos , Durango , Chihuahua , Baja California , Guanajuato , Puebla , Michoacán ve Estado de México’da bazı küçük opal mayınları da vardır.
Diğer yerler

Siyah Ateş Opal Taşı

Siyah Ateş Opal Taşı

Amerika Birleşik Devletleri’nde beyaz taban opal veya kremsi opal başka bir kaynak Spencer, Idaho . [41] Bulunan opalin yüksek bir yüzdesi ince tabakalarda ortaya çıkar.

Dünyadaki değerli opal diğer önemli mevduatlar Çek Cumhuriyeti, Kanada, Slovakya, Macaristan, Türkiye, Endonezya, Brezilya ( Pedro II, Piauí [42] ), Honduras (daha doğrusu Erandique’de ), Guatemala ve Nikaragua’da bulunabilir. .

2008’in sonlarında NASA , Mars’ta opal birikintileri keşfettiğini açıkladı. [43]
Ateş Opal Değeri

Bir ateş opalinin değeri, rengin istenen ve tekdüzeliğine dayanır; sarı, değerin düşük ucunda ve kırmızı, yüksek uçta bulunur.

Saydam taşlar transparan taşlara tercih edilir. En iyi yangın opalı genellikle en iyi değerli opalden daha düşük fiyatlar için satıyor; Bununla birlikte, istisnai renkteki ateş opal örnekleri, daha az etkileyici renk tonuyla değerli opal örneklerinden daha yüksek fiyatlar için satış yapacaktır.

“Ateş opalının belirleyici özelliği, taş boyunca arka plan rengi olarak işlev gören sarı, turuncu veya kırmızı ateşli renktir.”
Ateş Opalının Dayanıklılığı

Fire opal, 5,5 ila 6 Mohs sertliğine sahiptir, bu da günlük kullanım sırasında karşılaşabileceği birçok nesne tarafından çizilebilecek kadar yumuşaktır. Ateş opalinin ayrıca düşük bir mukavemeti vardır, bu da kolayca yırtılabilecek veya kırılabileceği anlamına gelir.

Ateş opalı en çok küpe takma, pim ve genellikle sert aşınmaya maruz bırakılmamış mücevheratlarda kullanılır. Bir ateş opali bir halka halinde ayarlanırsa, özellikle taşın aşınmaya ve darbelere karşı korunması için tasarlanmış bir ayar önerilir.

Yangın Opal Bölgeleri

Meksika , yaklaşık 100 yıldır dünyanın birincil yangın opal kaynağı olmuştur. Meksikalı tortuları saydam, parlak turuncu ve turuncu-kırmızı malzemeye kadar saydam miktarda üretmektedir. Şeffaf malzemenin bir kısmı, ticari takılar içine monte edilmiş ve rengi nedeniyle “mandalina opal” olarak tarif edilmiştir.

1990’larda Etiyopya önemli bir opal kaynağı oldu. Etiyopya opalının çoğu ateş opal ve değerli ateş opalidir. Avustralya , Brezilya , Honduras , Guatemala , Nevada ve Oregon’da daha küçük miktarlarda ateş opal üretilmektedir.

SİYAH ATEŞ OPAL MULTİCOLOR 5.47 KARAT

GEMSTONE (DEĞERLİ TAŞLAR)
Siyah Ateş Opal Taşı
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 5.47 KARAT
 • 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ ÜCRETSİZ
 • AYNI GÜN KARGO
 • EŞİ YOKTUR
 • KDV DAHİL
 • MULTİCOLOR
 • SİYAH ATEŞ OPAL
 • WELO ETOPYA
Ürün Açıklaması Video Tanıtım Yorumlar

Ateş Opal parlak sarı, parlak turuncu veya parlak kırmızı arka plan rengine sahip opal bir çeşittir. Bu sayfadaki  fotoğraftaki taşlar ateş opalidir. Adlarını ateşli arka plan renginden alırlar.

Siyah Ateş Opal

Siyah Ateş Opal

Değerli Opal , opal ışık kaynağı altında “oynatıldığında”, “renk oyunu” sergileyen herhangi bir opal, spektral renklerin yanıp sönen bir görüntüsünü veren bir isimdir. Bu sayfadaki ikinci fotoğraf değerli opal çeşitlerini göstermektedir.
Ortak Opal , “oyun rengini” göstermeyen ve onu ateş opal yapan bir arka plan rengine sahip olmayan çeşitli opaldır.

“Ateş opal” adı vücut rengiyle ilgili – ateşli sarı, ateşli turuncu veya ateşli kırmızıdır. “Flaş” ile ilgili değil.
İçindekiler

Değerli Yangın Opalı: Açık turuncu renkli ve yeşilimsi ve morumsu bir renk oyununa sahip, şeffaf şeffaf bir opal. Onun renk ve turuncu vücut renginden dolayı, “değerli ateş opal” olarak adlandırılabilir. Etiyopya’da madencilikten kesilen yaklaşık 2.2 karat ağırlığındaki 12 x 8 milimetre ovaldir.
Değerli Ateş Opal

Birkaç ateş opal örneği “rengarenk” sergiler. Bu örneklerin, ateş opalinin ateşli arka plan rengine ve değerli bir opalin renk tonuna sahip olması. Bazı insanlar bu özel taşları “kıymetli ateş opal” olarak adlandırırlar.

Opal, ışık altında oynatıldığında ya da taş içinde bulunan bir kütük parlaması olduğunda, rengin oyundaki rengi parlak parlak renkler olabilir. Ekteki fotoğraf Etiyopya’da bulunan malzemeden değerli bir ateş opal kesimidir. Bir yönden yeşil bir neon rengi ve başka bir yönden neon mavisi renginde bir renk sergiler. Birkaç yönden ikisini de biraz görebilirsiniz.

Geçtiğimiz on yılda, Etiyopya istikrarlı bir güzel opal üreticisi haline geldi. Bunun çoğu, oyun rengiyle turuncu yarı saydam opallerden sarıdır. Etiyopya Opal ile ilgili makalemizi görün.
Yönlü Ateş Opal

Faceted Fire Opal: Bu üç taş, ateşli bir arka plan rengiyle opal örneklerine verilen “ateş opal” renk aralığını gösterir. Turuncu ve sarı taşlar uykulu bir translüsansa sahipken, kırmızı taş yarı saydam, neredeyse opaktır.

Turuncu taş yaklaşık 7 x 9 milimetredir ve Oregon’da çıkarılmıştır. Bu rengin ateş opal bazen “mandalina opal” denir.

Kırmızı taş yaklaşık 8 x 10 milimetredir ve Meksika’da çıkarılmıştır. Bu rengin ateş opal genellikle “kiraz opal” denir.

Sarı taş yaklaşık 9 milimetredir ve Nevada’da çıkarılmıştır. Bu rengin ateş opal bazen “limon opal” denir.
Yangın Opalleri Nasıl Kesilir?

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE %100 DOĞAL 5.47 KARAT MULTİCOLOR ETOPYA SİYAH ATEŞ OPAL TAŞI ÜZERİNDE GÖRDÜĞÜNÜZ RENK DOYUMUNU PARMAĞINIZDA GÖREBİLİRSİNİZ ; ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR;925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ KOLYE VEYA YÜZÜK TARAFIMIZCA ÜCRETSİZ YAPILACAKTIR;

Öğe Adı Doğal Siyah Ateş Opal 
    Oval  Cabochan şekil 
    Boyut 13.70 x 9.40 x 3.90 mm 
    Ağırlık:  5.47 Cts 
    Renk : Çok renkli 
   Berraklık :  VS (Çok Hafif İçerme)
   Menşei Etiyopya 
   IŞILTI : En Yanıp sönen 
    sertlik : 5.5
Yangın opalleri çeşitli şekillerde kesilir. Bazıları yönlü taşlar olarak kesilir, diğerleri ise cabochons olarak kesilir. Kesici, taşın nasıl en çekici olacağını düşündüğünü belirler. Ateş opalini kesmek için bir kural yoktur.

Şeffaf ateş opalleri genellikle, gelen ışıkla aydınlatılabilmeleri için birbirinden farklıdır. Eğer muhteşem bir oyun rengine sahiplerse, en değerli opal gibi bir kaboona kesilebilirler. Eğer renk oyunu küçükse, biraz şaşırtma süresine sahip bir taşa kesilebilir.

Yarı saydam taşlar genellikle cabochons’a kesilir, ancak oldukça opak bir ateş opaline yarı saydam bir görünüme sahip olan bir renk ile oldukça gözenekli bir taşa kesilir. Yukarıdaki fotoğraftaki üç yönlü taş, karşı karşıya kalan saydam taşların harika örnekleridir.
Kırmızı Cantera Opal

Opal Taşı Özellikleri

Opal Taşı Özellikleri

Cantera Opal: Meksika’da bulunan ateş opalinin çoğu, riyolit bir ana kayadır. Opalin riyolitten hasar görmeden çıkarılması zordur. Bu nedenle, bazı kesiciler, kubbede ateş opal penceresi olan bir riyolit kabini kestiler. Bu kesim tarzına sahip kabinler “cantera opal” olarak bilinir. Pek çok insan onları sever.pal , hidratlı amorf bir silika formudur (Si02, nH20); Su içeriği ağırlıkça% 3 ila% 21 arasında olabilir, ancak genellikle% 6 ila% 10 arasındadır. Amorf karakterinden dolayı mineral olarak sınıflandırılan kristalin silika formlarından farklı olarak mineraloit olarak sınıflandırılır. Nispeten düşük bir sıcaklıkta çökelir ve limonit , kumtaşı , riyolit , marn ve bazalt ile en yaygın olarak bulunan hemen hemen her türlü kayaç çatlaklarında oluşabilir. Opal, Avustralya’nın ulusal taştır . [4]

İki geniş opal sınıfı vardır: değerli ve ortak. Değerli opal renkli oyunların rengini gösterir, ortak opal yoktur. [5] Oyundaki renk, “beyaz ışıkta döndüklerinden, belirli minerallerden renkli ışığın yanıp sönmesiyle sonuçlanan yalancı bir optik etki” olarak tanımlanır. [6] Değerli opalin iç yapısı, ışığın kırılmasına ve sonuç olarak renklerin oynamasına neden olur. Oluşturduğu koşullara bağlı olarak opal saydam, yarı saydam veya opak olabilir ve arka plan rengi beyaz, siyah veya görsel spektrumun hemen hemen her rengi olabilir. Siyah opal en nadir görülen, beyaz, gri ve yeşil ise en yaygın olanıdır. Ek olarak, opal, bir yanardönerlik şekli olan adularesans sergileyebilir.
içindekiler

Değerli opal [ değiştir ]
Değerli opal, düzenli, sıkıca paketlenmiş düzlemlerde düzenlenmiş silikon dioksit moleküllerinin kürelerinden oluşur. (İdealleştirilmiş diyagram)
Coober Pedy, Güney Avustralya’dan görülebilen spektrumun hemen hemen her rengini ifade eden çok renkli kaba kristal opal
Değerli opal iktiyoz omurga yerine; Örnek ekran, Güney Avustralya Müzesi

Değerli opal, iç renklerin değişken bir etkileşimini gösterir ve bir mineraloid olsa da, bir iç yapıya sahiptir. Mikroskobik ölçeklerde, değerli opal, altıgen veya kübik bir yakın kafes içinde, 150 ila 300 nm çapındaki silika kürelerden oluşur. 1960’ların ortalarında JV Sanders tarafından gösterilmiştir [7] [8] bu sıralı silika küreler opalin mikroyapısından geçen ışığın karışmasına ve kırılmasına neden olarak iç renkleri üretir. [9] Boyutların düzenlenmesi ve bu kürelerin paketlenmesi, değerli opalın kalitesini belirler. Düzenli olarak paketlenmiş küre düzlemleri arasındaki mesafenin görünür ışığın bir bileşeninin dalgaboyunun yarısı kadar olduğu yerlerde, bu dalga boyunun ışığı istifli düzlemlerin oluşturduğu ızgaradan sapmaya maruz kalabilir. Gözlenen renkler, düzlemler arasındaki mesafe ve gelen ışığa göre düzlemlerin oryantasyonu ile belirlenir. Süreç Bragg’in kırılma yasası ile açıklanabilir.

Görünür ışık opalın geniş kalınlıklarından geçemez. Bu, fotonik kristalde optik bant boşluğunun temelidir. Opallerin görünür ışık için fotonik kristaller olduğu fikri 1995 yılında Vasily Astratov’un grubu tarafından dile getirildi . [10] Ayrıca, mikro kırıklar sekonder silika ile doldurulabilir ve katılaşma sırasında opal içinde ince lameller oluşturabilir. Opalesans terimi genellikle doğru ve renkli bir oyun olarak adlandırılan bu eşsiz ve güzel fenomeni tanımlamak için yaygın ve yanlış olarak kullanılır. Tersine, opalesans, ortak veya potch opalın sütlü, bulanık görünümüne doğru şekilde uygulanır. Potch bir renk oyunu göstermiyor.

Siyah Ateş Opal

Siyah Ateş Opal

Değerli taş kullanımı için çoğu opal kesilir ve bir kabaşon oluşturacak şekilde parlatılır. “Katı” opal, tamamen değerli opalden oluşan cilalı taşlarla ilgilidir. “Katı” üretmek için çok ince opaller, çekici taşlar oluşturmak için diğer malzemelerle birleştirilebilir. Bir opal dublet, koyu renkli bir malzeme tabakası, en çok iroton, koyu veya siyah ortak opal (çömlek), oniks veya obsidiyen ile desteklenen, nispeten ince bir değerli opal tabakadan oluşur. Koyu arka plan, renk oyununu vurgular ve daha hafif bir potch’den daha çekici bir ekrana neden olur. Bir opal üçlü bir çiftliğe benzer, ancak üçüncü bir tabakası, üstte açık kuvars veya plastik kubbeli bir kapağı vardır. Kapak yüksek bir cila alır ve opal için koruyucu bir tabaka olarak görev yapar. Üst katman, genellikle daha düşük kalitedeki opal altının rengini vurgulamak için bir büyüteç gibi davranır. Triplet opalleri bu nedenle daha yapay bir görünüme sahiptir ve değerli opal olarak sınıflandırılmamıştır. Değerli opalin takı uygulamaları, opalin nispeten yüksek su içeriğine ve çizilmeye yatkınlığına bağlı olarak ısıya karşı hassasiyeti ile sınırlı olabilir. [11] Modern parlatma teknikleriyle birleştirildiğinde, ikili opal, fiyatın bir kısmında siyah veya kaya opaline benzer bir etki yapar. Doublet opal ayrıca, üçlü opal seçeneklerden farklı olarak, üstte görülebilen ve dokunabilen katman olarak orijinal opal’e sahip olma avantajına sahiptir.
Ortak opal [ değiştir ]

Opal Taşı Faydaları

Opal Taşı Faydaları

Slovakya’dan beyaz ve mavi opal

Bir renk oyununu gösteren değerli taş çeşitlerinin yanı sıra, diğer ortak opal türleri arasında süt opal, sütlü mavimsi yeşilimsi (bazen de taş kalitesi olabilir); reçineli bir parlaklık ile bal sarısı olan reçine opal; ahşapta organik materyalin opal ile değiştirilmesinden kaynaklanan ahşap opal; [12] kahverengi veya gri olan menilit ; hyalite , bazen Muller’ın camı olarak adlandırılan renksiz, cam temiz bir opal; sıcak su kaynakları veya geysers etrafında biriktirilen silika sinter olarak da adlandırılan geyserit ; ve diyatomeli toprak , diatom kabuklarının veya testlerinin birikimi.
Diğer opal çeşitleri [ değiştir ]
Opaldeki yangının parlaklığı 1 ila 5 arasında bir ölçekte (5 en parlak olanı)

Ateş opal, sarı renkten turuncuya ve kırmızıdan oluşan sıcak vücut renklerine sahip saydam bir opal için şeffaftır. Genellikle herhangi bir renk oyunu göstermese de, bazen bir taş parlak yeşil yanıp söner. En ünlü yangın opalleri kaynağı Meksika’daki Querétaro eyaletidir; Bu opaller genellikle Meksikalı ateş opalleri olarak adlandırılır. Renk göstermeyen ateş opalleri bazen jöle opal olarak adlandırılır. Meksika opalleri bazen kesme ve cilalamaya izin verecek kadar sert ise riyolitik konak malzemelerinde kesilir. Bu Meksika opal türü Cantera opal olarak adlandırılır. Ayrıca Meksikalı su opalı olarak anılan Meksika’dan bir tür opal, mavimsi veya altın bir iç parlaklık sergileyen renksiz bir opaldır. [14]

Girasol opal bazen yanlış ve yanlış bir şekilde ateş opalları, Madagaskar bir şeffaflık ya da yıldız etkisi, düzgün kesildiğinde görüntüler yarı saydam tipi sütlü kuvars için bir tür ifade etmek için kullanılan bir terimdir. Bununla birlikte, gerçek girasol opal [14] , etraftaki ışık kaynağını takip eden mavimsi bir parıltı veya parlaklık sergileyen bir tür hyalit opaldır . Değerli opalde görüldüğü gibi renk değil, mikroskobik inklüzyonların etkisi. Bazen Meksika’dan geldiği zaman su opal olarak da anılır. Bu tür opalin en önemli iki yeri Oregon ve Meksika’dır. [ kaynak belirtilmeli ]

Peru opal (aynı zamanda mavi opal olarak da bilinir) Peru’da bulunan opak bir mavi-yeşil taşı olan yarı-opaktır ve çoğunlukla matriksi daha opak taşlara dahil etmek üzere kesilir. Renk gösterimini göstermez. Mavi opal da, Owyhee bölgesindeki Oregon’dan ve Virgin Vadisi’nin etrafındaki Nevada’dan geliyor . [ kaynak belirtilmeli ]

Opal da diatomlardan oluşur. Diatomlar mikroskopik, utangaç, su organizmalarıdır. Öldüklerinde ve gölün veya körfezin ya da okyanusun dibinde bir tabaka oluşturduklarında, opalden oluşan kabukları, kaya diyatomiti için “taneler” oluştururlar. Bu tortul kaya, beyaz, opak ve kireçlidir. [15] Diatomit, ince partikül boyutuna ve çok gözenekli bir yapıya sahip olduğu ve su adsorpsiyonunu arttırmak için bahçecilik yaptığı için filtreleme veya adsorbe etme gibi birçok endüstriyel kullanıma sahiptir.
Tarihçe

Siyah Ateş Opal

Siyah Ateş Opal

Opal antik çağda nadir ve çok değerliydi. Avrupa’da, kraliyet tarafından verilen bir mücevher oldu. [16] [17] 19. yüzyılda Avustralya’da büyük tortuların açılmasına kadar, bilinen tek kaynak Slovakya’daki Roma sınırının ötesinde enervenica idi. [18]
Kaynaklar
Yowah’dan (Yowah Nut [19] ), Queensland’dan cilalanmış opal
Boulder opal, Winton, Queensland yakınındaki Carisbrooke İstasyonu

Avustralyalı opal, dünyadaki değerli opal arzının% 95-97’sini, [20] [21] , Güney Avustralya eyaletinin dünya arzının% 80’ini karşılayan muhasebe olarak sık sık dile getirilmiştir. [22] Son veriler, dünyadaki değerli opal arzının değişmiş olabileceğini düşündürmektedir. 2012 yılında, Etiyopya opal üretiminin Birleşik Devletler Jeolojik Araştırması tarafından 14.000 kg (31.000 lb) olduğu tahmin edilmektedir. [23] USGS verileri aynı dönemden (2012), Avustralya opal üretiminin 41 milyon dolar olduğunu gösteriyor. [24] Ölçüm birimlerinden dolayı, Avustralya ve Etiyopya opal üretimini doğrudan karşılaştırmak mümkün değildir, ancak bu veriler ve diğerleri Avustralya opal üretimi için verilen geleneksel yüzdelerin fazla abartılmış olabileceğini düşündürmektedir. [25] Ancak, USGS raporundaki verilerin geçerliliği Laurs ve ark. 2012 Etiyopya opal çıktısını ( Wegal Tena’dan ) sadece 750 kg (1,650 lb) olarak tahmin eden [ kaynak belirtilmeli ] ve Mesfin, [ kaynak belirtilmeli ] .
Avustralya [ değiştir ]

Güney Avustralya’daki Coober Pedy kasabası önemli bir opal kaynağıdır. Dünyanın en büyük ve en değerli mücevher opal ” Olimpik Australis ” Ağustos 1956 yılında Coober Pedy “Sekiz Mile” opal alanında bulundu. 17.000 karat (3.4 kg; 7.5 lb) ağırlığında ve 11 inç (280 mm) uzunluğunda, 4 yüksekliğinde   3 ⁄ 4 inç (120 mm) ve 4 genişlik   1 ⁄ 2 inç (110 mm). [26] Coober Pedy’nin yaklaşık 250 km (160 mil) kuzey batısında yer alan Mintabie Opal Field da büyük miktarlarda kristal opal ve daha az siyah opal üretti. Yıllar içinde, Coober Pedy opal olarak yanlış denizaşırı satıldı. Siyah opal, Avustralya’da bulunan en iyi örneklerden biri olduğu söyleniyor.

Güney Avustralya’daki Andamooka , aynı zamanda matriks opal, kristal opal ve siyah opal gibi önemli bir üreticidir. Yeni Güney Galler’deki bir başka Avustralya kasabası olan Lightning Ridge , karanlığın karanlık bir arka planını (koyu griden mavi-siyahın renk oyununu gösteren) içeren ana opal kaynağıdır. Boulder opal, koyu renkli silisli bir demirtaş matrisinde beton ve kırıntılı dolgulardan oluşur. Kuzeyde Kynuna’dan, güneyde Yowah ve Koroit’e kadar batı Queensland’da sporadik olarak bulunur. [27] Güney Batı Queensland’daki en büyük miktarları Jundah ve Quilpie civarında bulunur . Avustralya ayrıca Yeni Güney Galler’deki dinozor kemikleri ve Güney Avustralya’daki deniz canlıları dahil olmak üzere fosil kalıntılarını opalize etmiştir . [28]
Etiyopya [ değiştir ]

Kuzey Afrika’da opalın M.Ö. 4000 kadar erken bir tarihte yapıldığını bildirmesine rağmen, Ethiopia’dan gelen gem opal’in ilk yayınlanmış raporu, Kuzey Shewa Eyaleti, Menz Gishe Bölgesindeki değerli opal keşfiyle 1994’te ortaya çıktı. [29] Çoğunlukla nodüller biçiminde bulunan opal, volkanik kökenlidir ve ağırlıklı olarak riyolitin yıpranmış tabakaları içinde bulunur. [30] Bu Shewa Eyaletinin opal rengi çoğunlukla koyu kahverengiydi ve çatlama eğilimi vardı. Bu nitelikler mücevher ticaretinde popüler olmamıştır. 2008 yılında, Shewa Eyaletinin yaklaşık 180 km kuzeyinde, Etiyopya’nın Wollo Eyaletindeki Wegel Tena kasabası yakınlarında yeni bir opal depo bulundu. Wollo Eyaletindeki opal, önceki Etiyopyalı opal buluntulardan farklıydı, çünkü Avustralya ve Brezilya’nın sedimanter opallerine daha açık bir şekilde benziyordu, hafif bir arka plan ve genellikle canlı bir renk oyunu. Daha çok “Welo” veya “Wello” opal olarak anılan Wollo Eyaleti opal, mücevher ticaretinde baskın Etiyopya opal oldu. [32]
Gem sınıf Etiyopya Welo değerli opal kolye
Virgin Vadisi, Nevada [ değiştir ]
Virgin Valley, Nevada, ABD’den çok renkli kaba opal örneği

Siyah Ateş Opal Satış

Siyah Ateş Opal Satış

Virgin Valley [33] kuzey Nevada’daki Humboldt İlçesi’nin opal alanları çok çeşitli siyah, kristal, beyaz, ateş ve limon opalı üretir. Siyah ateş opal, Nevada’nın resmi taştır. Değerli opallerin çoğu kısmi odun değiştiricidir. Değerli opal, bir “lode” depoziti olarak kabul edilen yeraltı horizonu veya bentonit zonu içinde barındırılır ve bulunur. Yerinde birikimlerden uzaklaşan opaller alüvyal olup plaser yatakları olarak kabul edilir. Miyosen opalize dişler, kemikler, balıklar ve bir yılan başı bulunmuştur. Opalin bir kısmı yüksek su içeriğine sahiptir ve kurutulduğunda kurutulabilir ve çatlayabilir. Virgin Vadisi’nin en büyük üretim madenleri ünlü Rainbow Ridge, [34] Royal Peacock, [35] Bonanza, [36] Opal Kraliçe, [37] ve WRT Stonetree / Siyah Güzellik [38] madenleri olmuştur. “Roebling opal” olarak bilinen Smithsonian Institution’daki en büyük cilasız siyah opal, [39] , 1917’de Rainbow Ridge Mine’in tünel kısmından çıktı ve 2.585 karat (517.0 g; 18.24 oz) ağırlığındaydı. Smithsonian Enstitüsü’nün en büyük cilalı siyah opal, Virgin Valley’deki Royal Peacock opal madeninden geliyor ve 160 karat (32 gr; 1.1 oz) ağırlığında ve “Siyah Tavuskuşu” olarak biliniyor. [40]
Meksika [ değiştir ]

Bu bölüm herhangi bir kaynak belirtmemektedir . Lütfen güvenilir kaynaklara alıntılar ekleyerek bu bölümü geliştirmeye yardımcı olun. Kaynaksız materyal itiraz edilebilir ve kaldırılabilir . (Aralık 2016) ( Bu şablon mesajını nasıl ve ne zaman kaldırılacağını öğrenin )

Opal, Querétaro eyaletindeki madencilik ve üretim merkezinin bulunduğu merkezi Meksika’da önemli miktarda ve çeşitlilik gösterir. Bu bölgede opal yatakları başlıca olarak üç belediyenin dağ sıralarında yer alır: Colón , Tequisquiapan ve Ezequiel Montes . 1960’larda 1970’lerin ortalarına kadar Querétaro madenleri ağır bir şekilde mayınlandı. Bugünün opal madencileri, kaliteli opalleri bulmak için çok daha kolay olduğunu ve o zamanlar bir sürü renk ve renk oyununun bulunduğunu rapor ederken, günümüzde mücevher kalitesi seçeneklerinin gelmesi ve yüzlerce ABD doları veya daha fazlasına komuta edilmesi çok zor.

Querétaro’daki en eski maden, Santa Maria del Iris’dir. Bu maden 1870 civarında açıldı ve o zamandan beri en az 28 defa yeniden açıldı. Şu anda Querétaro’nun çevresindeki bölgelerde yaklaşık 100 maden var, ama çoğu şimdi kapalı. En iyi opaliteler, Santa Maria del Iris madeninden geldi. Bunu La Hacienda la Esperanza, Fuentezuelas, La Carbonera ve La Trinidad takip etti. Jalisco eyaletindeki önemli yataklar 1950’lerin sonuna kadar keşfedilmemişti.

1957’de Alfonso Ramirez (Querétaro’dan), Magdalena’daki Huitzicilapan çiftliğinin yakınındaki Tequila volkanının dış kısmında yer alan Jalisco – La Unica’daki ilk opal madeni keşfetti. 1960’a gelindiğinde, bu bölgede sadece 500 bilinen opal mayın vardı. Aynı zamanda opal (daha az kaliteli) üreten ülkenin diğer bölgeleri, Avustralyalı opallere benzer bir opak opal üreten Guerrero’dur (bu opallerin bazıları, renklerini iyileştirmek için ısıyla dikkatle işlenirler. alan şüpheli olabilir). Ayrıca Morelos , Durango , Chihuahua , Baja California , Guanajuato , Puebla , Michoacán ve Estado de México’da bazı küçük opal mayınları da vardır.
Diğer yerler

Siyah Ateş Opal Taşı

Siyah Ateş Opal Taşı

Amerika Birleşik Devletleri’nde beyaz taban opal veya kremsi opal başka bir kaynak Spencer, Idaho . [41] Bulunan opalin yüksek bir yüzdesi ince tabakalarda ortaya çıkar.

Dünyadaki değerli opal diğer önemli mevduatlar Çek Cumhuriyeti, Kanada, Slovakya, Macaristan, Türkiye, Endonezya, Brezilya ( Pedro II, Piauí [42] ), Honduras (daha doğrusu Erandique’de ), Guatemala ve Nikaragua’da bulunabilir. .

2008’in sonlarında NASA , Mars’ta opal birikintileri keşfettiğini açıkladı. [43]
Ateş Opal Değeri

Bir ateş opalinin değeri, rengin istenen ve tekdüzeliğine dayanır; sarı, değerin düşük ucunda ve kırmızı, yüksek uçta bulunur.

Saydam taşlar transparan taşlara tercih edilir. En iyi yangın opalı genellikle en iyi değerli opalden daha düşük fiyatlar için satıyor; Bununla birlikte, istisnai renkteki ateş opal örnekleri, daha az etkileyici renk tonuyla değerli opal örneklerinden daha yüksek fiyatlar için satış yapacaktır.

“Ateş opalının belirleyici özelliği, taş boyunca arka plan rengi olarak işlev gören sarı, turuncu veya kırmızı ateşli renktir.”
Ateş Opalının Dayanıklılığı

Fire opal, 5,5 ila 6 Mohs sertliğine sahiptir, bu da günlük kullanım sırasında karşılaşabileceği birçok nesne tarafından çizilebilecek kadar yumuşaktır. Ateş opalinin ayrıca düşük bir mukavemeti vardır, bu da kolayca yırtılabilecek veya kırılabileceği anlamına gelir.

Ateş opalı en çok küpe takma, pim ve genellikle sert aşınmaya maruz bırakılmamış mücevheratlarda kullanılır. Bir ateş opali bir halka halinde ayarlanırsa, özellikle taşın aşınmaya ve darbelere karşı korunması için tasarlanmış bir ayar önerilir.

Yangın Opal Bölgeleri

Meksika , yaklaşık 100 yıldır dünyanın birincil yangın opal kaynağı olmuştur. Meksikalı tortuları saydam, parlak turuncu ve turuncu-kırmızı malzemeye kadar saydam miktarda üretmektedir. Şeffaf malzemenin bir kısmı, ticari takılar içine monte edilmiş ve rengi nedeniyle “mandalina opal” olarak tarif edilmiştir.

1990’larda Etiyopya önemli bir opal kaynağı oldu. Etiyopya opalının çoğu ateş opal ve değerli ateş opalidir. Avustralya , Brezilya , Honduras , Guatemala , Nevada ve Oregon’da daha küçük miktarlarda ateş opal üretilmektedir.