OTANT�K TA�

OPAL TAŞI MULTİCOLOR KAYA (ETOPYA)

DOĞAL KAYALAR
Opal Taşı Özellikleri
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 6.30 KARAT
 • AYNI GÜN KARGO
 • ÇOK RENKLİ IŞILTILI
 • EŞİ YOKTUR
 • KDV DAHİL
 • ÖZEL KUTUSUNDA
 • WELO ETOPYA OPALİ

Etiyopya’da çıkarılan kıymetli opal 1994 yılında mücevher ve kuyumculuk pazarına girmeye başladı. Bu opal, Shewa eyaletinin kuzeyindeki Menz Gishe Bölgesinde yapılan bir keşiften

Etopya Opal Taşı

Etopya Opal Taşı

kaynaklandı. Bu bölgeden opal, çok çeşitli vücut renklerinde ortaya çıkar. Opallerin çoğu kahverengi, kırmızı veya turuncu gövde rengine sahiptir; Ancak, sarı, beyaz ve açık vücut renkleri de bulunur.

Shewa eyaletinde opal, riyolit , tüf ve ignimbrit gibi tabakalı magmatik kayaçlarda bulunur . Bu opalın çoğunun crazing problemleri olmasına rağmen, kararlı malzeme mücevher ve kuyumculuk pazarına giriyor. Bu opallere genellikle menşe yerlerinden sonra “Shewa opalleri” veya “Mezezo opalleri” denir.

Bugüne kadar Etiyopya’daki en önemli opal keşif, 2008 yılında ülkenin kuzeyindeki Wollo eyaletindeki Wegel Tena kasabası yakınlarında yapıldı. Bu opal, açık, beyaz, sarı, turuncu veya kahverengi bir gövde renginden canlı renkte yanıp sönmeye sahip olabilir. Kuzey Shewa opalinden daha kararlı. Bu malzemeye ticarette hızla “welo opal” adı verildi, ancak “wollo” ve “wello” isimleriyle de karşılaşıldı.

Welo opalin büyük bir kısmı, tek bir tabakalı volkanik kayaç alanından üretilir. Ana damar, bir kil tabanı üzerine gelecek şekilde bir metre kalınlığa kadar opalize edilmiş bir riyolitik ignimbrittir. Opal, geçirimsiz kilin üstünde biriken silisli sular olarak oluşmuş olabilir. Silika jel, ignimbritin gözenek boşluklarında çöktü ve daha sonra opal hale dönüştürüldü.

Dikiş opal madeni yapmak için kısa yatay tünellerin kazıldığı dik vadi duvarları boyunca uzanır. Burada yer altı madenciliği çok tehlikeli bir iştir; Dikiş, mayınlı olduğu vadi duvarları boyunca izlenebilir, ancak tam coğrafi kapsamı bilinmemektedir, çünkü opal içeren tabaka, 350 metreye kadar tabakalı volkanik tortular ile kaplıdır. Bununla birlikte, tortu birkaç kilometreye kadar uzayabilir ve büyük bir mücevher kalitesi opal kaynağı olabilir. [1]

Yine Wollo eyaletinde, ancak Wegel Tena bölgesinin yaklaşık 100 kilometre kuzeyinde üçüncü bir yatak bulundu. Bu birikintideki opallerin çoğu, saydam gri ila siyah gövde rengine sahiptir. [3] Mineralli bir ignimbrit dikişinde oluşur. Dikiş geniş bir tabakalı volkanik kaya dizisindedir. 60 santim kalınlığa kadardır ve geçirimsiz bir kilin üstünde durur. Bu birikim de kötü tanımlanmıştır, ancak dik vadi duvarları boyunca dikiş izlenebilir. Mevcut madencilik dik yamaçlarda dikişin üst yüzeyine kazılmış yatay tüneller tarafından.

değerli ateş opal
Değerli ateş opası: Wollo eyaletinden üretilen opallerin bir kısmı renk oyununun yanı sıra turuncu, sarı veya kırmızımsı bir gövde rengine sahiptir. Turuncu, sarı veya kırmızımsı gövde rengi bir ateş opalinin tanımına, renk oyunu ise değerli bir opal tanımına uygundur. Bu kriterlerin her ikisini de karşılayan bu opallere “değerli yangın opalleri” denebilir.

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE %100 DOĞAL MÜKEMMEL ETOPYA MULTİCOLOR WELO OPAL TAŞI KAYA 6.30 KARAT ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR;SEVDİKLERİNİZ İÇİN ANLAMLI BİR HEDİYE OLUP KOLEKSİYON OLARAK SAKLANABİLİR GEM PARÇASI;

*İSTENİLDİĞİNDE GÜMÜŞ ZİNCİRİ İLE BERABER KOLYE HALİNDE TAŞINABİLİR VAZİYETTE GÖNDERİLİR (ÜCRETSİZ);

ÖLÇÜ 19,90  X 13.45 X 8.65

Welo “Değerli Ateş Opals”
Wollo eyaletinden üretilen opalin büyük bir kısmı, renk oyununun yanı sıra turuncu, sarı veya kırmızımsı bir gövde rengine sahip. Turuncu, sarı veya kırmızımsı gövde rengi bir ateş opalinin tanımına, renk oyunu ise değerli bir opal tanımına uygundur. Her iki kriteri de karşılayan bu opallere “değerli yangın opalleri” denebilir.

Ekteki görüntüdeki turuncu gövde rengi opal, bu “değerli ateş opallerinden” bir örnek. Turuncu bir gövde rengine sahiptir ve ışıkta oynanırsa elektrik yeşili ile mor arasında yanıp sönen bir renk oyununa sahiptir. Etiyopya opalinin güzel bir örneği.

Welo Opal Taşı

Welo Opal Taşı

Bu tür opal, halen Wollo Eyaletinden çıkan üretimde oldukça fazladır. Burada gösterilen örnekte olduğu gibi şeffaftır ve bu da bir boncuk, cabochon veya faceted taş içindeki derin renklerin görünmesini sağlar.

Etiyopya opal
Etiyopya opal: Shewa Etiyopya eyaletinden koyu renkli bir opal nodülü. Elade53 tarafından kamu malı görüntü.

Hydrophane Opals
Etiyopya’da mayınlanan opallerin birçoğu, özellikle Welo yataklarından, hidrofor opallarıdır. “Hidrotan”, suyu emme yeteneğine sahip gözenekli bir opal için kullanılan bir isimdir. Renkteki veya saydamlıktaki bir değişiklik genellikle su emilimine eşlik eder. Bu opaller tipik olarak poroziteleri nedeniyle diğer opal tiplerinden daha düşük bir özgül ağırlığa sahiptir. Bu opallerin bazıları,% 15’e kadar ağırlık artışı üretmek için yeterli suyu emebilir.

Etiyopyalı opallerin hidrophane özelliği bazen dayanıklılık sorunlarına neden olmaktadır. Suyun emilmesi, çatlamaya neden olabilir. Bu nedenle, hidrofor opal sahipleri suya batırmaktan kaçınmalıdır. [2] Suyu anında emmezler. Opalın önemli miktarda su emmesi birkaç saat sürebilir. Hidrojen opal kurumasına izin verilirse susuz hale gelir ve susuzlaştırma birkaç gün ila birkaç hafta arasında gerçekleşebilir. Susuzlaştırmadan sonra, opal su emilmeden önceki ile aynı görünüme ve özelliklere sahip olacaktır.

Bu opallerin hidrotan özellikleri, kaba veya kesilmiş opalleri incelerken ve satın alırken önemli hususlardır. Kararlılıkları, görünümleri ve ağırlıkları suya batırılarak değiştirilebilir.Etiyopya’da mayınlanan opallerin birçoğu, özellikle Welo yataklarından, hidrofor opallarıdır. “Hidrotan”, suyu emme yeteneğine sahip gözenekli bir opal için kullanılan bir isimdir. Renkteki veya saydamlıktaki bir değişiklik genellikle su emilimine eşlik eder. Bu opaller tipik olarak poroziteleri nedeniyle diğer opal tiplerinden daha düşük bir özgül ağırlığa sahiptir. Bu opallerin bazıları,% 15’e kadar ağırlık artışı üretmek için yeterli suyu emebilir.

Etiyopyalı opallerin hidrophane özelliği bazen dayanıklılık sorunlarına neden olmaktadır. Suyun emilmesi, çatlamaya neden olabilir. Bu nedenle, hidrofor opal sahipleri suya batırmaktan kaçınmalıdır. [2] Suyu anında emmezler. Opalın önemli miktarda su emmesi birkaç saat sürebilir. Hidrojen opal kurumasına izin verilirse susuz hale gelir ve susuzlaştırma birkaç gün ila birkaç hafta arasında gerçekleşebilir. Susuzlaştırmadan sonra, opal su emilmeden önceki ile aynı görünüme ve özelliklere sahip olacaktır.

Bu opallerin hidrotan özellikleri, kaba veya kesilmiş opalleri incelerken ve satın alırken önemli hususlardır. Kararlılıkları, görünümleri ve ağırlıkları suya batırılarak değiştirilebilir.Etiyopyalı Opallerin Geleceği Nedir?
Etiyopyalı opaliler için gelecek çok parlak. Mücevherat ve kuyumculuk piyasasında çok daha görünür hale geliyorlar ve mücevher alım halkı onlardan haberdar oluyor. Bütün bunlar, büyük bir madencilik şirketi veya mücevher markası olmadan, onları tanıtmak için milyonlarca dolar harcamaksızın gerçekleşti. Çeşitli desenlerde canlı renklerle saydam, saydam temel renklere kadar çeşitli saydamlarda bulunurlar. Şu anda Avustralya’nın benzer görünüm malzemesine kıyasla çok uygun fiyatlarla satış yapıyorlar. Önemli miktarda Etiyopyalı opal üretiliyor ve ülke, 100 yılı aşkın bir süredir dünya opal pazarına hakim olan Avustralya opalinin ilk önemli mücadelesi haline gelebilir.Opaller hidratlanmış silikadan yapılan amorf minerallerdir, bu nedenle opal, silika su molekülleri ile kimyasal olarak bağlandığında oluşur. Bu oluşum nedeniyle, opaller diğer bazı minerallerden biraz daha yumuşaktır ve bu nedenle güzelliğini korumak ve çizilmeleri önlemek için sert taşlardan biraz daha yumuşak bir bakım gerektirir.

Ortaçağ’da, opallar şanslı sayılıyorlardı; çünkü onların renkleri gökkuşağı bütün taş yelpazesinin ortak himayesini temsil ediyordu. Bazıları bile defne yaprağına sarılmış bir opalın görünmezliğin gücünü sağlayacağına inanıyor!

Aksine, güzel bir opal, kullanıcıyı daha görünür kılar ve bir opalin güzelliğini bir yaprağa sararak gizlemesine gerek yoktur. Hidroanöz opaller, isimlerini ‘su’ ve ‘phane’ anlamına gelen ‘hidro’ kelimesinden alırlar, yani belirli bir görünüme sahip olurlar. Hidrofan opalleri, ıslak olduklarında şeffaflığı değiştiren opaklık veya yarı opaklık nedeniyle özeldir. Bu nedenle saklanırken nemli bir bez (yaprak yerine) içine sarılmak şeffaflıklarını ve canlılıklarını korumaya ve eski haline getirmeye yardımcı olacaktır. Çoğu hidropan opal Etiyopya kaynaklıdır (Etiyopya opallerinin tümü hidrotan değildir). Diğer kökenler, Güney Amerika bölgeleri de dahil olmak üzere ince hidrofor opal üretir.

Opal Taşı Satış

Opal Taşı Satış

Bu eşsiz opaller, suyu yavaşça emdiklerinde canlanırlar. Hidrojen opallerinin çok yavaş bir şekilde su emdiği ve kaybettiği, bu nedenle birinin suya düştüğü veya bir süre sudan uzak kaldığı takdirde paniğe gerek olmadığı unutulmamalıdır. Etiyopya hidrofor opal opallerinin bu bakımdan bize benzeyeceği anlaşılıyor; neredeyse gelişmek için suya ihtiyaç duyan canlıların bazı özelliklerini üstleniyor gibi görünmektedir. Belki bu özel mücevherler bir etiketle gelmelidir – ‘Etiyopya hidroforlu opals, netlik ve canlılık için sadece su ekleyin’.

Ülkelerine benzer şekilde, Etiyopya opalleri nemli koşullarda gelişir ve kuru koşullarda cılız hale gelir. Etiyopya, ilk modern insanlara dair kanıtlar içerdiğinden, medeniyetin başlangıcı olarak kabul edilir; Homo sapiens Idaltu. Etiyopya’nın Tana Gölü, dünyanın en uzun nehri olan Nil’in kaynağı olsa da, ülke geçmişte, ülkeyi ve halkını tahrip eden bir dizi korkunç kuraklık yaşadı. Etiyopya, ironik bir şekilde “Doğu Afrika’nın su kulesi” olarak adlandırılır, çünkü masaya benzeyen dağlık bölgeden akan Nil Nehri dışındaki birkaç akarsuyun kaynağıdır. Etiyopyalı opal, toprağın su ile olan ilişkisini paylaşır, çünkü su eksikliği olduğunda da acı çeker. Etiyopya, Afrika’nın en büyük su rezervini içermesine rağmen, toprağa en iyi şekilde hizmet etmek için kullanacağı sulama sistemlerinden yoksundur. Bu nedenle, Etiyopya ve Etiyopya opallerinin ikisinde de su bulunur, ancak bu değerli kaynağın sürekli olarak yenilenmesini gerektirir.

Belki de Etiyopya’da bu ilginç doğal olgunun son keşfi, gelecek yıllar için hayırlı bir işaret olarak yorumlanabilir; Etiyopya’nın bol miktarda doğal kaynaklardan faydalanacağına ve gelecekte kuraklıktan muzdarip olmayacağına dair bir gösterge. Tersine, su rezervlerini izlemek için bir hatırlatma olarak düşünülebilir.

İlk bakışta, Etiyopyalı bir opal adeta büyülü ve gizemli bir ışık kaynağıyla aydınlatılmış gibi içeriden parlıyor gibi görünüyor. Beyaz, mavi, turuncu, gri veya kahverengi de dahil olmak üzere çeşitli baz renkleri vardır ve petek yapılıdır. Bununla birlikte, bu açıklama basitçe Etiyopya opalini içten aydınlatan parıldayan renk tayfına adalet vermez. Bu, en iyi yuvarlak cabochons ile gösterilen ışığın kırınımı ile gerçekleşir. Bunlar zekice aydınlatıcı kolyeler, broşlar veya küpelerdir.

Bu parlaklık, bazı kültürlerde opallerin iyileştirici gücüne, özellikle de görme yeteneğine olan inancın arkasındaki sebep olabilir. Opallerin parlaklığı, insanları bu sözde ‘göz taşları’ nın sahibine iyi bir görüş sağlayacağını varsaymaya yöneltebilir. Etiyopya’nın opallerinin yaptığı gibi, ışıltı için nemlendirmeye ihtiyaç duyan gözlerimizle ilgili olan ‘göz taşı’ adından da bir başka karşılaştırma yapılabilir.

Renksiz bir madde olan suyun bir opal içindeki bu muhteşem canlı renge katkıda bulunabilmesi şaşırtıcıdır. Amerikalı antropolog, eğitimci, filozof ve doğa bilimleri yazarı Loren Eiseley, “Bu gezegende sihir varsa suyun içinde olduğunu” yazdı ve bu sihirin bir kısmının doğal harikanın içinde olduğu söylenebilirdi. Etiyopyalı opal.Opal, pembe turmalinle birlikte Ekim ayı için doğum taşıdır . Aynı zamanda 14’üncü evlilik yılını kutlamak için verilen taş . Opal adının “değerli taş” anlamına gelen Sanskritçe upala’dan ve daha sonra “renk değişimini görmek” anlamına gelen Yunan türevi “Opallios” dan türetildiği düşünülmektedir.
kitap-opal-tarih-kötü luck.jpg
Opal’ın kötü şans getirdiğini ve kötü bir taş olduğunu duymuş olabilirsiniz. Aslında, bu, tüm dünyada uzun zamandır saçma bir inanış oldu. Ancak, bilgili olanlar, bu talihsiz itibarın ve efsanenin aslında bir adamın, Sir Walter Scott’un suçu olduğunun farkındalar. 1829’da yazılan Sir Walter Scott’ın en çok satan romanı Anne Geuerstein, yanlış bir şeytan olmakla suçlanan Lady Hermione’nin öyküsüydü ve kutsal bir su damlasının yanlışlıkla düşürülmesinden ve rengini tahrip etmesinden kısa bir süre sonra ölüyor. Halk bunu, dahi bir yazarın bir opalin getirebileceği şanssızlığa karşı uyardığı anlamına geldiği için güzel bir taş almayı bıraktı. Sir Walter Scott, Avrupa opal pazarını neredeyse 50 yıl boyunca yok etmeyi gerçekten başardı, hiçbir gerçek değeri yoktu. Romanın yayınlandığı aylar içinde, opal piyasa düştü ve fiyatlar% 50 düştü.
Kendi Aile Keepsake’ini Tasarla
Sevdiklerinizin doğum taşları veya en sevdiğiniz renk kombinasyonları ile kendi benzersiz aile hatıranızı yaratmak için Opal’ı herhangi bir değerli taşla birleştirin.

Opal Taşı Özellikleri

Opal Taşı Özellikleri

Altın rengi seç:
Silika sıvılaştığında ve çevreleyen kayaçta fissürler halinde yıkandığında opal oluşmakta ve daha sonra sertleşmiş bir jele katılaşmaktadır. Diğer birçok değerli taştan farklı olarak, opal kristal değil, amorf bir katıdır. Opal fosilleşmiş kabuk, odun ve kemikte bulunur. Bazı değerli opal Meksika ve Slovakya’da olduğu gibi volkanik kayaçlardaki gaz boşluklarında oluşur, ancak çoğu Avustralya tortusu tortul kayaçlarda meydana gelir. Çok eski arkeolojik kazılarda iyi bir nedenden dolayı bulunmaz, çünkü taşlar binlerce yıldır sürmez. Yıllar içinde kurur, kırılgan olmalarına ve sertliklerini yitirmelerine neden olan% 5-20 su içerirler. Opallerdeki ateş veya renk, içindeki çatlaklardan oluşur, bu nedenle güzelliği de zayıf yanlarından biridir, ancak çatlaklar çıplak gözle görülemez. Çatlaklar büyüteçli bir lens olmadan görülebiliyorsa, iyi bir opal olduğu düşünülmez.

En değerli opaller, 1870’lerde keşiflerinden bu yana ana opallerin üreticisi olan Avustralya’daki Queensland ve Yeni Güney Galler’den geliyor. Günümüzde opallar çoğunlukla Avustralya, Meksika , ABD, Güney Amerika, İngiltere, Kanada , Brezilya , Çek Cumhuriyeti ve Slovakya’da bulunur.
Opal Mücevheratınızın Bakımı

Eğer iyi bakarsanız, opaliniz uzun süre dayanır. Herhangi bir çizik veya darbeyi önlemek için opalinize biraz özen gösterin. Taşlar asla yağda veya diğer kimyasallarda tutulmamalıdır. Bu, ateşlerinin bir kısmını veya tamamını kaybetmelerine neden olabilir. Opals bir miktar su içerdiğinden (% 20 su kadar), birçok tonozda kullanılan nem alma cihazları nedeniyle asla bir banka veya kasada uzun süre saklanmamalıdır. Eğer opaller çok kurursa, çatlama eğilimindedirler. Bu fenomene “Crazing” denir ve taşın değerini yok eder. Opalinizi kuruması muhtemel herhangi bir şeyin yanında bırakmaktan kaçınmalısınız. Opalinizin kurumasını önlemek için, zaman zaman birkaç saat suya batırmak yararlı olabilir.Opal ilk olarak Etiyopya’da 1990’ların başlarında keşfedildi. Tarihi Shewa eyaletindeki Mezezo örnekleri, içinde turuncu, kırmızımsı kahverengi veya “çikolata” kahverengi kıymetli opal ile kırmızımsı kahverengi volkanik kayaların nodüllerinden oluşur. Bir sonraki büyük keşif, 2008 yılında, Wegel Tena yakınlarındaki Wollo eyaletinde, Addis Ababa’nın yaklaşık 550 km kuzeyinde bulunan beyaz değerli opalın bulunduğu sırada gerçekleşti. (F. Mazzero ve diğ. bilgiler, ” Revue de Gemmologie afg , No. 167, pp. 4-5). Bu birikim hala büyük miktarda beyaz ve kristal değerli opal ve zaman zaman bazı siyah malzemeler üretmektedir (Winter 2011 Lab Notes, s. 312–313).

2013 yılında, Wollo’da, Gashena kasabası yakınlarındaki Stayish madeninde başka bir kaynak daha keşfedildi (şekil 1). Bu keşif, bazı beyaz ve kristal opallerle birlikte çoğunlukla koyu ve siyah opal vermiştir. Sadece şu anda rapor edilmesine rağmen, mevduat 2013’ten beri aktif olarak üretiliyor. Dağlık bir alanda yaklaşık 3.000 metre yükseklikte ayrı bir opal taşıyıcı katmanda kuruluyor. Addis Ababa’nın yaklaşık 700 km kuzeydoğusunda, karayoluyla tarihi Lalibela kasabasına 100 km ve beyaz opal yatağının yaklaşık 30 km kuzeyinde yer almaktadır.

Map of Stayish black opal mine, Ethiopia
Şekil 1. 2013’ten beri faal olan Stayish siyah opal madeni, Etiyopya’nın kuzeyindeki Wollo eyaletinde yer almaktadır.

Opal Taşı Doğal Kaya

Opal Taşı Doğal Kaya

Beyaz opal gibi, siyah opal da volkanik kaya serisi ve altındaki kil zengini katman arasındaki temas bölgesinde bulunur (şekil 2). Katman, tekrarlayan volkanik kül ve ignimbrit katmanların bir dizisindedir. Farklı yerlerdeki saha gözlemleri opal taşıyıcı katmanın, onlarca ve hatta dağ kuşağı boyunca yüzlerce kilometre boyunca uzanan tek bir tabaka halinde bulunduğunu göstermektedir. Opal içeren kil tabakası yaklaşık 60 cm kalınlığındadır ve çeşitli kalite ve renkte opal içerir. Siyah opal, yerel köylüler tarafından yatay olarak dağ yamacına açılan 15-20 metreye kadar olan yassı tünellerden alınır. Malzeme genellikle 2-5 cm uzunluğunda nodül ve topaklarla gelir, ancak bu birikintiden 10 cm’lik parçalar da alınır (şekil 3).

Stayish black opal deposit
Şekil 2. Stayish’teki stratigrafik sekans içerisinde asidik kül tabakaları art arda meydana gelirken, kıymetli siyah opal sadece bu tabakada meydana gelir. Fotoğraf Pierre Hardy.
Pieces of black opal from Stayish mine
Şekil 3. Stayish madeninden elde edilen siyah opal parçaları genellikle 2-5 cm çapındadır (altta), ancak bazıları 10 cm uzunluğa ulaşabilir (üstte). Fotoğraf Tewodros Sintayehu.
Örnekler genellikle çok koyu renktedir, boyanmış veya dumanla muamele edilmiş opalleri hatırlatmaktadır, ancak yüzeyin yüzeydeki çukurlarda veya çatlaklarda herhangi bir leke göstermemesi dışındadır (Şekil 4). Taşlar ayrıca koyu renkli, hatta tamamen renklidir ve bazen koyu gri ortak opal ile kaplanmıştır. Bu, koyu renkli rengin daha fazla veya daha az kalın bir yüzey katmanıyla sınırlandırıldığı, şeker asidiyle muamele edilmiş opallerden (Winter 2011 GNI, s. 333-334) ayırır.

Microscopic image of Ethiopian black opal
Şekil 4. Etiyopya siyah opalinin yüzey çiziklerine sahip mikroskobik görüntüsü, dumanla işlem görmüş veya boyanmış opallerde görülen siyah boyanmaların hiçbirini göstermez. Renk düzeltme ekleri arasında bazı grimsi değerli olmayan opal materyaller gözlenebilir. Fotoğraf Hpone-Phyo Kan-Nyunt.
İlk X-ışını floresan analizleri, daha yoğun ve grimsi bir malzemeye sahip başka bir birikim için daha fazla kristal benzeri opal içeren bir çökeltme için 1000 ppmw ila 1000 ppmw arasında değişen baryum (Ba) değerlerini göstermiştir. İki yatak aynı dağın bitişiğindedir. Geniş Ba değerleri yelpazesi, daha önce Wegel Tena’dan beyaz opallar için tarif edildiği gibi siyah opallerin volkan tortul karakterini doğruladı (B. Rondeau ve diğerleri, “ WEGEL TENA, WOLLO EYALETİ, ETİYOPYA’DAN RENKLİ OYUN OPASI ”Yaz 2010 G&G , s. 90–105).

Fourier dönüşümü kızılötesi (FTIR) spektrometresi ile yapılan ön çalışmalar, numunelerimizin nispeten opak karakterli olması nedeniyle kesin sonuçlar vermedi. Raman spektrumları çok güçlü karbon tepe noktaları gösterdi, ancak bunlar tek başına Wegel Tena’dan işlem görmüş opal ve Stayish madeninden doğal renkli siyah opal arasında güvenilir bir ayrım yapılmasına izin vermiyor. Dikkatli mikroskobik gözlem, opalın doğal karakterini bu yeni birikimden ortaya çıkarmalıdır ve daha ileri çalışmalar devam etmektedir.Opal olan “Göz Taşı” olan spektral zevk, Gökkuşağının şimşekleri gibi, en ufak bir hareketle bile parlaklığını parlatıyor ve olağanüstü “ateşine” tanık olan herkesin dikkatini çektiğini iddia ediyor. göze hoş gelen, göze hoş geldin, sevgi ve umut, masumiyet ve saflık, şans ve mutluluğa ilham verir.

Eropya Welo Opal Taşı Kaya

Eropya Welo Opal Taşı Kaya

Romalı tarihçi, Yaşlı Pliny, Opal’i – Opal, karbutun (Garnet) ateşli alevi içeren değerli bir taş (Garnet), Ametistin zarif moru ve Zümrüt’ün deniz yeşili ihtişamını – değerli bir taş olarak tanımladı. inanılmaz sendika ve zarif bir zevk. Kadim dünyadaki herkes tarafından en büyülü ve gizemli mücevherler olarak kabul edildi, yatıştırıcı ve görme erteleme erdemlerine giyilen, gözlerin hastalıklarını iyileştiren ve görme şansını yücelten ve tüm erdemlere sahip olduğu için büyük şans sağlayabildiği düşünüldü. renkleri içinde yer alan değerli taşlar. Yine de tüm güzelliği ve kıskanılacak arzusu yüzünden, bu “Taşlar Kraliçesi” itibarı bir süredir söylentilerden, talihsizliklerden ve esrarengiz ölümlerden kaynaklanıyor. Batıl inançlara rağmen, Opal yirminci yüzyılda kullanıldı ve bugün özellikle Ekim’de doğanların doğum taşı olarak mutlak bir favori mücevher. Geleneksel olarak, 14. evlilik yıldönümü için verilen hediyedir. [Fernie, 248-249, 252] [Kunz, 144-145] [Lecouteux, 244] [en.wikipedia.org] [Simmons, 289] [Eason, 45]

Metafizik dünyada Opal, aura içindeki bir prizma gibi davranır, sisteme tam bir Işık enerjisi spektrumu getirir, duygusal bedeni yatıştırır ve temizler, yaşama isteğini ve kişinin dünyadaki varlığının sevincini arttırır. İyimserliği, coşkuyu ve yaratıcılığı teşvik eder ve sevgi ve tutku uyandıran engellemelerin serbest bırakılmasını sağlar. Opal, kozmik bilinci geliştirir ve sezgi ve içgörü flaşlarını uyarır, ancak derin içsel çalışmalar, meditasyonlar ve daha düşük şamanik yolculuklar için koruyucu bir taşdır.
[Geinger, 65-66] [Ashian, 292-293] [Melodi, 452-453]

Opal, inceleme ve dönüşüm için yüzeye özelliklerini ve özelliklerini getirme kabiliyeti ile bilinir. Opal’ın ışığı emdiği ve yansıttığı gibi, düşünceleri ve hisleri alır, arzular ve gömülü duyguları toplar, yükseltir ve kaynağa geri döndürür. Kişinin olumsuz niteliklerini büyütmek rahatsız edici olsa da, bu duyguların ne kadar yıkıcı olabileceğini anlamalarına izin verir ve bırakmalarına izin verme sürecine yardımcı olur. Opal ayrıca benliğin olumlu eylemlerini ve duygularını aydınlatır, iyi ve gerçeği geliştirir ve kişinin en yüksek potansiyelini teşvik eder. Dışarı gönderilenlerin geri döneceğini hatırlatan karmik bir taş. [Melody, 452-453] [Simmons, 292] [Hall, 209] [Hall En, 254]

Opal terimi, Latin opalusundan uyarlanmıştır, ancak “değerli taş” anlamına gelen Sanskritçe upala’dan geldiğine inanılmaktadır. Yaşlı Pliny tarafından mücevher referanslarına göre, Satürn’ün eşi Ops ile ilgili olabilecek doğurganlık tanrıçası Ops ile ilgili olabilir. . Ayrıca, Yunanca’da “renkte bir değişiklik görmek” anlamına gelen ” opallios ” olarak adlandırılan ” sevginin çocuğu” anlamına gelen pederos ve “güzel bir gençliğin narin tenini ” anlamına gelen pederos olarak da adlandırıldı. Opalus oftalmos veya oftalmius olarak tanındı. , Orta Çağlarda – “Göz Taşı”, kısmen oftalmik virütlerini yansıtmaya yardımcı olan bir terimdir. [Fernie, 248] [Kunz, 146] [en.wikipedia.org] [Megemont, 140] [Lecouteux, 244]

Opal hidratlanmış silikon dioksittir – bazen kristobalit ve tridimit minerallerini içeren, su ve ek silika ile birleştirilmiş submikroskopik silika küreler. Şekilsizdir, yani kristal yapıya ve kesin kimyasal bileşime sahip değildir ve bu nedenle “mineral” yerine “mineraloid” olarak kabul edilir. Zamanla, bu jelatinli karışım kırıklar, damarlar ve yeraltı katmanları arasında derine sızmıştır. tortul kayaç ve katılaşmış madde, Opal, suyun çoğunun buharlaşmasıyla oluşmuştur. Nadir durumlarda, Opal botryoidal büyüme sergileyen kitlelerde, sarkıt biçiminde veya fosillerde yer değiştirme malzemesi haline geldi. Katılaşmadan sonra bile, Opal ağırlıkça% 3 ila% 21, genellikle% 6 ila% 10 arasında değişen bir su içeriği korur.
[www.mindat.org] [www.geology.com] [en.wikipedia.org] [www.gia.edu] [Lembo, 245]

“Temel Opal” olarak da adlandırılan üç temel Opal türü arasında “Rainbow Opal ” olarak da adlandırılan, dünya çapında sınırlı sayıda yere kazınan ve bilinen bir fenomen olan ışığa çevrildiğinde yanardöner renkli parlak flaşlar veya çizgiler üreten nadir görülen nadittir. “renk oyunu” olarak renk, taştaki herhangi bir pigmente bağlı değildir, ancak bir kutudaki pinpon toplarının katmanlarına benzer şekilde sıralı bir ızgara benzeri düzende silika mikroskobik küreleri sertleştiğinde oluşan optik efektlerdir. . Küreler arasındaki boşluk, Opal’in iç yapısından geçen ışık dalgalarının yayılmasını ve spektrumun renklerine dağılmasını sağlar. Kürelerin büyüklüğü ve geometrik dolgusu kırılan ışığın rengini ve kalitesini ve Opal’in değerini belirler. [www.geology.com] [en.wikipedia.com] [www.gia.edu]

Opal Taşı Multicolor

Opal Taşı Multicolor

“Common Opal” veya “Potch” dünyanın birçok yerinde bulunur ve sıradışı boyutta veya istiflemeli küreler oluşturur ve renk göstermez. Genellikle “opalescence” olarak bilinen sütlü veya inci cilası vardır . Üçüncü tip olan “Fire Opal” , Meksika’da en çok mayınlı, canlı kırmızı, turuncu veya sarı gövde rengine sahip yarı saydam Opal’a karşı saydamdır. Genellikle bir renk oyunu göstermez, ancak bazen bir taş zayıf bir görüntüye sahip olabilir veya parlak yeşil yanıp sönmeler sergileyebilir. [www.geology.com] [en.wikipedia.com] [www.gia.edu]

Opals renksiz, beyaz, sarı, kırmızı, turuncu, yeşil, kahverengi, siyah veya mavi şeklinde oluşur ve saydam, yarı saydam veya opak olabilir. Kırılgan bir mukavemetlerine sahiptirler ve genellikle tam renkli oyunlarını göstermek için kabaşonlarda kesilirler. Katı Opal, tamamen Değerli Opal’den oluşan taşları ifade ederken, ince, ancak güzel katmanlar bazen çiftlere (destekleyici bir desteğe sahip) veya üçüzlere (koruma için bir destek ve bir kristal kubbeye sahip) yapılır. Opal, dünyadaki arzın% 97’sini üreten Avustralya’nın ulusal değerli taşıdır. Bu Opals tortul ortamda oluşur ve kırılmaya karşı oldukça dayanıklı ve dirençlidir. Diğer Opal, volkanik işlemlerden oluşur ve suyu emme kabiliyeti nedeniyle hidrotan olarak adlandırılır; bu Opallar değişik derecelerde gözeneklidir ve daha çok çılgınlığa veya çatlamaya eğilimlidirler. [www.geology.com] [en.wikipedia.com] [www.gia.edu] [www.mindat.org]

En yaygın Opal çeşitlerinden bazıları, kısa açıklamaları ve metafiziksel özelliklerinin bir özeti ile aşağıda listelenmiştir:

And Opal veya Peru Opal – Peru And Dağları’ndan Ortak Opal; opak, saydam, yumuşak pastel mavi, mavi-yeşil ya da inci parlaklığı olan pembeye saydam, bazen daha opak taşlara siyah ya da bej matrisi içerecek şekilde kesilmiş. Andean Opal, en eski İnka Verimlilik ve Ana Dünya Tanrıçası olan Pachamama’nın hediyesi olarak kabul edilir ve çocuklar ve hayvanlar ve yaşam tarafından boğulmuş yetişkinler için harika bir şekilde rahatlatıcıdır. Özellikle bu duygusal yaşamdan eski duygusal yaraları iyileştirmek için, zor zamanlar boyunca taşımak için iç huzuru getirmek için kullanışlıdır. Andean taşlar en yüksek yarar için doğru hareketi teşvik eder ve diğerleriyle bağlantıyı ve kalpten iletişimi teşvik eder. Dünyayı iyileştirme ihtiyacının farkındalığını arttırırlar ve değişen titreşimi kendi bedenlerinde tezahür ettiren ve dönüştüren kişiler için yararlıdır. And Opal, kehaneti ve metafizik hediyeleri geliştirmek için hafif hipnotik bir duruma neden olan, oldukça alıcı mükemmel bir yolculuk taşıdır. Bu taşlar Su enerjisi taşır ve Kalp ve Boğaz Çakralarını harekete geçirmek için mükemmeldir.

Siyah veya Değerli Siyah Opal – Koyu gövde renginde, genellikle siyah veya koyu gri, koyu mavi veya yeşil olan Değerli Opal; Derin gövde rengi, yanardöner renk oyununu ışık Opals’ından çarpıcı şekilde farklı kılar. Kara Değerli Opallerin çoğunluğu Lightning Ridge, Yeni Güney Galler, Avustralya’dan geliyor ve dünyanın en ünlü ve Opals’ları arasında. Siyah Opal’ın, son derece şanslı olduğu ve Işık’ı auraya getiren Opals’ın en canlandırıcı olduğu düşünülmektedir. Birinin en karanlık korkularıyla yüzleşmesine ve birisini tutanı salıvermesine yardımcı olarak, sıkıntıyı kolaylaştırır ve depresyonu ve umutsuzluğu çözer. Kök ve Taç Çakraları’nı birbirine bağlayan Siyah Opal, en yüksek ruhsal özlemlerini kişinin fiziksel bedeniyle birleştirerek güçlü bir niyet ve tezahür büyüteci yapar. Derin iç işler, ruhun geri çekilmesi veya geçmiş yaşamın hatırlanması için koruyucu bir taştır ve geçmişe, şimdiye ve geleceğe “bakmak” için kullanılabilir. Büyü ritüeli için bir güç taşı olarak oldukça değerlidir ve bir kişinin doğruluğunu veya niyetini korkutmak için “gözleri okumak” için kullanılabilir. Siyah Opal, ölüm ve yeniden doğumun bir Fırtına elemanı taşıdır ve Ateş enerjisini kullanır.

Boulder Opal – Ana kayasının boşluklarında veya kırıklarında oluşan, genellikle demir veya kumtaşı olan ve damarlar oldukça ince olduğu için kıymetli Opal, destek için arkasına bırakılan taşla veya matris taşı içinde Opal katmanları olarak kesilir. Avustralya’nın Queensland şehrinde bulunan her bir parça benzersiz ve özeldir. Doğaya yakın tılsımlar olan Boulder Opals, yalnızca sıcak Dünya enerjilerini değil, aynı zamanda Ateşin aydınlatıcı enerjisini de taşır. Pratik insanlara manevi yönlerini geliştirmede yardım ederler ve ruhsal olarak düşünen insanların günlük dünyada başarılı olmalarına yardımcı olurlar. Boulder Opals, bilinçli ve bilinçsiz düşünceyi uzlaştırmak, açıklık ve duygusal güvenlik getirmek ve harika bir macera ruhundan ödün vermeden istikrarlı bir ev ortamı oluşturmak için köklerini bırakmakta zorlananlara yardımcı olmak için mükemmeldir. İşler zorlaştığında sebat etmek için bu taşları kullanın ve toprak ve bitki ruhlarına bağlanmak için topraklı yerlerde tutun.

Yaygın veya “Potch” Opal – Opal, dünyanın her yerinde genellikle opak olan ve renk göstermeyen birçok yerde bulunur. Neredeyse tüm renklerde oluşur, parlak bir parlaklığa sahiptir ve cilayı kabul eden değerli taşlar halinde kesilebilir. Ortak Opaller metafiziksel amaçlar için muhteşemdir, şeffaf veya ateşli Opallerden daha düşük bir frekansta titreşir ve duygusal beden için yumuşak, besleyici destek sağlar. Endişe, kronik stres ve depresyonu hafifletmeye yardımcı olurlar ve uykusuzluk ve kabuslar ve bilinçaltında tutulan ağrıyı iyileştirmek için mükemmel panzehirlerdir. Ortak Opal, Dünya ve Su enerjilerini birleştirir ve vücuttaki erkek / kadın enerjilerini dengelemek ve çakraları hem hizalamak hem de dengelemek için kullanılabilir. Fiziksel beden boyunca uygun enerji akışını teşvik eden Common Opal, yüksek benlik ve eterik alemle uyum sağlamayı kolaylaştırır, dua ve meditasyon için sakin, merkezli bir zihin getirir. Bu sevimli taşlar meleksel varlıkları çekebilir ve görünmeyen bir yerde bırakmaları için ideal hediyelerdir.

Kristal Opal – yarı saydamdan saydam Değerli Opal, sıradışı bir renk tonu ile; “Transparan” gövde rengi renksiz, açık veya koyu olabilir. Kristal Opal, tüm varlığı destekleyen olağanüstü bir sağlık ve şifa taşıdır. Yüksek ruhlar ve kişinin yaşamına derin bir neşe ve coşku duygusu getiriyor. Ateş elementini kullanarak, zihniyet, hayal gücü ve yaratıcılık, sanat ve şiir ilham verir ve kişinin “beden” de kalmasının tamamlanmasından sonra var olmaya devam edeceğini anlamaya yardımcı olur. Kristal Opals “bakış” yapmak ve vizyonları sonsuzluk alemlerinin içinden teşvik etmek için kullanılabilir.

Etiyopya Opal – hidroptan Opal, riyolit tabakaları arasındaki dikişlerde volkanik kül içinde nodüllerde oluşur. Çeşitli renklerde ve desenlerde ortaya çıkar ve genellikle parlak renk flaşlarını gösterir. 2008 yılında keşfedilen Welo Bölgesi’ndeki Welo bölgesinden gelen yeni Opals’ın gözenekliliklerine rağmen son derece istikrarlı oldukları, suları emebildikleri ve şeffaflık veya opaklığı değiştirebildikleri, daha sonra herhangi bir ters reaksiyon veya çatlama olmadan orijinal durumlarına geri döndükleri kanıtlandı. Bu taşlar, Su enerjisini, durgunluk enerjisini, sessiz kuvveti ve saflaştırmayı kullanmak için mükemmeldir. Metafizik şifacılar, 1994 yılında, eskiden hikmeti yakan ve yeniden doğuşa giden yolu açmış olan, antik bilgeliğin yüksek titreşimli Ateş enerjisi taşları olan Yita Ridge’de keşfedilen orijinal kırmızı veya kahverengi tabanlı Etiyopya Flash Opal’ı daha yakından tanıyabilir. Bu taşlar bir ruh holografı taşıyor ve geçmişe, şimdiye ve geleceğe erişim sağlayarak kişinin metafiziksel hediyelerini teşvik ediyor. Baz ve Sakral Çakraları harekete geçirerek bunlar, tüm ince bedenleri dengede birleştirerek sevinç dolu mücevherlerdir, böylece tüm beden uyumlu bir şekilde çalışır. Etiyopya Opalleri hem kişisel hem de gezegensel kullanım için pozitif ejderha enerjisi taşır.

OPAL TAŞI MULTİCOLOR KAYA (ETOPYA)

DOĞAL KAYALAR
Opal Taşı Özellikleri
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 6.30 KARAT
 • AYNI GÜN KARGO
 • ÇOK RENKLİ IŞILTILI
 • EŞİ YOKTUR
 • KDV DAHİL
 • ÖZEL KUTUSUNDA
 • WELO ETOPYA OPALİ
Ürün Açıklaması Video Tanıtım Yorumlar

Etiyopya’da çıkarılan kıymetli opal 1994 yılında mücevher ve kuyumculuk pazarına girmeye başladı. Bu opal, Shewa eyaletinin kuzeyindeki Menz Gishe Bölgesinde yapılan bir keşiften

Etopya Opal Taşı

Etopya Opal Taşı

kaynaklandı. Bu bölgeden opal, çok çeşitli vücut renklerinde ortaya çıkar. Opallerin çoğu kahverengi, kırmızı veya turuncu gövde rengine sahiptir; Ancak, sarı, beyaz ve açık vücut renkleri de bulunur.

Shewa eyaletinde opal, riyolit , tüf ve ignimbrit gibi tabakalı magmatik kayaçlarda bulunur . Bu opalın çoğunun crazing problemleri olmasına rağmen, kararlı malzeme mücevher ve kuyumculuk pazarına giriyor. Bu opallere genellikle menşe yerlerinden sonra “Shewa opalleri” veya “Mezezo opalleri” denir.

Bugüne kadar Etiyopya’daki en önemli opal keşif, 2008 yılında ülkenin kuzeyindeki Wollo eyaletindeki Wegel Tena kasabası yakınlarında yapıldı. Bu opal, açık, beyaz, sarı, turuncu veya kahverengi bir gövde renginden canlı renkte yanıp sönmeye sahip olabilir. Kuzey Shewa opalinden daha kararlı. Bu malzemeye ticarette hızla “welo opal” adı verildi, ancak “wollo” ve “wello” isimleriyle de karşılaşıldı.

Welo opalin büyük bir kısmı, tek bir tabakalı volkanik kayaç alanından üretilir. Ana damar, bir kil tabanı üzerine gelecek şekilde bir metre kalınlığa kadar opalize edilmiş bir riyolitik ignimbrittir. Opal, geçirimsiz kilin üstünde biriken silisli sular olarak oluşmuş olabilir. Silika jel, ignimbritin gözenek boşluklarında çöktü ve daha sonra opal hale dönüştürüldü.

Dikiş opal madeni yapmak için kısa yatay tünellerin kazıldığı dik vadi duvarları boyunca uzanır. Burada yer altı madenciliği çok tehlikeli bir iştir; Dikiş, mayınlı olduğu vadi duvarları boyunca izlenebilir, ancak tam coğrafi kapsamı bilinmemektedir, çünkü opal içeren tabaka, 350 metreye kadar tabakalı volkanik tortular ile kaplıdır. Bununla birlikte, tortu birkaç kilometreye kadar uzayabilir ve büyük bir mücevher kalitesi opal kaynağı olabilir. [1]

Yine Wollo eyaletinde, ancak Wegel Tena bölgesinin yaklaşık 100 kilometre kuzeyinde üçüncü bir yatak bulundu. Bu birikintideki opallerin çoğu, saydam gri ila siyah gövde rengine sahiptir. [3] Mineralli bir ignimbrit dikişinde oluşur. Dikiş geniş bir tabakalı volkanik kaya dizisindedir. 60 santim kalınlığa kadardır ve geçirimsiz bir kilin üstünde durur. Bu birikim de kötü tanımlanmıştır, ancak dik vadi duvarları boyunca dikiş izlenebilir. Mevcut madencilik dik yamaçlarda dikişin üst yüzeyine kazılmış yatay tüneller tarafından.

değerli ateş opal
Değerli ateş opası: Wollo eyaletinden üretilen opallerin bir kısmı renk oyununun yanı sıra turuncu, sarı veya kırmızımsı bir gövde rengine sahiptir. Turuncu, sarı veya kırmızımsı gövde rengi bir ateş opalinin tanımına, renk oyunu ise değerli bir opal tanımına uygundur. Bu kriterlerin her ikisini de karşılayan bu opallere “değerli yangın opalleri” denebilir.

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE %100 DOĞAL MÜKEMMEL ETOPYA MULTİCOLOR WELO OPAL TAŞI KAYA 6.30 KARAT ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR;SEVDİKLERİNİZ İÇİN ANLAMLI BİR HEDİYE OLUP KOLEKSİYON OLARAK SAKLANABİLİR GEM PARÇASI;

*İSTENİLDİĞİNDE GÜMÜŞ ZİNCİRİ İLE BERABER KOLYE HALİNDE TAŞINABİLİR VAZİYETTE GÖNDERİLİR (ÜCRETSİZ);

ÖLÇÜ 19,90  X 13.45 X 8.65

Welo “Değerli Ateş Opals”
Wollo eyaletinden üretilen opalin büyük bir kısmı, renk oyununun yanı sıra turuncu, sarı veya kırmızımsı bir gövde rengine sahip. Turuncu, sarı veya kırmızımsı gövde rengi bir ateş opalinin tanımına, renk oyunu ise değerli bir opal tanımına uygundur. Her iki kriteri de karşılayan bu opallere “değerli yangın opalleri” denebilir.

Ekteki görüntüdeki turuncu gövde rengi opal, bu “değerli ateş opallerinden” bir örnek. Turuncu bir gövde rengine sahiptir ve ışıkta oynanırsa elektrik yeşili ile mor arasında yanıp sönen bir renk oyununa sahiptir. Etiyopya opalinin güzel bir örneği.

Welo Opal Taşı

Welo Opal Taşı

Bu tür opal, halen Wollo Eyaletinden çıkan üretimde oldukça fazladır. Burada gösterilen örnekte olduğu gibi şeffaftır ve bu da bir boncuk, cabochon veya faceted taş içindeki derin renklerin görünmesini sağlar.

Etiyopya opal
Etiyopya opal: Shewa Etiyopya eyaletinden koyu renkli bir opal nodülü. Elade53 tarafından kamu malı görüntü.

Hydrophane Opals
Etiyopya’da mayınlanan opallerin birçoğu, özellikle Welo yataklarından, hidrofor opallarıdır. “Hidrotan”, suyu emme yeteneğine sahip gözenekli bir opal için kullanılan bir isimdir. Renkteki veya saydamlıktaki bir değişiklik genellikle su emilimine eşlik eder. Bu opaller tipik olarak poroziteleri nedeniyle diğer opal tiplerinden daha düşük bir özgül ağırlığa sahiptir. Bu opallerin bazıları,% 15’e kadar ağırlık artışı üretmek için yeterli suyu emebilir.

Etiyopyalı opallerin hidrophane özelliği bazen dayanıklılık sorunlarına neden olmaktadır. Suyun emilmesi, çatlamaya neden olabilir. Bu nedenle, hidrofor opal sahipleri suya batırmaktan kaçınmalıdır. [2] Suyu anında emmezler. Opalın önemli miktarda su emmesi birkaç saat sürebilir. Hidrojen opal kurumasına izin verilirse susuz hale gelir ve susuzlaştırma birkaç gün ila birkaç hafta arasında gerçekleşebilir. Susuzlaştırmadan sonra, opal su emilmeden önceki ile aynı görünüme ve özelliklere sahip olacaktır.

Bu opallerin hidrotan özellikleri, kaba veya kesilmiş opalleri incelerken ve satın alırken önemli hususlardır. Kararlılıkları, görünümleri ve ağırlıkları suya batırılarak değiştirilebilir.Etiyopya’da mayınlanan opallerin birçoğu, özellikle Welo yataklarından, hidrofor opallarıdır. “Hidrotan”, suyu emme yeteneğine sahip gözenekli bir opal için kullanılan bir isimdir. Renkteki veya saydamlıktaki bir değişiklik genellikle su emilimine eşlik eder. Bu opaller tipik olarak poroziteleri nedeniyle diğer opal tiplerinden daha düşük bir özgül ağırlığa sahiptir. Bu opallerin bazıları,% 15’e kadar ağırlık artışı üretmek için yeterli suyu emebilir.

Etiyopyalı opallerin hidrophane özelliği bazen dayanıklılık sorunlarına neden olmaktadır. Suyun emilmesi, çatlamaya neden olabilir. Bu nedenle, hidrofor opal sahipleri suya batırmaktan kaçınmalıdır. [2] Suyu anında emmezler. Opalın önemli miktarda su emmesi birkaç saat sürebilir. Hidrojen opal kurumasına izin verilirse susuz hale gelir ve susuzlaştırma birkaç gün ila birkaç hafta arasında gerçekleşebilir. Susuzlaştırmadan sonra, opal su emilmeden önceki ile aynı görünüme ve özelliklere sahip olacaktır.

Bu opallerin hidrotan özellikleri, kaba veya kesilmiş opalleri incelerken ve satın alırken önemli hususlardır. Kararlılıkları, görünümleri ve ağırlıkları suya batırılarak değiştirilebilir.Etiyopyalı Opallerin Geleceği Nedir?
Etiyopyalı opaliler için gelecek çok parlak. Mücevherat ve kuyumculuk piyasasında çok daha görünür hale geliyorlar ve mücevher alım halkı onlardan haberdar oluyor. Bütün bunlar, büyük bir madencilik şirketi veya mücevher markası olmadan, onları tanıtmak için milyonlarca dolar harcamaksızın gerçekleşti. Çeşitli desenlerde canlı renklerle saydam, saydam temel renklere kadar çeşitli saydamlarda bulunurlar. Şu anda Avustralya’nın benzer görünüm malzemesine kıyasla çok uygun fiyatlarla satış yapıyorlar. Önemli miktarda Etiyopyalı opal üretiliyor ve ülke, 100 yılı aşkın bir süredir dünya opal pazarına hakim olan Avustralya opalinin ilk önemli mücadelesi haline gelebilir.Opaller hidratlanmış silikadan yapılan amorf minerallerdir, bu nedenle opal, silika su molekülleri ile kimyasal olarak bağlandığında oluşur. Bu oluşum nedeniyle, opaller diğer bazı minerallerden biraz daha yumuşaktır ve bu nedenle güzelliğini korumak ve çizilmeleri önlemek için sert taşlardan biraz daha yumuşak bir bakım gerektirir.

Ortaçağ’da, opallar şanslı sayılıyorlardı; çünkü onların renkleri gökkuşağı bütün taş yelpazesinin ortak himayesini temsil ediyordu. Bazıları bile defne yaprağına sarılmış bir opalın görünmezliğin gücünü sağlayacağına inanıyor!

Aksine, güzel bir opal, kullanıcıyı daha görünür kılar ve bir opalin güzelliğini bir yaprağa sararak gizlemesine gerek yoktur. Hidroanöz opaller, isimlerini ‘su’ ve ‘phane’ anlamına gelen ‘hidro’ kelimesinden alırlar, yani belirli bir görünüme sahip olurlar. Hidrofan opalleri, ıslak olduklarında şeffaflığı değiştiren opaklık veya yarı opaklık nedeniyle özeldir. Bu nedenle saklanırken nemli bir bez (yaprak yerine) içine sarılmak şeffaflıklarını ve canlılıklarını korumaya ve eski haline getirmeye yardımcı olacaktır. Çoğu hidropan opal Etiyopya kaynaklıdır (Etiyopya opallerinin tümü hidrotan değildir). Diğer kökenler, Güney Amerika bölgeleri de dahil olmak üzere ince hidrofor opal üretir.

Opal Taşı Satış

Opal Taşı Satış

Bu eşsiz opaller, suyu yavaşça emdiklerinde canlanırlar. Hidrojen opallerinin çok yavaş bir şekilde su emdiği ve kaybettiği, bu nedenle birinin suya düştüğü veya bir süre sudan uzak kaldığı takdirde paniğe gerek olmadığı unutulmamalıdır. Etiyopya hidrofor opal opallerinin bu bakımdan bize benzeyeceği anlaşılıyor; neredeyse gelişmek için suya ihtiyaç duyan canlıların bazı özelliklerini üstleniyor gibi görünmektedir. Belki bu özel mücevherler bir etiketle gelmelidir – ‘Etiyopya hidroforlu opals, netlik ve canlılık için sadece su ekleyin’.

Ülkelerine benzer şekilde, Etiyopya opalleri nemli koşullarda gelişir ve kuru koşullarda cılız hale gelir. Etiyopya, ilk modern insanlara dair kanıtlar içerdiğinden, medeniyetin başlangıcı olarak kabul edilir; Homo sapiens Idaltu. Etiyopya’nın Tana Gölü, dünyanın en uzun nehri olan Nil’in kaynağı olsa da, ülke geçmişte, ülkeyi ve halkını tahrip eden bir dizi korkunç kuraklık yaşadı. Etiyopya, ironik bir şekilde “Doğu Afrika’nın su kulesi” olarak adlandırılır, çünkü masaya benzeyen dağlık bölgeden akan Nil Nehri dışındaki birkaç akarsuyun kaynağıdır. Etiyopyalı opal, toprağın su ile olan ilişkisini paylaşır, çünkü su eksikliği olduğunda da acı çeker. Etiyopya, Afrika’nın en büyük su rezervini içermesine rağmen, toprağa en iyi şekilde hizmet etmek için kullanacağı sulama sistemlerinden yoksundur. Bu nedenle, Etiyopya ve Etiyopya opallerinin ikisinde de su bulunur, ancak bu değerli kaynağın sürekli olarak yenilenmesini gerektirir.

Belki de Etiyopya’da bu ilginç doğal olgunun son keşfi, gelecek yıllar için hayırlı bir işaret olarak yorumlanabilir; Etiyopya’nın bol miktarda doğal kaynaklardan faydalanacağına ve gelecekte kuraklıktan muzdarip olmayacağına dair bir gösterge. Tersine, su rezervlerini izlemek için bir hatırlatma olarak düşünülebilir.

İlk bakışta, Etiyopyalı bir opal adeta büyülü ve gizemli bir ışık kaynağıyla aydınlatılmış gibi içeriden parlıyor gibi görünüyor. Beyaz, mavi, turuncu, gri veya kahverengi de dahil olmak üzere çeşitli baz renkleri vardır ve petek yapılıdır. Bununla birlikte, bu açıklama basitçe Etiyopya opalini içten aydınlatan parıldayan renk tayfına adalet vermez. Bu, en iyi yuvarlak cabochons ile gösterilen ışığın kırınımı ile gerçekleşir. Bunlar zekice aydınlatıcı kolyeler, broşlar veya küpelerdir.

Bu parlaklık, bazı kültürlerde opallerin iyileştirici gücüne, özellikle de görme yeteneğine olan inancın arkasındaki sebep olabilir. Opallerin parlaklığı, insanları bu sözde ‘göz taşları’ nın sahibine iyi bir görüş sağlayacağını varsaymaya yöneltebilir. Etiyopya’nın opallerinin yaptığı gibi, ışıltı için nemlendirmeye ihtiyaç duyan gözlerimizle ilgili olan ‘göz taşı’ adından da bir başka karşılaştırma yapılabilir.

Renksiz bir madde olan suyun bir opal içindeki bu muhteşem canlı renge katkıda bulunabilmesi şaşırtıcıdır. Amerikalı antropolog, eğitimci, filozof ve doğa bilimleri yazarı Loren Eiseley, “Bu gezegende sihir varsa suyun içinde olduğunu” yazdı ve bu sihirin bir kısmının doğal harikanın içinde olduğu söylenebilirdi. Etiyopyalı opal.Opal, pembe turmalinle birlikte Ekim ayı için doğum taşıdır . Aynı zamanda 14’üncü evlilik yılını kutlamak için verilen taş . Opal adının “değerli taş” anlamına gelen Sanskritçe upala’dan ve daha sonra “renk değişimini görmek” anlamına gelen Yunan türevi “Opallios” dan türetildiği düşünülmektedir.
kitap-opal-tarih-kötü luck.jpg
Opal’ın kötü şans getirdiğini ve kötü bir taş olduğunu duymuş olabilirsiniz. Aslında, bu, tüm dünyada uzun zamandır saçma bir inanış oldu. Ancak, bilgili olanlar, bu talihsiz itibarın ve efsanenin aslında bir adamın, Sir Walter Scott’un suçu olduğunun farkındalar. 1829’da yazılan Sir Walter Scott’ın en çok satan romanı Anne Geuerstein, yanlış bir şeytan olmakla suçlanan Lady Hermione’nin öyküsüydü ve kutsal bir su damlasının yanlışlıkla düşürülmesinden ve rengini tahrip etmesinden kısa bir süre sonra ölüyor. Halk bunu, dahi bir yazarın bir opalin getirebileceği şanssızlığa karşı uyardığı anlamına geldiği için güzel bir taş almayı bıraktı. Sir Walter Scott, Avrupa opal pazarını neredeyse 50 yıl boyunca yok etmeyi gerçekten başardı, hiçbir gerçek değeri yoktu. Romanın yayınlandığı aylar içinde, opal piyasa düştü ve fiyatlar% 50 düştü.
Kendi Aile Keepsake’ini Tasarla
Sevdiklerinizin doğum taşları veya en sevdiğiniz renk kombinasyonları ile kendi benzersiz aile hatıranızı yaratmak için Opal’ı herhangi bir değerli taşla birleştirin.

Opal Taşı Özellikleri

Opal Taşı Özellikleri

Altın rengi seç:
Silika sıvılaştığında ve çevreleyen kayaçta fissürler halinde yıkandığında opal oluşmakta ve daha sonra sertleşmiş bir jele katılaşmaktadır. Diğer birçok değerli taştan farklı olarak, opal kristal değil, amorf bir katıdır. Opal fosilleşmiş kabuk, odun ve kemikte bulunur. Bazı değerli opal Meksika ve Slovakya’da olduğu gibi volkanik kayaçlardaki gaz boşluklarında oluşur, ancak çoğu Avustralya tortusu tortul kayaçlarda meydana gelir. Çok eski arkeolojik kazılarda iyi bir nedenden dolayı bulunmaz, çünkü taşlar binlerce yıldır sürmez. Yıllar içinde kurur, kırılgan olmalarına ve sertliklerini yitirmelerine neden olan% 5-20 su içerirler. Opallerdeki ateş veya renk, içindeki çatlaklardan oluşur, bu nedenle güzelliği de zayıf yanlarından biridir, ancak çatlaklar çıplak gözle görülemez. Çatlaklar büyüteçli bir lens olmadan görülebiliyorsa, iyi bir opal olduğu düşünülmez.

En değerli opaller, 1870’lerde keşiflerinden bu yana ana opallerin üreticisi olan Avustralya’daki Queensland ve Yeni Güney Galler’den geliyor. Günümüzde opallar çoğunlukla Avustralya, Meksika , ABD, Güney Amerika, İngiltere, Kanada , Brezilya , Çek Cumhuriyeti ve Slovakya’da bulunur.
Opal Mücevheratınızın Bakımı

Eğer iyi bakarsanız, opaliniz uzun süre dayanır. Herhangi bir çizik veya darbeyi önlemek için opalinize biraz özen gösterin. Taşlar asla yağda veya diğer kimyasallarda tutulmamalıdır. Bu, ateşlerinin bir kısmını veya tamamını kaybetmelerine neden olabilir. Opals bir miktar su içerdiğinden (% 20 su kadar), birçok tonozda kullanılan nem alma cihazları nedeniyle asla bir banka veya kasada uzun süre saklanmamalıdır. Eğer opaller çok kurursa, çatlama eğilimindedirler. Bu fenomene “Crazing” denir ve taşın değerini yok eder. Opalinizi kuruması muhtemel herhangi bir şeyin yanında bırakmaktan kaçınmalısınız. Opalinizin kurumasını önlemek için, zaman zaman birkaç saat suya batırmak yararlı olabilir.Opal ilk olarak Etiyopya’da 1990’ların başlarında keşfedildi. Tarihi Shewa eyaletindeki Mezezo örnekleri, içinde turuncu, kırmızımsı kahverengi veya “çikolata” kahverengi kıymetli opal ile kırmızımsı kahverengi volkanik kayaların nodüllerinden oluşur. Bir sonraki büyük keşif, 2008 yılında, Wegel Tena yakınlarındaki Wollo eyaletinde, Addis Ababa’nın yaklaşık 550 km kuzeyinde bulunan beyaz değerli opalın bulunduğu sırada gerçekleşti. (F. Mazzero ve diğ. bilgiler, ” Revue de Gemmologie afg , No. 167, pp. 4-5). Bu birikim hala büyük miktarda beyaz ve kristal değerli opal ve zaman zaman bazı siyah malzemeler üretmektedir (Winter 2011 Lab Notes, s. 312–313).

2013 yılında, Wollo’da, Gashena kasabası yakınlarındaki Stayish madeninde başka bir kaynak daha keşfedildi (şekil 1). Bu keşif, bazı beyaz ve kristal opallerle birlikte çoğunlukla koyu ve siyah opal vermiştir. Sadece şu anda rapor edilmesine rağmen, mevduat 2013’ten beri aktif olarak üretiliyor. Dağlık bir alanda yaklaşık 3.000 metre yükseklikte ayrı bir opal taşıyıcı katmanda kuruluyor. Addis Ababa’nın yaklaşık 700 km kuzeydoğusunda, karayoluyla tarihi Lalibela kasabasına 100 km ve beyaz opal yatağının yaklaşık 30 km kuzeyinde yer almaktadır.

Map of Stayish black opal mine, Ethiopia
Şekil 1. 2013’ten beri faal olan Stayish siyah opal madeni, Etiyopya’nın kuzeyindeki Wollo eyaletinde yer almaktadır.

Opal Taşı Doğal Kaya

Opal Taşı Doğal Kaya

Beyaz opal gibi, siyah opal da volkanik kaya serisi ve altındaki kil zengini katman arasındaki temas bölgesinde bulunur (şekil 2). Katman, tekrarlayan volkanik kül ve ignimbrit katmanların bir dizisindedir. Farklı yerlerdeki saha gözlemleri opal taşıyıcı katmanın, onlarca ve hatta dağ kuşağı boyunca yüzlerce kilometre boyunca uzanan tek bir tabaka halinde bulunduğunu göstermektedir. Opal içeren kil tabakası yaklaşık 60 cm kalınlığındadır ve çeşitli kalite ve renkte opal içerir. Siyah opal, yerel köylüler tarafından yatay olarak dağ yamacına açılan 15-20 metreye kadar olan yassı tünellerden alınır. Malzeme genellikle 2-5 cm uzunluğunda nodül ve topaklarla gelir, ancak bu birikintiden 10 cm’lik parçalar da alınır (şekil 3).

Stayish black opal deposit
Şekil 2. Stayish’teki stratigrafik sekans içerisinde asidik kül tabakaları art arda meydana gelirken, kıymetli siyah opal sadece bu tabakada meydana gelir. Fotoğraf Pierre Hardy.
Pieces of black opal from Stayish mine
Şekil 3. Stayish madeninden elde edilen siyah opal parçaları genellikle 2-5 cm çapındadır (altta), ancak bazıları 10 cm uzunluğa ulaşabilir (üstte). Fotoğraf Tewodros Sintayehu.
Örnekler genellikle çok koyu renktedir, boyanmış veya dumanla muamele edilmiş opalleri hatırlatmaktadır, ancak yüzeyin yüzeydeki çukurlarda veya çatlaklarda herhangi bir leke göstermemesi dışındadır (Şekil 4). Taşlar ayrıca koyu renkli, hatta tamamen renklidir ve bazen koyu gri ortak opal ile kaplanmıştır. Bu, koyu renkli rengin daha fazla veya daha az kalın bir yüzey katmanıyla sınırlandırıldığı, şeker asidiyle muamele edilmiş opallerden (Winter 2011 GNI, s. 333-334) ayırır.

Microscopic image of Ethiopian black opal
Şekil 4. Etiyopya siyah opalinin yüzey çiziklerine sahip mikroskobik görüntüsü, dumanla işlem görmüş veya boyanmış opallerde görülen siyah boyanmaların hiçbirini göstermez. Renk düzeltme ekleri arasında bazı grimsi değerli olmayan opal materyaller gözlenebilir. Fotoğraf Hpone-Phyo Kan-Nyunt.
İlk X-ışını floresan analizleri, daha yoğun ve grimsi bir malzemeye sahip başka bir birikim için daha fazla kristal benzeri opal içeren bir çökeltme için 1000 ppmw ila 1000 ppmw arasında değişen baryum (Ba) değerlerini göstermiştir. İki yatak aynı dağın bitişiğindedir. Geniş Ba değerleri yelpazesi, daha önce Wegel Tena’dan beyaz opallar için tarif edildiği gibi siyah opallerin volkan tortul karakterini doğruladı (B. Rondeau ve diğerleri, “ WEGEL TENA, WOLLO EYALETİ, ETİYOPYA’DAN RENKLİ OYUN OPASI ”Yaz 2010 G&G , s. 90–105).

Fourier dönüşümü kızılötesi (FTIR) spektrometresi ile yapılan ön çalışmalar, numunelerimizin nispeten opak karakterli olması nedeniyle kesin sonuçlar vermedi. Raman spektrumları çok güçlü karbon tepe noktaları gösterdi, ancak bunlar tek başına Wegel Tena’dan işlem görmüş opal ve Stayish madeninden doğal renkli siyah opal arasında güvenilir bir ayrım yapılmasına izin vermiyor. Dikkatli mikroskobik gözlem, opalın doğal karakterini bu yeni birikimden ortaya çıkarmalıdır ve daha ileri çalışmalar devam etmektedir.Opal olan “Göz Taşı” olan spektral zevk, Gökkuşağının şimşekleri gibi, en ufak bir hareketle bile parlaklığını parlatıyor ve olağanüstü “ateşine” tanık olan herkesin dikkatini çektiğini iddia ediyor. göze hoş gelen, göze hoş geldin, sevgi ve umut, masumiyet ve saflık, şans ve mutluluğa ilham verir.

Eropya Welo Opal Taşı Kaya

Eropya Welo Opal Taşı Kaya

Romalı tarihçi, Yaşlı Pliny, Opal’i – Opal, karbutun (Garnet) ateşli alevi içeren değerli bir taş (Garnet), Ametistin zarif moru ve Zümrüt’ün deniz yeşili ihtişamını – değerli bir taş olarak tanımladı. inanılmaz sendika ve zarif bir zevk. Kadim dünyadaki herkes tarafından en büyülü ve gizemli mücevherler olarak kabul edildi, yatıştırıcı ve görme erteleme erdemlerine giyilen, gözlerin hastalıklarını iyileştiren ve görme şansını yücelten ve tüm erdemlere sahip olduğu için büyük şans sağlayabildiği düşünüldü. renkleri içinde yer alan değerli taşlar. Yine de tüm güzelliği ve kıskanılacak arzusu yüzünden, bu “Taşlar Kraliçesi” itibarı bir süredir söylentilerden, talihsizliklerden ve esrarengiz ölümlerden kaynaklanıyor. Batıl inançlara rağmen, Opal yirminci yüzyılda kullanıldı ve bugün özellikle Ekim’de doğanların doğum taşı olarak mutlak bir favori mücevher. Geleneksel olarak, 14. evlilik yıldönümü için verilen hediyedir. [Fernie, 248-249, 252] [Kunz, 144-145] [Lecouteux, 244] [en.wikipedia.org] [Simmons, 289] [Eason, 45]

Metafizik dünyada Opal, aura içindeki bir prizma gibi davranır, sisteme tam bir Işık enerjisi spektrumu getirir, duygusal bedeni yatıştırır ve temizler, yaşama isteğini ve kişinin dünyadaki varlığının sevincini arttırır. İyimserliği, coşkuyu ve yaratıcılığı teşvik eder ve sevgi ve tutku uyandıran engellemelerin serbest bırakılmasını sağlar. Opal, kozmik bilinci geliştirir ve sezgi ve içgörü flaşlarını uyarır, ancak derin içsel çalışmalar, meditasyonlar ve daha düşük şamanik yolculuklar için koruyucu bir taşdır.
[Geinger, 65-66] [Ashian, 292-293] [Melodi, 452-453]

Opal, inceleme ve dönüşüm için yüzeye özelliklerini ve özelliklerini getirme kabiliyeti ile bilinir. Opal’ın ışığı emdiği ve yansıttığı gibi, düşünceleri ve hisleri alır, arzular ve gömülü duyguları toplar, yükseltir ve kaynağa geri döndürür. Kişinin olumsuz niteliklerini büyütmek rahatsız edici olsa da, bu duyguların ne kadar yıkıcı olabileceğini anlamalarına izin verir ve bırakmalarına izin verme sürecine yardımcı olur. Opal ayrıca benliğin olumlu eylemlerini ve duygularını aydınlatır, iyi ve gerçeği geliştirir ve kişinin en yüksek potansiyelini teşvik eder. Dışarı gönderilenlerin geri döneceğini hatırlatan karmik bir taş. [Melody, 452-453] [Simmons, 292] [Hall, 209] [Hall En, 254]

Opal terimi, Latin opalusundan uyarlanmıştır, ancak “değerli taş” anlamına gelen Sanskritçe upala’dan geldiğine inanılmaktadır. Yaşlı Pliny tarafından mücevher referanslarına göre, Satürn’ün eşi Ops ile ilgili olabilecek doğurganlık tanrıçası Ops ile ilgili olabilir. . Ayrıca, Yunanca’da “renkte bir değişiklik görmek” anlamına gelen ” opallios ” olarak adlandırılan ” sevginin çocuğu” anlamına gelen pederos ve “güzel bir gençliğin narin tenini ” anlamına gelen pederos olarak da adlandırıldı. Opalus oftalmos veya oftalmius olarak tanındı. , Orta Çağlarda – “Göz Taşı”, kısmen oftalmik virütlerini yansıtmaya yardımcı olan bir terimdir. [Fernie, 248] [Kunz, 146] [en.wikipedia.org] [Megemont, 140] [Lecouteux, 244]

Opal hidratlanmış silikon dioksittir – bazen kristobalit ve tridimit minerallerini içeren, su ve ek silika ile birleştirilmiş submikroskopik silika küreler. Şekilsizdir, yani kristal yapıya ve kesin kimyasal bileşime sahip değildir ve bu nedenle “mineral” yerine “mineraloid” olarak kabul edilir. Zamanla, bu jelatinli karışım kırıklar, damarlar ve yeraltı katmanları arasında derine sızmıştır. tortul kayaç ve katılaşmış madde, Opal, suyun çoğunun buharlaşmasıyla oluşmuştur. Nadir durumlarda, Opal botryoidal büyüme sergileyen kitlelerde, sarkıt biçiminde veya fosillerde yer değiştirme malzemesi haline geldi. Katılaşmadan sonra bile, Opal ağırlıkça% 3 ila% 21, genellikle% 6 ila% 10 arasında değişen bir su içeriği korur.
[www.mindat.org] [www.geology.com] [en.wikipedia.org] [www.gia.edu] [Lembo, 245]

“Temel Opal” olarak da adlandırılan üç temel Opal türü arasında “Rainbow Opal ” olarak da adlandırılan, dünya çapında sınırlı sayıda yere kazınan ve bilinen bir fenomen olan ışığa çevrildiğinde yanardöner renkli parlak flaşlar veya çizgiler üreten nadir görülen nadittir. “renk oyunu” olarak renk, taştaki herhangi bir pigmente bağlı değildir, ancak bir kutudaki pinpon toplarının katmanlarına benzer şekilde sıralı bir ızgara benzeri düzende silika mikroskobik küreleri sertleştiğinde oluşan optik efektlerdir. . Küreler arasındaki boşluk, Opal’in iç yapısından geçen ışık dalgalarının yayılmasını ve spektrumun renklerine dağılmasını sağlar. Kürelerin büyüklüğü ve geometrik dolgusu kırılan ışığın rengini ve kalitesini ve Opal’in değerini belirler. [www.geology.com] [en.wikipedia.com] [www.gia.edu]

Opal Taşı Multicolor

Opal Taşı Multicolor

“Common Opal” veya “Potch” dünyanın birçok yerinde bulunur ve sıradışı boyutta veya istiflemeli küreler oluşturur ve renk göstermez. Genellikle “opalescence” olarak bilinen sütlü veya inci cilası vardır . Üçüncü tip olan “Fire Opal” , Meksika’da en çok mayınlı, canlı kırmızı, turuncu veya sarı gövde rengine sahip yarı saydam Opal’a karşı saydamdır. Genellikle bir renk oyunu göstermez, ancak bazen bir taş zayıf bir görüntüye sahip olabilir veya parlak yeşil yanıp sönmeler sergileyebilir. [www.geology.com] [en.wikipedia.com] [www.gia.edu]

Opals renksiz, beyaz, sarı, kırmızı, turuncu, yeşil, kahverengi, siyah veya mavi şeklinde oluşur ve saydam, yarı saydam veya opak olabilir. Kırılgan bir mukavemetlerine sahiptirler ve genellikle tam renkli oyunlarını göstermek için kabaşonlarda kesilirler. Katı Opal, tamamen Değerli Opal’den oluşan taşları ifade ederken, ince, ancak güzel katmanlar bazen çiftlere (destekleyici bir desteğe sahip) veya üçüzlere (koruma için bir destek ve bir kristal kubbeye sahip) yapılır. Opal, dünyadaki arzın% 97’sini üreten Avustralya’nın ulusal değerli taşıdır. Bu Opals tortul ortamda oluşur ve kırılmaya karşı oldukça dayanıklı ve dirençlidir. Diğer Opal, volkanik işlemlerden oluşur ve suyu emme kabiliyeti nedeniyle hidrotan olarak adlandırılır; bu Opallar değişik derecelerde gözeneklidir ve daha çok çılgınlığa veya çatlamaya eğilimlidirler. [www.geology.com] [en.wikipedia.com] [www.gia.edu] [www.mindat.org]

En yaygın Opal çeşitlerinden bazıları, kısa açıklamaları ve metafiziksel özelliklerinin bir özeti ile aşağıda listelenmiştir:

And Opal veya Peru Opal – Peru And Dağları’ndan Ortak Opal; opak, saydam, yumuşak pastel mavi, mavi-yeşil ya da inci parlaklığı olan pembeye saydam, bazen daha opak taşlara siyah ya da bej matrisi içerecek şekilde kesilmiş. Andean Opal, en eski İnka Verimlilik ve Ana Dünya Tanrıçası olan Pachamama’nın hediyesi olarak kabul edilir ve çocuklar ve hayvanlar ve yaşam tarafından boğulmuş yetişkinler için harika bir şekilde rahatlatıcıdır. Özellikle bu duygusal yaşamdan eski duygusal yaraları iyileştirmek için, zor zamanlar boyunca taşımak için iç huzuru getirmek için kullanışlıdır. Andean taşlar en yüksek yarar için doğru hareketi teşvik eder ve diğerleriyle bağlantıyı ve kalpten iletişimi teşvik eder. Dünyayı iyileştirme ihtiyacının farkındalığını arttırırlar ve değişen titreşimi kendi bedenlerinde tezahür ettiren ve dönüştüren kişiler için yararlıdır. And Opal, kehaneti ve metafizik hediyeleri geliştirmek için hafif hipnotik bir duruma neden olan, oldukça alıcı mükemmel bir yolculuk taşıdır. Bu taşlar Su enerjisi taşır ve Kalp ve Boğaz Çakralarını harekete geçirmek için mükemmeldir.

Siyah veya Değerli Siyah Opal – Koyu gövde renginde, genellikle siyah veya koyu gri, koyu mavi veya yeşil olan Değerli Opal; Derin gövde rengi, yanardöner renk oyununu ışık Opals’ından çarpıcı şekilde farklı kılar. Kara Değerli Opallerin çoğunluğu Lightning Ridge, Yeni Güney Galler, Avustralya’dan geliyor ve dünyanın en ünlü ve Opals’ları arasında. Siyah Opal’ın, son derece şanslı olduğu ve Işık’ı auraya getiren Opals’ın en canlandırıcı olduğu düşünülmektedir. Birinin en karanlık korkularıyla yüzleşmesine ve birisini tutanı salıvermesine yardımcı olarak, sıkıntıyı kolaylaştırır ve depresyonu ve umutsuzluğu çözer. Kök ve Taç Çakraları’nı birbirine bağlayan Siyah Opal, en yüksek ruhsal özlemlerini kişinin fiziksel bedeniyle birleştirerek güçlü bir niyet ve tezahür büyüteci yapar. Derin iç işler, ruhun geri çekilmesi veya geçmiş yaşamın hatırlanması için koruyucu bir taştır ve geçmişe, şimdiye ve geleceğe “bakmak” için kullanılabilir. Büyü ritüeli için bir güç taşı olarak oldukça değerlidir ve bir kişinin doğruluğunu veya niyetini korkutmak için “gözleri okumak” için kullanılabilir. Siyah Opal, ölüm ve yeniden doğumun bir Fırtına elemanı taşıdır ve Ateş enerjisini kullanır.

Boulder Opal – Ana kayasının boşluklarında veya kırıklarında oluşan, genellikle demir veya kumtaşı olan ve damarlar oldukça ince olduğu için kıymetli Opal, destek için arkasına bırakılan taşla veya matris taşı içinde Opal katmanları olarak kesilir. Avustralya’nın Queensland şehrinde bulunan her bir parça benzersiz ve özeldir. Doğaya yakın tılsımlar olan Boulder Opals, yalnızca sıcak Dünya enerjilerini değil, aynı zamanda Ateşin aydınlatıcı enerjisini de taşır. Pratik insanlara manevi yönlerini geliştirmede yardım ederler ve ruhsal olarak düşünen insanların günlük dünyada başarılı olmalarına yardımcı olurlar. Boulder Opals, bilinçli ve bilinçsiz düşünceyi uzlaştırmak, açıklık ve duygusal güvenlik getirmek ve harika bir macera ruhundan ödün vermeden istikrarlı bir ev ortamı oluşturmak için köklerini bırakmakta zorlananlara yardımcı olmak için mükemmeldir. İşler zorlaştığında sebat etmek için bu taşları kullanın ve toprak ve bitki ruhlarına bağlanmak için topraklı yerlerde tutun.

Yaygın veya “Potch” Opal – Opal, dünyanın her yerinde genellikle opak olan ve renk göstermeyen birçok yerde bulunur. Neredeyse tüm renklerde oluşur, parlak bir parlaklığa sahiptir ve cilayı kabul eden değerli taşlar halinde kesilebilir. Ortak Opaller metafiziksel amaçlar için muhteşemdir, şeffaf veya ateşli Opallerden daha düşük bir frekansta titreşir ve duygusal beden için yumuşak, besleyici destek sağlar. Endişe, kronik stres ve depresyonu hafifletmeye yardımcı olurlar ve uykusuzluk ve kabuslar ve bilinçaltında tutulan ağrıyı iyileştirmek için mükemmel panzehirlerdir. Ortak Opal, Dünya ve Su enerjilerini birleştirir ve vücuttaki erkek / kadın enerjilerini dengelemek ve çakraları hem hizalamak hem de dengelemek için kullanılabilir. Fiziksel beden boyunca uygun enerji akışını teşvik eden Common Opal, yüksek benlik ve eterik alemle uyum sağlamayı kolaylaştırır, dua ve meditasyon için sakin, merkezli bir zihin getirir. Bu sevimli taşlar meleksel varlıkları çekebilir ve görünmeyen bir yerde bırakmaları için ideal hediyelerdir.

Kristal Opal – yarı saydamdan saydam Değerli Opal, sıradışı bir renk tonu ile; “Transparan” gövde rengi renksiz, açık veya koyu olabilir. Kristal Opal, tüm varlığı destekleyen olağanüstü bir sağlık ve şifa taşıdır. Yüksek ruhlar ve kişinin yaşamına derin bir neşe ve coşku duygusu getiriyor. Ateş elementini kullanarak, zihniyet, hayal gücü ve yaratıcılık, sanat ve şiir ilham verir ve kişinin “beden” de kalmasının tamamlanmasından sonra var olmaya devam edeceğini anlamaya yardımcı olur. Kristal Opals “bakış” yapmak ve vizyonları sonsuzluk alemlerinin içinden teşvik etmek için kullanılabilir.

Etiyopya Opal – hidroptan Opal, riyolit tabakaları arasındaki dikişlerde volkanik kül içinde nodüllerde oluşur. Çeşitli renklerde ve desenlerde ortaya çıkar ve genellikle parlak renk flaşlarını gösterir. 2008 yılında keşfedilen Welo Bölgesi’ndeki Welo bölgesinden gelen yeni Opals’ın gözenekliliklerine rağmen son derece istikrarlı oldukları, suları emebildikleri ve şeffaflık veya opaklığı değiştirebildikleri, daha sonra herhangi bir ters reaksiyon veya çatlama olmadan orijinal durumlarına geri döndükleri kanıtlandı. Bu taşlar, Su enerjisini, durgunluk enerjisini, sessiz kuvveti ve saflaştırmayı kullanmak için mükemmeldir. Metafizik şifacılar, 1994 yılında, eskiden hikmeti yakan ve yeniden doğuşa giden yolu açmış olan, antik bilgeliğin yüksek titreşimli Ateş enerjisi taşları olan Yita Ridge’de keşfedilen orijinal kırmızı veya kahverengi tabanlı Etiyopya Flash Opal’ı daha yakından tanıyabilir. Bu taşlar bir ruh holografı taşıyor ve geçmişe, şimdiye ve geleceğe erişim sağlayarak kişinin metafiziksel hediyelerini teşvik ediyor. Baz ve Sakral Çakraları harekete geçirerek bunlar, tüm ince bedenleri dengede birleştirerek sevinç dolu mücevherlerdir, böylece tüm beden uyumlu bir şekilde çalışır. Etiyopya Opalleri hem kişisel hem de gezegensel kullanım için pozitif ejderha enerjisi taşır.