OTANT�K TA�

MUHTEŞEM EL İŞÇİLİĞİ AMETİST TOPAZ KOLYE (VIP)

ÖZEL ÜRÜNLER
Ametist Topaz Kolye
Fiyatı      :      SATILDI TL
[dpsc_display_product]
Ürünün Özellikleri
 • 14.75 KARAT AMETİST İMPERİAL TOPAZ
 • 8.80 GR
 • 925 AYAR GÜMÜŞ ÖZEL EL İŞÇİLİĞİ
 • A KALİTE TAŞLAR KULLANILMIŞTIR
 • AYNI GÜN KARGO
 • EL YAPIMI EŞİ YOKTUR
 • ÖZEL KUTUSUNDA

Ametistler, jeodezlerde veya içi boş kayalarda uzun, prizmatik kristallerde oluşur. Bu jeotlar, volkanik kayalarda boşluklar olduğunda oluşur . Kaya soğudukça mineral doymuş su, gazlar ve volkanik malzeme damıtılır ve kristalleşir. Bu kristaller sertleştiğinde ametist oluştururlar. Genellikle daha derin bir mor olmasına rağmen, taş ayrıca kırmızımsı-mor bir renk tonuna veya leylak rengine dönüşen çok soluk mor bir renge sahip olabilir.

İŞ YERİMİZ VE KENDİ WEB SAYFAMIZ HARİCİNDE BAŞKA HİÇ BİR PLATFORMDA SATIŞIMIZ KESİNLİK İLE YOKTUR>>>>>>

 

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE KENDİ TASARIMIMIZ 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ MİKRO MIHLAMA ÖZEL SIR TEKNİĞİ İLE KAPLAMA MUM KALIP MODELİ 1.KALİTE TOPLAM (VİVİD)14.75 KARAT AMETİST VE İMPERİAL TOPAZ TAŞLI KOLYE SEVDİKLERİNİZ İÇİN EŞSİZ ÖMÜRLÜK BİR ÜRÜN OLUP DİLERSENİZ BROJ OLARAKTA KULLANABİLİRSİNİZ…ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR;

>>>YAPTIĞIMIZ İŞLERİ @otantiktas instagram sayfasından takip edebilirsiniz>>>>

BOYUT: 40 MM X 25 MM X 5 MM AĞIRLIK :8.80 GR

Ametist Topaz Kolye

Ametist Topaz Kolye

Doğal ametist en az 2000 yıldır kişisel süsleme için kullanılırken, sentetik versiyonu çok daha yeni ve çok yaygın değil.

Kendine özgü mor rengiyle karakterize edilen kuvars ailesinin bir üyesi olan ametist, Mohs ölçeğinde yedi sertliğe sahiptir . Ametist taşlar dayanıklıdır ve bu onları her türlü mücevher için ideal kılar. Küpelerde, kolye uçlarında, bileziklerde ve yüzüklerde sıklıkla ametist bulacaksınız ve hatta bilezik manşetleri veya boncuklar oluşturmak için kesilmiştir.

Sertliği ve dayanıklılığı nedeniyle, taş çeşitli şekillerde kesilebilir ve bu da onu çok yönlü hale getirir. Yönlü parçalar, yataklar ve kabaşonlar, daha yaygın kesimlerden sadece birkaçıdır.

Sri Lanka , Sibirya, Brezilya, Uruguay, Namibya ve Uzak Doğu’da yüksek kaliteli doğal olarak oluşturulmuş ametist ve ayrıca Namibya, Avustralya ve Amerika’da büyük yataklar bulabilirsiniz. Bu mücevherin en büyük önbelleği Güney Amerika’da bulunur .
Ayrıca bkz. Limon Kuvars: Anlamı, İyileştirici Özellikleri ve Kullanımları
Bir Ametist Taşının Değeri Ne Kadardır?

Bir ametist taşının değeri, taşın boyutu ve renginin derinliği dahil olmak üzere bir dizi faktöre bağlıdır.

Doğal ametist, genellikle laboratuvarda üretilen sentetik ametistten daha pahalıdır. Ancak, ametist taşları bir bütün olarak bulunması kolay olduğu için pahalı değildir.

Tipik olarak, madenciliğe ve taşların işlenmesine harcanan emeğin maliyeti, fiyatın belirlenmesinde en büyük faktördür. Bazı yönlü ametist değerli taşlar karat başına 2 ABD Doları gibi düşük bir fiyata satılabilirken, diğerleri karat başına 10 ABD Dolarına kadar satabilir.
Ametist Çeşitleri

Ametist, her biri kendi benzersiz mor renginden kırmızımsı-mor tonlara sahip bir dizi varyantta mevcuttur. Mücevher çeşitleri arasında daha açık bir renk olan lavanta ametistinin yanı sıra Kanada ametisti bulunur. İkincisi, yüzeyinin hemen altında rengi daha canlı hale getiren kırmızı bir katman içerir. Diğer ametist çeşitleri arasında ametrin, kaktüs kuvarsları ve Veracruz ametisti bulunur.

Ametist taşları, ister sentetik ister doğal olsun, inanılmaz derecede güzeldir. Taşın muhteşem mor rengi her görünümü tamamlayabilir ve hemen hemen her metalde kullanılabilir.Ametist Anlamı ve Sembolizm
Ametist kristalleri ve ahşap masa üzerinde kurutulmuş haşhaş çiçeği ile ametist tik kase

Doğal ametist taşları üçüncü göz ve taç çakralarına bağlanır. Ametistin mor renginden kırmızımsı-mor tonlarına kadar olan renkler, uzun zamandır barışın, temizliğin ve sakinleştirici enerjinin sembolü olmuştur.

Kristaller arınmayı ve ruhsal ve ilahi varlıklarla bağlantıyı temsil eder. Ametistin anlamı dinginliğe, anlayışa, güvene ve zarafete bağlıdır. Birçok kültür, bu mücevhere manevi imalar bağlamıştır.
Ametist İyileştirici Özellikleri

Ametist taşının, taşıyıcıyı negatif enerjilere karşı koruyan iyileştirici özelliklere sahip olduğuna inanılır. Bazıları, taşın sakinleştirici özelliklerinin bizi ilahi olanla daha uyumlu hale getirerek yatıştırıcı rüyalar ürettiğine inanıyor. Taş aynı zamanda zihnin hem zihinsel hem de metafizik boyutlarda özgürce akmasına yardımcı olduğu için uyanık zihne berraklık ve huzur getirir.
Ayrıca bkz. Prasiolite Taşı: Yeşil Kuvarsın Anlamı, Özellikleri ve Kullanımları

Antik çağda, doğal ametistin vücudu tüm toksinlerden arındırabileceğine inanılıyordu. Eski Yunanlılar, taşın kullanıcıyı sarhoşluktan koruduğuna ve dengeli bir zihniyet sürdürmelerini sağladığına inanıyordu. Sarhoşluğu önlemek için ametist taşları içeren kadehlerden şarap içilirdi ve enfeksiyon kapmak için hastaların üzerine taşlar serilirdi.
Ametistin Faydaları Nelerdir?

Ametist taşının fiziksel özelliklerinin ve faydalarının ötesinde, taşın mor rengi doğal bir sakinleştiricidir. Öfkeyi dağıttığı, korkuları ve öfkeyi yönetmeye yardımcı olduğu ve öfke ve kaygıyı yatıştırdığı söylenir.

Ametist Kolye

Ametist Kolye

Ametistin diğer inanılan faydaları, üzüntü ve kederi hafifletme ve olumsuzlukları çözme yeteneğini içerir. Bu mücevherin rengi aynı zamanda ruhsal farkındalığı harekete geçirmek, sezgisel enerjileri karşılamak ve kişinin psişik yeteneklerini geliştirmekle de bağlantılıdır.
Ametist Ruhsal Olarak Ne Yapar?

Ametist, manevi çevrelerde yüksek saygı görür. Kötü düşünceleri kontrol edebilir, bilgeliği başlatabilir ve daha büyük bir anlayış duygusuyla zekayı artırabilir. Taş, zorlu durumlarda entelektüel güçlerinizi uygulamanıza ve daha iyi seçimler yapmak için daha net düşünmenize yardımcı olabilir.

Bu mor mücevherin aynı zamanda sezgiyi geliştirerek yaratıcılığın ve yaratıcı güçlerin harika, olumlu etkilerine sahip olduğu düşünülmektedir. Taşıyıcılarına yeni fikirleri benimseme ve düşüncelerini eyleme geçirme gücü verir.
Ametist Taşının Hangi Kötü Etkileri Olabilir?

Doğal ametist taşlarının zaman zaman kötü etkileri olduğu söylense de bunlar yaygın değildir. Bu etkilerden bazıları akne, baş dönmesi, mide bulantısı, meme ağrısı, su tutma ve karın şişkinliğini içerir.

Nadir olmasına rağmen , ametistin birkaç ciddi etkisi vardır . Migren, karın ağrısı ve sert bir cilt yaması veya hafif bir kızarıklık gibi dermatolojik reaksiyonlar meydana gelebilir.
Ametisti Nasıl Şarj Edersiniz?

Ametist taşlarını şarj etmek kolaydır. Hasara neden olabileceğinden, taşı yakınında su olmayan bir kuru tuz kabına koymanız yeterlidir. Taş, doğrudan güneş ışığı altında 30 dakika ile dört saat arasında herhangi bir yerde tuzun içinde bekletin. Güneş ışığı, ametistin aşırı şarj olmasına yardımcı olacaktır. Ardından, taşı soğuk filtrelenmiş su altında çalıştırın ve havada kuruması için bir havluya koyun.
Ametist Suya Girebilir mi?

Ametist ıslanabilir ancak izlenmelidir. Taş zarar verdiği için uzun süre suya maruz bırakılamaz. Bunun yerine, temizledikten sonra veya taş ıslanmışsa, kuruması için güneşte bir havluya koyun.
Ayrıca bkz . Kan Taşı Nedir? Heliotrope Hakkında Anlamlar, Özellikler ve Gerçekler
Ametistler Soluyor mu?

Güneşte çok uzun süre bırakılırsa veya herhangi bir UV kaynağına uzun süre maruz kalırsa, ametist rengi solacaktır. Ayrıca taş çok uzun süre ısıya maruz kalırsa mor rengin solması muhtemeldir.

Uygun bakım ile taş oldukça uzun süre dayanacaktır. Suya veya güneş ışığına uzun süre maruz kalma gibi sert unsurlardan uygun şekilde korunursa, renginin solması olası değildir.
Ametist Berrak Olabilir mi?

ametist ve pırlanta nişan yüzüğü

Genel olarak, ametist, çıplak gözle görülebilen kalıntı içermeyen bir taşı tanımlamak için kullanılan bir terim olan ‘göz temizliğidir’. Otantik ametist taşlarının görünüşte oldukça net olması muhtemeldir, bu da taşın otantik mi yoksa sentetik mi olduğunu anlamanın kolay bir yoludur.

Ametis Topaz Vip Kolye

Ametis Topaz Vip Kolye

Ametist Taş mı Kristal mi ve Farkı Nedir?

Taş ve kristal arasındaki fark, taşın katı, metalik olmayan mineral maddeden oluşmasıdır. Öte yandan kristaller, onu katı yapan tekrarlayan desenlerde düzenlenmiş iyonlardan, atomlardan ve moleküllerden oluşur.

Ametist kuvars ailesinin bir üyesidir . Yarı değerli bir taş olarak sınıflandırılır, ancak kristal oluşumunda da olabilir. Mor renkli mücevher, genellikle bazalt kaya içinde bir kristal astar olarak oluşur.
Hangisi Daha Değerli: Topaz mı Ametist mi?

Bir değerli taşın değeri, biri bulunabilirlik olan bir dizi faktöre bağlıdır. Topaz , ametist kadar serbestçe elde edilemez ve bu nedenle daha değerlidir ve genellikle daha yüksek bir fiyata satılır.
Ametist -Şubat Doğum Taşı

Ametist, Şubat ayının geleneksel ve modern doğum taşıdır. Taşın ilişkileri güçlendirdiğine ve kullanıcıya daha fazla cesaret verdiğine inanılıyor. Aynı zamanda netlik getiren bir taştır.
Ametist – 6. Evlilik Yıldönümü Değerli Taşı

Geleneksel olarak, dönüm noktası olan evlilik yıldönümlerinin her biri, daha derin bir anlam taşıyan sembolik malzemelerle ilişkilendirilir. Ametist kristalleri, 6. evlilik yıl dönümü için değerli taşlardır . Evliliklerinin bir sonraki yılına girerken çifte sakinleştirici, rahat bir enerji sağlarlar.

2000 yılı aşkın bir süredir ametist, özellikleri ve güzelliği ile ödüllendirilmiştir. Muhteşem mücevher, ister mücevherde ister ham cilalı bir taş parçası olarak sergileniyor olsun, her zaman bir açıklama yapar.Topaz , Al 2 Si O 4 ( F , OH ) 2 kimyasal formülüne sahip alüminyum ve florin silikat mineralidir . Takı ve diğer süslemelerde değerli taş olarak kullanılır . Genel topaz doğal durumunda renksizdir, ancak eser element safsızlıkları onu soluk mavi veya altın kahverengi ila sarı turuncu yapabilir. Topaz, koyu mavi, kırmızımsı-turuncu, soluk yeşil, pembe veya mor yapmak için genellikle ısı veya radyasyonla işlenir.
Topaz

Genellikle altın sarısı ve mavi ile ilişkilendirilmesine rağmen, renksiz de dahil olmak üzere çeşitli renklerde gelir. En nadide doğal pembeler, kırmızılar ve narin altın portakallardır, bazen pembe tonlardadır. [7]

Topaz bir nesosilikat mineralidir . Doğal olarak oluşan en sert minerallerden biridir ve nispeten düşük bir kırılma indeksine sahiptir . Dünyanın birçok yerinde meydana gelir.
İçindekiler

etimolojiDüzenlemek

Doğal Ametist Topaz Kolye

Doğal Ametist Topaz Kolye

“Topaz” adı genellikle Yunanca Τοπάζιος (Τοpáziοs) veya Τοπάζιον (Τοpáziοn), [8] ‘den , Kızıldeniz’deki St. John Adası’nın eski adı olan Τοπαζος’dan türetilmiştir ( Eski Fransızca : Topace ve Latince : Topazus). bulması zor olan ve antik çağda sarı bir taştan (şimdi krizolit olduğuna inanılıyor : sarımsı olivin ) çıkarıldığı; topaz adı ilk kez 1737’de şimdi bu adla bilinen minerale uygulandı. [9] Eski Sri Lanka ( Tamraparni ) Yunanistan’a ve eski Mısır’a yerli oryantal topazlar ihraç etti, bu da adanın etimolojik olarak ilişkili isimlerinin Alexander Polyhistor ( Topazius ) ve erken Mısırlılar ( Topapwene ) – “Topaz ülkesi” tarafından verilmesine yol açtı. [10] [11] Pliny , Topazos’un Kızıldeniz’de efsanevi bir ada olduğunu ve “topaz” madeninin ilk olarak burada çıkarıldığını söyledi. Alternatif olarak, topaz kelimesi, “ısı” veya “ateş” anlamına gelen Sanskritçe तपस् “tapas” kelimesiyle ilgili olabilir. [8]
TarihDüzenlemek

Mineraller ve değerli taşlar üzerine ilk sistematik incelemelerden birinin yazarı olan Nicols, 1652’de konuya iki bölüm ayırdı. [ 12] Orta Çağ’da , topaz adı herhangi bir sarı değerli taşa atıfta bulunmak için kullanılıyordu, ancak modern zamanlarda sadece yukarıda açıklanan silikatı belirtir.

Kral James Versiyonu da dahil olmak üzere İncil’in birçok İngilizce çevirisi topazdan bahseder . Bununla birlikte, topaz olarak yapılan bu çevirilerin tümü , topaz olmayan, ancak muhtemelen krizolit (chrysoberyl veya peridot) olan sarı bir taşa atıfta bulunan Septuagint çevirisi topazi [ os ] ‘ dan türetildiği için, burada topaz muhtemelen kastedilmemiştir. [13]

Bir İngiliz batıl inancı da topazın deliliği iyileştirdiğini söylüyordu . [14] Eski Romalılar, topazın seyahat ederken tehlikelerden korunma sağladığına inanıyordu. [15] Orta Çağ boyunca, topazın sol kola takılmasının, sahibini herhangi bir lanetten koruduğuna ve nazardan koruduğuna inanılıyordu . Ayrıca topaz giymenin vücut ısısını arttırdığına ve bunun insanların soğuk algınlığı veya ateşi hafifletmesine yardımcı olacağına inanılıyordu. [16] Orta Çağ boyunca Avrupa’da topazın zihinsel güçleri geliştirdiğine inanılıyordu. [17]
Değerli taşDüzenlemek

Topaz, kesme ve cilalı formda bir değerli taştır , mücevher veya diğer süslemeler yapmak için kullanılır. Ayrıca başka kullanımları da var. Değerli topaz olarak da bilinen turuncu topaz, ABD’nin Utah eyaletinin dostluk sembolü ve devlet değerli taşı olan Kasım ayının geleneksel doğum taşıdır . [18] Mavi topaz, ABD’nin Teksas eyaletinin eyalet değerli taşıdır . [19]
özellikleriDüzenlemek
Mavi topaz kristali

Topaz, doğal haliyle renksizdir ve genellikle grimsi bir döküme sahiptir. Aynı zamanda, bazen daha az değerli bir değerli taş olan sitrin ile karıştırılmasına neden olan altın kahverengi ila sarı olarak bulunur. [20] Bununla birlikte, topazın tüm tonlarının özgül ağırlığı , sitrin’den oldukça ağır olduğu anlamına gelir (hacim başına yaklaşık %25) ve ağırlıktaki bu fark, eşit hacimli iki taşı ayırt etmek için kullanılabilir. Ayrıca belirli bir taşın hacmi belirlenebilirse, topaz ise ağırlığı belirlenebilir ve daha sonra hassas bir terazi ile kontrol edilebilir. Aynı şekilde, cam taşlar da eşit büyüklükteki topazlardan çok daha hafiftir.

Çeşitli safsızlıklar ve işlemler topaz şarabını kırmızı, uçuk gri, kırmızımsı-turuncu, soluk yeşil veya pembe (nadir) ve opak ila yarı saydam/şeffaf yapabilir. Pembe ve kırmızı çeşitleri, kristal yapısında alüminyumun yerini alan kromdan gelir.
Utah, ABD’den Sherry renkli topaz

Imperial topaz sarı, pembe (nadir, doğalsa) veya pembe-turuncudur. Brezilya imparatorluk topazı genellikle parlak sarıdan koyu altın kahverengine, hatta bazen menekşe rengine sahip olabilir. Birçok kahverengi veya soluk topaz, onları parlak sarı, altın, pembe veya mor renkli yapmak için işlenir. Bazı imparatorluk topaz taşları, uzun süre güneş ışığına maruz kaldığında solabilir. [21] [22] Doğal olarak oluşan mavi topaz oldukça nadirdir. Tipik olarak, renksiz, gri veya soluk sarı ve mavi malzeme, daha fazla istenen koyu maviyi üretmek için ısıl işleme tabi tutulur ve ışınlanır . [22] Mistik topaz, yüzeyinde gökkuşağı etkisi veren bir buhar biriktirme işlemiyle yapay olarak kaplanmış renksiz topazdır . [23]

Özel Yapım Kolye

Özel Yapım Kolye

Çok sert olmasına rağmen, topaz, bir veya başka bir eksenel düzlem boyunca taş moleküllerinin atomik bağlarının zayıflığı nedeniyle, benzer sertlikteki diğer bazı minerallerden ( korindon gibi) daha fazla dikkatle muamele edilmelidir (oysa elmaslar, örneğin, elmaslardan oluşur). tüm düzlemleri boyunca eşit kuvvetle birbirine bağlanmış karbon atomları). Bu, topaz’a, yeterli kuvvetle vurulursa, böyle bir bölünme düzlemi boyunca kırılma eğilimi verir. [24]

Topaz, bir değerli taş için nispeten düşük bir kırılma indeksine sahiptir ve bu nedenle, kaliteli renksiz topaz parıldar ve benzer şekilde kesilmiş kuvarstan daha fazla “yaşam” gösterse de, büyük yüzeyli veya tablalı taşlar, daha yüksek kırılma indeksli minerallerden kesilen taşlar kadar kolay parlamazlar. . Tipik bir “parlak” kesim verildiğinde, topaz ya ölü görünümlü taç yüzleriyle çevrili parlak bir masa yüzü ya da donuk, iyi benzer bir masaya sahip ışıltılı bir taç yüzleri halkası gösterebilir. [25] Ayrıca son derece ince bir cila alır ve bazen tek başına kayganlık hissi ile sitrin’den ayırt edilebilir (kuvars bu pürüzsüzlük seviyesinde cilalanamaz). [26]

Topaz’ı kuvarstan ayırmanın başka bir yöntemi, ayarlanmamış taşı bir bromoform veya metilen iyodür çözeltisine yerleştirmektir . Kuvars bu çözümlerde her zaman yüzer, topaz ise batar. [26]
Yerellikler ve oluşumDüzenlemek
Başlıca topaz üreten ülkeler

Topaz genellikle granit ve riyolit tipi silisik magmatik kayaçlarla ilişkilidir . Tipik olarak granitik pegmatitlerde veya batı Utah’daki Topaz Dağı ve Güney Amerika’daki Chivinar da dahil olmak üzere riyolit lav akışlarındaki buhar boşluklarında kristalleşir. Rusya’nın Ural ve Ilmensky Dağları , Afganistan , Sri Lanka , Çek Cumhuriyeti , Almanya , Norveç dahil olmak üzere çeşitli alanlarda florit ve kasiterit ile bulunabilir ., Pakistan , İtalya , İsveç , Japonya , Brezilya , Meksika ; Flinders Adası , Avustralya ; Nijerya ve Amerika Birleşik Devletleri .

Brezilya en büyük topaz üreticilerinden biridir, [27] Brezilya pegmatitlerinden elde edilen bazı berrak topaz kristalleri kaya boyutuna ulaşabilir ve yüzlerce pound ağırlığında olabilir. Jean Baptiste Tavernier tarafından gözlemlenen Aurangzeb Topazı 157.75 karat ağırlığındaydı. [28] Daha yeni bir mücevher olan American Golden Topaz 22.892.5 karat ağırlığındaydı. Zimbabwe’deki St. Anns madeninden büyük, canlı mavi topaz örnekleri 1980’lerin sonlarında bulundu. [29] Renksiz ve açık mavi topaz çeşitleri Teksas, Mason County’deki Prekambriyen granitinde [30] Llano Uplift’te bulunur.. Bu bölgede ticari bir topaz madenciliği yoktur. [31] Topaz sentezlemek mümkündür.

Binlerce yıldır Topaz’dan sadece bahsetmek, zenginlik ve lüks, etki ve cömertlik, canlılık ve güç düşüncelerini çağrıştırdı. Birine sahip olmak, gerçek sevgi ve sadakat, dostluk ve nazik bir doğa getirir, cesaret ve bilgelik armağanlarını ve tüm çabalarda başarıyı getirir. Güneşten yararlanan enerjisi hem zamanı hem de mekanı aşar ve kişinin Öz’e hediye edebileceği en sevgi dolu, faydalı kristallerden biridir. [Melody En, 799][101 Salon, 206]

Berrak Topaz’ın saf ışığından altın ve güneşli sarılara, ateşli pembe-kırmızı çeşitlerine kadar, Topaz güneş enerjisine ısıtır, nazik gücünü her yöne yayar ve yayar… yatıştırıcı, iyileştirici, uyarıcı ve şarj edici. Sağlam, kalıcı enerji, neşe, cömertlik ve bolluk getirir. Blue Topaz, güneş etkisini, güç ve canlılığın ilham, nefes ve momentum haline geldiği tüm gökyüzünden alır. Gerçeği ve bağışlamayı, ifadeyi ve kişinin özlemlerini yerine getirme güvenini teşvik eder. Topaz’ın ay bağlantılarına sahip olduğu, renginin ve gücünün ayın döngüsüyle birlikte artıp azaldığı kabul edilir. [Megemont, 180][Salon, 292-293][101 Salon, 206][Eason, 104]

Topaz, bir güçlendirme taşından daha fazlasıdır, hem pozitif hem de negatif akımlar üreten uçları ve yönleri (ve yönlü olanlar) ile “güç kristali” olarak kabul edilir. Kuvarsın enerjisinden, alternatif akımlarının eterler aracılığıyla çekim ve tezahür güçlerine bağlanma ve yayınlanma biçiminde farklıdır. Bu mücevhere odaklanan Evrene yapılan bir istek, kişinin niyetine yoğun bir açıklık getirir ve kişinin arzularını fiziksel gerçekliğe tezahür ettirmek için düşüncelerinin, enerjisinin ve eylemlerinin odağını arttırır. Topaz, olumlamalar ve görselleştirme, meditasyon ve yansıtma için oldukça etkilidir ve İlahi bilgeliği ayırt etmek ve göksel aleme bağlanmak için mükemmel bir tılsımdır. [Melody En, 799][Hall, 292-293][Simmons, 403]

Topaz çok çeşitli renklerde bulunur; Metafizik amaçlar için en yaygın olarak kullanılan çeşitler aşağıda listelenmiştir. Paylaştıkları genel özelliklere ek olarak, bazılarının ek özellikleri vardır veya bazı uygulamalar için daha uygundur. Topaz, kendisine odaklanan enerjiyi büyüttüğü için, kullanımında bilinçli ve sorumlu olmak önemlidir.

El işçiliği ametist topaz kolye

El işçiliği ametist topaz kolye

mavi topaz mavi topaz– zihnin ve bilginin enerjisini yansıtır, kişinin kendine olan güvenini ve karmaşık kavram ve fikirler aracılığıyla öğrenme ve düşünme yeteneğini harekete geçirir. Yaratıcılığa ilham verir, dikkat süresini arttırır ve çeşitli projelerde ve isteklerde mükemmelliğe ulaşmanıza yardımcı olur. Boğaz veya Üçüncü Göz Çakralarına yerleştirilen Mavi Topaz, kişinin iletişim kurması gereken duygu ve düşüncelerini daha bilinçli ve net bir şekilde ifade etmesine ve kişinin hayatında neyi isteyip neyi istemediği konusunda net bir ayrım yapmasına yardımcı olur. Blue Topaz, duyguları sakinleştiren, meditasyon yapmak ve ruhsal varlıklarla bağlantı kurmak için ideal bir huzur taşıdır. Psişik yeteneklerin doğal bir büyütecidir, içsel rehberliğe uyum sağlamak isteyenlere ve aynı zamanda okumalar veya ruhsal şifa yoluyla başkalarına hizmet edenlere yardım eder. Doğal olarak oluşan Mavi Topaz taşlarını veya kristallerini elde etmek zor olsa da, doğal örnekler metafizik çalışmalar için en uygun olanlardır. Bu taşlar, insan vücudunun ve enerji sisteminin mükemmelleştirilmiş modeli ile rezonansa sahiptir ve değerli taş iyileştirme düzenleri için idealdir.[Simmons, Ahsian, 405][Melody En, 801][Hall, 294]Lembo, 340-341]1[Gienger, 85]

temiz topaz Şeffaf/Beyaz/Gümüş Topaz- ruhun enerjisini somutlaştırır ve kişinin duyularını Benliğin özüne açar. Kişinin düşüncelerine ve eylemlerine ve bunların sahip olduğu karmik etkiye dair bir farkındalığın yanı sıra “büyük “resme” ve kişinin tüm bunlara nasıl uyduğuna dair kozmik bir farkındalık ve anlayış getirir. Taç ve eterik çakraları uyaran bu yüksek titreşimli kristal, zihinsel bağları çözer ve duyguları arındırarak ruhu iyileştirmeye yardımcı olur. Manevi gelişimi arttırır ve kişinin niyetini netleştirmeye ve onu fiziksel dünyada tezahür ettirmek için İlahi İrade ile hizalamaya çalışır. Clear Topaz, sıkışmış veya durgun enerjiyi ortadan kaldırır ve kişinin içsel bilgi ve yeteneklerini keşfetmesine ve yaratıcı ve ruhsal çabaların sınırlarını zorlamasına izin verir. Özellikle basiret ve basiret olmak üzere psişik ve sezgisel yeteneklerin kazanılmasında oldukça etkilidir.[Simmons, Ahsian, 403-404][Melody En, 799][Hall, 294][Hall En, 254][Eason, 140][Gienger, 86]

altın topaz Altın ve İmparatorluk Topaz– ruhun asaletini, statüyü, kişisel iradeyi ve arzularını tezahür ettirme kabiliyetini kucaklar. Baz, Sakral ve Solar Pleksus Çakraları ile Taç’ı aktive ederek kişinin kendi enerjisini veya Evrensel enerjiyi forma yönlendirme yeteneğini arttırır. Kişinin en yüksek yolu için neyin uygun olduğu bağlamında bolluk üreten bir yaratıcılık ve niyet taşıdır. Saygıyla kullanıldığında, evrendeki en yüksek güçlere bilinçli uyumlama için mükemmel bir kristaldir ve bu şekilde alınan bilgi, enerji, düşünce ve sevgiyi depolamak için kullanılabilir. Bir pil gibi, kişiyi ruhsal ve fiziksel olarak şarj edebilir, inancı ve iyimserliği güçlendirebilir ve kişinin egosunu şişirmeden kişinin özgüvenini, öz-değerini ve yetenekleriyle gurur duymasını artırabilir. Bu taş, kişinin cömert ve açık yürekli kalması için ilham verirken, kişinin karizmasını arttırdığı ve yardımsever insanları kendine çektiği için büyük planları uygulamak için şöhret arayanlar veya sınırlamaların üstesinden gelenler için faydalıdır. Golden Topaz’ın enerjileri daha yavaş hareket eder ve Clear Topaz’dan daha topraklıdır, bu da onu rahatlamayı arttırmak ve barış duygularını canlandırmak için ideal hale getirir. Meditasyon yapmak ve İlahi, Yükselmiş Üstatlar ve Başmeleklerle bağlantı kurmak için mükemmel bir kristaldir.[Melody En, 801][Hall, 294][Hall En, 87][Lembo, 342-343][Simmons, Ahsian, 404][Gienger, 86][Eason, 104]

pembe topaz Pembe Topaz – umudu kişileştirir, kişinin İlahi’nin varlığını deneyimlemesine izin verir. Bütünlüğü, dürüstlüğü ve açıklığı teşvik eder ve aşk meselelerinde iyi şans getirir. Kalp Çakrasını uyararak, kişinin romantikleştirilmiş bir versiyonu değil, gerçek aşkı çekmesine yardımcı olur ve karşılıksız aşka takıntılı veya kayıtsız bir kişinin yumuşamasını beklemeye yönelik yıkıcı eğilimleri ortadan kaldırır. Pembe Topaz, aşk veya kayıptan zarar görenlerin üzüntüsünü hafifletmeye yardımcı olur ve zamanla büyümeye devam edecek sevgiyi ifade etmek için bir doğum günü veya yıl dönümü için ilk aşka harika bir hediyedir. Doğal, işlenmemiş Pembe Topaz çok nadirdir ve Topaz’ın en değerli formlarından biridir. [Hall, 295][Eason, 64][www.shimmerlings.com]

mor topaz Mor Topaz– kişinin yaşamına dua ve kutsamaların enerjisini getirerek manevi zenginliği örneklendirir. Kalp ve Taç Çakralar arasında bir bağlantı kurar, Kundalini’yi hareket ettirir ve ikisi arasında bir enerji aktarımı sağlar. Kişinin maneviyatına sevgi dolu bir çehre ve kişinin sevgi aralığına bir kutsallık ilham verir. Bu mineral yükseltici ve son derece dönüştürücüdür, kişinin her düzeyde bol bol verme ve alma yeteneğini güçlendirir. Purple Topaz, karar verme için mükemmel bir tılsımdır, kişinin farkında olmadığı bilgileri aktarmanın yanı sıra mantıktaki veya nesnellik eksikliğindeki ciddi kusurları ortaya çıkarır. Yanlış kişiyi, mutluluğunu ilerletmeyecek veya acıya sebep olabilecek kişiyi hayatına çekmekten korumaya hizmet eder,[Melody En, 801][Margherita, 541]

kahverengi topaz kahverengi topaz- güç ve istikrar, güven ve bağlılık, aşkta sadakati ve kalıcı dostluklar kurma becerisini doğurur. Hayata ve diğer insanlara güvenmeyenler için daha açık ve misafirperver olmaları için mükemmel bir hediyedir ve agorafobi, aşırı çekingenlik ve obsesif kompulsif bozukluğu gidermek için harika bir yardımcıdır. Brown Topaz, Kök Çakrayı uyarır ve gücü, motivasyonu ve güvenliği artırır. Bir aile kurmak veya yeni bir iş kurmak gibi görevler için istikrarlı bir ortam sağlamaya yardımcı olur. Nadir veya değerli bir taş olarak özellikle değerli olmasa da, Brown Topaz genellikle “toprak mücevheri” olarak adlandırılır ve metafizik özellikleri nedeniyle saygı görür. Karada, hayvanlarla veya koruma alanında çalışan herkes için harika bir tılsımdır. Mevsimsel değişim noktalarından birinde, doğayla iç içe sakin bir yerde kullanılır,[Eason, 128]

rutilasyonlu topaz “Rutilated” Topaz – güzelliği ve ışığı, yaratımı ve ilhamı tutuşturur. Bu olağanüstü nadir Topaz’da, Goethite veya Limonite’nin ince tüyleri şeffaf kristal içinde yüzer gibi görünür ve kişinin İlahi hayal gücü ışığından yararlanmasını sağlayan büyüleyici bir konfigürasyon yaratır. Üçüncü Göz Çakrasını uyarır ve görselleştirme ve tezahür için son derece etkilidir ve zihnin bilinçli yönlendirmesi kullanıldığında “bakmak” için kullanılabilir. Rutilated Topaz, fiziksel veya ruhsal dünyadan gelen müdahalelere karşı koruma sağlar ve kişinin hayatının tüm yönlerine sevgi ve ışığı çekmek için programlanmış olabilir. Topaz’daki kırmızı Rutil konfigürasyonu, hayatta kalma içgüdülerini harekete geçirme ve artırma ek yararına sahiptir. [Melody En, 802][Hall En, 88]

Topaz, pegmatitlerde ve yüksek sıcaklık kuvars damarlarında ve ayrıca granit ve riyolitlerdeki boşluklarda meydana gelen bir alüminyum silikat florür hidroksit kristalidir. Camsı bir parlaklık ve 8 sertliği ile son derece şeffaftır ve değerli taş dışında endüstriyel kullanımı yoktur. Topaz, sarı, altın, turuncu, kırmızı, mavi, yeşil, mor ve kahverenginin çeşitli tonlarında ve doygunluklarında ve renksiz olarak oluşur. Dünyanın her yerinde bulunur ve 220 pound ağırlığa kadar devasa ve kusursuz kristaller keşfedilmiştir. Birçoğu binlerce karat ağırlığında dev değerli taşlar halinde oyulmuştur ve özel koleksiyonlarda ve müzelerde bulunmaktadır. [www.mindat.org][Simmons, 403][www.minerals.net]

Topaz adı muhtemelen “aramak” anlamına gelen topazos’tan geliyor ve Kızıldeniz’deki eski ve bilinmeyen Topazios Adası’nda keşfedilen eşsiz mücevherlere verilen ad, şimdi Zabargad olarak adlandırılıyor. Bununla birlikte, ada hiçbir zaman Topaz üretmedi, ancak Peridot’un ana kaynağıydı ( antik çağda tüm sarı taşların Topaz olarak adlandırıldığı bir zamanda “Gerçek Topaz” olarak adlandırıldı). Bazı bilim adamları, ismin kökenini, topas veya tapaz kelimesinin “ateş” anlamına geldiği Hindistan’ın eski dili olan Sanskritçe’ye kadar takip ediyor. [Simmons, 403][www.gia.edu][Melody En, 799]

“İmparatorluk Topaz” terimi, Ural Dağları’nın Topaz’ın önde gelen kaynağı olduğu 19. yüzyıl Rusya’sında ortaya çıktı. Orada keşfedilen nadir pembe değerli taşlar, Rus çarını onurlandırmak için seçildi ve bu taşların mülkiyeti kraliyet ailesiyle sınırlıydı. Bugün, mücevher ticareti genellikle Topaz terimini pembe, pembemsi altın, altın sarısı-turuncu, turuncu-kahverengi ve kırmızı tonlarda, en değerli formlarda kullanır. Gerçek Imperial Topaz her zaman işlenmez ve yapay yollarla renklendirilen malzeme gerçek Imperial Topaz olarak kabul edilmez. [www.collectorfinejewelry.com][www.minerals.net][ajsgem.com][Melody En, 799]

Topaz çok çeşitli renklerde bulunduğundan, diğer şeffaf değerli taşlara benzeyebilir ve “Kıymetli Topaz” terimi genellikle gerçek Topaz ile benzerleri ayırt etmek için kullanılır. Çok Sitrin ve sarı Safir “Altın, İskoç veya Madeira Topaz” olarak satılmıştır ve Kahverengi Topaz varken “Dumanlı Topaz” terimi Dumanlı Kuvars anlamına gelir. Mavi Topaz doğada bulunur, ancak nadirdir ve neredeyse her zaman açık renklidir. Mücevheratta kullanılan Mavi Topaz’ın tamamı olmasa da çoğu, açık veya açık renkli Topaz’dır, bunlar ışınlanmış, daha sonra ticari markalı Sky Blue, London Blue, Swiss Blue, vb. üretmek için ısıl işleme tabi tutulmuştur. Çoğu Pembe Topaz ısıl işleme tabi tutulur. sarı veya kahverengimsi Topaz ve sevimli Mistik ve Azotik Topazlar, mücevherin üzerine son derece ince bir metalik tabaka bırakılarak sentetik olarak renklendirilir. İyileştirmeler yapılırken, özellikle ısıl işlemler en eski uygarlıklardan beri var olup, doğanın kristallerinin olağanüstü güzelliğinden uzaklaşmazlar. Bununla birlikte, saygın satıcılardan satın almak ve ne aldığınızı ve metafizik kullanım amaçlarınızı karşılayıp karşılamadıklarını bilmek önemlidir.[Melody En, 799][collectorfinejewelry.com][www.minerals.net][Fernie, 166][Simmons, Ahsian, 403, 405][Eason, 64]

Uyarı : Bazı Topazlar, özellikle ışınlanmış çeşitler, ısıya ve ışığa duyarlı olabilir ve doğrudan güneş ışığına uzun süre maruz kaldığında zamanla solabilir.
elmas kullanır Topaz Kullanımları ve Amaçları

Topaz bir aşk ve şans taşıdır ve başarılı hedeflere ulaşmada oldukça etkilidir. Doğru insanı hayatına çekmek, arkadaşlık, aşk ya da iş için ya da var olan ilişkileri geliştirmek için harikadır. Dürüstlüğü, sadakati ve güveni besler. [Hall, 293][Melody, 799, 801][Eason, 64, 104]

Topaz, başkalarındaki yalanları ve illüzyonları ortaya çıkarmak için ve ayrıca kişinin korkudan veya başkalarını manipüle etme arzusundan dolayı kendi gerçeğinden nerede saptığını fark etme konusunda çekilebilir. Topaz’ın gücü hilalden dolunaya kadar artar ve aşk ya da paradaki sahtekarlığı en çok bu zamanda tespit edebildiğine inanılır. Clear Topaz en çok ayla uyum içinde olduğundan, bir kristal küre okurken giyin veya taşıyın ve sizin için önemli olan resimleri veya sembolleri görmek için birini dolunay ışığına doğru tutun. İnsanların sırları ifşa etmesine veya yanlış bilgileri düzeltmesine ihtiyaç duyduğunuzda Mavi Topaz’a dokunun. [Eason 64, 104, 140, 240][Hall En, 163][Ahsian, 404]

Yorgunluğu gidermek veya ağır duygusal rutinleri bırakmak için Topaz’ın enerjisini kullanın. Kişinin ruh halini yükseltmek ve kendini iyi hissetmek ve iyi düşünceleri eyleme geçirme dürtüsü için mükemmeldir. Altın ve İmparatorluk Topaz depresyonla savaşır ve Sarı Topaz’ı solar pleksus üzerine yerleştirmek yoğun bir esenlik hissi verir. Blue Topaz, öfkeyi kontrol etmeye yardımcı olur ve sakin bir şekilde ele alınabilmeleri için gizli duyguları yüzeye çıkarır. [Megemont, 180-181][Lembo, 342-343][Gienger, 86][Eason, 240]

Topaz, tat duyarlılığını canlandırması ve tat alma tomurcuklarını uyarmasıyla bilinen “gurme taşı” olarak anılmıştır. Tat duyusu solmuş veya geçici olarak kaybolmuş olanlar için mükemmel bir kristaldir. Şarap görevlilerinin bunu kör tat testlerinden önce kullandığı biliniyor ve bir Topaz’ı yemekten önce emmek, yiyeceklerin daha iyi anlaşılmasına ve sindirime yardımcı olmasına izin veriyor. [Megemont, 181]

Altın veya İmparatorluk Topaz’ı (güneşin kristalleri) ve Mavi Topaz’ı (ayı simgeleyen) birlikte küçük bir kese içinde veya her iki elinizde birer tane koyarak mantık ve sezgiyi, güç ve nezaketi ve zihninizin yaratıcı yanını analitik ile dengelemek için yerleştirin. . Bir zincire veya bir keseye takılmış küçük bir Mavi Topaz, aynı zamanda hassas çocukların ve gençlerin iyi bir mizahı sürdürürken alay konusuyla başa çıkmasına yardımcı olur. [Eason, 240]

Blue Topaz, yaratıcı ilham ve zihinsel berraklığın bir taşıdır. Sanatçılar, müzisyenler, yazarlar, mucitler veya yaratıcı yönlerini ifade eden herkes için harika bir tılsımdır. Clear Topaz bir güven ve olumlu niyet kristalidir ve kariyer inşa edenler ve finansal başarı elde edenler için mükemmeldir. Aynı zamanda medyumlar ve ruhani çalışanlar için bir tılsımdır ve kişinin güç hayvanıyla bağlantı kurma ve hayvanlarla psişik iletişim kurma yeteneğini arttırır. Golden ve Imperial Topaz, kişinin olumlu özelliklerini ve özgüvenini güçlendirir ve bir adım öne çıkmasına yardımcı olur. Konuşmacıların, tüccarların, öğretmenlerin ve hayırseverlerin tılsımıdır. [Lembo, 340-345][Eason, 104, 140, 240][Simmons, Ahsian, 403-404]

Beklentileri daraltmak ve hedefe başarılı bir şekilde ulaşmak için burs ararken Purple Topaz’ı kullanın. Enjeksiyonlar sırasında ağrıyı azaltmak için de kullanılmıştır ve bu nedenle dövme yaptırırken giymek veya taşımak için iyi bir mineraldir. [Mel

MUHTEŞEM EL İŞÇİLİĞİ AMETİST TOPAZ KOLYE (VIP)

ÖZEL ÜRÜNLER
Ametist Topaz Kolye
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 14.75 KARAT AMETİST İMPERİAL TOPAZ
 • 8.80 GR
 • 925 AYAR GÜMÜŞ ÖZEL EL İŞÇİLİĞİ
 • A KALİTE TAŞLAR KULLANILMIŞTIR
 • AYNI GÜN KARGO
 • EL YAPIMI EŞİ YOKTUR
 • ÖZEL KUTUSUNDA
[dpsc_display_product]
Ürün Açıklaması Video Tanıtım Yorumlar

Ametistler, jeodezlerde veya içi boş kayalarda uzun, prizmatik kristallerde oluşur. Bu jeotlar, volkanik kayalarda boşluklar olduğunda oluşur . Kaya soğudukça mineral doymuş su, gazlar ve volkanik malzeme damıtılır ve kristalleşir. Bu kristaller sertleştiğinde ametist oluştururlar. Genellikle daha derin bir mor olmasına rağmen, taş ayrıca kırmızımsı-mor bir renk tonuna veya leylak rengine dönüşen çok soluk mor bir renge sahip olabilir.

İŞ YERİMİZ VE KENDİ WEB SAYFAMIZ HARİCİNDE BAŞKA HİÇ BİR PLATFORMDA SATIŞIMIZ KESİNLİK İLE YOKTUR>>>>>>

 

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE KENDİ TASARIMIMIZ 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ MİKRO MIHLAMA ÖZEL SIR TEKNİĞİ İLE KAPLAMA MUM KALIP MODELİ 1.KALİTE TOPLAM (VİVİD)14.75 KARAT AMETİST VE İMPERİAL TOPAZ TAŞLI KOLYE SEVDİKLERİNİZ İÇİN EŞSİZ ÖMÜRLÜK BİR ÜRÜN OLUP DİLERSENİZ BROJ OLARAKTA KULLANABİLİRSİNİZ…ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR;

>>>YAPTIĞIMIZ İŞLERİ @otantiktas instagram sayfasından takip edebilirsiniz>>>>

BOYUT: 40 MM X 25 MM X 5 MM AĞIRLIK :8.80 GR

Ametist Topaz Kolye

Ametist Topaz Kolye

Doğal ametist en az 2000 yıldır kişisel süsleme için kullanılırken, sentetik versiyonu çok daha yeni ve çok yaygın değil.

Kendine özgü mor rengiyle karakterize edilen kuvars ailesinin bir üyesi olan ametist, Mohs ölçeğinde yedi sertliğe sahiptir . Ametist taşlar dayanıklıdır ve bu onları her türlü mücevher için ideal kılar. Küpelerde, kolye uçlarında, bileziklerde ve yüzüklerde sıklıkla ametist bulacaksınız ve hatta bilezik manşetleri veya boncuklar oluşturmak için kesilmiştir.

Sertliği ve dayanıklılığı nedeniyle, taş çeşitli şekillerde kesilebilir ve bu da onu çok yönlü hale getirir. Yönlü parçalar, yataklar ve kabaşonlar, daha yaygın kesimlerden sadece birkaçıdır.

Sri Lanka , Sibirya, Brezilya, Uruguay, Namibya ve Uzak Doğu’da yüksek kaliteli doğal olarak oluşturulmuş ametist ve ayrıca Namibya, Avustralya ve Amerika’da büyük yataklar bulabilirsiniz. Bu mücevherin en büyük önbelleği Güney Amerika’da bulunur .
Ayrıca bkz. Limon Kuvars: Anlamı, İyileştirici Özellikleri ve Kullanımları
Bir Ametist Taşının Değeri Ne Kadardır?

Bir ametist taşının değeri, taşın boyutu ve renginin derinliği dahil olmak üzere bir dizi faktöre bağlıdır.

Doğal ametist, genellikle laboratuvarda üretilen sentetik ametistten daha pahalıdır. Ancak, ametist taşları bir bütün olarak bulunması kolay olduğu için pahalı değildir.

Tipik olarak, madenciliğe ve taşların işlenmesine harcanan emeğin maliyeti, fiyatın belirlenmesinde en büyük faktördür. Bazı yönlü ametist değerli taşlar karat başına 2 ABD Doları gibi düşük bir fiyata satılabilirken, diğerleri karat başına 10 ABD Dolarına kadar satabilir.
Ametist Çeşitleri

Ametist, her biri kendi benzersiz mor renginden kırmızımsı-mor tonlara sahip bir dizi varyantta mevcuttur. Mücevher çeşitleri arasında daha açık bir renk olan lavanta ametistinin yanı sıra Kanada ametisti bulunur. İkincisi, yüzeyinin hemen altında rengi daha canlı hale getiren kırmızı bir katman içerir. Diğer ametist çeşitleri arasında ametrin, kaktüs kuvarsları ve Veracruz ametisti bulunur.

Ametist taşları, ister sentetik ister doğal olsun, inanılmaz derecede güzeldir. Taşın muhteşem mor rengi her görünümü tamamlayabilir ve hemen hemen her metalde kullanılabilir.Ametist Anlamı ve Sembolizm
Ametist kristalleri ve ahşap masa üzerinde kurutulmuş haşhaş çiçeği ile ametist tik kase

Doğal ametist taşları üçüncü göz ve taç çakralarına bağlanır. Ametistin mor renginden kırmızımsı-mor tonlarına kadar olan renkler, uzun zamandır barışın, temizliğin ve sakinleştirici enerjinin sembolü olmuştur.

Kristaller arınmayı ve ruhsal ve ilahi varlıklarla bağlantıyı temsil eder. Ametistin anlamı dinginliğe, anlayışa, güvene ve zarafete bağlıdır. Birçok kültür, bu mücevhere manevi imalar bağlamıştır.
Ametist İyileştirici Özellikleri

Ametist taşının, taşıyıcıyı negatif enerjilere karşı koruyan iyileştirici özelliklere sahip olduğuna inanılır. Bazıları, taşın sakinleştirici özelliklerinin bizi ilahi olanla daha uyumlu hale getirerek yatıştırıcı rüyalar ürettiğine inanıyor. Taş aynı zamanda zihnin hem zihinsel hem de metafizik boyutlarda özgürce akmasına yardımcı olduğu için uyanık zihne berraklık ve huzur getirir.
Ayrıca bkz. Prasiolite Taşı: Yeşil Kuvarsın Anlamı, Özellikleri ve Kullanımları

Antik çağda, doğal ametistin vücudu tüm toksinlerden arındırabileceğine inanılıyordu. Eski Yunanlılar, taşın kullanıcıyı sarhoşluktan koruduğuna ve dengeli bir zihniyet sürdürmelerini sağladığına inanıyordu. Sarhoşluğu önlemek için ametist taşları içeren kadehlerden şarap içilirdi ve enfeksiyon kapmak için hastaların üzerine taşlar serilirdi.
Ametistin Faydaları Nelerdir?

Ametist taşının fiziksel özelliklerinin ve faydalarının ötesinde, taşın mor rengi doğal bir sakinleştiricidir. Öfkeyi dağıttığı, korkuları ve öfkeyi yönetmeye yardımcı olduğu ve öfke ve kaygıyı yatıştırdığı söylenir.

Ametist Kolye

Ametist Kolye

Ametistin diğer inanılan faydaları, üzüntü ve kederi hafifletme ve olumsuzlukları çözme yeteneğini içerir. Bu mücevherin rengi aynı zamanda ruhsal farkındalığı harekete geçirmek, sezgisel enerjileri karşılamak ve kişinin psişik yeteneklerini geliştirmekle de bağlantılıdır.
Ametist Ruhsal Olarak Ne Yapar?

Ametist, manevi çevrelerde yüksek saygı görür. Kötü düşünceleri kontrol edebilir, bilgeliği başlatabilir ve daha büyük bir anlayış duygusuyla zekayı artırabilir. Taş, zorlu durumlarda entelektüel güçlerinizi uygulamanıza ve daha iyi seçimler yapmak için daha net düşünmenize yardımcı olabilir.

Bu mor mücevherin aynı zamanda sezgiyi geliştirerek yaratıcılığın ve yaratıcı güçlerin harika, olumlu etkilerine sahip olduğu düşünülmektedir. Taşıyıcılarına yeni fikirleri benimseme ve düşüncelerini eyleme geçirme gücü verir.
Ametist Taşının Hangi Kötü Etkileri Olabilir?

Doğal ametist taşlarının zaman zaman kötü etkileri olduğu söylense de bunlar yaygın değildir. Bu etkilerden bazıları akne, baş dönmesi, mide bulantısı, meme ağrısı, su tutma ve karın şişkinliğini içerir.

Nadir olmasına rağmen , ametistin birkaç ciddi etkisi vardır . Migren, karın ağrısı ve sert bir cilt yaması veya hafif bir kızarıklık gibi dermatolojik reaksiyonlar meydana gelebilir.
Ametisti Nasıl Şarj Edersiniz?

Ametist taşlarını şarj etmek kolaydır. Hasara neden olabileceğinden, taşı yakınında su olmayan bir kuru tuz kabına koymanız yeterlidir. Taş, doğrudan güneş ışığı altında 30 dakika ile dört saat arasında herhangi bir yerde tuzun içinde bekletin. Güneş ışığı, ametistin aşırı şarj olmasına yardımcı olacaktır. Ardından, taşı soğuk filtrelenmiş su altında çalıştırın ve havada kuruması için bir havluya koyun.
Ametist Suya Girebilir mi?

Ametist ıslanabilir ancak izlenmelidir. Taş zarar verdiği için uzun süre suya maruz bırakılamaz. Bunun yerine, temizledikten sonra veya taş ıslanmışsa, kuruması için güneşte bir havluya koyun.
Ayrıca bkz . Kan Taşı Nedir? Heliotrope Hakkında Anlamlar, Özellikler ve Gerçekler
Ametistler Soluyor mu?

Güneşte çok uzun süre bırakılırsa veya herhangi bir UV kaynağına uzun süre maruz kalırsa, ametist rengi solacaktır. Ayrıca taş çok uzun süre ısıya maruz kalırsa mor rengin solması muhtemeldir.

Uygun bakım ile taş oldukça uzun süre dayanacaktır. Suya veya güneş ışığına uzun süre maruz kalma gibi sert unsurlardan uygun şekilde korunursa, renginin solması olası değildir.
Ametist Berrak Olabilir mi?

ametist ve pırlanta nişan yüzüğü

Genel olarak, ametist, çıplak gözle görülebilen kalıntı içermeyen bir taşı tanımlamak için kullanılan bir terim olan ‘göz temizliğidir’. Otantik ametist taşlarının görünüşte oldukça net olması muhtemeldir, bu da taşın otantik mi yoksa sentetik mi olduğunu anlamanın kolay bir yoludur.

Ametis Topaz Vip Kolye

Ametis Topaz Vip Kolye

Ametist Taş mı Kristal mi ve Farkı Nedir?

Taş ve kristal arasındaki fark, taşın katı, metalik olmayan mineral maddeden oluşmasıdır. Öte yandan kristaller, onu katı yapan tekrarlayan desenlerde düzenlenmiş iyonlardan, atomlardan ve moleküllerden oluşur.

Ametist kuvars ailesinin bir üyesidir . Yarı değerli bir taş olarak sınıflandırılır, ancak kristal oluşumunda da olabilir. Mor renkli mücevher, genellikle bazalt kaya içinde bir kristal astar olarak oluşur.
Hangisi Daha Değerli: Topaz mı Ametist mi?

Bir değerli taşın değeri, biri bulunabilirlik olan bir dizi faktöre bağlıdır. Topaz , ametist kadar serbestçe elde edilemez ve bu nedenle daha değerlidir ve genellikle daha yüksek bir fiyata satılır.
Ametist -Şubat Doğum Taşı

Ametist, Şubat ayının geleneksel ve modern doğum taşıdır. Taşın ilişkileri güçlendirdiğine ve kullanıcıya daha fazla cesaret verdiğine inanılıyor. Aynı zamanda netlik getiren bir taştır.
Ametist – 6. Evlilik Yıldönümü Değerli Taşı

Geleneksel olarak, dönüm noktası olan evlilik yıldönümlerinin her biri, daha derin bir anlam taşıyan sembolik malzemelerle ilişkilendirilir. Ametist kristalleri, 6. evlilik yıl dönümü için değerli taşlardır . Evliliklerinin bir sonraki yılına girerken çifte sakinleştirici, rahat bir enerji sağlarlar.

2000 yılı aşkın bir süredir ametist, özellikleri ve güzelliği ile ödüllendirilmiştir. Muhteşem mücevher, ister mücevherde ister ham cilalı bir taş parçası olarak sergileniyor olsun, her zaman bir açıklama yapar.Topaz , Al 2 Si O 4 ( F , OH ) 2 kimyasal formülüne sahip alüminyum ve florin silikat mineralidir . Takı ve diğer süslemelerde değerli taş olarak kullanılır . Genel topaz doğal durumunda renksizdir, ancak eser element safsızlıkları onu soluk mavi veya altın kahverengi ila sarı turuncu yapabilir. Topaz, koyu mavi, kırmızımsı-turuncu, soluk yeşil, pembe veya mor yapmak için genellikle ısı veya radyasyonla işlenir.
Topaz

Genellikle altın sarısı ve mavi ile ilişkilendirilmesine rağmen, renksiz de dahil olmak üzere çeşitli renklerde gelir. En nadide doğal pembeler, kırmızılar ve narin altın portakallardır, bazen pembe tonlardadır. [7]

Topaz bir nesosilikat mineralidir . Doğal olarak oluşan en sert minerallerden biridir ve nispeten düşük bir kırılma indeksine sahiptir . Dünyanın birçok yerinde meydana gelir.
İçindekiler

etimolojiDüzenlemek

Doğal Ametist Topaz Kolye

Doğal Ametist Topaz Kolye

“Topaz” adı genellikle Yunanca Τοπάζιος (Τοpáziοs) veya Τοπάζιον (Τοpáziοn), [8] ‘den , Kızıldeniz’deki St. John Adası’nın eski adı olan Τοπαζος’dan türetilmiştir ( Eski Fransızca : Topace ve Latince : Topazus). bulması zor olan ve antik çağda sarı bir taştan (şimdi krizolit olduğuna inanılıyor : sarımsı olivin ) çıkarıldığı; topaz adı ilk kez 1737’de şimdi bu adla bilinen minerale uygulandı. [9] Eski Sri Lanka ( Tamraparni ) Yunanistan’a ve eski Mısır’a yerli oryantal topazlar ihraç etti, bu da adanın etimolojik olarak ilişkili isimlerinin Alexander Polyhistor ( Topazius ) ve erken Mısırlılar ( Topapwene ) – “Topaz ülkesi” tarafından verilmesine yol açtı. [10] [11] Pliny , Topazos’un Kızıldeniz’de efsanevi bir ada olduğunu ve “topaz” madeninin ilk olarak burada çıkarıldığını söyledi. Alternatif olarak, topaz kelimesi, “ısı” veya “ateş” anlamına gelen Sanskritçe तपस् “tapas” kelimesiyle ilgili olabilir. [8]
TarihDüzenlemek

Mineraller ve değerli taşlar üzerine ilk sistematik incelemelerden birinin yazarı olan Nicols, 1652’de konuya iki bölüm ayırdı. [ 12] Orta Çağ’da , topaz adı herhangi bir sarı değerli taşa atıfta bulunmak için kullanılıyordu, ancak modern zamanlarda sadece yukarıda açıklanan silikatı belirtir.

Kral James Versiyonu da dahil olmak üzere İncil’in birçok İngilizce çevirisi topazdan bahseder . Bununla birlikte, topaz olarak yapılan bu çevirilerin tümü , topaz olmayan, ancak muhtemelen krizolit (chrysoberyl veya peridot) olan sarı bir taşa atıfta bulunan Septuagint çevirisi topazi [ os ] ‘ dan türetildiği için, burada topaz muhtemelen kastedilmemiştir. [13]

Bir İngiliz batıl inancı da topazın deliliği iyileştirdiğini söylüyordu . [14] Eski Romalılar, topazın seyahat ederken tehlikelerden korunma sağladığına inanıyordu. [15] Orta Çağ boyunca, topazın sol kola takılmasının, sahibini herhangi bir lanetten koruduğuna ve nazardan koruduğuna inanılıyordu . Ayrıca topaz giymenin vücut ısısını arttırdığına ve bunun insanların soğuk algınlığı veya ateşi hafifletmesine yardımcı olacağına inanılıyordu. [16] Orta Çağ boyunca Avrupa’da topazın zihinsel güçleri geliştirdiğine inanılıyordu. [17]
Değerli taşDüzenlemek

Topaz, kesme ve cilalı formda bir değerli taştır , mücevher veya diğer süslemeler yapmak için kullanılır. Ayrıca başka kullanımları da var. Değerli topaz olarak da bilinen turuncu topaz, ABD’nin Utah eyaletinin dostluk sembolü ve devlet değerli taşı olan Kasım ayının geleneksel doğum taşıdır . [18] Mavi topaz, ABD’nin Teksas eyaletinin eyalet değerli taşıdır . [19]
özellikleriDüzenlemek
Mavi topaz kristali

Topaz, doğal haliyle renksizdir ve genellikle grimsi bir döküme sahiptir. Aynı zamanda, bazen daha az değerli bir değerli taş olan sitrin ile karıştırılmasına neden olan altın kahverengi ila sarı olarak bulunur. [20] Bununla birlikte, topazın tüm tonlarının özgül ağırlığı , sitrin’den oldukça ağır olduğu anlamına gelir (hacim başına yaklaşık %25) ve ağırlıktaki bu fark, eşit hacimli iki taşı ayırt etmek için kullanılabilir. Ayrıca belirli bir taşın hacmi belirlenebilirse, topaz ise ağırlığı belirlenebilir ve daha sonra hassas bir terazi ile kontrol edilebilir. Aynı şekilde, cam taşlar da eşit büyüklükteki topazlardan çok daha hafiftir.

Çeşitli safsızlıklar ve işlemler topaz şarabını kırmızı, uçuk gri, kırmızımsı-turuncu, soluk yeşil veya pembe (nadir) ve opak ila yarı saydam/şeffaf yapabilir. Pembe ve kırmızı çeşitleri, kristal yapısında alüminyumun yerini alan kromdan gelir.
Utah, ABD’den Sherry renkli topaz

Imperial topaz sarı, pembe (nadir, doğalsa) veya pembe-turuncudur. Brezilya imparatorluk topazı genellikle parlak sarıdan koyu altın kahverengine, hatta bazen menekşe rengine sahip olabilir. Birçok kahverengi veya soluk topaz, onları parlak sarı, altın, pembe veya mor renkli yapmak için işlenir. Bazı imparatorluk topaz taşları, uzun süre güneş ışığına maruz kaldığında solabilir. [21] [22] Doğal olarak oluşan mavi topaz oldukça nadirdir. Tipik olarak, renksiz, gri veya soluk sarı ve mavi malzeme, daha fazla istenen koyu maviyi üretmek için ısıl işleme tabi tutulur ve ışınlanır . [22] Mistik topaz, yüzeyinde gökkuşağı etkisi veren bir buhar biriktirme işlemiyle yapay olarak kaplanmış renksiz topazdır . [23]

Özel Yapım Kolye

Özel Yapım Kolye

Çok sert olmasına rağmen, topaz, bir veya başka bir eksenel düzlem boyunca taş moleküllerinin atomik bağlarının zayıflığı nedeniyle, benzer sertlikteki diğer bazı minerallerden ( korindon gibi) daha fazla dikkatle muamele edilmelidir (oysa elmaslar, örneğin, elmaslardan oluşur). tüm düzlemleri boyunca eşit kuvvetle birbirine bağlanmış karbon atomları). Bu, topaz’a, yeterli kuvvetle vurulursa, böyle bir bölünme düzlemi boyunca kırılma eğilimi verir. [24]

Topaz, bir değerli taş için nispeten düşük bir kırılma indeksine sahiptir ve bu nedenle, kaliteli renksiz topaz parıldar ve benzer şekilde kesilmiş kuvarstan daha fazla “yaşam” gösterse de, büyük yüzeyli veya tablalı taşlar, daha yüksek kırılma indeksli minerallerden kesilen taşlar kadar kolay parlamazlar. . Tipik bir “parlak” kesim verildiğinde, topaz ya ölü görünümlü taç yüzleriyle çevrili parlak bir masa yüzü ya da donuk, iyi benzer bir masaya sahip ışıltılı bir taç yüzleri halkası gösterebilir. [25] Ayrıca son derece ince bir cila alır ve bazen tek başına kayganlık hissi ile sitrin’den ayırt edilebilir (kuvars bu pürüzsüzlük seviyesinde cilalanamaz). [26]

Topaz’ı kuvarstan ayırmanın başka bir yöntemi, ayarlanmamış taşı bir bromoform veya metilen iyodür çözeltisine yerleştirmektir . Kuvars bu çözümlerde her zaman yüzer, topaz ise batar. [26]
Yerellikler ve oluşumDüzenlemek
Başlıca topaz üreten ülkeler

Topaz genellikle granit ve riyolit tipi silisik magmatik kayaçlarla ilişkilidir . Tipik olarak granitik pegmatitlerde veya batı Utah’daki Topaz Dağı ve Güney Amerika’daki Chivinar da dahil olmak üzere riyolit lav akışlarındaki buhar boşluklarında kristalleşir. Rusya’nın Ural ve Ilmensky Dağları , Afganistan , Sri Lanka , Çek Cumhuriyeti , Almanya , Norveç dahil olmak üzere çeşitli alanlarda florit ve kasiterit ile bulunabilir ., Pakistan , İtalya , İsveç , Japonya , Brezilya , Meksika ; Flinders Adası , Avustralya ; Nijerya ve Amerika Birleşik Devletleri .

Brezilya en büyük topaz üreticilerinden biridir, [27] Brezilya pegmatitlerinden elde edilen bazı berrak topaz kristalleri kaya boyutuna ulaşabilir ve yüzlerce pound ağırlığında olabilir. Jean Baptiste Tavernier tarafından gözlemlenen Aurangzeb Topazı 157.75 karat ağırlığındaydı. [28] Daha yeni bir mücevher olan American Golden Topaz 22.892.5 karat ağırlığındaydı. Zimbabwe’deki St. Anns madeninden büyük, canlı mavi topaz örnekleri 1980’lerin sonlarında bulundu. [29] Renksiz ve açık mavi topaz çeşitleri Teksas, Mason County’deki Prekambriyen granitinde [30] Llano Uplift’te bulunur.. Bu bölgede ticari bir topaz madenciliği yoktur. [31] Topaz sentezlemek mümkündür.

Binlerce yıldır Topaz’dan sadece bahsetmek, zenginlik ve lüks, etki ve cömertlik, canlılık ve güç düşüncelerini çağrıştırdı. Birine sahip olmak, gerçek sevgi ve sadakat, dostluk ve nazik bir doğa getirir, cesaret ve bilgelik armağanlarını ve tüm çabalarda başarıyı getirir. Güneşten yararlanan enerjisi hem zamanı hem de mekanı aşar ve kişinin Öz’e hediye edebileceği en sevgi dolu, faydalı kristallerden biridir. [Melody En, 799][101 Salon, 206]

Berrak Topaz’ın saf ışığından altın ve güneşli sarılara, ateşli pembe-kırmızı çeşitlerine kadar, Topaz güneş enerjisine ısıtır, nazik gücünü her yöne yayar ve yayar… yatıştırıcı, iyileştirici, uyarıcı ve şarj edici. Sağlam, kalıcı enerji, neşe, cömertlik ve bolluk getirir. Blue Topaz, güneş etkisini, güç ve canlılığın ilham, nefes ve momentum haline geldiği tüm gökyüzünden alır. Gerçeği ve bağışlamayı, ifadeyi ve kişinin özlemlerini yerine getirme güvenini teşvik eder. Topaz’ın ay bağlantılarına sahip olduğu, renginin ve gücünün ayın döngüsüyle birlikte artıp azaldığı kabul edilir. [Megemont, 180][Salon, 292-293][101 Salon, 206][Eason, 104]

Topaz, bir güçlendirme taşından daha fazlasıdır, hem pozitif hem de negatif akımlar üreten uçları ve yönleri (ve yönlü olanlar) ile “güç kristali” olarak kabul edilir. Kuvarsın enerjisinden, alternatif akımlarının eterler aracılığıyla çekim ve tezahür güçlerine bağlanma ve yayınlanma biçiminde farklıdır. Bu mücevhere odaklanan Evrene yapılan bir istek, kişinin niyetine yoğun bir açıklık getirir ve kişinin arzularını fiziksel gerçekliğe tezahür ettirmek için düşüncelerinin, enerjisinin ve eylemlerinin odağını arttırır. Topaz, olumlamalar ve görselleştirme, meditasyon ve yansıtma için oldukça etkilidir ve İlahi bilgeliği ayırt etmek ve göksel aleme bağlanmak için mükemmel bir tılsımdır. [Melody En, 799][Hall, 292-293][Simmons, 403]

Topaz çok çeşitli renklerde bulunur; Metafizik amaçlar için en yaygın olarak kullanılan çeşitler aşağıda listelenmiştir. Paylaştıkları genel özelliklere ek olarak, bazılarının ek özellikleri vardır veya bazı uygulamalar için daha uygundur. Topaz, kendisine odaklanan enerjiyi büyüttüğü için, kullanımında bilinçli ve sorumlu olmak önemlidir.

El işçiliği ametist topaz kolye

El işçiliği ametist topaz kolye

mavi topaz mavi topaz– zihnin ve bilginin enerjisini yansıtır, kişinin kendine olan güvenini ve karmaşık kavram ve fikirler aracılığıyla öğrenme ve düşünme yeteneğini harekete geçirir. Yaratıcılığa ilham verir, dikkat süresini arttırır ve çeşitli projelerde ve isteklerde mükemmelliğe ulaşmanıza yardımcı olur. Boğaz veya Üçüncü Göz Çakralarına yerleştirilen Mavi Topaz, kişinin iletişim kurması gereken duygu ve düşüncelerini daha bilinçli ve net bir şekilde ifade etmesine ve kişinin hayatında neyi isteyip neyi istemediği konusunda net bir ayrım yapmasına yardımcı olur. Blue Topaz, duyguları sakinleştiren, meditasyon yapmak ve ruhsal varlıklarla bağlantı kurmak için ideal bir huzur taşıdır. Psişik yeteneklerin doğal bir büyütecidir, içsel rehberliğe uyum sağlamak isteyenlere ve aynı zamanda okumalar veya ruhsal şifa yoluyla başkalarına hizmet edenlere yardım eder. Doğal olarak oluşan Mavi Topaz taşlarını veya kristallerini elde etmek zor olsa da, doğal örnekler metafizik çalışmalar için en uygun olanlardır. Bu taşlar, insan vücudunun ve enerji sisteminin mükemmelleştirilmiş modeli ile rezonansa sahiptir ve değerli taş iyileştirme düzenleri için idealdir.[Simmons, Ahsian, 405][Melody En, 801][Hall, 294]Lembo, 340-341]1[Gienger, 85]

temiz topaz Şeffaf/Beyaz/Gümüş Topaz- ruhun enerjisini somutlaştırır ve kişinin duyularını Benliğin özüne açar. Kişinin düşüncelerine ve eylemlerine ve bunların sahip olduğu karmik etkiye dair bir farkındalığın yanı sıra “büyük “resme” ve kişinin tüm bunlara nasıl uyduğuna dair kozmik bir farkındalık ve anlayış getirir. Taç ve eterik çakraları uyaran bu yüksek titreşimli kristal, zihinsel bağları çözer ve duyguları arındırarak ruhu iyileştirmeye yardımcı olur. Manevi gelişimi arttırır ve kişinin niyetini netleştirmeye ve onu fiziksel dünyada tezahür ettirmek için İlahi İrade ile hizalamaya çalışır. Clear Topaz, sıkışmış veya durgun enerjiyi ortadan kaldırır ve kişinin içsel bilgi ve yeteneklerini keşfetmesine ve yaratıcı ve ruhsal çabaların sınırlarını zorlamasına izin verir. Özellikle basiret ve basiret olmak üzere psişik ve sezgisel yeteneklerin kazanılmasında oldukça etkilidir.[Simmons, Ahsian, 403-404][Melody En, 799][Hall, 294][Hall En, 254][Eason, 140][Gienger, 86]

altın topaz Altın ve İmparatorluk Topaz– ruhun asaletini, statüyü, kişisel iradeyi ve arzularını tezahür ettirme kabiliyetini kucaklar. Baz, Sakral ve Solar Pleksus Çakraları ile Taç’ı aktive ederek kişinin kendi enerjisini veya Evrensel enerjiyi forma yönlendirme yeteneğini arttırır. Kişinin en yüksek yolu için neyin uygun olduğu bağlamında bolluk üreten bir yaratıcılık ve niyet taşıdır. Saygıyla kullanıldığında, evrendeki en yüksek güçlere bilinçli uyumlama için mükemmel bir kristaldir ve bu şekilde alınan bilgi, enerji, düşünce ve sevgiyi depolamak için kullanılabilir. Bir pil gibi, kişiyi ruhsal ve fiziksel olarak şarj edebilir, inancı ve iyimserliği güçlendirebilir ve kişinin egosunu şişirmeden kişinin özgüvenini, öz-değerini ve yetenekleriyle gurur duymasını artırabilir. Bu taş, kişinin cömert ve açık yürekli kalması için ilham verirken, kişinin karizmasını arttırdığı ve yardımsever insanları kendine çektiği için büyük planları uygulamak için şöhret arayanlar veya sınırlamaların üstesinden gelenler için faydalıdır. Golden Topaz’ın enerjileri daha yavaş hareket eder ve Clear Topaz’dan daha topraklıdır, bu da onu rahatlamayı arttırmak ve barış duygularını canlandırmak için ideal hale getirir. Meditasyon yapmak ve İlahi, Yükselmiş Üstatlar ve Başmeleklerle bağlantı kurmak için mükemmel bir kristaldir.[Melody En, 801][Hall, 294][Hall En, 87][Lembo, 342-343][Simmons, Ahsian, 404][Gienger, 86][Eason, 104]

pembe topaz Pembe Topaz – umudu kişileştirir, kişinin İlahi’nin varlığını deneyimlemesine izin verir. Bütünlüğü, dürüstlüğü ve açıklığı teşvik eder ve aşk meselelerinde iyi şans getirir. Kalp Çakrasını uyararak, kişinin romantikleştirilmiş bir versiyonu değil, gerçek aşkı çekmesine yardımcı olur ve karşılıksız aşka takıntılı veya kayıtsız bir kişinin yumuşamasını beklemeye yönelik yıkıcı eğilimleri ortadan kaldırır. Pembe Topaz, aşk veya kayıptan zarar görenlerin üzüntüsünü hafifletmeye yardımcı olur ve zamanla büyümeye devam edecek sevgiyi ifade etmek için bir doğum günü veya yıl dönümü için ilk aşka harika bir hediyedir. Doğal, işlenmemiş Pembe Topaz çok nadirdir ve Topaz’ın en değerli formlarından biridir. [Hall, 295][Eason, 64][www.shimmerlings.com]

mor topaz Mor Topaz– kişinin yaşamına dua ve kutsamaların enerjisini getirerek manevi zenginliği örneklendirir. Kalp ve Taç Çakralar arasında bir bağlantı kurar, Kundalini’yi hareket ettirir ve ikisi arasında bir enerji aktarımı sağlar. Kişinin maneviyatına sevgi dolu bir çehre ve kişinin sevgi aralığına bir kutsallık ilham verir. Bu mineral yükseltici ve son derece dönüştürücüdür, kişinin her düzeyde bol bol verme ve alma yeteneğini güçlendirir. Purple Topaz, karar verme için mükemmel bir tılsımdır, kişinin farkında olmadığı bilgileri aktarmanın yanı sıra mantıktaki veya nesnellik eksikliğindeki ciddi kusurları ortaya çıkarır. Yanlış kişiyi, mutluluğunu ilerletmeyecek veya acıya sebep olabilecek kişiyi hayatına çekmekten korumaya hizmet eder,[Melody En, 801][Margherita, 541]

kahverengi topaz kahverengi topaz- güç ve istikrar, güven ve bağlılık, aşkta sadakati ve kalıcı dostluklar kurma becerisini doğurur. Hayata ve diğer insanlara güvenmeyenler için daha açık ve misafirperver olmaları için mükemmel bir hediyedir ve agorafobi, aşırı çekingenlik ve obsesif kompulsif bozukluğu gidermek için harika bir yardımcıdır. Brown Topaz, Kök Çakrayı uyarır ve gücü, motivasyonu ve güvenliği artırır. Bir aile kurmak veya yeni bir iş kurmak gibi görevler için istikrarlı bir ortam sağlamaya yardımcı olur. Nadir veya değerli bir taş olarak özellikle değerli olmasa da, Brown Topaz genellikle “toprak mücevheri” olarak adlandırılır ve metafizik özellikleri nedeniyle saygı görür. Karada, hayvanlarla veya koruma alanında çalışan herkes için harika bir tılsımdır. Mevsimsel değişim noktalarından birinde, doğayla iç içe sakin bir yerde kullanılır,[Eason, 128]

rutilasyonlu topaz “Rutilated” Topaz – güzelliği ve ışığı, yaratımı ve ilhamı tutuşturur. Bu olağanüstü nadir Topaz’da, Goethite veya Limonite’nin ince tüyleri şeffaf kristal içinde yüzer gibi görünür ve kişinin İlahi hayal gücü ışığından yararlanmasını sağlayan büyüleyici bir konfigürasyon yaratır. Üçüncü Göz Çakrasını uyarır ve görselleştirme ve tezahür için son derece etkilidir ve zihnin bilinçli yönlendirmesi kullanıldığında “bakmak” için kullanılabilir. Rutilated Topaz, fiziksel veya ruhsal dünyadan gelen müdahalelere karşı koruma sağlar ve kişinin hayatının tüm yönlerine sevgi ve ışığı çekmek için programlanmış olabilir. Topaz’daki kırmızı Rutil konfigürasyonu, hayatta kalma içgüdülerini harekete geçirme ve artırma ek yararına sahiptir. [Melody En, 802][Hall En, 88]

Topaz, pegmatitlerde ve yüksek sıcaklık kuvars damarlarında ve ayrıca granit ve riyolitlerdeki boşluklarda meydana gelen bir alüminyum silikat florür hidroksit kristalidir. Camsı bir parlaklık ve 8 sertliği ile son derece şeffaftır ve değerli taş dışında endüstriyel kullanımı yoktur. Topaz, sarı, altın, turuncu, kırmızı, mavi, yeşil, mor ve kahverenginin çeşitli tonlarında ve doygunluklarında ve renksiz olarak oluşur. Dünyanın her yerinde bulunur ve 220 pound ağırlığa kadar devasa ve kusursuz kristaller keşfedilmiştir. Birçoğu binlerce karat ağırlığında dev değerli taşlar halinde oyulmuştur ve özel koleksiyonlarda ve müzelerde bulunmaktadır. [www.mindat.org][Simmons, 403][www.minerals.net]

Topaz adı muhtemelen “aramak” anlamına gelen topazos’tan geliyor ve Kızıldeniz’deki eski ve bilinmeyen Topazios Adası’nda keşfedilen eşsiz mücevherlere verilen ad, şimdi Zabargad olarak adlandırılıyor. Bununla birlikte, ada hiçbir zaman Topaz üretmedi, ancak Peridot’un ana kaynağıydı ( antik çağda tüm sarı taşların Topaz olarak adlandırıldığı bir zamanda “Gerçek Topaz” olarak adlandırıldı). Bazı bilim adamları, ismin kökenini, topas veya tapaz kelimesinin “ateş” anlamına geldiği Hindistan’ın eski dili olan Sanskritçe’ye kadar takip ediyor. [Simmons, 403][www.gia.edu][Melody En, 799]

“İmparatorluk Topaz” terimi, Ural Dağları’nın Topaz’ın önde gelen kaynağı olduğu 19. yüzyıl Rusya’sında ortaya çıktı. Orada keşfedilen nadir pembe değerli taşlar, Rus çarını onurlandırmak için seçildi ve bu taşların mülkiyeti kraliyet ailesiyle sınırlıydı. Bugün, mücevher ticareti genellikle Topaz terimini pembe, pembemsi altın, altın sarısı-turuncu, turuncu-kahverengi ve kırmızı tonlarda, en değerli formlarda kullanır. Gerçek Imperial Topaz her zaman işlenmez ve yapay yollarla renklendirilen malzeme gerçek Imperial Topaz olarak kabul edilmez. [www.collectorfinejewelry.com][www.minerals.net][ajsgem.com][Melody En, 799]

Topaz çok çeşitli renklerde bulunduğundan, diğer şeffaf değerli taşlara benzeyebilir ve “Kıymetli Topaz” terimi genellikle gerçek Topaz ile benzerleri ayırt etmek için kullanılır. Çok Sitrin ve sarı Safir “Altın, İskoç veya Madeira Topaz” olarak satılmıştır ve Kahverengi Topaz varken “Dumanlı Topaz” terimi Dumanlı Kuvars anlamına gelir. Mavi Topaz doğada bulunur, ancak nadirdir ve neredeyse her zaman açık renklidir. Mücevheratta kullanılan Mavi Topaz’ın tamamı olmasa da çoğu, açık veya açık renkli Topaz’dır, bunlar ışınlanmış, daha sonra ticari markalı Sky Blue, London Blue, Swiss Blue, vb. üretmek için ısıl işleme tabi tutulmuştur. Çoğu Pembe Topaz ısıl işleme tabi tutulur. sarı veya kahverengimsi Topaz ve sevimli Mistik ve Azotik Topazlar, mücevherin üzerine son derece ince bir metalik tabaka bırakılarak sentetik olarak renklendirilir. İyileştirmeler yapılırken, özellikle ısıl işlemler en eski uygarlıklardan beri var olup, doğanın kristallerinin olağanüstü güzelliğinden uzaklaşmazlar. Bununla birlikte, saygın satıcılardan satın almak ve ne aldığınızı ve metafizik kullanım amaçlarınızı karşılayıp karşılamadıklarını bilmek önemlidir.[Melody En, 799][collectorfinejewelry.com][www.minerals.net][Fernie, 166][Simmons, Ahsian, 403, 405][Eason, 64]

Uyarı : Bazı Topazlar, özellikle ışınlanmış çeşitler, ısıya ve ışığa duyarlı olabilir ve doğrudan güneş ışığına uzun süre maruz kaldığında zamanla solabilir.
elmas kullanır Topaz Kullanımları ve Amaçları

Topaz bir aşk ve şans taşıdır ve başarılı hedeflere ulaşmada oldukça etkilidir. Doğru insanı hayatına çekmek, arkadaşlık, aşk ya da iş için ya da var olan ilişkileri geliştirmek için harikadır. Dürüstlüğü, sadakati ve güveni besler. [Hall, 293][Melody, 799, 801][Eason, 64, 104]

Topaz, başkalarındaki yalanları ve illüzyonları ortaya çıkarmak için ve ayrıca kişinin korkudan veya başkalarını manipüle etme arzusundan dolayı kendi gerçeğinden nerede saptığını fark etme konusunda çekilebilir. Topaz’ın gücü hilalden dolunaya kadar artar ve aşk ya da paradaki sahtekarlığı en çok bu zamanda tespit edebildiğine inanılır. Clear Topaz en çok ayla uyum içinde olduğundan, bir kristal küre okurken giyin veya taşıyın ve sizin için önemli olan resimleri veya sembolleri görmek için birini dolunay ışığına doğru tutun. İnsanların sırları ifşa etmesine veya yanlış bilgileri düzeltmesine ihtiyaç duyduğunuzda Mavi Topaz’a dokunun. [Eason 64, 104, 140, 240][Hall En, 163][Ahsian, 404]

Yorgunluğu gidermek veya ağır duygusal rutinleri bırakmak için Topaz’ın enerjisini kullanın. Kişinin ruh halini yükseltmek ve kendini iyi hissetmek ve iyi düşünceleri eyleme geçirme dürtüsü için mükemmeldir. Altın ve İmparatorluk Topaz depresyonla savaşır ve Sarı Topaz’ı solar pleksus üzerine yerleştirmek yoğun bir esenlik hissi verir. Blue Topaz, öfkeyi kontrol etmeye yardımcı olur ve sakin bir şekilde ele alınabilmeleri için gizli duyguları yüzeye çıkarır. [Megemont, 180-181][Lembo, 342-343][Gienger, 86][Eason, 240]

Topaz, tat duyarlılığını canlandırması ve tat alma tomurcuklarını uyarmasıyla bilinen “gurme taşı” olarak anılmıştır. Tat duyusu solmuş veya geçici olarak kaybolmuş olanlar için mükemmel bir kristaldir. Şarap görevlilerinin bunu kör tat testlerinden önce kullandığı biliniyor ve bir Topaz’ı yemekten önce emmek, yiyeceklerin daha iyi anlaşılmasına ve sindirime yardımcı olmasına izin veriyor. [Megemont, 181]

Altın veya İmparatorluk Topaz’ı (güneşin kristalleri) ve Mavi Topaz’ı (ayı simgeleyen) birlikte küçük bir kese içinde veya her iki elinizde birer tane koyarak mantık ve sezgiyi, güç ve nezaketi ve zihninizin yaratıcı yanını analitik ile dengelemek için yerleştirin. . Bir zincire veya bir keseye takılmış küçük bir Mavi Topaz, aynı zamanda hassas çocukların ve gençlerin iyi bir mizahı sürdürürken alay konusuyla başa çıkmasına yardımcı olur. [Eason, 240]

Blue Topaz, yaratıcı ilham ve zihinsel berraklığın bir taşıdır. Sanatçılar, müzisyenler, yazarlar, mucitler veya yaratıcı yönlerini ifade eden herkes için harika bir tılsımdır. Clear Topaz bir güven ve olumlu niyet kristalidir ve kariyer inşa edenler ve finansal başarı elde edenler için mükemmeldir. Aynı zamanda medyumlar ve ruhani çalışanlar için bir tılsımdır ve kişinin güç hayvanıyla bağlantı kurma ve hayvanlarla psişik iletişim kurma yeteneğini arttırır. Golden ve Imperial Topaz, kişinin olumlu özelliklerini ve özgüvenini güçlendirir ve bir adım öne çıkmasına yardımcı olur. Konuşmacıların, tüccarların, öğretmenlerin ve hayırseverlerin tılsımıdır. [Lembo, 340-345][Eason, 104, 140, 240][Simmons, Ahsian, 403-404]

Beklentileri daraltmak ve hedefe başarılı bir şekilde ulaşmak için burs ararken Purple Topaz’ı kullanın. Enjeksiyonlar sırasında ağrıyı azaltmak için de kullanılmıştır ve bu nedenle dövme yaptırırken giymek veya taşımak için iyi bir mineraldir. [Mel