OTANT�K TA�

İRAN NİŞABUR FİRUZE TAŞI YÜZÜK

OTANTİK YÜZÜKLER
Firuze Taşı Yüzük
Fiyatı      :      SATILDI TL
[dpsc_display_product]
Ürünün Özellikleri
 • 1.KALİTE HAS TAŞ
 • 13.78 GR
 • 18.5 CRT VVS
 • 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ
 • AYNI GÜN KARGO
 • EŞİ YOK
 • İRAN NİŞABUR FİRUZESİ
 • KDV DAHİL
 • ÖZEL KUTUSUNDA

İRAN NİŞABUR FİRUZE TAŞI YÜZÜK

Firuze tarihi uzun ve katlı olduğunu. Modern zamanlara antik uygarlıklardan, firuze tarihi bu taş popülaritesi önemli bir rol oynamıştır olmuştur.

Firuze Taşı Yüzük

Firuze Taşı Yüzük

bilinen en eski firuze üreten bölgelerinden birisi tarihçiler taş 2.000 ‘den fazla yıl mayınlı olmuştur inanıyorum Pers vardır. Bu bölgeden firuze taşlar saf, Robin yumurta mavi renk için bilinir.

Erken Persler firuze nedeniyle güzel mavi renk gökleri temsil inandı ve sarayların ve ibadet yerleri kubbeleri kapsayacak şekilde kullanılır. İki mayın, Sarabit el-Khadim ve Wadi Maghareh bölgenin bilinen en eski mayın olduğuna inanılmaktadır.

Arkeologlar Eski Mısırlılar firuze taşlar için Sarabit el-Khadim mayınlı inanıyoruz. Orada olmuştur birçok firuze kullanan tarih ve maneviyat boyunca ve doğaüstü inançların her zaman bu taş çevrili olması.

firuze Gerçekler: Kuzey Amerika firuze Tarihi

Güneybatı Amerika Birleşik Devletleri firuze önemli bir kaynağıdır ve firuze tarihinin önemli bir rol oynar. Arkeologlar, antik Kızılderili kabileleri artık yıl önce maden Park Maden binlerce olarak bilinen ne firuze taşları madencilik başladı inanıyoruz.

OTANTİK TAŞ FARKI İLE 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ 1.KALİTE PARLAK 18.5 CRT  İRAN NİŞABUR FİRUZE TAŞI YÜZÜK.ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR.SEVDİKLERİNİZE ÇEKİNMEDEN HEDİYE EDEBİLİRSİNİZ….

Böyle Aztekler olarak kabileler taş kutsal olduğuna inanıyordu ve karmaşık maskeler ve törenleri ve önemli ritüeller için diğer süsleme yaptı.

merkezi Meksika’dan şimdiye Amerikan Southwest olarak bilinen içine, firuze mayınlı ve nesiller için aziz.

19. yüzyılda, Navajos gümüş ile çalışmaya başladı ve en popüler inşa firuze takı çeşitleri bugün bilinen. yöntemler ve malzemeler zaman test durdu ve bugün sanatçıları aynı yöntemleri ve firuze sembolizmi kullanırlar.

Tarihi Navajo turkuvaz tarih öncesi çağlara uzanır, birçok iman ve antik maden ocakları Southwest boyunca çeşitli yerlerde tespit edilmiştir.

Turkuaz Taşı Yüzük

Turkuaz Taşı Yüzük

Güneybatı firuze o mayınlı olduğu yere bağlı olarak, özellikleri değişir. Örneğin, Bisbee, Arizona taşlar, örneğin onların sertlik ve kahverengi matrisi için bilinir.
firuze opak mavi-to-yeşil mineral bir olan hidratlı fosfat ve bakır ve alüminyum ile kimyasal formülü Cu , Al (6 PO
4 ) 4 ( OH ) 8 · 4 H
2 O . Bu ince sınıflarda nadir ve değerli bir olarak övgü almıştır gem eşsiz ton nedeniyle binlerce yıl boyunca ve süs taşı. Son zamanlarda, firuze, çoğu diğer opak taşlar gibi, pazara tedaviler, taklitlerinden ve sentetik girişi ile devalüe edilmiştir.

Madde pek çok isimle bilinir olmuştur, ancak 17. yüzyıldan kalma kelime firuze, türetilmiştir Fransız maden birinci Avrupa’ya getirildi, çünkü “Türkler” için Turques Türkiye’de tarihsel olarak madenlerinden, Horasan Eyaleti ve Pers . [2] [3] [4] [5] Plinius callais gibi mineral anılacaktır Aztekler chalchihuitl olarak bunu biliyordu. [4]
firuze ince maksimum ulaşır sertlik pencere camı daha hemen altında 6 veya biraz daha. [2] Karakteristik bir kriptokristalin mineral, firuze neredeyse hiç bekar oluşturan kristaller ve tüm özellikleri oldukça değişkendir. Onun kristal sistemi olduğu kanıtlanmış trıklinık aracılığıyla X-ışını kırınım testi. Alt sertlik alt gelir grubu özgül ağırlığı (2,60-2,90) ve daha fazla gözenekliliği : Bu özellikler tane büyüklüğüne bağlıdır. Parıltı firuze tipik subvitreous için balmumu ve şeffaflık genellikle opak, ancak ince kesitlerde semitranslucent olabilir. Renk beyaz bir gök mavisi mavi bir toz kadar, mineral diğer özellikleri gibi değişken olarak ve bir mavi-yeşil bir sarımsı yeşil. Mavi atfedilir idiochromatic yeşil ya sonucu olabilir iken bakır , demir kirlilikler (yerine alüminyum) veya dehidrasyon .

Firuze Taş Yüzük

Firuze Taş Yüzük

Refraktif indeks (ile ölçülen sodyum firuze ışığında, 589,3 nm) yaklaşık 1.61 veya 1.62 olduğunu; Bu bir tek okuma olarak görülen ortalama değeri GEMOLOJİ refraktometre firuze neredeyse kaçınılmaz polikristalin doğası nedeniyle,. 1.61-1.65 arasında bir okuma ( çiftkırılma 0.040, iki eksenli pozitif) nadir tek kristaller alınmıştır. Bir absorpsiyon spektrumu , aynı zamanda, elde tutulan elde edilebilir spektroskoba 432 nanometrede, bir hat ve 460 nanometrede zayıf bir bant (bu en iyi, güçlü yansıyan ışık ile görülür) ‘ye. Uzun dalgalı altında ultraviyole ışık, firuze bazen olabilir floresan , yeşil, sarı veya mavi renkteki parlak; Bu kısa dalga, morötesi ve altında inert olan x-ışınlarının .

Turquoise hariç tüm ısıtıldı çözünmez olan hidroklorik asit . Onun çizgi soluk mavimsi beyaz ve kırık olan konkoidal mumsu bir parlaklık bırakarak. diğer taşlar düşük sertlik akrabası olmasına rağmen, firuze iyi bir cila alır. firuze da flecks ile biberli olabilir pirit veya koyu, örümcek serpiştirilmiş limonit damarlanma.

Formasyon [ değiştir ]

“The Big Blue” bakır madeni büyük bir firuze örnek Cananea , Meksika
Ikincil olarak mineral , firuze görünüşte sırasında asidik sulu çözeltileri sızıntı etkisi ile meydana ayrışma ve oksidasyon önceden var olan minerallerin. Örneğin bakır gibi esas olarak bakır sülfidler gelebilir kalkopirit veya ikincil karbonatlar arasından malakit ya azurit ; Alüminyum kaynaklanıyor olabilir feldispat ; ve fosfor apatit . İklim faktörleri firuze tipik bulunan olarak önemli bir rol oynuyor gibi görünmektedir kurak doldurarak ya da genellikle son derece değişmiş olarak boşlukları ve kırıklar kakma, bölgeler volkanik genellikle ilişkili olan, kayalar limonit ve diğer demir oksitler. Amerikan güneybatısında turkuvaz neredeyse kaçınılmaz veya porfirik taşıyan potasyum feldspat etrafında bakır sülfit yataklarının ayrışma ürünleri ile ilişkili İntruzif . Bazı olaylar ise alünit , potasyum alüminyum sülfat, önemli bir ikincil bir mineraldir. ikincil çözümler daha fazla nüfuz veya su tabloya derinlik daha fazladır var derin kırık zonları boyunca meydana olmasına rağmen tipik firuze mineralizasyon, 20 metreden (66 ft) nispeten sığ derinlikte sınırlıdır.

firuze olaylar özellikleri ikincil veya uyumlu olmasına rağmen süperjen kökenli bazı kaynaklar bir bakın hipojen kökenli. Hipojen hipotezi sulu çözeltileri gelen önemli derinlikte köken savunur hidrotermal süreçlerin. Başlangıçta yüksek bir sıcaklıkta, bu çözümler ile etkileşim ve bu süreç içinde, önceden var olan mineral uçucu unsurları liç yüzey tabakalarına yukarı doğru yükselir. çözümler serin gibi, firuze çökeltiler, çevredeki kaya içindeki çürükleri ve kırıklar astar. Bu hipojen işlemi orijinal bakır sülfür birikimi için geçerlidir; Bununla birlikte, bir hipojen işlemi ile firuze geçtiği birçok özellikleri açıklamaktadır zordur. Yani iki fazlı raporları vardır dedi sıvı kapanım açıklama gerektiren 190 ° C (194 374 ° F) 90 yüksek homojenizasyon sıcaklıkları vermek firuze taneleri içinde.

Turkuaz Taşı Yüzük

Turkuaz Taşı Yüzük

firuze neredeyse her zaman kriptokristalen ve masif ve kesin dış şeklini alır. Kristaller, hatta mikroskobik ölçekte, son derece nadirdir. Tipik formu damar ya da kırık dolgu, nodüler, ya da Batriyoidal alışkanlık . Stalactite formları bildirilmiştir. firuze da olabilir pseudomorphously feldspat, apatit, diğer mineraller, hatta yerine fosil . Odontolite fosil kemik ya da fildişi geleneksel demir fosfat gibi firuze veya benzeri fosfat mineralleri tarafından değiştirilmiş sanılan olmuştur Vivianit . Gibi diğer ikincil bakır mineralleri ile Intergrowth chrysocolla da yaygındır.

Bulunduğu [ değiştir ]

Ile matris içinde Massive Kingman mavi firuze kuvars dan Mineral Park , Arizona
firuze mayınlı ilk taşlar arasında yer aldı ve birçok tarihi yerler tükendiği varken, bazıları hala bu güne kadar çalışılır. Bu mevduat sınırlı kapsamı ve uzak sayesinde tüm küçük ölçekli, genellikle mevsimlik işlemler vardır. En az ya da hiç mekanizasyon elle işlenmiştir. Ancak, firuze genellikle özellikle ABD’de geniş çaplı bakır madenciliği faaliyetlerinin bir yan ürün olarak elde edilir.
Kesme ve firuze taşlama Nişabur , 1973 İran
İran [ değiştir ]
En az 2000 yıl boyunca, İran, daha önce bilinen Pers Batı’da, başlangıçta “pirouzeh” “zafer” ve daha sonra Arap istilasından sonra “Firouzeh” anlamına İranlıların tarafından seçildi firuze önemli bir kaynağını. [Kalmıştır kaynak belirtilmeli ] olarak onun yoğun mavi renk de yeryüzü cenneti bir sembolü olduğu için İran mimari, mavi firuze İran saraylarının kubbeleri kapsayacak şekilde kullanılmıştır. [ kaynak belirtilmeli ]
İran’dan Farsça firuze
Doğal mavi ve su kaybı nedeniyle ısıtıldığında yeşile döner Bu mevduat, bir mayın delik deşik bölgeye sınırlıdır Nişabur , 2012 metre (6601 ft) dağ tepe Ali mersai gelen onlarca kilometre olduğunu, Meşhed , sermaye Horasan Eyaleti , İran . Bir yıpranmış ve kırık trakit limonit ve kumtaşı katmanları arasında in situ hem bulunduğu firuze, ev sahipliği yapar ve aralarında scree dağın dibinde. Bu çalışmalar, birlikte olanlar ile Sina Yarımadası , bilinen en eski bulunmaktadır. [5]

Sina [ değiştir ]
En azından bu yana ilk Hanedanı (3000 M.Ö. ), ve muhtemelen daha önce sonra, firuze tarafından kullanılan Mısırlılar edildi ve mayınlı onlar tarafından Sina Yarımadası’nın yerli tarafından “Turquoise Ülkesi” olarak adlandırılan, Monitu . 650 kilometrekarelik bir alanı (250 sq mi) kapsayan yarımadanın güneybatı kıyısında bölgede altı mayın, hepsi vardır. Tarihi bir bakış açısıyla, bu madenlerin en önemli iki, Serabit el-Khadim ve Wadi Maghareh bilinen mayın eski arasında olduğuna inanılmaktadır. Eski maden adanmış bir antik tapınak yaklaşık 4 km uzaklıktadır Hathor’dan .

Turkuaz Taşı Erkek Yüzük

Turkuaz Taşı Erkek Yüzük

firuze, ya da aslında, tarafından örtülür oldu kumtaşı bulunur bazalt . Bakır ve demir çalışmaları alanında mevcuttur. Büyük ölçekli firuze madencilik bugün karlı değil, ama mevduat tek tük tarafından ocaklardan olan Bedevi , ev yapımı kullanarak halklar barut [. Kaynak belirtilmeli ] yağışlı kış aylarında, madenciler bir riskle karşı karşıya flaş sel ; Hatta kuru sezonunda, gelişigüzel sömürülen kumtaşı maden duvarların yıkılmasından ölüm duyulmamış değildir. Sina malzemenin renk İran malzemeden daha tipik yeşil, ama kararlı ve oldukça dayanıklı olduğu düşünülmektedir. Genellikle Mısır firuze, Sina malzeme genellikle en saydam olarak anılacaktır ve büyütme altında yüzey yapısı diğer bölgelerden malzeme görmedim lacivert diskler ile biberli olması ortaya çıkar.
Bir seçim anasaziler (Anasaziler) firuze ve turuncu Arjilit gelen kakma parçaları Chaco Canyon (tarihli c 1020 -. 1140 CE) tipik bir renk yelpazesi ve Amerikan firuze benekler göstermektedir. Bazı büyük olasılıkla Cerrillos geldi – Bir sonraki fotoğraf bakın.
Amerika Birleşik Devletleri [ değiştir ]

A ince firuze örnek Los Cerrillos, New Mexico at Smithsonian . Cerrillos firuze yaygın İspanyol fethinden önce Kızılderililer tarafından kullanıldı.

Bisbee firuze yaygın bir sert çikolata kahverengi matris vardır.

Tedavi edilmeyen firuze, Nevada, Amerika Birleşik Devletleri. McGinness Mine, Austin kaba külçeleri. Bunker Hill Mine, Royston örümcek ağı gösteren mavi ve yeşil cabochons
Southwest Amerika Birleşik Devletleri firuze önemli bir kaynağıdır; Arizona , Kaliforniya ( San Bernardino , Imperial , Inyo ilçeleri), Colorado ( Conejos , El Paso , Göl , Saguache ilçeleri), New Mexico ( Eddy , Grant , Otero , Santa Fe ilçeleri) ve Nevada ( Clark , Elko , Esmeralda İlçe , Eureka , Lander , Maden İlçe ve Nye ilçeleri), özellikle zengin (ya da idi). Kaliforniya ve New Mexico mevduat tarafından mayınlı edildi Kolomb öncesi yerli Amerikalılar taş aletler gibi uzak merkezi olarak bazı yerel ve bazılarını kullanarak Meksika . Cerrillos , New Mexico eski mayın yeri olduğu düşünülmektedir; 1920’lerde önce, devlet, ülkenin en büyük üreticisi oldu; bugün daha fazla veya daha az yorgun olduğunu. Apache Canyon bulunan California’da sadece bir mayın, bugün ticari bir kapasitede çalışır.

Firuze Taşı Yüzük Satış

Firuze Taşı Yüzük Satış

firuze ven veya dikiş dolgular ve kompakt Nuggets olarak ortaya çıkar; Bu boyutu çok küçük bulunmaktadır. Oldukça ince malzeme bazen iken hem renk ve dayanıklılık-en Amerikan firuze İran malzeme bulundu-rakip ( “firuze tebeşir” olarak adlandırılır), düşük dereceli olduğu; yüksek demir düzeyleri Yeşiller ve sarılar hakim demek ve firuze en işlenmemiş devlet dalıcı pistonlar bir tipik kırılgan tutarlılık kullanmak mücevher .

Arizona şu anda değerine göre firuze en önemli üreticidir. [5] Çeşitli mayın ikisi kendilerine özgü renk ve kalite için ünlü ve sektöründe en iyi olarak kabul devlet var: Sleeping Beauty Mine Globe firuze madenciliği durdurdu Ağustos 2012 maden kırıcı tüm cevheri göndermek için nedeniyle dünya pazarında bakır yükselen fiyat bakır üretimine konsantre seçti. Doğal Tedavi edilmeyen Uyuyan Güzel firuze fiyat madenin kapanması beri dramatik bir şekilde artmıştır. Kingman Mine 2015 itibariyle hala şehir dışında bir bakır madeni yanında çalışır. Diğer madenler Blue Bird mayın, Kale Dome ve Ithaca Peak bulunur, ancak bunlar nedeniyle operasyonların yüksek maliyet ve federal düzenlemeler çoğunlukla inaktif Phelps Dodge Lavanta Pit mayın Bisbee 1974 yılında faaliyetlerini durdurmuş ve asla bir firuze müteahhit vardı. Tüm Bisbee firuze “Öğle kovası” mayınlı oldu. Bu madenciler öğle kovalarda bakır cevheri madeninin çıktı. Morrenci ve firuze Tepe inaktif veya tükenmiş ya vardır.

Nevada firuze önemli miktarlarda vermiştir 120’den fazla mayın ülkenin diğer büyük üreticisidir. ABD ve başka ülkelerde aksine, çoğu Nevada madenleri kendi mücevher firuze öncelikle çalışmış olan ve çok az diğer madencilik faaliyetlerinin bir yan ürünü olarak elde edilmiştir. Nevada firuze Nuggets, çatlak dolgusu olarak ve fragmanları arasındaki çimento dolum boşlukları olarak breşlerdeki bulunur. Çünkü Nevada mevduat jeolojisi, üretilen malzemenin bir kısmı hiçbir tedavi veya iyileştirme gereklidir yeterli kalitede olması, sert ve yoğun. devlet neredeyse her ilçe bazı turkuvaz vermiştir olurken, baş yapımcılar Lander ve Esmeralda ilçeleri bulunmaktadır. Nevada firuze yatakların çoğu geniş bir kuşak boyunca meydana gelen tektonik devletin bölge ile çakışan faaliyet itme fay . Bu grev N15 ° E hakkında ve güneye güneybatısında Tonopah California sınırına aşağı, Elko County kuzey kesiminde uzanır. Nevada mavi, mavi-yeşil ve yeşil çeşitli tonlarında geliyor Nevada firuze ile, renkler ve farklı matriks desen karışımları geniş bir çeşitlilik üretti. Bu alışılmadık turkuvaz renkli Bazı sarı-yeşil tonları güzel parlak yeşil nedenidir önemli çinko ve demir içerebilir. Yeşil, sarı tonlarına yeşil bazıları aslında olabilir variscite veya faustite firuze görünüm olarak benzeyen ikincil fosfat mineralleri olan,. Nevada malzemenin önemli bir kısmı da “örümcek ağı matrisi” olarak adlandırılan üreten, onun sık sık çekici kahverengi veya siyah limonit damarlanma için olduğunu belirtti. Nevada mevduat bir dizi ilk Kızılderililer tarafından çalışmış iken, 1870’lerde bu yana toplam Nevada firuze üretimi carico Gölü madeninden yaklaşık 400 ton olmak üzere en fazla 600 ton olarak tahmin edilmiştir. artan maliyetler rağmen, küçük ölçekli madencilik faaliyetleri Royston ve Candelaria Godber, Orvil Jack ve carico Gölü madenlerinde Lander County, Maden County Pilot Mountain Mine ve çeşitli özellikleri de dahil olmak üzere Nevada firuze özellikleri, bir dizi devam Esmerelda County alanları. [6]

Doğal Firuze Taşı

Doğal Firuze Taşı

1912 yılında, farklı, tek kristal firuze ilk depozito keşfedildi Lynch İstasyonu , Campbell County , Virginia . Kristaller, bir biçim verme Druse anne kaya üzerinde çok küçük; 1 mm (0.04 in), büyük olarak kabul edilir. 1980’li yıllara kadar Virginia yaygın farklı kristallerin tek kaynak olduğu düşünülüyordu; en az 27, diğer yerleşim şimdi vardır. [ kaynak belirtilmeli ]

Kar telafi ve talebi karşılamak amacıyla, bazı Amerikalı firuze tedavi edilir ya da belirli bir dereceye kadar gelişmiş. Bu tedaviler gibi boyama ve emprenye olarak zararsız ağda ve daha tartışmalı prosedürleri, (bkz dahil Tedaviler ). hiçbir tedavi veya değişiklik gerekli yeterince yüksek kalitede malzemeler üretmek bazı Amerikalı mayın, ancak vardır. yapılmıştır bu tür tedaviler malzemenin satış alıcıya açıklanması gerekir.

Diğer kaynaklar [ değiştir ]
Çin 3000 yıl veya daha fazla firuze küçük bir kaynağı olmuştur. Gem kaliteli malzeme, kompakt nodüller şeklinde, kırık, silisli bulunan kireçtaşı ve Yunxian ve Zhushan , Hubei eyaletinin. Ayrıca, Marco Polo, günümüz bulunan firuze bildirdi Sişuan . En Çin malzeme ihraç edilmektedir, ancak benzer bir şekilde çalışan birkaç oyma yeşim bulunmaktadır. In Tibet , mücevher kalitesinde mevduat ileri sürülen dağlarında var Derge ve Nagari-Khorsum sırasıyla bölgenin doğu ve batı. [7]

Diğer önemli yerleşim şunlardır: Afganistan ; Avustralya ( Victoria ve Queensland ); kuzey Hindistan ; Kuzey Şili ( Chuquicamata ); Cornwall , Saksonya , Silesia ; ve Türkistan .

Kullanım Tarihi [ değiştir ]

Böyle 1000-1040 Bu serbest biçimli kolye kalma olarak firuze el sanatları, ticaret CE , Chaco Canyon harika zenginlik anasaziler getirdi inanılıyor.

Moche firuze burun süsleme. Larco Müzesi Koleksiyonu. Lima, Peru

Backswords, firuze kakmalı. Rusya, 17. yüzyıl.

firuze mozaik maske Xiuhtecuhtli , ateş Aztek tanrısı.

Ikonik altın mezar maske Tutankhamun , firuze, kakmalı lapis lazuli , akik ve renkli cam .
firuze pastel tonlar antik birçok büyük kültürlerin bunu endeared var: o yöneticilerini süslenmiş olan Antik Mısır , Aztek (ve muhtemelen diğer Kolomb öncesi Mesoamericans ), Pers , Mezopotamya , İndus Vadisi , ve antik bir ölçüde Çin bu yana en az Shang Hanedanı . [8] muhtemelen ilk tanıtıldı eski taşlar biri, olmasına rağmen Avrupa (aracılığıyla Türkiye diğer) İpek Yolu yenilikleri, firuze 14. yüzyıla kadar Batı’da bir süs taşı olarak önemli hale olmadı , bir düşüşün ardından Roma Katolik Kilisesi laik mücevher firuze kullanımına izin ‘ın etkisi. Görünüşe göre de bilinmeyen Hindistan’da kadar Babür dönemde, ve bilinmeyen Japonya 18. yüzyıla kadar. Bu medeniyetlerin birçok kişi tarafından paylaşılan ortak bir inanç firuze belli profilaktik niteliklere sahipti karar vermiştir; o kullanıcının sağlığı ile rengini değiştirmek ve istenmeyen kuvvetler ya da onu korumak için düşünülmüştür.

FİRUZE TAŞI YÜZÜK

FİRUZE TAŞI YÜZÜK

Aztekler ile birlikte, firuze kakma altın , kuvars , malakit , jet , yeşim , mercan ve kabukları kışkırtıcı (ve muhtemelen törensel) içine, mozaik gibi nesneler maskeleri (a bazı insan kafatası kendi tabanı gibi), bıçak ve kalkanlar . Doğal reçineler , bitüm ve balmumu objelerin taban malzemeye firuze yapıştırmak için kullanıldı; Bu genellikle oldu ahşap , ama kemik ve kabuk da kullanılmıştır. Aztekler gibi, Pueblo , Navajo ve Apache kabileleri kendi amuletic kullanım için firuze aziz; İkinci kabile verecek şekilde taş inanmak okçu ölü amacı. Bu halklar arasında firuze kullanılan mozaik heykel çalışmalarında, kakma ve toroidal boncuk ve serbest kolye içine moda oldu. Anasaziler ait (Anasazi) Chaco Canyon ve çevresindeki bölge kendi üretim ve firuze nesnelerin ticareti büyük ölçüde refaha sahip olduğuna inanılmaktadır. Ayırt edici gümüş bugün Navajo ve diğer Güneybatı Kızılderili kabileleri tarafından üretilen takılar oldukça modern bir gelişme, Avrupa etkileri sonucunda circa 1880 den bugüne kadar düşündüm.

İran’da, firuze yoğun (nesneleri süslemek için kullanılan binlerce yıldır fiilen ulusal taş oldu türban için bridles ) cami içte ve dışta, ve diğer önemli binalar, [ kaynak belirtilmeli gibi bir Medrese-i Şah Hüseyin Camii gibi] İsfahan . Pers stili ve firuze kullanımı daha sonra getirildi Hindistan orada Babür İmparatorluğu’nun kurulmasından sonra, etkisi yüksek saflıkta görülen altın (birlikte takı yakut ve elmas ) ve gibi binalarda Tac Mahal . Farsça firuze sık sık edildi oyulmuş adanmışlık kelimelerle Arapça ardından altın kakma edildi komut.

Cabochons mercan ile birlikte ithal firuze, gümüş ve altın takı yaygın olarak kullanılan (ve hala) Tibet ve Moğolistan’da bir yeşil renk tercih olduğu söyleniyor. genellikle kabaca sadece gümüş set düzensiz cabochons içine cilalı firuze ile, bugün yapılan parçaların çoğu, Batı pazarlarına ucuz ihracat içindir ve özgün tarzı doğru temsilleri muhtemelen değildir.

firuze Mısır kullanılması kadarıyla uzanıyor İlk Hanedanı muhtemelen daha erken ve; Ancak, muhtemelen taş içeren en iyi bilinen parçaları olanlar kurtarıldı Tutankhamun ‘en önemlisi ın mezarı, Firavun bolca taş kakmalı oldu ikonik mezar maskesi’. Aynı zamanda süslenmiş yüzük ve büyük süpürme kolyeler denilen pektoraller . Altın Set, taş, boncuk içine moda kakma olarak kullanılan ve genellikle oyulmuş olan bok böceği eşliğinde motif akik , lapis lazuli ve daha sonra parçalar halinde, renkli cam . Tanrıça ile ilişkili firuze, Hathor , bu nedenle (tartışmalı) ilk taş taklit edilmesi haline geldiğini Eski Mısırlılar tarafından beğenildi, yapay bir camlı tarafından oluşturulan fuar yapı seramik olarak bilinen ürün fayans .

Fransız yürütülen arkeolojik erken 20 ile 19. yüzyılın ortalarından itibaren Mısır kazı. Tutankhamun mezarı da dahil olmak üzere, bu kazılar, daha sonra takı, etkileyen, batı dünyasında büyük bir kamu yararına oluşturulan mimari ve sanat zaman. firuze, zaten c beri pastel tonları için tercih. 1810, bir elyaf olan Mısır Revival parçaları. Çağdaş Batı kullanımda, firuze Sıklıkla Kızılderili tarzı, gümüş yüzük, bilezik cabochon tr kesim karşılaşıldığında ya da eskitme ya da kabaca tıknaz kolye boncuk kesme. Lesser malzeme oyulmuş olabilir fetishes gibi tarafından hazırlanmış gibi, Zuni . Güçlü gök maviler değeri üstün kalırken, alacalı yeşil ve sarımsı madde ile popüler esnaf . Batı kültüründe, firuze da geleneksel burç Aralık ayında doğanlar için. firuze da Yahudi bir taş High Priest ‘in göğüs açıklanan, Exodus 28.

Kültürel tarih [ değiştir ]
Eski ve Yeni Dünyalar birçok kültürde, bu taş kutsal bir taş, iyi talih ya da bir tılsım bir bringer olarak binlerce yıldır değerli olmuştur. [ Kaynak belirtilmeli ] Bu iddianın en eski kanıt bulundu Eski Mısır , firuze kakma ile mezar mobilyalar yaklaşık 3000 M.Ö. kalma keşfedilmiştir. Antik yılında Pers İmparatorluğu’nun , gök mavisi taşlar doğal ölüme karşı koruma olarak boyun veya bilek yuvarlak önceki yıpranmış. onlar rengi değişti ise, takan kıyamet yaklaşımı korku neden var olduğu düşünülüyordu. Bu arada, firuze kesinlikle rengini değiştirmek, ancak keşfedilmiştir bu yaklaşan bir tehlike işareti mutlaka olmadığını. değişikliği ışığın neden olduğu ya da bir kimyasal reaksiyon ile kozmetik, toz ya da deri asitlik yaklaşık getirilebilir.

Tanrıça Hathor o koruyucusudur olduğu gibi, firuze ile ilişkili Serabit el-Khadim o mayınlı edildi. Onun başlıkları “Turquoise Lady”, “Turquoise Mistress” ve “firuze Ülke Lady” dahil. [9]

firuze rengini ve dayanıklılığını (yani artmış hem de geliştirmek için tedavi edilir sertlik ve azalmış porozite ). bu yüzden sık sık herhangi bir değerli taşlar olduğu gibi, tedavi hakkında tam açıklama sıkça verilmez. Nedenle bırakılır gemologists test yöntemleri-bazıları mutlaka yıkıcı olmak üzere çeşitli kullanarak şüpheli taşlar bu tedaviler tespit etmek. Örneğin, bir ısıtılmış sondanın kullanımı kesinlikle yağ, balmumu veya plastik bir tedavi ortaya çıkaracak göze çarpmayan bir noktaya uygulanan.

Ağda ve yağlama [ değiştir ]
Tarihsel olarak, hafif ağda ve yağlama böylece renk ve parlaklık arttırıcı bir ıslatma etkisi sağlayan antik çağda kullanılan ilk tedaviler idi. Bu tedavi tedavi firuze genellikle başlamak için daha yüksek bir notu özellikle çünkü, daha fazla veya daha az kabul edilebilir gelenek gereğidir. Yağlı ve mumlu taşlar bile nazik ısı altında “terleme” eğilimli ya da çok fazla güneş maruz ve eğer onlar zamanla bir beyaz yüzey film veya çiçek gelişebilir. (Bazı beceri ile, petrol ve mum tedavileri restore edilebilir.)

Stabilizasyon [ değiştir ]
plastik ya da su bardağı ile tedavi malzeme olarak adlandırılır “bağlanmış” veya firuze “stabilize”. Bu süreç aksi satılamaz kireçli Amerikan malzemenin basınç emprenye oluşur epoksi ve plastik (örneğin polistiren ) ve su cam (sodyum silikat) bir ıslatma etkisi üretmek ve dayanıklılık geliştirmek. Plastik ve su camı tedavileri kadar artma ve yağlama daha kalıcı ve stabil olan ve çok kimyasal veya yağ ya da yeterli bir iyileşme sağlamak için balmumu fiziksel açıdan kararsız malzemeye uygulanabilir. Tersine, istikrar ve yapıştırma çok radikal bir değişiklik gibi bazı tarafından reddedilir. [10]

epoksi bağlayıcı tekniği ilk 1950’lerde geliştirildi ve Arizona Colbaugh İşleme, bugün hala faaliyet gösteren bir şirkete atfedilmiştir. Tamamlamak için aylar gerektiren pahalı bir süreç olmasına rağmen Amerikan malzemenin çoğunluğu artık bu şekilde tedavi edilmektedir. [ Kaynak belirtilmeli ]

 

Sulandırma [ değiştir ]
Belki de tedavi en uç “yeniden oluşturma” ince turkuvaz malzeme, çok küçük parçaları ayrı ayrı kullanılmak üzere, burada toz haline getirilmiş ve daha sonra katı bir kütle oluşturmak için reçine ile birleştirilmiştir. Çok sık olarak satılan malzeme firuze “yeniden” yapay reçine ve boya tamamen yapılmış, çok az veya hiç doğal taş. ticaret firuze genellikle “blok” firuze veya basitçe denir “yeniden” “blok.”

Yedekleme [ değiştir ]
Ince firuze genellikle ince dikişler olarak bulundu olduğundan, olabilir yapıştırılmış takviye aracı olarak güçlü bir dış malzeme tabanına. Bu taşlar “, destekli” olarak adlandırılan ve Güneybatı Amerika Birleşik Devletleri’nde tüm ince kesilmiş firuze destekli olduğu standart bir uygulamadır. Olan yerli yerli halkları nedeniyle önemli kullanım bu bölgenin ve firuze giyen, arka dayanıklılığını artırır bulduk ve ince levha ve firuze cabochons kesti. Onlar taş destekli değilse genellikle çatlak olacağını görüyoruz. Erken destek malzemeleri eski model T pilleri, eski fonograf kayıtları muhafazaları, ve son zamanlarda epoksi çelik reçineleri dahil. firuze Taşıyıcı yaygın dışında bilinmemektedir Kızılderili ve Güneybatı Amerika Birleşik Devletleri mücevher ticareti. Yedekleme kaliteli firuze değerini azaltmaz, ve aslında süreç en ince kesilmiş Amerikan ticari taşlar bekleniyor. [ Kaynak belirtilmeli ]

Değerleme ve bakım [ değiştir ]

Amerikan robin yuva ve yumurta

Farklı renklenme büyük bir çeşitlilik gösteren matris içinde firuze levha
Sertlik ve renk zenginliği firuze değerini belirlemede önemli faktörlerden ikisidir; renk, bireysel zevk meselesi iken, genellikle en çok arzu edilen bir güçlü, konuşma gökyüzü için robin yumurta mavi (yumurta referans Amerikan robin ). [7] renk, firuze aşırı yumuşak veya tebeşirli olmamalı ne olursa olsun ; tedavi bile, böyle daha az malzeme (ki çoğu firuze ait) solmaya veya zamanla rengini sorumludur ve mücevher normal kullanım kadar tutamaz.

Anne kaya veya matris firuze genellikle splotches veya bir ağ içindeki desen taş ile çalışan kahverengi veya siyah damarlar ağı olarak görülebilir bulunmus; Sonuç tamamlayıcı ise bu damarlanma taş değer katacak, ancak böyle bir sonuç nadirdir. Bu tür malzeme bazen “örümcek ağı matrix” olarak tarif edilir; en değerli olan Southwest, Amerika Birleşik Devletleri ve Uzak Doğu’da , ama son derece takdir edilmez Yakın Doğu lekesiz ve damar içermeyen malzeme idealdir olduğu (ne olursa olsun damarlanma olabilir ne kadar tamamlayıcı bir). Renk muntazamlığı arzu edildiği ve bitmiş parçaların işçilik kalitesi de bir faktördür; Bu cila kalitesi ve taş simetrisini içerir. Standart takı ayarı bağlı kalarak kalibre olan taş-, taş ölçümlerin-olabilir aynı zamanda daha sonra aranmalıdır. Gibi mercan ve diğer opak taşlar, firuze yaygın milimetre ziyade ağırlık fiziksel boyutuna göre bir fiyat ile satışa olduğunu.

firuze muamele edilmiş çok farklı şekillerde, biraz daha kalıcı ve diğerlerine göre radikalidir. Tartışma bu tedavilerden bazıları kabul edilebilir olmalıdır olmadığı konusunda var, ancak bir veya daha az evrensel affetmiş olabilir: Bu ışık ağda veya yağlamaya rengini ve parlaklığını geliştirmek için en gem firuze uygulanan; Malzeme çok balmumu az veya yağ ile başlayan yüksek kalitede ise emilir ve firuze nedenle güzelliği için bu impermanent tedavi “güvenmek” değildir. Eşit, işlenmemiş firuze olan tüm diğer faktörler her zaman daha yüksek bir fiyat komuta edecek.

Bir varlık fosfat minerali, firuze doğal kırılgan ve çözücülere duyarlı olduğu; parfüm ve diğer kozmetik bitirmek saldıracak ve çoğu ticari takı temizlik sıvıları gibi olacak, yağlar cilt gibi, firuze taşlar rengini değiştirebilir. Doğrudan güneş ışığına uzun süre maruz kalmak da rengini veya turkuvaz kurutmak olabilir. Dahil olmak üzere kozmetik,: Böyle mücevherleri giyen dikkatli nedenle alınması gereken güneş ve saç spreyi , firuze takı takmadan önce uygulanmalıdır, ve bir plaj veya diğer güneş yıkandığı ortama giyilmemelidir. Kullanımdan sonra, firuze hafifçe artığın bir oluşumunu engellemek için yumuşak bir bez ile temizlenmeli ve sert taşlar tarafından çizilmesini önlemek için kendi kabında saklanmalıdır. Hava geçirmez bir kapta saklandığı takdirde firuze da olumsuz etkilenebilir.

İRAN NİŞABUR FİRUZE TAŞI YÜZÜK

OTANTİK YÜZÜKLER
Firuze Taşı Yüzük
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 1.KALİTE HAS TAŞ
 • 13.78 GR
 • 18.5 CRT VVS
 • 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ
 • AYNI GÜN KARGO
 • EŞİ YOK
 • İRAN NİŞABUR FİRUZESİ
 • KDV DAHİL
 • ÖZEL KUTUSUNDA
[dpsc_display_product]
Ürün Açıklaması Video Tanıtım Yorumlar

İRAN NİŞABUR FİRUZE TAŞI YÜZÜK

Firuze tarihi uzun ve katlı olduğunu. Modern zamanlara antik uygarlıklardan, firuze tarihi bu taş popülaritesi önemli bir rol oynamıştır olmuştur.

Firuze Taşı Yüzük

Firuze Taşı Yüzük

bilinen en eski firuze üreten bölgelerinden birisi tarihçiler taş 2.000 ‘den fazla yıl mayınlı olmuştur inanıyorum Pers vardır. Bu bölgeden firuze taşlar saf, Robin yumurta mavi renk için bilinir.

Erken Persler firuze nedeniyle güzel mavi renk gökleri temsil inandı ve sarayların ve ibadet yerleri kubbeleri kapsayacak şekilde kullanılır. İki mayın, Sarabit el-Khadim ve Wadi Maghareh bölgenin bilinen en eski mayın olduğuna inanılmaktadır.

Arkeologlar Eski Mısırlılar firuze taşlar için Sarabit el-Khadim mayınlı inanıyoruz. Orada olmuştur birçok firuze kullanan tarih ve maneviyat boyunca ve doğaüstü inançların her zaman bu taş çevrili olması.

firuze Gerçekler: Kuzey Amerika firuze Tarihi

Güneybatı Amerika Birleşik Devletleri firuze önemli bir kaynağıdır ve firuze tarihinin önemli bir rol oynar. Arkeologlar, antik Kızılderili kabileleri artık yıl önce maden Park Maden binlerce olarak bilinen ne firuze taşları madencilik başladı inanıyoruz.

OTANTİK TAŞ FARKI İLE 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ 1.KALİTE PARLAK 18.5 CRT  İRAN NİŞABUR FİRUZE TAŞI YÜZÜK.ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR.SEVDİKLERİNİZE ÇEKİNMEDEN HEDİYE EDEBİLİRSİNİZ….

Böyle Aztekler olarak kabileler taş kutsal olduğuna inanıyordu ve karmaşık maskeler ve törenleri ve önemli ritüeller için diğer süsleme yaptı.

merkezi Meksika’dan şimdiye Amerikan Southwest olarak bilinen içine, firuze mayınlı ve nesiller için aziz.

19. yüzyılda, Navajos gümüş ile çalışmaya başladı ve en popüler inşa firuze takı çeşitleri bugün bilinen. yöntemler ve malzemeler zaman test durdu ve bugün sanatçıları aynı yöntemleri ve firuze sembolizmi kullanırlar.

Tarihi Navajo turkuvaz tarih öncesi çağlara uzanır, birçok iman ve antik maden ocakları Southwest boyunca çeşitli yerlerde tespit edilmiştir.

Turkuaz Taşı Yüzük

Turkuaz Taşı Yüzük

Güneybatı firuze o mayınlı olduğu yere bağlı olarak, özellikleri değişir. Örneğin, Bisbee, Arizona taşlar, örneğin onların sertlik ve kahverengi matrisi için bilinir.
firuze opak mavi-to-yeşil mineral bir olan hidratlı fosfat ve bakır ve alüminyum ile kimyasal formülü Cu , Al (6 PO
4 ) 4 ( OH ) 8 · 4 H
2 O . Bu ince sınıflarda nadir ve değerli bir olarak övgü almıştır gem eşsiz ton nedeniyle binlerce yıl boyunca ve süs taşı. Son zamanlarda, firuze, çoğu diğer opak taşlar gibi, pazara tedaviler, taklitlerinden ve sentetik girişi ile devalüe edilmiştir.

Madde pek çok isimle bilinir olmuştur, ancak 17. yüzyıldan kalma kelime firuze, türetilmiştir Fransız maden birinci Avrupa’ya getirildi, çünkü “Türkler” için Turques Türkiye’de tarihsel olarak madenlerinden, Horasan Eyaleti ve Pers . [2] [3] [4] [5] Plinius callais gibi mineral anılacaktır Aztekler chalchihuitl olarak bunu biliyordu. [4]
firuze ince maksimum ulaşır sertlik pencere camı daha hemen altında 6 veya biraz daha. [2] Karakteristik bir kriptokristalin mineral, firuze neredeyse hiç bekar oluşturan kristaller ve tüm özellikleri oldukça değişkendir. Onun kristal sistemi olduğu kanıtlanmış trıklinık aracılığıyla X-ışını kırınım testi. Alt sertlik alt gelir grubu özgül ağırlığı (2,60-2,90) ve daha fazla gözenekliliği : Bu özellikler tane büyüklüğüne bağlıdır. Parıltı firuze tipik subvitreous için balmumu ve şeffaflık genellikle opak, ancak ince kesitlerde semitranslucent olabilir. Renk beyaz bir gök mavisi mavi bir toz kadar, mineral diğer özellikleri gibi değişken olarak ve bir mavi-yeşil bir sarımsı yeşil. Mavi atfedilir idiochromatic yeşil ya sonucu olabilir iken bakır , demir kirlilikler (yerine alüminyum) veya dehidrasyon .

Firuze Taş Yüzük

Firuze Taş Yüzük

Refraktif indeks (ile ölçülen sodyum firuze ışığında, 589,3 nm) yaklaşık 1.61 veya 1.62 olduğunu; Bu bir tek okuma olarak görülen ortalama değeri GEMOLOJİ refraktometre firuze neredeyse kaçınılmaz polikristalin doğası nedeniyle,. 1.61-1.65 arasında bir okuma ( çiftkırılma 0.040, iki eksenli pozitif) nadir tek kristaller alınmıştır. Bir absorpsiyon spektrumu , aynı zamanda, elde tutulan elde edilebilir spektroskoba 432 nanometrede, bir hat ve 460 nanometrede zayıf bir bant (bu en iyi, güçlü yansıyan ışık ile görülür) ‘ye. Uzun dalgalı altında ultraviyole ışık, firuze bazen olabilir floresan , yeşil, sarı veya mavi renkteki parlak; Bu kısa dalga, morötesi ve altında inert olan x-ışınlarının .

Turquoise hariç tüm ısıtıldı çözünmez olan hidroklorik asit . Onun çizgi soluk mavimsi beyaz ve kırık olan konkoidal mumsu bir parlaklık bırakarak. diğer taşlar düşük sertlik akrabası olmasına rağmen, firuze iyi bir cila alır. firuze da flecks ile biberli olabilir pirit veya koyu, örümcek serpiştirilmiş limonit damarlanma.

Formasyon [ değiştir ]

“The Big Blue” bakır madeni büyük bir firuze örnek Cananea , Meksika
Ikincil olarak mineral , firuze görünüşte sırasında asidik sulu çözeltileri sızıntı etkisi ile meydana ayrışma ve oksidasyon önceden var olan minerallerin. Örneğin bakır gibi esas olarak bakır sülfidler gelebilir kalkopirit veya ikincil karbonatlar arasından malakit ya azurit ; Alüminyum kaynaklanıyor olabilir feldispat ; ve fosfor apatit . İklim faktörleri firuze tipik bulunan olarak önemli bir rol oynuyor gibi görünmektedir kurak doldurarak ya da genellikle son derece değişmiş olarak boşlukları ve kırıklar kakma, bölgeler volkanik genellikle ilişkili olan, kayalar limonit ve diğer demir oksitler. Amerikan güneybatısında turkuvaz neredeyse kaçınılmaz veya porfirik taşıyan potasyum feldspat etrafında bakır sülfit yataklarının ayrışma ürünleri ile ilişkili İntruzif . Bazı olaylar ise alünit , potasyum alüminyum sülfat, önemli bir ikincil bir mineraldir. ikincil çözümler daha fazla nüfuz veya su tabloya derinlik daha fazladır var derin kırık zonları boyunca meydana olmasına rağmen tipik firuze mineralizasyon, 20 metreden (66 ft) nispeten sığ derinlikte sınırlıdır.

firuze olaylar özellikleri ikincil veya uyumlu olmasına rağmen süperjen kökenli bazı kaynaklar bir bakın hipojen kökenli. Hipojen hipotezi sulu çözeltileri gelen önemli derinlikte köken savunur hidrotermal süreçlerin. Başlangıçta yüksek bir sıcaklıkta, bu çözümler ile etkileşim ve bu süreç içinde, önceden var olan mineral uçucu unsurları liç yüzey tabakalarına yukarı doğru yükselir. çözümler serin gibi, firuze çökeltiler, çevredeki kaya içindeki çürükleri ve kırıklar astar. Bu hipojen işlemi orijinal bakır sülfür birikimi için geçerlidir; Bununla birlikte, bir hipojen işlemi ile firuze geçtiği birçok özellikleri açıklamaktadır zordur. Yani iki fazlı raporları vardır dedi sıvı kapanım açıklama gerektiren 190 ° C (194 374 ° F) 90 yüksek homojenizasyon sıcaklıkları vermek firuze taneleri içinde.

Turkuaz Taşı Yüzük

Turkuaz Taşı Yüzük

firuze neredeyse her zaman kriptokristalen ve masif ve kesin dış şeklini alır. Kristaller, hatta mikroskobik ölçekte, son derece nadirdir. Tipik formu damar ya da kırık dolgu, nodüler, ya da Batriyoidal alışkanlık . Stalactite formları bildirilmiştir. firuze da olabilir pseudomorphously feldspat, apatit, diğer mineraller, hatta yerine fosil . Odontolite fosil kemik ya da fildişi geleneksel demir fosfat gibi firuze veya benzeri fosfat mineralleri tarafından değiştirilmiş sanılan olmuştur Vivianit . Gibi diğer ikincil bakır mineralleri ile Intergrowth chrysocolla da yaygındır.

Bulunduğu [ değiştir ]

Ile matris içinde Massive Kingman mavi firuze kuvars dan Mineral Park , Arizona
firuze mayınlı ilk taşlar arasında yer aldı ve birçok tarihi yerler tükendiği varken, bazıları hala bu güne kadar çalışılır. Bu mevduat sınırlı kapsamı ve uzak sayesinde tüm küçük ölçekli, genellikle mevsimlik işlemler vardır. En az ya da hiç mekanizasyon elle işlenmiştir. Ancak, firuze genellikle özellikle ABD’de geniş çaplı bakır madenciliği faaliyetlerinin bir yan ürün olarak elde edilir.
Kesme ve firuze taşlama Nişabur , 1973 İran
İran [ değiştir ]
En az 2000 yıl boyunca, İran, daha önce bilinen Pers Batı’da, başlangıçta “pirouzeh” “zafer” ve daha sonra Arap istilasından sonra “Firouzeh” anlamına İranlıların tarafından seçildi firuze önemli bir kaynağını. [Kalmıştır kaynak belirtilmeli ] olarak onun yoğun mavi renk de yeryüzü cenneti bir sembolü olduğu için İran mimari, mavi firuze İran saraylarının kubbeleri kapsayacak şekilde kullanılmıştır. [ kaynak belirtilmeli ]
İran’dan Farsça firuze
Doğal mavi ve su kaybı nedeniyle ısıtıldığında yeşile döner Bu mevduat, bir mayın delik deşik bölgeye sınırlıdır Nişabur , 2012 metre (6601 ft) dağ tepe Ali mersai gelen onlarca kilometre olduğunu, Meşhed , sermaye Horasan Eyaleti , İran . Bir yıpranmış ve kırık trakit limonit ve kumtaşı katmanları arasında in situ hem bulunduğu firuze, ev sahipliği yapar ve aralarında scree dağın dibinde. Bu çalışmalar, birlikte olanlar ile Sina Yarımadası , bilinen en eski bulunmaktadır. [5]

Sina [ değiştir ]
En azından bu yana ilk Hanedanı (3000 M.Ö. ), ve muhtemelen daha önce sonra, firuze tarafından kullanılan Mısırlılar edildi ve mayınlı onlar tarafından Sina Yarımadası’nın yerli tarafından “Turquoise Ülkesi” olarak adlandırılan, Monitu . 650 kilometrekarelik bir alanı (250 sq mi) kapsayan yarımadanın güneybatı kıyısında bölgede altı mayın, hepsi vardır. Tarihi bir bakış açısıyla, bu madenlerin en önemli iki, Serabit el-Khadim ve Wadi Maghareh bilinen mayın eski arasında olduğuna inanılmaktadır. Eski maden adanmış bir antik tapınak yaklaşık 4 km uzaklıktadır Hathor’dan .

Turkuaz Taşı Erkek Yüzük

Turkuaz Taşı Erkek Yüzük

firuze, ya da aslında, tarafından örtülür oldu kumtaşı bulunur bazalt . Bakır ve demir çalışmaları alanında mevcuttur. Büyük ölçekli firuze madencilik bugün karlı değil, ama mevduat tek tük tarafından ocaklardan olan Bedevi , ev yapımı kullanarak halklar barut [. Kaynak belirtilmeli ] yağışlı kış aylarında, madenciler bir riskle karşı karşıya flaş sel ; Hatta kuru sezonunda, gelişigüzel sömürülen kumtaşı maden duvarların yıkılmasından ölüm duyulmamış değildir. Sina malzemenin renk İran malzemeden daha tipik yeşil, ama kararlı ve oldukça dayanıklı olduğu düşünülmektedir. Genellikle Mısır firuze, Sina malzeme genellikle en saydam olarak anılacaktır ve büyütme altında yüzey yapısı diğer bölgelerden malzeme görmedim lacivert diskler ile biberli olması ortaya çıkar.
Bir seçim anasaziler (Anasaziler) firuze ve turuncu Arjilit gelen kakma parçaları Chaco Canyon (tarihli c 1020 -. 1140 CE) tipik bir renk yelpazesi ve Amerikan firuze benekler göstermektedir. Bazı büyük olasılıkla Cerrillos geldi – Bir sonraki fotoğraf bakın.
Amerika Birleşik Devletleri [ değiştir ]

A ince firuze örnek Los Cerrillos, New Mexico at Smithsonian . Cerrillos firuze yaygın İspanyol fethinden önce Kızılderililer tarafından kullanıldı.

Bisbee firuze yaygın bir sert çikolata kahverengi matris vardır.

Tedavi edilmeyen firuze, Nevada, Amerika Birleşik Devletleri. McGinness Mine, Austin kaba külçeleri. Bunker Hill Mine, Royston örümcek ağı gösteren mavi ve yeşil cabochons
Southwest Amerika Birleşik Devletleri firuze önemli bir kaynağıdır; Arizona , Kaliforniya ( San Bernardino , Imperial , Inyo ilçeleri), Colorado ( Conejos , El Paso , Göl , Saguache ilçeleri), New Mexico ( Eddy , Grant , Otero , Santa Fe ilçeleri) ve Nevada ( Clark , Elko , Esmeralda İlçe , Eureka , Lander , Maden İlçe ve Nye ilçeleri), özellikle zengin (ya da idi). Kaliforniya ve New Mexico mevduat tarafından mayınlı edildi Kolomb öncesi yerli Amerikalılar taş aletler gibi uzak merkezi olarak bazı yerel ve bazılarını kullanarak Meksika . Cerrillos , New Mexico eski mayın yeri olduğu düşünülmektedir; 1920’lerde önce, devlet, ülkenin en büyük üreticisi oldu; bugün daha fazla veya daha az yorgun olduğunu. Apache Canyon bulunan California’da sadece bir mayın, bugün ticari bir kapasitede çalışır.

Firuze Taşı Yüzük Satış

Firuze Taşı Yüzük Satış

firuze ven veya dikiş dolgular ve kompakt Nuggets olarak ortaya çıkar; Bu boyutu çok küçük bulunmaktadır. Oldukça ince malzeme bazen iken hem renk ve dayanıklılık-en Amerikan firuze İran malzeme bulundu-rakip ( “firuze tebeşir” olarak adlandırılır), düşük dereceli olduğu; yüksek demir düzeyleri Yeşiller ve sarılar hakim demek ve firuze en işlenmemiş devlet dalıcı pistonlar bir tipik kırılgan tutarlılık kullanmak mücevher .

Arizona şu anda değerine göre firuze en önemli üreticidir. [5] Çeşitli mayın ikisi kendilerine özgü renk ve kalite için ünlü ve sektöründe en iyi olarak kabul devlet var: Sleeping Beauty Mine Globe firuze madenciliği durdurdu Ağustos 2012 maden kırıcı tüm cevheri göndermek için nedeniyle dünya pazarında bakır yükselen fiyat bakır üretimine konsantre seçti. Doğal Tedavi edilmeyen Uyuyan Güzel firuze fiyat madenin kapanması beri dramatik bir şekilde artmıştır. Kingman Mine 2015 itibariyle hala şehir dışında bir bakır madeni yanında çalışır. Diğer madenler Blue Bird mayın, Kale Dome ve Ithaca Peak bulunur, ancak bunlar nedeniyle operasyonların yüksek maliyet ve federal düzenlemeler çoğunlukla inaktif Phelps Dodge Lavanta Pit mayın Bisbee 1974 yılında faaliyetlerini durdurmuş ve asla bir firuze müteahhit vardı. Tüm Bisbee firuze “Öğle kovası” mayınlı oldu. Bu madenciler öğle kovalarda bakır cevheri madeninin çıktı. Morrenci ve firuze Tepe inaktif veya tükenmiş ya vardır.

Nevada firuze önemli miktarlarda vermiştir 120’den fazla mayın ülkenin diğer büyük üreticisidir. ABD ve başka ülkelerde aksine, çoğu Nevada madenleri kendi mücevher firuze öncelikle çalışmış olan ve çok az diğer madencilik faaliyetlerinin bir yan ürünü olarak elde edilmiştir. Nevada firuze Nuggets, çatlak dolgusu olarak ve fragmanları arasındaki çimento dolum boşlukları olarak breşlerdeki bulunur. Çünkü Nevada mevduat jeolojisi, üretilen malzemenin bir kısmı hiçbir tedavi veya iyileştirme gereklidir yeterli kalitede olması, sert ve yoğun. devlet neredeyse her ilçe bazı turkuvaz vermiştir olurken, baş yapımcılar Lander ve Esmeralda ilçeleri bulunmaktadır. Nevada firuze yatakların çoğu geniş bir kuşak boyunca meydana gelen tektonik devletin bölge ile çakışan faaliyet itme fay . Bu grev N15 ° E hakkında ve güneye güneybatısında Tonopah California sınırına aşağı, Elko County kuzey kesiminde uzanır. Nevada mavi, mavi-yeşil ve yeşil çeşitli tonlarında geliyor Nevada firuze ile, renkler ve farklı matriks desen karışımları geniş bir çeşitlilik üretti. Bu alışılmadık turkuvaz renkli Bazı sarı-yeşil tonları güzel parlak yeşil nedenidir önemli çinko ve demir içerebilir. Yeşil, sarı tonlarına yeşil bazıları aslında olabilir variscite veya faustite firuze görünüm olarak benzeyen ikincil fosfat mineralleri olan,. Nevada malzemenin önemli bir kısmı da “örümcek ağı matrisi” olarak adlandırılan üreten, onun sık sık çekici kahverengi veya siyah limonit damarlanma için olduğunu belirtti. Nevada mevduat bir dizi ilk Kızılderililer tarafından çalışmış iken, 1870’lerde bu yana toplam Nevada firuze üretimi carico Gölü madeninden yaklaşık 400 ton olmak üzere en fazla 600 ton olarak tahmin edilmiştir. artan maliyetler rağmen, küçük ölçekli madencilik faaliyetleri Royston ve Candelaria Godber, Orvil Jack ve carico Gölü madenlerinde Lander County, Maden County Pilot Mountain Mine ve çeşitli özellikleri de dahil olmak üzere Nevada firuze özellikleri, bir dizi devam Esmerelda County alanları. [6]

Doğal Firuze Taşı

Doğal Firuze Taşı

1912 yılında, farklı, tek kristal firuze ilk depozito keşfedildi Lynch İstasyonu , Campbell County , Virginia . Kristaller, bir biçim verme Druse anne kaya üzerinde çok küçük; 1 mm (0.04 in), büyük olarak kabul edilir. 1980’li yıllara kadar Virginia yaygın farklı kristallerin tek kaynak olduğu düşünülüyordu; en az 27, diğer yerleşim şimdi vardır. [ kaynak belirtilmeli ]

Kar telafi ve talebi karşılamak amacıyla, bazı Amerikalı firuze tedavi edilir ya da belirli bir dereceye kadar gelişmiş. Bu tedaviler gibi boyama ve emprenye olarak zararsız ağda ve daha tartışmalı prosedürleri, (bkz dahil Tedaviler ). hiçbir tedavi veya değişiklik gerekli yeterince yüksek kalitede malzemeler üretmek bazı Amerikalı mayın, ancak vardır. yapılmıştır bu tür tedaviler malzemenin satış alıcıya açıklanması gerekir.

Diğer kaynaklar [ değiştir ]
Çin 3000 yıl veya daha fazla firuze küçük bir kaynağı olmuştur. Gem kaliteli malzeme, kompakt nodüller şeklinde, kırık, silisli bulunan kireçtaşı ve Yunxian ve Zhushan , Hubei eyaletinin. Ayrıca, Marco Polo, günümüz bulunan firuze bildirdi Sişuan . En Çin malzeme ihraç edilmektedir, ancak benzer bir şekilde çalışan birkaç oyma yeşim bulunmaktadır. In Tibet , mücevher kalitesinde mevduat ileri sürülen dağlarında var Derge ve Nagari-Khorsum sırasıyla bölgenin doğu ve batı. [7]

Diğer önemli yerleşim şunlardır: Afganistan ; Avustralya ( Victoria ve Queensland ); kuzey Hindistan ; Kuzey Şili ( Chuquicamata ); Cornwall , Saksonya , Silesia ; ve Türkistan .

Kullanım Tarihi [ değiştir ]

Böyle 1000-1040 Bu serbest biçimli kolye kalma olarak firuze el sanatları, ticaret CE , Chaco Canyon harika zenginlik anasaziler getirdi inanılıyor.

Moche firuze burun süsleme. Larco Müzesi Koleksiyonu. Lima, Peru

Backswords, firuze kakmalı. Rusya, 17. yüzyıl.

firuze mozaik maske Xiuhtecuhtli , ateş Aztek tanrısı.

Ikonik altın mezar maske Tutankhamun , firuze, kakmalı lapis lazuli , akik ve renkli cam .
firuze pastel tonlar antik birçok büyük kültürlerin bunu endeared var: o yöneticilerini süslenmiş olan Antik Mısır , Aztek (ve muhtemelen diğer Kolomb öncesi Mesoamericans ), Pers , Mezopotamya , İndus Vadisi , ve antik bir ölçüde Çin bu yana en az Shang Hanedanı . [8] muhtemelen ilk tanıtıldı eski taşlar biri, olmasına rağmen Avrupa (aracılığıyla Türkiye diğer) İpek Yolu yenilikleri, firuze 14. yüzyıla kadar Batı’da bir süs taşı olarak önemli hale olmadı , bir düşüşün ardından Roma Katolik Kilisesi laik mücevher firuze kullanımına izin ‘ın etkisi. Görünüşe göre de bilinmeyen Hindistan’da kadar Babür dönemde, ve bilinmeyen Japonya 18. yüzyıla kadar. Bu medeniyetlerin birçok kişi tarafından paylaşılan ortak bir inanç firuze belli profilaktik niteliklere sahipti karar vermiştir; o kullanıcının sağlığı ile rengini değiştirmek ve istenmeyen kuvvetler ya da onu korumak için düşünülmüştür.

FİRUZE TAŞI YÜZÜK

FİRUZE TAŞI YÜZÜK

Aztekler ile birlikte, firuze kakma altın , kuvars , malakit , jet , yeşim , mercan ve kabukları kışkırtıcı (ve muhtemelen törensel) içine, mozaik gibi nesneler maskeleri (a bazı insan kafatası kendi tabanı gibi), bıçak ve kalkanlar . Doğal reçineler , bitüm ve balmumu objelerin taban malzemeye firuze yapıştırmak için kullanıldı; Bu genellikle oldu ahşap , ama kemik ve kabuk da kullanılmıştır. Aztekler gibi, Pueblo , Navajo ve Apache kabileleri kendi amuletic kullanım için firuze aziz; İkinci kabile verecek şekilde taş inanmak okçu ölü amacı. Bu halklar arasında firuze kullanılan mozaik heykel çalışmalarında, kakma ve toroidal boncuk ve serbest kolye içine moda oldu. Anasaziler ait (Anasazi) Chaco Canyon ve çevresindeki bölge kendi üretim ve firuze nesnelerin ticareti büyük ölçüde refaha sahip olduğuna inanılmaktadır. Ayırt edici gümüş bugün Navajo ve diğer Güneybatı Kızılderili kabileleri tarafından üretilen takılar oldukça modern bir gelişme, Avrupa etkileri sonucunda circa 1880 den bugüne kadar düşündüm.

İran’da, firuze yoğun (nesneleri süslemek için kullanılan binlerce yıldır fiilen ulusal taş oldu türban için bridles ) cami içte ve dışta, ve diğer önemli binalar, [ kaynak belirtilmeli gibi bir Medrese-i Şah Hüseyin Camii gibi] İsfahan . Pers stili ve firuze kullanımı daha sonra getirildi Hindistan orada Babür İmparatorluğu’nun kurulmasından sonra, etkisi yüksek saflıkta görülen altın (birlikte takı yakut ve elmas ) ve gibi binalarda Tac Mahal . Farsça firuze sık sık edildi oyulmuş adanmışlık kelimelerle Arapça ardından altın kakma edildi komut.

Cabochons mercan ile birlikte ithal firuze, gümüş ve altın takı yaygın olarak kullanılan (ve hala) Tibet ve Moğolistan’da bir yeşil renk tercih olduğu söyleniyor. genellikle kabaca sadece gümüş set düzensiz cabochons içine cilalı firuze ile, bugün yapılan parçaların çoğu, Batı pazarlarına ucuz ihracat içindir ve özgün tarzı doğru temsilleri muhtemelen değildir.

firuze Mısır kullanılması kadarıyla uzanıyor İlk Hanedanı muhtemelen daha erken ve; Ancak, muhtemelen taş içeren en iyi bilinen parçaları olanlar kurtarıldı Tutankhamun ‘en önemlisi ın mezarı, Firavun bolca taş kakmalı oldu ikonik mezar maskesi’. Aynı zamanda süslenmiş yüzük ve büyük süpürme kolyeler denilen pektoraller . Altın Set, taş, boncuk içine moda kakma olarak kullanılan ve genellikle oyulmuş olan bok böceği eşliğinde motif akik , lapis lazuli ve daha sonra parçalar halinde, renkli cam . Tanrıça ile ilişkili firuze, Hathor , bu nedenle (tartışmalı) ilk taş taklit edilmesi haline geldiğini Eski Mısırlılar tarafından beğenildi, yapay bir camlı tarafından oluşturulan fuar yapı seramik olarak bilinen ürün fayans .

Fransız yürütülen arkeolojik erken 20 ile 19. yüzyılın ortalarından itibaren Mısır kazı. Tutankhamun mezarı da dahil olmak üzere, bu kazılar, daha sonra takı, etkileyen, batı dünyasında büyük bir kamu yararına oluşturulan mimari ve sanat zaman. firuze, zaten c beri pastel tonları için tercih. 1810, bir elyaf olan Mısır Revival parçaları. Çağdaş Batı kullanımda, firuze Sıklıkla Kızılderili tarzı, gümüş yüzük, bilezik cabochon tr kesim karşılaşıldığında ya da eskitme ya da kabaca tıknaz kolye boncuk kesme. Lesser malzeme oyulmuş olabilir fetishes gibi tarafından hazırlanmış gibi, Zuni . Güçlü gök maviler değeri üstün kalırken, alacalı yeşil ve sarımsı madde ile popüler esnaf . Batı kültüründe, firuze da geleneksel burç Aralık ayında doğanlar için. firuze da Yahudi bir taş High Priest ‘in göğüs açıklanan, Exodus 28.

Kültürel tarih [ değiştir ]
Eski ve Yeni Dünyalar birçok kültürde, bu taş kutsal bir taş, iyi talih ya da bir tılsım bir bringer olarak binlerce yıldır değerli olmuştur. [ Kaynak belirtilmeli ] Bu iddianın en eski kanıt bulundu Eski Mısır , firuze kakma ile mezar mobilyalar yaklaşık 3000 M.Ö. kalma keşfedilmiştir. Antik yılında Pers İmparatorluğu’nun , gök mavisi taşlar doğal ölüme karşı koruma olarak boyun veya bilek yuvarlak önceki yıpranmış. onlar rengi değişti ise, takan kıyamet yaklaşımı korku neden var olduğu düşünülüyordu. Bu arada, firuze kesinlikle rengini değiştirmek, ancak keşfedilmiştir bu yaklaşan bir tehlike işareti mutlaka olmadığını. değişikliği ışığın neden olduğu ya da bir kimyasal reaksiyon ile kozmetik, toz ya da deri asitlik yaklaşık getirilebilir.

Tanrıça Hathor o koruyucusudur olduğu gibi, firuze ile ilişkili Serabit el-Khadim o mayınlı edildi. Onun başlıkları “Turquoise Lady”, “Turquoise Mistress” ve “firuze Ülke Lady” dahil. [9]

firuze rengini ve dayanıklılığını (yani artmış hem de geliştirmek için tedavi edilir sertlik ve azalmış porozite ). bu yüzden sık sık herhangi bir değerli taşlar olduğu gibi, tedavi hakkında tam açıklama sıkça verilmez. Nedenle bırakılır gemologists test yöntemleri-bazıları mutlaka yıkıcı olmak üzere çeşitli kullanarak şüpheli taşlar bu tedaviler tespit etmek. Örneğin, bir ısıtılmış sondanın kullanımı kesinlikle yağ, balmumu veya plastik bir tedavi ortaya çıkaracak göze çarpmayan bir noktaya uygulanan.

Ağda ve yağlama [ değiştir ]
Tarihsel olarak, hafif ağda ve yağlama böylece renk ve parlaklık arttırıcı bir ıslatma etkisi sağlayan antik çağda kullanılan ilk tedaviler idi. Bu tedavi tedavi firuze genellikle başlamak için daha yüksek bir notu özellikle çünkü, daha fazla veya daha az kabul edilebilir gelenek gereğidir. Yağlı ve mumlu taşlar bile nazik ısı altında “terleme” eğilimli ya da çok fazla güneş maruz ve eğer onlar zamanla bir beyaz yüzey film veya çiçek gelişebilir. (Bazı beceri ile, petrol ve mum tedavileri restore edilebilir.)

Stabilizasyon [ değiştir ]
plastik ya da su bardağı ile tedavi malzeme olarak adlandırılır “bağlanmış” veya firuze “stabilize”. Bu süreç aksi satılamaz kireçli Amerikan malzemenin basınç emprenye oluşur epoksi ve plastik (örneğin polistiren ) ve su cam (sodyum silikat) bir ıslatma etkisi üretmek ve dayanıklılık geliştirmek. Plastik ve su camı tedavileri kadar artma ve yağlama daha kalıcı ve stabil olan ve çok kimyasal veya yağ ya da yeterli bir iyileşme sağlamak için balmumu fiziksel açıdan kararsız malzemeye uygulanabilir. Tersine, istikrar ve yapıştırma çok radikal bir değişiklik gibi bazı tarafından reddedilir. [10]

epoksi bağlayıcı tekniği ilk 1950’lerde geliştirildi ve Arizona Colbaugh İşleme, bugün hala faaliyet gösteren bir şirkete atfedilmiştir. Tamamlamak için aylar gerektiren pahalı bir süreç olmasına rağmen Amerikan malzemenin çoğunluğu artık bu şekilde tedavi edilmektedir. [ Kaynak belirtilmeli ]

 

Sulandırma [ değiştir ]
Belki de tedavi en uç “yeniden oluşturma” ince turkuvaz malzeme, çok küçük parçaları ayrı ayrı kullanılmak üzere, burada toz haline getirilmiş ve daha sonra katı bir kütle oluşturmak için reçine ile birleştirilmiştir. Çok sık olarak satılan malzeme firuze “yeniden” yapay reçine ve boya tamamen yapılmış, çok az veya hiç doğal taş. ticaret firuze genellikle “blok” firuze veya basitçe denir “yeniden” “blok.”

Yedekleme [ değiştir ]
Ince firuze genellikle ince dikişler olarak bulundu olduğundan, olabilir yapıştırılmış takviye aracı olarak güçlü bir dış malzeme tabanına. Bu taşlar “, destekli” olarak adlandırılan ve Güneybatı Amerika Birleşik Devletleri’nde tüm ince kesilmiş firuze destekli olduğu standart bir uygulamadır. Olan yerli yerli halkları nedeniyle önemli kullanım bu bölgenin ve firuze giyen, arka dayanıklılığını artırır bulduk ve ince levha ve firuze cabochons kesti. Onlar taş destekli değilse genellikle çatlak olacağını görüyoruz. Erken destek malzemeleri eski model T pilleri, eski fonograf kayıtları muhafazaları, ve son zamanlarda epoksi çelik reçineleri dahil. firuze Taşıyıcı yaygın dışında bilinmemektedir Kızılderili ve Güneybatı Amerika Birleşik Devletleri mücevher ticareti. Yedekleme kaliteli firuze değerini azaltmaz, ve aslında süreç en ince kesilmiş Amerikan ticari taşlar bekleniyor. [ Kaynak belirtilmeli ]

Değerleme ve bakım [ değiştir ]

Amerikan robin yuva ve yumurta

Farklı renklenme büyük bir çeşitlilik gösteren matris içinde firuze levha
Sertlik ve renk zenginliği firuze değerini belirlemede önemli faktörlerden ikisidir; renk, bireysel zevk meselesi iken, genellikle en çok arzu edilen bir güçlü, konuşma gökyüzü için robin yumurta mavi (yumurta referans Amerikan robin ). [7] renk, firuze aşırı yumuşak veya tebeşirli olmamalı ne olursa olsun ; tedavi bile, böyle daha az malzeme (ki çoğu firuze ait) solmaya veya zamanla rengini sorumludur ve mücevher normal kullanım kadar tutamaz.

Anne kaya veya matris firuze genellikle splotches veya bir ağ içindeki desen taş ile çalışan kahverengi veya siyah damarlar ağı olarak görülebilir bulunmus; Sonuç tamamlayıcı ise bu damarlanma taş değer katacak, ancak böyle bir sonuç nadirdir. Bu tür malzeme bazen “örümcek ağı matrix” olarak tarif edilir; en değerli olan Southwest, Amerika Birleşik Devletleri ve Uzak Doğu’da , ama son derece takdir edilmez Yakın Doğu lekesiz ve damar içermeyen malzeme idealdir olduğu (ne olursa olsun damarlanma olabilir ne kadar tamamlayıcı bir). Renk muntazamlığı arzu edildiği ve bitmiş parçaların işçilik kalitesi de bir faktördür; Bu cila kalitesi ve taş simetrisini içerir. Standart takı ayarı bağlı kalarak kalibre olan taş-, taş ölçümlerin-olabilir aynı zamanda daha sonra aranmalıdır. Gibi mercan ve diğer opak taşlar, firuze yaygın milimetre ziyade ağırlık fiziksel boyutuna göre bir fiyat ile satışa olduğunu.

firuze muamele edilmiş çok farklı şekillerde, biraz daha kalıcı ve diğerlerine göre radikalidir. Tartışma bu tedavilerden bazıları kabul edilebilir olmalıdır olmadığı konusunda var, ancak bir veya daha az evrensel affetmiş olabilir: Bu ışık ağda veya yağlamaya rengini ve parlaklığını geliştirmek için en gem firuze uygulanan; Malzeme çok balmumu az veya yağ ile başlayan yüksek kalitede ise emilir ve firuze nedenle güzelliği için bu impermanent tedavi “güvenmek” değildir. Eşit, işlenmemiş firuze olan tüm diğer faktörler her zaman daha yüksek bir fiyat komuta edecek.

Bir varlık fosfat minerali, firuze doğal kırılgan ve çözücülere duyarlı olduğu; parfüm ve diğer kozmetik bitirmek saldıracak ve çoğu ticari takı temizlik sıvıları gibi olacak, yağlar cilt gibi, firuze taşlar rengini değiştirebilir. Doğrudan güneş ışığına uzun süre maruz kalmak da rengini veya turkuvaz kurutmak olabilir. Dahil olmak üzere kozmetik,: Böyle mücevherleri giyen dikkatli nedenle alınması gereken güneş ve saç spreyi , firuze takı takmadan önce uygulanmalıdır, ve bir plaj veya diğer güneş yıkandığı ortama giyilmemelidir. Kullanımdan sonra, firuze hafifçe artığın bir oluşumunu engellemek için yumuşak bir bez ile temizlenmeli ve sert taşlar tarafından çizilmesini önlemek için kendi kabında saklanmalıdır. Hava geçirmez bir kapta saklandığı takdirde firuze da olumsuz etkilenebilir.