OTANT�K TA�

NİŞABUR FİRUZE TAŞI YÜZÜK 21.5 KARAT

OTANTİK YÜZÜKLER
FİRUZE TAŞI YÜZÜK
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 1.KALİTE TEMİZ HAS TAŞ
 • 11.16 GR
 • 21.5 KARAT VVS KALİTE
 • 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ
 • AYNI GÜN KARGO
 • EŞİ YOK
 • İRAN NİŞABUR FİRUZESİ
 • KDV DAHİL
 • ÖZEL KUTUSUNDA

NİŞABUR FİRUZE TAŞI YÜZÜK 21.5 KARAT

Firuze belki insanlık tarihinin en eski taştır, güç, başarı ve koruma tılsım var. İnsanlar her turkuaz duymuşsunuzdur ama kültürel gerçekler insanlık tarihinin farklı kültürleri çapraz bilmiyor olabilir. Bu sayfa tüm ilginç turkuaz tarihi ve kültürel gerçekleri toplamak için

Nişabur Firuze Taşı Yüzük

Nişabur Firuze Taşı Yüzük

adamıştır.tarih ve gizem turkuaz ile demlenmiş gerçekten büyüleyici bir taştır. Turkuaz hayatın bir taş olarak adlandırılır ve kutsal bir taş, şifa özelliği olduğuna inanılmaktadır iyi ve servet bir bringer, gerçekten büyüleyici bir güç olarak binlerce yıldır saygın ve geçiştirmek için kötülük ve hastalık karşı koruma olarak kabul edilir karanlık ve kötü güçlerin etkisi. Eskiden yanlışlıkla falls biniciler ve atlar korumak için düşünüldü; günümüzde büyük bir Şifa Powers ile ideal bir iyi-şanslar taşları olarak kabul. Eski ve Yeni Dünyalar Pek çok kültürde, bu taş kutsal bir taş, iyi talih ya da bir tılsım bir bringer olarak değerli olmuştur.

Eski Mısır, Pers İmparatorluğu, Çin’in Shang Hanedanı itibaren, Yerli Amerikalılar çoğu, turkuaz Şans-çekicilik ya da bir tılsım olarak kabul edilir. Bu insan uygarlıklarının tüm en önemli antika bulunabilir. Kral Tutankhamun altın maske (~ 1330BC) üzerinde, bu Tarish onun netlik ve direnç ile ünlüdür dekorasyon (~ 500BC) olarak Goujian kılıç üzerinde.

Bu iddianın en eski kanıt biri turkuaz kakma mezar mobilyalar MÖ yaklaşık 3000 yılından kalma, keşfedildi Eski Mısır, bulundu.

OTANTİK TAŞ FARKI VE KALİTESİ İLE 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ 1. KALİTE  PARLAK MÜKEMMEL %100 DOĞAL İRAN NİŞABUR FİRUZE TAŞI ERKEK YÜZÜK.ÜRÜNÜMÜZÜN KALİTESİ RESİMLERDE DAHİ BELLİDİR.TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALAR…..

Başka bir eski kanıt, 2005 yılında bulunan, bir ejderha şeklinde bir 3700 yıllık antik, turkuaz 2.000 ‘den fazla adet kadar yapılan en eski Çin ejderha totem gibi birçok Çinli bilim adamları tarafından inanılmaktadır. Antik merkezi Çin’in Henan eyaletinin Yanshi City Erlitou emanetler sitede keşfedildi. Birçok Çinli bilginler Erlitou Xia Hanedanı (2100 BC-1600 BC), Çin’in ilk hanedanı başkenti site olduğuna inanıyoruz.

eski taşlar biri olmasına rağmen, turkuaz muhtemelen ilk Roma Katolik Kilisesi’nin etkisi bir düşüşün ardından, turkuaz 14. yüzyıla kadar Batı’da bir süs taşı olarak önemli hale vermedi Türkiye üzerinden diğer İpek Yolu yeniliklerle Avrupa’ya tanıtıldı hangi in-laik takı, turkuaz kullanılmasına izin.

Firuze Taşı Yüzük

Firuze Taşı Yüzük

Altın 1. Farsça Turkuaz Tiara, 2. Teck Turkuaz Tiara, 3. King Tut, 4. Tibet turkuaz
5. En eski Çin turkuaz ejderha totem, Goujian ve Goujian 7. Kılıç (yakından bakmak) 6. Kılıç
Antik Pers İmparatorluğu, gök mavisi taş doğal ölüme karşı koruma olarak boyun veya bilek yuvarlak önceki yıpranmış. Turkuaz yaygın içte ve dışta nesneleri, cami ve diğer önemli binaları süslemek için kullanılan binlerce yıldır ulusal taş oldu.

turkuaz Mısır kullanılması muhtemelen daha önce Birinci Hanedanı ve kadarıyla uzanıyor; Ancak, muhtemelen taş içeren en iyi bilinen parçaları bu Tutankhamun mezarı, bolca taş kakmalı oldu en önemlisi Firavun’un ikonik mezar maskesi elde edilir.

4 veya 5. yüzyılda sonra, örneğin Marco Polo olarak kaşifler taş hakkında yazmaya başladı.

Koruma ve iyileşmesi için takılar yoğun kullanmıştır Navajo, Apache ve Zuni gibi Kızılderililer kabileler 1000 yılı aşkın geçmişi söz de değer.

TurquoiseSky kolye
Aslında # 4: Turkuaz evlilik 11. yıldönümü için taştır

Hiç düğün turkuaz yeşil takılar ile klasik beyaz gelinlik temalı hayal ettiniz mi? Turkuaz takılar mükemmel düğün kar beyaz tema ile eşleşir. Basitçe dışarı bulacaksınız ‘turkuaz düğün’ bir google araması yapın.

 

Turkuaz formları su bakır, alüminyum ve diğer mineralleri içeren kayaların üzerinden percolates zaman. Bir kimyasal reaksiyon biz turkuaz olarak bildiklerini mevduat sonuçlanır gerçekleşir. Yani milyonlarca yıl süren bir süreç anlatan basitleştirilmiş bir yoldur ve koşullar karmaşık bir dizi araya geldiklerinde sadece olur.

Neden Turkuaz Farklı Renkler nedir?

Turkuaz Taşı Yüzük

Turkuaz Taşı Yüzük

Bakır mevcut olduğunda turkuaz mavi geliştirilmiştir. turkuaz oluşturulan alan daha fazla alüminyum, yeşil turkuaz olacak gölge içeriyorsa. çinko mevcut olduğunda, mevduat sarı-yeşil renkli, şimdiye kadar Nevada’da carico Gölü ve Blue Ridge madenleri de dahil olmak üzere sadece birkaç alanda, içinde bulunmuştur nadir bir kombinasyon vardır.

Neden Turquoise Orada Karanlık İşaretleri misiniz?

Bu matris, turkuaz oluşan kaya. Taşlar kesilir zaman matris bazı turkuaz bağlı kalır. turkuaz kaya farklı formu, çünkü matris rengi değişir.

Siyah matris demir pirit olabilir
Sarı matris riyolit olabilir
Brown muhtemelen demir oksit
vadeli örümcek dokuma onlara boyunca dağıtılan matris ince çizgiler ile taşların atıfta
Pretty TurquoiseSky takılar
Turkuaz Bir Sabit Taş mı?

takı için kullanılan turkuaz sertliği genellikle Mohs ölçeğine göre 5-6 arasında değişir. zor turkuaz genellikle kurumaya veya tedavi için bir şans geçirdi toprak yüzeyinde en yakın bulunmuştur. çok yumuşak ve gözenekli artırılmış sürece kullanılacak – Daha yumuşak turkuaz tebeşir gibi olduğunu.

Doğal Turkuaz nedir?

Doğal turkuaz kesilmiş ve parlatılmış, ama hiçbir yapay değişiklik taşlar yapılmıştır olabilir. vücut yağları ve nem diğer kaynaklar taş emilir gibi renk zamanla değişebilir. Sadece yüksek kaliteli turkuaz doğal halde kullanılabilirler.

Nasıl Turquoise Bakım için?

Bunu çizilmesini önlemek için dikkatle turkuaz takı anlaştım. sert taşlar veya buna karşı ovmak ve hasara neden olabilecek diğer malzemeler ile turkuaz saklamayın.

Bu tür yağlar, parfüm ve ev temizlik gibi yüksek ısı ve kimyasallardan turkuvaz uzak tutun. Hatta stabilize turkuaz kimyasal sabit bir bombardımanı ile etkilenebilir.

Sıcak, sabunlu suda turkuaz temizleyin ve yumuşak bir bezle hemen kurulayın. Ticari takı temizleyicilerden kaçının.

Turkuaz Taşı Yüzük

Turkuaz Taşı Yüzük

Firuze bakır içeren temel alüminyum fosfat opak bir gök mavisi veya yeşil saydam. Bu bin yıl boyunca taş olarak övgü almıştır. Adı “Firuze” ilk bir Türk milletinin üzerinden Avrupa’ya sevk edildi çünkü, “Türk taş” anlamına gelen, Fransız “turqueise” dan geliyor. Biz Firuze olarak tanımak rengi bu taş sonra seçildi.

Firuze bir takı taş ve dekoratif taş gibi eski Mısırlılar ve Aztekler tarafından kullanılmıştır. Kral Tutankhamun mezar maskesi ve mezar Firuze kakmalı edildi. Eski Mısırlılar mavi renk rejenerasyon sembolü olduğuna inanıyordu, bu yüzden Firuze dekoratif ve batıl amaçlar için değerli oldu. Mesoamericans Firuze mozaik yarattı ve Çin süsler içine Firuze oyulmuş. Firuze da sanat ve mücevher eserlerinde Kızılderililer tarafından kullanılan, bazı kişiler, koruyucu özelliklere sahip olduğuna inanıyordu. Tibetliler Firuze iyileştirici özellikleri iman ve yüzyıllar boyunca Firuze takı değerli olması.
Firuze belirlenmesi Geri Yukarıya
Firuze parlaklık veya mat kendine özgü gök mavisi, mavi-yeşil ya da elma yeşili renk ve mumlu tarafından tespit edilebilir. Buna ek olarak, 5 ila 6 arasında bir Mohs sertliği gibi içindeki taşlar Firuze ayırt krizokol , variscite ve sımitsonit . Onun sertliği de taklitler veya sentetik malzemelerden Firuze ayırt etmeye yardım edebilir.

Firuze; Kökeni ve taş Kaynaklar Başa Dön
Firuze çatlaklar içinde botyroidal (üzüm gibi) kitleler veya nodüller olarak ortaya çıkar. en kaliteli Firuze Kuzeydoğu İran’da yer almaktadır. Firuze mevduat Afganistan, Arjantin, Avustralya, Brezilya, Çin, İsrail, Meksika, Tanzanya ve ABD’de bulunur.

Firuze Alış ve Firuze taşlı Değerini Belirleme Başa Dön
Firuze Renk

İran Nişabur Turkuaz Yüzük

İran Nişabur Turkuaz Yüzük

Firuze ondan sonra adında bir renge sahip tek taştır. Turquoise bazen mavi ve yeşil benekli görünüm neden malakit ya chrysocolla, ile karıştırılır. ABD’de bulunan Firuze demir yerine alüminyum içeren, bu nedenle, aslında Firuze ve Kalkosiderit bir karışımıdır. o demir içerdiği için, yeşil bir renktir. Saf mavi Firuze nadirdir ve Firuze çoğunlukla seyrek veya yoğun olabilir kahverengi, koyu gri ya da siyah damarlar tarafından serpiştirilmiş edilir. Bu damarlar damarları içeren kayaç ya da diğer mineraller ve Firuze ya “Firuze matrix” olarak adlandırılır vardır. Firuze en popüler rengi mavi-yeşil ya da elma yeşili, ardından (aynı zamanda “Robin yumurta mavi” ya da “Pers mavi” olarak adlandırılır) gök mavisi vardır.

Firuze Açıklık ve Lustre

saydam malzemeler nadir olsa Firuze, opak saydam olduğunu. Bu parıltı mat bir balmumu sergiler. Çoğu Firuze matris veya diğer minerallerin-koyu gri, kahverengi veya siyah damarlı kusurları vardır. Bu kapanımlar seyrek veya yoğun olabilir. en çok arzu edilen Firuze, yarı saydam saf ve damarlar içermez. Ancak, bazen damarlı Firuze gibi güzel web-benzeri desenler vardır “örümcek ağı Firuze” (diğer adıyla “örümcek ağı Firuze matrix”) olarak arzu yapmak cazip kalıpları vardır.

Firuze Kesim ve Şekil

Firuze çoğunlukla küpe, broş, kolye kolye, bilezik, kemer ve halkalar için cabochon tr kesilir. Bu oval veya fantezi cabochons halinde kesilebilir. yumuşak taşlar biri olan Firuze nedeniyle, aynı zamanda süs nesneler oyulmuş ve kakma için de kullanılır. Firuze ve Firuze cips eskitme parçaları gibi küresel Firuze boncuklar, bilezikler, küpe ve kolye için popülerdir.

 

Firuze Gemmological Özellikleri: Başa Dön
Kimyasal formül: CuAl6 (PO4) 4 (OH) bazik alüminyum fosfat içeren 8 • 4H2O Bakır
Kristal yapı: Triklinik (nadiren); Batriyoidal agrega
Renk: Gök mavisi, mavi-yeşil, elma yeşili
Sertlik: 5 Mohs ölçeğine göre 6
Kırılma indisi: 1,610-1,650
Yoğunluk: 2,31-2,84

FİRUZE TAŞ YÜZÜK

FİRUZE TAŞ YÜZÜK

ayrılması: Hiçbiri
şeffaflık: Yarı saydam, opak
Çift Kırılma veya Birefringence: 0.040
Parlaklık: Waxy, mat
floresan: Zayıf; Yeşil, sarı, açık mavi
Bizim bakınız Taş Sözlük gemmology ilgili terimlerin ayrıntılı bilgi için.

Firuze: İlgili veya benzer Taşlar Başa Dön
Variscite Taş
Variscite
Firuze bazen bir kuzeni olarak adlandırılır lapis lazuli nedeniyle benzer görünümü. Bazen ile karışık malakit mavi ve yeşil benekli görünüme neden olur ya da chrysocolla. ABD’de bulunan Firuze demir yerine alüminyum içeren, bu nedenle, aslında Firuze ve Kalkosiderit bir karışımıdır.

Firuze bazen yanlış olduğunu variscite . Ancak, variscite. Tipik yeşil olan Chrysocolla Firuze için karışabilir, ancak krizokol camsı parlaklık sergilemeye eğilim ise Firuze, zor ve bir balmumu veya mat parlaklığa sahiptir.

Çeşitleri ve Firuze ticari isimleri aşağıda sıralanmıştır:
Eilat taş – Eilat, İsrail yakın bakır madenlerinden mayınlı krizokol, Firuze ve malahit veya diğer bakır mineralleri, A yeşilimsi mavi karışımı.
Kingman Firuze – Kingman, Arizona yakınlarında Maden Park Mine, Good renkli Firuze.
Navajo Firuze – Firuze kahverengi veya siyah damarlı Güney Batı Amerika’dan geliyor.
Farsça Firuze – renkli saf gök mavisi olma eğilimi yüksek kalitede İran Firuze.

Efsane Kızılderili Kızılderililer dans ve yağmurlar geldi sevindiler o vardır. Sevinç gözyaşları yağmur ile karışık ve SkyStone olmak Mother Earth sızmış Turkuaz .

Turkuaz, Toprak Ana’nın gizli “düşmüş gökyüzü taş”, 7000 yılı aşkın bir süredir güzelliği ve tanınmış manevi ve hayat veren nitelikleri için kültürler tarafından değerli olmuştur. Yüzyıllar gerçek bir mücevher olduğunu. Uzun zaman önce birisi gri kaya ile çalışan bir açık mavi bir çizgi fark ettim ve taş gökyüzü ve su görüntüleri gördüm ve o andan itibaren, turkuaz oluşturma içinde her şeyden aziz olmuştur – turkuaz, gökyüzünün taş, bir taş su, bereket, şans, koruma, iyi sağlık ve uzun ömür taş.

Başka bir yerde, turkuaz gelip moda ile gidebilir. İşte turkuaz altından daha değerlidir , Kızılderili Hint kültürünün kalıcı bir ifadesi. Bu Aralık burç ve başarıyı belirtir.

turkuaz için harika bir hayranlık, bir süre onunla temas Bir kişinin sahip götüren bir duygu var. hayranlık yüzyıllar boyunca aynı aşağı olmuştur ve dünyanın birçok ülkesinde aracılığıyla binlerce yıldır değerli olmuştur.

konuşulan diller vardı gibi Kızılderili Kızılderililer turkuaz gibi birçok farklı sözler vardı. taş gök mavisi gölge çağrıştıran gökyüzü taş gibi İngilizce’ye çevrilmiş kelimelerin çoğu en yaygın bulundu. Yerli Amerikalılar Avrupalıların gelişinden önce yüzyıllar boyunca taş mauls ve boynuz alır ile turkuaz mayın çalışma olmuştu.

Firuze Taşı Yüzük

Firuze Taşı Yüzük

Yerli Amerikalılar dünyanın hayatta olduğuna inanıyoruz ve ne olursa olsun her şey, ne kadar küçük ya da görünüşte cansız, değerli olduğunu. Yerli Amerikalılar, turkuaz hayattır. Onlar şifa güçlere sahip çünkü tıp adamları kutsal demetleri tutmak taşlar vardır. Taşlar ve kristallerin destekleyen ve bize iyileşmek olduğunu atfedilen benzersiz var. Turkuaz, özellikle, olumlu şifa enerjisi, zihinsel fonksiyonları, iletişim ve ifade ve bir koruyucu olarak bir yardım için bilinir. Bir turkuaz yüzük takıyorsun ve aşağı bakmak ve taş bir çatlak görürseniz, Yerli Amerikalılar taş aldığınız olurdu darbe aldı, yani “taş aldı” derdi.

Bu kitap dünyada bir taş yolculuklar izler. Doğu İran’da Nişabur kentinde menşe uzak bir noktadan, turkuaz Safevi, Babür arasında imparatorluk alışverişi ve Osmanlı imparatorluklarının bir nesne haline, Hindistan, Orta Asya ve Yakın Doğu’da ile takas edildi. Dünya yüzeyinin altındaki kayalarda oluşan alüminyum ve bakır fosfat – – ve küresel bir meta olarak keşif ve ihracat bu iz boyunca turkuaz hikayesini gözler önüne serilir.

maddi kültür ve ekilen için bozkır hareketli erken modern İslami kollarından imparatorlukların imparatorluk kıyafetinin, turkuaz kutsal taş ve canlı renklere sahip görüntüler öngörülen güç güçlü bir sembolü oldu. İslam Avrasya imparatorluklardan, turkuaz ticaret taş Doğu’dan egzotik nesne olarak toplandı Avrupa’ya ulaştı. Avrasya ticaret İran’da eski mayın çöktü ve Pers mavi rakip taş daha erişilebilir kaynaklar unearthing, yeniden Amerika Aztek mayın kaybetti on dokuzuncu yüzyılın içine sürdü.

Sky Blue Stone İslam Avrasya ve imparatorluk ve doğa arasındaki küresel karşılaşmaların tarihi bağlamında doğal nesnenin kökeni, ticaret ve dolaşımı anlatır.

Nişabur

• Kentsel alanlar Nişabur County 270.301
2 Sayımı
Demonym (ler) Nishapuri
Saat dilimi IRST ( + 03 UTC: 30 )
web sitesi Neyshaboor , Rowzaneh , Neyshabur Günü

Nişabur veya Nişabur ( Bu ses Hakkında telaffuz ( yardım · bilgi ); Farsça : نیشابور, aynı zamanda şapkalı gelen Nişabur, Nişabur ve Neyshabur olarak Orta Farsça : Yeni-Shabuhr, “Yeni Şehir anlamına gelen Şapur “, “Adil Şapur”, [4] ya da “Mükemmel yapılı Şapur “) olarak [5] bir şehir Horasan Eyaleti , başkenti Nişabur County kuzeydoğu ve İl Horasan’da eski başkenti, İran dibinde verimli bir ovanın ortasında yer alan, Binalud Dağları .

Turkuaz Taş Yüzük

Turkuaz Taş Yüzük

Bu, 2011 ve ilçe 433,105 itibariyle 239,185 tahmini nüfusu vardı. Yakındadır turkuaz en az iki bin yıldır turkuaz dünyayı sağladığınız mayınlar. Şehir tarafından 3. yüzyılda kurulmuş Şapur I a kadar Sasani satraplık sermayenin. Nişabur sonra başkenti oldu tahirîler ve reforme ettiği Abdullah Tahir 830 yılında ve daha sonra başkenti olarak seçildi Selçuklu hanedanından tarafından Tuğrul itibaren 1037 yılında Abbasi için dönemin Khwarezmia ve Doğu İran Moğol istilasına , şehir haline içinde önemli bir kültürel, ticari ve entelektüel merkezi İslam dünyasının . Ile birlikte Nişabur, Merv , Herat ve Belh dört büyük kentlerinden biri olan Büyük Horasan ve en büyük şehirlerinden biri Ortaçağda , doğu hükümet güç koltuk hilafetin , çeşitli etnik ve dini gruplar için bir mesken, ticari yolları üzerinde bir ticaret durağı Maveraünnehir ve Çin , Irak ve Mısır .

Nişabur altında refah zirvesine ulaştı Samanilerin 10. yüzyılda, ancak 1221 yılında Moğollar tarafından tahrip edildi ve daha 13. yüzyılda diğer istilalar ve deprem yüzünden yıkılmış. Bu saatten sonra, çok daha küçük bir yerleşim hemen kuzeyinde antik kent kuruldu ve bir kez kalabalık metropol yatıyordu edildi yeraltı-e kadar ekskavatörler oluşan bir ekip Metropolitan Museum of Art 20. yüzyılın ortalarında geldi. Onlar 1947-48 kışında bir final sezon için geri dönen, 1935 ve 1940 yılları arasında Nişabur çalışmıştır. [6] Ne eski Nişabur bölgesinde kalır güney Nişabur mevcut kenti, 3500 hektarlık “Kohandejh” alanıdır.

Ana madde: Nişabur Tarihi
Ön tarih ve arkeoloji [ değiştir ]
Küçük arkeoloji bu engin ve karmaşık sitede yapılmıştır. George Curzon Nişabur yıkılmış ve tarihin herhangi bir başka şehir, daha fazla kez yeniden inşa edildiğini belirtti [7] istatistiksel doğru olsun ya da olmasın bir uyandıran deyim. Metropolitan Museum of Art onlar hükümeti ile ortak müze layık kupa için büyük oranda aranıyor 1940 yılında kesildi 1935 den kazı üstlenen Şah , Metropolitan’ın yayınları kendi Nişabur seramik ile sınırlı kalmıştır. Nişabur site beri yarım yüzyıl boyunca yağma edilmiştir Dünya Savaşı sanat Erken İslam eserleri için uluslararası pazar talebini beslemek için.

TURKUAZ TAŞI YÜZÜK

TURKUAZ TAŞI YÜZÜK

Shadiyakh ( “Mutluluğun Sarayı”) daha önemli ve bundan sonra doldurulan oldu 9 yüzyıl, kadar eski Nişabur ana saraylar biriydi. Gibi bazı önemli insanlar Attar orada yaşadı. Attar mezarı o bölgede günümüzde. Bu saray, belki tamamen 13. yüzyılda harap.

Ortaçağda [ değiştir ]
Nişabur eski ata biner önemli bir stratejik konuma sahiptir İpek Yolu bağlantılı Anadolu ve Akdeniz’e ile Çin . İpek Yolu üzerinde, Nişabur, genellikle İran platosu ve Orta Asya arasında esnek sınırı belirlemiştir. Kasaba onun tanınmış kurucusu adını türetilen Sasani Kralı Şapur I 3. yüzyılda CE bunu kurduk söylenir. Yakındadır turkuaz en az iki bin yıldır turkuaz dünyayı verilen mayınlar.

Bu Horasan bölgesinde önemli bir şehir haline geldi ama sonradan altında 9. yüzyılda kendi fala bir canlanma kadar önemini yitirmeye tahirîler sırlı, seramik Nişabur batısındaki önemli bir ticaret ürünü kurdu. Bir süre Nişabur Rakip Bağdat ya da Kahire : Toghrül , ilk hükümdarı Selçuklu hanedanı, 1037 yılında Nişabur evini yaptı ve kendisi orada sultan ilan edildi ancak Selçuklu fala batıda konsantre edildi gibi, bundan sonra geriledi. Yıl 1000 CE, yeryüzünde on büyük şehirlerinden biri oldu. [8]

Kocası sonra Cengiz Han’ın kızı 1221 yılında Nişabur öldürüldü, o ya da Cengiz rivayete göre 1,7 milyon olan kent, tüm nüfusunun ölümü emretti. [ Kaynak belirtilmeli ] kafatasları ünlenen tarafından piramitleri kazıklı Moğolların . [ kaynak belirtilmeli sonraki deprem ile birlikte] Bu katliam, çanak çömlek endüstrisini yok. [ kaynak belirtilmeli ]

Modern tarih [ değiştir ]
1979 yılında, 15 Dünya İzci Jamboree Nişabur yapılacak planlanıyordu, ancak bunun nedeni liderliğindeki İran Şahı karşı ayaklanmasının iptal edildi Ayetullah Ruhullah Humeyni .

[Simgesi] Bu bölüm gerektirir genişleme . (2015 Eylül)
Toponimi [ değiştir ]

Çoğu tarihçi adı Nişabur adı elde edilecek inanıyoruz Şapur I
Kültür [ değiştir ]
Marşı [ değiştir ]
Nişabur özel Marşı 14 Nisan 2011’de, ilk kez açıldı [9] giriş ve üç bölümden, çanlar korkutucu ses, üç invaziv ve Nişabur tarihinin yıkıcı ve perküsyon ve feryat kadınların sesi kaydetti bu saldırılarının neden mutsuzluğunuzu temsil etmektedir. [10] [11]

Turkuaz Yüzük Satış

Turkuaz Yüzük Satış

Popüler kültür [ değiştir ]
ABD bant Santana “başlıklı bir enstrümantal parça yayınladı Neshabur Incident at onların 1970 LP serbest bırakılması üzerine” Abraxas .
Yo-Yo Ma parçası olarak “Neyshabur Turkuaz Gecesi olarak Mavi” başlıklı bir enstrümantal parça yayınladı İpek Yolu Projesi .
Yerel ve kültürel günler [ değiştir ]
Nişabur Yerel ve kültürel günler
isim Gün Takvim
Farvardin (Hamal) 1 Nevruz güneş Hicri
Farvardin (Hamal) 13 Sizdah Be-dar , Doğa Günü güneş Hicri
Farvardin (Hamal) 25 Saygı gün Nişabur arasında Attar güneş Hicri
Ordibehesht (Sevr) 28 Saygı gün Ömer Hayyam güneş Hicri
Tir (Saratan) 10 Anma günü İmam Ali er-Rıza güneş Hicri
Mordad 2 Mağdurları için sempati gün Boozhan sel güneş Hicri
Azar 30 Yalda Gece güneş Hicri
Bahman 29 Bir sempati günü kurbanları Nişabur tren felaket güneş Hicri
Esfand Son Çarşamba Chaharshanbe Suri Festivali güneş Hicri
Esfand 29 Kışın sonuna kutlamak güneş Hicri
Muharrem 10 Muharrem Anma Ay Hicri
Safar 20 Erbain Ay Hicri
17 Rebiülevvel Mevlid Ay Hicri
Receb 25 Saygı gün Müslim bin Haccâc , ölümünden Musa el-Kâzım Ay Hicri
Şâban 14 Borat Nights (3 gece) Ay Hicri
Şevval 1 Ramazan Bayramı Ay Hicri
Zilhicce 18 Ghadir bayram , ziyaret Günü Sadaat Ay Hicri
Sanat [ değiştir ]
Nişabur veya Eski Nişabur sanat hakkında:

Çömlekçilik [ değiştir ]

Kase. Şeffaf sır (çok renkli), Nişabur, 9 ya da 10. yüzyılda altında astar üzerine boyalı İran Ulusal Müzesi , Tahran .
Sırasında Nişabur İslam Golden Age özellikle 9. ve 10. yüzyıllarda, büyük merkezlerinden biriydi çömlek ve ilgili sanat. [12] Nişabur keşfedilen Seramik eserlerin çoğu içinde korumak Metropolitan Museum of Art ve Müzeler Tahran ve Meşhed . Nişabur üretilen seramikler ile bağlantıları gösteren Sasani sanat ve Orta Asya . [13] Günümüzde Nişabur 4 Çömlekçilik atölye vardır. [14]

Halı dokuma [ değiştir ]
Fazla 470 köyde yaygın halı ve kilim dokuma Nişabur County : köylerinde bulunan en önemli halı Çalıştayı Şafi ‘Abad , Garineh Dorud, Razavi Horasan Eyaleti Baghshan Harv Bozghan Seyit Abad Sar Chah Süleymani Sultan Abad ve Eshgh Abad . : Nişabur Halı atölyeleri ve halı gibi, dünyanın en büyük halılar dokuma Şeyh Zayed Camii , [15] Sultan Qaboos Grand Mosque , [16] Ermeni Köşkü’nde , Tahran’da Finlandiya Büyükelçiliği, Muhammed Al-Ameen Camii Umman . [17 ]

FİRUZE TAŞI YÜZÜK

FİRUZE TAŞI YÜZÜK

Nişabur halı modern sanat sonra 1946 yılında başladı açılışı bir bir halı dokuma atölyesi kervansaray .

Turkuaz duvarcılık [ değiştir ]

Kesme ve Nişabur turkuaz taşlama Meşhed , 1973 İran
En az 2.000 yıl önce olduğu gibi bilinen İran, Pers , başlangıçta “pirouzeh” “zafer” ve daha sonra Arap istilasından sonra “Firouzeh” anlamına İranlıların tarafından seçildi turkuaz önemli bir kaynağını,. [Kalmıştır kaynak belirtilmeli İran mimarisinde] onun yoğun mavi renk de yeryüzü cenneti bir sembolü olduğu için, mavi turkuaz İran saraylarının kubbeleri kapsayacak şekilde kullanılmıştır. [ kaynak belirtilmeli ]

Doğal mavi ve su kaybı nedeniyle ısıtıldığında yeşile döner Bu mevduat, Nişabur bir mayın delik deşik bölgeye sınırlıdır, 2012 metre (6601 ft) dağ tepe Ali mersai gelen onlarca kilometre olduğunu, Meşhed , sermaye Horasan eyaleti , İran . Bir yıpranmış ve kırık trakit limonit ve kumtaşı katmanları arasında in situ hem bulunduğu turkuaz, ev sahipliği yapar ve aralarında scree dağın dibinde. Bu çalışmalar, birlikte olanlar ile Sina Yarımadası , bilinen en eski bulunmaktadır.

Çini [ değiştir ]

NİŞABUR FİRUZE TAŞI YÜZÜK 21.5 KARAT

OTANTİK YÜZÜKLER
FİRUZE TAŞI YÜZÜK
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 1.KALİTE TEMİZ HAS TAŞ
 • 11.16 GR
 • 21.5 KARAT VVS KALİTE
 • 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ
 • AYNI GÜN KARGO
 • EŞİ YOK
 • İRAN NİŞABUR FİRUZESİ
 • KDV DAHİL
 • ÖZEL KUTUSUNDA
Ürün Açıklaması Video Tanıtım Yorumlar

NİŞABUR FİRUZE TAŞI YÜZÜK 21.5 KARAT

Firuze belki insanlık tarihinin en eski taştır, güç, başarı ve koruma tılsım var. İnsanlar her turkuaz duymuşsunuzdur ama kültürel gerçekler insanlık tarihinin farklı kültürleri çapraz bilmiyor olabilir. Bu sayfa tüm ilginç turkuaz tarihi ve kültürel gerçekleri toplamak için

Nişabur Firuze Taşı Yüzük

Nişabur Firuze Taşı Yüzük

adamıştır.tarih ve gizem turkuaz ile demlenmiş gerçekten büyüleyici bir taştır. Turkuaz hayatın bir taş olarak adlandırılır ve kutsal bir taş, şifa özelliği olduğuna inanılmaktadır iyi ve servet bir bringer, gerçekten büyüleyici bir güç olarak binlerce yıldır saygın ve geçiştirmek için kötülük ve hastalık karşı koruma olarak kabul edilir karanlık ve kötü güçlerin etkisi. Eskiden yanlışlıkla falls biniciler ve atlar korumak için düşünüldü; günümüzde büyük bir Şifa Powers ile ideal bir iyi-şanslar taşları olarak kabul. Eski ve Yeni Dünyalar Pek çok kültürde, bu taş kutsal bir taş, iyi talih ya da bir tılsım bir bringer olarak değerli olmuştur.

Eski Mısır, Pers İmparatorluğu, Çin’in Shang Hanedanı itibaren, Yerli Amerikalılar çoğu, turkuaz Şans-çekicilik ya da bir tılsım olarak kabul edilir. Bu insan uygarlıklarının tüm en önemli antika bulunabilir. Kral Tutankhamun altın maske (~ 1330BC) üzerinde, bu Tarish onun netlik ve direnç ile ünlüdür dekorasyon (~ 500BC) olarak Goujian kılıç üzerinde.

Bu iddianın en eski kanıt biri turkuaz kakma mezar mobilyalar MÖ yaklaşık 3000 yılından kalma, keşfedildi Eski Mısır, bulundu.

OTANTİK TAŞ FARKI VE KALİTESİ İLE 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ 1. KALİTE  PARLAK MÜKEMMEL %100 DOĞAL İRAN NİŞABUR FİRUZE TAŞI ERKEK YÜZÜK.ÜRÜNÜMÜZÜN KALİTESİ RESİMLERDE DAHİ BELLİDİR.TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALAR…..

Başka bir eski kanıt, 2005 yılında bulunan, bir ejderha şeklinde bir 3700 yıllık antik, turkuaz 2.000 ‘den fazla adet kadar yapılan en eski Çin ejderha totem gibi birçok Çinli bilim adamları tarafından inanılmaktadır. Antik merkezi Çin’in Henan eyaletinin Yanshi City Erlitou emanetler sitede keşfedildi. Birçok Çinli bilginler Erlitou Xia Hanedanı (2100 BC-1600 BC), Çin’in ilk hanedanı başkenti site olduğuna inanıyoruz.

eski taşlar biri olmasına rağmen, turkuaz muhtemelen ilk Roma Katolik Kilisesi’nin etkisi bir düşüşün ardından, turkuaz 14. yüzyıla kadar Batı’da bir süs taşı olarak önemli hale vermedi Türkiye üzerinden diğer İpek Yolu yeniliklerle Avrupa’ya tanıtıldı hangi in-laik takı, turkuaz kullanılmasına izin.

Firuze Taşı Yüzük

Firuze Taşı Yüzük

Altın 1. Farsça Turkuaz Tiara, 2. Teck Turkuaz Tiara, 3. King Tut, 4. Tibet turkuaz
5. En eski Çin turkuaz ejderha totem, Goujian ve Goujian 7. Kılıç (yakından bakmak) 6. Kılıç
Antik Pers İmparatorluğu, gök mavisi taş doğal ölüme karşı koruma olarak boyun veya bilek yuvarlak önceki yıpranmış. Turkuaz yaygın içte ve dışta nesneleri, cami ve diğer önemli binaları süslemek için kullanılan binlerce yıldır ulusal taş oldu.

turkuaz Mısır kullanılması muhtemelen daha önce Birinci Hanedanı ve kadarıyla uzanıyor; Ancak, muhtemelen taş içeren en iyi bilinen parçaları bu Tutankhamun mezarı, bolca taş kakmalı oldu en önemlisi Firavun’un ikonik mezar maskesi elde edilir.

4 veya 5. yüzyılda sonra, örneğin Marco Polo olarak kaşifler taş hakkında yazmaya başladı.

Koruma ve iyileşmesi için takılar yoğun kullanmıştır Navajo, Apache ve Zuni gibi Kızılderililer kabileler 1000 yılı aşkın geçmişi söz de değer.

TurquoiseSky kolye
Aslında # 4: Turkuaz evlilik 11. yıldönümü için taştır

Hiç düğün turkuaz yeşil takılar ile klasik beyaz gelinlik temalı hayal ettiniz mi? Turkuaz takılar mükemmel düğün kar beyaz tema ile eşleşir. Basitçe dışarı bulacaksınız ‘turkuaz düğün’ bir google araması yapın.

 

Turkuaz formları su bakır, alüminyum ve diğer mineralleri içeren kayaların üzerinden percolates zaman. Bir kimyasal reaksiyon biz turkuaz olarak bildiklerini mevduat sonuçlanır gerçekleşir. Yani milyonlarca yıl süren bir süreç anlatan basitleştirilmiş bir yoldur ve koşullar karmaşık bir dizi araya geldiklerinde sadece olur.

Neden Turkuaz Farklı Renkler nedir?

Turkuaz Taşı Yüzük

Turkuaz Taşı Yüzük

Bakır mevcut olduğunda turkuaz mavi geliştirilmiştir. turkuaz oluşturulan alan daha fazla alüminyum, yeşil turkuaz olacak gölge içeriyorsa. çinko mevcut olduğunda, mevduat sarı-yeşil renkli, şimdiye kadar Nevada’da carico Gölü ve Blue Ridge madenleri de dahil olmak üzere sadece birkaç alanda, içinde bulunmuştur nadir bir kombinasyon vardır.

Neden Turquoise Orada Karanlık İşaretleri misiniz?

Bu matris, turkuaz oluşan kaya. Taşlar kesilir zaman matris bazı turkuaz bağlı kalır. turkuaz kaya farklı formu, çünkü matris rengi değişir.

Siyah matris demir pirit olabilir
Sarı matris riyolit olabilir
Brown muhtemelen demir oksit
vadeli örümcek dokuma onlara boyunca dağıtılan matris ince çizgiler ile taşların atıfta
Pretty TurquoiseSky takılar
Turkuaz Bir Sabit Taş mı?

takı için kullanılan turkuaz sertliği genellikle Mohs ölçeğine göre 5-6 arasında değişir. zor turkuaz genellikle kurumaya veya tedavi için bir şans geçirdi toprak yüzeyinde en yakın bulunmuştur. çok yumuşak ve gözenekli artırılmış sürece kullanılacak – Daha yumuşak turkuaz tebeşir gibi olduğunu.

Doğal Turkuaz nedir?

Doğal turkuaz kesilmiş ve parlatılmış, ama hiçbir yapay değişiklik taşlar yapılmıştır olabilir. vücut yağları ve nem diğer kaynaklar taş emilir gibi renk zamanla değişebilir. Sadece yüksek kaliteli turkuaz doğal halde kullanılabilirler.

Nasıl Turquoise Bakım için?

Bunu çizilmesini önlemek için dikkatle turkuaz takı anlaştım. sert taşlar veya buna karşı ovmak ve hasara neden olabilecek diğer malzemeler ile turkuaz saklamayın.

Bu tür yağlar, parfüm ve ev temizlik gibi yüksek ısı ve kimyasallardan turkuvaz uzak tutun. Hatta stabilize turkuaz kimyasal sabit bir bombardımanı ile etkilenebilir.

Sıcak, sabunlu suda turkuaz temizleyin ve yumuşak bir bezle hemen kurulayın. Ticari takı temizleyicilerden kaçının.

Turkuaz Taşı Yüzük

Turkuaz Taşı Yüzük

Firuze bakır içeren temel alüminyum fosfat opak bir gök mavisi veya yeşil saydam. Bu bin yıl boyunca taş olarak övgü almıştır. Adı “Firuze” ilk bir Türk milletinin üzerinden Avrupa’ya sevk edildi çünkü, “Türk taş” anlamına gelen, Fransız “turqueise” dan geliyor. Biz Firuze olarak tanımak rengi bu taş sonra seçildi.

Firuze bir takı taş ve dekoratif taş gibi eski Mısırlılar ve Aztekler tarafından kullanılmıştır. Kral Tutankhamun mezar maskesi ve mezar Firuze kakmalı edildi. Eski Mısırlılar mavi renk rejenerasyon sembolü olduğuna inanıyordu, bu yüzden Firuze dekoratif ve batıl amaçlar için değerli oldu. Mesoamericans Firuze mozaik yarattı ve Çin süsler içine Firuze oyulmuş. Firuze da sanat ve mücevher eserlerinde Kızılderililer tarafından kullanılan, bazı kişiler, koruyucu özelliklere sahip olduğuna inanıyordu. Tibetliler Firuze iyileştirici özellikleri iman ve yüzyıllar boyunca Firuze takı değerli olması.
Firuze belirlenmesi Geri Yukarıya
Firuze parlaklık veya mat kendine özgü gök mavisi, mavi-yeşil ya da elma yeşili renk ve mumlu tarafından tespit edilebilir. Buna ek olarak, 5 ila 6 arasında bir Mohs sertliği gibi içindeki taşlar Firuze ayırt krizokol , variscite ve sımitsonit . Onun sertliği de taklitler veya sentetik malzemelerden Firuze ayırt etmeye yardım edebilir.

Firuze; Kökeni ve taş Kaynaklar Başa Dön
Firuze çatlaklar içinde botyroidal (üzüm gibi) kitleler veya nodüller olarak ortaya çıkar. en kaliteli Firuze Kuzeydoğu İran’da yer almaktadır. Firuze mevduat Afganistan, Arjantin, Avustralya, Brezilya, Çin, İsrail, Meksika, Tanzanya ve ABD’de bulunur.

Firuze Alış ve Firuze taşlı Değerini Belirleme Başa Dön
Firuze Renk

İran Nişabur Turkuaz Yüzük

İran Nişabur Turkuaz Yüzük

Firuze ondan sonra adında bir renge sahip tek taştır. Turquoise bazen mavi ve yeşil benekli görünüm neden malakit ya chrysocolla, ile karıştırılır. ABD’de bulunan Firuze demir yerine alüminyum içeren, bu nedenle, aslında Firuze ve Kalkosiderit bir karışımıdır. o demir içerdiği için, yeşil bir renktir. Saf mavi Firuze nadirdir ve Firuze çoğunlukla seyrek veya yoğun olabilir kahverengi, koyu gri ya da siyah damarlar tarafından serpiştirilmiş edilir. Bu damarlar damarları içeren kayaç ya da diğer mineraller ve Firuze ya “Firuze matrix” olarak adlandırılır vardır. Firuze en popüler rengi mavi-yeşil ya da elma yeşili, ardından (aynı zamanda “Robin yumurta mavi” ya da “Pers mavi” olarak adlandırılır) gök mavisi vardır.

Firuze Açıklık ve Lustre

saydam malzemeler nadir olsa Firuze, opak saydam olduğunu. Bu parıltı mat bir balmumu sergiler. Çoğu Firuze matris veya diğer minerallerin-koyu gri, kahverengi veya siyah damarlı kusurları vardır. Bu kapanımlar seyrek veya yoğun olabilir. en çok arzu edilen Firuze, yarı saydam saf ve damarlar içermez. Ancak, bazen damarlı Firuze gibi güzel web-benzeri desenler vardır “örümcek ağı Firuze” (diğer adıyla “örümcek ağı Firuze matrix”) olarak arzu yapmak cazip kalıpları vardır.

Firuze Kesim ve Şekil

Firuze çoğunlukla küpe, broş, kolye kolye, bilezik, kemer ve halkalar için cabochon tr kesilir. Bu oval veya fantezi cabochons halinde kesilebilir. yumuşak taşlar biri olan Firuze nedeniyle, aynı zamanda süs nesneler oyulmuş ve kakma için de kullanılır. Firuze ve Firuze cips eskitme parçaları gibi küresel Firuze boncuklar, bilezikler, küpe ve kolye için popülerdir.

 

Firuze Gemmological Özellikleri: Başa Dön
Kimyasal formül: CuAl6 (PO4) 4 (OH) bazik alüminyum fosfat içeren 8 • 4H2O Bakır
Kristal yapı: Triklinik (nadiren); Batriyoidal agrega
Renk: Gök mavisi, mavi-yeşil, elma yeşili
Sertlik: 5 Mohs ölçeğine göre 6
Kırılma indisi: 1,610-1,650
Yoğunluk: 2,31-2,84

FİRUZE TAŞ YÜZÜK

FİRUZE TAŞ YÜZÜK

ayrılması: Hiçbiri
şeffaflık: Yarı saydam, opak
Çift Kırılma veya Birefringence: 0.040
Parlaklık: Waxy, mat
floresan: Zayıf; Yeşil, sarı, açık mavi
Bizim bakınız Taş Sözlük gemmology ilgili terimlerin ayrıntılı bilgi için.

Firuze: İlgili veya benzer Taşlar Başa Dön
Variscite Taş
Variscite
Firuze bazen bir kuzeni olarak adlandırılır lapis lazuli nedeniyle benzer görünümü. Bazen ile karışık malakit mavi ve yeşil benekli görünüme neden olur ya da chrysocolla. ABD’de bulunan Firuze demir yerine alüminyum içeren, bu nedenle, aslında Firuze ve Kalkosiderit bir karışımıdır.

Firuze bazen yanlış olduğunu variscite . Ancak, variscite. Tipik yeşil olan Chrysocolla Firuze için karışabilir, ancak krizokol camsı parlaklık sergilemeye eğilim ise Firuze, zor ve bir balmumu veya mat parlaklığa sahiptir.

Çeşitleri ve Firuze ticari isimleri aşağıda sıralanmıştır:
Eilat taş – Eilat, İsrail yakın bakır madenlerinden mayınlı krizokol, Firuze ve malahit veya diğer bakır mineralleri, A yeşilimsi mavi karışımı.
Kingman Firuze – Kingman, Arizona yakınlarında Maden Park Mine, Good renkli Firuze.
Navajo Firuze – Firuze kahverengi veya siyah damarlı Güney Batı Amerika’dan geliyor.
Farsça Firuze – renkli saf gök mavisi olma eğilimi yüksek kalitede İran Firuze.

Efsane Kızılderili Kızılderililer dans ve yağmurlar geldi sevindiler o vardır. Sevinç gözyaşları yağmur ile karışık ve SkyStone olmak Mother Earth sızmış Turkuaz .

Turkuaz, Toprak Ana’nın gizli “düşmüş gökyüzü taş”, 7000 yılı aşkın bir süredir güzelliği ve tanınmış manevi ve hayat veren nitelikleri için kültürler tarafından değerli olmuştur. Yüzyıllar gerçek bir mücevher olduğunu. Uzun zaman önce birisi gri kaya ile çalışan bir açık mavi bir çizgi fark ettim ve taş gökyüzü ve su görüntüleri gördüm ve o andan itibaren, turkuaz oluşturma içinde her şeyden aziz olmuştur – turkuaz, gökyüzünün taş, bir taş su, bereket, şans, koruma, iyi sağlık ve uzun ömür taş.

Başka bir yerde, turkuaz gelip moda ile gidebilir. İşte turkuaz altından daha değerlidir , Kızılderili Hint kültürünün kalıcı bir ifadesi. Bu Aralık burç ve başarıyı belirtir.

turkuaz için harika bir hayranlık, bir süre onunla temas Bir kişinin sahip götüren bir duygu var. hayranlık yüzyıllar boyunca aynı aşağı olmuştur ve dünyanın birçok ülkesinde aracılığıyla binlerce yıldır değerli olmuştur.

konuşulan diller vardı gibi Kızılderili Kızılderililer turkuaz gibi birçok farklı sözler vardı. taş gök mavisi gölge çağrıştıran gökyüzü taş gibi İngilizce’ye çevrilmiş kelimelerin çoğu en yaygın bulundu. Yerli Amerikalılar Avrupalıların gelişinden önce yüzyıllar boyunca taş mauls ve boynuz alır ile turkuaz mayın çalışma olmuştu.

Firuze Taşı Yüzük

Firuze Taşı Yüzük

Yerli Amerikalılar dünyanın hayatta olduğuna inanıyoruz ve ne olursa olsun her şey, ne kadar küçük ya da görünüşte cansız, değerli olduğunu. Yerli Amerikalılar, turkuaz hayattır. Onlar şifa güçlere sahip çünkü tıp adamları kutsal demetleri tutmak taşlar vardır. Taşlar ve kristallerin destekleyen ve bize iyileşmek olduğunu atfedilen benzersiz var. Turkuaz, özellikle, olumlu şifa enerjisi, zihinsel fonksiyonları, iletişim ve ifade ve bir koruyucu olarak bir yardım için bilinir. Bir turkuaz yüzük takıyorsun ve aşağı bakmak ve taş bir çatlak görürseniz, Yerli Amerikalılar taş aldığınız olurdu darbe aldı, yani “taş aldı” derdi.

Bu kitap dünyada bir taş yolculuklar izler. Doğu İran’da Nişabur kentinde menşe uzak bir noktadan, turkuaz Safevi, Babür arasında imparatorluk alışverişi ve Osmanlı imparatorluklarının bir nesne haline, Hindistan, Orta Asya ve Yakın Doğu’da ile takas edildi. Dünya yüzeyinin altındaki kayalarda oluşan alüminyum ve bakır fosfat – – ve küresel bir meta olarak keşif ve ihracat bu iz boyunca turkuaz hikayesini gözler önüne serilir.

maddi kültür ve ekilen için bozkır hareketli erken modern İslami kollarından imparatorlukların imparatorluk kıyafetinin, turkuaz kutsal taş ve canlı renklere sahip görüntüler öngörülen güç güçlü bir sembolü oldu. İslam Avrasya imparatorluklardan, turkuaz ticaret taş Doğu’dan egzotik nesne olarak toplandı Avrupa’ya ulaştı. Avrasya ticaret İran’da eski mayın çöktü ve Pers mavi rakip taş daha erişilebilir kaynaklar unearthing, yeniden Amerika Aztek mayın kaybetti on dokuzuncu yüzyılın içine sürdü.

Sky Blue Stone İslam Avrasya ve imparatorluk ve doğa arasındaki küresel karşılaşmaların tarihi bağlamında doğal nesnenin kökeni, ticaret ve dolaşımı anlatır.

Nişabur

• Kentsel alanlar Nişabur County 270.301
2 Sayımı
Demonym (ler) Nishapuri
Saat dilimi IRST ( + 03 UTC: 30 )
web sitesi Neyshaboor , Rowzaneh , Neyshabur Günü

Nişabur veya Nişabur ( Bu ses Hakkında telaffuz ( yardım · bilgi ); Farsça : نیشابور, aynı zamanda şapkalı gelen Nişabur, Nişabur ve Neyshabur olarak Orta Farsça : Yeni-Shabuhr, “Yeni Şehir anlamına gelen Şapur “, “Adil Şapur”, [4] ya da “Mükemmel yapılı Şapur “) olarak [5] bir şehir Horasan Eyaleti , başkenti Nişabur County kuzeydoğu ve İl Horasan’da eski başkenti, İran dibinde verimli bir ovanın ortasında yer alan, Binalud Dağları .

Turkuaz Taş Yüzük

Turkuaz Taş Yüzük

Bu, 2011 ve ilçe 433,105 itibariyle 239,185 tahmini nüfusu vardı. Yakındadır turkuaz en az iki bin yıldır turkuaz dünyayı sağladığınız mayınlar. Şehir tarafından 3. yüzyılda kurulmuş Şapur I a kadar Sasani satraplık sermayenin. Nişabur sonra başkenti oldu tahirîler ve reforme ettiği Abdullah Tahir 830 yılında ve daha sonra başkenti olarak seçildi Selçuklu hanedanından tarafından Tuğrul itibaren 1037 yılında Abbasi için dönemin Khwarezmia ve Doğu İran Moğol istilasına , şehir haline içinde önemli bir kültürel, ticari ve entelektüel merkezi İslam dünyasının . Ile birlikte Nişabur, Merv , Herat ve Belh dört büyük kentlerinden biri olan Büyük Horasan ve en büyük şehirlerinden biri Ortaçağda , doğu hükümet güç koltuk hilafetin , çeşitli etnik ve dini gruplar için bir mesken, ticari yolları üzerinde bir ticaret durağı Maveraünnehir ve Çin , Irak ve Mısır .

Nişabur altında refah zirvesine ulaştı Samanilerin 10. yüzyılda, ancak 1221 yılında Moğollar tarafından tahrip edildi ve daha 13. yüzyılda diğer istilalar ve deprem yüzünden yıkılmış. Bu saatten sonra, çok daha küçük bir yerleşim hemen kuzeyinde antik kent kuruldu ve bir kez kalabalık metropol yatıyordu edildi yeraltı-e kadar ekskavatörler oluşan bir ekip Metropolitan Museum of Art 20. yüzyılın ortalarında geldi. Onlar 1947-48 kışında bir final sezon için geri dönen, 1935 ve 1940 yılları arasında Nişabur çalışmıştır. [6] Ne eski Nişabur bölgesinde kalır güney Nişabur mevcut kenti, 3500 hektarlık “Kohandejh” alanıdır.

Ana madde: Nişabur Tarihi
Ön tarih ve arkeoloji [ değiştir ]
Küçük arkeoloji bu engin ve karmaşık sitede yapılmıştır. George Curzon Nişabur yıkılmış ve tarihin herhangi bir başka şehir, daha fazla kez yeniden inşa edildiğini belirtti [7] istatistiksel doğru olsun ya da olmasın bir uyandıran deyim. Metropolitan Museum of Art onlar hükümeti ile ortak müze layık kupa için büyük oranda aranıyor 1940 yılında kesildi 1935 den kazı üstlenen Şah , Metropolitan’ın yayınları kendi Nişabur seramik ile sınırlı kalmıştır. Nişabur site beri yarım yüzyıl boyunca yağma edilmiştir Dünya Savaşı sanat Erken İslam eserleri için uluslararası pazar talebini beslemek için.

TURKUAZ TAŞI YÜZÜK

TURKUAZ TAŞI YÜZÜK

Shadiyakh ( “Mutluluğun Sarayı”) daha önemli ve bundan sonra doldurulan oldu 9 yüzyıl, kadar eski Nişabur ana saraylar biriydi. Gibi bazı önemli insanlar Attar orada yaşadı. Attar mezarı o bölgede günümüzde. Bu saray, belki tamamen 13. yüzyılda harap.

Ortaçağda [ değiştir ]
Nişabur eski ata biner önemli bir stratejik konuma sahiptir İpek Yolu bağlantılı Anadolu ve Akdeniz’e ile Çin . İpek Yolu üzerinde, Nişabur, genellikle İran platosu ve Orta Asya arasında esnek sınırı belirlemiştir. Kasaba onun tanınmış kurucusu adını türetilen Sasani Kralı Şapur I 3. yüzyılda CE bunu kurduk söylenir. Yakındadır turkuaz en az iki bin yıldır turkuaz dünyayı verilen mayınlar.

Bu Horasan bölgesinde önemli bir şehir haline geldi ama sonradan altında 9. yüzyılda kendi fala bir canlanma kadar önemini yitirmeye tahirîler sırlı, seramik Nişabur batısındaki önemli bir ticaret ürünü kurdu. Bir süre Nişabur Rakip Bağdat ya da Kahire : Toghrül , ilk hükümdarı Selçuklu hanedanı, 1037 yılında Nişabur evini yaptı ve kendisi orada sultan ilan edildi ancak Selçuklu fala batıda konsantre edildi gibi, bundan sonra geriledi. Yıl 1000 CE, yeryüzünde on büyük şehirlerinden biri oldu. [8]

Kocası sonra Cengiz Han’ın kızı 1221 yılında Nişabur öldürüldü, o ya da Cengiz rivayete göre 1,7 milyon olan kent, tüm nüfusunun ölümü emretti. [ Kaynak belirtilmeli ] kafatasları ünlenen tarafından piramitleri kazıklı Moğolların . [ kaynak belirtilmeli sonraki deprem ile birlikte] Bu katliam, çanak çömlek endüstrisini yok. [ kaynak belirtilmeli ]

Modern tarih [ değiştir ]
1979 yılında, 15 Dünya İzci Jamboree Nişabur yapılacak planlanıyordu, ancak bunun nedeni liderliğindeki İran Şahı karşı ayaklanmasının iptal edildi Ayetullah Ruhullah Humeyni .

[Simgesi] Bu bölüm gerektirir genişleme . (2015 Eylül)
Toponimi [ değiştir ]

Çoğu tarihçi adı Nişabur adı elde edilecek inanıyoruz Şapur I
Kültür [ değiştir ]
Marşı [ değiştir ]
Nişabur özel Marşı 14 Nisan 2011’de, ilk kez açıldı [9] giriş ve üç bölümden, çanlar korkutucu ses, üç invaziv ve Nişabur tarihinin yıkıcı ve perküsyon ve feryat kadınların sesi kaydetti bu saldırılarının neden mutsuzluğunuzu temsil etmektedir. [10] [11]

Turkuaz Yüzük Satış

Turkuaz Yüzük Satış

Popüler kültür [ değiştir ]
ABD bant Santana “başlıklı bir enstrümantal parça yayınladı Neshabur Incident at onların 1970 LP serbest bırakılması üzerine” Abraxas .
Yo-Yo Ma parçası olarak “Neyshabur Turkuaz Gecesi olarak Mavi” başlıklı bir enstrümantal parça yayınladı İpek Yolu Projesi .
Yerel ve kültürel günler [ değiştir ]
Nişabur Yerel ve kültürel günler
isim Gün Takvim
Farvardin (Hamal) 1 Nevruz güneş Hicri
Farvardin (Hamal) 13 Sizdah Be-dar , Doğa Günü güneş Hicri
Farvardin (Hamal) 25 Saygı gün Nişabur arasında Attar güneş Hicri
Ordibehesht (Sevr) 28 Saygı gün Ömer Hayyam güneş Hicri
Tir (Saratan) 10 Anma günü İmam Ali er-Rıza güneş Hicri
Mordad 2 Mağdurları için sempati gün Boozhan sel güneş Hicri
Azar 30 Yalda Gece güneş Hicri
Bahman 29 Bir sempati günü kurbanları Nişabur tren felaket güneş Hicri
Esfand Son Çarşamba Chaharshanbe Suri Festivali güneş Hicri
Esfand 29 Kışın sonuna kutlamak güneş Hicri
Muharrem 10 Muharrem Anma Ay Hicri
Safar 20 Erbain Ay Hicri
17 Rebiülevvel Mevlid Ay Hicri
Receb 25 Saygı gün Müslim bin Haccâc , ölümünden Musa el-Kâzım Ay Hicri
Şâban 14 Borat Nights (3 gece) Ay Hicri
Şevval 1 Ramazan Bayramı Ay Hicri
Zilhicce 18 Ghadir bayram , ziyaret Günü Sadaat Ay Hicri
Sanat [ değiştir ]
Nişabur veya Eski Nişabur sanat hakkında:

Çömlekçilik [ değiştir ]

Kase. Şeffaf sır (çok renkli), Nişabur, 9 ya da 10. yüzyılda altında astar üzerine boyalı İran Ulusal Müzesi , Tahran .
Sırasında Nişabur İslam Golden Age özellikle 9. ve 10. yüzyıllarda, büyük merkezlerinden biriydi çömlek ve ilgili sanat. [12] Nişabur keşfedilen Seramik eserlerin çoğu içinde korumak Metropolitan Museum of Art ve Müzeler Tahran ve Meşhed . Nişabur üretilen seramikler ile bağlantıları gösteren Sasani sanat ve Orta Asya . [13] Günümüzde Nişabur 4 Çömlekçilik atölye vardır. [14]

Halı dokuma [ değiştir ]
Fazla 470 köyde yaygın halı ve kilim dokuma Nişabur County : köylerinde bulunan en önemli halı Çalıştayı Şafi ‘Abad , Garineh Dorud, Razavi Horasan Eyaleti Baghshan Harv Bozghan Seyit Abad Sar Chah Süleymani Sultan Abad ve Eshgh Abad . : Nişabur Halı atölyeleri ve halı gibi, dünyanın en büyük halılar dokuma Şeyh Zayed Camii , [15] Sultan Qaboos Grand Mosque , [16] Ermeni Köşkü’nde , Tahran’da Finlandiya Büyükelçiliği, Muhammed Al-Ameen Camii Umman . [17 ]

FİRUZE TAŞI YÜZÜK

FİRUZE TAŞI YÜZÜK

Nişabur halı modern sanat sonra 1946 yılında başladı açılışı bir bir halı dokuma atölyesi kervansaray .

Turkuaz duvarcılık [ değiştir ]

Kesme ve Nişabur turkuaz taşlama Meşhed , 1973 İran
En az 2.000 yıl önce olduğu gibi bilinen İran, Pers , başlangıçta “pirouzeh” “zafer” ve daha sonra Arap istilasından sonra “Firouzeh” anlamına İranlıların tarafından seçildi turkuaz önemli bir kaynağını,. [Kalmıştır kaynak belirtilmeli İran mimarisinde] onun yoğun mavi renk de yeryüzü cenneti bir sembolü olduğu için, mavi turkuaz İran saraylarının kubbeleri kapsayacak şekilde kullanılmıştır. [ kaynak belirtilmeli ]

Doğal mavi ve su kaybı nedeniyle ısıtıldığında yeşile döner Bu mevduat, Nişabur bir mayın delik deşik bölgeye sınırlıdır, 2012 metre (6601 ft) dağ tepe Ali mersai gelen onlarca kilometre olduğunu, Meşhed , sermaye Horasan eyaleti , İran . Bir yıpranmış ve kırık trakit limonit ve kumtaşı katmanları arasında in situ hem bulunduğu turkuaz, ev sahipliği yapar ve aralarında scree dağın dibinde. Bu çalışmalar, birlikte olanlar ile Sina Yarımadası , bilinen en eski bulunmaktadır.

Çini [ değiştir ]