OTANT�K TA�

İRAN NİŞABUR FİRUZE TAŞI YÜZÜK

OTANTİK YÜZÜKLER
Firuze Taşı Yüzük
Fiyatı      :      SATILDI TL
[dpsc_display_product]
Ürünün Özellikleri
 • 1.KALİTE FİRUZE TAŞI
 • 12.62 GR
 • 25.84 KARAT
 • 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ
 • AYNI GÜN KARGO
 • EŞİ YOK
 • İRAN/NİŞABUR
 • KDV DAHİL
 • ÖZEL KUTUSUNDA

Firuze , mavi, mavi-yeşil ve sarı-yeşil’ın güzel renk tonlarında oluşan opak bir mineraldir. Binlerce yıldır bir değerli taş olarak değerlendi. Afrika, Asya, Güney Amerika ve Kuzey Amerika’nın birbirinden kopuk izniyle, turkuvaz, taşlar, kakmalar ve küçük heykeller üretmek için tercih edilen malzemelerden biri oldu.

Doğal Firuze Taşı Yüzük

Doğal Firuze Taşı Yüzük

Kimyasal olarak, turkuaz, bakır ve alüminyumdan (CuAl6 (PO4) 4 (OH) 8.5H2) oluşan sulu bir fosfattır. Tek önemli kullanımı takı ve süs eşyaları imal etmektir. Bununla birlikte, bu kullanımda son derece popüler – İngiliz dili “turkuaz” sözcüğünü taşla eşleşen mavi-yeşil bir renk olarak kullandığı kadar popüler. Çok az mineralin çok iyi tanınmış bir renge sahip olması, bu nedenle karakteristik ve etkileyici bir şekilde mineralin adının o kadar yaygın olarak kullanıldığını görüyoruz. Altın , gümüş ve bakırdan sadece üç tane mineral, turkuazdan çok ortak bir dilde kullanılan bir renge sahiptir.

Turkuaz cabochon koleksiyonu
Turquoise cabochons: Çeşitli yerlerden turkuaz renkli kabo koleksiyonu. Üst sıradaki soldan sağa: Çin’den gelen siyah matrisli yeşilimsi mavi turkuaz bir kabo; Arizona’nın Uyku Güzellik Madeninden bir gözyaşı şeklinde, biraz yeşilimsi mavi turkuaz kabo-kan;

OTANTİK TAŞ FARKI VE KALİTESİ İLE 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ 25.84 CRT 1.KALİTE MUHTEŞEM GÖK MAVİSİ TEMİZ İRAN NİŞABUR FİRUZE TAŞI ERKEK YÜZÜK AYNI IŞILTI VE GÜZELLİĞİ PARMAĞINIZDA TAŞIRSINIZ. ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR…SEVDİKLERİNİZE HEDİYE EDEBİLECEĞİNİZ ÖMÜRLÜK BİR ÜRÜN…

Ve Kazakistan’daki Altyn-Tyube Madeninden çikolatalı kahverengi matrisli iki gök mavisi turkuaz kabo. Orta satırda: Arizona’daki Kingman Madenlerinden gök mavisi, turkuaz renkli, küçük bir cabochon; Ve Arizona Uyku Güzellik Madeninden iki küçük yuvarlak gök mavisi kabo sopası. Alt satırda: Nevada’daki bilinmeyen madenlerden gelen siyah matrisli iki küçük cabochon; Nevada’daki Newlanders Madeni’nden siyah matristen biraz yeşilimsi mavi turkuaz ile gözyaşı şeklinde bir kabarcık; Ve Nevada # 8 madeninin kırmızımsı kahverengi matristeki hafif yeşilimsi mavi turkuazın dikdörtgen bir kabo kahvesi.

Turkuaz Renkleri
Mavi mineraller nadirdir ve bu yüzden turkuaz, değerli taş piyasasında dikkatleri üzerine çekmektedir. Turkuazın en cazip rengi gökyüzü mavisidir ya da robin’in yumurta mavisidir. Bazı insanlar, şu anda Irak olarak bilinen bölgede üretilen ünlü yüksek kaliteli malzemeden sonra rengi “Pers mavisi” olarak tarif ediyor. Bir mücevher materyali olan bir coğrafi adı kullanmak, sadece o mevkide maden çıkarıldığında yapılmalıdır.

Maviden sonra mavi-yeşil taşlar tercih edilir; sarımsı yeşil malzeme daha az arzu edilir. Güzel bir mavi renkten ayrılma, turkuaz yapıda alüminyumun yerini alan az miktarda demirden kaynaklanır. Demir, bolluğuna oranla turkuazın yeşil bir tonunu verir. Turkuaz, özellikle daha gözenekli çeşitler, uzun süre güneş ışığına maruz kalma, ısı, kozmetik, terleme ve vücut yağı ile renk değişebilir.

Firuze Taşı Yüzük

Firuze Taşı Yüzük

Bazı turkuazlar, materyalin içinde siyah veya kahverengi örümcek dokuma veya yamalar gibi görünen ana kaya (matris olarak bilinir) kapanımları içerir. Çoğu kesici, matrisi dışlayan taşlar üretmeye çalışır, ancak bazen taşın yoluyla bu kadar düzgün ya da ince bir şekilde dağıtılır ve kaçınılması mümkün değildir. Turkuvaz takılar satın alan bazı insanlar, matrisi taş içinde görmekten hoşlanırlar, ancak genel bir kural olarak ağır matrisli turkuaz daha az arzu edilir.

Bazı turkuaz lokaliteleri, karakteristik bir renk ve görünüme sahip bir malzeme üretir. Örneğin, Uyku Güzellik Madeni matrisi bulunmayan açık mavi turkuazıyla biliniyor. Kingman Madeni’ndeki turkuazın çoğu, parlak mavi, siyah matristen bir örümcek ağıdır. Morenci Madeni matristeki pirit ile koyu mavi turkuaz rengi üretir. Bisbee turkuazının çoğu çikolatalı kahverengi bir matristen parlak bir mavi renge sahiptir. Turkuaz bilen insanlar genellikle bir taşı belirli bir madenle doğru şekilde ilişkilendirir, ancak her zaman değil.

Turkuaz kabochons
Turkuvazlı kabotonlar: Çeşitli renk ve matris gösteren, dünyanın birçok yerinde turkuaz kaboomonlar. Görüntü © iStockphoto, IrisGD.

Mineral toplama
Mineralleri öğrenmenin en iyi yolu, ele alabilecekleri, inceleyebilecekleri ve gözlemleyebilecekleri küçük örneklerden oluşan bir koleksiyonla çalışmaktır. Ucuz mineral koleksiyonları, Geology.com Store’da mevcuttur .

Turkuaz Bulunması
Turkuaz, iyi oluşturulmuş kristallerde nadiren bulunur. Bunun yerine genellikle mikro kristallerin bir toplamıdır. Mikrokristaller birbirine sıkıca dizildiğinde, turkuaz daha düşük gözeneklilik, daha fazla dayanıklılık ve yüksek parlaklığa parlatır. Bu parlaklık, “vitröz” veya “camsı” olmamalıdır. Bunun yerine birçok kişi bunu “mumlu” ya da “subvitreous” olarak tanımlıyor. Gözenekli turkuaz bazen eritilmiş balmumu içine batırarak veya özelliklerini geliştirmek için polimer plastik ile emdirerek işlenir.

Turkuaz, kurak iklimlerde en iyi sonucu verir ve turkuaz kaynakları coğrafyasını belirler. Dünyanın turkuaz renginin çoğu şu anda güneybatı Birleşik Devletler, Çin, Şili, Mısır, İran ve Meksika’da üretilmektedir.

Bu bölgelerde yağış, toprak ve kaya yoluyla aşağıya sızmakta, az miktarda bakır çözülmektedir. Bu su daha sonra buharlaştığında, bakır alüminyum ve fosfor ile birleşerek yüzey altı kırıkların duvarlarına az miktarda turkuaz bırakır.

Turkuaz, bu sularla temas halindeki kayayı da değiştirebilir. Değiştirme işlemi tamamlanırsa, katı bir turkuaz kütlesi oluşur. Değiştirme işlemi daha az tamamlandığında, ev sahibi kayaç, turkuazın içinde “matris” olarak görünecektir. Matris taş içinde “örümcek ağı”, “yamalı” tasarım veya başka bir model oluşturabilir.

Turkuaz Taşı Yüzük

Turkuaz Taşı Yüzük

Turkuvazın Fiziksel Özellikleri
Kimyasal Sınıflandırma Fosfat
Renk Gökyüzü mavisi (bir taş olarak en çok istenen), mavi, mavi-yeşil, sarımtırak yeşil, çoğunlukla kahverengi, siyah veya metalik matris örümcek ağı ile malzemeden dokuma
Meç Beyaz, yeşilimsi
Parlaklık Waxy’den subvitreous’a
Diyaframlık Neredeyse opak
Bölünme Mükemmel
Mohs Sertliği 5 ila 6
Spesifik yer çekimi 2,6 ila 2,9 (porozite yüzünden değişkenlik)
Teşhis Özellikleri Renk
Kimyasal bileşim CuAl6 (PO4) 4 (OH) 8.4H20
Kristal Sistemi Triklinik
Turkuvaz, belki de insanlık tarihindeki en eski taş, kralların, şamanların ve savaşçıların tılsımıdır. Kuvvetli ve opak bir koruma taşı, dokunmaya duygusu yatıştırıcı, göze şifalı, sanki masmavi bir cennetten oyulmuş ve dünyaya kaymış gibi. Benzersiz ton mavisi, çoğunlukla mavi-yeşil, Turkuaz adı bu sakin tonun her şahsına verir. Krem veya kahverengi renklerde hassas damarlı veya lekeli dokuma, taşa özgüdür ve karakterini geliştirmeye yarar.

Turkuaz adı, “Orta Asya’da Türk mavilerini Avrupa’ya getiren ticaret yolları” nı Türkiye’den geçerek , “Türk taşı” anlamına gelen Fransız pierre turkuazdan elde etti ve Venedik tüccarları sıklıkla Türk pazarlarında taşı satın aldılar. [Simmons, 419]

Turkuaz, binlerce yıldır bilgelik, soyluluk ve ölümsüzlüğün simgesi olarak ödüllendirilen tüm kültürleri kapsıyor. [Eason, 239 ] Eski Mısırlılar arasında, Persler ve Çin, Aztekler ve Güney Amerika Incaları ve Yerli Kuzey Amerikalılar, Turkuaz süslemesinde, güç, şans ve koruma için kutsaldır.

MÖ 5000 yılına tarihlenen turkuaz boncuklar, Irak’ta bulunmuş ve Mısırlılar, M.Ö. 3200 yılında Sina’da taşları tarıyorlardı [Simmons, 419] Tutankhamun ölüm maskesi, tanrılara ithaf edilen mozaik maskeler gibi Turkuaz ile süslenmiştir. , Müthiş kakmalı kafatasları, kalkanları ve Aztekler’in son hükümdarı Moctezuma’nın güç heykelleridir. [Eason, 239]

Turkuaz Taşı

Turkuaz Taşı

Yaklaşık bin yıldan beri Yerli Amerikalılar mezarlarını korumak için Turkuvaz’ı mayınlı ve modaya soktu. Mücevherleri Arjantin’den New Mexico’ya kadar bulunmuştu. [Simmons, 419] Hint papazları, gökyüzünün büyük ruhunu çağırırken törenlerde giydiler. Birçoğu evrensel taş olan Turkuaz’ı onurlandırdı, zihinlerinin evrendeki haline dönüşeceğine inanıyordu. Renk değiştirme kabiliyeti nedeniyle, kehanet veya ilahi kullanılırdı. Tarih öncesi Hintli, gövdede giyilen veya törenlerde kullanılan Turkuaz, dünyada canlı olarak gökyüzünün tanrısı anlamına geliyordu. [Mella, 111]

Turkuaz kullanır Turkuaz Kullanımı ve Amaçları – Genel Bakış
Yüzyıllar boyunca Turkuaz, düşme nedeniyle binicileri yaralanmalara karşı koruyacak bir güce sahip olduğu kabul edildi. Önce Türk askerleri tarafından tılsım olarak, kişileri üzerinde kullanılan ve köprü ve zımbalarla takviye edildi, daha sonra her türlü düşmeye karşı korunmak için kullanıldı. [Kunz, 109] Turkuaz da, onu giyen kişinin fiziksel durumundan etkilenmekle tanınır. Sahibi hastalık ya da üzgün olduğunda solgunlaştığı, kişi ölünce tüm rengi kaybedip her geçen gün onun rengi derinleşen yeni bir sağlıklı sahibine aktarıldığında rengini yavaş yavaş kurtaracağı düşünülmektedir. [Fernie, 268]

Tarihsel olarak, Turkuaz, “bir Turkuaz sahibi bir oğlanın bir arkadaşı asla istemeyeceği” şeklindeki geleneksel sözcüğün doğruluğunu güvence altına alma özelliğinden alıntılanmıştır. [Fernie, 37] Orient’te bir Turkuaz yüzüğü takılmıştır. Her şeye karşı bir koruyucusu olarak kötülük. Atasözü şöyle diyor: “Sevecen bir elin verdiği mutluluk ve şans getirir” Ancak, halka koruyucu enerji yayabiliyordu, ancak yalnızca taş bir arkadaş tarafından verilmişse. Düşünce karışıklığa uğradığında zihin için net bir vizyon oluşturması ve böylece iyi bir servet sağlanması düşünülüyordu. [Mella, 111]

Turkuaz her zaman süs amaçlı bir taş olarak değerlendirilir, genellikle erkeklerin simgesi olarak kabul edilir. İmparator Rudolph II doktoru Anselmus de Boot, 1609’da Turkuaz’ın erkekler tarafından çok beğenildiğini yazdı ve güzel bir Turkuaz giymediği sürece hiç kimsenin elini süslemediğini söyledi. [Kunz, 111] Bugün, Turkuaz erkeklerle kadınları eşit derecede güçlendiriyor, giyilir veya taşınıyor, şans, başarı, hırs ve yaratıcılık tılsımı. [Eason, 239]

Firuze Taşı Erkek Yüzük

Firuze Taşı Erkek Yüzük

İşyerinde, Turkuaz, liderliği teşvik eder, kariyerle ilişkili yer değiştirme veya düzenli seyahatlere yardımcı olur ve akılsızca yatırımlardan kaçınmaya yardımcı olur. Yazarın bloğunun üstesinden gelmeye yardımcı olur ve bilgi verirken net bir iletişim taşıdır; Yasada çalışan kişiler için veya özellikle yerel veya merkezi hükümet için mükemmel bir muska. [Eason, 41, 239] Turkuvaz, muhasebecilere ve bilgisayar operatörlerine, zihinsel rahatlama, radyo ya da televizyonda kaygıları serbest bırakmak için çalışanlar ve işçiler için bedensel hasarlardan korumak için özellikle önerilir. [Mella, 129-132]

Seyahat için bir kristal olarak, Turkuaz sizi ve eşyalarınızı hırsızlığa, kayıp ya da saldırıya karşı korur, kazaları önlemeye, özellikle de düşmelerinize ve hatta evcil hayvanınızı korumaya yardımcı olur. [Eason, 41-42] Bir yaka, yürüyen aks veya kafese takılı olan Turkuaz, hayvanların sapmalarını veya çalınmalarını önler ve atları, binicilerine emniyetli ve itaatkar kılar. [Eason, 239]

Tibet Turkuaz veya Çin Turkuaz, yeşildir ve daha canlı maviden farklı bir titreşim taşır. Boğaz Çakrasını temizlemek ve bastırılmış kendini ifade etmenin tıkanıklıkları için özellikle yararlıdır. [Hall, 307] Mücevher olarak hem erkek hem de kadınlar tarafından giyilir ve bir sevgiliye veya eşe karşı bir sadakat ve korumanın vaadi kabul edilir. Kutsal ibadet boncuklarında, müzik aletlerini, dua tekerleklerini ve çanları süslerken, Turkuaz tespihinde duanın ilahi olana bağlanması söylenir. Tibetan Turkuaz geleneksel olarak doğal servet getiren güçleri geçmek için bir hediye olarak kabul edilir, bu yüzden kendi hediyenizi alırsanız, kendinize bir armağan yapın. [Eason, 256]Kullanım Alanları Dekoratif taş, değerli taş

Turkuaz Mineralleri Grubu
Turkuaz grubu, benzer bir kimyasal bileşime ve yapıya sahip beş monoklinik mineralden oluşur. Turkuaz, aheyiit, kalkopiridit, faustit ve planerit dahildir. Onların kompozisyonları aşağıda listelenmiştir.

Turkuaz Grubu Mineralleri
Mineral Kimyasal bileşim
Turkuaz CuAl6 (PO4) 4 (OH) 8.4H20
Aheylit (Fe, Zn) Al6 (PO4) 4 (OH) 8.4H20
Kalkosiderit Cu (FeAl) 6 (PO4) 4 (OH) 8.4H20
Faustite (Zn, Cu) Al6 (PO4) 4 (OH) 8.4H20
Planerit Al6 (PO4) 2 (OH) 8.4H20
Turkuaz boncuklar
Turkuaz boncuklar: Yeni Meksika’daki Chaco Kanyonu Ulusal Tarih Parkı’ndaki Ancestral Puebloan (Anasazi) turkuaz boncuklarından oluşan bir koleksiyon. Bu parçalar yaklaşık 1050-1100 CE tarihlidir ve eski Chacoan boncuk ve kakma endüstrisinde kullanılan tipik malzemeleri göstermektedir. Milli Park Servisi’nden Public domain görüntüsü.

Doğal Turkuaz Yüzük

Doğal Turkuaz Yüzük

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Turkuaz
Amerika Birleşik Devletleri’ndeki turkuaz üretimin çoğu kurak güneybatıda bulunuyor ve bu üretimin büyük bir kısmı bakır yatağında ya da çevresinde bulunuyor. Arizona , New Mexico ve Nevada , önde gelen turkuaz üreten devletin yerini tuttu. New Mexico, 1920’li yıllara kadar bu konumu tuttu; Nevada, 1980’li yıllara kadar konumunu korudu ve Arizona halen önde gelen bir devlet. Kaliforniya, Colorado, Utah, Texas ve Arkansas’da önemli miktarda turkuaz üretildi.

Turkuvazın çoğu bakır üretiminin bir yan ürünüdür. Büyük açık-açılmış bakır madenleri, turkuazın oluştuğu sığ kaya birimleri boyunca kazılıyor. Turkuazla karşılaşıldığında, maddenin miktarı ve kalitesi değerlendirilir ve garanti edilirse, mücevher malzemesini kurtarmak için geçici bir gayret yapılır. Turkuvazın değeri madencilik faaliyetini bozmaya değer değilse, mayın dökülecek. Madencilik bakır şirket çalışanları tarafından yapılabilir, ancak iş çoğunlukla turkuazın içine girebilen ve hızla iyileşen sözleşmeli madencilere verilir.

 

Turkuaz Mücevher ve Sanat
Turkuazın mücevheratta veya süslemelerde kullanıldığı en eski kayıt Mısır’dandır. Orada, 6000 yıldan fazla kraliyet mezarlarında turkuaz bulundu. Yaklaşık 4000 yıl önce, İran’daki madenciler “gökyüzü mavisi” veya “robin yumurtası mavisi” renkleri ile mavi renkte çeşitli turkuaz üretti. Bu materyal, Asya’da ve Avrupa’da çok popüler ve işlem görüyordu. Bu, “Persian Blue” rengi teriminin kaynağıdır.

Kuzey Amerika’da turkuazın bilinen en eski kullanımı, taşın 2000 yıl önce kullanıldığı New Mexico’daki Chaco Kanyonu alanında idi. Eski sanatçılar boncuklar, kolye, kakma işleri ve küçük heykeller üretti.

Kaba turkuaz ve turkuaz cisimler yerli Amerikalılar tarafından büyük beğeni toplayarak geniş çapta işlem görüyordu. Bu, Kuzey Amerika turkuazını güneybatı boyunca ve Güney Amerika’ya yaytı. Bu erken Amerikan Yerli takı tasarımları basitti ve turkuaz metal bulgularına göre ayarlanmadı.

1800’lerin sonunda, Yerli Amerikalı sanatçılar takı yapmak için madeni paralar kullanmaya başladılar. Bu eser, günümüzde popüler olan turkuvaz ve Amerikan kuyumcusu gümüş stiline dönüşmüştür.

Nişabur Firuze Taşı

Nişabur Firuze Taşı

Turkuvaz ve turkuaz renkli takıya olan talep zamanla yükselir ve düşer. Birleşik Devletlerde, 1970’lerde başlayan ve 1980’lerde gerileyen talep artışı oldu. Turquoise takı talebi, turkuaz madenciliği ve Yerli Amerikalı sanatçıların turkuvazını yerel kültürün bir parçası haline getirdiği güneybatı eyaletlerinde daima en yüksek seviyededir.

 

Bir yaz gökyüzü veya bir robin yumurtası olan mavi , yumuşak fakat kırılgan turkuaz dünyayı şans ve iyi şansa dönüştürür . Afganistan’dan Aztek imparatorluğuna kadar kullanımları çok çeşitlidir ve çoğu mistik bir bağlantı ile birlikte gelir.

Mauro Cateb tarafından “Gümüş ve turkuaz halkalar” CC altında 2.0 olarak lisanslanmıştır
Mauro Cateb’in “Gümüş ve Turkuaz Yüzükleri” CC altında 2.0 olarak lisanslanmıştır .
Eski Persler, kötülükten kurtulmak ve iyi şansı yakalamak için yeni bir ayın ya bir arkadaşın yüzünde, Kuran’ın bir kopyasında ya da bir turkuazda göründüğünü söylemişti. Bu kadar saygıyla, bu taş tutuldu.

Malakit gibi , turkuaz renk değiştirmeyi yaklaşan hastalıkla eşleştirmekle birlikte , kırmayı ya da değiştirerek yakın tehlike sahibini uyarır. Bir hesapta, sahibi bir kemiğini kırdığını düşündüğü zaman, daha sonra çatlamanın kendisi için yaralanmaya yol açan turkuaz olduğunu fark etti. Malçeşit gibi, aynı zamanda, özellikle at sırtından düşen kişiyi de koruması gerekiyor. Atın atına sabitlenmiş turkuazın at arabasını da koruduğu sanılmaktadır. Bütün göstergeler, Doğu’da turkuazın ilk kullanımlarının “at-musk” olarak görülmesidir.

Navaho, yağmur çağırmak için kutsal kum mandalaları yapmak için yeryüzünde turkuaz ve mercan kullandı. Turquoise için Apache sözcüğü duklij ve tılsımsal özellikleri nedeniyle çok değer verildi. Turkuaz oymaların ve boncukların tılsımları, boncukları, kolyeleri ve fetişleri çok değerlidir. Apaçi Şaman bu sihirli taşa sahip değilse bile doğru tanımayı kabul etmez. Ayrıca, fırtınadan sonra gökkuşağının ucunu bulup nemli toprakta arama yaparsa, bir turkuaz bulundu.

Firuze Taşı Satış

Firuze Taşı Satış

Turq1

Cortez ile Amerika’ya gelen Bernal Diaz’a göre, turkuaz (ya da Aztekler tarafından çağrılan chalchihuitl) yerli halk için altın değerden daha değerli, zümrütler İspanyollara kıymetlidir. Bir hesapta, Alvarada ve Montezuma birlikte şans oyunları oynarken Alvarada kazanırsa altın alırken kaybederse kalhhafit öder.

1680 yılında, Chalchihuitl Dağı’nın büyük bir bölümü yerli madencilerin zarar görmesinden çöktü ve birçoğunu öldürdü. Bu, Pueblos’un ayaklanmasına ve bu hazine için çok hevesli olan İspanyolların sürülmesine yol açtı.

Aztekler, Tanrı Quetzalcohvatl’ın onlara “chalchihuitl” i kesme ve cilalama sanatını öğrettiğini iddia etti. Aztek şefleri, ayrımın bir işareti olarak turkuaz boncuk dizeleri giydi. Tanrıça Matlalcueye’nin tapınağındaki Kızılderililer sunuş yaptı ve gömmek için hazırlandıklarında, üstü açık olanların ağzına turkuaz bir parça yerleştirmek geleneği oldu.

1593’te, Friar De Nica New Mexico’ya gitti ve “insanların zümrüt ve diğer mücevherleri var, ancak turkuaz kadar önem vermiyorlardı, evlerin ve giyim eşyalarının ve damarlarının sundurmalarının duvarlarını süslüyorlardı. Tüm ülkeye para yerine onları. ”

Zuni efsanesi, diğer sözlü geleneklerde de yer alan Turkuaz Adam ve Tuzlu Kadın hikayesini anlatıyor. Ne yazık ki, bu gizemli Turkuaz Adam hakkında daha fazla bilgi bulamadım, çünkü kendisinin ve Tuz Çağı’nın Halktan uzaklaştığından başka yeterince değerli olduklarını hissetmedikleri için. Turkuaz Adam, “Etleri sadece cinsel tercihler için kadınlara verildi” dedi. Sanırım para olarak kullanılmakla ilgilenmedi. Tuz Bayanı, insanlar tarafından tuzağa düşürüldüğü kutsal gölden tuz almak için yıllık bir yolculukla sonuçlanan daha büyük sorunlara sahipti.

Amerika kıtasında yeniden keşfedilen eski turkuaz hazineleri, beyaz mermerden yapılmış, turkuaz renkli gözlüdür. Los Muertos’tan, zuni kavanozunda, turkuaz ve granatlarla kaplı, sivri kaplanmış bir deniz kabuğu, kurbağalar şeklinde, Zunis’in kutsal amblemi. Ayrıca Aztekler’ten yağmalandı ve diğer kabilelerde kabuğun, turkuazın ve granatın birçok mozaik yanı sıra ahşap ve turkuaz maskeleri var. Bu mozaik oluşturma sanatı hala 1892’de Guatemala’da uygulandı.

Dekoratif koruyucusu veya koruyucu bir tılsım, at koruyucusu ya da yağmur tutkunu gibi, ortaya çıkardığı ve aziz bıraktığı dünyadaki çöl sakinlerinin turkuazın kullanım alanları çoktur. Güneşli gökyüzünün neşesiyle gökyüzü-mavi taş her zaman ön plana çıkmış bir umut taşıdır.

İRAN NİŞABUR FİRUZE TAŞI YÜZÜK

OTANTİK YÜZÜKLER
Firuze Taşı Yüzük
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 1.KALİTE FİRUZE TAŞI
 • 12.62 GR
 • 25.84 KARAT
 • 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ
 • AYNI GÜN KARGO
 • EŞİ YOK
 • İRAN/NİŞABUR
 • KDV DAHİL
 • ÖZEL KUTUSUNDA
[dpsc_display_product]
Ürün Açıklaması Video Tanıtım Yorumlar

Firuze , mavi, mavi-yeşil ve sarı-yeşil’ın güzel renk tonlarında oluşan opak bir mineraldir. Binlerce yıldır bir değerli taş olarak değerlendi. Afrika, Asya, Güney Amerika ve Kuzey Amerika’nın birbirinden kopuk izniyle, turkuvaz, taşlar, kakmalar ve küçük heykeller üretmek için tercih edilen malzemelerden biri oldu.

Doğal Firuze Taşı Yüzük

Doğal Firuze Taşı Yüzük

Kimyasal olarak, turkuaz, bakır ve alüminyumdan (CuAl6 (PO4) 4 (OH) 8.5H2) oluşan sulu bir fosfattır. Tek önemli kullanımı takı ve süs eşyaları imal etmektir. Bununla birlikte, bu kullanımda son derece popüler – İngiliz dili “turkuaz” sözcüğünü taşla eşleşen mavi-yeşil bir renk olarak kullandığı kadar popüler. Çok az mineralin çok iyi tanınmış bir renge sahip olması, bu nedenle karakteristik ve etkileyici bir şekilde mineralin adının o kadar yaygın olarak kullanıldığını görüyoruz. Altın , gümüş ve bakırdan sadece üç tane mineral, turkuazdan çok ortak bir dilde kullanılan bir renge sahiptir.

Turkuaz cabochon koleksiyonu
Turquoise cabochons: Çeşitli yerlerden turkuaz renkli kabo koleksiyonu. Üst sıradaki soldan sağa: Çin’den gelen siyah matrisli yeşilimsi mavi turkuaz bir kabo; Arizona’nın Uyku Güzellik Madeninden bir gözyaşı şeklinde, biraz yeşilimsi mavi turkuaz kabo-kan;

OTANTİK TAŞ FARKI VE KALİTESİ İLE 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ 25.84 CRT 1.KALİTE MUHTEŞEM GÖK MAVİSİ TEMİZ İRAN NİŞABUR FİRUZE TAŞI ERKEK YÜZÜK AYNI IŞILTI VE GÜZELLİĞİ PARMAĞINIZDA TAŞIRSINIZ. ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR…SEVDİKLERİNİZE HEDİYE EDEBİLECEĞİNİZ ÖMÜRLÜK BİR ÜRÜN…

Ve Kazakistan’daki Altyn-Tyube Madeninden çikolatalı kahverengi matrisli iki gök mavisi turkuaz kabo. Orta satırda: Arizona’daki Kingman Madenlerinden gök mavisi, turkuaz renkli, küçük bir cabochon; Ve Arizona Uyku Güzellik Madeninden iki küçük yuvarlak gök mavisi kabo sopası. Alt satırda: Nevada’daki bilinmeyen madenlerden gelen siyah matrisli iki küçük cabochon; Nevada’daki Newlanders Madeni’nden siyah matristen biraz yeşilimsi mavi turkuaz ile gözyaşı şeklinde bir kabarcık; Ve Nevada # 8 madeninin kırmızımsı kahverengi matristeki hafif yeşilimsi mavi turkuazın dikdörtgen bir kabo kahvesi.

Turkuaz Renkleri
Mavi mineraller nadirdir ve bu yüzden turkuaz, değerli taş piyasasında dikkatleri üzerine çekmektedir. Turkuazın en cazip rengi gökyüzü mavisidir ya da robin’in yumurta mavisidir. Bazı insanlar, şu anda Irak olarak bilinen bölgede üretilen ünlü yüksek kaliteli malzemeden sonra rengi “Pers mavisi” olarak tarif ediyor. Bir mücevher materyali olan bir coğrafi adı kullanmak, sadece o mevkide maden çıkarıldığında yapılmalıdır.

Maviden sonra mavi-yeşil taşlar tercih edilir; sarımsı yeşil malzeme daha az arzu edilir. Güzel bir mavi renkten ayrılma, turkuaz yapıda alüminyumun yerini alan az miktarda demirden kaynaklanır. Demir, bolluğuna oranla turkuazın yeşil bir tonunu verir. Turkuaz, özellikle daha gözenekli çeşitler, uzun süre güneş ışığına maruz kalma, ısı, kozmetik, terleme ve vücut yağı ile renk değişebilir.

Firuze Taşı Yüzük

Firuze Taşı Yüzük

Bazı turkuazlar, materyalin içinde siyah veya kahverengi örümcek dokuma veya yamalar gibi görünen ana kaya (matris olarak bilinir) kapanımları içerir. Çoğu kesici, matrisi dışlayan taşlar üretmeye çalışır, ancak bazen taşın yoluyla bu kadar düzgün ya da ince bir şekilde dağıtılır ve kaçınılması mümkün değildir. Turkuvaz takılar satın alan bazı insanlar, matrisi taş içinde görmekten hoşlanırlar, ancak genel bir kural olarak ağır matrisli turkuaz daha az arzu edilir.

Bazı turkuaz lokaliteleri, karakteristik bir renk ve görünüme sahip bir malzeme üretir. Örneğin, Uyku Güzellik Madeni matrisi bulunmayan açık mavi turkuazıyla biliniyor. Kingman Madeni’ndeki turkuazın çoğu, parlak mavi, siyah matristen bir örümcek ağıdır. Morenci Madeni matristeki pirit ile koyu mavi turkuaz rengi üretir. Bisbee turkuazının çoğu çikolatalı kahverengi bir matristen parlak bir mavi renge sahiptir. Turkuaz bilen insanlar genellikle bir taşı belirli bir madenle doğru şekilde ilişkilendirir, ancak her zaman değil.

Turkuaz kabochons
Turkuvazlı kabotonlar: Çeşitli renk ve matris gösteren, dünyanın birçok yerinde turkuaz kaboomonlar. Görüntü © iStockphoto, IrisGD.

Mineral toplama
Mineralleri öğrenmenin en iyi yolu, ele alabilecekleri, inceleyebilecekleri ve gözlemleyebilecekleri küçük örneklerden oluşan bir koleksiyonla çalışmaktır. Ucuz mineral koleksiyonları, Geology.com Store’da mevcuttur .

Turkuaz Bulunması
Turkuaz, iyi oluşturulmuş kristallerde nadiren bulunur. Bunun yerine genellikle mikro kristallerin bir toplamıdır. Mikrokristaller birbirine sıkıca dizildiğinde, turkuaz daha düşük gözeneklilik, daha fazla dayanıklılık ve yüksek parlaklığa parlatır. Bu parlaklık, “vitröz” veya “camsı” olmamalıdır. Bunun yerine birçok kişi bunu “mumlu” ya da “subvitreous” olarak tanımlıyor. Gözenekli turkuaz bazen eritilmiş balmumu içine batırarak veya özelliklerini geliştirmek için polimer plastik ile emdirerek işlenir.

Turkuaz, kurak iklimlerde en iyi sonucu verir ve turkuaz kaynakları coğrafyasını belirler. Dünyanın turkuaz renginin çoğu şu anda güneybatı Birleşik Devletler, Çin, Şili, Mısır, İran ve Meksika’da üretilmektedir.

Bu bölgelerde yağış, toprak ve kaya yoluyla aşağıya sızmakta, az miktarda bakır çözülmektedir. Bu su daha sonra buharlaştığında, bakır alüminyum ve fosfor ile birleşerek yüzey altı kırıkların duvarlarına az miktarda turkuaz bırakır.

Turkuaz, bu sularla temas halindeki kayayı da değiştirebilir. Değiştirme işlemi tamamlanırsa, katı bir turkuaz kütlesi oluşur. Değiştirme işlemi daha az tamamlandığında, ev sahibi kayaç, turkuazın içinde “matris” olarak görünecektir. Matris taş içinde “örümcek ağı”, “yamalı” tasarım veya başka bir model oluşturabilir.

Turkuaz Taşı Yüzük

Turkuaz Taşı Yüzük

Turkuvazın Fiziksel Özellikleri
Kimyasal Sınıflandırma Fosfat
Renk Gökyüzü mavisi (bir taş olarak en çok istenen), mavi, mavi-yeşil, sarımtırak yeşil, çoğunlukla kahverengi, siyah veya metalik matris örümcek ağı ile malzemeden dokuma
Meç Beyaz, yeşilimsi
Parlaklık Waxy’den subvitreous’a
Diyaframlık Neredeyse opak
Bölünme Mükemmel
Mohs Sertliği 5 ila 6
Spesifik yer çekimi 2,6 ila 2,9 (porozite yüzünden değişkenlik)
Teşhis Özellikleri Renk
Kimyasal bileşim CuAl6 (PO4) 4 (OH) 8.4H20
Kristal Sistemi Triklinik
Turkuvaz, belki de insanlık tarihindeki en eski taş, kralların, şamanların ve savaşçıların tılsımıdır. Kuvvetli ve opak bir koruma taşı, dokunmaya duygusu yatıştırıcı, göze şifalı, sanki masmavi bir cennetten oyulmuş ve dünyaya kaymış gibi. Benzersiz ton mavisi, çoğunlukla mavi-yeşil, Turkuaz adı bu sakin tonun her şahsına verir. Krem veya kahverengi renklerde hassas damarlı veya lekeli dokuma, taşa özgüdür ve karakterini geliştirmeye yarar.

Turkuaz adı, “Orta Asya’da Türk mavilerini Avrupa’ya getiren ticaret yolları” nı Türkiye’den geçerek , “Türk taşı” anlamına gelen Fransız pierre turkuazdan elde etti ve Venedik tüccarları sıklıkla Türk pazarlarında taşı satın aldılar. [Simmons, 419]

Turkuaz, binlerce yıldır bilgelik, soyluluk ve ölümsüzlüğün simgesi olarak ödüllendirilen tüm kültürleri kapsıyor. [Eason, 239 ] Eski Mısırlılar arasında, Persler ve Çin, Aztekler ve Güney Amerika Incaları ve Yerli Kuzey Amerikalılar, Turkuaz süslemesinde, güç, şans ve koruma için kutsaldır.

MÖ 5000 yılına tarihlenen turkuaz boncuklar, Irak’ta bulunmuş ve Mısırlılar, M.Ö. 3200 yılında Sina’da taşları tarıyorlardı [Simmons, 419] Tutankhamun ölüm maskesi, tanrılara ithaf edilen mozaik maskeler gibi Turkuaz ile süslenmiştir. , Müthiş kakmalı kafatasları, kalkanları ve Aztekler’in son hükümdarı Moctezuma’nın güç heykelleridir. [Eason, 239]

Turkuaz Taşı

Turkuaz Taşı

Yaklaşık bin yıldan beri Yerli Amerikalılar mezarlarını korumak için Turkuvaz’ı mayınlı ve modaya soktu. Mücevherleri Arjantin’den New Mexico’ya kadar bulunmuştu. [Simmons, 419] Hint papazları, gökyüzünün büyük ruhunu çağırırken törenlerde giydiler. Birçoğu evrensel taş olan Turkuaz’ı onurlandırdı, zihinlerinin evrendeki haline dönüşeceğine inanıyordu. Renk değiştirme kabiliyeti nedeniyle, kehanet veya ilahi kullanılırdı. Tarih öncesi Hintli, gövdede giyilen veya törenlerde kullanılan Turkuaz, dünyada canlı olarak gökyüzünün tanrısı anlamına geliyordu. [Mella, 111]

Turkuaz kullanır Turkuaz Kullanımı ve Amaçları – Genel Bakış
Yüzyıllar boyunca Turkuaz, düşme nedeniyle binicileri yaralanmalara karşı koruyacak bir güce sahip olduğu kabul edildi. Önce Türk askerleri tarafından tılsım olarak, kişileri üzerinde kullanılan ve köprü ve zımbalarla takviye edildi, daha sonra her türlü düşmeye karşı korunmak için kullanıldı. [Kunz, 109] Turkuaz da, onu giyen kişinin fiziksel durumundan etkilenmekle tanınır. Sahibi hastalık ya da üzgün olduğunda solgunlaştığı, kişi ölünce tüm rengi kaybedip her geçen gün onun rengi derinleşen yeni bir sağlıklı sahibine aktarıldığında rengini yavaş yavaş kurtaracağı düşünülmektedir. [Fernie, 268]

Tarihsel olarak, Turkuaz, “bir Turkuaz sahibi bir oğlanın bir arkadaşı asla istemeyeceği” şeklindeki geleneksel sözcüğün doğruluğunu güvence altına alma özelliğinden alıntılanmıştır. [Fernie, 37] Orient’te bir Turkuaz yüzüğü takılmıştır. Her şeye karşı bir koruyucusu olarak kötülük. Atasözü şöyle diyor: “Sevecen bir elin verdiği mutluluk ve şans getirir” Ancak, halka koruyucu enerji yayabiliyordu, ancak yalnızca taş bir arkadaş tarafından verilmişse. Düşünce karışıklığa uğradığında zihin için net bir vizyon oluşturması ve böylece iyi bir servet sağlanması düşünülüyordu. [Mella, 111]

Turkuaz her zaman süs amaçlı bir taş olarak değerlendirilir, genellikle erkeklerin simgesi olarak kabul edilir. İmparator Rudolph II doktoru Anselmus de Boot, 1609’da Turkuaz’ın erkekler tarafından çok beğenildiğini yazdı ve güzel bir Turkuaz giymediği sürece hiç kimsenin elini süslemediğini söyledi. [Kunz, 111] Bugün, Turkuaz erkeklerle kadınları eşit derecede güçlendiriyor, giyilir veya taşınıyor, şans, başarı, hırs ve yaratıcılık tılsımı. [Eason, 239]

Firuze Taşı Erkek Yüzük

Firuze Taşı Erkek Yüzük

İşyerinde, Turkuaz, liderliği teşvik eder, kariyerle ilişkili yer değiştirme veya düzenli seyahatlere yardımcı olur ve akılsızca yatırımlardan kaçınmaya yardımcı olur. Yazarın bloğunun üstesinden gelmeye yardımcı olur ve bilgi verirken net bir iletişim taşıdır; Yasada çalışan kişiler için veya özellikle yerel veya merkezi hükümet için mükemmel bir muska. [Eason, 41, 239] Turkuvaz, muhasebecilere ve bilgisayar operatörlerine, zihinsel rahatlama, radyo ya da televizyonda kaygıları serbest bırakmak için çalışanlar ve işçiler için bedensel hasarlardan korumak için özellikle önerilir. [Mella, 129-132]

Seyahat için bir kristal olarak, Turkuaz sizi ve eşyalarınızı hırsızlığa, kayıp ya da saldırıya karşı korur, kazaları önlemeye, özellikle de düşmelerinize ve hatta evcil hayvanınızı korumaya yardımcı olur. [Eason, 41-42] Bir yaka, yürüyen aks veya kafese takılı olan Turkuaz, hayvanların sapmalarını veya çalınmalarını önler ve atları, binicilerine emniyetli ve itaatkar kılar. [Eason, 239]

Tibet Turkuaz veya Çin Turkuaz, yeşildir ve daha canlı maviden farklı bir titreşim taşır. Boğaz Çakrasını temizlemek ve bastırılmış kendini ifade etmenin tıkanıklıkları için özellikle yararlıdır. [Hall, 307] Mücevher olarak hem erkek hem de kadınlar tarafından giyilir ve bir sevgiliye veya eşe karşı bir sadakat ve korumanın vaadi kabul edilir. Kutsal ibadet boncuklarında, müzik aletlerini, dua tekerleklerini ve çanları süslerken, Turkuaz tespihinde duanın ilahi olana bağlanması söylenir. Tibetan Turkuaz geleneksel olarak doğal servet getiren güçleri geçmek için bir hediye olarak kabul edilir, bu yüzden kendi hediyenizi alırsanız, kendinize bir armağan yapın. [Eason, 256]Kullanım Alanları Dekoratif taş, değerli taş

Turkuaz Mineralleri Grubu
Turkuaz grubu, benzer bir kimyasal bileşime ve yapıya sahip beş monoklinik mineralden oluşur. Turkuaz, aheyiit, kalkopiridit, faustit ve planerit dahildir. Onların kompozisyonları aşağıda listelenmiştir.

Turkuaz Grubu Mineralleri
Mineral Kimyasal bileşim
Turkuaz CuAl6 (PO4) 4 (OH) 8.4H20
Aheylit (Fe, Zn) Al6 (PO4) 4 (OH) 8.4H20
Kalkosiderit Cu (FeAl) 6 (PO4) 4 (OH) 8.4H20
Faustite (Zn, Cu) Al6 (PO4) 4 (OH) 8.4H20
Planerit Al6 (PO4) 2 (OH) 8.4H20
Turkuaz boncuklar
Turkuaz boncuklar: Yeni Meksika’daki Chaco Kanyonu Ulusal Tarih Parkı’ndaki Ancestral Puebloan (Anasazi) turkuaz boncuklarından oluşan bir koleksiyon. Bu parçalar yaklaşık 1050-1100 CE tarihlidir ve eski Chacoan boncuk ve kakma endüstrisinde kullanılan tipik malzemeleri göstermektedir. Milli Park Servisi’nden Public domain görüntüsü.

Doğal Turkuaz Yüzük

Doğal Turkuaz Yüzük

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Turkuaz
Amerika Birleşik Devletleri’ndeki turkuaz üretimin çoğu kurak güneybatıda bulunuyor ve bu üretimin büyük bir kısmı bakır yatağında ya da çevresinde bulunuyor. Arizona , New Mexico ve Nevada , önde gelen turkuaz üreten devletin yerini tuttu. New Mexico, 1920’li yıllara kadar bu konumu tuttu; Nevada, 1980’li yıllara kadar konumunu korudu ve Arizona halen önde gelen bir devlet. Kaliforniya, Colorado, Utah, Texas ve Arkansas’da önemli miktarda turkuaz üretildi.

Turkuvazın çoğu bakır üretiminin bir yan ürünüdür. Büyük açık-açılmış bakır madenleri, turkuazın oluştuğu sığ kaya birimleri boyunca kazılıyor. Turkuazla karşılaşıldığında, maddenin miktarı ve kalitesi değerlendirilir ve garanti edilirse, mücevher malzemesini kurtarmak için geçici bir gayret yapılır. Turkuvazın değeri madencilik faaliyetini bozmaya değer değilse, mayın dökülecek. Madencilik bakır şirket çalışanları tarafından yapılabilir, ancak iş çoğunlukla turkuazın içine girebilen ve hızla iyileşen sözleşmeli madencilere verilir.

 

Turkuaz Mücevher ve Sanat
Turkuazın mücevheratta veya süslemelerde kullanıldığı en eski kayıt Mısır’dandır. Orada, 6000 yıldan fazla kraliyet mezarlarında turkuaz bulundu. Yaklaşık 4000 yıl önce, İran’daki madenciler “gökyüzü mavisi” veya “robin yumurtası mavisi” renkleri ile mavi renkte çeşitli turkuaz üretti. Bu materyal, Asya’da ve Avrupa’da çok popüler ve işlem görüyordu. Bu, “Persian Blue” rengi teriminin kaynağıdır.

Kuzey Amerika’da turkuazın bilinen en eski kullanımı, taşın 2000 yıl önce kullanıldığı New Mexico’daki Chaco Kanyonu alanında idi. Eski sanatçılar boncuklar, kolye, kakma işleri ve küçük heykeller üretti.

Kaba turkuaz ve turkuaz cisimler yerli Amerikalılar tarafından büyük beğeni toplayarak geniş çapta işlem görüyordu. Bu, Kuzey Amerika turkuazını güneybatı boyunca ve Güney Amerika’ya yaytı. Bu erken Amerikan Yerli takı tasarımları basitti ve turkuaz metal bulgularına göre ayarlanmadı.

1800’lerin sonunda, Yerli Amerikalı sanatçılar takı yapmak için madeni paralar kullanmaya başladılar. Bu eser, günümüzde popüler olan turkuvaz ve Amerikan kuyumcusu gümüş stiline dönüşmüştür.

Nişabur Firuze Taşı

Nişabur Firuze Taşı

Turkuvaz ve turkuaz renkli takıya olan talep zamanla yükselir ve düşer. Birleşik Devletlerde, 1970’lerde başlayan ve 1980’lerde gerileyen talep artışı oldu. Turquoise takı talebi, turkuaz madenciliği ve Yerli Amerikalı sanatçıların turkuvazını yerel kültürün bir parçası haline getirdiği güneybatı eyaletlerinde daima en yüksek seviyededir.

 

Bir yaz gökyüzü veya bir robin yumurtası olan mavi , yumuşak fakat kırılgan turkuaz dünyayı şans ve iyi şansa dönüştürür . Afganistan’dan Aztek imparatorluğuna kadar kullanımları çok çeşitlidir ve çoğu mistik bir bağlantı ile birlikte gelir.

Mauro Cateb tarafından “Gümüş ve turkuaz halkalar” CC altında 2.0 olarak lisanslanmıştır
Mauro Cateb’in “Gümüş ve Turkuaz Yüzükleri” CC altında 2.0 olarak lisanslanmıştır .
Eski Persler, kötülükten kurtulmak ve iyi şansı yakalamak için yeni bir ayın ya bir arkadaşın yüzünde, Kuran’ın bir kopyasında ya da bir turkuazda göründüğünü söylemişti. Bu kadar saygıyla, bu taş tutuldu.

Malakit gibi , turkuaz renk değiştirmeyi yaklaşan hastalıkla eşleştirmekle birlikte , kırmayı ya da değiştirerek yakın tehlike sahibini uyarır. Bir hesapta, sahibi bir kemiğini kırdığını düşündüğü zaman, daha sonra çatlamanın kendisi için yaralanmaya yol açan turkuaz olduğunu fark etti. Malçeşit gibi, aynı zamanda, özellikle at sırtından düşen kişiyi de koruması gerekiyor. Atın atına sabitlenmiş turkuazın at arabasını da koruduğu sanılmaktadır. Bütün göstergeler, Doğu’da turkuazın ilk kullanımlarının “at-musk” olarak görülmesidir.

Navaho, yağmur çağırmak için kutsal kum mandalaları yapmak için yeryüzünde turkuaz ve mercan kullandı. Turquoise için Apache sözcüğü duklij ve tılsımsal özellikleri nedeniyle çok değer verildi. Turkuaz oymaların ve boncukların tılsımları, boncukları, kolyeleri ve fetişleri çok değerlidir. Apaçi Şaman bu sihirli taşa sahip değilse bile doğru tanımayı kabul etmez. Ayrıca, fırtınadan sonra gökkuşağının ucunu bulup nemli toprakta arama yaparsa, bir turkuaz bulundu.

Firuze Taşı Satış

Firuze Taşı Satış

Turq1

Cortez ile Amerika’ya gelen Bernal Diaz’a göre, turkuaz (ya da Aztekler tarafından çağrılan chalchihuitl) yerli halk için altın değerden daha değerli, zümrütler İspanyollara kıymetlidir. Bir hesapta, Alvarada ve Montezuma birlikte şans oyunları oynarken Alvarada kazanırsa altın alırken kaybederse kalhhafit öder.

1680 yılında, Chalchihuitl Dağı’nın büyük bir bölümü yerli madencilerin zarar görmesinden çöktü ve birçoğunu öldürdü. Bu, Pueblos’un ayaklanmasına ve bu hazine için çok hevesli olan İspanyolların sürülmesine yol açtı.

Aztekler, Tanrı Quetzalcohvatl’ın onlara “chalchihuitl” i kesme ve cilalama sanatını öğrettiğini iddia etti. Aztek şefleri, ayrımın bir işareti olarak turkuaz boncuk dizeleri giydi. Tanrıça Matlalcueye’nin tapınağındaki Kızılderililer sunuş yaptı ve gömmek için hazırlandıklarında, üstü açık olanların ağzına turkuaz bir parça yerleştirmek geleneği oldu.

1593’te, Friar De Nica New Mexico’ya gitti ve “insanların zümrüt ve diğer mücevherleri var, ancak turkuaz kadar önem vermiyorlardı, evlerin ve giyim eşyalarının ve damarlarının sundurmalarının duvarlarını süslüyorlardı. Tüm ülkeye para yerine onları. ”

Zuni efsanesi, diğer sözlü geleneklerde de yer alan Turkuaz Adam ve Tuzlu Kadın hikayesini anlatıyor. Ne yazık ki, bu gizemli Turkuaz Adam hakkında daha fazla bilgi bulamadım, çünkü kendisinin ve Tuz Çağı’nın Halktan uzaklaştığından başka yeterince değerli olduklarını hissetmedikleri için. Turkuaz Adam, “Etleri sadece cinsel tercihler için kadınlara verildi” dedi. Sanırım para olarak kullanılmakla ilgilenmedi. Tuz Bayanı, insanlar tarafından tuzağa düşürüldüğü kutsal gölden tuz almak için yıllık bir yolculukla sonuçlanan daha büyük sorunlara sahipti.

Amerika kıtasında yeniden keşfedilen eski turkuaz hazineleri, beyaz mermerden yapılmış, turkuaz renkli gözlüdür. Los Muertos’tan, zuni kavanozunda, turkuaz ve granatlarla kaplı, sivri kaplanmış bir deniz kabuğu, kurbağalar şeklinde, Zunis’in kutsal amblemi. Ayrıca Aztekler’ten yağmalandı ve diğer kabilelerde kabuğun, turkuazın ve granatın birçok mozaik yanı sıra ahşap ve turkuaz maskeleri var. Bu mozaik oluşturma sanatı hala 1892’de Guatemala’da uygulandı.

Dekoratif koruyucusu veya koruyucu bir tılsım, at koruyucusu ya da yağmur tutkunu gibi, ortaya çıkardığı ve aziz bıraktığı dünyadaki çöl sakinlerinin turkuazın kullanım alanları çoktur. Güneşli gökyüzünün neşesiyle gökyüzü-mavi taş her zaman ön plana çıkmış bir umut taşıdır.