OTANT�K TA�

PARAİBA TURMALİN TAŞI 4.10 KARAT ALTIN YÜZÜK

OTANTİK ALTIN SERİSİ
Paraiba Turmalin Altın
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 14 AYAR ALTIN EL İŞÇİLİĞİ
 • 4.10 KARAT PARAİBA TURMALİN
 • 4.89 GR
 • AFRİKA
 • ÖZEL KUTUSUNDA
 • ÖZEL TASARIM

14 AYAR ALTIN PARAİBA TURMALİN TAŞI YÜZÜK

OTANTİK TAŞ FARKI İLE KIŞ GÜNEŞİ SERİSİ FATİH BEYİN EN ÖZEL ÇALIŞMALARINDAN BİRİSİ 4.10 KARAT HAS TAŞ MUHTEŞEM IŞILTILI  PARAİBA TURMALİN TAŞI 14 AYAR ALTIN YÜZÜK.ÜRÜNÜMÜZÜN EŞSİZ VE ÖZEL BİR DEĞERİ VARDIR;EŞİ YOKTUR SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR;

ÖZEL YÜZÜKLERİMİZ ALTINDA OTANTİK TAŞ LOGUSU VARDIR….

PARAİBA TURMALİN TAŞI

PARAİBA TURMALİN TAŞI

AFRİKANIN EN DEĞERLİ TAŞLARINDAN BİRİSİDİR PARAİBA TURMALİNİ...

NOT:GİTTİĞİNİZ HER ÖZEL DAVETTE TAŞ KENDİNİ BELLİ EDER…VVS KALİTE DEĞERLİ TAŞLARDAKİ EN ÜST SEVİYEDİR

 

TAŞIN GEMOLOJİK ÖZELLİKLERİ;

GEM TİPİ: Paraiba TURMALİN
RENK: YEŞİL
AĞIRLIK: 4.1
MİKTARI: 1
BOYUT (mm.): 8.1×10.0x6.1
ŞEKLİ: OVAL
AÇIKLIK: IF
IŞILTI: HARİKA
SERTLİK: 9
TEDAVİ: ISIL TEDAVİ VAR
KÖKENİ: AFRİKA

 

 

 

Gökkuşağı taşı olarak ta bilinen doğal taşların en renklisi Turmalin (Tourmaline) genellikle pembeden yeşile doğru değişen renk skalasında bulunur ancak bunun dışında da çeşitli renklere sahip olabilmektedir. Doğada hemen hemen her renkte turmaline rastlanabilmektedir.Bu değerli taşın bilinen bazı renkleri şöyledir; Kırmızı: rubellite (rubelit), Mavi: indicolite,Yeşil: chromolite, Sarı: Kanarya, Yeşil ve Mavi: paraibadır.

Eski bir Mısır inanışına göre turmalin, yeryüzüne çıkarken gökkuşağından geçmiştir. Bu nedenden dolayı da gökkuşağının bütün renklerini barındırdığına inanırlar. Gökkuşağı adı da bu efsaneden gelmektedir. Birden çok renge sahip olan turmalin taşına kedi gözü, ışıkta yeşilden kırmızıya dönene de renk değiştiren denir.
Değerli taşların “yarı değerli taşlar” kategorisinde yer alan turmalin taşı, maddi olarak bir çok taştan daha değerlidir. Uyum ve dengenin simgesi olan bir taştır. Pembe turmalin taşı kadını, yeşil turmalin ise erkeğin dengesini simgeler.Denge taşı olduğundan dolayı özellikle terazi burcunu temsil etmektedir. Özellikle evli kişiler için kullanılması uygun olan taşlardan biridir. Evliliğin 8. ve 38. yılında çiftlerin birbirine hediye olarak vermeleri uygundur.

Turmalin3
Turmalin taşının etki ettiği burçlar boğa, aslan, terazi ve oğlak burcudur. Turmalin taşı Kök, Kalp, Boğaz çakraları ile uyumludur. Mohs sertlik skalasına göre sertliği 7-7,5 arasındadır. Takılarda kullanılması için uygun bir taş olmakla birlikte turmalin kullanılarak yapılan takıların herbiri birbirinden farklı olmaktadır.Bu da turmalinin öne çıkan özelliklerinden birisidir. Taşın bir tanesi, bir diğerinin içerdiği tonun tamamen aynısına sahip değildir. Bu nedenle tarih boyunca Turmalin’in sihirli olduğuna ve takan kimseleri kötü etkilerden koruduğuna inanılmıştır.Turmalin taşı dünya üzerinde Afganistan, Brezilya, Amerika, İtalya, Rusya, Tanzanya, Madagaskar, Ülkemizde: Yozgat-Sarıkaya, Aydın-Çine, Çanakkale ve Karadeniz Bölgesinde çıkarılmaktadır.

Paraiba Turmalin Altın

Paraiba Turmalin Altın

Olumsuz herhangi bir etkisi olmayan Turmalin’in sadece kilo almaya çalışan, zayıflık sorunu olan kişiler tarafından kullanılmaması tavsiye edilmektedir. Turmalin gümüş ya da altına monte edilmiş takılar ile kullanılmalı

Turmalinin en nadir üç türü, dünyanın en kıymetli tasları arasındadır.

Bunlardan ilki, koyu pembe-kan kırmızısı renklisidir. RUBELLİT diye adlandırılır. Rengini veren lityum elementidir.

 

 

Turmalinin keskin yeşil renkli alt türüne Kroma Turmalin adı verilir. Rengini, bünyesinde bulunan Krom ve Vanadyumdan alır. Piyasada daha çok Yeşil Turmalin olarak adlandırılır. Yeşil Turmalin, çoklukla Brezilya Zümrütü adıyla piyasaya sürümektedir.

Gerçek bir hazine olarak kabul edilen, elektrik mavisi (neon) rengindeki PARAİBA-TURMALİN’ dir.

1989 yılında, Heitor Dimas Barbosa isimli bir koleksiyoncu tarafından, Brezilya’nın PARAİBA eyaletindeki bir madende keşfedilmiştir. Adını da bu eyaletten almıştır.

 

Bugün mevcut örnekleri, yalnızca bir futbol sahası büyüklüğündeki bir alandan çıkarılmıştır.Yapısındaki bakır atomlarından kaynaklanan, “elektrik mavisi” veya “neon mavisi” olarak tabir edilen göz alıcı bir renge sahiptir.

Bu denli az bulunması ve alışılmadık güzellikteki rengi, PARAİBA turmalinini dünyanın en kıymetli mücevherleri arasına sokmuştur.

Turmalinin mavi ve kobalt mavi renkli alt türüne İNDİKOLİT adı verilir. Piyasada daha çok Mavi Turmalin olarak adlandırılır.

Turmalinin çok renkli alt türüne Bİ-KOLOR TURMALİN adı verilir. Birbirine paralel halde iki veya daha çok renkli bölümlerden oluşur

Turmalinin yeşil ve beyaz içinde kırmızı renkli alt türüne WATERMELON TURMALİN adı verilir.

Bu renkler iç içe bantlar halinde birbirini sarar. Bu görüntüyü verecek biçimde dilimler halinde kesilir.

KEDİGÖZÜ TURMALİN, mavi, indigo veya yeşil renkli fakat renk değiştiren yapıya sahip alt türüdür.

KANARYA TURMALİN, parlak sarı renkli alt türüdür.

ŞORL, Turmalinin siyah renkli alt türüdür. SİYAH TURMALİN diye de adlandırılmaktadır. Demir ağırlıklıdır. Görünümü opaktır.

Elektriksel niteliktedir, artı ve eksi kutupları vardır. Kimyasal formülü NaFe3(Al,Fe)6Si6O18(BO3)3(OH)4 şeklindedir.

DRAVİT, turmalinin kahve renkli alt türüdür. Magnezyum ağırlıklıdır. Kimyasal formülü NaMg3(Al,Fe)6Si6O18(BO3)3(OH)4 şeklindedir.

Yakın zamanda Zambiya ve Pakistan’da bulunmuştur. Siyaha yakın koyu kahverengi ve OPAK görünümdedir. Şu anda kahverengiye yakın sarı-portakal veya sarı-yeşil renklileri de bulunmaktadır.

Turmalin, elmas tozu ile cilalanır.

Kimyasal Formülü Na(Mg,Fe,Li,Al,Mn,)3Al6(BO3)3Si6O18(OH,F)4 olmakla birlikte bünyesinde eser oranda Cr, V, Ca, K mineralleri de bulunu.

 

Paraiba Federal Brezilyalı Devlette Mina da Batalha Bunlar cupriferous turmalinler, küçük nadir ve değerli. Dünyanın herhangi bir başka taş bulunmayan yeşil renge kadar ruhlu turkuaz gibi vardır. Bu efsanevi find seçkinlik bu nadir değerli taşlar gerçek hazineler yapar.

Paraiba – olağanüstü canlılıkta yeşil tonları, mavi ile bir taşın adıdır için kelime severler için özel bir hayranlık vardır. Bu 1980’lerde demek ki, çok yakın zamana kadar keşfedilmiş değildi. Heitor Dimas Barbosa: Dünya bir adam ve bu eşsiz taş keşfi için teşekkür etmek onun sarsılmaz inancı vardır. Yorulmadan, o ve onun yardımcıları Paraiba Federal Brezilyalı Devlette bazı mütevazı tepelerin pegmatite galerilerde kazma yıl geçirdi.

Heitor Dimas Barbosa taşlar için arayan sadece birinden daha fazla oldu: ve dışında o bile bir şey arıyor değildi bundan varlığı olan zaten kanıtlamış olmuştu. Ünlü bugün – – O ‘tamamen farklı’ bir şey bulmak için gidiyordu adam bir yere ‘Paraiba tepe’ altında kesinlikle ikna oldu. Ve hemen o oldu. 1981 yılında, eski, harap bir açık ocak madeni kazı için ilk hazırlıklar başladı.

 

Başarı olmadan – O sert zemin delinmiş sonra başka bir derin delik vardı. Ama aniden, beş ve bir buçuk yıl ilk kürekle bir kesimden sonra, bir turmalin bulgunun ilk işaretleri galerileri, kuyusu ve tünellerin arapsaçı de kendini gösterdi. İnsanlar şimdiye kadar sadece hayal etmek mümkün olmuştu hangi renkleri – Son olarak, 1989 sonbaharında, iyi turmalin kristallerinin bir avuç birçok galeri birinden gün ışığına getirildi. Ne yazık ki, sadece o zaman, tüm zamanların, ‘Paraiba turmalinlerin babası’ bir hastalık üzerinde yol alırken ve madende mevcut olması mümkün değildi. Nitekim ham kristaller onları gördükten onun olmadan satıldı! Find kelime etrafında var vardı, madende çılgınca bir etkinlik dönemi vardı. Bir beş yıl daha, şimdi ünlü tepe, 200 metre genişliğinde ve 65 metre yüksekliğinde, sadece 400 metre uzunluğunda, penye, ve hatta yerlerde yerle. Ama hiçbir şey için oldu. Daha buluntular yapılacaktır herhangi bir beklenti artık neredeyse yoktur.

Bu fark bakır bulunuyor

Brezilya turmalinlerin klasik ülkedir. Bu görkemli taş grubun üyeleri hemen gökkuşağının tüm renkleri gelir. Uzun bir süre için, ancak, parlak bir turkuaz eksik – yani, Paraiba bu değerli mevduat keşfine kadar.

Normal olarak, demir, manganez, krom ve vanadyum turmalinlerin içinde güzel rengi verir unsurlardır. Paraiba turmalin ise farklıdır: bakır görkemli renk, önce bir turmalin gözlenmiştir olmamıştı bir eleman borçludur. Gerçekten de tamamen kendi ağırlığının makul bir oranda bakır oluşur. Ama bilim adamları da genellikle manganez içerdiğini keşfettiler.

Gök mavisi, mavi safir, çivit, mavimsi-mor, ve mor zümrüt yeşili, turkuaz: Paraiba turmalin, bu iki unsur arasındaki etkileşim fascinatingly güzel renkler çeşitli doğurur. Bakır ve manganez karışımı içinde belirli oranlar da sinyallerini mavi mor soluk gri neden olabilir. Mor ve kırmızı tonları Manganez tarafından neden ise yüksek konsantrasyonlarda bakır, gıptayla radyant mavi, turkuaz ve yeşil renkleri sorumlu değildir. Yanma tekniği ile, deneyimli kesiciler sadece bir saf bakır renkli kalır sonucu, kırmızı renk bileşenlerini ortadan kaldırabilir.

Taş kesilmiş kadar Ancak, Paraiba turmalinlerin olağanüstü canlılık kendini ortaya koymuyor. Yönlü, onlar gerçekten sıradışı bir ‘ateş’ sintillasyona ve çok az ışık olduğunda bile yoğun bir şekilde parlamaya görünür. Renk genellikle ‘elektrik’ veya ‘neon’ olarak adlandırılır neden budur. Doğanın bu hazineleri aura aynı zamanda taze ve ruhlu hem de. Bir Paraiba turmalin ‘yüzme havuzu mavisi’ olumlu canlılık ile yanıp söner, ve bunu görmek için bir uzman olmak zorunda değilsiniz.

Onlar keşfetti zaman Paraiba ‘asil tepe’ den güzel cupriferous turmalin kristalleri hemen hemen tüm parçalarının beri Paraiba turmalin, hemen hemen her zaman oldukça küçük. Kırık vardı üzerinde 5 gram ağırlığı ile büyük ham taşlar nadir olduğunu ve sadece çok az kristaller 20 gram aşan bir ağırlık vardı. Bu nedenle sizin için geniş bir Paraiba turmalin bulmak çok olası bir kuyumcu ya da taş tüccar bulunuyor – oldukça dışında aslında birkaç uzman tüccar aslında tüm bu son derece değerli taş nadir sunuyoruz.

Taş dünya güzelliği ve Paraiba turmalinlerin ruhlu renkleri baştan büyüledi. Hiçbir zaman onlar büyük bir popülerlik elde ve bugün dünyanın en çok aranılan ve en pahalı taşlar arasındadır. Fiyatları tırmanmaya devam ediyor, zaten, daha önce, bir turmalin gerçekçi görünüyordu olmazdı bir düzeye ulaşmıştır. Karat başına beş rakam fiyatları Paraiba ince, büyük örnekler için olağanüstü hiçbir şekilde vardır. Doğa kendi renk ve parlaklık bakımından eşsiz bir değerli taş yaratmıştı çünkü çok kısa bir süre içinde, piyasa pozitif, iyice anlaşılabilir ham taşlar, mütevazı kaynağını kadar ıslanmış. Ve ‘tamamen farklı’ bir şey bulma Heitor Dimas Barbosa vizyonu olmadan, biz muhtemelen bile bu konuda asla bilinen olurdu.

Afrika’da Paraiba çok mu?

Açıkçası, bu Paraiba hikayenin sonu olurdu. Ama doğa onun kolunun garip sürprizim var. Bu dünyanın farklı bir parçası olarak ayarlanır rağmen 2001 başından bu yana hikayesi, onun devamı girmiştir. O yıl, Nijerya’dan gelen bazı parlayan mavi-yeşil turmalin aniden ziyade Paraiba sadece gelinceye kadar vardı olanlar gibi, piyasaya çıktı. Bu gerçek bir sansasyon oldu: onlar dikkatli yakma işlemine tabi olmuştu kadar sadece Paraiba turmalinlerin gibi, onların gerçek güzelliği ortaya koymamıştır. Bu onların renkleri dokunmatik çakmak, genel olarak, olduğunu söylemek doğrudur, ancak fark meslekten olmayan pek fark edecek şekildedir. Hatta bilim adamlarının iş fark iki türlü kimyası için, Afrika Paraiba gelen turmalinlerin ve bakır turmalinlerin arasındaki söyledim de özdeştir olabilir hangi özellikleri bulmak için kesip var. İkisi bakır ve manganez onların güzel renk olsun. Peki bu nasıl mümkün olabilir? Paraiba çok Afrika’da şimdi? Tabii ki değil. Ama dünyanın en değerli taşlar birinin bu örnek bizim için kıtasal sürüklenme kanıt bazı göstermek yok. Açıklama almak için ne yapmamız gereken bir dünya atlası almak ve Güney Amerika kıtasının ve Afrika hatlarıyla bir göz olduğunu. Düşüncelerimizi biz doğuya Güney Amerika kıyılarını kayması, biz bir bilmecenin bir parçası gibi Afrika’nın batı kıyılarını uygun olduğunu göreceksiniz. Nijerya, Brezilya’nın kuzey-doğu tarafından güzel sırtını. Böylece Nijerya’dan radyant bakır turmalinler eski kıta uzaklaşmıştı bir süre önce, Paraiba gelenler gibi aynı koşullar altında meydana geldiğini varsayalım olabilir. Bu kadar zor olmasının sebebi başka birini söylemek için mi? Bu taşlar büyüleyici dünyasında büyük bilmece kalır. Taş severler, ancak, sadece piyasadaki göster bir yeşilimsi mavi Afrika turmalinler efsanevi Paraiba turmalinlerin alternatif olarak var olduğu gerçeği sevinin.

 

PARAİBA TURMALİN TAŞI 4.10 KARAT ALTIN YÜZÜK

OTANTİK ALTIN SERİSİ
Paraiba Turmalin Altın
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 14 AYAR ALTIN EL İŞÇİLİĞİ
 • 4.10 KARAT PARAİBA TURMALİN
 • 4.89 GR
 • AFRİKA
 • ÖZEL KUTUSUNDA
 • ÖZEL TASARIM
Ürün Açıklaması Video Tanıtım Yorumlar

14 AYAR ALTIN PARAİBA TURMALİN TAŞI YÜZÜK

OTANTİK TAŞ FARKI İLE KIŞ GÜNEŞİ SERİSİ FATİH BEYİN EN ÖZEL ÇALIŞMALARINDAN BİRİSİ 4.10 KARAT HAS TAŞ MUHTEŞEM IŞILTILI  PARAİBA TURMALİN TAŞI 14 AYAR ALTIN YÜZÜK.ÜRÜNÜMÜZÜN EŞSİZ VE ÖZEL BİR DEĞERİ VARDIR;EŞİ YOKTUR SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR;

ÖZEL YÜZÜKLERİMİZ ALTINDA OTANTİK TAŞ LOGUSU VARDIR….

PARAİBA TURMALİN TAŞI

PARAİBA TURMALİN TAŞI

AFRİKANIN EN DEĞERLİ TAŞLARINDAN BİRİSİDİR PARAİBA TURMALİNİ...

NOT:GİTTİĞİNİZ HER ÖZEL DAVETTE TAŞ KENDİNİ BELLİ EDER…VVS KALİTE DEĞERLİ TAŞLARDAKİ EN ÜST SEVİYEDİR

 

TAŞIN GEMOLOJİK ÖZELLİKLERİ;

GEM TİPİ: Paraiba TURMALİN
RENK: YEŞİL
AĞIRLIK: 4.1
MİKTARI: 1
BOYUT (mm.): 8.1×10.0x6.1
ŞEKLİ: OVAL
AÇIKLIK: IF
IŞILTI: HARİKA
SERTLİK: 9
TEDAVİ: ISIL TEDAVİ VAR
KÖKENİ: AFRİKA

 

 

 

Gökkuşağı taşı olarak ta bilinen doğal taşların en renklisi Turmalin (Tourmaline) genellikle pembeden yeşile doğru değişen renk skalasında bulunur ancak bunun dışında da çeşitli renklere sahip olabilmektedir. Doğada hemen hemen her renkte turmaline rastlanabilmektedir.Bu değerli taşın bilinen bazı renkleri şöyledir; Kırmızı: rubellite (rubelit), Mavi: indicolite,Yeşil: chromolite, Sarı: Kanarya, Yeşil ve Mavi: paraibadır.

Eski bir Mısır inanışına göre turmalin, yeryüzüne çıkarken gökkuşağından geçmiştir. Bu nedenden dolayı da gökkuşağının bütün renklerini barındırdığına inanırlar. Gökkuşağı adı da bu efsaneden gelmektedir. Birden çok renge sahip olan turmalin taşına kedi gözü, ışıkta yeşilden kırmızıya dönene de renk değiştiren denir.
Değerli taşların “yarı değerli taşlar” kategorisinde yer alan turmalin taşı, maddi olarak bir çok taştan daha değerlidir. Uyum ve dengenin simgesi olan bir taştır. Pembe turmalin taşı kadını, yeşil turmalin ise erkeğin dengesini simgeler.Denge taşı olduğundan dolayı özellikle terazi burcunu temsil etmektedir. Özellikle evli kişiler için kullanılması uygun olan taşlardan biridir. Evliliğin 8. ve 38. yılında çiftlerin birbirine hediye olarak vermeleri uygundur.

Turmalin3
Turmalin taşının etki ettiği burçlar boğa, aslan, terazi ve oğlak burcudur. Turmalin taşı Kök, Kalp, Boğaz çakraları ile uyumludur. Mohs sertlik skalasına göre sertliği 7-7,5 arasındadır. Takılarda kullanılması için uygun bir taş olmakla birlikte turmalin kullanılarak yapılan takıların herbiri birbirinden farklı olmaktadır.Bu da turmalinin öne çıkan özelliklerinden birisidir. Taşın bir tanesi, bir diğerinin içerdiği tonun tamamen aynısına sahip değildir. Bu nedenle tarih boyunca Turmalin’in sihirli olduğuna ve takan kimseleri kötü etkilerden koruduğuna inanılmıştır.Turmalin taşı dünya üzerinde Afganistan, Brezilya, Amerika, İtalya, Rusya, Tanzanya, Madagaskar, Ülkemizde: Yozgat-Sarıkaya, Aydın-Çine, Çanakkale ve Karadeniz Bölgesinde çıkarılmaktadır.

Paraiba Turmalin Altın

Paraiba Turmalin Altın

Olumsuz herhangi bir etkisi olmayan Turmalin’in sadece kilo almaya çalışan, zayıflık sorunu olan kişiler tarafından kullanılmaması tavsiye edilmektedir. Turmalin gümüş ya da altına monte edilmiş takılar ile kullanılmalı

Turmalinin en nadir üç türü, dünyanın en kıymetli tasları arasındadır.

Bunlardan ilki, koyu pembe-kan kırmızısı renklisidir. RUBELLİT diye adlandırılır. Rengini veren lityum elementidir.

 

 

Turmalinin keskin yeşil renkli alt türüne Kroma Turmalin adı verilir. Rengini, bünyesinde bulunan Krom ve Vanadyumdan alır. Piyasada daha çok Yeşil Turmalin olarak adlandırılır. Yeşil Turmalin, çoklukla Brezilya Zümrütü adıyla piyasaya sürümektedir.

Gerçek bir hazine olarak kabul edilen, elektrik mavisi (neon) rengindeki PARAİBA-TURMALİN’ dir.

1989 yılında, Heitor Dimas Barbosa isimli bir koleksiyoncu tarafından, Brezilya’nın PARAİBA eyaletindeki bir madende keşfedilmiştir. Adını da bu eyaletten almıştır.

 

Bugün mevcut örnekleri, yalnızca bir futbol sahası büyüklüğündeki bir alandan çıkarılmıştır.Yapısındaki bakır atomlarından kaynaklanan, “elektrik mavisi” veya “neon mavisi” olarak tabir edilen göz alıcı bir renge sahiptir.

Bu denli az bulunması ve alışılmadık güzellikteki rengi, PARAİBA turmalinini dünyanın en kıymetli mücevherleri arasına sokmuştur.

Turmalinin mavi ve kobalt mavi renkli alt türüne İNDİKOLİT adı verilir. Piyasada daha çok Mavi Turmalin olarak adlandırılır.

Turmalinin çok renkli alt türüne Bİ-KOLOR TURMALİN adı verilir. Birbirine paralel halde iki veya daha çok renkli bölümlerden oluşur

Turmalinin yeşil ve beyaz içinde kırmızı renkli alt türüne WATERMELON TURMALİN adı verilir.

Bu renkler iç içe bantlar halinde birbirini sarar. Bu görüntüyü verecek biçimde dilimler halinde kesilir.

KEDİGÖZÜ TURMALİN, mavi, indigo veya yeşil renkli fakat renk değiştiren yapıya sahip alt türüdür.

KANARYA TURMALİN, parlak sarı renkli alt türüdür.

ŞORL, Turmalinin siyah renkli alt türüdür. SİYAH TURMALİN diye de adlandırılmaktadır. Demir ağırlıklıdır. Görünümü opaktır.

Elektriksel niteliktedir, artı ve eksi kutupları vardır. Kimyasal formülü NaFe3(Al,Fe)6Si6O18(BO3)3(OH)4 şeklindedir.

DRAVİT, turmalinin kahve renkli alt türüdür. Magnezyum ağırlıklıdır. Kimyasal formülü NaMg3(Al,Fe)6Si6O18(BO3)3(OH)4 şeklindedir.

Yakın zamanda Zambiya ve Pakistan’da bulunmuştur. Siyaha yakın koyu kahverengi ve OPAK görünümdedir. Şu anda kahverengiye yakın sarı-portakal veya sarı-yeşil renklileri de bulunmaktadır.

Turmalin, elmas tozu ile cilalanır.

Kimyasal Formülü Na(Mg,Fe,Li,Al,Mn,)3Al6(BO3)3Si6O18(OH,F)4 olmakla birlikte bünyesinde eser oranda Cr, V, Ca, K mineralleri de bulunu.

 

Paraiba Federal Brezilyalı Devlette Mina da Batalha Bunlar cupriferous turmalinler, küçük nadir ve değerli. Dünyanın herhangi bir başka taş bulunmayan yeşil renge kadar ruhlu turkuaz gibi vardır. Bu efsanevi find seçkinlik bu nadir değerli taşlar gerçek hazineler yapar.

Paraiba – olağanüstü canlılıkta yeşil tonları, mavi ile bir taşın adıdır için kelime severler için özel bir hayranlık vardır. Bu 1980’lerde demek ki, çok yakın zamana kadar keşfedilmiş değildi. Heitor Dimas Barbosa: Dünya bir adam ve bu eşsiz taş keşfi için teşekkür etmek onun sarsılmaz inancı vardır. Yorulmadan, o ve onun yardımcıları Paraiba Federal Brezilyalı Devlette bazı mütevazı tepelerin pegmatite galerilerde kazma yıl geçirdi.

Heitor Dimas Barbosa taşlar için arayan sadece birinden daha fazla oldu: ve dışında o bile bir şey arıyor değildi bundan varlığı olan zaten kanıtlamış olmuştu. Ünlü bugün – – O ‘tamamen farklı’ bir şey bulmak için gidiyordu adam bir yere ‘Paraiba tepe’ altında kesinlikle ikna oldu. Ve hemen o oldu. 1981 yılında, eski, harap bir açık ocak madeni kazı için ilk hazırlıklar başladı.

 

Başarı olmadan – O sert zemin delinmiş sonra başka bir derin delik vardı. Ama aniden, beş ve bir buçuk yıl ilk kürekle bir kesimden sonra, bir turmalin bulgunun ilk işaretleri galerileri, kuyusu ve tünellerin arapsaçı de kendini gösterdi. İnsanlar şimdiye kadar sadece hayal etmek mümkün olmuştu hangi renkleri – Son olarak, 1989 sonbaharında, iyi turmalin kristallerinin bir avuç birçok galeri birinden gün ışığına getirildi. Ne yazık ki, sadece o zaman, tüm zamanların, ‘Paraiba turmalinlerin babası’ bir hastalık üzerinde yol alırken ve madende mevcut olması mümkün değildi. Nitekim ham kristaller onları gördükten onun olmadan satıldı! Find kelime etrafında var vardı, madende çılgınca bir etkinlik dönemi vardı. Bir beş yıl daha, şimdi ünlü tepe, 200 metre genişliğinde ve 65 metre yüksekliğinde, sadece 400 metre uzunluğunda, penye, ve hatta yerlerde yerle. Ama hiçbir şey için oldu. Daha buluntular yapılacaktır herhangi bir beklenti artık neredeyse yoktur.

Bu fark bakır bulunuyor

Brezilya turmalinlerin klasik ülkedir. Bu görkemli taş grubun üyeleri hemen gökkuşağının tüm renkleri gelir. Uzun bir süre için, ancak, parlak bir turkuaz eksik – yani, Paraiba bu değerli mevduat keşfine kadar.

Normal olarak, demir, manganez, krom ve vanadyum turmalinlerin içinde güzel rengi verir unsurlardır. Paraiba turmalin ise farklıdır: bakır görkemli renk, önce bir turmalin gözlenmiştir olmamıştı bir eleman borçludur. Gerçekten de tamamen kendi ağırlığının makul bir oranda bakır oluşur. Ama bilim adamları da genellikle manganez içerdiğini keşfettiler.

Gök mavisi, mavi safir, çivit, mavimsi-mor, ve mor zümrüt yeşili, turkuaz: Paraiba turmalin, bu iki unsur arasındaki etkileşim fascinatingly güzel renkler çeşitli doğurur. Bakır ve manganez karışımı içinde belirli oranlar da sinyallerini mavi mor soluk gri neden olabilir. Mor ve kırmızı tonları Manganez tarafından neden ise yüksek konsantrasyonlarda bakır, gıptayla radyant mavi, turkuaz ve yeşil renkleri sorumlu değildir. Yanma tekniği ile, deneyimli kesiciler sadece bir saf bakır renkli kalır sonucu, kırmızı renk bileşenlerini ortadan kaldırabilir.

Taş kesilmiş kadar Ancak, Paraiba turmalinlerin olağanüstü canlılık kendini ortaya koymuyor. Yönlü, onlar gerçekten sıradışı bir ‘ateş’ sintillasyona ve çok az ışık olduğunda bile yoğun bir şekilde parlamaya görünür. Renk genellikle ‘elektrik’ veya ‘neon’ olarak adlandırılır neden budur. Doğanın bu hazineleri aura aynı zamanda taze ve ruhlu hem de. Bir Paraiba turmalin ‘yüzme havuzu mavisi’ olumlu canlılık ile yanıp söner, ve bunu görmek için bir uzman olmak zorunda değilsiniz.

Onlar keşfetti zaman Paraiba ‘asil tepe’ den güzel cupriferous turmalin kristalleri hemen hemen tüm parçalarının beri Paraiba turmalin, hemen hemen her zaman oldukça küçük. Kırık vardı üzerinde 5 gram ağırlığı ile büyük ham taşlar nadir olduğunu ve sadece çok az kristaller 20 gram aşan bir ağırlık vardı. Bu nedenle sizin için geniş bir Paraiba turmalin bulmak çok olası bir kuyumcu ya da taş tüccar bulunuyor – oldukça dışında aslında birkaç uzman tüccar aslında tüm bu son derece değerli taş nadir sunuyoruz.

Taş dünya güzelliği ve Paraiba turmalinlerin ruhlu renkleri baştan büyüledi. Hiçbir zaman onlar büyük bir popülerlik elde ve bugün dünyanın en çok aranılan ve en pahalı taşlar arasındadır. Fiyatları tırmanmaya devam ediyor, zaten, daha önce, bir turmalin gerçekçi görünüyordu olmazdı bir düzeye ulaşmıştır. Karat başına beş rakam fiyatları Paraiba ince, büyük örnekler için olağanüstü hiçbir şekilde vardır. Doğa kendi renk ve parlaklık bakımından eşsiz bir değerli taş yaratmıştı çünkü çok kısa bir süre içinde, piyasa pozitif, iyice anlaşılabilir ham taşlar, mütevazı kaynağını kadar ıslanmış. Ve ‘tamamen farklı’ bir şey bulma Heitor Dimas Barbosa vizyonu olmadan, biz muhtemelen bile bu konuda asla bilinen olurdu.

Afrika’da Paraiba çok mu?

Açıkçası, bu Paraiba hikayenin sonu olurdu. Ama doğa onun kolunun garip sürprizim var. Bu dünyanın farklı bir parçası olarak ayarlanır rağmen 2001 başından bu yana hikayesi, onun devamı girmiştir. O yıl, Nijerya’dan gelen bazı parlayan mavi-yeşil turmalin aniden ziyade Paraiba sadece gelinceye kadar vardı olanlar gibi, piyasaya çıktı. Bu gerçek bir sansasyon oldu: onlar dikkatli yakma işlemine tabi olmuştu kadar sadece Paraiba turmalinlerin gibi, onların gerçek güzelliği ortaya koymamıştır. Bu onların renkleri dokunmatik çakmak, genel olarak, olduğunu söylemek doğrudur, ancak fark meslekten olmayan pek fark edecek şekildedir. Hatta bilim adamlarının iş fark iki türlü kimyası için, Afrika Paraiba gelen turmalinlerin ve bakır turmalinlerin arasındaki söyledim de özdeştir olabilir hangi özellikleri bulmak için kesip var. İkisi bakır ve manganez onların güzel renk olsun. Peki bu nasıl mümkün olabilir? Paraiba çok Afrika’da şimdi? Tabii ki değil. Ama dünyanın en değerli taşlar birinin bu örnek bizim için kıtasal sürüklenme kanıt bazı göstermek yok. Açıklama almak için ne yapmamız gereken bir dünya atlası almak ve Güney Amerika kıtasının ve Afrika hatlarıyla bir göz olduğunu. Düşüncelerimizi biz doğuya Güney Amerika kıyılarını kayması, biz bir bilmecenin bir parçası gibi Afrika’nın batı kıyılarını uygun olduğunu göreceksiniz. Nijerya, Brezilya’nın kuzey-doğu tarafından güzel sırtını. Böylece Nijerya’dan radyant bakır turmalinler eski kıta uzaklaşmıştı bir süre önce, Paraiba gelenler gibi aynı koşullar altında meydana geldiğini varsayalım olabilir. Bu kadar zor olmasının sebebi başka birini söylemek için mi? Bu taşlar büyüleyici dünyasında büyük bilmece kalır. Taş severler, ancak, sadece piyasadaki göster bir yeşilimsi mavi Afrika turmalinler efsanevi Paraiba turmalinlerin alternatif olarak var olduğu gerçeği sevinin.