OTANT�K TA�

DOĞAL İRAN NİŞABUR FİRUZE TAŞI YÜZÜK (SPİDER)

OTANTİK YÜZÜKLER
Firuze Taşı Yüzük
Fiyatı      :      SATILDI TL
[dpsc_display_product]
Ürünün Özellikleri
 • 8.45 KARAT SPİDER
 • 9.45 GR
 • 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ
 • AYNI GÜN KARGO
 • EŞİ YOKTUR
 • İRAN NİŞABUR FİRUZESİ
 • KDV DAHİL
 • ÖZEL KUTUSUNDA

Tüm taşların en efsanevi olan Turkuaz kristali , şifalı mineraller dünyasında rock yıldızı statüsüne ulaştı. Göz kamaştırıcı mavi-yeşil tonu, MÖ 6000 civarında eski Mısır’da, King Tut ve Kleopatra’nın sevdikleri için koruyucu muska ve kraliyet blingine dahil edildiği bir görünüm kazandı. Çıkarılacak ilk değerli taşlardanbiri olan Turkuaz kristal anlamı, Yerli Amerikalılar tarafından cennet ve Dünya arasında bir bağlantı oluşturmak için güçlü bir şifa aracı olarak kullanılan kutsal bir taş olarak kabul edildi. Hücresel düzeyde, bu hepsi bir arada taş usta bir şifacı olarak kabul edilir, çünkü dünyayı iyileştirmek için en yüksek aşk titreşimi olan ruhsal süper yiyeceklerin enerjik bir akışını teşvik eder .

Firuze Taşı Yüzük

Firuze Taşı Yüzük

Kristal iyileşmesinde, Turkuaz kristal taş anlamı kişisel koruma ile ilişkilidir, bu da onu savaşa giren eski savaşçılar için popüler bir koruyucu kalkan haline getirir. Turkuaz kristalinin parlak ve çarpıcı tonu, Aztekler’in tören maskelerinde ve savaş teçhizatında keşfedildi; bu, olumsuz güçlere karşı kişisel koruma sağlama yeteneği için bu dekoratif taşı saygılandıran bir kabile. Antik çağlarda, istilacı yağmacılara ve diğer antik zorluklara karşı bir koruma görevi gördü. Pers efsanesine göre, Turkuaz kristal taşının yeni ayın ışığını yansıttığında iyi şans getirdiğine inanılıyordu.

Binlerce yıldır kullanılan koruyucu bir taş olan Turkuaz, eski duygusal yaralar ve kronik stresle çatlamış bir kalbe manevi melisadır. Modern yaşam bir Game of Thrones bölümü olmayabilir, ancak kaş büyütme anlarından pay alıyor. Yolculuğunuzda nerede olursanız olun, Turkuaz’ın ruhsal bir çölde hoş geldiniz vahası olmasına izin verin, su ve havanın hayat veren unsurlarıyla bağlantılı enerjik titreşimlere sahip bir taş.

‘Türk’ kelimesi için Fransızca, Turkuaz kristal anlamı, Türkiye’den Batı Avrupa’ya bu değerli taşı getiren İpek Yolu’nun eski esnaf yolları sayesinde kıtalarda iyi biliniyordu. Turkuaz hızla Avrupa’nın tostu haline geldi ve Marie-Louise’e ve kocası Napolyon I’in düğün hediyesi olan kraliyet taçlarına kadar takip edilebilen kraliyet soyuna dönüştü.

OTANİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE %100 DOĞAL 925 AYAR EL İŞÇİLİĞİ 8.45 KARAT SPİDER İRAN NİŞABUR FİRUZE TAŞI YÜZÜK ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR;SEVDİKLERİNİZ İÇİN ÖZEL BİR HEDİYE

İşte ilginç bir tarihi tidbit: Turkuaz kristal taşının canlı ve ayırt edici renkleri, Hindistan’daki Taj Mahal dahil olmak üzere kutsal sitelerin dekoratif cephelerine bir renk katıyor. Bakır ve demir içeriğine bağlı olarak mavi-yeşil tonlarında değişen Turkuaz kristal anlamı, bir ada cenneti çevreleyen göz kamaştırıcı suların görüntüsünü uyandıran parlak renktir. Emerald’a benzer şekilde, bu kristal dünyanın yüzeyini selleyen okyanusları sembolize eder. Ancak bu taşı öne çıkaran şey, doğal örümcek örgüsü deseni, demir oksit birikintileri sayesinde çarpıcı bir görsel efekt.

Turkuaz Özellikleri

Turkuaz’ı partiye getirin ve daima arkanızda olan bir kanatçıya sahip olun. Kuvars ve tıpkı elektronik ve saatlere güç verme yeteneği gibi, Turkuaz kristal iyileştirme özellikleri programlanabilir, bu da belirli iyileştirme niyetlerini belirleyerek en yüksek titreşiminizde sallanmanıza olanak tanır. Sağlık ve bolluk için iyi bir şans cazibesi, enerji merkezlerinizi yeniden hizalamak ve daha yüksek bir bilince giden yolu temizlemeye yardımcı olmak için Turkuaz’ı kullanın.

Turkuaz kristal özelliklerinin günlük meditasyonunuza dahil ederek etkilerini geliştirirken huzur ve sakinlik terapötik faydalarının tadını çıkarın. Bu büyülü taşla daima suyun iyileştirici enerjisine, gezegeni sürdüren yaşam veren elemente ve yaşamın kökenine bağlı kalın. Sadece taşa bakıp “İyileştim” gibi olumlu onaylar söyleyerek, Turkuaz’ı yakın tutun ve evrenin sonsuz

Firuze Taşı Özellikleri

Firuze Taşı Özellikleri

olanaklarının kilidini açmak için kullanın.

Göz alıcı ve canlı Turkuaz takılar, kıyafetinize bir renk katar ve temel, günlük bir gardıropa hoş bir parlaklık getirir. Ayrıca tüm çakra merkezlerine enerji vererek ruhları kaldırır ve refahı arttırır. Harika görün ve kalbi iyileştir. Bu, geride alabileceğimiz 2’si 1 arada moda ifadesi. Turkuaz hayatınıza girerse, iyileştirici güçlerine ihtiyacınız olduğunu gösteren bir işarettir. Ruhunuz için bir çoklu vitamin gibi, Turkuaz kristali size yenilenmiş bir özgüven duygusundan gelen karizmatik bir ışıltı verme söz konusu olduğunda bir mücevherdir.

Kalbinizle Turkuaz’dan yapılmış bir kolye giyin ve olumlu, yaşamı onaylayan hislerinin iyileştirici etkilerini hissedin. Bir tatil cenneti ve çarpıcı suları olan Turkuaz, mutlu yerinizin güzel bir hatırlatıcısıdır, dünyanızda esebilecek duygusal fırtınaları yatıştırmak için manevi bir ninni. Turkuaz şifa özellikleri ile meditasyon yapın ve onun meşhur huzur nehrinde hayalinizle yüzdüğünüzde huzurlu bir rahatlama durumuna girin.Turquoise opak, mavi-yeşil bir mineral a, hidratlanmış fosfat ve bakır ve alüminyum ile, kimyasal formül , Cu , Al 6 ( PO 4 ) 4 ( OH ) 8 · 4 H 2 O . İnce kalitelerde nadir ve değerlidir ve eşsiz tonu sayesinde binlerce yıldır değerli taş ve süs taşı olarak ödüllendirilmiştir . Diğer birçok opak taş gibi, turkuaz da tedavi, taklit ve sentetik pazarına girişle devalüe edilmiştir.

Değerli taş birçok isimle biliniyor. Yaşlı Pliny olarak mineral anılacaktır callais (den Antik Yunan κάλαϊς ) ve Aztekler olarak biliyordum chalchihuitl . [4] Turkuaz kelimesi 17. yüzyıla dayanır ve “Türk” anlamına gelen Fransız turquois’ten türetilmiştir, çünkü mineral Avrupa’ya ilk olarak Türkiye üzerinden , İran’ın tarihi Horasanındaki madenlerden getirilmiştir . [2] [3] [4] [5]

Özellikler
Turkuazın en iyisi 6’nın hemen altında veya pencere camından biraz daha fazla maksimum Mohs sertliğine ulaşır . [2] Karakteristik olarak bir kriptokristalin mineral olan turkuaz neredeyse hiç tek bir kristal oluşturmaz ve tüm özellikleri oldukça değişkendir. X-ışını difraksiyon olan test gösterir kristal sistemi olduğu triklinik . [3] [6] Daha düşük sertlik ile daha düşük özgül ağırlık (2.60-2.90) [3] ve daha fazla gözeneklilik gelir ; bu özellikler tane boyutuna bağlıdır. parıltıturkuaz tipik olarak mumsu ila subvitrözdür ve saydamlığı genellikle opaktır, ancak ince kesitlerde yarı saydam olabilir. Renk, beyazdan toz mavisine gök mavisine ve mavi-yeşilden sarımsı yeşile kadar değişen mineralin diğer özellikleri kadar değişkendir. Mavi, idiyokromatik bakır ile ilişkilendirilirken , yeşil demir safsızlıklarının (alüminyum yerine) veya dehidrasyonun sonucu olabilir .

Kırılma endeksi turkuaz (ölçülen sodyum ışık, 589.3 nm ), yaklaşık 1.61 veya 1.62 olan; bu, turkuazın neredeyse değişmeyen polikristalin doğası nedeniyle bir gemolojik refraktometrede tek bir okuma olarak görülen ortalama bir değerdir . Nadir tekli kristallerden 1.61-1.65 ( çift kırılma 0.040, çift eksenli pozitif) değeri alınmıştır. Bir absorpsiyon spektrumu , aynı zamanda, elde tutulan bir ile elde edilebilir spektroskoba 432 nm ‘de bir hat ve 460 nm’ de, zayıf bir bant (bu en güçlü yansıyan ışık ile görülür) ‘ye. Uzun dalga ultraviyole ışığı altında , turkuaz bazen floresan olabiliryeşil, sarı veya parlak mavi; kısa dalga ultraviyole ve X-ışınları altında inerttir .

Turkuaz, ısıtılmış hidroklorik asit hariç hepsinde çözünmez . Bu çizgi , bir mavimsi beyaz soluk olduğu ve kırık bir konkoidal , [3] bir mumlu ayrılan parıltı . Diğer taşlara göre düşük sertliğine rağmen, turkuaz iyi bir cila alır. Turkuaz ayrıca pirit benekleri ile karabiber veya koyu renkli, limonit damarı ile serpiştirilebilir .

Formasyon

Bu bölüm , doğrulama için ek alıntılara ihtiyaç duyuyor . Yardım edin bu yazıyı iyileştirmek tarafından güvenilir kaynaklara alıntıları ekleyerek . Kaynaksız malzeme itiraz edilebilir ve kaldırılabilir.

“Big Blue” dan numune büyük turkuaz bakır madeninde de Cananea , Sonora , Meksika
İkincil bir mineral olarak , turkuaz , önceden var olan minerallerin ayrışması ve oksidasyonu sırasında asidik sulu çözeltilerin süzülmesinin etkisi ile oluşur. Örneğin bakır, kalkopirit gibi birincil bakır sülfürlerden veya ikincil karbonatlar malakit veya azuritten ; alüminyum feldispattan türetilebilir ; ve apatitten fosfor . Turkuaz tipik olarak kurak bölgelerde, boşlukları doldururken veya sararken ve tipik olarak yüksek oranda değişmiş volkaniklerde kırıklarda bulunduğundan iklim faktörleri önemli bir rol oynamaktadır. genellikle limonit ve diğer demir oksitlerle ilişkili kayalar . In Güneybatı Amerika Birleşik Devletleri turkuaz hemen hemen her zaman içinde veya çevresinde bakır sülfit yataklarının ayrışma ürünleri ile ilişkili potasyum -feldspar taşıyan porfirik İntruzifler . Bazı durumlarda alunit , potasyum alüminyum sülfat, önemli bir ikincil mineraldir. Tipik olarak turkuaz mineralizasyonu, 20 metreden (66 fit) daha az nispeten sığ bir derinlikle sınırlıdır, ancak ikincil çözeltilerin daha fazla nüfuz ettiği veya su tablasının derinliğinin daha büyük olduğu daha derin kırık bölgeleri boyunca meydana gelir .

Firuze Taşı Faydaları

Firuze Taşı Faydaları

Turkuaz neredeyse her zaman kriptokristalin ve masiftir ve kesin bir dış şekil almaz. Kristaller, mikroskobik ölçekte bile son derece nadirdir. Tipik olarak form, alışkanlık olarak damar veya kırık dolgusu, nodüler veya botryoidaldir . Sarkıt formları bildirilmiştir. Turkuaz aynı zamanda feldspat, apatit, diğer mineraller ve hatta fosillerin yerini de taklit edebilir . Odontolit , tarihsel olarak demir fosfat vivianit gibi turkuaz veya benzer fosfat mineralleri tarafından değiştirildiği düşünülen fosil kemik veya fildişi . Krizokol gibi diğer ikincil bakır mineralleri ile etkileşim de yaygındır.Turkuaz, dünyanın en eski mücevherlerinden biridir. Arkeolojik kazılar, eski Mısır yöneticilerinin kendilerini turkuaz mücevherlerle süslediklerini ve Çinli zanaatkârların 3000 yıldan fazla bir süre önce oyduklarını ortaya koydu. Turkuaz, Tibet’in ulusal mücevheridir ve uzun zamandır sağlık, iyi şans ve kötülükten korunmayı garanti eden bir taş olarak kabul edilmektedir.

Mücevher adı Fransız ifade pierre turquilerinden veya “Türk taşı” ndan geliyor. On üçüncü yüzyılda ortaya çıkan isim, malzemenin Avrupa’ya ilk kez Türk kaynaklarından geldiği gerçeğini yansıtıyor.

Turkuaz, ABD’nin güneybatısındaki Kızılderili kabileleri için törensel bir mücevher ve değişim aracıydı. Takı ve tılsımlarında da kullandılar. Apaçi, bir yay veya ateşli silahla tutturulmuş turkuazın bir avcının veya savaşçının doğruluğunu artırdığına inanıyordu.

Gümüş Tokalı Turkuaz
Turkuaz ve gümüş toka ve süslemeler bu deri kemere Güneybatı bir hava katıyor.
Turkuaz bol miktarda bulunur ve çok çeşitli boyutlarda mevcuttur. Boncuklar, cabochons, oymalar ve kakmalar için kullanılır. Tüketiciler tarafından iyi bilinmesine rağmen, ana kuyumculuk endüstrisindeki popülerliği gelir ve gider. En büyük ve en kalıcı pazar Güneybatı Amerika’dadır. Aynı zamanda, o bölgenin gizemi ve romantizminin yanı sıra gökyüzünün mavisi tarafından büyülenen müşteriler arasında da popülerdir.

Cennet kuşu
Turkuaz bu büyüleyici “Cennet Kuşu” nda safir, oyulmuş zümrüt, yakut ve elmaslarla birleşiyor. Bu 18 ayar altın klipsli broş, 1940’ların ortalarında yapıldı. – © GIA & Tino Hammid, özel koleksiyoncu
Amerika Birleşik Devletleri’nde, turkuaz Aralık ayı için doğum taşlarından biridir. (Zirkon o ay için diğer seçenektir).
Oluşumu

İle matris içinde Massive Kingman mavi turkuaz kuvars dan Mineral Park madeninde , Arizona , ABD
Turkuaz mayınlı ilk taşlar arasındaydı ve bazıları hala bugüne kadar çalışmış olsa da birçok tarihi yer tükendi. Bunların tümü, mevduatların sınırlı kapsamı ve uzaklığı nedeniyle genellikle mevsimsel olan küçük ölçekli operasyonlardır. Çoğu az el ile veya hiç mekanizasyon olmadan elle çalıştırılır. Bununla birlikte, turkuaz, özellikle ABD’de büyük ölçekli bakır madenciliği faaliyetlerinin bir yan ürünü olarak geri kazanılmaktadır.
Nishapur , İran’da turkuaz kesme ve taşlama , 1973
İran
İran en az 2000 yıldır önemli bir turkuaz kaynağı olmuştur. Başlangıçta tarafından seçildi İranlılar ” pērōzah “zafer” anlamına gelen” ve daha sonra Araplar “olarak adlandırılan fayrūzah ” gibi modern Farsça telaffuz edilir ” fīrūzeh “. İran mimaride, mavi turkuaz kapsayacak şekilde kullanılmıştır kubbeleri arasında saraylar onun yoğun mavi renk yeryüzü sembolü de olduğu için. [ alıntı gerekli ]
İran’dan Farsça turkuaz
Bu tortu doğal olarak mavidir ve dehidrasyon nedeniyle ısıtıldığında yeşile döner. Bu mayın delik deşik bölgeye sınırlıdır Nişabur ait 2012 m (6601 ft) dağ tepe Ali-mersai yakın Meşhed , başkenti Horasan Eyaleti , İran . Bir yıpranmış ve kırık trakit hem bulunan turkuaz, ev sahipliği yerinde limonit ve kumtaşı tabakalar arasında ve içinde scre dağın tabanında. Bu çalışmalar Sina Yarımadası’nınkilerle birlikte bilinen en eski eserlerdir . [5] İran da içinde turkuaz madenleri vardır Semnan ve Kerman iller.

Turkuaz Firuze Taşı Yüzük

Turkuaz Firuze Taşı Yüzük

Yana en az Birinci Hanedanı (3000 M.Ö. olarak) eski Mısır ve muhtemelen daha önce, sonra turkuaz tarafından kullanılmıştır Mısırlılar edildi ve mayınlı içinde onlar tarafından Sina Yarımadası . Bu bölge yerli Monitu tarafından Turkuaz Ülkesi olarak biliniyordu . Yarımadasında altı mayın, hepsi bir 650 km bir alanı kapsayan, onun güneybatı kıyısında bulunmaktadır 2 (250 sq mi). Bu madenlerin en önemlileri tarihi bir bakış açısıyla Serabit el-Khadim ve Wadi Maghareh, bilinen en eski mayınlar arasında olduğuna inanılıyor. Eski maden, Tanrı Hathoruna adanmış eski bir tapınaktan yaklaşık 4 kilometre uzaklıktadır .

Turkuaz, bazalt tarafından örtülen veya aslen kumtaşı içinde bulunur . Bölgede bakır ve demir işçiliği bulunmaktadır. Büyük ölçekli turkuaz madenciliği bugün karlı değil, ancak yataklar ev yapımı barut kullanarak Bedevi halkları tarafından ara sıra taşocağı olarak taşınıyor . [ alıntı gerekli ] Yağmurlu kış aylarında madenciler ani su baskını riskiyle karşı karşıya; kuru mevsimde bile gelişigüzel sömürülen kumtaşı maden duvarlarının çökmesinden ölüm meydana gelebilir. Sina malzemesinin rengi tipik olarak İran malzemesinden daha yeşildir, ancak kararlı ve oldukça dayanıklı olduğu düşünülmektedir. Genellikle “Mısır turkuaz” olarak adlandırılan Sina materyali tipik olarak en yarı saydamdır ve büyütme altında yüzey yapısının diğer yerlerden malzemede görülmeyen koyu mavi disklerle biberlendiği ortaya çıkar.
Seçmeler Ancestral Pueblo (Anasaziler) turkuaz ve turuncu Arjilit gelen kakma parçaları Chaco Canyon , New Mexico , ABD (tarihli c. 1020-1140) tipik renk aralığını göstermek ve Amerikan turkuaz Yalnız parankim. Bazıları muhtemelen Los Cerrillos’tan geldi .
Amerika Birleşik Devletleri

Smithsonian Müzesi’ndeki New Mexico , ABD’deki Los Cerrillos’tan güzel bir turkuaz örneği . Cerrillos turkuaz, İspanyol fetihinden önce Yerli Amerikalılar tarafından yaygın olarak kullanıldı.

Bisbee turkuaz genellikle sert çikolata kahverengi renkli bir matrise sahiptir.

İşlenmemiş turkuaz, Nevada, ABD. Austin, McGinness Madeni’nden kaba külçeler. Mavi ve yeşil cabochons spiderweb, Bunker Hill Mine, Royston gösterilen
Southwest ABD turkuaz önemli bir kaynağıdır; Arizona , Kaliforniya ( San Bernardino , İmparatorluk , Inyo ilçeleri), Colorado ( Conejos , El Paso , Göl , Saguache ilçeleri), New Mexico ( Eddy , Grant , Otero , Santa Fe ilçeleri) ve Nevada ( Clark , Elko , Esmeralda County , Eureka) ,Lander , Mineral County ve Nye ilçeleri) özellikle zengindir. Kaliforniya ve New Mexico yatakları Kolomb öncesi Yerli Amerikalılar tarafından bazıları yerel, bazıları ise merkezi Meksika’ya kadar olan taş aletler kullanılarak çıkarıldı . Cerrillos , New Mexico’nun en eski madenlerin yeri olduğu düşünülmektedir; 1920’lerden önce devlet ülkenin en büyük üreticisi idi; bugün az çok tükenmiş durumda. California’da, Apache Kanyonu’nda bulunan sadece bir maden bugün ticari kapasitede faaliyet göstermektedir.

Turkuaz damar veya dikiş dolguları ve kompakt külçeler halinde oluşur; bunlar çoğunlukla küçüktür. İran malzemesini hem renk hem de dayanıklılık bakımından rakip olan bazen oldukça ince malzeme bulunurken, Amerikan turkuazının çoğu düşük derecelidir (“tebeşir turkuaz” olarak adlandırılır); yüksek demir seviyeleri, yeşillik ve sarıların baskın olduğu anlamına gelir ve turkuazın işlenmemiş durumunda tipik olarak kırılabilir bir kıvam, mücevherlerde kullanılmasını engeller .

Arizona şu anda değere göre en önemli turkuaz üreticisidir. [5] Çeşitli madenler ikisi kendilerine özgü renk ve kalite için ünlü ve sektördeki en iyi olarak kabul devlet var: uyumak Güzellik Maden Globe Ağustos 2012’de turkuaz madencilik durdurdu mayın tüm cevheri göndermek için seçtik kırıcı ve dünya pazarında bakırın yükselen fiyatı nedeniyle bakır üretimine yoğunlaşmak. İşlenmemiş doğal Uyuyan Güzel turkuazın fiyatı, madenin kapanışından bu yana çarpıcı bir şekilde arttı. Kingman2015 yılı itibariyle maden hala şehir dışındaki bakır madeninin yanında faaliyet göstermektedir. Diğer mayınlar Blue Bird madeni, Castle Dome ve Ithaca Zirvesi’dir, ancak yüksek operasyon maliyeti ve federal düzenlemeler nedeniyle çoğunlukla aktif değildir. Phelps Dodge Lavanta Pit mayın Bisbee 1974 yılında durduruldu ve turkuaz yüklenici yoktu. Tüm Bisbee turkuaz mayınlı “öğle kova” oldu. Madencilerin yemek kovalarındaki bakır cevheri madeninden çıktı. Morenci ve Turkuaz Zirvesi etkin değil veya tükenmiş.

Firuze Yüzük

Firuze Yüzük

Nevada , önemli miktarlarda turkuaz veren 120’den fazla mayınla ülkenin diğer büyük üreticisidir. ABD’nin başka yerlerinden farklı olarak, Nevada madenlerinin çoğu esas olarak mücevher turkuazları için çalışılmış ve diğer madencilik operasyonlarının bir yan ürünü olarak çok az şey geri kazanılmıştır. Nevada turkuazları külçe , kırık dolguları ve breşlerde parçacıklar arasındaki çimento dolgu boşlukları olarak bulunur. Nevada yataklarının jeolojisi nedeniyle, üretilen malzemenin çoğu sert ve yoğundur, hiçbir işleme veya iyileştirmeye gerek duyulmayacak kadar kalitelidir. Eyaletteki hemen hemen her ilçe biraz turkuaz verirken, baş yapımcılar Lander ve Esmeralda ilçelerinde. Nevada’daki turkuaz yatakların çoğu , devletin itme faylanma bölgesi ile çakışan geniş bir tektonik aktivite kuşağı boyunca meydana gelir . Bu grev yaklaşık 15 bir yatak en ° ve kuzey kesiminde uzanan Elko İlçe Kaliforniya sınır güneybatı aşağı güneye, Tonopah . Nevada, farklı matris desenlerinin geniş bir renk çeşitliliğini ve karışımlarını üretti; Nevada’dan turkuaz, mavi, mavi-yeşil ve yeşilin çeşitli tonlarında geliyor. Bu olağandışı renkli turkuazın bazıları önemli çinko ve demir içerebilir, bu güzel parlak yeşil ila sarı-yeşil tonlarının sebebidir. Yeşil ila yeşil-sarı tonlarının bazıları aslında , turkuaz görünümüne benzer ikincil fosfat mineralleri olan varisit veya faustit olabilir . Nevada malzemesinin önemli bir kısmı, “örümcek ağı matrisi” olarak adlandırılan şeyi üreterek, genellikle çekici kahverengi veya siyah limonit damarı ile de dikkat çekmektedir. Nevada yataklarının birçoğu ilk kez Yerli Amerikalılar tarafından işlenirken, [ hangisi? ] toplam Nevada1870’lerden bu yana turkuaz üretiminin, Carico Gölü madeninden yaklaşık 400 kısa ton (360 t) dahil olmak üzere 600 kısa tondan (540 t) fazla olduğu tahmin edilmektedir. Artan maliyetlere rağmen, Nevada’daki Lander County’deki Godber, Orvil Jack ve Carico Gölü madenleri, Mineral İlçesindeki Pilot Dağ Madeni ve Royston ve Candelaria’daki çeşitli mülkler de dahil olmak üzere bir dizi turkuaz mülkte küçük ölçekli madencilik işlemleri devam ediyor Esmerelda İlçesi. [7]

1912 yılında farklı ve tek kristal turkuaz ilk depozito keşfedildi Lynch İstasyonu , Campbell County , Virginia . Ana kaya üzerinde bir delme oluşturan kristaller çok küçüktür; 1 mm (0,04 inç) büyük kabul edilir. 1980’lere kadar Virginia’nın farklı kristallerin tek kaynağı olduğu düşünülüyordu; şimdi en az 27 başka yer var. [ alıntı gerekli ]

Kârları telafi etmek ve talebi karşılamak için bazı Amerikan turkuazları belirli bir dereceye kadar tedavi edilir veya geliştirilir . Bu tedaviler zararsız ağda ve boyama ve emprenye gibi daha tartışmalı prosedürleri içerir (bkz. İşlemler ). Herhangi bir işleme veya değişikliğe ihtiyaç duymayacak kadar yüksek kalitede malzemeler üreten bazı Amerikan madenleri vardır. Gerçekleştirilen bu tür tedaviler, materyalin satışı sırasında alıcıya açıklanmalıdır.

Diğer kaynaklar
Turkuaz tarih öncesi eserler (boncuklar) siteleri beşinci bin, M.Ö. beri bilinmektedir Doğu Rodoplarda içinde Bulgaristan sırasında muhtemelen ilişkili ham malzeme kaynağı – Spahievo kurşun-çinko cevheri alan. [8]

Çin 3.000 yıl veya daha uzun bir süredir küçük bir turkuaz kaynağı olmuştur. Gem kaliteli malzeme, sıkı nodüller halinde, parçalanmış, silisli bulunan kireç arasında Yunxian ve Zhushan , Hubei ili. Ek olarak, Marco Polo günümüzdeki Sichuan’da bulunan turkuaz bildirdi . Çoğu Çin malzemesi ihraç ediliyor, ancak yeşim benzeri bir şekilde çalışan birkaç oymalar var. In Tibet , mücevher kalitesinde mevduat ileri sürülen dağlarında mevcut Derge ve Nagari-Khorsum sırasıyla bölgenin doğu ve batı. [9]

Dikkate değer diğer yerler: Afganistan ; Avustralya ( Victoria ve Queensland ); kuzey Hindistan ; kuzey Şili ( Chuquicamata ); Cornwall ; Saksonya ; Silezya ; ve Türkistan .

Kullanım tarihi

Turkuaz Taşı

Turkuaz Taşı

1000-1040 tarihli bu serbest biçimli kolye gibi turkuaz el sanatlarının ticaretinin, Chaco Kanyonunun Ata Pueblo insanlarına büyük bir zenginlik getirdiğine inanılmaktadır .

Moche turkuaz burun süsleme. Larco Müzesi Koleksiyonu, Lima, Peru

Backswords, turkuaz ile kakma. Rusya, 17. yüzyıl.

Mozaik maskesini Turkuaz Xiuhtecuhtli , Aztek yangın tanrısı.

Turkuaz, lapis lazuli , carnelian ve renkli cam ile kakmalı Tutankhamun’un ikonik altın mezar maskesi .
Turkuazın pastel tonları onu birçok antik çağ kültürüne sevdirdi: Eski Mısır , Aztekler (ve muhtemelen diğer Kolomb öncesi Mezoamerikanlar ), Pers , Mezopotamya , İndus Vadisi ve bir dereceye kadar antik Çin en azından Shang Hanedanlığı’ndan beri . [10] En eski mücevherlerden biri olmasına rağmen, muhtemelen ilk kez diğer İpek Yolu ile Avrupa’ya ( Türkiye üzerinden ) tanıtıldıyenilikler, turkuazın laik mücevherlerde kullanılmasına izin veren Roma Katolik Kilisesi’nin etkisinde bir düşüşün ardından, 14. yüzyıla kadar Batı’da süs taşı olarak önem kazanmadı . Görünüşe göre de bilinmiyordu Hindistan’da kadar Babür dönem ve bilinmeyen Japonya’da 18. yüzyıla kadar. Bu medeniyetlerin birçoğu tarafından paylaşılan ortak bir inanç, turkuazın bazı profilaktik özelliklere sahip olduğunu; kullanıcının sağlığıyla rengini değiştirdiği ve onu istenmeyen kuvvetlerden koruduğu düşünülüyordu.

Aztekler ile birlikte, turkuaz kakma altın , kuvars , malakit , püskürtme , açık yeşil , mercan , ve kabukları , tahrik edici (ve muhtemelen tören içine [ açıklama gerekli ] ) mozaik gibi nesneleri maskeleri (bir bazı insan kafatası bunların baz olarak), bıçaklar ve kalkanlar . Turkuazın nesnelerin baz malzemesine bağlanması için doğal reçineler , bitüm ve balmumu kullanıldı; bu genellikle ahşaptı , amakemik ve kabuk da kullanılmıştır. Aztekler gibi, Pueblo , Navajo ve Apache kabileleri, muska kullanımı için turkuaz besledi; ikinci kabile, taşın okçu ölü hedefini karşılayacağına inanır . Bu halklar arasında turkuaz mozaik kakmada, heykel eserlerinde kullanılmış ve toroidal boncuklar ve serbest biçimli kolyeler haline getirilmiştir. Anasaziler arasında (Anasaziler) Chaco Canyon ve çevresindeki bölge bunların üretimi büyük ölçüde gelişmiştir ve turkuaz nesnelerin işlem olduğuna inanılmaktadır. Ayırt edici gümüşNavajo ve diğer Güneybatı Yerli Amerikan kabileleri tarafından üretilen takılar, günümüzde Avrupa etkilerinin bir sonucu olarak 1880’den beri düşünülen oldukça modern bir gelişmedir.

Pers olarak, turkuaz olduğu fiili yoğun (dan dekore nesneler için kullanılan bin için ulusal taş, sarıkların için bridles ) cami ve diğer önemli bina içinde ve dışında, her iki [ değiştir ] gibi Medrese-Şah Husein Camii arasında İsfahan . Farsça tarzı ve turkuaz kullanımı daha sonra orada Babür İmparatorluğu’nun kurulması, yüksek saflıkta altın mücevherlerde ( yakut ve elmas ile birlikte ) ve Tac Mahal gibi binalarda etkisi üzerine Hindistan’a getirildi.. Farsça turkuaz genellikle Arapça harflerle adanmış kelimelerle kazındı ve daha sonra altınla kakma edildi.

İthal turkuaz cabochons , mercan ile birlikte, daha yeşil bir renk tonunun tercih edildiği söylenen Tibet ve Moğolistan’ın gümüş ve altın takılarında yaygın olarak kullanılmıştır (ve hala da kullanılmaktadır) . Günümüzde, turkuaz ile kabaca sadece gümüş rengine yerleştirilmiş düzensiz kabaşonlara parlatılmış olan parçaların çoğu, Batı pazarlarına ucuz ihracat için tasarlanmıştır ve muhtemelen orijinal stilin doğru temsilleri değildir.

Eski Mısır turkuaz kullanımı kadarıyla uzanıyor İlk Hanedanı kendilerinden önceki ve; Bununla birlikte, muhtemelen mücevheri içeren en tanınmış parçalar Tutankhamun’un mezarından, özellikle de Firavun’un taşla liberal olarak kakmalı ikonik mezar maskesinden kurtarılanlardır . Ayrıca halkalar ve göğüs adı verilen harika süpürge kolye süslüyordu . Altın olarak ayarlanan mücevher, boncuklar haline getirildi, kakma olarak kullanıldı ve genellikle carnelian , lapis lazuli ve daha sonraki parçalarda renkli cam eşliğinde bir bokböceği motifine oyuldu.. Tanrıça Hathor ile ilişkilendirilen turkuaz, Eski Mısırlılar tarafından o kadar sevildi ki , taklit edilecek ilk taş olan (tartışmalı olarak [ açıklama gerekli ] ), fayans olarak bilinen yapay sırlı seramik bir ürünün yarattığı adil yapı oldu .

Turkuaz Firuze

Turkuaz Firuze

Fransız yürütülen arkeolojik erken 20. yoluyla 19. yüzyılın ortalarından itibaren Mısır kazı. Tutankamon’un mezarı da dahil olmak üzere bu kazılar, batı dünyasında büyük ilgi gördü ve daha sonra mücevher, mimari ve zamanın sanatını etkiledi . 1810’dan beri pastel tonlarıyla tercih edilen Turkuaz, Mısır Revival parçalarının bir elyafıydı . Çağdaş Batı kullanımda, turkuaz en sık kesim karşılaşıldığında cabochon tr genellikle Kızılderili tarzı, gümüş yüzük, bilezik içinde, ya da yuvarlanır veya kabaca tıknaz kolye boncuk oyularak. Daha az malzeme fetişlere oyulabilirZuni tarafından hazırlanmış olanlar gibi . Güçlü gök mavisi değer olarak üstün kalırken, benekli yeşil ve sarımsı malzeme zanaatkârlar tarafından popülerdir .

Kültür dernekleri
Eski ve Yeni Dünyaların birçok kültüründe, bu değerli taş binlerce yıldır kutsal bir taş, iyi bir servet getiren ya da tılsım olarak sayılmaktadır. [ Kaynak belirtilmeli ] Bu iddianın en eski kanıt bulundu Antik Mısır turkuaz kakma mezar mobilyalar yaklaşık 3000 M.Ö. kalma keşfedildi. [ alıntı gerekli ] Antik Pers İmparatorluğu’nda gök mavisi değerli taşlar daha önce doğal olmayan ölüme karşı koruma olarak boynu veya bileği takıyordu. Renk değiştirirlerse, kullanıcının kıyamet yaklaşımından korkmak için bir nedeni olduğu düşünülüyordu. [ alıntı gerekli ]Bu arada, turkuazın kesinlikle renk değiştirebileceği keşfedildi, ancak bunun mutlaka yaklaşmakta olan bir tehlikenin işareti olmadığını. Değişiklik, ışıktan veya kozmetik, toz veya cildin asitliğinden kaynaklanan kimyasal reaksiyondan kaynaklanabilir. [11]

Tanrıça Hathor , mayınlı olduğu Serabit el-Khadim’in hamisi olduğu için turkuaz ile ilişkilendirildi . Başlıkları arasında “Turkuaz Hanımefendi”, “Turkuaz Hanımı” ve “Turkuaz Ülkesi Hanım” yer aldı. [12]

Batı kültüründe, turkuaz aynı zamanda Aralık ayında doğanların geleneksel doğum taşıdır . Turkuaz da Musevi bir taş Başrahip ‘ın göğüs açıklanan, Exodus taş da yerli için kutsal kabul edilir bölüm 28. Zuni ve Pueblo Amerikan Southwest halkları. [13] [14] Kolomb öncesi Aztek ve Maya da değerli ve kültürel olarak önemli bir taş olduğunu düşünüyorlardı. [15]Turkuaz, minerallerin fosfat sınıfına ait bir Hidratlı Bakır Alüminyum Fosfattır. Çoğu örnek kriptokristalindir, yani kristaller sadece bir mikroskopla görülebilir.
Renk mavidir, ancak mavi-yeşil, yeşil-mavi, kahverengi-yeşil ve gök mavisi gibi oluşur, donuk ila mumsu bir parlaklığa sahiptirler ve opaktırlar.

Turkuaz değerli bir mineraldir ve muhtemelen mücevher ticaretinde en değerli, şeffaf olmayan, metal olmayan mineraldir, ne yazık ki bugün piyasada çok fazla sahte turkuaz var. Mükemmel bir şekilde eşit ve eşit dağılmış bir renkle Turkuaz bulmak çok nadirdir, bugün dünyada bu tür bir taş üreten sadece bir maden var, ABD’deki Uyuyan Güzel Maden.

Matris, Turkuaz’daki en belirgin dahiliyettir. Turkuazın büyüdüğü konak kayadan kalan kalıntılar. Dokuma, siyah, kahverengi, sarı veya başka renklerde olabilir. Uzun süre bu matris aşınır. Bu olduğunda, matris ve Turkuaz farklı yüksekliktedir ve bu bir tür aşırı büyüme yaratır.

Mohave Turkuaz
Mojave Turkuaz, Arizona’daki Kingman Turkuaz Madeni’nden gelen stabilize, boyalı bir turkuaz için bir ticari isimdir. Bu şirket tarafından yaratılan üç farklı turkuaz rengi vardır; mavi, yeşil ve mor renktedirler.
Bu taşlar stabilize mavi Kingman turkuaz olarak başlar. Boyanır veya renk arttırılır ve daha sonra matrise parlak bir renk oluşturan bronz veya bakır infüzyon işleminden geçer. Daha sonra oluşturulur, parlatılır ve mücevher haline getirilir.
Kingman madeni, turkuazlarını bu şekilde işlemeye yetkili tek madendir.
Uyuyan  Güzel  Turkuaz
Globe Arizona’daki Uyuyan güzel maden, matris izleri çok az olan veya hiç olmayan az miktarda gök mavisi turkuaz üretir; eski Pers turkuazını andırıyor. Bu, kesme ve cilalamadan önce stabilizasyon gerektirmeyen birkaç turquoise’dan biridir. Taşlar cabochon halinde kesilmiş ve çok küçük olan. O, fiziksel ve ruhsal farkındalık bağlayan içsel kuvvet ve sakin geliştirir. Bu, duyguları ve duygusal bedeni iyileştiren stabilize edici bir taştır. İletişimi ve yaratıcılığı teşvik eder. Geleneksel olarak kullanılan mavi turkuaz koruma için de bağışıklık sistemini destekler.

Firuze Taşı

Firuze Taşı

TURKUAZ VE HİSLERİNİZ
Turkuaz, aşırı ruh hali dalgalanmalarını dengeler ve kayıtsız bir öz şehitlik tutumunu çözer. Yorgun olduğunuzda, aşağı düştüğünüzde veya yorgun olduğunuzda da sizi yeniler. Turkuaz sizi dış etkilere karşı duyarlılıktan korur.
Turkuaz ajitasyonu yatıştırır. Onun sakinleştirici enerji Eğer gerilim bırakın öfke ve boşaltma baş ağrıları azaltmaya yardımcı olur.
Turkuaz yaygın premenstrüel sendrom ile ilişkili ruh hali dengeler. Bu taş, hayatınızın adet öncesi ve peri-menopoz dönemlerinde aldığınız duyguların ve gerçekleşmelerin geçerli olduğunu ve onlara zarafetle ve kolaylıkla hareket edebildiğinizi hatırlatmanıza yardımcı olur. Bu bilgelik ve gerçeği indirmek söz konusu olduğunda bir doğrulama taşıdır. Doğrunuzu sevgi ve güzellikle konuşun.
Duyguları korur, kalp ağrısı ve kalp kırıklığını iyileştirir. Turkuaz, kendini affetme, kendini kabul etme ve işe yaramaz pişmanlıkların serbest bırakılması için bir taştır, sizi İlahi Olan’ın bir yaratımı ve aracı olarak onurlandırmaya teşvik eder.

Turkuaz mükemmel bir anti-histeri taşıdır. durumlara aşırı tepki verirseniz kendinizi sakinleştirmek için giyin. Narsistik Kişilik Bozukluğu (NPD) olanlar için yararlıdır (Abartılı öz-önem duyguları, aşırı hayranlık ve empati eksikliği ile karakterize uzun süreli anormal davranış paternine sahip bir kişilik bozukluğudur. Etkilenen insanlar genellikle güç ya da başarıya ulaşmak ya da görünüşleri hakkında düşünmek için çok zaman harcarlar.Çoğunlukla etraflarındaki insanlardan yararlanırlar.Tavsiyo tipik olarak erken yetişkinlik döneminde başlar ve çeşitli sosyal durumlarda ortaya çıkar.

Turkuaz kalbin sertliğini açar ve yumuşatır, kalbinizin etrafına koyduğunuz duvarları yıkar. Bir daha asla sevmeyeceklerini söyleyen insanları iyileştirir. Bu taş, kendinize ve başkalarına güven, merhamet, dostluk ve ilişkileri teşvik eder. Annenizin sorunlarının iyileşmesini kolaylaştıracaktır. Turkuaz nasıl anne olunacağını öğrenmenize ve yetiştirme becerileri kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Turkuaz, şehit olma duygularını veya kendini sabote etme belirtilerini aşmanıza yardımcı olur. İç sakinliği aşılar ve yaratıcı ifadeye yardımcı olur. Turkuaz ruh hali değişimlerini dengeler ve romantik aşkı uyarır.
Turkuaz yorgunluk, depresyon ve panik atak duyguları ile size yardımcı olacaktır.

DOĞAL İRAN NİŞABUR FİRUZE TAŞI YÜZÜK (SPİDER)

OTANTİK YÜZÜKLER
Firuze Taşı Yüzük
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 8.45 KARAT SPİDER
 • 9.45 GR
 • 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ
 • AYNI GÜN KARGO
 • EŞİ YOKTUR
 • İRAN NİŞABUR FİRUZESİ
 • KDV DAHİL
 • ÖZEL KUTUSUNDA
[dpsc_display_product]
Ürün Açıklaması Video Tanıtım Yorumlar

Tüm taşların en efsanevi olan Turkuaz kristali , şifalı mineraller dünyasında rock yıldızı statüsüne ulaştı. Göz kamaştırıcı mavi-yeşil tonu, MÖ 6000 civarında eski Mısır’da, King Tut ve Kleopatra’nın sevdikleri için koruyucu muska ve kraliyet blingine dahil edildiği bir görünüm kazandı. Çıkarılacak ilk değerli taşlardanbiri olan Turkuaz kristal anlamı, Yerli Amerikalılar tarafından cennet ve Dünya arasında bir bağlantı oluşturmak için güçlü bir şifa aracı olarak kullanılan kutsal bir taş olarak kabul edildi. Hücresel düzeyde, bu hepsi bir arada taş usta bir şifacı olarak kabul edilir, çünkü dünyayı iyileştirmek için en yüksek aşk titreşimi olan ruhsal süper yiyeceklerin enerjik bir akışını teşvik eder .

Firuze Taşı Yüzük

Firuze Taşı Yüzük

Kristal iyileşmesinde, Turkuaz kristal taş anlamı kişisel koruma ile ilişkilidir, bu da onu savaşa giren eski savaşçılar için popüler bir koruyucu kalkan haline getirir. Turkuaz kristalinin parlak ve çarpıcı tonu, Aztekler’in tören maskelerinde ve savaş teçhizatında keşfedildi; bu, olumsuz güçlere karşı kişisel koruma sağlama yeteneği için bu dekoratif taşı saygılandıran bir kabile. Antik çağlarda, istilacı yağmacılara ve diğer antik zorluklara karşı bir koruma görevi gördü. Pers efsanesine göre, Turkuaz kristal taşının yeni ayın ışığını yansıttığında iyi şans getirdiğine inanılıyordu.

Binlerce yıldır kullanılan koruyucu bir taş olan Turkuaz, eski duygusal yaralar ve kronik stresle çatlamış bir kalbe manevi melisadır. Modern yaşam bir Game of Thrones bölümü olmayabilir, ancak kaş büyütme anlarından pay alıyor. Yolculuğunuzda nerede olursanız olun, Turkuaz’ın ruhsal bir çölde hoş geldiniz vahası olmasına izin verin, su ve havanın hayat veren unsurlarıyla bağlantılı enerjik titreşimlere sahip bir taş.

‘Türk’ kelimesi için Fransızca, Turkuaz kristal anlamı, Türkiye’den Batı Avrupa’ya bu değerli taşı getiren İpek Yolu’nun eski esnaf yolları sayesinde kıtalarda iyi biliniyordu. Turkuaz hızla Avrupa’nın tostu haline geldi ve Marie-Louise’e ve kocası Napolyon I’in düğün hediyesi olan kraliyet taçlarına kadar takip edilebilen kraliyet soyuna dönüştü.

OTANİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE %100 DOĞAL 925 AYAR EL İŞÇİLİĞİ 8.45 KARAT SPİDER İRAN NİŞABUR FİRUZE TAŞI YÜZÜK ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR;SEVDİKLERİNİZ İÇİN ÖZEL BİR HEDİYE

İşte ilginç bir tarihi tidbit: Turkuaz kristal taşının canlı ve ayırt edici renkleri, Hindistan’daki Taj Mahal dahil olmak üzere kutsal sitelerin dekoratif cephelerine bir renk katıyor. Bakır ve demir içeriğine bağlı olarak mavi-yeşil tonlarında değişen Turkuaz kristal anlamı, bir ada cenneti çevreleyen göz kamaştırıcı suların görüntüsünü uyandıran parlak renktir. Emerald’a benzer şekilde, bu kristal dünyanın yüzeyini selleyen okyanusları sembolize eder. Ancak bu taşı öne çıkaran şey, doğal örümcek örgüsü deseni, demir oksit birikintileri sayesinde çarpıcı bir görsel efekt.

Turkuaz Özellikleri

Turkuaz’ı partiye getirin ve daima arkanızda olan bir kanatçıya sahip olun. Kuvars ve tıpkı elektronik ve saatlere güç verme yeteneği gibi, Turkuaz kristal iyileştirme özellikleri programlanabilir, bu da belirli iyileştirme niyetlerini belirleyerek en yüksek titreşiminizde sallanmanıza olanak tanır. Sağlık ve bolluk için iyi bir şans cazibesi, enerji merkezlerinizi yeniden hizalamak ve daha yüksek bir bilince giden yolu temizlemeye yardımcı olmak için Turkuaz’ı kullanın.

Turkuaz kristal özelliklerinin günlük meditasyonunuza dahil ederek etkilerini geliştirirken huzur ve sakinlik terapötik faydalarının tadını çıkarın. Bu büyülü taşla daima suyun iyileştirici enerjisine, gezegeni sürdüren yaşam veren elemente ve yaşamın kökenine bağlı kalın. Sadece taşa bakıp “İyileştim” gibi olumlu onaylar söyleyerek, Turkuaz’ı yakın tutun ve evrenin sonsuz

Firuze Taşı Özellikleri

Firuze Taşı Özellikleri

olanaklarının kilidini açmak için kullanın.

Göz alıcı ve canlı Turkuaz takılar, kıyafetinize bir renk katar ve temel, günlük bir gardıropa hoş bir parlaklık getirir. Ayrıca tüm çakra merkezlerine enerji vererek ruhları kaldırır ve refahı arttırır. Harika görün ve kalbi iyileştir. Bu, geride alabileceğimiz 2’si 1 arada moda ifadesi. Turkuaz hayatınıza girerse, iyileştirici güçlerine ihtiyacınız olduğunu gösteren bir işarettir. Ruhunuz için bir çoklu vitamin gibi, Turkuaz kristali size yenilenmiş bir özgüven duygusundan gelen karizmatik bir ışıltı verme söz konusu olduğunda bir mücevherdir.

Kalbinizle Turkuaz’dan yapılmış bir kolye giyin ve olumlu, yaşamı onaylayan hislerinin iyileştirici etkilerini hissedin. Bir tatil cenneti ve çarpıcı suları olan Turkuaz, mutlu yerinizin güzel bir hatırlatıcısıdır, dünyanızda esebilecek duygusal fırtınaları yatıştırmak için manevi bir ninni. Turkuaz şifa özellikleri ile meditasyon yapın ve onun meşhur huzur nehrinde hayalinizle yüzdüğünüzde huzurlu bir rahatlama durumuna girin.Turquoise opak, mavi-yeşil bir mineral a, hidratlanmış fosfat ve bakır ve alüminyum ile, kimyasal formül , Cu , Al 6 ( PO 4 ) 4 ( OH ) 8 · 4 H 2 O . İnce kalitelerde nadir ve değerlidir ve eşsiz tonu sayesinde binlerce yıldır değerli taş ve süs taşı olarak ödüllendirilmiştir . Diğer birçok opak taş gibi, turkuaz da tedavi, taklit ve sentetik pazarına girişle devalüe edilmiştir.

Değerli taş birçok isimle biliniyor. Yaşlı Pliny olarak mineral anılacaktır callais (den Antik Yunan κάλαϊς ) ve Aztekler olarak biliyordum chalchihuitl . [4] Turkuaz kelimesi 17. yüzyıla dayanır ve “Türk” anlamına gelen Fransız turquois’ten türetilmiştir, çünkü mineral Avrupa’ya ilk olarak Türkiye üzerinden , İran’ın tarihi Horasanındaki madenlerden getirilmiştir . [2] [3] [4] [5]

Özellikler
Turkuazın en iyisi 6’nın hemen altında veya pencere camından biraz daha fazla maksimum Mohs sertliğine ulaşır . [2] Karakteristik olarak bir kriptokristalin mineral olan turkuaz neredeyse hiç tek bir kristal oluşturmaz ve tüm özellikleri oldukça değişkendir. X-ışını difraksiyon olan test gösterir kristal sistemi olduğu triklinik . [3] [6] Daha düşük sertlik ile daha düşük özgül ağırlık (2.60-2.90) [3] ve daha fazla gözeneklilik gelir ; bu özellikler tane boyutuna bağlıdır. parıltıturkuaz tipik olarak mumsu ila subvitrözdür ve saydamlığı genellikle opaktır, ancak ince kesitlerde yarı saydam olabilir. Renk, beyazdan toz mavisine gök mavisine ve mavi-yeşilden sarımsı yeşile kadar değişen mineralin diğer özellikleri kadar değişkendir. Mavi, idiyokromatik bakır ile ilişkilendirilirken , yeşil demir safsızlıklarının (alüminyum yerine) veya dehidrasyonun sonucu olabilir .

Kırılma endeksi turkuaz (ölçülen sodyum ışık, 589.3 nm ), yaklaşık 1.61 veya 1.62 olan; bu, turkuazın neredeyse değişmeyen polikristalin doğası nedeniyle bir gemolojik refraktometrede tek bir okuma olarak görülen ortalama bir değerdir . Nadir tekli kristallerden 1.61-1.65 ( çift kırılma 0.040, çift eksenli pozitif) değeri alınmıştır. Bir absorpsiyon spektrumu , aynı zamanda, elde tutulan bir ile elde edilebilir spektroskoba 432 nm ‘de bir hat ve 460 nm’ de, zayıf bir bant (bu en güçlü yansıyan ışık ile görülür) ‘ye. Uzun dalga ultraviyole ışığı altında , turkuaz bazen floresan olabiliryeşil, sarı veya parlak mavi; kısa dalga ultraviyole ve X-ışınları altında inerttir .

Turkuaz, ısıtılmış hidroklorik asit hariç hepsinde çözünmez . Bu çizgi , bir mavimsi beyaz soluk olduğu ve kırık bir konkoidal , [3] bir mumlu ayrılan parıltı . Diğer taşlara göre düşük sertliğine rağmen, turkuaz iyi bir cila alır. Turkuaz ayrıca pirit benekleri ile karabiber veya koyu renkli, limonit damarı ile serpiştirilebilir .

Formasyon

Bu bölüm , doğrulama için ek alıntılara ihtiyaç duyuyor . Yardım edin bu yazıyı iyileştirmek tarafından güvenilir kaynaklara alıntıları ekleyerek . Kaynaksız malzeme itiraz edilebilir ve kaldırılabilir.

“Big Blue” dan numune büyük turkuaz bakır madeninde de Cananea , Sonora , Meksika
İkincil bir mineral olarak , turkuaz , önceden var olan minerallerin ayrışması ve oksidasyonu sırasında asidik sulu çözeltilerin süzülmesinin etkisi ile oluşur. Örneğin bakır, kalkopirit gibi birincil bakır sülfürlerden veya ikincil karbonatlar malakit veya azuritten ; alüminyum feldispattan türetilebilir ; ve apatitten fosfor . Turkuaz tipik olarak kurak bölgelerde, boşlukları doldururken veya sararken ve tipik olarak yüksek oranda değişmiş volkaniklerde kırıklarda bulunduğundan iklim faktörleri önemli bir rol oynamaktadır. genellikle limonit ve diğer demir oksitlerle ilişkili kayalar . In Güneybatı Amerika Birleşik Devletleri turkuaz hemen hemen her zaman içinde veya çevresinde bakır sülfit yataklarının ayrışma ürünleri ile ilişkili potasyum -feldspar taşıyan porfirik İntruzifler . Bazı durumlarda alunit , potasyum alüminyum sülfat, önemli bir ikincil mineraldir. Tipik olarak turkuaz mineralizasyonu, 20 metreden (66 fit) daha az nispeten sığ bir derinlikle sınırlıdır, ancak ikincil çözeltilerin daha fazla nüfuz ettiği veya su tablasının derinliğinin daha büyük olduğu daha derin kırık bölgeleri boyunca meydana gelir .

Firuze Taşı Faydaları

Firuze Taşı Faydaları

Turkuaz neredeyse her zaman kriptokristalin ve masiftir ve kesin bir dış şekil almaz. Kristaller, mikroskobik ölçekte bile son derece nadirdir. Tipik olarak form, alışkanlık olarak damar veya kırık dolgusu, nodüler veya botryoidaldir . Sarkıt formları bildirilmiştir. Turkuaz aynı zamanda feldspat, apatit, diğer mineraller ve hatta fosillerin yerini de taklit edebilir . Odontolit , tarihsel olarak demir fosfat vivianit gibi turkuaz veya benzer fosfat mineralleri tarafından değiştirildiği düşünülen fosil kemik veya fildişi . Krizokol gibi diğer ikincil bakır mineralleri ile etkileşim de yaygındır.Turkuaz, dünyanın en eski mücevherlerinden biridir. Arkeolojik kazılar, eski Mısır yöneticilerinin kendilerini turkuaz mücevherlerle süslediklerini ve Çinli zanaatkârların 3000 yıldan fazla bir süre önce oyduklarını ortaya koydu. Turkuaz, Tibet’in ulusal mücevheridir ve uzun zamandır sağlık, iyi şans ve kötülükten korunmayı garanti eden bir taş olarak kabul edilmektedir.

Mücevher adı Fransız ifade pierre turquilerinden veya “Türk taşı” ndan geliyor. On üçüncü yüzyılda ortaya çıkan isim, malzemenin Avrupa’ya ilk kez Türk kaynaklarından geldiği gerçeğini yansıtıyor.

Turkuaz, ABD’nin güneybatısındaki Kızılderili kabileleri için törensel bir mücevher ve değişim aracıydı. Takı ve tılsımlarında da kullandılar. Apaçi, bir yay veya ateşli silahla tutturulmuş turkuazın bir avcının veya savaşçının doğruluğunu artırdığına inanıyordu.

Gümüş Tokalı Turkuaz
Turkuaz ve gümüş toka ve süslemeler bu deri kemere Güneybatı bir hava katıyor.
Turkuaz bol miktarda bulunur ve çok çeşitli boyutlarda mevcuttur. Boncuklar, cabochons, oymalar ve kakmalar için kullanılır. Tüketiciler tarafından iyi bilinmesine rağmen, ana kuyumculuk endüstrisindeki popülerliği gelir ve gider. En büyük ve en kalıcı pazar Güneybatı Amerika’dadır. Aynı zamanda, o bölgenin gizemi ve romantizminin yanı sıra gökyüzünün mavisi tarafından büyülenen müşteriler arasında da popülerdir.

Cennet kuşu
Turkuaz bu büyüleyici “Cennet Kuşu” nda safir, oyulmuş zümrüt, yakut ve elmaslarla birleşiyor. Bu 18 ayar altın klipsli broş, 1940’ların ortalarında yapıldı. – © GIA & Tino Hammid, özel koleksiyoncu
Amerika Birleşik Devletleri’nde, turkuaz Aralık ayı için doğum taşlarından biridir. (Zirkon o ay için diğer seçenektir).
Oluşumu

İle matris içinde Massive Kingman mavi turkuaz kuvars dan Mineral Park madeninde , Arizona , ABD
Turkuaz mayınlı ilk taşlar arasındaydı ve bazıları hala bugüne kadar çalışmış olsa da birçok tarihi yer tükendi. Bunların tümü, mevduatların sınırlı kapsamı ve uzaklığı nedeniyle genellikle mevsimsel olan küçük ölçekli operasyonlardır. Çoğu az el ile veya hiç mekanizasyon olmadan elle çalıştırılır. Bununla birlikte, turkuaz, özellikle ABD’de büyük ölçekli bakır madenciliği faaliyetlerinin bir yan ürünü olarak geri kazanılmaktadır.
Nishapur , İran’da turkuaz kesme ve taşlama , 1973
İran
İran en az 2000 yıldır önemli bir turkuaz kaynağı olmuştur. Başlangıçta tarafından seçildi İranlılar ” pērōzah “zafer” anlamına gelen” ve daha sonra Araplar “olarak adlandırılan fayrūzah ” gibi modern Farsça telaffuz edilir ” fīrūzeh “. İran mimaride, mavi turkuaz kapsayacak şekilde kullanılmıştır kubbeleri arasında saraylar onun yoğun mavi renk yeryüzü sembolü de olduğu için. [ alıntı gerekli ]
İran’dan Farsça turkuaz
Bu tortu doğal olarak mavidir ve dehidrasyon nedeniyle ısıtıldığında yeşile döner. Bu mayın delik deşik bölgeye sınırlıdır Nişabur ait 2012 m (6601 ft) dağ tepe Ali-mersai yakın Meşhed , başkenti Horasan Eyaleti , İran . Bir yıpranmış ve kırık trakit hem bulunan turkuaz, ev sahipliği yerinde limonit ve kumtaşı tabakalar arasında ve içinde scre dağın tabanında. Bu çalışmalar Sina Yarımadası’nınkilerle birlikte bilinen en eski eserlerdir . [5] İran da içinde turkuaz madenleri vardır Semnan ve Kerman iller.

Turkuaz Firuze Taşı Yüzük

Turkuaz Firuze Taşı Yüzük

Yana en az Birinci Hanedanı (3000 M.Ö. olarak) eski Mısır ve muhtemelen daha önce, sonra turkuaz tarafından kullanılmıştır Mısırlılar edildi ve mayınlı içinde onlar tarafından Sina Yarımadası . Bu bölge yerli Monitu tarafından Turkuaz Ülkesi olarak biliniyordu . Yarımadasında altı mayın, hepsi bir 650 km bir alanı kapsayan, onun güneybatı kıyısında bulunmaktadır 2 (250 sq mi). Bu madenlerin en önemlileri tarihi bir bakış açısıyla Serabit el-Khadim ve Wadi Maghareh, bilinen en eski mayınlar arasında olduğuna inanılıyor. Eski maden, Tanrı Hathoruna adanmış eski bir tapınaktan yaklaşık 4 kilometre uzaklıktadır .

Turkuaz, bazalt tarafından örtülen veya aslen kumtaşı içinde bulunur . Bölgede bakır ve demir işçiliği bulunmaktadır. Büyük ölçekli turkuaz madenciliği bugün karlı değil, ancak yataklar ev yapımı barut kullanarak Bedevi halkları tarafından ara sıra taşocağı olarak taşınıyor . [ alıntı gerekli ] Yağmurlu kış aylarında madenciler ani su baskını riskiyle karşı karşıya; kuru mevsimde bile gelişigüzel sömürülen kumtaşı maden duvarlarının çökmesinden ölüm meydana gelebilir. Sina malzemesinin rengi tipik olarak İran malzemesinden daha yeşildir, ancak kararlı ve oldukça dayanıklı olduğu düşünülmektedir. Genellikle “Mısır turkuaz” olarak adlandırılan Sina materyali tipik olarak en yarı saydamdır ve büyütme altında yüzey yapısının diğer yerlerden malzemede görülmeyen koyu mavi disklerle biberlendiği ortaya çıkar.
Seçmeler Ancestral Pueblo (Anasaziler) turkuaz ve turuncu Arjilit gelen kakma parçaları Chaco Canyon , New Mexico , ABD (tarihli c. 1020-1140) tipik renk aralığını göstermek ve Amerikan turkuaz Yalnız parankim. Bazıları muhtemelen Los Cerrillos’tan geldi .
Amerika Birleşik Devletleri

Smithsonian Müzesi’ndeki New Mexico , ABD’deki Los Cerrillos’tan güzel bir turkuaz örneği . Cerrillos turkuaz, İspanyol fetihinden önce Yerli Amerikalılar tarafından yaygın olarak kullanıldı.

Bisbee turkuaz genellikle sert çikolata kahverengi renkli bir matrise sahiptir.

İşlenmemiş turkuaz, Nevada, ABD. Austin, McGinness Madeni’nden kaba külçeler. Mavi ve yeşil cabochons spiderweb, Bunker Hill Mine, Royston gösterilen
Southwest ABD turkuaz önemli bir kaynağıdır; Arizona , Kaliforniya ( San Bernardino , İmparatorluk , Inyo ilçeleri), Colorado ( Conejos , El Paso , Göl , Saguache ilçeleri), New Mexico ( Eddy , Grant , Otero , Santa Fe ilçeleri) ve Nevada ( Clark , Elko , Esmeralda County , Eureka) ,Lander , Mineral County ve Nye ilçeleri) özellikle zengindir. Kaliforniya ve New Mexico yatakları Kolomb öncesi Yerli Amerikalılar tarafından bazıları yerel, bazıları ise merkezi Meksika’ya kadar olan taş aletler kullanılarak çıkarıldı . Cerrillos , New Mexico’nun en eski madenlerin yeri olduğu düşünülmektedir; 1920’lerden önce devlet ülkenin en büyük üreticisi idi; bugün az çok tükenmiş durumda. California’da, Apache Kanyonu’nda bulunan sadece bir maden bugün ticari kapasitede faaliyet göstermektedir.

Turkuaz damar veya dikiş dolguları ve kompakt külçeler halinde oluşur; bunlar çoğunlukla küçüktür. İran malzemesini hem renk hem de dayanıklılık bakımından rakip olan bazen oldukça ince malzeme bulunurken, Amerikan turkuazının çoğu düşük derecelidir (“tebeşir turkuaz” olarak adlandırılır); yüksek demir seviyeleri, yeşillik ve sarıların baskın olduğu anlamına gelir ve turkuazın işlenmemiş durumunda tipik olarak kırılabilir bir kıvam, mücevherlerde kullanılmasını engeller .

Arizona şu anda değere göre en önemli turkuaz üreticisidir. [5] Çeşitli madenler ikisi kendilerine özgü renk ve kalite için ünlü ve sektördeki en iyi olarak kabul devlet var: uyumak Güzellik Maden Globe Ağustos 2012’de turkuaz madencilik durdurdu mayın tüm cevheri göndermek için seçtik kırıcı ve dünya pazarında bakırın yükselen fiyatı nedeniyle bakır üretimine yoğunlaşmak. İşlenmemiş doğal Uyuyan Güzel turkuazın fiyatı, madenin kapanışından bu yana çarpıcı bir şekilde arttı. Kingman2015 yılı itibariyle maden hala şehir dışındaki bakır madeninin yanında faaliyet göstermektedir. Diğer mayınlar Blue Bird madeni, Castle Dome ve Ithaca Zirvesi’dir, ancak yüksek operasyon maliyeti ve federal düzenlemeler nedeniyle çoğunlukla aktif değildir. Phelps Dodge Lavanta Pit mayın Bisbee 1974 yılında durduruldu ve turkuaz yüklenici yoktu. Tüm Bisbee turkuaz mayınlı “öğle kova” oldu. Madencilerin yemek kovalarındaki bakır cevheri madeninden çıktı. Morenci ve Turkuaz Zirvesi etkin değil veya tükenmiş.

Firuze Yüzük

Firuze Yüzük

Nevada , önemli miktarlarda turkuaz veren 120’den fazla mayınla ülkenin diğer büyük üreticisidir. ABD’nin başka yerlerinden farklı olarak, Nevada madenlerinin çoğu esas olarak mücevher turkuazları için çalışılmış ve diğer madencilik operasyonlarının bir yan ürünü olarak çok az şey geri kazanılmıştır. Nevada turkuazları külçe , kırık dolguları ve breşlerde parçacıklar arasındaki çimento dolgu boşlukları olarak bulunur. Nevada yataklarının jeolojisi nedeniyle, üretilen malzemenin çoğu sert ve yoğundur, hiçbir işleme veya iyileştirmeye gerek duyulmayacak kadar kalitelidir. Eyaletteki hemen hemen her ilçe biraz turkuaz verirken, baş yapımcılar Lander ve Esmeralda ilçelerinde. Nevada’daki turkuaz yatakların çoğu , devletin itme faylanma bölgesi ile çakışan geniş bir tektonik aktivite kuşağı boyunca meydana gelir . Bu grev yaklaşık 15 bir yatak en ° ve kuzey kesiminde uzanan Elko İlçe Kaliforniya sınır güneybatı aşağı güneye, Tonopah . Nevada, farklı matris desenlerinin geniş bir renk çeşitliliğini ve karışımlarını üretti; Nevada’dan turkuaz, mavi, mavi-yeşil ve yeşilin çeşitli tonlarında geliyor. Bu olağandışı renkli turkuazın bazıları önemli çinko ve demir içerebilir, bu güzel parlak yeşil ila sarı-yeşil tonlarının sebebidir. Yeşil ila yeşil-sarı tonlarının bazıları aslında , turkuaz görünümüne benzer ikincil fosfat mineralleri olan varisit veya faustit olabilir . Nevada malzemesinin önemli bir kısmı, “örümcek ağı matrisi” olarak adlandırılan şeyi üreterek, genellikle çekici kahverengi veya siyah limonit damarı ile de dikkat çekmektedir. Nevada yataklarının birçoğu ilk kez Yerli Amerikalılar tarafından işlenirken, [ hangisi? ] toplam Nevada1870’lerden bu yana turkuaz üretiminin, Carico Gölü madeninden yaklaşık 400 kısa ton (360 t) dahil olmak üzere 600 kısa tondan (540 t) fazla olduğu tahmin edilmektedir. Artan maliyetlere rağmen, Nevada’daki Lander County’deki Godber, Orvil Jack ve Carico Gölü madenleri, Mineral İlçesindeki Pilot Dağ Madeni ve Royston ve Candelaria’daki çeşitli mülkler de dahil olmak üzere bir dizi turkuaz mülkte küçük ölçekli madencilik işlemleri devam ediyor Esmerelda İlçesi. [7]

1912 yılında farklı ve tek kristal turkuaz ilk depozito keşfedildi Lynch İstasyonu , Campbell County , Virginia . Ana kaya üzerinde bir delme oluşturan kristaller çok küçüktür; 1 mm (0,04 inç) büyük kabul edilir. 1980’lere kadar Virginia’nın farklı kristallerin tek kaynağı olduğu düşünülüyordu; şimdi en az 27 başka yer var. [ alıntı gerekli ]

Kârları telafi etmek ve talebi karşılamak için bazı Amerikan turkuazları belirli bir dereceye kadar tedavi edilir veya geliştirilir . Bu tedaviler zararsız ağda ve boyama ve emprenye gibi daha tartışmalı prosedürleri içerir (bkz. İşlemler ). Herhangi bir işleme veya değişikliğe ihtiyaç duymayacak kadar yüksek kalitede malzemeler üreten bazı Amerikan madenleri vardır. Gerçekleştirilen bu tür tedaviler, materyalin satışı sırasında alıcıya açıklanmalıdır.

Diğer kaynaklar
Turkuaz tarih öncesi eserler (boncuklar) siteleri beşinci bin, M.Ö. beri bilinmektedir Doğu Rodoplarda içinde Bulgaristan sırasında muhtemelen ilişkili ham malzeme kaynağı – Spahievo kurşun-çinko cevheri alan. [8]

Çin 3.000 yıl veya daha uzun bir süredir küçük bir turkuaz kaynağı olmuştur. Gem kaliteli malzeme, sıkı nodüller halinde, parçalanmış, silisli bulunan kireç arasında Yunxian ve Zhushan , Hubei ili. Ek olarak, Marco Polo günümüzdeki Sichuan’da bulunan turkuaz bildirdi . Çoğu Çin malzemesi ihraç ediliyor, ancak yeşim benzeri bir şekilde çalışan birkaç oymalar var. In Tibet , mücevher kalitesinde mevduat ileri sürülen dağlarında mevcut Derge ve Nagari-Khorsum sırasıyla bölgenin doğu ve batı. [9]

Dikkate değer diğer yerler: Afganistan ; Avustralya ( Victoria ve Queensland ); kuzey Hindistan ; kuzey Şili ( Chuquicamata ); Cornwall ; Saksonya ; Silezya ; ve Türkistan .

Kullanım tarihi

Turkuaz Taşı

Turkuaz Taşı

1000-1040 tarihli bu serbest biçimli kolye gibi turkuaz el sanatlarının ticaretinin, Chaco Kanyonunun Ata Pueblo insanlarına büyük bir zenginlik getirdiğine inanılmaktadır .

Moche turkuaz burun süsleme. Larco Müzesi Koleksiyonu, Lima, Peru

Backswords, turkuaz ile kakma. Rusya, 17. yüzyıl.

Mozaik maskesini Turkuaz Xiuhtecuhtli , Aztek yangın tanrısı.

Turkuaz, lapis lazuli , carnelian ve renkli cam ile kakmalı Tutankhamun’un ikonik altın mezar maskesi .
Turkuazın pastel tonları onu birçok antik çağ kültürüne sevdirdi: Eski Mısır , Aztekler (ve muhtemelen diğer Kolomb öncesi Mezoamerikanlar ), Pers , Mezopotamya , İndus Vadisi ve bir dereceye kadar antik Çin en azından Shang Hanedanlığı’ndan beri . [10] En eski mücevherlerden biri olmasına rağmen, muhtemelen ilk kez diğer İpek Yolu ile Avrupa’ya ( Türkiye üzerinden ) tanıtıldıyenilikler, turkuazın laik mücevherlerde kullanılmasına izin veren Roma Katolik Kilisesi’nin etkisinde bir düşüşün ardından, 14. yüzyıla kadar Batı’da süs taşı olarak önem kazanmadı . Görünüşe göre de bilinmiyordu Hindistan’da kadar Babür dönem ve bilinmeyen Japonya’da 18. yüzyıla kadar. Bu medeniyetlerin birçoğu tarafından paylaşılan ortak bir inanç, turkuazın bazı profilaktik özelliklere sahip olduğunu; kullanıcının sağlığıyla rengini değiştirdiği ve onu istenmeyen kuvvetlerden koruduğu düşünülüyordu.

Aztekler ile birlikte, turkuaz kakma altın , kuvars , malakit , püskürtme , açık yeşil , mercan , ve kabukları , tahrik edici (ve muhtemelen tören içine [ açıklama gerekli ] ) mozaik gibi nesneleri maskeleri (bir bazı insan kafatası bunların baz olarak), bıçaklar ve kalkanlar . Turkuazın nesnelerin baz malzemesine bağlanması için doğal reçineler , bitüm ve balmumu kullanıldı; bu genellikle ahşaptı , amakemik ve kabuk da kullanılmıştır. Aztekler gibi, Pueblo , Navajo ve Apache kabileleri, muska kullanımı için turkuaz besledi; ikinci kabile, taşın okçu ölü hedefini karşılayacağına inanır . Bu halklar arasında turkuaz mozaik kakmada, heykel eserlerinde kullanılmış ve toroidal boncuklar ve serbest biçimli kolyeler haline getirilmiştir. Anasaziler arasında (Anasaziler) Chaco Canyon ve çevresindeki bölge bunların üretimi büyük ölçüde gelişmiştir ve turkuaz nesnelerin işlem olduğuna inanılmaktadır. Ayırt edici gümüşNavajo ve diğer Güneybatı Yerli Amerikan kabileleri tarafından üretilen takılar, günümüzde Avrupa etkilerinin bir sonucu olarak 1880’den beri düşünülen oldukça modern bir gelişmedir.

Pers olarak, turkuaz olduğu fiili yoğun (dan dekore nesneler için kullanılan bin için ulusal taş, sarıkların için bridles ) cami ve diğer önemli bina içinde ve dışında, her iki [ değiştir ] gibi Medrese-Şah Husein Camii arasında İsfahan . Farsça tarzı ve turkuaz kullanımı daha sonra orada Babür İmparatorluğu’nun kurulması, yüksek saflıkta altın mücevherlerde ( yakut ve elmas ile birlikte ) ve Tac Mahal gibi binalarda etkisi üzerine Hindistan’a getirildi.. Farsça turkuaz genellikle Arapça harflerle adanmış kelimelerle kazındı ve daha sonra altınla kakma edildi.

İthal turkuaz cabochons , mercan ile birlikte, daha yeşil bir renk tonunun tercih edildiği söylenen Tibet ve Moğolistan’ın gümüş ve altın takılarında yaygın olarak kullanılmıştır (ve hala da kullanılmaktadır) . Günümüzde, turkuaz ile kabaca sadece gümüş rengine yerleştirilmiş düzensiz kabaşonlara parlatılmış olan parçaların çoğu, Batı pazarlarına ucuz ihracat için tasarlanmıştır ve muhtemelen orijinal stilin doğru temsilleri değildir.

Eski Mısır turkuaz kullanımı kadarıyla uzanıyor İlk Hanedanı kendilerinden önceki ve; Bununla birlikte, muhtemelen mücevheri içeren en tanınmış parçalar Tutankhamun’un mezarından, özellikle de Firavun’un taşla liberal olarak kakmalı ikonik mezar maskesinden kurtarılanlardır . Ayrıca halkalar ve göğüs adı verilen harika süpürge kolye süslüyordu . Altın olarak ayarlanan mücevher, boncuklar haline getirildi, kakma olarak kullanıldı ve genellikle carnelian , lapis lazuli ve daha sonraki parçalarda renkli cam eşliğinde bir bokböceği motifine oyuldu.. Tanrıça Hathor ile ilişkilendirilen turkuaz, Eski Mısırlılar tarafından o kadar sevildi ki , taklit edilecek ilk taş olan (tartışmalı olarak [ açıklama gerekli ] ), fayans olarak bilinen yapay sırlı seramik bir ürünün yarattığı adil yapı oldu .

Turkuaz Firuze

Turkuaz Firuze

Fransız yürütülen arkeolojik erken 20. yoluyla 19. yüzyılın ortalarından itibaren Mısır kazı. Tutankamon’un mezarı da dahil olmak üzere bu kazılar, batı dünyasında büyük ilgi gördü ve daha sonra mücevher, mimari ve zamanın sanatını etkiledi . 1810’dan beri pastel tonlarıyla tercih edilen Turkuaz, Mısır Revival parçalarının bir elyafıydı . Çağdaş Batı kullanımda, turkuaz en sık kesim karşılaşıldığında cabochon tr genellikle Kızılderili tarzı, gümüş yüzük, bilezik içinde, ya da yuvarlanır veya kabaca tıknaz kolye boncuk oyularak. Daha az malzeme fetişlere oyulabilirZuni tarafından hazırlanmış olanlar gibi . Güçlü gök mavisi değer olarak üstün kalırken, benekli yeşil ve sarımsı malzeme zanaatkârlar tarafından popülerdir .

Kültür dernekleri
Eski ve Yeni Dünyaların birçok kültüründe, bu değerli taş binlerce yıldır kutsal bir taş, iyi bir servet getiren ya da tılsım olarak sayılmaktadır. [ Kaynak belirtilmeli ] Bu iddianın en eski kanıt bulundu Antik Mısır turkuaz kakma mezar mobilyalar yaklaşık 3000 M.Ö. kalma keşfedildi. [ alıntı gerekli ] Antik Pers İmparatorluğu’nda gök mavisi değerli taşlar daha önce doğal olmayan ölüme karşı koruma olarak boynu veya bileği takıyordu. Renk değiştirirlerse, kullanıcının kıyamet yaklaşımından korkmak için bir nedeni olduğu düşünülüyordu. [ alıntı gerekli ]Bu arada, turkuazın kesinlikle renk değiştirebileceği keşfedildi, ancak bunun mutlaka yaklaşmakta olan bir tehlikenin işareti olmadığını. Değişiklik, ışıktan veya kozmetik, toz veya cildin asitliğinden kaynaklanan kimyasal reaksiyondan kaynaklanabilir. [11]

Tanrıça Hathor , mayınlı olduğu Serabit el-Khadim’in hamisi olduğu için turkuaz ile ilişkilendirildi . Başlıkları arasında “Turkuaz Hanımefendi”, “Turkuaz Hanımı” ve “Turkuaz Ülkesi Hanım” yer aldı. [12]

Batı kültüründe, turkuaz aynı zamanda Aralık ayında doğanların geleneksel doğum taşıdır . Turkuaz da Musevi bir taş Başrahip ‘ın göğüs açıklanan, Exodus taş da yerli için kutsal kabul edilir bölüm 28. Zuni ve Pueblo Amerikan Southwest halkları. [13] [14] Kolomb öncesi Aztek ve Maya da değerli ve kültürel olarak önemli bir taş olduğunu düşünüyorlardı. [15]Turkuaz, minerallerin fosfat sınıfına ait bir Hidratlı Bakır Alüminyum Fosfattır. Çoğu örnek kriptokristalindir, yani kristaller sadece bir mikroskopla görülebilir.
Renk mavidir, ancak mavi-yeşil, yeşil-mavi, kahverengi-yeşil ve gök mavisi gibi oluşur, donuk ila mumsu bir parlaklığa sahiptirler ve opaktırlar.

Turkuaz değerli bir mineraldir ve muhtemelen mücevher ticaretinde en değerli, şeffaf olmayan, metal olmayan mineraldir, ne yazık ki bugün piyasada çok fazla sahte turkuaz var. Mükemmel bir şekilde eşit ve eşit dağılmış bir renkle Turkuaz bulmak çok nadirdir, bugün dünyada bu tür bir taş üreten sadece bir maden var, ABD’deki Uyuyan Güzel Maden.

Matris, Turkuaz’daki en belirgin dahiliyettir. Turkuazın büyüdüğü konak kayadan kalan kalıntılar. Dokuma, siyah, kahverengi, sarı veya başka renklerde olabilir. Uzun süre bu matris aşınır. Bu olduğunda, matris ve Turkuaz farklı yüksekliktedir ve bu bir tür aşırı büyüme yaratır.

Mohave Turkuaz
Mojave Turkuaz, Arizona’daki Kingman Turkuaz Madeni’nden gelen stabilize, boyalı bir turkuaz için bir ticari isimdir. Bu şirket tarafından yaratılan üç farklı turkuaz rengi vardır; mavi, yeşil ve mor renktedirler.
Bu taşlar stabilize mavi Kingman turkuaz olarak başlar. Boyanır veya renk arttırılır ve daha sonra matrise parlak bir renk oluşturan bronz veya bakır infüzyon işleminden geçer. Daha sonra oluşturulur, parlatılır ve mücevher haline getirilir.
Kingman madeni, turkuazlarını bu şekilde işlemeye yetkili tek madendir.
Uyuyan  Güzel  Turkuaz
Globe Arizona’daki Uyuyan güzel maden, matris izleri çok az olan veya hiç olmayan az miktarda gök mavisi turkuaz üretir; eski Pers turkuazını andırıyor. Bu, kesme ve cilalamadan önce stabilizasyon gerektirmeyen birkaç turquoise’dan biridir. Taşlar cabochon halinde kesilmiş ve çok küçük olan. O, fiziksel ve ruhsal farkındalık bağlayan içsel kuvvet ve sakin geliştirir. Bu, duyguları ve duygusal bedeni iyileştiren stabilize edici bir taştır. İletişimi ve yaratıcılığı teşvik eder. Geleneksel olarak kullanılan mavi turkuaz koruma için de bağışıklık sistemini destekler.

Firuze Taşı

Firuze Taşı

TURKUAZ VE HİSLERİNİZ
Turkuaz, aşırı ruh hali dalgalanmalarını dengeler ve kayıtsız bir öz şehitlik tutumunu çözer. Yorgun olduğunuzda, aşağı düştüğünüzde veya yorgun olduğunuzda da sizi yeniler. Turkuaz sizi dış etkilere karşı duyarlılıktan korur.
Turkuaz ajitasyonu yatıştırır. Onun sakinleştirici enerji Eğer gerilim bırakın öfke ve boşaltma baş ağrıları azaltmaya yardımcı olur.
Turkuaz yaygın premenstrüel sendrom ile ilişkili ruh hali dengeler. Bu taş, hayatınızın adet öncesi ve peri-menopoz dönemlerinde aldığınız duyguların ve gerçekleşmelerin geçerli olduğunu ve onlara zarafetle ve kolaylıkla hareket edebildiğinizi hatırlatmanıza yardımcı olur. Bu bilgelik ve gerçeği indirmek söz konusu olduğunda bir doğrulama taşıdır. Doğrunuzu sevgi ve güzellikle konuşun.
Duyguları korur, kalp ağrısı ve kalp kırıklığını iyileştirir. Turkuaz, kendini affetme, kendini kabul etme ve işe yaramaz pişmanlıkların serbest bırakılması için bir taştır, sizi İlahi Olan’ın bir yaratımı ve aracı olarak onurlandırmaya teşvik eder.

Turkuaz mükemmel bir anti-histeri taşıdır. durumlara aşırı tepki verirseniz kendinizi sakinleştirmek için giyin. Narsistik Kişilik Bozukluğu (NPD) olanlar için yararlıdır (Abartılı öz-önem duyguları, aşırı hayranlık ve empati eksikliği ile karakterize uzun süreli anormal davranış paternine sahip bir kişilik bozukluğudur. Etkilenen insanlar genellikle güç ya da başarıya ulaşmak ya da görünüşleri hakkında düşünmek için çok zaman harcarlar.Çoğunlukla etraflarındaki insanlardan yararlanırlar.Tavsiyo tipik olarak erken yetişkinlik döneminde başlar ve çeşitli sosyal durumlarda ortaya çıkar.

Turkuaz kalbin sertliğini açar ve yumuşatır, kalbinizin etrafına koyduğunuz duvarları yıkar. Bir daha asla sevmeyeceklerini söyleyen insanları iyileştirir. Bu taş, kendinize ve başkalarına güven, merhamet, dostluk ve ilişkileri teşvik eder. Annenizin sorunlarının iyileşmesini kolaylaştıracaktır. Turkuaz nasıl anne olunacağını öğrenmenize ve yetiştirme becerileri kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Turkuaz, şehit olma duygularını veya kendini sabote etme belirtilerini aşmanıza yardımcı olur. İç sakinliği aşılar ve yaratıcı ifadeye yardımcı olur. Turkuaz ruh hali değişimlerini dengeler ve romantik aşkı uyarır.
Turkuaz yorgunluk, depresyon ve panik atak duyguları ile size yardımcı olacaktır.