OTANT�K TA�

JİPSYUM (GÜNEY MEKSİKA)

DOĞAL KAYALAR
JİPSYUM
Fiyatı      :      240 TL
[dpsc_display_product]
Ürünün Özellikleri
 • 160 GR
 • AYNI GÜN KARGO
 • EŞİ YOK
 • GÜNEY MEKSİKA
 • JİPSYUM
 • KDV DAHİL
 • KOLEKSİYON GEM PARÇASI

JİPSYUM (GÜNEY MEKSİKA)

jipsyum yumuşak sülfat minerali oluşan kalsiyum sülfat dihidrat ile birlikte, kimyasal formülü 2H 2 O CaSO 4 · [3] Bu olarak kullanılabilir gübre, birçok formları ana bileşeni olan alçı ve tebeşir ve bir yaygın olarak mayınlı. Denilen alçı devasa ince taneli beyaz veya hafif renkli

JİPSYUM

JİPSYUM

çeşitliliği, kaymaktaşı için kullanılır olmuştur heykel de dahil olmak üzere pek çok kültür tarafından Eski Mısır, Mezopotamya, Antik Roma, Bizans imparatorluğunun ve Nottingham alabasters Ortaçağ İngiltere. Üzerinde 2 sertliği tanımı mineral sertliği Mohs. Bir şekilde meydana Evaporit mineral ve bir hidrasyon ürünü olarak anhidrit.
Kelime alçı türetilmiştir Yunan kelimesi γύψος (gypsos), “sıva” “tebeşir” ya da. [4] Çünkü ocakları ve Montmartre semtinde Paris uzun döşenmiş olan yanmış alçı (kalsine çeşitli amaçlar için kullanılan alçı), bu susuz alçı olarak tanındı alçı. Su ilavesinden sonra, Paris birkaç on dakika arasında sıvı tekrar düzenli olarak alçı (dihidrat), sertleşmesine veya döküm ve inşaat için yararlı olan şekillerde “set” malzeme neden olduktan sonra.

Alçı Kristal projeksiyonları atıfta spærstān, “mızrak taşı” olarak Eski İngilizce biliniyordu. (Bu durumda, kelime spar mineralojide spearlike projeksiyonlarda oluşturan olmayan cevher mineral ya da kristal atıfta alçıya Karşılaştırma için gereğidir.) Alçıtaşı tarafından keşfedilen bitki büyümesi, kükürt kaynağı olarak hareket edebilir JM Mayer ve 19. yüzyıl başlarında, o neredeyse mucizevi gübre olarak kabul edildi. Amerikalı çiftçiler sözde sonuçlanan, Nova Scotia ile canlı ticaret evrimleştiği onu elde etmek o kadar endişeli “Alçı Savaşı” 1820 arasında [5] 19. yüzyılda, o da kireç sülfat veya kireç sülfat olarak bilinen

OTANTİK TAŞ FARKI İLE KOLEKSİYON MİNERAL PARÇASI GÜNEY MEKSİKA JİPYUM KRİSTALİ KÜME HALİNDE ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR..

Fiziksel özellikler [değiştir]
Alçı orta suda çözünür (25 ° C de ~ 2.0-2.5 g / l) ‘dir: [6], ve en çok başka tuzlar aksine, daha yüksek sıcaklıklarda daha az çözünür hale gelmesinin, retrograd çözünürlüğe sergiler. Alçı hava ısıtıldığında daha da ısıtıldığında susuz kalsiyum sülfat (anhidrit) için, su kaybeder ve (genellikle sadece “plaster” olarak adlandırılan bazanit), kalsiyum sülfat hemihidrat, ilk dönüştürür. Için olduğu gibi anhidrit, tuzlu su çözeltileri ve içindeki çözülebilirlik tuz çözeltisi, aynı zamanda sıkı bir şekilde bağlıdır NaCl konsantrasyonu. [6]

Alçı kristalleri ihtiva ettiği bulunmuştur anyondur su ve hidrojen bağlarının. [7]

Kristal çeşitleri [değiştir]
Ana madde: Selenite (mineral)
Düzleştirilmiş ve genellikle Alçı doğada meydana ikiz kristaller ve şeffaf, parçalanabilen kitleler denilen selenit. Selenit anlamlı içeren selenyum; daha doğrusu, her iki madde için antik Yunanca kelime için seçildiler Ay.

Selenit da, yaygın olarak “saten spar” olarak adlandırılır, bu durumda ipeksi, elyaflı şeklinde ortaya çıkabilir. Son olarak, aynı zamanda, granüler veya çok kompakt bir hale gelebilir. El büyüklüğünde örneklerde, şeffaf opak her yerde olabilir. Denilen alçı çok ince taneli beyaz veya hafif renkli çeşitli kaymaktaşı, çeşitli türlerdeki süs iş için ödüllendirildi. Kurak alanlarda, alçı denilen gömülü kum taneleri ile tipik opak bir çiçek gibi formda oluşabilir çöl gül. Aynı zamanda selenit’in şeklinde uzun 12 metre (39 ft) kadar, doğada bulunan en büyük kristallerinin bazı oluşturur. [8]

JİPSYUM TAŞI

JİPSYUM TAŞI

Bulunduğu [değiştir]

Çamurların içinde alçı venleri / Kahve Green ve gri marn, Blue Anchor, Somerset, İngiltere marnlar.

Caprock Canyons State Park, Teksas jips damarları
Alçı kalın ve geniş bir ortak mineral olduğunu Evaporit ile birlikte yatak tortul kayaçların. Mevduat meydana bilinen tabakalarda kadar geriye gelen Archaean EON. [9] Alçı yanı sıra, göl ve deniz suyundan yatırılır Kaplıcalar gelen, volkanik de buharlar ve sülfat çözümleri damarlar. Hidrotermal anhidrit damarlarında olduğu yüzeye yakın pozlarda yeraltı suyu ile alçı yaygın hidrate. Genellikle mineral ilişkili halit ve kükürt. Saf alçı beyaz, ama kirlilikler yerel mevduat geniş bir renk yelpazesi verebilir gibi diğer maddeler bulundu.

Alçı, su içinde, zamanla eridikçe için, alçı nadir kum şeklinde bulunur. Ancak, benzersiz koşulları White Sands National Monument, ABD devlet New Mexico ile inşaat sektörünü tedarik için yeterli beyaz alçı kum 710 km 2 (270 sq mi) genişlik, oluşturduğunuz alçıpan 1.000 yıl. [10] Başkan ne zaman şiddetle bölge sakinleri tarafından karşı bölgenin ticari sömürü, kalıcı 1933 yılında önlenmiştir Herbert Hoover alçı korumalı dunes ilan milli anıt.

Alçı, aynı zamanda bir yan ürün olarak oluşan bir sülfid oksidasyon ile diğerleri arasında, pirit oksidasyon, sülfürik asit ile reaksiyona sokulur, kalsiyum karbonat. Onun varlığı oksitleyici durumlarını gösterir. Indirgeyici koşullar altında, içerdiği sülfatlar geri sülfid indirgenebilir sülfat indirgen bakteriler. Ile kömür yakan elektrik güç istasyonları baca gazı kükürt giderme temizliyicilerden bir yan ürün olarak alçıtaşı büyük miktarlarda üretmek.

Dan Orbital resimler Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) Mars kuzey kutup bölgesinde alçı tepelerinin varlığını göstermiştir, [11] daha sonra tarafından zemin seviyesinde teyit edildiği Mars Keşif Aracı (MER) Fırsat. [12]

Madencilik [değiştir]

Golden jips kristalleri Winnipeg

Alçı kum gelen White Sands National Monument, New Mexico
Alçı Ticari miktarları şehirlerde bulunan Araripina ve Grajaú içinde Brezilya; in Pakistan, Jamaika, İran (dünyanın en büyük ikinci üreticisi), Tayland, İspanya (ana yapımcı Avrupa), Almanya, İtalya, İngiltere, İrlanda, Kanada [13] ve Amerika Birleşik Devletleri’nde. Büyük açık ocak ocakları da dahil olmak üzere birçok yerde bulunan Alçı City, Kaliforniya, ABD ve Doğu Kutai, Kalimantan, Endonezya. Birkaç küçük mayın Ayrıca gibi yerlerde var Kalannie içinde Batı Avustralya alçı değiştirmek için özel alıcılara satılıyor, pH tarımsal amaçlar için toprak seviyeleri.

JİPSYUM TAŞI

JİPSYUM TAŞI

11 m’ye kadar jips kristalleri (36 ft) uzunluğunda mağaralarda bulunmuştur Naica Mine of Chihuahua, Meksika. Kristaller mağaranın son derece nadir ve istikrarlı doğal ortamda büyüdü. Sıcaklıklar 58 ° C (136 ° F) kaldı ve mağara kristalin büyümesini sürdü mineralce zengin su ile doldu. Bu kristallerin en büyük 55 ton ağırlığında ve yaklaşık 500.000 yaşında. [14]

Sentez [değiştir]
Sentetik alçı yoluyla elde edilir baca gazı kükürt giderme, bazı kömür santrallerinin de. Bazı uygulamalarda, doğal alçı ile birbirlerinin yerine kullanılabilir.

Alçı da acı su üzerine çökelir membranlar, mineral tuz olarak bilinen bir fenomen ölçekleme gibi sırasında olduğu gibi, tuzlu su desalinasyon yüksek konsantrasyonda su ile kalsiyum ve sülfat. Ölçekleme membran ömrü ve verimliliği azaltmaktadır. Bu gibi acı su membran tuzdan arındırma süreçleri, ana engellerden biri olan ters ozmoz veya nanofiltrasyon. Gibi ölçekleme diğer şekilleri, kalsit, su kaynağına bağlı olarak ölçekleme, aynı zamanda önemli bir in hususlar olabilir damıtma, yanı sıra ısı eşanjörleri bir tuzu, ya da çözünürlük veya konsantrasyonu, hızla değişebilir.
Alçı birçok ilginç özelliğe sahiptir ve çok benzersiz kristal alışkanlıkları vardır. Birçok Alçı kristalleri kırık çarpıtma veya parça olmadan mükemmel bozulmamış bulunmuştur. Bu tür kristaller olarak bir kil yatakları bulunan şamandıra kristal tam bir bağlı olmadan oluşturan s, matrisin. Alçı kristalleri kendi esneklik için bilinen ve ince kristaller hafifçe bükülebilir. Onlar sadece biraz esnek olduğundan, iyi kristaller eğmek tavsiye edilmez, ve çok fazla sadece biraz gerdi eğer kıracak.

Alçı, aynı sahip kimyasal bileşimi mineral olarak Anhidrit, ancak Anhidrit bunu yapmaz yapısında su içerir. Birçok Anhidrit örnekler daha yaygın Alçı dönüşürken, su emer. Bazı Alçı örnekleri su eklenerek kendi genişleme tanıklık katmanları crumpling ve büyümeleri içeren bu kanıt gösteriyor.

Alçı örneklerinin az sayıda su kristal formları ise içi boş bir kanalda bir kristal içinde sıkışıp alır. Böyle bir kristal döndürüldüğünde, bir su “balon” kanal en alçaktaki noktaya bunun içinde dolaşır. Bu tür örnekler, bir mineralojik gariplik olarak kabul edilir ve koleksiyoncular tarafından aranır. Bu “enhydros” olarak adlandırılır.

JİPSYUM KRİSTAL

JİPSYUM KRİSTAL

Alçı bazen kumlu alanlarda oluşturan ve kristaller, bir örnek kahverengi ya da gri ve donuk olma oluşturulurken içinde tuzak kum neden olabilir. Bu kum eklenmesi s bazen kristal kum saati oluşumları kurmak. Onlar da kum kalıntıları olan rozet şekilli Alçı olduğu bilinen “Çöl Rose”, mevcuttur. (Terim “Desert Rose” için de geçerlidir rozet şeklindeki Barit kum kalıntıları olan ve iki karıştırılmamalıdır.)

Alçı örnekleri sadece su ile temizlenmelidir. Onlar çatlak ve bir kristal yarıklar girmek ve parlaklığını berbat edebilirsiniz olarak Sabun ve deterjanlar, kaçınılmalıdır.
Kimyasal formül CaSO 4 · 2H 2 O
Kompozisyon Sulu kalsiyum sülfat
Renk Renksiz, kahverengi, gri, beyaz, bej, turuncu, pembe, sarı, açık kırmızı, yeşil
Streak Beyaz
Sertlik 2
Kristal Sistemi Monoklinik
3D Kristal Atlas
(Animasyonlu model için tıklayın)
Monoklinik Tabular
İletişim Swallowtail Twin
Karmaşık Tabular
Penetrasyon Twin
Kristal formlar

ALÇI TAŞI

ALÇI TAŞI

ve Agregalar Yaygın olarak ortaya çıkar tabular bazen mükemmel hiçbir kusurları kristaller,. Ayrıca meydana prizmatik, iğnemsi, bıçaklı ve kırılgan olarak yoğun demetleri asiküler kristallerinin. Diğer formlar gibidir lifli ven s, pullu, grenli, merceksi, rozet, masif ve paralel olarak, kaktüs benzeri büyümeleri. Kristaller ve elyaflı kütleleri bazen “koç boynuzunu” olarak adlandırılan oluşumları meydana, bazen ciddi kavisli olabilir. Sık sık Kristaller ikiz mükemmel şekillendirme, fishtail ikiz s veya Gidon ikiz s. Kristaller boyutu büyük olabilir. Aslında, bugüne kadar dünya üzerinde bulunmuş en büyük kristaller Alçı idi.
Şeffaflık Opak Şeffaf
Spesifik yer çekimi 2,3-2,4
Parıltı Vitreus için inci
Dilinim 1,1 – mikalı; 2,2
Kırılma Dengesiz
Azim Sectileli ve hafif esnek
Diğer kimlik Marks Genellikle floresan ışık sarı kısa dalga ultraviyole ışık ve bazen de fosforlu.
Grup içinde Sulfates; Hydrous Sülfatlar
Çarpıcı Özellikler Kristal alışkanlıkları, düşük sertlik, esneklik ve sectility
Çevre Büyük mevduat ve yatak içinde tortul kaya, özellikle kireçtaşı. Ayrıca kil tortul mevduat ve kuru mağara s. Bazen aynı zamanda magmatik traprock ve oksidasyon bölgesinde bir sülfit yataklarının.
Kaya Tipi Magmatik, Sedimanter
Sevilirlik (1-4) 1
Prevalans (1-3) 1
Yeni bir çalışma alçı oluşumu bir mineral olarak adlandırılan minik kristaller başladığını ileri sürdü bazanit. (CaSO 4 · 0,5H 2 O) [15] Bu süreç üç aşamalı yolu ile gerçekleşir: nanokristal bazanit (1) homojen çekirdeklenme ; Agrega içine bazanit (2) öz-montaj ve alçı içine bazanit (3) dönüşüm.

JİPSYUM (GÜNEY MEKSİKA)

DOĞAL KAYALAR
JİPSYUM
Fiyatı      :      240 TL
Ürünün Özellikleri
 • 160 GR
 • AYNI GÜN KARGO
 • EŞİ YOK
 • GÜNEY MEKSİKA
 • JİPSYUM
 • KDV DAHİL
 • KOLEKSİYON GEM PARÇASI
[dpsc_display_product]
Ürün Açıklaması Video Tanıtım Yorumlar

JİPSYUM (GÜNEY MEKSİKA)

jipsyum yumuşak sülfat minerali oluşan kalsiyum sülfat dihidrat ile birlikte, kimyasal formülü 2H 2 O CaSO 4 · [3] Bu olarak kullanılabilir gübre, birçok formları ana bileşeni olan alçı ve tebeşir ve bir yaygın olarak mayınlı. Denilen alçı devasa ince taneli beyaz veya hafif renkli

JİPSYUM

JİPSYUM

çeşitliliği, kaymaktaşı için kullanılır olmuştur heykel de dahil olmak üzere pek çok kültür tarafından Eski Mısır, Mezopotamya, Antik Roma, Bizans imparatorluğunun ve Nottingham alabasters Ortaçağ İngiltere. Üzerinde 2 sertliği tanımı mineral sertliği Mohs. Bir şekilde meydana Evaporit mineral ve bir hidrasyon ürünü olarak anhidrit.
Kelime alçı türetilmiştir Yunan kelimesi γύψος (gypsos), “sıva” “tebeşir” ya da. [4] Çünkü ocakları ve Montmartre semtinde Paris uzun döşenmiş olan yanmış alçı (kalsine çeşitli amaçlar için kullanılan alçı), bu susuz alçı olarak tanındı alçı. Su ilavesinden sonra, Paris birkaç on dakika arasında sıvı tekrar düzenli olarak alçı (dihidrat), sertleşmesine veya döküm ve inşaat için yararlı olan şekillerde “set” malzeme neden olduktan sonra.

Alçı Kristal projeksiyonları atıfta spærstān, “mızrak taşı” olarak Eski İngilizce biliniyordu. (Bu durumda, kelime spar mineralojide spearlike projeksiyonlarda oluşturan olmayan cevher mineral ya da kristal atıfta alçıya Karşılaştırma için gereğidir.) Alçıtaşı tarafından keşfedilen bitki büyümesi, kükürt kaynağı olarak hareket edebilir JM Mayer ve 19. yüzyıl başlarında, o neredeyse mucizevi gübre olarak kabul edildi. Amerikalı çiftçiler sözde sonuçlanan, Nova Scotia ile canlı ticaret evrimleştiği onu elde etmek o kadar endişeli “Alçı Savaşı” 1820 arasında [5] 19. yüzyılda, o da kireç sülfat veya kireç sülfat olarak bilinen

OTANTİK TAŞ FARKI İLE KOLEKSİYON MİNERAL PARÇASI GÜNEY MEKSİKA JİPYUM KRİSTALİ KÜME HALİNDE ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR..

Fiziksel özellikler [değiştir]
Alçı orta suda çözünür (25 ° C de ~ 2.0-2.5 g / l) ‘dir: [6], ve en çok başka tuzlar aksine, daha yüksek sıcaklıklarda daha az çözünür hale gelmesinin, retrograd çözünürlüğe sergiler. Alçı hava ısıtıldığında daha da ısıtıldığında susuz kalsiyum sülfat (anhidrit) için, su kaybeder ve (genellikle sadece “plaster” olarak adlandırılan bazanit), kalsiyum sülfat hemihidrat, ilk dönüştürür. Için olduğu gibi anhidrit, tuzlu su çözeltileri ve içindeki çözülebilirlik tuz çözeltisi, aynı zamanda sıkı bir şekilde bağlıdır NaCl konsantrasyonu. [6]

Alçı kristalleri ihtiva ettiği bulunmuştur anyondur su ve hidrojen bağlarının. [7]

Kristal çeşitleri [değiştir]
Ana madde: Selenite (mineral)
Düzleştirilmiş ve genellikle Alçı doğada meydana ikiz kristaller ve şeffaf, parçalanabilen kitleler denilen selenit. Selenit anlamlı içeren selenyum; daha doğrusu, her iki madde için antik Yunanca kelime için seçildiler Ay.

Selenit da, yaygın olarak “saten spar” olarak adlandırılır, bu durumda ipeksi, elyaflı şeklinde ortaya çıkabilir. Son olarak, aynı zamanda, granüler veya çok kompakt bir hale gelebilir. El büyüklüğünde örneklerde, şeffaf opak her yerde olabilir. Denilen alçı çok ince taneli beyaz veya hafif renkli çeşitli kaymaktaşı, çeşitli türlerdeki süs iş için ödüllendirildi. Kurak alanlarda, alçı denilen gömülü kum taneleri ile tipik opak bir çiçek gibi formda oluşabilir çöl gül. Aynı zamanda selenit’in şeklinde uzun 12 metre (39 ft) kadar, doğada bulunan en büyük kristallerinin bazı oluşturur. [8]

JİPSYUM TAŞI

JİPSYUM TAŞI

Bulunduğu [değiştir]

Çamurların içinde alçı venleri / Kahve Green ve gri marn, Blue Anchor, Somerset, İngiltere marnlar.

Caprock Canyons State Park, Teksas jips damarları
Alçı kalın ve geniş bir ortak mineral olduğunu Evaporit ile birlikte yatak tortul kayaçların. Mevduat meydana bilinen tabakalarda kadar geriye gelen Archaean EON. [9] Alçı yanı sıra, göl ve deniz suyundan yatırılır Kaplıcalar gelen, volkanik de buharlar ve sülfat çözümleri damarlar. Hidrotermal anhidrit damarlarında olduğu yüzeye yakın pozlarda yeraltı suyu ile alçı yaygın hidrate. Genellikle mineral ilişkili halit ve kükürt. Saf alçı beyaz, ama kirlilikler yerel mevduat geniş bir renk yelpazesi verebilir gibi diğer maddeler bulundu.

Alçı, su içinde, zamanla eridikçe için, alçı nadir kum şeklinde bulunur. Ancak, benzersiz koşulları White Sands National Monument, ABD devlet New Mexico ile inşaat sektörünü tedarik için yeterli beyaz alçı kum 710 km 2 (270 sq mi) genişlik, oluşturduğunuz alçıpan 1.000 yıl. [10] Başkan ne zaman şiddetle bölge sakinleri tarafından karşı bölgenin ticari sömürü, kalıcı 1933 yılında önlenmiştir Herbert Hoover alçı korumalı dunes ilan milli anıt.

Alçı, aynı zamanda bir yan ürün olarak oluşan bir sülfid oksidasyon ile diğerleri arasında, pirit oksidasyon, sülfürik asit ile reaksiyona sokulur, kalsiyum karbonat. Onun varlığı oksitleyici durumlarını gösterir. Indirgeyici koşullar altında, içerdiği sülfatlar geri sülfid indirgenebilir sülfat indirgen bakteriler. Ile kömür yakan elektrik güç istasyonları baca gazı kükürt giderme temizliyicilerden bir yan ürün olarak alçıtaşı büyük miktarlarda üretmek.

Dan Orbital resimler Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) Mars kuzey kutup bölgesinde alçı tepelerinin varlığını göstermiştir, [11] daha sonra tarafından zemin seviyesinde teyit edildiği Mars Keşif Aracı (MER) Fırsat. [12]

Madencilik [değiştir]

Golden jips kristalleri Winnipeg

Alçı kum gelen White Sands National Monument, New Mexico
Alçı Ticari miktarları şehirlerde bulunan Araripina ve Grajaú içinde Brezilya; in Pakistan, Jamaika, İran (dünyanın en büyük ikinci üreticisi), Tayland, İspanya (ana yapımcı Avrupa), Almanya, İtalya, İngiltere, İrlanda, Kanada [13] ve Amerika Birleşik Devletleri’nde. Büyük açık ocak ocakları da dahil olmak üzere birçok yerde bulunan Alçı City, Kaliforniya, ABD ve Doğu Kutai, Kalimantan, Endonezya. Birkaç küçük mayın Ayrıca gibi yerlerde var Kalannie içinde Batı Avustralya alçı değiştirmek için özel alıcılara satılıyor, pH tarımsal amaçlar için toprak seviyeleri.

JİPSYUM TAŞI

JİPSYUM TAŞI

11 m’ye kadar jips kristalleri (36 ft) uzunluğunda mağaralarda bulunmuştur Naica Mine of Chihuahua, Meksika. Kristaller mağaranın son derece nadir ve istikrarlı doğal ortamda büyüdü. Sıcaklıklar 58 ° C (136 ° F) kaldı ve mağara kristalin büyümesini sürdü mineralce zengin su ile doldu. Bu kristallerin en büyük 55 ton ağırlığında ve yaklaşık 500.000 yaşında. [14]

Sentez [değiştir]
Sentetik alçı yoluyla elde edilir baca gazı kükürt giderme, bazı kömür santrallerinin de. Bazı uygulamalarda, doğal alçı ile birbirlerinin yerine kullanılabilir.

Alçı da acı su üzerine çökelir membranlar, mineral tuz olarak bilinen bir fenomen ölçekleme gibi sırasında olduğu gibi, tuzlu su desalinasyon yüksek konsantrasyonda su ile kalsiyum ve sülfat. Ölçekleme membran ömrü ve verimliliği azaltmaktadır. Bu gibi acı su membran tuzdan arındırma süreçleri, ana engellerden biri olan ters ozmoz veya nanofiltrasyon. Gibi ölçekleme diğer şekilleri, kalsit, su kaynağına bağlı olarak ölçekleme, aynı zamanda önemli bir in hususlar olabilir damıtma, yanı sıra ısı eşanjörleri bir tuzu, ya da çözünürlük veya konsantrasyonu, hızla değişebilir.
Alçı birçok ilginç özelliğe sahiptir ve çok benzersiz kristal alışkanlıkları vardır. Birçok Alçı kristalleri kırık çarpıtma veya parça olmadan mükemmel bozulmamış bulunmuştur. Bu tür kristaller olarak bir kil yatakları bulunan şamandıra kristal tam bir bağlı olmadan oluşturan s, matrisin. Alçı kristalleri kendi esneklik için bilinen ve ince kristaller hafifçe bükülebilir. Onlar sadece biraz esnek olduğundan, iyi kristaller eğmek tavsiye edilmez, ve çok fazla sadece biraz gerdi eğer kıracak.

Alçı, aynı sahip kimyasal bileşimi mineral olarak Anhidrit, ancak Anhidrit bunu yapmaz yapısında su içerir. Birçok Anhidrit örnekler daha yaygın Alçı dönüşürken, su emer. Bazı Alçı örnekleri su eklenerek kendi genişleme tanıklık katmanları crumpling ve büyümeleri içeren bu kanıt gösteriyor.

Alçı örneklerinin az sayıda su kristal formları ise içi boş bir kanalda bir kristal içinde sıkışıp alır. Böyle bir kristal döndürüldüğünde, bir su “balon” kanal en alçaktaki noktaya bunun içinde dolaşır. Bu tür örnekler, bir mineralojik gariplik olarak kabul edilir ve koleksiyoncular tarafından aranır. Bu “enhydros” olarak adlandırılır.

JİPSYUM KRİSTAL

JİPSYUM KRİSTAL

Alçı bazen kumlu alanlarda oluşturan ve kristaller, bir örnek kahverengi ya da gri ve donuk olma oluşturulurken içinde tuzak kum neden olabilir. Bu kum eklenmesi s bazen kristal kum saati oluşumları kurmak. Onlar da kum kalıntıları olan rozet şekilli Alçı olduğu bilinen “Çöl Rose”, mevcuttur. (Terim “Desert Rose” için de geçerlidir rozet şeklindeki Barit kum kalıntıları olan ve iki karıştırılmamalıdır.)

Alçı örnekleri sadece su ile temizlenmelidir. Onlar çatlak ve bir kristal yarıklar girmek ve parlaklığını berbat edebilirsiniz olarak Sabun ve deterjanlar, kaçınılmalıdır.
Kimyasal formül CaSO 4 · 2H 2 O
Kompozisyon Sulu kalsiyum sülfat
Renk Renksiz, kahverengi, gri, beyaz, bej, turuncu, pembe, sarı, açık kırmızı, yeşil
Streak Beyaz
Sertlik 2
Kristal Sistemi Monoklinik
3D Kristal Atlas
(Animasyonlu model için tıklayın)
Monoklinik Tabular
İletişim Swallowtail Twin
Karmaşık Tabular
Penetrasyon Twin
Kristal formlar

ALÇI TAŞI

ALÇI TAŞI

ve Agregalar Yaygın olarak ortaya çıkar tabular bazen mükemmel hiçbir kusurları kristaller,. Ayrıca meydana prizmatik, iğnemsi, bıçaklı ve kırılgan olarak yoğun demetleri asiküler kristallerinin. Diğer formlar gibidir lifli ven s, pullu, grenli, merceksi, rozet, masif ve paralel olarak, kaktüs benzeri büyümeleri. Kristaller ve elyaflı kütleleri bazen “koç boynuzunu” olarak adlandırılan oluşumları meydana, bazen ciddi kavisli olabilir. Sık sık Kristaller ikiz mükemmel şekillendirme, fishtail ikiz s veya Gidon ikiz s. Kristaller boyutu büyük olabilir. Aslında, bugüne kadar dünya üzerinde bulunmuş en büyük kristaller Alçı idi.
Şeffaflık Opak Şeffaf
Spesifik yer çekimi 2,3-2,4
Parıltı Vitreus için inci
Dilinim 1,1 – mikalı; 2,2
Kırılma Dengesiz
Azim Sectileli ve hafif esnek
Diğer kimlik Marks Genellikle floresan ışık sarı kısa dalga ultraviyole ışık ve bazen de fosforlu.
Grup içinde Sulfates; Hydrous Sülfatlar
Çarpıcı Özellikler Kristal alışkanlıkları, düşük sertlik, esneklik ve sectility
Çevre Büyük mevduat ve yatak içinde tortul kaya, özellikle kireçtaşı. Ayrıca kil tortul mevduat ve kuru mağara s. Bazen aynı zamanda magmatik traprock ve oksidasyon bölgesinde bir sülfit yataklarının.
Kaya Tipi Magmatik, Sedimanter
Sevilirlik (1-4) 1
Prevalans (1-3) 1
Yeni bir çalışma alçı oluşumu bir mineral olarak adlandırılan minik kristaller başladığını ileri sürdü bazanit. (CaSO 4 · 0,5H 2 O) [15] Bu süreç üç aşamalı yolu ile gerçekleşir: nanokristal bazanit (1) homojen çekirdeklenme ; Agrega içine bazanit (2) öz-montaj ve alçı içine bazanit (3) dönüşüm.