OTANT�K TA�

AMMONİT PİRİT FOSİL

DOĞAL KAYALAR
AMMONİT PİRİT
Fiyatı      :      SATILDI TL
[dpsc_display_product]
Ürünün Özellikleri
 • 21.18 GR
 • AMMONİT PİRİT
 • AYNI GÜN KARGO
 • KDV DAHİL
 • KOLEKSİYON MİNERAL
 • PERU

AMMONİT PİRİT FOSİL

Ammonit olan soyu tükenmiş deniz grup yumuşakça hayvanların alt sınıf arasında Ammonoidler sınıfına Cephalopoda. Bu yumuşakçalar daha yakından yaşamaya ilgili coleoids (yani, ahtapotlar, kalamar ve mürekkepbalığı onlar kabuklu karşı olduklarından daha) nautiloids gibi canlı olarak Nautilus türler. Erken ammonites sırasında ortaya Devoniyen ve son türler sırasında ölen Kretase-Paleojen tükenme olayı.

AMMONİT PİRİT FOSİL

AMMONİT PİRİT FOSİL

Ammonitler mükemmel indeks fosil ve belirli bir tür veya cins spesifik tespit edildiği kaya katmanı bağlamak için sık sık mümkün jeolojik zaman dilimlerinde. Onların fosil (olarak bilinen bazı helisel spiral ve nonspiraled formları olmasına rağmen kabukları genellikle planispirals şeklinde heteromorphs).

Isim bilimsel terim türetildiği “ammonit”, biraz sıkı sarılmış benzer onların fosilleşmiş kabuklarının spiral şeklinde, ilham koç boynuzlarını. Pliny (Pompeii yakın ö. 79 AD) bu hayvanların fosilleri denilen ammonis cornua (“Ammon boynuz”) Mısır tanrısı Ammon (çünkü Amun), genellikle koç boynuzu giyen tasvir edilmiştir. [1] Genellikle bir ammonit cins ismi biter – hangi Ceras Yunan “boynuz” için (κέρας).
Tanı karakterler [değiştir]
Ammonitler (alt sınıf Ammonoidler) kendi septalarla ayırt edilebilir, bunların siphuncles tarafından nerede septa ortak dış kabuk duvarı ve genel olarak sütür doğası gereği, Fragmokon içinde odacıkları ayrı bölme duvarlar.

Septa [değiştir]
Ammonoid septa karakteristik çıkıntı ve girintileri vardır ve genellikle basit içbükey çanak şeklindeki yapılardır nautiloid septa onları ayırt, önden dışbükey değişen derecelerde için vardır. Septa topoloji, özellikle ağız çevresinde, çeşitli dikiş desen sonuç bulundu.

KOLEKSİYON OLARAK SAKLAYABİLECEĞİNİZ AMMONİT FOSİLİ PİRİT OLUŞUMLU ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR
Dikiş desenleri üç ana tip Ammonoidler bulunur:

Goniatitic – sayısız bölünmemiş loblar ve eyer; konkhos etrafında tipik 8 loblar. Bu model, Paleozoik ammonoids özelliğidir.
Ceratitic – lob onlara testere dişli bir görünüm vererek, ipuçları bölünmüştür ve bölünmemiş eyer yuvarlatılmış. Bu dikiş deseni Trias ammonoids özelliğidir ve Kretase “pseudoceratites” tekrar belirir.
Ammonitic – loblar ve eyer çok (yivli) bölünmüştür; alt bölümleri genellikle yerine testere dişli bir yuvarlanır. Bu tip Ammonoids bakış biyostratigrafik açıdan en önemli türlerdir. Bu dikiş tipi Jura ve Kretase ammonoids karakteristik, ama Permiyen tüm yol geri uzanır.
Siphuncle [değiştir]
Siphuncle kadar en ammonoids vücut veya yaşayan odasına Fragmokon odalarını bağlayan venter olarak bilinen dış kenarı boyunca çalışan dar bir boru şeklinde bir yapıdır. Bu canlı nautiloides (onları ayıran Nautilus ve Allonautilus) ve tipik Nautilida. Bununla birlikte, Geç Kambriyenden Ordovician çok erken nautiloids tipik olarak dahili olarak yapılandırılmış ammonites bu fazla, genellikle nispeten daha büyük olmakla beraber, vantral siphuncles vardı. Kelime “siphuncle” dan geliyor Yeni Latin “küçük sifon” anlamına siphunculus.

Ammonoidler Sınıflandırılması [değiştir]

Bir ammonit kabuk, iç odaları ve ifşa bölümünde inceledi septa. Büyük cilalı örnekler estetik yanı sıra, bilimsel, değeri için çok değerlidir.
Ayrıca bakınız: ammonites listesi
Içinde kaynaklanan bactritoid nautiloids, ammonoid kafadan ilk ortaya Devoniyen (400 milyon yıl önce yaklaşık) ve oldu soyu tükenmiş kapanışında Kretase (66 Mya ile birlikte) dinozorlar. Ammonoids sınıflandırılması kısmen dayanır süsleme ve yapı septa kendi shells ‘gaz odalarını içeren; Bu ve diğer özelliklere göre üç emir ve sekiz bilinen suborders içine alt sınıf Ammonoidler bölebilirsiniz. Neredeyse bütün nautiloids yavaşça dikiş eğri göstermektedir birlikte, ammonoid dikiş hattı (dış kabuk ile septum kavşak) değişken yuvalar (ya da tepe noktaları) ve lobu (ya da vadiler) oluşturulması, katlanır.

AMMONİT TAŞI

AMMONİT TAŞI

 

Vücut haznesi onun dalgalı loblar ve eyerleri ile septal yüzeyini (özellikle sağda) gösteren eksik bir ammonitic ammonoid.

Yanardöner sergilenen antik ammonit fosil Amerikan Doğal Tarih Müzesi’nde çapı 2.5 ayakları etrafında, New York,
Ammonoidler en ilkel ile başlayan ve daha türetilmiş olacak burada listelenen sekiz siparişler ayrılabilir:

Anarcestida, Devoniyen
Clymeniida, Üst Devoniyen
Goniatitida, Orta Devoniyen – Üst Permiyen
Prolecanitida, Üst Devoniyen – Üst Triyas
Ceratitida, Permiyen – Triyas
Phylloceratida, Triyas – Kretase
Lytoceratida, Jura – Kretase
Ammonitida, Alt Jura – Kretase
: Bazı sınıflandırmalara, bu sadece üç siparişler dahil suborders olarak kalan Goniatitida, Ceratitida ve Ammonitida.

İnceleme Taksonomi [değiştir]
Omurgasız Paleontoloji üzerine Treatise (Bölüm L, 1957) sekiz suborders, Paleozoik dan Anarcestina, Clymeniina, Goniatitina ve Prolecanitina içine bir düzen basitçe kabul Ammonoidler, böler; Triyas’tan Ceratitina; ve Jura ve Kretase gelen Ammonitina, Lytoceratina ve Phylloceratina. Sonraki taksonomilerin, bu bazen alt sınıf Ammonoidler içinde emir olarak kabul edilir.

Yaşam [değiştir]

Ammonite Fosil kabuğu whitfieldi Placenticeras bir ısırmasıyla kaynaklanan delikler gösteren mosasaur, Doğa Tarihi Müzesi Peabody, Yale

Jeletzkytes, ABD’den bir Kretase ammonit

Asteroceras, İngiltere’den bir Jurassic ammonit

Orthosphynctes, Portekiz’den bir Jurassic ammonit
Ammonites ve yakın akrabaları tükenmiş olduğundan, küçük yaşam tarzlarını hakkında bilinmektedir. Onların yumuşak vücut parçaları çok nadiren herhangi bir detay olarak korunur. Bununla birlikte, çok ammonoid kabukları inceleyerek ve su tankları bu kabukların modellerini kullanarak çalıştı olmuştur.

Hiçbir yerde onların fosiller genellikle koşullarda belirtilen kayalarda bulundu, çünkü çoğu ammonoids muhtemelen yerine deniz dibinde daha eski denizlerin açık denizde yaşayan dip yaşamı bulundu. Bunların (örneğin çoğu Oxynoticeras bazı ammonoids az etkili yüzücüler ve alt sakinlerinin yavaş yüzme edilmiş. Ihtimali olmasına rağmen), basık, disk şeklinde, aerodinamik kabukları ile iyi yüzücüler, olduğu düşünülmektedir Sinkrotron bir analizini aptychophoran ammonite kalıntıları ortaya Isopod ve yumuşakça en azından plankton üzerinde ammonit beslenen bu tür belirten onun yanak boşluğuna larva. [2] Onlar oyuncak ile predasyon kaçınılması olabilir mürekkep çok modern bir kafadan gibi; Mürekkep bazen fosil örneklerinde korunur. [3]

Yaratık yumuşak vücut bobini sonunda kabuk büyük kesimleri işgal etti. Daha küçük daha önceki bölümleri kapalı duvarlı ve hayvan gazı ile doldurarak kendi yüzdürme korumak olabilir. Böylece, bobinin küçük bölümleri büyük bölümler üzerinde süzülüyor olurdu. [4]

Birçok ammonite kabukları kez kabukları kendilerini bağlayan deniz minarelerindeki bir sonucu olarak yorumlanabilir yuvarlak delikli bulunmuştur. Üst ve alt çeneleri tekabül eden delikleri, onların boyutu ve şekli, ve kabukları her iki tarafında kendi varlığını, üçgen formasyonu, ammonites üzerine yırtıcı bir orta ölçekli mosasaur ısırık kanıtıdır.

Kabuk anatomisi ve çeşitlilik [değiştir]
Temel kabuk anatomi [değiştir]

Dan ammonit formları çeşitli, Ernst Haeckel ‘ın 1904 Kunstformen der Natur (Doğa Sanat Formları)

AMMONİT

AMMONİT

Baculites Geç gelen Amonit Kretase Wyoming: Orijinal aragonit dış konkhos ve iç septa bu eklemli iç kalıp bırakarak, uzak çözülür etti.
Ammonite kabuğun bölmeli bir parçası olarak adlandırılan bir Fragmokon. Bu giderek daha büyük odaları bir dizi denir içeren camerae denilen ince duvarlarla ayrılmıştır (sing. Kamerayı) septa (şarkı. Septum). Sadece son ve en büyük odası, vücut odası, herhangi bir anda yaşayan bir hayvan tarafından işgal edildi. O büyüdükçe, o bobinin açık ucuna yeni ve daha büyük odaları eklendi. Dış nerede sarmal bir ammonite kabuğun büyük ölçüde önceki whorls kapsar numune olduğu söylenir involüt (ör Anahoplites). Bu o önceki kapsamaz durumlarda, örnek olduğu söyleniyor evolüt (örneğin, Dactylioceras).

Ince bir yaşam tüp denilen siphuncle boş bir kabuk odalarına ammonite vücudundan uzanan, septa geçti. Bir hiperosmotik aktif taşıma süreci sayesinde, ammonit bu kabuk odalarından dışarı su boşalttı. Bu kontrol etmek için etkin canlılık kabuk ve böylece su kolonu artış veya alçalır.

Ammonites ve nautiloids arasındaki temel fark, ammonites (hariç bir siphuncle olan Clymeniina nautiloids arasında siphuncle fazla veya daha az çalışırken) septa ve camerae (örneğin, kabuğun dış eksen iç yüzeyi) ventral çevresi boyunca uzanan septa ve camerae merkezi aracılığıyla.

Cinsel dimorfizm [değiştir]

Discoscaphites iris, Baykuş Creek Oluşumu (Üst Kretase), Ripley, Mississippi.
Modern kabuklarında bulunan bir özelliği Nautilus göre olan kabuğun şekli ve boyutu çeşididir seks hayvanın, kadın göre biraz daha küçük ve daha geniş olan erkek kabuk. Bu cinsiyet farklılıkları, aynı türün, belirli ammonite kabuklarının boyutu, daha büyük bir kadın olmak kabuğu (macroconch) varyasyon için bir açıklama ve bir erkek küçük olan bir kabuk (microconch) olduğu düşünülmektedir. Bu kadın yumurta üretimi için büyük bir gövde boyutu gerekli çünkü olduğu düşünülmektedir. Bu cinsel varyasyon iyi bir örnek bulunur Bifericeras ilk kısmından Jura dönemi Avrupa.

AMMONİT PİRİT

AMMONİT PİRİT

Sadece son zamanlarda ammonites kabukları cinsel varyasyon kabul edilmiştir vardır. Macroconch ve bir türün microconch genellikle aynı kayalarda meydana gelen iki yakın ilişkili ancak farklı türler için daha önce yanıldılar. Bu “çift” bu yüzden sürekli bir araya bulundu, çünkü Ancak, onlar, aslında, aynı türün cinsel formları vardı belirgin oldu.

Şeklinde varyasyonlar [değiştir]
Ammonit türlerin çoğunluğu planispiral, düz sarmal kabukları özelliği, ancak diğer türler (gibi düz neredeyse özelliği baculites kabukları). Yine de diğer türlerin kabukları yüzeysel büyük olduğu gibi, helezonik sarılır Gastropod (gibi Turrilites ve Bostrychoceras). Bazı türlerin kabukları bile başlangıçta sonra kısmen kangal, sarılmamasını ve nihayet düz vade sonunda (gibi olan Australiceras). Bunlar kısmen kıvrıldığı ve tamamen kıvrıldığı formlar Kretase başlarında sırasında ağırlıklı olarak çeşitlendirmek başladı ve heteromorphs olarak bilinir.

Belki heteromorph en aşırı ve tuhaf görünümlü bir örnektir Nipponites belirgin simetrik kıvrılma eksik düzensiz kıvrımları bir arapsaçı gibi görünüyor. Yakından incelenmesi üzerine olsa da, kabuk. Connected “U” şekil üç boyutlu ağ olduğunu kanıtlıyor Nipponites üst kısmının kayalarda oluşur Kretase olarak Japonya’ya ve ABD.

Ammonitler kabuklarını süsleme (yüzey kabartma) büyük ölçüde değişir. Bazı büyüme hatları hariç, pürüzsüz ve nispeten özelliksiz olması, modern Nautilus bu benzeyebilir. Diğerlerinde, spiral sırt ve kaburga hatta dikenler çeşitli desenler gösterilir. Kabuğun süsleme Bu tür Kretase’nin sonraki ammonites özellikle belirgindir.

Aptychus [değiştir]
Ana madde: Aptychus

Yanlışlıkla bir nitelendirildi bir aptychus bir çizim bivalve ve “ismi verilen Trigonellites latus gelen,” Kimmeridge Kil İngiltere’de Oluşumunun
Bazı ammonites tek dik bir plaka veya kalsitik plakaları, bir çift birlikte bulunmuştur. Geçmişte, bu plakalar, bir çok aynı şekilde kabuğun açıklığını kapatmak hizmet varsayılmıştır operculum’un, ama son zamanlarda, bu, bunun yerine, bir çene cihazı olduğu farz edilmiştir. [5] [6] [ 7] [8]

Plakalar toplu olarak adlandırılırlar aptychus tek bir levha halinde bir levhası çifti ve anaptychus durumda veya aptychi. Eşleştirilmiş aptychi birbirlerine simetrik ve boyut ve görünüm olarak eşit idi.

Anaptychi fosil olarak oldukça nadirdir. Bunlar Kretase döneminin olanlar ile Devoniyen dönemine ammonit temsil bulundu edilir.

Kalsifiye aptychi sadece gelen ammonites meydana Mezozoik dönemin. Onlar hemen hemen her zaman kabuktan ayrılır bulundu ve yalnızca nadiren yerinde korunur. Yine, yeterli sayıda bir ammonit anatomisinin bir parçası olarak kendi kimliği olarak hiçbir şüphe bırakmak fosil ammonit kabukları açıklıkları kapatarak bulundu.

AMMONİT PİRİT

AMMONİT PİRİT

Müstakil aptychi çok sayıda (örneğin içinde Mesozoyik gelenler olarak kaya bazı yataklarda meydana Alpler). Bu kayaçlar genellikle büyük derinliklerde toplanır. Modern Nautilus kabuğunu kapatılması için herhangi kalsitik plaka yoksun ve sadece bir nesli tükenmiş nautiloid cins benzer bir şey kaynaklı olduğu bilinmektedir. Nautilus, ancak bunun inziva zaman açıklığı kapatmak için kullandığı bir kösele kafa kalkanı (kukuleta) var içeride.

Orada biçiminin ve iç ve dış yüzeyler heykel değişen aptychus birçok formları vardır, ancak çok nadiren Amonit kabuğu içinde pozisyonda bulunan çünkü Amonit türleri aptychus bir tür ait olduğu genellikle açık değildir. Aptychi bir dizi ammonit kabukları içinde doğrulanmış olaylar gelecekte keşfini bekleyen onların bilinmeyen sahiplerinin cins ve türlerin bağımsız, kendi cins ve hatta türlerin isimleri verildi.

Yumuşak parça anatomisi [değiştir]
Ammonites istisnai olarak görülmesine rağmen lagerstatten gibi Solnhofen kireçtaşı, yumuşak kısmı kayıt şaşırtıcı kasvetli olduğunu. Geçici bir mürekkep kesesi ve olası sindirim organlarının ötesinde, hiçbir yumuşak parçalar hiç bilinmektedir. [9] Onlar büyük olasılıkla bir radula ve gaga, marjinal bir siphuncle ve on silah taşıyordu. [10] Onlar eşeyli üreme ile doğrudan kalkınma tarafından işletilen vardı etobur, ve bir vardı kırpma gıda depolama için. Bunlar taze veya acı su yaşadı olması olası değildir. [10] Birçok ammonites olasılığı vardı filtre besleyiciler elekler muhtemelen oluştu gibi uyarlamalar bu yaşam tarzı ile ilişkili yüzden. [2]

Boyut [değiştir]

2 metre (6.5 feet) Parapuzosia seppenradensis Almanya’da döküm
Jurassic dönemin alt ve orta kısmında meydana gelen ammonites azı çapı 23 cm (9) aşan bir büyüklüğe ulaştı. Çok daha büyük formları gibi Jura üst kısmının daha sonraki kayalar ve Kretase alt kısmında, bulunan Titanites genellikle çapı 53 cm (2 ft) güney İngiltere Jura Portland Stone, gelen ve Parapuzosia seppenradensis bazen çapı 2 m (6.5 ft) ulaşan, bilinen en büyük ammonitlerin biri olan Almanya’nın Kretase dönemin. En büyük belgelenmiş Kuzey Amerika ammonit olan Parapuzosia bradyi örnekleri çapı 137 cm (4,5 ft) ölçme, Kretase.

Dağıtım [değiştir]

Bir örnek Hoploscaphites dan Pierre Shale of South Dakota: dahil olmak üzere özgün kabuk, çoğu sedef, yaşamıştır.
Orta Devoniyen başlayarak, ammonoids özellikle sırasında ammonites olarak, son derece bol Mezozoik dönemin. Birçok cinsler gelişti ve birkaç milyon yıl içinde yok olma, hızlı bir şekilde seyrini koştu. Nedeniyle hızlı için evrim ve yaygın dağıtım, ammonoids tarafından kullanılan jeologlar ve paleontologlar için biyostratigrafisinde. Onlar mükemmel endeks fosiller, ve onlar belirli bulunmuştur hangi kaya katmanı bağlamak için sık sık mümkün jeolojik zaman dilimlerinde.

AMMONİT PİRİT FOSİL

AMMONİT PİRİT FOSİL

Nedeniyle karşı serbest yüzme ve / veya serbest yüzen alışkanlıkları, ammonites genellikle seafloor hayvan yaşam kurulmasını önlemek için oksijen çok kötü deniz tabanı suları üzerinde doğrudan yaşamak oldu. Ölümü üzerine ammonites bu deniz tabanından düştü ve yavaş yavaş tortuyu biriken gömüldüğü zaman, bu cesetlerin bakteriyel ayrışma genellikle yerel hassas dengesini uçlu redoks yeterince deniz suyunda çözünmüş mineral, özellikle yerel çözünürlüğünü düşürmek için koşullar fosfatlar ve karbonatlar. Bir fosil, bir etrafında minerallerin ortaya çıkan spontan konsantrik yağış konkresyonlu, birçok ammonit fosilleri üstün koruma sorumludur.

Ammonites bulunan zaman kil, orijinal anne-inci kaplaması genellikle korunur. Koruma Bu tip gibi ammonites bulunur hoplitlerin Kretase dan Gault kil Kent, İngiltere Folkestone.

Amerika Birleşik Devletleri ve Kretase Pierre Shale oluşumu Kanada de dahil olmak üzere, bu verim, bol ammonit fauna için bilinen Baculites, Placenticeras, Scaphites, Hoploscaphites ve Jeletzkytes, yanı sıra çok sayıda kıvrıldığı formları. Bunların çoğu, aynı zamanda çok daha ya da orijinal kabuk tüm yanı sıra, komple vücut odacığı, hala bozulmamış sahiptir. Birçok Pierre Shale ammonit ve dünya tarih boyunca gerçekten çok ammonit, içinde bulunan konkresyonları.
An yanardöner ammonit Madagaskar
Bulunan bu tür pek çok diğer fosiller, Madagaskar ve Alberta, ekran iridescence. Bu yanardöner ammonites genellikle mücevher kalitesinde (vardır Ammolite cilalı iken). Hiçbir durumda bu iridescence hayvanın hayatı boyunca görünür olurdu; Ek kabuk katmanları onu kaplı.

Özellikle bu ammonoid örneklerinin, çoğunluğu Paleozoik döneminden, yalnızca iç kalıp olarak korunur; (oluşan dış kabuk aragonit) [11] fosilleşme sürecinde kesildi. Sadece bu iç-kalıp örneklerinde dikiş hatları görülebilir; Hayatta, dikişler, dış kabuk tarafından gizlenmiş olurdu.

Bir grup olarak ammonoids birçok önemli boyunca devam söndürme olaylar genellikle sadece birkaç tür hayatta olmasına rağmen. Her zaman, ancak, türlerin bu avuç formlarının çok sayıda içine çeşitlenmiştir. Ammonit fosilleri ikinci yarısında daha az bol oldu Mesozoik hiçbiri içine hayatta olan Senozoyik dönemin. Hayatta kalan son soy, sigara-kuş dinozorlar ile birlikte, 65 Mya kayboldu Kretase-Paleojen tükenme olayı. Hiçbir ammonites hayatta nedeni söndürme olayı bazı nautiloids hayatta iken, Kretase sonunda, farklılıklar nedeniyle olabilir ontogeni. Onların nesli bir nedeni ise yarış arabası grev, plankton tüm dünyada ciddi böylece onun planktonik aşamasında ammonit üreme dooming, azalmış olabilirdi.

 

 

AMMONİT PİRİT FOSİL

DOĞAL KAYALAR
AMMONİT PİRİT
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 21.18 GR
 • AMMONİT PİRİT
 • AYNI GÜN KARGO
 • KDV DAHİL
 • KOLEKSİYON MİNERAL
 • PERU
[dpsc_display_product]
Ürün Açıklaması Video Tanıtım Yorumlar

AMMONİT PİRİT FOSİL

Ammonit olan soyu tükenmiş deniz grup yumuşakça hayvanların alt sınıf arasında Ammonoidler sınıfına Cephalopoda. Bu yumuşakçalar daha yakından yaşamaya ilgili coleoids (yani, ahtapotlar, kalamar ve mürekkepbalığı onlar kabuklu karşı olduklarından daha) nautiloids gibi canlı olarak Nautilus türler. Erken ammonites sırasında ortaya Devoniyen ve son türler sırasında ölen Kretase-Paleojen tükenme olayı.

AMMONİT PİRİT FOSİL

AMMONİT PİRİT FOSİL

Ammonitler mükemmel indeks fosil ve belirli bir tür veya cins spesifik tespit edildiği kaya katmanı bağlamak için sık sık mümkün jeolojik zaman dilimlerinde. Onların fosil (olarak bilinen bazı helisel spiral ve nonspiraled formları olmasına rağmen kabukları genellikle planispirals şeklinde heteromorphs).

Isim bilimsel terim türetildiği “ammonit”, biraz sıkı sarılmış benzer onların fosilleşmiş kabuklarının spiral şeklinde, ilham koç boynuzlarını. Pliny (Pompeii yakın ö. 79 AD) bu hayvanların fosilleri denilen ammonis cornua (“Ammon boynuz”) Mısır tanrısı Ammon (çünkü Amun), genellikle koç boynuzu giyen tasvir edilmiştir. [1] Genellikle bir ammonit cins ismi biter – hangi Ceras Yunan “boynuz” için (κέρας).
Tanı karakterler [değiştir]
Ammonitler (alt sınıf Ammonoidler) kendi septalarla ayırt edilebilir, bunların siphuncles tarafından nerede septa ortak dış kabuk duvarı ve genel olarak sütür doğası gereği, Fragmokon içinde odacıkları ayrı bölme duvarlar.

Septa [değiştir]
Ammonoid septa karakteristik çıkıntı ve girintileri vardır ve genellikle basit içbükey çanak şeklindeki yapılardır nautiloid septa onları ayırt, önden dışbükey değişen derecelerde için vardır. Septa topoloji, özellikle ağız çevresinde, çeşitli dikiş desen sonuç bulundu.

KOLEKSİYON OLARAK SAKLAYABİLECEĞİNİZ AMMONİT FOSİLİ PİRİT OLUŞUMLU ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR
Dikiş desenleri üç ana tip Ammonoidler bulunur:

Goniatitic – sayısız bölünmemiş loblar ve eyer; konkhos etrafında tipik 8 loblar. Bu model, Paleozoik ammonoids özelliğidir.
Ceratitic – lob onlara testere dişli bir görünüm vererek, ipuçları bölünmüştür ve bölünmemiş eyer yuvarlatılmış. Bu dikiş deseni Trias ammonoids özelliğidir ve Kretase “pseudoceratites” tekrar belirir.
Ammonitic – loblar ve eyer çok (yivli) bölünmüştür; alt bölümleri genellikle yerine testere dişli bir yuvarlanır. Bu tip Ammonoids bakış biyostratigrafik açıdan en önemli türlerdir. Bu dikiş tipi Jura ve Kretase ammonoids karakteristik, ama Permiyen tüm yol geri uzanır.
Siphuncle [değiştir]
Siphuncle kadar en ammonoids vücut veya yaşayan odasına Fragmokon odalarını bağlayan venter olarak bilinen dış kenarı boyunca çalışan dar bir boru şeklinde bir yapıdır. Bu canlı nautiloides (onları ayıran Nautilus ve Allonautilus) ve tipik Nautilida. Bununla birlikte, Geç Kambriyenden Ordovician çok erken nautiloids tipik olarak dahili olarak yapılandırılmış ammonites bu fazla, genellikle nispeten daha büyük olmakla beraber, vantral siphuncles vardı. Kelime “siphuncle” dan geliyor Yeni Latin “küçük sifon” anlamına siphunculus.

Ammonoidler Sınıflandırılması [değiştir]

Bir ammonit kabuk, iç odaları ve ifşa bölümünde inceledi septa. Büyük cilalı örnekler estetik yanı sıra, bilimsel, değeri için çok değerlidir.
Ayrıca bakınız: ammonites listesi
Içinde kaynaklanan bactritoid nautiloids, ammonoid kafadan ilk ortaya Devoniyen (400 milyon yıl önce yaklaşık) ve oldu soyu tükenmiş kapanışında Kretase (66 Mya ile birlikte) dinozorlar. Ammonoids sınıflandırılması kısmen dayanır süsleme ve yapı septa kendi shells ‘gaz odalarını içeren; Bu ve diğer özelliklere göre üç emir ve sekiz bilinen suborders içine alt sınıf Ammonoidler bölebilirsiniz. Neredeyse bütün nautiloids yavaşça dikiş eğri göstermektedir birlikte, ammonoid dikiş hattı (dış kabuk ile septum kavşak) değişken yuvalar (ya da tepe noktaları) ve lobu (ya da vadiler) oluşturulması, katlanır.

AMMONİT TAŞI

AMMONİT TAŞI

 

Vücut haznesi onun dalgalı loblar ve eyerleri ile septal yüzeyini (özellikle sağda) gösteren eksik bir ammonitic ammonoid.

Yanardöner sergilenen antik ammonit fosil Amerikan Doğal Tarih Müzesi’nde çapı 2.5 ayakları etrafında, New York,
Ammonoidler en ilkel ile başlayan ve daha türetilmiş olacak burada listelenen sekiz siparişler ayrılabilir:

Anarcestida, Devoniyen
Clymeniida, Üst Devoniyen
Goniatitida, Orta Devoniyen – Üst Permiyen
Prolecanitida, Üst Devoniyen – Üst Triyas
Ceratitida, Permiyen – Triyas
Phylloceratida, Triyas – Kretase
Lytoceratida, Jura – Kretase
Ammonitida, Alt Jura – Kretase
: Bazı sınıflandırmalara, bu sadece üç siparişler dahil suborders olarak kalan Goniatitida, Ceratitida ve Ammonitida.

İnceleme Taksonomi [değiştir]
Omurgasız Paleontoloji üzerine Treatise (Bölüm L, 1957) sekiz suborders, Paleozoik dan Anarcestina, Clymeniina, Goniatitina ve Prolecanitina içine bir düzen basitçe kabul Ammonoidler, böler; Triyas’tan Ceratitina; ve Jura ve Kretase gelen Ammonitina, Lytoceratina ve Phylloceratina. Sonraki taksonomilerin, bu bazen alt sınıf Ammonoidler içinde emir olarak kabul edilir.

Yaşam [değiştir]

Ammonite Fosil kabuğu whitfieldi Placenticeras bir ısırmasıyla kaynaklanan delikler gösteren mosasaur, Doğa Tarihi Müzesi Peabody, Yale

Jeletzkytes, ABD’den bir Kretase ammonit

Asteroceras, İngiltere’den bir Jurassic ammonit

Orthosphynctes, Portekiz’den bir Jurassic ammonit
Ammonites ve yakın akrabaları tükenmiş olduğundan, küçük yaşam tarzlarını hakkında bilinmektedir. Onların yumuşak vücut parçaları çok nadiren herhangi bir detay olarak korunur. Bununla birlikte, çok ammonoid kabukları inceleyerek ve su tankları bu kabukların modellerini kullanarak çalıştı olmuştur.

Hiçbir yerde onların fosiller genellikle koşullarda belirtilen kayalarda bulundu, çünkü çoğu ammonoids muhtemelen yerine deniz dibinde daha eski denizlerin açık denizde yaşayan dip yaşamı bulundu. Bunların (örneğin çoğu Oxynoticeras bazı ammonoids az etkili yüzücüler ve alt sakinlerinin yavaş yüzme edilmiş. Ihtimali olmasına rağmen), basık, disk şeklinde, aerodinamik kabukları ile iyi yüzücüler, olduğu düşünülmektedir Sinkrotron bir analizini aptychophoran ammonite kalıntıları ortaya Isopod ve yumuşakça en azından plankton üzerinde ammonit beslenen bu tür belirten onun yanak boşluğuna larva. [2] Onlar oyuncak ile predasyon kaçınılması olabilir mürekkep çok modern bir kafadan gibi; Mürekkep bazen fosil örneklerinde korunur. [3]

Yaratık yumuşak vücut bobini sonunda kabuk büyük kesimleri işgal etti. Daha küçük daha önceki bölümleri kapalı duvarlı ve hayvan gazı ile doldurarak kendi yüzdürme korumak olabilir. Böylece, bobinin küçük bölümleri büyük bölümler üzerinde süzülüyor olurdu. [4]

Birçok ammonite kabukları kez kabukları kendilerini bağlayan deniz minarelerindeki bir sonucu olarak yorumlanabilir yuvarlak delikli bulunmuştur. Üst ve alt çeneleri tekabül eden delikleri, onların boyutu ve şekli, ve kabukları her iki tarafında kendi varlığını, üçgen formasyonu, ammonites üzerine yırtıcı bir orta ölçekli mosasaur ısırık kanıtıdır.

Kabuk anatomisi ve çeşitlilik [değiştir]
Temel kabuk anatomi [değiştir]

Dan ammonit formları çeşitli, Ernst Haeckel ‘ın 1904 Kunstformen der Natur (Doğa Sanat Formları)

AMMONİT

AMMONİT

Baculites Geç gelen Amonit Kretase Wyoming: Orijinal aragonit dış konkhos ve iç septa bu eklemli iç kalıp bırakarak, uzak çözülür etti.
Ammonite kabuğun bölmeli bir parçası olarak adlandırılan bir Fragmokon. Bu giderek daha büyük odaları bir dizi denir içeren camerae denilen ince duvarlarla ayrılmıştır (sing. Kamerayı) septa (şarkı. Septum). Sadece son ve en büyük odası, vücut odası, herhangi bir anda yaşayan bir hayvan tarafından işgal edildi. O büyüdükçe, o bobinin açık ucuna yeni ve daha büyük odaları eklendi. Dış nerede sarmal bir ammonite kabuğun büyük ölçüde önceki whorls kapsar numune olduğu söylenir involüt (ör Anahoplites). Bu o önceki kapsamaz durumlarda, örnek olduğu söyleniyor evolüt (örneğin, Dactylioceras).

Ince bir yaşam tüp denilen siphuncle boş bir kabuk odalarına ammonite vücudundan uzanan, septa geçti. Bir hiperosmotik aktif taşıma süreci sayesinde, ammonit bu kabuk odalarından dışarı su boşalttı. Bu kontrol etmek için etkin canlılık kabuk ve böylece su kolonu artış veya alçalır.

Ammonites ve nautiloids arasındaki temel fark, ammonites (hariç bir siphuncle olan Clymeniina nautiloids arasında siphuncle fazla veya daha az çalışırken) septa ve camerae (örneğin, kabuğun dış eksen iç yüzeyi) ventral çevresi boyunca uzanan septa ve camerae merkezi aracılığıyla.

Cinsel dimorfizm [değiştir]

Discoscaphites iris, Baykuş Creek Oluşumu (Üst Kretase), Ripley, Mississippi.
Modern kabuklarında bulunan bir özelliği Nautilus göre olan kabuğun şekli ve boyutu çeşididir seks hayvanın, kadın göre biraz daha küçük ve daha geniş olan erkek kabuk. Bu cinsiyet farklılıkları, aynı türün, belirli ammonite kabuklarının boyutu, daha büyük bir kadın olmak kabuğu (macroconch) varyasyon için bir açıklama ve bir erkek küçük olan bir kabuk (microconch) olduğu düşünülmektedir. Bu kadın yumurta üretimi için büyük bir gövde boyutu gerekli çünkü olduğu düşünülmektedir. Bu cinsel varyasyon iyi bir örnek bulunur Bifericeras ilk kısmından Jura dönemi Avrupa.

AMMONİT PİRİT

AMMONİT PİRİT

Sadece son zamanlarda ammonites kabukları cinsel varyasyon kabul edilmiştir vardır. Macroconch ve bir türün microconch genellikle aynı kayalarda meydana gelen iki yakın ilişkili ancak farklı türler için daha önce yanıldılar. Bu “çift” bu yüzden sürekli bir araya bulundu, çünkü Ancak, onlar, aslında, aynı türün cinsel formları vardı belirgin oldu.

Şeklinde varyasyonlar [değiştir]
Ammonit türlerin çoğunluğu planispiral, düz sarmal kabukları özelliği, ancak diğer türler (gibi düz neredeyse özelliği baculites kabukları). Yine de diğer türlerin kabukları yüzeysel büyük olduğu gibi, helezonik sarılır Gastropod (gibi Turrilites ve Bostrychoceras). Bazı türlerin kabukları bile başlangıçta sonra kısmen kangal, sarılmamasını ve nihayet düz vade sonunda (gibi olan Australiceras). Bunlar kısmen kıvrıldığı ve tamamen kıvrıldığı formlar Kretase başlarında sırasında ağırlıklı olarak çeşitlendirmek başladı ve heteromorphs olarak bilinir.

Belki heteromorph en aşırı ve tuhaf görünümlü bir örnektir Nipponites belirgin simetrik kıvrılma eksik düzensiz kıvrımları bir arapsaçı gibi görünüyor. Yakından incelenmesi üzerine olsa da, kabuk. Connected “U” şekil üç boyutlu ağ olduğunu kanıtlıyor Nipponites üst kısmının kayalarda oluşur Kretase olarak Japonya’ya ve ABD.

Ammonitler kabuklarını süsleme (yüzey kabartma) büyük ölçüde değişir. Bazı büyüme hatları hariç, pürüzsüz ve nispeten özelliksiz olması, modern Nautilus bu benzeyebilir. Diğerlerinde, spiral sırt ve kaburga hatta dikenler çeşitli desenler gösterilir. Kabuğun süsleme Bu tür Kretase’nin sonraki ammonites özellikle belirgindir.

Aptychus [değiştir]
Ana madde: Aptychus

Yanlışlıkla bir nitelendirildi bir aptychus bir çizim bivalve ve “ismi verilen Trigonellites latus gelen,” Kimmeridge Kil İngiltere’de Oluşumunun
Bazı ammonites tek dik bir plaka veya kalsitik plakaları, bir çift birlikte bulunmuştur. Geçmişte, bu plakalar, bir çok aynı şekilde kabuğun açıklığını kapatmak hizmet varsayılmıştır operculum’un, ama son zamanlarda, bu, bunun yerine, bir çene cihazı olduğu farz edilmiştir. [5] [6] [ 7] [8]

Plakalar toplu olarak adlandırılırlar aptychus tek bir levha halinde bir levhası çifti ve anaptychus durumda veya aptychi. Eşleştirilmiş aptychi birbirlerine simetrik ve boyut ve görünüm olarak eşit idi.

Anaptychi fosil olarak oldukça nadirdir. Bunlar Kretase döneminin olanlar ile Devoniyen dönemine ammonit temsil bulundu edilir.

Kalsifiye aptychi sadece gelen ammonites meydana Mezozoik dönemin. Onlar hemen hemen her zaman kabuktan ayrılır bulundu ve yalnızca nadiren yerinde korunur. Yine, yeterli sayıda bir ammonit anatomisinin bir parçası olarak kendi kimliği olarak hiçbir şüphe bırakmak fosil ammonit kabukları açıklıkları kapatarak bulundu.

AMMONİT PİRİT

AMMONİT PİRİT

Müstakil aptychi çok sayıda (örneğin içinde Mesozoyik gelenler olarak kaya bazı yataklarda meydana Alpler). Bu kayaçlar genellikle büyük derinliklerde toplanır. Modern Nautilus kabuğunu kapatılması için herhangi kalsitik plaka yoksun ve sadece bir nesli tükenmiş nautiloid cins benzer bir şey kaynaklı olduğu bilinmektedir. Nautilus, ancak bunun inziva zaman açıklığı kapatmak için kullandığı bir kösele kafa kalkanı (kukuleta) var içeride.

Orada biçiminin ve iç ve dış yüzeyler heykel değişen aptychus birçok formları vardır, ancak çok nadiren Amonit kabuğu içinde pozisyonda bulunan çünkü Amonit türleri aptychus bir tür ait olduğu genellikle açık değildir. Aptychi bir dizi ammonit kabukları içinde doğrulanmış olaylar gelecekte keşfini bekleyen onların bilinmeyen sahiplerinin cins ve türlerin bağımsız, kendi cins ve hatta türlerin isimleri verildi.

Yumuşak parça anatomisi [değiştir]
Ammonites istisnai olarak görülmesine rağmen lagerstatten gibi Solnhofen kireçtaşı, yumuşak kısmı kayıt şaşırtıcı kasvetli olduğunu. Geçici bir mürekkep kesesi ve olası sindirim organlarının ötesinde, hiçbir yumuşak parçalar hiç bilinmektedir. [9] Onlar büyük olasılıkla bir radula ve gaga, marjinal bir siphuncle ve on silah taşıyordu. [10] Onlar eşeyli üreme ile doğrudan kalkınma tarafından işletilen vardı etobur, ve bir vardı kırpma gıda depolama için. Bunlar taze veya acı su yaşadı olması olası değildir. [10] Birçok ammonites olasılığı vardı filtre besleyiciler elekler muhtemelen oluştu gibi uyarlamalar bu yaşam tarzı ile ilişkili yüzden. [2]

Boyut [değiştir]

2 metre (6.5 feet) Parapuzosia seppenradensis Almanya’da döküm
Jurassic dönemin alt ve orta kısmında meydana gelen ammonites azı çapı 23 cm (9) aşan bir büyüklüğe ulaştı. Çok daha büyük formları gibi Jura üst kısmının daha sonraki kayalar ve Kretase alt kısmında, bulunan Titanites genellikle çapı 53 cm (2 ft) güney İngiltere Jura Portland Stone, gelen ve Parapuzosia seppenradensis bazen çapı 2 m (6.5 ft) ulaşan, bilinen en büyük ammonitlerin biri olan Almanya’nın Kretase dönemin. En büyük belgelenmiş Kuzey Amerika ammonit olan Parapuzosia bradyi örnekleri çapı 137 cm (4,5 ft) ölçme, Kretase.

Dağıtım [değiştir]

Bir örnek Hoploscaphites dan Pierre Shale of South Dakota: dahil olmak üzere özgün kabuk, çoğu sedef, yaşamıştır.
Orta Devoniyen başlayarak, ammonoids özellikle sırasında ammonites olarak, son derece bol Mezozoik dönemin. Birçok cinsler gelişti ve birkaç milyon yıl içinde yok olma, hızlı bir şekilde seyrini koştu. Nedeniyle hızlı için evrim ve yaygın dağıtım, ammonoids tarafından kullanılan jeologlar ve paleontologlar için biyostratigrafisinde. Onlar mükemmel endeks fosiller, ve onlar belirli bulunmuştur hangi kaya katmanı bağlamak için sık sık mümkün jeolojik zaman dilimlerinde.

AMMONİT PİRİT FOSİL

AMMONİT PİRİT FOSİL

Nedeniyle karşı serbest yüzme ve / veya serbest yüzen alışkanlıkları, ammonites genellikle seafloor hayvan yaşam kurulmasını önlemek için oksijen çok kötü deniz tabanı suları üzerinde doğrudan yaşamak oldu. Ölümü üzerine ammonites bu deniz tabanından düştü ve yavaş yavaş tortuyu biriken gömüldüğü zaman, bu cesetlerin bakteriyel ayrışma genellikle yerel hassas dengesini uçlu redoks yeterince deniz suyunda çözünmüş mineral, özellikle yerel çözünürlüğünü düşürmek için koşullar fosfatlar ve karbonatlar. Bir fosil, bir etrafında minerallerin ortaya çıkan spontan konsantrik yağış konkresyonlu, birçok ammonit fosilleri üstün koruma sorumludur.

Ammonites bulunan zaman kil, orijinal anne-inci kaplaması genellikle korunur. Koruma Bu tip gibi ammonites bulunur hoplitlerin Kretase dan Gault kil Kent, İngiltere Folkestone.

Amerika Birleşik Devletleri ve Kretase Pierre Shale oluşumu Kanada de dahil olmak üzere, bu verim, bol ammonit fauna için bilinen Baculites, Placenticeras, Scaphites, Hoploscaphites ve Jeletzkytes, yanı sıra çok sayıda kıvrıldığı formları. Bunların çoğu, aynı zamanda çok daha ya da orijinal kabuk tüm yanı sıra, komple vücut odacığı, hala bozulmamış sahiptir. Birçok Pierre Shale ammonit ve dünya tarih boyunca gerçekten çok ammonit, içinde bulunan konkresyonları.
An yanardöner ammonit Madagaskar
Bulunan bu tür pek çok diğer fosiller, Madagaskar ve Alberta, ekran iridescence. Bu yanardöner ammonites genellikle mücevher kalitesinde (vardır Ammolite cilalı iken). Hiçbir durumda bu iridescence hayvanın hayatı boyunca görünür olurdu; Ek kabuk katmanları onu kaplı.

Özellikle bu ammonoid örneklerinin, çoğunluğu Paleozoik döneminden, yalnızca iç kalıp olarak korunur; (oluşan dış kabuk aragonit) [11] fosilleşme sürecinde kesildi. Sadece bu iç-kalıp örneklerinde dikiş hatları görülebilir; Hayatta, dikişler, dış kabuk tarafından gizlenmiş olurdu.

Bir grup olarak ammonoids birçok önemli boyunca devam söndürme olaylar genellikle sadece birkaç tür hayatta olmasına rağmen. Her zaman, ancak, türlerin bu avuç formlarının çok sayıda içine çeşitlenmiştir. Ammonit fosilleri ikinci yarısında daha az bol oldu Mesozoik hiçbiri içine hayatta olan Senozoyik dönemin. Hayatta kalan son soy, sigara-kuş dinozorlar ile birlikte, 65 Mya kayboldu Kretase-Paleojen tükenme olayı. Hiçbir ammonites hayatta nedeni söndürme olayı bazı nautiloids hayatta iken, Kretase sonunda, farklılıklar nedeniyle olabilir ontogeni. Onların nesli bir nedeni ise yarış arabası grev, plankton tüm dünyada ciddi böylece onun planktonik aşamasında ammonit üreme dooming, azalmış olabilirdi.