OTANT�K TA�

Ürünün Özellikleri
  • 136.41 GR
  • AMETİST DOĞAL KAYA
  • AYNI GÜN KARGO
  • BOLİVYA
  • EŞİ YOK
  • KDV DAHİL
  • KOLEKSİYON PARÇA
  • LİLA RENGİ

BOLİVYA AMETİST TAŞI DOĞAL KAYA

OTANTİK TAŞ FARKI İLE MERAKLISINA BOLİVYA AMETİST DOĞAL KAYA KOLEKSİYONLUK BİR PARÇA…

Ametist en popüler taşlardan biridir ve eski çağlardan beri değerli kabul edilmiştir. Adını Ametist antik sarhoşluk savuşturmak için düşünüldüğü gibi, “sarhoş değil” anlamına gelen Yunanca “Amethystos” türemiştir. Ametist bir kez yüksek gibi değerli taşlar arasında kabul edildi Ruby ve Emerald , ancak 1800 yılından bu yana büyük Ametist mevduat keşifler Ametist oldukça ucuz ve çok elde yaptık. Ametist renkler ışıktan koyu mor değişir ve şeffaf koyu mor renkleri en saygın vardır.
Kimyasal formülü SiO 2

BOLİVYA AMETİST TAŞI

BOLİVYA AMETİST TAŞI

Renk Mor
Sertlik 7
Kristal Sistemi Altıgen şeklinde
Kırılma İndisi 1,54-1,55
SG 2,63-2,65
Şeffaflık Şeffaf için saydam
Çift Kırılma 0,009
Bölünme Ayırt edilemez
Mineral Sınıfı Kuvar
TÜM İLGİLİ
Ametist mineral mor çeşitliliği Quartz ve onun en ünlü ve değerli taş çeşididir. Kuvars ayrıca gibi diğer değerli taşlar içeren Citrine , Gül Kuvars ve Dumanlı Kuvars . Ametist rengi en sık demir kaynaklanır kirlilikler de doğal tarafından renkli olabilir ama, radyasyon maruziyeti. Ametist bazen ısıl işlem görmüş rengini koyulaştırmak için, ya da dönüştürmek için Citrine . Ametist’in bazı formları da ısıl işleme tabi tutulduktan sonra, açık yeşil bir renk değiştirebilir ve bu taşlar adı verilir Prasiolite veya ” yeşil amethysti daha yaygın olarak bir taş ticarette bilinen gibi, “.

Ametist farklı renk stilleri üretmek bazıları birçok farklı maden kaynaklarından geliyor. Arizona’dan Ametist yaptığı gibi, örneğin, Uruguay Ametist, derin bir morumsu-mavi renge sahiptir. Halk arasında “Sibirya Ametist” olarak bilinen Rusya, dan Ametist çok derinden kırmızımsı ve mavimsi renk tonları ile renklendirilir. O zamandan bu yana tükendi ve bu nedenle yüksek fiyat komutu olan mevduat kaynaklanır. “Sibirya Ametist” daha yüksek bir satış değeri oluşturmak için bazı bayiler, diğer yerlerden çok renkli Amethyst satabilir. Afrika Ametist genellikle daha derinden Güney Amerika Ametist daha renkli ve mücevher ticaretinin etiket “Afrika Ametist” uygunsuz Afrika’da kaynaklı olsa bile daha derin bir renk taşı tanımlamak için kullanılan olabilir.

Ametist renk dağılımı bazen dengesiz ve taş keserken bu genellikle dikkate alınır. Çok zor çarptım eğrisi şeklinde kırıklar oluşturulması için bilindiği gibi, aynı zamanda bakım Ametist’in alınmalıdır. Birkaç yerde bazı Ametist hafifçe ışığa uzun süre maruz kalma üzerine renk solabilir.

Ametist büyük oluşabilir kusursuz kristaller ve her ölçekteki mücevherler edilmiştir yönlü . Nedeniyle Ametist bolluğu, genellikle temiz ve ücretsiz kusur s veya içerme s. Bu nedenle, herhangi bir görünür kusurları veya içerikleri ile Ametist kaçınılmalıdır.

mor ametist mor kuvars en önemli ve en bilinen mücevher çeşididir ve antik çağlardan beri özlü işleri için kullanılır olmuştur. Bugün en çok ametist Brezilya ve Uruguay geliyor. Bu kaynaklar keşfedildi önce, çoğu ametist Rusya’da Sri Lanka, Hindistan, Almanya (Idar-Oberstein bölgesi) ve Ural Dağları (Murinska mücevher bölge) mayın döşedi.

Adı “a-metil-stos” “bir sarhoş olmadığını” çevirmek istiyorsunuz alkol tüketimi, yani “metil” olumsuz etkilerinden sahibini korumak için sözde yeteneği, sarhoş olduğu için Rum ifade eder, ve [1] . Kırmızı şarap renginin ametist o bazen benzer olduğundan bu ilişki muhtemelen gündeme geldi.

 

Belirli Özellikleri

Ametist, çok özel bir kuvars olduğunu. Bu bir çok farklı biçimde pek çok farklı kayalar meydana gelmesine rağmen, çok amethysts bazı temel özellikleri, sadece bir renk paylaşır.
rengi kırmızı tonları ile, koyu mavi-mor bir soluk pembemsi mor değişir ve bazen gri olabilir. Çok sık renk düzensiz dağıtılan, hatta yamalı ve kristallerin ucunda en yoğun olduğu. Ametist mor, gri-mor değişen renkte, zayıf dikroizma gösterir.

Ametist yüksek enerjili radyasyon rengini borçlu, radyoaktif kaynakların (örn gama ışınları 1906 Berthelot, ) ve kristal kafesin (yerleşik demir varlığında Holden, 1925 ). Işınlama muhtemelen başka elektron kaybeder ve (4) Fe oluşturmak için SiO 4 tetrahedra merkezinde silikon yerine demir Fe (+3) atomları, demir alışılmadık bir oksidasyon durumuna (neden Lehmann ve Moore, 1966 ). Renklendirme, demir ve ön-madde, muhtemelen doğru iyonlarının (Fe3 + ve Fe 4+) halinde kafes içinde mevcut değildir, ancak kısmen bir FeO 4 grubunu meydana getirmek üzere, oksijen kovalent olarak bağlanmış unutmayın. ışınlama ile demir salınan elektron muhtemelen başka iyon tarafından alınır, ancak Fe (+4) renk merkezi stabilize tam olarak nasıl farklı model vardır. Lehmann et bir teoriye göre. diğ., 1973, FeO 4 [Fe 4 + oluşturmak için Fe 3+ salınan elektron başka bir Fe 2+ için azaltılmış olur kafes 3+ başka Fe tarafından yakalanır, böylece renk merkezi bir çift olacağını ] 2 + / Fe2 + Bu reaksiyonda oluşan:

BOLİVYA AMETİST

BOLİVYA AMETİST

[FeO 4] – + Fe 3+ → [FeO 4] 0 + Fe 2+
Ancak, ileri sürülmüştür şarj tazminat diğer iyonların rolü ve ametist renk merkezlerinin doğası ve oluşumu ayrıntıları dahil diğer mekanizmalar hala tartışma konusudur. Farklı son teorileri gözden geçirmek için, bkz Rossman, 1994 başlarında teoriler tarafından tartışıldı Holden, 1925 .

Not: Uzun süre doğrudan güneş ışığına bir ametist maruz bırakmayın. Çok büyük olasılıkla o ultraviyole radyasyon tarafından soluk olacaktır. Bazı ametist gerçekten hızlı bir şekilde dışarı sönük kalır ve bazı çok yavaş, ancak önceden söyleyemem. Ultraviyole bileşenler çoğunlukla pencere cam filtre olmasına rağmen bazı hasar yapabilir oturma odanızda pencerenin arkasında bile yoğun güneş ışığı. Bu kimin renk ışınlama kaynaklı (dumanlı kuvars, sitrin, pembe kuvars) tüm kuvars çeşitleri için aslında doğrudur. Yaz aylarında sık sık siyah bezle benim vitrinler kapsamaktadır.
5mm
800×800 105kb

5mm
1024×1546 159KB

rengi genellikle paralelkenar yüzlere konsantre edildi, ve bazen de yukarıdan bakıldığında görülebileceği gibi, kristal ucu görünüm gibi bir fırıldak veren, z-yüzler daha (pozitif eşkenar dörtgen ait) r-yüzleri altında daha yoğun olduğunu sağa bilinmeyen numune de.

Bazen renk, kristal yüzleri paralel bölgelerde yoğunlaşmıştır onlara bir hayalet gibi bir görünüm veriyor. Bu durum, büyüme sırasında çevre koşullarında değişiklikler kristalleri büyümüştür. Sağ resim birden fazla “hayalet” gösteren Amatitlan, Guerrero, Meksika’dan kristaller ayrıntılı bir görünüşüdür çözeltiler demir içeriğine ve sıcaklığına, yani dalgalanmalara olduğu . Her iki kristaller benzer bir renk desen göstermek görebilirsiniz: aşağı ucundan gidiş 5 ana renk yamalar arasındaki mesafedir “Kısa – uzun – kısa – uzun”. Yani model aynı anda iki kristalleri üzerinde etkili çevresel değişiklikleri yansıtır.

Buna ek olarak, sol kristal sınırları ile bir elmas biçimli negatif kristal (kristal gibi oluşturulmuş bir baloncuk) renkli bölgelere paralel vardır. Sen her ne kadar biraz odak dışında, sağ kristal benzer şeklin başka kabarcık görebilirsiniz. Her ikisi de renk desen göre aynı konuma yerleştirilir ve bu büyüme sırasında değişen çevre koşullarına başka etkisi olabilir.

Ametist çeşitli kristal alışkanlıkları ve büyüme modelleri ortaya çıkabilir. Bazıları ametist için tipik gibi görünüyor: volkanik kayalarda dürziler gelen Ametist, kısa prizmatik bir prizma hiç gelişmez sık sık karşı karşıya. Magmatik ve metamorfik kayaların yüksek birçok yerlerde (örneğin Alpleri’nde) olarak, ametist kristalleri kaya veya dumanlı kuvars üstünde scepters olarak yetişir. Nispeten uzun ametist kristalleri güzel örnekleri varken, şimdiye kadar gördüğüm ya da iğne kuvars olarak oluşan ametist duymamış ettik. İğne kuvars hızla büyür ve o kristal kafes içine demir doğru birleşme inhibe veya renk merkezlerinin oluşumunu baskılayan safsızlıkların bir içerme yol açabilecek ya.

Ametist renk demir bazlı renk merkezleri neden olduğu gibi, demir mineralleri genellikle ametist ve arkadaşlarıdır. Bu iki, götit (FeOOH) ve hematit (Fe 2 O 3) sık sık kapanım olarak ortaya çıkar.

(kristal görünen kristal yüzleri türlerine göre belirlenir) ametist kristal formu genellikle oldukça “sıkıcı”: Eğer muhtemelen herhangi accessorial kristal üzerine yüzleri asla bulamayacağım. Ametist kristaller genellikle sadece prizması Romboedrik oluşur. Özellikle volkanik kayalarda GEODES gelen ametist r-eşkenar dörtgen kristaller bir trigonal görünüm vererek, çok belirgindir.
0mm
1519×1006 195KB
kristal formunun basitlik muhtemel nedeni en ametist kristalleri yoğun, özel bir şekilde ikiz adlandırılır olmasıdır polysynthetical eşleştirme. Kristaller göre ikiz olan Brezilya hukuk katmanlı bir şekilde organize kristallerin sol ve sağ elini parçalar ile, [1] .

Sen polarize ışık ile ametist ince levhalar üzerine yapısını görselleştirmek veya hidrojen florür kullanarak rombohedral yüzleri desen etch olabilir [2] . Bazen sağa Uruguay bir ametist ayrıntılı görünümde olduğu gibi, kristal yüzlerinde doğrudan bu desen görebilirsiniz. “Parmak izi” z yüzleri sadece büyük r yüzlerinde görünür değil, unutmayın. Bazı yazarlar bile olursa olsun rengi ne olabileceği, böyle bir eşleştirme desen ametist ile herhangi bir kuvars isim önerdi.

 

Ametist Taşı Bolivya

Ametist Taşı Bolivya

Yani biz o ya da spekülasyon olabilir
– Ametist demir izleri, kristal alışkanlığı, form ve eşleştirme açısından herhangi bir kısıtlama zarar vermez Dumanlı kuvars alüminyum izleri var, daha büyüme ve kristal yapısı üzerinde daha büyük bir etkiye sahip
– Veya demir izin çevre koşulları da belirli bir eşleştirme desen yol kristal kafes içine inşa edilecek ve aynı zamanda accessorial kristal oluşturmak üzere karşı karşıya izin vermez.

Şu anda ikinci açıklama lehine olacaktır. Bir buna uygun olarak ikiz kristal üstünde yetişen sürece Yapay yetiştirilen ametist, bir polysynthetical eşleştirme göstermez. Ve accessorial yüzler, eksikliği polysynthetical Brezilya hukuk twinning gösteriyor ve hatta bazı durumlarda tamamen untwinned gibi görünüyor amethysts vardır. Eşleştirme gerçekleşmesi için çok yalnız demir varlığı yeterli değildir.
10mm
1800×1568 317KB – 3600×3136 889KB
Bir “Basit kristal formları üstünlüğü” çok önemli bir istisna bipyramidal Namibya içinde Brandberg / Goboboseb bölgede bulunan ametist olan s-yüzleri ve dik rombohedral yüzleri sık sık amethysts oluşur. Görüntü Brandberg civarında bulunan bir feldispat-kuvars matrisi üzerinde yetişen bir pegmatit veya miarole cebinden küçük bir ametist küme gösterir. Bir grubu ve sağındaki küçük kristal bir elmas biçimli s yüze merkezinde iki uzatılmış s-yüzler görebilirsiniz. Bu Üzerinde s-yüzleri ile var ilk ametist örneği oldu. Kristaller kırmızı ve siyah hematit sayısız kapanımlarını içerirler.

Namibya yerleri accessorial yüzleri ile ametist sıklıkla bulunan tek yer olarak görünmektedir. Rykart Ahrntal, Güney Tirol, İtalya (en ametist Gösterilen s-yüzleri tek bulmak bildirdi Rykart 1995 ). Çok nadir Las Vigas alanından Meksika ametist r- arasından seçilir ve Z-yüzleri (ayrı bir yassı yüzlü prizma yüzleri gösterir Lieber FRENZEL, 1990 ).

 

Olay
1200×960 234KB – 2400×1920 729KB
En ünlü ve ticari olarak önemli ametist yerleri volkanik kayalar bulunmaktadır. görüntü Idar-Oberstein, Almanya’da Steinkaulenberg madeninde kuvars çeşitleri ile dolu uzun eski gaz boşlukları gösterir. büyük boşluğu ametist kristalleri ile özetlenmiştir. kayaç bir dasit olduğunu. Başlangıçta, sadece akik ve yeşim istismar edildi ve madencilerin ametist mücevher kesmek için hiçbir teknik araçlar vardı çünkü ametist, kaya bırakıldı. Görüş alanı yaklaşık 75 cm’dir.
Bu kristaller yeterli ışınlama için yeterli radyoaktif iz elementleri ihtiva olarak Ametist ayrıca, bazı metamorfik kayaçlar magmatik bulunan, ve. Tortul kayaçlardan Ametist çok nadirdir ve kristaller genellikle renk çok soluk. Her yerde demir kristal kafes içine yerleştirilmiş gibi, ametist, bazen maden yatakları bulunur. Ancak, kuvars kristal kafes içine inşa edilecek demir Fe 2+ olarak Fe 3+ olarak mevcut olması gerekir, değil. Bu Fe 2+ 3+ Fe Fe stabilize 2+ veya azaltacak ya da Ametist muhtemelen H 2 S ya da metan, CH 4 gibi indirgeyici maddelerin büyük miktarda ihtiva sulu çözümler de oluşamaz. Sulu çözelti içinde Oksijen bulunan Fe 3+ oluşumuna neden olur. Örneğin, birçok cevher yataklarında meteorik suların etkisiyle gelen bölümünde mineraller değişmiş ve oksitlenmiş, çünkü onun paslı genel görünüş, bu kısmı demir gossan denir oylandı. Bir de meteor suları oksitleyici etkisi altında oluşan temel kristal daha (“yakın yüzeye” çevirir) daha sonraki bir aşamada düşük sıcaklıklarda meydana görünüyor ametist scepters spekülasyon olabilir.
50mm
2376×1640 518KB – 4752×3280 1707kb
Bu düşük sıcaklık hidrotermal damarlar ametist için bir örnektir. Kristaller büyük yeşil florit bir boşluktan vardır. Soluk ametist rengi yanı sıra, karanlık noktalar gibi ince dağılmış kırmızı örtü olarak hematit yüzeysel inklüzyonlar vardır. Sağ tarafta ters duvara bağlı çünkü cebi açarken hasar var bir mavi-yeşil florit var. Grube Clara, Oberwolfach, Schwarzwald, Almanya.
Mekanlar ve Numune

Ametist tüm dünyada pek çok yerde bulunur. Bugün taş ametist ekonomik açıdan en önemli üretici Brezilya ve Uruguay bulunmaktadır. Ametist ayrıca ticari birkaç ülkeyi isim, Kanada, Pakistan, Madagaskar, ya da Finlandiya’da çıkarılmaktadır.
Bunu Avrupa Alpleri bir ametist bir tutmak ne kadar zor olduğunu görmek için sürpriz olurdu. İşte ametist scepters kaya kristalleri, ya da scepter- ve iskelet kuvars agrega yetişen, çoğunlukla olduğu gibi, sadece birkaç noktalar oluşur.
Afganistan
10mm
1024×826 107KB – 2494×2012 500kb
Çift Maquar, Zarkishen Dağı, Kuh-i Süleyman Dağları, Ghazni Eyaleti sonlandırılmış ametist kristalleri, bir Kalsit matriks içinde oturun. Onların renk biraz daha parlak ve daha sütlü prizma, genellikle çok karanlıktır.
Avusturya

Avusturya’nın en ünlü ametist mevki Zillertal Alps, Tirol içinde Zillertal vadinin güney ucundaki İtalya sınırındaki bir dağ zinciri vardır. Bir kez kullanılan bu konumdan Ametist takı kesilecek, ama şimdi bugüne kadar iyi Zillertal numune fiyatları Uruguay bile mükemmel bir kesme taştan değerini aşmak.
Alp ametist özellikle yaşlı kuvars kristallerinin üzerinde bir ikinci nesil olarak scepters olarak oluşmuş gibi görünüyor. Bunlar eski kristaller daha serin çözelti muhtemelen büyüdü. Alp konumlardan Ametist güneş ışığı daha hızlı soluk söyleniyor.
10mm
777×979 94KB – 1554×1958 301KB
Bir Zillertal, Tirol içinde Mörchnerkar, Alpler’de ametist için birkaç verimli bölgelerinden biri renksiz bir kuvars üstünde ametist asa. Hala bulmak için çok şanslı olması gerekir ve iyi örnek ağır bir fiyat etiketi taşır.

 

yakl. 50mm
1024×1024 134KB – 2004×2004 416KB
Bu Zillertal Mörchnerkar alanından da alışılmadık derecede büyük ve koyu ametist olduğunu. resmi “Mineralien Hamburg” gösterisi 2004 döneminde bir sergide vuruldu, yani bir şey kendinizi bu büyük bulmak için beklemeyin.

 

10mm
1066×1007 141KB – 2132×2014 431KB
Sadece Zillertal Floitenkees yakın Gigalitz bu paralel büyüdü iskelet kuvars kristallerinin çok uçları bir ametist renklenme gösterir. iskelet büyümesi ve ametist renk bölgelerinin dernek nadir değildir.

 

BOLİVYA AMETİST TAŞI

BOLİVYA AMETİST TAŞI

10mm
1200×1048 120KB – 2400×2096 384kb
Başka Asa benzeri ve iskelet büyüme formları ve Zonar Ametist renkli bir kombinasyonunun, örneğin. Zillertal Mörchnerkar alanında. Kristaller hafif pürüzlü bir yüzeye sahip ve mükemmel net değil, ancak renk boyutuna oldukça derin. Numunenin ve büyük rombohedral kristal yüzünde böbrek şeklindeki girinti sol tarafındaki düzensiz şekil hasarlar ama tipik iskelet kuvars büyüme formları değildir.

 

Brezilya

Almanya’da Idar-Oberstein bölgesinden göçmenler sistematik erken ve 19. yüzyıl ortalarında Brezilya ve Uruguay akik ve ametist mevduat yararlanabilmesi için ilk idi. Çoğu ametist güzel ve bazen oldukça büyük dürziler oluşturan bazalt gaz boşlukları ortaya koyan kristaller olarak bulunan Sul, Rio Grande do geliyor.

yakl. 1 m
1296×978 386KB
Bu Karanlık ametist kristalleri ile kaplı üç “parmaklar” ile büyük gaz boşluğu Rio Grande Do Sul bazalt dışarı çalıştı olmuştur. “Mineralien Hamburg 2004” mineral fuarda gördüm.

 

20mm
1245×960 203KB – 2490×1920 626KB
Arasında Irai ve Planalto, Rio Grande do Sul, prizmatik ametist kristalleri çiçek gibi gruplar bazalt çatlaklar bulunabilir yapın. Kristallerin rengi pembe tonları ile genellikle solgun. “çiçek” merkezinde mavimsi yamalar kalsedon vardır. trigonal alışkanlık kristalleri parlak ama bozuk ve rombohedral sıklıkla pembe kuvars görülen benzeyen yüzleri üzerine merdiven gibi desenleri göstermektedir.

 

20mm
910×1006 195KB – 1820×2012 650KB
Karanlık “Conchinit” bir buzlanma, Mina Conselneiro aslında Hematite, Fe 2 O 3, Pena, Minas Gerais (yani en Brezilyalı ametist olarak Rio Grande Do Sul çıkışlı değil) ile ametist scepters. Numune bir magmatik kayaçlar veya pegmatit mevduat muhtemelen.

 

50mm
1422×1006 217KB – 2844×2012 685KB

5mm
1174×1006 137KB

Ametist goetit bir Dürzi gelen FeOOH, inklüzyonlar, Rio Grande do Sul. Daha önce belirtildiği gibi, demir mineralleri kapanımlar sıkça ametist bulunabilir. Kristaller de volkanik dürziler gelen ametist üzerinde yaygın değildir prizma yüzleri, geliştirilmiş ve renk yamalı bir dağılım göstermektedir var. goetit inklüzyonlar bir süpürge (ikinci resim) gibi biraz bakmak kahverengi iğneler sarı çok tipik demetleri oluşturur.

 

10mm
864×944 154KB – 1728×1888 521KB
Bir epitactically koroziyona kapanım ile dikey kesim ametist kristali yarısı. Götit, FeOOH yapılmış Altın V-şekilli süpürgeler, rombohedral yüzlerine dik büyüdü. goetit değişen çevre koşullarına yansıtan iki aşamada büyüdü ve kendisi çok kararsız olmuştur tarafından süpürgeler paralel bantlama bakarsak, her bir faz vardır. Nihai inklüzyonlar bilinmeyen bir yeşilimsi mineral yapılır. Brezilya olmak dışında, ben kristal tam kaynağını bilmiyorum.

 

Kanada

Ametist ticari mayınlı batı ülkelerinde az sayıdaki alanlardan biri de Ontario, Kanada’da Superior Gölü de Thunder Bay alandır. Ancak önemli olan, bu konumu çok az örnek Atlantik’in bu tarafında fuarlara yaptık, bu yüzden görüntülerin olmaması için özür dilemek zorunda ve sadece ilgili web sitelerinde işaret edebilir olabilir:
Ontario Ametist – Ontario Maden Amblem ,
Özellikle: Ontario Ametist – Thunder Bay bölgesinde Ametist’in Jeoloji
Size kristalin büyüklüğü hakkında bir fikir verir Caltech yerinde bir görüntü

10mm
1200×1000 189KB – 2400×2000 598KB
Çok Thunder Bay bölgesinden amethysts bu numune gibi, kristallerin dışarı çoğu katmanlar kırmızı hematit inklüzyonları ayı. mor kristaller kırmızı “kapaklar” Onlara çok tuhaf bir görünüm vermek. hematit kap sürekli bir tabaka değildir, ancak küçük, yuvarlak ve yassı inklüzyonların yapılır.

 

Finlandiya

: Kuzey Finlandiya’da bir ametist madeni Finish, İngilizce ve Almanca kendi web sayfasını çalışan vardır www.amethystmine.fi .
Almanya

Idar-Oberstein alan Alman göçmeni 19. yüzyılda Güney Amerika kaynaklar yararlanmaya başlayana kadar taş kalitesi ametist önemli bir kaynak olması için kullanılır. Bugün Almanya’da ametist veya akik hiçbir ticari madencilik, rockhounds şanslarını denemek sadece birkaç ücret toplama siteleri var.
Kuzeyinde Idar-Oberstein Niederwörresbach at Juchem ocağı muhtemelen Almanya’nın en tanınmış ücret toplama sitesi. Bu volkanik kayalar (andezit, dasit, bazalt) için mayınlı, ancak hafta sonları rockhounds izin de. Tek akik, ametist, kalsit ve dumanlı kuvars bulabilirsiniz, ancak umudu ocağında fiili madencilik duruma bağlıdır, ve Kaliteli ametist nadirdir. Bununla birlikte, ocak, hatta Hollanda, uzunca bir mesafeden rockhounds çekiyor. Oraya gitmek için plan yapmak gerekir, ben orta ölçekli balyoz dahil olmak üzere ağır araçlar, getirmek, ve beklentilerinizi düşürmek için tavsiye ederim.

20mm
1200×988 151KB – 2400×1976 461KB
Bir Niederwörresbach at Juchem ocaktan bir ametist jeot tipik örneğidir. Yuvarlak, yumurta gibi şekil ve beyaz kaplama unutmayın. Beyaz renk, kısmen bozunmuş akik kaynaklanır.

 

20mm
1305×869 168KB – 2610×1738 542KB
Bu akik ince bir tabaka üzerinde büyüyen soluk ametist kristalleri ile, dasit bir gaz boşluğunda gelişen Juchem ocağı küçük bir dürzi olduğunu. Kısmen çözülmüş olan kalsit ile doluydu. Onun yumurta gibi şekil volkanik kayalarda orta ölçekli GEODES küçük için tipiktir.

 

10mm
942×1007 156KB – 1884×2014 495KB
Bu Numune bazalt içinde bir çatlak oluşmuş düzensiz jeot değil. Bu Dannenfels, Pfälzer Wald Donnersberg doğusundaki Mannbühl ocaktan olduğunu. ametist kristalleri nedeniyle birçok götit kapanım ve kaplamalarda biraz grimsi vardır. Kristaller bazıları çift sonlandırılmış, kısa prizmatik bulunmaktadır. Beyaz kristaller, kalsit vardır.

 

20mm
1024×1096 148KB – 4337×4640 1962kb
Ametist-kuvars birbirinin üzerine büyüdü ametist kristalleri birkaç kuşak oluşur, genellikle herhangi bir ücretsiz kristal ipuçlarını göstermez. Genellikle cevher yataklarında, çeşitli kayalarda çatlaklar damar dolgusu olarak ortaya çıkar. Numunenin üst kısmında orada bilinmeyen bir mineral sonra ven akik dolguların ve psödomorfları bantlı. Bir de ametist için çok tipik Zonar renk dağılımları görebilirsiniz. Numune, Erzgebirge dağlarda Geyer dan Saksonya olduğunu.

 

Yunanistan

Yunanistan’ın PRASE konumu, Serifos için daha ünlü, ama bir de bu adada güzel ametist bulabilirsiniz.
Son zamanlarda ametist ve dumanlı kuvars Bulgaristan sınırındaki Kuzey Yunanistan’da Rodop dağlarının güney yamaçlarında Alp tipi çatlaklar, rapor oylandı bulur.
5mm
1000×1392 92KB – 2000×2784 265KB
Bir çok güzel ametist asa eski dumanlı kuvars prizma üzerinde yana doğru oturur. asa rombohedral yüzleri ve hematit birkaç kırmızı pul altında sütlü çekirdek ve ametist rengi ile çok belirgin Zonar renklenme gösterir.
Numune Kato Nevrokopi Havzası, Tiyatro, Kuzey Yunanistan’da Dasoto köyü yakınlarında bir dağ tipi yarık geldi. Anastasios Tsinidis tarafından bağışlanmıştır.

 

5mm
964×1000 86KB – 1928×2000 252KB
Bunlar ametist kristalleri hematit kırmızı ve parlak, ince uzun gevreği kapanımları içerirler. Onlar kristal büyüme yönünde kabaca gelin. Goetit iğneler çok daha sık bulunabilir, ancak bu, ametist nadir değildir. Eski numune gibi, Kato Nevrokopi Havzası’nda Dasoto köyü yakınlarında yardığı bir dağ-tip aynı zamanda. Anastasios Tsinidis tarafından bağışlanmıştır.

 

Macaristan
20mm
2272×1440 360KB
Çok sıradışı ametist Macaristan’da Zempléni Dağları Nyíri, Borsod-Abaúj-Zemplén County, geliyor. Uzaktan bakıldığında ametist renk Batriyoidal kalsedon gibi görünüyor, ama radyal yetiştirilen ametist kristalleri oluşur. Kristal agrega ipeksi bir parlaklık ve saydam.

10mm
2128×1424 457KB
Bir önceki örneğinin yakın çekim, radyal büyüyen ametist kristali agrega gösteren.

 

İtalya
10mm
1024×821 96kb – 2425×1944 408KB

10mm
915×1006 148KB – 1830×2012 437KB
20mm
1071×1006 226KB – 2142×2012 750KB
20mm
1164×882 222KB – 2328×1764 716KB

Osilo dan Ametist adada Sardinya birçok koleksiyonlarda yolunda yaptı. Adanın kuzey kesiminde Sassari yakınındaki bir genç volkanik manzara bulunur Sardunya ünlü maden yataklarının herhangi biri ile ilgili değildir. ametist Osilo köyü civarında ocaklarda yeşilimsi trakit katmanlarında bulunur. ametist taşıyan kaya yumuşak ve neredeyse ufalanan, yani toplama çok zor değil [3] . Ametist genellikle sarı, beyaz veya yeşilimsi kalsit ve kahverengi siderit ile birlikte küçük gaz kabarcıkları oluşur.
Osilo ametist çeşitli alışkanlıkları, küçük (genellikle çok altında 5 cm) prizmatik kristaller görünür. Bağımsız Kristaller paralel koroziyona kristaller grupları da bulunabilir yaygındır.
kristalleri çok eşit olmasına rağmen genellikle çok derinden, renklidir. Birçok kristaller açık ve şeffaf, ama ben de bazı garip şekilli saydam kristaller bulduk. Renk daha yoğun olsaydı, kimse olabilir – ilk bakışta – her iki durumda da prizmatik kristaller yeşilimsi matris kaya üzerine oturup, Las Vigas ametist için numune yanlış.
Kristaller, R ve Z’nin paralelkenar yüzleri, veya üç köşeli iki altıgen prizma olabilir çarpık prizma ve sadece R “Muzo benzeri”, bu karşı karşıyadır. Birçok kristaller fenestrasyon veya “skeletized” rombohedral yüzleri belirtileri gösteriyor. Hatta daha ilginç (kristallerinin nesil bir önceki daha dar olması ile ters scepters) bazı garip şekilli “teleskop” scepters vardır.
İlk görüntü kalsit ve siderit matris üzerinde küçük, eşit renkli iskelet ametist gösterir.

Paralel büyüdü ametist kristalleri güzel bir grup bir sonraki resimde görülebilir. matris soluk gri-yeşil kalsit ile kaplı ve kristaller bazı ametist kristalleri bulunur. Bu kristaller Osilo için alışılmadık büyüktür.

Ters asa alışkanlıkları ile paralel büyüyen amethysts birkaç gruplar Aşağıda, yine kalsit kristalleri ile çevrilidir.

son görüntü kısmen kahverengi kalsit kristallerinden ve bazı siderit tarafından karşılanmaktadır tek ters asa kristalleri gösterir.

 

Kazakistan
10mm
1024×923 115KB – 2232×2012 408KB

5mm
1083×945 110KB – 2166×1890 347KB

Çok güzel ametist Preozersk, Dzhezkazgan Oblast yakınlarındaki Gölü Balkhash batı kıyısında bulunur. Küçük bireysel kısa prizmatik kristaller genellikle çok daha küçük kuvars kristallerinin eşliğinde bir kuvarsit matris üzerinde oturmak. ipuçları yoğun renkli oysa çoğunlukla çift sonlandırılmış kristallerin prizmalar, neredeyse beyazdır. İyi numunenin göz Meksikalı ametist o kadar ayırt edilir.
Madagaskar
10mm
1224×950 137KB – 2448×1900 411KB
merkezi Madagaskar ve kuzeydoğu kıyıları boyunca bölgede Lac Alaotra çevresi Ametist scepters kaynağıdır. kuzey doğu bölgesinden amethysts damarlar ve boşluklarının gnayslarda (bazıları boşluklarının alpinotype benzer olduğu söylenir) olarak bulunur, merkezi kısmından amethysts muhtemelen tüm, pegmatit gelir.
sağa örnek Andilamena, Lac Alaotra kuzeyinden olduğunu. Asa kendisi sadece paralel yönlendirilmiş içindeki alışkanlık küçük beyaz kristaller sahiptir birinci kuşak kristal çok küçük bir M-yüzleri (kısa prizmatik alışkanlığı yol açar) ve eski prizma yüzleri (veya m-yüzler) görülmektedir asa.

 

10mm
1007×1456 128kb – 2014×2912 396KB
Ilginç Birden hayalet gibi renk bölgeleri ile amethysts Ankazobe çevresi geliyor. Onlar göstermek Tessin gibi alışkanlık ve renk hayaletler prizma merkezine sınırlıdır. Çoğu hayalet bulutlu görünür ve bunu çok iyi kristal gibi tanımlı değil. Bu kuralın bir istisnası görülebilir büyüme formları bölüm .

 

 

Meksika

Güzel ametist Bazı Meksika’dan geliyor. İki noktalar gerçekten ünlü: Amatitlan, Guerrero ve Las Vigas, Veracruz. Özlü çalışmaları için uygun derinden renkli kristaller çok çok nadirdir çünkü Meksika’nın amethysts nadiren olsa da, mücevher için kullanılır. Amethysts yine yerel nüfus tarafından mayınlı ve koleksiyoncular ve tüccarlar için numune olarak satılmaktadır.
dağ köyü (şimdi resmen “Profesor Rafael Ramirez” olarak adlandırılır) Las Vigas Veracruz eyaletinde 200 km doğusunda Mexico City yatıyor. tam yeri köyün Piedra Parada yakınlarında yaklaşık 15 km kuzeyinde Las Vigas biridir. konumu ve petrolojisinin ilk ayrıntılı bir açıklama geldi > Lieber ve Frenzel – . ametist kristalleri andezitik bileşimde bir volkanik kaya ceplerinde büyüdü. Kaya, birçok küçük gaz boşlukları içerir, ancak ametist volkanik kayalar yapmak en ametist olarak, GEODES bazen kuvars damarlar boyunca, yarıkların ve boşluklarının büyüdü, değil.
20mm
1332×1006 185KB – 2664×2012 516KB
Tipik Las Vigas ametist bağımsız prizmatik kristaller grupları gibi görünür. Diğer birçok yerlerde ametist aksine bu gerçekten mor döndü kaya kristalleri gibi görünüyorsun. Onlar ucunda en yoğun renk, genellikle şeffaf. Bazı kristaller kristal içindeki mor fantom ile bir Zonar renklenme gösterir. Kristaller 2-3 cm civarında, sadece nadiren 10 cm yaklaşım, çoğunlukla küçük. Normal prizmatik alışkanlıkları ve daha trigonal alışkanlıklar Hem bulunabilir. Tüm kristaller hematit kapanım küçük miktarlarda ihtiva görünüyor ve küçük sıvı kapanımlar nadir değildir. İlk görüntü, normal alışkanlığı, benim en sevdiğim örneklerden biri ile kristallerinin derin mor grubu gösterir. Kristaller minik köpüklü kuvars kristalleri ile kaplı bir matris üzerinde oturmak.
20mm
1483×1006 199KB – 2966×2012 642KB
İkinci resim çok küçük bir z-yüzler ve bir “Muzo gibi” trigonal alışkanlığı ile uzun kristaller bir grubu gösterir. Kristaller ufalanan üzerine, andezit matrisi yıpranmış otur. Kristallerin dibinde küçük kırmızı hematit gevreği kapanım unutmayın.
Meksika’da ikinci ünlü ametist mevkiinde Guerrero eyaletinde Amatitlan bir köydür. Yöreden iyi bir açıklama tarafından yazılmış > Ontiveros, Wilson ve Megaw – . ametist kristalleri dolomitik kireçtaşları ve şeyl bir granitik magmanın saldırı sırasında oluşan Skarn yataklarında cepler geliyor. Benzer şekil Ametist Serifos, Yunanistan adada skarn kayalardan gelir ve Romanya’da Porkura köyünde kireçtaşlarının volkanik müdahalelerine de damarlardan ( -> Stöhr ), ancak bu yerlerde numunenin çok daha küçük bir sayı üretti.
10mm
800×1000 89KB – 1600×2000 295KB
It Amatitlan gelen ametist tanımak kolaydır. Onlar prizma en yoğun renk ve taban ve beyaz veya renksiz ipuçları, çoğunlukla saydam vardır. Genellikle mor daha kırmızımsı ve kristallerin tabanına doğru nihayet kahverengi olur. Kristaller genellikle ortak bir noktadan yaymak küçük gruplar halinde büyüdü ve çoğu onlardan filizlenen küçük kristalleri göstermektedir. Negatif kristalleri gibi oluşmuş sıvı kapanımlar oldukça yaygındır ve büyük kristal üst yarısında iç yansımalar büyük bir “negatif kristal” kaynaklanır. Negatif kristal detaylı görünümü bölümünde gösterilen terimler bölümünde.
10mm
687×948 77KB – 1374×1896 239KB
saydamdır ve renk derinliği çok hayaletleri oluşturan, kademeli bazın artan, ancak daha fazla yama değildir: Bir sonraki numune Amatitlan ametist için daha az tipik bir örneğidir. ipuçları hala renksizdir. Birçok olumsuz kristal kapanımlar unutmayın. Aynı örnek, bu sayfanın üst kısmında Zonar renklenme göstermek için kullanılır.
20mm
1519×1006 247KB – 3038×2012 790KB
Bu numune “Urugua Ametist, Meksika” olarak etiketlendi. Meksika mantıklı geliyor, ben “Urugua” hakkında hiçbir şey bulamadı. Kristaller hayalet gibi prizma içinde bulunan en yoğun renk ile biraz soluk, yani Guerrero iyi bir tahmin olabilir.

 

20mm
1086×974 214KB – 2172×1948 657KB
Üzerinde mineral fuarlar biri sık sık top şeklindeki hala kapalı hindistan cevizi GEODES yüzlerce yığılı olan tüccarlar görmek ve “açık-you-kendi-geode hizmet” çeşit sunabilir. Bu geodes muhtemelen (geodes bazen Choyas geodes adlandırılır) ve Las Choyas, Chihuahua yakın Sierra Gallegos çevresinde ufalanan yıpranmış volkanik kayaçlardan topladık. Bu dünyada GEODES için en verimli alanlarından biridir. Çoğu malzeme çiftlikten Rancho Mesteno geliyor.

geodes renksiz kuvars, dumanlı kuvars, akik, ametist kalsit veya içerecektir. GEODES bir ayırt edici özelliği koyu kahverengi kalsit bir dış tabaka ve yıpranmış volkanik tüf parlak, neredeyse toz boyadır. sağa örnek mavimsi kalsedon ve mor ipuçları renksiz kuvars katmanları tarafından takip kahverengi kalsit bir dış kabuğu vardır orta büyüklükte bir geode olduğunu.

 

Namibya
10mm
714×1007 100kb –
Bir Brandberg dağlardan iskelet büyümesi ve su içerikleri ile asa ametist. Küçük su kabarcığı bazı kristalin orta kısmında görülebilir. asa ve iskelet büyümesi kombinasyonu Brandberg gelen ametist ve ayrıca yakındaki Goboboseb Dağları’ndan olanlar için oldukça yaygındır. Ayrıca, sık sık Alpine amethysts gözlenebilir.
10mm
1048×1520 236KB – 2096×3040 681KB
Bir granit bir pegmatit veya miarole gelen ametist renkli bölgeleri ile dumanlı kuvars (flip tarafında ortoklaz feldspat ve epidot izleri vardır). Sağ alt kristal iyi görünür kristal sayısız sıvı kapanımlar yanı sıra ince iğneler ve hematit gevreği vardır. Brandberg alanından, muhtemelen Brandberg bir pegmatit mevduat kuzey-batıdan, Uis aldım.

 

10mm
1000×1280 185KB – 2000×2560 566KB
Bunlar Paralel yetiştirilen koyu ametist scepters kuvars ortoklaz matrisi (pembe ve kırmızımsı kristalleri) bir sütlü kuvars prizma uzantısını oluşturmaktadır. Bu Brandberg alanında bir pegmatit çok muhtemeldir.

 

5mm
1424×1920 356KB
Bir Paralel yetiştirilen ametist kristalleri küçük bir grup granit matris üzerinde oturur.Kristaller kırmızı hematit gevreği sayısız kapanımlarını içerirler. Görüntünün merkezinin sol tipik şeritlerin küçük parlak s-yüze unutmayın; Bugüne kadar Brandberg alanı ve komşu Goboboseb dağlar ametist accessorial yüzleri ile bulunabilir tek yerlerdir. Muhtemelen Brandberg alanında miarole cebinden.

 
Nijerya
20mm
1024×805 180kb – 2424×1905 750KB
Bu Sözde bir ametist kuvars Nijerya Jos Platosu’nun. Ametist kristalleri birkaç kuşak periyodik büyüme değişen koşullara yansıtan bir çatlak katmanları oluşmuştur. Benzer örnek örnek Saksonya, Almanya’da, diğer birçok yerlerde bulunabilir.
Norveç
10mm
1034×1004 118KB – 2068×2008 367KB
Norveç Bazı açıdan Alpleri’nde benzeyen ametist yerleri bir çift vardır. Kısa prizmatik kristaller ve scepters en yaygın olanlarıdır.
görüntü Stange, Hedmark, Southern Norway Gölü Mjosa doğusundan dolomit ve pirit ile ilişkili kısa prizmatik kristaller gösterir.
5mm
1120×928 111KB – 2240×1856 304KB
Bir küçük ametist asa küçük uzatılmış kuvars kristalleri arasında oturur. Renk paralelkenar yüzleri altında konsantre edilir. Onun kökeni sadece yaklaşık 20 kilometre batısında, eski numunenin bundan, bu Toten, RAUFOSS doğusundaki, Vestre Toten, Oppland, Southern Norway Gölü Mjosa batısından olduğunu.
Daha fazlasını görmek istiyorsanız, Kai Helge Andersen’in bir göz olmalıdır mineralcollector epeyce ekranda amethysts, Norveç’ten çoğu sahip sayfası.

 

Pakistan
10mm
1024×826 123KB – 2494×2012 366KB
Bu Wana, Veziristan’dan parçası, muhtemelen ilk kısmen çözülmüş edilmiş ve daha sonra mozaik benzeri yüzey yapısı ile sonuçlanır iyileşti. Benzer bir örüntü “Büyüme Formları” bölümünde de Pakistan’daki Shigar Vadisi, bir paslanmış dumanlı kuvars görülebilir. Aynı yerden diğerleri bazen kenarları boyunca en yoğun renk gösterirken bu örnek, ancak yine de, oldukça solgun eşit renklidir. Kırmızı hematit Üçgen gevreği kristal içinde görülebilir.
Rusya
yakl. 50mm
975×1024 96kb –
Rusya’nın en önemli ametist yerleri hemen yanında bile daha ünlü beril ve topaz madenleri, Ural dağlarında Murinska bölgesinde yalan. Onlar 18. ve 19. yüzyılda istismar ve ucuz malzeme Güney Amerika’dan akmaya başlayana kadar, bir zamanlar Sri Lanka, Hindistan ve Alman kaynaklar kadar önemli olduğunu edilmiştir. ametist yıpranmış granit kuvars damarlarında içinde cepler oluşur. Onlar biraz asa gibi kısa prizmatik olmak alpin yerden ametist andıran ve dengesiz bir renk. Şimdiye kadar gördüğüm kadarıyla, kristaller Alps akrabalarının daha özşekilli gibi görünüyor. Bazıları da Ural Dağları Miass gelen resmin üzerine numune gibi, çok derin ve iyi bir renk varsaydık. resmi “Mineralien Hamburg 2005” fuarında Rusya Özel Sergisi alındı.
Güney Afrika

Yana Güney Afrika da ruh kuvars olarak bilinen birkaç yıl çok güzel bir kaktüs kuvars, sık sık fuarlara sunulmaktadır. Kristallerin çoğu hala genç kristaller tarafından kaplanmış henüz birinci nesil ipucu var. Orada, beyaz, sarı ve dumanlı kristaller, ancak soluk ametist en yaygın olduğu görülmektedir. Yoğun mor kristaller en çok aranan ve daha almak daha zordur.
Numunenin tesisinin nerede bazı karışıklıklar olmuştur. Birincisi, “Magaliesberg” kökenli olduğu söylenir (ve aslında ne demek istediğini “Magaliesberg” farklı yorumları vardı), daha sonra, birkaç yıl sonra, maden fuarları üzerindeki etiketler Mermer Salonu, küçük bir kasaba hakkında söylenecek değiştirildi 120 km Pretoria kuzey doğu. Bu arada, konumu yeniden düzeltildi ve artık eski Boutenhouthoek ve Mathys zyn Döngü çiftlikleri çevresi olduğu söyleniyor, güney batı Mermer Hall yaklaşık 45 km ya da kuzey doğusunda Pretoria (80 km Sprich ve diğ., 2003 ; Cairncross ve diğ., 2004 ).
10mm
1024×1384 173KB – 2048×2768 491KB
Yani uzak “madencilik faaliyetleri” yerel çiftçiler tarafından bir yan iş olarak yürütülmektedir. Kristaller iyi bilinen Bushveld saldırı kompleksinin bir granitik kaya kuvars damarlarında bulunur. kayaç yaklaşık 2 milyar yaşında olduğunu, ancak kuvars damarları kurdu ve kaç yaşında kristaller zaman net değil.

İlk görüntü kırık tek kristal koyu renkli örnek gösterir, bu yüzden ilk nesil kristal altı yüzlü prizma küçük ametist kristalleri altına görülebilir.
20mm
990×1006 121KB – 1980×2012 437KB
İkinci görüntü en yaygın lila renkte orta ölçekli kaktüs kuvars kristallerinin bir grup gösterir.

 

İsveç

Ransäter, Värmland

20mm
1164×1007 193KB
Derinden Torsby, Värmland, Göl Vänern yaklaşık 100 kilometre kuzeyindeki yakın mika şist bir damardan ametist renkli.

 

Tanzanya
20mm
987×1000 205KB – 1974×2000 684KB
görüntü Gailo, Morogoro Dağları enginar alışkanlık karmaşık koroziyona ametist kristalleri gösterir. Kristaller düzensiz dağıtılan goetit iğneler kapanımları içerirler.
Uruguay
20mm
939×1006 149KB ​​- 1878×2012 469KB
Uruguay ametist derin renk için ünlü olduğunu. Bu örnek bazalt tipik bir drusy jeot bir parçasıdır. Onun kristaller polysynthetical kardeş “parmak izi” r desen değil, z Romboedrik göstermektedir. Desenin bir ayrıntı görünümü bu sayfanın üst kısmında gösterilir.
Amerika Birleşik Devletleri
10mm
800×990 57KB – 1600×1980 179KB

1024×727 200KB

Bir çok soluk ametist asa olan ucu hala sarı hayalet olarak görülebilen bir sitrin renkli kristal oturur. Biraz bulanık olmasına rağmen altta başka Dumanlı hayalet var. Bu kristal Peterson Dağı (veya Peters sırt dan e -Nevada Kaliforniya sınırındaki n Dağ), Washoe County, NV. konumu daha iyi “Hallelujah Junction” olarak rockhounds arasında bilinen ve çok renkli kuvars kristalleri için üne olduğunu. Bu konumu hakkında daha fazla Dumanlı Kuvars bölümünde ABD paragrafında okunabilir. İkinci fotoğrafın kristal geldiğini cebinde önünde gösterilir.
o konumdan derin renkli ametist scepters Daha görüntüleri Kai Helge Andersen’in görülebilir mineralcollector sayfası.
20mm
1422×1006 272kb – 2844×2011 819KB
Kingston Range, San Bernardino County, güney Death Valley, California, büyük ölçüde kısmen porfirik yapı granitoid kayalardan oluşmaktadır. Doğu yamaçlarında az bir cepler, miaroles ve drusy kuvars damarlarında küçük prizmatik kuvars ve bazen de ametist kristalleri bulabilirsiniz. Bir kez Orada bir ametist iddia, ancak ametist ışık ve nadiren takı kalitesi çok hassas görünüyor. Bu vahşi bir alandır, yani ilk açık hava etkinlikleri için gerçek düzenlemeleri kontrol: oraya gitmek planlamalısınız.

ilk görüntü, küçük bir cebinde karanlık ve eşit renkli amethysts gösterir. cep kuartz ven ile ilişkili bulunmuştur.

 

 

 

 

 

BOLİVYA AMETİST TAŞI DOĞAL KAYA

OTANTİK TAŞ FARKI İLE MERAKLISINA BOLİVYA AMETİST DOĞAL KAYA KOLEKSİYONLUK BİR PARÇA…

Ametist en popüler taşlardan biridir ve eski çağlardan beri değerli kabul edilmiştir. Adını Ametist antik sarhoşluk savuşturmak için düşünüldüğü gibi, “sarhoş değil” anlamına gelen Yunanca “Amethystos” türemiştir. Ametist bir kez yüksek gibi değerli taşlar arasında kabul edildi Ruby ve Emerald , ancak 1800 yılından bu yana büyük Ametist mevduat keşifler Ametist oldukça ucuz ve çok elde yaptık. Ametist renkler ışıktan koyu mor değişir ve şeffaf koyu mor renkleri en saygın vardır.
Kimyasal formülü SiO 2

BOLİVYA AMETİST TAŞI

BOLİVYA AMETİST TAŞI

Renk Mor
Sertlik 7
Kristal Sistemi Altıgen şeklinde
Kırılma İndisi 1,54-1,55
SG 2,63-2,65
Şeffaflık Şeffaf için saydam
Çift Kırılma 0,009
Bölünme Ayırt edilemez
Mineral Sınıfı Kuvar
TÜM İLGİLİ
Ametist mineral mor çeşitliliği Quartz ve onun en ünlü ve değerli taş çeşididir. Kuvars ayrıca gibi diğer değerli taşlar içeren Citrine , Gül Kuvars ve Dumanlı Kuvars . Ametist rengi en sık demir kaynaklanır kirlilikler de doğal tarafından renkli olabilir ama, radyasyon maruziyeti. Ametist bazen ısıl işlem görmüş rengini koyulaştırmak için, ya da dönüştürmek için Citrine . Ametist’in bazı formları da ısıl işleme tabi tutulduktan sonra, açık yeşil bir renk değiştirebilir ve bu taşlar adı verilir Prasiolite veya ” yeşil amethysti daha yaygın olarak bir taş ticarette bilinen gibi, “.

Ametist farklı renk stilleri üretmek bazıları birçok farklı maden kaynaklarından geliyor. Arizona’dan Ametist yaptığı gibi, örneğin, Uruguay Ametist, derin bir morumsu-mavi renge sahiptir. Halk arasında “Sibirya Ametist” olarak bilinen Rusya, dan Ametist çok derinden kırmızımsı ve mavimsi renk tonları ile renklendirilir. O zamandan bu yana tükendi ve bu nedenle yüksek fiyat komutu olan mevduat kaynaklanır. “Sibirya Ametist” daha yüksek bir satış değeri oluşturmak için bazı bayiler, diğer yerlerden çok renkli Amethyst satabilir. Afrika Ametist genellikle daha derinden Güney Amerika Ametist daha renkli ve mücevher ticaretinin etiket “Afrika Ametist” uygunsuz Afrika’da kaynaklı olsa bile daha derin bir renk taşı tanımlamak için kullanılan olabilir.

Ametist renk dağılımı bazen dengesiz ve taş keserken bu genellikle dikkate alınır. Çok zor çarptım eğrisi şeklinde kırıklar oluşturulması için bilindiği gibi, aynı zamanda bakım Ametist’in alınmalıdır. Birkaç yerde bazı Ametist hafifçe ışığa uzun süre maruz kalma üzerine renk solabilir.

Ametist büyük oluşabilir kusursuz kristaller ve her ölçekteki mücevherler edilmiştir yönlü . Nedeniyle Ametist bolluğu, genellikle temiz ve ücretsiz kusur s veya içerme s. Bu nedenle, herhangi bir görünür kusurları veya içerikleri ile Ametist kaçınılmalıdır.

mor ametist mor kuvars en önemli ve en bilinen mücevher çeşididir ve antik çağlardan beri özlü işleri için kullanılır olmuştur. Bugün en çok ametist Brezilya ve Uruguay geliyor. Bu kaynaklar keşfedildi önce, çoğu ametist Rusya’da Sri Lanka, Hindistan, Almanya (Idar-Oberstein bölgesi) ve Ural Dağları (Murinska mücevher bölge) mayın döşedi.

Adı “a-metil-stos” “bir sarhoş olmadığını” çevirmek istiyorsunuz alkol tüketimi, yani “metil” olumsuz etkilerinden sahibini korumak için sözde yeteneği, sarhoş olduğu için Rum ifade eder, ve [1] . Kırmızı şarap renginin ametist o bazen benzer olduğundan bu ilişki muhtemelen gündeme geldi.

 

Belirli Özellikleri

Ametist, çok özel bir kuvars olduğunu. Bu bir çok farklı biçimde pek çok farklı kayalar meydana gelmesine rağmen, çok amethysts bazı temel özellikleri, sadece bir renk paylaşır.
rengi kırmızı tonları ile, koyu mavi-mor bir soluk pembemsi mor değişir ve bazen gri olabilir. Çok sık renk düzensiz dağıtılan, hatta yamalı ve kristallerin ucunda en yoğun olduğu. Ametist mor, gri-mor değişen renkte, zayıf dikroizma gösterir.

Ametist yüksek enerjili radyasyon rengini borçlu, radyoaktif kaynakların (örn gama ışınları 1906 Berthelot, ) ve kristal kafesin (yerleşik demir varlığında Holden, 1925 ). Işınlama muhtemelen başka elektron kaybeder ve (4) Fe oluşturmak için SiO 4 tetrahedra merkezinde silikon yerine demir Fe (+3) atomları, demir alışılmadık bir oksidasyon durumuna (neden Lehmann ve Moore, 1966 ). Renklendirme, demir ve ön-madde, muhtemelen doğru iyonlarının (Fe3 + ve Fe 4+) halinde kafes içinde mevcut değildir, ancak kısmen bir FeO 4 grubunu meydana getirmek üzere, oksijen kovalent olarak bağlanmış unutmayın. ışınlama ile demir salınan elektron muhtemelen başka iyon tarafından alınır, ancak Fe (+4) renk merkezi stabilize tam olarak nasıl farklı model vardır. Lehmann et bir teoriye göre. diğ., 1973, FeO 4 [Fe 4 + oluşturmak için Fe 3+ salınan elektron başka bir Fe 2+ için azaltılmış olur kafes 3+ başka Fe tarafından yakalanır, böylece renk merkezi bir çift olacağını ] 2 + / Fe2 + Bu reaksiyonda oluşan:

BOLİVYA AMETİST

BOLİVYA AMETİST

[FeO 4] – + Fe 3+ → [FeO 4] 0 + Fe 2+
Ancak, ileri sürülmüştür şarj tazminat diğer iyonların rolü ve ametist renk merkezlerinin doğası ve oluşumu ayrıntıları dahil diğer mekanizmalar hala tartışma konusudur. Farklı son teorileri gözden geçirmek için, bkz Rossman, 1994 başlarında teoriler tarafından tartışıldı Holden, 1925 .

Not: Uzun süre doğrudan güneş ışığına bir ametist maruz bırakmayın. Çok büyük olasılıkla o ultraviyole radyasyon tarafından soluk olacaktır. Bazı ametist gerçekten hızlı bir şekilde dışarı sönük kalır ve bazı çok yavaş, ancak önceden söyleyemem. Ultraviyole bileşenler çoğunlukla pencere cam filtre olmasına rağmen bazı hasar yapabilir oturma odanızda pencerenin arkasında bile yoğun güneş ışığı. Bu kimin renk ışınlama kaynaklı (dumanlı kuvars, sitrin, pembe kuvars) tüm kuvars çeşitleri için aslında doğrudur. Yaz aylarında sık sık siyah bezle benim vitrinler kapsamaktadır.
5mm
800×800 105kb

5mm
1024×1546 159KB

rengi genellikle paralelkenar yüzlere konsantre edildi, ve bazen de yukarıdan bakıldığında görülebileceği gibi, kristal ucu görünüm gibi bir fırıldak veren, z-yüzler daha (pozitif eşkenar dörtgen ait) r-yüzleri altında daha yoğun olduğunu sağa bilinmeyen numune de.

Bazen renk, kristal yüzleri paralel bölgelerde yoğunlaşmıştır onlara bir hayalet gibi bir görünüm veriyor. Bu durum, büyüme sırasında çevre koşullarında değişiklikler kristalleri büyümüştür. Sağ resim birden fazla “hayalet” gösteren Amatitlan, Guerrero, Meksika’dan kristaller ayrıntılı bir görünüşüdür çözeltiler demir içeriğine ve sıcaklığına, yani dalgalanmalara olduğu . Her iki kristaller benzer bir renk desen göstermek görebilirsiniz: aşağı ucundan gidiş 5 ana renk yamalar arasındaki mesafedir “Kısa – uzun – kısa – uzun”. Yani model aynı anda iki kristalleri üzerinde etkili çevresel değişiklikleri yansıtır.

Buna ek olarak, sol kristal sınırları ile bir elmas biçimli negatif kristal (kristal gibi oluşturulmuş bir baloncuk) renkli bölgelere paralel vardır. Sen her ne kadar biraz odak dışında, sağ kristal benzer şeklin başka kabarcık görebilirsiniz. Her ikisi de renk desen göre aynı konuma yerleştirilir ve bu büyüme sırasında değişen çevre koşullarına başka etkisi olabilir.

Ametist çeşitli kristal alışkanlıkları ve büyüme modelleri ortaya çıkabilir. Bazıları ametist için tipik gibi görünüyor: volkanik kayalarda dürziler gelen Ametist, kısa prizmatik bir prizma hiç gelişmez sık sık karşı karşıya. Magmatik ve metamorfik kayaların yüksek birçok yerlerde (örneğin Alpleri’nde) olarak, ametist kristalleri kaya veya dumanlı kuvars üstünde scepters olarak yetişir. Nispeten uzun ametist kristalleri güzel örnekleri varken, şimdiye kadar gördüğüm ya da iğne kuvars olarak oluşan ametist duymamış ettik. İğne kuvars hızla büyür ve o kristal kafes içine demir doğru birleşme inhibe veya renk merkezlerinin oluşumunu baskılayan safsızlıkların bir içerme yol açabilecek ya.

Ametist renk demir bazlı renk merkezleri neden olduğu gibi, demir mineralleri genellikle ametist ve arkadaşlarıdır. Bu iki, götit (FeOOH) ve hematit (Fe 2 O 3) sık sık kapanım olarak ortaya çıkar.

(kristal görünen kristal yüzleri türlerine göre belirlenir) ametist kristal formu genellikle oldukça “sıkıcı”: Eğer muhtemelen herhangi accessorial kristal üzerine yüzleri asla bulamayacağım. Ametist kristaller genellikle sadece prizması Romboedrik oluşur. Özellikle volkanik kayalarda GEODES gelen ametist r-eşkenar dörtgen kristaller bir trigonal görünüm vererek, çok belirgindir.
0mm
1519×1006 195KB
kristal formunun basitlik muhtemel nedeni en ametist kristalleri yoğun, özel bir şekilde ikiz adlandırılır olmasıdır polysynthetical eşleştirme. Kristaller göre ikiz olan Brezilya hukuk katmanlı bir şekilde organize kristallerin sol ve sağ elini parçalar ile, [1] .

Sen polarize ışık ile ametist ince levhalar üzerine yapısını görselleştirmek veya hidrojen florür kullanarak rombohedral yüzleri desen etch olabilir [2] . Bazen sağa Uruguay bir ametist ayrıntılı görünümde olduğu gibi, kristal yüzlerinde doğrudan bu desen görebilirsiniz. “Parmak izi” z yüzleri sadece büyük r yüzlerinde görünür değil, unutmayın. Bazı yazarlar bile olursa olsun rengi ne olabileceği, böyle bir eşleştirme desen ametist ile herhangi bir kuvars isim önerdi.

 

Ametist Taşı Bolivya

Ametist Taşı Bolivya

Yani biz o ya da spekülasyon olabilir
– Ametist demir izleri, kristal alışkanlığı, form ve eşleştirme açısından herhangi bir kısıtlama zarar vermez Dumanlı kuvars alüminyum izleri var, daha büyüme ve kristal yapısı üzerinde daha büyük bir etkiye sahip
– Veya demir izin çevre koşulları da belirli bir eşleştirme desen yol kristal kafes içine inşa edilecek ve aynı zamanda accessorial kristal oluşturmak üzere karşı karşıya izin vermez.

Şu anda ikinci açıklama lehine olacaktır. Bir buna uygun olarak ikiz kristal üstünde yetişen sürece Yapay yetiştirilen ametist, bir polysynthetical eşleştirme göstermez. Ve accessorial yüzler, eksikliği polysynthetical Brezilya hukuk twinning gösteriyor ve hatta bazı durumlarda tamamen untwinned gibi görünüyor amethysts vardır. Eşleştirme gerçekleşmesi için çok yalnız demir varlığı yeterli değildir.
10mm
1800×1568 317KB – 3600×3136 889KB
Bir “Basit kristal formları üstünlüğü” çok önemli bir istisna bipyramidal Namibya içinde Brandberg / Goboboseb bölgede bulunan ametist olan s-yüzleri ve dik rombohedral yüzleri sık sık amethysts oluşur. Görüntü Brandberg civarında bulunan bir feldispat-kuvars matrisi üzerinde yetişen bir pegmatit veya miarole cebinden küçük bir ametist küme gösterir. Bir grubu ve sağındaki küçük kristal bir elmas biçimli s yüze merkezinde iki uzatılmış s-yüzler görebilirsiniz. Bu Üzerinde s-yüzleri ile var ilk ametist örneği oldu. Kristaller kırmızı ve siyah hematit sayısız kapanımlarını içerirler.

Namibya yerleri accessorial yüzleri ile ametist sıklıkla bulunan tek yer olarak görünmektedir. Rykart Ahrntal, Güney Tirol, İtalya (en ametist Gösterilen s-yüzleri tek bulmak bildirdi Rykart 1995 ). Çok nadir Las Vigas alanından Meksika ametist r- arasından seçilir ve Z-yüzleri (ayrı bir yassı yüzlü prizma yüzleri gösterir Lieber FRENZEL, 1990 ).

 

Olay
1200×960 234KB – 2400×1920 729KB
En ünlü ve ticari olarak önemli ametist yerleri volkanik kayalar bulunmaktadır. görüntü Idar-Oberstein, Almanya’da Steinkaulenberg madeninde kuvars çeşitleri ile dolu uzun eski gaz boşlukları gösterir. büyük boşluğu ametist kristalleri ile özetlenmiştir. kayaç bir dasit olduğunu. Başlangıçta, sadece akik ve yeşim istismar edildi ve madencilerin ametist mücevher kesmek için hiçbir teknik araçlar vardı çünkü ametist, kaya bırakıldı. Görüş alanı yaklaşık 75 cm’dir.
Bu kristaller yeterli ışınlama için yeterli radyoaktif iz elementleri ihtiva olarak Ametist ayrıca, bazı metamorfik kayaçlar magmatik bulunan, ve. Tortul kayaçlardan Ametist çok nadirdir ve kristaller genellikle renk çok soluk. Her yerde demir kristal kafes içine yerleştirilmiş gibi, ametist, bazen maden yatakları bulunur. Ancak, kuvars kristal kafes içine inşa edilecek demir Fe 2+ olarak Fe 3+ olarak mevcut olması gerekir, değil. Bu Fe 2+ 3+ Fe Fe stabilize 2+ veya azaltacak ya da Ametist muhtemelen H 2 S ya da metan, CH 4 gibi indirgeyici maddelerin büyük miktarda ihtiva sulu çözümler de oluşamaz. Sulu çözelti içinde Oksijen bulunan Fe 3+ oluşumuna neden olur. Örneğin, birçok cevher yataklarında meteorik suların etkisiyle gelen bölümünde mineraller değişmiş ve oksitlenmiş, çünkü onun paslı genel görünüş, bu kısmı demir gossan denir oylandı. Bir de meteor suları oksitleyici etkisi altında oluşan temel kristal daha (“yakın yüzeye” çevirir) daha sonraki bir aşamada düşük sıcaklıklarda meydana görünüyor ametist scepters spekülasyon olabilir.
50mm
2376×1640 518KB – 4752×3280 1707kb
Bu düşük sıcaklık hidrotermal damarlar ametist için bir örnektir. Kristaller büyük yeşil florit bir boşluktan vardır. Soluk ametist rengi yanı sıra, karanlık noktalar gibi ince dağılmış kırmızı örtü olarak hematit yüzeysel inklüzyonlar vardır. Sağ tarafta ters duvara bağlı çünkü cebi açarken hasar var bir mavi-yeşil florit var. Grube Clara, Oberwolfach, Schwarzwald, Almanya.
Mekanlar ve Numune

Ametist tüm dünyada pek çok yerde bulunur. Bugün taş ametist ekonomik açıdan en önemli üretici Brezilya ve Uruguay bulunmaktadır. Ametist ayrıca ticari birkaç ülkeyi isim, Kanada, Pakistan, Madagaskar, ya da Finlandiya’da çıkarılmaktadır.
Bunu Avrupa Alpleri bir ametist bir tutmak ne kadar zor olduğunu görmek için sürpriz olurdu. İşte ametist scepters kaya kristalleri, ya da scepter- ve iskelet kuvars agrega yetişen, çoğunlukla olduğu gibi, sadece birkaç noktalar oluşur.
Afganistan
10mm
1024×826 107KB – 2494×2012 500kb
Çift Maquar, Zarkishen Dağı, Kuh-i Süleyman Dağları, Ghazni Eyaleti sonlandırılmış ametist kristalleri, bir Kalsit matriks içinde oturun. Onların renk biraz daha parlak ve daha sütlü prizma, genellikle çok karanlıktır.
Avusturya

Avusturya’nın en ünlü ametist mevki Zillertal Alps, Tirol içinde Zillertal vadinin güney ucundaki İtalya sınırındaki bir dağ zinciri vardır. Bir kez kullanılan bu konumdan Ametist takı kesilecek, ama şimdi bugüne kadar iyi Zillertal numune fiyatları Uruguay bile mükemmel bir kesme taştan değerini aşmak.
Alp ametist özellikle yaşlı kuvars kristallerinin üzerinde bir ikinci nesil olarak scepters olarak oluşmuş gibi görünüyor. Bunlar eski kristaller daha serin çözelti muhtemelen büyüdü. Alp konumlardan Ametist güneş ışığı daha hızlı soluk söyleniyor.
10mm
777×979 94KB – 1554×1958 301KB
Bir Zillertal, Tirol içinde Mörchnerkar, Alpler’de ametist için birkaç verimli bölgelerinden biri renksiz bir kuvars üstünde ametist asa. Hala bulmak için çok şanslı olması gerekir ve iyi örnek ağır bir fiyat etiketi taşır.

 

yakl. 50mm
1024×1024 134KB – 2004×2004 416KB
Bu Zillertal Mörchnerkar alanından da alışılmadık derecede büyük ve koyu ametist olduğunu. resmi “Mineralien Hamburg” gösterisi 2004 döneminde bir sergide vuruldu, yani bir şey kendinizi bu büyük bulmak için beklemeyin.

 

10mm
1066×1007 141KB – 2132×2014 431KB
Sadece Zillertal Floitenkees yakın Gigalitz bu paralel büyüdü iskelet kuvars kristallerinin çok uçları bir ametist renklenme gösterir. iskelet büyümesi ve ametist renk bölgelerinin dernek nadir değildir.

 

BOLİVYA AMETİST TAŞI

BOLİVYA AMETİST TAŞI

10mm
1200×1048 120KB – 2400×2096 384kb
Başka Asa benzeri ve iskelet büyüme formları ve Zonar Ametist renkli bir kombinasyonunun, örneğin. Zillertal Mörchnerkar alanında. Kristaller hafif pürüzlü bir yüzeye sahip ve mükemmel net değil, ancak renk boyutuna oldukça derin. Numunenin ve büyük rombohedral kristal yüzünde böbrek şeklindeki girinti sol tarafındaki düzensiz şekil hasarlar ama tipik iskelet kuvars büyüme formları değildir.

 

Brezilya

Almanya’da Idar-Oberstein bölgesinden göçmenler sistematik erken ve 19. yüzyıl ortalarında Brezilya ve Uruguay akik ve ametist mevduat yararlanabilmesi için ilk idi. Çoğu ametist güzel ve bazen oldukça büyük dürziler oluşturan bazalt gaz boşlukları ortaya koyan kristaller olarak bulunan Sul, Rio Grande do geliyor.

yakl. 1 m
1296×978 386KB
Bu Karanlık ametist kristalleri ile kaplı üç “parmaklar” ile büyük gaz boşluğu Rio Grande Do Sul bazalt dışarı çalıştı olmuştur. “Mineralien Hamburg 2004” mineral fuarda gördüm.

 

20mm
1245×960 203KB – 2490×1920 626KB
Arasında Irai ve Planalto, Rio Grande do Sul, prizmatik ametist kristalleri çiçek gibi gruplar bazalt çatlaklar bulunabilir yapın. Kristallerin rengi pembe tonları ile genellikle solgun. “çiçek” merkezinde mavimsi yamalar kalsedon vardır. trigonal alışkanlık kristalleri parlak ama bozuk ve rombohedral sıklıkla pembe kuvars görülen benzeyen yüzleri üzerine merdiven gibi desenleri göstermektedir.

 

20mm
910×1006 195KB – 1820×2012 650KB
Karanlık “Conchinit” bir buzlanma, Mina Conselneiro aslında Hematite, Fe 2 O 3, Pena, Minas Gerais (yani en Brezilyalı ametist olarak Rio Grande Do Sul çıkışlı değil) ile ametist scepters. Numune bir magmatik kayaçlar veya pegmatit mevduat muhtemelen.

 

50mm
1422×1006 217KB – 2844×2012 685KB

5mm
1174×1006 137KB

Ametist goetit bir Dürzi gelen FeOOH, inklüzyonlar, Rio Grande do Sul. Daha önce belirtildiği gibi, demir mineralleri kapanımlar sıkça ametist bulunabilir. Kristaller de volkanik dürziler gelen ametist üzerinde yaygın değildir prizma yüzleri, geliştirilmiş ve renk yamalı bir dağılım göstermektedir var. goetit inklüzyonlar bir süpürge (ikinci resim) gibi biraz bakmak kahverengi iğneler sarı çok tipik demetleri oluşturur.

 

10mm
864×944 154KB – 1728×1888 521KB
Bir epitactically koroziyona kapanım ile dikey kesim ametist kristali yarısı. Götit, FeOOH yapılmış Altın V-şekilli süpürgeler, rombohedral yüzlerine dik büyüdü. goetit değişen çevre koşullarına yansıtan iki aşamada büyüdü ve kendisi çok kararsız olmuştur tarafından süpürgeler paralel bantlama bakarsak, her bir faz vardır. Nihai inklüzyonlar bilinmeyen bir yeşilimsi mineral yapılır. Brezilya olmak dışında, ben kristal tam kaynağını bilmiyorum.

 

Kanada

Ametist ticari mayınlı batı ülkelerinde az sayıdaki alanlardan biri de Ontario, Kanada’da Superior Gölü de Thunder Bay alandır. Ancak önemli olan, bu konumu çok az örnek Atlantik’in bu tarafında fuarlara yaptık, bu yüzden görüntülerin olmaması için özür dilemek zorunda ve sadece ilgili web sitelerinde işaret edebilir olabilir:
Ontario Ametist – Ontario Maden Amblem ,
Özellikle: Ontario Ametist – Thunder Bay bölgesinde Ametist’in Jeoloji
Size kristalin büyüklüğü hakkında bir fikir verir Caltech yerinde bir görüntü

10mm
1200×1000 189KB – 2400×2000 598KB
Çok Thunder Bay bölgesinden amethysts bu numune gibi, kristallerin dışarı çoğu katmanlar kırmızı hematit inklüzyonları ayı. mor kristaller kırmızı “kapaklar” Onlara çok tuhaf bir görünüm vermek. hematit kap sürekli bir tabaka değildir, ancak küçük, yuvarlak ve yassı inklüzyonların yapılır.

 

Finlandiya

: Kuzey Finlandiya’da bir ametist madeni Finish, İngilizce ve Almanca kendi web sayfasını çalışan vardır www.amethystmine.fi .
Almanya

Idar-Oberstein alan Alman göçmeni 19. yüzyılda Güney Amerika kaynaklar yararlanmaya başlayana kadar taş kalitesi ametist önemli bir kaynak olması için kullanılır. Bugün Almanya’da ametist veya akik hiçbir ticari madencilik, rockhounds şanslarını denemek sadece birkaç ücret toplama siteleri var.
Kuzeyinde Idar-Oberstein Niederwörresbach at Juchem ocağı muhtemelen Almanya’nın en tanınmış ücret toplama sitesi. Bu volkanik kayalar (andezit, dasit, bazalt) için mayınlı, ancak hafta sonları rockhounds izin de. Tek akik, ametist, kalsit ve dumanlı kuvars bulabilirsiniz, ancak umudu ocağında fiili madencilik duruma bağlıdır, ve Kaliteli ametist nadirdir. Bununla birlikte, ocak, hatta Hollanda, uzunca bir mesafeden rockhounds çekiyor. Oraya gitmek için plan yapmak gerekir, ben orta ölçekli balyoz dahil olmak üzere ağır araçlar, getirmek, ve beklentilerinizi düşürmek için tavsiye ederim.

20mm
1200×988 151KB – 2400×1976 461KB
Bir Niederwörresbach at Juchem ocaktan bir ametist jeot tipik örneğidir. Yuvarlak, yumurta gibi şekil ve beyaz kaplama unutmayın. Beyaz renk, kısmen bozunmuş akik kaynaklanır.

 

20mm
1305×869 168KB – 2610×1738 542KB
Bu akik ince bir tabaka üzerinde büyüyen soluk ametist kristalleri ile, dasit bir gaz boşluğunda gelişen Juchem ocağı küçük bir dürzi olduğunu. Kısmen çözülmüş olan kalsit ile doluydu. Onun yumurta gibi şekil volkanik kayalarda orta ölçekli GEODES küçük için tipiktir.

 

10mm
942×1007 156KB – 1884×2014 495KB
Bu Numune bazalt içinde bir çatlak oluşmuş düzensiz jeot değil. Bu Dannenfels, Pfälzer Wald Donnersberg doğusundaki Mannbühl ocaktan olduğunu. ametist kristalleri nedeniyle birçok götit kapanım ve kaplamalarda biraz grimsi vardır. Kristaller bazıları çift sonlandırılmış, kısa prizmatik bulunmaktadır. Beyaz kristaller, kalsit vardır.

 

20mm
1024×1096 148KB – 4337×4640 1962kb
Ametist-kuvars birbirinin üzerine büyüdü ametist kristalleri birkaç kuşak oluşur, genellikle herhangi bir ücretsiz kristal ipuçlarını göstermez. Genellikle cevher yataklarında, çeşitli kayalarda çatlaklar damar dolgusu olarak ortaya çıkar. Numunenin üst kısmında orada bilinmeyen bir mineral sonra ven akik dolguların ve psödomorfları bantlı. Bir de ametist için çok tipik Zonar renk dağılımları görebilirsiniz. Numune, Erzgebirge dağlarda Geyer dan Saksonya olduğunu.

 

Yunanistan

Yunanistan’ın PRASE konumu, Serifos için daha ünlü, ama bir de bu adada güzel ametist bulabilirsiniz.
Son zamanlarda ametist ve dumanlı kuvars Bulgaristan sınırındaki Kuzey Yunanistan’da Rodop dağlarının güney yamaçlarında Alp tipi çatlaklar, rapor oylandı bulur.
5mm
1000×1392 92KB – 2000×2784 265KB
Bir çok güzel ametist asa eski dumanlı kuvars prizma üzerinde yana doğru oturur. asa rombohedral yüzleri ve hematit birkaç kırmızı pul altında sütlü çekirdek ve ametist rengi ile çok belirgin Zonar renklenme gösterir.
Numune Kato Nevrokopi Havzası, Tiyatro, Kuzey Yunanistan’da Dasoto köyü yakınlarında bir dağ tipi yarık geldi. Anastasios Tsinidis tarafından bağışlanmıştır.

 

5mm
964×1000 86KB – 1928×2000 252KB
Bunlar ametist kristalleri hematit kırmızı ve parlak, ince uzun gevreği kapanımları içerirler. Onlar kristal büyüme yönünde kabaca gelin. Goetit iğneler çok daha sık bulunabilir, ancak bu, ametist nadir değildir. Eski numune gibi, Kato Nevrokopi Havzası’nda Dasoto köyü yakınlarında yardığı bir dağ-tip aynı zamanda. Anastasios Tsinidis tarafından bağışlanmıştır.

 

Macaristan
20mm
2272×1440 360KB
Çok sıradışı ametist Macaristan’da Zempléni Dağları Nyíri, Borsod-Abaúj-Zemplén County, geliyor. Uzaktan bakıldığında ametist renk Batriyoidal kalsedon gibi görünüyor, ama radyal yetiştirilen ametist kristalleri oluşur. Kristal agrega ipeksi bir parlaklık ve saydam.

10mm
2128×1424 457KB
Bir önceki örneğinin yakın çekim, radyal büyüyen ametist kristali agrega gösteren.

 

İtalya
10mm
1024×821 96kb – 2425×1944 408KB

10mm
915×1006 148KB – 1830×2012 437KB
20mm
1071×1006 226KB – 2142×2012 750KB
20mm
1164×882 222KB – 2328×1764 716KB

Osilo dan Ametist adada Sardinya birçok koleksiyonlarda yolunda yaptı. Adanın kuzey kesiminde Sassari yakınındaki bir genç volkanik manzara bulunur Sardunya ünlü maden yataklarının herhangi biri ile ilgili değildir. ametist Osilo köyü civarında ocaklarda yeşilimsi trakit katmanlarında bulunur. ametist taşıyan kaya yumuşak ve neredeyse ufalanan, yani toplama çok zor değil [3] . Ametist genellikle sarı, beyaz veya yeşilimsi kalsit ve kahverengi siderit ile birlikte küçük gaz kabarcıkları oluşur.
Osilo ametist çeşitli alışkanlıkları, küçük (genellikle çok altında 5 cm) prizmatik kristaller görünür. Bağımsız Kristaller paralel koroziyona kristaller grupları da bulunabilir yaygındır.
kristalleri çok eşit olmasına rağmen genellikle çok derinden, renklidir. Birçok kristaller açık ve şeffaf, ama ben de bazı garip şekilli saydam kristaller bulduk. Renk daha yoğun olsaydı, kimse olabilir – ilk bakışta – her iki durumda da prizmatik kristaller yeşilimsi matris kaya üzerine oturup, Las Vigas ametist için numune yanlış.
Kristaller, R ve Z’nin paralelkenar yüzleri, veya üç köşeli iki altıgen prizma olabilir çarpık prizma ve sadece R “Muzo benzeri”, bu karşı karşıyadır. Birçok kristaller fenestrasyon veya “skeletized” rombohedral yüzleri belirtileri gösteriyor. Hatta daha ilginç (kristallerinin nesil bir önceki daha dar olması ile ters scepters) bazı garip şekilli “teleskop” scepters vardır.
İlk görüntü kalsit ve siderit matris üzerinde küçük, eşit renkli iskelet ametist gösterir.

Paralel büyüdü ametist kristalleri güzel bir grup bir sonraki resimde görülebilir. matris soluk gri-yeşil kalsit ile kaplı ve kristaller bazı ametist kristalleri bulunur. Bu kristaller Osilo için alışılmadık büyüktür.

Ters asa alışkanlıkları ile paralel büyüyen amethysts birkaç gruplar Aşağıda, yine kalsit kristalleri ile çevrilidir.

son görüntü kısmen kahverengi kalsit kristallerinden ve bazı siderit tarafından karşılanmaktadır tek ters asa kristalleri gösterir.

 

Kazakistan
10mm
1024×923 115KB – 2232×2012 408KB

5mm
1083×945 110KB – 2166×1890 347KB

Çok güzel ametist Preozersk, Dzhezkazgan Oblast yakınlarındaki Gölü Balkhash batı kıyısında bulunur. Küçük bireysel kısa prizmatik kristaller genellikle çok daha küçük kuvars kristallerinin eşliğinde bir kuvarsit matris üzerinde oturmak. ipuçları yoğun renkli oysa çoğunlukla çift sonlandırılmış kristallerin prizmalar, neredeyse beyazdır. İyi numunenin göz Meksikalı ametist o kadar ayırt edilir.
Madagaskar
10mm
1224×950 137KB – 2448×1900 411KB
merkezi Madagaskar ve kuzeydoğu kıyıları boyunca bölgede Lac Alaotra çevresi Ametist scepters kaynağıdır. kuzey doğu bölgesinden amethysts damarlar ve boşluklarının gnayslarda (bazıları boşluklarının alpinotype benzer olduğu söylenir) olarak bulunur, merkezi kısmından amethysts muhtemelen tüm, pegmatit gelir.
sağa örnek Andilamena, Lac Alaotra kuzeyinden olduğunu. Asa kendisi sadece paralel yönlendirilmiş içindeki alışkanlık küçük beyaz kristaller sahiptir birinci kuşak kristal çok küçük bir M-yüzleri (kısa prizmatik alışkanlığı yol açar) ve eski prizma yüzleri (veya m-yüzler) görülmektedir asa.

 

10mm
1007×1456 128kb – 2014×2912 396KB
Ilginç Birden hayalet gibi renk bölgeleri ile amethysts Ankazobe çevresi geliyor. Onlar göstermek Tessin gibi alışkanlık ve renk hayaletler prizma merkezine sınırlıdır. Çoğu hayalet bulutlu görünür ve bunu çok iyi kristal gibi tanımlı değil. Bu kuralın bir istisnası görülebilir büyüme formları bölüm .

 

 

Meksika

Güzel ametist Bazı Meksika’dan geliyor. İki noktalar gerçekten ünlü: Amatitlan, Guerrero ve Las Vigas, Veracruz. Özlü çalışmaları için uygun derinden renkli kristaller çok çok nadirdir çünkü Meksika’nın amethysts nadiren olsa da, mücevher için kullanılır. Amethysts yine yerel nüfus tarafından mayınlı ve koleksiyoncular ve tüccarlar için numune olarak satılmaktadır.
dağ köyü (şimdi resmen “Profesor Rafael Ramirez” olarak adlandırılır) Las Vigas Veracruz eyaletinde 200 km doğusunda Mexico City yatıyor. tam yeri köyün Piedra Parada yakınlarında yaklaşık 15 km kuzeyinde Las Vigas biridir. konumu ve petrolojisinin ilk ayrıntılı bir açıklama geldi > Lieber ve Frenzel – . ametist kristalleri andezitik bileşimde bir volkanik kaya ceplerinde büyüdü. Kaya, birçok küçük gaz boşlukları içerir, ancak ametist volkanik kayalar yapmak en ametist olarak, GEODES bazen kuvars damarlar boyunca, yarıkların ve boşluklarının büyüdü, değil.
20mm
1332×1006 185KB – 2664×2012 516KB
Tipik Las Vigas ametist bağımsız prizmatik kristaller grupları gibi görünür. Diğer birçok yerlerde ametist aksine bu gerçekten mor döndü kaya kristalleri gibi görünüyorsun. Onlar ucunda en yoğun renk, genellikle şeffaf. Bazı kristaller kristal içindeki mor fantom ile bir Zonar renklenme gösterir. Kristaller 2-3 cm civarında, sadece nadiren 10 cm yaklaşım, çoğunlukla küçük. Normal prizmatik alışkanlıkları ve daha trigonal alışkanlıklar Hem bulunabilir. Tüm kristaller hematit kapanım küçük miktarlarda ihtiva görünüyor ve küçük sıvı kapanımlar nadir değildir. İlk görüntü, normal alışkanlığı, benim en sevdiğim örneklerden biri ile kristallerinin derin mor grubu gösterir. Kristaller minik köpüklü kuvars kristalleri ile kaplı bir matris üzerinde oturmak.
20mm
1483×1006 199KB – 2966×2012 642KB
İkinci resim çok küçük bir z-yüzler ve bir “Muzo gibi” trigonal alışkanlığı ile uzun kristaller bir grubu gösterir. Kristaller ufalanan üzerine, andezit matrisi yıpranmış otur. Kristallerin dibinde küçük kırmızı hematit gevreği kapanım unutmayın.
Meksika’da ikinci ünlü ametist mevkiinde Guerrero eyaletinde Amatitlan bir köydür. Yöreden iyi bir açıklama tarafından yazılmış > Ontiveros, Wilson ve Megaw – . ametist kristalleri dolomitik kireçtaşları ve şeyl bir granitik magmanın saldırı sırasında oluşan Skarn yataklarında cepler geliyor. Benzer şekil Ametist Serifos, Yunanistan adada skarn kayalardan gelir ve Romanya’da Porkura köyünde kireçtaşlarının volkanik müdahalelerine de damarlardan ( -> Stöhr ), ancak bu yerlerde numunenin çok daha küçük bir sayı üretti.
10mm
800×1000 89KB – 1600×2000 295KB
It Amatitlan gelen ametist tanımak kolaydır. Onlar prizma en yoğun renk ve taban ve beyaz veya renksiz ipuçları, çoğunlukla saydam vardır. Genellikle mor daha kırmızımsı ve kristallerin tabanına doğru nihayet kahverengi olur. Kristaller genellikle ortak bir noktadan yaymak küçük gruplar halinde büyüdü ve çoğu onlardan filizlenen küçük kristalleri göstermektedir. Negatif kristalleri gibi oluşmuş sıvı kapanımlar oldukça yaygındır ve büyük kristal üst yarısında iç yansımalar büyük bir “negatif kristal” kaynaklanır. Negatif kristal detaylı görünümü bölümünde gösterilen terimler bölümünde.
10mm
687×948 77KB – 1374×1896 239KB
saydamdır ve renk derinliği çok hayaletleri oluşturan, kademeli bazın artan, ancak daha fazla yama değildir: Bir sonraki numune Amatitlan ametist için daha az tipik bir örneğidir. ipuçları hala renksizdir. Birçok olumsuz kristal kapanımlar unutmayın. Aynı örnek, bu sayfanın üst kısmında Zonar renklenme göstermek için kullanılır.
20mm
1519×1006 247KB – 3038×2012 790KB
Bu numune “Urugua Ametist, Meksika” olarak etiketlendi. Meksika mantıklı geliyor, ben “Urugua” hakkında hiçbir şey bulamadı. Kristaller hayalet gibi prizma içinde bulunan en yoğun renk ile biraz soluk, yani Guerrero iyi bir tahmin olabilir.

 

20mm
1086×974 214KB – 2172×1948 657KB
Üzerinde mineral fuarlar biri sık sık top şeklindeki hala kapalı hindistan cevizi GEODES yüzlerce yığılı olan tüccarlar görmek ve “açık-you-kendi-geode hizmet” çeşit sunabilir. Bu geodes muhtemelen (geodes bazen Choyas geodes adlandırılır) ve Las Choyas, Chihuahua yakın Sierra Gallegos çevresinde ufalanan yıpranmış volkanik kayaçlardan topladık. Bu dünyada GEODES için en verimli alanlarından biridir. Çoğu malzeme çiftlikten Rancho Mesteno geliyor.

geodes renksiz kuvars, dumanlı kuvars, akik, ametist kalsit veya içerecektir. GEODES bir ayırt edici özelliği koyu kahverengi kalsit bir dış tabaka ve yıpranmış volkanik tüf parlak, neredeyse toz boyadır. sağa örnek mavimsi kalsedon ve mor ipuçları renksiz kuvars katmanları tarafından takip kahverengi kalsit bir dış kabuğu vardır orta büyüklükte bir geode olduğunu.

 

Namibya
10mm
714×1007 100kb –
Bir Brandberg dağlardan iskelet büyümesi ve su içerikleri ile asa ametist. Küçük su kabarcığı bazı kristalin orta kısmında görülebilir. asa ve iskelet büyümesi kombinasyonu Brandberg gelen ametist ve ayrıca yakındaki Goboboseb Dağları’ndan olanlar için oldukça yaygındır. Ayrıca, sık sık Alpine amethysts gözlenebilir.
10mm
1048×1520 236KB – 2096×3040 681KB
Bir granit bir pegmatit veya miarole gelen ametist renkli bölgeleri ile dumanlı kuvars (flip tarafında ortoklaz feldspat ve epidot izleri vardır). Sağ alt kristal iyi görünür kristal sayısız sıvı kapanımlar yanı sıra ince iğneler ve hematit gevreği vardır. Brandberg alanından, muhtemelen Brandberg bir pegmatit mevduat kuzey-batıdan, Uis aldım.

 

10mm
1000×1280 185KB – 2000×2560 566KB
Bunlar Paralel yetiştirilen koyu ametist scepters kuvars ortoklaz matrisi (pembe ve kırmızımsı kristalleri) bir sütlü kuvars prizma uzantısını oluşturmaktadır. Bu Brandberg alanında bir pegmatit çok muhtemeldir.

 

5mm
1424×1920 356KB
Bir Paralel yetiştirilen ametist kristalleri küçük bir grup granit matris üzerinde oturur.Kristaller kırmızı hematit gevreği sayısız kapanımlarını içerirler. Görüntünün merkezinin sol tipik şeritlerin küçük parlak s-yüze unutmayın; Bugüne kadar Brandberg alanı ve komşu Goboboseb dağlar ametist accessorial yüzleri ile bulunabilir tek yerlerdir. Muhtemelen Brandberg alanında miarole cebinden.

 
Nijerya
20mm
1024×805 180kb – 2424×1905 750KB
Bu Sözde bir ametist kuvars Nijerya Jos Platosu’nun. Ametist kristalleri birkaç kuşak periyodik büyüme değişen koşullara yansıtan bir çatlak katmanları oluşmuştur. Benzer örnek örnek Saksonya, Almanya’da, diğer birçok yerlerde bulunabilir.
Norveç
10mm
1034×1004 118KB – 2068×2008 367KB
Norveç Bazı açıdan Alpleri’nde benzeyen ametist yerleri bir çift vardır. Kısa prizmatik kristaller ve scepters en yaygın olanlarıdır.
görüntü Stange, Hedmark, Southern Norway Gölü Mjosa doğusundan dolomit ve pirit ile ilişkili kısa prizmatik kristaller gösterir.
5mm
1120×928 111KB – 2240×1856 304KB
Bir küçük ametist asa küçük uzatılmış kuvars kristalleri arasında oturur. Renk paralelkenar yüzleri altında konsantre edilir. Onun kökeni sadece yaklaşık 20 kilometre batısında, eski numunenin bundan, bu Toten, RAUFOSS doğusundaki, Vestre Toten, Oppland, Southern Norway Gölü Mjosa batısından olduğunu.
Daha fazlasını görmek istiyorsanız, Kai Helge Andersen’in bir göz olmalıdır mineralcollector epeyce ekranda amethysts, Norveç’ten çoğu sahip sayfası.

 

Pakistan
10mm
1024×826 123KB – 2494×2012 366KB
Bu Wana, Veziristan’dan parçası, muhtemelen ilk kısmen çözülmüş edilmiş ve daha sonra mozaik benzeri yüzey yapısı ile sonuçlanır iyileşti. Benzer bir örüntü “Büyüme Formları” bölümünde de Pakistan’daki Shigar Vadisi, bir paslanmış dumanlı kuvars görülebilir. Aynı yerden diğerleri bazen kenarları boyunca en yoğun renk gösterirken bu örnek, ancak yine de, oldukça solgun eşit renklidir. Kırmızı hematit Üçgen gevreği kristal içinde görülebilir.
Rusya
yakl. 50mm
975×1024 96kb –
Rusya’nın en önemli ametist yerleri hemen yanında bile daha ünlü beril ve topaz madenleri, Ural dağlarında Murinska bölgesinde yalan. Onlar 18. ve 19. yüzyılda istismar ve ucuz malzeme Güney Amerika’dan akmaya başlayana kadar, bir zamanlar Sri Lanka, Hindistan ve Alman kaynaklar kadar önemli olduğunu edilmiştir. ametist yıpranmış granit kuvars damarlarında içinde cepler oluşur. Onlar biraz asa gibi kısa prizmatik olmak alpin yerden ametist andıran ve dengesiz bir renk. Şimdiye kadar gördüğüm kadarıyla, kristaller Alps akrabalarının daha özşekilli gibi görünüyor. Bazıları da Ural Dağları Miass gelen resmin üzerine numune gibi, çok derin ve iyi bir renk varsaydık. resmi “Mineralien Hamburg 2005” fuarında Rusya Özel Sergisi alındı.
Güney Afrika

Yana Güney Afrika da ruh kuvars olarak bilinen birkaç yıl çok güzel bir kaktüs kuvars, sık sık fuarlara sunulmaktadır. Kristallerin çoğu hala genç kristaller tarafından kaplanmış henüz birinci nesil ipucu var. Orada, beyaz, sarı ve dumanlı kristaller, ancak soluk ametist en yaygın olduğu görülmektedir. Yoğun mor kristaller en çok aranan ve daha almak daha zordur.
Numunenin tesisinin nerede bazı karışıklıklar olmuştur. Birincisi, “Magaliesberg” kökenli olduğu söylenir (ve aslında ne demek istediğini “Magaliesberg” farklı yorumları vardı), daha sonra, birkaç yıl sonra, maden fuarları üzerindeki etiketler Mermer Salonu, küçük bir kasaba hakkında söylenecek değiştirildi 120 km Pretoria kuzey doğu. Bu arada, konumu yeniden düzeltildi ve artık eski Boutenhouthoek ve Mathys zyn Döngü çiftlikleri çevresi olduğu söyleniyor, güney batı Mermer Hall yaklaşık 45 km ya da kuzey doğusunda Pretoria (80 km Sprich ve diğ., 2003 ; Cairncross ve diğ., 2004 ).
10mm
1024×1384 173KB – 2048×2768 491KB
Yani uzak “madencilik faaliyetleri” yerel çiftçiler tarafından bir yan iş olarak yürütülmektedir. Kristaller iyi bilinen Bushveld saldırı kompleksinin bir granitik kaya kuvars damarlarında bulunur. kayaç yaklaşık 2 milyar yaşında olduğunu, ancak kuvars damarları kurdu ve kaç yaşında kristaller zaman net değil.

İlk görüntü kırık tek kristal koyu renkli örnek gösterir, bu yüzden ilk nesil kristal altı yüzlü prizma küçük ametist kristalleri altına görülebilir.
20mm
990×1006 121KB – 1980×2012 437KB
İkinci görüntü en yaygın lila renkte orta ölçekli kaktüs kuvars kristallerinin bir grup gösterir.

 

İsveç

Ransäter, Värmland

20mm
1164×1007 193KB
Derinden Torsby, Värmland, Göl Vänern yaklaşık 100 kilometre kuzeyindeki yakın mika şist bir damardan ametist renkli.

 

Tanzanya
20mm
987×1000 205KB – 1974×2000 684KB
görüntü Gailo, Morogoro Dağları enginar alışkanlık karmaşık koroziyona ametist kristalleri gösterir. Kristaller düzensiz dağıtılan goetit iğneler kapanımları içerirler.
Uruguay
20mm
939×1006 149KB ​​- 1878×2012 469KB
Uruguay ametist derin renk için ünlü olduğunu. Bu örnek bazalt tipik bir drusy jeot bir parçasıdır. Onun kristaller polysynthetical kardeş “parmak izi” r desen değil, z Romboedrik göstermektedir. Desenin bir ayrıntı görünümü bu sayfanın üst kısmında gösterilir.
Amerika Birleşik Devletleri
10mm
800×990 57KB – 1600×1980 179KB

1024×727 200KB

Bir çok soluk ametist asa olan ucu hala sarı hayalet olarak görülebilen bir sitrin renkli kristal oturur. Biraz bulanık olmasına rağmen altta başka Dumanlı hayalet var. Bu kristal Peterson Dağı (veya Peters sırt dan e -Nevada Kaliforniya sınırındaki n Dağ), Washoe County, NV. konumu daha iyi “Hallelujah Junction” olarak rockhounds arasında bilinen ve çok renkli kuvars kristalleri için üne olduğunu. Bu konumu hakkında daha fazla Dumanlı Kuvars bölümünde ABD paragrafında okunabilir. İkinci fotoğrafın kristal geldiğini cebinde önünde gösterilir.
o konumdan derin renkli ametist scepters Daha görüntüleri Kai Helge Andersen’in görülebilir mineralcollector sayfası.
20mm
1422×1006 272kb – 2844×2011 819KB
Kingston Range, San Bernardino County, güney Death Valley, California, büyük ölçüde kısmen porfirik yapı granitoid kayalardan oluşmaktadır. Doğu yamaçlarında az bir cepler, miaroles ve drusy kuvars damarlarında küçük prizmatik kuvars ve bazen de ametist kristalleri bulabilirsiniz. Bir kez Orada bir ametist iddia, ancak ametist ışık ve nadiren takı kalitesi çok hassas görünüyor. Bu vahşi bir alandır, yani ilk açık hava etkinlikleri için gerçek düzenlemeleri kontrol: oraya gitmek planlamalısınız.

ilk görüntü, küçük bir cebinde karanlık ve eşit renkli amethysts gösterir. cep kuartz ven ile ilişkili bulunmuştur.