OTANT�K TA�

7.22 KARAT MULTİ COLOR FLASH OPAL KAYA

DOĞAL KAYALAR
OPAL DOĞAL KAYA
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 7.22 KARAT
 • AFRİKA / WELO ÇÖLÜ
 • DOĞAL KAYA
 • EŞİ YOK
 • İŞLENMEMİŞ
 • KOLEKSİYON MİNAREL
 • MULTİCOLOR FLASH
 • WELO OPAL

7.22 KARAT MULTİ COLOR FLASH OPAL KAYA

OTANTİK TAŞ FARKI İLE MULTİ COLOR FLASH OPAL DOĞAL KAYA WELO ÇÖLÜ OPALİ İŞLENMEMİŞ DOĞAL KAYA KOLEKSİYON MİNAREL.ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP ALAN KİŞİ HAYRINI GÖRSÜN…AŞAĞIDAKİ VİDEODAN ÜRÜNÜ İNCELEYEBİLİRSİNİZ…

OPAL DOĞAL KAYA

OPAL DOĞAL KAYA

Renk: Renksiz, beyaz, … Sertlik: 5½ – 6½
Adı: adının kökeni belirsizdir. O “taş” ya da “kıymetli taş” ya da opalus anlam, Sanskritçe “upala” dan olabilir, mücevher için eski Latince adı (Plinius yaşlı, 75-79). Bu isim aslında, modern anlamda opal uygulanmıştır eğer Plinius da Kostov (2008) soru ile paederos olarak gem, ama modern yorumlarına atıfta olabilir.
Hala tarihsel nedenlerle geçerli bir maden türü olarak kabul (2007) olmasına rağmen oluşan ya olarak, Opal kelimenin kabul anlamda gerçek bir maden değildir kristobalit ve / veya tridimit veya amorf silis besteledi. Opal sınıflandırılır Dört tipe: Opal-CT Kristobalit-Tridimit Opal-C Kristobalit Opal-AG Amorf-Jel (yakından paketlenmiş amorf silis küreler oluşturmak için ızgara bir kırınım oluşturan Değerli Opal ). Opal-BİR Amorf-Ağ (as bulundu Hiyalit ) opal arasındaki Geçişler -AG, opal-CT ve opal-C yaygındır. gemdat.org için ziyaret Opal hakkında bilgi gemolojik . Şu anda kamu beta-test.
Opal Sınıflandırılması
IMA durumu: Geçerli – İlk önce 1959 (ön-IMA) tarif – “Grandfathered”
Strunz 8. baskı kimliği: 4 / D.01-80
Nikel-Strunz 10. (beklemede) baskı kimliği: 4.DA.10 4: oksitler (Hidroksitler, V [5,6] vanadatlar, arsenitler, antimonites, bismuthites, sülfitler, selenitler, tellurites, iyodatlar) D: metal: Oksijen = 1: 2 ve benzeri A: küçük katyonlar ile: Silika aile

Dana 8. baskı kimliği: 75.2.1.1 75: tekto Si Dörtyüzlü Altyapıları 2: – SiO Si Dörtyüzlü Altyapıları 2 H 2 O ve organik
Hey CIM Ref var .: 7.8.8 7: Oksitler ve Hidroksitler 8: Si Oksitler

 

 

 

Opal Geçtiği
Jeolojik Ayar: , Bazalt volkanik tüf değiştirilmesi. Silicous derin su deniz çökelleri. Opal-Cı, opal-CT ve opal-AG oluşumu düşük basınç ve düşük sıcaklık ortamları ile sınırlandırılmıştır.
Opal Fiziksel Özellikleri
Parlaklık: Vitreus, mumsu, Yağlı, Mat
Diaphaneity (Şeffaflık): Şeffaf, saydam
Renk: Renksiz, beyaz, sarı, kırmızı, turuncu, yeşil, kahverengi, siyah, mavi
Streak: Beyaz
Sertlik (Mohs): 5½ – 6½
Azim: Kırılgan
Ayrılması: Yok Gözlemlenen
Kırılma: Düzensiz / Dengesiz, kıymık, Konkoidal
Yoğunluk (ölçülen): 1,9-2,3 g / cm 3
Opal Optik Veriler
Türü: İzotropik
RI değerleri: n α = 1,400-1,460
Birefringence: Opal-AG ve Opal-AG optik izotropik, ama nedeniyle zorlanma anormal birefringence gösterebilir. mikrokristalin çeşitleri birefrenjans gösterir: opal-C uzunluğu-hızlı, opal-CT uzunluğu yavaş, ama neredeyse izotropik olduğunu.
Maksimum Birefringence: δ = 1.400 – Izotropik mineralleri yok birefrenjans var
Yüzey Rölyef: Ilımlı
Pleokroyizma: Sigara pleokroyizma

Opal Kimyasal Özellikleri
Formül:

Kopyala / yapıştır için basitleştirilmiş: SiO 2 · nH 2 O
Temel unsurları: H, O, Si
Formül listelenen tüm unsurlar: H, O, Si
Analitik Veriler: % 10 su – 2 İçeriyor.
Diğer Türler Opal İlişkisi
İlgili Mineraller – Nikel-Strunz Gruplama):

Opal Diğer İsimler
Kelimeler:
Jel-Kristobalit Jel pristobalite Yarı-opal Hemiopal Bölünemez Kuvars
Iridot Lechosopal Lechosos Neslite Nevada Opal
Paederos Potch Rumanite Semiopal Vidrite
Virgin Vadisi Opal White Cliffs Opal
Diğer diller:
Arapça: العقيق
Bask: Opalo
Bosnalı (Latince Senaryo): Opal
Bulgarca: Опал

 

OPAL DOĞAL KAYA

OPAL DOĞAL KAYA

Çek: Opal
Hollandaca: Opaal
Esperanto: Opalo
Estonya: Opaal
Fince: Opaali
Fransızca: Opale
Galiçyaca: Ópalo
Almanca: Opal
LIVIT
Ljardit
Neslit
Rumanit
Vidrit
İbranice: אופאל
אופל
Macarca: Opal
İtalyanca: Opale
Japonca: オ パ ー ル
Latince: Opalus
Achates unguium colore oculus mundi
Litvanya: Opalas

Opal bir hidratlanmış bir amorf formu , silika ; bunun su içeriği ağırlıkça 3 ila 21% arasında değişmektedir, ancak 6 ila% 10 arasında, genellikle olabilir. Çünkü amorf karakteri, bir IACS mineraloit olarak sınıflandırılır silika diğer kristal formları, farklı olarak, mineral . Bu nispeten düşük sıcaklıkta yatırılır ve hemen hemen her türlü çatlaklar oluşabilir kaya en sık bulunabilir olması, limonit , kumtaşı , riyolit , marn ve bazalt .

Opal ulusal bir taştır Avustralya . Avustralya opal genellikle kıymetli opal dünyanın arzının 95-97% için muhasebe olarak gösterdi olmuştur [ 4 ] [ 5 ] [ 6 ] [ 7 ] devlet ile Güney Avustralya dünyanın en arzının% 80 için muhasebe. [ 8 ] Son veriler değerli opal dünya tedarik değişmiş olabileceğini düşündürmektedir. 2012 yılında, Etiyopya opal üretimi Birleşik Devletleri Jeolojik Araştırma tarafından 14.000 kg (31,000 lb) olarak tahmin edilmiştir. [ 9 ] Aynı dönemde (2012) den USGS verileri, Avustralya opal üretimi 41.000.000 $ olarak ortaya koymaktadır. [ 10 ] Çünkü ölçüm birimleri, doğrudan Avustralya ve Etiyopya opal üretimini karşılaştırmak mümkün değildir, ancak bu veriler ve diğerleri Avustralya opal üretimi için verilen geleneksel yüzdeler abartılmış olabileceğini düşündürmektedir. [ 11 ] [ 12 ] Öte yandan, Başvurulan USGS kağıdı nihai formda olmayabilir düşündüren, `avans sürümü ‘olarak tarif edilmektedir:` Gemstones.- Artisanal madenciler ametist, akuamarin, zümrüt, granat, opal, peridot, safir de dahil olmak üzere üretilen taşlar: Bu aşağıdaki alıntı kanıtladığı ve turmalin. Mali yıl 2012 yılında, taş ihracatı 18.000 kg Hükümetin hedefi ile karşılaştırıldığında 16.523 kg idi. Geç 2010 ve erken 2012 yılları arasında, aquamarin yaklaşık 1.000 kg Shakiso (Laurs ve diğerleri, 2012; Mesfin, 2012) yaklaşık 30 kilometre üretildi. ‘ Aynı maddenin Tablo 2 750 kg (1650 £) olarak 2012 taş opal çıkışı ile, ana tesis WEGAL Tena de zanaat madenciler listeler.

Değerli opal iç yapısı yapar yaymak ışık; o oluşmuş hangi koşullara bağlı olarak, pek çok renk alabilir. , Beyaz, gri, kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi kırmızı ile net değerli opal aralıkları, pembe, kayrak, zeytin, kahverengi ve siyah gül. Bu renkleri, siyah karşı kırmızılar, beyaz ise, en nadir ve yeşillikler en yaygın olanlarıdır. Bu yarı saydam opak optik yoğunluk değişir.

Madenciler tarafından “Potch” olarak adlandırılan ortak opal, kıymetli opal sergilenen renk ekranı görünmüyor. [ 13 ]

Değerli opal düzenli, yakından paketlenmiş düzlemlerde düzenlenen silikon dioksit moleküllerinin küreler oluşur. (Idealized şeması)

Görünür spektrumun neredeyse her rengini ifade Coober Pedy, Güney Avustralya, renkli kaba kristal opal

Değiştirilmesi Değerli opal ichthyosaur’da omurgasını; Ekran örneği, Güney Avustralya Müzesi

1’den 5’e bir ölçekte opal aralıkları yangın Parlaklık (5 parlak olmak) [ 14 ]

 

FLASH OPAL

FLASH OPAL

Avustralya opal çiftler, ironstone bir destek ile kıymetli opal bir dilim
Değerli opal iç renk değişken ilişkiyi göstermektedir ve bu bir mineraloit olsa, bir iç yapıya sahiptir. Mikroskopik ölçekler, silisten oluşan bir değerli opal bir 150-300 küreler nm altıgen veya kübik çapı sıkışık kafes . Bu sipariş silika küreler neden olarak iç renkler üretmek girişim ve kırınım opal mikro yoluyla ışık geçen. [ 15 ] boyutlarda düzenliliği ve bu kürelerin ambalaj değerli opal kalitesini belirler. Kürelerin düzenli paketlenmiş düzlemleri arasındaki mesafe yaklaşık bir bileşeninin yarım dalga boyu olduğu durumda görünür ışık , bu dalga boyunda ışığın kırınım tabi olabilir , ızgaranın üst üste uçaklar tarafından oluşturulur. gözlenen renk uçak ve gelen ışık ile ilgili düzlemlerin yönelimi arasındaki mesafe ile belirlenir. işlem, şu şekilde tarif edilebilir Bragg yasasına kırınım.

Kırınan dalga boylarında görünür ışık opal büyük kalınlıklarda geçemez. Bu optik temeli olan bant boşluğu bir de fotonik kristal opal en iyi bilinen doğal bir örnek olduğu. Buna ek olarak, Mikro çatlaklar ikinci silika ile doldurulmuş olabilir ve sertleşme sırasında opal içindeki ince lameller oluşturur. vadeli yanardönerlik yaygın ve yanlış doğru olarak adlandırılan bu eşsiz ve güzel fenomeni açıklamak için kullanılan renk oyun . Aksine, yanardönerlik doğru Sütlü, uygulanan bulanık ortak veya Potch opal görünümünü. Potch renk bir oyun göstermez.

Için taş kullanımı, en opal kesilmiş ve bir oluşturmak için parlatılır Cabochon . “Katı” opal değerli opal tamamen oluşan cilalı taş anlamına gelir. Opalleri çok ince “katı” Diğer maddelerle birleştirilebilir çekici taşlar oluşturmak üzere oluşturulur. Bir opal çiftli koyu renkli bir malzemeden, en yaygın olarak ironstone, koyu siyah veya ortak opal (Potch), balgam veya obsidyenden tabakasıyla desteklenen kıymetli opal nispeten ince bir tabaka oluşur. koyu renk arka oyun vurgular ve hafif potch daha çekici görünüme neden olur. Bir opal üçüz bir duble benzer, ancak üçüncü bir tabaka, net bir kubbeli kapağı vardır kuvars üstünde veya plastik. Kapak, bir cila alır ve opal için koruyucu tabaka olarak görev yapar. Üst tabaka da sık sık düşük kalitede altında opal, renk oyununu vurgulamak için, bir büyüteç gibi davranır. Üçüz opalleri nedenle daha yapay bir görünüme sahip ve değerli opal olarak sınıflandırılır değildir. Değerli opal takı uygulamaları biraz öncelikle çizilmeye karşı nispeten yüksek su içeriği ve yatkınlık nedeniyle ısı opal hassasiyeti ile sınırlı olabilir. [ 16 ]

Parlatma modern tekniklerle birlikte, çiftler opal fiyatının bir kısmını siyah ya da kaya opal benzer bir etki oluşturur. Çiftli opal da üçüz opal aksine üst görünür ve dokunulabilir tabaka olarak gerçek opal, sahip yararı vardır.

Ortak opal [ değiştir ]

Andamooka, Güney Avustralya sütlü ham opal bir parça

Mavi ve yeşil ateş gösteren Andamooka bir opal “üçlü”

Meksika Ateş opal

Boyunca opal damarlar gösteren bir kaya

Opalized ahşap bir parça bir cabochon kesim

Dan çift kabuklu kabukları, bir kalsit değiştirilmesi Değerli opal Coober Pedy ; Ekran örneği, Güney Avustralya Müzesi
Ayrıca taş rengi bir oyun göstermek çeşitleri, ortak opal diğer türlü dahil süt , opal, (bazen taş kalitesi olabilir) yeşilimsi için sütlü mavimsi reçine bal-sarı bir reçineli cila ile opal; ahşap opal organik maddenin değiştirilmesi neden olur, ahşap , opal ile [ 17 ] menilite kahverengi ya da gri; Hiyalit , renksiz bir cam net opal bazen Muller cam denilen geyserite olarak da adlandırılan silisli sinter , etrafında biriken Kaplıcalar veya gayzer ; ve diatomit veya diatom toprak , bir birikimleri diatom kabukları veya testler.

Opal Diğer çeşitleri [ değiştir ]
Ateş opal kırmızı turuncu sarı sıcak gövde rengi ile, opal saydam bir şeffaf. Genellikle renk herhangi bir oyun görünmüyor olsa da, bazen bir taş parlak yeşil yanıp sergileyecek. Yangın opallerinin en ünlü kaynağı durumudur Querétaro’da Meksika’da; Bu opalleri yaygın Meksika yangın opalleri denir. Renk oyun görünmüyor Yangın opal bazen jöle opal adlandırılır. Bu kesme ve parlatma sağlayacak kadar zor ise Meksikalı opal bazen ryholitic konak malzeme kesilir. Meksika opal Bu tür bir Cantera opal olarak adlandırılır. Ayrıca, gibi Meksikalı su opal sevk Meksika opal bir türü, mavimsi veya altın dahili parlaklık ya sergileyen renksiz opal olduğunu. [ 18 ]

Girasol opal bazen yanlışlıkla ve yanlış opalleri yangın başvurmak için kullanılan bir terim, hem de düzgün kesilmiş olduğunda bir asterism, ya da yıldız efekti, görüntüler Madagaskar gelen yarı saydam tip sütlü kuvars şeffaf bir türüdür. Ancak, gerçek girasol opal [ 18 ] bir tür Hiyalit etrafında ışık kaynağı takip mavimsi bir parlaklık veya parlaklık sergiler opal. Bu değerli opal görüldüğü gibi renk bir oyun değil, mikroskobik kapanım bir etki değildir. Meksikaçıkışlı olduğunda, aynı zamanda, bazen, çok su opal olarak adlandırılır. opal bu tip iki en önemli yerleri Oregon ve Meksika bulunmaktadır. [ kaynak belirtilmeli ]

 

OPAL DOĞAL KAYA

OPAL DOĞAL KAYA

Perulu opal (ayrıca mavi opal denir) genellikle daha opak taşlar matris dahil kesilir Peru bulunan opak mavi-yeşil taş, bir semiopaque olduğunu. Bu pleokroyizma göstermek değil. Mavi opal da Virgin Valley çevresindeki Nevada yanı sıra, Owhyee bölgede Oregon geliyor. [ kaynak belirtilmeli ]

Opal Kaynakları [ değiştir ]

Brezilya Gem opal

Yowah (Yowah Somun Cilalı opal [ 19 ] ), Queensland, Avustralya

Lightning Ridge, NSW rengarenk düz siyah opal cabochon

Boulder opal, Winton, Queensland yakınlarındaki Carisbrooke İstasyonu
Avustralya opal [ değiştir ]
Avustralya dünyanın en opal 97% civarında üretir; % 90 ışık opal ya da beyaz ve kristal opal denir. Beyaz opal üretiminin% 60’ını yapar, ancak opal her alanda bulunamaz. Kristal opal veya saf hidratlı silis üretilen opal% 30 kadar yapar,% 8, siyah ve sadece 2% kaya opal olduğunu. [ kaynak belirtilmeli ]

Kasaba Coober Pedy içinde Güney Avustralya opal önemli bir kaynağıdır. Dünyanın en büyük ve en değerli mücevher opal “Olimpiyat Australis” bulundu Ağustos 1956 Coober Pedy “Eight Mile” opal alanda. Bu 17.000 karat (3450 gr) ağırlığında ve (121 mm) 4.75 yüksekliğinde ve (110 mm) 4.5 genişliğinde, (280 mm) uzunluğunda 11 olduğunu. [ 20 ] Mintabie Opal Alan yaklaşık 250 km uzaklıkta (160 mil) Coober Pedy kuzey batı da kristal opal ve nadir siyah opal büyük miktarlarda üretti. Yıllar geçtikçe, o Coober Pedy opal gibi denizaşırı yanlış satıldı. Siyah opal Avustralya. bulunan en iyi örneklerden bazıları olduğu söylenir Andamooka ‘Güney Avustralya’da da matris opal, kristal opal, siyah opal önemli bir üreticisidir. Başka bir Avustralyalı kasaba, Lightning Ridge içinde New South Wales , (renk oyun görüntüleniyor mavi-siyah koyu-gri) ağırlıklı koyu bir arka plan içeren siyah opal, opal ana kaynağıdır. Boulder opal karanlık silisli içinde konkresyonları ve çatlak dolgusu oluşan ironstone matrisinin. Bu kadar, kuzeyde Kynuna gelen, düzensiz batı Queensland bulunan Yowah ve Koroit güneyde. [ 21 ] Onun büyük miktarlarda etrafında bulunan Jundah ve Quilpie (“kaya opal ev” olarak bilinen [ 22 ] ) içinde Güney Batı Queensland . Avustralya da opalised olan fosil dinozor Yeni Güney Galler kemiklerin ve Güney Avustralya’da deniz yaratıkları da dahil olmak üzere, devam etmektedir. [ 23 ] Avustralya opal nadir tipi bazı demir ile kumtaşı oluşturan yakından kaya opal ilgili “boru” opal, bir oksit içeriği, genellikle fosilleşmiş ağaç kökleri gibi. [ kaynak belirtilmeli ]

Etiyopya opal [ değiştir ]

Taş dereceli değerli Etiyopya Welo opal Nodül
O Kuzey Afrika opal gibi erken M.Ö., gelen mücevher opal ilk yayınlanan raporda, 4000 gibi araçlar yapmak için kullanılan olduğunu bildirdiler rağmen Etiyopya Menz Gishe District, Kuzey Şeva Eyaleti değerli opal keşfi ile, 1994 yılında ortaya çıktı. [ 24 ] opal, nodüllerin şeklinde çoğunlukla bulundu volkanik kökenli olan ve yıpranmış katmanları içinde ağırlıklı olarak bulunmuştur riyolit . [ 25 ] Bu Şeva İl opal, oldu renkte çoğunlukla koyu kahverengi ve çatlak bir eğilim vardı. Bu nitelikler mücevher ticaretinin o sevilmeyen yaptı. 2008 yılında, yeni bir opal mevduat Etiyopya’nın içinde, Wegel Tena ilçesi yakınlarında bulundu Wollo İli . Önceki Etiyopya opal daha yakından bir ışık arka plan ile, Avustralya ve Brezilya tortul opalleri andıran ve genellikle canlı play-of-renginde. Olmasıyla bulur dan Wollo İl opal farklı [ 26 ] Wollo İl opal, daha yaygın sevk “Welo” veya “Wello” opal taş ticaretinde egemen Etiyopya opal haline gelmiştir. [ 27 ]

Virgin Vadisi, Nevada [ değiştir ]

Virgin Vadisi, Nevada, ABD rengarenk kaba opal örneği
Virgin Vadisi [ 28 ] ve opal alanları Humboldt County kuzey Nevada değerli siyah, kristal, beyaz, yangın ve limon opal geniş bir yelpazede üretmek. Siyah yangın opal Nevada resmi taştır. Değerli opal çoğu kısmi ahşap yerine geçer. Değerli opal barındırılan ve bir yeraltı ufku veya bölge içinde bulunan bentonit bir “lode” mevduat olarak kabul edilir yerinde. Yerinde mevduat dışında yıpranmış olan opal alüvyon ve kabul olan yerleşik yatakları . Miyosen yukarı yaştaki opalised dişler, kemikler, balık, ve bir yılan kafası bulundu. Opal Bazı yüksek su içeriğine sahiptir ve birbirinden ayrılacak ve kuruduğunda çatlayabilir. Virgin Vadisi’nin en büyük üretim mayın ünlü Rainbow Ridge, olmuştur [ 29 ] Kraliyet Peacock, [ 30 ] Bonanza, [ 31 ] Opal Kraliçe, [ 32 ] ve WRT Stonetree / Siyah Beauty [ 33 ] Maden. “Roebling opal” olarak bilinen Smithsonian Enstitüsü büyük cilasız siyah opal, [ 34 ] 1917 yılında Rainbow Ridge Mine tünelli bölümünün çıktı ve 2585 karat ağırlığında. büyük cilalı siyah opal Smithsonian Enstitüsü “Kara Peacock” olarak bilinen 160 karat ağırlığında Virgin Vadisi Royal Peacock opal madeninde, gelir. [ 35 ]

Diğer yerleri [ değiştir ]
Amerika Birleşik Devletleri’nde beyaz taban opal ya da krem opal başka bir kaynak olan Spencer, Idaho . [ kaynak belirtilmeli ] opal yüksek bir yüzdesi ince tabakalar halinde cereyan bulundu.

Dünyada değerli opal diğer önemli mevduat Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Macaristan, Türkiye, Endonezya, Brezilya bulunabilir (içinde Pedro II, Piauí [ 36 ] ), Honduras Erandique-Lempira Lempira Bölümü , Guatemala ve Nikaragua.

2008 sonlarında, NASA Üzerinde opal mevduat bulduklarını açıkladı Mars . [ 37 ]
Opallerinin Yerel atom yapısı [ değiştir ]
ışık ile girişime neden opal küre kafes kristalin silika temel yapısı daha birkaç yüz kat daha büyüktür. Bir olarak mineraloit , hiçbir birim hücre opal yapısını açıklar. Bununla birlikte, opal yaklaşık kristalin için (olmayacak şekilde olmak üzere ikiye ayrılabilir amorf opal) ve kristal sırasının başında belirtileri olanlar, genel olarak adlandırılan kriptokristalen ya da mikro kristal opal. [ 39 ] Dehidrasyon deneyler ve kızıl ötesi spektroskopi göstermiştir H en çok 2 SiO formül O 2 nH · 2 opallerinin O moleküler su kümelerinin form içinde mevcut bulunmaktadır. İzole su molekülleri ve silanoller gibi SiOH gibi, yapılar, genellikle toplam daha az oranda oluşturacak ve yüzeye yakın ya da opal içinde kusurları bulunabilir.

susuz düşük basınçlı polimorflarının yapısı silis SiO tam köşe gümrüklü tetrahedra çerçeveler oluşmaktadır 4 . silika daha yüksek sıcaklık polimorfları kristobalit ve tridimit sık amorf susuz silis kristalize ilk sırada ve mikrokristalin opallerinin lokal yapılar, kuvars daha kristobalit ve tridimit bu daha yakın olduğu görülmektedir. tridimit ve kristobalitin yapıları yakından ilişkili ve altıgen ve kübik olarak tarif edilebilir yakın paketlenmiş katmanları. Bu tabakalar, düzenli olarak yığılmış değildir bu ara madde yapıları olması mümkündür.
kristal α-kristobalitin kristal yapısı. Lokal olarak, bazı opal, opal-C yapıları, bu benzerdir.
Mikrokristal opal [ değiştir ]

Gözlenmiş lussatite tür (Opale-Ct)
Opal-CT kristobalitin istifleme kümeleri oluşan olarak yorumlanır ve çok kısa uzunluk ölçekleri üzerinde tridimit olmuştur. opal-CT opal küre kendilerini kristobalitin ve tridimit küçük mikrokristalin bıçaklarının kadar yapılır. Opal-CT bazen daha literatürde bölünmüştür edilmiştir. Su içeriği yüksek ağırlık 10 olarak% olabilir. gözlenmiş lussatite tür bir eşanlamlıdır. Opal-Cı da adlandırılan lussatine , lokalize için aşağıdakilerden oluşan olarak yorumlanır \ Alphabozukluğu istifleme ile bir çok -cristobalite. Tipik su içeriği yaklaşık% 1.5wt olduğunu.

Kristal olmayan opal [ değiştir ]
Bazen sadece “opal-A” olarak anılacaktır nonkristalin opallerinin, iki geniş kategoride, öne sürülmüştür. Bunlardan ilki, opal-AG arasındaki boşluğu dolduran su ile silis toplanmış küre içeren bir. Değerli opal ve Potch opal genellikle bu çeşitleri, küreler ve bunların ambalaj boyutları düzenliliği olmak fark vardır. İkinci “opal-A” opal-AN veya su içeren amorf silis-cam. Hiyalit bunun için başka bir adıdır.

Silisli sedimentlerinde Kristal olmayan silika giderek bir sonucu olarak ve daha sonra opal-C-CT opal dönüştürmek için bildirilen Diyajenez nedeniyle artan örtü basınca, tortul istif bozukluğu bazı kaldırılır gibi, kayalar. [ 40 ]

Adlandırma [ değiştir ]
kelimesi ‘opal’ Roma vadeli uyarlanmıştır opalus , ancak bu kelimenin kökeni tartışma konusudur. Ancak, en modern referanslar ondan uyarlanan öneririz Sanskritçe kelime upala . [ 41 ]

Gem Kaynaklar yapılan Plinius Elder . Bu adapte edilmiş önerilmektedir Ops , eşi Satürn ve bereket tanrıçası. kısmı Satürn Ops yönelik benzer “OPALIA” idi opalus .

Terimi, Yunanca kelime uyarlanan bir başka yaygın bir iddia opallios . Bu kelime, bir “görme” ile ilgili, iki anlamı vardır ve “opak” gibi İngilizce kelimelerin temelini oluşturur; öteki “alter” “takma ad” olarak “öteki” ve olduğunu. Bu iddia ediliyor opalus “renkte bir değişiklik görmek için” anlamına gelen bu kullanımları birleştirdi. Ancak, tarihçiler ilk görünüşe kaydetti opallios Romalılar 180 M.Ö. Yunan devletleri üzerinde almıştı, ve daha önce terimi kullanmış olduğu sonrasına kadar meydana gelmez paederos . [ 41 ]

Ancak, Sanskritçe kökenli için argüman güçlü. Terim ilk opal diğer tüm taşlar üzerinde değerli bir anda, 250 M.Ö. Roma referanslar görünür. opalleri gelen tüccarlar tarafından temin edilmiştir Boğaz’ın taşlar Hindistan’dan temin ediliyordu iddia. Önce, bu taş isimleri çeşitli sevk, ancak bu 250 M.Ö. sonra kullanımdan düştü.

7.22 KARAT MULTİ COLOR FLASH OPAL KAYA

DOĞAL KAYALAR
OPAL DOĞAL KAYA
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 7.22 KARAT
 • AFRİKA / WELO ÇÖLÜ
 • DOĞAL KAYA
 • EŞİ YOK
 • İŞLENMEMİŞ
 • KOLEKSİYON MİNAREL
 • MULTİCOLOR FLASH
 • WELO OPAL
Ürün Açıklaması Video Tanıtım Yorumlar

7.22 KARAT MULTİ COLOR FLASH OPAL KAYA

OTANTİK TAŞ FARKI İLE MULTİ COLOR FLASH OPAL DOĞAL KAYA WELO ÇÖLÜ OPALİ İŞLENMEMİŞ DOĞAL KAYA KOLEKSİYON MİNAREL.ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP ALAN KİŞİ HAYRINI GÖRSÜN…AŞAĞIDAKİ VİDEODAN ÜRÜNÜ İNCELEYEBİLİRSİNİZ…

OPAL DOĞAL KAYA

OPAL DOĞAL KAYA

Renk: Renksiz, beyaz, … Sertlik: 5½ – 6½
Adı: adının kökeni belirsizdir. O “taş” ya da “kıymetli taş” ya da opalus anlam, Sanskritçe “upala” dan olabilir, mücevher için eski Latince adı (Plinius yaşlı, 75-79). Bu isim aslında, modern anlamda opal uygulanmıştır eğer Plinius da Kostov (2008) soru ile paederos olarak gem, ama modern yorumlarına atıfta olabilir.
Hala tarihsel nedenlerle geçerli bir maden türü olarak kabul (2007) olmasına rağmen oluşan ya olarak, Opal kelimenin kabul anlamda gerçek bir maden değildir kristobalit ve / veya tridimit veya amorf silis besteledi. Opal sınıflandırılır Dört tipe: Opal-CT Kristobalit-Tridimit Opal-C Kristobalit Opal-AG Amorf-Jel (yakından paketlenmiş amorf silis küreler oluşturmak için ızgara bir kırınım oluşturan Değerli Opal ). Opal-BİR Amorf-Ağ (as bulundu Hiyalit ) opal arasındaki Geçişler -AG, opal-CT ve opal-C yaygındır. gemdat.org için ziyaret Opal hakkında bilgi gemolojik . Şu anda kamu beta-test.
Opal Sınıflandırılması
IMA durumu: Geçerli – İlk önce 1959 (ön-IMA) tarif – “Grandfathered”
Strunz 8. baskı kimliği: 4 / D.01-80
Nikel-Strunz 10. (beklemede) baskı kimliği: 4.DA.10 4: oksitler (Hidroksitler, V [5,6] vanadatlar, arsenitler, antimonites, bismuthites, sülfitler, selenitler, tellurites, iyodatlar) D: metal: Oksijen = 1: 2 ve benzeri A: küçük katyonlar ile: Silika aile

Dana 8. baskı kimliği: 75.2.1.1 75: tekto Si Dörtyüzlü Altyapıları 2: – SiO Si Dörtyüzlü Altyapıları 2 H 2 O ve organik
Hey CIM Ref var .: 7.8.8 7: Oksitler ve Hidroksitler 8: Si Oksitler

 

 

 

Opal Geçtiği
Jeolojik Ayar: , Bazalt volkanik tüf değiştirilmesi. Silicous derin su deniz çökelleri. Opal-Cı, opal-CT ve opal-AG oluşumu düşük basınç ve düşük sıcaklık ortamları ile sınırlandırılmıştır.
Opal Fiziksel Özellikleri
Parlaklık: Vitreus, mumsu, Yağlı, Mat
Diaphaneity (Şeffaflık): Şeffaf, saydam
Renk: Renksiz, beyaz, sarı, kırmızı, turuncu, yeşil, kahverengi, siyah, mavi
Streak: Beyaz
Sertlik (Mohs): 5½ – 6½
Azim: Kırılgan
Ayrılması: Yok Gözlemlenen
Kırılma: Düzensiz / Dengesiz, kıymık, Konkoidal
Yoğunluk (ölçülen): 1,9-2,3 g / cm 3
Opal Optik Veriler
Türü: İzotropik
RI değerleri: n α = 1,400-1,460
Birefringence: Opal-AG ve Opal-AG optik izotropik, ama nedeniyle zorlanma anormal birefringence gösterebilir. mikrokristalin çeşitleri birefrenjans gösterir: opal-C uzunluğu-hızlı, opal-CT uzunluğu yavaş, ama neredeyse izotropik olduğunu.
Maksimum Birefringence: δ = 1.400 – Izotropik mineralleri yok birefrenjans var
Yüzey Rölyef: Ilımlı
Pleokroyizma: Sigara pleokroyizma

Opal Kimyasal Özellikleri
Formül:

Kopyala / yapıştır için basitleştirilmiş: SiO 2 · nH 2 O
Temel unsurları: H, O, Si
Formül listelenen tüm unsurlar: H, O, Si
Analitik Veriler: % 10 su – 2 İçeriyor.
Diğer Türler Opal İlişkisi
İlgili Mineraller – Nikel-Strunz Gruplama):

Opal Diğer İsimler
Kelimeler:
Jel-Kristobalit Jel pristobalite Yarı-opal Hemiopal Bölünemez Kuvars
Iridot Lechosopal Lechosos Neslite Nevada Opal
Paederos Potch Rumanite Semiopal Vidrite
Virgin Vadisi Opal White Cliffs Opal
Diğer diller:
Arapça: العقيق
Bask: Opalo
Bosnalı (Latince Senaryo): Opal
Bulgarca: Опал

 

OPAL DOĞAL KAYA

OPAL DOĞAL KAYA

Çek: Opal
Hollandaca: Opaal
Esperanto: Opalo
Estonya: Opaal
Fince: Opaali
Fransızca: Opale
Galiçyaca: Ópalo
Almanca: Opal
LIVIT
Ljardit
Neslit
Rumanit
Vidrit
İbranice: אופאל
אופל
Macarca: Opal
İtalyanca: Opale
Japonca: オ パ ー ル
Latince: Opalus
Achates unguium colore oculus mundi
Litvanya: Opalas

Opal bir hidratlanmış bir amorf formu , silika ; bunun su içeriği ağırlıkça 3 ila 21% arasında değişmektedir, ancak 6 ila% 10 arasında, genellikle olabilir. Çünkü amorf karakteri, bir IACS mineraloit olarak sınıflandırılır silika diğer kristal formları, farklı olarak, mineral . Bu nispeten düşük sıcaklıkta yatırılır ve hemen hemen her türlü çatlaklar oluşabilir kaya en sık bulunabilir olması, limonit , kumtaşı , riyolit , marn ve bazalt .

Opal ulusal bir taştır Avustralya . Avustralya opal genellikle kıymetli opal dünyanın arzının 95-97% için muhasebe olarak gösterdi olmuştur [ 4 ] [ 5 ] [ 6 ] [ 7 ] devlet ile Güney Avustralya dünyanın en arzının% 80 için muhasebe. [ 8 ] Son veriler değerli opal dünya tedarik değişmiş olabileceğini düşündürmektedir. 2012 yılında, Etiyopya opal üretimi Birleşik Devletleri Jeolojik Araştırma tarafından 14.000 kg (31,000 lb) olarak tahmin edilmiştir. [ 9 ] Aynı dönemde (2012) den USGS verileri, Avustralya opal üretimi 41.000.000 $ olarak ortaya koymaktadır. [ 10 ] Çünkü ölçüm birimleri, doğrudan Avustralya ve Etiyopya opal üretimini karşılaştırmak mümkün değildir, ancak bu veriler ve diğerleri Avustralya opal üretimi için verilen geleneksel yüzdeler abartılmış olabileceğini düşündürmektedir. [ 11 ] [ 12 ] Öte yandan, Başvurulan USGS kağıdı nihai formda olmayabilir düşündüren, `avans sürümü ‘olarak tarif edilmektedir:` Gemstones.- Artisanal madenciler ametist, akuamarin, zümrüt, granat, opal, peridot, safir de dahil olmak üzere üretilen taşlar: Bu aşağıdaki alıntı kanıtladığı ve turmalin. Mali yıl 2012 yılında, taş ihracatı 18.000 kg Hükümetin hedefi ile karşılaştırıldığında 16.523 kg idi. Geç 2010 ve erken 2012 yılları arasında, aquamarin yaklaşık 1.000 kg Shakiso (Laurs ve diğerleri, 2012; Mesfin, 2012) yaklaşık 30 kilometre üretildi. ‘ Aynı maddenin Tablo 2 750 kg (1650 £) olarak 2012 taş opal çıkışı ile, ana tesis WEGAL Tena de zanaat madenciler listeler.

Değerli opal iç yapısı yapar yaymak ışık; o oluşmuş hangi koşullara bağlı olarak, pek çok renk alabilir. , Beyaz, gri, kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi kırmızı ile net değerli opal aralıkları, pembe, kayrak, zeytin, kahverengi ve siyah gül. Bu renkleri, siyah karşı kırmızılar, beyaz ise, en nadir ve yeşillikler en yaygın olanlarıdır. Bu yarı saydam opak optik yoğunluk değişir.

Madenciler tarafından “Potch” olarak adlandırılan ortak opal, kıymetli opal sergilenen renk ekranı görünmüyor. [ 13 ]

Değerli opal düzenli, yakından paketlenmiş düzlemlerde düzenlenen silikon dioksit moleküllerinin küreler oluşur. (Idealized şeması)

Görünür spektrumun neredeyse her rengini ifade Coober Pedy, Güney Avustralya, renkli kaba kristal opal

Değiştirilmesi Değerli opal ichthyosaur’da omurgasını; Ekran örneği, Güney Avustralya Müzesi

1’den 5’e bir ölçekte opal aralıkları yangın Parlaklık (5 parlak olmak) [ 14 ]

 

FLASH OPAL

FLASH OPAL

Avustralya opal çiftler, ironstone bir destek ile kıymetli opal bir dilim
Değerli opal iç renk değişken ilişkiyi göstermektedir ve bu bir mineraloit olsa, bir iç yapıya sahiptir. Mikroskopik ölçekler, silisten oluşan bir değerli opal bir 150-300 küreler nm altıgen veya kübik çapı sıkışık kafes . Bu sipariş silika küreler neden olarak iç renkler üretmek girişim ve kırınım opal mikro yoluyla ışık geçen. [ 15 ] boyutlarda düzenliliği ve bu kürelerin ambalaj değerli opal kalitesini belirler. Kürelerin düzenli paketlenmiş düzlemleri arasındaki mesafe yaklaşık bir bileşeninin yarım dalga boyu olduğu durumda görünür ışık , bu dalga boyunda ışığın kırınım tabi olabilir , ızgaranın üst üste uçaklar tarafından oluşturulur. gözlenen renk uçak ve gelen ışık ile ilgili düzlemlerin yönelimi arasındaki mesafe ile belirlenir. işlem, şu şekilde tarif edilebilir Bragg yasasına kırınım.

Kırınan dalga boylarında görünür ışık opal büyük kalınlıklarda geçemez. Bu optik temeli olan bant boşluğu bir de fotonik kristal opal en iyi bilinen doğal bir örnek olduğu. Buna ek olarak, Mikro çatlaklar ikinci silika ile doldurulmuş olabilir ve sertleşme sırasında opal içindeki ince lameller oluşturur. vadeli yanardönerlik yaygın ve yanlış doğru olarak adlandırılan bu eşsiz ve güzel fenomeni açıklamak için kullanılan renk oyun . Aksine, yanardönerlik doğru Sütlü, uygulanan bulanık ortak veya Potch opal görünümünü. Potch renk bir oyun göstermez.

Için taş kullanımı, en opal kesilmiş ve bir oluşturmak için parlatılır Cabochon . “Katı” opal değerli opal tamamen oluşan cilalı taş anlamına gelir. Opalleri çok ince “katı” Diğer maddelerle birleştirilebilir çekici taşlar oluşturmak üzere oluşturulur. Bir opal çiftli koyu renkli bir malzemeden, en yaygın olarak ironstone, koyu siyah veya ortak opal (Potch), balgam veya obsidyenden tabakasıyla desteklenen kıymetli opal nispeten ince bir tabaka oluşur. koyu renk arka oyun vurgular ve hafif potch daha çekici görünüme neden olur. Bir opal üçüz bir duble benzer, ancak üçüncü bir tabaka, net bir kubbeli kapağı vardır kuvars üstünde veya plastik. Kapak, bir cila alır ve opal için koruyucu tabaka olarak görev yapar. Üst tabaka da sık sık düşük kalitede altında opal, renk oyununu vurgulamak için, bir büyüteç gibi davranır. Üçüz opalleri nedenle daha yapay bir görünüme sahip ve değerli opal olarak sınıflandırılır değildir. Değerli opal takı uygulamaları biraz öncelikle çizilmeye karşı nispeten yüksek su içeriği ve yatkınlık nedeniyle ısı opal hassasiyeti ile sınırlı olabilir. [ 16 ]

Parlatma modern tekniklerle birlikte, çiftler opal fiyatının bir kısmını siyah ya da kaya opal benzer bir etki oluşturur. Çiftli opal da üçüz opal aksine üst görünür ve dokunulabilir tabaka olarak gerçek opal, sahip yararı vardır.

Ortak opal [ değiştir ]

Andamooka, Güney Avustralya sütlü ham opal bir parça

Mavi ve yeşil ateş gösteren Andamooka bir opal “üçlü”

Meksika Ateş opal

Boyunca opal damarlar gösteren bir kaya

Opalized ahşap bir parça bir cabochon kesim

Dan çift kabuklu kabukları, bir kalsit değiştirilmesi Değerli opal Coober Pedy ; Ekran örneği, Güney Avustralya Müzesi
Ayrıca taş rengi bir oyun göstermek çeşitleri, ortak opal diğer türlü dahil süt , opal, (bazen taş kalitesi olabilir) yeşilimsi için sütlü mavimsi reçine bal-sarı bir reçineli cila ile opal; ahşap opal organik maddenin değiştirilmesi neden olur, ahşap , opal ile [ 17 ] menilite kahverengi ya da gri; Hiyalit , renksiz bir cam net opal bazen Muller cam denilen geyserite olarak da adlandırılan silisli sinter , etrafında biriken Kaplıcalar veya gayzer ; ve diatomit veya diatom toprak , bir birikimleri diatom kabukları veya testler.

Opal Diğer çeşitleri [ değiştir ]
Ateş opal kırmızı turuncu sarı sıcak gövde rengi ile, opal saydam bir şeffaf. Genellikle renk herhangi bir oyun görünmüyor olsa da, bazen bir taş parlak yeşil yanıp sergileyecek. Yangın opallerinin en ünlü kaynağı durumudur Querétaro’da Meksika’da; Bu opalleri yaygın Meksika yangın opalleri denir. Renk oyun görünmüyor Yangın opal bazen jöle opal adlandırılır. Bu kesme ve parlatma sağlayacak kadar zor ise Meksikalı opal bazen ryholitic konak malzeme kesilir. Meksika opal Bu tür bir Cantera opal olarak adlandırılır. Ayrıca, gibi Meksikalı su opal sevk Meksika opal bir türü, mavimsi veya altın dahili parlaklık ya sergileyen renksiz opal olduğunu. [ 18 ]

Girasol opal bazen yanlışlıkla ve yanlış opalleri yangın başvurmak için kullanılan bir terim, hem de düzgün kesilmiş olduğunda bir asterism, ya da yıldız efekti, görüntüler Madagaskar gelen yarı saydam tip sütlü kuvars şeffaf bir türüdür. Ancak, gerçek girasol opal [ 18 ] bir tür Hiyalit etrafında ışık kaynağı takip mavimsi bir parlaklık veya parlaklık sergiler opal. Bu değerli opal görüldüğü gibi renk bir oyun değil, mikroskobik kapanım bir etki değildir. Meksikaçıkışlı olduğunda, aynı zamanda, bazen, çok su opal olarak adlandırılır. opal bu tip iki en önemli yerleri Oregon ve Meksika bulunmaktadır. [ kaynak belirtilmeli ]

 

OPAL DOĞAL KAYA

OPAL DOĞAL KAYA

Perulu opal (ayrıca mavi opal denir) genellikle daha opak taşlar matris dahil kesilir Peru bulunan opak mavi-yeşil taş, bir semiopaque olduğunu. Bu pleokroyizma göstermek değil. Mavi opal da Virgin Valley çevresindeki Nevada yanı sıra, Owhyee bölgede Oregon geliyor. [ kaynak belirtilmeli ]

Opal Kaynakları [ değiştir ]

Brezilya Gem opal

Yowah (Yowah Somun Cilalı opal [ 19 ] ), Queensland, Avustralya

Lightning Ridge, NSW rengarenk düz siyah opal cabochon

Boulder opal, Winton, Queensland yakınlarındaki Carisbrooke İstasyonu
Avustralya opal [ değiştir ]
Avustralya dünyanın en opal 97% civarında üretir; % 90 ışık opal ya da beyaz ve kristal opal denir. Beyaz opal üretiminin% 60’ını yapar, ancak opal her alanda bulunamaz. Kristal opal veya saf hidratlı silis üretilen opal% 30 kadar yapar,% 8, siyah ve sadece 2% kaya opal olduğunu. [ kaynak belirtilmeli ]

Kasaba Coober Pedy içinde Güney Avustralya opal önemli bir kaynağıdır. Dünyanın en büyük ve en değerli mücevher opal “Olimpiyat Australis” bulundu Ağustos 1956 Coober Pedy “Eight Mile” opal alanda. Bu 17.000 karat (3450 gr) ağırlığında ve (121 mm) 4.75 yüksekliğinde ve (110 mm) 4.5 genişliğinde, (280 mm) uzunluğunda 11 olduğunu. [ 20 ] Mintabie Opal Alan yaklaşık 250 km uzaklıkta (160 mil) Coober Pedy kuzey batı da kristal opal ve nadir siyah opal büyük miktarlarda üretti. Yıllar geçtikçe, o Coober Pedy opal gibi denizaşırı yanlış satıldı. Siyah opal Avustralya. bulunan en iyi örneklerden bazıları olduğu söylenir Andamooka ‘Güney Avustralya’da da matris opal, kristal opal, siyah opal önemli bir üreticisidir. Başka bir Avustralyalı kasaba, Lightning Ridge içinde New South Wales , (renk oyun görüntüleniyor mavi-siyah koyu-gri) ağırlıklı koyu bir arka plan içeren siyah opal, opal ana kaynağıdır. Boulder opal karanlık silisli içinde konkresyonları ve çatlak dolgusu oluşan ironstone matrisinin. Bu kadar, kuzeyde Kynuna gelen, düzensiz batı Queensland bulunan Yowah ve Koroit güneyde. [ 21 ] Onun büyük miktarlarda etrafında bulunan Jundah ve Quilpie (“kaya opal ev” olarak bilinen [ 22 ] ) içinde Güney Batı Queensland . Avustralya da opalised olan fosil dinozor Yeni Güney Galler kemiklerin ve Güney Avustralya’da deniz yaratıkları da dahil olmak üzere, devam etmektedir. [ 23 ] Avustralya opal nadir tipi bazı demir ile kumtaşı oluşturan yakından kaya opal ilgili “boru” opal, bir oksit içeriği, genellikle fosilleşmiş ağaç kökleri gibi. [ kaynak belirtilmeli ]

Etiyopya opal [ değiştir ]

Taş dereceli değerli Etiyopya Welo opal Nodül
O Kuzey Afrika opal gibi erken M.Ö., gelen mücevher opal ilk yayınlanan raporda, 4000 gibi araçlar yapmak için kullanılan olduğunu bildirdiler rağmen Etiyopya Menz Gishe District, Kuzey Şeva Eyaleti değerli opal keşfi ile, 1994 yılında ortaya çıktı. [ 24 ] opal, nodüllerin şeklinde çoğunlukla bulundu volkanik kökenli olan ve yıpranmış katmanları içinde ağırlıklı olarak bulunmuştur riyolit . [ 25 ] Bu Şeva İl opal, oldu renkte çoğunlukla koyu kahverengi ve çatlak bir eğilim vardı. Bu nitelikler mücevher ticaretinin o sevilmeyen yaptı. 2008 yılında, yeni bir opal mevduat Etiyopya’nın içinde, Wegel Tena ilçesi yakınlarında bulundu Wollo İli . Önceki Etiyopya opal daha yakından bir ışık arka plan ile, Avustralya ve Brezilya tortul opalleri andıran ve genellikle canlı play-of-renginde. Olmasıyla bulur dan Wollo İl opal farklı [ 26 ] Wollo İl opal, daha yaygın sevk “Welo” veya “Wello” opal taş ticaretinde egemen Etiyopya opal haline gelmiştir. [ 27 ]

Virgin Vadisi, Nevada [ değiştir ]

Virgin Vadisi, Nevada, ABD rengarenk kaba opal örneği
Virgin Vadisi [ 28 ] ve opal alanları Humboldt County kuzey Nevada değerli siyah, kristal, beyaz, yangın ve limon opal geniş bir yelpazede üretmek. Siyah yangın opal Nevada resmi taştır. Değerli opal çoğu kısmi ahşap yerine geçer. Değerli opal barındırılan ve bir yeraltı ufku veya bölge içinde bulunan bentonit bir “lode” mevduat olarak kabul edilir yerinde. Yerinde mevduat dışında yıpranmış olan opal alüvyon ve kabul olan yerleşik yatakları . Miyosen yukarı yaştaki opalised dişler, kemikler, balık, ve bir yılan kafası bulundu. Opal Bazı yüksek su içeriğine sahiptir ve birbirinden ayrılacak ve kuruduğunda çatlayabilir. Virgin Vadisi’nin en büyük üretim mayın ünlü Rainbow Ridge, olmuştur [ 29 ] Kraliyet Peacock, [ 30 ] Bonanza, [ 31 ] Opal Kraliçe, [ 32 ] ve WRT Stonetree / Siyah Beauty [ 33 ] Maden. “Roebling opal” olarak bilinen Smithsonian Enstitüsü büyük cilasız siyah opal, [ 34 ] 1917 yılında Rainbow Ridge Mine tünelli bölümünün çıktı ve 2585 karat ağırlığında. büyük cilalı siyah opal Smithsonian Enstitüsü “Kara Peacock” olarak bilinen 160 karat ağırlığında Virgin Vadisi Royal Peacock opal madeninde, gelir. [ 35 ]

Diğer yerleri [ değiştir ]
Amerika Birleşik Devletleri’nde beyaz taban opal ya da krem opal başka bir kaynak olan Spencer, Idaho . [ kaynak belirtilmeli ] opal yüksek bir yüzdesi ince tabakalar halinde cereyan bulundu.

Dünyada değerli opal diğer önemli mevduat Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Macaristan, Türkiye, Endonezya, Brezilya bulunabilir (içinde Pedro II, Piauí [ 36 ] ), Honduras Erandique-Lempira Lempira Bölümü , Guatemala ve Nikaragua.

2008 sonlarında, NASA Üzerinde opal mevduat bulduklarını açıkladı Mars . [ 37 ]
Opallerinin Yerel atom yapısı [ değiştir ]
ışık ile girişime neden opal küre kafes kristalin silika temel yapısı daha birkaç yüz kat daha büyüktür. Bir olarak mineraloit , hiçbir birim hücre opal yapısını açıklar. Bununla birlikte, opal yaklaşık kristalin için (olmayacak şekilde olmak üzere ikiye ayrılabilir amorf opal) ve kristal sırasının başında belirtileri olanlar, genel olarak adlandırılan kriptokristalen ya da mikro kristal opal. [ 39 ] Dehidrasyon deneyler ve kızıl ötesi spektroskopi göstermiştir H en çok 2 SiO formül O 2 nH · 2 opallerinin O moleküler su kümelerinin form içinde mevcut bulunmaktadır. İzole su molekülleri ve silanoller gibi SiOH gibi, yapılar, genellikle toplam daha az oranda oluşturacak ve yüzeye yakın ya da opal içinde kusurları bulunabilir.

susuz düşük basınçlı polimorflarının yapısı silis SiO tam köşe gümrüklü tetrahedra çerçeveler oluşmaktadır 4 . silika daha yüksek sıcaklık polimorfları kristobalit ve tridimit sık amorf susuz silis kristalize ilk sırada ve mikrokristalin opallerinin lokal yapılar, kuvars daha kristobalit ve tridimit bu daha yakın olduğu görülmektedir. tridimit ve kristobalitin yapıları yakından ilişkili ve altıgen ve kübik olarak tarif edilebilir yakın paketlenmiş katmanları. Bu tabakalar, düzenli olarak yığılmış değildir bu ara madde yapıları olması mümkündür.
kristal α-kristobalitin kristal yapısı. Lokal olarak, bazı opal, opal-C yapıları, bu benzerdir.
Mikrokristal opal [ değiştir ]

Gözlenmiş lussatite tür (Opale-Ct)
Opal-CT kristobalitin istifleme kümeleri oluşan olarak yorumlanır ve çok kısa uzunluk ölçekleri üzerinde tridimit olmuştur. opal-CT opal küre kendilerini kristobalitin ve tridimit küçük mikrokristalin bıçaklarının kadar yapılır. Opal-CT bazen daha literatürde bölünmüştür edilmiştir. Su içeriği yüksek ağırlık 10 olarak% olabilir. gözlenmiş lussatite tür bir eşanlamlıdır. Opal-Cı da adlandırılan lussatine , lokalize için aşağıdakilerden oluşan olarak yorumlanır \ Alphabozukluğu istifleme ile bir çok -cristobalite. Tipik su içeriği yaklaşık% 1.5wt olduğunu.

Kristal olmayan opal [ değiştir ]
Bazen sadece “opal-A” olarak anılacaktır nonkristalin opallerinin, iki geniş kategoride, öne sürülmüştür. Bunlardan ilki, opal-AG arasındaki boşluğu dolduran su ile silis toplanmış küre içeren bir. Değerli opal ve Potch opal genellikle bu çeşitleri, küreler ve bunların ambalaj boyutları düzenliliği olmak fark vardır. İkinci “opal-A” opal-AN veya su içeren amorf silis-cam. Hiyalit bunun için başka bir adıdır.

Silisli sedimentlerinde Kristal olmayan silika giderek bir sonucu olarak ve daha sonra opal-C-CT opal dönüştürmek için bildirilen Diyajenez nedeniyle artan örtü basınca, tortul istif bozukluğu bazı kaldırılır gibi, kayalar. [ 40 ]

Adlandırma [ değiştir ]
kelimesi ‘opal’ Roma vadeli uyarlanmıştır opalus , ancak bu kelimenin kökeni tartışma konusudur. Ancak, en modern referanslar ondan uyarlanan öneririz Sanskritçe kelime upala . [ 41 ]

Gem Kaynaklar yapılan Plinius Elder . Bu adapte edilmiş önerilmektedir Ops , eşi Satürn ve bereket tanrıçası. kısmı Satürn Ops yönelik benzer “OPALIA” idi opalus .

Terimi, Yunanca kelime uyarlanan bir başka yaygın bir iddia opallios . Bu kelime, bir “görme” ile ilgili, iki anlamı vardır ve “opak” gibi İngilizce kelimelerin temelini oluşturur; öteki “alter” “takma ad” olarak “öteki” ve olduğunu. Bu iddia ediliyor opalus “renkte bir değişiklik görmek için” anlamına gelen bu kullanımları birleştirdi. Ancak, tarihçiler ilk görünüşe kaydetti opallios Romalılar 180 M.Ö. Yunan devletleri üzerinde almıştı, ve daha önce terimi kullanmış olduğu sonrasına kadar meydana gelmez paederos . [ 41 ]

Ancak, Sanskritçe kökenli için argüman güçlü. Terim ilk opal diğer tüm taşlar üzerinde değerli bir anda, 250 M.Ö. Roma referanslar görünür. opalleri gelen tüccarlar tarafından temin edilmiştir Boğaz’ın taşlar Hindistan’dan temin ediliyordu iddia. Önce, bu taş isimleri çeşitli sevk, ancak bu 250 M.Ö. sonra kullanımdan düştü.