OTANT�K TA�

MAVİ TOPAZ BAGET KESİM 15 KARAT ERKEK YÜZÜK

OTANTİK YÜZÜKLER
Mavi Topaz Erkek Yüzük
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 1.KALİTE HAS TAŞ
 • 12 GR
 • 15 KARAT BAGET KESİM MAVİ TOPAZ
 • 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ
 • HİNDİSTAN
 • ÖZEL KUTUSUNDA

MAVİ TOPAZ BAGET KESİM 15 KARAT ERKEK YÜZÜK

OTANTİK TAŞ FARKI İLE 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ 15 KARAT BAGET KESİM 1.KALİTE MAVİTOPAZ ERKEK YÜZÜĞÜ SEVDİKLERİNİZİ ÇEKİNMEDEN HEDİYE EDEBİLİRSİNİZ…ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP ALAN KİŞİ GÜLE GÜLE KULLANSIN

Topaz sarı, kırmızı, pembe, mavi veya kahverenginin çeşitli tonlarında doğada bulunabilen, ısıya dayanıklılığı oldukça yüksek bir mineraldir. Topaz özellikle güneş ışığına maruz kaldığında renk değişimi yaşayabilir. Bu sebeple de eski çağlarda ortamın enerjisini hissedebildiğine inanılmış, konuşan taş olarak anılmıştır. Mısır hanedanlığı döneminde yaygın olarak kullanılan Sarı renkli Topaz baş tanrıları RA’ nın simgesi sayılırdı. Romalılar devrinde ise yine Topaz’ ın göz alıcı Sarı rengi onu Güneş tanrısı ile bütünleştirmiştir. Eski Ahit’te de bahsi geçen Topaz 12 farklı İsrail kabilesinin üzerine adının yazılacağı kutsal şehre açılan kapılardan birinin üzerindeki taştır.

Mavi Topaz Erkek Yüzük

Mavi Topaz Erkek Yüzük

Eskiden beri Topaz’ın kişileri kötü insanlardan, bu insanlarla karşılaşma talihsizliğinden koruduğuna inanılmış, üzerinde Topaz’ dan yapılmış takılar taşıyan kişilere yapılan büyülerin tutmadığı söylenmiştir. Batı toplumlarında bizim bir nevi nazar boncuğumuz ile aynı rolü üstlenen taş Topaz’ dır. Topaz’ ı daha değerli kılan uğurlu niteliklerinden en önemlisi, aşk taşı olarak da anılmasıdır. Topaz’ ın sevgililerin birbirine daha anlayışlı olması, karşılıklı fedakârlık gerektiren durumları daha kolay atlatılması özellikleri onu değerli taşlar arasında vazgeçilmez bir tercih yapmaktadır. Pek çok ülkede nişan yüzüğü olarak özellikle saydam ve açık renkteki sarı, mavi çeşitlerinin kullanılması Topaz’ ın aşk taşı benzetmesini doğrular niteliktedir.

Topaz gümüş ya da altın kullanılarak monte edilmiş, ya da gümüş veya altın renkli metaller ile takı haline getirilmiş olmalıdır. Ten ile teması kesinlikle sağlanmalıdır.

Tarihi ve Giriş – Topaz Hakkında
Topaz flor ve hidroksil içeren bir alüminyum silikattır. Saf haliyle renksiz (beyaz). Safsızlıklar neden ne renk değişimleri . Topaz en az iki bin yıl öncesine dayanan bir geçmişi vardır. Eski Mısırlılar sarı topaz, Güneş Tanrısı Ra onun altın tonu alınan inanıyordu zaman topaz kullanımı Mısırlı kere geri gidiyor. Bazı
MAVİ TOPAZ TAŞI “topaz” Yunanca kelime “Topazios” veya “Topazion” olduğu kök olan Eski Fransızca kelime “Topace” ve Latin “Topazus”, elde bir Orta İngilizce sözcük olduğuna inanıyoruz; Eski Yunanlılar ise topaz olduğuna inanılan sarı bir taş mayınlı Kızıldeniz’de bir adanın eski adı. Adanın ismi Yunanca “aramak” anlamına gelir. O sis arasında bulmak zor oldu çünkü bu ismi olabilirdi. Bu ada artık ”
MAVİ TOPAZ TAŞIZabargad” ya da “Aziz John’un Adası” olarak bilinen ve eski Yunanlılar tarafından mayınlı mücevher aslında olduğu düşünülmektedir “krizolit” . Hristiyan Eski Ahit topaz göndermeler yapan, ancak bu taş aynı zamanda oldukça topaz daha “krizolit” olmuş olabilir. Kelime “topaz” da Sanskritçe “ateş” anlamına kelime, “tapas”, (Hindistan eski dili) kaynaklanmış olabilir.

Topaz ayırt edilebilir elmas , yakut , safir , sitrin, apatit, Brazilyanit, zirkon, florit, Künzit, turmalin ve onun sertliği (Mohs ölçeğine göre 8) tarafından Ortoklaz. Onun orthorhombik kristal yapısı ile akuamarin dışında söylenebilir. Fenakit da köşeli bir kristal yapıya göre topaz ayırt edilebilir. Spinel kübik kristal yapısı ile topaz tespit edilebilir. Topaz Krizoberil daha düşük bir yoğunluğa ve farklı kimyasal bileşime sahiptir, ve ikisi arasında topaz, ayırt edilmesine yardımcı olabilir, bazı zayıf bir flüoresans sahipken Krizoberil genellikle, herhangi bir floresan sahiptir. Değerli Beril topaz ekranlarda mükemmel bölünme ise, topaz karıştırılabilir, ancak belirsiz bölünme var olabilir.

Mavi Topaz Taşı

Mavi Topaz Taşı

 

Diğer daha az değerli taşlar bir çok yanıltıcı gibi Madeira topaz, garp topaz, Palmeira topaz, Rio topaz, saffranite topaz, İskoç topaz gibi, “topaz” olarak satılmaktadır dumanlı topaz ve İspanyolca topaz. Ancak, çoğu durumda, bu taşlar dumanlı kuvars, dumanlı topaz dışında, sitrin kuvars vardır. Hint topaz, kral topaz ve yıldız topaz tüm aslında safir vardır. Elmas 10 bir Mohs ölçeği sertlik puan var, bu yüzden bu konuda beyaz topaz farklıdır. Topaz iki Mohs ölçeğinde 9 değerinde bir sertliğe sahip yakut ve safir, daha yumuşaktır. Topaz de bakış açısına bağlı olarak, tek bir taş çeşitli renklerin görünümü olan pleokroyizma sergiler. Çoğu diğer benzer taşlar genellikle pleokroyizma göstermezler.

Topaz; Kökeni ve Taş Kaynaklar Başa Dön
Topaz Mevduat Brezilya, Afganistan, Avustralya, Myanmar (Burma), Çin, Almanya, Japonya, Madagaskar, Meksika, Namibya, Nijerya, Pakistan, Rusya, Zimbabve, Sri Lanka, Ukrayna ve ABD’de bulunmuştur. Doğal ışık-mavi topaz Kuzey İrlanda ve İngiltere’de bulunur. Muazzam topaz kristaller Minas Gerais (Brezilya) ve Ukrayna’da tespit edilmiştir.

Mavi Topaz Gümüş Yüzük
Mavi Topaz Gümüş Yüzük

Topaz Alış ve Topaz Taş Değer Belirlenmesi Başa Dön
Topaz Renk
Topaz, kırmızı, mor ve hafif-yeşil-koyu mavi, pembe sarı, turuncu, kırmızı-kahverengi, ışık renksiz (beyaz) arasında değişir. Bu, birçok diğer değerli taşlar için yanlış olabilir nedeni budur. Doğal renkli topaz demir ve krom rengini alır; Saf topaz renksiz iken kirlilikler, rengi neden olur. En katkısız topaz renksiz veya açık mavi olduğunu. En nadir ve değerli topaz kırmızımsı-turuncu, sarı veya pembe, ve “olarak bilinen emperyal topaz “ya da” değerli topaz “. Sürekli gün ışığına maruz kaldığında Bazı sarımsı-kahverengi topaz taşlar yavaş yavaş solmaya olabilir. Kırmızı ve mor topaz inanılmaz nadirdir. Topaz bir çok renk geliştirmek amacıyla muamele edilmektedir. Saygın mücevher satıcıları herhangi geliştirmeleri bildirmek.

Mavi Topaz

Mavi Topaz

Topaz Açıklık ve Parlaklık
Topaz saydam şeffaf olduğunu. Bu, birkaç kapanımlar ile yüksek netlik sergiler, böylece topaz taşlar çıplak gözle incelenmiş ve hiçbir kusurları görülebilir anlamına gelir, “göz temiz” olduğu tespit edilebilir. Topaz derece berraklığı ve vitreus (camsı) parlaklık için değerlidir.

Topaz Kesim ve Şekil
Topaz çok yönlü bir malzemedir. Bu nedenle böyle kare, yuvarlak, sekizgen, armut, oval, kalp ve balık veya kuş gibi hatta süslü şekiller gibi şekiller, büyük bir çeşitli içine kesilebilir. Zayıf renkli taşlar genellikle zekice kesilmiş ise şiddetle renkli taşlar genellikle kesilir Makas edilir. Esaslarını gem netlik ve parlaklık göstermek. Topaz düzensiz kapanım vardır, çoğu zaman kesilir cabochon edilir. Onun sertlik çizilmelere karşı dirençli hale getirir. Ancak, lapidarists nedeniyle kolayca kırabilir anlamına gelir onun mükemmel bölünmesini, dikkatli topaz işlemesi gerekir.

Mavi Topaz Erkek Yüzük
Mavi Topaz Erkek Yüzük
ISIL İŞLEM
Topaz, genellikle en çok arzu edilen renkler üretmek için geliştirilmiştir. Topaz için en popüler rengi mavidir, ama doğada, mavi topaz genellikle açık mavi yerine parlak veya koyu mavi olduğunu. Topaz parlak mavi tonları genellikle yapay yollarla elde edilir. Topaz radyasyon ve daha sonra genellikle çarpıcı mavi renkler üretmek için, ısıtmalı (ışınlama olarak bilinen bir süreç) maruz kalmaktadır. Derin mavi takviyeli topaz “Londra mavisi” olarak bilinir; orta mavi “İsviçre mavi” denir ve açık mavi “gökyüzü mavi” denir. Bu mavi renk tedavi genellikle-grimsi mavi veya gümüş-gri taşlar üzerinde gerçekleştirilir. Fazla enerji koyu renkler üretmek için gerekli olduğundan koyu mavi tonları daha değerlidir. Turuncu-kahverengi topaz ısıl işlemden geçirilmiş bir morumsu-pembe renk üretir “oya” olarak bilinen bir süreç sırasında. Onlar kalıcı renk değişikliğine neden beri bu süreçler yaygın olarak kabul edilir, ancak, tüccarlar tarafından beyan edilmelidir. Taş işleyicileri ve alıcıların güvenliğini sağlamak için ışınlanmış taşlar işlenmesiyle ilgili kesin kurallar vardır. Doğal pembe topaz nadirdir ve genellikle pembe bir soluk bir gölge. Pakistan’da oluşur.

Mavi Topaz Yüzük

Mavi Topaz Yüzük

Titanyum dioksit buharı ince bir katı topaz, taş uygulanabilir. Topaz ayrıca rengini değiştirmek için kaplanabilir. Kaplamalar kalıcı değildir ve zamanla solmaya olabilir. Kaplama çıkarmış ve içinde farklı, istenmeyen rengini ortaya çıkarmak olacak beri bu şekilde tedavi edilmiştir Taşlar, yeniden kesilmemeli. Kaplama tedavi “mistik topaz” olarak bilinen yanardöner taşları üretir. Azotic topaz gökkuşağı renkleri verir ince bir film ile kaplanması suretiyle renkli geliştirilmiştir beyaz topaz olduğunu. Bu Azotic süreci patentli şirkete almıştır. Topaz ayrıca canlı pembe ve taklit “emperyal topaz” üretmek için kaplanmıştır. Beyaz topaz da yüzey rengini değiştirmek için, bu kimyasallar ve ısıya maruz demektir difüzyon muameleye maruz kalabilir. Bu tedavi “yeşil topaz” üretmek üzere yapılmaktadır, ancak gem orijinal kesme işlemine ise, istenmeyen renk ortaya çıkacak şekilde tedavi sadece, yüzey rengi değişir. Işınlama gibi, herhangi bir kaplamalardan saygın mücevher satıcıları tarafından ilan edilir. Doğal topaz de bulunabilir.

Topaz GEMOLOJİ Özellikleri: Başa Dön
Kimyasal formülü: Al2SiO4 (d, OH) 2 Flor içeren alüminyum silikat
Kristal Yapısı: Ortorombik, çok yönlü uçları prizma, genellikle enine kesiti sekizgen
Renk: Renksiz, sarı, turuncu, kırmızı-kahverengi, koyu pembe-kırmızı, mavi, kırmızı, mor, açık yeşil ışık
Sertlik: Mohs ölçeğinde 8
Kırılma İndeksi: 1,609-1,643
Yoğunluk: 3,49-3,57
Ayrılması: Mükemmel
Şeffaflık: Saydam ve yarı saydam
Çift Kırılma veya Birefringence: 0,008-0,016
Parlaklık: Vitreus
Floresan: Uzun dalga boyu UV altında, beyaz ve mavi zayıf sarı veya yeşilimsi bir parlaklık göstermektedir; kahverengi, pembe ve güçlü turuncu-sarı bir parlaklık gösterebilir sarı; kırmızı zayıf sarı-kahverengi ışıltı gösterir

Mavi Topaz Erkek Yüzük

Mavi Topaz Erkek Yüzük

MAVİ TOPAZ BAGET KESİM 15 KARAT ERKEK YÜZÜK

OTANTİK YÜZÜKLER
Mavi Topaz Erkek Yüzük
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 1.KALİTE HAS TAŞ
 • 12 GR
 • 15 KARAT BAGET KESİM MAVİ TOPAZ
 • 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ
 • HİNDİSTAN
 • ÖZEL KUTUSUNDA
Ürün Açıklaması Video Tanıtım Yorumlar

MAVİ TOPAZ BAGET KESİM 15 KARAT ERKEK YÜZÜK

OTANTİK TAŞ FARKI İLE 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ 15 KARAT BAGET KESİM 1.KALİTE MAVİTOPAZ ERKEK YÜZÜĞÜ SEVDİKLERİNİZİ ÇEKİNMEDEN HEDİYE EDEBİLİRSİNİZ…ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP ALAN KİŞİ GÜLE GÜLE KULLANSIN

Topaz sarı, kırmızı, pembe, mavi veya kahverenginin çeşitli tonlarında doğada bulunabilen, ısıya dayanıklılığı oldukça yüksek bir mineraldir. Topaz özellikle güneş ışığına maruz kaldığında renk değişimi yaşayabilir. Bu sebeple de eski çağlarda ortamın enerjisini hissedebildiğine inanılmış, konuşan taş olarak anılmıştır. Mısır hanedanlığı döneminde yaygın olarak kullanılan Sarı renkli Topaz baş tanrıları RA’ nın simgesi sayılırdı. Romalılar devrinde ise yine Topaz’ ın göz alıcı Sarı rengi onu Güneş tanrısı ile bütünleştirmiştir. Eski Ahit’te de bahsi geçen Topaz 12 farklı İsrail kabilesinin üzerine adının yazılacağı kutsal şehre açılan kapılardan birinin üzerindeki taştır.

Mavi Topaz Erkek Yüzük

Mavi Topaz Erkek Yüzük

Eskiden beri Topaz’ın kişileri kötü insanlardan, bu insanlarla karşılaşma talihsizliğinden koruduğuna inanılmış, üzerinde Topaz’ dan yapılmış takılar taşıyan kişilere yapılan büyülerin tutmadığı söylenmiştir. Batı toplumlarında bizim bir nevi nazar boncuğumuz ile aynı rolü üstlenen taş Topaz’ dır. Topaz’ ı daha değerli kılan uğurlu niteliklerinden en önemlisi, aşk taşı olarak da anılmasıdır. Topaz’ ın sevgililerin birbirine daha anlayışlı olması, karşılıklı fedakârlık gerektiren durumları daha kolay atlatılması özellikleri onu değerli taşlar arasında vazgeçilmez bir tercih yapmaktadır. Pek çok ülkede nişan yüzüğü olarak özellikle saydam ve açık renkteki sarı, mavi çeşitlerinin kullanılması Topaz’ ın aşk taşı benzetmesini doğrular niteliktedir.

Topaz gümüş ya da altın kullanılarak monte edilmiş, ya da gümüş veya altın renkli metaller ile takı haline getirilmiş olmalıdır. Ten ile teması kesinlikle sağlanmalıdır.

Tarihi ve Giriş – Topaz Hakkında
Topaz flor ve hidroksil içeren bir alüminyum silikattır. Saf haliyle renksiz (beyaz). Safsızlıklar neden ne renk değişimleri . Topaz en az iki bin yıl öncesine dayanan bir geçmişi vardır. Eski Mısırlılar sarı topaz, Güneş Tanrısı Ra onun altın tonu alınan inanıyordu zaman topaz kullanımı Mısırlı kere geri gidiyor. Bazı
MAVİ TOPAZ TAŞI “topaz” Yunanca kelime “Topazios” veya “Topazion” olduğu kök olan Eski Fransızca kelime “Topace” ve Latin “Topazus”, elde bir Orta İngilizce sözcük olduğuna inanıyoruz; Eski Yunanlılar ise topaz olduğuna inanılan sarı bir taş mayınlı Kızıldeniz’de bir adanın eski adı. Adanın ismi Yunanca “aramak” anlamına gelir. O sis arasında bulmak zor oldu çünkü bu ismi olabilirdi. Bu ada artık ”
MAVİ TOPAZ TAŞIZabargad” ya da “Aziz John’un Adası” olarak bilinen ve eski Yunanlılar tarafından mayınlı mücevher aslında olduğu düşünülmektedir “krizolit” . Hristiyan Eski Ahit topaz göndermeler yapan, ancak bu taş aynı zamanda oldukça topaz daha “krizolit” olmuş olabilir. Kelime “topaz” da Sanskritçe “ateş” anlamına kelime, “tapas”, (Hindistan eski dili) kaynaklanmış olabilir.

Topaz ayırt edilebilir elmas , yakut , safir , sitrin, apatit, Brazilyanit, zirkon, florit, Künzit, turmalin ve onun sertliği (Mohs ölçeğine göre 8) tarafından Ortoklaz. Onun orthorhombik kristal yapısı ile akuamarin dışında söylenebilir. Fenakit da köşeli bir kristal yapıya göre topaz ayırt edilebilir. Spinel kübik kristal yapısı ile topaz tespit edilebilir. Topaz Krizoberil daha düşük bir yoğunluğa ve farklı kimyasal bileşime sahiptir, ve ikisi arasında topaz, ayırt edilmesine yardımcı olabilir, bazı zayıf bir flüoresans sahipken Krizoberil genellikle, herhangi bir floresan sahiptir. Değerli Beril topaz ekranlarda mükemmel bölünme ise, topaz karıştırılabilir, ancak belirsiz bölünme var olabilir.

Mavi Topaz Taşı

Mavi Topaz Taşı

 

Diğer daha az değerli taşlar bir çok yanıltıcı gibi Madeira topaz, garp topaz, Palmeira topaz, Rio topaz, saffranite topaz, İskoç topaz gibi, “topaz” olarak satılmaktadır dumanlı topaz ve İspanyolca topaz. Ancak, çoğu durumda, bu taşlar dumanlı kuvars, dumanlı topaz dışında, sitrin kuvars vardır. Hint topaz, kral topaz ve yıldız topaz tüm aslında safir vardır. Elmas 10 bir Mohs ölçeği sertlik puan var, bu yüzden bu konuda beyaz topaz farklıdır. Topaz iki Mohs ölçeğinde 9 değerinde bir sertliğe sahip yakut ve safir, daha yumuşaktır. Topaz de bakış açısına bağlı olarak, tek bir taş çeşitli renklerin görünümü olan pleokroyizma sergiler. Çoğu diğer benzer taşlar genellikle pleokroyizma göstermezler.

Topaz; Kökeni ve Taş Kaynaklar Başa Dön
Topaz Mevduat Brezilya, Afganistan, Avustralya, Myanmar (Burma), Çin, Almanya, Japonya, Madagaskar, Meksika, Namibya, Nijerya, Pakistan, Rusya, Zimbabve, Sri Lanka, Ukrayna ve ABD’de bulunmuştur. Doğal ışık-mavi topaz Kuzey İrlanda ve İngiltere’de bulunur. Muazzam topaz kristaller Minas Gerais (Brezilya) ve Ukrayna’da tespit edilmiştir.

Mavi Topaz Gümüş Yüzük
Mavi Topaz Gümüş Yüzük

Topaz Alış ve Topaz Taş Değer Belirlenmesi Başa Dön
Topaz Renk
Topaz, kırmızı, mor ve hafif-yeşil-koyu mavi, pembe sarı, turuncu, kırmızı-kahverengi, ışık renksiz (beyaz) arasında değişir. Bu, birçok diğer değerli taşlar için yanlış olabilir nedeni budur. Doğal renkli topaz demir ve krom rengini alır; Saf topaz renksiz iken kirlilikler, rengi neden olur. En katkısız topaz renksiz veya açık mavi olduğunu. En nadir ve değerli topaz kırmızımsı-turuncu, sarı veya pembe, ve “olarak bilinen emperyal topaz “ya da” değerli topaz “. Sürekli gün ışığına maruz kaldığında Bazı sarımsı-kahverengi topaz taşlar yavaş yavaş solmaya olabilir. Kırmızı ve mor topaz inanılmaz nadirdir. Topaz bir çok renk geliştirmek amacıyla muamele edilmektedir. Saygın mücevher satıcıları herhangi geliştirmeleri bildirmek.

Mavi Topaz

Mavi Topaz

Topaz Açıklık ve Parlaklık
Topaz saydam şeffaf olduğunu. Bu, birkaç kapanımlar ile yüksek netlik sergiler, böylece topaz taşlar çıplak gözle incelenmiş ve hiçbir kusurları görülebilir anlamına gelir, “göz temiz” olduğu tespit edilebilir. Topaz derece berraklığı ve vitreus (camsı) parlaklık için değerlidir.

Topaz Kesim ve Şekil
Topaz çok yönlü bir malzemedir. Bu nedenle böyle kare, yuvarlak, sekizgen, armut, oval, kalp ve balık veya kuş gibi hatta süslü şekiller gibi şekiller, büyük bir çeşitli içine kesilebilir. Zayıf renkli taşlar genellikle zekice kesilmiş ise şiddetle renkli taşlar genellikle kesilir Makas edilir. Esaslarını gem netlik ve parlaklık göstermek. Topaz düzensiz kapanım vardır, çoğu zaman kesilir cabochon edilir. Onun sertlik çizilmelere karşı dirençli hale getirir. Ancak, lapidarists nedeniyle kolayca kırabilir anlamına gelir onun mükemmel bölünmesini, dikkatli topaz işlemesi gerekir.

Mavi Topaz Erkek Yüzük
Mavi Topaz Erkek Yüzük
ISIL İŞLEM
Topaz, genellikle en çok arzu edilen renkler üretmek için geliştirilmiştir. Topaz için en popüler rengi mavidir, ama doğada, mavi topaz genellikle açık mavi yerine parlak veya koyu mavi olduğunu. Topaz parlak mavi tonları genellikle yapay yollarla elde edilir. Topaz radyasyon ve daha sonra genellikle çarpıcı mavi renkler üretmek için, ısıtmalı (ışınlama olarak bilinen bir süreç) maruz kalmaktadır. Derin mavi takviyeli topaz “Londra mavisi” olarak bilinir; orta mavi “İsviçre mavi” denir ve açık mavi “gökyüzü mavi” denir. Bu mavi renk tedavi genellikle-grimsi mavi veya gümüş-gri taşlar üzerinde gerçekleştirilir. Fazla enerji koyu renkler üretmek için gerekli olduğundan koyu mavi tonları daha değerlidir. Turuncu-kahverengi topaz ısıl işlemden geçirilmiş bir morumsu-pembe renk üretir “oya” olarak bilinen bir süreç sırasında. Onlar kalıcı renk değişikliğine neden beri bu süreçler yaygın olarak kabul edilir, ancak, tüccarlar tarafından beyan edilmelidir. Taş işleyicileri ve alıcıların güvenliğini sağlamak için ışınlanmış taşlar işlenmesiyle ilgili kesin kurallar vardır. Doğal pembe topaz nadirdir ve genellikle pembe bir soluk bir gölge. Pakistan’da oluşur.

Mavi Topaz Yüzük

Mavi Topaz Yüzük

Titanyum dioksit buharı ince bir katı topaz, taş uygulanabilir. Topaz ayrıca rengini değiştirmek için kaplanabilir. Kaplamalar kalıcı değildir ve zamanla solmaya olabilir. Kaplama çıkarmış ve içinde farklı, istenmeyen rengini ortaya çıkarmak olacak beri bu şekilde tedavi edilmiştir Taşlar, yeniden kesilmemeli. Kaplama tedavi “mistik topaz” olarak bilinen yanardöner taşları üretir. Azotic topaz gökkuşağı renkleri verir ince bir film ile kaplanması suretiyle renkli geliştirilmiştir beyaz topaz olduğunu. Bu Azotic süreci patentli şirkete almıştır. Topaz ayrıca canlı pembe ve taklit “emperyal topaz” üretmek için kaplanmıştır. Beyaz topaz da yüzey rengini değiştirmek için, bu kimyasallar ve ısıya maruz demektir difüzyon muameleye maruz kalabilir. Bu tedavi “yeşil topaz” üretmek üzere yapılmaktadır, ancak gem orijinal kesme işlemine ise, istenmeyen renk ortaya çıkacak şekilde tedavi sadece, yüzey rengi değişir. Işınlama gibi, herhangi bir kaplamalardan saygın mücevher satıcıları tarafından ilan edilir. Doğal topaz de bulunabilir.

Topaz GEMOLOJİ Özellikleri: Başa Dön
Kimyasal formülü: Al2SiO4 (d, OH) 2 Flor içeren alüminyum silikat
Kristal Yapısı: Ortorombik, çok yönlü uçları prizma, genellikle enine kesiti sekizgen
Renk: Renksiz, sarı, turuncu, kırmızı-kahverengi, koyu pembe-kırmızı, mavi, kırmızı, mor, açık yeşil ışık
Sertlik: Mohs ölçeğinde 8
Kırılma İndeksi: 1,609-1,643
Yoğunluk: 3,49-3,57
Ayrılması: Mükemmel
Şeffaflık: Saydam ve yarı saydam
Çift Kırılma veya Birefringence: 0,008-0,016
Parlaklık: Vitreus
Floresan: Uzun dalga boyu UV altında, beyaz ve mavi zayıf sarı veya yeşilimsi bir parlaklık göstermektedir; kahverengi, pembe ve güçlü turuncu-sarı bir parlaklık gösterebilir sarı; kırmızı zayıf sarı-kahverengi ışıltı gösterir

Mavi Topaz Erkek Yüzük

Mavi Topaz Erkek Yüzük