OTANT�K TA�

SİYAH RUTİL KUVARS YÜZÜK

OTANTİK YÜZÜKLER
SİYAH RUTİL KUVARS YÜZÜK
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 17.73
 • 24.7 KARAT
 • 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ
 • AYNI GÜN KARGO
 • BRAZİLYA
 • KDV DAHİL
 • ÖZEL KUTUSUNDA
 • SİYAH İĞNELİ RUTİL KUVARS

SİYAH RUTİL KUVARS YÜZÜK

Rutil bir olan mineral öncelikle oluşan titanyum dioksit , Ti O 2.Anataz (bazen adı ile bilinen “octahedrite”), bir

RUTİL KUVARS YÜZÜK

RUTİL KUVARS YÜZÜK

dörtgen sözde oktahedral ve mineral alışkanlığı Brokit bir ortorombik mineral TiO2 (B), bir monoklinik formu. [5]
Rutil arasında en yüksek olan kırılma indeksleri de görülür dalga boylarına , bilinen herhangi bir kristal, ve özellikle büyük sergileyen çift kırılımı ve yüksek dağılım . Bu özellikler nedeniyle, bazı optik elemanlar, özellikle de üretimi için yararlı olan bir polarizasyon uzun görünür ve için, optik kızılötesi kadar 4.5μm ilgili dalga boyu.

Doğal rutil% 10’a kadar içerebilir demir ve önemli miktarda niyobyum ve tantalum . Rutil adını kaynaklanmaktadır Latince iletilen ışıkla bakıldığında bazı örneklerde gözlenen koyu kırmızı renkte atıfta bulunarak, kırmızı Rutilus.

OTANTİK TAŞ FARKI VE KALİTESİ İLE 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ %100 DOĞAL 1.KALİTE BERRAK 24.7 CRT SİYAH RUTİL KUVARS TAŞI ERKEK YÜZÜK ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR…

2005 yılında Rutil çıktı
Rutil yüksek sıcaklık ve yüksek basınç ortak bir aksesuar mineral metamorfik kayalar ve volkanik kayalar .

Termodinamik , rutil en istikrarlı polimorf düşük toplam sergileyen tüm sıcaklıklarda TiO 2, serbest enerjisi daha metastabil anatazın veya brokit aşamalarında. [6] Sonuç olarak, rutil metastable TiO2 polimorf dönüşüm geri çevrilemez. En düşük olduğu gibi moleküler hacmi üç ana polimorf; genellikle en yüksek basınç metamorfik kayalar, başlıca birincil titanyum taşıyan aşamasıdır eklojitlerin .
Rutil kuvars
Magmatik ortamında, rutil ortak bir aksesuar mineral plütonik aynı zamanda ekstruzif volkanik kayalar gibi derin manto kaynaklarına sahip olduğunu, özellikle olanlarda bazen bulundu olsa, magmatik kayaçların kimberlitten ve lamproitleri . Anataz ve brokit özellikle ürünleri olarak magmatik ortamda bulunan otojen değişiklik plütonik kayalar soğutulması sırasında; anataz da bulunan plaserlerin birincil rutil kaynaklı.

Rutil Kuvars Yüzük

Rutil Kuvars Yüzük

Büyük örnek kristallerinin oluşumu daha sık görülür pegmatitlerde , skarn ve granit greisens . Rutil bazı aksesuar mineral olarak bulunan değişmiş magmatik kayaçlar , ve bazı içinde gnayslar ve şistler . Sivri gruplar halinde kristaller sıkça nüfuz görülen kuvars gelen flèches d’amour gibi Graubünden , İsviçre . 2005 yılında Cumhuriyet Sierra Leone de Batı Afrika 259,000,000 ton olduğu tahmin edilmektedir yaklaşık 19 yıldır süren, 2008 rezervlerinin yaklaşık% 30 yükseldi dünyanın yıllık rutil arz,% 23’ü üretim kapasitesine (285000000 vardı kısa ton). [7]

Kristal yapısı [ değiştir ]

Birim hücre rutil. Ti atomları gri; O atomları kırmızı.
Rutil bir sahiptir gövde-merkezli dörtgen birim hücre birim hücre parametreleri, a = b = 4.584 A, ve C = 2.953 Â olan,. [8] , titanyum katyonları 6 bir koordinasyon sayısı da 6 oksijen atomlu bir oktahedron ile çevrilidir anlamı vardır . Oksijen anyonları bir trigonal düzlemsel koordinasyonu ile sonuçlanan 3 bir koordinasyon numarasına sahip. Rutil ayrıca octahedra sırayla görüntülenebilir bir vida ekseni göstermektedir. [9]

Kullanır ve ekonomik önemi [ değiştir ]

Bir çıkıntılı rutil iğnemsi kristaller kuvars kristali
Yeterince büyük miktarlarda plaj kumları , rutil önemli bir bileşeni oluşturan ağır mineraller ve cevher yataklarının. Madenciler ayıklamak ve değerli ayırmak mineraller has- taneler, rutil, zirkon ve ilmenit . Rutil için ana kullanır imalatı vardır refrakter seramik bir şekilde, pigment ve üretimi için titanyum metal.

Ince toz rutil parlak beyaz pigment olan ve kullanılan boya , plastik , kağıt parlak beyaz renk için çağrı, gıdalar ve diğer uygulamalar. Titanyum dioksit pigmenti dünya çapında titanyum tek büyük kullanmaktır. Rutil Nano ölçekli parçacıklar saydam görünür ışık , ancak son derece etkili olan emme ve ultraviyole radyasyon. Yüksek enerjili UV ışığı tarafından emilir ve böylece nano-boyutlu rutil partiküllerin UV absorpsiyon, dökme rutil göre mavi kaydırıldığı nanopartiküller . Dolayısıyla, onlar kullanılan güneş kremleri UV teşvikli cilt hasarına karşı korumak için.

Mevcut küçük rutil iğneleri taşlar bir sorumlu optik fenomen olarak bilinen yıldız kümesi . Asteriated taşlar “yıldız” taşlar olarak bilinir. Yıldız safir , yıldız yakut ve diğer “yıldız” taşlar çok aranan ve genellikle daha değerli normal muadillerine göre daha vardır edilir.

Rutil Kuvars Erkek Yüzük

Rutil Kuvars Erkek Yüzük

Rutil yaygın bir şekilde kullanılan kaynak elektrot örtüsünün. Aynı zamanda bir parçası olarak kullanılır ZTR endeksi yüksek sınıflandırır, yıpranmış tortuları.

Rutil çok ilginç bir mineral yapma, farklı alışkanlıkları ve renklerin şaşırtıcı bir kontrast geliyor. Birden fazla benzersiz kristal formları yanı sıra çok sayıda sahte renkler, stiller ve dernekler vardır. Rutil parlak altın sarısı iğneler, koyu kırmızımsı alt metalik kristaller, ayna gibi metalik görünümlü kristalleri arasında olabilir. Hatta opak metalik görünümlü formlar koyu kırmızı ile, arka aydınlatma altında kenarında biraz saydam olan saydam bir belirti.

Rutil de oluşturabilirler onun alışkanlığı için bilinen iğne benzeri dahil diğer mineraller, özellikle de içindeki s Kuvars uzun ve ince san bir saman gibi kristaller halinde. Bu kapanımlar paralel yoğun için dağınık iğnelerden uzanabilir lif bir ana mineral içinde s. Bu kombinasyon olarak bilinen Rutilated Kuvars ve kolektörler mineral ve taş gibi hem kullanılmaktadır.

Rutil inklüzyonlar da sorumlu asterism veya chatoyancy gibi bazı taşlar, etkileri Yıldız Sapphire . ev sahibi mineral içinde oluşan ince, paralel Rutil lifler bu eşsiz optik etkiler sağlar.

Rutil titanyum dioksit oluşan en yaygın mineraldir. Nadir polimorf ler dahil Brokit ve Anataz aynı zamanda benzersiz ve farklı kristaller oluştururlar, hem de. adı Rutil koyu kırmızı ama parlak kristaller bu mineralin ortak bir renk alışkanlığı atfen, Latin “Rutilus” türetilmiştir.
Rutilated kuvars çeşididir kuvars iğne benzeri vardır (aka. “Sivri”) içine rutil kalıntılar. Bu iğneler, bu renkleri kombinasyonları siyah altın, kırmızı, kahverengi renkli, ya da yapılabilir. Rutilated kuvars ayrıca Venüs Saç Stone, İğne Stone ve flèches d’Amour ( “Aşk dart”) lakabı olmuştur. [1]

Rutil Kuvars Taşı

Rutil Kuvars Taşı

Polished Rutilated Quartz
Cilalı Rutilated Kuvars
Brezilyadan. Uzunluğu 15.3 cm.
Rob Lavinsky, fotoğraf iRocks.com görüntü lic -. altında CC-BY-SA-3.0

Rutil esas olarak titanyum dioksit oluşur ve 6-6.5 (Mohs) sertliğe sahiptir. rutilated kuvars içindeki rutil iğneleri birbirleriyle aynı yönde hizalanmış olabilir veya rastgele yönlerde dağılmış olabilir. Aşağıdaki şekillerde görülebileceği gibi, doğal halde taş taş iğneler çıkıntı sahip olabilir ve bu çok keskin, hem de kırılgan olabilir. Bu taşların yürütenler için bir tehlike oluşturabilir. Ancak, bazı durumlarda rutil kapanımlar tamamen berrak kuvars kaplı olabilir ve yüzey ulaşamayan – böyle ikinci görüntüde taş gibi.

rutilated kuvars parçaları bazen kesilmiş ve taş görsel efekt görüntülemek için daha iyi bir sırayla cilalı – ve takı tasarımları rutilated kuvars cabochons ve diğer şekiller görmek yaygındır.

Rutil ayrıca gibi “yıldız” taşlar içinde asterism olgusuna sorumlu mineraldir yıldız safir ve yıldız yakut . saç benzeri veya olması Ancak, bu durumda rutil iğneleri o kadar ince ince: Mikroskobik, taş altında bakıldığında bu ışığın bir yıldız yansıtmak için neden bir taş içinde farklı yapısal düzlemleri boyunca hizalanmış rutilin saç benzeri iğneler parlak ışık. [2]

Rutilated kuvars ABD (çeşitli devletler), Madagaskar, Austalia, Brezilya ve Avusturya dahil olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinde bulunmaktadır. [1]

Laboratuvarda sentetik rutil kristalleri oluşturmak mümkün – ve ne zaman saf bu şeffaf olabilir. Bunlar taklit elmas olarak kullanıldığı bilinmektedir. [3]

Rutil Kuvars Yüzük

Rutil Kuvars Yüzük

Taşın içinde rutil oluşturan iğnelerden başka minerallerle – sivri dahil diğer türleri kuvars mümkündür. Bunların en iyi bilinen muhtemelen kuvars tourmalinated – ve görünüm olarak, bu rutilated kuvars benzer, ancak iğne siyah (şörl) ya da koyu yeşil olan turmalin . Iğneye benzer ya da saç benzeri inklüzyonlar (mineral her tip) sahiptir kuvars kullanılmıştır diğer adı sagenitic kuvars. Iğneler yapılmış mineraller için diğer olasılıklar arasında, epidot , götit ve hornblend. [4]

Rutilated Kuvars – Tarih

Rutilated kuvars özellikle nadir değildir ve muhtemelen eski çağlardan beri yaklaşık bilinmesine rağmen, ben bulabilirim ifade rutilated kuvars erken söz Cilt 14. Ancak, bu hacim bilgilendirir, New York Bilimler Akademisi 1806 İşlemler geliyor bize o zaman da Sagenite denilen olduğunu. Sagenite onun 1801 Traité de mineralojik ( “Mineraloji on Treatise”) ünlü mineralog René-Just Haüy tarafından daha önce dile getirilmiştir. O rutil bir bölüm ayırıyor ve adı sagenite Mt. mineral gözlemlediği Saussure tarafından verildiğini söylüyor Aziz Gothard (İsviçre). Farklı yönlere taş kateden iğnelerin ağının ortaya çıkmasına referans – Bu isim “net” anlamına gelen Yunanca kelime Sagene, türemiştir.

Bundan önce, mineral rutil olarak sadece sevk edildi anlaşılmaktadır; ve şimdiye kadar bulduk bu sadece önceki söz Achille Delesse en 1761 Etudes Sur Le Metamorphisme Des Roches ( “Rocks Metamorfizma Çalışmaları”) arasındadır. Delasse rutil titanyum oksit mineral olduğunu anladı. [5]

George Frederick Kunz, mineralog ve yazar tanınmış, onun 1890 Gems rutilated kuvars ve Kuzey Amerika Değerli Taşlar a bulmak iyi bir açıklamasını verdi: “eşsiz güzellik Rutilated kuvars, rutil genellikle kahverengi, kırmızı, altın ve siyah, 1888 yılında, kuvars kristalleri, uzunluğu 3 santim. içinde … Kuzey Carolina’da birçok yerde bulunabilir ve rutil ile bir pin kalınlığı dolmuştur, Stony Point bulunmuştur. ”

Rutil Kuvars Yüzük

Rutil Kuvars Yüzük

Kimyasal formül TiO2
kompozisyon Titanyum dioksit, sık sık bazen bazı küçük niyobyum veya tantal ile demir, ile.
değişken Formül (Ti, Fe) O2
Renk Koyu kırmızı metalik gri, kahverengimsi-kırmızı, turuncu-kırmızı, kırmızımsı-siyah,-altın sarısı, sarı saman
Meç Açık kahverengi Beyaz
Sertlik 6-6,5
kristal Sistemi dörtgen şeklinde
3D Kristal Atlas
(Animasyonlu model için tıklayın)
Elongated Prizmatik
Bipyramidal Prizmatik
Yuvarlak Prizmatik Piramidal
Tekrarlanan Diz Şeklinde İkiz
ikiz Sixling
Ikiz Hollow Sixling
ikiz Eightling
Ikiz Piramidal Eightling
Külahlı İkiz Tekrarlanan
Kristal Şekillerinin
ve Agregalar Olarak uzun ve ince, düz prizmatik kristaller, çoğu zaman derin çizgili ve dik kompleks ile sonlandırma s. Ayrıca kısa prizmatik ve kalın güdük kristalleri. Eşleştirme dahil olmak üzere çeşitli formları ile, çok yaygındır sixling , s eightling s (her ikisi de endemik şeklinde rutil ikiz s), diz şeklinde ikiz s ve V-şekilli ikizleri.

Genellikle de kılcal iğneler ve yoğun ağsı formları, iğnemsi narin kar tanesi gibi agrega alışkanlığı, ve yoğun iğne grupların yıldız şeklindeki oluşumlar. İnce sivri kristalleri ve iğneler genellikle, özellikle, diğer mineraller içinde dondurulur Kuvars . Ayrıca olabilir grenli , masif olarak, damar s ve yuvarlak olarak waterworn çakıl.
şeffaflık Opak için saydamdır. İnce kenarları ve arka aydınlatma genellikle şeffaf.
Spesifik yer çekimi 4,2-4,3
parıltı Adamantine , submetallic

SİYAH RUTİL KUVARS YÜZÜK

SİYAH RUTİL KUVARS YÜZÜK

bölünme 2,2; 3,1
Kırık dengesiz
azim Kırılgan
Grup içinde Oksitler ; Basit oksitleri
Çarpıcı özellikler Renk, kristal alışkanlıkları, parıltı ve yüksek özgül ağırlık .
çevre Rutil dahil olmak üzere birçok farklı ortamlarda, gelir plütonik ve müdahaleci magmatik kayalar ve granit s, metamorfik gnays ve şist s, carbonatite s, bölgesel metamorfik şist s ve hidrotermal (dahil yedek mevduat ven s alpin boşlukların ). Ayrıca kırıntılı nehir ve plaj mevduat.
kaya Tipi Magmatik , Metamorfik
Popülerlik (1-4) 2
Prevalans (1-3) 2
Talep (1-3) 1

SİYAH RUTİL KUVARS YÜZÜK

OTANTİK YÜZÜKLER
SİYAH RUTİL KUVARS YÜZÜK
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 17.73
 • 24.7 KARAT
 • 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ
 • AYNI GÜN KARGO
 • BRAZİLYA
 • KDV DAHİL
 • ÖZEL KUTUSUNDA
 • SİYAH İĞNELİ RUTİL KUVARS
Ürün Açıklaması Video Tanıtım Yorumlar

SİYAH RUTİL KUVARS YÜZÜK

Rutil bir olan mineral öncelikle oluşan titanyum dioksit , Ti O 2.Anataz (bazen adı ile bilinen “octahedrite”), bir

RUTİL KUVARS YÜZÜK

RUTİL KUVARS YÜZÜK

dörtgen sözde oktahedral ve mineral alışkanlığı Brokit bir ortorombik mineral TiO2 (B), bir monoklinik formu. [5]
Rutil arasında en yüksek olan kırılma indeksleri de görülür dalga boylarına , bilinen herhangi bir kristal, ve özellikle büyük sergileyen çift kırılımı ve yüksek dağılım . Bu özellikler nedeniyle, bazı optik elemanlar, özellikle de üretimi için yararlı olan bir polarizasyon uzun görünür ve için, optik kızılötesi kadar 4.5μm ilgili dalga boyu.

Doğal rutil% 10’a kadar içerebilir demir ve önemli miktarda niyobyum ve tantalum . Rutil adını kaynaklanmaktadır Latince iletilen ışıkla bakıldığında bazı örneklerde gözlenen koyu kırmızı renkte atıfta bulunarak, kırmızı Rutilus.

OTANTİK TAŞ FARKI VE KALİTESİ İLE 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ %100 DOĞAL 1.KALİTE BERRAK 24.7 CRT SİYAH RUTİL KUVARS TAŞI ERKEK YÜZÜK ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR…

2005 yılında Rutil çıktı
Rutil yüksek sıcaklık ve yüksek basınç ortak bir aksesuar mineral metamorfik kayalar ve volkanik kayalar .

Termodinamik , rutil en istikrarlı polimorf düşük toplam sergileyen tüm sıcaklıklarda TiO 2, serbest enerjisi daha metastabil anatazın veya brokit aşamalarında. [6] Sonuç olarak, rutil metastable TiO2 polimorf dönüşüm geri çevrilemez. En düşük olduğu gibi moleküler hacmi üç ana polimorf; genellikle en yüksek basınç metamorfik kayalar, başlıca birincil titanyum taşıyan aşamasıdır eklojitlerin .
Rutil kuvars
Magmatik ortamında, rutil ortak bir aksesuar mineral plütonik aynı zamanda ekstruzif volkanik kayalar gibi derin manto kaynaklarına sahip olduğunu, özellikle olanlarda bazen bulundu olsa, magmatik kayaçların kimberlitten ve lamproitleri . Anataz ve brokit özellikle ürünleri olarak magmatik ortamda bulunan otojen değişiklik plütonik kayalar soğutulması sırasında; anataz da bulunan plaserlerin birincil rutil kaynaklı.

Rutil Kuvars Yüzük

Rutil Kuvars Yüzük

Büyük örnek kristallerinin oluşumu daha sık görülür pegmatitlerde , skarn ve granit greisens . Rutil bazı aksesuar mineral olarak bulunan değişmiş magmatik kayaçlar , ve bazı içinde gnayslar ve şistler . Sivri gruplar halinde kristaller sıkça nüfuz görülen kuvars gelen flèches d’amour gibi Graubünden , İsviçre . 2005 yılında Cumhuriyet Sierra Leone de Batı Afrika 259,000,000 ton olduğu tahmin edilmektedir yaklaşık 19 yıldır süren, 2008 rezervlerinin yaklaşık% 30 yükseldi dünyanın yıllık rutil arz,% 23’ü üretim kapasitesine (285000000 vardı kısa ton). [7]

Kristal yapısı [ değiştir ]

Birim hücre rutil. Ti atomları gri; O atomları kırmızı.
Rutil bir sahiptir gövde-merkezli dörtgen birim hücre birim hücre parametreleri, a = b = 4.584 A, ve C = 2.953 Â olan,. [8] , titanyum katyonları 6 bir koordinasyon sayısı da 6 oksijen atomlu bir oktahedron ile çevrilidir anlamı vardır . Oksijen anyonları bir trigonal düzlemsel koordinasyonu ile sonuçlanan 3 bir koordinasyon numarasına sahip. Rutil ayrıca octahedra sırayla görüntülenebilir bir vida ekseni göstermektedir. [9]

Kullanır ve ekonomik önemi [ değiştir ]

Bir çıkıntılı rutil iğnemsi kristaller kuvars kristali
Yeterince büyük miktarlarda plaj kumları , rutil önemli bir bileşeni oluşturan ağır mineraller ve cevher yataklarının. Madenciler ayıklamak ve değerli ayırmak mineraller has- taneler, rutil, zirkon ve ilmenit . Rutil için ana kullanır imalatı vardır refrakter seramik bir şekilde, pigment ve üretimi için titanyum metal.

Ince toz rutil parlak beyaz pigment olan ve kullanılan boya , plastik , kağıt parlak beyaz renk için çağrı, gıdalar ve diğer uygulamalar. Titanyum dioksit pigmenti dünya çapında titanyum tek büyük kullanmaktır. Rutil Nano ölçekli parçacıklar saydam görünür ışık , ancak son derece etkili olan emme ve ultraviyole radyasyon. Yüksek enerjili UV ışığı tarafından emilir ve böylece nano-boyutlu rutil partiküllerin UV absorpsiyon, dökme rutil göre mavi kaydırıldığı nanopartiküller . Dolayısıyla, onlar kullanılan güneş kremleri UV teşvikli cilt hasarına karşı korumak için.

Mevcut küçük rutil iğneleri taşlar bir sorumlu optik fenomen olarak bilinen yıldız kümesi . Asteriated taşlar “yıldız” taşlar olarak bilinir. Yıldız safir , yıldız yakut ve diğer “yıldız” taşlar çok aranan ve genellikle daha değerli normal muadillerine göre daha vardır edilir.

Rutil Kuvars Erkek Yüzük

Rutil Kuvars Erkek Yüzük

Rutil yaygın bir şekilde kullanılan kaynak elektrot örtüsünün. Aynı zamanda bir parçası olarak kullanılır ZTR endeksi yüksek sınıflandırır, yıpranmış tortuları.

Rutil çok ilginç bir mineral yapma, farklı alışkanlıkları ve renklerin şaşırtıcı bir kontrast geliyor. Birden fazla benzersiz kristal formları yanı sıra çok sayıda sahte renkler, stiller ve dernekler vardır. Rutil parlak altın sarısı iğneler, koyu kırmızımsı alt metalik kristaller, ayna gibi metalik görünümlü kristalleri arasında olabilir. Hatta opak metalik görünümlü formlar koyu kırmızı ile, arka aydınlatma altında kenarında biraz saydam olan saydam bir belirti.

Rutil de oluşturabilirler onun alışkanlığı için bilinen iğne benzeri dahil diğer mineraller, özellikle de içindeki s Kuvars uzun ve ince san bir saman gibi kristaller halinde. Bu kapanımlar paralel yoğun için dağınık iğnelerden uzanabilir lif bir ana mineral içinde s. Bu kombinasyon olarak bilinen Rutilated Kuvars ve kolektörler mineral ve taş gibi hem kullanılmaktadır.

Rutil inklüzyonlar da sorumlu asterism veya chatoyancy gibi bazı taşlar, etkileri Yıldız Sapphire . ev sahibi mineral içinde oluşan ince, paralel Rutil lifler bu eşsiz optik etkiler sağlar.

Rutil titanyum dioksit oluşan en yaygın mineraldir. Nadir polimorf ler dahil Brokit ve Anataz aynı zamanda benzersiz ve farklı kristaller oluştururlar, hem de. adı Rutil koyu kırmızı ama parlak kristaller bu mineralin ortak bir renk alışkanlığı atfen, Latin “Rutilus” türetilmiştir.
Rutilated kuvars çeşididir kuvars iğne benzeri vardır (aka. “Sivri”) içine rutil kalıntılar. Bu iğneler, bu renkleri kombinasyonları siyah altın, kırmızı, kahverengi renkli, ya da yapılabilir. Rutilated kuvars ayrıca Venüs Saç Stone, İğne Stone ve flèches d’Amour ( “Aşk dart”) lakabı olmuştur. [1]

Rutil Kuvars Taşı

Rutil Kuvars Taşı

Polished Rutilated Quartz
Cilalı Rutilated Kuvars
Brezilyadan. Uzunluğu 15.3 cm.
Rob Lavinsky, fotoğraf iRocks.com görüntü lic -. altında CC-BY-SA-3.0

Rutil esas olarak titanyum dioksit oluşur ve 6-6.5 (Mohs) sertliğe sahiptir. rutilated kuvars içindeki rutil iğneleri birbirleriyle aynı yönde hizalanmış olabilir veya rastgele yönlerde dağılmış olabilir. Aşağıdaki şekillerde görülebileceği gibi, doğal halde taş taş iğneler çıkıntı sahip olabilir ve bu çok keskin, hem de kırılgan olabilir. Bu taşların yürütenler için bir tehlike oluşturabilir. Ancak, bazı durumlarda rutil kapanımlar tamamen berrak kuvars kaplı olabilir ve yüzey ulaşamayan – böyle ikinci görüntüde taş gibi.

rutilated kuvars parçaları bazen kesilmiş ve taş görsel efekt görüntülemek için daha iyi bir sırayla cilalı – ve takı tasarımları rutilated kuvars cabochons ve diğer şekiller görmek yaygındır.

Rutil ayrıca gibi “yıldız” taşlar içinde asterism olgusuna sorumlu mineraldir yıldız safir ve yıldız yakut . saç benzeri veya olması Ancak, bu durumda rutil iğneleri o kadar ince ince: Mikroskobik, taş altında bakıldığında bu ışığın bir yıldız yansıtmak için neden bir taş içinde farklı yapısal düzlemleri boyunca hizalanmış rutilin saç benzeri iğneler parlak ışık. [2]

Rutilated kuvars ABD (çeşitli devletler), Madagaskar, Austalia, Brezilya ve Avusturya dahil olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinde bulunmaktadır. [1]

Laboratuvarda sentetik rutil kristalleri oluşturmak mümkün – ve ne zaman saf bu şeffaf olabilir. Bunlar taklit elmas olarak kullanıldığı bilinmektedir. [3]

Rutil Kuvars Yüzük

Rutil Kuvars Yüzük

Taşın içinde rutil oluşturan iğnelerden başka minerallerle – sivri dahil diğer türleri kuvars mümkündür. Bunların en iyi bilinen muhtemelen kuvars tourmalinated – ve görünüm olarak, bu rutilated kuvars benzer, ancak iğne siyah (şörl) ya da koyu yeşil olan turmalin . Iğneye benzer ya da saç benzeri inklüzyonlar (mineral her tip) sahiptir kuvars kullanılmıştır diğer adı sagenitic kuvars. Iğneler yapılmış mineraller için diğer olasılıklar arasında, epidot , götit ve hornblend. [4]

Rutilated Kuvars – Tarih

Rutilated kuvars özellikle nadir değildir ve muhtemelen eski çağlardan beri yaklaşık bilinmesine rağmen, ben bulabilirim ifade rutilated kuvars erken söz Cilt 14. Ancak, bu hacim bilgilendirir, New York Bilimler Akademisi 1806 İşlemler geliyor bize o zaman da Sagenite denilen olduğunu. Sagenite onun 1801 Traité de mineralojik ( “Mineraloji on Treatise”) ünlü mineralog René-Just Haüy tarafından daha önce dile getirilmiştir. O rutil bir bölüm ayırıyor ve adı sagenite Mt. mineral gözlemlediği Saussure tarafından verildiğini söylüyor Aziz Gothard (İsviçre). Farklı yönlere taş kateden iğnelerin ağının ortaya çıkmasına referans – Bu isim “net” anlamına gelen Yunanca kelime Sagene, türemiştir.

Bundan önce, mineral rutil olarak sadece sevk edildi anlaşılmaktadır; ve şimdiye kadar bulduk bu sadece önceki söz Achille Delesse en 1761 Etudes Sur Le Metamorphisme Des Roches ( “Rocks Metamorfizma Çalışmaları”) arasındadır. Delasse rutil titanyum oksit mineral olduğunu anladı. [5]

George Frederick Kunz, mineralog ve yazar tanınmış, onun 1890 Gems rutilated kuvars ve Kuzey Amerika Değerli Taşlar a bulmak iyi bir açıklamasını verdi: “eşsiz güzellik Rutilated kuvars, rutil genellikle kahverengi, kırmızı, altın ve siyah, 1888 yılında, kuvars kristalleri, uzunluğu 3 santim. içinde … Kuzey Carolina’da birçok yerde bulunabilir ve rutil ile bir pin kalınlığı dolmuştur, Stony Point bulunmuştur. ”

Rutil Kuvars Yüzük

Rutil Kuvars Yüzük

Kimyasal formül TiO2
kompozisyon Titanyum dioksit, sık sık bazen bazı küçük niyobyum veya tantal ile demir, ile.
değişken Formül (Ti, Fe) O2
Renk Koyu kırmızı metalik gri, kahverengimsi-kırmızı, turuncu-kırmızı, kırmızımsı-siyah,-altın sarısı, sarı saman
Meç Açık kahverengi Beyaz
Sertlik 6-6,5
kristal Sistemi dörtgen şeklinde
3D Kristal Atlas
(Animasyonlu model için tıklayın)
Elongated Prizmatik
Bipyramidal Prizmatik
Yuvarlak Prizmatik Piramidal
Tekrarlanan Diz Şeklinde İkiz
ikiz Sixling
Ikiz Hollow Sixling
ikiz Eightling
Ikiz Piramidal Eightling
Külahlı İkiz Tekrarlanan
Kristal Şekillerinin
ve Agregalar Olarak uzun ve ince, düz prizmatik kristaller, çoğu zaman derin çizgili ve dik kompleks ile sonlandırma s. Ayrıca kısa prizmatik ve kalın güdük kristalleri. Eşleştirme dahil olmak üzere çeşitli formları ile, çok yaygındır sixling , s eightling s (her ikisi de endemik şeklinde rutil ikiz s), diz şeklinde ikiz s ve V-şekilli ikizleri.

Genellikle de kılcal iğneler ve yoğun ağsı formları, iğnemsi narin kar tanesi gibi agrega alışkanlığı, ve yoğun iğne grupların yıldız şeklindeki oluşumlar. İnce sivri kristalleri ve iğneler genellikle, özellikle, diğer mineraller içinde dondurulur Kuvars . Ayrıca olabilir grenli , masif olarak, damar s ve yuvarlak olarak waterworn çakıl.
şeffaflık Opak için saydamdır. İnce kenarları ve arka aydınlatma genellikle şeffaf.
Spesifik yer çekimi 4,2-4,3
parıltı Adamantine , submetallic

SİYAH RUTİL KUVARS YÜZÜK

SİYAH RUTİL KUVARS YÜZÜK

bölünme 2,2; 3,1
Kırık dengesiz
azim Kırılgan
Grup içinde Oksitler ; Basit oksitleri
Çarpıcı özellikler Renk, kristal alışkanlıkları, parıltı ve yüksek özgül ağırlık .
çevre Rutil dahil olmak üzere birçok farklı ortamlarda, gelir plütonik ve müdahaleci magmatik kayalar ve granit s, metamorfik gnays ve şist s, carbonatite s, bölgesel metamorfik şist s ve hidrotermal (dahil yedek mevduat ven s alpin boşlukların ). Ayrıca kırıntılı nehir ve plaj mevduat.
kaya Tipi Magmatik , Metamorfik
Popülerlik (1-4) 2
Prevalans (1-3) 2
Talep (1-3) 1