OTANT�K TA�

KUNZİT TAŞI KOLYE

ÖZEL ÜRÜNLER
KUNZİT TAŞI KOLYE
Fiyatı      :      SATILDI TL
[dpsc_display_product]
Ürünün Özellikleri
 • 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİİLİĞİ
 • AYNI GÜN KARGO
 • EŞİ YOK
 • KDV DAHİL
 • KUNZİT 20 CRT DOĞAL
 • ÖZEL KUTUSUNDA
 • PAKİSTAN

KUNZİT TAŞI KOLYE

Kunzit piroksen mineral ışık-mor mücevher kalitesinde çeşitli soluk pembe Spodumen , bir lityum alüminyum İnosilikat. Kunzit ilk

KUNZİT TAŞ KOLYE

KUNZİT TAŞ KOLYE

Connecticut, ABD keşfedildi ve George Frederick Kunz (1856 – 1932) sonra seçildi, bir Amerikalı mineralog ve Tiffany & Company için başkan yardımcısı ve alıcı eski. Kunz efsanevi New York kuyumcu ve renkli taş uzmanı oldu ve o kapsamlı 1902 yılında taş tanımlamak için ilk oldu.

İlk ABD’de keşfedilmesine rağmen, Kunzit mevcut arz çoğu Afganistan ve Pakistan’da bulunur. Kunzit yakından ilişkilidir Hiddenite , aynı zamanda bir Amerikan mineralog sonra keşfedilen ve seçildi spodumen ailesinin sarı-yeşil üyesi, BİZ Gizli. Kunzit büyük bir boyutta taşlar üretmek için bilinir. Aslında, 20 karat ya da daha fazla tartı kaliteli taşları bulmak için nadir değildir. Kunzit ve tüm spodumen grup ilaç, seramik, cep telefonları ve otomotiv aküleri yapımında kullanılan lityum, önemli sanayi kaynaklarıdır.

Dünyaca ünlü Kunzit
Bir güzel 47 karatlık Kunzit 1996 Başkan Kennedy Jacqueline Kennedy Onassis Estate bir Sotheby müzayedesinde üzerinde 410.000 $ için satılan halka eşi için bir hediye olarak satın ama ona vermek şansım olmadı.
Kunzit lityum, alüminyum ve silikat oluşmaktadır. Kunzit monoklinik kristal sistemi içinde kristalize olur. Bu prizma kristal yapı Kunzit belirlenmesinde yararlı olabilir bir tat pleokroyizma sonuçlanır. Kunzit mükemmel bölünmeye, bu elmas ve topaz hem paylaşan bir özellik sergiler. doğrudan güneş ışığına uzun süre maruz kalma ile Kunzit renk fade; spodumen ailesinin farklı bir özellik. Diğer birçok pembe renkli taşlar farklı olarak, Kunzit genellikle çok büyük boyutlarda bulunur. Onun vitreus parlaklık ve sertlik olmadığı kadar yumuşak hale kuvars benzer pembe safir ve spinel.

OTANTİK TAŞ FARKI İLE 925 AYAR GÜMÜŞ İŞÇİLİK %100 DOĞAL IŞILTILI PAKİSTAN KUNZİT KRİSTALİ 20 KARAT ÜRÜNÜMÜZ TAMAMEN DOĞADAN ÇIKTIĞI OLUŞUM HALİNDE OLUP SEVDİKLERİNİZ İÇİN GÜZEL VE OTANTİK BİR HEDİYE.EŞİ YOK SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR.

Kunzit Kökeni ve taş Kaynakları dön
Kunzit ilk Connecticut, ABD keşfedildi. Ilk önemli ticari mevduat morganite (San Diego, Kaliforniya, Pala bölgesinde 1902 keşfedildi pembe beril ) de keşfedilmiştir. Kunzit en önemli yatakları Minas Gerais, Brezilya, fakat akım kaynağı çoğu Afganistan ve Pakistan olduğunu. Diğer kaynaklar Madagaskar, Myanmar ve ABD yer alıyor. Küçük mücevher kalite yatakları da Kanada, Rusya, Meksika, İsveç ve Batı Avustralya’da bulunmuştur.

Kunzit Alış ve Kunzit Değerini Belirleme Başa Dön
Kunzit Renk
Kunzit genellikle soluk ama bazen parlak ve oldukça şiddetli olabilir. Kunzit renkleri doygun pembe ışık pembe arasında değişir; lavanta ve ışık mor pembe-mor leylak. Rengi manganez izleri borçlu olduğunu. Renk güçlü ışığa uzun süre maruz kalma ile solmaya bilinmektedir. Kunzit o bakıldığında açısına bağlı (genellikle, pembe, açık ve mor) farklı renk yoğunluklarına sonuçlanan güçlü pleokroyik olduğunu. Kristallerin üstleri ve altları derin renk gösterecektir.

Kunzit Taşı

Kunzit Taşı

Kunzit Açıklık ve Cilası
Kunzit mükemmel şeffaflık ile oluşur. En taşları çok temiz olmasına rağmen, bazı taşlar sıklıkla tüpler veya kırıklar gibi ilaveler hizalanmış gösterebiliyor. Göz temiz taşlar en çok arzu edilen olarak kabul edilir, fakat onlar mutlaka diğer taş tipleri olduğu gibi yüksek prim talep yok. cilalı zaman Kunzit camsı parlaklık sergiler.

Kunzit Kesim ve Şekil
Kunzit yaygın bir zümrüt adım kesilmiş yönlü edilir. Ekstra yönleriyle berraklığı geliştirmek beri de sık sık, Portekiz-cut ile bulunur. Kunzit rengini maksimize etmek için kesim yönlendirmek düzgün için lapidaries gerektiren, güçlü pleokroyizma sergiler. Kesme nedeniyle mükemmel bölünme, kıymık kırık ve güçlü pleokroyizma için gerçek bir meydan okuma olabilir. En yaygın şekilleri oval, mermi, minderler ve sekizgenler (zümrüt kesim) yanı sıra, fantezi kalpleri ve trilyonlar bulunmaktadır.

Kunzit Tedavi
Çoğu Kunzit genellikle tedavi veya herhangi bir şekilde gelişmiş değildir. Bununla birlikte, bazı kahverengi ve yeşil-mor taşları renk geliştirmek için yaklaşık 300 ° F (150 ° C) ısıtılabilir. Işınlama rengini tedavisinde kullanılan tedavi başka bir şeklidir, ama bu normal bir ısıtma gibi yaygın değildir.

Kunzit Gemological Özellikleri: Başa Dön
Kimyasal formül: LiAl [Si2O6], lityum alüminyum silikat
Kristal yapı: monoklinik; prizmatik; yassı
Renk: Işık mor-pembe, pembe-mor
Sertlik: Mohs ölçeğine göre 7 6.5 [fraksiyon]
Kırılma indisi: 1,660-1,681
Yoğunluk: 3,15-3,21
ayrılması: Mükemmel
şeffaflık: Şeffaf
Çift Kırılma veya Birefringence: 0,014-0,016
Parlaklık: cam
floresan: Güçlü, sarı-kırmızı, turuncu
Bizim bakınız Taş Sözlük gemology ilgili terimlerin ayrıntılı bilgi için.

Kunzit: İlgili veya benzer Taş: Başa Dön
sarı Spodumen
sarı Spodumen
Kunzit ait spodumen etti daha yaygın ‘de dahil olmak üzere, kıymetli taşın bir kaç farklı çeşitleri üretmek için bilinen, san bir spodumen’ ve yeşil formuna ‘Hiddenite’ . Orada Spodumen yeşil-mavi forma yanı sıra renkli çeşitli bir soluk mavi de, ancak bu tipik olarak kullanılan ya da değerli taşlar olarak yönlü değildir. spodumen renksiz bir şekilde bazen “triphane” olarak adlandırılır.

Kunzit yakından pembe MORGANITE ve ilişkili pembe turmalin aynı zamanda çok popüler olan, pembe takı taşlar . Pembe spinel ve pembe safir bazen Kunzit için yanıltıcı olabilir, ancak Kunzit daha yumuşaktır ve çok daha büyük boyutlarda mevcuttur. En pembe safir ve spinel taşlar ağırlığı 1’den daha az ayar, ancak Kunzit nadiren birkaç karat daha az boyutları görülür.

Kunzit

Kunzit

Milyonlarca yıl önce, bizim Dünya’nın bağırsakları derin, değerli taşlar sayısız varyasyonlar oluşturulmuştur. Biz çoğu aşina olan ve gerçekten biz binlerce yıldır çoğu durumda bu yüzden olmuştur. Oysa her şimdi tekrar bir taş daha önceden bilinmeyen bir varyant ışık geliyor. Bu ‘genç’ taşlar biri onun narin pembe tonlar ile, mücevher çekici bir göz alıcı hale günümüzde daha sık görülen bir mücevher Kunzit olduğunu. Evet, Kunzit sadece biraz daha yüz yıldan beri bilinmektedir ve henüz şimdi ikinci rönesans gibi bir şey geçiyor.

Daha önce de söylediğimiz gibi, Kunzit hala çok genç bir taştır. Sadece Kaliforniya’da rastlanmamıştı bu taş, kapsamlı bir açıklama vermek için ilk kişi oldu – New York kuyumcu ve taş uzmanı George Frederick Kunz (1932 1856) bu 1902 yılına kadar değildi. Yeni keşfedilen taşlar genellikle keşfeden ya da patron ad verilir beri, bu yeni soluk pembe keşif ‘Kunzit’ denirdi.

Her şeyden önce, bu taş itiraz onun netlik ve genellikle mor bir ipucu görüntüler ince narin pembe nüansları yatıyor. Bunlar, hassas ihale tonlar, kadınsı ve baştan çıkarıcı. Ince renk tam avantaj gösterildiğinden emin olmak için, kesici yaptığı çalışmaları sırasında çok hassas ham kristal aynı hizada olmalıdır. Nedeni bir Kunzit bakmak hangi açısına bağlı olarak, menekşe, pembe ya da renksiz görünür olmasıdır. Nitekim Afganistan’daki buluntular bazı kunzites zengin, güçlü menekşe, hafif mor ve gözlem açısına bağlı olarak hafif bir yeşil görüntüler. Taş bilimi, bu fenomen pleokroyizma olarak bilinen anlamı olan çok-colouredness ‘eşittir. Bu özellik, özellikle de Kunzit gelişmiştir. Eğer kadar yakın bir Kunzit bakmak için fırsat varsa, bunun için dikkat edin. Iyi kesilmiş taş, en güzel renk nüans daima yukarıdan görünür olacaktır, maddi özellikleri ile mükemmel bir uyum içinde ham kristal çalışan deneyimli kesiciler. Çoğu kunzites Ancak, oldukça hafif bir renge sahiptir. Güçlü renkli Kunzit nadir ve dolayısıyla buna değerlidir.

Bu taş daha önce bir yüzyıl yaklaşık dörtte keşfedilen yeşil veya sarımsı-yeşil Hiddenite, aynı zamanda ait olduğu spodumen ailesinin en genç üyesidir. Hiddenite da keşfeden adını taşıyan, BİZ Gizli. Taş bilimi ile ilgilenen olanlar birlikte diyopsit, jedeitlerinin ve mineral diğer üç türlü, spodumens piroksen grubunu oluşturan, bilecek, kelime piroksen Yunanca kelime PYR (yangın) ve Xenos (yabancı) türetilmiştir.

Soluk pembe Kunzit California San Diego County Pala İlçesi’nde 1902 yılında keşfedildi. Bugün, onların tipik dikey şeritlerin ile prizma şeklindeki kristaller başta Afganistan, Madagaskar, Brezilya ve ABD’de bulunur. Genellikle kötü yenmiş kristallerin kristaller, ya da fragmanları, birkaç kilogram kadar boyutlarını elde edebilirsiniz.

KUNZİT KRİSTALİ

KUNZİT KRİSTALİ

Spodumen çeşitli olarak, Kunzit zincirli silikatlar sınıfına aittir. Onun ince lila rengi teşekkür manganez dakika izleri vardır. Ancak, renk doğrudan güneş ışığında solmaya olabilir. Bu nedenle, Kunzit takılar güneşlenirken ya da sahilde iken giyilmelidir asla.

Onun sertliği Mohs ölçeğine göre 6.5 ile 7 arasında, oldukça iyidir. Kesiciler üzmek için, ancak, bu taş mükemmel bölünme vardır ve bu nedenle kesmek son derece zordur. Olması onun son şeklini verildikten sonra, bu basit hale gelir söyledi. Ancak-kesim yeniden çok zordur. Kesme Kunzit berraklığı ile tekrar ve tekrar, hatta uzmanlar şaşırtıyor. Yönüyle üzerinde gümüş parlak taş ince mor-pembe güzel bir kontrast oluşturmaktadır.

Ticarette, Kunzit çok güzel kesimler mevcuttur. Bu uygun fiyatlarla nispeten büyük boyutlarda mevcuttur taşlar biridir. Bir satın alma, ancak, bunu ilk renkli ve daha sonra onun değerini belirleyen netlik olduğunu hatırlamak gerekir. Daha yoğun renk, daha değerli Kunzit. Renk mor yöne doğru daha fazla veya daha az güçlü eğiliminde olmalıdır sorusu, kişisel tercihi ve cilt tipine bağlıdır.

Ince, narin pembe Bu taş sadece sevenler için ideal bir değerli taş; aynı zamanda bir şifa taşı olarak popüler. Kunzit özveri ve anlayış için bir kişinin kapasitesini artırmak ve iç barış ve sevinciyle kendi takan üzerinde ihsan söyleniyor. Aynı zamanda zihin etkinleştirmek ve endişe ve kaygı bizi kurtarmak için söz konusu olduğu için ve bu zorlanma veya sınav sinirler muzdarip olanlar için mükemmel bir taştır. Aslında bu olumlu etkilerinden inanan biri olsun ya da olmasın, bir şey kesindir: mor bir ipucu ile ince pembe sakin bir soğukkanlılığını yayar ve baştan koyunda depresyon ve anksiyete ruh halini tutar. Kendiniz deneyin!

Spodumen a, piroksenli mineral oluşan , lityum alüminyum İnosilikat , Li , Al ( Si O 3) 2 ve lityum kaynağıdır. Bu sarımsı, morumsu veya leylak Künzit (aşağıya bakınız), sarımsı-yeşil veya zümrüt yeşili olarak renksiz meydana Hiddenite genellikle büyük boyutta, prizmatik kristaller. Boyutunda 14.3 m (47 ft) tek kristalleri rapor edilmiştir Black Hills of South Dakota , Amerika Birleşik Devletleri . [5] [6]

Normal düşük sıcaklık formu α-spodumen olan monoklinik yüksek sıcaklık β-spodumen içinde kristalize olur ise sistemin dörtgen sistemi. Normal α-spodumen ß-Spodumen 900 ° C üzerindeki sıcaklıklarda dönüştürür. [4] Kristaller tipik ana eksene ağır çizgili paraleldir. Kristal yüzleri genellikle kazınmış ve üçgen işaretleri ile çekirdeksiz edilir.

KUNZİT TAŞI KOLYE

KUNZİT TAŞI KOLYE

Keşif ve olay [ değiştir ]
Spodumen ilk bir oluşum için 1800 yılında açıklanan tip mevkiinde yer Uto , Södermanland , İsveç . Brezilyalı doğabilimci tarafından keşfedildi Jose Bonifacio de Andrada e Silva . Adı türetilmiştir Yunan endüstrisinde kullanılmak üzere rafine malzeme opak, kül-gri görünüm nedeniyle “, kül yanık” anlamına spodumenos (σποδυμενος). [1]

Spodumen lityum-zengin oluşur granit pegmatitlerde ve aplit . İlişkili mineraller şunlardır: kuvars , albit , petalite , eucryptite , Lepidolit ve beryl . [2]

Şeffaf malzeme uzun olarak kullanılmıştır taş güçlü kaydetti çeşitleri Künzit ve Hiddenite ile pleokroyizma . Kaynak mevki dahil Afganistan , Avustralya , Brezilya , Madagaskar , Pakistan , Québec içinde Kanada ve Kuzey Carolina , California bölgesindeki ABD .

Ekonomik önemi [ değiştir ]
Spodumen kullanılmak üzere lityum önemli bir kaynak olan seramik , cep telefonu ve otomotiv piller , tıp , Pyroceram ve eritici olarak. Lityum içinde kaynaştırarak Spodumen çıkarılır asit .

Spodumen yoluyla lityum Dünya üretimi öncelikle bir Greenbushes pegmatit gelen yılda yaklaşık 80.000 metrik ton olduğu Batı Avustralya ve bazı Çinli ve Şili kaynaklar. Içinde Talison mayın Greenbushes, Batı Avustralya 13 milyon ton olarak tahmin rezervi vardır. [7]

Bazı [ kim? ] Spodumen nedeniyle ortaya çıkmasına lityum daha az önemli kaynağı haline olacağını düşünüyorum alkalin Şili, Çin ve tuzlu su gölü kaynaklarından Arjantin üretmek, lityum klorür doğrudan. Lityum klorür dönüştürülür , lityum karbonat ve lityum hidroksit ile reaksiyona sokularak , sodyum karbonat ve kalsiyum hidroksit , sırasıyla. Ancak, pegmatit-tabanlı projeler buharlaşma oranlarına bağlı olarak, 3 yıl 18 ay sürebilir salamuralarda daha üretime, taşınmak için hızlı olmaktan yarar. Bir değirmen inşa edildikten sonra pegmatitlerde beraber, lityum karbonat üretimi gün sadece bir konu alır.

 

spodumen onun daha popüler salamura rakipleri üzerinde sahip olduğu bir diğer önemli avantajı üretebilir lityum karbonat saflığı olduğunu. Pil endüstrisi tarafından kullanılan tüm ürün için notu en az% 99.5 lityum karbonat sahipken, kalan% 0.5 makyaj önemlidir; demir, magnezyum ya da diğer zararlı maddelerin daha yüksek miktarlarda daha az çekici bir ürün için tercih.

Kunzit Taşı

Kunzit Taşı

Taş çeşitleri [ değiştir ]
Hiddenite [ değiştir ]
Hiddenite ilk bildirilen bir soluk zümrüt yeşili taş çeşididir Alexander County, Kuzey Carolina , ABD

Spodumen Bu zümrüt yeşil çeşitlilik sadece zümrüt gibi, krom ile renklidir. Tüm yeşil spodumen açık bir renge sahip olma eğilimindedir ve bu nedenle gerçek Hiddenite olmayan krom ile renkli değil. [ Açıklama ihtiyacı ]

Künzit [ değiştir ]
Künzit renkli lila bir pembe değerli taş , renk eser miktarda minör gelen ile Spodumen çeşitli manganez . taşlar için kullanılan bazı (hepsi değil) Künzit rengini geliştirmek için ısıtılmış edilmiştir. Aynı zamanda sık sık olduğu ışınlanmış rengi geliştirmek için.

Künzit 1902 yılında keşfedildi ve sonra seçildi George Frederick Kunz , Tiffany & Co ‘nin anda baş kuyumcu ve bir not mineralog. Bu bulunmuştur Brezilya , ABD, Kanada , BDT , Meksika , İsveç , Batı Avustralya , Afganistan ve Pakistan .

Kuyumculukta kullanılan Künzit kayda değer bir örneği tarafından giyilen Rus palmet taç ve kolye olan Gloucester Düşesi

KUNZİT TAŞI KOLYE

ÖZEL ÜRÜNLER
KUNZİT TAŞI KOLYE
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİİLİĞİ
 • AYNI GÜN KARGO
 • EŞİ YOK
 • KDV DAHİL
 • KUNZİT 20 CRT DOĞAL
 • ÖZEL KUTUSUNDA
 • PAKİSTAN
[dpsc_display_product]
Ürün Açıklaması Video Tanıtım Yorumlar

KUNZİT TAŞI KOLYE

Kunzit piroksen mineral ışık-mor mücevher kalitesinde çeşitli soluk pembe Spodumen , bir lityum alüminyum İnosilikat. Kunzit ilk

KUNZİT TAŞ KOLYE

KUNZİT TAŞ KOLYE

Connecticut, ABD keşfedildi ve George Frederick Kunz (1856 – 1932) sonra seçildi, bir Amerikalı mineralog ve Tiffany & Company için başkan yardımcısı ve alıcı eski. Kunz efsanevi New York kuyumcu ve renkli taş uzmanı oldu ve o kapsamlı 1902 yılında taş tanımlamak için ilk oldu.

İlk ABD’de keşfedilmesine rağmen, Kunzit mevcut arz çoğu Afganistan ve Pakistan’da bulunur. Kunzit yakından ilişkilidir Hiddenite , aynı zamanda bir Amerikan mineralog sonra keşfedilen ve seçildi spodumen ailesinin sarı-yeşil üyesi, BİZ Gizli. Kunzit büyük bir boyutta taşlar üretmek için bilinir. Aslında, 20 karat ya da daha fazla tartı kaliteli taşları bulmak için nadir değildir. Kunzit ve tüm spodumen grup ilaç, seramik, cep telefonları ve otomotiv aküleri yapımında kullanılan lityum, önemli sanayi kaynaklarıdır.

Dünyaca ünlü Kunzit
Bir güzel 47 karatlık Kunzit 1996 Başkan Kennedy Jacqueline Kennedy Onassis Estate bir Sotheby müzayedesinde üzerinde 410.000 $ için satılan halka eşi için bir hediye olarak satın ama ona vermek şansım olmadı.
Kunzit lityum, alüminyum ve silikat oluşmaktadır. Kunzit monoklinik kristal sistemi içinde kristalize olur. Bu prizma kristal yapı Kunzit belirlenmesinde yararlı olabilir bir tat pleokroyizma sonuçlanır. Kunzit mükemmel bölünmeye, bu elmas ve topaz hem paylaşan bir özellik sergiler. doğrudan güneş ışığına uzun süre maruz kalma ile Kunzit renk fade; spodumen ailesinin farklı bir özellik. Diğer birçok pembe renkli taşlar farklı olarak, Kunzit genellikle çok büyük boyutlarda bulunur. Onun vitreus parlaklık ve sertlik olmadığı kadar yumuşak hale kuvars benzer pembe safir ve spinel.

OTANTİK TAŞ FARKI İLE 925 AYAR GÜMÜŞ İŞÇİLİK %100 DOĞAL IŞILTILI PAKİSTAN KUNZİT KRİSTALİ 20 KARAT ÜRÜNÜMÜZ TAMAMEN DOĞADAN ÇIKTIĞI OLUŞUM HALİNDE OLUP SEVDİKLERİNİZ İÇİN GÜZEL VE OTANTİK BİR HEDİYE.EŞİ YOK SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR.

Kunzit Kökeni ve taş Kaynakları dön
Kunzit ilk Connecticut, ABD keşfedildi. Ilk önemli ticari mevduat morganite (San Diego, Kaliforniya, Pala bölgesinde 1902 keşfedildi pembe beril ) de keşfedilmiştir. Kunzit en önemli yatakları Minas Gerais, Brezilya, fakat akım kaynağı çoğu Afganistan ve Pakistan olduğunu. Diğer kaynaklar Madagaskar, Myanmar ve ABD yer alıyor. Küçük mücevher kalite yatakları da Kanada, Rusya, Meksika, İsveç ve Batı Avustralya’da bulunmuştur.

Kunzit Alış ve Kunzit Değerini Belirleme Başa Dön
Kunzit Renk
Kunzit genellikle soluk ama bazen parlak ve oldukça şiddetli olabilir. Kunzit renkleri doygun pembe ışık pembe arasında değişir; lavanta ve ışık mor pembe-mor leylak. Rengi manganez izleri borçlu olduğunu. Renk güçlü ışığa uzun süre maruz kalma ile solmaya bilinmektedir. Kunzit o bakıldığında açısına bağlı (genellikle, pembe, açık ve mor) farklı renk yoğunluklarına sonuçlanan güçlü pleokroyik olduğunu. Kristallerin üstleri ve altları derin renk gösterecektir.

Kunzit Taşı

Kunzit Taşı

Kunzit Açıklık ve Cilası
Kunzit mükemmel şeffaflık ile oluşur. En taşları çok temiz olmasına rağmen, bazı taşlar sıklıkla tüpler veya kırıklar gibi ilaveler hizalanmış gösterebiliyor. Göz temiz taşlar en çok arzu edilen olarak kabul edilir, fakat onlar mutlaka diğer taş tipleri olduğu gibi yüksek prim talep yok. cilalı zaman Kunzit camsı parlaklık sergiler.

Kunzit Kesim ve Şekil
Kunzit yaygın bir zümrüt adım kesilmiş yönlü edilir. Ekstra yönleriyle berraklığı geliştirmek beri de sık sık, Portekiz-cut ile bulunur. Kunzit rengini maksimize etmek için kesim yönlendirmek düzgün için lapidaries gerektiren, güçlü pleokroyizma sergiler. Kesme nedeniyle mükemmel bölünme, kıymık kırık ve güçlü pleokroyizma için gerçek bir meydan okuma olabilir. En yaygın şekilleri oval, mermi, minderler ve sekizgenler (zümrüt kesim) yanı sıra, fantezi kalpleri ve trilyonlar bulunmaktadır.

Kunzit Tedavi
Çoğu Kunzit genellikle tedavi veya herhangi bir şekilde gelişmiş değildir. Bununla birlikte, bazı kahverengi ve yeşil-mor taşları renk geliştirmek için yaklaşık 300 ° F (150 ° C) ısıtılabilir. Işınlama rengini tedavisinde kullanılan tedavi başka bir şeklidir, ama bu normal bir ısıtma gibi yaygın değildir.

Kunzit Gemological Özellikleri: Başa Dön
Kimyasal formül: LiAl [Si2O6], lityum alüminyum silikat
Kristal yapı: monoklinik; prizmatik; yassı
Renk: Işık mor-pembe, pembe-mor
Sertlik: Mohs ölçeğine göre 7 6.5 [fraksiyon]
Kırılma indisi: 1,660-1,681
Yoğunluk: 3,15-3,21
ayrılması: Mükemmel
şeffaflık: Şeffaf
Çift Kırılma veya Birefringence: 0,014-0,016
Parlaklık: cam
floresan: Güçlü, sarı-kırmızı, turuncu
Bizim bakınız Taş Sözlük gemology ilgili terimlerin ayrıntılı bilgi için.

Kunzit: İlgili veya benzer Taş: Başa Dön
sarı Spodumen
sarı Spodumen
Kunzit ait spodumen etti daha yaygın ‘de dahil olmak üzere, kıymetli taşın bir kaç farklı çeşitleri üretmek için bilinen, san bir spodumen’ ve yeşil formuna ‘Hiddenite’ . Orada Spodumen yeşil-mavi forma yanı sıra renkli çeşitli bir soluk mavi de, ancak bu tipik olarak kullanılan ya da değerli taşlar olarak yönlü değildir. spodumen renksiz bir şekilde bazen “triphane” olarak adlandırılır.

Kunzit yakından pembe MORGANITE ve ilişkili pembe turmalin aynı zamanda çok popüler olan, pembe takı taşlar . Pembe spinel ve pembe safir bazen Kunzit için yanıltıcı olabilir, ancak Kunzit daha yumuşaktır ve çok daha büyük boyutlarda mevcuttur. En pembe safir ve spinel taşlar ağırlığı 1’den daha az ayar, ancak Kunzit nadiren birkaç karat daha az boyutları görülür.

Kunzit

Kunzit

Milyonlarca yıl önce, bizim Dünya’nın bağırsakları derin, değerli taşlar sayısız varyasyonlar oluşturulmuştur. Biz çoğu aşina olan ve gerçekten biz binlerce yıldır çoğu durumda bu yüzden olmuştur. Oysa her şimdi tekrar bir taş daha önceden bilinmeyen bir varyant ışık geliyor. Bu ‘genç’ taşlar biri onun narin pembe tonlar ile, mücevher çekici bir göz alıcı hale günümüzde daha sık görülen bir mücevher Kunzit olduğunu. Evet, Kunzit sadece biraz daha yüz yıldan beri bilinmektedir ve henüz şimdi ikinci rönesans gibi bir şey geçiyor.

Daha önce de söylediğimiz gibi, Kunzit hala çok genç bir taştır. Sadece Kaliforniya’da rastlanmamıştı bu taş, kapsamlı bir açıklama vermek için ilk kişi oldu – New York kuyumcu ve taş uzmanı George Frederick Kunz (1932 1856) bu 1902 yılına kadar değildi. Yeni keşfedilen taşlar genellikle keşfeden ya da patron ad verilir beri, bu yeni soluk pembe keşif ‘Kunzit’ denirdi.

Her şeyden önce, bu taş itiraz onun netlik ve genellikle mor bir ipucu görüntüler ince narin pembe nüansları yatıyor. Bunlar, hassas ihale tonlar, kadınsı ve baştan çıkarıcı. Ince renk tam avantaj gösterildiğinden emin olmak için, kesici yaptığı çalışmaları sırasında çok hassas ham kristal aynı hizada olmalıdır. Nedeni bir Kunzit bakmak hangi açısına bağlı olarak, menekşe, pembe ya da renksiz görünür olmasıdır. Nitekim Afganistan’daki buluntular bazı kunzites zengin, güçlü menekşe, hafif mor ve gözlem açısına bağlı olarak hafif bir yeşil görüntüler. Taş bilimi, bu fenomen pleokroyizma olarak bilinen anlamı olan çok-colouredness ‘eşittir. Bu özellik, özellikle de Kunzit gelişmiştir. Eğer kadar yakın bir Kunzit bakmak için fırsat varsa, bunun için dikkat edin. Iyi kesilmiş taş, en güzel renk nüans daima yukarıdan görünür olacaktır, maddi özellikleri ile mükemmel bir uyum içinde ham kristal çalışan deneyimli kesiciler. Çoğu kunzites Ancak, oldukça hafif bir renge sahiptir. Güçlü renkli Kunzit nadir ve dolayısıyla buna değerlidir.

Bu taş daha önce bir yüzyıl yaklaşık dörtte keşfedilen yeşil veya sarımsı-yeşil Hiddenite, aynı zamanda ait olduğu spodumen ailesinin en genç üyesidir. Hiddenite da keşfeden adını taşıyan, BİZ Gizli. Taş bilimi ile ilgilenen olanlar birlikte diyopsit, jedeitlerinin ve mineral diğer üç türlü, spodumens piroksen grubunu oluşturan, bilecek, kelime piroksen Yunanca kelime PYR (yangın) ve Xenos (yabancı) türetilmiştir.

Soluk pembe Kunzit California San Diego County Pala İlçesi’nde 1902 yılında keşfedildi. Bugün, onların tipik dikey şeritlerin ile prizma şeklindeki kristaller başta Afganistan, Madagaskar, Brezilya ve ABD’de bulunur. Genellikle kötü yenmiş kristallerin kristaller, ya da fragmanları, birkaç kilogram kadar boyutlarını elde edebilirsiniz.

KUNZİT KRİSTALİ

KUNZİT KRİSTALİ

Spodumen çeşitli olarak, Kunzit zincirli silikatlar sınıfına aittir. Onun ince lila rengi teşekkür manganez dakika izleri vardır. Ancak, renk doğrudan güneş ışığında solmaya olabilir. Bu nedenle, Kunzit takılar güneşlenirken ya da sahilde iken giyilmelidir asla.

Onun sertliği Mohs ölçeğine göre 6.5 ile 7 arasında, oldukça iyidir. Kesiciler üzmek için, ancak, bu taş mükemmel bölünme vardır ve bu nedenle kesmek son derece zordur. Olması onun son şeklini verildikten sonra, bu basit hale gelir söyledi. Ancak-kesim yeniden çok zordur. Kesme Kunzit berraklığı ile tekrar ve tekrar, hatta uzmanlar şaşırtıyor. Yönüyle üzerinde gümüş parlak taş ince mor-pembe güzel bir kontrast oluşturmaktadır.

Ticarette, Kunzit çok güzel kesimler mevcuttur. Bu uygun fiyatlarla nispeten büyük boyutlarda mevcuttur taşlar biridir. Bir satın alma, ancak, bunu ilk renkli ve daha sonra onun değerini belirleyen netlik olduğunu hatırlamak gerekir. Daha yoğun renk, daha değerli Kunzit. Renk mor yöne doğru daha fazla veya daha az güçlü eğiliminde olmalıdır sorusu, kişisel tercihi ve cilt tipine bağlıdır.

Ince, narin pembe Bu taş sadece sevenler için ideal bir değerli taş; aynı zamanda bir şifa taşı olarak popüler. Kunzit özveri ve anlayış için bir kişinin kapasitesini artırmak ve iç barış ve sevinciyle kendi takan üzerinde ihsan söyleniyor. Aynı zamanda zihin etkinleştirmek ve endişe ve kaygı bizi kurtarmak için söz konusu olduğu için ve bu zorlanma veya sınav sinirler muzdarip olanlar için mükemmel bir taştır. Aslında bu olumlu etkilerinden inanan biri olsun ya da olmasın, bir şey kesindir: mor bir ipucu ile ince pembe sakin bir soğukkanlılığını yayar ve baştan koyunda depresyon ve anksiyete ruh halini tutar. Kendiniz deneyin!

Spodumen a, piroksenli mineral oluşan , lityum alüminyum İnosilikat , Li , Al ( Si O 3) 2 ve lityum kaynağıdır. Bu sarımsı, morumsu veya leylak Künzit (aşağıya bakınız), sarımsı-yeşil veya zümrüt yeşili olarak renksiz meydana Hiddenite genellikle büyük boyutta, prizmatik kristaller. Boyutunda 14.3 m (47 ft) tek kristalleri rapor edilmiştir Black Hills of South Dakota , Amerika Birleşik Devletleri . [5] [6]

Normal düşük sıcaklık formu α-spodumen olan monoklinik yüksek sıcaklık β-spodumen içinde kristalize olur ise sistemin dörtgen sistemi. Normal α-spodumen ß-Spodumen 900 ° C üzerindeki sıcaklıklarda dönüştürür. [4] Kristaller tipik ana eksene ağır çizgili paraleldir. Kristal yüzleri genellikle kazınmış ve üçgen işaretleri ile çekirdeksiz edilir.

KUNZİT TAŞI KOLYE

KUNZİT TAŞI KOLYE

Keşif ve olay [ değiştir ]
Spodumen ilk bir oluşum için 1800 yılında açıklanan tip mevkiinde yer Uto , Södermanland , İsveç . Brezilyalı doğabilimci tarafından keşfedildi Jose Bonifacio de Andrada e Silva . Adı türetilmiştir Yunan endüstrisinde kullanılmak üzere rafine malzeme opak, kül-gri görünüm nedeniyle “, kül yanık” anlamına spodumenos (σποδυμενος). [1]

Spodumen lityum-zengin oluşur granit pegmatitlerde ve aplit . İlişkili mineraller şunlardır: kuvars , albit , petalite , eucryptite , Lepidolit ve beryl . [2]

Şeffaf malzeme uzun olarak kullanılmıştır taş güçlü kaydetti çeşitleri Künzit ve Hiddenite ile pleokroyizma . Kaynak mevki dahil Afganistan , Avustralya , Brezilya , Madagaskar , Pakistan , Québec içinde Kanada ve Kuzey Carolina , California bölgesindeki ABD .

Ekonomik önemi [ değiştir ]
Spodumen kullanılmak üzere lityum önemli bir kaynak olan seramik , cep telefonu ve otomotiv piller , tıp , Pyroceram ve eritici olarak. Lityum içinde kaynaştırarak Spodumen çıkarılır asit .

Spodumen yoluyla lityum Dünya üretimi öncelikle bir Greenbushes pegmatit gelen yılda yaklaşık 80.000 metrik ton olduğu Batı Avustralya ve bazı Çinli ve Şili kaynaklar. Içinde Talison mayın Greenbushes, Batı Avustralya 13 milyon ton olarak tahmin rezervi vardır. [7]

Bazı [ kim? ] Spodumen nedeniyle ortaya çıkmasına lityum daha az önemli kaynağı haline olacağını düşünüyorum alkalin Şili, Çin ve tuzlu su gölü kaynaklarından Arjantin üretmek, lityum klorür doğrudan. Lityum klorür dönüştürülür , lityum karbonat ve lityum hidroksit ile reaksiyona sokularak , sodyum karbonat ve kalsiyum hidroksit , sırasıyla. Ancak, pegmatit-tabanlı projeler buharlaşma oranlarına bağlı olarak, 3 yıl 18 ay sürebilir salamuralarda daha üretime, taşınmak için hızlı olmaktan yarar. Bir değirmen inşa edildikten sonra pegmatitlerde beraber, lityum karbonat üretimi gün sadece bir konu alır.

 

spodumen onun daha popüler salamura rakipleri üzerinde sahip olduğu bir diğer önemli avantajı üretebilir lityum karbonat saflığı olduğunu. Pil endüstrisi tarafından kullanılan tüm ürün için notu en az% 99.5 lityum karbonat sahipken, kalan% 0.5 makyaj önemlidir; demir, magnezyum ya da diğer zararlı maddelerin daha yüksek miktarlarda daha az çekici bir ürün için tercih.

Kunzit Taşı

Kunzit Taşı

Taş çeşitleri [ değiştir ]
Hiddenite [ değiştir ]
Hiddenite ilk bildirilen bir soluk zümrüt yeşili taş çeşididir Alexander County, Kuzey Carolina , ABD

Spodumen Bu zümrüt yeşil çeşitlilik sadece zümrüt gibi, krom ile renklidir. Tüm yeşil spodumen açık bir renge sahip olma eğilimindedir ve bu nedenle gerçek Hiddenite olmayan krom ile renkli değil. [ Açıklama ihtiyacı ]

Künzit [ değiştir ]
Künzit renkli lila bir pembe değerli taş , renk eser miktarda minör gelen ile Spodumen çeşitli manganez . taşlar için kullanılan bazı (hepsi değil) Künzit rengini geliştirmek için ısıtılmış edilmiştir. Aynı zamanda sık sık olduğu ışınlanmış rengi geliştirmek için.

Künzit 1902 yılında keşfedildi ve sonra seçildi George Frederick Kunz , Tiffany & Co ‘nin anda baş kuyumcu ve bir not mineralog. Bu bulunmuştur Brezilya , ABD, Kanada , BDT , Meksika , İsveç , Batı Avustralya , Afganistan ve Pakistan .

Kuyumculukta kullanılan Künzit kayda değer bir örneği tarafından giyilen Rus palmet taç ve kolye olan Gloucester Düşesi