OTANT�K TA�

YEŞİL GARNET (HASSONİT) TAŞI YÜZÜK

OTANTİK YÜZÜKLER
YEŞİL GARNET YÜZÜK
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 5 CRT VVS KALİTE HASSONİT
 • 9 GR
 • 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ
 • AYNI GÜN KARGO
 • EŞİ YOK
 • HİNDİSTAN
 • KDV DAHİL
 • ÖZEL KUTUSUNDA

YEŞİL GARNET (HASSONİT) TAŞI YÜZÜK

Hassonit bir mücevher kalitesi çeşittir Grosülarit (grossular) granat, kalsiyum-alüminyum silikat üyesi lal türlerinin. Grosülarit çoğu

YEŞİL GARNET HASSONT YÜZÜK

YEŞİL GARNET HASSONT YÜZÜK

çeşitleri yeşil iken bunun yanı sıra diğer renkler oluşabilir rağmen hessonite, karakteristik bal sarı-kahverengi-kırmızı ‘tarçın’ renk tanınır. Bu “olarak adlandırılır tarçın taş ‘veya farklı bir renge referansla’ Kaneel taşı. ‘ Grossular granatların Diğer tür daha yaygın yeşil Grosülarit dahil krom zengini Tsavorite, nadir hydrogrossular granat ve nadir löko granat (renksiz).

Hassonitson derece önemli bir taş Vedik astroloji ve diğer granatlar gibi, o da biri olarak takılabilir geleneksel birthstones ayı için Ocak. Uzun yıllar boyunca, olduğu düşünülen taşlar zirkon Hassonitolduğu tespit edildi. Hassonitbir yoğunluğa ve granatın çoğu diğer formları daha düşük sertliğe sahip olması referans – isim, ‘hessonite’, ‘alt’ anlamına Yunanca kelime ‘Hesson’ elde edildi.
Hassonitkendine özgü renk ve manganez bulunmasıyla diğer granat türlerinden kolayca ayırt edilebilir. Hassonitgarnet diğer lal türlerine kıyasla daha düşük bir özgül ağırlığa sahiptir. Büyütme altında, Hassonitgenellikle belirlemenize yardımcı ve diğer benzer renkli taşlar gelen Hassonitayırt edebilirsiniz az şeffaflık dalgalı ve çarpılmış alanları, sergiler. Diğer Granatların gibi, Hassonitayrı bir kübik kristal yapıya sahiptir. On iki yüzlü zar gibi görünen eşkenar dodecahedral yüzler, granat taşlar bir işaretidir. Diğer ayırt edici yönleri Hassonitgranat neredeyse kusursuz hale getirmek için renk, sertlik ve son derece yüksek kırılma endeksi ile birleştirmek bölünme veya pleokroyizma eksikliği (granat tek başına kırılma olduğu), sayılabilir.

OTANTİK TAŞ FARKI İLE 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ 1.KALİTE HAS TAŞ KABOŞON 5CRT VVS YEŞİL GARNET (HASSONİT) TAŞI YÜZÜK ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR….

HassonitGarnet Kökeni ve Kaynaklar dön
Hassoniten tanınmış mevduat Sri Lanka kaynaklı vardır, ama aynı zamanda Brezilya, Hindistan, Kanada (Quebec), Madagaskar, Myanmar (Burma), Tanzanya ve ABD (Kaliforniya) dahil olmak üzere çeşitli diğer bölgelerden çıkarılmaktadır.
Hassonitrenkler koyu sarı veya altın turuncu tarçın kahverengi arasında değişebilir. Rengi manganez izleri borçlu olduğunu. Hassonitgenellikle küçük bal rengi kapanım içerir. Bu kalıntılar genellikle taş değerini düşürmez yok. En çok arzu edilen rengi parlak altın portakal; hafif taşlar daha parlak gösterir.

Hassonit Taşı Yüzük

Hassonit Taşı Yüzük

HassonitGarnet Açıklık ve Cilası
Gem kalite Hassonitsaydam şeffaf olduğunu, ancak düşük dereceli malzemeler opak bulunmaktadır. Hassonittipik olarak yoğun bir şekilde dahil edilir. En yaygın kirlilikler bal renkli inklüzyonlar vardır. Hassonitile kapanım normalde taş değerini düşürmez yok. Cilalı zaman Hassonitcamsı (cam gibi) parlaklığa sahiptir.

HassonitGarnet Kesim ve Şekil
Hassonitgranat tipik rengini geliştirmek için yönlü olduğunu. Düzgün kesilmiş, renk çok koyu görünür ve taş değerini azaltabilirsiniz. Oval ve yastık şeklinde taşlar yuvarlak, armut ve zümrüt (sekizgen) şekilli taşlar, ardından en yaygın olanlarıdır.

 

HassonitGarnet Gemological Özellikleri: Başa Dön
Kimyasal formül: Ca3Al2 (SiO4) 3 Kalsiyum alüminyum silikat
Kristal yapı: (Cubic) eşkenar dodecahedron
Renk: Kahverengi-kırmızı
Sertlik: Mohs ölçeğine göre 7.5 6.5
Kırılma indisi: 1,734-1,759
Yoğunluk: 3,57-3,73
Ayrılması: Belirsiz
Şeffaflık: Opak Şeffaf
Çift Kırılma Normalde hiçbiri
Parlaklık: Vitreus
Floresan: Çoğunlukla hiçbiri
Bizim bakınız Taş Sözlüğü gemology ilgili terimlerin ayrıntılı bilgi için.

HassonitGarnet: İlgili veya benzer Değerli Taş: Başa Dön
Grossular Garnet
Grosülarit
HassonitGrosülarit ya da ortak yeşil Grosülarit içeren grossular granat bir çeşittir; yakın-renksiz löko garnet renksiz; nadir yeşil yoğun opak hydrogrossular lâl; ve değerli krom, vanadyum tsavorite. Taşlar granat grubu taş sektöründe en önemlilerinden biridir. Ilave Grosülarit In, granat ailesi de pirop, almandin, spessartite, Uvarovit ve andradit içerir. Granat, granat sadece altı ayrı mineral türü olmasına rağmen yaygın sayısız melez çeşitleri oluşturarak, birden fazla mineral oluşturur. Çok nadiren saf halde bulunan herhangi bir granat.

Esas olarak, çünkü renkleri ve granat oluşabilir hangi yerlesim çok çeşitli, granat taşları kolayca yanlış olabilir diğer değerli taşlar ve mineraller vardır. En sık karıştı malzemelerden bazıları spinel, Krizoberil, alexandrite, turmalin ve safir bulunmaktadır.

En Popüler Garnet Çeşitleri:
Tsavorite granat, yıldız granat, pirop granat, almandin granat, rhodolite granat, grossular (Grosülarit) granat, spessartite granat, Demantoid granat ve malaya (malaia) granat en popüler granat çeşitleri arasında yer almaktadır.

YEŞİL GARNET YÜZÜK

YEŞİL GARNET YÜZÜK

Lesser Bilinen Garnet Çeşitleri:
Hydrogrossular granat, andradit granat, leuco granat, melanit granat, topazolite granat, uvarovit granat, Mali granat, renk değişimi granat ve umbalite granat az bilinen granat çeşitleri arasında yer almaktadır.

Grossular bir kalsiyum – Alüminyum mineral türleri garnet taş grubunda, formül Ca 3 Al 2 (SiO 4) 3, [1], kalsiyum kısmında demir ile ikame edilebilir ancak, demir ve ferrik demir tarafından alüminyum. Adı grossular türetilen bitkisel ismini bektaşi üzümü bulunan bu bileşimin yeşil garnet istinaden, grossularia Sibirya. Diğer tonları dahil tarçın kahverengi (tarçın taş çeşitliliği), kırmızı ve sarı.

Grossular Grosülarit kez bir kaya tipi olan, Grosülarit denilen olmamalıdır. [3]

Içindekiler [hide]
1 Hessonite
2 Mevduat
3 Ayrıca bakınız
4 Kaynaklar
5 Dış bağlantılar
Hassonit[değiştir]

Yönlü hessonite

Hassonitçizgili kristaller, grossular türlerin çeşitli
Hassonitveya Tarçın Taş, genel olan grossular daha sık görülenidir formül 3 O 12 Ca 3 Al 2 Si:. Adı gelen Yunan alt anlam Hesson; alt sertliği ve diğer birçok granat tür çeşitleri daha düşük yoğunluğa bir ima. [1]

Bu karakteristik kırmızı rengi çok olduğu gibi, turuncu veya sarı yöneldikleri sahip zirkon. Sir tarafından, yıllar önce gösterilen Arthur Herbert Kilisesi, birçok ki taşlar, özellikle oyulmuş taşlar (genellikle zirkon olarak kabul), Hassonitaslında idi. Fark kolaylıkla tespit edilir özgül ağırlık, zirkon bu konuda 4,6 iken hessonite, 3.69 ile 3.64 olmanın söyledi. Hassonitiçinde benzer bir sertliğe sahiptir kuvars (yaklaşık 7 olmanın Mohs en granat türlerinin sertliği 7.5 yakın iken, ölçek).

 

Hassonitgelen başlıca gelir Sri Lanka ve Hindistan [4] o genellikle bulunduğunda plaser doğal matris içinde onun oluşumu bilinmeyen olmasa, mevduat. Ayrıca bulunan Brezilya’da ve California.

Mevduat [değiştir]
Içinde grossular bulunan iletişim başkalaşıma kireçtaşları ile vezüvyanit, diyopsit, vollastonit ve wernerite.

YEŞİL HASSONİT TAŞI

YEŞİL HASSONİT TAŞI

Taş granatın çeşitli ince yeşil Grossular granat sonra bir çok aranan Kenya ve Tanzanya denilen tsavorite. Bu granat 1960 yılında keşfedildi Tsavo mücevher adını aldığı Kenya bölgesinde.

Viluite bir tanınan mineral türü değil, grossular çeşitli adıdır. [5] Bu kristal kirliliklerin getirdiği genellikle zeytin yeşili, bazen kahverengimsi veya kırmızımsı olsa vardır. Viluite ile ilişkili ve görünüm olarak benzer bulundu edilir vesuviyanit ve viluite uzun eşanlamlı olarak kullanılır olmuştur olarak terminolojide bir karışıklık olduğu wiluite, bir sorosilicate vezüvyanit grup. Terminoloji Bu karışıklık geri Tarihleri ​​James Dwight Dana. [6] Bu gelen Vilyuy nehir alanının Sibirya.

Grossular aynı zamanda birçok diğer isimler ve bazı bilinen misnomers; [7] – Nar kaba granüller, colophonite [8] ernite üzümü-granat – açık yeşil renkli ve saydam [9] olyntholite / olytholite, romanzovite ve tellemarkite. Misnomers dahil [2] Güney Afrikalı yeşim, granat yeşim, yeşim Transvaal ve Afrika yeşim.

Kelime granat 14. yüzyıl gelen Orta İngilizce ‘koyu kırmızı’ anlamına kelime Gernet. Bu türetilmiş Latin Granum (‘tohum, tohum’) için, granatus. Bu muhtemelen mela granatum hatta pomum granatum (‘için bir referans nar’, [2], bir meyve bol ve canlı kırmızı tohum kapaklarını (içeren bitki Punica granatum) TANELERİ şekil, boyut olarak benzer), ve renk için Bazı granat kristalleri. [3]

Fiziksel özellikler [değiştir]
Özellikler [değiştir]
Garnet türleri en sık kırmızımsı tonları ile, sarı kırmızı, turuncu, yeşil, mor, kahverengi, mavi, siyah, pembe, ve renksiz olmak üzere birçok renkte bulunurlar.
Sergileyebilir koyu kırmızı renk garnet gösteren bir örnek.
Granat türlerin ışık geçirgenliği özelliği aşındırıcılar gibi endüstriyel amaçlar için kullanılan opak çeşitlere taş kalitesinde şeffaf örneklerden uzanabilir. Mineral en parıltı olarak kategorize edilir camsı (cam gibi) ya da reçineli (sarı-benzeri).

Kristal yapısı [değiştir]

Granat kristal yapısı modeli
Granatlar olan ada silikatlar genel formül X-Y 3 2 (sahip Si O 4) 3. X sitesi, genellikle iki değerli katyonlar (tarafından işgal edilir Ca, Mg, Fe, Mn) 2+ ve Y üç değerlikli katyonlar (site, Al, Fe, Cr, bir de) 3+ oktahedral / tetrahedral işgal ile çerçeve [SiO 4] 4- tetrahedra. [4] Garnets en sık bulunan dodecahedral kristal alışkanlığı, aynı zamanda yaygın olarak trapezohedron alışkanlığı bulunmuştur. (Not: Burada kullanılan en mineral metinlerinde adı şekle belirtir kelime “trapezohedron” Deltoidal icositetrahedron bir katı geometride). Onlar kristalize kübik sistemi, hepsi birbirine eşit uzunlukta ve dik olan üç ekseni olan . Garnets görünmüyor bölünme, böylece stres altında kırılan zaman, keskin düzensiz adet (oluşturulmaktadır conchoidal).

GARNET TAŞI YÜZÜK

GARNET TAŞI YÜZÜK

Sertlik [değiştir]
Granat kimyasal bileşimi değişir, çünkü bazı türlerde atom bağları diğerlerine göre daha güçlüdür. Bunun bir sonucu olarak bu mineral grubu üzerindeki sertlik aralığı gösterir Mohs yaklaşık 6.5 ila 7.5 arasında. Gibi sert türler almandin genellikle aşındırıcı amaçlar için kullanılır.

Granat serisi tanımlanmasında kullanılan Manyetik [değiştir]
Taş tanımlama amacıyla, güçlü bir pick-up tepki Neodimyum mıknatıs yaygın takı ticarette kullanılan tüm diğer doğal taşlar şeffaf gelen granat ayırır. Manyetik duyarlılık kırılma endeksi ile birlikte ölçümleri granat tür ve çeşitleri ayırt ve belirlemek için kullanılabilir bağımsız bir taş olan uç komponent türlerinin yüzdeleri açısından granatların terkip. [5]

Garnet grubu sonlu üyeyi türleri [değiştir]
Y sitesinde alüminyum [- Pyralspite lal değiştir]
Almandine: Fe 3 Al 2 (SiO 4) 3
Pirop: Mg 3: Al 2 (SiO 4) 3
Spesartit: Mn 3 Al 2 (SiO 4) 3
Almandine [değiştir]

Metamorfıtleri bölgesindeki Almandine
Bazen yanlış almandite denilen Almandine, (aslında hemen hemen herhangi bir kırmızı taş bu isimle biliniyordu ama) kan çıbanı olarak bilinen modern bir mücevher olduğunu. Dönem “kan çıbanı” türetilmiştir Latince “canlı kömür” anlamına veya kömür yakma. Adı Almandine bir yolsuzluk Alabanda, bir bölge Anadolu’dan, bu taşlar eski zamanlarda kesildi. Kimyasal, almandine formül Fe 3 Al 2 (SiO 4) 3 demir-alüminyum granat olduğu; Koyu kırmızı şeffaf taşlar genellikle kıymetli granat denir ve (gem granatların en yaygın olan) taşlar olarak kullanılır. Almandine meydana metamorfik kayalar gibi mika şistler gibi mineraller ile ilişkili, stavrolit, disten, andaluzit, ve diğerleri. Almandine Oriental granat, almandine yakut ve kan çıbanı takma sahiptir.

Pirop [değiştir]
Pirop (yani Yunanca pyrōpós ​​gelen “Yangın gözlü”) renk ve kimyasal bir alüminyum de kırmızı silikat, magnezyum, kalsiyum ve demir demir kısmen değiştirilebilir ama formül Mg 3 Al 2 (SiO 4) 3. Pirop rengi siyaha koyu kırmızı arasında değişir. Pirop ve spesartit taşlar Sloan diamondiferous ele geçirildi kimberlitten içinde Colorado Bishop Konglomera gelen ve bir de, Tersiyer yaş lamprofir Cedar Dağı Wyoming. [6]

Dan pirop çeşitli Macon County, Kuzey Carolina mor-kırmızı bir gölge ve rhodolite adlandırılan, Yunan için “gül” olmuştur. Iki parçadan oranı bir kısım almandinin için pirop kimyasal bileşimde bu pirop ve almandinin esasen bir eşbiçimli bir karışım olarak kabul edilebilir. Pirop bazıları ticari adları vardır misnomers Cape yakut, Arizona yakut, California yakut, Rocky Mountain yakut ve gelen bohem granat, Çek Cumhuriyeti. Başka bir ilginç buluntu Madagaskar, bir pirop-spesartit karışımı mavi renk değiştiren lal olduğunu. Bunların rengi mavi granatların bastırılmış gün ışığı mavi ama bazen görülen grimsi mavi ve yeşilimsi mavi anımsatan safir gibi değil spinel. Ancak, beyaz LED ışık, renk iyi peygamberçiçeği mavi eşittir safir, veya D blok Tanzanite; Bu yayılan ışığın sarı bileşeni absorbe mavi Garnet yeteneği nedeniyle. [kaynak belirtilmeli]

YEŞİL GARNET YÜZÜK

YEŞİL GARNET YÜZÜK

Pirop yüksek basınçlı kayalar için bir gösterge mineraldir. Gelen granatlar Manto türevi kayalar, peridotitler ve eklojitlerin yaygın bir pirop çeşitli içerir.

Spesartit [değiştir]

Spesartit (kırmızımsı mineral)
Spesartit veya spessartite manganez, alüminyum granat, Mn 3 Al 2 (SiO 4) 3. Adını türetilmiştir Spessart içinde Bavyera. Bu en sık ortaya çıkar granit pegmatit ve müttefik kaya türleri ve bazı düşük dereceli metamorfik içinde fillitler. Bir arasında spesartit turuncu -Sarı Madagaskar bulunur. Mor-kırmızı spessartines bulunan riyolitlerle içinde Colorado ve Maine.

Pirop-spesartit (mavi granat veya renk değişikliği granat) [değiştir]
Mavi pirop-spesartit garnet Bekily, 1990’ların sonunda keşfedildi Madagaskar. Bu tür aynı zamanda parçaları bulunmuştur Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Kenya, Tanzanya ve Türkiye. Bu bağlı olarak mor mavi-yeşil renk değiştirir renk sıcaklığı nispeten yüksek miktarlarda bir sonucu olarak, görüntüleme ışık vanadyum (yaklaşık 1 ağ.% 2 V O 3). [7]

Renk değiştiren granatların Diğer çeşitleri mevcuttur. Gün ışığı olarak tonlarında kendi renk aralıkları, yeşil, bej, kahverengi, gri ve mavi, ancak akkor ışık, bir kırmızımsı veya morumsu / pembe renk görünür.

 

YEŞİL GARNET (HASSONİT) TAŞI YÜZÜK

OTANTİK YÜZÜKLER
YEŞİL GARNET YÜZÜK
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 5 CRT VVS KALİTE HASSONİT
 • 9 GR
 • 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ
 • AYNI GÜN KARGO
 • EŞİ YOK
 • HİNDİSTAN
 • KDV DAHİL
 • ÖZEL KUTUSUNDA
Ürün Açıklaması Video Tanıtım Yorumlar

YEŞİL GARNET (HASSONİT) TAŞI YÜZÜK

Hassonit bir mücevher kalitesi çeşittir Grosülarit (grossular) granat, kalsiyum-alüminyum silikat üyesi lal türlerinin. Grosülarit çoğu

YEŞİL GARNET HASSONT YÜZÜK

YEŞİL GARNET HASSONT YÜZÜK

çeşitleri yeşil iken bunun yanı sıra diğer renkler oluşabilir rağmen hessonite, karakteristik bal sarı-kahverengi-kırmızı ‘tarçın’ renk tanınır. Bu “olarak adlandırılır tarçın taş ‘veya farklı bir renge referansla’ Kaneel taşı. ‘ Grossular granatların Diğer tür daha yaygın yeşil Grosülarit dahil krom zengini Tsavorite, nadir hydrogrossular granat ve nadir löko granat (renksiz).

Hassonitson derece önemli bir taş Vedik astroloji ve diğer granatlar gibi, o da biri olarak takılabilir geleneksel birthstones ayı için Ocak. Uzun yıllar boyunca, olduğu düşünülen taşlar zirkon Hassonitolduğu tespit edildi. Hassonitbir yoğunluğa ve granatın çoğu diğer formları daha düşük sertliğe sahip olması referans – isim, ‘hessonite’, ‘alt’ anlamına Yunanca kelime ‘Hesson’ elde edildi.
Hassonitkendine özgü renk ve manganez bulunmasıyla diğer granat türlerinden kolayca ayırt edilebilir. Hassonitgarnet diğer lal türlerine kıyasla daha düşük bir özgül ağırlığa sahiptir. Büyütme altında, Hassonitgenellikle belirlemenize yardımcı ve diğer benzer renkli taşlar gelen Hassonitayırt edebilirsiniz az şeffaflık dalgalı ve çarpılmış alanları, sergiler. Diğer Granatların gibi, Hassonitayrı bir kübik kristal yapıya sahiptir. On iki yüzlü zar gibi görünen eşkenar dodecahedral yüzler, granat taşlar bir işaretidir. Diğer ayırt edici yönleri Hassonitgranat neredeyse kusursuz hale getirmek için renk, sertlik ve son derece yüksek kırılma endeksi ile birleştirmek bölünme veya pleokroyizma eksikliği (granat tek başına kırılma olduğu), sayılabilir.

OTANTİK TAŞ FARKI İLE 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ 1.KALİTE HAS TAŞ KABOŞON 5CRT VVS YEŞİL GARNET (HASSONİT) TAŞI YÜZÜK ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR….

HassonitGarnet Kökeni ve Kaynaklar dön
Hassoniten tanınmış mevduat Sri Lanka kaynaklı vardır, ama aynı zamanda Brezilya, Hindistan, Kanada (Quebec), Madagaskar, Myanmar (Burma), Tanzanya ve ABD (Kaliforniya) dahil olmak üzere çeşitli diğer bölgelerden çıkarılmaktadır.
Hassonitrenkler koyu sarı veya altın turuncu tarçın kahverengi arasında değişebilir. Rengi manganez izleri borçlu olduğunu. Hassonitgenellikle küçük bal rengi kapanım içerir. Bu kalıntılar genellikle taş değerini düşürmez yok. En çok arzu edilen rengi parlak altın portakal; hafif taşlar daha parlak gösterir.

Hassonit Taşı Yüzük

Hassonit Taşı Yüzük

HassonitGarnet Açıklık ve Cilası
Gem kalite Hassonitsaydam şeffaf olduğunu, ancak düşük dereceli malzemeler opak bulunmaktadır. Hassonittipik olarak yoğun bir şekilde dahil edilir. En yaygın kirlilikler bal renkli inklüzyonlar vardır. Hassonitile kapanım normalde taş değerini düşürmez yok. Cilalı zaman Hassonitcamsı (cam gibi) parlaklığa sahiptir.

HassonitGarnet Kesim ve Şekil
Hassonitgranat tipik rengini geliştirmek için yönlü olduğunu. Düzgün kesilmiş, renk çok koyu görünür ve taş değerini azaltabilirsiniz. Oval ve yastık şeklinde taşlar yuvarlak, armut ve zümrüt (sekizgen) şekilli taşlar, ardından en yaygın olanlarıdır.

 

HassonitGarnet Gemological Özellikleri: Başa Dön
Kimyasal formül: Ca3Al2 (SiO4) 3 Kalsiyum alüminyum silikat
Kristal yapı: (Cubic) eşkenar dodecahedron
Renk: Kahverengi-kırmızı
Sertlik: Mohs ölçeğine göre 7.5 6.5
Kırılma indisi: 1,734-1,759
Yoğunluk: 3,57-3,73
Ayrılması: Belirsiz
Şeffaflık: Opak Şeffaf
Çift Kırılma Normalde hiçbiri
Parlaklık: Vitreus
Floresan: Çoğunlukla hiçbiri
Bizim bakınız Taş Sözlüğü gemology ilgili terimlerin ayrıntılı bilgi için.

HassonitGarnet: İlgili veya benzer Değerli Taş: Başa Dön
Grossular Garnet
Grosülarit
HassonitGrosülarit ya da ortak yeşil Grosülarit içeren grossular granat bir çeşittir; yakın-renksiz löko garnet renksiz; nadir yeşil yoğun opak hydrogrossular lâl; ve değerli krom, vanadyum tsavorite. Taşlar granat grubu taş sektöründe en önemlilerinden biridir. Ilave Grosülarit In, granat ailesi de pirop, almandin, spessartite, Uvarovit ve andradit içerir. Granat, granat sadece altı ayrı mineral türü olmasına rağmen yaygın sayısız melez çeşitleri oluşturarak, birden fazla mineral oluşturur. Çok nadiren saf halde bulunan herhangi bir granat.

Esas olarak, çünkü renkleri ve granat oluşabilir hangi yerlesim çok çeşitli, granat taşları kolayca yanlış olabilir diğer değerli taşlar ve mineraller vardır. En sık karıştı malzemelerden bazıları spinel, Krizoberil, alexandrite, turmalin ve safir bulunmaktadır.

En Popüler Garnet Çeşitleri:
Tsavorite granat, yıldız granat, pirop granat, almandin granat, rhodolite granat, grossular (Grosülarit) granat, spessartite granat, Demantoid granat ve malaya (malaia) granat en popüler granat çeşitleri arasında yer almaktadır.

YEŞİL GARNET YÜZÜK

YEŞİL GARNET YÜZÜK

Lesser Bilinen Garnet Çeşitleri:
Hydrogrossular granat, andradit granat, leuco granat, melanit granat, topazolite granat, uvarovit granat, Mali granat, renk değişimi granat ve umbalite granat az bilinen granat çeşitleri arasında yer almaktadır.

Grossular bir kalsiyum – Alüminyum mineral türleri garnet taş grubunda, formül Ca 3 Al 2 (SiO 4) 3, [1], kalsiyum kısmında demir ile ikame edilebilir ancak, demir ve ferrik demir tarafından alüminyum. Adı grossular türetilen bitkisel ismini bektaşi üzümü bulunan bu bileşimin yeşil garnet istinaden, grossularia Sibirya. Diğer tonları dahil tarçın kahverengi (tarçın taş çeşitliliği), kırmızı ve sarı.

Grossular Grosülarit kez bir kaya tipi olan, Grosülarit denilen olmamalıdır. [3]

Içindekiler [hide]
1 Hessonite
2 Mevduat
3 Ayrıca bakınız
4 Kaynaklar
5 Dış bağlantılar
Hassonit[değiştir]

Yönlü hessonite

Hassonitçizgili kristaller, grossular türlerin çeşitli
Hassonitveya Tarçın Taş, genel olan grossular daha sık görülenidir formül 3 O 12 Ca 3 Al 2 Si:. Adı gelen Yunan alt anlam Hesson; alt sertliği ve diğer birçok granat tür çeşitleri daha düşük yoğunluğa bir ima. [1]

Bu karakteristik kırmızı rengi çok olduğu gibi, turuncu veya sarı yöneldikleri sahip zirkon. Sir tarafından, yıllar önce gösterilen Arthur Herbert Kilisesi, birçok ki taşlar, özellikle oyulmuş taşlar (genellikle zirkon olarak kabul), Hassonitaslında idi. Fark kolaylıkla tespit edilir özgül ağırlık, zirkon bu konuda 4,6 iken hessonite, 3.69 ile 3.64 olmanın söyledi. Hassonitiçinde benzer bir sertliğe sahiptir kuvars (yaklaşık 7 olmanın Mohs en granat türlerinin sertliği 7.5 yakın iken, ölçek).

 

Hassonitgelen başlıca gelir Sri Lanka ve Hindistan [4] o genellikle bulunduğunda plaser doğal matris içinde onun oluşumu bilinmeyen olmasa, mevduat. Ayrıca bulunan Brezilya’da ve California.

Mevduat [değiştir]
Içinde grossular bulunan iletişim başkalaşıma kireçtaşları ile vezüvyanit, diyopsit, vollastonit ve wernerite.

YEŞİL HASSONİT TAŞI

YEŞİL HASSONİT TAŞI

Taş granatın çeşitli ince yeşil Grossular granat sonra bir çok aranan Kenya ve Tanzanya denilen tsavorite. Bu granat 1960 yılında keşfedildi Tsavo mücevher adını aldığı Kenya bölgesinde.

Viluite bir tanınan mineral türü değil, grossular çeşitli adıdır. [5] Bu kristal kirliliklerin getirdiği genellikle zeytin yeşili, bazen kahverengimsi veya kırmızımsı olsa vardır. Viluite ile ilişkili ve görünüm olarak benzer bulundu edilir vesuviyanit ve viluite uzun eşanlamlı olarak kullanılır olmuştur olarak terminolojide bir karışıklık olduğu wiluite, bir sorosilicate vezüvyanit grup. Terminoloji Bu karışıklık geri Tarihleri ​​James Dwight Dana. [6] Bu gelen Vilyuy nehir alanının Sibirya.

Grossular aynı zamanda birçok diğer isimler ve bazı bilinen misnomers; [7] – Nar kaba granüller, colophonite [8] ernite üzümü-granat – açık yeşil renkli ve saydam [9] olyntholite / olytholite, romanzovite ve tellemarkite. Misnomers dahil [2] Güney Afrikalı yeşim, granat yeşim, yeşim Transvaal ve Afrika yeşim.

Kelime granat 14. yüzyıl gelen Orta İngilizce ‘koyu kırmızı’ anlamına kelime Gernet. Bu türetilmiş Latin Granum (‘tohum, tohum’) için, granatus. Bu muhtemelen mela granatum hatta pomum granatum (‘için bir referans nar’, [2], bir meyve bol ve canlı kırmızı tohum kapaklarını (içeren bitki Punica granatum) TANELERİ şekil, boyut olarak benzer), ve renk için Bazı granat kristalleri. [3]

Fiziksel özellikler [değiştir]
Özellikler [değiştir]
Garnet türleri en sık kırmızımsı tonları ile, sarı kırmızı, turuncu, yeşil, mor, kahverengi, mavi, siyah, pembe, ve renksiz olmak üzere birçok renkte bulunurlar.
Sergileyebilir koyu kırmızı renk garnet gösteren bir örnek.
Granat türlerin ışık geçirgenliği özelliği aşındırıcılar gibi endüstriyel amaçlar için kullanılan opak çeşitlere taş kalitesinde şeffaf örneklerden uzanabilir. Mineral en parıltı olarak kategorize edilir camsı (cam gibi) ya da reçineli (sarı-benzeri).

Kristal yapısı [değiştir]

Granat kristal yapısı modeli
Granatlar olan ada silikatlar genel formül X-Y 3 2 (sahip Si O 4) 3. X sitesi, genellikle iki değerli katyonlar (tarafından işgal edilir Ca, Mg, Fe, Mn) 2+ ve Y üç değerlikli katyonlar (site, Al, Fe, Cr, bir de) 3+ oktahedral / tetrahedral işgal ile çerçeve [SiO 4] 4- tetrahedra. [4] Garnets en sık bulunan dodecahedral kristal alışkanlığı, aynı zamanda yaygın olarak trapezohedron alışkanlığı bulunmuştur. (Not: Burada kullanılan en mineral metinlerinde adı şekle belirtir kelime “trapezohedron” Deltoidal icositetrahedron bir katı geometride). Onlar kristalize kübik sistemi, hepsi birbirine eşit uzunlukta ve dik olan üç ekseni olan . Garnets görünmüyor bölünme, böylece stres altında kırılan zaman, keskin düzensiz adet (oluşturulmaktadır conchoidal).

GARNET TAŞI YÜZÜK

GARNET TAŞI YÜZÜK

Sertlik [değiştir]
Granat kimyasal bileşimi değişir, çünkü bazı türlerde atom bağları diğerlerine göre daha güçlüdür. Bunun bir sonucu olarak bu mineral grubu üzerindeki sertlik aralığı gösterir Mohs yaklaşık 6.5 ila 7.5 arasında. Gibi sert türler almandin genellikle aşındırıcı amaçlar için kullanılır.

Granat serisi tanımlanmasında kullanılan Manyetik [değiştir]
Taş tanımlama amacıyla, güçlü bir pick-up tepki Neodimyum mıknatıs yaygın takı ticarette kullanılan tüm diğer doğal taşlar şeffaf gelen granat ayırır. Manyetik duyarlılık kırılma endeksi ile birlikte ölçümleri granat tür ve çeşitleri ayırt ve belirlemek için kullanılabilir bağımsız bir taş olan uç komponent türlerinin yüzdeleri açısından granatların terkip. [5]

Garnet grubu sonlu üyeyi türleri [değiştir]
Y sitesinde alüminyum [- Pyralspite lal değiştir]
Almandine: Fe 3 Al 2 (SiO 4) 3
Pirop: Mg 3: Al 2 (SiO 4) 3
Spesartit: Mn 3 Al 2 (SiO 4) 3
Almandine [değiştir]

Metamorfıtleri bölgesindeki Almandine
Bazen yanlış almandite denilen Almandine, (aslında hemen hemen herhangi bir kırmızı taş bu isimle biliniyordu ama) kan çıbanı olarak bilinen modern bir mücevher olduğunu. Dönem “kan çıbanı” türetilmiştir Latince “canlı kömür” anlamına veya kömür yakma. Adı Almandine bir yolsuzluk Alabanda, bir bölge Anadolu’dan, bu taşlar eski zamanlarda kesildi. Kimyasal, almandine formül Fe 3 Al 2 (SiO 4) 3 demir-alüminyum granat olduğu; Koyu kırmızı şeffaf taşlar genellikle kıymetli granat denir ve (gem granatların en yaygın olan) taşlar olarak kullanılır. Almandine meydana metamorfik kayalar gibi mika şistler gibi mineraller ile ilişkili, stavrolit, disten, andaluzit, ve diğerleri. Almandine Oriental granat, almandine yakut ve kan çıbanı takma sahiptir.

Pirop [değiştir]
Pirop (yani Yunanca pyrōpós ​​gelen “Yangın gözlü”) renk ve kimyasal bir alüminyum de kırmızı silikat, magnezyum, kalsiyum ve demir demir kısmen değiştirilebilir ama formül Mg 3 Al 2 (SiO 4) 3. Pirop rengi siyaha koyu kırmızı arasında değişir. Pirop ve spesartit taşlar Sloan diamondiferous ele geçirildi kimberlitten içinde Colorado Bishop Konglomera gelen ve bir de, Tersiyer yaş lamprofir Cedar Dağı Wyoming. [6]

Dan pirop çeşitli Macon County, Kuzey Carolina mor-kırmızı bir gölge ve rhodolite adlandırılan, Yunan için “gül” olmuştur. Iki parçadan oranı bir kısım almandinin için pirop kimyasal bileşimde bu pirop ve almandinin esasen bir eşbiçimli bir karışım olarak kabul edilebilir. Pirop bazıları ticari adları vardır misnomers Cape yakut, Arizona yakut, California yakut, Rocky Mountain yakut ve gelen bohem granat, Çek Cumhuriyeti. Başka bir ilginç buluntu Madagaskar, bir pirop-spesartit karışımı mavi renk değiştiren lal olduğunu. Bunların rengi mavi granatların bastırılmış gün ışığı mavi ama bazen görülen grimsi mavi ve yeşilimsi mavi anımsatan safir gibi değil spinel. Ancak, beyaz LED ışık, renk iyi peygamberçiçeği mavi eşittir safir, veya D blok Tanzanite; Bu yayılan ışığın sarı bileşeni absorbe mavi Garnet yeteneği nedeniyle. [kaynak belirtilmeli]

YEŞİL GARNET YÜZÜK

YEŞİL GARNET YÜZÜK

Pirop yüksek basınçlı kayalar için bir gösterge mineraldir. Gelen granatlar Manto türevi kayalar, peridotitler ve eklojitlerin yaygın bir pirop çeşitli içerir.

Spesartit [değiştir]

Spesartit (kırmızımsı mineral)
Spesartit veya spessartite manganez, alüminyum granat, Mn 3 Al 2 (SiO 4) 3. Adını türetilmiştir Spessart içinde Bavyera. Bu en sık ortaya çıkar granit pegmatit ve müttefik kaya türleri ve bazı düşük dereceli metamorfik içinde fillitler. Bir arasında spesartit turuncu -Sarı Madagaskar bulunur. Mor-kırmızı spessartines bulunan riyolitlerle içinde Colorado ve Maine.

Pirop-spesartit (mavi granat veya renk değişikliği granat) [değiştir]
Mavi pirop-spesartit garnet Bekily, 1990’ların sonunda keşfedildi Madagaskar. Bu tür aynı zamanda parçaları bulunmuştur Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Kenya, Tanzanya ve Türkiye. Bu bağlı olarak mor mavi-yeşil renk değiştirir renk sıcaklığı nispeten yüksek miktarlarda bir sonucu olarak, görüntüleme ışık vanadyum (yaklaşık 1 ağ.% 2 V O 3). [7]

Renk değiştiren granatların Diğer çeşitleri mevcuttur. Gün ışığı olarak tonlarında kendi renk aralıkları, yeşil, bej, kahverengi, gri ve mavi, ancak akkor ışık, bir kırmızımsı veya morumsu / pembe renk görünür.