OTANT�K TA�

BOLİVYA AMETİST TAŞI (KAKTÜS KUVARS)

DOĞAL KAYALAR
Bolivya Ametist Taşı
Fiyatı      :      SATILDI TL
[dpsc_display_product]
Ürünün Özellikleri
 • 396 GR
 • AYNI GÜN KARGO
 • BOLİVYA AMETİSTİ
 • EŞİ YOK
 • KAKTÜS KUVARS
 • KDV DAHİL
 • KOLEKSİYON GEM PARÇASI

BOLİVYA AMETİST TAŞI (KAKTÜS KUVARS)

Ametist en popüler taşlardan biridir ve eski zamanlardan beri değerli kabul edilmiştir. Adını Ametist antik dönemde sarhoşluk geçiştirmek için düşünüldüğü gibi, “sarhoş değil” anlamına gelen Yunanca “Amethystos”, türemiştir. Ametist kez yüksek gibi değerli taşlar arasında kabul edildi Ruby ve Emerald , ancak 1800 yılından bu yana büyük Ametist mevduat keşifler Ametist oldukça ucuz ve çok elde yaptık. Ametist renkler ışıktan koyu mor değişir ve şeffaf koyu mor renkleri en saygın vardır.

Bolivya Ametist Kaktüs Kuvars

Bolivya Ametist Kaktüs Kuvars

Kimyasal formül SiO 2
Renk Mor
Sertlik 7
kristal Sistemi altıgen şeklinde
Kırılma indisi 1,54-1,55
SG 2,63-2,65
şeffaflık Şeffaf için saydam
Çift Kırılma 0,009

bölünme ayırt edilemez
mineral Sınıfı Kuvars

TÜM HAKKINDA
Ametist mineral mor çeşitliliği kuvars ve onun en ünlü ve değerli mücevher çeşididir. Kuvars ayrıca gibi diğer taşlar içerir Citrine , Gül Kuvars ve Dumanlı Kuvars . Ametist rengi en sık demir kaynaklanır kirlilikler de doğal tarafından renkli olabilir ama, radyasyon maruziyeti. Ametist bazen ısıl işlem görmüş rengini koyulaştırmak için, ya da dönüştürmeye Citrine . Ametist’in bazı formları da ısıl işlem sonrasında, açık yeşil bir renk değiştirebilir ve bu taşlar adı verilir Prasiolite veya ” Yeşil Ametist daha yaygın bir taş ticarette bilinen gibi,”.

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE KOLEKSİYON GEM PARÇASI BOLİVYA AMETİST TAŞI (KAKTÜS KUVARS) MATRİKS OLUŞUM ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR…

Ametist farklı renk stilleri üretmek bazıları birçok farklı maden kaynaklarından geliyor. Arizona’dan Ametist yaptığı gibi, örneğin, Uruguay Ametist, derin mavi-mor renge sahiptir. Halk arasında “Sibirya Ametist” olarak bilinen Rusya’dan Ametist çok derinden kırmızımsı ve mavimsi renk tonları ile renklendirilir. O zamandan beri tükenmiş ve bu nedenle yüksek fiyat komutu olan mevduat kaynaklanır. “Sibirya Ametist” yüksek bir satış değeri oluşturmak için bazı bayiler başka yerlerden derinden renkli Amethyst satabilir. Afrika Ametist genellikle daha derinden Güney Amerika Ametist daha renkli ve mücevher ticaretinin etiket “Afrika Ametist” uygunsuz Afrika’da kaynaklı olsa bile daha derin bir renk taş tanımlamak için kullanılan olabilir.

Ametist renk dağılımı bazen düzensiz ve taş keserken bu genellikle dikkate alınır. Çok zor çarptım eğrisi şeklinde kırıklar oluşturulması için bilindiği gibi, aynı zamanda bakım Ametist’in alınmalıdır. Bir kaç yerlerden bazı Ametist hafifçe ışığa uzun süre maruz kaldığında renk solabilir.

Ametist büyük oluşabilir kusursuz kristaller ve her ölçekteki mücevherler edilmiştir yönlü . Nedeniyle Ametist bolluğu, genellikle temiz ve ücretsiz kusur s veya içerme s. Bu nedenle, herhangi bir görünür kusurları veya dahil Ametist kaçınılmalıdır.

Mor Ametist ve altın bir doğal karışım Citrine ticari adı “Ametrine” ile icat edilmiştir. (Için özel sayfasına bakın Ametrine Daha fazla bilgi için sayfa.)

Doğal Ametist Taşı

Doğal Ametist Taşı

KULLANIMI
Ametist birçok kesim içine cepheli olup, yüzük, kolye, küpe, bilezik, kolye ve dahil olmak üzere takı her türlü kullanılır. Birkaç yüz tartı Birçok büyük taşlar karat s Ametist kesilen edilmiştir. Süs nesneler bazen de büyük parçalardan oyulmuştur. Düşük kaliteli Ametist önemli kordon gem de kesilebilirler Kabaşon s. Beyaz ile karışık mor Ametist’in yuvarlandı boncuklar Quartz da kolye ve bilezik gibi kullanılmaktadır.

Ametist olan burç Şubat.

ÇEŞİTLERİ
Afrika Ametist – Ametist Afrika kıtasının kaynaklı. Taş ticaretinde Bu terim genellikle derin renkli ya da koyu Ametist için de geçerlidir.
Ametist Kuvars – karışımı Ametist ve Samanyolu Kuvars (ya da açık Quartz ). Bu alt üst mor ve beyaz ya da açık. Aynı zamanda olabilir bantlı mor ve beyaz. Ametist Kuvars genellikle olduğu yuvarlandı veya cilalı boncukların içine.
Bolivya Ametist – Ametist Bolivya Güney Amerika ülkesinden.
Brezilyalı Ametist – Ametist Brezilya menşeli. Bu terimler bazen de herhangi bir Güney Amerika Ametist başvurmak için mücevher ticaretinde kullanılmaktadır.
Yeşil Ametist – Açık yeşil taş şekli kuvars yapay tarafından renkli belirli türde ısı-tedavi Ametist . Ayrıca “Prasiolite” olarak da bilinir.
Sibirya Ametist – Dönem aslında çok derinden renkli tanımlamak için kullanılan Ametist Rusya’da Sibirya’dan. Ayrıca yanlış herhangi derinden renkli Amethyst tanımlamak için mücevher ticaretinde kullanılıyor olabilir.

Bolivya ( dinlemek i / b ə l ɪ v i ə / ; İspanyolca: [boliβja] ; Quechua : Buliwya [bʊlɪwja] ; Aymara : Wuliwya [wʊlɪwja] ; Guarani : Mborivia [ᵐboɾiʋja] ), resmen Bolivya Çokuluslu Devleti olarak bilinen ( İspanyolca : Bolivya de Estado Plurinacional), [7] [8] bir olan kara ülkesidir batı-orta yer Güney Amerika’da . Bu kuzeyde ve doğuda sınırlanmıştır Brezilya tarafından güneydoğu, Paraguay ile güneyde, Arjantin ile güneybatı, Şili , ve ile kuzeybatı Peru . Ülkenin üçte biri And onun en büyük kentlerinden ve bulunan başlıca ekonomik merkezlerinden biri olan, dağ Altiplano’nun .

İspanyol kolonizasyon önce Bolivya And bölgesi parçası olduğunu İnka İmparatorluğu’nun kuzey ve doğu ovalar bağımsız kabilelerin yaşadığı iken,. İspanyol fatihler gelen Cuzco ve Asuncion 16. yüzyılda bölgenin kontrolünü ele geçirdi. En sırasında İspanyol sömürge dönemi , Bolivya olarak bilinen Yukarı Peru ve tarafından yönetilen Charcas Royal Mahkemesi . İspanya elde edildi gümüş üzerine büyük bir kısmı kendi imparatorluğunu inşa Bolivya’nın madenleri .

Kaktüs Kuvars

Kaktüs Kuvars

1809 yılında bağımsızlık için ilk çağrısının ardından, savaşın 16 yıl adını Cumhuriyeti kurulmadan önce izledi Simon Bolivar’ın 6 Ağustos 1825 tarihinde bağımsızlığını kazanmasından bu yana, Bolivya çeşitli periferik kaybı dahil olmak üzere, siyasi ve ekonomik istikrarsızlık dönemleri katlandı, gibi komşularına toprakları, Acre ve parçaları Gran Chaco . Onun ilhak beri denize kıyısı olan Pasifik aşağıdaki Şili ile sahil topraklarında Pasifik Savaşı (1879-1884), ancak komşu ülkelerle anlaşmalar bunu Pasifik ve dolaylı erişim izni olan Atlantik okyanusları.

10 milyon olarak tahmin ülkenin nüfusu olduğunu ırklı dahil Amerindians , Mestizos , Avrupalılar , Asyalılar ve Afrikalılar . Irk ve sosyal ayrımı İspanyol sömürgeciliği kaynaklanan modern çağın devam etmiştir. İspanyol resmi ve baskın dildir, 36 olsa yerli diller de en çok konuşulan olmak üzere resmi statü var Guarani , Aymara ve Quechua dili .

Modern Bolivya olduğu anayasal bir demokratik cumhuriyet bölünür, dokuz bölümler . Onun coğrafya doruklarına arasında değişir Andes içinde yer alan Doğu Lowlands Batı’da, Amazon Havzası . Bu ise gelişmekte olan ülke olarak orta sıralama ile, İnsani Gelişme Endeksi’nin ve yüzde 53 bir yoksulluk seviyesinde. [9] Ana ekonomik faaliyetler şunlardır tarım , ormancılık , balıkçılık , madencilik ve imalat tekstil, giyim, rafine metaller gibi mal ve rafine petrol . Bolivya çok olduğu mineraller zengin özellikle teneke .
Etimoloji [ değiştir ]
Bolivya Simon Bolivar’ın, bir lider almıştır bağımsızlık İspanyol Amerikan savaşları . [10] lideri Venezuela , Antonio José de Sucre , ya tutmak için Bolívar tarafından seçeneği verildi Yukarı Peru altında (bugünkü Bolivya) yeni kurulan Peru Cumhuriyeti ile birleşmeyi, Rio de la Plata Birleşik Eyaletler , ya da resmen bağımsızlığını ilan etmesi Peru Valiliği’nin bölgenin en hakimiyeti vardı. Sucre Simon Bolivar onuruna adını verdi, yerel desteği ile yepyeni bir ulus oluşturmak için seçti ve. [11]

Bolivya Ametist Taş

Bolivya Ametist Taş

Asıl adı Bolívar Cumhuriyeti oldu. Birkaç gün sonra, [ ? Ne zaman ] kongre üyesi Manuel Martín Cruz önerdi: “Eğer gelen Romulus dan sonra Roma, gelir Bolivar Bolivya geliyor” (İspanyolca: de Bolivar Bolivya Si de Rómulo Roma). Adı Ekim 1825 on 3 Cumhuriyeti tarafından kabul edildi [12] 2009 yılında, bir yeni anayasa Bolivya ülkesinin çok etnikli yapısı ve gelişmiş pozisyonda tanınmasında “Bolivya Çokuluslu Devleti” ülkenin resmi adını değiştirdi yeni anayasa altında yerli halkları. [13]

Tarihi [ değiştir ]
Ana madde: Bolivya Tarihi
Ön-sömürge [ değiştir ]

onun en büyük bölgesel ölçüde Tiwanaku, AD 950.
Zaman şimdi Bolivya olarak bilinen bölge 2000 yılı aşkın bir süredir işgal edilmişti Aymara geldi. Günümüz Aymara gelişmiş bir uygarlık kendilerini ilişkilendirmek Tiwanaku kültürü sermaye ile Tiwanaku Batı Bolivya’da. Tiwanaku başkenti küçük bir, tarımsal tabanlı köy iken gibi erken 1500 M.Ö. olarak kalmadır. [14]

Toplum güney önemli bir bölgesel güç olma, MS 600 ve MS 800 arasındaki kentsel oranlarda büyüdü Andes . Erken tahminlere göre, [ ne zaman? ] Kent azami ölçüde yaklaşık 6.5 kilometre kare (2.5 sq mi) kapalı ve 15.000 ile 30.000 nüfuslu arasında vardı. [15] 1996 yılında uydu görüntüleme fosilleşmiş suka kollus ölçüde eşleştirmek için kullanılan herhangi bir yerde 285.000 ila 1.482.000 kişilik nüfus taşıma kapasitesi tahminleri gelen, Tiwanaku üç ana vadilerin (yükseltilmiş alanları sular altında). [16]

MS 400 civarında, Tiwanaku bir yırtıcı duruma yerel egemen güç olmaktan çıktı. Tiwanaku Yungas içine ulaşır genişletti ve Peru, Bolivya ve Şili birçok diğer kültürlere kendi kültürünü ve yaşam biçimi getirdi. Tiwanaku birçok bakımdan bir şiddet kültürü değildi. Ağını genişletmek amacıyla, Tiwanaku, koloniler oluşturarak (yerine bağımlı diğer kültürleri yapılan) ticaret anlaşmalarını teşvik ve devlet kültleri tesis, büyük bir siyasi kurnazlık icra. [17]

imparatorluk görünürde sonu ile büyümeye devam etmiştir. William H. Isbell “Tiahuanaco sivil mimari için yeni anıtsal standartlarını oluşturmuştur ve büyük ölçüde yerleşik nüfusu artan MS 600 ile 700 arasında dramatik bir dönüşüm geçirdi.” Devletler [18] Tiwanaku kültürleri absorbe yerine onları ortadan kaldırmak için devam etti. Arkeologlar Tiwanaku imparatorluğun bir parçası haline geldi kültürleri Tiwanaku seramik dramatik kabul edin. Tiwanaku güç daha kendi imparatorluk içinde iller arasında uygulanan ticaret yoluyla katılaştı. [17]

Tiwanaku en seçkinleri uzak bölgelerinden toplanan, kontrollü fazla gıda yoluyla durumlarını kazanmış ve daha sonra genel halk yeniden dağıtılır. Dahası, bu seçkinlerin kontrol lama Llamas sivil merkez ile çevre arasındaki mal taşımak için gerekli olduğu gibi sürüler güçlü bir denetim mekanizması haline geldi. Bu sürüler de halk ve elitler arasında sınıf farklılıkları sembolize geldi. Bu kontrol ve artı kaynakların manipülasyonu yoluyla, elitlerin güç, iklim dramatik bir kayma meydana Şu anda MS 950 civarına kadar büyümeye devam [19] [ sayfa gerekli tarafından inanılan, Titicaca Havzası’nda yağış belirgin bir düşüş neden] arkeologlar büyük bir kuraklığın ölçekte olmuştur.

Ametist Bolivya Kuvars

Ametist Bolivya Kuvars

yağış azaldıkça, daha uzağa Titicaca gölü dan şehirlerin birçok elit daha az gıda ihale başladı. Gibi gıda fazlasının azalması ve böylece güçlerini desteklemek için kullanılabilir miktar, elitlerin kontrol titremek başladı. Başkent nedeniyle tarımın gündeme alan yönteminin esneklik için gıda üretimi için uygun bir son yer oldu. gıda üretimi, güç elit kontrolü ana kaynağı kurudu çünkü Tiwanaku MS 1000 civarında kayboldu. Alan daha sonra yüzyıllar boyunca ıssız kaldı. [19]
İnka Genişleme (1438-1527).
1438 ve 1527 yılları arasında, İnka imparatorluğu, onun son büyük genişleme sırasında, artık batı Bolivya ne olduğu çok üzerinde kontrol kazandı. Hızla genişleyen İnka İmparatorluğu dahili zayıf olduğu gibi İnkalar, uzun süre bölgenin kontrolünü sürdürmek olmaz. [ Kaynak belirtilmeli ]

Sömürge dönemi [ değiştir ]
İspanyol fethi İnka imparatorluğunun 1524 yılında başladı, ve çoğunlukla 1533 artık “Üst Peru” olarak bilinen Bolivya denilen bölge ile tamamlandı ve Viceroy yetkisi altında olduğunu Lima . Yerel yönetim geldi Audiencia de Charcas Chuquisaca (La Plata modern yer Sucre ). Bir maden kenti olarak 1545 yılında kurulan, Potosi yakında en büyük kenti haline muhteşem zenginliği üretilen Yeni Dünya 150.000 kişiyi aşan bir nüfusa sahip. [20]

16. yüzyılın sonlarına tarafından, Bolivya gümüş için önemli bir gelir kaynağı oldu İspanyol İmparatorluğu . [21] yerlileri bir akışı olarak adlandırılan Kolomb öncesi taslak sisteminin İspanyol versiyonunun acımasız, köle koşullarında işgücü olarak görev mita . [22] Üst Peru için sınırlandırılmıştır Rio de la Plata Genel Valiliği’nin 1776 yılında Túpac Katari kuşatarak yerli isyana önderlik La Paz Mart 1781 yılında, [23] 20.000 kişi öldü sırasında. [24] İspanyolca gibi kraliyet otorite sırasında zayıflamış Napolyon savaşları , sömürge yönetimine karşı duyguları büyüdü.

Bağımsızlık ve sonraki savaşlar [ değiştir ]
Ana madde: Bolivya Tarihi (1809-1920)

1825 yılında Bağımsızlık Bildirgesi sonra Bolivya’da üretilen ilk sikke biri.
Bağımsızlık mücadelesi kentinde başladı Sucre Latin Amerika’da, Özgürlük ilk çığlıkla, 1809 25 Mayıs Chuquisaca Devrimi (Chuquisaca sonra şehrin adı idi). Bir yerel yönetim cunta yarattığı devrim, takip etti La Paz devrim Bolivya aslında bağımsızlığını ilan sırasında. Her iki devrimler kısa ömürlü olduğunu ve İspanyol yetkililer tarafından yendi ama ertesi yıl bağımsızlık İspanyol Amerikan savaşları kıtada hüküm sürüyordu.

Ametist Taşı

Ametist Taşı

Bolivya yakalanan tarafından savaş sırasında birçok kez geri alındı royalists ve yurtseverlerin . Buenos Aires Salta ulusal sınırları korumak için kendini yendi ve sonunda sınırlı idi hepsi üç askeri kampanyaları gönderdi. Bolivya nihayet tarafından kralcı hakimiyet serbest bırakıldı Antonio José de Sucre askeri kampanya kampanya destek kuzeyden geliyor, Simon Bolivar’ın . Savaş 16 yıl sonra Cumhuriyet edildi ilan 6 Ağustos 1825 tarihinde.
Bolivya silah birinci kat, eski onuruna Bolivar Cumhuriyeti olarak adlandırılan Simon Bolivar’ın .
1836 yılında, Bolivya, egemenliği altında Mareşal Andrés de Santa Cruz , devrik cumhurbaşkanı, yeniden yüklemek için Peru işgal Genel Luis José de Orbegoso . Peru ve Bolivya kurdu Peru-Bolivya Konfederasyonu Yüce Koruyucu olarak de Santa Cruz ile. Peru-Bolivya kuvvetler sırasında birçok önemli zaferler elde Mayıs 1837 Konfederasyonu ve Şili arasındaki gerginlik ardından, Şili, 28 Aralık 1836. Arjantin, Şili’nin müttefiki savaş ilan, 9 Konfederasyonu savaş ilan Konfederasyonu Savaşı yenilgisinden: Arjantin seferi ve alanlarında ilk Şili seferin yenilgi Paucarpata kenti yakınlarındaki Arequipa .

Aynı alanda, Şili ve Peru isyancı ordu kayıtsız şartsız teslim oldu ve imzalı Paucarpata Antlaşması’nı . antlaşma Şili Peru-Bolivya çekileceğini söyledi öngörülen, Şili yakalanan Konfederasyon gemileri iade ekonomik ilişkilerin normale olacağını olur ve Konfederasyonu Şili Peru borcunu ödeyecek. Şili’de, antlaşma üzerinde kamu öfke reddetmek için hükümet zorladı. Şili Konfederasyon ikinci saldırı düzenledi ve onu mağlup Yungay Savaşı . Bu yenilgiden sonra, Santa Cruz istifa ve sürgüne gitti Ekvador sonra Paris ve ve Peru-Bolivya Konfederasyonu çözüldü.

Peru Bağımsızlığın ardından, Peru devlet başkanı Genel Agustín Gamarra Bolivya işgal etti. Peru ordusu kararlılıkla yenildi Ingavi Savaşı’nda Gamarra öldürüldü Kasım 1841 20. Genel altında Bolivya ordusu José Ballivian daha sonra Peru liman yakalayan bir karşı saldırıyı monte Arica . Daha sonra, her iki taraf imzalı bir barış anlaşmasına savaşa son son verip, 1842 yılında.

Ametist Kaktüs Kuvars

Ametist Kaktüs Kuvars

Erken-orta-19 yüzyılda siyasi ve ekonomik istikrarsızlık dönemi Bolivya zayıflattı. Buna ek olarak, sırasında Pasifik Savaşı (1879-1883), Şili zengin engin toprakları işgal doğal kaynakların Bolivya dahil güney batısında Bolivya, sahili . Şili bugünün kontrolünü ele Chuquicamata alanı, bitişik zengin salitre ( güherçile ) alanların ve liman Antofagasta diğer Bolivya toprakları arasında.

Böylece, bağımsızlıktan bu yana, Bolivya komşu ülkelere topraklarının yarısından fazlasını kaybetti. [25] Aynı zamanda, kayıp Acre durumunu bu bölge kauçuk üretimi için bilinen önemli çünkü, Acre Savaşı. Köylüler ve Bolivya ordusu kısa bir süre savaşmış ama bir kaç zaferler ve Brezilya’ya karşı bir topyekün savaş olasılığıyla karşı karşıya sonra, imzalamak zorunda kaldı Petrópolis Antlaşması Bolivya bu zengin toprakları kaybettiği 1903 yılında,. Popüler efsane Bolivya Devlet Başkanı Mariano Melgarejo (1864-1871) o “muhteşem bir beyaz atı” olarak adlandırılan ve Acre sonra sonuçta Brezilya ile karşı karşıya ve savaş korkusu neden Brezilyalılar, sular altında ne için arazi takas o var. [ Kaynak belirtilmeli ] 19. yüzyılın sonlarında, gümüş dünya fiyatının artış Bolivya göreli refah ve siyasi istikrarı getirdi.

20. yüzyılın başlarında [ değiştir ]
Ana madde: Bolivya Tarihi (1920-1964)

Bolivya’nın toprak kayıpları (1867-1938)
20. yüzyılın başlarında sırasında, kalay zenginlik ülkenin en önemli kaynağı olarak gümüş yerini aldı. Ekonomik ve sosyal elit tarafından kontrol edilen hükümetlerin ardına takip laissez-faire 20. yüzyılın ilk otuz yıl boyunca kapitalist politikaları. [26]

Nüfusun çoğunluğunu oluşturan yerli halkının yaşam koşullarının, içler acısı kaldı. Madenlerde ve neredeyse feodal statüye sahip büyük sitelerde ilkel koşullarla sınırlı iş fırsatları ile, eğitim, ekonomik fırsatlar ve erişimi vardı siyasal katılma . Paraguay ile Bolivya yenilgisi Chaco Savaşı Bolivya büyük bir bölümünü kaybetti (1932-1935), Gran Chaco anlaşmazlık bölgenin, bir dönüm noktası oldu. [27] [28] [29]

Devrimci Milliyetçi Hareket (MNR), en tarihi siyasi parti, geniş tabanlı bir parti olarak ortaya çıktı. 1951 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde zaferini Reddedildi, mnr Başkanı Altında 1952 yılında başarılı bir devrim yol Víctor Paz Estenssoro , güçlü bir halk basıncına sahip olan, MNR’nin tanıttı evrensel oy hakkı , onun siyasi bir platform haline ve kırsal eğitimi destekleyen kapsamlı bir kara reformu yürütülen ve ülkenin en büyük kalay madenlerinin kamulaştırılması.

Bolivya Ametist Taşı

Bolivya Ametist Taşı

Geç 20. yüzyıl [ değiştir ]
Ana madde: Bolivya Tarihi (1964-1982)
Fırtınalı kural 12 yıl bölünmüş mnr bıraktı. 1964 yılında, bir askeri cunta üçüncü dönem başında Cumhurbaşkanı Estenssoro devirdi. Başkan 1969 ölüm René Barrientos Ortuno , 1966 yılında başkan seçildi cuntanın eski bir üyesi, zayıf hükümetlerin bir arkaya yol açtı. Yükselen Halk Meclisi ve Cumhurbaşkanı Juan José Torres, askeri, MNR’nin popülaritesinin artmasıyla alarma geçen ve diğerleri Albay (daha sonra Genel) yüklü Hugo Banzer Suárez 1971 yılında başkan olarak 2001 ile 1997 yılında başkanlığa döndü.

Amerika Birleşik Devletleri ‘ Central Intelligence Agency (CIA) 1960 yılında Bolivya askeri diktatörlüğe mali ve eğitim vermek aktif olmuştu. Devrimci lider Che Guevara Bolivya’da, Ekim 1967’de 9 CIA memurları ve Bolivya Ordusu üyelerinin bir ekip tarafından öldürüldü. Félix Rodríguez yakalanan ve Guevara’yı vurdu Bolivya Ordusu ile ekibinde bir CIA yetkilisi oldu. [30] Rodriguez o Bolivya başkanlık yürütme emri aldıktan sonra, o söyledi “dedi tetiği çekti asker Che Bolivya ordusu ile bir çatışma sırasında eylem öldürülen Bolivya hükümetinin hikaye ile tutarlı kalması, dikkatle amacı.” Rodriguez o “tarih çalışmasına izin seçmişti ABD hükümeti Panama Che istediğini söyledi ve” Ben asker komutu tahrif etmeye çalıştı olabilirdi ve ABD hükümeti istediğini söyledi olarak Panama Che’yi var “, ama Bolivya arzu olarak ders “. [31]

1979 ve 1981 yılında Seçimler sonuçsuz ve hile ile işaretlenmiş edildi. darbeler darbesi, karşı darbeler ve bekçi hükümetler vardı. 1980 yılında, Genel Luis García Meza Tejada acımasız ve şiddetli yürütülen darbesini halk desteği yoktu. O sadece bir yıl iktidarda kalması için umut verici insanları pasifize. “, Ben [ofiste] kalacağım Pekala.” Yılın sonunda, o halkın desteğini talep etme televizyondan miting düzenlediler ve “Bueno, beni Quedo”, ilan ya da [32] , bir askeri isyan zorla sonra 1981 yılında Meza üzerinden 14 ay içinde diğer üç askeri hükümetler Bolivya’nın büyüyen sorunları ile mücadele etti. Huzursuzluk çağırmak askeri zorla Kongresi 1980 yılında seçildi, ve yeni bir CEO’su seçmenizi sağlar. Ekim 1982 yılında Hernán Siles Zuazo yine 22 yıl görev yaptığı ilk dönemde (1956-1960) sona ermesinin ardından, başkanı oldu.

Demokratik geçiş [ değiştir ]
Ana madde: Bolivya Tarihi (1982-present)

Eski Cumhurbaşkanı, Gonzalo Sanchez de Lozado
Gonzalo Sanchez de Lozada agresif ekonomik ve sosyal reform gündemini takip etti. En dramatik reform sermaye yatırımları kararlaştırılan için yatırımcılar, genellikle yabancı,% 50 sahipliğini ve karşılığında kamu işletmelerinin yönetim kontrolünü edinilen altında “büyük harf” programı oldu. [ Kaynak belirtilmeli ]

1993 yılında, Gonzalo Sanchez de Lozado için koştu başkan ile ittifak halinde Tupac Katari Devrimci Kurtuluş Hareketi yerli-duyarlı ve çok kültürlü-farkında politikalar ilham. [33] 1993 yılında, Sanchez de Lozada yol açan Plan de Todos tanıttı hükümetin yerelleşme, giriş kültürlerarası iki dilli eğitim , uygulanması tarımsal mevzuatına ve özelleştirme devlete ait işletmelerin. Plan açıkça Bolivya vatandaşı işletmelerin% 51 en az kendi belirtti; planın en altında kamu iktisadi teşebbüslerinin (KİT) değil, mayınlar, satıldı bile. [3] [34] KİT’lerin özelleştirilmesi Bu led neoliberal Bolivya içinde farklı nüfusu kabul yapılanma. [35]

Popüler Katılım Yasası belediyelere çeşitli altyapıları muhafaza (ve hizmetler sunan) sorumluluğunu verdi. Uzakta devletten sorumluluğu elimden sağlık, eğitim, sulama sistemleri, [ ? Ne zaman [] kaynak belirtilmeli ]

Reformlar ve ekonomik yeniden yapılanma şiddetle, özellikle La Paz ve Chapare içinde, sık ve bazen şiddetli protestolara kışkırttığı toplumun belli kesimleri tarafından karşı çıktı koka , bu süre zarfında 1996 ile 1994 yılından itibaren, -growing bölge Bolivya şemsiye emek-organizasyon , Merkez Obrera Boliviana (COB), etkin bir hükümet politikası meydan giderek yapamaz hale geldi. COB inşaat ve fabrika işçileri de dahil olmak üzere üyelerinin, birçok destek mareşal değil çünkü, 1995 yılında bir öğretmen grevi yenildi.

 

BOLİVYA AMETİST TAŞI (KAKTÜS KUVARS)

DOĞAL KAYALAR
Bolivya Ametist Taşı
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 396 GR
 • AYNI GÜN KARGO
 • BOLİVYA AMETİSTİ
 • EŞİ YOK
 • KAKTÜS KUVARS
 • KDV DAHİL
 • KOLEKSİYON GEM PARÇASI
[dpsc_display_product]
Ürün Açıklaması Video Tanıtım Yorumlar

BOLİVYA AMETİST TAŞI (KAKTÜS KUVARS)

Ametist en popüler taşlardan biridir ve eski zamanlardan beri değerli kabul edilmiştir. Adını Ametist antik dönemde sarhoşluk geçiştirmek için düşünüldüğü gibi, “sarhoş değil” anlamına gelen Yunanca “Amethystos”, türemiştir. Ametist kez yüksek gibi değerli taşlar arasında kabul edildi Ruby ve Emerald , ancak 1800 yılından bu yana büyük Ametist mevduat keşifler Ametist oldukça ucuz ve çok elde yaptık. Ametist renkler ışıktan koyu mor değişir ve şeffaf koyu mor renkleri en saygın vardır.

Bolivya Ametist Kaktüs Kuvars

Bolivya Ametist Kaktüs Kuvars

Kimyasal formül SiO 2
Renk Mor
Sertlik 7
kristal Sistemi altıgen şeklinde
Kırılma indisi 1,54-1,55
SG 2,63-2,65
şeffaflık Şeffaf için saydam
Çift Kırılma 0,009

bölünme ayırt edilemez
mineral Sınıfı Kuvars

TÜM HAKKINDA
Ametist mineral mor çeşitliliği kuvars ve onun en ünlü ve değerli mücevher çeşididir. Kuvars ayrıca gibi diğer taşlar içerir Citrine , Gül Kuvars ve Dumanlı Kuvars . Ametist rengi en sık demir kaynaklanır kirlilikler de doğal tarafından renkli olabilir ama, radyasyon maruziyeti. Ametist bazen ısıl işlem görmüş rengini koyulaştırmak için, ya da dönüştürmeye Citrine . Ametist’in bazı formları da ısıl işlem sonrasında, açık yeşil bir renk değiştirebilir ve bu taşlar adı verilir Prasiolite veya ” Yeşil Ametist daha yaygın bir taş ticarette bilinen gibi,”.

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE KOLEKSİYON GEM PARÇASI BOLİVYA AMETİST TAŞI (KAKTÜS KUVARS) MATRİKS OLUŞUM ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR…

Ametist farklı renk stilleri üretmek bazıları birçok farklı maden kaynaklarından geliyor. Arizona’dan Ametist yaptığı gibi, örneğin, Uruguay Ametist, derin mavi-mor renge sahiptir. Halk arasında “Sibirya Ametist” olarak bilinen Rusya’dan Ametist çok derinden kırmızımsı ve mavimsi renk tonları ile renklendirilir. O zamandan beri tükenmiş ve bu nedenle yüksek fiyat komutu olan mevduat kaynaklanır. “Sibirya Ametist” yüksek bir satış değeri oluşturmak için bazı bayiler başka yerlerden derinden renkli Amethyst satabilir. Afrika Ametist genellikle daha derinden Güney Amerika Ametist daha renkli ve mücevher ticaretinin etiket “Afrika Ametist” uygunsuz Afrika’da kaynaklı olsa bile daha derin bir renk taş tanımlamak için kullanılan olabilir.

Ametist renk dağılımı bazen düzensiz ve taş keserken bu genellikle dikkate alınır. Çok zor çarptım eğrisi şeklinde kırıklar oluşturulması için bilindiği gibi, aynı zamanda bakım Ametist’in alınmalıdır. Bir kaç yerlerden bazı Ametist hafifçe ışığa uzun süre maruz kaldığında renk solabilir.

Ametist büyük oluşabilir kusursuz kristaller ve her ölçekteki mücevherler edilmiştir yönlü . Nedeniyle Ametist bolluğu, genellikle temiz ve ücretsiz kusur s veya içerme s. Bu nedenle, herhangi bir görünür kusurları veya dahil Ametist kaçınılmalıdır.

Mor Ametist ve altın bir doğal karışım Citrine ticari adı “Ametrine” ile icat edilmiştir. (Için özel sayfasına bakın Ametrine Daha fazla bilgi için sayfa.)

Doğal Ametist Taşı

Doğal Ametist Taşı

KULLANIMI
Ametist birçok kesim içine cepheli olup, yüzük, kolye, küpe, bilezik, kolye ve dahil olmak üzere takı her türlü kullanılır. Birkaç yüz tartı Birçok büyük taşlar karat s Ametist kesilen edilmiştir. Süs nesneler bazen de büyük parçalardan oyulmuştur. Düşük kaliteli Ametist önemli kordon gem de kesilebilirler Kabaşon s. Beyaz ile karışık mor Ametist’in yuvarlandı boncuklar Quartz da kolye ve bilezik gibi kullanılmaktadır.

Ametist olan burç Şubat.

ÇEŞİTLERİ
Afrika Ametist – Ametist Afrika kıtasının kaynaklı. Taş ticaretinde Bu terim genellikle derin renkli ya da koyu Ametist için de geçerlidir.
Ametist Kuvars – karışımı Ametist ve Samanyolu Kuvars (ya da açık Quartz ). Bu alt üst mor ve beyaz ya da açık. Aynı zamanda olabilir bantlı mor ve beyaz. Ametist Kuvars genellikle olduğu yuvarlandı veya cilalı boncukların içine.
Bolivya Ametist – Ametist Bolivya Güney Amerika ülkesinden.
Brezilyalı Ametist – Ametist Brezilya menşeli. Bu terimler bazen de herhangi bir Güney Amerika Ametist başvurmak için mücevher ticaretinde kullanılmaktadır.
Yeşil Ametist – Açık yeşil taş şekli kuvars yapay tarafından renkli belirli türde ısı-tedavi Ametist . Ayrıca “Prasiolite” olarak da bilinir.
Sibirya Ametist – Dönem aslında çok derinden renkli tanımlamak için kullanılan Ametist Rusya’da Sibirya’dan. Ayrıca yanlış herhangi derinden renkli Amethyst tanımlamak için mücevher ticaretinde kullanılıyor olabilir.

Bolivya ( dinlemek i / b ə l ɪ v i ə / ; İspanyolca: [boliβja] ; Quechua : Buliwya [bʊlɪwja] ; Aymara : Wuliwya [wʊlɪwja] ; Guarani : Mborivia [ᵐboɾiʋja] ), resmen Bolivya Çokuluslu Devleti olarak bilinen ( İspanyolca : Bolivya de Estado Plurinacional), [7] [8] bir olan kara ülkesidir batı-orta yer Güney Amerika’da . Bu kuzeyde ve doğuda sınırlanmıştır Brezilya tarafından güneydoğu, Paraguay ile güneyde, Arjantin ile güneybatı, Şili , ve ile kuzeybatı Peru . Ülkenin üçte biri And onun en büyük kentlerinden ve bulunan başlıca ekonomik merkezlerinden biri olan, dağ Altiplano’nun .

İspanyol kolonizasyon önce Bolivya And bölgesi parçası olduğunu İnka İmparatorluğu’nun kuzey ve doğu ovalar bağımsız kabilelerin yaşadığı iken,. İspanyol fatihler gelen Cuzco ve Asuncion 16. yüzyılda bölgenin kontrolünü ele geçirdi. En sırasında İspanyol sömürge dönemi , Bolivya olarak bilinen Yukarı Peru ve tarafından yönetilen Charcas Royal Mahkemesi . İspanya elde edildi gümüş üzerine büyük bir kısmı kendi imparatorluğunu inşa Bolivya’nın madenleri .

Kaktüs Kuvars

Kaktüs Kuvars

1809 yılında bağımsızlık için ilk çağrısının ardından, savaşın 16 yıl adını Cumhuriyeti kurulmadan önce izledi Simon Bolivar’ın 6 Ağustos 1825 tarihinde bağımsızlığını kazanmasından bu yana, Bolivya çeşitli periferik kaybı dahil olmak üzere, siyasi ve ekonomik istikrarsızlık dönemleri katlandı, gibi komşularına toprakları, Acre ve parçaları Gran Chaco . Onun ilhak beri denize kıyısı olan Pasifik aşağıdaki Şili ile sahil topraklarında Pasifik Savaşı (1879-1884), ancak komşu ülkelerle anlaşmalar bunu Pasifik ve dolaylı erişim izni olan Atlantik okyanusları.

10 milyon olarak tahmin ülkenin nüfusu olduğunu ırklı dahil Amerindians , Mestizos , Avrupalılar , Asyalılar ve Afrikalılar . Irk ve sosyal ayrımı İspanyol sömürgeciliği kaynaklanan modern çağın devam etmiştir. İspanyol resmi ve baskın dildir, 36 olsa yerli diller de en çok konuşulan olmak üzere resmi statü var Guarani , Aymara ve Quechua dili .

Modern Bolivya olduğu anayasal bir demokratik cumhuriyet bölünür, dokuz bölümler . Onun coğrafya doruklarına arasında değişir Andes içinde yer alan Doğu Lowlands Batı’da, Amazon Havzası . Bu ise gelişmekte olan ülke olarak orta sıralama ile, İnsani Gelişme Endeksi’nin ve yüzde 53 bir yoksulluk seviyesinde. [9] Ana ekonomik faaliyetler şunlardır tarım , ormancılık , balıkçılık , madencilik ve imalat tekstil, giyim, rafine metaller gibi mal ve rafine petrol . Bolivya çok olduğu mineraller zengin özellikle teneke .
Etimoloji [ değiştir ]
Bolivya Simon Bolivar’ın, bir lider almıştır bağımsızlık İspanyol Amerikan savaşları . [10] lideri Venezuela , Antonio José de Sucre , ya tutmak için Bolívar tarafından seçeneği verildi Yukarı Peru altında (bugünkü Bolivya) yeni kurulan Peru Cumhuriyeti ile birleşmeyi, Rio de la Plata Birleşik Eyaletler , ya da resmen bağımsızlığını ilan etmesi Peru Valiliği’nin bölgenin en hakimiyeti vardı. Sucre Simon Bolivar onuruna adını verdi, yerel desteği ile yepyeni bir ulus oluşturmak için seçti ve. [11]

Bolivya Ametist Taş

Bolivya Ametist Taş

Asıl adı Bolívar Cumhuriyeti oldu. Birkaç gün sonra, [ ? Ne zaman ] kongre üyesi Manuel Martín Cruz önerdi: “Eğer gelen Romulus dan sonra Roma, gelir Bolivar Bolivya geliyor” (İspanyolca: de Bolivar Bolivya Si de Rómulo Roma). Adı Ekim 1825 on 3 Cumhuriyeti tarafından kabul edildi [12] 2009 yılında, bir yeni anayasa Bolivya ülkesinin çok etnikli yapısı ve gelişmiş pozisyonda tanınmasında “Bolivya Çokuluslu Devleti” ülkenin resmi adını değiştirdi yeni anayasa altında yerli halkları. [13]

Tarihi [ değiştir ]
Ana madde: Bolivya Tarihi
Ön-sömürge [ değiştir ]

onun en büyük bölgesel ölçüde Tiwanaku, AD 950.
Zaman şimdi Bolivya olarak bilinen bölge 2000 yılı aşkın bir süredir işgal edilmişti Aymara geldi. Günümüz Aymara gelişmiş bir uygarlık kendilerini ilişkilendirmek Tiwanaku kültürü sermaye ile Tiwanaku Batı Bolivya’da. Tiwanaku başkenti küçük bir, tarımsal tabanlı köy iken gibi erken 1500 M.Ö. olarak kalmadır. [14]

Toplum güney önemli bir bölgesel güç olma, MS 600 ve MS 800 arasındaki kentsel oranlarda büyüdü Andes . Erken tahminlere göre, [ ne zaman? ] Kent azami ölçüde yaklaşık 6.5 kilometre kare (2.5 sq mi) kapalı ve 15.000 ile 30.000 nüfuslu arasında vardı. [15] 1996 yılında uydu görüntüleme fosilleşmiş suka kollus ölçüde eşleştirmek için kullanılan herhangi bir yerde 285.000 ila 1.482.000 kişilik nüfus taşıma kapasitesi tahminleri gelen, Tiwanaku üç ana vadilerin (yükseltilmiş alanları sular altında). [16]

MS 400 civarında, Tiwanaku bir yırtıcı duruma yerel egemen güç olmaktan çıktı. Tiwanaku Yungas içine ulaşır genişletti ve Peru, Bolivya ve Şili birçok diğer kültürlere kendi kültürünü ve yaşam biçimi getirdi. Tiwanaku birçok bakımdan bir şiddet kültürü değildi. Ağını genişletmek amacıyla, Tiwanaku, koloniler oluşturarak (yerine bağımlı diğer kültürleri yapılan) ticaret anlaşmalarını teşvik ve devlet kültleri tesis, büyük bir siyasi kurnazlık icra. [17]

imparatorluk görünürde sonu ile büyümeye devam etmiştir. William H. Isbell “Tiahuanaco sivil mimari için yeni anıtsal standartlarını oluşturmuştur ve büyük ölçüde yerleşik nüfusu artan MS 600 ile 700 arasında dramatik bir dönüşüm geçirdi.” Devletler [18] Tiwanaku kültürleri absorbe yerine onları ortadan kaldırmak için devam etti. Arkeologlar Tiwanaku imparatorluğun bir parçası haline geldi kültürleri Tiwanaku seramik dramatik kabul edin. Tiwanaku güç daha kendi imparatorluk içinde iller arasında uygulanan ticaret yoluyla katılaştı. [17]

Tiwanaku en seçkinleri uzak bölgelerinden toplanan, kontrollü fazla gıda yoluyla durumlarını kazanmış ve daha sonra genel halk yeniden dağıtılır. Dahası, bu seçkinlerin kontrol lama Llamas sivil merkez ile çevre arasındaki mal taşımak için gerekli olduğu gibi sürüler güçlü bir denetim mekanizması haline geldi. Bu sürüler de halk ve elitler arasında sınıf farklılıkları sembolize geldi. Bu kontrol ve artı kaynakların manipülasyonu yoluyla, elitlerin güç, iklim dramatik bir kayma meydana Şu anda MS 950 civarına kadar büyümeye devam [19] [ sayfa gerekli tarafından inanılan, Titicaca Havzası’nda yağış belirgin bir düşüş neden] arkeologlar büyük bir kuraklığın ölçekte olmuştur.

Ametist Bolivya Kuvars

Ametist Bolivya Kuvars

yağış azaldıkça, daha uzağa Titicaca gölü dan şehirlerin birçok elit daha az gıda ihale başladı. Gibi gıda fazlasının azalması ve böylece güçlerini desteklemek için kullanılabilir miktar, elitlerin kontrol titremek başladı. Başkent nedeniyle tarımın gündeme alan yönteminin esneklik için gıda üretimi için uygun bir son yer oldu. gıda üretimi, güç elit kontrolü ana kaynağı kurudu çünkü Tiwanaku MS 1000 civarında kayboldu. Alan daha sonra yüzyıllar boyunca ıssız kaldı. [19]
İnka Genişleme (1438-1527).
1438 ve 1527 yılları arasında, İnka imparatorluğu, onun son büyük genişleme sırasında, artık batı Bolivya ne olduğu çok üzerinde kontrol kazandı. Hızla genişleyen İnka İmparatorluğu dahili zayıf olduğu gibi İnkalar, uzun süre bölgenin kontrolünü sürdürmek olmaz. [ Kaynak belirtilmeli ]

Sömürge dönemi [ değiştir ]
İspanyol fethi İnka imparatorluğunun 1524 yılında başladı, ve çoğunlukla 1533 artık “Üst Peru” olarak bilinen Bolivya denilen bölge ile tamamlandı ve Viceroy yetkisi altında olduğunu Lima . Yerel yönetim geldi Audiencia de Charcas Chuquisaca (La Plata modern yer Sucre ). Bir maden kenti olarak 1545 yılında kurulan, Potosi yakında en büyük kenti haline muhteşem zenginliği üretilen Yeni Dünya 150.000 kişiyi aşan bir nüfusa sahip. [20]

16. yüzyılın sonlarına tarafından, Bolivya gümüş için önemli bir gelir kaynağı oldu İspanyol İmparatorluğu . [21] yerlileri bir akışı olarak adlandırılan Kolomb öncesi taslak sisteminin İspanyol versiyonunun acımasız, köle koşullarında işgücü olarak görev mita . [22] Üst Peru için sınırlandırılmıştır Rio de la Plata Genel Valiliği’nin 1776 yılında Túpac Katari kuşatarak yerli isyana önderlik La Paz Mart 1781 yılında, [23] 20.000 kişi öldü sırasında. [24] İspanyolca gibi kraliyet otorite sırasında zayıflamış Napolyon savaşları , sömürge yönetimine karşı duyguları büyüdü.

Bağımsızlık ve sonraki savaşlar [ değiştir ]
Ana madde: Bolivya Tarihi (1809-1920)

1825 yılında Bağımsızlık Bildirgesi sonra Bolivya’da üretilen ilk sikke biri.
Bağımsızlık mücadelesi kentinde başladı Sucre Latin Amerika’da, Özgürlük ilk çığlıkla, 1809 25 Mayıs Chuquisaca Devrimi (Chuquisaca sonra şehrin adı idi). Bir yerel yönetim cunta yarattığı devrim, takip etti La Paz devrim Bolivya aslında bağımsızlığını ilan sırasında. Her iki devrimler kısa ömürlü olduğunu ve İspanyol yetkililer tarafından yendi ama ertesi yıl bağımsızlık İspanyol Amerikan savaşları kıtada hüküm sürüyordu.

Ametist Taşı

Ametist Taşı

Bolivya yakalanan tarafından savaş sırasında birçok kez geri alındı royalists ve yurtseverlerin . Buenos Aires Salta ulusal sınırları korumak için kendini yendi ve sonunda sınırlı idi hepsi üç askeri kampanyaları gönderdi. Bolivya nihayet tarafından kralcı hakimiyet serbest bırakıldı Antonio José de Sucre askeri kampanya kampanya destek kuzeyden geliyor, Simon Bolivar’ın . Savaş 16 yıl sonra Cumhuriyet edildi ilan 6 Ağustos 1825 tarihinde.
Bolivya silah birinci kat, eski onuruna Bolivar Cumhuriyeti olarak adlandırılan Simon Bolivar’ın .
1836 yılında, Bolivya, egemenliği altında Mareşal Andrés de Santa Cruz , devrik cumhurbaşkanı, yeniden yüklemek için Peru işgal Genel Luis José de Orbegoso . Peru ve Bolivya kurdu Peru-Bolivya Konfederasyonu Yüce Koruyucu olarak de Santa Cruz ile. Peru-Bolivya kuvvetler sırasında birçok önemli zaferler elde Mayıs 1837 Konfederasyonu ve Şili arasındaki gerginlik ardından, Şili, 28 Aralık 1836. Arjantin, Şili’nin müttefiki savaş ilan, 9 Konfederasyonu savaş ilan Konfederasyonu Savaşı yenilgisinden: Arjantin seferi ve alanlarında ilk Şili seferin yenilgi Paucarpata kenti yakınlarındaki Arequipa .

Aynı alanda, Şili ve Peru isyancı ordu kayıtsız şartsız teslim oldu ve imzalı Paucarpata Antlaşması’nı . antlaşma Şili Peru-Bolivya çekileceğini söyledi öngörülen, Şili yakalanan Konfederasyon gemileri iade ekonomik ilişkilerin normale olacağını olur ve Konfederasyonu Şili Peru borcunu ödeyecek. Şili’de, antlaşma üzerinde kamu öfke reddetmek için hükümet zorladı. Şili Konfederasyon ikinci saldırı düzenledi ve onu mağlup Yungay Savaşı . Bu yenilgiden sonra, Santa Cruz istifa ve sürgüne gitti Ekvador sonra Paris ve ve Peru-Bolivya Konfederasyonu çözüldü.

Peru Bağımsızlığın ardından, Peru devlet başkanı Genel Agustín Gamarra Bolivya işgal etti. Peru ordusu kararlılıkla yenildi Ingavi Savaşı’nda Gamarra öldürüldü Kasım 1841 20. Genel altında Bolivya ordusu José Ballivian daha sonra Peru liman yakalayan bir karşı saldırıyı monte Arica . Daha sonra, her iki taraf imzalı bir barış anlaşmasına savaşa son son verip, 1842 yılında.

Ametist Kaktüs Kuvars

Ametist Kaktüs Kuvars

Erken-orta-19 yüzyılda siyasi ve ekonomik istikrarsızlık dönemi Bolivya zayıflattı. Buna ek olarak, sırasında Pasifik Savaşı (1879-1883), Şili zengin engin toprakları işgal doğal kaynakların Bolivya dahil güney batısında Bolivya, sahili . Şili bugünün kontrolünü ele Chuquicamata alanı, bitişik zengin salitre ( güherçile ) alanların ve liman Antofagasta diğer Bolivya toprakları arasında.

Böylece, bağımsızlıktan bu yana, Bolivya komşu ülkelere topraklarının yarısından fazlasını kaybetti. [25] Aynı zamanda, kayıp Acre durumunu bu bölge kauçuk üretimi için bilinen önemli çünkü, Acre Savaşı. Köylüler ve Bolivya ordusu kısa bir süre savaşmış ama bir kaç zaferler ve Brezilya’ya karşı bir topyekün savaş olasılığıyla karşı karşıya sonra, imzalamak zorunda kaldı Petrópolis Antlaşması Bolivya bu zengin toprakları kaybettiği 1903 yılında,. Popüler efsane Bolivya Devlet Başkanı Mariano Melgarejo (1864-1871) o “muhteşem bir beyaz atı” olarak adlandırılan ve Acre sonra sonuçta Brezilya ile karşı karşıya ve savaş korkusu neden Brezilyalılar, sular altında ne için arazi takas o var. [ Kaynak belirtilmeli ] 19. yüzyılın sonlarında, gümüş dünya fiyatının artış Bolivya göreli refah ve siyasi istikrarı getirdi.

20. yüzyılın başlarında [ değiştir ]
Ana madde: Bolivya Tarihi (1920-1964)

Bolivya’nın toprak kayıpları (1867-1938)
20. yüzyılın başlarında sırasında, kalay zenginlik ülkenin en önemli kaynağı olarak gümüş yerini aldı. Ekonomik ve sosyal elit tarafından kontrol edilen hükümetlerin ardına takip laissez-faire 20. yüzyılın ilk otuz yıl boyunca kapitalist politikaları. [26]

Nüfusun çoğunluğunu oluşturan yerli halkının yaşam koşullarının, içler acısı kaldı. Madenlerde ve neredeyse feodal statüye sahip büyük sitelerde ilkel koşullarla sınırlı iş fırsatları ile, eğitim, ekonomik fırsatlar ve erişimi vardı siyasal katılma . Paraguay ile Bolivya yenilgisi Chaco Savaşı Bolivya büyük bir bölümünü kaybetti (1932-1935), Gran Chaco anlaşmazlık bölgenin, bir dönüm noktası oldu. [27] [28] [29]

Devrimci Milliyetçi Hareket (MNR), en tarihi siyasi parti, geniş tabanlı bir parti olarak ortaya çıktı. 1951 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde zaferini Reddedildi, mnr Başkanı Altında 1952 yılında başarılı bir devrim yol Víctor Paz Estenssoro , güçlü bir halk basıncına sahip olan, MNR’nin tanıttı evrensel oy hakkı , onun siyasi bir platform haline ve kırsal eğitimi destekleyen kapsamlı bir kara reformu yürütülen ve ülkenin en büyük kalay madenlerinin kamulaştırılması.

Bolivya Ametist Taşı

Bolivya Ametist Taşı

Geç 20. yüzyıl [ değiştir ]
Ana madde: Bolivya Tarihi (1964-1982)
Fırtınalı kural 12 yıl bölünmüş mnr bıraktı. 1964 yılında, bir askeri cunta üçüncü dönem başında Cumhurbaşkanı Estenssoro devirdi. Başkan 1969 ölüm René Barrientos Ortuno , 1966 yılında başkan seçildi cuntanın eski bir üyesi, zayıf hükümetlerin bir arkaya yol açtı. Yükselen Halk Meclisi ve Cumhurbaşkanı Juan José Torres, askeri, MNR’nin popülaritesinin artmasıyla alarma geçen ve diğerleri Albay (daha sonra Genel) yüklü Hugo Banzer Suárez 1971 yılında başkan olarak 2001 ile 1997 yılında başkanlığa döndü.

Amerika Birleşik Devletleri ‘ Central Intelligence Agency (CIA) 1960 yılında Bolivya askeri diktatörlüğe mali ve eğitim vermek aktif olmuştu. Devrimci lider Che Guevara Bolivya’da, Ekim 1967’de 9 CIA memurları ve Bolivya Ordusu üyelerinin bir ekip tarafından öldürüldü. Félix Rodríguez yakalanan ve Guevara’yı vurdu Bolivya Ordusu ile ekibinde bir CIA yetkilisi oldu. [30] Rodriguez o Bolivya başkanlık yürütme emri aldıktan sonra, o söyledi “dedi tetiği çekti asker Che Bolivya ordusu ile bir çatışma sırasında eylem öldürülen Bolivya hükümetinin hikaye ile tutarlı kalması, dikkatle amacı.” Rodriguez o “tarih çalışmasına izin seçmişti ABD hükümeti Panama Che istediğini söyledi ve” Ben asker komutu tahrif etmeye çalıştı olabilirdi ve ABD hükümeti istediğini söyledi olarak Panama Che’yi var “, ama Bolivya arzu olarak ders “. [31]

1979 ve 1981 yılında Seçimler sonuçsuz ve hile ile işaretlenmiş edildi. darbeler darbesi, karşı darbeler ve bekçi hükümetler vardı. 1980 yılında, Genel Luis García Meza Tejada acımasız ve şiddetli yürütülen darbesini halk desteği yoktu. O sadece bir yıl iktidarda kalması için umut verici insanları pasifize. “, Ben [ofiste] kalacağım Pekala.” Yılın sonunda, o halkın desteğini talep etme televizyondan miting düzenlediler ve “Bueno, beni Quedo”, ilan ya da [32] , bir askeri isyan zorla sonra 1981 yılında Meza üzerinden 14 ay içinde diğer üç askeri hükümetler Bolivya’nın büyüyen sorunları ile mücadele etti. Huzursuzluk çağırmak askeri zorla Kongresi 1980 yılında seçildi, ve yeni bir CEO’su seçmenizi sağlar. Ekim 1982 yılında Hernán Siles Zuazo yine 22 yıl görev yaptığı ilk dönemde (1956-1960) sona ermesinin ardından, başkanı oldu.

Demokratik geçiş [ değiştir ]
Ana madde: Bolivya Tarihi (1982-present)

Eski Cumhurbaşkanı, Gonzalo Sanchez de Lozado
Gonzalo Sanchez de Lozada agresif ekonomik ve sosyal reform gündemini takip etti. En dramatik reform sermaye yatırımları kararlaştırılan için yatırımcılar, genellikle yabancı,% 50 sahipliğini ve karşılığında kamu işletmelerinin yönetim kontrolünü edinilen altında “büyük harf” programı oldu. [ Kaynak belirtilmeli ]

1993 yılında, Gonzalo Sanchez de Lozado için koştu başkan ile ittifak halinde Tupac Katari Devrimci Kurtuluş Hareketi yerli-duyarlı ve çok kültürlü-farkında politikalar ilham. [33] 1993 yılında, Sanchez de Lozada yol açan Plan de Todos tanıttı hükümetin yerelleşme, giriş kültürlerarası iki dilli eğitim , uygulanması tarımsal mevzuatına ve özelleştirme devlete ait işletmelerin. Plan açıkça Bolivya vatandaşı işletmelerin% 51 en az kendi belirtti; planın en altında kamu iktisadi teşebbüslerinin (KİT) değil, mayınlar, satıldı bile. [3] [34] KİT’lerin özelleştirilmesi Bu led neoliberal Bolivya içinde farklı nüfusu kabul yapılanma. [35]

Popüler Katılım Yasası belediyelere çeşitli altyapıları muhafaza (ve hizmetler sunan) sorumluluğunu verdi. Uzakta devletten sorumluluğu elimden sağlık, eğitim, sulama sistemleri, [ ? Ne zaman [] kaynak belirtilmeli ]

Reformlar ve ekonomik yeniden yapılanma şiddetle, özellikle La Paz ve Chapare içinde, sık ve bazen şiddetli protestolara kışkırttığı toplumun belli kesimleri tarafından karşı çıktı koka , bu süre zarfında 1996 ile 1994 yılından itibaren, -growing bölge Bolivya şemsiye emek-organizasyon , Merkez Obrera Boliviana (COB), etkin bir hükümet politikası meydan giderek yapamaz hale geldi. COB inşaat ve fabrika işçileri de dahil olmak üzere üyelerinin, birçok destek mareşal değil çünkü, 1995 yılında bir öğretmen grevi yenildi.