OTANT�K TA�

DOĞAL MAVİ AZURİT TAŞI KOLYE

ÖZEL ÜRÜNLER
AZURİT TAŞI
Fiyatı      :      SATILDI TL
[dpsc_display_product]
Ürünün Özellikleri
 • 11.42 GR
 • AYNI GÜN KARGO
 • DOĞAL AZURİT
 • EŞİ YOK
 • G.AFRİKA
 • KDV DAHİL
 • MUHTEŞEM RENK DOYUMU
 • ÖZEL KUTUSUNDA

Azurit yumuşak, derin mavi bakır maden bakır cevheri yataklarının hava ile üretilir. Aynı zamanda sonra Chessylite

Doğal Azurit Taşı

Doğal Azurit Taşı

olarak bilinen tip mevkiinde de Chessy-les-Mines yakınlarındaki Lyon , Fransa . [2] maden, bir karbonat , eski çağlardan beri bilinmektedir ve sözü edilen Pliny the Elder ‘ın Natural History Yunanca ismi kuanos altında (κυανός: “Derin mavi,” İngiliz mavi kökü) ve Latince adı caeruleum . [4] azurit mavi derece derin ve net olduğunu ve bu nedenle mineral düşük nem çöl ve kış gökyüzü koyu mavi renk ile eski çağlardan beri ilişkili olma eğilimi vardır. Azurite hem beri mineral modern İngilizce adı, bu ilişkiyi yansıtan masmavi yoluyla elde edilmektedir Arapça dan Farsça lazhward (لاژورد), bir başka derin mavi taş onun mevduat için bilinen bir bölgede, lapis lazuli ( “masmavi taş”).

ÜRÜNLERİMİZİN KALİTESİ VE DOĞALIKLARI RESİMLERDE DAHİ BELLİ OLMAKTADIR.AYNI RENK DOYUMUNU ÜZERİNİZDE TAŞIRKENDE FARK EDECEKSİNİZ

OTANTİK TAŞ FARKI İLE 925 AYAR GÜMÜŞ İŞÇİLİKLİ 1.KALİTE TAM RENGİNDE %100 DOĞAL TAM RENGİNDE AFRİKA MAVİ AZURİT KAYA KOLYE ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR.SEVDİKLERİNİZ İÇİN EŞSİZ FANTASTİK DOĞAL BİR  HEDİYE .KOLEKSİYON OLARAK SAKLANABİLİR…
Azurite iki temel bakır (II) biri karbonat mineraller , diğeri açık yeşil malakit . Basit bakır karbonat (Cuco 3) doğada var olduğu bilinmemektedir. Azurite bakır, aşağıdaki formüle Cu 3 (CO 3) 2 (OH) 2 (II) katyonları iki farklı anyonları ile bağlantılıdır karbonat ve hidroksit . Azurit sahip olan küçük kristallerin hızlı bir kaç damla karıştırılarak üretilebilir bakır sülfat , bir çözeltiyi , doymuş çözeltisi ve sodyum karbonat ve çözelti, bir gece boyunca beklemeye bırakılmasıyla hazırlanmaktadır.

Azurite kristaller monoklinik ve görülecek zaman yeterince büyük onlar lacivert prizmatik kristaller görünür. [2] [3] [5] Azurit örnekler nodüler tipik olarak büyük ve genellikle şeklinde sarkıtlarla bulunmaktadır. Numunenin yüzeyi, malakite maruz kalması nedeniyle zamanla renkleri hafifletme eğilimindedir. Azurit bir ile, yumuşak Mohs sertlik sadece 3,5 ila 4 arasında özgül ağırlığı azurit ve 3.89 3.77 olduğunu. Azurit, siyah, toz halinde bakır (II) oksit oluşturmak üzere karbondioksit ve su kaybederek ısı ile yok edilir. Bir karbonatın karakteristiği, örneklerin hidroklorik asit ile işlenmesi üzerine efervesan.

Azurit

Azurit

Renk [ değiştir ]
Böyle azurit ve malahit gibi minerallerin optik özellikleri (renk, yoğunluk) geleneksel elektronik spektroskopi bağlamında açıklanmıştır koordinasyon kompleksleri . Nispeten detaylı açıklamalar tarafından sağlanan ligand alan teorisi .

Ayrışma [ değiştir ]
Azurite malakit göre açık havada stabil değildir ve genellikle pseudomorphically ile ikame malahit . Azurit hidroksit oranı, 1: malakit: 2 oranında 1 ila 1 bu süreç olarak karbonat değişen bazı karbon dioksit yerine (CO2), su ile birimler (H2O) içerir:

2 Cu 3 (CO 3) 2 (OH) 2 + H2O 3 Cu 2 (CO3) (OH) 2 + CO2 →
Yukarıdaki denklemden, azuritin malakite dönüştürülmesi, havadaki düşük karbondioksit basıncına atfedilebilir. Azurit, tuzlu su akvaryumları gibi su ortamlarıyla da uyuşmaz.

Kullanım [ değiştir ]

Bir pigment olarak kullanım için zemin azuriti
Pigmentler [ değiştir ]

Tarafından Sincap ile Lady arka Hans Holbein Genç azurite ile boyandı

Madonna’nın mantonun yeşilimsi renk Raphael Saints ile Madonna ve Çocuk Enthroned malakit için hava azurite nedeniyle
Azurite mavi olarak kullanılan pigment antik çağlardan beri. [6] Azurit doğal Sina ve Mısır, Doğu Çölü’nde meydana geliyor. Aşağıdaki örneklerde FCJ Spurrell (1895) tarafından rapor edilmiştir; Bir de bir palet olarak kullanılan bir kabuk Dördüncü Hanedan (2613 2494 için BCE) bağlam Meidum , bir yüzüne üzerinde bir bez Beşinci Hanedanı (2494 2345 için BCE) de ayrıca mumya Meidum ve bir dizi Onsekizinci Hanedanı (1543-1292 M.Ö. ) Duvar resimleri. [7] incelik derecesine bağlı olarak, öğütülmüştür olduğu, ve bakır karbonat, temel içeriği, bu mavi geniş verdi. O eskiden (den

Mavi Azurit Taşı

Mavi Azurit Taşı

Azurro Della Magna olarak bilinen ek olarak dağ mavisi veya Ermeni taş olarak bilinmektedir İtalyanca ). Yağla karıştırıldığında hafif yeşildir. Ile karıştırıldığında yumurta sarısı yeşil-gri döner. Ayrıca adlarıyla bilinen mavi bice olsa ve mavi verditer verditer çoğunlukla kimyasal işlem ile yapılan pigmentler değinmektedir.

Azurit pigmentinin daha eski örnekleri, malakite hava şartlarına bağlı olarak daha yeşilimsi bir renk tonu gösterebilir. Çok azurite mislabeled edildi lapis lazuli bir terim birçok mavi pigmentler uygulanır. Resim Sergisi kimyasal analizi olarak Orta Çağ geliştirir, azurit ortaçağ ressamlar tarafından kullanılan blues önemli bir kaynak olarak kabul ediliyor. Gerçek lapis lazuli, Orta Çağ boyunca Afganistan’dan sağlanırken, azurit o dönemde Avrupa’da yaygın bir madendirdi. Lyons, Fransa yakınlarında büyük boyutlu mevduat bulundu. 12. yüzyıldan beri Saksonya’da, orada bulunan gümüş madenlerinde mayınlıydı. [8]

Isıtma saflaştırılmış doğal gelen azurite ayırt etmek için kullanılabilir ultramarin tarafından tarif edildiği gibi, mavi, benzer fakat daha pahalı bir pigment Cennino D’Andrea Cennini . Ultramarin ısıya dayanıklıdır, ancak azurit siyah bakır oksit haline dönüşür. Bununla birlikte, azuritin nazik ısınması, Japon boyama tekniklerinde kullanılan derin mavi bir pigment üretir.

Takı [ değiştir ]
Azurite boncuk gibi gibi bazen kullanılan takı süs taşı olarak da, ve. Ancak, yumuşaklığı ve mavi rengini kaybetme eğilimi, bu tür kullanımları sınırlar. Isıtma, azuriti kolaylıkla yok eder, bu nedenle azurit numunelerinin hepsi oda sıcaklığında yapılmalıdır.

Toplama [ değiştir ]
Azuritin yoğun rengi onu popüler bir koleksiyoncunun taşı yapar. Bununla birlikte, parlak ışık, ısı ve açık hava, zamanla renginin yoğunluğunu azaltma eğilimindedir. Saf olmayan bir azurit örneğinin koyu mavi renginin korunmasına yardımcı olmak için, koleksiyoncular orijinal doğal ayarlarına benzer, serin, karanlık, kapalı bir saklama ortamı kullanmalıdır.

Maden Arama [ değiştir ]
Bakır kendisinin değil büyük bir cevher birlikte, azurit varlığı ayrışmış varlığı iyi bir yüzey göstergesidir bakır sülfid cevherlerinin. Genellikle kimyasal olarak çok benzer malakit ile birlikte bulunur ve bakır cevherlerinin varlığının güçlü göstergesi olan derin mavi ve parlak yeşilin çarpıcı bir renk kombinasyonu üretir.

Mavi Azurit Taş Kolye

Mavi Azurit Taş Kolye

Tarihi [ değiştir ]
Bakır cevheri göstergeleri olarak azurit ve malahit kullanımı elemanı adına dolaylı açtı nikel İngilizce dilinde. Nickeline da niccolite olarak bilinen bir nikel ana cevheri, yeşil, mineral (halinde yüzeyde havalarda Anaberjit malakit benzer). Bu benzerlik zaman zaman girişimlerde sonuçlandı kokusu bakır cevheri, ama nedeniyle gerekli olan yüksek eritme sıcaklıklarına tür girişimler her zaman başarısızlıkla sonuçlandı olduğu inancıyla nickeline azaltmak nikel. Almanya’da bu aldatıcı mineral olarak bilinir hale geldi kupfernickel , kelimenin tam anlamıyla “bakır iblis “. İsveçli simyacı Baron Axel Fredrik Cronstedt (tarafından eğitilmiş Georg Brandt , nikel gibi metal keşfeden kobalt ) muhtemelen kupfernickel cevheri içinde saklanarak yeni bir metal olduğunu fark etti ve 1751 yılında üretmeye eritme kupfernickel başarılı bir (bazı hariç önceden bilinmeyen göktaşları gümüşi) beyaz, demir gibi metal. Mantıken, Cronstedt kupfernickel nikel parçası sonra yaptığı yeni metal adında.
Azurit, gem taşı kalite bakır cevheri nadir bulunan bir çeşittir. Azurite iki temel bakır karbonat minerallerinin (biri olan malakit diğeri). Azurit malakite göre daha nadirdir ve daha değerli olduğu düşünülmektedir. Azurite adını, ayırt edici canlı mavi renge işaret eden “lazhward” Farsça sözcüğünden alır. Azurit oldukça yumuşak bir taştır ve takı içinde kullanımı aslında oldukça sınırlıdır. Aslında, azurit daha tarafından aranan bir taş ve mineral toplayıcıları yerine takı tasarımcıları. Genelde mücevher kullanımı için yüzlü olmak yerine ilginç süs şekilleriyle ve tasarımlarla oyulmuştur.

Doğal Azurit Taş Kolye

Doğal Azurit Taş Kolye

Azurite renk yakından lapis lazuli (eksi beneklerin benzeyen altın pirit ). Azurit sıklıkla malakitle karıştırılmıştır; Melez malakit ve azurit numuneleri ticarette ‘azuremalachite’ veya bazen tire içermeyen ‘azurmalachite’ olarak bilinirler. Mücevher ticaretinde ‘bluebird’ olarak bilinen nadir bir azurit ve küpür karışımı da dahil olmak üzere diğer melez çeşitler mevcuttur. Lacivert taşı ek olarak, azurit da sodalit, linarite ile karıştırılır Lazulite . Bununla birlikte, basit testlerle, bu taşlardan her biri kolayca azurite ayırt edilir.

Azuritin ilk büyük kaynaklarından biri, Lyon’un yakınında, Fransa’nın doğu banliyölerinde bulunan küçük bir komün olan Chessy’de keşfedilmiştir. Onun Chessy kökeni sayesinde, azurit onun yerellik-tabanlı ticari isim, ‘Kazanılan chessylite ‘. Taş kullanıma ek olarak, azurit da olan endüstriyel taş gibi çok, garnet. Aslında Ortaçağ’dan beri azurit, pigmentlerin ve tekstil renk boya üretiminde kullanılmıştır.

Azurit, benzersiz mavi rengiyle kolaylıkla tanımlanabilir. Oldukça yumuşaktır ve genellikle basit bir çizik testi genellikle azuriti diğer değerli taşlardan ayırt edebilir. Malakitle sıklıkla bulunur, ancak malakit açıkça yeşil renkte olduğundan, ikisini ayırmada pek zorluk yoktur. Azurite renkli lapis lazuli benzer, ancak altın yoksun pirit vardır lazuli lapis kapanım. Karışıklığa neden olabilir Diğer taşlar sodalit , lazulite, dumortiertite ve hauynite, ama azurite renk çok benzersiz ve yakın denetim yoluyla, tüm benzer taşlar temel testler ile ayırt edilebilir olduğunu.

Azurite Kökeni ve taş Kaynakları dön
Azurit, dünyanın birçok yerinde bulunur. En önemli kaynaklar arasında Utah, Arizona ve New Mexico (ABD) bulunur. Diğer kaynaklar arasında Meksika, Namibya, Kongo, Fas, Fransa ve Avustralya yer alıyor.

Azurite Alış ve Azurit taş Değerini Belirleme Başa Dön
Azurit Rengi

Azurit, canlı mavi rengi ile ünlüdür. ‘Azure mavi’ adı, azuritte görülebilen derin lapis lazuli mavi rengini ifade eder. Azurit genellikle yeşil malakit ile karışmış olarak bulunur ve bu mavi ve yeşil renklerin karışımına sahip olacaktır.

Azurit Berraklığı ve Parıltısı

Azurit çoğunlukla berraklığında opak görülür. Kesildiğinde ve parlatıldığında, malachite çok benzeyen, cazip vitröz bir parlaklık var. Şeffaf ve yarı şeffaf numuneler nadirdir ancak var olurlar.

Azurit Kes ve Şekil

Azurit Kolye

Azurit Kolye

Azurite bugün ağırlıklı bir olan koleksiyoncu taş . Çok seyrektir ve taş kalitesinde bulunduğu zaman, en çok cabochon kesilir. Aynı zamanda sık sık süs objeleri ve kullanılan taş oymalar . Nadiren faceted. Azurit bazen boncuklar veya yuvarlak taşlar olarak satılmaktadır, ancak azurite nispeten yumuşak olduğundan, boncuklu mücevherat için ideal değildir. Azure-malahit, saf azuritten daha yaygındır ve neredeyse daima en cabochon kesilir ya da yuvarlanan taşlar ve boncuklar olarak önerilir.

Azurite Gemological Özellikleri: Başa Dön
Kimyasal formül: Cu3 (CO3) 2 (OH) 2
Kristal yapı: Monoklinik; Kısa kolonlu, yoğun agrega
Renk: Koyu-mavi, azure mavi
Sertlik: Mohs ölçeğinde 3,4 ila 4
Kırılma indisi: 1.720 ila 1.848
Yoğunluk: 3,70 ila 3,90
Yarılma: Belirsiz
Şeffaflık: Opakaya saydam
Çift Kırma / Çift Kıvırma: 0.108 ila 0.110
Parlaklık: Vitreus
Floresans: Yok
Bizim bakınız Taş Sözlük gemology ilgili terimler ile ilgili ayrıntılar için.

Azurite: Çeşitleri veya benzer Taş: Başa Dön
Malahit Değerli Taş
Malahit Değerli Taş
Azurit’in bileşime (kıymetli taş kömürü haricinde) kıyasla yakından ilgili taşlar yoktur. Birkaç farklı taşlara renk ve benzerlik taşır; Lapis lazuli, sodalit ve lazulit. Azurit genellikle malachite ile iç içe geçmiş veya psuedomorphed oluşur. Malakit melezleri genellikle azurit mavi agrega kristalleriyle harmanlanmış yeşil benekler sergiler. Bu taşlar ‘azure-malachite’ veya ‘azurmalachite’ olarak bilinir. Ticarette cuprite ve azurit karışımı ‘mavik kuşu’ olarak bilinir. Bu oldukça nadirdir ve çok aranır.

En Popüler Benzer veya İlgili Gemstones ve Mineral Dernekler:

Azure-malakit (azurmalachite), malahit, sodalit, lapis lazuli, charoit azurite benzeyen en yaygın ve popüler değerli taşlardır.

 

 

Azurite taş ve Takı Bakım ve Temizlik Başa Dön
Taşlar Nasıl Temizlenir Azurite, Mohs ölçeğinde sadece 3,5-4 derecelendirerek oldukça yumuşaktır. Yumuşak olduğundan, ortalama değerli taşınızdan daha fazla özen gerektirir. Azurit, zamanla “yaş” olarak bilinen, çok insana benzeyen bir taştır; Rengini kaybedecek, yaşlandıkça lehçe ve şekle sokacaktır. Aşınmaya ve doğal olarak yumuşaklığından ötürü çok eğilimli, düzgün bir şekilde bakılmadığı takdirde yavaşça aşınacak.

Doğal Azurit Taş Kolye

Doğal Azurit Taş Kolye

Azurit, ısıya, ışığa ve havaya duyarlıdır. Uzun süreli maruz kalma renklerin solmasına neden olur. Azurit ile çalışırken taşın ısıtılmasından kaçının; bu renk solmasına neden olacaktır. Azurite yumuşak bir bezle silinebilir. Gerekirse hafif sabun da kullanabilirsiniz. Sabunlu tortuyu temizlemek için taşı iyice durduğunuzdan emin olun. Durulama sırasında sıcak su kullanmayın. Çoğu diğer değerli taşlardan daha yumuşak olduğu için, azurit çiziklere eğilimli. Herhangi çıkarın azurit takı , temizlik, egzersiz veya spor oynarken. Azurit taşları yumuşak bir beze sarın ya da diğer değerli taşlardan uzakta kumaş kaplı bir kutuya koyun. Doğrudan güneşin altında azurit uzun süre bırakmayınız. Taşı sarın ve uzun süre güneş altında kalmayı planlıyorsanız cebinize koyun

Aratta tarihi Ermenistan’ın Ararat (Ayrarat) ile çeşitli bilim adamları tarafından tespit Sümer efsanelerinde görünen bir dağlık arazidir. [1] [2] [3] [4] [5] Aratta, metalurji, taş duvar, altın üretimi, gümüş ve değerli mavi Azurit taşlarıyla ünlü kutsal bir yer (tanrıça Inanna’ya, Ishtar’ın benzerine, Astghik’e ve bazen Anahit’e ev sahipliği yapıyor) [6] [7] [8]] olarak kabul edildi. Antik çağlardan beri Ermenistan da doğa tarihi Ermeni taşı olarak bilinen, Lapis Armenus olarak adlandırılan bu mineral taşların en kaliteli biliniyordu.

Lâcivert Armenus zaman birbirinin yerine kullanılmaktadır lâcivert taşı olarak bilinen azurite hemen hemen aynı değerli mavi Azurit taş, çeşitli, [9] [10], ancak, bazen, yeşilimsi renk tonları içeren bir ince yapısı ile ayırt. 1816 Ansiklopedisi Perthensis Ermeni taş “eskiden Ermenistan Avrupa’ya getirildi” belirtiyor. Emanuel Mendes da Costa (1757) o sahip anlatıyor: “. Yeşilimsi döküm ile bazen de bazen solgun bir derin Bazen mavi, zarif, parlak ya da açık mavi renk ve” [11] azurite mavi son derece derin ve Açıktır ve bu nedenle antik çağlardan beri mineral düşük nemli çöl ve kış gökyüzünün mavi rengi ile ilişkilendirilmektedir.

Klasik yazar Vitruvius (M.Ö. 1. yüzyılda), Ermeni taşını Armenium ve Pliny (77AD) adına listeliyor (77AD), onu ‘süslü’ renkleri arasında listeliyor (pound başına 300 sesterces büyüklüğünde). [16] 1759 kitabında “Bir Evrensel Tarihi Modern bir parçası” yazarlar olan damarlar “doğal. Çiçekler, ağaçlar, dağlar ve ırmaklar temsil” Ve bu tablolar ve yapılıyor, diğer süs Lapis Armenus söz. [17] Eserinde Theophilus (1847) aynı zamanda söz Süs kullanımı:

“Derin mavi,” Lapis Armenus “ya da siyanüs artık süs için kesiliyor; Bunların bir kısmı safir veya lapis lazuli’ye o kadar yakından benziyor ki sadece yangın testi ile yerli bakır karbonatın mavisini yok ediyor, ikisi ayırt edilecek. “[14]

Azurite Lapis Armenus sıklıkla başka bir bakır karbonat ile birlikte bulunur; Ayrıca yeşil lapis lazuli (aynı zamanda Latin Chrysocolla ile özdeşleşmiş) olarak bilinen Malakit [18]. [19] Sümer epik “Lugalbanda ve Anzud kuş” Arrata bu malachite bahseder:

“Aratta’nın siperlerinde yeşil lapis lazuli var, duvarları ve yükselen tuğla işi parlak kırmızı, tuğla killeri dağın tepesinde servi büyüdükçe dağılmış tinstone.” [20]

Muhteşem Azurit Taşı Kolye

Muhteşem Azurit Taşı Kolye

Klasik tarihçiler bu antik madenleri hala hatırlarlar. Roma hekim Dioscorides Pedanius (MS 1. yüzyıl) “en iyi bu mineral, bu yerlerin hiçbirini bugün elde değil yanında Kıbrıs olduğunu Makedonya’dan ve sonra en iyi, ama Ermenistan geliyor.” Diyor [21] Aynı zamanda, bilinen bir antik Çin porselen boyama için kullanılan edilmiş. [2 2] Ermeni Azurit gibi erken Mısır’da Dördüncü Hanedan gibi pigment olarak kullanılır olmuştur. Hiç şüphe yok ki ondokuzuncu yüzyılın ortalarına kadar Avrupa resminin en önemli mavi pigmenti idi. O dönemin tabloları, lapis Armenus’dan yapılmış daha fazla sayıda ultramarine, başka herhangi bir maddeden ziyade içerir. [29]

Ermenistan’dan Babylon’a

Dünyanın Babil haritası (M.Ö. 6’ncılar)
Dünyanın Babil haritası (M.Ö. 6’ncılar)
Sümer efsanelerinde anlatıldığı gibi, “dağın taşlarını” Aratta’dan Uruk’a taşımak ve Uruk’tan Aratta’ya tahıl taşımak için kullanılan yöntem, tarihsel olarak Ermeni yaylaları ile güneydeki alanlar arasında, yani Aratta’dan güneye doğru tekne ve Uruk’tan kuzeye doğru hayvan paketleyerek. Ermenistan ve Babil arasındaki kapsamlı ticaret, antik dünyada iyi biliniyordu. Eserinde “Geçmişini” Yunan tarihçi Herodot (ca 450 BC): I: 194, Ermenistan ve Babil arasındaki kargo taşımacılığı bazı ayrıntıları sağlar:

Fakat kentin kendisinden sonra ülkedeki tüm şeylerin en büyük hayatı, aklıma gelmişken söylemek istediğim şu: Bu gemiler, nehirden aşağıya Babil’e inen tekneler, yuvarlak ve derinin tümüdür: Asurluların üzerinde yaşayan Ermenilerin topraklarında kestikleri söğütler için kaburga yapıyorlar ve bu esnada gövde yoluyla dışarıdan bir örtme görevi gören gizlileri geriyorlardı, genişliği kıç geniş yapmıyorlardı, aynı zamanda da Bir nokta, ama tekneleri bir kalkan gibi yuvarlak hale getirmek: ve bundan sonra bütün tekne saman ile istif ve onlar kargo dolu bir akımın aşağı taşınması için muzdarip; Çoğu zaman bu tekneler, şarap dolu hurma ağacından fıçıları getirirler. Tekne iki direksiyonlu kürekle ve dik duran iki adamla düz tutulur ve dışarıdaki adam iterken içerdeki adam küreğini çeker. Bu kaplar hem çok büyük hem de daha küktür ve en büyüğü beş bin talent ağırlığındadır; Ve her birinde canlı bir kıç var ve daha büyük boyutlu kıçlar var. Dolayısıyla, yolculuklarında Babil’e vardıklarında ve yüklerini attığında, tekne kaburgalarını ve bütün samanları müzayede ile satıyorlar, ancak derilerini kıçlarının üzerine koyuyorlar ve onları Ermenistan’a götürüyorlar: akışı sağlamak için Nehrin herhangi bir yolu ile akımı hızlandırmaktan dolayı mümkün değildir; Ve bu sebeple teknelerini kereste değil de saklanıyorlar. Ardından Ermenilerin toprağına döndükten sonra kıçlarını onlarla dolaştırdıklarında aynı şekilde diğer tekneler yapıyorlar. [23]

DOĞAL MAVİ AZURİT TAŞI KOLYE

ÖZEL ÜRÜNLER
AZURİT TAŞI
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 11.42 GR
 • AYNI GÜN KARGO
 • DOĞAL AZURİT
 • EŞİ YOK
 • G.AFRİKA
 • KDV DAHİL
 • MUHTEŞEM RENK DOYUMU
 • ÖZEL KUTUSUNDA
[dpsc_display_product]
Ürün Açıklaması Video Tanıtım Yorumlar

Azurit yumuşak, derin mavi bakır maden bakır cevheri yataklarının hava ile üretilir. Aynı zamanda sonra Chessylite

Doğal Azurit Taşı

Doğal Azurit Taşı

olarak bilinen tip mevkiinde de Chessy-les-Mines yakınlarındaki Lyon , Fransa . [2] maden, bir karbonat , eski çağlardan beri bilinmektedir ve sözü edilen Pliny the Elder ‘ın Natural History Yunanca ismi kuanos altında (κυανός: “Derin mavi,” İngiliz mavi kökü) ve Latince adı caeruleum . [4] azurit mavi derece derin ve net olduğunu ve bu nedenle mineral düşük nem çöl ve kış gökyüzü koyu mavi renk ile eski çağlardan beri ilişkili olma eğilimi vardır. Azurite hem beri mineral modern İngilizce adı, bu ilişkiyi yansıtan masmavi yoluyla elde edilmektedir Arapça dan Farsça lazhward (لاژورد), bir başka derin mavi taş onun mevduat için bilinen bir bölgede, lapis lazuli ( “masmavi taş”).

ÜRÜNLERİMİZİN KALİTESİ VE DOĞALIKLARI RESİMLERDE DAHİ BELLİ OLMAKTADIR.AYNI RENK DOYUMUNU ÜZERİNİZDE TAŞIRKENDE FARK EDECEKSİNİZ

OTANTİK TAŞ FARKI İLE 925 AYAR GÜMÜŞ İŞÇİLİKLİ 1.KALİTE TAM RENGİNDE %100 DOĞAL TAM RENGİNDE AFRİKA MAVİ AZURİT KAYA KOLYE ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR.SEVDİKLERİNİZ İÇİN EŞSİZ FANTASTİK DOĞAL BİR  HEDİYE .KOLEKSİYON OLARAK SAKLANABİLİR…
Azurite iki temel bakır (II) biri karbonat mineraller , diğeri açık yeşil malakit . Basit bakır karbonat (Cuco 3) doğada var olduğu bilinmemektedir. Azurite bakır, aşağıdaki formüle Cu 3 (CO 3) 2 (OH) 2 (II) katyonları iki farklı anyonları ile bağlantılıdır karbonat ve hidroksit . Azurit sahip olan küçük kristallerin hızlı bir kaç damla karıştırılarak üretilebilir bakır sülfat , bir çözeltiyi , doymuş çözeltisi ve sodyum karbonat ve çözelti, bir gece boyunca beklemeye bırakılmasıyla hazırlanmaktadır.

Azurite kristaller monoklinik ve görülecek zaman yeterince büyük onlar lacivert prizmatik kristaller görünür. [2] [3] [5] Azurit örnekler nodüler tipik olarak büyük ve genellikle şeklinde sarkıtlarla bulunmaktadır. Numunenin yüzeyi, malakite maruz kalması nedeniyle zamanla renkleri hafifletme eğilimindedir. Azurit bir ile, yumuşak Mohs sertlik sadece 3,5 ila 4 arasında özgül ağırlığı azurit ve 3.89 3.77 olduğunu. Azurit, siyah, toz halinde bakır (II) oksit oluşturmak üzere karbondioksit ve su kaybederek ısı ile yok edilir. Bir karbonatın karakteristiği, örneklerin hidroklorik asit ile işlenmesi üzerine efervesan.

Azurit

Azurit

Renk [ değiştir ]
Böyle azurit ve malahit gibi minerallerin optik özellikleri (renk, yoğunluk) geleneksel elektronik spektroskopi bağlamında açıklanmıştır koordinasyon kompleksleri . Nispeten detaylı açıklamalar tarafından sağlanan ligand alan teorisi .

Ayrışma [ değiştir ]
Azurite malakit göre açık havada stabil değildir ve genellikle pseudomorphically ile ikame malahit . Azurit hidroksit oranı, 1: malakit: 2 oranında 1 ila 1 bu süreç olarak karbonat değişen bazı karbon dioksit yerine (CO2), su ile birimler (H2O) içerir:

2 Cu 3 (CO 3) 2 (OH) 2 + H2O 3 Cu 2 (CO3) (OH) 2 + CO2 →
Yukarıdaki denklemden, azuritin malakite dönüştürülmesi, havadaki düşük karbondioksit basıncına atfedilebilir. Azurit, tuzlu su akvaryumları gibi su ortamlarıyla da uyuşmaz.

Kullanım [ değiştir ]

Bir pigment olarak kullanım için zemin azuriti
Pigmentler [ değiştir ]

Tarafından Sincap ile Lady arka Hans Holbein Genç azurite ile boyandı

Madonna’nın mantonun yeşilimsi renk Raphael Saints ile Madonna ve Çocuk Enthroned malakit için hava azurite nedeniyle
Azurite mavi olarak kullanılan pigment antik çağlardan beri. [6] Azurit doğal Sina ve Mısır, Doğu Çölü’nde meydana geliyor. Aşağıdaki örneklerde FCJ Spurrell (1895) tarafından rapor edilmiştir; Bir de bir palet olarak kullanılan bir kabuk Dördüncü Hanedan (2613 2494 için BCE) bağlam Meidum , bir yüzüne üzerinde bir bez Beşinci Hanedanı (2494 2345 için BCE) de ayrıca mumya Meidum ve bir dizi Onsekizinci Hanedanı (1543-1292 M.Ö. ) Duvar resimleri. [7] incelik derecesine bağlı olarak, öğütülmüştür olduğu, ve bakır karbonat, temel içeriği, bu mavi geniş verdi. O eskiden (den

Mavi Azurit Taşı

Mavi Azurit Taşı

Azurro Della Magna olarak bilinen ek olarak dağ mavisi veya Ermeni taş olarak bilinmektedir İtalyanca ). Yağla karıştırıldığında hafif yeşildir. Ile karıştırıldığında yumurta sarısı yeşil-gri döner. Ayrıca adlarıyla bilinen mavi bice olsa ve mavi verditer verditer çoğunlukla kimyasal işlem ile yapılan pigmentler değinmektedir.

Azurit pigmentinin daha eski örnekleri, malakite hava şartlarına bağlı olarak daha yeşilimsi bir renk tonu gösterebilir. Çok azurite mislabeled edildi lapis lazuli bir terim birçok mavi pigmentler uygulanır. Resim Sergisi kimyasal analizi olarak Orta Çağ geliştirir, azurit ortaçağ ressamlar tarafından kullanılan blues önemli bir kaynak olarak kabul ediliyor. Gerçek lapis lazuli, Orta Çağ boyunca Afganistan’dan sağlanırken, azurit o dönemde Avrupa’da yaygın bir madendirdi. Lyons, Fransa yakınlarında büyük boyutlu mevduat bulundu. 12. yüzyıldan beri Saksonya’da, orada bulunan gümüş madenlerinde mayınlıydı. [8]

Isıtma saflaştırılmış doğal gelen azurite ayırt etmek için kullanılabilir ultramarin tarafından tarif edildiği gibi, mavi, benzer fakat daha pahalı bir pigment Cennino D’Andrea Cennini . Ultramarin ısıya dayanıklıdır, ancak azurit siyah bakır oksit haline dönüşür. Bununla birlikte, azuritin nazik ısınması, Japon boyama tekniklerinde kullanılan derin mavi bir pigment üretir.

Takı [ değiştir ]
Azurite boncuk gibi gibi bazen kullanılan takı süs taşı olarak da, ve. Ancak, yumuşaklığı ve mavi rengini kaybetme eğilimi, bu tür kullanımları sınırlar. Isıtma, azuriti kolaylıkla yok eder, bu nedenle azurit numunelerinin hepsi oda sıcaklığında yapılmalıdır.

Toplama [ değiştir ]
Azuritin yoğun rengi onu popüler bir koleksiyoncunun taşı yapar. Bununla birlikte, parlak ışık, ısı ve açık hava, zamanla renginin yoğunluğunu azaltma eğilimindedir. Saf olmayan bir azurit örneğinin koyu mavi renginin korunmasına yardımcı olmak için, koleksiyoncular orijinal doğal ayarlarına benzer, serin, karanlık, kapalı bir saklama ortamı kullanmalıdır.

Maden Arama [ değiştir ]
Bakır kendisinin değil büyük bir cevher birlikte, azurit varlığı ayrışmış varlığı iyi bir yüzey göstergesidir bakır sülfid cevherlerinin. Genellikle kimyasal olarak çok benzer malakit ile birlikte bulunur ve bakır cevherlerinin varlığının güçlü göstergesi olan derin mavi ve parlak yeşilin çarpıcı bir renk kombinasyonu üretir.

Mavi Azurit Taş Kolye

Mavi Azurit Taş Kolye

Tarihi [ değiştir ]
Bakır cevheri göstergeleri olarak azurit ve malahit kullanımı elemanı adına dolaylı açtı nikel İngilizce dilinde. Nickeline da niccolite olarak bilinen bir nikel ana cevheri, yeşil, mineral (halinde yüzeyde havalarda Anaberjit malakit benzer). Bu benzerlik zaman zaman girişimlerde sonuçlandı kokusu bakır cevheri, ama nedeniyle gerekli olan yüksek eritme sıcaklıklarına tür girişimler her zaman başarısızlıkla sonuçlandı olduğu inancıyla nickeline azaltmak nikel. Almanya’da bu aldatıcı mineral olarak bilinir hale geldi kupfernickel , kelimenin tam anlamıyla “bakır iblis “. İsveçli simyacı Baron Axel Fredrik Cronstedt (tarafından eğitilmiş Georg Brandt , nikel gibi metal keşfeden kobalt ) muhtemelen kupfernickel cevheri içinde saklanarak yeni bir metal olduğunu fark etti ve 1751 yılında üretmeye eritme kupfernickel başarılı bir (bazı hariç önceden bilinmeyen göktaşları gümüşi) beyaz, demir gibi metal. Mantıken, Cronstedt kupfernickel nikel parçası sonra yaptığı yeni metal adında.
Azurit, gem taşı kalite bakır cevheri nadir bulunan bir çeşittir. Azurite iki temel bakır karbonat minerallerinin (biri olan malakit diğeri). Azurit malakite göre daha nadirdir ve daha değerli olduğu düşünülmektedir. Azurite adını, ayırt edici canlı mavi renge işaret eden “lazhward” Farsça sözcüğünden alır. Azurit oldukça yumuşak bir taştır ve takı içinde kullanımı aslında oldukça sınırlıdır. Aslında, azurit daha tarafından aranan bir taş ve mineral toplayıcıları yerine takı tasarımcıları. Genelde mücevher kullanımı için yüzlü olmak yerine ilginç süs şekilleriyle ve tasarımlarla oyulmuştur.

Doğal Azurit Taş Kolye

Doğal Azurit Taş Kolye

Azurite renk yakından lapis lazuli (eksi beneklerin benzeyen altın pirit ). Azurit sıklıkla malakitle karıştırılmıştır; Melez malakit ve azurit numuneleri ticarette ‘azuremalachite’ veya bazen tire içermeyen ‘azurmalachite’ olarak bilinirler. Mücevher ticaretinde ‘bluebird’ olarak bilinen nadir bir azurit ve küpür karışımı da dahil olmak üzere diğer melez çeşitler mevcuttur. Lacivert taşı ek olarak, azurit da sodalit, linarite ile karıştırılır Lazulite . Bununla birlikte, basit testlerle, bu taşlardan her biri kolayca azurite ayırt edilir.

Azuritin ilk büyük kaynaklarından biri, Lyon’un yakınında, Fransa’nın doğu banliyölerinde bulunan küçük bir komün olan Chessy’de keşfedilmiştir. Onun Chessy kökeni sayesinde, azurit onun yerellik-tabanlı ticari isim, ‘Kazanılan chessylite ‘. Taş kullanıma ek olarak, azurit da olan endüstriyel taş gibi çok, garnet. Aslında Ortaçağ’dan beri azurit, pigmentlerin ve tekstil renk boya üretiminde kullanılmıştır.

Azurit, benzersiz mavi rengiyle kolaylıkla tanımlanabilir. Oldukça yumuşaktır ve genellikle basit bir çizik testi genellikle azuriti diğer değerli taşlardan ayırt edebilir. Malakitle sıklıkla bulunur, ancak malakit açıkça yeşil renkte olduğundan, ikisini ayırmada pek zorluk yoktur. Azurite renkli lapis lazuli benzer, ancak altın yoksun pirit vardır lazuli lapis kapanım. Karışıklığa neden olabilir Diğer taşlar sodalit , lazulite, dumortiertite ve hauynite, ama azurite renk çok benzersiz ve yakın denetim yoluyla, tüm benzer taşlar temel testler ile ayırt edilebilir olduğunu.

Azurite Kökeni ve taş Kaynakları dön
Azurit, dünyanın birçok yerinde bulunur. En önemli kaynaklar arasında Utah, Arizona ve New Mexico (ABD) bulunur. Diğer kaynaklar arasında Meksika, Namibya, Kongo, Fas, Fransa ve Avustralya yer alıyor.

Azurite Alış ve Azurit taş Değerini Belirleme Başa Dön
Azurit Rengi

Azurit, canlı mavi rengi ile ünlüdür. ‘Azure mavi’ adı, azuritte görülebilen derin lapis lazuli mavi rengini ifade eder. Azurit genellikle yeşil malakit ile karışmış olarak bulunur ve bu mavi ve yeşil renklerin karışımına sahip olacaktır.

Azurit Berraklığı ve Parıltısı

Azurit çoğunlukla berraklığında opak görülür. Kesildiğinde ve parlatıldığında, malachite çok benzeyen, cazip vitröz bir parlaklık var. Şeffaf ve yarı şeffaf numuneler nadirdir ancak var olurlar.

Azurit Kes ve Şekil

Azurit Kolye

Azurit Kolye

Azurite bugün ağırlıklı bir olan koleksiyoncu taş . Çok seyrektir ve taş kalitesinde bulunduğu zaman, en çok cabochon kesilir. Aynı zamanda sık sık süs objeleri ve kullanılan taş oymalar . Nadiren faceted. Azurit bazen boncuklar veya yuvarlak taşlar olarak satılmaktadır, ancak azurite nispeten yumuşak olduğundan, boncuklu mücevherat için ideal değildir. Azure-malahit, saf azuritten daha yaygındır ve neredeyse daima en cabochon kesilir ya da yuvarlanan taşlar ve boncuklar olarak önerilir.

Azurite Gemological Özellikleri: Başa Dön
Kimyasal formül: Cu3 (CO3) 2 (OH) 2
Kristal yapı: Monoklinik; Kısa kolonlu, yoğun agrega
Renk: Koyu-mavi, azure mavi
Sertlik: Mohs ölçeğinde 3,4 ila 4
Kırılma indisi: 1.720 ila 1.848
Yoğunluk: 3,70 ila 3,90
Yarılma: Belirsiz
Şeffaflık: Opakaya saydam
Çift Kırma / Çift Kıvırma: 0.108 ila 0.110
Parlaklık: Vitreus
Floresans: Yok
Bizim bakınız Taş Sözlük gemology ilgili terimler ile ilgili ayrıntılar için.

Azurite: Çeşitleri veya benzer Taş: Başa Dön
Malahit Değerli Taş
Malahit Değerli Taş
Azurit’in bileşime (kıymetli taş kömürü haricinde) kıyasla yakından ilgili taşlar yoktur. Birkaç farklı taşlara renk ve benzerlik taşır; Lapis lazuli, sodalit ve lazulit. Azurit genellikle malachite ile iç içe geçmiş veya psuedomorphed oluşur. Malakit melezleri genellikle azurit mavi agrega kristalleriyle harmanlanmış yeşil benekler sergiler. Bu taşlar ‘azure-malachite’ veya ‘azurmalachite’ olarak bilinir. Ticarette cuprite ve azurit karışımı ‘mavik kuşu’ olarak bilinir. Bu oldukça nadirdir ve çok aranır.

En Popüler Benzer veya İlgili Gemstones ve Mineral Dernekler:

Azure-malakit (azurmalachite), malahit, sodalit, lapis lazuli, charoit azurite benzeyen en yaygın ve popüler değerli taşlardır.

 

 

Azurite taş ve Takı Bakım ve Temizlik Başa Dön
Taşlar Nasıl Temizlenir Azurite, Mohs ölçeğinde sadece 3,5-4 derecelendirerek oldukça yumuşaktır. Yumuşak olduğundan, ortalama değerli taşınızdan daha fazla özen gerektirir. Azurit, zamanla “yaş” olarak bilinen, çok insana benzeyen bir taştır; Rengini kaybedecek, yaşlandıkça lehçe ve şekle sokacaktır. Aşınmaya ve doğal olarak yumuşaklığından ötürü çok eğilimli, düzgün bir şekilde bakılmadığı takdirde yavaşça aşınacak.

Doğal Azurit Taş Kolye

Doğal Azurit Taş Kolye

Azurit, ısıya, ışığa ve havaya duyarlıdır. Uzun süreli maruz kalma renklerin solmasına neden olur. Azurit ile çalışırken taşın ısıtılmasından kaçının; bu renk solmasına neden olacaktır. Azurite yumuşak bir bezle silinebilir. Gerekirse hafif sabun da kullanabilirsiniz. Sabunlu tortuyu temizlemek için taşı iyice durduğunuzdan emin olun. Durulama sırasında sıcak su kullanmayın. Çoğu diğer değerli taşlardan daha yumuşak olduğu için, azurit çiziklere eğilimli. Herhangi çıkarın azurit takı , temizlik, egzersiz veya spor oynarken. Azurit taşları yumuşak bir beze sarın ya da diğer değerli taşlardan uzakta kumaş kaplı bir kutuya koyun. Doğrudan güneşin altında azurit uzun süre bırakmayınız. Taşı sarın ve uzun süre güneş altında kalmayı planlıyorsanız cebinize koyun

Aratta tarihi Ermenistan’ın Ararat (Ayrarat) ile çeşitli bilim adamları tarafından tespit Sümer efsanelerinde görünen bir dağlık arazidir. [1] [2] [3] [4] [5] Aratta, metalurji, taş duvar, altın üretimi, gümüş ve değerli mavi Azurit taşlarıyla ünlü kutsal bir yer (tanrıça Inanna’ya, Ishtar’ın benzerine, Astghik’e ve bazen Anahit’e ev sahipliği yapıyor) [6] [7] [8]] olarak kabul edildi. Antik çağlardan beri Ermenistan da doğa tarihi Ermeni taşı olarak bilinen, Lapis Armenus olarak adlandırılan bu mineral taşların en kaliteli biliniyordu.

Lâcivert Armenus zaman birbirinin yerine kullanılmaktadır lâcivert taşı olarak bilinen azurite hemen hemen aynı değerli mavi Azurit taş, çeşitli, [9] [10], ancak, bazen, yeşilimsi renk tonları içeren bir ince yapısı ile ayırt. 1816 Ansiklopedisi Perthensis Ermeni taş “eskiden Ermenistan Avrupa’ya getirildi” belirtiyor. Emanuel Mendes da Costa (1757) o sahip anlatıyor: “. Yeşilimsi döküm ile bazen de bazen solgun bir derin Bazen mavi, zarif, parlak ya da açık mavi renk ve” [11] azurite mavi son derece derin ve Açıktır ve bu nedenle antik çağlardan beri mineral düşük nemli çöl ve kış gökyüzünün mavi rengi ile ilişkilendirilmektedir.

Klasik yazar Vitruvius (M.Ö. 1. yüzyılda), Ermeni taşını Armenium ve Pliny (77AD) adına listeliyor (77AD), onu ‘süslü’ renkleri arasında listeliyor (pound başına 300 sesterces büyüklüğünde). [16] 1759 kitabında “Bir Evrensel Tarihi Modern bir parçası” yazarlar olan damarlar “doğal. Çiçekler, ağaçlar, dağlar ve ırmaklar temsil” Ve bu tablolar ve yapılıyor, diğer süs Lapis Armenus söz. [17] Eserinde Theophilus (1847) aynı zamanda söz Süs kullanımı:

“Derin mavi,” Lapis Armenus “ya da siyanüs artık süs için kesiliyor; Bunların bir kısmı safir veya lapis lazuli’ye o kadar yakından benziyor ki sadece yangın testi ile yerli bakır karbonatın mavisini yok ediyor, ikisi ayırt edilecek. “[14]

Azurite Lapis Armenus sıklıkla başka bir bakır karbonat ile birlikte bulunur; Ayrıca yeşil lapis lazuli (aynı zamanda Latin Chrysocolla ile özdeşleşmiş) olarak bilinen Malakit [18]. [19] Sümer epik “Lugalbanda ve Anzud kuş” Arrata bu malachite bahseder:

“Aratta’nın siperlerinde yeşil lapis lazuli var, duvarları ve yükselen tuğla işi parlak kırmızı, tuğla killeri dağın tepesinde servi büyüdükçe dağılmış tinstone.” [20]

Muhteşem Azurit Taşı Kolye

Muhteşem Azurit Taşı Kolye

Klasik tarihçiler bu antik madenleri hala hatırlarlar. Roma hekim Dioscorides Pedanius (MS 1. yüzyıl) “en iyi bu mineral, bu yerlerin hiçbirini bugün elde değil yanında Kıbrıs olduğunu Makedonya’dan ve sonra en iyi, ama Ermenistan geliyor.” Diyor [21] Aynı zamanda, bilinen bir antik Çin porselen boyama için kullanılan edilmiş. [2 2] Ermeni Azurit gibi erken Mısır’da Dördüncü Hanedan gibi pigment olarak kullanılır olmuştur. Hiç şüphe yok ki ondokuzuncu yüzyılın ortalarına kadar Avrupa resminin en önemli mavi pigmenti idi. O dönemin tabloları, lapis Armenus’dan yapılmış daha fazla sayıda ultramarine, başka herhangi bir maddeden ziyade içerir. [29]

Ermenistan’dan Babylon’a

Dünyanın Babil haritası (M.Ö. 6’ncılar)
Dünyanın Babil haritası (M.Ö. 6’ncılar)
Sümer efsanelerinde anlatıldığı gibi, “dağın taşlarını” Aratta’dan Uruk’a taşımak ve Uruk’tan Aratta’ya tahıl taşımak için kullanılan yöntem, tarihsel olarak Ermeni yaylaları ile güneydeki alanlar arasında, yani Aratta’dan güneye doğru tekne ve Uruk’tan kuzeye doğru hayvan paketleyerek. Ermenistan ve Babil arasındaki kapsamlı ticaret, antik dünyada iyi biliniyordu. Eserinde “Geçmişini” Yunan tarihçi Herodot (ca 450 BC): I: 194, Ermenistan ve Babil arasındaki kargo taşımacılığı bazı ayrıntıları sağlar:

Fakat kentin kendisinden sonra ülkedeki tüm şeylerin en büyük hayatı, aklıma gelmişken söylemek istediğim şu: Bu gemiler, nehirden aşağıya Babil’e inen tekneler, yuvarlak ve derinin tümüdür: Asurluların üzerinde yaşayan Ermenilerin topraklarında kestikleri söğütler için kaburga yapıyorlar ve bu esnada gövde yoluyla dışarıdan bir örtme görevi gören gizlileri geriyorlardı, genişliği kıç geniş yapmıyorlardı, aynı zamanda da Bir nokta, ama tekneleri bir kalkan gibi yuvarlak hale getirmek: ve bundan sonra bütün tekne saman ile istif ve onlar kargo dolu bir akımın aşağı taşınması için muzdarip; Çoğu zaman bu tekneler, şarap dolu hurma ağacından fıçıları getirirler. Tekne iki direksiyonlu kürekle ve dik duran iki adamla düz tutulur ve dışarıdaki adam iterken içerdeki adam küreğini çeker. Bu kaplar hem çok büyük hem de daha küktür ve en büyüğü beş bin talent ağırlığındadır; Ve her birinde canlı bir kıç var ve daha büyük boyutlu kıçlar var. Dolayısıyla, yolculuklarında Babil’e vardıklarında ve yüklerini attığında, tekne kaburgalarını ve bütün samanları müzayede ile satıyorlar, ancak derilerini kıçlarının üzerine koyuyorlar ve onları Ermenistan’a götürüyorlar: akışı sağlamak için Nehrin herhangi bir yolu ile akımı hızlandırmaktan dolayı mümkün değildir; Ve bu sebeple teknelerini kereste değil de saklanıyorlar. Ardından Ermenilerin toprağına döndükten sonra kıçlarını onlarla dolaştırdıklarında aynı şekilde diğer tekneler yapıyorlar. [23]