OTANT�K TA�

KRİSTAL KUVARS DOĞAL KAYA

DOĞAL KAYALAR
KRİSTAL KUVARS
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 658 GR
 • AFGANİSTAN
 • AYNI GÜN KARGO
 • DOĞAL KRİSTAL KUVARS
 • KDV DAHİL
 • KOLEKSİYON GEM PARÇASI
 • MATRİKS KÜME OLUŞUM

KRİSTAL KUVARS DOĞAL KAYA

Kuvars ikinci en bol mineral olarak Dünya ‘nın kıta kabuğunun sonra, feldispat . Onun kristal yapısı SiO 4 sürekli bir çerçevedir silikon – oksijen tetrahedranın her oksijen genel vererek, iki tetrahedranın arasında paylaşılan

KRİSTAL KUVARS

KRİSTAL KUVARS

edilmesiyle, kimyasal formülü ve SiO 2 .

Yarı değerli olan birkaç tanesi kuvars birçok farklı çeşidi vardır taşlar . Antik çağlardan beri, kuvars çeşitleri yapımında en yaygın olarak kullanılan mineraller olmuştur takı ve hardstone oymalar özellikle Avrupa ve Orta Doğu’da,.
Kelime “kuvars” türetilmiştir Alman kelime “Quarz” ve onun Orta Yüksek Almanca muhtemelen kökenli atası “twarc”, Slav , bkz ( “sert”) Çek Tvrdy, Lehçe Twardy ( “sert”), Sırp ve Hırvat tvrd ( “sert”). [7]

Eski Yunanlılar türetilen κρύσταλλος (krustallos) olarak kuvars anılan Antik Yunanca “buz gibi soğuk”, bazı çünkü anlamı κρύος (kruos) filozoflar (dahil Theophrastus ) görünüşe göre bir formu olarak mineral inanılan aşırı soğutulmuş buz. [8] Bugün dönem kaya kristali bazen kuvars saf haliyle alternatif bir adı olarak kullanılır.

 

OTANTİK TAŞ FARKI İLE KOLEKSİYON SEVERLER İÇİN MATRİKS OLUŞUM KRİSTAL KUVARS DOĞAL KAYA PARÇASI ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR…

Kristal alışkanlığı ve yapı
Kuvars ait üç köşeli kristal sistemi . İdeal kristal şekli altı taraflı prizma altı taraflı ile sonlanan piramitleri her bir ucunda. Doğada kuvars kristalleri genellikle olan ikiz , bozuk veya kuvars komşu kristalleri ya da sadece diğer mineraller ile çok iç içe gelişmiş bu şeklin bir kısmını göstermek ya da tamamen açık kristal yüzleri eksikliği ve kitlesel görünmesi. İyi Oluşan kristaller genellikle bir boşluğa kısıtsız bir büyüme olan bir ‘yatak’ formu; Genellikle kristaller bir matrise diğer ucunda bağlı olduğu ve yalnızca bir sonlandırma piramit mevcut bulunmaktadır. Onlar içinde örneğin, ek olmadan özgürce geliştirmek Ancak, nerede iki kat sonlandırılmış kristaller ortaya çıkabilir alçı . Kuvars geode kristallerinin bir yatak içeri doğru işaret ile kaplı boşluk şekli yaklaşık olarak küresel olan bir durumdur.

α-kuvars, trigonal kristal sisteminde kristalleşir boşluk grubu sırasıyla P 3 1 21 ve P 3 2 21. β-kuvars sırasıyla, altıgen sistemi, uzay grubu P 6 2 22 ve P 6 4 22 aittir. [9] Bu uzay grupları (her 11 enantiomorphous çiftleri aittir) gerçekten kiral vardır. Hem α-kuvars ve β-kuvars akiral yapı taşlarından oluşan kiral kristal yapıların örnekleri (mevcut davada SiO 4 dörtyüzlüsü) bulunmaktadır. a- ve β-kuvars arasındaki dönüşüm sadece bağlandıkları şekilde değişiklik olmadan, birbirine göre tetrahedra nispeten küçük bir dönme içerir.

Kristal Kuvars Taşı

Kristal Kuvars Taşı

α-kuvars kristal yapısı (kırmızı toplar gri silikon, oksijen vardır)

β-kuvars
(Mikro göre) Çeşitlerinin
Çeşit isimleri birçok tarihsel mineral rengi ortaya çıktı rağmen, güncel bilimsel adlandırma şemaları mineral mikro öncelikle bakın. o macrocrystalline çeşitleri için birincil tanımlayıcı olmasına rağmen Renk, kriptokristalin mineraller için ikincil bir tanımlayıcı.

kuvars Başlıca çeşitleri
alaca akik Kriptokristalen kuvars ve ifadeleri ortaya atılmıştır karışım. terimi, genel olarak, sadece, beyaz veya açık renkli malzeme için kullanılır. Aksi takdirde daha spesifik isimler kullanılır.
Akik Çok renkli, bantlı kalsedon, yarı saydam saydam için
Oniks grupları, düz paralel ve boyut olarak tutarlıdır Akik.
Jasper kahverengi tipik kırmızı Opak Kriptokristalin kuvars,
Aventurin küçük kapanımlar (genellikle mika) o ışıltı ile yarısaydam kalsedon.
Kaplan gözü Kırmızı-kahverengi renkli kuvars Lifli altın, sergileme chatoyancy .
necef taşı Berrak, renksiz
Ametist Menekşe şeffaf
sitrin kahverengi, yeşilimsi sarı turuncu kırmızımsı sarı
Prasiolite Nane yeşili, şeffaf
Gül kuvartzı Pembe, şeffaf, görüntüleyebilir diasterism
rutilated kuvars Içeren sivri (iğne gibi) kapanımlar ve rutil
sütlü kuvars Opak saydam beyaz, görüntüleyebilir diasterism
dumanlı kuvars gri, kahverengi, opak
akik Kırmızımsı portakal kalsedon, saydam
Dumortiyerit kuvars Büyük miktarda içerir Dumortiyerit kristaller
(Renge göre) Çeşitlerinin

Beyaz bir kaide üzerinde net kaya kristalleri
Saf kuvars, geleneksel olarak kaya kristal ya da berrak kuvars adı renksiz ve şeffaf veya yarı şeffaf ve genellikle kullanılmaktadır hardstone oyma gibi Lothair kristal . Ortak renkli çeşitleri, citrine dahil kuvars, ametist, dumanlı kuvars, sütlü kuvars, ve diğerleri yükseldi.

Kristal Kuvars Kaya

Kristal Kuvars Kaya

Kuvars türleri arasındaki en önemli fark vardır macrocrystalline (çıplak gözle görülebilen tek tek kristallerin) ve bu mikrokristalin veya kriptokristalin çeşitleri (sadece yüksek büyütme altında görünür kristallerin agrega). Şeffaf çeşitleri macrocrystalline olma eğiliminde iken kriptokristalin çeşitleri, saydam veya çoğunlukla opak ya vardır. Kalsedon hem kuvars ince intergrowths oluşan silis kriptokristalin şeklidir ve onun monoklinik polimorf ifadeleri ortaya atılmıştır . [10] kuvars diğer opak taş çeşitleri, ya da sık sık bantları veya renk desenleri zıt dahil kuvars içeren karışık kayalar, olan akik , akik veya sard, oniks , kediotu ve jasper .

Ametist

matris Amethyst kristaller
Ametist koyu veya mat mor renk parlak aralıkları kuvars popüler bir formudur. amethysts dünyanın en büyük mevduat Brezilya, Meksika, Uruguay, Rusya, Fransa, Namibya ve Fas bulunabilir. Bazen ametist ve sitrin aynı kristal büyüyen bulunur. Daha sonra, şu şekilde ifade edilir Ametrine . o kuruldu alanda demir olduğunda bir ametist oluşur.

sitrin

Brezilya sitrin
Sitrin rengi nedeniyle kahverengi açık sarı arasında değişen kuvars bir çeşittir demir yabancı maddeler. Doğal Citrines nadirdir; Çoğu ticari Citrines ısıl işlem görmüş olan ametist veya dumanlı kuvarslar . doğal sitrin da bulanık veya dumanlı bir görünüm karşı Ancak, ısı ile muamele ametist, kristal küçük çizgileri olacaktır. Sarıdan citrine kesmek söylemek neredeyse imkansız topaz görsel, ancak sertlik farklıdır. Brezilya eyaletinden gelen Üretiminin çok ile, sitrin lider üreticisi Rio Grande do Sul . Adı türetilmiştir Latince “sarı” anlamına gelir ve aynı zamanda kelimenin kökeni citrina “Ağaç kavunu.” Bazen sitrin ve ametist sonra olarak adlandırılır aynı kristal, birlikte bulunabilir Ametrine . [11] Citrine nedeniyle refah getireceğini bir batıl, “satıcının taş” ya da “para taşı” olarak anılır olmuştur . [12]

Kuvars Kristali

Kuvars Kristali

Gül kuvartzı

Gül kuvars küme (Boyut: 3.4 x 3.1 x 1.9 cm)
Gül kuvars kırmızı renk gül bir soluk pembe sergileyen kuvars türüdür. Renk genellikle eser miktarlarda için bağlı olarak kabul edilir titanyum , demir ya da manganez büyük malzeme. Bazı kuvars mikroskobik içeren gül rutil bir üretir iğneler asterism iletilen ışık. Son X-ışını kırınım çalışmaları renk muhtemelen ince mikroskopik liflere bağlı olduğunu göstermektedir Dumortiyerit büyük kuvars içinde. [13]

Ayrıca, pembe kuvars nadir bir tür olduğunu eser miktarda neden olduğu düşünülmektedir renk ile (aynı zamanda sık aranan kristal kuvars gül) fosfat veya alüminyum . Kristallerin renk görünüşte ışığa ve solmaya tabidir. İlk kristaller bulundu pegmatit yakınında bulunan Rumford , Maine , ABD ve Minas Gerais , Brezilya . [14]

dumanlı kuvars

Alplerden dumanlı kuvars
Dumanlı kuvars kuvars gri, yarı saydam sürümüdür. Neredeyse opak bir kahverengimsi-gri kristal neredeyse tam şeffaflık netlik değişmektedir. Bazıları da siyah olabilir.

sütlü kuvars

Sütlü kuvars örneği
Süt kuvars veya sütlü kuvars kristal kuvars en sık görülenidir. Beyaz renk dakika neden olduğu sıvı kapanım [kristal oluşumu sırasında sıkışıp, gaz, sıvı, ya da her ikisinin kaynak belirtilmeli optik ve kaliteli taş uygulamaları için az değer yapma]. [15]

Sentetik ve suni tedaviler

Bir sentetik kuvars kristali tarafından yetiştirilen hidrotermal yöntemi , yaklaşık 19 cm uzunluğunda ve yaklaşık 127 gram ağırlığında
kuvars tüm çeşitleri doğal olarak oluşan edilmez. Bazı berrak kuvars kristalleri aksi doğal meydana gelmiş olmaz rengi ikna etmek için ısı veya gama-radyasyon kullanılarak tedavi edilebilir. . Bu yöntemlere duyarlılık kuvars mayın olan konumuna bağlıdır [16] Prasiolite , zeytin renkli malzeme, ısıl muamele ile üretilir; Doğal prasiolite ayrıca Polonya’da Aşağı Silezya gözlenmiştir. Sitrin doğal olarak meydana gelir rağmen, çoğunluk. Isıl işlem görmüş ametist sonucudur Carnelian yaygın ısıl işlem görmüş rengini derinleştirmek olduğunu.

Doğal kuvars genellikle Çünkü ikiz , sentetik kuvars endüstrisinde kullanılmak üzere üretilmiştir. Geniş, kusursuz, tek kristaller, bir sentezlenir otoklav ile hidrotermal işlem , zümrüt bu şekilde sentezlenir.

Kristal Kuvars

Kristal Kuvars

Diğer kristalleri gibi, kuvars olabilir , metal buharları ile kaplanmış o çekici bir parlaklık vermek için.

olay
Kuvars belirleyici bir bileşenidir granit ve diğer felsik magmatik kayaçlar . Bu çok yaygın olan tortul kayaçların gibi kumtaşı ve şeyl ve aynı zamanda en bir aksesuar mineral olarak değişken miktarlarda mevcuttur karbonat kayaların . Bu ortak bir bileşeni olan şist , gnays , kuvarsit ve diğer metamorfik kayaçlar . Kuvars için en düşük potansiyele sahip hava içinde Goldich çözünme serisi ve dolayısıyla dere çökelleri ve artık bir kalıntı mineral olarak çok yaygın topraklar .

Kuvars çoğunluğu erimiş kristalize olurken magma , çok kuvars da kimyasal sıcak çöker hidrotermal damarlar olarak gang bazen birlikte, cevher , altın, gümüş ve bakır gibi mineraller. Kuvars Büyük kristaller magmatik bulunan pegmatitlerde . Iyi biçimli kristaller uzunluğu birkaç metre ulaşmak ve olabilir tartmak kilogram yüzlerce.

Yetiştirmek için kullanılan potalar ve diğer ekipmanlar için gerekli son derece yüksek saflıkta doğal olarak oluşan kuvars kristalleri, silikon gofret içinde yarı iletken endüstrisi, pahalı ve nadirdir. Yüksek saflıkta kuvars için önemli bir maden konum Spruce Pine Gem Mine olan Spruce Pine, Kuzey Karolina , Amerika Birleşik Devletleri . [17]

kuvars en büyük belgelenmiş tek kristal Itapore, Goiaz, Brezilya yakınında bulundu; yaklaşık 6.1 × 1.5 × 1.5 m ölçülen ve fazla 44 tartılır ton . [18]

İlgili silis mineralleri
Tridimit ve kristobalit yüksek sıcaklık olan polimorflar yüksek silika meydana SiO 2 volkanik kayalar. Koezit bazı göktaşı etkisi sitelerinde ve yerkabuğunun tipik olanlar daha büyük basınçlar oluşmuş metamorfik kayalarda bulundu SiO 2 daha yoğun bir polimorf olduğunu. sistovit bazı göktaşı etkisi sitelerinde bulunan SiO 2 henüz yoğun ve yüksek basınç polimorf olduğunu. lechatelierite bir olan amorf silis camı tarafından oluşturulan SiO2 yıldırım kuvars içinde grev kum .

Kristal Kuvars Taşı

Kristal Kuvars Taşı

Fatimi altın kapaklı, c oyulmuş kaya kristali (şeffaf kuvars) ‘de ibrik. 1000

Kuvars kristal gösteren şeffaflık
Kelime “kuvars” dan geliyor Almanca Bu ses Hakkında Quarz ( yardım · bilgi ), [19] Slav kökenli (Çek madenciler o Kremen denir). Diğer kaynaklar için kelimenin kökeni niteliği Sakson çapraz damar cevheri anlamına kelime Querkluftertz. [20]

Kuvars mistik madde olarak tanımlanan en yaygın malzemedir maban içinde Avustralya Aborijin mitolojisinde . Bu gibi bir gömülme bağlamında Avrupa’da geçit mezar mezarlıklarda, düzenli bulunan Newgrange veya Carrowmore içinde İrlanda . İrlandalı kuvars için kelime ‘Sunstone’ anlamına grianchloch vardır. Kuvars ayrıca kullanılan Prehistorik İrlanda , yanı sıra diğer birçok ülkede, taş aletler ; hem damar kuvars ve kaya kristali edildi yongalama parçası olarak litik teknolojinin prehistorik halklarının. [21]

Iken yeşim oyma için ilk kez en değerli yarı değerli taş yana olmuştur Doğu Asya ve Kolomb öncesi Amerika, Avrupa ve Orta Doğu’da kuvars çeşitleri en yaygın türleri için kullanılan edildi takı ve hardstone oyma dahil olmak üzere oyulmuş taşlar ve cameo taşlar , kaya kristal vazolar ve abartılı damarları. gelenek çok yüksek, büyük ölçüde takı dışında moda düştü 19. yüzyılın ortalarından kadar değerli edildi nesneleri üretmeye devam etti. Cameo tekniği oniks ve diğer çeşitleri renk bantları patlatır.

Romalı doğa bilimci Plinius su olmak kuvars inanılan buz kalıcı zamanın büyük çaba sonra donmuş. [22] (kelime “kristal” Yunanca kelime κρύσταλλος, “buz” dan geliyor.) O kuvars olduğunu söyleyerek bu fikri destekledi Alpler’de buzulların yakınında bulunan, büyük kuvars kristallerinin ellerini soğutmak için küreler içine moda ama değil volkanik dağlarda ve bu. Bu fikir en azından 17. yüzyıla kadar devam etti. O da bir içine ışık bölmek için kuvars yeteneği biliyordu spektrumunun .

Kristal Kuvars

Kristal Kuvars

17. yüzyılda, Nicolas Steno kuvars ‘ın çalışması, modern yol açmıştır kristalografisi . O ne olursa olsun, bir kuvars kristal boyutu veya şekli, uzun prizma her zaman mükemmel bir 60 ° açıyla katıldı yüzleri olduğunu keşfetti. [23]

Kuvars en piezoelektrik özellikleri tarafından keşfedildi Jacques ve Pierre Curie içinde 1880 [24] [25] kuvars osilatör veya rezonatör ilk tarafından geliştirilen Walter Guyton Cady içinde 1921 [26] [27] George Washington Pierce tasarlanmış ve patentli kuvars kristal osilatörler içinde 1923 [28] [29] [30] Warren Marrison 1927 yılında Cady ve Pierce çalışmalarına dayalı ilk kuvars osilatör saat yarattı [31]

Alman jeolog: Bilim adamları mineraller doğada oluşan hangi koşulları taklit laboratuar koşullarında mineralleri yaratmaya girişti olarak kuvars sentezlemek için çabalar on dokuzuncu yüzyılın ortalarında başlayan Karl Emil von Schafhäutl (1803-1890) [32] olan ilk kişi 1845 yılında bir düdüklü tencere mikroskobik kuvars kristalleri yarattığı zaman kuvars sentezlemek. [33] Ancak, bu erken çabalar tarafından üretilen kristallerin kalitesi ve büyüklüğü yoksul. [34] 1930’lardan itibaren, elektronik sanayi bağımlı hale gelmişti kuvars kristalleri üzerinde. Uygun kristallerin tek kaynak Brezilya vardı; uluslar ticari bir ölçekte kuvars sentezlemek için çalıştı bu yüzden ancak, İkinci Dünya Savaşı, Brezilya malzemeleri aksadı. Alman mineralog Richard Nacken (1884-1971) 1930 ve 1940 sırasında bazı başarı elde etti. [35] Savaştan sonra, birçok laboratuvarda büyük kuvars kristallerini büyümeye çalıştı. Amerika Birleşik Devletleri’nde, ABD Ordusu Signal Corps ile anlaşmalı Bell Laboratuvarları ile Fırça Development Company Nacken en kurşun aşağıdaki kristalleri sentezlemek için Cleveland, Ohio. [36] [37] (Dünya Savaşı öncesinde, Fırça Geliştirme üretilen piezoelektrik kristalleri için pikaplar.) 1948, Fırça Geliştirme çapı 1.5 inç (3.8 cm), bugüne kadarki en büyük olan kristalleri büyümüştü. [38] [39] 1950’lere gelindiğinde, hidrotermal sentez teknikleri endüstriyel ölçekte sentetik kuvars kristallerinin üreten edildi ve bugün hemen hemen tüm modern elektronik sektöründe kullanılan kuvars kristali sentetik.

Piezoelektrik
Kuvars kristalleri var piezoelektrik özellikleri; onlar geliştirmek elektrik potansiyeli başvurusu üzerine mekanik strese . Kuvars kristallerinin bu özelliği erken kullanımı oldu fonograf manyetikler. Kuvars en yaygın piezoelektrik kullanımlarından biri bugün olduğu gibi kristal osilatör . Kuvars saat minerali kullanarak tanıdık bir cihazdır. Kuvars kristal osilatör rezonans frekansı mekanik yüklemeden ile değiştirilir ve bu da prensip olarak çok küçük kütle değişiklikleri çok hassas ölçümler için kullanılan kuartz kristali mikro ve ince film kalınlığı monitör .

KRİSTAL KUVARS DOĞAL KAYA

DOĞAL KAYALAR
KRİSTAL KUVARS
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 658 GR
 • AFGANİSTAN
 • AYNI GÜN KARGO
 • DOĞAL KRİSTAL KUVARS
 • KDV DAHİL
 • KOLEKSİYON GEM PARÇASI
 • MATRİKS KÜME OLUŞUM
Ürün Açıklaması Video Tanıtım Yorumlar

KRİSTAL KUVARS DOĞAL KAYA

Kuvars ikinci en bol mineral olarak Dünya ‘nın kıta kabuğunun sonra, feldispat . Onun kristal yapısı SiO 4 sürekli bir çerçevedir silikon – oksijen tetrahedranın her oksijen genel vererek, iki tetrahedranın arasında paylaşılan

KRİSTAL KUVARS

KRİSTAL KUVARS

edilmesiyle, kimyasal formülü ve SiO 2 .

Yarı değerli olan birkaç tanesi kuvars birçok farklı çeşidi vardır taşlar . Antik çağlardan beri, kuvars çeşitleri yapımında en yaygın olarak kullanılan mineraller olmuştur takı ve hardstone oymalar özellikle Avrupa ve Orta Doğu’da,.
Kelime “kuvars” türetilmiştir Alman kelime “Quarz” ve onun Orta Yüksek Almanca muhtemelen kökenli atası “twarc”, Slav , bkz ( “sert”) Çek Tvrdy, Lehçe Twardy ( “sert”), Sırp ve Hırvat tvrd ( “sert”). [7]

Eski Yunanlılar türetilen κρύσταλλος (krustallos) olarak kuvars anılan Antik Yunanca “buz gibi soğuk”, bazı çünkü anlamı κρύος (kruos) filozoflar (dahil Theophrastus ) görünüşe göre bir formu olarak mineral inanılan aşırı soğutulmuş buz. [8] Bugün dönem kaya kristali bazen kuvars saf haliyle alternatif bir adı olarak kullanılır.

 

OTANTİK TAŞ FARKI İLE KOLEKSİYON SEVERLER İÇİN MATRİKS OLUŞUM KRİSTAL KUVARS DOĞAL KAYA PARÇASI ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR…

Kristal alışkanlığı ve yapı
Kuvars ait üç köşeli kristal sistemi . İdeal kristal şekli altı taraflı prizma altı taraflı ile sonlanan piramitleri her bir ucunda. Doğada kuvars kristalleri genellikle olan ikiz , bozuk veya kuvars komşu kristalleri ya da sadece diğer mineraller ile çok iç içe gelişmiş bu şeklin bir kısmını göstermek ya da tamamen açık kristal yüzleri eksikliği ve kitlesel görünmesi. İyi Oluşan kristaller genellikle bir boşluğa kısıtsız bir büyüme olan bir ‘yatak’ formu; Genellikle kristaller bir matrise diğer ucunda bağlı olduğu ve yalnızca bir sonlandırma piramit mevcut bulunmaktadır. Onlar içinde örneğin, ek olmadan özgürce geliştirmek Ancak, nerede iki kat sonlandırılmış kristaller ortaya çıkabilir alçı . Kuvars geode kristallerinin bir yatak içeri doğru işaret ile kaplı boşluk şekli yaklaşık olarak küresel olan bir durumdur.

α-kuvars, trigonal kristal sisteminde kristalleşir boşluk grubu sırasıyla P 3 1 21 ve P 3 2 21. β-kuvars sırasıyla, altıgen sistemi, uzay grubu P 6 2 22 ve P 6 4 22 aittir. [9] Bu uzay grupları (her 11 enantiomorphous çiftleri aittir) gerçekten kiral vardır. Hem α-kuvars ve β-kuvars akiral yapı taşlarından oluşan kiral kristal yapıların örnekleri (mevcut davada SiO 4 dörtyüzlüsü) bulunmaktadır. a- ve β-kuvars arasındaki dönüşüm sadece bağlandıkları şekilde değişiklik olmadan, birbirine göre tetrahedra nispeten küçük bir dönme içerir.

Kristal Kuvars Taşı

Kristal Kuvars Taşı

α-kuvars kristal yapısı (kırmızı toplar gri silikon, oksijen vardır)

β-kuvars
(Mikro göre) Çeşitlerinin
Çeşit isimleri birçok tarihsel mineral rengi ortaya çıktı rağmen, güncel bilimsel adlandırma şemaları mineral mikro öncelikle bakın. o macrocrystalline çeşitleri için birincil tanımlayıcı olmasına rağmen Renk, kriptokristalin mineraller için ikincil bir tanımlayıcı.

kuvars Başlıca çeşitleri
alaca akik Kriptokristalen kuvars ve ifadeleri ortaya atılmıştır karışım. terimi, genel olarak, sadece, beyaz veya açık renkli malzeme için kullanılır. Aksi takdirde daha spesifik isimler kullanılır.
Akik Çok renkli, bantlı kalsedon, yarı saydam saydam için
Oniks grupları, düz paralel ve boyut olarak tutarlıdır Akik.
Jasper kahverengi tipik kırmızı Opak Kriptokristalin kuvars,
Aventurin küçük kapanımlar (genellikle mika) o ışıltı ile yarısaydam kalsedon.
Kaplan gözü Kırmızı-kahverengi renkli kuvars Lifli altın, sergileme chatoyancy .
necef taşı Berrak, renksiz
Ametist Menekşe şeffaf
sitrin kahverengi, yeşilimsi sarı turuncu kırmızımsı sarı
Prasiolite Nane yeşili, şeffaf
Gül kuvartzı Pembe, şeffaf, görüntüleyebilir diasterism
rutilated kuvars Içeren sivri (iğne gibi) kapanımlar ve rutil
sütlü kuvars Opak saydam beyaz, görüntüleyebilir diasterism
dumanlı kuvars gri, kahverengi, opak
akik Kırmızımsı portakal kalsedon, saydam
Dumortiyerit kuvars Büyük miktarda içerir Dumortiyerit kristaller
(Renge göre) Çeşitlerinin

Beyaz bir kaide üzerinde net kaya kristalleri
Saf kuvars, geleneksel olarak kaya kristal ya da berrak kuvars adı renksiz ve şeffaf veya yarı şeffaf ve genellikle kullanılmaktadır hardstone oyma gibi Lothair kristal . Ortak renkli çeşitleri, citrine dahil kuvars, ametist, dumanlı kuvars, sütlü kuvars, ve diğerleri yükseldi.

Kristal Kuvars Kaya

Kristal Kuvars Kaya

Kuvars türleri arasındaki en önemli fark vardır macrocrystalline (çıplak gözle görülebilen tek tek kristallerin) ve bu mikrokristalin veya kriptokristalin çeşitleri (sadece yüksek büyütme altında görünür kristallerin agrega). Şeffaf çeşitleri macrocrystalline olma eğiliminde iken kriptokristalin çeşitleri, saydam veya çoğunlukla opak ya vardır. Kalsedon hem kuvars ince intergrowths oluşan silis kriptokristalin şeklidir ve onun monoklinik polimorf ifadeleri ortaya atılmıştır . [10] kuvars diğer opak taş çeşitleri, ya da sık sık bantları veya renk desenleri zıt dahil kuvars içeren karışık kayalar, olan akik , akik veya sard, oniks , kediotu ve jasper .

Ametist

matris Amethyst kristaller
Ametist koyu veya mat mor renk parlak aralıkları kuvars popüler bir formudur. amethysts dünyanın en büyük mevduat Brezilya, Meksika, Uruguay, Rusya, Fransa, Namibya ve Fas bulunabilir. Bazen ametist ve sitrin aynı kristal büyüyen bulunur. Daha sonra, şu şekilde ifade edilir Ametrine . o kuruldu alanda demir olduğunda bir ametist oluşur.

sitrin

Brezilya sitrin
Sitrin rengi nedeniyle kahverengi açık sarı arasında değişen kuvars bir çeşittir demir yabancı maddeler. Doğal Citrines nadirdir; Çoğu ticari Citrines ısıl işlem görmüş olan ametist veya dumanlı kuvarslar . doğal sitrin da bulanık veya dumanlı bir görünüm karşı Ancak, ısı ile muamele ametist, kristal küçük çizgileri olacaktır. Sarıdan citrine kesmek söylemek neredeyse imkansız topaz görsel, ancak sertlik farklıdır. Brezilya eyaletinden gelen Üretiminin çok ile, sitrin lider üreticisi Rio Grande do Sul . Adı türetilmiştir Latince “sarı” anlamına gelir ve aynı zamanda kelimenin kökeni citrina “Ağaç kavunu.” Bazen sitrin ve ametist sonra olarak adlandırılır aynı kristal, birlikte bulunabilir Ametrine . [11] Citrine nedeniyle refah getireceğini bir batıl, “satıcının taş” ya da “para taşı” olarak anılır olmuştur . [12]

Kuvars Kristali

Kuvars Kristali

Gül kuvartzı

Gül kuvars küme (Boyut: 3.4 x 3.1 x 1.9 cm)
Gül kuvars kırmızı renk gül bir soluk pembe sergileyen kuvars türüdür. Renk genellikle eser miktarlarda için bağlı olarak kabul edilir titanyum , demir ya da manganez büyük malzeme. Bazı kuvars mikroskobik içeren gül rutil bir üretir iğneler asterism iletilen ışık. Son X-ışını kırınım çalışmaları renk muhtemelen ince mikroskopik liflere bağlı olduğunu göstermektedir Dumortiyerit büyük kuvars içinde. [13]

Ayrıca, pembe kuvars nadir bir tür olduğunu eser miktarda neden olduğu düşünülmektedir renk ile (aynı zamanda sık aranan kristal kuvars gül) fosfat veya alüminyum . Kristallerin renk görünüşte ışığa ve solmaya tabidir. İlk kristaller bulundu pegmatit yakınında bulunan Rumford , Maine , ABD ve Minas Gerais , Brezilya . [14]

dumanlı kuvars

Alplerden dumanlı kuvars
Dumanlı kuvars kuvars gri, yarı saydam sürümüdür. Neredeyse opak bir kahverengimsi-gri kristal neredeyse tam şeffaflık netlik değişmektedir. Bazıları da siyah olabilir.

sütlü kuvars

Sütlü kuvars örneği
Süt kuvars veya sütlü kuvars kristal kuvars en sık görülenidir. Beyaz renk dakika neden olduğu sıvı kapanım [kristal oluşumu sırasında sıkışıp, gaz, sıvı, ya da her ikisinin kaynak belirtilmeli optik ve kaliteli taş uygulamaları için az değer yapma]. [15]

Sentetik ve suni tedaviler

Bir sentetik kuvars kristali tarafından yetiştirilen hidrotermal yöntemi , yaklaşık 19 cm uzunluğunda ve yaklaşık 127 gram ağırlığında
kuvars tüm çeşitleri doğal olarak oluşan edilmez. Bazı berrak kuvars kristalleri aksi doğal meydana gelmiş olmaz rengi ikna etmek için ısı veya gama-radyasyon kullanılarak tedavi edilebilir. . Bu yöntemlere duyarlılık kuvars mayın olan konumuna bağlıdır [16] Prasiolite , zeytin renkli malzeme, ısıl muamele ile üretilir; Doğal prasiolite ayrıca Polonya’da Aşağı Silezya gözlenmiştir. Sitrin doğal olarak meydana gelir rağmen, çoğunluk. Isıl işlem görmüş ametist sonucudur Carnelian yaygın ısıl işlem görmüş rengini derinleştirmek olduğunu.

Doğal kuvars genellikle Çünkü ikiz , sentetik kuvars endüstrisinde kullanılmak üzere üretilmiştir. Geniş, kusursuz, tek kristaller, bir sentezlenir otoklav ile hidrotermal işlem , zümrüt bu şekilde sentezlenir.

Kristal Kuvars

Kristal Kuvars

Diğer kristalleri gibi, kuvars olabilir , metal buharları ile kaplanmış o çekici bir parlaklık vermek için.

olay
Kuvars belirleyici bir bileşenidir granit ve diğer felsik magmatik kayaçlar . Bu çok yaygın olan tortul kayaçların gibi kumtaşı ve şeyl ve aynı zamanda en bir aksesuar mineral olarak değişken miktarlarda mevcuttur karbonat kayaların . Bu ortak bir bileşeni olan şist , gnays , kuvarsit ve diğer metamorfik kayaçlar . Kuvars için en düşük potansiyele sahip hava içinde Goldich çözünme serisi ve dolayısıyla dere çökelleri ve artık bir kalıntı mineral olarak çok yaygın topraklar .

Kuvars çoğunluğu erimiş kristalize olurken magma , çok kuvars da kimyasal sıcak çöker hidrotermal damarlar olarak gang bazen birlikte, cevher , altın, gümüş ve bakır gibi mineraller. Kuvars Büyük kristaller magmatik bulunan pegmatitlerde . Iyi biçimli kristaller uzunluğu birkaç metre ulaşmak ve olabilir tartmak kilogram yüzlerce.

Yetiştirmek için kullanılan potalar ve diğer ekipmanlar için gerekli son derece yüksek saflıkta doğal olarak oluşan kuvars kristalleri, silikon gofret içinde yarı iletken endüstrisi, pahalı ve nadirdir. Yüksek saflıkta kuvars için önemli bir maden konum Spruce Pine Gem Mine olan Spruce Pine, Kuzey Karolina , Amerika Birleşik Devletleri . [17]

kuvars en büyük belgelenmiş tek kristal Itapore, Goiaz, Brezilya yakınında bulundu; yaklaşık 6.1 × 1.5 × 1.5 m ölçülen ve fazla 44 tartılır ton . [18]

İlgili silis mineralleri
Tridimit ve kristobalit yüksek sıcaklık olan polimorflar yüksek silika meydana SiO 2 volkanik kayalar. Koezit bazı göktaşı etkisi sitelerinde ve yerkabuğunun tipik olanlar daha büyük basınçlar oluşmuş metamorfik kayalarda bulundu SiO 2 daha yoğun bir polimorf olduğunu. sistovit bazı göktaşı etkisi sitelerinde bulunan SiO 2 henüz yoğun ve yüksek basınç polimorf olduğunu. lechatelierite bir olan amorf silis camı tarafından oluşturulan SiO2 yıldırım kuvars içinde grev kum .

Kristal Kuvars Taşı

Kristal Kuvars Taşı

Fatimi altın kapaklı, c oyulmuş kaya kristali (şeffaf kuvars) ‘de ibrik. 1000

Kuvars kristal gösteren şeffaflık
Kelime “kuvars” dan geliyor Almanca Bu ses Hakkında Quarz ( yardım · bilgi ), [19] Slav kökenli (Çek madenciler o Kremen denir). Diğer kaynaklar için kelimenin kökeni niteliği Sakson çapraz damar cevheri anlamına kelime Querkluftertz. [20]

Kuvars mistik madde olarak tanımlanan en yaygın malzemedir maban içinde Avustralya Aborijin mitolojisinde . Bu gibi bir gömülme bağlamında Avrupa’da geçit mezar mezarlıklarda, düzenli bulunan Newgrange veya Carrowmore içinde İrlanda . İrlandalı kuvars için kelime ‘Sunstone’ anlamına grianchloch vardır. Kuvars ayrıca kullanılan Prehistorik İrlanda , yanı sıra diğer birçok ülkede, taş aletler ; hem damar kuvars ve kaya kristali edildi yongalama parçası olarak litik teknolojinin prehistorik halklarının. [21]

Iken yeşim oyma için ilk kez en değerli yarı değerli taş yana olmuştur Doğu Asya ve Kolomb öncesi Amerika, Avrupa ve Orta Doğu’da kuvars çeşitleri en yaygın türleri için kullanılan edildi takı ve hardstone oyma dahil olmak üzere oyulmuş taşlar ve cameo taşlar , kaya kristal vazolar ve abartılı damarları. gelenek çok yüksek, büyük ölçüde takı dışında moda düştü 19. yüzyılın ortalarından kadar değerli edildi nesneleri üretmeye devam etti. Cameo tekniği oniks ve diğer çeşitleri renk bantları patlatır.

Romalı doğa bilimci Plinius su olmak kuvars inanılan buz kalıcı zamanın büyük çaba sonra donmuş. [22] (kelime “kristal” Yunanca kelime κρύσταλλος, “buz” dan geliyor.) O kuvars olduğunu söyleyerek bu fikri destekledi Alpler’de buzulların yakınında bulunan, büyük kuvars kristallerinin ellerini soğutmak için küreler içine moda ama değil volkanik dağlarda ve bu. Bu fikir en azından 17. yüzyıla kadar devam etti. O da bir içine ışık bölmek için kuvars yeteneği biliyordu spektrumunun .

Kristal Kuvars

Kristal Kuvars

17. yüzyılda, Nicolas Steno kuvars ‘ın çalışması, modern yol açmıştır kristalografisi . O ne olursa olsun, bir kuvars kristal boyutu veya şekli, uzun prizma her zaman mükemmel bir 60 ° açıyla katıldı yüzleri olduğunu keşfetti. [23]

Kuvars en piezoelektrik özellikleri tarafından keşfedildi Jacques ve Pierre Curie içinde 1880 [24] [25] kuvars osilatör veya rezonatör ilk tarafından geliştirilen Walter Guyton Cady içinde 1921 [26] [27] George Washington Pierce tasarlanmış ve patentli kuvars kristal osilatörler içinde 1923 [28] [29] [30] Warren Marrison 1927 yılında Cady ve Pierce çalışmalarına dayalı ilk kuvars osilatör saat yarattı [31]

Alman jeolog: Bilim adamları mineraller doğada oluşan hangi koşulları taklit laboratuar koşullarında mineralleri yaratmaya girişti olarak kuvars sentezlemek için çabalar on dokuzuncu yüzyılın ortalarında başlayan Karl Emil von Schafhäutl (1803-1890) [32] olan ilk kişi 1845 yılında bir düdüklü tencere mikroskobik kuvars kristalleri yarattığı zaman kuvars sentezlemek. [33] Ancak, bu erken çabalar tarafından üretilen kristallerin kalitesi ve büyüklüğü yoksul. [34] 1930’lardan itibaren, elektronik sanayi bağımlı hale gelmişti kuvars kristalleri üzerinde. Uygun kristallerin tek kaynak Brezilya vardı; uluslar ticari bir ölçekte kuvars sentezlemek için çalıştı bu yüzden ancak, İkinci Dünya Savaşı, Brezilya malzemeleri aksadı. Alman mineralog Richard Nacken (1884-1971) 1930 ve 1940 sırasında bazı başarı elde etti. [35] Savaştan sonra, birçok laboratuvarda büyük kuvars kristallerini büyümeye çalıştı. Amerika Birleşik Devletleri’nde, ABD Ordusu Signal Corps ile anlaşmalı Bell Laboratuvarları ile Fırça Development Company Nacken en kurşun aşağıdaki kristalleri sentezlemek için Cleveland, Ohio. [36] [37] (Dünya Savaşı öncesinde, Fırça Geliştirme üretilen piezoelektrik kristalleri için pikaplar.) 1948, Fırça Geliştirme çapı 1.5 inç (3.8 cm), bugüne kadarki en büyük olan kristalleri büyümüştü. [38] [39] 1950’lere gelindiğinde, hidrotermal sentez teknikleri endüstriyel ölçekte sentetik kuvars kristallerinin üreten edildi ve bugün hemen hemen tüm modern elektronik sektöründe kullanılan kuvars kristali sentetik.

Piezoelektrik
Kuvars kristalleri var piezoelektrik özellikleri; onlar geliştirmek elektrik potansiyeli başvurusu üzerine mekanik strese . Kuvars kristallerinin bu özelliği erken kullanımı oldu fonograf manyetikler. Kuvars en yaygın piezoelektrik kullanımlarından biri bugün olduğu gibi kristal osilatör . Kuvars saat minerali kullanarak tanıdık bir cihazdır. Kuvars kristal osilatör rezonans frekansı mekanik yüklemeden ile değiştirilir ve bu da prensip olarak çok küçük kütle değişiklikleri çok hassas ölçümler için kullanılan kuartz kristali mikro ve ince film kalınlığı monitör .