OTANT�K TA�

İĞNELİ RUTİL KUVARS TAŞI KOLYE 35.2 KARAT

ÖZEL ÜRÜNLER
RUTİL KUVARS KOLYE
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 19.45 GR
 • 35.2 CRT VVS KALİTE
 • 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ
 • AYNI GÜN KARGO
 • EŞİ YOK
 • HİNDİSTAN
 • İĞNELİ RUTİL KUVARS
 • KDV DAHİL
 • ÖZEL KUTUSUNDA

İĞNELİ RUTİL KUVARS TAŞI KOLYE

Rutil Kuvars  siyah veya altın sarısı ile şeffaf Quartz olan Rutil içerme hairlike büyümeleri vardır s. Rutil kalıntılar, ince seyrek ve paralel, yoğun, kalın ve geçermiş, ve her şeyi arada arasında değişmektedir. Her Rutil Kuvars taş Rutil kapanım kendi desen eşsizdir.

İĞNELİ RUTİL KUVARS KOLYE

İĞNELİ RUTİL KUVARS KOLYE

Kimyasal formül Kuvars: SiO 2
Rutil: TiO2
Renk Sarı, Kahverengi,Siyah
Sertlik 7
Kristal Sistemi Altıgen şeklinde
Kırılma indisi 1,54-1,55
SG 2,63-2,7
Şeffaflık Şeffaf için saydam
Çift Kırılma 0,009
Parıltı Vitreus
Dilinim Ayırt edilemez
Mineral Sınıfı Kuvars, Rutil
TÜM HAKKINDA
Rutilated Kuvars nedeniyle arzu edilen birkaç taşlardan biridir içerme s. Bu benzersiz bir taş türü olarak özel çekiciliğini ve arzu edilir verir. Kahverengi, dumanlı Rutilated Kuvars da var ancak daha az yaygın olmasına rağmen Rutilated Kuvars, renksiz, şeffaf kuvars ağırlıklı bulunmaktadır. Hiç karşılaşılan eğer Kuvars Diğer renk çeşitleri nadiren rutilated formu.

KULLANIMI
Rutilated Kuvars uygun bir taştır ve büyük taşlar halinde kesilebilir. Ayrıca kesilebilir cabochon s ve boncuklar ve büyük akvaryum küreler halinde oyulmuş olabilir.

Rutil TiO2 en yaygın doğal bir şeklidir. Üç nadir polimorflardır TiO2 bilinir:

OTANTİK TAŞ FARKI İLE 925 AYAR GÜMÜŞ BEYAZ RODYUM KAPLAMA 35.2 CRT RUTİL İĞNELİ KUVARS TAŞI VVS KALİTE KOLYE ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR…

Anataz (bazen adı ile bilinen “octahedrite”), bir dörtgen sözde oktahedral ve mineral alışkanlığı
Brokit bir ortorombik mineral
TiO 2 (B), bir monoklinik formu. [5]
Rutil yüksek arasında olması, kırılma indeksleri de görülür dalga boylarına, bilinen herhangi bir kristal, ve aynı zamanda özellikle büyük sergileyen çift kırılımı ve yüksek bir dispersiyon. Bu özellikler nedeniyle, bazı optik elemanlar, özellikle de üretimi için yararlı olan bir polarizasyon uzun görünür ve için, optik kızılötesi kadar 4.5μm ilgili dalga boyları.

Doğal rutil% 10’a kadar içerebilir demir ve önemli miktarda niyobyum ve tantalum. Rutil adını kaynaklanmaktadır Latin iletilen ışık tarafından bakıldığında, bazı örneklerde gözlenen koyu kırmızı renkte referans kırmızı rutilus.

2005 yılında Rutil çıktı
Rutil yüksek sıcaklık ve yüksek basınç ortak bir aksesuar mineral metamorfik kayalar ve volkanik kayalar.

Termodinamik, rutil en istikrarlı polimorf düşük toplam sergileyen tüm sıcaklıklarda TiO 2, serbest enerjisini daha metastabil anataz veya brokit aşamalarında. [6] Sonuç olarak, rutile metastable TiO2 polimorfların dönüşüm geri döndürülemez. En düşük olduğu gibi moleküler hacmi üç ana polimorf; genellikle çoğu yüksek basınçlı metamorfik kayalar, başlıca birincil titanyum rulman aşamasıdır eklojitlerin.

RUTİL KUVARS TAŞI KOLYE

RUTİL KUVARS TAŞI KOLYE

Içinde Rutil kuvars
Magmatik ortamında, rutil ortak bir aksesuar mineral plütonik da ekstruzif magmatik kayaçlar, gibi derin manto kaynaklarına sahip olduğunu özellikle zaman zaman bulunabilir olsa, magmatik kayaçların kimberlitten ve lamproitleri. Anatase ve brokit özellikle ürünleri olarak magmatik ortamda bulunan otojen değişiklik plütonik kayaçların soğutma sırasında; anataz da bulunan plaser birincil rutil kaynaklı.

Büyük örnek kristallerinin oluşumu yaygındır pegmatitlerin, skarn ve granit greisens. Rutil bazı aksesuar mineral olarak bulunan değişmiş magmatik kayaçlar, ve bazılarında gnayslar ve şistler. Asiküler gruplar halinde kristaller sıkça nüfuz görülen kuvars gelen flèches d’amour gibi Graubünden, İsviçre. 2005 yılında Cumhuriyet Sierra Leone de Batı Afrika 259000000 mt olduğu tahmin edilmektedir yaklaşık 19 yıldır süren, 2008 rezervlerinin yaklaşık% 30 yükseldi dünyanın yıllık rutil arz,% 23’ü üretim kapasitesine (285000000 vardı kısa ton). [7]

Kristal yapısı [değiştir]

Birim hücre rutil. Ti atomları gri; O atomları kırmızı.
Rutil bir sahiptir gövde-merkezli tetragonal birim hücre birim hücre parametreleri, a = b = 4,584 Â, c = 2,953 ve a,. [8], titanyum katyonları 6 koordinasyon sayısı da 6 oksijen atomlu bir oktahedron ile çevrilidir anlamına sahip . Oksijen anyonları bir trigonal düzlemsel koordinasyonu ile sonuçlanan 3 bir koordinasyon numarasına sahip. Rutil ayrıca octahedra sırayla görüntülenebilir bir vida ekseni gösterir. [9]

Kullanım ve ekonomik önemi [değiştir]

Bir çıkıntılı rutil iğnemsi kristalleri kuvars kristali
Yeterince büyük miktarlarda plaj kumları, rutil önemli bir bileşeni oluşturan ağır mineraller ve cevher yataklarının. Madenciler ayıklamak ve değerli ayırmak mineraller has- taneler, rutil, zirkon ve ilmenit. Rutil için ana kullanır üretimi vardır refrakter seramik bir şekilde, pigment ve üretimi için titanyum metal.

Ince toz rutil parlak beyaz pigment ve kullanılan boya, plastik, kağıt, parlak beyaz renk için çağrı, gıdalar ve diğer uygulamalar. Titanyum dioksit pigmenti, dünya çapında titanyum tek büyük kullanmaktır. Rutil Nano ölçekli parçacıklar saydam görünür ışık, ancak son derece etkili olan emme ve ultraviyole radyasyon. Yüksek enerjili UV ışığı tarafından emilir ve böylece nano-boyutlu parçacıkların rutil UV absorpsiyon, dökme rutil göre mavi-kaydırılmış olan nanopartiküller. Dolayısıyla, onlar kullanılan güneş kremleri UV teşvikli cilt hasarına karşı korumak için.

Mevcut küçük rutil iğneleri taşlar bir sorumlu optik fenomen olarak bilinen yıldız kümesi. Asteriated taşlar “yıldız” taşlar olarak bilinir. Yıldız safir, yıldız yakut ve diğer “star” taşlar çok aranan ve genellikle daha değerli normal muadillerine göre vardır.

Rutil yaygın bir şekilde kullanılan kaynak elektrot örtüsünün. Aynı zamanda bir parçası olarak kullanılan ZTR indeksi yüksek sınıflandırır, yıpranmış tortuları.

RUTİL KUVARS TAŞI

RUTİL KUVARS TAŞI

Sentetik rutil [değiştir]
Sentetik rutil ilk 1948 yılında üretilen ve isimleri çeşitli altında satılmaktadır. Çok saf sentetik rutil olan şeffaf ve hemen hemen renksiz, büyük parçalar halinde, hafif sarı olması. Sentetik rutil doping çeşitli renklerde yapılabilir. Yüksek kırılma indeksi, bir verir sarsılmaz parlaklık bir yol açar ve güçlü kırılma elmas benzeri görünüm. Yakın renksiz elmas yerine bu oksit için eski moda bir kimyasal adı “Titania” olarak satılmaktadır. Ancak, rutil nadiren kullanılan takılar çok değil çünkü zor sadece yaklaşık 6 ölçme, (çizilmeye dayanıklı) Mohs sertlik ölçeği.

Kuvars, oldukça saf silisyum dioksit (SiO2) kristallerine verilen addır. Özgül ağırlığı 2,65 g/cm3, sertliği 7 olan kuvarsa doğada çok rastlanır. Heksagonal sistemde kristalleşen kuvars, doğada kristal ya da amorf (biçimsiz) halde bulunabilir. İçindeki yabancı maddelerin cins ve miktarına göre, saydam, renkli ya da yarı saydam durumdadır. Renkleri : Kuvarsın rengi beyaz (süt kuvars), mor (ametist), pembe kuvars, duman renkli füme gibi çeşitli renklerde olabilir.

Önemli Optik Özellikleri
Renk: Renksiz
Şekil: özşekilsiz, ender olarak ideal kristal şekline sahiptir
Dilinim: Mikro örneklerde dilinim gözlenmez, ender olarak kristallerin kenar kısımlarında dilinim gözlenmiştir.
Sönme : Paralel, eğik ve dalgalı sönme gözlenebilir.
Çift kırması: Çok zayıftır, I. Dizi beyaz veya sarımsı beyaz
Bozunma: Bozunmaya en dayanıklı mineraldir.
Beraber bulunduğu mineraller : Alkali feldspatlar ve plajioklaslar.

İçindekiler [gizle]
1 Kullanım alanları
2 Türleri
3 Piezoelektrik
4 Kaynaklar ve Notlar
Kullanım alanları[değiştir | kaynağı değiştir]
Kumlarda bolca bulunan kuvarsın saf olmayanları içinde demir vardır. Beyaz kum olarak bilinen oldukça saf kuvarslar cam endüstrisinde kullanılır. Kuvars kristali mor-ötesi ve kızılaltı ışınımları saydamdır; bu bakımdan morötesi lambaların ve P. Curie tarafından ortaya kondu. Bu özelliğinden dolayı elektronik sanayiinde osilatör olarak kullanılır. Ergitilen kuvarstan, ısınınca genleşme oranı çok düşük olan bir cam elde edilir. Ani sıcaklık değişikliklerinden etkilenmesi istenmeyen malzemelerin yapımında kuvarstan yararlanılır ve çakmaklarda kıvılcım çıkartarak çıkan gazın yanması sağlanır ve çakmağınız yanar. Benzer bir başka uygulama ise, yeni bir tür dizel motorlarda[1], dizel çevrimini gerçekleştirmek için gereken yakıt-oksijen karışımının, motor üst kapağında bulunan bölmede duran kuvars minerali tarafından piston çarpması sonucu çıkan kıvılcım tarafından yanması ve çevrimin gerçekleşmesidir.

 

Bir kaya üzerinde ametist, 13 cm (5inç)
Saydam ya da renkli dağ kristali (necef taşı)
Kahverengi dumanlı kuvars
Sarı renkli sitrin
Portakal renginde medeira sitrini
Yeşil renkli kloritli kuvars
Menekşe renkli mor necef (ametist)
Kan renginde yemani
Pembe renkli hematoyit kuvars
İçinde mika bulunan kırmızı renkli yıldız taşı (aventurin)
İçinde tutam halinde rutil iğneleri bulunan Venüs saçı
İçinde amyant lifleri bulunan kedigözü

İğneli Rutil Kuvars Taşı

İğneli Rutil Kuvars Taşı

Piezoelektrik[değiştir | kaynağı değiştir]
Kuvars piezoelektrik bir taştır. Üzerine uygulanan belli bir mekanik basınç etkisiyle (sıkışma,esneme,burma) kristal yüzeyleri arasında bir elektriksel gerilim üretir. Bu özelliği sayesinde aynı zamanda kuartz saatlerde de kullanılır. George Washington Pierce kuvars salıngacını dizayn edip patentini aldı (1923). 1927’de Warren Marrison ilk kuvars salıngaçlı saati icat etti. Bilindiği gibi katı maddeler yüklü parçacıklardan oluşur ve bir katı madde içindeki negatif ve pozitif yüklü parçacıklar dengededir (yani kati madde elektriksel olarak yüksüzdür). Ancak mekanik bir yolla malzeme üzerine bir kuvvet uygulamak, yüzey yüklerinin oluşmasına neden olabilir. Bir kristalde piezoelektrik özelliğin gözlenmesi, bu yüzey yüklerinin oluşmasına bağlıdır. Fakat simetri özellikleri bu yüklerin oluşması için gerekli koşulları kısıtlamaktadır. Bu nedenle simetri merkezi olmayan kristaller bu iş için en uygun malzeme grubunu oluşturmaktadır. Elektriksel olarak yüksüz ve yapısal simetri merkezi bulunmayan bir kristale uygulanan basınç, artı yüklerin merkezi ile eksi yüklerin merkezinin birbirlerinden hafifçe ayrılmasına ve kristalin karşılıklı yüzeylerinde zıt yüklerin ortaya çıkmasına neden olur. Yüklerin bu şekilde ayrılması bir elektrik alanı yaratır ve kristalin karşılıklı yüzeyleri arasında ölçülebilir bir potansiyel farkı oluşur. Piezoelekrik etkiyi ifade eden bu surecin tersi de geçerlidir. Ters piezoelektrik etkide de, karşılıklı yüzeyleri arasına bir elektrik gerilimi uygulanan bir kristalde boyutsal bir sekil değişimi oluşmaktadır.

Piezoelektrik malzemeler, baslıca iki malzeme grubundan oluşur; kuvars ve turmalin gibi doğal olarak piezoelektrik etki gösteren kristaller ile kutuplanma sonrasında piezoelektrik etki gösteren ferroelektrik malzemeler.

İĞNELİ RUTİL KUVARS TAŞI KOLYE 35.2 KARAT

ÖZEL ÜRÜNLER
RUTİL KUVARS KOLYE
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 19.45 GR
 • 35.2 CRT VVS KALİTE
 • 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ
 • AYNI GÜN KARGO
 • EŞİ YOK
 • HİNDİSTAN
 • İĞNELİ RUTİL KUVARS
 • KDV DAHİL
 • ÖZEL KUTUSUNDA
Ürün Açıklaması Video Tanıtım Yorumlar

İĞNELİ RUTİL KUVARS TAŞI KOLYE

Rutil Kuvars  siyah veya altın sarısı ile şeffaf Quartz olan Rutil içerme hairlike büyümeleri vardır s. Rutil kalıntılar, ince seyrek ve paralel, yoğun, kalın ve geçermiş, ve her şeyi arada arasında değişmektedir. Her Rutil Kuvars taş Rutil kapanım kendi desen eşsizdir.

İĞNELİ RUTİL KUVARS KOLYE

İĞNELİ RUTİL KUVARS KOLYE

Kimyasal formül Kuvars: SiO 2
Rutil: TiO2
Renk Sarı, Kahverengi,Siyah
Sertlik 7
Kristal Sistemi Altıgen şeklinde
Kırılma indisi 1,54-1,55
SG 2,63-2,7
Şeffaflık Şeffaf için saydam
Çift Kırılma 0,009
Parıltı Vitreus
Dilinim Ayırt edilemez
Mineral Sınıfı Kuvars, Rutil
TÜM HAKKINDA
Rutilated Kuvars nedeniyle arzu edilen birkaç taşlardan biridir içerme s. Bu benzersiz bir taş türü olarak özel çekiciliğini ve arzu edilir verir. Kahverengi, dumanlı Rutilated Kuvars da var ancak daha az yaygın olmasına rağmen Rutilated Kuvars, renksiz, şeffaf kuvars ağırlıklı bulunmaktadır. Hiç karşılaşılan eğer Kuvars Diğer renk çeşitleri nadiren rutilated formu.

KULLANIMI
Rutilated Kuvars uygun bir taştır ve büyük taşlar halinde kesilebilir. Ayrıca kesilebilir cabochon s ve boncuklar ve büyük akvaryum küreler halinde oyulmuş olabilir.

Rutil TiO2 en yaygın doğal bir şeklidir. Üç nadir polimorflardır TiO2 bilinir:

OTANTİK TAŞ FARKI İLE 925 AYAR GÜMÜŞ BEYAZ RODYUM KAPLAMA 35.2 CRT RUTİL İĞNELİ KUVARS TAŞI VVS KALİTE KOLYE ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR…

Anataz (bazen adı ile bilinen “octahedrite”), bir dörtgen sözde oktahedral ve mineral alışkanlığı
Brokit bir ortorombik mineral
TiO 2 (B), bir monoklinik formu. [5]
Rutil yüksek arasında olması, kırılma indeksleri de görülür dalga boylarına, bilinen herhangi bir kristal, ve aynı zamanda özellikle büyük sergileyen çift kırılımı ve yüksek bir dispersiyon. Bu özellikler nedeniyle, bazı optik elemanlar, özellikle de üretimi için yararlı olan bir polarizasyon uzun görünür ve için, optik kızılötesi kadar 4.5μm ilgili dalga boyları.

Doğal rutil% 10’a kadar içerebilir demir ve önemli miktarda niyobyum ve tantalum. Rutil adını kaynaklanmaktadır Latin iletilen ışık tarafından bakıldığında, bazı örneklerde gözlenen koyu kırmızı renkte referans kırmızı rutilus.

2005 yılında Rutil çıktı
Rutil yüksek sıcaklık ve yüksek basınç ortak bir aksesuar mineral metamorfik kayalar ve volkanik kayalar.

Termodinamik, rutil en istikrarlı polimorf düşük toplam sergileyen tüm sıcaklıklarda TiO 2, serbest enerjisini daha metastabil anataz veya brokit aşamalarında. [6] Sonuç olarak, rutile metastable TiO2 polimorfların dönüşüm geri döndürülemez. En düşük olduğu gibi moleküler hacmi üç ana polimorf; genellikle çoğu yüksek basınçlı metamorfik kayalar, başlıca birincil titanyum rulman aşamasıdır eklojitlerin.

RUTİL KUVARS TAŞI KOLYE

RUTİL KUVARS TAŞI KOLYE

Içinde Rutil kuvars
Magmatik ortamında, rutil ortak bir aksesuar mineral plütonik da ekstruzif magmatik kayaçlar, gibi derin manto kaynaklarına sahip olduğunu özellikle zaman zaman bulunabilir olsa, magmatik kayaçların kimberlitten ve lamproitleri. Anatase ve brokit özellikle ürünleri olarak magmatik ortamda bulunan otojen değişiklik plütonik kayaçların soğutma sırasında; anataz da bulunan plaser birincil rutil kaynaklı.

Büyük örnek kristallerinin oluşumu yaygındır pegmatitlerin, skarn ve granit greisens. Rutil bazı aksesuar mineral olarak bulunan değişmiş magmatik kayaçlar, ve bazılarında gnayslar ve şistler. Asiküler gruplar halinde kristaller sıkça nüfuz görülen kuvars gelen flèches d’amour gibi Graubünden, İsviçre. 2005 yılında Cumhuriyet Sierra Leone de Batı Afrika 259000000 mt olduğu tahmin edilmektedir yaklaşık 19 yıldır süren, 2008 rezervlerinin yaklaşık% 30 yükseldi dünyanın yıllık rutil arz,% 23’ü üretim kapasitesine (285000000 vardı kısa ton). [7]

Kristal yapısı [değiştir]

Birim hücre rutil. Ti atomları gri; O atomları kırmızı.
Rutil bir sahiptir gövde-merkezli tetragonal birim hücre birim hücre parametreleri, a = b = 4,584 Â, c = 2,953 ve a,. [8], titanyum katyonları 6 koordinasyon sayısı da 6 oksijen atomlu bir oktahedron ile çevrilidir anlamına sahip . Oksijen anyonları bir trigonal düzlemsel koordinasyonu ile sonuçlanan 3 bir koordinasyon numarasına sahip. Rutil ayrıca octahedra sırayla görüntülenebilir bir vida ekseni gösterir. [9]

Kullanım ve ekonomik önemi [değiştir]

Bir çıkıntılı rutil iğnemsi kristalleri kuvars kristali
Yeterince büyük miktarlarda plaj kumları, rutil önemli bir bileşeni oluşturan ağır mineraller ve cevher yataklarının. Madenciler ayıklamak ve değerli ayırmak mineraller has- taneler, rutil, zirkon ve ilmenit. Rutil için ana kullanır üretimi vardır refrakter seramik bir şekilde, pigment ve üretimi için titanyum metal.

Ince toz rutil parlak beyaz pigment ve kullanılan boya, plastik, kağıt, parlak beyaz renk için çağrı, gıdalar ve diğer uygulamalar. Titanyum dioksit pigmenti, dünya çapında titanyum tek büyük kullanmaktır. Rutil Nano ölçekli parçacıklar saydam görünür ışık, ancak son derece etkili olan emme ve ultraviyole radyasyon. Yüksek enerjili UV ışığı tarafından emilir ve böylece nano-boyutlu parçacıkların rutil UV absorpsiyon, dökme rutil göre mavi-kaydırılmış olan nanopartiküller. Dolayısıyla, onlar kullanılan güneş kremleri UV teşvikli cilt hasarına karşı korumak için.

Mevcut küçük rutil iğneleri taşlar bir sorumlu optik fenomen olarak bilinen yıldız kümesi. Asteriated taşlar “yıldız” taşlar olarak bilinir. Yıldız safir, yıldız yakut ve diğer “star” taşlar çok aranan ve genellikle daha değerli normal muadillerine göre vardır.

Rutil yaygın bir şekilde kullanılan kaynak elektrot örtüsünün. Aynı zamanda bir parçası olarak kullanılan ZTR indeksi yüksek sınıflandırır, yıpranmış tortuları.

RUTİL KUVARS TAŞI

RUTİL KUVARS TAŞI

Sentetik rutil [değiştir]
Sentetik rutil ilk 1948 yılında üretilen ve isimleri çeşitli altında satılmaktadır. Çok saf sentetik rutil olan şeffaf ve hemen hemen renksiz, büyük parçalar halinde, hafif sarı olması. Sentetik rutil doping çeşitli renklerde yapılabilir. Yüksek kırılma indeksi, bir verir sarsılmaz parlaklık bir yol açar ve güçlü kırılma elmas benzeri görünüm. Yakın renksiz elmas yerine bu oksit için eski moda bir kimyasal adı “Titania” olarak satılmaktadır. Ancak, rutil nadiren kullanılan takılar çok değil çünkü zor sadece yaklaşık 6 ölçme, (çizilmeye dayanıklı) Mohs sertlik ölçeği.

Kuvars, oldukça saf silisyum dioksit (SiO2) kristallerine verilen addır. Özgül ağırlığı 2,65 g/cm3, sertliği 7 olan kuvarsa doğada çok rastlanır. Heksagonal sistemde kristalleşen kuvars, doğada kristal ya da amorf (biçimsiz) halde bulunabilir. İçindeki yabancı maddelerin cins ve miktarına göre, saydam, renkli ya da yarı saydam durumdadır. Renkleri : Kuvarsın rengi beyaz (süt kuvars), mor (ametist), pembe kuvars, duman renkli füme gibi çeşitli renklerde olabilir.

Önemli Optik Özellikleri
Renk: Renksiz
Şekil: özşekilsiz, ender olarak ideal kristal şekline sahiptir
Dilinim: Mikro örneklerde dilinim gözlenmez, ender olarak kristallerin kenar kısımlarında dilinim gözlenmiştir.
Sönme : Paralel, eğik ve dalgalı sönme gözlenebilir.
Çift kırması: Çok zayıftır, I. Dizi beyaz veya sarımsı beyaz
Bozunma: Bozunmaya en dayanıklı mineraldir.
Beraber bulunduğu mineraller : Alkali feldspatlar ve plajioklaslar.

İçindekiler [gizle]
1 Kullanım alanları
2 Türleri
3 Piezoelektrik
4 Kaynaklar ve Notlar
Kullanım alanları[değiştir | kaynağı değiştir]
Kumlarda bolca bulunan kuvarsın saf olmayanları içinde demir vardır. Beyaz kum olarak bilinen oldukça saf kuvarslar cam endüstrisinde kullanılır. Kuvars kristali mor-ötesi ve kızılaltı ışınımları saydamdır; bu bakımdan morötesi lambaların ve P. Curie tarafından ortaya kondu. Bu özelliğinden dolayı elektronik sanayiinde osilatör olarak kullanılır. Ergitilen kuvarstan, ısınınca genleşme oranı çok düşük olan bir cam elde edilir. Ani sıcaklık değişikliklerinden etkilenmesi istenmeyen malzemelerin yapımında kuvarstan yararlanılır ve çakmaklarda kıvılcım çıkartarak çıkan gazın yanması sağlanır ve çakmağınız yanar. Benzer bir başka uygulama ise, yeni bir tür dizel motorlarda[1], dizel çevrimini gerçekleştirmek için gereken yakıt-oksijen karışımının, motor üst kapağında bulunan bölmede duran kuvars minerali tarafından piston çarpması sonucu çıkan kıvılcım tarafından yanması ve çevrimin gerçekleşmesidir.

 

Bir kaya üzerinde ametist, 13 cm (5inç)
Saydam ya da renkli dağ kristali (necef taşı)
Kahverengi dumanlı kuvars
Sarı renkli sitrin
Portakal renginde medeira sitrini
Yeşil renkli kloritli kuvars
Menekşe renkli mor necef (ametist)
Kan renginde yemani
Pembe renkli hematoyit kuvars
İçinde mika bulunan kırmızı renkli yıldız taşı (aventurin)
İçinde tutam halinde rutil iğneleri bulunan Venüs saçı
İçinde amyant lifleri bulunan kedigözü

İğneli Rutil Kuvars Taşı

İğneli Rutil Kuvars Taşı

Piezoelektrik[değiştir | kaynağı değiştir]
Kuvars piezoelektrik bir taştır. Üzerine uygulanan belli bir mekanik basınç etkisiyle (sıkışma,esneme,burma) kristal yüzeyleri arasında bir elektriksel gerilim üretir. Bu özelliği sayesinde aynı zamanda kuartz saatlerde de kullanılır. George Washington Pierce kuvars salıngacını dizayn edip patentini aldı (1923). 1927’de Warren Marrison ilk kuvars salıngaçlı saati icat etti. Bilindiği gibi katı maddeler yüklü parçacıklardan oluşur ve bir katı madde içindeki negatif ve pozitif yüklü parçacıklar dengededir (yani kati madde elektriksel olarak yüksüzdür). Ancak mekanik bir yolla malzeme üzerine bir kuvvet uygulamak, yüzey yüklerinin oluşmasına neden olabilir. Bir kristalde piezoelektrik özelliğin gözlenmesi, bu yüzey yüklerinin oluşmasına bağlıdır. Fakat simetri özellikleri bu yüklerin oluşması için gerekli koşulları kısıtlamaktadır. Bu nedenle simetri merkezi olmayan kristaller bu iş için en uygun malzeme grubunu oluşturmaktadır. Elektriksel olarak yüksüz ve yapısal simetri merkezi bulunmayan bir kristale uygulanan basınç, artı yüklerin merkezi ile eksi yüklerin merkezinin birbirlerinden hafifçe ayrılmasına ve kristalin karşılıklı yüzeylerinde zıt yüklerin ortaya çıkmasına neden olur. Yüklerin bu şekilde ayrılması bir elektrik alanı yaratır ve kristalin karşılıklı yüzeyleri arasında ölçülebilir bir potansiyel farkı oluşur. Piezoelekrik etkiyi ifade eden bu surecin tersi de geçerlidir. Ters piezoelektrik etkide de, karşılıklı yüzeyleri arasına bir elektrik gerilimi uygulanan bir kristalde boyutsal bir sekil değişimi oluşmaktadır.

Piezoelektrik malzemeler, baslıca iki malzeme grubundan oluşur; kuvars ve turmalin gibi doğal olarak piezoelektrik etki gösteren kristaller ile kutuplanma sonrasında piezoelektrik etki gösteren ferroelektrik malzemeler.