OTANT�K TA�

Ürünün Özellikleri
  • 48.86 GR
  • AYNI GÜN KARGO
  • BİCOLOR MOR ARAGONİT
  • EŞİ YOK
  • HEKSONEL OLUŞUM
  • KDV DAHİL
  • KOLEKSİYON GEM PARÇASI
  • MEKSİKA

MOR ARAGONİT (BİCOLOR KÜME HEKSONEL OLUŞUM)

Aragonit a, karbonat, mineral, iki yaygın, doğal olarak meydana gelen, bir kristal biçimleri arasında, kalsiyum karbonat, Ca Cı O 3 (diğer bir şekli olarak, mineral kalsit). Bu deniz ve tatlı su ortamlarında çökeltme de dahil olmak üzere, biyolojik ve fiziksel süreçler tarafından oluşturulmaktadır.

MOR ARAGONİT

MOR ARAGONİT

Aragonit en kristal kafes farklı kristal şekli, bir sonuçlanan kalsit farklıdır ortorombik sistemde asiküler kristaller. Tekrarlanan eşleştirme yalancı altıgen formları ile sonuçlanır. Aragonit bazen dallanma olarak, sütunlu veya lifli olabilir sarkıtlarla olan dernekten flos-ferri (“demir çiçekler”) olarak adlandırılan formları cevherler de Carinthian demir madenlerinin.
Tip yeri aragonit için Molina de Aragón (Guadalajara, İspanya 25 km mesafede), Aragon bu 1797 yılında seçildi olan [1] Bir aragonit mağara, Ochtinská Aragonit Mağarası, yer almaktadır Slovakya. ABD’de şeklinde aragonit sarkıt ve “mağara çiçekleri” (anthodite) bilinmektedir Carlsbad Caverns ve diğer mağaralar. Massive mevduat oolitic Aragonit kum deniz yatağına bulunan Bahamalar.

Doğal, neredeyse tüm Aragonit formları yumuşakça kabukları ve çalışma sırasında ve soğuk su kalkerli endoskeleton olarak mercan (Scleractinia). Birkaç tüplü kurtlar aragonitik tüpler var. Mollusk kabukları mineral birikim güçlü biyolojik olarak kontrol edildiği için, bazı kristal formları, inorganik aragonit kişilerce belirli olarak farklıdır. Bazı yumuşakçalar, tüm kabuk aragonit olduğu; diğerleri, aragonit formları bimineralic kabuk (aragonit artı kalsit) sadece ayrık parçalar. Aragonit de okyanus ve deniz çimentolar ve denilen inorganik çökeltiler olarak mağaralarda oluşturan Spelotemlerde sırasıyla. Aragonit sedefli tabaka fosil bazı soyu tükenmiş kabukları ammonites bir oluşturur yanardöner denilen malzeme Ammolite.

Aragonite meta kararlı ve bu nedenle yaygın olarak fosil kalsit ile değiştirilir. Daha eski Aragonite Karbonifer’de esas bilinmemektedir. [4] ayrıca 70 ° C veya üstünde sıcaklıklarda su-etanol karışımları içinde sıcaklıklarda, bir sodyum karbonat solüsyonu için bir kalsiyum klorid çözeltisinin eklenmesi ile sentezlenebilir. [5]

OTANTİK TAŞ FARKI İLE KOLEKSİYON BİR GEM PARÇASI MOR RENKTE BİCOLOR HEXONEL OLUŞUM ARAGONİT MİNARELİ ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR…

Fiziksel özellikler [değiştir]
Aragonit olduğunu termodinamik olarak kararsız standart sıcaklık ve basınçta, ve değiştirmek eğilimindedir kalsit 10 7 8 10 yıl ölçeklerde. Mineral vaterit ayrıca-CaCO u 3 olarak bilinen, yeryüzünün tipik çevre koşullarında metastabilite ve aragonit daha da kolay parçalanır kalsiyum karbonatın başka aşamasıdır.

Kullanım [değiştir]
In akvaryumları, Aragonit resif koşulları replikasyonu için gerekli olarak kabul edilir. Argonite çok deniz yaşamı için gerekli malzemeler sağlamakta ve aynı zamanda çözülmesini önlemek için, doğal seviyede su yakın pH tutar biyojenik kalsiyum karbonat. [6]

Aragonit başarıyla gibi kirleticilerin uzaklaştırılması için test edilmiştir çinko, kobalt ve kurşun kontamine atık sulardan. [7]

MOR ARAGONİT TAŞI

MOR ARAGONİT TAŞI

Galeri [değiştir]

Cuenca, Castilla La Mancha, İspanya aragonit kristalleri

Fas’tan ikiz aragonitin Küme

Ammonit Baculites (on Kalan biyojenik aragonit (ince, gökkuşağı renkli kabuk) Pierre Shale, Geç Kretase, Güney Dakota).

Taramalı elektron mikroskobu içinde aragonit katmanların görüntü sedef a mavi midye (Mytilus edulis).

Pembe Aragonit Kristaller

Aragonit Floresans

Aragonit ve daha yaygın mineral Kalsit olan polimorf birbirlerine. Aragonit ve kalsit aynı kimyasal içermesine rağmen kompozisyon, onlar farklı kristal yapısı. Aragonit formları ortorombik kalsit formları ise kristaller trigonal kristaller. Bazen Aragonit ve Kalsit kristalleri tespit edilemeyecek kadar küçük ve karmaşık bilimsel bu iki mineral ayırt etmek mümkündür optik testler. Gerçek kimliği bu yana mikrokristalin Aragonit veya Kalsit formları bilinen olmayabilir, yanlış mineral olarak mislabeled olabilir.

Hemen hemen tüm Aragonit kristallerinin olan ikiz oluşturan üç ayrı kristaller büyümeler pseudohexagonal üçlü birleşik kristal s. Aragonite kristalleşir sonucu, bu ortorombik sistemi, hemen hemen tüm kristaller altıgen şeklindedir. Üçlü birleşik s gelen not edilebilir bazal şeritlerin her bazında üç çizgi çizgi yön için bir altı köşeli bir kristal neden farklı yönlerde çalışan üç kristallerinin her biri için.

Diğer mineraller sık psödomorfu Aragonit. Kalsit yaygın Aragonit sonra pseudomorfları ve aynı kimyasal içerir, ancak kompozisyon Aragonit olarak ve kristal formlarını, gerçekten Kalsit olduğunu. Gerçekten aslında Aragonit sonra kalsit pseudomorfları olan koleksiyoncular satılan birçok Aragonit kristaller vardır. Nadir fakat popüler psödomorfu Bakır Aragonit sonra Corocoro, Bolivya’dan geliyor.

Aragonit sık sık kum içeren içerme bir numune kahverengi renk verir s. Birçok sırasında oluşan ortamlar, ama özellikle ilginç bir sıcak, maden açısından zengin yayların birikmesinden onun oluşumudur. Suyun hava ulaşan üzerine içerdiği kalsiyumu serbest bırakır ve yaylar çevresinde höyük ve kalın kabukları oluşturur. Bu tevdi höyük ve kabuklar zaman bantlı, bazen oyma ve “Onyx Mermer”, “Suisan Mermer”, “California Onyx”, ya da “Meksika Onyx” olarak adlandırılmaktadır.

Aragonit, birçok ana bileşenidir organik gibi maddelerin, inci ve mercan. Inci ve yanardöner yüzey anne-inci salınan Aragonit bir katman yumuşakça s ve ilgili omurgasızlar.

Özellikle Aragonit Bazı formlar, Flos Ferri çeşitli çok kırılgan ve kırılgan ve dokunulduğunda kolayca kırılabilir. Bu tür örnekler, onları korumak için azami dikkatle ele alınması gerekir.

Mor Aragonit Taşı

Mor Aragonit Taşı

Kimyasal formül CaCO 3
Kompozisyon Kalsiyum karbonat, bazen stronsiyum, kurşun ve çinko.
Değişken Formula (Ca, Sr, Pb, Zn) CO 3
Renk Renksiz, beyaz, kahverengi, gri, sarı, kırmızı, pembe, mor, turuncu, yeşil, mavi
Streak Beyaz
Sertlik 3,5-4
Kristal Sistemi Ortorombiktir
3D Kristal Atlas
(Animasyonlu model için tıklayın)
Prizmatik Dikdörtgen
Piramidal Tabular
Piramit şeklinde
Ikiz Piramidal
Sonlandırıldı Prizmatik
Tekrarlanan Pseudohexagonal Trilling Twin
Tekrarlanan Tabular İletişim Twin
Kristal formlar
ve Agregalar En yaygın şekilde kristalize olan pseudohexagonal trilling s, uzun, ince, şeklinde olabilen prizmatik kristaller ya da kısa kalın olanlar. Nadiren tek un olarak ortaya çıkar ikiz kristal s. Birçok agregalar ana kadar, bu tür as acicular , radiating , fibrous , columnar , stalactitic , botryoidal , pisolitic , oolitic , tuberose , granular , encrusting , ve top benzeri çıkıntılar pseudohexagonal kristaller.
Şeffaflık Opak Şeffaf
Spesifik yer çekimi 2,9-3,0
Parıltı Vitreus, donuk
Dilinim 3,1 – prizmatik; indiscernible, 2
Kırılma Subconchoidal
Azim Kırılgan
Diğer kimlik Marks 1) Mayıs floresan mavi, pembe, sarı, krem ya da.
2) Sil güçlü sergilemek numune çift kırılma.
Karmaşık Testler Köpüren bölgesindeki asit s, olsa bile, soğuk algınlığı ve seyreltilmiştir.
Grup içinde Karbonatlar; Aragonit grup
Çarpıcı Özellikler Zavallı bölünme, eşleştirme alışkanlıkları, güçlü köpürme ve düşük sertlik
Çevre Sedimanter oluşumları ve evaporit yatakları, kaplıca yatakları, hidrotermal cevher damar s, magmatik traprock ortamları ve metamorfik şist s.
Kaya Tipi Magmatik, Sedimanter, Metamorfik
Sevilirlik (1-4) 2
Prevalans (1-3) 2
Talep (1-3) 2
ragonit CaCO 3 c 2001-2005 Mineral Veri Yayıncılık, sürüm 1 Kristal Veri: Ortorombik, pseudohexagonal Noktası Grup:. 2 / m 2 / m 2 / İzole. [010] boyunca uzun prizmatik kısa kristaller, aynı zamanda, chisellike sonlandırmaları, dipyramidal ile acicular formlar {001} kalın tablo, {110} ve {010}, 30 cm; sütunlu kristal agrega olarak ve kabuklar, küresel, böbreğimsi, içten lifli ya da bantlı, sarkıtlarla, pizolitik coralloidal. Eşleştirme: pseudohexagonal sütunlu verimli {110} üzerinde tekrarlanan temas eşleştirme ile Ortak trillings; Ayrıca polisentetik lameller ve çizgiler [001]. Fiziki ozellikleri: Yarılma: {010}, belirgin; {110} ve {011}, kusurlu. Azim: Gevrek. Sertlik = 3.5-4 D (ölçüm). = 2.95 D (hesaplanan). = 2,930 Cathodoluminescent, kırmızı floresan veya LW ve SW UV, fosforlu altında sarı.

Aragonit Taşı

Aragonit Taşı

Optik Özellikler:. Saydam Şeffaf Renk: Renksiz, beyaz, gri, soluk sarı, mavi, mor tonları, yeşil, kırmızı; . iletilen ışıkta renksiz Streak: Beyaz. Parlaklık: Camsı, kırılma yüzeylerinde reçineli. Optik Sınıf: iki eksenli (-) Yön: X = c; Y = Z =, b.. Dağılım: Zayıf r <v. α = 1,530 β = 1,681 γ = 1,685 2V (ölçüm). 18 = ◦ Hücre Veri: Uzay Grup: Pmcn. a = 4,9611 (4) b = 7,9672 (6) c = 5,7407 (4) Z = 4 X-ışını toz Desen: Sentetik. 3,396 (100), 1,977 (65), 3,273 (52), 2.700 (46), 2,372 (38), 2,481 (33), 2,341 (31) Kimya: (1) (2) CO 2 43,95 43,97 MgO 0,03 (1) (2) CaO 55,96 56.03 insol. 0.13 Toplam 100,07 100.00 (1) Matsushiro, Japonya. (2) CaCO 3 .

Polimorfizmi ve Seri: kalsit ve vaterit ile Trimorphous. Maden Grup: Aragonit grubudur. Oluşum: jeolojik zamanla kalsit dönüştürür. Sıcak deniz bir birincil çökelti oolit ve karbonat çamur, zor bir temel kırıntılı tortul bileşeni olarak sular, Birçok deniz mikroorganizmalar, kabukları ve iskeletleri parçaları; Ayrıca evaporit birikintilerinden; sinterde Kaplıcalar ve mağaralarda damlataş de; Yüksek basınçlı, düşük sıcaklık (mavişistlerde karakteristik fasiyesi) başkalaşım; bazalt ve andezit içinde amygdules olarak; değişmiş ikincil bir bileşen ultramafik kayaçlar.

Dernek: Alçı, kükürt, sölestin (evaporit mevduat); mineraller içerir, lavsonit, glokofan, kuvars (mavişist); kalsit, dolomit, hidromanyezit, brusit, manyezit (değişmiş ultramafikleri). Dağıtım: Birçok yerleşim, ama güzel kristaller nadirdir. Molina, Guadalajara İl, İspanya. Racalmuto, Cianciana ve Agrigento, Sicilya, İtalya İnce kristaller.

At Dognacska andSpania Dolina (Herrengrund), Slovakya. Tarnowitz, Silezya, Polonya. At Erzberg, Eisenerz, Styria, yakın ve Leogang, Salzburg, Avusturya dan. Spitzberg üzerinde, Bilina yakın Horenz, Çek Cumhuriyeti. Frizington ve Cleator Moor, Cumbria, İngiltere. Sefrou, Fas yakınlarındaki Oujda yakınında ve Tazouta gelen Touissit madenindeki Güzel örnekler. Büyük Tsumeb, Namibya kristaller. ABD’de, Bisbee, Cochise Co., Arizona mağaralarda; büyük Ayrıca Santa Rosa, Guadalupe Co., New Mexico yakınlarında Lake Arthur, Chavez Co., yakın mesafede kristaller; Passaic madeninde, Sterling Tepesi, Ogdensburg, Sussex Co, New Jersey. Adı: Aragon bölgesinde, İspanya’daki ilk-kaydetti geçtiği için.

Aragonit ilk belirtilmişti Aragon, İspanyol ilinde sonra 1790 yılında seçildi. Aragonit gibi kimyasal aynı bir carbonite mineral olduğunu kalsit, ancak lifli ile form ve hiçbir rombohedral yuvarlak bölünme. Bu katmanlı veya bantlı çeşitleri bulunabilir popüler camsı süs taşı olduğunu. Böyle abalon gibi bazı yumuşakçalar, kabukları, aslında onlara bir anne-of veren aragonitin yapılır inci parlaklığını. Şimdi oluşan Birçok fosil kabukları kalsit başlangıçta yüksek basınç ve sıcaklıklarda kararsız aragonitin, bir oluşmuştur.

Mor Aragonit Taş

Mor Aragonit Taş

Bu fosiller, genellikle orijinal inci parlaklığını kaybetti. Doğal inciler de çoğunlukla konşiolin ile bağlayan aragonit, tamamlamak için 7 yıl süren müzakereler yoluyla oluşturulur. aragonit-pic2.jpg Aragonit genellikle saydam veya yarı saydam ve bir vitreus. Bu zaman saf, renksiz veya beyaz. Ne zaman saf değil, aragonit, sarı, mavi, pembe veya yeşil çeşitli tonlarında olabilir. Aragonit üzerinde 3.5 reytinge, oldukça kırılgan taş sertlik ölçeği genellikle takı için yönlü değil yani. Taş da kötü vardır bölünme. Aragonit kristalleri genellikle prizmatik ve üç ikiz oluşursa, mineral sözde altıgen olur. Aragonitin Bu form ince olduğu gibi, “demir çiçek” “flos-ferri,” ya da denilen iç içe ve solucanlar veya ağaçlar benzer topaklanma dalları olduğunu. Bu örnekler genellikle Avusturya, Rusya, Meksika ve Amerika Birleşik Devletleri etrafında bulunurlar.

Aragonit ağırlıklı bulunan tortul ortamlarda. Bu kaplıcalar bir depozit olarak ve yatak ile birlikte oluşur alçı. Bu birlikte damarlar ve boşluklarda bulunmuştur kalsit ve dolomit, ve okside bu gibi ikincil minerallerle bulunan maden yataklarının bölge, malakit ve sımitsonit. Aragonite küçük, uzun, prizmatik formlarda bulunur. Aragonit Çekoslovakya ve Türkiye’de tüf (gözenekli kaya) olarak oluşabilir. Özellikle güzel kristaller ABD’de, Rüzgar Mağarası, Güney Dakota bulundu ve Sicilya kükürt yatakları İtalya’da oylandı.

 

 

 

 

Aragonit zengin Alanları Aragon, İspanya dahil; Bastennes, Fransa; Cumbria, İngiltere; Leadhills, İskoçya; Agrigento, Sicilya; Tsumeb, Namibya; Carintha, Avusturya; Harz Dağları, Almanya; ve Chester County, Pennsylvania, Socorro County, New Mexico ve Fort Collins, Colorado Güneybatı Amerika Birleşik Devletleri’nde. Aragonit ayrıca İspanya, Fransa, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri’nde çeşitli diğer yerlerde bulunabilir.

Kaynaklar: (1) Palache, C., H. Berman ve C. Frondel (1951) mineralojisinin Dana’nın sistemi, (7 baskı),

MOR ARAGONİT (BİCOLOR KÜME HEKSONEL OLUŞUM)

Aragonit a, karbonat, mineral, iki yaygın, doğal olarak meydana gelen, bir kristal biçimleri arasında, kalsiyum karbonat, Ca Cı O 3 (diğer bir şekli olarak, mineral kalsit). Bu deniz ve tatlı su ortamlarında çökeltme de dahil olmak üzere, biyolojik ve fiziksel süreçler tarafından oluşturulmaktadır.

MOR ARAGONİT

MOR ARAGONİT

Aragonit en kristal kafes farklı kristal şekli, bir sonuçlanan kalsit farklıdır ortorombik sistemde asiküler kristaller. Tekrarlanan eşleştirme yalancı altıgen formları ile sonuçlanır. Aragonit bazen dallanma olarak, sütunlu veya lifli olabilir sarkıtlarla olan dernekten flos-ferri (“demir çiçekler”) olarak adlandırılan formları cevherler de Carinthian demir madenlerinin.
Tip yeri aragonit için Molina de Aragón (Guadalajara, İspanya 25 km mesafede), Aragon bu 1797 yılında seçildi olan [1] Bir aragonit mağara, Ochtinská Aragonit Mağarası, yer almaktadır Slovakya. ABD’de şeklinde aragonit sarkıt ve “mağara çiçekleri” (anthodite) bilinmektedir Carlsbad Caverns ve diğer mağaralar. Massive mevduat oolitic Aragonit kum deniz yatağına bulunan Bahamalar.

Doğal, neredeyse tüm Aragonit formları yumuşakça kabukları ve çalışma sırasında ve soğuk su kalkerli endoskeleton olarak mercan (Scleractinia). Birkaç tüplü kurtlar aragonitik tüpler var. Mollusk kabukları mineral birikim güçlü biyolojik olarak kontrol edildiği için, bazı kristal formları, inorganik aragonit kişilerce belirli olarak farklıdır. Bazı yumuşakçalar, tüm kabuk aragonit olduğu; diğerleri, aragonit formları bimineralic kabuk (aragonit artı kalsit) sadece ayrık parçalar. Aragonit de okyanus ve deniz çimentolar ve denilen inorganik çökeltiler olarak mağaralarda oluşturan Spelotemlerde sırasıyla. Aragonit sedefli tabaka fosil bazı soyu tükenmiş kabukları ammonites bir oluşturur yanardöner denilen malzeme Ammolite.

Aragonite meta kararlı ve bu nedenle yaygın olarak fosil kalsit ile değiştirilir. Daha eski Aragonite Karbonifer’de esas bilinmemektedir. [4] ayrıca 70 ° C veya üstünde sıcaklıklarda su-etanol karışımları içinde sıcaklıklarda, bir sodyum karbonat solüsyonu için bir kalsiyum klorid çözeltisinin eklenmesi ile sentezlenebilir. [5]

OTANTİK TAŞ FARKI İLE KOLEKSİYON BİR GEM PARÇASI MOR RENKTE BİCOLOR HEXONEL OLUŞUM ARAGONİT MİNARELİ ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR…

Fiziksel özellikler [değiştir]
Aragonit olduğunu termodinamik olarak kararsız standart sıcaklık ve basınçta, ve değiştirmek eğilimindedir kalsit 10 7 8 10 yıl ölçeklerde. Mineral vaterit ayrıca-CaCO u 3 olarak bilinen, yeryüzünün tipik çevre koşullarında metastabilite ve aragonit daha da kolay parçalanır kalsiyum karbonatın başka aşamasıdır.

Kullanım [değiştir]
In akvaryumları, Aragonit resif koşulları replikasyonu için gerekli olarak kabul edilir. Argonite çok deniz yaşamı için gerekli malzemeler sağlamakta ve aynı zamanda çözülmesini önlemek için, doğal seviyede su yakın pH tutar biyojenik kalsiyum karbonat. [6]

Aragonit başarıyla gibi kirleticilerin uzaklaştırılması için test edilmiştir çinko, kobalt ve kurşun kontamine atık sulardan. [7]

MOR ARAGONİT TAŞI

MOR ARAGONİT TAŞI

Galeri [değiştir]

Cuenca, Castilla La Mancha, İspanya aragonit kristalleri

Fas’tan ikiz aragonitin Küme

Ammonit Baculites (on Kalan biyojenik aragonit (ince, gökkuşağı renkli kabuk) Pierre Shale, Geç Kretase, Güney Dakota).

Taramalı elektron mikroskobu içinde aragonit katmanların görüntü sedef a mavi midye (Mytilus edulis).

Pembe Aragonit Kristaller

Aragonit Floresans

Aragonit ve daha yaygın mineral Kalsit olan polimorf birbirlerine. Aragonit ve kalsit aynı kimyasal içermesine rağmen kompozisyon, onlar farklı kristal yapısı. Aragonit formları ortorombik kalsit formları ise kristaller trigonal kristaller. Bazen Aragonit ve Kalsit kristalleri tespit edilemeyecek kadar küçük ve karmaşık bilimsel bu iki mineral ayırt etmek mümkündür optik testler. Gerçek kimliği bu yana mikrokristalin Aragonit veya Kalsit formları bilinen olmayabilir, yanlış mineral olarak mislabeled olabilir.

Hemen hemen tüm Aragonit kristallerinin olan ikiz oluşturan üç ayrı kristaller büyümeler pseudohexagonal üçlü birleşik kristal s. Aragonite kristalleşir sonucu, bu ortorombik sistemi, hemen hemen tüm kristaller altıgen şeklindedir. Üçlü birleşik s gelen not edilebilir bazal şeritlerin her bazında üç çizgi çizgi yön için bir altı köşeli bir kristal neden farklı yönlerde çalışan üç kristallerinin her biri için.

Diğer mineraller sık psödomorfu Aragonit. Kalsit yaygın Aragonit sonra pseudomorfları ve aynı kimyasal içerir, ancak kompozisyon Aragonit olarak ve kristal formlarını, gerçekten Kalsit olduğunu. Gerçekten aslında Aragonit sonra kalsit pseudomorfları olan koleksiyoncular satılan birçok Aragonit kristaller vardır. Nadir fakat popüler psödomorfu Bakır Aragonit sonra Corocoro, Bolivya’dan geliyor.

Aragonit sık sık kum içeren içerme bir numune kahverengi renk verir s. Birçok sırasında oluşan ortamlar, ama özellikle ilginç bir sıcak, maden açısından zengin yayların birikmesinden onun oluşumudur. Suyun hava ulaşan üzerine içerdiği kalsiyumu serbest bırakır ve yaylar çevresinde höyük ve kalın kabukları oluşturur. Bu tevdi höyük ve kabuklar zaman bantlı, bazen oyma ve “Onyx Mermer”, “Suisan Mermer”, “California Onyx”, ya da “Meksika Onyx” olarak adlandırılmaktadır.

Aragonit, birçok ana bileşenidir organik gibi maddelerin, inci ve mercan. Inci ve yanardöner yüzey anne-inci salınan Aragonit bir katman yumuşakça s ve ilgili omurgasızlar.

Özellikle Aragonit Bazı formlar, Flos Ferri çeşitli çok kırılgan ve kırılgan ve dokunulduğunda kolayca kırılabilir. Bu tür örnekler, onları korumak için azami dikkatle ele alınması gerekir.

Mor Aragonit Taşı

Mor Aragonit Taşı

Kimyasal formül CaCO 3
Kompozisyon Kalsiyum karbonat, bazen stronsiyum, kurşun ve çinko.
Değişken Formula (Ca, Sr, Pb, Zn) CO 3
Renk Renksiz, beyaz, kahverengi, gri, sarı, kırmızı, pembe, mor, turuncu, yeşil, mavi
Streak Beyaz
Sertlik 3,5-4
Kristal Sistemi Ortorombiktir
3D Kristal Atlas
(Animasyonlu model için tıklayın)
Prizmatik Dikdörtgen
Piramidal Tabular
Piramit şeklinde
Ikiz Piramidal
Sonlandırıldı Prizmatik
Tekrarlanan Pseudohexagonal Trilling Twin
Tekrarlanan Tabular İletişim Twin
Kristal formlar
ve Agregalar En yaygın şekilde kristalize olan pseudohexagonal trilling s, uzun, ince, şeklinde olabilen prizmatik kristaller ya da kısa kalın olanlar. Nadiren tek un olarak ortaya çıkar ikiz kristal s. Birçok agregalar ana kadar, bu tür as acicular , radiating , fibrous , columnar , stalactitic , botryoidal , pisolitic , oolitic , tuberose , granular , encrusting , ve top benzeri çıkıntılar pseudohexagonal kristaller.
Şeffaflık Opak Şeffaf
Spesifik yer çekimi 2,9-3,0
Parıltı Vitreus, donuk
Dilinim 3,1 – prizmatik; indiscernible, 2
Kırılma Subconchoidal
Azim Kırılgan
Diğer kimlik Marks 1) Mayıs floresan mavi, pembe, sarı, krem ya da.
2) Sil güçlü sergilemek numune çift kırılma.
Karmaşık Testler Köpüren bölgesindeki asit s, olsa bile, soğuk algınlığı ve seyreltilmiştir.
Grup içinde Karbonatlar; Aragonit grup
Çarpıcı Özellikler Zavallı bölünme, eşleştirme alışkanlıkları, güçlü köpürme ve düşük sertlik
Çevre Sedimanter oluşumları ve evaporit yatakları, kaplıca yatakları, hidrotermal cevher damar s, magmatik traprock ortamları ve metamorfik şist s.
Kaya Tipi Magmatik, Sedimanter, Metamorfik
Sevilirlik (1-4) 2
Prevalans (1-3) 2
Talep (1-3) 2
ragonit CaCO 3 c 2001-2005 Mineral Veri Yayıncılık, sürüm 1 Kristal Veri: Ortorombik, pseudohexagonal Noktası Grup:. 2 / m 2 / m 2 / İzole. [010] boyunca uzun prizmatik kısa kristaller, aynı zamanda, chisellike sonlandırmaları, dipyramidal ile acicular formlar {001} kalın tablo, {110} ve {010}, 30 cm; sütunlu kristal agrega olarak ve kabuklar, küresel, böbreğimsi, içten lifli ya da bantlı, sarkıtlarla, pizolitik coralloidal. Eşleştirme: pseudohexagonal sütunlu verimli {110} üzerinde tekrarlanan temas eşleştirme ile Ortak trillings; Ayrıca polisentetik lameller ve çizgiler [001]. Fiziki ozellikleri: Yarılma: {010}, belirgin; {110} ve {011}, kusurlu. Azim: Gevrek. Sertlik = 3.5-4 D (ölçüm). = 2.95 D (hesaplanan). = 2,930 Cathodoluminescent, kırmızı floresan veya LW ve SW UV, fosforlu altında sarı.

Aragonit Taşı

Aragonit Taşı

Optik Özellikler:. Saydam Şeffaf Renk: Renksiz, beyaz, gri, soluk sarı, mavi, mor tonları, yeşil, kırmızı; . iletilen ışıkta renksiz Streak: Beyaz. Parlaklık: Camsı, kırılma yüzeylerinde reçineli. Optik Sınıf: iki eksenli (-) Yön: X = c; Y = Z =, b.. Dağılım: Zayıf r <v. α = 1,530 β = 1,681 γ = 1,685 2V (ölçüm). 18 = ◦ Hücre Veri: Uzay Grup: Pmcn. a = 4,9611 (4) b = 7,9672 (6) c = 5,7407 (4) Z = 4 X-ışını toz Desen: Sentetik. 3,396 (100), 1,977 (65), 3,273 (52), 2.700 (46), 2,372 (38), 2,481 (33), 2,341 (31) Kimya: (1) (2) CO 2 43,95 43,97 MgO 0,03 (1) (2) CaO 55,96 56.03 insol. 0.13 Toplam 100,07 100.00 (1) Matsushiro, Japonya. (2) CaCO 3 .

Polimorfizmi ve Seri: kalsit ve vaterit ile Trimorphous. Maden Grup: Aragonit grubudur. Oluşum: jeolojik zamanla kalsit dönüştürür. Sıcak deniz bir birincil çökelti oolit ve karbonat çamur, zor bir temel kırıntılı tortul bileşeni olarak sular, Birçok deniz mikroorganizmalar, kabukları ve iskeletleri parçaları; Ayrıca evaporit birikintilerinden; sinterde Kaplıcalar ve mağaralarda damlataş de; Yüksek basınçlı, düşük sıcaklık (mavişistlerde karakteristik fasiyesi) başkalaşım; bazalt ve andezit içinde amygdules olarak; değişmiş ikincil bir bileşen ultramafik kayaçlar.

Dernek: Alçı, kükürt, sölestin (evaporit mevduat); mineraller içerir, lavsonit, glokofan, kuvars (mavişist); kalsit, dolomit, hidromanyezit, brusit, manyezit (değişmiş ultramafikleri). Dağıtım: Birçok yerleşim, ama güzel kristaller nadirdir. Molina, Guadalajara İl, İspanya. Racalmuto, Cianciana ve Agrigento, Sicilya, İtalya İnce kristaller.

At Dognacska andSpania Dolina (Herrengrund), Slovakya. Tarnowitz, Silezya, Polonya. At Erzberg, Eisenerz, Styria, yakın ve Leogang, Salzburg, Avusturya dan. Spitzberg üzerinde, Bilina yakın Horenz, Çek Cumhuriyeti. Frizington ve Cleator Moor, Cumbria, İngiltere. Sefrou, Fas yakınlarındaki Oujda yakınında ve Tazouta gelen Touissit madenindeki Güzel örnekler. Büyük Tsumeb, Namibya kristaller. ABD’de, Bisbee, Cochise Co., Arizona mağaralarda; büyük Ayrıca Santa Rosa, Guadalupe Co., New Mexico yakınlarında Lake Arthur, Chavez Co., yakın mesafede kristaller; Passaic madeninde, Sterling Tepesi, Ogdensburg, Sussex Co, New Jersey. Adı: Aragon bölgesinde, İspanya’daki ilk-kaydetti geçtiği için.

Aragonit ilk belirtilmişti Aragon, İspanyol ilinde sonra 1790 yılında seçildi. Aragonit gibi kimyasal aynı bir carbonite mineral olduğunu kalsit, ancak lifli ile form ve hiçbir rombohedral yuvarlak bölünme. Bu katmanlı veya bantlı çeşitleri bulunabilir popüler camsı süs taşı olduğunu. Böyle abalon gibi bazı yumuşakçalar, kabukları, aslında onlara bir anne-of veren aragonitin yapılır inci parlaklığını. Şimdi oluşan Birçok fosil kabukları kalsit başlangıçta yüksek basınç ve sıcaklıklarda kararsız aragonitin, bir oluşmuştur.

Mor Aragonit Taş

Mor Aragonit Taş

Bu fosiller, genellikle orijinal inci parlaklığını kaybetti. Doğal inciler de çoğunlukla konşiolin ile bağlayan aragonit, tamamlamak için 7 yıl süren müzakereler yoluyla oluşturulur. aragonit-pic2.jpg Aragonit genellikle saydam veya yarı saydam ve bir vitreus. Bu zaman saf, renksiz veya beyaz. Ne zaman saf değil, aragonit, sarı, mavi, pembe veya yeşil çeşitli tonlarında olabilir. Aragonit üzerinde 3.5 reytinge, oldukça kırılgan taş sertlik ölçeği genellikle takı için yönlü değil yani. Taş da kötü vardır bölünme. Aragonit kristalleri genellikle prizmatik ve üç ikiz oluşursa, mineral sözde altıgen olur. Aragonitin Bu form ince olduğu gibi, “demir çiçek” “flos-ferri,” ya da denilen iç içe ve solucanlar veya ağaçlar benzer topaklanma dalları olduğunu. Bu örnekler genellikle Avusturya, Rusya, Meksika ve Amerika Birleşik Devletleri etrafında bulunurlar.

Aragonit ağırlıklı bulunan tortul ortamlarda. Bu kaplıcalar bir depozit olarak ve yatak ile birlikte oluşur alçı. Bu birlikte damarlar ve boşluklarda bulunmuştur kalsit ve dolomit, ve okside bu gibi ikincil minerallerle bulunan maden yataklarının bölge, malakit ve sımitsonit. Aragonite küçük, uzun, prizmatik formlarda bulunur. Aragonit Çekoslovakya ve Türkiye’de tüf (gözenekli kaya) olarak oluşabilir. Özellikle güzel kristaller ABD’de, Rüzgar Mağarası, Güney Dakota bulundu ve Sicilya kükürt yatakları İtalya’da oylandı.

 

 

 

 

Aragonit zengin Alanları Aragon, İspanya dahil; Bastennes, Fransa; Cumbria, İngiltere; Leadhills, İskoçya; Agrigento, Sicilya; Tsumeb, Namibya; Carintha, Avusturya; Harz Dağları, Almanya; ve Chester County, Pennsylvania, Socorro County, New Mexico ve Fort Collins, Colorado Güneybatı Amerika Birleşik Devletleri’nde. Aragonit ayrıca İspanya, Fransa, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri’nde çeşitli diğer yerlerde bulunabilir.

Kaynaklar: (1) Palache, C., H. Berman ve C. Frondel (1951) mineralojisinin Dana’nın sistemi, (7 baskı),