OTANT�K TA�

KEHRİBAR TAŞI KOLYE (KALİNİNGRAD)

ÖZEL ÜRÜNLER
Kehribar Taşı
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 1.KALİTE RUSYA/KALİNGRAD
 • 7 GR
 • 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ
 • AYNI GÜN KARGO
 • EŞİ YOK
 • KDV DAHİL
 • KEHRİBAR TAŞI
 • ÖZEL KUTUSUNDA

Amber , ağaç reçinesinin fosilleşmesinden oluşan bir taştır. Kehribar reçine tipik ağaç özüyle aynı değildir. Özellikle

Kehribar Taş Kolye

Kehribar Taş Kolye

Pinus succinifera ağacından elde edilir. Kehribarın fosilleşmesi Tersiyer dönemine kadar uzanır; yani, kehribar taşların yaklaşık 50 milyon yıl önce oluştuğu anlamına gelir. Kehribar yumuşak ve yapışkan reçineden oluştuğu için amber sıklıkla hayvan ve bitki kapanımları içerir; çoğunlukla sivrisinekler ve diğer böcek türleri. Kömür derzlerinde geliştirilen kehribarın çoğunlukla ‘reçinite’ olarak adlandırılır ve özellikle Yeni Zelanda kömür damarlarından kaynaklanan örneklere ‘ambrite’ denir. Amber, organik değerli taşların az sayıdaki çeşidinden biridir. Organik güzelliklerin en yaygın çeşitleri arasında kehribar, inci , mercan ve fildişi vardır.

‘Kehribar’ kelimesi, Ortaçağ Farsça ‘ambar’ kelimesinden türetilmiştir. Başlangıçta, amberris denilen sperm balinalarının bağırsaklarında bulunan sertleştirilmiş mumlu bir maddeyi tanımlamak için kullanılmıştır. Ambergris kokuların üretiminde kullanılır, çünkü çok etkileyici aromatik bir kokuya sahiptir. 14. yüzyılda kehribar teriminin kullanılması amberristen taşa kaymıştır. Amber ve amberler genellikle birbirleriyle karıştırılır çünkü her ikisi de sahil kıyısında yıkanabilir. İkisi yoğunlukla kolaylıkla ayırt edilir. Ambergris çok daha düşük bir yoğunluğa sahiptir ve tatlı suda yüzer. Kehribar değerli taşlar tatlı suda yüzmez, tuzlu suda yüzer.

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ 1.KALİTE VVS RUSYA KALİNİNGRAD AĞAÇ FOSİLLİ KEHRİBAR TAŞI KOLYE ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR; SEVDİKLERİNİZE GÜZEL BİR HEDİYE OLARAK DÜŞÜNEBİLİRSİNİZ;

Amber Oluşumu
Kehribarın oluşum süreci reçinenin copal’e dönüşmesiyle başlar. Dönüşüm, yüksek sıcaklıklar ve üzerinde bulunan reçineli tortulların baskısı ile tetiklenir. Isıya ve basınca maruz kalma, terpenlere karşı koyar ve bozunmaya ve bozulmaya neden olabilir. Zamanla ve dirençle, reçine sonunda sertleşir ve kahverengine kadar fosilleşir. Birçok ağaç, reçine üretir ancak çoğu aslında kehribar üretmez. Ağaç reçinesi çürüme ve direnç açısından çok dayanıklı olmalıdır. Reçine yatakları çoğunluğu güneş ışığına, yağmura ve aşırı sıcaklığa uzun süre maruz kalınamaz.

Çoğu diğer renkli taşlardan farklı olarak, kehribarın kristalin yapıdan ziyade amorf bir yapısı vardır. Amber’in çok düşük bir özgül ağırlığı vardır, bu da olağanüstü derecede hafif demektir. Amber’in düşük yoğunluğu, tuzlu suda yüzmesini sağlar. Amber, son derece düşük yoğunluğu nedeniyle taklit etmek zordur. Karşılaştırma yoluyla, 5 karat amber taşının toplam boyutu, 5 karat zirkonun (yoğun küp türlerinden biri) 2,5 kat daha büyüktür.
Amber Origin and Gemstone Kaynakları Başa Dön

Doğal Kehriibar Kolye

Doğal Kehriibar Kolye

Kehribar mücevherlerinin önde gelen kaynağı Kaliningrad’ın hemen batısında, Rusya. Bu bölgeden gelen kehribar, yüzeyde yaklaşık 30 metre aşağıda kil bulunur. Kehribarın ikinci büyük kaynağı Baltık bölgesidir. Baltık kehribarları deniz tabancasından kaynaklanır ve genellikle kıyılarda yıkanır. Baltık amber, güzel altın renkleriyle bilinir.

Dominik Cumhuriyeti nadir mavi renkli kehribar rengine sahip olduğu bilinmektedir. Dominik Cumhuriyeti’nden Amber, diğer kehribar türlerden önemli ölçüde daha genç. İtalya, Romanya, Çin, Japonya, Burma (Myanmar), Meksika, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri’nin de kehribar yatakları olduğu bilinmektedir.
Amber Alış ve Amber Değerli Taş Değerini Belirleme Başa Dön

Amber Rengi

Amber çeşitli renklerde oluşur, ancak çoğunlukla sarı, turuncu veya kahverengi renktedir. Altın sarı amber, daima yeşil, çam ağaçlarının sert, saydam reçinesidir. Amber ayrıca soluk limon sarısı ve kahverengi beyaza yakın neredeyse siyah renkte oluşabilir. Dominik Cumhuriyeti nadir mavi kehribar ürettiği biliniyor. Nadiren yeşil ve kırmızı renkli sarı da vardır. Kırmızı kehribar bazen “kiraz kehribar” olarak da adlandırılır.
Amber Berraklığı ve Parlaklığı

Amber berraklığı şeffafdan opaklığa kadar değişir ve resinous bir parlaklığa sahiptir. Çoğu amber örneğinde hava kabarcıkları ve çeşitli kapanımlar bulunur. Pirit safsızlıkları bazen amber rengi mavimsi renk verebilir. Birçok kehribar çeşidi sayısız minik kabarcık nedeniyle çok bulutlu bir berraklığa sahiptir; Bu taşlar ‘kemik kehribar’ olarak bilinir.

Saydamlığı şeffaf olan Amber, bulutlu numunelere göre daha caziptir. En değerli kehribar taşları, böcekler, bitkiler veya pirit kapanımlar içeren küplerdir.
Amber Kes ve Şekil

Amber neredeyse her zaman kesilir. Amber çok nadiren faceted. Geçmişte amber genellikle süs tasarımları için kullanılmıştır. Amber’in kesilmesi çok kolaydır çünkü çok yumuşaktır. Çoğu mücevher türü gibi, taşlı taşlar bile kesim sırasında gemin mümkün olduğunca çok kısmını korumaya çalışır; bu nedenle birçok kehribar taş damla benzeri nodüler şekiller ile bitirilir. Yuvarlak ve oval kehribar taşları çok popülerdir; yıldızlar, altıgenler, beşgenler, trilyonlar ve kalp biçimleri gibi diğer fantezi şekiller de kolaylıkla bulunur.
Amber Bakımı

Kaliningrad Kehribar Taşı Kolye

Kaliningrad Kehribar Taşı Kolye

Amber genellikle ele alınmaz, ancak bazı kehribar taşlar iki veya daha fazla küçük taştan toplanırlar. Küçük taşlar yüzeyleri yağ, ısı ve basınç ile bulutlar. Taşlar tedarikçileri daima bu donanımı açıklamalıdır; bu taş bazen “amberoid” veya “preslenmiş amber” olarak anılır. Amber bazen bir yağ banyosu ile zenginleştirilmiş berraklık olabilir. Kehribar taşlar, copal veya kauri zamkı gibi diğer reçineler kullanılarak taklit edilebilir. Baltık kehribar bazen yapay olarak daha parlak renkler yaratmak için geliştirilmiştir.

Amber Gemolojik Özellikleri: Başa Dön
Kimyasal formül:     C10H16,0 (yaklaşık)
Kristal yapı:     Amorf
Renk:     Sarı, kahverengi, turuncu, kırmızı ve diğerleri
Sertlik:     Mohs ölçeğinde 2 – 2.5
Kırılma indisi:     1.539-1.545
Yoğunluk:     1.05 – 1.09 (yaklaşık)
dilinim:     Yok
Şeffaflık:     Opaklığa karşı şeffaf
Çift Kırma / Çift Kıvırma:     Yok
Parlaklık:     Reçineli
floresan:     Mavimsi beyaz – sarı yeşil
Amber Değerli Taş Çeşitleri veya Benzeri Değerli Taşlar: Başa Dön
Buy coral gemstones
Mercan taşı

Bir sürü kehribar rengi vardır ve çoğu menşei veya rengi ile gruplanmıştır. Dominik Cumhuriyeti’nden Amber bazen nadir bulunan bir mavi renkte olabilir ve floresan olabilmektedir. Bu çeşid en nadir sarı olarak kabul edilir ve doğal ve ultraviyole ışık kaynakları altında maviye dönüşür. Uzun dalga UV aydınlatması altında, çok güçlü ve yakın beyaz yansıma özelliğine sahiptir. Yaklaşık 100 kilogram mavi Dominik Cumhuriyeti kehribar her yıl kaynaklı, bu son derece değerli hale getiriyor. Kompozisyon yoluyla jet, inci, mercan ve fildişi de içeren birkaç benzeri organik değerli taşlar vardır.

En Popüler Amber Çeşitleri:

Baltık amber, kemik kehribar ve Dominik kehribar en yaygın kehribar çeşitleridir.
Az bilinen Amber Çeşitleri:

KEHRİBAR KOLYE

KEHRİBAR KOLYE

Mavi Dominik kehribar, resinit, ambrite, amberoid ve preslenmiş amber, daha az bilinen kehribar çeşitlerinden bazılarıdır.

Amber Değerli Taş Mitolojisi, Metafizik ve Alternatif Kristal Şifa Güçleri Başa Dön

Amber, Ortaçağ’dan 20. yüzyılın başlarına kadar pek çok nesilde tıbbi bir mücevher olarak kullanılmıştır. Amorf bir taş olmasına rağmen hala kristal iyileştirme yetenekleri için kullanılır. Antik Yunan’da Hipokrat döneminden beri, amber ve onun reçineli hülasaları, çeşitli sağlık rahatsızlıklarını iyileştirmek ve hafifletmek için kullanılmıştır.

Amber, Asya’da tılsımlarda kullanılan ilk taşlardan biriydi. Amber’in muhtemelen doğal altın rengi nedeniyle ‘güneşli’ bir enerji taşıdığı söylenir ve negatif enerjiyi yok etmek için kullanılır. Koyu kahverengi taşlar giyerek güneşli tasarruflar ve olumlu görünümler geliştirilir. Amber değerli taşların onları giyenlere neşelendirdiği biliniyor. Amber’in hastalığı vücudun dışına çekebileceğine ve duygusal enerjiden olumsuzluğu ortadan kaldırmaya muktedir olduğuna inanılıyor.
Feragat: Metafizik ve Alternatif Kristal Şifa Yetkileri ve Özellikleri teyit edilmiş bir tavsiye olarak alınmamalıdır. Herhangi bir tıbbi durumunuz varsa, lütfen lisanslı bir uygulayıcıya bakın. Bu bilgiler doktorunuzun önerisini değiştirmek değildir. GemSelect, herhangi bir iddia ya da beyanat üzerinde hiçbir şekilde garanti vermez ve sorumlu tutulamaz.
Amber Değerli Taş ve Takı Tasarımı Fikirleri Başa Dön

Amber, tarih öncesi çağlardan beri mücevheratta kullanılmıştır. Amber’in, muska takılarında kullanılan ilk taş türlerinden biri olduğuna inanılıyor. Antik Miken mezarlarında ve antik uygarlıkların Avrupa’da zenginleştiği diğer alanlarda kehribar süsler bulunmuştur. Günümüze kadar amber popüler olup, cam üfleme parçaları gibi dekoratif tasarımlar için kullanılmaktadır.

Amber, mevcut yumuşak taş türlerinden biridir, ancak hala sıklıkla takı olarak giyilir. Cabochon halka tasarımlarında giyilmesi tavsiye edilmez, ancak dikkatle, halkalar için halkalar kullanılır. Amber taşlar en çok küpe, broş ve kolye için kullanılır, ancak düzgünce bakıldığında amber çeşitli mücevher tasarımlarında takılabilir.

Not: Karat ağırlığı ile değil, boyuta göre renkli değerli taşlar satın alın. Renkli taşların ebat-ağırlık oranı farklıdır. Bazı taşlar daha büyüktür ve diğerleri kıyasla elmaslardan daha küçüktür.
Amber Değerli Taş ve Takı Bakımı ve Temizleme Başa dön

Taşlar Nasıl Temizlenir Amber, Mohs sertlik ölçeğinde sadece 2 – 2.5 sertlik derecesine sahip oldukça yumuşak bir taş türüdür. Amber, milyonlarca yıllık yoğun ısı, basınç ve hava koşullarına rağmen, asit, benzin, kostik çözeltiler, alkol ve parfümlere karşı halen çok hassastır. Amber, kolayca dumanlı tütsü benzeri bir koku yakabilir ve bırakabilir. Amber sadece yumuşak bir bezle silinmelidir.

Kehribar

Kehribar

Ultrasonik temizleyiciler asla kehribar taşları veya kehribar mücevherleri temizlemek için kullanılmamalıdır. Kehribar taşları uzun süre ıslatmamak önerilmez; suya uzun süreli maruz kalma cilayı berbat edebilir. Amber, diğer mücevherlerin, özellikle sap saplarının, kenar kenarlarının ve mücevher kenarlarının kolayca çizilebilir. Kehribar taşları yumuşak bir bezle sararak koruyun ve diğer küpeleri başka mücevher ve mücevherlerden ayrı olarak saklayın.
mber İngilizce kelimesi Orta Latin ambar ve Orta Fransızca ambre yoluyla Arapça’anbar عنبر [6] ‘ dan türetilmektedir ( Orta Doğu ambar [7] ile aynı ] ). Sözcük 14. yüzyılda Orta İngilizce’de şimdi amberris ( ambre gris veya “gri kehribar”) diye bilinen sperm balinasından türetilen katı bir mumlu madde olarak kabul edildi. Romence dillerinde kelimenin anlamı 13. yüzyılın sonlarından itibaren Baltık kehribarına (fosil reçine) uzatılmaya başlamıştır. Başlangıçta beyaz veya sarı amber ( ambre jaune ) olarak anılan bu anlam, 15. yüzyılın başında İngilizcedir. Amberlerin kullanımı azaldığında, bu sözcüğün asıl anlamı oldu. [6]

İki madde (“sarı amber” ve “gri kehribar”) her ikisi de plajlarda yıkanmış olduğu için ilişkilendirildi ya da kafası karışık oldu. Amberris sudan daha az yoğun ve kayarken, kehribar yüzen çok yoğun, taştan daha az yoğun olsa da. [8]

Kehribar, Latin electrum ve Eski Yunanca ἤλεκτρον ( ēlektron ) klasik isimleri “beaming Sun ” anlamına gelen ἠλέκτωρ ( ēlektōr ) terimiyle bağlantılıdır. [9] [10] Efsaneye göre, Helios oğlu Phaëton öldürüldüğünde, yas kızkardeşleri kavak ağacı haline geldi ve gözyaşları elektron kehribar rengindeydi. [11]
tarih

Amber, Theophrastus tarafından M.Ö. 4. yüzyılda ve yine “On the Ocean” adlı eserinin kaybolduğu Pytheas tarafından (M.Ö. 330’da) tartışılır, ancak The History of The Natural History’ye göre (aynı zamanda ne olduğu), The Elder adlı Pliny tarafından atıfta bulunulmuştur. Germania isminin bilinen en eski anıtı): [12]

Kehribar Doğal Taş

Kehribar Doğal Taş

Pytheas, Almanya’nın bir halkı olan Gutones’un, Mentonomon adlı bir Okyanus kıyısına, altı bin stada uzanan topraklarda yaşadıklarını söylüyor; bir günde bu topraklardan gelen yelken, kıyılarında kehribarın ilkbahardaki dalgalar tarafından fırlatıldığı Abalus Adasıdır , somut bir biçimde denizin boşaltılmasıdır; Ayrıca, sakinlerin bu kehribarı yakıt olarak kullanmaları ve komşularına, Teutones’a satmaları gibi .

Daha önce [13] Pliny, İskit kıyılarından Balcia’ya Balta adını verdiği , Lampsacus’un Xenophon’u tarafından Yunanlı bir fantastik seyahat kitabı yazan büyük bir adaya Pytheas tarafından Basilia adı verildiğini söylüyor . Genellikle Abalus ile aynı olduğu anlaşılır. Amber’e dayanan ada, tarihsel olarak kuzey Avrupa’daki en zengin kehribar kaynakları olan Heligoland , Zelanda , Gdansk Körfezi , Sambia Yarımadası veya Curonian Lagünü’nin kıyılarında olabilir. Baltık’la Akdeniz’i birbirine bağlayan kehribar ticaret yollarının (” Amber Yolu ” olarak bilinir) var olduğu kabul edilir. Pliny, açık bir şekilde Almanların Pannonia’ya kehribar rengini verdiklerini belirtiyor; buradan da Veneti tarafından yurtdışında ticaret yapıldı. Güney İtalya’nın antik İtalik halkları amber çalışıyorlardı, en önemli örnekler Siritide Ulusal Arkeoloji Müzesinde Matera’ya sergilendi. Amber, Antik Dönem’de Miken’de olduğu gibi Akdeniz’in tarih öncesi dönemlerinde de Sicilya birikintilerinden gelmektedir.

Pliny, kehribar göre Nicias’ın görüşlerini de aktardı:

güneşin ışınları tarafından üretilen bir sıvıdır; ve bu ışınların, güneşin oluşma anında, toprak yüzeyindeki en büyük güce çarptığı zaman, üzerine okyanusun gelgitleri tarafından taşınan ve bir kıyı şeridinde bulunan atmosferi olmayan bir ter bırakın. Almanya.

Kehribar Doğal Taş

Kehribar Doğal Taş

Pliny, hangi kehribarın “Güneş tarafından üretildiğine” yönelik hayali açıklamalara ek olarak, ağaç reçinesindeki kökeninin bilincinde olan görüşlerini, yerli succinum ( succium , sucu “meyve suları”) isminden gerekçe göstererek değiniyor . [14] Yazıyor:

Amber, kirazdan sakız gibi sıradan çamdan gelen reçine gibi çam cinsine ait ağaçlar tarafından boşaltılan bir ilikten üretilir. İlk etapta önemli miktarda ortaya çıkan ve kademeli olarak sertleşen sıvı […] Atalarımız da, bir ağacın meyvesidir ve bu yüzden ona ” succinum “ve çam cinsinin bir ağacının üretildiğine dair büyük bir kanıt, ovulduğunda çam benzeri bir koku yayması ve ateşlendiğinde, meşale-çam kokusu ve görünüşü ile yanması gerçeğidir ahşap.

Ayrıca, kehribarın Mısır’da ve Hindistan’da da bulunduğu ve hatta kehribarın elektrostatik özelliklerine atıfta bulunarak “Suriye’de kadınlar bu maddenin iğnelerini vazgeçirip ona harpax adı veriyor” diyor Yaprakları çevreleyen ortamdan kendisine, saman ve dokuların açık saçmasına doğru sürüklenmek için [ἁρπάζω’dan “].”

Pliny, Almanyanın amber adının glæsum olduğunu söylüyor: “Bu nedenle Germanicus Cæsar’ın bu kısımlarda filoya komuta ettiği Romalılar, bu adalardan birine, barbarlar tarafından Austeravia olarak bilinen Glæsaria adını verdi”. Bu, kayıtlı ” Old High German glas” ve Old English glær tarafından “amber” (cf cam ) için onaylandı . Orta Düşük Almanca’da amber berne, ahır, börnstēn olarak biliniyordu . Düşük Alman terimi, 18. yüzyılda da Yüksek Almancada egemen hale geldi; böylece Hollandalı Hollandalı barnsteen’in yanı sıra modern Alman Bernstein da .

Amber için Baltık Litvanyaca terimi gintaralar ve Letonya dzintars’tır . Onlar ve Slav jantarı veya Macar giantası’nın (‘reçine’), Fenike jainitar’dan (“deniz reçinesi”) kaynaklandığı düşünülmektedir. [ citation needed ]

Kehribar Taşı

Kehribar Taşı

On dokuzuncu yüzyılın başlarında, Kuzey Amerika’dan kehribarın ilk raporları, Trenton yakınlarındaki Camwand’taki Crosswicks Creek’teki New Jersey’deki keşiflerden ve Woodbury yakınlarındaki keşiflerden geldi. [3]
Kompozisyon ve oluşum

Amber, bileşimde heterojen olup, çözünmeyen bir bitümlü madde ile ilişkili olarak, alkol , eter ve kloroformda az çok çözünen birkaç reçineli cismi kapsar. Amber, laboratuvar ailesinde çeşitli öncüllerin serbest radikal polimerizasyonu ile makromoleküldür , örn. Iletişim asit, cummunol ve biformendir. [15] [16] Bu labdanes, polimerizasyon için organik iskelete üç alken grubu yerleştiren diterpenler (C20H32) ve trienlerdir. Kehribar yıllar boyunca olgunlaştıkça, izomerizasyon reaksiyonları, çapraz bağlama ve siklizasyon gibi daha fazla polimerizasyon meydana gelir.

200 ° C’nin (392 ° F) üzerinde ısıtılan kehribar parçalanır, kehribar renginde bir yağ verir ve “kehribar renkli fon” veya “kehribar rengi” olarak bilinen siyah bir kalıntı bırakır; terebentin yağında veya keten tohumu yağı içinde çözüldüğünde “kehribar verniği” veya “amber lak” oluşturur. [15]
formasyon

Üstte kalan tortu tarafından üretilen yüksek basınç ve sıcaklıklardan kaynaklanan moleküler polimerizasyon, reçineyi ilk olarak copal hale getirir . Sürekli ısı ve basınç, terpenlerden uzaklaşır ve kehribar oluşumuyla sonuçlanır. [17]

Bunun gerçekleşmesi için, reçinenin bozunmaya dirençli olması gerekir. Çoğu ağaç, reçine üretir, ancak çoğu durumda bu depo fiziksel ve biyolojik süreçlerle parçalanır. Güneş ışınlarına, yağmura, mikroorganizmalara (bakteri ve mantar gibi) maruz kalma ve aşırı sıcaklıklar reçine parçalanma eğilimindedir. Reçinenin kehribar rengini alacak kadar uzun süre hayatta kalabilmesi için, bu kuvvetlere dirençli olması veya onları dışlayan koşullar altında üretilmesi gerekir. [18]
Bitkisel köken
Amber Bitterfeld’den

Avrupa’daki fosil reçineler, ünlü Baltık amberleri ve Agathis grubunu andıran iki kategoriye ayrılıyor. Amerika ve Afrika’daki fosil reçineler, Hymenaea çağdaş cinsiyle yakından ilişkiliyken [19] Baltık amberleri, Kuzey Avrupa’da yaşayan Sciadopityaceae family bitkilerinden fosil reçinesi olarak düşünülmüştür . [20]
inklüzyonlar
Kapanımlarla baltık kehribar

Canlı ağaçlardaki reçinenin anormal gelişimi ( süksinoz ) amber oluşumuna neden olabilir. [21] Özellikle reçine zemine düştüğünde kirlilik oldukça sık görülür, bu nedenle cila verimi haricinde malzeme gereksiz olabilir. Bu gibi saf olmayan kehribarlara firniss denir.

Diğer maddelerin bu şekilde dahil edilmesi , amberin beklenmedik bir renk göstermesine neden olabilir. Piritler mavimsi bir renk verebilir. Kemikli kehribar bulutlu opaklığını reçinenin içindeki çok sayıda küçük kabarcığa borçludur. [22] Ancak, sözde siyah kehribar gerçekten de sadece bir tür jettir .

KEHRİBAR TAŞI KOLYE (KALİNİNGRAD)

ÖZEL ÜRÜNLER
Kehribar Taşı
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 1.KALİTE RUSYA/KALİNGRAD
 • 7 GR
 • 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ
 • AYNI GÜN KARGO
 • EŞİ YOK
 • KDV DAHİL
 • KEHRİBAR TAŞI
 • ÖZEL KUTUSUNDA
Ürün Açıklaması Video Tanıtım Yorumlar

Amber , ağaç reçinesinin fosilleşmesinden oluşan bir taştır. Kehribar reçine tipik ağaç özüyle aynı değildir. Özellikle

Kehribar Taş Kolye

Kehribar Taş Kolye

Pinus succinifera ağacından elde edilir. Kehribarın fosilleşmesi Tersiyer dönemine kadar uzanır; yani, kehribar taşların yaklaşık 50 milyon yıl önce oluştuğu anlamına gelir. Kehribar yumuşak ve yapışkan reçineden oluştuğu için amber sıklıkla hayvan ve bitki kapanımları içerir; çoğunlukla sivrisinekler ve diğer böcek türleri. Kömür derzlerinde geliştirilen kehribarın çoğunlukla ‘reçinite’ olarak adlandırılır ve özellikle Yeni Zelanda kömür damarlarından kaynaklanan örneklere ‘ambrite’ denir. Amber, organik değerli taşların az sayıdaki çeşidinden biridir. Organik güzelliklerin en yaygın çeşitleri arasında kehribar, inci , mercan ve fildişi vardır.

‘Kehribar’ kelimesi, Ortaçağ Farsça ‘ambar’ kelimesinden türetilmiştir. Başlangıçta, amberris denilen sperm balinalarının bağırsaklarında bulunan sertleştirilmiş mumlu bir maddeyi tanımlamak için kullanılmıştır. Ambergris kokuların üretiminde kullanılır, çünkü çok etkileyici aromatik bir kokuya sahiptir. 14. yüzyılda kehribar teriminin kullanılması amberristen taşa kaymıştır. Amber ve amberler genellikle birbirleriyle karıştırılır çünkü her ikisi de sahil kıyısında yıkanabilir. İkisi yoğunlukla kolaylıkla ayırt edilir. Ambergris çok daha düşük bir yoğunluğa sahiptir ve tatlı suda yüzer. Kehribar değerli taşlar tatlı suda yüzmez, tuzlu suda yüzer.

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ 1.KALİTE VVS RUSYA KALİNİNGRAD AĞAÇ FOSİLLİ KEHRİBAR TAŞI KOLYE ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR; SEVDİKLERİNİZE GÜZEL BİR HEDİYE OLARAK DÜŞÜNEBİLİRSİNİZ;

Amber Oluşumu
Kehribarın oluşum süreci reçinenin copal’e dönüşmesiyle başlar. Dönüşüm, yüksek sıcaklıklar ve üzerinde bulunan reçineli tortulların baskısı ile tetiklenir. Isıya ve basınca maruz kalma, terpenlere karşı koyar ve bozunmaya ve bozulmaya neden olabilir. Zamanla ve dirençle, reçine sonunda sertleşir ve kahverengine kadar fosilleşir. Birçok ağaç, reçine üretir ancak çoğu aslında kehribar üretmez. Ağaç reçinesi çürüme ve direnç açısından çok dayanıklı olmalıdır. Reçine yatakları çoğunluğu güneş ışığına, yağmura ve aşırı sıcaklığa uzun süre maruz kalınamaz.

Çoğu diğer renkli taşlardan farklı olarak, kehribarın kristalin yapıdan ziyade amorf bir yapısı vardır. Amber’in çok düşük bir özgül ağırlığı vardır, bu da olağanüstü derecede hafif demektir. Amber’in düşük yoğunluğu, tuzlu suda yüzmesini sağlar. Amber, son derece düşük yoğunluğu nedeniyle taklit etmek zordur. Karşılaştırma yoluyla, 5 karat amber taşının toplam boyutu, 5 karat zirkonun (yoğun küp türlerinden biri) 2,5 kat daha büyüktür.
Amber Origin and Gemstone Kaynakları Başa Dön

Doğal Kehriibar Kolye

Doğal Kehriibar Kolye

Kehribar mücevherlerinin önde gelen kaynağı Kaliningrad’ın hemen batısında, Rusya. Bu bölgeden gelen kehribar, yüzeyde yaklaşık 30 metre aşağıda kil bulunur. Kehribarın ikinci büyük kaynağı Baltık bölgesidir. Baltık kehribarları deniz tabancasından kaynaklanır ve genellikle kıyılarda yıkanır. Baltık amber, güzel altın renkleriyle bilinir.

Dominik Cumhuriyeti nadir mavi renkli kehribar rengine sahip olduğu bilinmektedir. Dominik Cumhuriyeti’nden Amber, diğer kehribar türlerden önemli ölçüde daha genç. İtalya, Romanya, Çin, Japonya, Burma (Myanmar), Meksika, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri’nin de kehribar yatakları olduğu bilinmektedir.
Amber Alış ve Amber Değerli Taş Değerini Belirleme Başa Dön

Amber Rengi

Amber çeşitli renklerde oluşur, ancak çoğunlukla sarı, turuncu veya kahverengi renktedir. Altın sarı amber, daima yeşil, çam ağaçlarının sert, saydam reçinesidir. Amber ayrıca soluk limon sarısı ve kahverengi beyaza yakın neredeyse siyah renkte oluşabilir. Dominik Cumhuriyeti nadir mavi kehribar ürettiği biliniyor. Nadiren yeşil ve kırmızı renkli sarı da vardır. Kırmızı kehribar bazen “kiraz kehribar” olarak da adlandırılır.
Amber Berraklığı ve Parlaklığı

Amber berraklığı şeffafdan opaklığa kadar değişir ve resinous bir parlaklığa sahiptir. Çoğu amber örneğinde hava kabarcıkları ve çeşitli kapanımlar bulunur. Pirit safsızlıkları bazen amber rengi mavimsi renk verebilir. Birçok kehribar çeşidi sayısız minik kabarcık nedeniyle çok bulutlu bir berraklığa sahiptir; Bu taşlar ‘kemik kehribar’ olarak bilinir.

Saydamlığı şeffaf olan Amber, bulutlu numunelere göre daha caziptir. En değerli kehribar taşları, böcekler, bitkiler veya pirit kapanımlar içeren küplerdir.
Amber Kes ve Şekil

Amber neredeyse her zaman kesilir. Amber çok nadiren faceted. Geçmişte amber genellikle süs tasarımları için kullanılmıştır. Amber’in kesilmesi çok kolaydır çünkü çok yumuşaktır. Çoğu mücevher türü gibi, taşlı taşlar bile kesim sırasında gemin mümkün olduğunca çok kısmını korumaya çalışır; bu nedenle birçok kehribar taş damla benzeri nodüler şekiller ile bitirilir. Yuvarlak ve oval kehribar taşları çok popülerdir; yıldızlar, altıgenler, beşgenler, trilyonlar ve kalp biçimleri gibi diğer fantezi şekiller de kolaylıkla bulunur.
Amber Bakımı

Kaliningrad Kehribar Taşı Kolye

Kaliningrad Kehribar Taşı Kolye

Amber genellikle ele alınmaz, ancak bazı kehribar taşlar iki veya daha fazla küçük taştan toplanırlar. Küçük taşlar yüzeyleri yağ, ısı ve basınç ile bulutlar. Taşlar tedarikçileri daima bu donanımı açıklamalıdır; bu taş bazen “amberoid” veya “preslenmiş amber” olarak anılır. Amber bazen bir yağ banyosu ile zenginleştirilmiş berraklık olabilir. Kehribar taşlar, copal veya kauri zamkı gibi diğer reçineler kullanılarak taklit edilebilir. Baltık kehribar bazen yapay olarak daha parlak renkler yaratmak için geliştirilmiştir.

Amber Gemolojik Özellikleri: Başa Dön
Kimyasal formül:     C10H16,0 (yaklaşık)
Kristal yapı:     Amorf
Renk:     Sarı, kahverengi, turuncu, kırmızı ve diğerleri
Sertlik:     Mohs ölçeğinde 2 – 2.5
Kırılma indisi:     1.539-1.545
Yoğunluk:     1.05 – 1.09 (yaklaşık)
dilinim:     Yok
Şeffaflık:     Opaklığa karşı şeffaf
Çift Kırma / Çift Kıvırma:     Yok
Parlaklık:     Reçineli
floresan:     Mavimsi beyaz – sarı yeşil
Amber Değerli Taş Çeşitleri veya Benzeri Değerli Taşlar: Başa Dön
Buy coral gemstones
Mercan taşı

Bir sürü kehribar rengi vardır ve çoğu menşei veya rengi ile gruplanmıştır. Dominik Cumhuriyeti’nden Amber bazen nadir bulunan bir mavi renkte olabilir ve floresan olabilmektedir. Bu çeşid en nadir sarı olarak kabul edilir ve doğal ve ultraviyole ışık kaynakları altında maviye dönüşür. Uzun dalga UV aydınlatması altında, çok güçlü ve yakın beyaz yansıma özelliğine sahiptir. Yaklaşık 100 kilogram mavi Dominik Cumhuriyeti kehribar her yıl kaynaklı, bu son derece değerli hale getiriyor. Kompozisyon yoluyla jet, inci, mercan ve fildişi de içeren birkaç benzeri organik değerli taşlar vardır.

En Popüler Amber Çeşitleri:

Baltık amber, kemik kehribar ve Dominik kehribar en yaygın kehribar çeşitleridir.
Az bilinen Amber Çeşitleri:

KEHRİBAR KOLYE

KEHRİBAR KOLYE

Mavi Dominik kehribar, resinit, ambrite, amberoid ve preslenmiş amber, daha az bilinen kehribar çeşitlerinden bazılarıdır.

Amber Değerli Taş Mitolojisi, Metafizik ve Alternatif Kristal Şifa Güçleri Başa Dön

Amber, Ortaçağ’dan 20. yüzyılın başlarına kadar pek çok nesilde tıbbi bir mücevher olarak kullanılmıştır. Amorf bir taş olmasına rağmen hala kristal iyileştirme yetenekleri için kullanılır. Antik Yunan’da Hipokrat döneminden beri, amber ve onun reçineli hülasaları, çeşitli sağlık rahatsızlıklarını iyileştirmek ve hafifletmek için kullanılmıştır.

Amber, Asya’da tılsımlarda kullanılan ilk taşlardan biriydi. Amber’in muhtemelen doğal altın rengi nedeniyle ‘güneşli’ bir enerji taşıdığı söylenir ve negatif enerjiyi yok etmek için kullanılır. Koyu kahverengi taşlar giyerek güneşli tasarruflar ve olumlu görünümler geliştirilir. Amber değerli taşların onları giyenlere neşelendirdiği biliniyor. Amber’in hastalığı vücudun dışına çekebileceğine ve duygusal enerjiden olumsuzluğu ortadan kaldırmaya muktedir olduğuna inanılıyor.
Feragat: Metafizik ve Alternatif Kristal Şifa Yetkileri ve Özellikleri teyit edilmiş bir tavsiye olarak alınmamalıdır. Herhangi bir tıbbi durumunuz varsa, lütfen lisanslı bir uygulayıcıya bakın. Bu bilgiler doktorunuzun önerisini değiştirmek değildir. GemSelect, herhangi bir iddia ya da beyanat üzerinde hiçbir şekilde garanti vermez ve sorumlu tutulamaz.
Amber Değerli Taş ve Takı Tasarımı Fikirleri Başa Dön

Amber, tarih öncesi çağlardan beri mücevheratta kullanılmıştır. Amber’in, muska takılarında kullanılan ilk taş türlerinden biri olduğuna inanılıyor. Antik Miken mezarlarında ve antik uygarlıkların Avrupa’da zenginleştiği diğer alanlarda kehribar süsler bulunmuştur. Günümüze kadar amber popüler olup, cam üfleme parçaları gibi dekoratif tasarımlar için kullanılmaktadır.

Amber, mevcut yumuşak taş türlerinden biridir, ancak hala sıklıkla takı olarak giyilir. Cabochon halka tasarımlarında giyilmesi tavsiye edilmez, ancak dikkatle, halkalar için halkalar kullanılır. Amber taşlar en çok küpe, broş ve kolye için kullanılır, ancak düzgünce bakıldığında amber çeşitli mücevher tasarımlarında takılabilir.

Not: Karat ağırlığı ile değil, boyuta göre renkli değerli taşlar satın alın. Renkli taşların ebat-ağırlık oranı farklıdır. Bazı taşlar daha büyüktür ve diğerleri kıyasla elmaslardan daha küçüktür.
Amber Değerli Taş ve Takı Bakımı ve Temizleme Başa dön

Taşlar Nasıl Temizlenir Amber, Mohs sertlik ölçeğinde sadece 2 – 2.5 sertlik derecesine sahip oldukça yumuşak bir taş türüdür. Amber, milyonlarca yıllık yoğun ısı, basınç ve hava koşullarına rağmen, asit, benzin, kostik çözeltiler, alkol ve parfümlere karşı halen çok hassastır. Amber, kolayca dumanlı tütsü benzeri bir koku yakabilir ve bırakabilir. Amber sadece yumuşak bir bezle silinmelidir.

Kehribar

Kehribar

Ultrasonik temizleyiciler asla kehribar taşları veya kehribar mücevherleri temizlemek için kullanılmamalıdır. Kehribar taşları uzun süre ıslatmamak önerilmez; suya uzun süreli maruz kalma cilayı berbat edebilir. Amber, diğer mücevherlerin, özellikle sap saplarının, kenar kenarlarının ve mücevher kenarlarının kolayca çizilebilir. Kehribar taşları yumuşak bir bezle sararak koruyun ve diğer küpeleri başka mücevher ve mücevherlerden ayrı olarak saklayın.
mber İngilizce kelimesi Orta Latin ambar ve Orta Fransızca ambre yoluyla Arapça’anbar عنبر [6] ‘ dan türetilmektedir ( Orta Doğu ambar [7] ile aynı ] ). Sözcük 14. yüzyılda Orta İngilizce’de şimdi amberris ( ambre gris veya “gri kehribar”) diye bilinen sperm balinasından türetilen katı bir mumlu madde olarak kabul edildi. Romence dillerinde kelimenin anlamı 13. yüzyılın sonlarından itibaren Baltık kehribarına (fosil reçine) uzatılmaya başlamıştır. Başlangıçta beyaz veya sarı amber ( ambre jaune ) olarak anılan bu anlam, 15. yüzyılın başında İngilizcedir. Amberlerin kullanımı azaldığında, bu sözcüğün asıl anlamı oldu. [6]

İki madde (“sarı amber” ve “gri kehribar”) her ikisi de plajlarda yıkanmış olduğu için ilişkilendirildi ya da kafası karışık oldu. Amberris sudan daha az yoğun ve kayarken, kehribar yüzen çok yoğun, taştan daha az yoğun olsa da. [8]

Kehribar, Latin electrum ve Eski Yunanca ἤλεκτρον ( ēlektron ) klasik isimleri “beaming Sun ” anlamına gelen ἠλέκτωρ ( ēlektōr ) terimiyle bağlantılıdır. [9] [10] Efsaneye göre, Helios oğlu Phaëton öldürüldüğünde, yas kızkardeşleri kavak ağacı haline geldi ve gözyaşları elektron kehribar rengindeydi. [11]
tarih

Amber, Theophrastus tarafından M.Ö. 4. yüzyılda ve yine “On the Ocean” adlı eserinin kaybolduğu Pytheas tarafından (M.Ö. 330’da) tartışılır, ancak The History of The Natural History’ye göre (aynı zamanda ne olduğu), The Elder adlı Pliny tarafından atıfta bulunulmuştur. Germania isminin bilinen en eski anıtı): [12]

Kehribar Doğal Taş

Kehribar Doğal Taş

Pytheas, Almanya’nın bir halkı olan Gutones’un, Mentonomon adlı bir Okyanus kıyısına, altı bin stada uzanan topraklarda yaşadıklarını söylüyor; bir günde bu topraklardan gelen yelken, kıyılarında kehribarın ilkbahardaki dalgalar tarafından fırlatıldığı Abalus Adasıdır , somut bir biçimde denizin boşaltılmasıdır; Ayrıca, sakinlerin bu kehribarı yakıt olarak kullanmaları ve komşularına, Teutones’a satmaları gibi .

Daha önce [13] Pliny, İskit kıyılarından Balcia’ya Balta adını verdiği , Lampsacus’un Xenophon’u tarafından Yunanlı bir fantastik seyahat kitabı yazan büyük bir adaya Pytheas tarafından Basilia adı verildiğini söylüyor . Genellikle Abalus ile aynı olduğu anlaşılır. Amber’e dayanan ada, tarihsel olarak kuzey Avrupa’daki en zengin kehribar kaynakları olan Heligoland , Zelanda , Gdansk Körfezi , Sambia Yarımadası veya Curonian Lagünü’nin kıyılarında olabilir. Baltık’la Akdeniz’i birbirine bağlayan kehribar ticaret yollarının (” Amber Yolu ” olarak bilinir) var olduğu kabul edilir. Pliny, açık bir şekilde Almanların Pannonia’ya kehribar rengini verdiklerini belirtiyor; buradan da Veneti tarafından yurtdışında ticaret yapıldı. Güney İtalya’nın antik İtalik halkları amber çalışıyorlardı, en önemli örnekler Siritide Ulusal Arkeoloji Müzesinde Matera’ya sergilendi. Amber, Antik Dönem’de Miken’de olduğu gibi Akdeniz’in tarih öncesi dönemlerinde de Sicilya birikintilerinden gelmektedir.

Pliny, kehribar göre Nicias’ın görüşlerini de aktardı:

güneşin ışınları tarafından üretilen bir sıvıdır; ve bu ışınların, güneşin oluşma anında, toprak yüzeyindeki en büyük güce çarptığı zaman, üzerine okyanusun gelgitleri tarafından taşınan ve bir kıyı şeridinde bulunan atmosferi olmayan bir ter bırakın. Almanya.

Kehribar Doğal Taş

Kehribar Doğal Taş

Pliny, hangi kehribarın “Güneş tarafından üretildiğine” yönelik hayali açıklamalara ek olarak, ağaç reçinesindeki kökeninin bilincinde olan görüşlerini, yerli succinum ( succium , sucu “meyve suları”) isminden gerekçe göstererek değiniyor . [14] Yazıyor:

Amber, kirazdan sakız gibi sıradan çamdan gelen reçine gibi çam cinsine ait ağaçlar tarafından boşaltılan bir ilikten üretilir. İlk etapta önemli miktarda ortaya çıkan ve kademeli olarak sertleşen sıvı […] Atalarımız da, bir ağacın meyvesidir ve bu yüzden ona ” succinum “ve çam cinsinin bir ağacının üretildiğine dair büyük bir kanıt, ovulduğunda çam benzeri bir koku yayması ve ateşlendiğinde, meşale-çam kokusu ve görünüşü ile yanması gerçeğidir ahşap.

Ayrıca, kehribarın Mısır’da ve Hindistan’da da bulunduğu ve hatta kehribarın elektrostatik özelliklerine atıfta bulunarak “Suriye’de kadınlar bu maddenin iğnelerini vazgeçirip ona harpax adı veriyor” diyor Yaprakları çevreleyen ortamdan kendisine, saman ve dokuların açık saçmasına doğru sürüklenmek için [ἁρπάζω’dan “].”

Pliny, Almanyanın amber adının glæsum olduğunu söylüyor: “Bu nedenle Germanicus Cæsar’ın bu kısımlarda filoya komuta ettiği Romalılar, bu adalardan birine, barbarlar tarafından Austeravia olarak bilinen Glæsaria adını verdi”. Bu, kayıtlı ” Old High German glas” ve Old English glær tarafından “amber” (cf cam ) için onaylandı . Orta Düşük Almanca’da amber berne, ahır, börnstēn olarak biliniyordu . Düşük Alman terimi, 18. yüzyılda da Yüksek Almancada egemen hale geldi; böylece Hollandalı Hollandalı barnsteen’in yanı sıra modern Alman Bernstein da .

Amber için Baltık Litvanyaca terimi gintaralar ve Letonya dzintars’tır . Onlar ve Slav jantarı veya Macar giantası’nın (‘reçine’), Fenike jainitar’dan (“deniz reçinesi”) kaynaklandığı düşünülmektedir. [ citation needed ]

Kehribar Taşı

Kehribar Taşı

On dokuzuncu yüzyılın başlarında, Kuzey Amerika’dan kehribarın ilk raporları, Trenton yakınlarındaki Camwand’taki Crosswicks Creek’teki New Jersey’deki keşiflerden ve Woodbury yakınlarındaki keşiflerden geldi. [3]
Kompozisyon ve oluşum

Amber, bileşimde heterojen olup, çözünmeyen bir bitümlü madde ile ilişkili olarak, alkol , eter ve kloroformda az çok çözünen birkaç reçineli cismi kapsar. Amber, laboratuvar ailesinde çeşitli öncüllerin serbest radikal polimerizasyonu ile makromoleküldür , örn. Iletişim asit, cummunol ve biformendir. [15] [16] Bu labdanes, polimerizasyon için organik iskelete üç alken grubu yerleştiren diterpenler (C20H32) ve trienlerdir. Kehribar yıllar boyunca olgunlaştıkça, izomerizasyon reaksiyonları, çapraz bağlama ve siklizasyon gibi daha fazla polimerizasyon meydana gelir.

200 ° C’nin (392 ° F) üzerinde ısıtılan kehribar parçalanır, kehribar renginde bir yağ verir ve “kehribar renkli fon” veya “kehribar rengi” olarak bilinen siyah bir kalıntı bırakır; terebentin yağında veya keten tohumu yağı içinde çözüldüğünde “kehribar verniği” veya “amber lak” oluşturur. [15]
formasyon

Üstte kalan tortu tarafından üretilen yüksek basınç ve sıcaklıklardan kaynaklanan moleküler polimerizasyon, reçineyi ilk olarak copal hale getirir . Sürekli ısı ve basınç, terpenlerden uzaklaşır ve kehribar oluşumuyla sonuçlanır. [17]

Bunun gerçekleşmesi için, reçinenin bozunmaya dirençli olması gerekir. Çoğu ağaç, reçine üretir, ancak çoğu durumda bu depo fiziksel ve biyolojik süreçlerle parçalanır. Güneş ışınlarına, yağmura, mikroorganizmalara (bakteri ve mantar gibi) maruz kalma ve aşırı sıcaklıklar reçine parçalanma eğilimindedir. Reçinenin kehribar rengini alacak kadar uzun süre hayatta kalabilmesi için, bu kuvvetlere dirençli olması veya onları dışlayan koşullar altında üretilmesi gerekir. [18]
Bitkisel köken
Amber Bitterfeld’den

Avrupa’daki fosil reçineler, ünlü Baltık amberleri ve Agathis grubunu andıran iki kategoriye ayrılıyor. Amerika ve Afrika’daki fosil reçineler, Hymenaea çağdaş cinsiyle yakından ilişkiliyken [19] Baltık amberleri, Kuzey Avrupa’da yaşayan Sciadopityaceae family bitkilerinden fosil reçinesi olarak düşünülmüştür . [20]
inklüzyonlar
Kapanımlarla baltık kehribar

Canlı ağaçlardaki reçinenin anormal gelişimi ( süksinoz ) amber oluşumuna neden olabilir. [21] Özellikle reçine zemine düştüğünde kirlilik oldukça sık görülür, bu nedenle cila verimi haricinde malzeme gereksiz olabilir. Bu gibi saf olmayan kehribarlara firniss denir.

Diğer maddelerin bu şekilde dahil edilmesi , amberin beklenmedik bir renk göstermesine neden olabilir. Piritler mavimsi bir renk verebilir. Kemikli kehribar bulutlu opaklığını reçinenin içindeki çok sayıda küçük kabarcığa borçludur. [22] Ancak, sözde siyah kehribar gerçekten de sadece bir tür jettir .