OTANT�K TA�

KEHRİBAR TAŞI BAYAN YÜZÜK KALİNGRAD

OTANTİK YÜZÜKLER
KEHRİBAR TAŞI BAYAN YÜZÜK
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 25 CRT VVS KALİTE
 • 9.77 GR
 • 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ
 • AYNI GÜN KARGO
 • DAMLA KESİM HAS TAŞ
 • EŞİ YOK
 • KDV DAHİL
 • ÖZEL KUTUSUNDA
 • RUSYA/KALİNGRAD

KEHRİBAR TAŞI BAYAN YÜZÜK KALİNGRAD

İnsanların kehribarla tanışmaları, taş devrine (Stone Age) kadar uzanmaktadır. İngiltere deki arkeolojik kazılarda, antik yerleşimlerde M.Ö. (B.C) 11.000 yıllarına ait işlenmiş kehribar bulunmuştur.

KEHRİBAR TAŞI BAYAN YÜZÜK

KEHRİBAR TAŞI BAYAN YÜZÜK

Almanya, Polonya, Litvanya, Letonya, ve Estonya da Neolitik (Yeni Taş Devri) döneme ait 100 ayrı yerleşimde kehribar ve kehribardan yapılı objelere rastlanmıştır. Kehribar antik çağların bilinen en eski dekoratif maddesidir.
( Taş devri insanları da Kehribarden çeşitli objeler yaptılar )
( Geç Bronz Çağından kolye)
Baltık bölgesinde Yeni Taş Devri (New Stone Age) ve Eski Bronz Çağında (Old Bronze Age), ham kehribar 3 ana merkezde işlenmekteydi. Prusya da Sambia yarımadasında, Litvanya da Sventoji köyünde ve Letonya da Luban Gölü çevresindeki köylerde.

Antik çağ toplumu ve kültürleri kehribardan çok etkilenmişlerdir. Kehribar özellikleri nedeniyle insanların kalbinde mistik bir yer edinmiştir. Yakıldığında güzel reçine kokusu verdiği için, Aztek ve Maya medeniyetlerinde süs taşı olmasının yanında dini törenlerde tütsü ve buhurdan olarak kullanılmıştır. Etrüsklerde, tanrı ve tanrıçalarını kehribardan tasvir ettiler.

ÜRÜNLERİMİZİN KALİTESİ VE İŞÇİLİĞİMİZ RESİMLERDE ÇOK NET KENDİNİ BELLİ ETMEKTEDİR…..

OTANTİK TAŞ FARKI İLE 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ 1.KALİTE HAS TAŞ 25 KARAT VVS KALİTE KALİNGRAD DAMLA AMBER TAŞI BAYAN YÜZÜK.ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR..

3600 yıl önce kurulmuş Miken medeniyeti de, 3000 yıl önce Lübnan da kehribar arayan Asurlular da, Mezopotamya, Mısır, Yunan, Roma, Fenikeliler, Etrüskler, Venedikliler, Keltler de “Kuzeyin Güneş Işığının” (Sunbeam of The North) büyüsüne kapılmışlardır. Bu dönemlerde kehribara talep fiyatları öyle yükseltmiş ki, bir parça kehribar canlı bir köleden daha değerli sayılmıştır. Fenikeliler kehribar temini için deniz yoluyla bugünkü Danimarka nın batı sahillerine seyehat ediyorlardı.

Taş devrinden başlıyarak kehribar ticari malzeme olarak kabul görmüş ve takas ürünü olarak değerlendirilmiştir. Romalılar ve yunanlar şarap, yağ, tuz, ipek, bronz ve altın vererek karşılığında kehribar alıyorlardı.

Orta Amerika, Meksika da kehribar 5000 yıldan beri bilinmekte olup, süstaşı olarak kullanımının yanında, stresi, üzüntüyü yok eden bir ilaç olarak kabul edilmiştir.

Binlerce yıldır insanlar, özel güçleri olduğuna inanarak kehribardan tesbih, tılsım ve dinsel objeler ürettiler.

Avrupa da Orta Çağ boyunca ana kaynak Baltık Kehribari olmak üzere, tesbih (prayer beads), haç, tanrı ve tanrıça heykelleri üretirken, 16-17 ve 18. yüzyılda oyma ustaları geleneksel oymacılığın yanında yeni teknikler ve aletler geliştirdiler. Bu dönemde popüler bir sanat haline gelen kehribar işlemeciliği ile ustalar, tornada onu kesip, parlatıp, şekillendirerek çeşitli figürler, heykeller, şamdan, oyuncak, kilise ve kutsal yerler için dekoratif objeler, armalar, kolyeler (necklaces), kaplar (Containers), kutular (boxes), çanaklar (bowls), tepsiler (plates), flütler (flütes), düğmeler (buttons), satranç takımı (chess sets), saat kabı (watch cases), pipoların ağızlık kısımları (mouth pieces for pipes) v.b. ürettiler.

KEHRİBAR YÜZÜK

KEHRİBAR YÜZÜK

(Katerina sarayı kolleksiyonundan, kehribardan yapılmış traş küveti, sabunluk ve fırça Rusya-1767)
Baltık ülkelerinden elde edilen kehribar 5000 yıl boyunca, Avrupa nın güneyi ve Orta Doğuya kaynak sağlamıştır. 1800 lü yılların ortalarına kadar, deniz, plaj, kum ve alüvyonlardan toplanan kehribar bu tarihlerde artık madenlerden de çıkarılmaya başlanmıştır.

Bu dönemde kehribar ticaretinin merkezi Könisberg (bugün Kaliningrad-Rusya) ve Danzing (bugün Gdansk-polonya) idi.
Kendini çekici ve özel kılan nitelikleri nedeniyle binlerce yıldan bu yana insanlar, kehribarı mistik bir madde saymanın ötesinde çeşitli hastalıkları iyileştirici gücü olduğuna da inanmaktadırlar.

Koruyucu özelliği nedeniyle eski Mısır da mumyalama işlemlerinde kullanılmıştır.Ayrıca sihirli güçler taşıdığına inanılarak, şeytani güçlere ve büyülere karşı kalp şekilli kehribar kolyeler takarlardı.

Prehistorik toplumlar yalnızca deniz kıyılarından toplanabilen kehribarın kaynağı için çeşitli yorumlarda bulunmuşlardır. Tanrıların gözyaşları (tears of the gods), güneşin gözyaşları (tears of the sun), ağaçların gözyaşları (tears of trees) ve Tanrıların idrarı (urine of the gods) nın kehribara dönüştüğünü kabul ediyorlardı.

Günümüzde de, avuca alınarak ovuşturulan bir kehribar parçasının vücudun gerilimini azaltıp, elektriğini aldığı düşünülmektedir. Kasaya veya cebe konulan kehribarın parayı çekip, zenginlik getireceğine inanılmaktadır.Amber fosilleşmiş ağaç reçinesi (değil özsu beri renk ve doğal güzellikleri ile takdir edilmiştir), Neolitik zamanlarda. [2] Çok bir taş olarak, antik dönemden günümüze değerli amber dekoratif objeler çeşitli içine yapılır.

Kehribar Taşı Yüzük

Kehribar Taşı Yüzük

Kimyasal maddelerin temelinde tanımlanan amber beş sınıfları vardır. Bu yumuşak ve yapışkan bir ağaç reçinesi olarak çıkar, çünkü sarı zaman katkı maddeleri olarak, hayvan ve bitki materyallerini içerir. Amber kömür damarlarının meydana gelen de resinite denir ve dönem Ambrit özellikle içinde bulduğu uygulanır Yeni Zelanda kömür damarlarına. [4]
Tarih ve isimler [değiştir]
İngilizce sözcük kehribar türemiştir Arapça [عنبر’anbar kaynak belirtilmeli], Orta Latin ambar ve Orta Fransız Ambre. Kelime kabul edilen Orta İngilizce artık olarak bilinen atıfta olarak 14. yüzyılda ambergris (ambre gris veya “gri amber”) türetilen katı mumsu bir madde sperm balina. In Romance dilleri, sözcüğün anlamı gibi erken 13. yüzyıl sonlarında olarak Baltık kehribar (fosil reçine) kadar uzatılabilir gelmişti. İlk olarak adlandırılan beyaz veya sarı amber (ambre jaune) At, bu anlam 15. yüzyılın başlarında tarafından İngilizce olarak kabul edilmiştir. Ambergris kullanımı azaldı gibi, bu kelimenin asıl anlamda oldu. [5]

Ikisi de plajlar kadar yıkanmış bulundu çünkü iki madde (“sarı kehribar” ve “gri kehribar”) makul ilişkili veya karışık oldu. Ambergris sarı taş daha az yoğun, ancak yüzer çok yoğun ise, su ve yüzen daha az yoğundur. [6]

Kehribar, elektron için klasik ad (ἤλεκτρον elektron), “gülen anlamına gelen bir terim ἠλέκτωρ (Elektor’un) bağlı olan Sun”. [7] [8] Efsaneye göre, ne zaman fayton oğlu Helios (Güneş) öldürüldü, Onun yas kardeşleri haline kavakları ve onların gözyaşları Elektron, kehribar kökeni olmuştur. [9]

Amber tarafından tartışıldı Theophrastus yine M.Ö. 4. yüzyılda, ve PYTHEAS (c. 330 BC) Kimin “On The Ocean” iş kaybolur, ancak tarafından başvurulan Pliny’ye Elder için kimin göre, Natural History aynı zamanda (ne adı bilinen en eski söz Germania): [10]

PYTHEAS söylüyor Gutones, Almanya’nın bir kişi, Okyanusu’nun bir Haliç kıyıları Mentonomon denilen yaşayan altı bin stadia mesafe uzanan kendi topraklarında; Bu, bu bölgeden bir günlük yelken, Isle of olan Abalus kıyılarında hangi, kehribar somut bir biçimde denizin bir atılımı olma, bahar aylarında dalgalar tarafından atılır; sakinleri, yakıt yoluyla bu kehribar kullanın ve komşularına satmak da, o, olduğu gibi Teutones.

KEHRİBAR GÜMÜŞ YÜZÜK

KEHRİBAR GÜMÜŞ YÜZÜK

Daha önce [11] Plinius üç günlük yelken büyük bir ada olduğunu söylüyor İskit kıyısında denilen Balcia tarafından lampsakos ve Ksenophon, Yunanca bir hayali yolculuk kitabın yazarı, PYTHEAS tarafından Basilia denir. Genellikle Abalus aynı olduğu anlaşılmaktadır. Kehribar dayanarak, ada olabilirdi Heligoland, Zealand, kıyılarını Gdansk Körfezi, Sambia Yarımadası veya Curonian Lagoon tarihsel Kuzey Avrupa’da kehribar zengin kaynakları vardı. O (“olarak bilinen Akdeniz ile Baltık bağlayan amber için köklü ticaret yolları olduğunu kabul edilir Amber Road”). Pliny Almanlar için kehribar ihraç açıkça belirten Pannonia bunun daha da yurtdışında işlem gören yerden, Venetiler. İtalya’nın güneyindeki antik İtalik halkları kehribar çalışıyorlardı, en önemli örnekleri için Siritide Ulusal Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor Matera. Amber gibi en antik dönemde kullanılan Mycenae ve Akdeniz’in tarih öncesi mevduat geliyor yılında Sicilya.

Pliny ayrıca görüşünü değinir Nicias kehribar “güneş ışınları tarafından üretilen bir sıvıdır kime göre ve toprak yüzeyi üzerine büyük bir güçle çarpıcı güneş ayarı anda, bu ışınlar, bırakın o Okyanusu’nun gelgit tarafından kapalı gerçekleştirildiği ve Almanya’nın kıyılarına üzerine atılan bir yağlı ter üzerine. ” Kehribar “Sun tarafından üretilen” bir göre hangi hayali açıklamalar yanında, Plinius (sucus “suyu” ndan, sūcinum) succinum yerli Latince adı gerekçe ağaç reçinesi aslına çok iyi bilmekteyiz görüşler değinir. [12] “Amber Bu önemli miktarlarda ortaya çıkarır ilk sıvı vardır. Sıradan çam kiraz gelen sakız ve reçine gibi, çam cinsine ait ağaçları ile taburcu bir iliğinde üretilen ve yavaş yavaş [sertleştirilmiş olduğunu .. .] Atalarımız da, bir ağacın suyu görüşüne vardı ve bu nedenle o ‘succinum’ ve çam cinsi bir ağaç üretmek olduğunu biri büyük bir kanıt adını verdi için, bir Aslında bu ovuşturdu zaman çam gibi koku yayar ve bu yakar, ne zaman koku ve meşale çam ağacı görünümü ile, ateşledi. ”

O da kehribar ayrıca Mısır’da ve Hindistan’da bulunduğunu belirtiyor ve Suriye’de kadınlar yapmak “olduğunu o bile söyleyerek, kehribar elektrostatik özelliklerine atıfta whorls bu maddenin kendi iğ, ve bu harpax adını verin keyfiyeti [ἁρπάζω gelen “sürükle”] o doğru yaprakları, saman ve dokuların ışık saçak çeken. ”

Amber Bayan Yüzük

Amber Bayan Yüzük

Pliny amber Alman ismi olduğunu söylüyor Glaesum, “Germanicus Cæsar bu parçaların içinde filosunu komuta zaman hangi nedenle Romalılar, için, bu adalar barbarlar tarafından Austeravia olarak bilinen Glæsaria, ismi birine verdi”. Bu kaydedilen tarafından onaylandıktan Eski Yüksek Almanca glas ve Eski İngilizce glær “amber” (cf için cam). In Middle Aşağı Almanca, kehribar berne-, barn-, börnstēn olarak biliniyordu. Aşağı Almanca terim de egemen oldu Yüksek Almanca 18. yüzyılda tarafından, böylece modern Alman Bernstein Hollandaca yanı sıra Hollandalı barnsteen.

Baltık Litvanya amber terim gintaras ve bir Letonya Dzintars. Onlar ve Slav jantar veya Macar gyanta (‘reçine’), köken düşünülen Fenike jainitar (“deniz-reçine”). [Kaynak belirtilmeli]

Erken on dokuzuncu yüzyılda, Kuzey Amerika’dan amber ilk raporlar Trenton yakınlarındaki Camden ve Woodbury yakınlarındaki Crosswicks Creek boyunca New Jersey keşifler geldi. [3]

Efsaneler [değiştir]
Baltık kehribar kökeni Kastytis, bir balıkçı aşık Jurate, denizin kraliçesi hakkında Litvanya efsanesi ile ilişkilidir. Sürümlerinden birine göre, onun kıskanç babasının kehribar sarayı yok ve deniz köpüğü içine onu değiştirerek kızını cezalandırdı. Jurate sarayının parçaları hala Baltık kıyısında bulunabilir. Ayrıca bkz Jūratė ve Kastytis.

 

Kompozisyon ve oluşum [değiştir]

Bu bölümde de olabilir, teknik anlamak için en okuyucular için. Lütfen yardım edin iyileştirmek için bu bölümü uzman olmayanların anlaşılabilir hale teknik detayları çıkarmadan. Tartışma sayfasında önerileri içerebilir. (2012 Temmuz)
Amber heterojen bileşimde, ancak birkaç oluşur reçineli daha fazla veya daha az çözünür organları alkol, eter ve kloroform çözünmeyen ile ilişkili, bitümlü madde. Amber is a makromolekül serbest tarafından radikal polimerizasyonu birkaç öncülerinin labdan ailesi, örneğin communic asit, cummunol ve biformene. [13] [14] Bu labdanes olan diterpenler üç ile organik iskelet donatılması (C 20 H 32) ve trienleri, alken için gruplar polimerizasyon. Kehribar yılda olgunlaştıkça, daha polimerizasyon yer yanı sıra alır izomerizasyon reaksiyonları, çapraz bağlanmayı ve siklizasyonu.

KEHRİBAR TAŞI YÜZÜK

KEHRİBAR TAŞI YÜZÜK

200 ° C (392 ° F) üstünde ısıtıldığında, kehribar kehribar bir yağ elde ve “amber Kolophonium’a”, ya da “amber zift” olarak bilinen siyah bir kalıntı bırakarak, ayrışma uğrar; ve yağda çözünen zaman terebentin veya keten tohumu yağı, bu formlar “amber vernik” veya “amber lac”. [13]

Formasyon [değiştir]
Moleküler polimerizasyon, tortu örten tarafından üretilen yüksek basınç ve sıcaklıklarda kaynaklanan içine ilk reçineyi dönüştüren copal. Sürekli ısı ve basınç kapalı sürücüler terpenler amber oluşumunda ve sonuçları. [15]

İlk olarak, başlangıç reçinesi çürümesine karşı dayanıklı olmalıdır. Birçok ağaç reçinesi üretmek, ancak vakaların çoğunda bu mevduat fiziksel ve biyolojik süreci ile bozuldu. Güneş ışığı, yağmur ve ılıman aşırı maruz kalınması reçine parçalamak eğilimindedir, ve süreç bakteri ve mantarlar gibi mikroorganizmalar tarafından desteklenmektedir. Reçine sarı olmak için yeterince uzun süre hayatta için, bu tür kuvvetler karşı dirençli ya da dışında kalan koşullar altında üretilebilir olmalıdır. [16]

Botanik kökenli [değiştir]
Avrupa’dan Fosil reçineler iki kategoriye, benzer ünlü Baltık amberler ve başka düşmek Agathis grubu. Amerika ve Afrika’dan Fosil reçineler yakından modern bir cins ilgili Hymenaea, [17] Baltık amberleri fosil reçineler olduğu düşünülmektedir ise Sciadopityaceae kuzey Avrupa’da yaşamak için kullanılan aile bitkiler. [18]

Kapsama alınan [değiştir]

Kapanım Baltık kehribar
Reçine anormal gelişim succinosis anılmıştır. İmpürite malzeme vernik yapma haricinde yararsız olabilir ki kirli kehribar firniss denir nereden reçine, zemin üzerine düştü, özellikle sık sık mevcuttur. Korkulukları pirit kehribar mavimsi bir renk verebilir. Sözde siyah kehribar sadece bir tür jet. Kemikli kehribar reçinenin iç dakika baloncuklar onun bulutlu donukluk borçludur. [19]

Koyu bulanık ve hatta opak kehribar olarak inklüzyonlar yüksek enerji, yüksek kontrast, yüksek çözünürlüklü kullanarak görüntülü olabilir X-ışınları. [20]

KEHRİBAR YÜZÜK

KEHRİBAR YÜZÜK

Ekstraksiyon ve işlenmesi [değiştir]
Dağıtım ve madencilik [değiştir]

Jantarny Amber mayın “Primorskoje”, Kaliningrad Oblast, Rusya
Amber küresel ağırlıklı Kretase yaşlı ya da genç bir kayalarda, dağılır. Tarihsel, Samland batı sahili Königsberg de Prusya amber dünyanın önde gelen kaynağı oldu. Dünyanın en ekstrakte amber yaklaşık% 90 hala oldu o bölgede yer almaktadır Kaliningrad Oblast 1946 yılında Rusya’nın [21]

Deniz tabanından yırtılmış amber adet dalgalar tarafından cast ve el, tarama veya dalış ile toplanmaktadır. Diğer yandan, kehribar, açık işler ve yeraltı galerileri hem de çıkarılmaktadır. Sonra mavi toprak nodül kaldırılacak ve opak kabuk kum ve su içeren döner varil yapılabilir, hangi kapalı temizlenmesi gerekir var. Erozyon deniz yıpranmış Kehribar bu kabuk kaldırır. [19]
Mavi Kehribar Dominik Cumhuriyeti
Karayip kehribar, özellikle Dominik mavi kehribar aracılığıyla mayınlı çan çukurlaşma nedeniyle tünel çökme riski tehlikelidir. [22]

Amber farklı renklerde bir dizi ortaya çıkar. Yanı sıra renk “amber” ile ilişkili olağan sarı-turuncu-kahverengi olarak kahverengi ve neredeyse siyah sarı soluk limon aracılığıyla beyazımsı renkte uzanabilir kendisini amber. Diğer nadir renkler (bazen “kiraz kehribar” olarak da bilinir), kırmızı kehribar, yeşil sarı ve hatta dahil mavi sarı nadirdir ve çok aranılır.

Sarı kehribar yaprak dökmeyen ağaçlar sert, saydam, sarı, turuncu veya kahverengi fosil reçine. Daha sonra Arapça bir kelime haline geldi kahraba ‘ya kahraba (Arapça girdi (kah “saman” artı rubay elektrik özellikleri kastederek “, koparmak, çekmek” dan) Pehlevi bileşik sözcük kah-Ruba tarafından İranlılara bilinen elektrik Avrupa’da كهرباء kahrabā ‘), çok çağrıldı kehribar () Eski Fransızca ve Orta İngilizce ambre. Baltık Denizi’nin güney kıyısında bulunan, sarı kehribar ticaret yoluyla Orta Doğu ve Batı Avrupa’ya ulaştı. Onun kıyı edinimi sarı kehribar geldi bir nedeni ambergris aynı terim tarafından belirlenecek olmuş olabilir. Ayrıca, amber gibi, reçine bir tütsü olarak yakılır olabilir. Reçinenin en popüler kullanım süsleme-kolayca kesilmiş ve parlatılmış için, ancak, oldu, güzel takı dönüşebilirler. En son derece değerli amber Çok çok yaygın bulutlu amber ve opak kehribar aksine, şeffaftır. Opak kehribar sayısız dakika kabarcıklar içerir. Amber Bu tür “kemik amber” olarak bilinir. [23]

Her ne kadar tüm Dominik kehribar floresan, nadir Dominik kehribar mavi kehribar olduğunu. Doğal güneş ışığı ve diğer kısmen veya tamamen mavi döner ultraviyole ışık kaynağı. Uzun dalga UV ışık çok güçlü bir yansıma, neredeyse beyaz vardır. Sadece yaklaşık 100 kg (220 £) o değerli ve pahalı kılan, yılda bulunmuştur. [24]

Bazen sarı damlaları ve şeklini korur dikit bu yaralanmış ağaçlar kanal ve haznesinden dönen gibi,. [19], ağacın yüzeyi üzerine yayan ilave olarak, sarı reçine aynı zamanda, başlangıçta boş aktı düşünülmektedir Ağaçların içindeki boşluklar veya çatlaklar, böylece düzensiz formun amber büyük topaklar gelişimine yol açar.

Sınıflandırma [değiştir]
Amber muhtelif formlarda sınıflandırılabilir. En temelde, fosilleşme potansiyeline sahip bitki reçine iki türü vardır. Terebentinin, kozalaklı ve anjiyospermlerinde tarafından üretilen, oluşan halka yapıları oluşur izopren (C 5 H 8) birimleri. [2] fenolik reçineler, bugün sadece tarafından üretilen Angiospermlerin ve fonksiyonel kullanımları hizmet etmek eğilimindedir. Soyu medullosans genellikle damarlarda amber olarak bulunur reçinenin üçüncü bir tip üretti. [2] reçine bileşimi oldukça değişkendir; Her tür piroliz-gaz kromatografisi-kütle spektrometrisi kullanılarak tespit edilebilir kimyasal benzersiz bir karışımını üretir. [2] genel kimyasal ve yapısal bir bileşim beş sınıf halinde AMBERLERİ ayırmak için kullanılır. [25] [26] Orada üretim şekline göre kehribar taşlar da ayrı bir sınıflandırma.

Kalingrad Kehribar Taşı

Kalingrad Kehribar Taşı

Sınıf I [değiştir]
Bu sınıf çok en bol gereğidir. Böyle Communic veya Öziç’i asitler gibi labdatriene karboksilik asitler ihtiva eder. [25] Bu üç alt sınıfa daha bölünmüş olduğunu. Ic enantio labdanoids (Öziç’i asit, ozol, enantio biformenes) kullanırken sınıfları la ve Ib, normal labdanoid diterpeneleri (örneğin Haberleşme asit, communol, biformenes) kullanmaktadır. [27]

Ia [değiştir]
Succinite (= ‘normal’ Baltık kehribar) ve Glessite içerir. [26] Bir Communic asit baz var. Ayrıca çok süksinik asit yer alır. [25]

Baltic sarı kuru damıtma süksinik asit verimleri oranı 8% 3 ila yaklaşık% arasında değişen, ve soluk opak veya kemik çeşitleri en yüksektir. Sarı yanan yaydığı aromatik ve rahatsız edici dumanı bu aside başlıca nedeni vardır. Baltık kehribar süksinik asit onun verimi, dolayısıyla adı succinite ile ayırt edilir. Succinite birçok diğer fosil reçinelerin daha çok büyüktür, 2 ve 3 arasında bir sertliğe sahiptir. Özgül ağırlığı 1.05 ila 1.10 arasında değişir. [13] Bu yapı diğer amberleri ayırt edilebilir IR spektroskopisi nedeniyle belirli için karbonil emilim pik. IR spektroskopisi bir amber örnek göreli yaş algılayabilir. [Doğrulama gerekli] süksinik asit amber özgün bir bileşeni, bunun yerine abietik asit bir parçalanma ürünü olabilir. [28]

Ib [değiştir]
Sınıf la amberler gibi, bu communic asit dayanmaktadır; Bununla birlikte, bu eksikliği süksinik asit. [25]

Ic [değiştir]
Bu sınıf ağırlıklı olarak Öziç’i ve zanzibaric asitler gibi enantio -labdatrienonic asitler dayanmaktadır. [25] Bunun en bilinen temsilcisi Dominik kehribar. [2]

Dominik amber kendisini ayıran Baltık kehribar çoğunlukla şeffaf olma ve genellikle daha yüksek bir sayı içeren yoluyla fosil kapanım. Bu uzun kaybolan tropikal orman ekosisteminin detaylı yeniden sağladı. [29] soyu tükenmiş türler gelen Reçine Hymenaea protera Dominik amber kaynak ve muhtemelen tropik bulunan en amber olduğunu. O “değil succinite” ama “Retinite”. [30]

Sınıf II [değiştir]
Bu amberleri gibi bir seskiterpen baz ile reçineler, oluşturulur kadinen. [25]

Sınıf III [değiştir]
Bu amberleri olan polistiren. [25]

Sınıf IV [değiştir]
Sınıf IV çöp sepeti şeydir; onun amberleri polimerize, ama esas sedren tabanlı seskuiterpenoidler ibaret değildir. [25]

Sınıf V [değiştir]
Sınıf V reçineler çam veya çam nisbetle üretilen olarak kabul edilir. Bunlar diterpinoid reçineler ve n-alkil bileşiklerinin bir karışımını içerir. Onların tip mineral highgate copalite olduğunu. [26]

KEHRİBAR TAŞI YÜZÜK

KEHRİBAR TAŞI YÜZÜK

Jeolojik kayıt [değiştir]

Belirsiz kapanım bir dizi tipik kehribar örnek
Eski kehribar için tarihleri kurtarıldı Üst Karbonifer döneminde (320 milyon yıl önce). [2] [31] Onun kimyasal bileşimi zor olan üreticilere sarı maç yapar – tarafından üretilen reçineler en çok benzeyen çiçekli bitkiler; Ancak, orada Kretase kadar hiçbir çiçekli bitki fosilleri vardır ve onlar kadar yaygın değildi Üst Kretase. Amber içinde, Karbonifer sonrası uzun bol olur Erken Kretase,, 150 milyon yıl önce, [2] o birlikte bulunduğunda böcekler. Eklembacaklı kapanımlar ile eski kehribar Lübnan ve Ürdün’den, Levant geliyor. Bu kehribar, kabaca 125-135.000.000 yaşında, eski örneklenmiş bazı kanıt sağlama, yüksek bilimsel değeri kabul edilir ekosistemler. [32]

Lübnan’da Alt Kretase amber 450’den fazla mostra Dany Azar tarafından keşfedildi [33] Bir Lübnanlı paleontolog ve entomologist. Bu mostralar arasında 20 karasal eklembacaklıların birkaç yeni ailelerin en eski temsilcilerinden oluşan biyolojik kapanımlar vermiştir. Hatta eski, Jurassic kehribar yanı sıra Lübnan’da son zamanlarda tespit edilmiştir. Birçok dikkat çekici böcekler ve örümcekler son zamanlarda eski dahil Ürdün amber keşfedildi zorapterans, clerid böcekler, umenocoleid roaches ve achiliid bitki pireleri. [32]

Baltık kehribar veya succinite (tarihsel Prusya kehribar olarak belgelenmiş [13]) düzensiz olarak bulunan nodüller, deniz de glokonili Aşağı meydana gelen, mavi toprak olarak da bilinir kum, Oligosen tabakalarından Sambia içinde Prusya (tarihi kaynaklarda da Glaesaria olarak anılacaktır). [13] etrafında bu toprakları 1945’ten sonra Königsberg dönüştürülmüştür Kaliningrad Oblast, Rusya kehribar artık sistematik mayınlı. [34]

Ancak, kısmen eski türetilmiştir görünüyor Eosen mevduat ve bu gibi daha sonraki oluşumlar, bir türev aşaması olarak da oluşur buzul sürüklenme. Reçine henüz taze iken bol flora Emanetler Doğu flora ile ilişkilerin düşündüren, amber içinde hapsolmuş kapanım olarak ortaya Asya ve güney kesiminde Kuzey Amerika’da. Heinrich Göppert Baltık ormanların Pinites succiniter ortak kehribar verimli çam adında ancak ahşap da Pinus succinifera adı olmuştur varolan cinsinin bu farklı görünmüyor olarak. Bu amber üretimi tek bir türün sınırlı olduğunu, ancak imkansız değildir; ve gerçekten de farklı cinse ait kozalaklı çok sayıda amber florasında temsil edilmektedir. [19]

 

KEHRİBAR TAŞI BAYAN YÜZÜK KALİNGRAD

OTANTİK YÜZÜKLER
KEHRİBAR TAŞI BAYAN YÜZÜK
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 25 CRT VVS KALİTE
 • 9.77 GR
 • 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ
 • AYNI GÜN KARGO
 • DAMLA KESİM HAS TAŞ
 • EŞİ YOK
 • KDV DAHİL
 • ÖZEL KUTUSUNDA
 • RUSYA/KALİNGRAD
Ürün Açıklaması Video Tanıtım Yorumlar

KEHRİBAR TAŞI BAYAN YÜZÜK KALİNGRAD

İnsanların kehribarla tanışmaları, taş devrine (Stone Age) kadar uzanmaktadır. İngiltere deki arkeolojik kazılarda, antik yerleşimlerde M.Ö. (B.C) 11.000 yıllarına ait işlenmiş kehribar bulunmuştur.

KEHRİBAR TAŞI BAYAN YÜZÜK

KEHRİBAR TAŞI BAYAN YÜZÜK

Almanya, Polonya, Litvanya, Letonya, ve Estonya da Neolitik (Yeni Taş Devri) döneme ait 100 ayrı yerleşimde kehribar ve kehribardan yapılı objelere rastlanmıştır. Kehribar antik çağların bilinen en eski dekoratif maddesidir.
( Taş devri insanları da Kehribarden çeşitli objeler yaptılar )
( Geç Bronz Çağından kolye)
Baltık bölgesinde Yeni Taş Devri (New Stone Age) ve Eski Bronz Çağında (Old Bronze Age), ham kehribar 3 ana merkezde işlenmekteydi. Prusya da Sambia yarımadasında, Litvanya da Sventoji köyünde ve Letonya da Luban Gölü çevresindeki köylerde.

Antik çağ toplumu ve kültürleri kehribardan çok etkilenmişlerdir. Kehribar özellikleri nedeniyle insanların kalbinde mistik bir yer edinmiştir. Yakıldığında güzel reçine kokusu verdiği için, Aztek ve Maya medeniyetlerinde süs taşı olmasının yanında dini törenlerde tütsü ve buhurdan olarak kullanılmıştır. Etrüsklerde, tanrı ve tanrıçalarını kehribardan tasvir ettiler.

ÜRÜNLERİMİZİN KALİTESİ VE İŞÇİLİĞİMİZ RESİMLERDE ÇOK NET KENDİNİ BELLİ ETMEKTEDİR…..

OTANTİK TAŞ FARKI İLE 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ 1.KALİTE HAS TAŞ 25 KARAT VVS KALİTE KALİNGRAD DAMLA AMBER TAŞI BAYAN YÜZÜK.ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR..

3600 yıl önce kurulmuş Miken medeniyeti de, 3000 yıl önce Lübnan da kehribar arayan Asurlular da, Mezopotamya, Mısır, Yunan, Roma, Fenikeliler, Etrüskler, Venedikliler, Keltler de “Kuzeyin Güneş Işığının” (Sunbeam of The North) büyüsüne kapılmışlardır. Bu dönemlerde kehribara talep fiyatları öyle yükseltmiş ki, bir parça kehribar canlı bir köleden daha değerli sayılmıştır. Fenikeliler kehribar temini için deniz yoluyla bugünkü Danimarka nın batı sahillerine seyehat ediyorlardı.

Taş devrinden başlıyarak kehribar ticari malzeme olarak kabul görmüş ve takas ürünü olarak değerlendirilmiştir. Romalılar ve yunanlar şarap, yağ, tuz, ipek, bronz ve altın vererek karşılığında kehribar alıyorlardı.

Orta Amerika, Meksika da kehribar 5000 yıldan beri bilinmekte olup, süstaşı olarak kullanımının yanında, stresi, üzüntüyü yok eden bir ilaç olarak kabul edilmiştir.

Binlerce yıldır insanlar, özel güçleri olduğuna inanarak kehribardan tesbih, tılsım ve dinsel objeler ürettiler.

Avrupa da Orta Çağ boyunca ana kaynak Baltık Kehribari olmak üzere, tesbih (prayer beads), haç, tanrı ve tanrıça heykelleri üretirken, 16-17 ve 18. yüzyılda oyma ustaları geleneksel oymacılığın yanında yeni teknikler ve aletler geliştirdiler. Bu dönemde popüler bir sanat haline gelen kehribar işlemeciliği ile ustalar, tornada onu kesip, parlatıp, şekillendirerek çeşitli figürler, heykeller, şamdan, oyuncak, kilise ve kutsal yerler için dekoratif objeler, armalar, kolyeler (necklaces), kaplar (Containers), kutular (boxes), çanaklar (bowls), tepsiler (plates), flütler (flütes), düğmeler (buttons), satranç takımı (chess sets), saat kabı (watch cases), pipoların ağızlık kısımları (mouth pieces for pipes) v.b. ürettiler.

KEHRİBAR YÜZÜK

KEHRİBAR YÜZÜK

(Katerina sarayı kolleksiyonundan, kehribardan yapılmış traş küveti, sabunluk ve fırça Rusya-1767)
Baltık ülkelerinden elde edilen kehribar 5000 yıl boyunca, Avrupa nın güneyi ve Orta Doğuya kaynak sağlamıştır. 1800 lü yılların ortalarına kadar, deniz, plaj, kum ve alüvyonlardan toplanan kehribar bu tarihlerde artık madenlerden de çıkarılmaya başlanmıştır.

Bu dönemde kehribar ticaretinin merkezi Könisberg (bugün Kaliningrad-Rusya) ve Danzing (bugün Gdansk-polonya) idi.
Kendini çekici ve özel kılan nitelikleri nedeniyle binlerce yıldan bu yana insanlar, kehribarı mistik bir madde saymanın ötesinde çeşitli hastalıkları iyileştirici gücü olduğuna da inanmaktadırlar.

Koruyucu özelliği nedeniyle eski Mısır da mumyalama işlemlerinde kullanılmıştır.Ayrıca sihirli güçler taşıdığına inanılarak, şeytani güçlere ve büyülere karşı kalp şekilli kehribar kolyeler takarlardı.

Prehistorik toplumlar yalnızca deniz kıyılarından toplanabilen kehribarın kaynağı için çeşitli yorumlarda bulunmuşlardır. Tanrıların gözyaşları (tears of the gods), güneşin gözyaşları (tears of the sun), ağaçların gözyaşları (tears of trees) ve Tanrıların idrarı (urine of the gods) nın kehribara dönüştüğünü kabul ediyorlardı.

Günümüzde de, avuca alınarak ovuşturulan bir kehribar parçasının vücudun gerilimini azaltıp, elektriğini aldığı düşünülmektedir. Kasaya veya cebe konulan kehribarın parayı çekip, zenginlik getireceğine inanılmaktadır.Amber fosilleşmiş ağaç reçinesi (değil özsu beri renk ve doğal güzellikleri ile takdir edilmiştir), Neolitik zamanlarda. [2] Çok bir taş olarak, antik dönemden günümüze değerli amber dekoratif objeler çeşitli içine yapılır.

Kehribar Taşı Yüzük

Kehribar Taşı Yüzük

Kimyasal maddelerin temelinde tanımlanan amber beş sınıfları vardır. Bu yumuşak ve yapışkan bir ağaç reçinesi olarak çıkar, çünkü sarı zaman katkı maddeleri olarak, hayvan ve bitki materyallerini içerir. Amber kömür damarlarının meydana gelen de resinite denir ve dönem Ambrit özellikle içinde bulduğu uygulanır Yeni Zelanda kömür damarlarına. [4]
Tarih ve isimler [değiştir]
İngilizce sözcük kehribar türemiştir Arapça [عنبر’anbar kaynak belirtilmeli], Orta Latin ambar ve Orta Fransız Ambre. Kelime kabul edilen Orta İngilizce artık olarak bilinen atıfta olarak 14. yüzyılda ambergris (ambre gris veya “gri amber”) türetilen katı mumsu bir madde sperm balina. In Romance dilleri, sözcüğün anlamı gibi erken 13. yüzyıl sonlarında olarak Baltık kehribar (fosil reçine) kadar uzatılabilir gelmişti. İlk olarak adlandırılan beyaz veya sarı amber (ambre jaune) At, bu anlam 15. yüzyılın başlarında tarafından İngilizce olarak kabul edilmiştir. Ambergris kullanımı azaldı gibi, bu kelimenin asıl anlamda oldu. [5]

Ikisi de plajlar kadar yıkanmış bulundu çünkü iki madde (“sarı kehribar” ve “gri kehribar”) makul ilişkili veya karışık oldu. Ambergris sarı taş daha az yoğun, ancak yüzer çok yoğun ise, su ve yüzen daha az yoğundur. [6]

Kehribar, elektron için klasik ad (ἤλεκτρον elektron), “gülen anlamına gelen bir terim ἠλέκτωρ (Elektor’un) bağlı olan Sun”. [7] [8] Efsaneye göre, ne zaman fayton oğlu Helios (Güneş) öldürüldü, Onun yas kardeşleri haline kavakları ve onların gözyaşları Elektron, kehribar kökeni olmuştur. [9]

Amber tarafından tartışıldı Theophrastus yine M.Ö. 4. yüzyılda, ve PYTHEAS (c. 330 BC) Kimin “On The Ocean” iş kaybolur, ancak tarafından başvurulan Pliny’ye Elder için kimin göre, Natural History aynı zamanda (ne adı bilinen en eski söz Germania): [10]

PYTHEAS söylüyor Gutones, Almanya’nın bir kişi, Okyanusu’nun bir Haliç kıyıları Mentonomon denilen yaşayan altı bin stadia mesafe uzanan kendi topraklarında; Bu, bu bölgeden bir günlük yelken, Isle of olan Abalus kıyılarında hangi, kehribar somut bir biçimde denizin bir atılımı olma, bahar aylarında dalgalar tarafından atılır; sakinleri, yakıt yoluyla bu kehribar kullanın ve komşularına satmak da, o, olduğu gibi Teutones.

KEHRİBAR GÜMÜŞ YÜZÜK

KEHRİBAR GÜMÜŞ YÜZÜK

Daha önce [11] Plinius üç günlük yelken büyük bir ada olduğunu söylüyor İskit kıyısında denilen Balcia tarafından lampsakos ve Ksenophon, Yunanca bir hayali yolculuk kitabın yazarı, PYTHEAS tarafından Basilia denir. Genellikle Abalus aynı olduğu anlaşılmaktadır. Kehribar dayanarak, ada olabilirdi Heligoland, Zealand, kıyılarını Gdansk Körfezi, Sambia Yarımadası veya Curonian Lagoon tarihsel Kuzey Avrupa’da kehribar zengin kaynakları vardı. O (“olarak bilinen Akdeniz ile Baltık bağlayan amber için köklü ticaret yolları olduğunu kabul edilir Amber Road”). Pliny Almanlar için kehribar ihraç açıkça belirten Pannonia bunun daha da yurtdışında işlem gören yerden, Venetiler. İtalya’nın güneyindeki antik İtalik halkları kehribar çalışıyorlardı, en önemli örnekleri için Siritide Ulusal Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor Matera. Amber gibi en antik dönemde kullanılan Mycenae ve Akdeniz’in tarih öncesi mevduat geliyor yılında Sicilya.

Pliny ayrıca görüşünü değinir Nicias kehribar “güneş ışınları tarafından üretilen bir sıvıdır kime göre ve toprak yüzeyi üzerine büyük bir güçle çarpıcı güneş ayarı anda, bu ışınlar, bırakın o Okyanusu’nun gelgit tarafından kapalı gerçekleştirildiği ve Almanya’nın kıyılarına üzerine atılan bir yağlı ter üzerine. ” Kehribar “Sun tarafından üretilen” bir göre hangi hayali açıklamalar yanında, Plinius (sucus “suyu” ndan, sūcinum) succinum yerli Latince adı gerekçe ağaç reçinesi aslına çok iyi bilmekteyiz görüşler değinir. [12] “Amber Bu önemli miktarlarda ortaya çıkarır ilk sıvı vardır. Sıradan çam kiraz gelen sakız ve reçine gibi, çam cinsine ait ağaçları ile taburcu bir iliğinde üretilen ve yavaş yavaş [sertleştirilmiş olduğunu .. .] Atalarımız da, bir ağacın suyu görüşüne vardı ve bu nedenle o ‘succinum’ ve çam cinsi bir ağaç üretmek olduğunu biri büyük bir kanıt adını verdi için, bir Aslında bu ovuşturdu zaman çam gibi koku yayar ve bu yakar, ne zaman koku ve meşale çam ağacı görünümü ile, ateşledi. ”

O da kehribar ayrıca Mısır’da ve Hindistan’da bulunduğunu belirtiyor ve Suriye’de kadınlar yapmak “olduğunu o bile söyleyerek, kehribar elektrostatik özelliklerine atıfta whorls bu maddenin kendi iğ, ve bu harpax adını verin keyfiyeti [ἁρπάζω gelen “sürükle”] o doğru yaprakları, saman ve dokuların ışık saçak çeken. ”

Amber Bayan Yüzük

Amber Bayan Yüzük

Pliny amber Alman ismi olduğunu söylüyor Glaesum, “Germanicus Cæsar bu parçaların içinde filosunu komuta zaman hangi nedenle Romalılar, için, bu adalar barbarlar tarafından Austeravia olarak bilinen Glæsaria, ismi birine verdi”. Bu kaydedilen tarafından onaylandıktan Eski Yüksek Almanca glas ve Eski İngilizce glær “amber” (cf için cam). In Middle Aşağı Almanca, kehribar berne-, barn-, börnstēn olarak biliniyordu. Aşağı Almanca terim de egemen oldu Yüksek Almanca 18. yüzyılda tarafından, böylece modern Alman Bernstein Hollandaca yanı sıra Hollandalı barnsteen.

Baltık Litvanya amber terim gintaras ve bir Letonya Dzintars. Onlar ve Slav jantar veya Macar gyanta (‘reçine’), köken düşünülen Fenike jainitar (“deniz-reçine”). [Kaynak belirtilmeli]

Erken on dokuzuncu yüzyılda, Kuzey Amerika’dan amber ilk raporlar Trenton yakınlarındaki Camden ve Woodbury yakınlarındaki Crosswicks Creek boyunca New Jersey keşifler geldi. [3]

Efsaneler [değiştir]
Baltık kehribar kökeni Kastytis, bir balıkçı aşık Jurate, denizin kraliçesi hakkında Litvanya efsanesi ile ilişkilidir. Sürümlerinden birine göre, onun kıskanç babasının kehribar sarayı yok ve deniz köpüğü içine onu değiştirerek kızını cezalandırdı. Jurate sarayının parçaları hala Baltık kıyısında bulunabilir. Ayrıca bkz Jūratė ve Kastytis.

 

Kompozisyon ve oluşum [değiştir]

Bu bölümde de olabilir, teknik anlamak için en okuyucular için. Lütfen yardım edin iyileştirmek için bu bölümü uzman olmayanların anlaşılabilir hale teknik detayları çıkarmadan. Tartışma sayfasında önerileri içerebilir. (2012 Temmuz)
Amber heterojen bileşimde, ancak birkaç oluşur reçineli daha fazla veya daha az çözünür organları alkol, eter ve kloroform çözünmeyen ile ilişkili, bitümlü madde. Amber is a makromolekül serbest tarafından radikal polimerizasyonu birkaç öncülerinin labdan ailesi, örneğin communic asit, cummunol ve biformene. [13] [14] Bu labdanes olan diterpenler üç ile organik iskelet donatılması (C 20 H 32) ve trienleri, alken için gruplar polimerizasyon. Kehribar yılda olgunlaştıkça, daha polimerizasyon yer yanı sıra alır izomerizasyon reaksiyonları, çapraz bağlanmayı ve siklizasyonu.

KEHRİBAR TAŞI YÜZÜK

KEHRİBAR TAŞI YÜZÜK

200 ° C (392 ° F) üstünde ısıtıldığında, kehribar kehribar bir yağ elde ve “amber Kolophonium’a”, ya da “amber zift” olarak bilinen siyah bir kalıntı bırakarak, ayrışma uğrar; ve yağda çözünen zaman terebentin veya keten tohumu yağı, bu formlar “amber vernik” veya “amber lac”. [13]

Formasyon [değiştir]
Moleküler polimerizasyon, tortu örten tarafından üretilen yüksek basınç ve sıcaklıklarda kaynaklanan içine ilk reçineyi dönüştüren copal. Sürekli ısı ve basınç kapalı sürücüler terpenler amber oluşumunda ve sonuçları. [15]

İlk olarak, başlangıç reçinesi çürümesine karşı dayanıklı olmalıdır. Birçok ağaç reçinesi üretmek, ancak vakaların çoğunda bu mevduat fiziksel ve biyolojik süreci ile bozuldu. Güneş ışığı, yağmur ve ılıman aşırı maruz kalınması reçine parçalamak eğilimindedir, ve süreç bakteri ve mantarlar gibi mikroorganizmalar tarafından desteklenmektedir. Reçine sarı olmak için yeterince uzun süre hayatta için, bu tür kuvvetler karşı dirençli ya da dışında kalan koşullar altında üretilebilir olmalıdır. [16]

Botanik kökenli [değiştir]
Avrupa’dan Fosil reçineler iki kategoriye, benzer ünlü Baltık amberler ve başka düşmek Agathis grubu. Amerika ve Afrika’dan Fosil reçineler yakından modern bir cins ilgili Hymenaea, [17] Baltık amberleri fosil reçineler olduğu düşünülmektedir ise Sciadopityaceae kuzey Avrupa’da yaşamak için kullanılan aile bitkiler. [18]

Kapsama alınan [değiştir]

Kapanım Baltık kehribar
Reçine anormal gelişim succinosis anılmıştır. İmpürite malzeme vernik yapma haricinde yararsız olabilir ki kirli kehribar firniss denir nereden reçine, zemin üzerine düştü, özellikle sık sık mevcuttur. Korkulukları pirit kehribar mavimsi bir renk verebilir. Sözde siyah kehribar sadece bir tür jet. Kemikli kehribar reçinenin iç dakika baloncuklar onun bulutlu donukluk borçludur. [19]

Koyu bulanık ve hatta opak kehribar olarak inklüzyonlar yüksek enerji, yüksek kontrast, yüksek çözünürlüklü kullanarak görüntülü olabilir X-ışınları. [20]

KEHRİBAR YÜZÜK

KEHRİBAR YÜZÜK

Ekstraksiyon ve işlenmesi [değiştir]
Dağıtım ve madencilik [değiştir]

Jantarny Amber mayın “Primorskoje”, Kaliningrad Oblast, Rusya
Amber küresel ağırlıklı Kretase yaşlı ya da genç bir kayalarda, dağılır. Tarihsel, Samland batı sahili Königsberg de Prusya amber dünyanın önde gelen kaynağı oldu. Dünyanın en ekstrakte amber yaklaşık% 90 hala oldu o bölgede yer almaktadır Kaliningrad Oblast 1946 yılında Rusya’nın [21]

Deniz tabanından yırtılmış amber adet dalgalar tarafından cast ve el, tarama veya dalış ile toplanmaktadır. Diğer yandan, kehribar, açık işler ve yeraltı galerileri hem de çıkarılmaktadır. Sonra mavi toprak nodül kaldırılacak ve opak kabuk kum ve su içeren döner varil yapılabilir, hangi kapalı temizlenmesi gerekir var. Erozyon deniz yıpranmış Kehribar bu kabuk kaldırır. [19]
Mavi Kehribar Dominik Cumhuriyeti
Karayip kehribar, özellikle Dominik mavi kehribar aracılığıyla mayınlı çan çukurlaşma nedeniyle tünel çökme riski tehlikelidir. [22]

Amber farklı renklerde bir dizi ortaya çıkar. Yanı sıra renk “amber” ile ilişkili olağan sarı-turuncu-kahverengi olarak kahverengi ve neredeyse siyah sarı soluk limon aracılığıyla beyazımsı renkte uzanabilir kendisini amber. Diğer nadir renkler (bazen “kiraz kehribar” olarak da bilinir), kırmızı kehribar, yeşil sarı ve hatta dahil mavi sarı nadirdir ve çok aranılır.

Sarı kehribar yaprak dökmeyen ağaçlar sert, saydam, sarı, turuncu veya kahverengi fosil reçine. Daha sonra Arapça bir kelime haline geldi kahraba ‘ya kahraba (Arapça girdi (kah “saman” artı rubay elektrik özellikleri kastederek “, koparmak, çekmek” dan) Pehlevi bileşik sözcük kah-Ruba tarafından İranlılara bilinen elektrik Avrupa’da كهرباء kahrabā ‘), çok çağrıldı kehribar () Eski Fransızca ve Orta İngilizce ambre. Baltık Denizi’nin güney kıyısında bulunan, sarı kehribar ticaret yoluyla Orta Doğu ve Batı Avrupa’ya ulaştı. Onun kıyı edinimi sarı kehribar geldi bir nedeni ambergris aynı terim tarafından belirlenecek olmuş olabilir. Ayrıca, amber gibi, reçine bir tütsü olarak yakılır olabilir. Reçinenin en popüler kullanım süsleme-kolayca kesilmiş ve parlatılmış için, ancak, oldu, güzel takı dönüşebilirler. En son derece değerli amber Çok çok yaygın bulutlu amber ve opak kehribar aksine, şeffaftır. Opak kehribar sayısız dakika kabarcıklar içerir. Amber Bu tür “kemik amber” olarak bilinir. [23]

Her ne kadar tüm Dominik kehribar floresan, nadir Dominik kehribar mavi kehribar olduğunu. Doğal güneş ışığı ve diğer kısmen veya tamamen mavi döner ultraviyole ışık kaynağı. Uzun dalga UV ışık çok güçlü bir yansıma, neredeyse beyaz vardır. Sadece yaklaşık 100 kg (220 £) o değerli ve pahalı kılan, yılda bulunmuştur. [24]

Bazen sarı damlaları ve şeklini korur dikit bu yaralanmış ağaçlar kanal ve haznesinden dönen gibi,. [19], ağacın yüzeyi üzerine yayan ilave olarak, sarı reçine aynı zamanda, başlangıçta boş aktı düşünülmektedir Ağaçların içindeki boşluklar veya çatlaklar, böylece düzensiz formun amber büyük topaklar gelişimine yol açar.

Sınıflandırma [değiştir]
Amber muhtelif formlarda sınıflandırılabilir. En temelde, fosilleşme potansiyeline sahip bitki reçine iki türü vardır. Terebentinin, kozalaklı ve anjiyospermlerinde tarafından üretilen, oluşan halka yapıları oluşur izopren (C 5 H 8) birimleri. [2] fenolik reçineler, bugün sadece tarafından üretilen Angiospermlerin ve fonksiyonel kullanımları hizmet etmek eğilimindedir. Soyu medullosans genellikle damarlarda amber olarak bulunur reçinenin üçüncü bir tip üretti. [2] reçine bileşimi oldukça değişkendir; Her tür piroliz-gaz kromatografisi-kütle spektrometrisi kullanılarak tespit edilebilir kimyasal benzersiz bir karışımını üretir. [2] genel kimyasal ve yapısal bir bileşim beş sınıf halinde AMBERLERİ ayırmak için kullanılır. [25] [26] Orada üretim şekline göre kehribar taşlar da ayrı bir sınıflandırma.

Kalingrad Kehribar Taşı

Kalingrad Kehribar Taşı

Sınıf I [değiştir]
Bu sınıf çok en bol gereğidir. Böyle Communic veya Öziç’i asitler gibi labdatriene karboksilik asitler ihtiva eder. [25] Bu üç alt sınıfa daha bölünmüş olduğunu. Ic enantio labdanoids (Öziç’i asit, ozol, enantio biformenes) kullanırken sınıfları la ve Ib, normal labdanoid diterpeneleri (örneğin Haberleşme asit, communol, biformenes) kullanmaktadır. [27]

Ia [değiştir]
Succinite (= ‘normal’ Baltık kehribar) ve Glessite içerir. [26] Bir Communic asit baz var. Ayrıca çok süksinik asit yer alır. [25]

Baltic sarı kuru damıtma süksinik asit verimleri oranı 8% 3 ila yaklaşık% arasında değişen, ve soluk opak veya kemik çeşitleri en yüksektir. Sarı yanan yaydığı aromatik ve rahatsız edici dumanı bu aside başlıca nedeni vardır. Baltık kehribar süksinik asit onun verimi, dolayısıyla adı succinite ile ayırt edilir. Succinite birçok diğer fosil reçinelerin daha çok büyüktür, 2 ve 3 arasında bir sertliğe sahiptir. Özgül ağırlığı 1.05 ila 1.10 arasında değişir. [13] Bu yapı diğer amberleri ayırt edilebilir IR spektroskopisi nedeniyle belirli için karbonil emilim pik. IR spektroskopisi bir amber örnek göreli yaş algılayabilir. [Doğrulama gerekli] süksinik asit amber özgün bir bileşeni, bunun yerine abietik asit bir parçalanma ürünü olabilir. [28]

Ib [değiştir]
Sınıf la amberler gibi, bu communic asit dayanmaktadır; Bununla birlikte, bu eksikliği süksinik asit. [25]

Ic [değiştir]
Bu sınıf ağırlıklı olarak Öziç’i ve zanzibaric asitler gibi enantio -labdatrienonic asitler dayanmaktadır. [25] Bunun en bilinen temsilcisi Dominik kehribar. [2]

Dominik amber kendisini ayıran Baltık kehribar çoğunlukla şeffaf olma ve genellikle daha yüksek bir sayı içeren yoluyla fosil kapanım. Bu uzun kaybolan tropikal orman ekosisteminin detaylı yeniden sağladı. [29] soyu tükenmiş türler gelen Reçine Hymenaea protera Dominik amber kaynak ve muhtemelen tropik bulunan en amber olduğunu. O “değil succinite” ama “Retinite”. [30]

Sınıf II [değiştir]
Bu amberleri gibi bir seskiterpen baz ile reçineler, oluşturulur kadinen. [25]

Sınıf III [değiştir]
Bu amberleri olan polistiren. [25]

Sınıf IV [değiştir]
Sınıf IV çöp sepeti şeydir; onun amberleri polimerize, ama esas sedren tabanlı seskuiterpenoidler ibaret değildir. [25]

Sınıf V [değiştir]
Sınıf V reçineler çam veya çam nisbetle üretilen olarak kabul edilir. Bunlar diterpinoid reçineler ve n-alkil bileşiklerinin bir karışımını içerir. Onların tip mineral highgate copalite olduğunu. [26]

KEHRİBAR TAŞI YÜZÜK

KEHRİBAR TAŞI YÜZÜK

Jeolojik kayıt [değiştir]

Belirsiz kapanım bir dizi tipik kehribar örnek
Eski kehribar için tarihleri kurtarıldı Üst Karbonifer döneminde (320 milyon yıl önce). [2] [31] Onun kimyasal bileşimi zor olan üreticilere sarı maç yapar – tarafından üretilen reçineler en çok benzeyen çiçekli bitkiler; Ancak, orada Kretase kadar hiçbir çiçekli bitki fosilleri vardır ve onlar kadar yaygın değildi Üst Kretase. Amber içinde, Karbonifer sonrası uzun bol olur Erken Kretase,, 150 milyon yıl önce, [2] o birlikte bulunduğunda böcekler. Eklembacaklı kapanımlar ile eski kehribar Lübnan ve Ürdün’den, Levant geliyor. Bu kehribar, kabaca 125-135.000.000 yaşında, eski örneklenmiş bazı kanıt sağlama, yüksek bilimsel değeri kabul edilir ekosistemler. [32]

Lübnan’da Alt Kretase amber 450’den fazla mostra Dany Azar tarafından keşfedildi [33] Bir Lübnanlı paleontolog ve entomologist. Bu mostralar arasında 20 karasal eklembacaklıların birkaç yeni ailelerin en eski temsilcilerinden oluşan biyolojik kapanımlar vermiştir. Hatta eski, Jurassic kehribar yanı sıra Lübnan’da son zamanlarda tespit edilmiştir. Birçok dikkat çekici böcekler ve örümcekler son zamanlarda eski dahil Ürdün amber keşfedildi zorapterans, clerid böcekler, umenocoleid roaches ve achiliid bitki pireleri. [32]

Baltık kehribar veya succinite (tarihsel Prusya kehribar olarak belgelenmiş [13]) düzensiz olarak bulunan nodüller, deniz de glokonili Aşağı meydana gelen, mavi toprak olarak da bilinir kum, Oligosen tabakalarından Sambia içinde Prusya (tarihi kaynaklarda da Glaesaria olarak anılacaktır). [13] etrafında bu toprakları 1945’ten sonra Königsberg dönüştürülmüştür Kaliningrad Oblast, Rusya kehribar artık sistematik mayınlı. [34]

Ancak, kısmen eski türetilmiştir görünüyor Eosen mevduat ve bu gibi daha sonraki oluşumlar, bir türev aşaması olarak da oluşur buzul sürüklenme. Reçine henüz taze iken bol flora Emanetler Doğu flora ile ilişkilerin düşündüren, amber içinde hapsolmuş kapanım olarak ortaya Asya ve güney kesiminde Kuzey Amerika’da. Heinrich Göppert Baltık ormanların Pinites succiniter ortak kehribar verimli çam adında ancak ahşap da Pinus succinifera adı olmuştur varolan cinsinin bu farklı görünmüyor olarak. Bu amber üretimi tek bir türün sınırlı olduğunu, ancak imkansız değildir; ve gerçekten de farklı cinse ait kozalaklı çok sayıda amber florasında temsil edilmektedir. [19]