OTANT�K TA�

MALAKİT TAŞI (BİODRAL)

DOĞAL KAYALAR
MALAKİT TAŞI
Fiyatı      :      SATILDI TL
[dpsc_display_product]
Ürünün Özellikleri
 • 267 GR
 • AYNI GÜN KARGO
 • BİODRAL OLUŞUM
 • EŞSİZ KOLEKSİYON PARÇA
 • KDV DAHİL
 • MALAKİT TAŞI
 • TAM RENGİNDE

MALAKİT TAŞI (BİODRAL OLUŞUM)

Malakit yeşil, bakır karbonat hidroksit olan mineral Cu 2 (CO 3) ‘in bir kimyasal bileşime sahip (OH) 2. Bu üretmek için kullanılan ilk cevherlerin biriydi bakır metal. Genellikle küçük miktarlarda bulunur ve kullanım diğer türleri için daha yüksek fiyatlar için satılabilir çünkü bakır bir cevher gibi küçük öneme bugün.

MALAKİT TAŞI

MALAKİT TAŞI

Malakit bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır taş binlerce yıl boyunca ve heykelsi malzeme ve bugün hala popüler. Günümüzde en sık mücevher kullanım için cabochons veya taneler halinde kesilir.

OTANTİK TAŞ FARKI İLE MALAKİT DOĞAL KAYA BİODRAL OLUŞUM  TAM RENGİNDE KOLEKSİYON SEVERLER İÇİN GÜZEL BİR GEM PARÇASI….

Malakit ışığa maruz kaldığında zamanla solmaya veya olmayan yeşil renge sahiptir. Bu özellikler, olması, kolayca bir toz halinde öğütülmüştür kabiliyeti ile birlikte, malakit binlerce yıl için tercih edilen bir pigment ve boya maddesi yaptı.

Batriyoidal malakit
Batriyoidal Malakit: Bisbee, Arizona bir seafoam yeşil renkte Batriyoidal malakit yakın çekim. Bu görüş yaklaşık 5 milimetre genişliğinde ve yüksek numunenin bir alana yayılmıştır.

Malakit Formu Nerede?

Malakit bakır yataklarının üzerinde oksitleyici bölgesinde, Dünya’nın içinde sığ derinliklerde oluşturan mineraldir. Bu kırıklar, mağaraları, boşlukların ve gözenekli kaya tanelerarası alanlarda çözümler inen çöker. Genellikle içinde oluşturan kireçtaşı karbonat minerallerinin oluşumu için elverişli bir yeraltı kimyasal ortamı oluşabilir. İlişkili mineraller içerir azurite, bornit, kalsit, kalkopirit, bakır, Kuprit ve demir oksitler çeşitli.
sarkıtlarla malakit
Sarkıtlarla Malakit: Kasompi Mine sarkıtlarla malakit bir örnek, Demokratik Kongo Cumhuriyeti. Numune boyutu yaklaşık 21 x 16 x 12 santimetredir. Arkenstone / tarafından Numune ve fotoğraf

İlk malakit mevduat Bazı Mısır ve İsrail’de bulunduğu istismar edilecek. 4000 yıl önce, onlar mayınlı ve bakır üretmek için kullanıldı. Bu mevduat malzeme de taşlar, heykeller, ve pigmentler üretmek için kullanıldı. Rusya’nın Ural Dağları birkaç büyük mevduat agresif mayınlı ve onlar 1800’lerde bol taş ve heykel malzemesi sağladı. Çok az bugün bu mevduat üretilir. Bugün taş pazarına giren malakit Çok Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde yataklarından olduğunu. Daha küçük miktarlar Avustralya, Fransa ve Arizona’da üretilmektedir.

Malachite Fiziksel Özellikleri
Kimyasal Sınıflandırma Karbonat.
Renk Yeşil.
Streak Yeşil.
Parıltı Nadir kristaller adamantine için vitreus bulunmaktadır. Lifli numuneler ipeksi bulunmaktadır. Masif örnekler dünyevi donuk bulunmaktadır. Çok parlak bir parlaklık için parlatır.
Diaphaneity Çoğu örnekleri opak bulunmaktadır. Kristaller saydam bulunmaktadır.
Dilinim Tek yönde mükemmel. Bir ikinci yönde Fair.
Mohs Sertlik 3,5-4,0
Spesifik yer çekimi 3,6-4,0
Tanı Özellikleri Yumuşak Yeşil renk, yeşil bir sıvı üretmek için seyreltilmiş HCl ile köpürür.
Kimyasal bileşim Cu 2 (CO 3) (OH) 2
Kristal Sistemi Monoklinik.
Kullanım Bakır, taşlar, küçük heykeller, pigment A minor cevher.
Malachite Fiziksel Özellikleri

Malakit en çarpıcı fiziksel özellik, yeşil rengidir. Mineral Tüm örnekler parlak yeşil, neredeyse siyah, son derece koyu yeşil, pastel yeşil yeşil ve aralık vardır. Mağaralarda bulunan kalsit yataklarının benzer – Genellikle yeraltı boşlukları yüzeylerinde sarkıt ve Batriyoidal kaplama olarak bulunmuştur. Bu malzemeler döşeme ve parçalar halinde kesilir zaman biçilmiş yüzeyler genellikle bantlama ve benzer gözleri sergilemek agate.

MALAKİT TAŞI

MALAKİT TAŞI

Malakit nadiren kristal olarak bulundu, ancak bulduğumuz zaman, kristaller genellikle şeklinde Tabular için acicular bulunmaktadır. Kristaller sarsılmaz parlaklık bir vitreus ile, renk, saydam yeşil parlak. Kristal olmayan örnekleri genellikle dünyevi parlaklık için Mat, opak.

Malakit bakır mineraldir ve malakit 3.6 ila 4.0 arasında değişen bir yüksek özgül ağırlıklarının verir. Bu özellik o kadar tespit etmek kolaydır malakit yeşil mineral için dikkat çekicidir. Malakit, soğuk temas köpürme üreten minerallerin yeşil az sayıda biridir seyreltik hidroklorik asit. Ayrıca yumuşak bir mineraldir Mohs sertliği 4,0 ile 3,5 arasında.

malakit boyama
Malachite boyamak: Onun Doğuş yeşil giysi renkleri boyarken Pietro Perugino (c. 1448-1523) malakit pigment kullanılan (c 1503.). O çim için “verona yeşil dünya” pigment kullanılır. Malakit derin yeşil renk giysiler bir zıt ve daha canlı bir görünüm verdi.

Bir pigment olarak malakit

Malakit binlerce yıldır pigment olarak kullanılmaktadır. Bu resimlerde kullanılmak üzere Bilinen en eski yeşil pigmentlerin biriydi. Mineral malakit kolayca ince bir toz halinde öğütüldü, çünkü toz halinde bir pigmentinin üretilmesi için mükemmel bir malzeme, bu araçlarla kolayca karışımları ve zamanla ışığa maruz kaldığında de rengini muhafaza eder.

malakit pigment
Malakit Pigment: malakit pigment bir kavanoz içine bakıyor bir fotoğraf. Bu pigment, Rusya’nın Ural Dağları Nizhniy Tagil kentinde, yakın mayınlı malakit üretilmiştir. 20 mikron bir parçacık boyutuna sahiptir. Biz NaturalPigments.com Bu pigment elde edilmiştir.

Malakit pigment için alternatif isimler yeşil bakır, Bremen yeşil, olympian yeşil, yeşil verditer, yeşil Bice, Macar yeşil, dağ, yeşil ve yeşil iris bulunur. Malakit pigment Mısır mezar resimlerinde ve 15. ve 16. yüzyıllarda Avrupa’da üretilen resimlerinde bulunur. Alternatif yeşil renkleri geliştirilmiştir olarak kullanımı 17. yüzyılda önemli ölçüde düşmüştür. Bugün, malakit pigment tarihsel olarak doğru teknikleri uygulama ressamlara malzemelerin sağlanması konusunda uzmanım birkaç üreticileri tarafından satılmaktadır.

azurmalachite cabochons
Azurmalachite: azurit (mavi) ve malahit (yeşil) azurmalachite gösteren güzel desenleri Cabochons. Bunlar Arizona Morenci Mine üretilen malzemeden kesilmiştir. Bu kabinler, ince damar malzemeden kesilmiş ve doğal duvar kaya desteğine sahip bulundu. Her iki kabinler yaklaşık 25 milimetre boyunda.

MALAHİT TAŞI

MALAHİT TAŞI

Bir mücevher Malzeme olarak Malakit

Canlı yeşil renk, parlak cilalı parıltılı, bantlama ve malahit gözleri bir taş olarak çok popüler hale. Bu halinde kesilir cabochons süs nesneleri içine heykel dolgu malzemesi içine dilimlenir boncuklar, üretmek için kullanılır, ve imal etmek için kullanılan yuvarlanmış taşlar. Malakit dilimleri yapılan küçük kutular çekici ve popüler.

En muhteşem mücevher kalitesinde malakit bazı intergrowths, kapanımlar ve gibi diğer bakır mineralleri ile malakit karışımları içeren azurit (azurmalachite), krizokol, turkuaz ve (taş eilat) pseudomalachite.

malakit bantlama ve gözleri
Bantlı Malakit: Batriyoidal malakit bir numunenin iki views – Harici ve bir iç cilalı yüzey. Bu fotoğraf çifti akik gibi bantları ve malakit gözleri Batriyoidal yapısı altında meydana gösterir. Bu örnek Katanga, Demokratik Kongo Cumhuriyeti yakınlarında toplandı. Didier Descouens Fotoğraf. Bir altında burada el Creative Commons License.

Mücevher ve süs taşı olarak Malakit kullanımı özelliklerini sınırlıdır. Bu mükemmel bölünme ve aşınmayı ve etkisini acı olmayacak öğeleri 3.5 Bu sınır 4. kullanımı bir Mohs sertliğine sahiptir. Ayrıca ısıya duyarlı ve zayıf asitler ile reaksiyona girmektedir. Bu özellikler daha da kullanımını sınırlama ve temizlik, tamir ve bakım sırasında bakım gerektirir. Malakit bazen küçük boşlukları doldurmak ve parlaklığını artırmak için balmumu ile tedavi edilir.

Minerallerin Benim küçük koleksiyon 1950’li yıllarda Butte, montanna bakır madenlerinden çıkarılmıştır hepsi beş tür içerir. Bu beş tür, nabit bakır, bakır karbonat azurite ve malakit ve amorf bakır silikat chrysocolla bakır taşıyan maddelerdir. Rodokrozit (MnCO 2) azurit ve malahit, bir karbonat mineral gibi olduğunu. Bununla birlikte, Rodokrozit manganez yerine bakır bir cevheridir.

Bakır (Cu), uzun doğal bir kaynak olarak insan tarafından kullanılan edilmiş bir ana metaldir. Bu mineral kristalin kafes olarak saf bakır içerir ve yapısı metalik bağlar elde edilir. Tüm metaller gibi, nabit bakır, yoğun, yumuşak, dövülebilir, ve sünek olduğunu. Çok iyi yapar. Bu opak ve metallerin tipik parlak, yüksek yansıtıcı parlaklık gösterir. Renkli tanıdık, pembe bakır kırmızı; Bir kırmızı çizgi sahiptir. Yüzeyler, siyah oksit veya yeşil karbonat kararmaz olabilir.

MALAKİT

MALAKİT

Yerli bakır olası tüm kristal yapıların en yoğun ve simetrik bir yüzey merkezli kübik kafes, sahiptir. Bu izometrik veya kübik kristal sistemi olduğunu. Bireysel bakır kristalleri çok nadiren oktahedral şekli kübik, dodecahedral tetrahdedral olması ve olabilir. Kristallerin Agregalar alışkanlığı sırım gibi olabilir ya da bir dendritik oluşturabilir, yapısını dallanma arborescent. Bütün bireysel kristaller ve iyi biçimlendirilmiş kristal yüzleri gösteren Mineral örnekleri oldukça nadirdir.

Iki mineral azurite (Cu 3 (CO 3) 2 (OH) 2) ve malakit (Cu 2 Co 3 (OH) 2) yakından ilişkilidir. Ve bakır katyon (Cu2 +) – Hem karbonat anyon grubu (CO 3) 2-, hidroksi anyonu (OH) içeren sulu bir bakır karbonatlar vardır. Malakit koyu yeşil parlak olabilir iken azurite renkte kraliyet mavi veya parlak mavi olduğunu. Her iki türde de renklenme idiochromatic ve bir kromofor ve güçlü bir etkiye sahip olan pigmentler ile, bakır, kaynaklanmaktadır. Aslında malakit yeşil sonuçlar içerdiği bakır daha çok azurit daha okside olması.
Her iki türün kristallerinin agregalar alışkanlığı sıklıkla Batriyoidal veya mememsi vardır. Malakit geniş tek tek kristaller nadirdir. Daha yaygın mineral yüzük, bantları ve yeşil tonları değişen oluşan yatay tabakalar halinde oluşur. Hem azurite ve malakit olarak dünyevi, incrusted kitleleri oluşur.

Rodokrozit (MnCO 3) karbonat sınıfının üyesi ve manganezin bir cevherdir. Onun karakteristik pembe veya kırmızı renk idiochromatic ve kromofor manganez (Mn) varlığı nedeniyle yükseldi. Rodokrozit saydam ve diffüz ışık iletecektir; Bir camsı ya da inci parlaklık sahiptir.
Azurit ve malakit gibi, Rodokrozit karbonat sınıfının bir üyesidir. (OH -) Bununla birlikte, Rodokrozit ne su (H2O), ne de hidroksil anyon içerir ve bu nedenle, sulu bir karbonat değildir. Bunun yerine kalsit grubunun bir üyesidir. Rodokrozit tüm kalsit mineraller gibi rombohedral kristal sisteminin bir üyesidir. Rodokrozit en bölünme üç yönde mükemmel ve rombohedral iç yapısı dış gösterge sağlar. Kristaller nadirdir ancak paralelkenar şeklinde olabilir; daha tipik olarak, mineral alışkanlığı kakma, Batriyoidal gösterir.

Sulu silikat chrysocolla bakır (Cu 2H 2 Si 2 O 5 (OH) 4) ‘nin bir cevher. Hidroksil anyon (OH -) içerdiğinden Chrysocolla sulu bir veya bazik bakır silikattır. Bu tür bir gerçek maden değildir ve bir kristalin kafes sahip değildir. Bunun yerine, bir amorf ‘, silika jel “ya da jelatinli çökelti. Bu ancak, genellikle bu gibi azurit, malakit ve yerel bakır gibi mineraller ile birlikte bulunan bir bakır-taşıyan katı madde.
Renkli chrysocolla gök mavi yeşildir. Bu renklenme idiochromatic ve kromofor bakır (Cu) varlığına bağlıdır. Krizokol saydam olduğu; Numuneler vitreus veya camsı parlaklık olabilir ya da yağlı donuk veya dünyevi görünebilir. Bazen kırılgan, çok kırılgan olduğu; hiçbir bölünme vardır ve düzensiz veya konkoidal kırık gösteriyor. Chrysocolla ait örnekler genellikle masif ya da dünyevi alışkanlık vardır. Madde ayrıca reniform veya soğanlı, Batriyoidal alışkanlık görüntüleyebilir. Bu makroskobik kristaller yoksundur.

MALAKİT NEREDE BULUNUR

MALAKİT NEREDE BULUNUR

Azurite, malakit ve krizokol yaygın bakır damarlar ve mevduat okside bölgelerinde bulunur. Rodokrozit damarlar ve hidrotermal yerine yataklarının manganez minerallerin şirket olarak örneğin bakır gibi diğer metal cevherleri içinde meydana gelir.

2. Yerli Bakır

En
Resimler
Yerli bakır belki 3400 M.Ö. kelime ‘bakır’ Yunan adını Kyprios bir değişiklik çevirmek oldu Latince cuprum, türetilen bu yana doğal bir kaynak olarak insanlar tarafından kullanılmıştır. Kelime Kyprios Metal antik çağlarda mayınlı olan Kıbrıs, adasını göstermiştir.
Bakır yerli unsurların sınıfının bir üyesidir. Bu sınıfın mineral ya tek bir elemanın yalnızca atomu ihtiva ya da başka metal alaşımlarıdır. Metal bir alaşım, katı çözelti içinde iki veya daha fazla metalik element de ihtiva edebilir, ancak meydana getiren atomlar, sadece metal bağlar ile bağlanmış olmalıdır. Yerli bakır bir metal ve kafes yapısı sadece element bakır içerir.
Yerli bakır yapısını ve metalik bağlardan özelliklerinin çoğunu kazanır. Bir kristal halinde bir araya metal atomları bağ değerlik elektronları delokalize olur ve kafes boyunca dolaşmak için serbest zaman. Çevredeki elektronların pozitif yüklü atomların cazibe sıralı bir yapıya atomları bağlar. Negatif yüklü elektron Brattleboro çevrili pozitif iyonlar hemen hemen mükemmel bir küre şekli muhafaza eder. Saf metal, bu atomlar, bir elemanın tümü ve bu yüzden aynı atom yarıçapı vardır. Atomuna eşit boyutlu, küre olduğundan, eşit şarj ve bir yoğun ve çok düzenli kristal yapı oluşturmak üzere birbirine yakın paketi negatif delokalize elektronlar ile çevrilidir. Metal yoğun olması ve simetri yüksek derecede sahip olma eğilimindedirler. Bakır 8,9 g / cm 3 tipik bir yüksek yoğunluklu sahiptir. Eşit büyüklükte ve yüklü atomlar paralel düzlemler metallerin karakteristiği olan ve bu nativ bakır gösterilmiştir yumuşaklık, şekillendirilebilirliği, süneklik ve sectility sonuçlanan birbirine boyunca kaydırılabilir. Beklendiği gibi, bakır Mohs ölçeğinde 2’den 3’e 1/2 bir sertliğe sahip, yumuşak.
Metalik bir kafes içinde mevcut birçok delokalize değerlik elektronları iletken elektronlar olarak hizmet ve metallerin yüksek iletkenlik hesap. Bakır, tüm yerli metaller gibi, iyi yapar.
Elektromanyetik dalgalar, bir metal ile yaymak olamaz. Bunun yerine, onlar emilir ve yansıtılmaktadır. Bir metalin emme indeksi çok yüksektir, ve hemen hemen tüm gelen ışık yansıtılır. Bu metal tamamen opak yapar ve parlak parlak görünmesini sağlar. Bakır, bu nedenle opak ve ince kesitte ışık iletimi olmaz; Mineral tipik parlak, yansıtıcı metalik parlaklık sahiptir.
Renk, nabit bakır sürekli kırmızı tanıdık ve farklı bakır gösterir; onun çizgi de rengiyle de kırmızıdır. Nativ bakır, kırmızı mineral ana kurucu elemanlarının birinin varlığında şirketinden elde edilir idiochromatic renk veya renk bir örnektir. Idiochromatic renk doğrudan bir mineral türlerinin kimyasal bileşimine bağlıdır ve bu nedenle bu türün tüm örneklerde tarafından sahip olduğu bir özelliktir. Nabit bakır Bu karakteristik kırmızı, güçlü pigmentleme yetenekleri ve kristal kafesinin tek bileşeni olan bakır varlığı, atfedilebilir. (Idiochromatism bir giriş için bakınız Bölüm 2). Nabit bakır kristallerinin Exposed yüzeyleri siyah oksit veya aşağıdaki reaksiyona göre yeşil karbonat kararma olabilir:

MALAKİT DOĞAL KAYA

MALAKİT DOĞAL KAYA

2Cu + O 2 ———–> 2CuO
2Cu + 2CO 2 + O 2 ———–> 2CuCO 3

Yerli bakır hiçbir bölünme vardır ve düzenli düzlemleri boyunca kırmaya eğilimi yok. Onun kırık birçok küçük düzensizlikler içeren ‘hackly’ veya pürüzlü olduğunu.
Bakır tarafından işgal kafes yapısı kübik yakın ambalaj veya küp yüzü merkezli olmasıdır. Bu tip bir yapı, bir atom sekiz köşeli her işgal eden bir küp dayanır. Atomlar da altı dış yüzlerinin her birinin merkezinde yerleştirildiği. Bu, tüm olası kafes yapıların en yoğun olduğu. (Kristal kafeslerin tartışmaya bakınız Bölüm 3.) Yerli bakır izometrik kristal sistemin olduğunu. İzometrik kristaller simetri dört üç kat eksenleri ve birbirlerine dik açı meydana eşit uzunlukta üç ekseni karşı ölçülmüştür. (Kristal sisteminin tartışmaya bakınız Bölüm 3).
Bireysel bakır kristalleri çok nadiren oktahedral şekli kübik, dodecahedral tetrahdedral olması ve olabilir. Kristallerin Agregalar alışkanlığı sırım gibi olabilir ya da bir dendritik oluşturabilir, yapısını dallanma arborescent. (Kristal alışkanlığı tartışmaya bakınız Bölüm 2.) Bütün bireysel kristaller ve iyi biçimlendirilmiş kristal yüzleri ile İnce mineral örnekleri oldukça nadirdir.

3. Azurit ve Malahit

En
Azurite
Resimler

Mineral azurite (Cu 3 (CO 3) 2 (OH) 2) bakır bir cevher ve bu metal en erken kaynakları ile birlikte, insan medeniyet sağladı. Hem azurite ve yakın akrabası malakit binlerce yıldır mayınlı edilmiştir. Nedeniyle şaşırtıcı mavi rengin, azurite uzun boyalar içinde bir pigment olarak ve dekoratif bir taş gibi kullanılmıştır. Türler bu ayırt edici masmavi mavi onuruna ‘azurite’ seçildi. Mineral ayrıca ‘chessylite’, büyük miktarlarda mayınlı edilmiştir Chessy, Fransa, anımsatan bir isim denir.
Azurit Tek kristalleri koyu kraliyet mavi; donuk veya dünyevi parlaklık olduğunda mineral parlak gök mavi rengi sergiler. Onun çizgi mavi. Bu renklenme idiochromatic ve kristal kafes yapısı içinde, güçlü bir etki veren pigmentler kromofor bakır, mevcudiyetinden kaynaklanmaktadır. (Bakınız Bölüm 2 idiochromatism ve kromoforların bir tartışma için.) Azurite karakteristik mavi renk belirlenmesinde yararlıdır.
Azurite çok ışıltılı ve yüksek kırılma endeksi ile son derece saydam olan sarsılmaz birazını örnekleri üretir. Bu vitreus veya camsı parlaklık ve orta kırılma endeksi diğer örnekleri oluşturur; yüzeyi ayrıca, donuk dünyevi ve neredeyse lustreless görünüm vererek, pürüzlü olabilir.
Azurit 3.83 kadar 3.77 bir yoğunluğa sahip g / cm3 ile 3 1/2 Bu bölünmesi iki yönde iyi 4 arasında değişen bir Mohs sertliği; kırılma stresli noktası etrafında eş merkezli halkalar bir dizi ile sonuçlanan, konkoidal, ya da kabuk gibi. Mineral kırılgan azim ve uysal değildir. Karbonat sınıfının diğer mineraller gibi, azurit hidroklorik asit biraz köpürür. Bu alanda tanımlanması için faydalı bir araç sağlar.
Şeklinde azurite kristaller equidimensional olabilir; prizmatik, ya da bir boyutta uzatılmış; ya da tablo, düz plakalar görünen. Kristallerin Agregalar bir küresel formu üzüm salkımı benzediği söylenen sahip alışkanlığı sıklıkla Batriyoidal bulunmaktadır. Azurite da yayılan kabuklar veya dünyevi kitleler oluşturabilir. (Kristal alışkanlığı açıklamasına bakınız Bölüm 2).

Malakit
Resimler

Mineral malakit bir yarı kıymetli taş ve bakır ortak bir cevher olduğunu. Adından Yaprak yeşil rengi anlamına gelir Yunan terimi Malache ‘ebegümeci’ dan türetilmiştir. Azurit gibi, malakit boyalarda pigment olarak ve yarı kıymetli taş olarak yüzyıllardır kullanılmaktadır.
Malakit rengi koyu yeşil, parlak değişebilir; onun çizgi sürekli açık yeşildir. Malakit renklenmesi idiochromatic ve artan kimyasal formül içinde, bakır (Cu 2 Co 3 (OH) 2) için. Örnekler, sarsılmaz ipeksi, veya donuk parlaklık olabilir.

Malahit Taşı
Malakit 3.6 ve 4.0 g / cm3 ve Mohs ölçeğinde 3 ila 4 1/2 bir sertlik arasında bir yoğunluğa sahiptir. Bu bir yönde mükemmel bölünme gösterir; bununla birlikte, bu klevaj nadiren meydana gelir. Daha sık görülen konkoidal veya kıymık kırık olduğunu.
Malakit geniş tek tek kristalleri çok nadirdir, ama prizma şeklinde ortaya çıkabilir. Kristallerin agregalar pürüzsüz, soğanlı kitleleri oluşturan sık mememsi bulunmaktadır. Ayrıca Batriyoidal ve küresel olabilir. Radyal topluluğu oluşturan katmanların ve yeşil renklerini değişen tek merkezli halkanın içine oluşabilir. Malakit aynı şekilde lifli konuları ve tutamları, sarkıtlarla oluşumları ve dünyevi, incrusted kitleleri üretmek görülmektedir. Belirgin concretionary bantları özellikle Batriyoidal kitleler, birçok numunelerde meydana gelir. Bu mineraller exsolute çözündürüldü olan sulu çözelti içinde oksidasyon seviyeleri değiştirilerek kaynaklanır. Bu hangi mekanizma aracılığıyla gerçekleştiği tam olarak anlaşılmış değildir. (Örneğin ‘mememsi’, ‘Batriyoidal’ ve ‘concretionary’ içerdiği kristal alışkanlığı açıklamasına bakınız gibi terimlerin bir tartışma için Bölüm 2).

Sınıflandırma ve azurit ve Malachite Derneği

Azurite ve malakit Hem bakır karbonat sınıfının hidroksit içeren üyeleridir. Karbonat mineralleri 2- anyonlar birim hücre içinde çeşitli katyonlar ile bağlı olan (CO 3) bir sınıf oluşturur. Özellikle Bakır karbonat, bakır katyon (Cu 2+) ve hidroksil anyonları (OH -) hem de ihtiva sulu karbonat mineralleri bulunmaktadır. Azurit kimyasal formüle Cu 3 (CO 3) sahip 2 (OH) 2; malakit Formül Cu 2 (CO 3) (OH) 2.
Azurit ve malakit genellikle birlikte yerli bakır ve bakır cevherleri ile birlikte bulunurlar.

Kristal Sistemi ve Moleküler Yapısı

Hem azurite ve malakit monoklinik kristal sistemine aittir. Bu kristal sistemin üye birbirine dik olan iki birbirine eşit olmayan uzunluktadır üç eksenlerine sahiptir. Uç yüzler tarafına göre onlara dik olmaktan ziyade karşı karşıya eğimlidir. Bu tür kristaller bozuk dikdörtgenin görünüme sahip, genellikle kısadır. (Bulunan kristal yapısının tartışmaya bakınız Bölüm 3).

Tek bir merkezi Cu 2+ katyon bağlı anyonların – azurit moleküler yapısı iki (O 2-) ve iki (OH) oluşan kare gruplarından oluşur. Anyonlar meydanın bir tarafı boyunca ya da çapraz karşısında eşleştirilmiş olabilir. Bu kare grupları daha sonra uçağın üçgen tarafından zincirler (CO 3) 2- anyonlardaki bağlantılıdır.
Anyonların – malakit moleküler düzeninde, tek bir Cu2 + katyonu, bir O 2- oluşan oktahedron ve (OH) ile çevrilidir. Ve diğer iki – Bu oktahedron da anyon () içindeki 2- ya da (OH) dört oluşmaktadır. (CO 3) 2- gruplar ile bağlantılı dönüş formu zincirlerinde birçok tür octahedra.

 

MALAKİT TAŞI (BİODRAL)

DOĞAL KAYALAR
MALAKİT TAŞI
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 267 GR
 • AYNI GÜN KARGO
 • BİODRAL OLUŞUM
 • EŞSİZ KOLEKSİYON PARÇA
 • KDV DAHİL
 • MALAKİT TAŞI
 • TAM RENGİNDE
[dpsc_display_product]
Ürün Açıklaması Video Tanıtım Yorumlar

MALAKİT TAŞI (BİODRAL OLUŞUM)

Malakit yeşil, bakır karbonat hidroksit olan mineral Cu 2 (CO 3) ‘in bir kimyasal bileşime sahip (OH) 2. Bu üretmek için kullanılan ilk cevherlerin biriydi bakır metal. Genellikle küçük miktarlarda bulunur ve kullanım diğer türleri için daha yüksek fiyatlar için satılabilir çünkü bakır bir cevher gibi küçük öneme bugün.

MALAKİT TAŞI

MALAKİT TAŞI

Malakit bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır taş binlerce yıl boyunca ve heykelsi malzeme ve bugün hala popüler. Günümüzde en sık mücevher kullanım için cabochons veya taneler halinde kesilir.

OTANTİK TAŞ FARKI İLE MALAKİT DOĞAL KAYA BİODRAL OLUŞUM  TAM RENGİNDE KOLEKSİYON SEVERLER İÇİN GÜZEL BİR GEM PARÇASI….

Malakit ışığa maruz kaldığında zamanla solmaya veya olmayan yeşil renge sahiptir. Bu özellikler, olması, kolayca bir toz halinde öğütülmüştür kabiliyeti ile birlikte, malakit binlerce yıl için tercih edilen bir pigment ve boya maddesi yaptı.

Batriyoidal malakit
Batriyoidal Malakit: Bisbee, Arizona bir seafoam yeşil renkte Batriyoidal malakit yakın çekim. Bu görüş yaklaşık 5 milimetre genişliğinde ve yüksek numunenin bir alana yayılmıştır.

Malakit Formu Nerede?

Malakit bakır yataklarının üzerinde oksitleyici bölgesinde, Dünya’nın içinde sığ derinliklerde oluşturan mineraldir. Bu kırıklar, mağaraları, boşlukların ve gözenekli kaya tanelerarası alanlarda çözümler inen çöker. Genellikle içinde oluşturan kireçtaşı karbonat minerallerinin oluşumu için elverişli bir yeraltı kimyasal ortamı oluşabilir. İlişkili mineraller içerir azurite, bornit, kalsit, kalkopirit, bakır, Kuprit ve demir oksitler çeşitli.
sarkıtlarla malakit
Sarkıtlarla Malakit: Kasompi Mine sarkıtlarla malakit bir örnek, Demokratik Kongo Cumhuriyeti. Numune boyutu yaklaşık 21 x 16 x 12 santimetredir. Arkenstone / tarafından Numune ve fotoğraf

İlk malakit mevduat Bazı Mısır ve İsrail’de bulunduğu istismar edilecek. 4000 yıl önce, onlar mayınlı ve bakır üretmek için kullanıldı. Bu mevduat malzeme de taşlar, heykeller, ve pigmentler üretmek için kullanıldı. Rusya’nın Ural Dağları birkaç büyük mevduat agresif mayınlı ve onlar 1800’lerde bol taş ve heykel malzemesi sağladı. Çok az bugün bu mevduat üretilir. Bugün taş pazarına giren malakit Çok Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde yataklarından olduğunu. Daha küçük miktarlar Avustralya, Fransa ve Arizona’da üretilmektedir.

Malachite Fiziksel Özellikleri
Kimyasal Sınıflandırma Karbonat.
Renk Yeşil.
Streak Yeşil.
Parıltı Nadir kristaller adamantine için vitreus bulunmaktadır. Lifli numuneler ipeksi bulunmaktadır. Masif örnekler dünyevi donuk bulunmaktadır. Çok parlak bir parlaklık için parlatır.
Diaphaneity Çoğu örnekleri opak bulunmaktadır. Kristaller saydam bulunmaktadır.
Dilinim Tek yönde mükemmel. Bir ikinci yönde Fair.
Mohs Sertlik 3,5-4,0
Spesifik yer çekimi 3,6-4,0
Tanı Özellikleri Yumuşak Yeşil renk, yeşil bir sıvı üretmek için seyreltilmiş HCl ile köpürür.
Kimyasal bileşim Cu 2 (CO 3) (OH) 2
Kristal Sistemi Monoklinik.
Kullanım Bakır, taşlar, küçük heykeller, pigment A minor cevher.
Malachite Fiziksel Özellikleri

Malakit en çarpıcı fiziksel özellik, yeşil rengidir. Mineral Tüm örnekler parlak yeşil, neredeyse siyah, son derece koyu yeşil, pastel yeşil yeşil ve aralık vardır. Mağaralarda bulunan kalsit yataklarının benzer – Genellikle yeraltı boşlukları yüzeylerinde sarkıt ve Batriyoidal kaplama olarak bulunmuştur. Bu malzemeler döşeme ve parçalar halinde kesilir zaman biçilmiş yüzeyler genellikle bantlama ve benzer gözleri sergilemek agate.

MALAKİT TAŞI

MALAKİT TAŞI

Malakit nadiren kristal olarak bulundu, ancak bulduğumuz zaman, kristaller genellikle şeklinde Tabular için acicular bulunmaktadır. Kristaller sarsılmaz parlaklık bir vitreus ile, renk, saydam yeşil parlak. Kristal olmayan örnekleri genellikle dünyevi parlaklık için Mat, opak.

Malakit bakır mineraldir ve malakit 3.6 ila 4.0 arasında değişen bir yüksek özgül ağırlıklarının verir. Bu özellik o kadar tespit etmek kolaydır malakit yeşil mineral için dikkat çekicidir. Malakit, soğuk temas köpürme üreten minerallerin yeşil az sayıda biridir seyreltik hidroklorik asit. Ayrıca yumuşak bir mineraldir Mohs sertliği 4,0 ile 3,5 arasında.

malakit boyama
Malachite boyamak: Onun Doğuş yeşil giysi renkleri boyarken Pietro Perugino (c. 1448-1523) malakit pigment kullanılan (c 1503.). O çim için “verona yeşil dünya” pigment kullanılır. Malakit derin yeşil renk giysiler bir zıt ve daha canlı bir görünüm verdi.

Bir pigment olarak malakit

Malakit binlerce yıldır pigment olarak kullanılmaktadır. Bu resimlerde kullanılmak üzere Bilinen en eski yeşil pigmentlerin biriydi. Mineral malakit kolayca ince bir toz halinde öğütüldü, çünkü toz halinde bir pigmentinin üretilmesi için mükemmel bir malzeme, bu araçlarla kolayca karışımları ve zamanla ışığa maruz kaldığında de rengini muhafaza eder.

malakit pigment
Malakit Pigment: malakit pigment bir kavanoz içine bakıyor bir fotoğraf. Bu pigment, Rusya’nın Ural Dağları Nizhniy Tagil kentinde, yakın mayınlı malakit üretilmiştir. 20 mikron bir parçacık boyutuna sahiptir. Biz NaturalPigments.com Bu pigment elde edilmiştir.

Malakit pigment için alternatif isimler yeşil bakır, Bremen yeşil, olympian yeşil, yeşil verditer, yeşil Bice, Macar yeşil, dağ, yeşil ve yeşil iris bulunur. Malakit pigment Mısır mezar resimlerinde ve 15. ve 16. yüzyıllarda Avrupa’da üretilen resimlerinde bulunur. Alternatif yeşil renkleri geliştirilmiştir olarak kullanımı 17. yüzyılda önemli ölçüde düşmüştür. Bugün, malakit pigment tarihsel olarak doğru teknikleri uygulama ressamlara malzemelerin sağlanması konusunda uzmanım birkaç üreticileri tarafından satılmaktadır.

azurmalachite cabochons
Azurmalachite: azurit (mavi) ve malahit (yeşil) azurmalachite gösteren güzel desenleri Cabochons. Bunlar Arizona Morenci Mine üretilen malzemeden kesilmiştir. Bu kabinler, ince damar malzemeden kesilmiş ve doğal duvar kaya desteğine sahip bulundu. Her iki kabinler yaklaşık 25 milimetre boyunda.

MALAHİT TAŞI

MALAHİT TAŞI

Bir mücevher Malzeme olarak Malakit

Canlı yeşil renk, parlak cilalı parıltılı, bantlama ve malahit gözleri bir taş olarak çok popüler hale. Bu halinde kesilir cabochons süs nesneleri içine heykel dolgu malzemesi içine dilimlenir boncuklar, üretmek için kullanılır, ve imal etmek için kullanılan yuvarlanmış taşlar. Malakit dilimleri yapılan küçük kutular çekici ve popüler.

En muhteşem mücevher kalitesinde malakit bazı intergrowths, kapanımlar ve gibi diğer bakır mineralleri ile malakit karışımları içeren azurit (azurmalachite), krizokol, turkuaz ve (taş eilat) pseudomalachite.

malakit bantlama ve gözleri
Bantlı Malakit: Batriyoidal malakit bir numunenin iki views – Harici ve bir iç cilalı yüzey. Bu fotoğraf çifti akik gibi bantları ve malakit gözleri Batriyoidal yapısı altında meydana gösterir. Bu örnek Katanga, Demokratik Kongo Cumhuriyeti yakınlarında toplandı. Didier Descouens Fotoğraf. Bir altında burada el Creative Commons License.

Mücevher ve süs taşı olarak Malakit kullanımı özelliklerini sınırlıdır. Bu mükemmel bölünme ve aşınmayı ve etkisini acı olmayacak öğeleri 3.5 Bu sınır 4. kullanımı bir Mohs sertliğine sahiptir. Ayrıca ısıya duyarlı ve zayıf asitler ile reaksiyona girmektedir. Bu özellikler daha da kullanımını sınırlama ve temizlik, tamir ve bakım sırasında bakım gerektirir. Malakit bazen küçük boşlukları doldurmak ve parlaklığını artırmak için balmumu ile tedavi edilir.

Minerallerin Benim küçük koleksiyon 1950’li yıllarda Butte, montanna bakır madenlerinden çıkarılmıştır hepsi beş tür içerir. Bu beş tür, nabit bakır, bakır karbonat azurite ve malakit ve amorf bakır silikat chrysocolla bakır taşıyan maddelerdir. Rodokrozit (MnCO 2) azurit ve malahit, bir karbonat mineral gibi olduğunu. Bununla birlikte, Rodokrozit manganez yerine bakır bir cevheridir.

Bakır (Cu), uzun doğal bir kaynak olarak insan tarafından kullanılan edilmiş bir ana metaldir. Bu mineral kristalin kafes olarak saf bakır içerir ve yapısı metalik bağlar elde edilir. Tüm metaller gibi, nabit bakır, yoğun, yumuşak, dövülebilir, ve sünek olduğunu. Çok iyi yapar. Bu opak ve metallerin tipik parlak, yüksek yansıtıcı parlaklık gösterir. Renkli tanıdık, pembe bakır kırmızı; Bir kırmızı çizgi sahiptir. Yüzeyler, siyah oksit veya yeşil karbonat kararmaz olabilir.

MALAKİT

MALAKİT

Yerli bakır olası tüm kristal yapıların en yoğun ve simetrik bir yüzey merkezli kübik kafes, sahiptir. Bu izometrik veya kübik kristal sistemi olduğunu. Bireysel bakır kristalleri çok nadiren oktahedral şekli kübik, dodecahedral tetrahdedral olması ve olabilir. Kristallerin Agregalar alışkanlığı sırım gibi olabilir ya da bir dendritik oluşturabilir, yapısını dallanma arborescent. Bütün bireysel kristaller ve iyi biçimlendirilmiş kristal yüzleri gösteren Mineral örnekleri oldukça nadirdir.

Iki mineral azurite (Cu 3 (CO 3) 2 (OH) 2) ve malakit (Cu 2 Co 3 (OH) 2) yakından ilişkilidir. Ve bakır katyon (Cu2 +) – Hem karbonat anyon grubu (CO 3) 2-, hidroksi anyonu (OH) içeren sulu bir bakır karbonatlar vardır. Malakit koyu yeşil parlak olabilir iken azurite renkte kraliyet mavi veya parlak mavi olduğunu. Her iki türde de renklenme idiochromatic ve bir kromofor ve güçlü bir etkiye sahip olan pigmentler ile, bakır, kaynaklanmaktadır. Aslında malakit yeşil sonuçlar içerdiği bakır daha çok azurit daha okside olması.
Her iki türün kristallerinin agregalar alışkanlığı sıklıkla Batriyoidal veya mememsi vardır. Malakit geniş tek tek kristaller nadirdir. Daha yaygın mineral yüzük, bantları ve yeşil tonları değişen oluşan yatay tabakalar halinde oluşur. Hem azurite ve malakit olarak dünyevi, incrusted kitleleri oluşur.

Rodokrozit (MnCO 3) karbonat sınıfının üyesi ve manganezin bir cevherdir. Onun karakteristik pembe veya kırmızı renk idiochromatic ve kromofor manganez (Mn) varlığı nedeniyle yükseldi. Rodokrozit saydam ve diffüz ışık iletecektir; Bir camsı ya da inci parlaklık sahiptir.
Azurit ve malakit gibi, Rodokrozit karbonat sınıfının bir üyesidir. (OH -) Bununla birlikte, Rodokrozit ne su (H2O), ne de hidroksil anyon içerir ve bu nedenle, sulu bir karbonat değildir. Bunun yerine kalsit grubunun bir üyesidir. Rodokrozit tüm kalsit mineraller gibi rombohedral kristal sisteminin bir üyesidir. Rodokrozit en bölünme üç yönde mükemmel ve rombohedral iç yapısı dış gösterge sağlar. Kristaller nadirdir ancak paralelkenar şeklinde olabilir; daha tipik olarak, mineral alışkanlığı kakma, Batriyoidal gösterir.

Sulu silikat chrysocolla bakır (Cu 2H 2 Si 2 O 5 (OH) 4) ‘nin bir cevher. Hidroksil anyon (OH -) içerdiğinden Chrysocolla sulu bir veya bazik bakır silikattır. Bu tür bir gerçek maden değildir ve bir kristalin kafes sahip değildir. Bunun yerine, bir amorf ‘, silika jel “ya da jelatinli çökelti. Bu ancak, genellikle bu gibi azurit, malakit ve yerel bakır gibi mineraller ile birlikte bulunan bir bakır-taşıyan katı madde.
Renkli chrysocolla gök mavi yeşildir. Bu renklenme idiochromatic ve kromofor bakır (Cu) varlığına bağlıdır. Krizokol saydam olduğu; Numuneler vitreus veya camsı parlaklık olabilir ya da yağlı donuk veya dünyevi görünebilir. Bazen kırılgan, çok kırılgan olduğu; hiçbir bölünme vardır ve düzensiz veya konkoidal kırık gösteriyor. Chrysocolla ait örnekler genellikle masif ya da dünyevi alışkanlık vardır. Madde ayrıca reniform veya soğanlı, Batriyoidal alışkanlık görüntüleyebilir. Bu makroskobik kristaller yoksundur.

MALAKİT NEREDE BULUNUR

MALAKİT NEREDE BULUNUR

Azurite, malakit ve krizokol yaygın bakır damarlar ve mevduat okside bölgelerinde bulunur. Rodokrozit damarlar ve hidrotermal yerine yataklarının manganez minerallerin şirket olarak örneğin bakır gibi diğer metal cevherleri içinde meydana gelir.

2. Yerli Bakır

En
Resimler
Yerli bakır belki 3400 M.Ö. kelime ‘bakır’ Yunan adını Kyprios bir değişiklik çevirmek oldu Latince cuprum, türetilen bu yana doğal bir kaynak olarak insanlar tarafından kullanılmıştır. Kelime Kyprios Metal antik çağlarda mayınlı olan Kıbrıs, adasını göstermiştir.
Bakır yerli unsurların sınıfının bir üyesidir. Bu sınıfın mineral ya tek bir elemanın yalnızca atomu ihtiva ya da başka metal alaşımlarıdır. Metal bir alaşım, katı çözelti içinde iki veya daha fazla metalik element de ihtiva edebilir, ancak meydana getiren atomlar, sadece metal bağlar ile bağlanmış olmalıdır. Yerli bakır bir metal ve kafes yapısı sadece element bakır içerir.
Yerli bakır yapısını ve metalik bağlardan özelliklerinin çoğunu kazanır. Bir kristal halinde bir araya metal atomları bağ değerlik elektronları delokalize olur ve kafes boyunca dolaşmak için serbest zaman. Çevredeki elektronların pozitif yüklü atomların cazibe sıralı bir yapıya atomları bağlar. Negatif yüklü elektron Brattleboro çevrili pozitif iyonlar hemen hemen mükemmel bir küre şekli muhafaza eder. Saf metal, bu atomlar, bir elemanın tümü ve bu yüzden aynı atom yarıçapı vardır. Atomuna eşit boyutlu, küre olduğundan, eşit şarj ve bir yoğun ve çok düzenli kristal yapı oluşturmak üzere birbirine yakın paketi negatif delokalize elektronlar ile çevrilidir. Metal yoğun olması ve simetri yüksek derecede sahip olma eğilimindedirler. Bakır 8,9 g / cm 3 tipik bir yüksek yoğunluklu sahiptir. Eşit büyüklükte ve yüklü atomlar paralel düzlemler metallerin karakteristiği olan ve bu nativ bakır gösterilmiştir yumuşaklık, şekillendirilebilirliği, süneklik ve sectility sonuçlanan birbirine boyunca kaydırılabilir. Beklendiği gibi, bakır Mohs ölçeğinde 2’den 3’e 1/2 bir sertliğe sahip, yumuşak.
Metalik bir kafes içinde mevcut birçok delokalize değerlik elektronları iletken elektronlar olarak hizmet ve metallerin yüksek iletkenlik hesap. Bakır, tüm yerli metaller gibi, iyi yapar.
Elektromanyetik dalgalar, bir metal ile yaymak olamaz. Bunun yerine, onlar emilir ve yansıtılmaktadır. Bir metalin emme indeksi çok yüksektir, ve hemen hemen tüm gelen ışık yansıtılır. Bu metal tamamen opak yapar ve parlak parlak görünmesini sağlar. Bakır, bu nedenle opak ve ince kesitte ışık iletimi olmaz; Mineral tipik parlak, yansıtıcı metalik parlaklık sahiptir.
Renk, nabit bakır sürekli kırmızı tanıdık ve farklı bakır gösterir; onun çizgi de rengiyle de kırmızıdır. Nativ bakır, kırmızı mineral ana kurucu elemanlarının birinin varlığında şirketinden elde edilir idiochromatic renk veya renk bir örnektir. Idiochromatic renk doğrudan bir mineral türlerinin kimyasal bileşimine bağlıdır ve bu nedenle bu türün tüm örneklerde tarafından sahip olduğu bir özelliktir. Nabit bakır Bu karakteristik kırmızı, güçlü pigmentleme yetenekleri ve kristal kafesinin tek bileşeni olan bakır varlığı, atfedilebilir. (Idiochromatism bir giriş için bakınız Bölüm 2). Nabit bakır kristallerinin Exposed yüzeyleri siyah oksit veya aşağıdaki reaksiyona göre yeşil karbonat kararma olabilir:

MALAKİT DOĞAL KAYA

MALAKİT DOĞAL KAYA

2Cu + O 2 ———–> 2CuO
2Cu + 2CO 2 + O 2 ———–> 2CuCO 3

Yerli bakır hiçbir bölünme vardır ve düzenli düzlemleri boyunca kırmaya eğilimi yok. Onun kırık birçok küçük düzensizlikler içeren ‘hackly’ veya pürüzlü olduğunu.
Bakır tarafından işgal kafes yapısı kübik yakın ambalaj veya küp yüzü merkezli olmasıdır. Bu tip bir yapı, bir atom sekiz köşeli her işgal eden bir küp dayanır. Atomlar da altı dış yüzlerinin her birinin merkezinde yerleştirildiği. Bu, tüm olası kafes yapıların en yoğun olduğu. (Kristal kafeslerin tartışmaya bakınız Bölüm 3.) Yerli bakır izometrik kristal sistemin olduğunu. İzometrik kristaller simetri dört üç kat eksenleri ve birbirlerine dik açı meydana eşit uzunlukta üç ekseni karşı ölçülmüştür. (Kristal sisteminin tartışmaya bakınız Bölüm 3).
Bireysel bakır kristalleri çok nadiren oktahedral şekli kübik, dodecahedral tetrahdedral olması ve olabilir. Kristallerin Agregalar alışkanlığı sırım gibi olabilir ya da bir dendritik oluşturabilir, yapısını dallanma arborescent. (Kristal alışkanlığı tartışmaya bakınız Bölüm 2.) Bütün bireysel kristaller ve iyi biçimlendirilmiş kristal yüzleri ile İnce mineral örnekleri oldukça nadirdir.

3. Azurit ve Malahit

En
Azurite
Resimler

Mineral azurite (Cu 3 (CO 3) 2 (OH) 2) bakır bir cevher ve bu metal en erken kaynakları ile birlikte, insan medeniyet sağladı. Hem azurite ve yakın akrabası malakit binlerce yıldır mayınlı edilmiştir. Nedeniyle şaşırtıcı mavi rengin, azurite uzun boyalar içinde bir pigment olarak ve dekoratif bir taş gibi kullanılmıştır. Türler bu ayırt edici masmavi mavi onuruna ‘azurite’ seçildi. Mineral ayrıca ‘chessylite’, büyük miktarlarda mayınlı edilmiştir Chessy, Fransa, anımsatan bir isim denir.
Azurit Tek kristalleri koyu kraliyet mavi; donuk veya dünyevi parlaklık olduğunda mineral parlak gök mavi rengi sergiler. Onun çizgi mavi. Bu renklenme idiochromatic ve kristal kafes yapısı içinde, güçlü bir etki veren pigmentler kromofor bakır, mevcudiyetinden kaynaklanmaktadır. (Bakınız Bölüm 2 idiochromatism ve kromoforların bir tartışma için.) Azurite karakteristik mavi renk belirlenmesinde yararlıdır.
Azurite çok ışıltılı ve yüksek kırılma endeksi ile son derece saydam olan sarsılmaz birazını örnekleri üretir. Bu vitreus veya camsı parlaklık ve orta kırılma endeksi diğer örnekleri oluşturur; yüzeyi ayrıca, donuk dünyevi ve neredeyse lustreless görünüm vererek, pürüzlü olabilir.
Azurit 3.83 kadar 3.77 bir yoğunluğa sahip g / cm3 ile 3 1/2 Bu bölünmesi iki yönde iyi 4 arasında değişen bir Mohs sertliği; kırılma stresli noktası etrafında eş merkezli halkalar bir dizi ile sonuçlanan, konkoidal, ya da kabuk gibi. Mineral kırılgan azim ve uysal değildir. Karbonat sınıfının diğer mineraller gibi, azurit hidroklorik asit biraz köpürür. Bu alanda tanımlanması için faydalı bir araç sağlar.
Şeklinde azurite kristaller equidimensional olabilir; prizmatik, ya da bir boyutta uzatılmış; ya da tablo, düz plakalar görünen. Kristallerin Agregalar bir küresel formu üzüm salkımı benzediği söylenen sahip alışkanlığı sıklıkla Batriyoidal bulunmaktadır. Azurite da yayılan kabuklar veya dünyevi kitleler oluşturabilir. (Kristal alışkanlığı açıklamasına bakınız Bölüm 2).

Malakit
Resimler

Mineral malakit bir yarı kıymetli taş ve bakır ortak bir cevher olduğunu. Adından Yaprak yeşil rengi anlamına gelir Yunan terimi Malache ‘ebegümeci’ dan türetilmiştir. Azurit gibi, malakit boyalarda pigment olarak ve yarı kıymetli taş olarak yüzyıllardır kullanılmaktadır.
Malakit rengi koyu yeşil, parlak değişebilir; onun çizgi sürekli açık yeşildir. Malakit renklenmesi idiochromatic ve artan kimyasal formül içinde, bakır (Cu 2 Co 3 (OH) 2) için. Örnekler, sarsılmaz ipeksi, veya donuk parlaklık olabilir.

Malahit Taşı
Malakit 3.6 ve 4.0 g / cm3 ve Mohs ölçeğinde 3 ila 4 1/2 bir sertlik arasında bir yoğunluğa sahiptir. Bu bir yönde mükemmel bölünme gösterir; bununla birlikte, bu klevaj nadiren meydana gelir. Daha sık görülen konkoidal veya kıymık kırık olduğunu.
Malakit geniş tek tek kristalleri çok nadirdir, ama prizma şeklinde ortaya çıkabilir. Kristallerin agregalar pürüzsüz, soğanlı kitleleri oluşturan sık mememsi bulunmaktadır. Ayrıca Batriyoidal ve küresel olabilir. Radyal topluluğu oluşturan katmanların ve yeşil renklerini değişen tek merkezli halkanın içine oluşabilir. Malakit aynı şekilde lifli konuları ve tutamları, sarkıtlarla oluşumları ve dünyevi, incrusted kitleleri üretmek görülmektedir. Belirgin concretionary bantları özellikle Batriyoidal kitleler, birçok numunelerde meydana gelir. Bu mineraller exsolute çözündürüldü olan sulu çözelti içinde oksidasyon seviyeleri değiştirilerek kaynaklanır. Bu hangi mekanizma aracılığıyla gerçekleştiği tam olarak anlaşılmış değildir. (Örneğin ‘mememsi’, ‘Batriyoidal’ ve ‘concretionary’ içerdiği kristal alışkanlığı açıklamasına bakınız gibi terimlerin bir tartışma için Bölüm 2).

Sınıflandırma ve azurit ve Malachite Derneği

Azurite ve malakit Hem bakır karbonat sınıfının hidroksit içeren üyeleridir. Karbonat mineralleri 2- anyonlar birim hücre içinde çeşitli katyonlar ile bağlı olan (CO 3) bir sınıf oluşturur. Özellikle Bakır karbonat, bakır katyon (Cu 2+) ve hidroksil anyonları (OH -) hem de ihtiva sulu karbonat mineralleri bulunmaktadır. Azurit kimyasal formüle Cu 3 (CO 3) sahip 2 (OH) 2; malakit Formül Cu 2 (CO 3) (OH) 2.
Azurit ve malakit genellikle birlikte yerli bakır ve bakır cevherleri ile birlikte bulunurlar.

Kristal Sistemi ve Moleküler Yapısı

Hem azurite ve malakit monoklinik kristal sistemine aittir. Bu kristal sistemin üye birbirine dik olan iki birbirine eşit olmayan uzunluktadır üç eksenlerine sahiptir. Uç yüzler tarafına göre onlara dik olmaktan ziyade karşı karşıya eğimlidir. Bu tür kristaller bozuk dikdörtgenin görünüme sahip, genellikle kısadır. (Bulunan kristal yapısının tartışmaya bakınız Bölüm 3).

Tek bir merkezi Cu 2+ katyon bağlı anyonların – azurit moleküler yapısı iki (O 2-) ve iki (OH) oluşan kare gruplarından oluşur. Anyonlar meydanın bir tarafı boyunca ya da çapraz karşısında eşleştirilmiş olabilir. Bu kare grupları daha sonra uçağın üçgen tarafından zincirler (CO 3) 2- anyonlardaki bağlantılıdır.
Anyonların – malakit moleküler düzeninde, tek bir Cu2 + katyonu, bir O 2- oluşan oktahedron ve (OH) ile çevrilidir. Ve diğer iki – Bu oktahedron da anyon () içindeki 2- ya da (OH) dört oluşmaktadır. (CO 3) 2- gruplar ile bağlantılı dönüş formu zincirlerinde birçok tür octahedra.