OTANT�K TA�

DOĞAL MAVİ AZURİT TAŞ (A KALİTE)

ÖZEL ÜRÜNLER
MAVİ AZURİT
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • A KALİTE RENK DOYUMU
 • AFRİKA
 • AYNI GÜN KARGO
 • EŞİ YOK
 • KDV DAHİL
 • MUHTEŞEM DOĞAL MAVİ AZURİT
 • ÖZEL KUTUSUNDA

Azurit, taş kalitesinde bakır cevheri nadir bulunan bir çeşittir. Azurit, iki temel bakır karbonat mineralinden biridir

MAVİ AZURİT

MAVİ AZURİT

( malakit diğeridir ). Azurit malakite nadirdir ve daha değerli olduğu düşünülmektedir. Azurite adını, ayırt edici, canlı mavi rengini ifade eden Farsça “lazhward” sözcüğünden alır. Azurit oldukça yumuşak bir taştır ve takı içinde kullanımı aslında oldukça nadirdir. Aslında azurit, mücevher tasarımcıları yerine taş ve mineral toplayıcılar tarafından aranır.

Azuritin ilk önemli kaynaklarından biri, Lyon’un yakınında, Fransa’nın doğu banliyölerinde bulunan küçük bir komün olan Chessy’de keşfedilmiştir. Chessy kökenli olduğu için, azurite yöredeki ticari ismi ‘ chessylite ‘ kazandı. Mücevher kullanımına ek olarak, azurit, granat gibi çok endüstriyel bir mücevherdir . Aslında, Orta Çağ’dan bu yana azurit, pigmentlerin ve tekstil renk boya üretiminde kullanılmıştır.

ÜRÜNLERİMİZİN KALİTESİ VE DOĞALIKLARI RESİMLERDE DAHİ BELLİ OLMAKTADIR.AYNI RENK DOYUMUNU ÜZERİNİZDE TAŞIRKENDE FARK EDECEKSİNİZ

OTANTİK TAŞ FARKI İLE 925 AYAR GÜMÜŞ İŞÇİLİKLİ 1.KALİTE TAM RENGİNDE %100 DOĞAL TAM RENGİNDE AFRİKA MAVİ AZURİT KAYA KOLYE ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR.SEVDİKLERİNİZ İÇİN EŞSİZ FANTASTİK DOĞAL BİR  HEDİYE .KOLEKSİYON OLARAK SAKLANABİLİR…

Azurit, renkleri lapis lazuli’ye çok benzese de benzersiz mavi rengiyle kolaylıkla tanımlanabilir, ancak altın pyrite lekelerden yoksundur (aptal altın). Azurit sıkça malakitle karıştırılmıştır; melez malakit ve azurit numuneleri ticarette ‘azuremalachite’ veya bazen tire içermeyen ‘azurmalachite’ olarak bilinir.

Mücevher ticaretinde ‘bluebird’ olarak bilinen nadir bir cuprite karışımı da dahil olmak üzere, diğer azurit hibrid çeşitleri de mevcuttur. Bununla birlikte, basit testlerle, bu değerli taşların her biri kolayca azuritten ayırt edilir. Karışıklığa neden olan diğer taşlar sodalit , lazulit , dumortiertit ve hauynite’dir, ancak azuritin rengi çok benzersizdir ve yakından incelenerek, benzer tüm taşlar temel testlerle ayırt edilebilir.
Azurit Menşeli ve Taş Kaynakları Başa Dön

Doğal Mavi Azurit

Doğal Mavi Azurit

Azurit, dünyanın birçok yerinde bulunur. En önemli kaynaklar arasında Utah, Arizona ve New Mexico (ABD) bulunmaktadır. Diğer kaynaklar arasında Meksika, Namibya, Kongo, Fas, Fransa ve Avustralya yer alıyor. Azuritin ilk büyük kaynaklarından biri, Fransa’nın doğu banliyölerinde küçük bir komün olan Chessy’dendi.
Azurit Alınması ve Azurit Değerli Taş Değerinin Belirlenmesi Başa Dön

Azurit Rengi

Azurit canlı mavi rengi ile ünlüdür. ‘Azure mavi’ ismi azuritte görülebilen derin lapis lazuli mavi rengini ifade eder. Azurit genellikle yeşil malakit ile karışmış olarak bulunur ve bunlar mavi ve yeşil renklerin karışımına sahip olacaktır.
Azurit Berraklığı ve Parıltısı

Azurit çoğunlukla berraklığında opak görülür. Kesildiğinde ve parlatıldığında, malakite çok benzeyen, cazip bir vitröz parlaklığı vardır. Şeffaf ve yarı şeffaf örnekler nadirdir ancak varolurlar.
Azurit Kes ve Şekil

Azurit bugün çoğunlukla koleksiyoner taşıdır . Çok nadirdir ve gem taş kalitesinde bulunduğu zaman, en çok cabochon kesilir. Genellikle süs eşyaları ve taş oymaları için de kullanılır. Nadiren faceted. Azurite bazen boncuklar veya yuvarlak taşlar olarak satılmaktadır, ancak azurite nispeten yumuşak olduğundan, boncuklu mücevherat için ideal değildir. Azure-malahit, saf azuritten daha yaygındır ve neredeyse daima en cabochon kesilir veya yuvarlanmış taşlar ve boncuklar olarak önerilir.
Azurit Gemolojik Özellikleri: Başa Dön
Kimyasal formül:     Cu3 (CO3) 2 (OH) 2
Kristal yapı:     monoklinik; kısa kolonlu, yoğun agrega
Renk:     Koyu-mavi, azil mavi
Sertlik:     Mohs ölçeğinde 3,4 ila 4
Kırılma indisi:     1.720 ila 1.848
Yoğunluk:     3.70-3.90
dilinim:     belirsiz
Şeffaflık:     Opaklığa karşı şeffaf
Çift Kırma / Çift Kıvırma:     0.108 ila 0.110
Parlaklık:     cam
floresan:     Yok

Gemology ile ilgili terimler hakkında ayrıntılar için lütfen Gemstone Glossary’e bakın.
Azurit: Çeşitleri veya Benzeri Gemstones: Başa Dön

Mavi Azurit Taşı

Mavi Azurit Taşı

Malahit Değerli Taş
Malachite Dükkanı

Azurit, kompozisyon (malakit hariç) ve azurit ile drusy formunda birbirine yakın herhangi bir taşa sahip değildir. Lapis lazuli, sodalite ve lazulite de dahil olmak üzere birkaç farklı taşa renkte yakın benzerlik taşır. Azurit genellikle malakit ile iç içe geçmiş veya pseudomorphed olarak oluşur. Malakit melezleri genellikle azurit mavi agrega kristalleriyle harmanlanmış yeşil benekler sergiler. Bu taşlar ‘azure-malachite’ veya ‘azurmalachite’ olarak bilinir. Küprit ve azurit karışımı ticarette ‘mavik kuşu’ olarak bilinir; Bunlar oldukça nadirdir ve mücevher taşı ve mineral toplayıcıları tarafından aranır.

En Popüler Benzer veya İlgili Gemstones ve Mineral Dernekler:

Azurit benzeri en yaygın ve popüler değerli taşlar azure-malachite (azurmalachite), malahit, sodalit, lapis lazuli, charoittir.
Daha Az Bilinen Benzer veya İlgili Hamur Taşları ve Mineral Dernekleri:

‘Bluebird azurite’, dumortitertit kuvartz ve hauynite, azurite benzeyen nadir ve az tanınmış değerli taşlardır.

Azurit Değerli Taş Mitolojisi, Metafizik ve Alternatif Kristal Şifa Güçleri Başa Dön

Azurit’e “cennet taşı” denir. Psişik becerileri, farkındalığı ve yetenekleri uyandırdığı söylenir. Azurit, meditasyon için kullanıldığında mükemmel bir taştır; onun kullanıcısının derin meditasyon durumuna oldukça kolay bir şekilde girmesini sağlar. Azurit yaratıcılığı artırabilir ve sezgilerini de güçlendirebilir. Azurit ayrıca güven inşa etmeyi ve manevi temizliği de kolaylaştırabilir.

Fiziksel olarak, azurite boğaz ağrısı ve diğer boyunla ilgili konuları hafifletmeye yardımcı olabilir. Azuritin iyileştirici özelliklere sahip olduğu düşünülen en yaygın fiziksel hastalıklar boğaz ağrısı, boyun ağrısı ve omuz kas ağrısıdır. Ayrıca tiroid sorunlarını hafifletmek ve astım semptomlarını hafifletmek de düşünülmektedir. Azurit özellikle üçüncü göz çakrasıyla ilişkilidir, ancak aynı zamanda yedi çakrayı hizalamaya yardım ettiğine inanılmaktadır. Ayrıca, 5. (boğaz), 6. (üçüncü göz) ve 7. (taç) çakralarında kullanılabilir.

Azurit, Venüs gezegeninin taşı ve Oğlak burcunun işaretidir. Azurit resmi bir doğum taşı olarak resmen tanınmamasına rağmen hala güçlü astrolojik güçlere sahip olduğu düşünülmektedir.
Azurit Değerli Taş ve Takı Tasarımı Fikirleri Başa Dön

Mavi Azurit Kolye

Mavi Azurit Kolye

Azurit, sertliğin düşük olması nedeniyle mücevhere çok nadir rastlanır. Mücevherat kullanımı kolye, küpeler, iğneler veya broşlar gibi koruyucu tasarımlarla sınırlıdır. Azurit, bir değerli taş halkasında kullanılması önerilmez. Azurit, zamanla havaya uçma eğilimindedir ve parlak ışığa ve sıcaklığa uzun süre maruz kaldıkça renginin solmasıyla bilinir. Gün ışığına maruz kalma zaman içinde azuritin renk yoğunluğunu azaltma eğiliminde olacaktır.

Takılara azurit koyarken taşı ısıtmamak önemlidir – bu kalıcı renk hasarına neden olabilir. Azuritin montajı sadece oda sıcaklığında yapılmalıdır. Azurit toksiktir, bu nedenle solunmamalıdır. Azurit’i çalışırken, keserken, parlatırken veya ayarlarken, toz veya parçacıkları solumamaya özen gösterin; korunması için bir yüz maskesi takılması önerilir.

Not: Karat ağırlığı ile değil, boyuta göre renkli değerli taşlar satın alın. Renkli taşların ebat-ağırlık oranı farklıdır. Bazı taşlar daha büyüktür ve diğerleri kıyasla elmastan daha küçüktür.
Azurit Değerli Taş ve Takı Bakımı ve Temizleme Başa Dön

Taşlar Nasıl Temizlenir Azurite, Mohs ölçeğinde sadece 3,5-4 derecelendirerek oldukça yumuşaktır. Yumuşak olduğundan, ortalama taşınızdan daha fazla özen gerektirir. Azurit, insanlık gibi zamanla ‘yaşlanmak’ olarak bilinen bir taştır; rengini kaybedecek, yaşlandıkça lehçe ve şekle sokacaktır. Aşınmaya ve doğal olarak yumuşaklığından ötürü çok eğilimli, düzgün bir şekilde bakılmadığı takdirde yavaşça aşınacaktır.

Azurit, ısıya, ışığa ve havaya duyarlıdır. Uzun süreli maruz kalma, renklerin solmasını sağlar. Azurit ile çalışırken taşın ısıtılmasından kaçının; bu renk solmasına neden olur. Azurit, yumuşak bir bezle silinebilir. Gerekirse hafif sabun da kullanabilirsiniz.

AZURİT

AZURİT

Sabunlu tortuları temizlemek için taşı iyice durduğunuzdan emin olun. Durularken sıcak su kullanmayın. Çoğu diğer değerli taşlardan daha yumuşak olduğu için, azurit çizilmeye eğilimlidir. Temizleme, egzersiz veya spor yapmak için azurit takıları kaldırın. Azurit taşları yumuşak bir bezle sarın ya da diğer değerli taşlardan uzakta kumaş kaplı bir kutuya koyun. Uzun süre güneş altında doğrudan azurit koymayın. Taşı sarın ve uzun süre güneş altında kalmayı planlıyorsanız cebinize koyun.

Azurit nedir?

Azurit, Cu 3 (CO 3 ) 2 (OH) 2 kimyasal bileşimine sahip bir bakır karbonat hidroksit mineralidir. En iyi özelliği, mavi-mavi renkteki mavi derisidir. “Azure” olarak bilinen mavi renk, çöller ve kış manzarası üzerinde sık sık görülen derin mavi akşam gökyüzü gibidir.

Azurit, yaygın ya da bol miktarda mineral değildir , ancak güzeldir ve mavi rengi dikkati çeker. Binlerce yıldır dünyanın birçok yerinde insanlar tarafından kullanılmaktadır. Eski insanlar onu bir bakır cevheri olarak, pigment olarak, bir değerli taş olarak ve süs taşı olarak kullandılar. Bugün hala bu amaçlar için kullanılmaktadır.
azurit dolu kırıklar

Doğal Azurit

Doğal Azurit

Azurit ve Chrysocolla: Azurit ve kriyotokolla dolu kırıkları gösteren bir kaya levhası. Döşeme yaklaşık 8 santimetre uzunluğundadır. Tam renkli göstermek için ıslak fotograf. Arizona, Bisbee’nin yanından.
Jeolojik Olgu

Azurit, karbondioksit yüklü sular Dünya’ya indiğinde ve yüzey altı bakır cevheri ile reaksiyona girdiği zaman genellikle oluşan ikincil bir mineraldir . Bu suların karbonik asitleri cevherden az miktarda bakır eritir. Çözünmüş bakır, yeni jeokimyasal bir ortama gelene kadar su ile taşınır. Bu yeni çevre, su kimyası veya sıcaklığın değiştiği veya buharlaşmanın gerçekleştiği bir yer olabilir. Koşullar doğruysa, mineral azurit oluşabilir. Bu koşullar uzun süre devam ederse, azuritin önemli bir birikimi gelişebilir. Bu, dünyanın birçok yerinde meydana geldi.

Azurit çökeltmesi, yeraltı kaya oyuğunun gözenek alanlarında, kırıklarında ve boşluklarda görülür. Ortaya çıkan azurit genellikle masif veya nodülerdir. Nadir durumlarda, azurit, stalaktitik ve botriyodik büyüme olarak bulunur. İyi oluşturulmuş monoklinik kristaller nadiren bulunur. Bunlar, ancak azuritin bir kırık veya boşlukta sınırsız çökelmesi ve daha sonra kristalleşme veya kaya hareketleri tarafından bozulmaması halinde oluşabilir.

Mavi Azurit Özellikleri

Mavi Azurit Özellikleri

Malakit , azurit’e benzer koşullar altında oluşan başka bir bakır karbonat mineralidir. Bu mineraller genellikle aynı mevduatta bulunur ve genellikle birbirleriyle kaynaşırlar. Bu, azurmalachite olarak bilinen, yüksek kalitede, güzel bir tutkal malzemesi olarak kullanılabilen bir malzeme üretir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde azurit bulma konusunda Arizona , New Mexico ve Utah dikkat çeken yerlerdir. Fransa ve Namibya’da daha önemli mevduat bulunmuştur. Meksika, Şili, Avustralya, Rusya ve Fas’ta dikkate değer olaylar bulundu.
Kumtaşı içerisinde azurit nodülleri

Kumtaşı Azurit Nodülleri: İnce tanecikli bir kumtaşı matrisinde yaklaşık 1 santimetrelik küçük azurit nodülleri. New Mexico’daki Nacimiento Madeninden.

Azuritin Fiziksel Özellikleri
Kimyasal Sınıflama     Karbonat
Renk     Derin maviden mor maviye; “Masmavi”
Meç     Açık mavi
parıltı     Vitreus, topraklı
diaphaneity     Opak, yarı şeffaf, şeffaf
yarılma     İki ayrı yön, bir mükemmel, bir fakir
Mohs Sertliği     3.5 ila 4
Spesifik yer çekimi     3.7 ila 3.9
Teşhis Özellikleri     Derin mavi renk, seyreltik HC1 içinde efervesan, yüksek özgül ağırlık, düşük sertlik.
Kimyasal bileşim     Bakır karbonat. Cu3 (CO3) 2 (OH) 2
Kristal Sistemi     monoklinik
Kullanımları     Mineral cevherli bakır, taş malzeme, süs taşı, pigment.

Azuritin Fiziksel Özellikleri

Azurit Taş Kolye

Azurit Taş Kolye

Azuritin en teşhis edici özelliği, kendine özgü koyu mavi renktir. Ayrıca sadece 3,5-4 kadar bir Mohs sertliği ile yumuşaktır. Mavi rengini ve 3.7 ila 3.9 arasında metalik olmayan bir mineral için son derece yüksek bir özgül ağırlık veren bakır içerir. Azurit bir karbonat mineralidir ve hafif mavi bir sıvı üreten seyreltik hidroklorik asit ile hafif bir efervesan üretir. Azurit sırsız porselen üzerinde açık mavi bir çizgi oluşturur.
Azurit Kullanımı

Azurit son derece bol bir mineral değildir ve nadiren de olsa büyük çökellerde bulunur, çeşitli şekillerde kullanılır. Bunlardan bazıları aşağıda açıklanmıştır.
azurit nodüller

Azurit “Yaban mersini”: Utur La Sal yakınlarındaki zayıf çimentolu bir kumtaşasından çıkan beş ila on milimetrelik azurit nodülleri.

Bakır Madenciliği ve Madencilik

Jeologlar bol miktardaki azuritin bakır cevheri yataklarındaki kayalarda sıklıkla bulunduğunu bilirler. Bu, yüzey altı bakır yatakları ararken gösterge minerali olarak azurit kullanmalarını sağlar. Bol azuritin varlığı, yakınlarda ya da çağdaş ya da eski hidrolik gradyanın altında bir miktar bakır cevheri bulma ihtimalini gösterir.

Azurit, binlerce yıldır bakır metalinin cevheri olarak kullanılmaktadır. Antik Mısırlılar Sina Yarımadası’nda mayın aldılar ve bakır üretmek üzere eritti. Günümüzde, azurit yatakları kendi başına bir bakır madenini açmaya değecek kadar büyük değildir. Diğer bakır cevheri madenlerinde mayalanırsa, azurit, yeterli derecede ve kolaylıkla çıkarılabilir.
azurmalachite cabochons

Azurit Taşı Satış

Azurit Taşı Satış

Azurmalachite Cabochons: Azurite sık sık malahit ile ilişkilidir ve bu ilişki çok ilginç taş malzemeleri üretebilir. Bu kabuklar, Arizona’daki Morenci Madeninde üretilen “azurmalachite” denilen bir malzemeden kesildi. İnce damar malzemesinden kesilmişlerdir ve doğal bir duvar kağıdı zemine sahiptir. Her iki kabin de yaklaşık 25 milimetre boyunda.

azurit granit

Azurit Granit: Son zamanlarda Çin ile Pakistan arasındaki sınır boyunca bulunan süs taşı olan “K2 Granit” veya “Azurit Granit” parçası. Bir taş örgülü malzeme ve taş olarak iyi performans gösterir. Kurutulmuş fotoğraf. Bu parça yaklaşık on santimetre çapında ve en büyük küre yaklaşık santimetre çapında.
Mineral toplama

Mineralleri öğrenmenin en iyi yolu, ele alabilecekleri, inceleyebilecekleri ve gözlemleyebilecekleri küçük numuneler topluluğu ile çalışmaktır. Ucuz mineral koleksiyonları, Geology.com Store’da mevcuttur .
Takı ve Süs Taşı

Azurit, kabukonlara , boncuklara, küçük oymalara ve süslemelere kesmek ve şekillendirmek kolaydır. Parlak bir cila da kabul eder. Ne yazık ki, azuritin takı kullanımını sınırlayan bir sorunu vardır. En büyük kaygı, azuritin sadece 3.5-4.0 arasında bir Mohs sertliğine sahip olmasıdır. Aynı zamanda gevrektir ve yarılma düzlemlerini kırabilir. Bu dayanıklılık eksikliği, bir yüzük, bilezik veya aşınmaya maruz kalan diğer mücevher öğelerinde kullanıldığında kolayca hasar görmesini sağlar.

Azurit ayrıca yavaş yavaş malakite kadar uzanıyor. Bu, değerli taşın derin mavi renginin aydınlatılması ve yeşillenmesine neden olur. Azurite takıları karanlıkta, ısıdan uzakta ve hava sirkülasyonunun sınırlı olduğu yerde saklayın. Bu kapalı bir mücevher kutusunda veya çekmecede olabilir.

Azurit takıların temizlenmesi zordur. Yumuşak nemli bir bezle veya serin sabunlu su ile nazik bir temizlik en iyisidir. Aşındırıcı temizleyiciler veya aşırı temizlik taşa zarar verecektir. Ultrasonik ve buharlı temizleme hasara neden olabilir.

Mavi Azurit

Mavi Azurit

Azurit içeren mücevheratların onarılması gerekiyorsa, onarımlar taşı ısıtmayacak şekilde yapılmalıdır. Hidroksit mineralleri ısıya karşı çok hassastır. Isıtma, azuritin yeşil veya kararmasına neden olacaktır.

Azurit nadiren rengini arttırmak için kullanılır. Bununla birlikte, sıklıkla reçine ve pürüzlendirmeyi emprenye eden ve stabilize eden diğer maddeler ile muamele edilir. “Azurit” olarak satılan ucuz malzemenin çoğu, reçine veya başka bir maddenin bir bağlayıcısında ezilmiş azuritten yapılmış bir kompozittir. Çoğu zaman, chrysocolla, malahit veya diğer mineraller harmanlanır.

Çin ve Pakistan arasındaki sınırın yakınında bulunan ilginç bir süs taşı, son zamanlarda taş ocak pazarında görüldü. Taş üzerinden dağınık parlak mavi azurit kürelerine sahip beyaz bir granittir . Bunu ilk görenler çoğu zaman bunun sahte olduğunu düşünüyor ancak içerisindeki yuvarlak azurit alanları ortaya çıkarmak için biçilmiş olabilir ve x-ışını kırınımı azuriti gösterir. Bu azurit granit , dünyadaki ikinci en yüksek dağdan sonra yaygın olarak “K2 granit” olarak adlandırılır, çünkü kaya ilk önce dağın dibinde keşfedilmiştir.
azurit pigmenti

Azurit Pigment: Yüksek saflıktaki azurit toz haline getirilir ve pigment olarak kullanılabilir. Azurit binlerce yıldır pigment olarak kullanılmıştır. Bugün, sentetik pigmentler doğal pigmentlerden daha çok kullanılır. Maliyetleri daha düşüktür ve mülklerinde standartlaştırılmıştır.
Azurit Pigmentleri

Azurit öğütülmüş ve eski Mısır kadar erken mavi boya pigmenti olarak kullanılmıştır. Zamanla kullanımları çok daha yaygınlaştı. Ortaçağ ve Rönesans döneminde Avrupa’da kullanılan en önemli mavi pigmenttir. Azuritin çoğu, pigmenti Fransa’da üretmek için kullanılıyordu.

Azuritten pigment yapmak pahalıydı. Ortaçağ’da benim için zordu, ulaşım yavaştı, öğütme ve işleme yavaş ve zordu. Azurit pigmenti, “Prusya mavisi” ve “mavi verditer” gibi insan yapımı pigmentlerin icad edildiği 18. yüzyıldan itibaren kademeli olarak değiştirildi. Bu sentetik pigmentler, üniform özelliklere sahip standartlaştırılmış ürünlerdir. Bu, onları kullanımlarında öngörülebilir yapar. Üretmek de daha az maliyetlidir.

Azurit Prusya mavisi ile değiştirilmeden önce Ortaçağ’da yapılan birçok resim mavi rengin bozulmasını göstermektedir. Zamanla atmosfere ve ışığa maruz kalma, azurit yavaş yavaş malahite dönüşür. Ortaçağ boyunca kullanılan mavi azurit pigmentinin büyük bir kısmı, şimdi, bir bozulma ürünü olarak yeşil malakitin belirgin belirtilerini göstermektedir. Azurit yerine insan yapımı pigmentlerin kullanılmasının bir başka nedeni de budur. Azurit pigmenti ve boyaları halen mevcuttur ve kolayca bulunabilir. Ama esas olarak eserlerinde tarihsel yöntemler kullanmak isteyen ressamlar tarafından kullanılırlar.
azurit kristaller

Katılımcı: Hobart King

DOĞAL MAVİ AZURİT TAŞ (A KALİTE)

ÖZEL ÜRÜNLER
MAVİ AZURİT
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • A KALİTE RENK DOYUMU
 • AFRİKA
 • AYNI GÜN KARGO
 • EŞİ YOK
 • KDV DAHİL
 • MUHTEŞEM DOĞAL MAVİ AZURİT
 • ÖZEL KUTUSUNDA
Ürün Açıklaması Video Tanıtım Yorumlar

Azurit, taş kalitesinde bakır cevheri nadir bulunan bir çeşittir. Azurit, iki temel bakır karbonat mineralinden biridir

MAVİ AZURİT

MAVİ AZURİT

( malakit diğeridir ). Azurit malakite nadirdir ve daha değerli olduğu düşünülmektedir. Azurite adını, ayırt edici, canlı mavi rengini ifade eden Farsça “lazhward” sözcüğünden alır. Azurit oldukça yumuşak bir taştır ve takı içinde kullanımı aslında oldukça nadirdir. Aslında azurit, mücevher tasarımcıları yerine taş ve mineral toplayıcılar tarafından aranır.

Azuritin ilk önemli kaynaklarından biri, Lyon’un yakınında, Fransa’nın doğu banliyölerinde bulunan küçük bir komün olan Chessy’de keşfedilmiştir. Chessy kökenli olduğu için, azurite yöredeki ticari ismi ‘ chessylite ‘ kazandı. Mücevher kullanımına ek olarak, azurit, granat gibi çok endüstriyel bir mücevherdir . Aslında, Orta Çağ’dan bu yana azurit, pigmentlerin ve tekstil renk boya üretiminde kullanılmıştır.

ÜRÜNLERİMİZİN KALİTESİ VE DOĞALIKLARI RESİMLERDE DAHİ BELLİ OLMAKTADIR.AYNI RENK DOYUMUNU ÜZERİNİZDE TAŞIRKENDE FARK EDECEKSİNİZ

OTANTİK TAŞ FARKI İLE 925 AYAR GÜMÜŞ İŞÇİLİKLİ 1.KALİTE TAM RENGİNDE %100 DOĞAL TAM RENGİNDE AFRİKA MAVİ AZURİT KAYA KOLYE ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR.SEVDİKLERİNİZ İÇİN EŞSİZ FANTASTİK DOĞAL BİR  HEDİYE .KOLEKSİYON OLARAK SAKLANABİLİR…

Azurit, renkleri lapis lazuli’ye çok benzese de benzersiz mavi rengiyle kolaylıkla tanımlanabilir, ancak altın pyrite lekelerden yoksundur (aptal altın). Azurit sıkça malakitle karıştırılmıştır; melez malakit ve azurit numuneleri ticarette ‘azuremalachite’ veya bazen tire içermeyen ‘azurmalachite’ olarak bilinir.

Mücevher ticaretinde ‘bluebird’ olarak bilinen nadir bir cuprite karışımı da dahil olmak üzere, diğer azurit hibrid çeşitleri de mevcuttur. Bununla birlikte, basit testlerle, bu değerli taşların her biri kolayca azuritten ayırt edilir. Karışıklığa neden olan diğer taşlar sodalit , lazulit , dumortiertit ve hauynite’dir, ancak azuritin rengi çok benzersizdir ve yakından incelenerek, benzer tüm taşlar temel testlerle ayırt edilebilir.
Azurit Menşeli ve Taş Kaynakları Başa Dön

Doğal Mavi Azurit

Doğal Mavi Azurit

Azurit, dünyanın birçok yerinde bulunur. En önemli kaynaklar arasında Utah, Arizona ve New Mexico (ABD) bulunmaktadır. Diğer kaynaklar arasında Meksika, Namibya, Kongo, Fas, Fransa ve Avustralya yer alıyor. Azuritin ilk büyük kaynaklarından biri, Fransa’nın doğu banliyölerinde küçük bir komün olan Chessy’dendi.
Azurit Alınması ve Azurit Değerli Taş Değerinin Belirlenmesi Başa Dön

Azurit Rengi

Azurit canlı mavi rengi ile ünlüdür. ‘Azure mavi’ ismi azuritte görülebilen derin lapis lazuli mavi rengini ifade eder. Azurit genellikle yeşil malakit ile karışmış olarak bulunur ve bunlar mavi ve yeşil renklerin karışımına sahip olacaktır.
Azurit Berraklığı ve Parıltısı

Azurit çoğunlukla berraklığında opak görülür. Kesildiğinde ve parlatıldığında, malakite çok benzeyen, cazip bir vitröz parlaklığı vardır. Şeffaf ve yarı şeffaf örnekler nadirdir ancak varolurlar.
Azurit Kes ve Şekil

Azurit bugün çoğunlukla koleksiyoner taşıdır . Çok nadirdir ve gem taş kalitesinde bulunduğu zaman, en çok cabochon kesilir. Genellikle süs eşyaları ve taş oymaları için de kullanılır. Nadiren faceted. Azurite bazen boncuklar veya yuvarlak taşlar olarak satılmaktadır, ancak azurite nispeten yumuşak olduğundan, boncuklu mücevherat için ideal değildir. Azure-malahit, saf azuritten daha yaygındır ve neredeyse daima en cabochon kesilir veya yuvarlanmış taşlar ve boncuklar olarak önerilir.
Azurit Gemolojik Özellikleri: Başa Dön
Kimyasal formül:     Cu3 (CO3) 2 (OH) 2
Kristal yapı:     monoklinik; kısa kolonlu, yoğun agrega
Renk:     Koyu-mavi, azil mavi
Sertlik:     Mohs ölçeğinde 3,4 ila 4
Kırılma indisi:     1.720 ila 1.848
Yoğunluk:     3.70-3.90
dilinim:     belirsiz
Şeffaflık:     Opaklığa karşı şeffaf
Çift Kırma / Çift Kıvırma:     0.108 ila 0.110
Parlaklık:     cam
floresan:     Yok

Gemology ile ilgili terimler hakkında ayrıntılar için lütfen Gemstone Glossary’e bakın.
Azurit: Çeşitleri veya Benzeri Gemstones: Başa Dön

Mavi Azurit Taşı

Mavi Azurit Taşı

Malahit Değerli Taş
Malachite Dükkanı

Azurit, kompozisyon (malakit hariç) ve azurit ile drusy formunda birbirine yakın herhangi bir taşa sahip değildir. Lapis lazuli, sodalite ve lazulite de dahil olmak üzere birkaç farklı taşa renkte yakın benzerlik taşır. Azurit genellikle malakit ile iç içe geçmiş veya pseudomorphed olarak oluşur. Malakit melezleri genellikle azurit mavi agrega kristalleriyle harmanlanmış yeşil benekler sergiler. Bu taşlar ‘azure-malachite’ veya ‘azurmalachite’ olarak bilinir. Küprit ve azurit karışımı ticarette ‘mavik kuşu’ olarak bilinir; Bunlar oldukça nadirdir ve mücevher taşı ve mineral toplayıcıları tarafından aranır.

En Popüler Benzer veya İlgili Gemstones ve Mineral Dernekler:

Azurit benzeri en yaygın ve popüler değerli taşlar azure-malachite (azurmalachite), malahit, sodalit, lapis lazuli, charoittir.
Daha Az Bilinen Benzer veya İlgili Hamur Taşları ve Mineral Dernekleri:

‘Bluebird azurite’, dumortitertit kuvartz ve hauynite, azurite benzeyen nadir ve az tanınmış değerli taşlardır.

Azurit Değerli Taş Mitolojisi, Metafizik ve Alternatif Kristal Şifa Güçleri Başa Dön

Azurit’e “cennet taşı” denir. Psişik becerileri, farkındalığı ve yetenekleri uyandırdığı söylenir. Azurit, meditasyon için kullanıldığında mükemmel bir taştır; onun kullanıcısının derin meditasyon durumuna oldukça kolay bir şekilde girmesini sağlar. Azurit yaratıcılığı artırabilir ve sezgilerini de güçlendirebilir. Azurit ayrıca güven inşa etmeyi ve manevi temizliği de kolaylaştırabilir.

Fiziksel olarak, azurite boğaz ağrısı ve diğer boyunla ilgili konuları hafifletmeye yardımcı olabilir. Azuritin iyileştirici özelliklere sahip olduğu düşünülen en yaygın fiziksel hastalıklar boğaz ağrısı, boyun ağrısı ve omuz kas ağrısıdır. Ayrıca tiroid sorunlarını hafifletmek ve astım semptomlarını hafifletmek de düşünülmektedir. Azurit özellikle üçüncü göz çakrasıyla ilişkilidir, ancak aynı zamanda yedi çakrayı hizalamaya yardım ettiğine inanılmaktadır. Ayrıca, 5. (boğaz), 6. (üçüncü göz) ve 7. (taç) çakralarında kullanılabilir.

Azurit, Venüs gezegeninin taşı ve Oğlak burcunun işaretidir. Azurit resmi bir doğum taşı olarak resmen tanınmamasına rağmen hala güçlü astrolojik güçlere sahip olduğu düşünülmektedir.
Azurit Değerli Taş ve Takı Tasarımı Fikirleri Başa Dön

Mavi Azurit Kolye

Mavi Azurit Kolye

Azurit, sertliğin düşük olması nedeniyle mücevhere çok nadir rastlanır. Mücevherat kullanımı kolye, küpeler, iğneler veya broşlar gibi koruyucu tasarımlarla sınırlıdır. Azurit, bir değerli taş halkasında kullanılması önerilmez. Azurit, zamanla havaya uçma eğilimindedir ve parlak ışığa ve sıcaklığa uzun süre maruz kaldıkça renginin solmasıyla bilinir. Gün ışığına maruz kalma zaman içinde azuritin renk yoğunluğunu azaltma eğiliminde olacaktır.

Takılara azurit koyarken taşı ısıtmamak önemlidir – bu kalıcı renk hasarına neden olabilir. Azuritin montajı sadece oda sıcaklığında yapılmalıdır. Azurit toksiktir, bu nedenle solunmamalıdır. Azurit’i çalışırken, keserken, parlatırken veya ayarlarken, toz veya parçacıkları solumamaya özen gösterin; korunması için bir yüz maskesi takılması önerilir.

Not: Karat ağırlığı ile değil, boyuta göre renkli değerli taşlar satın alın. Renkli taşların ebat-ağırlık oranı farklıdır. Bazı taşlar daha büyüktür ve diğerleri kıyasla elmastan daha küçüktür.
Azurit Değerli Taş ve Takı Bakımı ve Temizleme Başa Dön

Taşlar Nasıl Temizlenir Azurite, Mohs ölçeğinde sadece 3,5-4 derecelendirerek oldukça yumuşaktır. Yumuşak olduğundan, ortalama taşınızdan daha fazla özen gerektirir. Azurit, insanlık gibi zamanla ‘yaşlanmak’ olarak bilinen bir taştır; rengini kaybedecek, yaşlandıkça lehçe ve şekle sokacaktır. Aşınmaya ve doğal olarak yumuşaklığından ötürü çok eğilimli, düzgün bir şekilde bakılmadığı takdirde yavaşça aşınacaktır.

Azurit, ısıya, ışığa ve havaya duyarlıdır. Uzun süreli maruz kalma, renklerin solmasını sağlar. Azurit ile çalışırken taşın ısıtılmasından kaçının; bu renk solmasına neden olur. Azurit, yumuşak bir bezle silinebilir. Gerekirse hafif sabun da kullanabilirsiniz.

AZURİT

AZURİT

Sabunlu tortuları temizlemek için taşı iyice durduğunuzdan emin olun. Durularken sıcak su kullanmayın. Çoğu diğer değerli taşlardan daha yumuşak olduğu için, azurit çizilmeye eğilimlidir. Temizleme, egzersiz veya spor yapmak için azurit takıları kaldırın. Azurit taşları yumuşak bir bezle sarın ya da diğer değerli taşlardan uzakta kumaş kaplı bir kutuya koyun. Uzun süre güneş altında doğrudan azurit koymayın. Taşı sarın ve uzun süre güneş altında kalmayı planlıyorsanız cebinize koyun.

Azurit nedir?

Azurit, Cu 3 (CO 3 ) 2 (OH) 2 kimyasal bileşimine sahip bir bakır karbonat hidroksit mineralidir. En iyi özelliği, mavi-mavi renkteki mavi derisidir. “Azure” olarak bilinen mavi renk, çöller ve kış manzarası üzerinde sık sık görülen derin mavi akşam gökyüzü gibidir.

Azurit, yaygın ya da bol miktarda mineral değildir , ancak güzeldir ve mavi rengi dikkati çeker. Binlerce yıldır dünyanın birçok yerinde insanlar tarafından kullanılmaktadır. Eski insanlar onu bir bakır cevheri olarak, pigment olarak, bir değerli taş olarak ve süs taşı olarak kullandılar. Bugün hala bu amaçlar için kullanılmaktadır.
azurit dolu kırıklar

Doğal Azurit

Doğal Azurit

Azurit ve Chrysocolla: Azurit ve kriyotokolla dolu kırıkları gösteren bir kaya levhası. Döşeme yaklaşık 8 santimetre uzunluğundadır. Tam renkli göstermek için ıslak fotograf. Arizona, Bisbee’nin yanından.
Jeolojik Olgu

Azurit, karbondioksit yüklü sular Dünya’ya indiğinde ve yüzey altı bakır cevheri ile reaksiyona girdiği zaman genellikle oluşan ikincil bir mineraldir . Bu suların karbonik asitleri cevherden az miktarda bakır eritir. Çözünmüş bakır, yeni jeokimyasal bir ortama gelene kadar su ile taşınır. Bu yeni çevre, su kimyası veya sıcaklığın değiştiği veya buharlaşmanın gerçekleştiği bir yer olabilir. Koşullar doğruysa, mineral azurit oluşabilir. Bu koşullar uzun süre devam ederse, azuritin önemli bir birikimi gelişebilir. Bu, dünyanın birçok yerinde meydana geldi.

Azurit çökeltmesi, yeraltı kaya oyuğunun gözenek alanlarında, kırıklarında ve boşluklarda görülür. Ortaya çıkan azurit genellikle masif veya nodülerdir. Nadir durumlarda, azurit, stalaktitik ve botriyodik büyüme olarak bulunur. İyi oluşturulmuş monoklinik kristaller nadiren bulunur. Bunlar, ancak azuritin bir kırık veya boşlukta sınırsız çökelmesi ve daha sonra kristalleşme veya kaya hareketleri tarafından bozulmaması halinde oluşabilir.

Mavi Azurit Özellikleri

Mavi Azurit Özellikleri

Malakit , azurit’e benzer koşullar altında oluşan başka bir bakır karbonat mineralidir. Bu mineraller genellikle aynı mevduatta bulunur ve genellikle birbirleriyle kaynaşırlar. Bu, azurmalachite olarak bilinen, yüksek kalitede, güzel bir tutkal malzemesi olarak kullanılabilen bir malzeme üretir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde azurit bulma konusunda Arizona , New Mexico ve Utah dikkat çeken yerlerdir. Fransa ve Namibya’da daha önemli mevduat bulunmuştur. Meksika, Şili, Avustralya, Rusya ve Fas’ta dikkate değer olaylar bulundu.
Kumtaşı içerisinde azurit nodülleri

Kumtaşı Azurit Nodülleri: İnce tanecikli bir kumtaşı matrisinde yaklaşık 1 santimetrelik küçük azurit nodülleri. New Mexico’daki Nacimiento Madeninden.

Azuritin Fiziksel Özellikleri
Kimyasal Sınıflama     Karbonat
Renk     Derin maviden mor maviye; “Masmavi”
Meç     Açık mavi
parıltı     Vitreus, topraklı
diaphaneity     Opak, yarı şeffaf, şeffaf
yarılma     İki ayrı yön, bir mükemmel, bir fakir
Mohs Sertliği     3.5 ila 4
Spesifik yer çekimi     3.7 ila 3.9
Teşhis Özellikleri     Derin mavi renk, seyreltik HC1 içinde efervesan, yüksek özgül ağırlık, düşük sertlik.
Kimyasal bileşim     Bakır karbonat. Cu3 (CO3) 2 (OH) 2
Kristal Sistemi     monoklinik
Kullanımları     Mineral cevherli bakır, taş malzeme, süs taşı, pigment.

Azuritin Fiziksel Özellikleri

Azurit Taş Kolye

Azurit Taş Kolye

Azuritin en teşhis edici özelliği, kendine özgü koyu mavi renktir. Ayrıca sadece 3,5-4 kadar bir Mohs sertliği ile yumuşaktır. Mavi rengini ve 3.7 ila 3.9 arasında metalik olmayan bir mineral için son derece yüksek bir özgül ağırlık veren bakır içerir. Azurit bir karbonat mineralidir ve hafif mavi bir sıvı üreten seyreltik hidroklorik asit ile hafif bir efervesan üretir. Azurit sırsız porselen üzerinde açık mavi bir çizgi oluşturur.
Azurit Kullanımı

Azurit son derece bol bir mineral değildir ve nadiren de olsa büyük çökellerde bulunur, çeşitli şekillerde kullanılır. Bunlardan bazıları aşağıda açıklanmıştır.
azurit nodüller

Azurit “Yaban mersini”: Utur La Sal yakınlarındaki zayıf çimentolu bir kumtaşasından çıkan beş ila on milimetrelik azurit nodülleri.

Bakır Madenciliği ve Madencilik

Jeologlar bol miktardaki azuritin bakır cevheri yataklarındaki kayalarda sıklıkla bulunduğunu bilirler. Bu, yüzey altı bakır yatakları ararken gösterge minerali olarak azurit kullanmalarını sağlar. Bol azuritin varlığı, yakınlarda ya da çağdaş ya da eski hidrolik gradyanın altında bir miktar bakır cevheri bulma ihtimalini gösterir.

Azurit, binlerce yıldır bakır metalinin cevheri olarak kullanılmaktadır. Antik Mısırlılar Sina Yarımadası’nda mayın aldılar ve bakır üretmek üzere eritti. Günümüzde, azurit yatakları kendi başına bir bakır madenini açmaya değecek kadar büyük değildir. Diğer bakır cevheri madenlerinde mayalanırsa, azurit, yeterli derecede ve kolaylıkla çıkarılabilir.
azurmalachite cabochons

Azurit Taşı Satış

Azurit Taşı Satış

Azurmalachite Cabochons: Azurite sık sık malahit ile ilişkilidir ve bu ilişki çok ilginç taş malzemeleri üretebilir. Bu kabuklar, Arizona’daki Morenci Madeninde üretilen “azurmalachite” denilen bir malzemeden kesildi. İnce damar malzemesinden kesilmişlerdir ve doğal bir duvar kağıdı zemine sahiptir. Her iki kabin de yaklaşık 25 milimetre boyunda.

azurit granit

Azurit Granit: Son zamanlarda Çin ile Pakistan arasındaki sınır boyunca bulunan süs taşı olan “K2 Granit” veya “Azurit Granit” parçası. Bir taş örgülü malzeme ve taş olarak iyi performans gösterir. Kurutulmuş fotoğraf. Bu parça yaklaşık on santimetre çapında ve en büyük küre yaklaşık santimetre çapında.
Mineral toplama

Mineralleri öğrenmenin en iyi yolu, ele alabilecekleri, inceleyebilecekleri ve gözlemleyebilecekleri küçük numuneler topluluğu ile çalışmaktır. Ucuz mineral koleksiyonları, Geology.com Store’da mevcuttur .
Takı ve Süs Taşı

Azurit, kabukonlara , boncuklara, küçük oymalara ve süslemelere kesmek ve şekillendirmek kolaydır. Parlak bir cila da kabul eder. Ne yazık ki, azuritin takı kullanımını sınırlayan bir sorunu vardır. En büyük kaygı, azuritin sadece 3.5-4.0 arasında bir Mohs sertliğine sahip olmasıdır. Aynı zamanda gevrektir ve yarılma düzlemlerini kırabilir. Bu dayanıklılık eksikliği, bir yüzük, bilezik veya aşınmaya maruz kalan diğer mücevher öğelerinde kullanıldığında kolayca hasar görmesini sağlar.

Azurit ayrıca yavaş yavaş malakite kadar uzanıyor. Bu, değerli taşın derin mavi renginin aydınlatılması ve yeşillenmesine neden olur. Azurite takıları karanlıkta, ısıdan uzakta ve hava sirkülasyonunun sınırlı olduğu yerde saklayın. Bu kapalı bir mücevher kutusunda veya çekmecede olabilir.

Azurit takıların temizlenmesi zordur. Yumuşak nemli bir bezle veya serin sabunlu su ile nazik bir temizlik en iyisidir. Aşındırıcı temizleyiciler veya aşırı temizlik taşa zarar verecektir. Ultrasonik ve buharlı temizleme hasara neden olabilir.

Mavi Azurit

Mavi Azurit

Azurit içeren mücevheratların onarılması gerekiyorsa, onarımlar taşı ısıtmayacak şekilde yapılmalıdır. Hidroksit mineralleri ısıya karşı çok hassastır. Isıtma, azuritin yeşil veya kararmasına neden olacaktır.

Azurit nadiren rengini arttırmak için kullanılır. Bununla birlikte, sıklıkla reçine ve pürüzlendirmeyi emprenye eden ve stabilize eden diğer maddeler ile muamele edilir. “Azurit” olarak satılan ucuz malzemenin çoğu, reçine veya başka bir maddenin bir bağlayıcısında ezilmiş azuritten yapılmış bir kompozittir. Çoğu zaman, chrysocolla, malahit veya diğer mineraller harmanlanır.

Çin ve Pakistan arasındaki sınırın yakınında bulunan ilginç bir süs taşı, son zamanlarda taş ocak pazarında görüldü. Taş üzerinden dağınık parlak mavi azurit kürelerine sahip beyaz bir granittir . Bunu ilk görenler çoğu zaman bunun sahte olduğunu düşünüyor ancak içerisindeki yuvarlak azurit alanları ortaya çıkarmak için biçilmiş olabilir ve x-ışını kırınımı azuriti gösterir. Bu azurit granit , dünyadaki ikinci en yüksek dağdan sonra yaygın olarak “K2 granit” olarak adlandırılır, çünkü kaya ilk önce dağın dibinde keşfedilmiştir.
azurit pigmenti

Azurit Pigment: Yüksek saflıktaki azurit toz haline getirilir ve pigment olarak kullanılabilir. Azurit binlerce yıldır pigment olarak kullanılmıştır. Bugün, sentetik pigmentler doğal pigmentlerden daha çok kullanılır. Maliyetleri daha düşüktür ve mülklerinde standartlaştırılmıştır.
Azurit Pigmentleri

Azurit öğütülmüş ve eski Mısır kadar erken mavi boya pigmenti olarak kullanılmıştır. Zamanla kullanımları çok daha yaygınlaştı. Ortaçağ ve Rönesans döneminde Avrupa’da kullanılan en önemli mavi pigmenttir. Azuritin çoğu, pigmenti Fransa’da üretmek için kullanılıyordu.

Azuritten pigment yapmak pahalıydı. Ortaçağ’da benim için zordu, ulaşım yavaştı, öğütme ve işleme yavaş ve zordu. Azurit pigmenti, “Prusya mavisi” ve “mavi verditer” gibi insan yapımı pigmentlerin icad edildiği 18. yüzyıldan itibaren kademeli olarak değiştirildi. Bu sentetik pigmentler, üniform özelliklere sahip standartlaştırılmış ürünlerdir. Bu, onları kullanımlarında öngörülebilir yapar. Üretmek de daha az maliyetlidir.

Azurit Prusya mavisi ile değiştirilmeden önce Ortaçağ’da yapılan birçok resim mavi rengin bozulmasını göstermektedir. Zamanla atmosfere ve ışığa maruz kalma, azurit yavaş yavaş malahite dönüşür. Ortaçağ boyunca kullanılan mavi azurit pigmentinin büyük bir kısmı, şimdi, bir bozulma ürünü olarak yeşil malakitin belirgin belirtilerini göstermektedir. Azurit yerine insan yapımı pigmentlerin kullanılmasının bir başka nedeni de budur. Azurit pigmenti ve boyaları halen mevcuttur ve kolayca bulunabilir. Ama esas olarak eserlerinde tarihsel yöntemler kullanmak isteyen ressamlar tarafından kullanılırlar.
azurit kristaller

Katılımcı: Hobart King