OTANT�K TA�

AMETİST TAŞI TESBİH 925 AYAR GÜMÜŞ

DOĞAL TAŞ TESBİHLER
AMETİST TAŞI TESBİH
Fiyatı      :      SATILDI TL
[dpsc_display_product]
Ürünün Özellikleri
 • 12 MM X 33
 • 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ AKSAM
 • AMETİST TAŞI
 • AYNI GÜN KARGO
 • KDV DAHİL
 • KOLEKSİYON PARÇA
 • OSMANLI DİZİLİMİ
 • ÖZEL KUTUSUNDA

AMETİST TAŞI TESBİH 925 AYAR GÜMÜŞ

Ametist (Eski Yunanca: ἀμέθυστος / amethystos, = ἀ (a)(değil) + μεθὐω / methýô, (methus) « sarhoş etmek »), SiO2, mor renkli bir kuvars türü. Genellikle mücevher olarak kullanılır. Renksiz, şeffaf kayaç kristali, kuvarsın en saf halidir.

Ametist Taşı Tesbih

Ametist Taşı Tesbih

Etimolojisi[değiştir | kaynağı değiştir]
Ametistin adını Yunanca a, “değil” (olumsuzluk eki) ve methuskein, “sarhoş etmek” kelimelerinden aldığı söylenir. Bunun nedeni eski zamanlarda yaygın olan taşın sahibini sarhoşluktan koruduğuna dair inançtır. Ametistten yapılmış bir kase veya kupadan şarap içmenin kişiyi sarhoş etmeyeceğine inanılıyordu. Yine de taşın isminin , taş için Doğu’da kullanılan bir ismin dejenere olmasından türemiş olabileceği de düşünülmektedir.

NOT:TESBİHİ ALANA ÇEKİMDE KULLANDIĞIMIZ ŞIK OSMANLI TUĞRALI ŞEKERLİK HEDİYE,,,

OTANTİK TAŞ FARKI İLE 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ GÜMÜŞ AKSAMLI ÖZEL OSMANLI DİZİMİ 12MM 1.KALİTE HAS TAŞ AMETİST TAŞI  TESBİH ÖZEL OTANTİK KUTUSUNDA HATIRALIK BİR ÜRÜN OLUP SEVDİKLERİNİZE ÇEKİNMEDEN HEDİYE EDEBİLİRSİNİZ

KOLEKSİYON OLARAK SAKLANABİLİR

TESBİH TANE ÖLÇÜ : 12 MM (33 LÜK)

TESBİH BOY İMAME UZUNLUĞU : 20 CM

TAM BOY : 32 CM 

TAŞ:1.KALİTE DUMANLI KUVARS
20. yüzyılda ametistin rengini sahip olduğu manganezden aldığı düşünülmüştür. Fakat, bazı otoriteler rengin organik bir kaynağı olduğunu ileri sürmüşlerdir. Ferrik tiyosiyanat önerilmiş ve mineralde kükürtün saptandığı belirtilmiştir. 2005 yılından itibaren, ametistin renginden yabancı (katışkı) atomların sorumlu olduğu düşünülmektedir.

Isıya maruz kaldığında, ametistin rengi sarıya döner. Genel olarak sarı kuvars cevherlerinin (sitrin, dumanlı kuvars ve diğerleri) genel olarak yanmış ametist olduğu söylenmektedir. Kayacın yeryüzüne çıkmış uzantılarında, ametist damarlarının renklerini kaybetmeleri muhtemeldir. Ametistin sertliği 7’dir.

Popüler bir değerli taş olan ametistin çeşitli renklerine farklı tanımlar verilmiştir. Örneğin, “Rose de France” genellikle açık pembemsi lavanta veya leylak gölgeye sahiptir. En değerli rengi ise kırmızı parıltılara sahip koyu menekşe rengi olanıdır; bu renkteki ametist “Sibiryalı” olarak adlandırılır. İsminden de anlaşılacağı gibi bu renkteki ametist genellikle Sibirya’dan çıkarılsa da, Sibirya dışında Uruguay ve Zambiya başta olmak üzere başka bölgelerden de çıkarılmaktadır.

Ametist tesbih ABD’de birçok yerde bulunsa da bunlar mücevherlerde kullanabilecek kadar güzel ve değerli değildir. Ametist Brezilya, Uruguay, Bolivya, Arjantin, Zambiya, Namibya ve diğer Afrika ülkelerinde çıkarılır. “En kaliteli kristalli ametistler genellikle Hindistan, Brezilya ve Uruguay’daki volkanik kayaçların içindeki gaz boşluklarında (jeodlarda) oluşur.[1]

Ayrıca Türkiye’de Balıkesir – Dursunbey ilçesinde, Erzincan ve Ordu’da da ametist yatakları olduğu bilinmektedir.

Kültürel ve tarihi önemi[değiştir | kaynağı değiştir]
Ametist taşı birçok farklı kültür ve bölgede kraliyet aileleri tarfından sevilmiştir. Mısır kraliyet hanedanları tarafından sevilen ametist, Mısır’da genel olarak oymalarda kullanılırdı.

Leonardo Da Vinci ametistin şeytani, günahkar düşünceleri dağıttığı ve zekayı canlandırdığını yazmıştır. Bu büyük ihtimalle o zamanlarda var olan yaygın bir kanıydı.

Ametist Taşı Tesbih

Ametist Taşı Tesbih

Ayrıca, eski zamanlarda ametist dindarlığın ve bekaretin sembolü olarak görülürdü. Bu nedenle Orta Çağ boyunca Katolik Kilisesi ve diğer dini grup ve kiliselerde, özellikle oymalarda fazlasıyla kullanılmış ve değer verilmiştir. Yine aynı nedenlerle taş piskoposlar için özel bir önem arz etmiştir. Bugün hâlâ birçok piskopos ve diğer bazı din görevlileri ametist taşlı yüzükler takar.

Ametist Şubat ayının doğum taşıdır. Ayrıca Balık, Koç, Kova ve Yay takımyıldızlarıyla bağdaştırılmıştır.

Ayrıca, Tibet’te ametist taşı kutsal sayılır.

Eski zamanlarda en değerli taşlardan (elmas, safir, yakut ve zümrüt) sayılan ametist daha sonraları bu değerini ve önemini yitirmiştir. Bunun en büyük nedeni, Brezilya gibi, bazı bölgelerde büyük yatakların keşfedilmesidir.

 

ormül:SiO2Renk:Violet – morParlaklık:VitreusAdı:Sarhoş değil anlamına gelen “a-methystos”, Yunanca.
Çeşitli Kuvars

kuvars mor çeşitli bir mor. Ametist gama ışınlaması (Berthelot, 1906) ve kristal kafesinde (Holden, 1925) yerleşik demir kalıntılarının varlığından rengini borçludur. Işınlama demir Fe (3), bir elektron kaybeder ve bir [FeO oluşturmak için kafes Si yerini atomlar neden 4] 0 renk merkezini (Lehmann ve Moore, 1966). Yoğun renk rağmen, ametist Si pozisyonları işgal demir içeriği 10-100 ppm aralığında (Dennen ve Puckett, 1972), oldukça düşüktür.

En bölgelerden ametist renk dengesiz bireysel kristaller dağıtılır. Ametist GEODES ise genellikle büyüme bölgeleri rombohedral yüzleri altında (ucunda) en yoğun. Bazen renk yukarıdan bakıldığında kristallerinde bir fırıldak görünüm vererek, r ya z rombohedral yüzleri ya altında derindir. Renk genellikle. Kenarlarında konsantre ve dumanlı bölgeleri eşlik scepters ve iskelet kuvars ise prizmatik kristaller halinde renk, hayalet gibi ince tabakalar halinde görünebilir ısıtıldığında ° C, ametist kaybeder fazla 300-400 yaklaşık için onun sık sık mor renk ve sarı, turuncu veya kahverengi döner ve ardından kuvars çeşididir benzer citrine, ancak ısıl işlem sırasında yöreden ve sıcaklığa bağlı olarak da renksiz açmak veya olabilir – nadiren -. Yeşil (Neumann ve Schmetzer, 1984) Radyasyon UV ışığı ile de renk merkezleri yok edecek ve güneş ışığına uzun süreli maruz kalma buna yavaş yavaş (Currier, 1985) ametist kaybolacak. Sağa fotoğraf (alt sol ve sağ) ısı etkilerini gösterir ve Uruguay bir numunenin renk UV ışınlama (sağ üst).

AMETİST TAŞ TESBİH

AMETİST TAŞ TESBİH

Genel olarak, kuvars, prizma, pozitif ve negatif Romboedrik sadece temel kristalografik formları Ametistlerin bulunur. Druzy ametist prizma yüzleri eksikliği olabilir. Ek yüzleri ile Kristaller çok az yerlerde sadece bilinmektedir

Rengi aslında tüm taşlar bu taş iğfal karşı kullanıcıyı korumak için söylenir olsa, baştan çıkarıcı olduğu kadar benzersizdir. Ametist mor olarak savurganlık olduğunu. Binlerce yıl için, kuvars ailesinin en çarpıcı temsilcisi dini ve seküler hem de prensler tarafından imrenilen bir mücevher olmuştur. Musa Yahudilerin Yüksek Priest resmi elbiseler Tanrı’nın Ruhu bir sembolü olarak nitelendirdi ve Rus İmparatoriçesi Catherine Büyük için bakmak Urallar içine madenciler binlerce gönderdi. Sanılanın olarak, ametist sarhoşluk karşı koruma sağlar – Yunanca kelime ‘Amethystos ortalamaları çeviri’ sarhoş değil ‘. Şubat ayı için daha uygun taş, orada özellikle bu nedenle pek diledi olabilir, karnaval kutlamaları yolunda gidiyor bol olması.

AMETİST TAŞI TESBİH

AMETİST TAŞI TESBİH

Daha fazla mucizevi güçleri çok sayıda kültürlerin her türlü ametist atfedilir. Bu, tempests ve çekirgeler karşı bitkileri korumak savaşta ve avı iyi şans getirecek, kötü ruhları kovmak ve akıl ilham söyleniyordu. Pliny eserlerinden küçük bir çalışma köpeğin saç yapılmış bir kordon üzerinde boynuna takılan bu taş, yılan ısırığı karşı koruma sağlamaktadır olduğunu ortaya koyacaktır. Daha sonra, Hieronymus bile kartallar tıpkı tehlikelerden yavrularını korumak için kendi yuvasında bir ametist yerleştirilir bildirdi. Bunların dışında güçler, taş terapistleri ametist bir ayılma ve temizleyici etkiye sahip olduğunu söylüyorlar. Ametist ayrıca Hildegard von Bingen göre, aşırı mide asidi bastırmak ve söylenmiştir, böcek ısırıkları mücadele ve cildi güzelleştirmek için görev yaptı. Ama ametist, sadece tıpta bir firma niş vardı; aynı zamanda dostluk bir taş gibi saygın edildi. Zihin iffetli çerçeve içinde takan koymak ve güven ve dindarlığı sembolize düşünülen yana, ametist yüzyıllar boyunca Katolik din adamlarının süsler çok önemli bir konum işgal etmeye geldim. Bu piskopos ve kardinaller taş vardı; Biz prelates ‘haç ve Pforzheim Mücevher Müzesi’nde sözde Papalık Yüzük (İtalyanca, 15 yüzyıl) bulabilirsiniz.

 

Ancak, tüm kristal kuartzlar en güzel, aynı zamanda bilim adamları için bir ya da iki bilmece poz ve gerçekten onlar hala tamamen bu güne kadar çözülmüş değil. Ametist sertliğini (7), ılımlı kırılma ve diğer kuartzlar ile ortak olan bir ağırlığa sahiptir, ancak kristal yapısı farklı olan ve en alışılmadık. Inşaat alanları ve renk şiddeti değişen lamelar genellikle ortaya ve bunun bir sonucu olarak, tabakalı bir. Eşit olarak dağıtılmış koyu renk nispeten az sayıda büyük kesme amethysts var neden bu onun dünyanın her yerinde çok bol miktarda bulunan edilerek rağmen, açıklıyor. Bu bilim adamları renk gerçek nedeni bulunamadı sahip oldukça belli olmuştur ancak son birkaç yıl içinde olduğunu. Artık, doğal radyoaktif radyasyonu ile bağlantılı olarak bazı demir bileşenlerinin atfedilir.

Ametist Tesbih

Ametist Tesbih

Uzun bir süredir bilinmektedir bir şey, diğer taraftan, ametist ısıtılmadan üzerine renk değiştiren bir gerçektir. Dumanlı taşlar kadar az 250 derece sıcaklıkta dönüştürülür parlayan kahverengimsi-kırmızı, yani açık olanlar, 400 derece, sarı veya renksiz hale şeffaflık yüksek derecede sahip olanlar iken sarı. Şimdi ve daha sonra Doğa bize son zamanlarda kostikleştirilmiş kristal külçeler şeklinde Bolivya’da bulundu olanlar gibi oluşturulan çift renkli taşlar, sahip bir sürpriz verir. Bu çeşitlilik demir oluşumu belirli enerji eyaletlerde için, Ametrine olarak bilinen sarı sitrin için mor alanları tanıtmak. En iyi ihtimalle, üç telli yıldızı düz takı ondan kesilebilir. Bununla birlikte, ezoterik vurgulamak enerji alanlarının, aslında polarize ışıkta görünür yapılabilir olmasıdır. Idar-Oberstein Henn Kardeşler bile onunla gitmek için fotoğraf kaynağı.

Bazı amethysts ışığında renksizliğin neredeyse soluk. Bunun nedeni henüz keşfedilmiş, ancak radyum radyasyon yoluyla bunları yeniden renklendirmek mümkün olmamıştır. Bu taşlar kendi rengini kaybedebilir gerçeği güneşlenirken ametist takı solaryum ya da siyah ışık ile bir diskotek, yıpranmış gerektiğini bariz hale getirir. Ani ısı değişimleri de taşa zararlı olabilir.

Büyük ekonomik öneme sahip mevduat güney Brezilya çeşitli eyaletlerde ve komşu Uruguay bulunmaktadır. Üçüncü önemli ihracat ülkesi Madagaskar olduğunu. Ancak, bu taş tüm dünyada yayılır. Onlar çıkarıldı hangi mevduat artık bilinen bugün olsa iyi örnekler, Aztek mezarlarda bulundu. Kuzey Amerika’da Superior Gölü Kanada tarafında, Ametist Harbor adında bir yer vardır. Mor kuvars nadiren de olsa taş kalitesi, bol miktarda orada bulunur. Idar-Oberstein, Alman taş merkezi, ünü yurt içi ametist buluntular dayanmaktadır. İlk zamanlarda, hammadde Zillertal Alpleri orada teslim edildi. Bu yakın mevduat verim durdurdu, eski kesicileri geleneği Güney Amerika’da Alman göçmenler tarafından düzenlenen malzemeleri sayesinde korunur başardı. Özellikle Urallar kışın mayınlı edildi Rus amethysts, hatta yapay ışıkta muhteşem parlıyordu onların özellikle güzel renk, bir kez ünlüydü. Taş Buda ithaf edilmiş ve zihin açıklığını teşvik söyleniyordu orada için Tibet, ametist tespih vardı. Sri Lanka’da, kendi aşağı yuvarlanmış taşlar enkaz bulunur.

AMETİST TAŞI GÜMÜŞ TESBİH

AMETİST TAŞI GÜMÜŞ TESBİH

Ancak, ametist magmatik kayaçların içinde akik badem ve dürziler astar mekanlarda kadar açmak için daha olasıdır. Ne tahmin edildi şimdiye kadarki en büyük boşluğu Rio Grande do Sul 1900 yılında keşfedildi olmak. Badem (. 10 ft 16 ile 33), üç metre beşe on ölçülür ve tahmini sekiz ton ağırlığındaydı. Koyu mor ametist, bir adamın yumruk gibi bazı kadar büyük, 700 cwt tartılır olabilir. tamamen. Washington Müzesi’nde bu Brezilyalı hazine alınan 200 kilogram ağırlığında bir parça vardır. Son zamanlarda, ABD’de bir buluntu manşetlere yapıyor. Temmuz 1993 yılında üç metrelik dürzi üzerinde de 1000 kesilebilir ametist kilogram, kristaller uzunluğu 19 cm bazıları içerdiği Maine, bulundu.

On dokuzuncu yüzyıla kadar keşfedilmiş değildi, özellikle Güney Amerika mevduat, menekşe taş fiyatı aşağı getirdi. 18. yüzyılın başında çok ünlü oldu İngiltere Kraliçesi Charlotte, ametist bilezik, değeri o zaman 2000 sterlin olarak tahmin ediliyor, 200 yıl sonra sadece 100 £ görünüşte değdi. Ancak, fiyat kalite ile yakın bir ilişki vardır ve kalite gayet değişir. Brezilya malzemenin çoğu ihale mor, açık renkli olduğunu. Madagaskar, bu bulunursa, genellikle kırmızı veya mor tonlar olduğunu. Uruguay en güzel ve en derin renk gereçleri, ama çoğunlukla lekelenmiş olduğunu. Böylece en iyi menekşe tertemiz taşları hala üzerinde iyi bir yüz Euro karat fiyatları getir. Mücevher parçaları böylece oluşturulan büyüleyici, yaklaşık 100 yıldır özel olduğu gibi, elmas örgü süsleme ile monte edilmiştir. Insanlar buna değer taklidi ve sentetik üretme zahmetine olacak bulmak şaşmamalı.

Napolyon Berlin’de yakalanan Trajan büstü tanık, Antik çağda, ametist zaten oyulmuş ediliyordu ve heykel formlarına kesti. Sadece şimdiye kadar saydam veya opak veya ikisinin arasında ya olsa beyazımsı katmanları ile bantlı Ametist kuvars, birlikte çalışmak için özellikle iyi. İlk zamanlarda, insanlar geri alkolizme karşı taş koruma fonksiyonu için bize getiriyor, hangi ametist bardak şarap içmeyi sevdim. Antik Yunan destan göre, Diana Bacchus bir ametist içine sevilen bir perisi döndü; bu nedenle dönem Bacchus taş. Deliryum bir drunkard korumak isteyen herkes kişinin içki biraz öğütülmüş ametist karışık.

AMETİST TAŞI TESBİH 925 AYAR GÜMÜŞ

DOĞAL TAŞ TESBİHLER
AMETİST TAŞI TESBİH
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 12 MM X 33
 • 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ AKSAM
 • AMETİST TAŞI
 • AYNI GÜN KARGO
 • KDV DAHİL
 • KOLEKSİYON PARÇA
 • OSMANLI DİZİLİMİ
 • ÖZEL KUTUSUNDA
[dpsc_display_product]
Ürün Açıklaması Video Tanıtım Yorumlar

AMETİST TAŞI TESBİH 925 AYAR GÜMÜŞ

Ametist (Eski Yunanca: ἀμέθυστος / amethystos, = ἀ (a)(değil) + μεθὐω / methýô, (methus) « sarhoş etmek »), SiO2, mor renkli bir kuvars türü. Genellikle mücevher olarak kullanılır. Renksiz, şeffaf kayaç kristali, kuvarsın en saf halidir.

Ametist Taşı Tesbih

Ametist Taşı Tesbih

Etimolojisi[değiştir | kaynağı değiştir]
Ametistin adını Yunanca a, “değil” (olumsuzluk eki) ve methuskein, “sarhoş etmek” kelimelerinden aldığı söylenir. Bunun nedeni eski zamanlarda yaygın olan taşın sahibini sarhoşluktan koruduğuna dair inançtır. Ametistten yapılmış bir kase veya kupadan şarap içmenin kişiyi sarhoş etmeyeceğine inanılıyordu. Yine de taşın isminin , taş için Doğu’da kullanılan bir ismin dejenere olmasından türemiş olabileceği de düşünülmektedir.

NOT:TESBİHİ ALANA ÇEKİMDE KULLANDIĞIMIZ ŞIK OSMANLI TUĞRALI ŞEKERLİK HEDİYE,,,

OTANTİK TAŞ FARKI İLE 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ GÜMÜŞ AKSAMLI ÖZEL OSMANLI DİZİMİ 12MM 1.KALİTE HAS TAŞ AMETİST TAŞI  TESBİH ÖZEL OTANTİK KUTUSUNDA HATIRALIK BİR ÜRÜN OLUP SEVDİKLERİNİZE ÇEKİNMEDEN HEDİYE EDEBİLİRSİNİZ

KOLEKSİYON OLARAK SAKLANABİLİR

TESBİH TANE ÖLÇÜ : 12 MM (33 LÜK)

TESBİH BOY İMAME UZUNLUĞU : 20 CM

TAM BOY : 32 CM 

TAŞ:1.KALİTE DUMANLI KUVARS
20. yüzyılda ametistin rengini sahip olduğu manganezden aldığı düşünülmüştür. Fakat, bazı otoriteler rengin organik bir kaynağı olduğunu ileri sürmüşlerdir. Ferrik tiyosiyanat önerilmiş ve mineralde kükürtün saptandığı belirtilmiştir. 2005 yılından itibaren, ametistin renginden yabancı (katışkı) atomların sorumlu olduğu düşünülmektedir.

Isıya maruz kaldığında, ametistin rengi sarıya döner. Genel olarak sarı kuvars cevherlerinin (sitrin, dumanlı kuvars ve diğerleri) genel olarak yanmış ametist olduğu söylenmektedir. Kayacın yeryüzüne çıkmış uzantılarında, ametist damarlarının renklerini kaybetmeleri muhtemeldir. Ametistin sertliği 7’dir.

Popüler bir değerli taş olan ametistin çeşitli renklerine farklı tanımlar verilmiştir. Örneğin, “Rose de France” genellikle açık pembemsi lavanta veya leylak gölgeye sahiptir. En değerli rengi ise kırmızı parıltılara sahip koyu menekşe rengi olanıdır; bu renkteki ametist “Sibiryalı” olarak adlandırılır. İsminden de anlaşılacağı gibi bu renkteki ametist genellikle Sibirya’dan çıkarılsa da, Sibirya dışında Uruguay ve Zambiya başta olmak üzere başka bölgelerden de çıkarılmaktadır.

Ametist tesbih ABD’de birçok yerde bulunsa da bunlar mücevherlerde kullanabilecek kadar güzel ve değerli değildir. Ametist Brezilya, Uruguay, Bolivya, Arjantin, Zambiya, Namibya ve diğer Afrika ülkelerinde çıkarılır. “En kaliteli kristalli ametistler genellikle Hindistan, Brezilya ve Uruguay’daki volkanik kayaçların içindeki gaz boşluklarında (jeodlarda) oluşur.[1]

Ayrıca Türkiye’de Balıkesir – Dursunbey ilçesinde, Erzincan ve Ordu’da da ametist yatakları olduğu bilinmektedir.

Kültürel ve tarihi önemi[değiştir | kaynağı değiştir]
Ametist taşı birçok farklı kültür ve bölgede kraliyet aileleri tarfından sevilmiştir. Mısır kraliyet hanedanları tarafından sevilen ametist, Mısır’da genel olarak oymalarda kullanılırdı.

Leonardo Da Vinci ametistin şeytani, günahkar düşünceleri dağıttığı ve zekayı canlandırdığını yazmıştır. Bu büyük ihtimalle o zamanlarda var olan yaygın bir kanıydı.

Ametist Taşı Tesbih

Ametist Taşı Tesbih

Ayrıca, eski zamanlarda ametist dindarlığın ve bekaretin sembolü olarak görülürdü. Bu nedenle Orta Çağ boyunca Katolik Kilisesi ve diğer dini grup ve kiliselerde, özellikle oymalarda fazlasıyla kullanılmış ve değer verilmiştir. Yine aynı nedenlerle taş piskoposlar için özel bir önem arz etmiştir. Bugün hâlâ birçok piskopos ve diğer bazı din görevlileri ametist taşlı yüzükler takar.

Ametist Şubat ayının doğum taşıdır. Ayrıca Balık, Koç, Kova ve Yay takımyıldızlarıyla bağdaştırılmıştır.

Ayrıca, Tibet’te ametist taşı kutsal sayılır.

Eski zamanlarda en değerli taşlardan (elmas, safir, yakut ve zümrüt) sayılan ametist daha sonraları bu değerini ve önemini yitirmiştir. Bunun en büyük nedeni, Brezilya gibi, bazı bölgelerde büyük yatakların keşfedilmesidir.

 

ormül:SiO2Renk:Violet – morParlaklık:VitreusAdı:Sarhoş değil anlamına gelen “a-methystos”, Yunanca.
Çeşitli Kuvars

kuvars mor çeşitli bir mor. Ametist gama ışınlaması (Berthelot, 1906) ve kristal kafesinde (Holden, 1925) yerleşik demir kalıntılarının varlığından rengini borçludur. Işınlama demir Fe (3), bir elektron kaybeder ve bir [FeO oluşturmak için kafes Si yerini atomlar neden 4] 0 renk merkezini (Lehmann ve Moore, 1966). Yoğun renk rağmen, ametist Si pozisyonları işgal demir içeriği 10-100 ppm aralığında (Dennen ve Puckett, 1972), oldukça düşüktür.

En bölgelerden ametist renk dengesiz bireysel kristaller dağıtılır. Ametist GEODES ise genellikle büyüme bölgeleri rombohedral yüzleri altında (ucunda) en yoğun. Bazen renk yukarıdan bakıldığında kristallerinde bir fırıldak görünüm vererek, r ya z rombohedral yüzleri ya altında derindir. Renk genellikle. Kenarlarında konsantre ve dumanlı bölgeleri eşlik scepters ve iskelet kuvars ise prizmatik kristaller halinde renk, hayalet gibi ince tabakalar halinde görünebilir ısıtıldığında ° C, ametist kaybeder fazla 300-400 yaklaşık için onun sık sık mor renk ve sarı, turuncu veya kahverengi döner ve ardından kuvars çeşididir benzer citrine, ancak ısıl işlem sırasında yöreden ve sıcaklığa bağlı olarak da renksiz açmak veya olabilir – nadiren -. Yeşil (Neumann ve Schmetzer, 1984) Radyasyon UV ışığı ile de renk merkezleri yok edecek ve güneş ışığına uzun süreli maruz kalma buna yavaş yavaş (Currier, 1985) ametist kaybolacak. Sağa fotoğraf (alt sol ve sağ) ısı etkilerini gösterir ve Uruguay bir numunenin renk UV ışınlama (sağ üst).

AMETİST TAŞ TESBİH

AMETİST TAŞ TESBİH

Genel olarak, kuvars, prizma, pozitif ve negatif Romboedrik sadece temel kristalografik formları Ametistlerin bulunur. Druzy ametist prizma yüzleri eksikliği olabilir. Ek yüzleri ile Kristaller çok az yerlerde sadece bilinmektedir

Rengi aslında tüm taşlar bu taş iğfal karşı kullanıcıyı korumak için söylenir olsa, baştan çıkarıcı olduğu kadar benzersizdir. Ametist mor olarak savurganlık olduğunu. Binlerce yıl için, kuvars ailesinin en çarpıcı temsilcisi dini ve seküler hem de prensler tarafından imrenilen bir mücevher olmuştur. Musa Yahudilerin Yüksek Priest resmi elbiseler Tanrı’nın Ruhu bir sembolü olarak nitelendirdi ve Rus İmparatoriçesi Catherine Büyük için bakmak Urallar içine madenciler binlerce gönderdi. Sanılanın olarak, ametist sarhoşluk karşı koruma sağlar – Yunanca kelime ‘Amethystos ortalamaları çeviri’ sarhoş değil ‘. Şubat ayı için daha uygun taş, orada özellikle bu nedenle pek diledi olabilir, karnaval kutlamaları yolunda gidiyor bol olması.

AMETİST TAŞI TESBİH

AMETİST TAŞI TESBİH

Daha fazla mucizevi güçleri çok sayıda kültürlerin her türlü ametist atfedilir. Bu, tempests ve çekirgeler karşı bitkileri korumak savaşta ve avı iyi şans getirecek, kötü ruhları kovmak ve akıl ilham söyleniyordu. Pliny eserlerinden küçük bir çalışma köpeğin saç yapılmış bir kordon üzerinde boynuna takılan bu taş, yılan ısırığı karşı koruma sağlamaktadır olduğunu ortaya koyacaktır. Daha sonra, Hieronymus bile kartallar tıpkı tehlikelerden yavrularını korumak için kendi yuvasında bir ametist yerleştirilir bildirdi. Bunların dışında güçler, taş terapistleri ametist bir ayılma ve temizleyici etkiye sahip olduğunu söylüyorlar. Ametist ayrıca Hildegard von Bingen göre, aşırı mide asidi bastırmak ve söylenmiştir, böcek ısırıkları mücadele ve cildi güzelleştirmek için görev yaptı. Ama ametist, sadece tıpta bir firma niş vardı; aynı zamanda dostluk bir taş gibi saygın edildi. Zihin iffetli çerçeve içinde takan koymak ve güven ve dindarlığı sembolize düşünülen yana, ametist yüzyıllar boyunca Katolik din adamlarının süsler çok önemli bir konum işgal etmeye geldim. Bu piskopos ve kardinaller taş vardı; Biz prelates ‘haç ve Pforzheim Mücevher Müzesi’nde sözde Papalık Yüzük (İtalyanca, 15 yüzyıl) bulabilirsiniz.

 

Ancak, tüm kristal kuartzlar en güzel, aynı zamanda bilim adamları için bir ya da iki bilmece poz ve gerçekten onlar hala tamamen bu güne kadar çözülmüş değil. Ametist sertliğini (7), ılımlı kırılma ve diğer kuartzlar ile ortak olan bir ağırlığa sahiptir, ancak kristal yapısı farklı olan ve en alışılmadık. Inşaat alanları ve renk şiddeti değişen lamelar genellikle ortaya ve bunun bir sonucu olarak, tabakalı bir. Eşit olarak dağıtılmış koyu renk nispeten az sayıda büyük kesme amethysts var neden bu onun dünyanın her yerinde çok bol miktarda bulunan edilerek rağmen, açıklıyor. Bu bilim adamları renk gerçek nedeni bulunamadı sahip oldukça belli olmuştur ancak son birkaç yıl içinde olduğunu. Artık, doğal radyoaktif radyasyonu ile bağlantılı olarak bazı demir bileşenlerinin atfedilir.

Ametist Tesbih

Ametist Tesbih

Uzun bir süredir bilinmektedir bir şey, diğer taraftan, ametist ısıtılmadan üzerine renk değiştiren bir gerçektir. Dumanlı taşlar kadar az 250 derece sıcaklıkta dönüştürülür parlayan kahverengimsi-kırmızı, yani açık olanlar, 400 derece, sarı veya renksiz hale şeffaflık yüksek derecede sahip olanlar iken sarı. Şimdi ve daha sonra Doğa bize son zamanlarda kostikleştirilmiş kristal külçeler şeklinde Bolivya’da bulundu olanlar gibi oluşturulan çift renkli taşlar, sahip bir sürpriz verir. Bu çeşitlilik demir oluşumu belirli enerji eyaletlerde için, Ametrine olarak bilinen sarı sitrin için mor alanları tanıtmak. En iyi ihtimalle, üç telli yıldızı düz takı ondan kesilebilir. Bununla birlikte, ezoterik vurgulamak enerji alanlarının, aslında polarize ışıkta görünür yapılabilir olmasıdır. Idar-Oberstein Henn Kardeşler bile onunla gitmek için fotoğraf kaynağı.

Bazı amethysts ışığında renksizliğin neredeyse soluk. Bunun nedeni henüz keşfedilmiş, ancak radyum radyasyon yoluyla bunları yeniden renklendirmek mümkün olmamıştır. Bu taşlar kendi rengini kaybedebilir gerçeği güneşlenirken ametist takı solaryum ya da siyah ışık ile bir diskotek, yıpranmış gerektiğini bariz hale getirir. Ani ısı değişimleri de taşa zararlı olabilir.

Büyük ekonomik öneme sahip mevduat güney Brezilya çeşitli eyaletlerde ve komşu Uruguay bulunmaktadır. Üçüncü önemli ihracat ülkesi Madagaskar olduğunu. Ancak, bu taş tüm dünyada yayılır. Onlar çıkarıldı hangi mevduat artık bilinen bugün olsa iyi örnekler, Aztek mezarlarda bulundu. Kuzey Amerika’da Superior Gölü Kanada tarafında, Ametist Harbor adında bir yer vardır. Mor kuvars nadiren de olsa taş kalitesi, bol miktarda orada bulunur. Idar-Oberstein, Alman taş merkezi, ünü yurt içi ametist buluntular dayanmaktadır. İlk zamanlarda, hammadde Zillertal Alpleri orada teslim edildi. Bu yakın mevduat verim durdurdu, eski kesicileri geleneği Güney Amerika’da Alman göçmenler tarafından düzenlenen malzemeleri sayesinde korunur başardı. Özellikle Urallar kışın mayınlı edildi Rus amethysts, hatta yapay ışıkta muhteşem parlıyordu onların özellikle güzel renk, bir kez ünlüydü. Taş Buda ithaf edilmiş ve zihin açıklığını teşvik söyleniyordu orada için Tibet, ametist tespih vardı. Sri Lanka’da, kendi aşağı yuvarlanmış taşlar enkaz bulunur.

AMETİST TAŞI GÜMÜŞ TESBİH

AMETİST TAŞI GÜMÜŞ TESBİH

Ancak, ametist magmatik kayaçların içinde akik badem ve dürziler astar mekanlarda kadar açmak için daha olasıdır. Ne tahmin edildi şimdiye kadarki en büyük boşluğu Rio Grande do Sul 1900 yılında keşfedildi olmak. Badem (. 10 ft 16 ile 33), üç metre beşe on ölçülür ve tahmini sekiz ton ağırlığındaydı. Koyu mor ametist, bir adamın yumruk gibi bazı kadar büyük, 700 cwt tartılır olabilir. tamamen. Washington Müzesi’nde bu Brezilyalı hazine alınan 200 kilogram ağırlığında bir parça vardır. Son zamanlarda, ABD’de bir buluntu manşetlere yapıyor. Temmuz 1993 yılında üç metrelik dürzi üzerinde de 1000 kesilebilir ametist kilogram, kristaller uzunluğu 19 cm bazıları içerdiği Maine, bulundu.

On dokuzuncu yüzyıla kadar keşfedilmiş değildi, özellikle Güney Amerika mevduat, menekşe taş fiyatı aşağı getirdi. 18. yüzyılın başında çok ünlü oldu İngiltere Kraliçesi Charlotte, ametist bilezik, değeri o zaman 2000 sterlin olarak tahmin ediliyor, 200 yıl sonra sadece 100 £ görünüşte değdi. Ancak, fiyat kalite ile yakın bir ilişki vardır ve kalite gayet değişir. Brezilya malzemenin çoğu ihale mor, açık renkli olduğunu. Madagaskar, bu bulunursa, genellikle kırmızı veya mor tonlar olduğunu. Uruguay en güzel ve en derin renk gereçleri, ama çoğunlukla lekelenmiş olduğunu. Böylece en iyi menekşe tertemiz taşları hala üzerinde iyi bir yüz Euro karat fiyatları getir. Mücevher parçaları böylece oluşturulan büyüleyici, yaklaşık 100 yıldır özel olduğu gibi, elmas örgü süsleme ile monte edilmiştir. Insanlar buna değer taklidi ve sentetik üretme zahmetine olacak bulmak şaşmamalı.

Napolyon Berlin’de yakalanan Trajan büstü tanık, Antik çağda, ametist zaten oyulmuş ediliyordu ve heykel formlarına kesti. Sadece şimdiye kadar saydam veya opak veya ikisinin arasında ya olsa beyazımsı katmanları ile bantlı Ametist kuvars, birlikte çalışmak için özellikle iyi. İlk zamanlarda, insanlar geri alkolizme karşı taş koruma fonksiyonu için bize getiriyor, hangi ametist bardak şarap içmeyi sevdim. Antik Yunan destan göre, Diana Bacchus bir ametist içine sevilen bir perisi döndü; bu nedenle dönem Bacchus taş. Deliryum bir drunkard korumak isteyen herkes kişinin içki biraz öğütülmüş ametist karışık.