OTANT�K TA�

DOĞAL KEHRİBAR TAŞI YÜZÜK

OTANTİK YÜZÜKLER
Kehribar Yüzük
Fiyatı      :      SATILDI TL
[dpsc_display_product]
Ürünün Özellikleri
 • 1.KALİTE RUSYA/KALİNGRAD
 • 12 GR
 • 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ
 • AYNI GÜN KARGO
 • EŞİ YOK
 • KDV DAHİL
 • KEHRİBAR TAŞI
 • MUHTEŞEM KABOŞON KESİM
 • ÖZEL KUTUSUNDA
 • VVS KALİTE

Amber , ağaç reçinesinin fosilleşmesinden oluşan bir taştır. Kehribar reçine tipik ağaç özüyle aynı değildir. Özellikle

Kehribar Taşı Yüzük

Kehribar Taşı Yüzük

Pinus succinifera ağacından elde edilir. Kehribarın fosilleşmesi Tersiyer dönemine kadar uzanır; yani kehribar taşlar yaklaşık 50 milyon yıl önce oluşur. Kehribar yumuşak ve yapışkan reçineden oluştuğu için amber sıklıkla hayvan ve bitki kapanımları içerir; Çoğunlukla sivrisinekler ve diğer böcek türleri. Kömür damarlarında geliştirilen kehribarın çoğunlukla ‘reçinite’ olarak adlandırılır ve Yeni Zelanda kömür damarlarından kaynaklanan numunelere ‘ambrite’ denir. Amber, organik değerli taşların az sayıdaki çeşidinden biridir . Organik güzelliklerin en yaygın çeşitleri arasında kehribar, inci , mercan ve fildişi bulunur.

‘Kehribar’ kelimesi Ortaçağ Farsça ‘ambar’ kelimesinden türetilmiştir. Başlangıçta, amberris denilen sperm balinalarının bağırsaklarında bulunan sertleştirilmiş mumlu bir maddeyi tanımlamak için kullanılmıştır. Ambergris, çok hoş bir aromatik kokuya sahip olduğundan parfüm üretiminde kullanılır. 14. yüzyılda kehribar teriminin kullanılması amberristen kıymetli taşa kaymıştır. Amber ve amberler genellikle birbirleriyle karıştırılıyordu, çünkü her ikisi de plaj kıyılarında yıkanabiliyordu. İkisi yoğunlukla kolaylıkla ayırt edilirler. Ambergris çok daha düşük bir yoğunluğa sahiptir ve tatlı suda yüzer. Kehribar değerli taşlar tatlı suda yüzmez, tuzlu suda yüzer.

LÜTFEN ÜRÜNLERİNİZ GERÇEKMİDİR DİYE SORMAYIN  OTANTİK TAŞ KESİNLİKLE SIKMA PLASTİK VS.ÜRÜN SATMAZ.TAKILARIMIZDA KULLANDIĞIMIZ TÜM MALZEMELER %100 DOĞAL 1.KALİTEDEDİR SATILDIKTAN SONRA ÜRÜNLERİMİZ REYONUMUZDAN KALKMAKTADIR!!!!!!

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ  %100 DOĞAL BALTIK RUSYA KALİNİNGRAD HAS DAMLA KEHRİBAR TAŞI VVS KALİTE MUHTEŞEM IŞILTILI YÜZÜK;SEVDİKLERİNİZ İÇİN ÖZEL FANTASTİK BİR HEDİYE OLARAK DÜŞÜNEBİLİRSİNİZ;KOLEKSİYON OLARAK SAKLANABİLİR

Amber Oluşumu
Kehribarın oluşum süreci reçinenin copal’e dönüştürülmesi ile başlar. Dönüşüm, yüksek sıcaklıklar ve üzerinde bulunan reçineli tortulların baskısı ile tetiklenir. Isıya ve basınca maruz kalma, terpenlere karşı koyar ve bozunmaya ve bozulmaya neden olabilir. Zamanla ve dirençle, reçine sonunda sertleşir ve kahverengine kadar fosilleşir. Birçok ağaç, reçine üretir ancak çoğu aslında kehribar üretmez. Ağaç reçinesi çürümeye karşı çok dirençli ve dirençli olmalıdır. Reçine yatakları çoğunluğu güneş ışığına, yağmura ve aşırı sıcaklıklara uzun süre maruz kalamaz.
Çoğu diğer renkli taşlardan farklı olarak, kehribarın kristalin yapıdan ziyade amorf bir yapısı vardır. Amber’in çok düşük bir özgül ağırlığı vardır, bu da son derece hafif olduğu anlamına gelir. Amber’in düşük yoğunluğu, tuzlu suda yüzmesini sağlar. Amber, son derece düşük yoğunluğu nedeniyle taklit etmek zordur. Karşılaştırma yoluyla, 5 karat amber taşının toplam boyutu, 5 karat zirkonun (yoğun küp türlerinden biri) 2,5 kat daha büyüktür.
Amber taşlar için önde gelen kaynak Kaliningrad, Rusya’nın hemen batısında. Bu bölgeden gelen kehribar, yüzeyde yaklaşık 30 metre aşağıda kil bulunur. Amber için ikinci büyük kaynak Baltık bölgesi. Baltık kehribar , deniz tabancasından kaynaklanır ve genellikle kıyılarda yıkanır. Baltık amber, güzel altın renkleriyle bilinir.

Dominik Cumhuriyeti nadir mavi renkli kehribar rengine sahip olduğu bilinmektedir. Dominik Cumhuriyeti’nden Amber, diğer kehribar türlerden önemli ölçüde daha genç. İtalya, Romanya, Çin, Japonya, Burma (Myanmar), Meksika, Kanada ve Birleşik Devletler’in de kehribar yatakları olduğu bilinmektedir.

Amber Alış ve Amber Değerli Taş Değerini Belirleme Başa Dön
Amber Rengi

Amber çeşitli renklerde oluşur, ancak çoğunlukla sarı, turuncu veya kahverengi renktedir. Altın sarı amber, daima yeşil, çam ağaçlarının sert, saydam reçinesidir. Amber ayrıca soluk limon sarısı ve kahverengi beyaza yakın neredeyse siyah renkte oluşabilir. Dominik Cumhuriyeti nadir mavi kehribar ürettiği biliniyor. Nadiren yeşil ve kırmızı renkli sarı da vardır. Kırmızı kehribar bazen “kiraz kehribar” olarak da adlandırılır.

Kehribar Taş Yüzük

Kehribar Taş Yüzük

Amber Berraklığı ve Parlaklığı

KEHRİBAR berraklığı şeffafdan opaklığa kadar değişir ve reçineli bir parlaklığa sahiptir. Çoğu amber örneğinde hava kabarcıkları ve çeşitli kapanımlar bulunur. Pirit safsızlıkları bazen kehribar rengi mavimsi renk verebilir. Birçok kehribar çeşidi sayısız minik kabarcıklardan dolayı çok bulutlu bir berraklığa sahiptir; Bu taşlar ‘kemik kehribar’ olarak bilinir.

Net şeffaflığı olan kehribar rengi bulutlu örneklerden daha caziptir. En değerli kehribar taşları, böcekler, bitkiler veya pirit kapanımlar içeren küplerdir.

Amber Kes ve Şekil

Amber neredeyse her zaman cabochon kesilir. Amber çok nadiren faceted. Eskiden kehribar çoğunlukla süs desenleri için kullanıldı. Amber’in kesilmesi çok kolaydır, çünkü çok yumuşaktır. Çoğu taş türü gibi, taşlı taşlar bile kesim sırasında gemin mümkün olduğunca çok kısmını korumaya çalışır; bu nedenle birçok kehribar taş damla benzeri nodüler şekiller ile bitirilir. Yuvarlak ve oval kehribar taşları çok popüler; Yıldızlar, altıgenler, beşgenler, trilyonlar ve kalp biçimleri gibi diğer fantezi şekiller de kolaylıkla bulunur.

Amber Bakımı

Amber’e genellikle muamele edilmiyor, ancak bazı kehribar taşlar iki veya daha fazla küçük taştan toplandı. Küçük taşlar yüzeyleri yağ, ısı ve basınç ile bulutlar. Taşlar tedarikçileri daima bu donanımı açıklamalıdır; Bu taş bazen “amberoid” veya “preslenmiş amber” olarak anılır. Amber bazen bir yağ banyosu ile zenginleştirilmiş berraklık olabilir. Kehribar taşlar copal veya kauri sakızı gibi diğer reçineler kullanılarak taklit edilebilir. Baltık kehribar bazen yapay olarak daha parlak renkler yaratmak için geliştirilmiştir.

Doğal Amber Yüzük

Doğal Amber Yüzük

Amber Gemolojik Özellikleri: Başa Dön
Kimyasal formül: C10H16,0 (yaklaşık)
Kristal yapı: Amorf
Renk: Sarı, kahverengi, turuncu, kırmızı ve diğerleri
Sertlik: Mohs ölçeğinde 2 – 2.5
Kırılma indisi: 1.539-1.545
Yoğunluk: 1.05 – 1.09 (yaklaşık)
dilinim: Yok
Şeffaflık: Opakaya saydam
Çift Kırma / Çift Kıvırma: Yok
Parlaklık: Reçineli
floresan: Mavimsi beyaz – sarı yeşil
Amber Değerli Taş Çeşitleri veya Benzeri Değerli Taşlar: Başa Dön
Buy coral gemstones
Mercan taşı
Kehribarın pek çok çeşidi vardır ve çoğu menşei veya rengi ile gruplanmıştır. Dominik Cumhuriyeti’nden Amber bazen nadir bulunan bir mavi renkte olabilir ve flüoresan olabilir. Bu çeşid en nadir sarı olarak kabul edilir ve doğal ve ultraviyole ışık kaynakları altında maviye dönüşür. Uzun dalga UV aydınlatması altında, çok güçlü ve yakın beyaz yansıma özelliğine sahiptir. Yaklaşık 100 kilo mavi Dominik Cumhuriyeti kehribar her yıl kaynaklı, bu son derece değerli hale getiriyor. Kompozisyon yoluyla jet, inci, mercan ve fildişi de içeren benzer birkaç organik taş vardır.

En Popüler Amber Çeşitleri:

Baltık amber, kemik kehribar ve Dominik kehribar en yaygın kehribar çeşitleridir.

Daha Az Bilinen Amber Çeşitleri:

Mavi Dominik kehribar, reçineit, amberit, amberoid ve preslenmiş kehribar, daha az bilinen kehribar çeşitlerinden bazılarıdır.

Amber Değerli Taş Mitolojisi, Metafizik ve Alternatif Kristal Şifa Yetkileri Başa Dön
Amber, Ortaçağ’dan 20. yüzyılın başlarına kadar pek çok nesilde tıbbi bir mücevher olarak kullanılmıştır. Amorf bir taş olmasına rağmen, yine de kristal şifa yetenekleri için kullanılır. Antik Yunan’daki Hipokrat döneminden beri, amber ve onun reçineli hülasaları, çeşitli sağlık rahatsızlıklarını iyileştirmek ve hafifletmek için kullanılmıştır.

Amber, Asya’da tılsımlarda kullanılan ilk taşlardan biriydi. Amber’in muhtemelen doğal altın rengi nedeniyle ‘güneşli’ bir enerji taşıdığı söylenir ve negatif enerjiyi yok etmek için kullanılır. Koyu kahverengi taşlar giymek suretiyle güneşli tasarruflar ve olumlu görünümler gelişir. Amber değerli taşların onları giyenlere neşelendirdiği biliniyor. Amber’in hastalığı bedenten çekebileceğine ve duygusal enerjiden olumsuzluğu ortadan kaldırmaya muktedir olduğuna inanılıyor.

Orjinal Kehribar

Orjinal Kehribar

Feragat: Metafizik ve Alternatif Kristal Şifa Yetkileri ve Özellikleri teyit edilmiş bir tavsiye olarak alınmamalıdır. Herhangi bir tıbbi durumunuz varsa, lütfen lisanslı bir uygulayıcıya bakın. Bu bilgiler doktorunuzun önerisini değiştirmek değildir. GemSelect, herhangi bir iddia ya da beyanatı garanti etmez ve hiçbir koşulda sorumlu tutulamaz.
Amber Değerli Taş ve Takı Tasarımı Fikirleri Başa Dön
Amber, tarih öncesi çağlardan beri mücevheratta kullanılmıştır. Amber’in, muska takılarında kullanılan ilk taş türlerinden biri olduğuna inanılıyor. Amber süsleri, Antik Myken mezarlarda olduğu kadar, eski medeniyetlerin Avrupa’da zenginleştiği diğer alanlarda da bulunmuştur. Halen bugüne kadar kehribar popülerdir ve cam üfleme parçaları gibi dekoratif tasarımlar için kullanılır.

Kehribar en yumuşak taş türlerinden biri olmasına rağmen, hala sıklıkla takı olarak giyilir. Cabochon halka tasarımlarında giyilmesi tavsiye edilmez, ancak dikkatle, halkalar için birçok insan bunu kullanır. Amber taşlar en çok küpe, broş ve kolye için kullanılır, ancak düzgünce bakıldıklarında amber çeşitli mücevher tasarımlarında takılabilir.

Not: Karat ağırlığı ile değil, boyuta göre renkli değerli taşlar satın alın. Renkli taşların büyüklüğü / ağırlık oranı farklıdır . Bazı taşlar daha büyüktür ve diğerleri kıyasla elmaslardan daha küçüktür.

Amber Değerli Taş ve Takı Bakımı ve Temizleme Başa dön
Taşlar Nasıl Temizlenir Amber, Mohs sertlik ölçeğinde sadece 2 – 2.5 sertlik derecesine sahip, oldukça yumuşak bir taş türüdür. Amber, milyonlarca yıl boyunca yoğun ısı, basınç ve hava şartlarına maruz kalmasına rağmen asit, benzin, kostik solüsyonlar, alkol ve parfümlere karşı halen çok hassastır. Amber, kolayca dumanlı tütsü benzeri bir koku yakabilir ve bırakabilir. Amber sadece yumuşak bir bezle silinmelidir.

Ultrasonik temizleyiciler asla kehribar taşları veya kehribar mücevherleri temizlemek için kullanılmamalıdır. Kehribar taşları uzun süre ıslatmamak önerilmez; Suya uzun süreli maruz kalma cilayı berbat edebilir. Amber, diğer mücevherler, özellikle sap sapları, kenar kenarları ve mücevher kenarlarıyla kolayca çizilebilir. Kehribar taşları yumuşak bir bezle sararak koruyun ve her zaman amberin diğer mücevher ve mücevheratlardan ayrı olarak saklayın.

Doğal Kehribar Yüzük

Doğal Kehribar Yüzük

M.Ö. 8.000 yıllarına dayanan Taş Devri mezar taşları, kehribar renginde desenler, boncuklar ve kehribar küpeler ile tılsımlar üretmiştir. Süsleme için kullanılan ilk malzemelerden biri olan amber’in ritüel oluşumlarda ölülerle birlikte yerleştirilmesi, tarih öncesi halkların bu taşları saydığına işaret ediyor.

Amber’in Organik Kapanımları

Bununla birlikte, belki de fosil taştan daha uygun bir terimdir. Aslında eski ağaçların katılaşmış reçinesi olan bu malzeme, genellikle bitkiler ve böcekler gibi küçük hayvanlar içeriyor. Ambarın sıcak hissi ile birleşince, korunan kalıntıların bu inklüzleri kehribar sembolizmin başlangıcını teşvik edebilir. Dünyanın dört bir yanından gelen kültürler, amber ile doğal dünyanın ruhları ve Güneş’le ilişkilidir.

Amber sembolizm – Baltık amber
Birçok eski kültür, Baltık Denizi bölgesinden kehribar, özellikle çok değerli parçalar ticareti yapıyordu. Arkeologlar Baltık kehribarını Mısır’dan ve Yunanistan’daki Miken’in meşhur mezarlarında buldu. Brocken Inaglory tarafından “Baltık Kehribarında Böcekler” . CC-By-SA 3.0 uyarınca lisanslanmıştır .
Amber Güneş Işığı

Amber’in parlak, güneş ışığı rengi de bu bağlantıyı geliştirdi. Antik Yunanlı tarihçi Nicias kehribarın Güneş’in dalgaların altına yerleşmesiyle birlikte yeryüzünde oluşan ter damlaları haline geleceğine inanıyordu. Diğer eski yazarlar, çeşitli arayışlarda tanrı ya da kahramanların gözyaşları olarak fosilleşmiş sap’ın bu “damlacıklarını” tasvir ettiler.

Hayvanlar ve Amber Sembolizm

Amber sembolizmi hayvan dünyasını da kapsar. Vikingler, hayvanların güçlü yönlerini içerdiğine inanılan hayvan şekillerine kehribar parçalar kazdırdı. Antik Yunan ve Roma zamanlarında, kadınlar doğurganlığı sağlamak için kehribar balı, kurbağa ve tavşan figürleri giyerlerdi. Erken Çinliler kaptanların ruhları bu düzlemden serbest bırakıldıklarında kehribar rengine döndüğüne inanıyordu.

Amber sembolizm – ayı

Kehribar sık sık bir zamanlar canlılar içerdiğinden, Ana Tanrıça’nın klasik ibadetçileri amberin hayatın kendisinin özüne sahip olduğuna inanıyordu. Akasha, bu animasyon ilkesi veya “beşinci unsur”, dünyanın, havanın, ateşin ve suyun diğer unsurlarını birbirine bağladı.

Amber sembolizm – gekko
PG Palmer’ın “Amber Geckosu” . CC By-SA 2.0 kapsamında lisanslanmıştır .
Amber’in Büyülü Birlikleri

Kehribar Taşı

Kehribar Taşı

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, sihirli işçiler sık sık güçlü kuvvetlerle suçlanacakları düşünülen kehribar renkli kolyeler giyerlerdi. Böyle bir kolyenin bulundurulması veya hediye edilmesi, büyük güç ve saygı gösterdi. Odyssey’de , Penelope talipleri onu hediye ile etkilemeyi umuyor. Hizmetçilerini, birbirlerini aşmak için muhteşem hediyeler getirsinler diye gönderirler. Böyle bir armağanın arasında Homer şöyle yazıyor:

Eurymachus

Al zengin bir altın kolye, dövülmüş,

Ve sanki kehribar boncuklarla süslenmiş gibi ayarlayın

Güneşle
Bir diğer kalite, sürtünme elektriği sihirli ve amber sembolizmi arasındaki bağlantıyı güçlendirmiş olabilir. Amberle yün veya ipekle ovuşturursanız elektrikle şarj olur. Aslında, amber, elektron için Yunanca kelime bize elektron ve elektrik kelimelerini verdi.Amber, dünyanın en eski ve en çok aranan hazinelerinden biri; zaman ve renk bakımından korunan, zamanla korunan, insanlık için kıyılarda yıkanan, güzellikteki bir tılsımla, korumayla ve yenilenen “Deniz Altınlığı” ndan biridir. Güneş damlaları, tanrıların gözyaşları, sertleştirilmiş bal ve güneş ışığı olarak tasvir edilmiştir ve günümüzde en eski kültürlerde olduğu gibi İstenildiği gibi, Taş Devri’nin renklerin hoşa gittiği sıcaklık için çokça kullanılmıştır. , Süsleme değeri ve sihirli ve tıbbi özellikleri.

Amber, ne bir kristal ne de bir mineral olmakla birlikte, doğanın biyolojik bir ürünü olan yoğun bir prehistorik ormanlarda yaşayan ağaçlardan sızan ve milyonlarca yılda fosilleşmiş koruyucu bir reçine olan küçük bir organik güzellik sınıfına aittir. Metafiziksel dünyada enerjik ve şifa verici özellikleri ve muhteşem Yaşam Gücü için çok değerlidir. Amber, altın yapısında sonsuza kadar ertelenen, bir zamanlar yaşayan böcekler, organizmalar ve bitki maddesinin yanı sıra güneşe ve toprağa güçlü bir bağ sağlar. Eski bilgeliğe uymaktadır ve geçmiş yaşam hatırlama için veya bir atadan aşağıya geçen genetik ders ve deneyimleri hatırlamak için güçlü bir araç olabilir. Aile kalıplarını temizlemek ve kişinin seçme ayrıcalığını başlatmak için yararlıdır. [Fernie, 322] [Simmons, Ahsian, 24] [www.gemselect.com] [Lembo, 60] [Hall, 51] [Eason, 82]

Amber, negatif ya da durgun enerjileri emerek ve onu net, pozitif enerjiye dönüştürerek, fiziksel bedenden ağrı çekmek ve zihin ve ruhtan uzaklaşma kabiliyeti ile değer verilen doğal bir temizleyicidir. Bu, vücudun kendi mekanizmalarını kendiliğinden iyileştirmeye teşvik eder. Canlılığı arttırır ve doku yenilenmesine yardımcı olur. Amber, özellikle Sacral ve Solar Plexus Çakralarını temizlemek ve yeniden etkinleştirmek için idealdir ve içinde bulunduğu ortamı temizlemek için mükemmel bir araçtır.

Doğal Kehribar Yüzük

Doğal Kehribar Yüzük

Sağlığa ve esenliğe elverişli parlak, yatıştırıcı bir enerji yayar ve iyileşme, depresyonun hafifletilmesi veya keder sürecinde çalışılması bakımından muhteşemdir. Amber aynı zamanda negatif enerjilere karşı koruyucu bir kalkan sağlar ve kişinin yaşamından veya ilişkilerinden toksisitenin alınması için çağrılabilir. [Melody, 107-108] Hall En, 79] [101 Salon, 26] [Ahsian, 24] [Raphaell, 136-137]

Amber’in ilk keşiflerinden binlerce yıl önce, kıyılarda çalkantılı denizlerle yıkanan bu sarı-altın maddenin güzel ve benzersiz olduğu, dokunuşa ve hafifliğe sıcak olduğu kabul edildi. Küçük çaba ile oyuldu, ovulduktan sonra elektrik yüklendi ve kolayca ateşlendi. Kapanımlarının nadir olması ve sözde sihirli ve tıbbi güçleri Bahtiyar, tuz ve metal ticareti için Baltık bölgesinin ilk ihracat mallarından biri oldu. Tarih öncesi ticaret yolları bu Kehribar ticareti ile tanımlandı ve Kuzeydeki kıyı bölgelerinden Baltık Denizi’nden Akdeniz’e kadar uzanan iç koridor Amber Yolu olarak anıldı. Bin yıl boyunca, “kuzeyin altın” olarak adlandırılan bu önemli hammadde, Vistula ve Dinyeper nehirleri vasıtasıyla İtalya, Yunanistan, Karadeniz, Suriye, Mısır ve ötesi üzerinden karayolu ile taşınmıştır. [en.wikipedia.org] [www.sumatraamber.com]

Amber güneşle birleşti ve damlacık şekli, birçok Norveç, Yunan ve Litvanya mitolojisinde gözyaşlarına doğal bir bağlantı oluşturdu. Yalnız ya da kederli bir mücevher olarak kabul edildi ve o kadar mükemmel bir şekilde hayatını koruduğu için cenaze törenlerinde ölüleri onurlandırmak için kullanıldı ve ölü dünyada ruhun korunması için mezar mezarlarına yerleştirildi. Amber, geleneksel olarak çocuklar için koruyucu bir taş olarak biliniyordu ve tarih boyunca boncuklar takılmıştı ve boynunun etrafına yerleştirilerek zarardan korunmak ve diş çıkarma acısını azaltmak için kullanılıyordu. Tıbbi olarak toz haline getirilmiş ve su, yağ ya da bal ile karıştırılmış ve iksir olarak kulla- nılmış ya da sağırlık ve zayıf görme, ateş ve mide sıkıntısı, astım, gut, romatizma, yaralar ve enfeksiyonlar, epilepsi ve plakların iyileştirilmesi için bir merhem haline getirilmiştir. . Yandığında, Amber’in dumanının kötü ruhları ve büyüleri savuşturduğu düşünülmüş ve denizciler deniz yılanlarını ve derin tehlikeleri uzaklaştırmak için gemilerde yaktılar. Tütsü olarak, stres yumuşattı ve mikroplara filtre uygulayıp doğum sırasında sıkça kullanılan bir bölgeyi dezenfekte ettiğine inanılıyordu. [Museumcatalogues.getty.edu] [Megemont, 22-23] [Lembo, 61] [www.sumatraamber.com] [Fernie, 323-325] [Mella, 72] [101 Hall, 26]

Kehribar Yüzük

Kehribar Yüzük

Antik çağlarda, Amber, başta üretildiği düşünülen , soyu tükenmiş Pinitler süksinifer ağaçlarından elde edilen birkaç suş , ya da “meyve suyu” olarak bilinen birkaç isim ile biliniyordu. Yaşlı Pliny, çam kökenlerini, ovuşturulduğunda ve ateşlendiğinde çam kokusu yaydığı, meşale-çam ağacının kokusu ve görünüşüyle yanmasıyla kanıtlandığını kanıtladı. Amber için Yunanca terim, güneşe atıfta bulunan bir söz olan elektrondu ve sürtünmeye maruz kaldığında küçük maddeleri kendi başına çekmek yeteneği nedeniyle Amber’e verildi. “Elektron” ve “elektrik” sözcüğümüzün köküdür. Modern adı olan “amber”, anbar’dan , ambargos için Arapça sözcükten , sanki kıyılarda da yıkanmış sperm balinasından boşaltılan benzer bir renkte materyalden geldiği düşünülmektedir. Parfüm yapımında kullanılır. [Fernie, 322-323 [en.wikipedia.org] [akademik.emporia.edu] [Megemont, 21-22] [Simmons, 23]

Amber, birkaç ağaç reçinesinden (çoğunlukla soyu tükenmiş bir Çam türü veya bazı bölgelerde yok olan Hymenaea türleri), bitki materyalleri, uçucu bir yağ ve süksinik asitten oluşan bir hidrokarbon karışımıdır. Amber, bitki damar sisteminde dolaşan sıvı olan ağaç özünden değil, bitkinin epitel hücrelerinden salınan aromatik, yarı katı bir reçineden reçineden oluşur. Böceklerin ve mantarların yol açtığı hastalık ve yaralanmaları gidermek, kırık dalları iyileştirmek veya hızlı büyümenin yarattığı stresden kurtulmak için bir koruma mekanizması olarak üretilmektedir. Eski ormanların reçineleri ağaçların iç fissürlerini doldurdular, dış kabuğa damladılar ve sızdıklarında, böcekleri, örümcekleri, annelidleri ve diğer küçük organizmaları, ağaç ve bitki parçalarını, tüyleri ve hatta saçlarını sıkıştılar. Daha sonra uçucu bileşenlerini kaybederek sertleşmeye başladılar ve zamanla ormanlar düştü ve nehirler tarafından tortularla gömülüp okyanus tabanının bir parçası haline gelen kıyı bölgelerine taşındı ya da başka jeolojik olaylarla başka yerlere yerleştirildi. [Fernie, 322, 328] [akademik.emporia.edu] [en.wikipeida.org] [www.madehow.com] [www.mindat.org] [www.gemdat.org]

DOĞAL KEHRİBAR TAŞI YÜZÜK

OTANTİK YÜZÜKLER
Kehribar Yüzük
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 1.KALİTE RUSYA/KALİNGRAD
 • 12 GR
 • 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ
 • AYNI GÜN KARGO
 • EŞİ YOK
 • KDV DAHİL
 • KEHRİBAR TAŞI
 • MUHTEŞEM KABOŞON KESİM
 • ÖZEL KUTUSUNDA
 • VVS KALİTE
[dpsc_display_product]
Ürün Açıklaması Video Tanıtım Yorumlar

Amber , ağaç reçinesinin fosilleşmesinden oluşan bir taştır. Kehribar reçine tipik ağaç özüyle aynı değildir. Özellikle

Kehribar Taşı Yüzük

Kehribar Taşı Yüzük

Pinus succinifera ağacından elde edilir. Kehribarın fosilleşmesi Tersiyer dönemine kadar uzanır; yani kehribar taşlar yaklaşık 50 milyon yıl önce oluşur. Kehribar yumuşak ve yapışkan reçineden oluştuğu için amber sıklıkla hayvan ve bitki kapanımları içerir; Çoğunlukla sivrisinekler ve diğer böcek türleri. Kömür damarlarında geliştirilen kehribarın çoğunlukla ‘reçinite’ olarak adlandırılır ve Yeni Zelanda kömür damarlarından kaynaklanan numunelere ‘ambrite’ denir. Amber, organik değerli taşların az sayıdaki çeşidinden biridir . Organik güzelliklerin en yaygın çeşitleri arasında kehribar, inci , mercan ve fildişi bulunur.

‘Kehribar’ kelimesi Ortaçağ Farsça ‘ambar’ kelimesinden türetilmiştir. Başlangıçta, amberris denilen sperm balinalarının bağırsaklarında bulunan sertleştirilmiş mumlu bir maddeyi tanımlamak için kullanılmıştır. Ambergris, çok hoş bir aromatik kokuya sahip olduğundan parfüm üretiminde kullanılır. 14. yüzyılda kehribar teriminin kullanılması amberristen kıymetli taşa kaymıştır. Amber ve amberler genellikle birbirleriyle karıştırılıyordu, çünkü her ikisi de plaj kıyılarında yıkanabiliyordu. İkisi yoğunlukla kolaylıkla ayırt edilirler. Ambergris çok daha düşük bir yoğunluğa sahiptir ve tatlı suda yüzer. Kehribar değerli taşlar tatlı suda yüzmez, tuzlu suda yüzer.

LÜTFEN ÜRÜNLERİNİZ GERÇEKMİDİR DİYE SORMAYIN  OTANTİK TAŞ KESİNLİKLE SIKMA PLASTİK VS.ÜRÜN SATMAZ.TAKILARIMIZDA KULLANDIĞIMIZ TÜM MALZEMELER %100 DOĞAL 1.KALİTEDEDİR SATILDIKTAN SONRA ÜRÜNLERİMİZ REYONUMUZDAN KALKMAKTADIR!!!!!!

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ  %100 DOĞAL BALTIK RUSYA KALİNİNGRAD HAS DAMLA KEHRİBAR TAŞI VVS KALİTE MUHTEŞEM IŞILTILI YÜZÜK;SEVDİKLERİNİZ İÇİN ÖZEL FANTASTİK BİR HEDİYE OLARAK DÜŞÜNEBİLİRSİNİZ;KOLEKSİYON OLARAK SAKLANABİLİR

Amber Oluşumu
Kehribarın oluşum süreci reçinenin copal’e dönüştürülmesi ile başlar. Dönüşüm, yüksek sıcaklıklar ve üzerinde bulunan reçineli tortulların baskısı ile tetiklenir. Isıya ve basınca maruz kalma, terpenlere karşı koyar ve bozunmaya ve bozulmaya neden olabilir. Zamanla ve dirençle, reçine sonunda sertleşir ve kahverengine kadar fosilleşir. Birçok ağaç, reçine üretir ancak çoğu aslında kehribar üretmez. Ağaç reçinesi çürümeye karşı çok dirençli ve dirençli olmalıdır. Reçine yatakları çoğunluğu güneş ışığına, yağmura ve aşırı sıcaklıklara uzun süre maruz kalamaz.
Çoğu diğer renkli taşlardan farklı olarak, kehribarın kristalin yapıdan ziyade amorf bir yapısı vardır. Amber’in çok düşük bir özgül ağırlığı vardır, bu da son derece hafif olduğu anlamına gelir. Amber’in düşük yoğunluğu, tuzlu suda yüzmesini sağlar. Amber, son derece düşük yoğunluğu nedeniyle taklit etmek zordur. Karşılaştırma yoluyla, 5 karat amber taşının toplam boyutu, 5 karat zirkonun (yoğun küp türlerinden biri) 2,5 kat daha büyüktür.
Amber taşlar için önde gelen kaynak Kaliningrad, Rusya’nın hemen batısında. Bu bölgeden gelen kehribar, yüzeyde yaklaşık 30 metre aşağıda kil bulunur. Amber için ikinci büyük kaynak Baltık bölgesi. Baltık kehribar , deniz tabancasından kaynaklanır ve genellikle kıyılarda yıkanır. Baltık amber, güzel altın renkleriyle bilinir.

Dominik Cumhuriyeti nadir mavi renkli kehribar rengine sahip olduğu bilinmektedir. Dominik Cumhuriyeti’nden Amber, diğer kehribar türlerden önemli ölçüde daha genç. İtalya, Romanya, Çin, Japonya, Burma (Myanmar), Meksika, Kanada ve Birleşik Devletler’in de kehribar yatakları olduğu bilinmektedir.

Amber Alış ve Amber Değerli Taş Değerini Belirleme Başa Dön
Amber Rengi

Amber çeşitli renklerde oluşur, ancak çoğunlukla sarı, turuncu veya kahverengi renktedir. Altın sarı amber, daima yeşil, çam ağaçlarının sert, saydam reçinesidir. Amber ayrıca soluk limon sarısı ve kahverengi beyaza yakın neredeyse siyah renkte oluşabilir. Dominik Cumhuriyeti nadir mavi kehribar ürettiği biliniyor. Nadiren yeşil ve kırmızı renkli sarı da vardır. Kırmızı kehribar bazen “kiraz kehribar” olarak da adlandırılır.

Kehribar Taş Yüzük

Kehribar Taş Yüzük

Amber Berraklığı ve Parlaklığı

KEHRİBAR berraklığı şeffafdan opaklığa kadar değişir ve reçineli bir parlaklığa sahiptir. Çoğu amber örneğinde hava kabarcıkları ve çeşitli kapanımlar bulunur. Pirit safsızlıkları bazen kehribar rengi mavimsi renk verebilir. Birçok kehribar çeşidi sayısız minik kabarcıklardan dolayı çok bulutlu bir berraklığa sahiptir; Bu taşlar ‘kemik kehribar’ olarak bilinir.

Net şeffaflığı olan kehribar rengi bulutlu örneklerden daha caziptir. En değerli kehribar taşları, böcekler, bitkiler veya pirit kapanımlar içeren küplerdir.

Amber Kes ve Şekil

Amber neredeyse her zaman cabochon kesilir. Amber çok nadiren faceted. Eskiden kehribar çoğunlukla süs desenleri için kullanıldı. Amber’in kesilmesi çok kolaydır, çünkü çok yumuşaktır. Çoğu taş türü gibi, taşlı taşlar bile kesim sırasında gemin mümkün olduğunca çok kısmını korumaya çalışır; bu nedenle birçok kehribar taş damla benzeri nodüler şekiller ile bitirilir. Yuvarlak ve oval kehribar taşları çok popüler; Yıldızlar, altıgenler, beşgenler, trilyonlar ve kalp biçimleri gibi diğer fantezi şekiller de kolaylıkla bulunur.

Amber Bakımı

Amber’e genellikle muamele edilmiyor, ancak bazı kehribar taşlar iki veya daha fazla küçük taştan toplandı. Küçük taşlar yüzeyleri yağ, ısı ve basınç ile bulutlar. Taşlar tedarikçileri daima bu donanımı açıklamalıdır; Bu taş bazen “amberoid” veya “preslenmiş amber” olarak anılır. Amber bazen bir yağ banyosu ile zenginleştirilmiş berraklık olabilir. Kehribar taşlar copal veya kauri sakızı gibi diğer reçineler kullanılarak taklit edilebilir. Baltık kehribar bazen yapay olarak daha parlak renkler yaratmak için geliştirilmiştir.

Doğal Amber Yüzük

Doğal Amber Yüzük

Amber Gemolojik Özellikleri: Başa Dön
Kimyasal formül: C10H16,0 (yaklaşık)
Kristal yapı: Amorf
Renk: Sarı, kahverengi, turuncu, kırmızı ve diğerleri
Sertlik: Mohs ölçeğinde 2 – 2.5
Kırılma indisi: 1.539-1.545
Yoğunluk: 1.05 – 1.09 (yaklaşık)
dilinim: Yok
Şeffaflık: Opakaya saydam
Çift Kırma / Çift Kıvırma: Yok
Parlaklık: Reçineli
floresan: Mavimsi beyaz – sarı yeşil
Amber Değerli Taş Çeşitleri veya Benzeri Değerli Taşlar: Başa Dön
Buy coral gemstones
Mercan taşı
Kehribarın pek çok çeşidi vardır ve çoğu menşei veya rengi ile gruplanmıştır. Dominik Cumhuriyeti’nden Amber bazen nadir bulunan bir mavi renkte olabilir ve flüoresan olabilir. Bu çeşid en nadir sarı olarak kabul edilir ve doğal ve ultraviyole ışık kaynakları altında maviye dönüşür. Uzun dalga UV aydınlatması altında, çok güçlü ve yakın beyaz yansıma özelliğine sahiptir. Yaklaşık 100 kilo mavi Dominik Cumhuriyeti kehribar her yıl kaynaklı, bu son derece değerli hale getiriyor. Kompozisyon yoluyla jet, inci, mercan ve fildişi de içeren benzer birkaç organik taş vardır.

En Popüler Amber Çeşitleri:

Baltık amber, kemik kehribar ve Dominik kehribar en yaygın kehribar çeşitleridir.

Daha Az Bilinen Amber Çeşitleri:

Mavi Dominik kehribar, reçineit, amberit, amberoid ve preslenmiş kehribar, daha az bilinen kehribar çeşitlerinden bazılarıdır.

Amber Değerli Taş Mitolojisi, Metafizik ve Alternatif Kristal Şifa Yetkileri Başa Dön
Amber, Ortaçağ’dan 20. yüzyılın başlarına kadar pek çok nesilde tıbbi bir mücevher olarak kullanılmıştır. Amorf bir taş olmasına rağmen, yine de kristal şifa yetenekleri için kullanılır. Antik Yunan’daki Hipokrat döneminden beri, amber ve onun reçineli hülasaları, çeşitli sağlık rahatsızlıklarını iyileştirmek ve hafifletmek için kullanılmıştır.

Amber, Asya’da tılsımlarda kullanılan ilk taşlardan biriydi. Amber’in muhtemelen doğal altın rengi nedeniyle ‘güneşli’ bir enerji taşıdığı söylenir ve negatif enerjiyi yok etmek için kullanılır. Koyu kahverengi taşlar giymek suretiyle güneşli tasarruflar ve olumlu görünümler gelişir. Amber değerli taşların onları giyenlere neşelendirdiği biliniyor. Amber’in hastalığı bedenten çekebileceğine ve duygusal enerjiden olumsuzluğu ortadan kaldırmaya muktedir olduğuna inanılıyor.

Orjinal Kehribar

Orjinal Kehribar

Feragat: Metafizik ve Alternatif Kristal Şifa Yetkileri ve Özellikleri teyit edilmiş bir tavsiye olarak alınmamalıdır. Herhangi bir tıbbi durumunuz varsa, lütfen lisanslı bir uygulayıcıya bakın. Bu bilgiler doktorunuzun önerisini değiştirmek değildir. GemSelect, herhangi bir iddia ya da beyanatı garanti etmez ve hiçbir koşulda sorumlu tutulamaz.
Amber Değerli Taş ve Takı Tasarımı Fikirleri Başa Dön
Amber, tarih öncesi çağlardan beri mücevheratta kullanılmıştır. Amber’in, muska takılarında kullanılan ilk taş türlerinden biri olduğuna inanılıyor. Amber süsleri, Antik Myken mezarlarda olduğu kadar, eski medeniyetlerin Avrupa’da zenginleştiği diğer alanlarda da bulunmuştur. Halen bugüne kadar kehribar popülerdir ve cam üfleme parçaları gibi dekoratif tasarımlar için kullanılır.

Kehribar en yumuşak taş türlerinden biri olmasına rağmen, hala sıklıkla takı olarak giyilir. Cabochon halka tasarımlarında giyilmesi tavsiye edilmez, ancak dikkatle, halkalar için birçok insan bunu kullanır. Amber taşlar en çok küpe, broş ve kolye için kullanılır, ancak düzgünce bakıldıklarında amber çeşitli mücevher tasarımlarında takılabilir.

Not: Karat ağırlığı ile değil, boyuta göre renkli değerli taşlar satın alın. Renkli taşların büyüklüğü / ağırlık oranı farklıdır . Bazı taşlar daha büyüktür ve diğerleri kıyasla elmaslardan daha küçüktür.

Amber Değerli Taş ve Takı Bakımı ve Temizleme Başa dön
Taşlar Nasıl Temizlenir Amber, Mohs sertlik ölçeğinde sadece 2 – 2.5 sertlik derecesine sahip, oldukça yumuşak bir taş türüdür. Amber, milyonlarca yıl boyunca yoğun ısı, basınç ve hava şartlarına maruz kalmasına rağmen asit, benzin, kostik solüsyonlar, alkol ve parfümlere karşı halen çok hassastır. Amber, kolayca dumanlı tütsü benzeri bir koku yakabilir ve bırakabilir. Amber sadece yumuşak bir bezle silinmelidir.

Ultrasonik temizleyiciler asla kehribar taşları veya kehribar mücevherleri temizlemek için kullanılmamalıdır. Kehribar taşları uzun süre ıslatmamak önerilmez; Suya uzun süreli maruz kalma cilayı berbat edebilir. Amber, diğer mücevherler, özellikle sap sapları, kenar kenarları ve mücevher kenarlarıyla kolayca çizilebilir. Kehribar taşları yumuşak bir bezle sararak koruyun ve her zaman amberin diğer mücevher ve mücevheratlardan ayrı olarak saklayın.

Doğal Kehribar Yüzük

Doğal Kehribar Yüzük

M.Ö. 8.000 yıllarına dayanan Taş Devri mezar taşları, kehribar renginde desenler, boncuklar ve kehribar küpeler ile tılsımlar üretmiştir. Süsleme için kullanılan ilk malzemelerden biri olan amber’in ritüel oluşumlarda ölülerle birlikte yerleştirilmesi, tarih öncesi halkların bu taşları saydığına işaret ediyor.

Amber’in Organik Kapanımları

Bununla birlikte, belki de fosil taştan daha uygun bir terimdir. Aslında eski ağaçların katılaşmış reçinesi olan bu malzeme, genellikle bitkiler ve böcekler gibi küçük hayvanlar içeriyor. Ambarın sıcak hissi ile birleşince, korunan kalıntıların bu inklüzleri kehribar sembolizmin başlangıcını teşvik edebilir. Dünyanın dört bir yanından gelen kültürler, amber ile doğal dünyanın ruhları ve Güneş’le ilişkilidir.

Amber sembolizm – Baltık amber
Birçok eski kültür, Baltık Denizi bölgesinden kehribar, özellikle çok değerli parçalar ticareti yapıyordu. Arkeologlar Baltık kehribarını Mısır’dan ve Yunanistan’daki Miken’in meşhur mezarlarında buldu. Brocken Inaglory tarafından “Baltık Kehribarında Böcekler” . CC-By-SA 3.0 uyarınca lisanslanmıştır .
Amber Güneş Işığı

Amber’in parlak, güneş ışığı rengi de bu bağlantıyı geliştirdi. Antik Yunanlı tarihçi Nicias kehribarın Güneş’in dalgaların altına yerleşmesiyle birlikte yeryüzünde oluşan ter damlaları haline geleceğine inanıyordu. Diğer eski yazarlar, çeşitli arayışlarda tanrı ya da kahramanların gözyaşları olarak fosilleşmiş sap’ın bu “damlacıklarını” tasvir ettiler.

Hayvanlar ve Amber Sembolizm

Amber sembolizmi hayvan dünyasını da kapsar. Vikingler, hayvanların güçlü yönlerini içerdiğine inanılan hayvan şekillerine kehribar parçalar kazdırdı. Antik Yunan ve Roma zamanlarında, kadınlar doğurganlığı sağlamak için kehribar balı, kurbağa ve tavşan figürleri giyerlerdi. Erken Çinliler kaptanların ruhları bu düzlemden serbest bırakıldıklarında kehribar rengine döndüğüne inanıyordu.

Amber sembolizm – ayı

Kehribar sık sık bir zamanlar canlılar içerdiğinden, Ana Tanrıça’nın klasik ibadetçileri amberin hayatın kendisinin özüne sahip olduğuna inanıyordu. Akasha, bu animasyon ilkesi veya “beşinci unsur”, dünyanın, havanın, ateşin ve suyun diğer unsurlarını birbirine bağladı.

Amber sembolizm – gekko
PG Palmer’ın “Amber Geckosu” . CC By-SA 2.0 kapsamında lisanslanmıştır .
Amber’in Büyülü Birlikleri

Kehribar Taşı

Kehribar Taşı

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, sihirli işçiler sık sık güçlü kuvvetlerle suçlanacakları düşünülen kehribar renkli kolyeler giyerlerdi. Böyle bir kolyenin bulundurulması veya hediye edilmesi, büyük güç ve saygı gösterdi. Odyssey’de , Penelope talipleri onu hediye ile etkilemeyi umuyor. Hizmetçilerini, birbirlerini aşmak için muhteşem hediyeler getirsinler diye gönderirler. Böyle bir armağanın arasında Homer şöyle yazıyor:

Eurymachus

Al zengin bir altın kolye, dövülmüş,

Ve sanki kehribar boncuklarla süslenmiş gibi ayarlayın

Güneşle
Bir diğer kalite, sürtünme elektriği sihirli ve amber sembolizmi arasındaki bağlantıyı güçlendirmiş olabilir. Amberle yün veya ipekle ovuşturursanız elektrikle şarj olur. Aslında, amber, elektron için Yunanca kelime bize elektron ve elektrik kelimelerini verdi.Amber, dünyanın en eski ve en çok aranan hazinelerinden biri; zaman ve renk bakımından korunan, zamanla korunan, insanlık için kıyılarda yıkanan, güzellikteki bir tılsımla, korumayla ve yenilenen “Deniz Altınlığı” ndan biridir. Güneş damlaları, tanrıların gözyaşları, sertleştirilmiş bal ve güneş ışığı olarak tasvir edilmiştir ve günümüzde en eski kültürlerde olduğu gibi İstenildiği gibi, Taş Devri’nin renklerin hoşa gittiği sıcaklık için çokça kullanılmıştır. , Süsleme değeri ve sihirli ve tıbbi özellikleri.

Amber, ne bir kristal ne de bir mineral olmakla birlikte, doğanın biyolojik bir ürünü olan yoğun bir prehistorik ormanlarda yaşayan ağaçlardan sızan ve milyonlarca yılda fosilleşmiş koruyucu bir reçine olan küçük bir organik güzellik sınıfına aittir. Metafiziksel dünyada enerjik ve şifa verici özellikleri ve muhteşem Yaşam Gücü için çok değerlidir. Amber, altın yapısında sonsuza kadar ertelenen, bir zamanlar yaşayan böcekler, organizmalar ve bitki maddesinin yanı sıra güneşe ve toprağa güçlü bir bağ sağlar. Eski bilgeliğe uymaktadır ve geçmiş yaşam hatırlama için veya bir atadan aşağıya geçen genetik ders ve deneyimleri hatırlamak için güçlü bir araç olabilir. Aile kalıplarını temizlemek ve kişinin seçme ayrıcalığını başlatmak için yararlıdır. [Fernie, 322] [Simmons, Ahsian, 24] [www.gemselect.com] [Lembo, 60] [Hall, 51] [Eason, 82]

Amber, negatif ya da durgun enerjileri emerek ve onu net, pozitif enerjiye dönüştürerek, fiziksel bedenden ağrı çekmek ve zihin ve ruhtan uzaklaşma kabiliyeti ile değer verilen doğal bir temizleyicidir. Bu, vücudun kendi mekanizmalarını kendiliğinden iyileştirmeye teşvik eder. Canlılığı arttırır ve doku yenilenmesine yardımcı olur. Amber, özellikle Sacral ve Solar Plexus Çakralarını temizlemek ve yeniden etkinleştirmek için idealdir ve içinde bulunduğu ortamı temizlemek için mükemmel bir araçtır.

Doğal Kehribar Yüzük

Doğal Kehribar Yüzük

Sağlığa ve esenliğe elverişli parlak, yatıştırıcı bir enerji yayar ve iyileşme, depresyonun hafifletilmesi veya keder sürecinde çalışılması bakımından muhteşemdir. Amber aynı zamanda negatif enerjilere karşı koruyucu bir kalkan sağlar ve kişinin yaşamından veya ilişkilerinden toksisitenin alınması için çağrılabilir. [Melody, 107-108] Hall En, 79] [101 Salon, 26] [Ahsian, 24] [Raphaell, 136-137]

Amber’in ilk keşiflerinden binlerce yıl önce, kıyılarda çalkantılı denizlerle yıkanan bu sarı-altın maddenin güzel ve benzersiz olduğu, dokunuşa ve hafifliğe sıcak olduğu kabul edildi. Küçük çaba ile oyuldu, ovulduktan sonra elektrik yüklendi ve kolayca ateşlendi. Kapanımlarının nadir olması ve sözde sihirli ve tıbbi güçleri Bahtiyar, tuz ve metal ticareti için Baltık bölgesinin ilk ihracat mallarından biri oldu. Tarih öncesi ticaret yolları bu Kehribar ticareti ile tanımlandı ve Kuzeydeki kıyı bölgelerinden Baltık Denizi’nden Akdeniz’e kadar uzanan iç koridor Amber Yolu olarak anıldı. Bin yıl boyunca, “kuzeyin altın” olarak adlandırılan bu önemli hammadde, Vistula ve Dinyeper nehirleri vasıtasıyla İtalya, Yunanistan, Karadeniz, Suriye, Mısır ve ötesi üzerinden karayolu ile taşınmıştır. [en.wikipedia.org] [www.sumatraamber.com]

Amber güneşle birleşti ve damlacık şekli, birçok Norveç, Yunan ve Litvanya mitolojisinde gözyaşlarına doğal bir bağlantı oluşturdu. Yalnız ya da kederli bir mücevher olarak kabul edildi ve o kadar mükemmel bir şekilde hayatını koruduğu için cenaze törenlerinde ölüleri onurlandırmak için kullanıldı ve ölü dünyada ruhun korunması için mezar mezarlarına yerleştirildi. Amber, geleneksel olarak çocuklar için koruyucu bir taş olarak biliniyordu ve tarih boyunca boncuklar takılmıştı ve boynunun etrafına yerleştirilerek zarardan korunmak ve diş çıkarma acısını azaltmak için kullanılıyordu. Tıbbi olarak toz haline getirilmiş ve su, yağ ya da bal ile karıştırılmış ve iksir olarak kulla- nılmış ya da sağırlık ve zayıf görme, ateş ve mide sıkıntısı, astım, gut, romatizma, yaralar ve enfeksiyonlar, epilepsi ve plakların iyileştirilmesi için bir merhem haline getirilmiştir. . Yandığında, Amber’in dumanının kötü ruhları ve büyüleri savuşturduğu düşünülmüş ve denizciler deniz yılanlarını ve derin tehlikeleri uzaklaştırmak için gemilerde yaktılar. Tütsü olarak, stres yumuşattı ve mikroplara filtre uygulayıp doğum sırasında sıkça kullanılan bir bölgeyi dezenfekte ettiğine inanılıyordu. [Museumcatalogues.getty.edu] [Megemont, 22-23] [Lembo, 61] [www.sumatraamber.com] [Fernie, 323-325] [Mella, 72] [101 Hall, 26]

Kehribar Yüzük

Kehribar Yüzük

Antik çağlarda, Amber, başta üretildiği düşünülen , soyu tükenmiş Pinitler süksinifer ağaçlarından elde edilen birkaç suş , ya da “meyve suyu” olarak bilinen birkaç isim ile biliniyordu. Yaşlı Pliny, çam kökenlerini, ovuşturulduğunda ve ateşlendiğinde çam kokusu yaydığı, meşale-çam ağacının kokusu ve görünüşüyle yanmasıyla kanıtlandığını kanıtladı. Amber için Yunanca terim, güneşe atıfta bulunan bir söz olan elektrondu ve sürtünmeye maruz kaldığında küçük maddeleri kendi başına çekmek yeteneği nedeniyle Amber’e verildi. “Elektron” ve “elektrik” sözcüğümüzün köküdür. Modern adı olan “amber”, anbar’dan , ambargos için Arapça sözcükten , sanki kıyılarda da yıkanmış sperm balinasından boşaltılan benzer bir renkte materyalden geldiği düşünülmektedir. Parfüm yapımında kullanılır. [Fernie, 322-323 [en.wikipedia.org] [akademik.emporia.edu] [Megemont, 21-22] [Simmons, 23]

Amber, birkaç ağaç reçinesinden (çoğunlukla soyu tükenmiş bir Çam türü veya bazı bölgelerde yok olan Hymenaea türleri), bitki materyalleri, uçucu bir yağ ve süksinik asitten oluşan bir hidrokarbon karışımıdır. Amber, bitki damar sisteminde dolaşan sıvı olan ağaç özünden değil, bitkinin epitel hücrelerinden salınan aromatik, yarı katı bir reçineden reçineden oluşur. Böceklerin ve mantarların yol açtığı hastalık ve yaralanmaları gidermek, kırık dalları iyileştirmek veya hızlı büyümenin yarattığı stresden kurtulmak için bir koruma mekanizması olarak üretilmektedir. Eski ormanların reçineleri ağaçların iç fissürlerini doldurdular, dış kabuğa damladılar ve sızdıklarında, böcekleri, örümcekleri, annelidleri ve diğer küçük organizmaları, ağaç ve bitki parçalarını, tüyleri ve hatta saçlarını sıkıştılar. Daha sonra uçucu bileşenlerini kaybederek sertleşmeye başladılar ve zamanla ormanlar düştü ve nehirler tarafından tortularla gömülüp okyanus tabanının bir parçası haline gelen kıyı bölgelerine taşındı ya da başka jeolojik olaylarla başka yerlere yerleştirildi. [Fernie, 322, 328] [akademik.emporia.edu] [en.wikipeida.org] [www.madehow.com] [www.mindat.org] [www.gemdat.org]