OTANT�K TA�

ATEŞ KEHRİBARI TESBİH

KOLEKSİYON TESBİHLER
ATEŞ KEHRİBARI TESBİH
Fiyatı      :      SATILDI TL
[dpsc_display_product]
Ürünün Özellikleri
  • 14X33 KÜRE KESİM
  • 925 AYAR GÜMÜŞ KAZAZİYE PÜSKÜL
  • BALTIK DOĞAL KEHRİBAR
  • KOLEKSİYON PARÇA
  • ÖZEL KUTUSUNDA

ATEŞ KEHRİBARI TESBİH

OTANTİK TAŞ FARKI İLE KOLEKSİYON MERAKLILARINA %100 DOĞAL ATEŞ KEHRİBARI TESBİH GÜMÜŞ KAZAZİYE PÜSKÜLLÜ ALAN KİŞİ GÜLE GÜLE KULLANSIN..SEVDİKLERİNİZE ÇEKİNMEDEN HEDİYE EDEBİLİRSİNİZ.

ATEŞ KEHRİBARI TESBİH

ATEŞ KEHRİBARI TESBİH

TANE ÇAPI:14 MM KÜRE KESİM

İMAMEDEN UZUNLUK:20,5 CM

TAM BOY PÜSKÜL DAHİL:30,4 CM 

AĞIRLIK:28 GR

kehribar çoğunlukla kozalaklı ağaçların reçinesinden oluşmasının yanısıra, tropik çiçekli ağaçların reçinesinden de oluşabilir.

Reçine, ağaçların bir korunma mekanizmasıdır. Ağacın gövdesi veya dalı herhangi bir şekilde zarar görürse (atmosferik koşullar, yaşlılık veya iri hayvanlar nedeniyle v.b. dış etkenler), yani kırılıp, yarılırsa kabuksuz dokuların dış etkenlere dayanıksız olduğu bir bölge açığa çıkar. Bu durumda reçine salgılanarak, taze yüzeyin kapatılarak iyileştirilmesine çalışıldığı gibi, kendisine zarar verebilecek böcek ve mantar gibi canlılarında reçinenin kendisine has kokusu, tadı ve yapışkanlığı ile ağaçtan uzak tutulmasına çalışılır. Bazı hastalıklarını iyileştirmek için salgılama yapmasının yanında yüksek ağaçlarda hızlı büyümenin oluşturduğu tansiyon nedeniyle oluşan boyuna çatlaklardan da bolca reçine salgılanır. O dönemlerde tropik ve yarı tropik iklim koşullarında yaşayan yüksek ağaçların, iklimin gittikçe yüksek sıcaklıklara ulaşması nedeniyle de bol miktarda reçine ürettikleri düşünülmektedir.

(Yanda; günümüzde de ağaçlar reçine salgılamaya devam ediyorlar. )

Ağaçta reçine salgı tipleri:
1- Dahili çatlakta reçine
2- Kabuk altında reçine
3- Dahili reçine cebi
4- Kabuk içinde reçine
5- Harici yara dolgusu
6-7- Sarkıt şeklinde reçine akıntısı
8- Harici damla biçimli reçine

 

ATEŞ KEHRİBARI TESBİH

ATEŞ KEHRİBARI TESBİH

Bu reçine, onu salgılayan ağaçla birlikte veya tek başına genellikle sellenme ile lagün, delta, veya denizel ortama taşınır. Burada sediment (kırıntılı malzeme) lerle birlikte gömülür. Milyonlarca sene boyunca ortama taşınan, bazen yüzlerce metre kalınlık oluşturan çökel malzeme altında kalan reçine, basınç ve sıcaklık koşulları altında sertleşerek Ateş Kehribarıa dönüşür.
(Doğadan toplandığı görünümde Ateş Kehribarı topakları)
( Ham ve işlenmiş Ateş Kehribarı bir arada )
Reçineden Ateş Kehribarı dönüşümde, reçinenin içine gömüldüğü sedimentlerinde önemli bir rolü olduğu düşünülmektedir. Mesela, Borneo Ateş Kehribarıı Orta Miosen yaşlıdır. Buradan gelen koyu renkli kumtaşı içinden çıkarılan örnek kesin olarak Ateş Kehribarı (alkolle reaksiyona girmiyor) olmasına rağmen, kiltaşı seviyelerinden elde edilen sarı renkli fosil reçine copal dir (alkolle reaksiyona girmiştir). Yani aynı süreci yeraltına gömülü olarak geçiren reçine muhtemelen içinde bulunduğu tortulların etkisiyle yeterli olgunluğa erişememiş ve copal aşamasında kalmıştır.

Ateş Kehribarılaşmanın en önemli etkenleri kabul edilen basınç ve sıcaklık yanında reçinenin içine gömüldüğü sedimentlerin türünün de etkili olduğunun düşünülmesine rağmen bu dönüşümün tüm mekanizması henüz anlaşılabilmiş değildir. Altta reçineden, copal ve Ateş Kehribarıa geçiş süreci basitleştirilerek gösterilmiştir. Geçmişten günümüze doğru (soldan sağa) reçine orijinal plastisitesini ve suyunu kaybetmeye ve sertleşmeye başlar.

KEHRİBARIN FİZİKSEL – KİMYASAL ÖZELLİKLERİ
Ateş Kehribarıın tüm özellikleri, yaşına, gömülme şartlarına ve reçine salgılayan ağacın türüne bağlı olarak değişir.

Ateş Kehribarı amorf (şekilsiz ) olup, saydam, yarı saydam veya opak olabilir. Sedimentler içinde genellikle düzensiz topak, nodül (yumru ), sarkıt veya damlacık şeklinde bulunur.

 

Kehribar Tesbih

Kehribar Tesbih

 

Ateş Kehribarı bir mineral olmadığından sabit bir kimyasal formulü yoktur ancak C10 I H16 I O4 şeklinde bir kompozisyon verilebilir. Yapısındaki ana elementler olan C%67-87, H%8.5-11, O%15, S%0-0.46 oranlarında olabilir. Özgül ağırlığı 1.05-1.30 gr/cm3 tür. Tamamen saydam Ateş Kehribarıın özgül ağırlığı 1.1 gr/cm3 tür. Beyaz renklisinin özg. Ağ.ı 0.90-0.96 gr/cm3 tür ki özgül ağırlığı 1 olan saf suda yüzebilir. Ateş Kehribarı %10 oranında tuz bulunduran suda yüzecek kadar hafiftir
( Ateş Kehribarı tuzlu suda yüzebilir )

Sertliği Mohs sertlik cetveline göre 2.5-3 tür. Ateş Kehribarıın sertliği, özgül ağırlığı ve kimyasal formulü bulunduğu jeolojik koşullara bağlı olarak lokasyondan lokasyona küçük farklılıklar gösterebilir. Sertlik Baltık bölgesinde 2-2.5, Dominikte 1-2 olup Burma (Myanmar) da 3 civarındadır. Yapısında sıkça bulunabilen succinic asitin formulü ise COOH(H2)2COOH15 şeklindedir.

 

Turuncu, sarı, kırmızı, kahverengi, konyak rengi, bal rengi, altın rengi, kemik rengi, siyah, renksiz, mavi ve yeşil renklerde bulunabilir. Ateş Kehribarıın 256 farklı renk tonu katalog haline getirilmiştir.
(Değişik renkte Ateş Kehribarı parçaları)

Kehribar Tesbih

Kehribar Tesbih

( Sarı, konyak rengi, bal rengi, kahverengi, kırmızı, mavi ve yeşil renkte Ateş Kehribarılar )

Ateş Kehribarı hafifçe ısıtılırsa reçine kokusu duyulur, 150 °C’ e kadar ısıtılırsa yumuşar, 375 °C civarında ise parlak, dumanlı bir alevle, hoş bir çam reçinesi kokusu çıkararak yanar. Bu özelliği nedeniyle, Almanlar Ateş Kehribarıı bernstein (yanan taş) olarak adlandırmışlardır. Isıtılan Ateş Kehribarı rengini değiştirerek kızıllaşır.

Ateş Kehribarıın çözücü maddelere karşı direnci vardır, tamamen erimez. Erime oranları şöyledir:

Potasyum – alkol solüsyonu %40-45, Kloroform %24, Alkol %23, Eter %18-23, Metil alkol %13, Benzol %10 .
Ateş Kehribarı fluoresan**dır. UV ışığı Ateş Kehribarıa tutulursa ışıldar. Ana fluoresan renkleri sarı, mavi, yeşil ve turuncudur. Fluoresansın yoğunluğu Ateş Kehribarı tiplerinde farklı olabilir. Dominik Ateş Kehribarıı mavi ışıldar.

(Üstte solda UV ışığı altında, sağda normal ışıkta, altta ise gün ışığı içinden
geçer şekilde fotoğraflanmış aynı Ateş Kehribarı)
Milattan önce 600 lü yıllarda Milet’li Thales Ateş Kehribarıın yünlü kumaş, post gibi yüzeylere sürtüldüğünde kıvılcım çıkarttığını görmüş, sonra onun saç teli, saman, odun kıymığı gibi hafif maddeleri kendine çektiğini gözlemiştir. Bu özellik 2000 yıl gizemini korumuş ancak 1600 lerde Dr. William Gilbert Ateş Kehribarıın manyetik özelliğini araştırmış ve eski Yunan’da Ateş Kehribarıın ismi olan ”Elektron” dan esinlenerek elektrik sözcüğünü ilk kullanan bilim adamı olmuştur.

Kehribar Tesbih Fiyatları

Kehribar Tesbih Fiyatları

Doğal Ateş Kehribarı morfolojik olarak çok farklı biçimlerde olduğu gibi, boyut olarakta çok değişiktir. Mesozoyik (Triyas, Jura, Kretase) döneminden elde edilen Ateş Kehribarı hem az bulunur hemde genelde 1-2 cm. Büyüklüğü geçmez.Yaşlı Ateş Kehribarıları oksidasyon, sıcaklık, basınç ve erozyonun fazlaca etkilediği düşünülmektedir. Genelde küçük parçalar halinde bulunan Ateş Kehribarıın 1 kg.ı aşan örnekleri çok enderdir. Bazen Berlin Natural Science Museum da bulunan örnekte olduğu gibi, Baltık bölgesinin bilinen tek parça en büyük Ateş Kehribarıı 47 cm. Uzunluk ve 9.817 kg.lık bir büyüklüğe erişebilir. Bu örnek 1860 ta Stettin (polonya) de bulunmuştur.
**(Fluoresans : Bazı maddeler, bir dış kaynak tarafından ‘Örn. Ultraviolet lambası’ uyarılınca, aldığı enerjinin bir kısmını absorbe ederek uyarılmış hale geçerler. Işınlama kesilince uyarılmış halden temel hale dönerken ışın yayınlarlar. Işınlama kesildikten sonra maddenin yayınladığı ışın kısa süreli ise fluoresans, uzun süreli ise veya ender olarak ışık kaynağına gerek olmadan (Örn. Fosfor) kendisi ışıldamaya devam ediyorsa fosforesans olayından söz edilir.)

(Büyük kütle Ateş Kehribarılar, solda Baltık, sağda dominikten birer örnek)

Dünyanın her yerinde, farklı özelliklerde Ateş Kehribarı çeşitleri bulunmaktadır. Görsel olarak incelenen Ateş Kehribarıın, çoğunlukla hangi lokasyona ait olduğu uzmanlarca anlaşılabilmektedir. Dünyada 150 kadar farklı Ateş Kehribarı tipi bilinmektedir. Onun rengi, ışıltısı, sıcaklığı, kokusu, statik elektrik özelliği süs taşları arasında Ateş Kehribarıı özel kılar.

Saydamlık ve yarı saydamlık, ağacın cinsi, reçinenin akışı ve damlamasıyla ilgilidir. Ateş Kehribarı parçasında, kurumuş reçine üzerine yayılan taze akışkan reçinenin oluşturduğu seviyeler gözlenebilir

ATEŞ KEHRİBARI TESBİH

KOLEKSİYON TESBİHLER
ATEŞ KEHRİBARI TESBİH
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
  • 14X33 KÜRE KESİM
  • 925 AYAR GÜMÜŞ KAZAZİYE PÜSKÜL
  • BALTIK DOĞAL KEHRİBAR
  • KOLEKSİYON PARÇA
  • ÖZEL KUTUSUNDA
[dpsc_display_product]
Ürün Açıklaması Video Tanıtım Yorumlar

ATEŞ KEHRİBARI TESBİH

OTANTİK TAŞ FARKI İLE KOLEKSİYON MERAKLILARINA %100 DOĞAL ATEŞ KEHRİBARI TESBİH GÜMÜŞ KAZAZİYE PÜSKÜLLÜ ALAN KİŞİ GÜLE GÜLE KULLANSIN..SEVDİKLERİNİZE ÇEKİNMEDEN HEDİYE EDEBİLİRSİNİZ.

ATEŞ KEHRİBARI TESBİH

ATEŞ KEHRİBARI TESBİH

TANE ÇAPI:14 MM KÜRE KESİM

İMAMEDEN UZUNLUK:20,5 CM

TAM BOY PÜSKÜL DAHİL:30,4 CM 

AĞIRLIK:28 GR

kehribar çoğunlukla kozalaklı ağaçların reçinesinden oluşmasının yanısıra, tropik çiçekli ağaçların reçinesinden de oluşabilir.

Reçine, ağaçların bir korunma mekanizmasıdır. Ağacın gövdesi veya dalı herhangi bir şekilde zarar görürse (atmosferik koşullar, yaşlılık veya iri hayvanlar nedeniyle v.b. dış etkenler), yani kırılıp, yarılırsa kabuksuz dokuların dış etkenlere dayanıksız olduğu bir bölge açığa çıkar. Bu durumda reçine salgılanarak, taze yüzeyin kapatılarak iyileştirilmesine çalışıldığı gibi, kendisine zarar verebilecek böcek ve mantar gibi canlılarında reçinenin kendisine has kokusu, tadı ve yapışkanlığı ile ağaçtan uzak tutulmasına çalışılır. Bazı hastalıklarını iyileştirmek için salgılama yapmasının yanında yüksek ağaçlarda hızlı büyümenin oluşturduğu tansiyon nedeniyle oluşan boyuna çatlaklardan da bolca reçine salgılanır. O dönemlerde tropik ve yarı tropik iklim koşullarında yaşayan yüksek ağaçların, iklimin gittikçe yüksek sıcaklıklara ulaşması nedeniyle de bol miktarda reçine ürettikleri düşünülmektedir.

(Yanda; günümüzde de ağaçlar reçine salgılamaya devam ediyorlar. )

Ağaçta reçine salgı tipleri:
1- Dahili çatlakta reçine
2- Kabuk altında reçine
3- Dahili reçine cebi
4- Kabuk içinde reçine
5- Harici yara dolgusu
6-7- Sarkıt şeklinde reçine akıntısı
8- Harici damla biçimli reçine

 

ATEŞ KEHRİBARI TESBİH

ATEŞ KEHRİBARI TESBİH

Bu reçine, onu salgılayan ağaçla birlikte veya tek başına genellikle sellenme ile lagün, delta, veya denizel ortama taşınır. Burada sediment (kırıntılı malzeme) lerle birlikte gömülür. Milyonlarca sene boyunca ortama taşınan, bazen yüzlerce metre kalınlık oluşturan çökel malzeme altında kalan reçine, basınç ve sıcaklık koşulları altında sertleşerek Ateş Kehribarıa dönüşür.
(Doğadan toplandığı görünümde Ateş Kehribarı topakları)
( Ham ve işlenmiş Ateş Kehribarı bir arada )
Reçineden Ateş Kehribarı dönüşümde, reçinenin içine gömüldüğü sedimentlerinde önemli bir rolü olduğu düşünülmektedir. Mesela, Borneo Ateş Kehribarıı Orta Miosen yaşlıdır. Buradan gelen koyu renkli kumtaşı içinden çıkarılan örnek kesin olarak Ateş Kehribarı (alkolle reaksiyona girmiyor) olmasına rağmen, kiltaşı seviyelerinden elde edilen sarı renkli fosil reçine copal dir (alkolle reaksiyona girmiştir). Yani aynı süreci yeraltına gömülü olarak geçiren reçine muhtemelen içinde bulunduğu tortulların etkisiyle yeterli olgunluğa erişememiş ve copal aşamasında kalmıştır.

Ateş Kehribarılaşmanın en önemli etkenleri kabul edilen basınç ve sıcaklık yanında reçinenin içine gömüldüğü sedimentlerin türünün de etkili olduğunun düşünülmesine rağmen bu dönüşümün tüm mekanizması henüz anlaşılabilmiş değildir. Altta reçineden, copal ve Ateş Kehribarıa geçiş süreci basitleştirilerek gösterilmiştir. Geçmişten günümüze doğru (soldan sağa) reçine orijinal plastisitesini ve suyunu kaybetmeye ve sertleşmeye başlar.

KEHRİBARIN FİZİKSEL – KİMYASAL ÖZELLİKLERİ
Ateş Kehribarıın tüm özellikleri, yaşına, gömülme şartlarına ve reçine salgılayan ağacın türüne bağlı olarak değişir.

Ateş Kehribarı amorf (şekilsiz ) olup, saydam, yarı saydam veya opak olabilir. Sedimentler içinde genellikle düzensiz topak, nodül (yumru ), sarkıt veya damlacık şeklinde bulunur.

 

Kehribar Tesbih

Kehribar Tesbih

 

Ateş Kehribarı bir mineral olmadığından sabit bir kimyasal formulü yoktur ancak C10 I H16 I O4 şeklinde bir kompozisyon verilebilir. Yapısındaki ana elementler olan C%67-87, H%8.5-11, O%15, S%0-0.46 oranlarında olabilir. Özgül ağırlığı 1.05-1.30 gr/cm3 tür. Tamamen saydam Ateş Kehribarıın özgül ağırlığı 1.1 gr/cm3 tür. Beyaz renklisinin özg. Ağ.ı 0.90-0.96 gr/cm3 tür ki özgül ağırlığı 1 olan saf suda yüzebilir. Ateş Kehribarı %10 oranında tuz bulunduran suda yüzecek kadar hafiftir
( Ateş Kehribarı tuzlu suda yüzebilir )

Sertliği Mohs sertlik cetveline göre 2.5-3 tür. Ateş Kehribarıın sertliği, özgül ağırlığı ve kimyasal formulü bulunduğu jeolojik koşullara bağlı olarak lokasyondan lokasyona küçük farklılıklar gösterebilir. Sertlik Baltık bölgesinde 2-2.5, Dominikte 1-2 olup Burma (Myanmar) da 3 civarındadır. Yapısında sıkça bulunabilen succinic asitin formulü ise COOH(H2)2COOH15 şeklindedir.

 

Turuncu, sarı, kırmızı, kahverengi, konyak rengi, bal rengi, altın rengi, kemik rengi, siyah, renksiz, mavi ve yeşil renklerde bulunabilir. Ateş Kehribarıın 256 farklı renk tonu katalog haline getirilmiştir.
(Değişik renkte Ateş Kehribarı parçaları)

Kehribar Tesbih

Kehribar Tesbih

( Sarı, konyak rengi, bal rengi, kahverengi, kırmızı, mavi ve yeşil renkte Ateş Kehribarılar )

Ateş Kehribarı hafifçe ısıtılırsa reçine kokusu duyulur, 150 °C’ e kadar ısıtılırsa yumuşar, 375 °C civarında ise parlak, dumanlı bir alevle, hoş bir çam reçinesi kokusu çıkararak yanar. Bu özelliği nedeniyle, Almanlar Ateş Kehribarıı bernstein (yanan taş) olarak adlandırmışlardır. Isıtılan Ateş Kehribarı rengini değiştirerek kızıllaşır.

Ateş Kehribarıın çözücü maddelere karşı direnci vardır, tamamen erimez. Erime oranları şöyledir:

Potasyum – alkol solüsyonu %40-45, Kloroform %24, Alkol %23, Eter %18-23, Metil alkol %13, Benzol %10 .
Ateş Kehribarı fluoresan**dır. UV ışığı Ateş Kehribarıa tutulursa ışıldar. Ana fluoresan renkleri sarı, mavi, yeşil ve turuncudur. Fluoresansın yoğunluğu Ateş Kehribarı tiplerinde farklı olabilir. Dominik Ateş Kehribarıı mavi ışıldar.

(Üstte solda UV ışığı altında, sağda normal ışıkta, altta ise gün ışığı içinden
geçer şekilde fotoğraflanmış aynı Ateş Kehribarı)
Milattan önce 600 lü yıllarda Milet’li Thales Ateş Kehribarıın yünlü kumaş, post gibi yüzeylere sürtüldüğünde kıvılcım çıkarttığını görmüş, sonra onun saç teli, saman, odun kıymığı gibi hafif maddeleri kendine çektiğini gözlemiştir. Bu özellik 2000 yıl gizemini korumuş ancak 1600 lerde Dr. William Gilbert Ateş Kehribarıın manyetik özelliğini araştırmış ve eski Yunan’da Ateş Kehribarıın ismi olan ”Elektron” dan esinlenerek elektrik sözcüğünü ilk kullanan bilim adamı olmuştur.

Kehribar Tesbih Fiyatları

Kehribar Tesbih Fiyatları

Doğal Ateş Kehribarı morfolojik olarak çok farklı biçimlerde olduğu gibi, boyut olarakta çok değişiktir. Mesozoyik (Triyas, Jura, Kretase) döneminden elde edilen Ateş Kehribarı hem az bulunur hemde genelde 1-2 cm. Büyüklüğü geçmez.Yaşlı Ateş Kehribarıları oksidasyon, sıcaklık, basınç ve erozyonun fazlaca etkilediği düşünülmektedir. Genelde küçük parçalar halinde bulunan Ateş Kehribarıın 1 kg.ı aşan örnekleri çok enderdir. Bazen Berlin Natural Science Museum da bulunan örnekte olduğu gibi, Baltık bölgesinin bilinen tek parça en büyük Ateş Kehribarıı 47 cm. Uzunluk ve 9.817 kg.lık bir büyüklüğe erişebilir. Bu örnek 1860 ta Stettin (polonya) de bulunmuştur.
**(Fluoresans : Bazı maddeler, bir dış kaynak tarafından ‘Örn. Ultraviolet lambası’ uyarılınca, aldığı enerjinin bir kısmını absorbe ederek uyarılmış hale geçerler. Işınlama kesilince uyarılmış halden temel hale dönerken ışın yayınlarlar. Işınlama kesildikten sonra maddenin yayınladığı ışın kısa süreli ise fluoresans, uzun süreli ise veya ender olarak ışık kaynağına gerek olmadan (Örn. Fosfor) kendisi ışıldamaya devam ediyorsa fosforesans olayından söz edilir.)

(Büyük kütle Ateş Kehribarılar, solda Baltık, sağda dominikten birer örnek)

Dünyanın her yerinde, farklı özelliklerde Ateş Kehribarı çeşitleri bulunmaktadır. Görsel olarak incelenen Ateş Kehribarıın, çoğunlukla hangi lokasyona ait olduğu uzmanlarca anlaşılabilmektedir. Dünyada 150 kadar farklı Ateş Kehribarı tipi bilinmektedir. Onun rengi, ışıltısı, sıcaklığı, kokusu, statik elektrik özelliği süs taşları arasında Ateş Kehribarıı özel kılar.

Saydamlık ve yarı saydamlık, ağacın cinsi, reçinenin akışı ve damlamasıyla ilgilidir. Ateş Kehribarı parçasında, kurumuş reçine üzerine yayılan taze akışkan reçinenin oluşturduğu seviyeler gözlenebilir