OTANT�K TA�

AMETİST TAŞI BALIK 7.45 KARAT

GEMSTONE (DEĞERLİ TAŞLAR)
Ametist Taşı Balık
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 1.KALİTE HAS AMETİST TAŞI
 • 7.40 KARAT
 • AYNI GÜN KARGO
 • BRAZİLYA
 • EL OYMASI CARVED SANATI
 • EŞİ YOKTUR
 • KDV DAHİL

Ametist, Şubat ayı için resmi doğum taşı olarak kabul edilir. Ametist, makrokristalin kuvars koluna aittir ve mor / mor rengini demir ve

Ametist Taşı Balık

Ametist Taşı Balık

alüminyum safsızlıklarına borçludur. Bu renklendirme ajanları olmadan, ametist basitçe şeffaf, sıradan renksiz kuvars olur. Diğer makrokristalli kuvars çeşitleri gibi, ametist yarı saydam berraklığa ve vitröz parlaklığa saydamdır. Kriptokristalin kuvars çeşitleri hemen hemen her zaman yarı saydam ve opak berraklıkta ortaya çıkar.

Ametist, altın sitrin kuvarsın mor renkli kardeş taşıdır. Renk bölgeli ametrin , hem ametist hem de sitrinin iki renkli kombinasyonu. Ametist ve sitrin arasındaki tek fark, ametistteki demir safsızlık düzeyidir. Ametist, yaklaşık 470 ° C ila 750 ° C arasındaki yüksek sıcaklıklarda ısıtıldığında, demir kirlilikleri azalır ve menekşe ametistini altın ‘ısıtılmış’ sitrine dönüştürür. Düşük dereceli ametist taşlar altın renkli sitrin taşları üretmek için sıklıkla ısıtılır. Isıtılmış sitrin, ısıtılmamış sitrin ile karşılaştırıldığında tipik olarak daha kırmızımsı görünecektir.

Ametist Tanımlama
Ametist Kökeni
Ametist Alış
Ametist Gemolojik Özellikler
Ametist Çeşitleri
Ametist Mitolojisi
Ametist Takı
Ametist Değerli Taş Bakımı
Mor ve Menekşe Ametist
Ametist Değerli Taşlar
Resmi büyütmek için tıklayın

Ametist Tanımlama Başa dönüş
Yapay ışıkta, ametist en iyi rengini göstermez. Ametist, gün ışığında en iyi şekilde görünür; daha doğrusu, güneş ışığından biraz sonra veya gün batımından hemen önce, ışık yumuşak ve sıcak olduğunda. Ametist, menekşe-mor renkleri ile ayırt edilir. En iyi örnekler koyu mor renkte olmalı ve minimal renk bölgeli iyi bir doygunluğa sahip olmalıdır.

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE %100 DOĞAL BRAZİLYA EL OYMASI (CARVED) AMETİST TAŞI BALIK 7.40 KARAT ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR;

ÜCRETSİZ 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ KOLYE ŞEKLİNDE GÖNDERİLİR;

BOY:16.75 X 12.20X 6.35 MM

Ametist Kökeni ve Değerli Taş Kaynakları Başa dönüş
Ametist Değerli TaşlarAmetistAmetist ÇiftleriAmetist ÇiftleriAmetist SürüAmetist LotsAmetist Değerli TaşlarAmetist Cabochons
En önemli ametist yatakları Brezilya’da, yani Rio Grande do Sul’nun “Palmeira” ametistleri ve Para’nın “Maraba” ametistleri. Diğer önemli ametist yatakları Bolivya, Kanada, Hindistan, Madagaskar, Meksika, Myanmar (Burma), Namibya, Rusya, Sri Lanka, Amerika Birleşik Devletleri (Arizona), Uruguay ve Zambiya’da bulunmaktadır.

Ametist Taşı

Ametist Taşı

Ametist Taşlar İçin Kaynakları Gösteren Bir Harita GemSelect – Large Image
Ametist Kaynaklarını Vurgulayan Bir Harita
Ametist Alış ve Değerli Taş Değerini Belirleme Başa dönüş
Ametist Renk ve Tonlar
Ametist, rengini demir ve alüminyum safsızlıklarına borçludur. Renkleri mor ve menekşe soluk kırmızı menekşe arasında değişir. Koyu renkler en değerli, özellikle gül parlamaları olan zengin bir mor. Kırmızı ve mavi yanıp sönen “Sibirya” koyu mor ametist en yüksek fiyatları emreder. Yeşil ametist denilen ısıl işlemle üretilir, ancak ametist mor rengiyle tanımlandığından yeşil ametist gerçek bir ametist olarak kabul edilmez.

Tipik Ametist Renk Çeşitlerini Gösteren Bir Fotoğraf – Orta Boy Görüntü
Tipik Ametist Renkleri
Ametist berraklığı ve parlaklık
İnce ametist saydamdır, yani ışığın engelsiz taştan geçtiği anlamına gelir. Yarı saydam ametistte ışığın geçişi taştan geçerken hafifçe zayıflar. En iyi kalitede ametist “temiz” ve görünürde hiçbir şekilde bulunmadığından bağımsızdır. Ametist oldukça bol olduğu için, görünür kapanımlarla taş almak için çok az sebep vardır.

Ametist Kesimi ve Şekli
Ametist kristallerindeki renk dağılımının değişkenliği nedeniyle, rengi en üst düzeye çıkarmak için genellikle parlak mermiler veya ovaller şeklinde kesilir. Çok nadiren ametist cabochonda kesilir. Diğer şekiller ve modifiye edilmiş kesim stilleri oldukça popülerdir, ancak tipik olarak, sadece iyi renk dağılımına sahip ametist numuneleri süslü taşlara kesilir. Ametist hemen hemen her şekil, kesim ve ebatta mevcuttur. Kalibre edilmiş boyutlar kolayca bulunur ve trilyonlar, kalpler ve kalkanlar gibi süslü şekiller çok yaygındır. Pek çok zanaatkar, dekoratif oymaları ametist taşıyla kesmeyi tercih ediyor ve bu nedenle bugün piyasada mevcut birçok ametist oyması var.

Ametist Tedavisi
Ametist kuvars tipik olarak işlenmez. Bazı ametist taşlar ısınmadan artırılabilir, ancak ametistin ısıtılması renklendirici ajanları azaltır ve ‘ısıtılmış sitrin’ ile sonuçlanır. Değerli taş tedarikçileri her zaman gelişmeleri açıklamalıdır. 878 ° F ila 1382 ° F arasındaki ısıl işlem tipik olarak açık sarı, kırmızı-kahverengi, yeşil veya renksiz sonuçlar verecektir.

Ametist Gemolojik Özellikler: Başa dönüş

Ametist Taşı Balık El oyması

Ametist Taşı Balık El oyması

Kimyasal formül:    SiO2 – Silikon dioksit
Kristal yapı:    köşeli; altıgen prizmalar
Renk:    Menekşe, soluk kırmızı-mor, mor
Sertlik:    Mohs ölçeğinde 7
Kırılma indisi:    1,544 – 1,553
Yoğunluk:    2.65
Göğüs arası çizgi:    Yok
Şeffaflık:    Yarı saydam yarı saydam
Çift Kırılma / Birefringence:    0.009
Parlaklık:    cam
floresan:    Zayıf – mavimsi
Ametist Taş Çeşitleri veya Diğer Benzer Taşlar: Başa dönüş
Natural Golden Citrine
Dükkan Citrine
Birçok farklı kuvars taşı çeşidi vardır ve çoğu renk ve kristal yapısı gibi optik özelliklere dayanır, ancak diğer çeşitler orijin veya diğer benzer özellikleri ifade eder. Yöreye dayalı ticari adlar çoğunlukla değerli taş satıcıları veya koleksiyoncular tarafından kullanılır.

Kuvars taşlar, kriptokristal ve makrokristal olmak üzere iki daldan birine ayrılabilir. İki çeşit saydamlık ve parlaklık ile ayırt edilebilir. Ametist makrokristalindir ve benzer birçok taş çeşidi vardır.

En Popüler İlgili Değerli Taşlar:
Ametist geodeleri, sitrin geodeleri, gül kuvars, kalsedon, akik, rutil kuvars, ametrin, sitrin, yıldız kuvars, kedi gözü kuvars, altın kuvars, carnelian ve krisopraz en popüler kuvars çeşitleridir.

Daha Az Bilinen İlgili Değerli Taşlar:
Sardonyx, oniks, mistik kuvars, çilek kuvars, aventurin, kaya kristali kuvars, mavi kuvars, şahin gözü, prasiyolit, kantaşı ve chrysocolla kalsedonu (değerli taş silika) daha nadir ve az bilinen kuvars çeşitlerindendir.

Doğal Ametist Taşı Balık

Doğal Ametist Taşı Balık

Ametist Değerli Taş Mitolojisi, Metafizik ve İyileştirici Güçler Başa dönüş
Ametistin kökeni efsanesi bize bir Yunan efsanesinden gelir. Sarhoşluk tanrısı Dionysius, bir gün bir insandan hakaret ederek ve bir sonraki ölümlüden intikamını alarak yolunu geçen öfkeyle kızdı. Agresif kaplanlar isteğini yerine getirecekti. Ametist, tanrıça Diana’ya haraç ödeme yolunda güzel bir genç kız kurban olacaktı. Diana, Ametist’i kaplanların acımasız pençelerinden korumak için saf kristalin kuvars heykeline dönüştürdü. Dionysius, güzel heykeli görünce harekete geçirdiği için pişmanlıkla birlikte gözyaşlarıyla ağladı. Tanrı’nın gözyaşları, kuvars morunu lekeleyerek ünlü cevherleri yarattı.

Ametist, şubat ayında doğmuş olanlar veya burcu balık burcu için doğum taşıdır. Morun kraliyet renklerinden biri olduğu kabul edildiğinden ametist, iktidar amblemi olarak tarihi bir öneme sahiptir. İnce ametistler, İngiliz Kraliyet Mücevheri’nde gösterilmektedir ve aynı zamanda Büyük ve Mısırlı krallığın Catherine’sinin favorisidir. Ametist ayrıca Hristiyan kilisesinin saflarında yüksek bir yere sahiptir ve “piskoposların taşı” olarak adlandırılmıştır. Yunanca “ametystos” kelimesi “sarhoş değil” anlamına gelir ve genellikle zehirlenmeye karşı korunmak için muska takılırdı. Ametist sarhoşluğa karşı bir panzehir olarak kabul edildiğinden, pek çok şarap kadehi ametist taşından oyulmuştur. Hala bu gün, menekşe-mor ametist ayıklığın bir sembolüdür.

İlkçağda olduğu gibi Ortaçağ’da da insanlar kozmosun değerli taşlara yansıdığına inanıyorlardı. Ametist Neptün gezegenine atanır. Ezoterik hareket eski inancı canlandırdı ve mücevher endüstrisi, bazı taşları tanıtmak için başka bir pazarlama aracı yaptı.

Mücevherlerin iyileştirici güçleri tartışmalı bir konudur, ancak yüzyıllarca şifacılar, şamanlar ve tıp adamları tarafından dile getirilmiştir. Gerçeğe mi, yoksa yalnızca bir plasebo etkisine mi bağlı olduğu, onu giyenlere yardım ettiği veya fayda sağladığı sürece, gerçekten önemli değil. Değerli taşlarınızdan en fazla faydayı elde etmek için, taşı, özellikle vücudun sorunlu bölgesi olmak üzere deriyle doğrudan temas halinde giymeniz önerilir. Ametist baş ağrısı, pankreas bozuklukları, sırt ağrısı ve alkolizm için yardımcı olduğu söyleniyor.

Feragatname: Metafizik ve Alternatif Kristal İyileştirme Yetkileri ve Özellikleri onaylanmış tavsiye olarak alınmamalıdır. Herhangi bir sağlık durumunuz varsa, lütfen lisanslı bir uygulayıcıya bakın. Bu bilgiler doktorunuzun tavsiyesinin yerini almaz. GemSelect, yapılan hiçbir iddia veya beyanı garanti etmez ve hiçbir koşulda sorumlu tutulamaz.
Ametist Değerli Taş ve Takı Tasarım Fikirleri Başa dönüş
Ametist her türlü mücevher tasarımı için idealdir çünkü hem sert hem de dayanıklı olarak kabul edilir. Ametist taşları tipik olarak kolye, kolye, küpe ve özellikle ametist halkaları olarak kullanılır .

Ametist Taşı Özellikleri

Ametist Taşı Özellikleri

Mor-mor rengine sahip ametist nedeniyle, çoğu ametistin sadece kadınlar tarafından giyilmesi gerektiğine inanmaktadır. Bununla birlikte, mor, telif hakkının rengidir ve telif hakkının cinsiyet tercihi yoktur. Bu nedenle, kadınlar veya erkekler için mükemmel bir taş seçimidir. Ametist diğer malzemelerin çoğundan daha zordur, bu nedenle aşınmaya ve yıpranmaya karşı çok dayanıklıdır. Ametist, mevcut büyük boyutları ve şekilleri nedeniyle birçok kuyumcu için favoridir.
Ametist Kolye Tasarımları
Ametist, günümüzde piyasadaki en popüler mor-mor renkli değerli taştır, ardından mavi-mor tanzanit, spinel, safir ve iolite gelmektedir.

Not: Kara taş ağırlığına göre değil, boyuta göre renkli taşlar satın alın. Renkli taşlar boy / ağırlık oranına göre değişmektedir. Bazı taşlar daha büyük, diğerleri ise ağırlıkça elmastan daha küçüktür.

Ametist Değerli Taş ve Mücevher Bakımı ve Temizliği Başa dönüş
Değerli Taşlarınızı Nasıl Temizlersiniz?Ametist ılık su ve yumuşak bir sabunla kolayca temizlenebilir. Yumuşak bir bez veya diş fırçası kullanarak ametisti silin. Ametist kuvarsdır ve nispeten sert ve dayanıklı olmasına rağmen, kolayca ametisti çizebilen bir takım değerli taşlar vardır. Bu nedenle, ametist mücevherlerini saklarken, temizlerken veya giyerken ametistin yanına başka sert taşlar koymayın. Diğer renkli taşların çoğunda olduğu gibi, ametist değerli taş takıları temizlerken sert ev kimyasalları kullanmayın. Aşırı sıcaklığa uzun süre maruz kalmaktan kaçının, çünkü ısı değerli taşta kalıcı hasara neden olabilir. Ametist saklarken mücevherleri daima kumaş astarlı bir kutuda saklayın veya yumuşak bir beze sarın. Ametist, sert veya yumuşak olup olmadığına bakılmaksızın diğer taşlardan ayrı olarak depolanmalıdır.

Ametist Taşı Hakkında
Ametist taşı genellikle Jamunia taşı olarak bilinen Hintçe olarak adlandırılır. Ametist taşı, mor renkli ve yarı kıymetli taşlardandır ve antik çağlardan beri çok saygınlık kazanmıştır. Ametist taşları mor renktedir ve bu değerli taşlar Kuvars çeşitliliğidir ve tarih boyunca telif hakkıyla ilişkilendirilmiştir.

Kuvars, dünyadaki en yaygın minerallerden biridir ve diğer Kuvars çeşitleri arasında Ametrine ve Citrine quratz bulunur . Ametist taşları, soluk menekşenden koyu maviye kırmızı yanıp sönen renklerde çeşitli renklerde gelir.

Bu renkler, bazik silikon dioksit formülüne eklenen az miktarda demir katışıklığı nedeniyle ortaya çıkar.

Ametist taşları Brezilya’da kayda değer oluşumları olan dünya çapındaki orijinal kaynaklardan edinilebilir ; Meksika; Namibya; Nijerya; Uruguay; Arizona ve Kuzey Carolina, ABD; SSCB; ve Zambiya .

Ametist Taşı en çok tercih edilen Değerli Taş
Ametist taşları , Quartz mineral ailesinin mor renkli , yarı değerli bir değerli taşıdır . Bu Yarı Değerli Ametist taşları benzersiz renkleri, yüksek Şeffaflık ve satın alınabilirliği ile benzerdir ve Ametist Kristalleri taşları da Şifa için kullanılır.

Ametist Kırmızımsı Mor Taşlar , Ametist’teki tüm renk tonları arasında en iyi taşlar olarak kabul edilir. Ametist Taşları, Mavi Safir Taşlarının yumuşak bir ikamesi olarak da kabul edilir. Genellikle Ametist Taşlarının adı Hintçe olarak bilinir – ‘Katella’. Dünya tarihinde, Ametist Taşları çok nadirdir ve bu nedenle Ruby ve Safir kadar pahalıydı. Birkaç yıl sonra Brezilya’da Ametist Taşları keşfedildi , fiyatlarının düşmesiyle sonuçlanan çok iyi kalitede Ametist arzı vardı.

Ametist Taşı Balık

Ametist Taşı Balık

Ametist Taş Kalitesi : Günümüzde, en iyi kalitede Ametist taşları Brezilya’dan bulunup çıkarılmaktadır ve Ametist Taşlarının üstün kalitesi zengin renk ve Yüksek Şeffaflıktadır. Böyle En Kaliteli Ametist Taşı’nda çıplak gözle yapılan bir kalıntı göremezsiniz.

Ametist’i muhteşem mor değerli taş olarak tanıyacaksınız. Bu çok popüler değerli taş, yaygın bir mineral olan mor kuvars türüdür. Bu inanılmaz değerli taşta, çok açık bir mor pembeden koyu bir maviye uzanan renkte çok farklılıklar olduğunu fark edeceksiniz. “Ametist” kelimesi aslında Yunanca “amethtostos” kelimesinden geliyor. Bu terimi tercüme edecek olsanız, kabaca “sarhoş değil” anlamına geldiğini görürsünüz. Bunun nedeni Antik Yunanistan halkının bu değerli taşların içlerinde kendilerini sarhoşluk için büyük bir panzehir yapan özelliklere sahip olduğuna inanmasıdır.

Ametist Bilgi

Ametist inanılmaz popüler bir mücevherdir ve yüzyıllarca olmuştur, bu hem günlük eşyaların hem de güzel mücevher parçalarının yaratılmasında aranan bir eşyadır. Ametistin Şubat ayında doğanlar için doğum taşı olduğunu da biliyorsunuz. Genel olarak, bu taşı satılıkları küçük yuvarlanmış taşlar, daha büyük ve yönlü taşların yanı sıra kümeler halinde de bulabilirsiniz. Katedraller, kümeler ve jeodezler dahil, bu taşları bulabileceğiniz başka formlar da var. Bu mücevherlerin katedral formu, binlerce daha küçük kristalle dolu devasa ve oyuk jeotlar. Bu mücevherin mor olmasının sebebi, o Kuvars tipinde bulunan demirden kaynaklanıyor. Bu taşlar, içinde her bir taşı benzersiz olarak gökkuşağının ve diğer çeşitli özelliklerin benzersiz yapmasını sağlayan bulutlanma içerebilir.

Tarihte Ametist
Tarihte, bu muhteşem değerli taşa “Zihin Taşı” deniyordu çünkü aklını sakinleştirdiğine ve duygularını rahatladığına inanıyorlardı. Antik Roma zamanlarında, sarhoşluğu önleme kabiliyetinden dolayı Ametistlerin kadehlere gömüldüğünü göreceksiniz. Tarihte uygarlıkların bu değerli taşa sahip olduğuna inandıkları sayısız fayda vardır. Zihin sağlığınıza sağladığı faydalar kadar, aklınızı sakinleştirme ve duygularınızı yatıştırmaya ek olarak, Ametist’in zihinsel etkinliğinizi artırabileceğine inanılır. Aynı zamanda, mücadele edebileceğiniz bu istenmeyen alışkanlıklara direnmenin yanı sıra, bir insanın yaşamdaki hayallerini ve tutkularını takip etmek için ihtiyaç duyacağı gücü ve iradeyi vermesine yardımcı olabilir. Ametist’in ayrıca fiziksel sağlığınıza yardımcı olacak özelliklere sahip olduğuna inanılıyordu. Bazıları metabolizmanızı iyileştirmeye ve dengelemeye yardımcı olacak güce sahip olduğunu düşündü. Ayrıca, vücudunuzun kızılcık üretimini artırmada ve doku gençleşmesinin uyarılmasında yardımcı olabilir. Son olarak, kan şekeri seviyelerini içeren rahatsızlıkların tedavisinde ve bağışıklık sisteminin iyileştirilmesinde de kullanılabilir.

AMETİST TAŞI BALIK 7.45 KARAT

GEMSTONE (DEĞERLİ TAŞLAR)
Ametist Taşı Balık
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 1.KALİTE HAS AMETİST TAŞI
 • 7.40 KARAT
 • AYNI GÜN KARGO
 • BRAZİLYA
 • EL OYMASI CARVED SANATI
 • EŞİ YOKTUR
 • KDV DAHİL
Ürün Açıklaması Video Tanıtım Yorumlar

Ametist, Şubat ayı için resmi doğum taşı olarak kabul edilir. Ametist, makrokristalin kuvars koluna aittir ve mor / mor rengini demir ve

Ametist Taşı Balık

Ametist Taşı Balık

alüminyum safsızlıklarına borçludur. Bu renklendirme ajanları olmadan, ametist basitçe şeffaf, sıradan renksiz kuvars olur. Diğer makrokristalli kuvars çeşitleri gibi, ametist yarı saydam berraklığa ve vitröz parlaklığa saydamdır. Kriptokristalin kuvars çeşitleri hemen hemen her zaman yarı saydam ve opak berraklıkta ortaya çıkar.

Ametist, altın sitrin kuvarsın mor renkli kardeş taşıdır. Renk bölgeli ametrin , hem ametist hem de sitrinin iki renkli kombinasyonu. Ametist ve sitrin arasındaki tek fark, ametistteki demir safsızlık düzeyidir. Ametist, yaklaşık 470 ° C ila 750 ° C arasındaki yüksek sıcaklıklarda ısıtıldığında, demir kirlilikleri azalır ve menekşe ametistini altın ‘ısıtılmış’ sitrine dönüştürür. Düşük dereceli ametist taşlar altın renkli sitrin taşları üretmek için sıklıkla ısıtılır. Isıtılmış sitrin, ısıtılmamış sitrin ile karşılaştırıldığında tipik olarak daha kırmızımsı görünecektir.

Ametist Tanımlama
Ametist Kökeni
Ametist Alış
Ametist Gemolojik Özellikler
Ametist Çeşitleri
Ametist Mitolojisi
Ametist Takı
Ametist Değerli Taş Bakımı
Mor ve Menekşe Ametist
Ametist Değerli Taşlar
Resmi büyütmek için tıklayın

Ametist Tanımlama Başa dönüş
Yapay ışıkta, ametist en iyi rengini göstermez. Ametist, gün ışığında en iyi şekilde görünür; daha doğrusu, güneş ışığından biraz sonra veya gün batımından hemen önce, ışık yumuşak ve sıcak olduğunda. Ametist, menekşe-mor renkleri ile ayırt edilir. En iyi örnekler koyu mor renkte olmalı ve minimal renk bölgeli iyi bir doygunluğa sahip olmalıdır.

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE %100 DOĞAL BRAZİLYA EL OYMASI (CARVED) AMETİST TAŞI BALIK 7.40 KARAT ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR;

ÜCRETSİZ 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ KOLYE ŞEKLİNDE GÖNDERİLİR;

BOY:16.75 X 12.20X 6.35 MM

Ametist Kökeni ve Değerli Taş Kaynakları Başa dönüş
Ametist Değerli TaşlarAmetistAmetist ÇiftleriAmetist ÇiftleriAmetist SürüAmetist LotsAmetist Değerli TaşlarAmetist Cabochons
En önemli ametist yatakları Brezilya’da, yani Rio Grande do Sul’nun “Palmeira” ametistleri ve Para’nın “Maraba” ametistleri. Diğer önemli ametist yatakları Bolivya, Kanada, Hindistan, Madagaskar, Meksika, Myanmar (Burma), Namibya, Rusya, Sri Lanka, Amerika Birleşik Devletleri (Arizona), Uruguay ve Zambiya’da bulunmaktadır.

Ametist Taşı

Ametist Taşı

Ametist Taşlar İçin Kaynakları Gösteren Bir Harita GemSelect – Large Image
Ametist Kaynaklarını Vurgulayan Bir Harita
Ametist Alış ve Değerli Taş Değerini Belirleme Başa dönüş
Ametist Renk ve Tonlar
Ametist, rengini demir ve alüminyum safsızlıklarına borçludur. Renkleri mor ve menekşe soluk kırmızı menekşe arasında değişir. Koyu renkler en değerli, özellikle gül parlamaları olan zengin bir mor. Kırmızı ve mavi yanıp sönen “Sibirya” koyu mor ametist en yüksek fiyatları emreder. Yeşil ametist denilen ısıl işlemle üretilir, ancak ametist mor rengiyle tanımlandığından yeşil ametist gerçek bir ametist olarak kabul edilmez.

Tipik Ametist Renk Çeşitlerini Gösteren Bir Fotoğraf – Orta Boy Görüntü
Tipik Ametist Renkleri
Ametist berraklığı ve parlaklık
İnce ametist saydamdır, yani ışığın engelsiz taştan geçtiği anlamına gelir. Yarı saydam ametistte ışığın geçişi taştan geçerken hafifçe zayıflar. En iyi kalitede ametist “temiz” ve görünürde hiçbir şekilde bulunmadığından bağımsızdır. Ametist oldukça bol olduğu için, görünür kapanımlarla taş almak için çok az sebep vardır.

Ametist Kesimi ve Şekli
Ametist kristallerindeki renk dağılımının değişkenliği nedeniyle, rengi en üst düzeye çıkarmak için genellikle parlak mermiler veya ovaller şeklinde kesilir. Çok nadiren ametist cabochonda kesilir. Diğer şekiller ve modifiye edilmiş kesim stilleri oldukça popülerdir, ancak tipik olarak, sadece iyi renk dağılımına sahip ametist numuneleri süslü taşlara kesilir. Ametist hemen hemen her şekil, kesim ve ebatta mevcuttur. Kalibre edilmiş boyutlar kolayca bulunur ve trilyonlar, kalpler ve kalkanlar gibi süslü şekiller çok yaygındır. Pek çok zanaatkar, dekoratif oymaları ametist taşıyla kesmeyi tercih ediyor ve bu nedenle bugün piyasada mevcut birçok ametist oyması var.

Ametist Tedavisi
Ametist kuvars tipik olarak işlenmez. Bazı ametist taşlar ısınmadan artırılabilir, ancak ametistin ısıtılması renklendirici ajanları azaltır ve ‘ısıtılmış sitrin’ ile sonuçlanır. Değerli taş tedarikçileri her zaman gelişmeleri açıklamalıdır. 878 ° F ila 1382 ° F arasındaki ısıl işlem tipik olarak açık sarı, kırmızı-kahverengi, yeşil veya renksiz sonuçlar verecektir.

Ametist Gemolojik Özellikler: Başa dönüş

Ametist Taşı Balık El oyması

Ametist Taşı Balık El oyması

Kimyasal formül:    SiO2 – Silikon dioksit
Kristal yapı:    köşeli; altıgen prizmalar
Renk:    Menekşe, soluk kırmızı-mor, mor
Sertlik:    Mohs ölçeğinde 7
Kırılma indisi:    1,544 – 1,553
Yoğunluk:    2.65
Göğüs arası çizgi:    Yok
Şeffaflık:    Yarı saydam yarı saydam
Çift Kırılma / Birefringence:    0.009
Parlaklık:    cam
floresan:    Zayıf – mavimsi
Ametist Taş Çeşitleri veya Diğer Benzer Taşlar: Başa dönüş
Natural Golden Citrine
Dükkan Citrine
Birçok farklı kuvars taşı çeşidi vardır ve çoğu renk ve kristal yapısı gibi optik özelliklere dayanır, ancak diğer çeşitler orijin veya diğer benzer özellikleri ifade eder. Yöreye dayalı ticari adlar çoğunlukla değerli taş satıcıları veya koleksiyoncular tarafından kullanılır.

Kuvars taşlar, kriptokristal ve makrokristal olmak üzere iki daldan birine ayrılabilir. İki çeşit saydamlık ve parlaklık ile ayırt edilebilir. Ametist makrokristalindir ve benzer birçok taş çeşidi vardır.

En Popüler İlgili Değerli Taşlar:
Ametist geodeleri, sitrin geodeleri, gül kuvars, kalsedon, akik, rutil kuvars, ametrin, sitrin, yıldız kuvars, kedi gözü kuvars, altın kuvars, carnelian ve krisopraz en popüler kuvars çeşitleridir.

Daha Az Bilinen İlgili Değerli Taşlar:
Sardonyx, oniks, mistik kuvars, çilek kuvars, aventurin, kaya kristali kuvars, mavi kuvars, şahin gözü, prasiyolit, kantaşı ve chrysocolla kalsedonu (değerli taş silika) daha nadir ve az bilinen kuvars çeşitlerindendir.

Doğal Ametist Taşı Balık

Doğal Ametist Taşı Balık

Ametist Değerli Taş Mitolojisi, Metafizik ve İyileştirici Güçler Başa dönüş
Ametistin kökeni efsanesi bize bir Yunan efsanesinden gelir. Sarhoşluk tanrısı Dionysius, bir gün bir insandan hakaret ederek ve bir sonraki ölümlüden intikamını alarak yolunu geçen öfkeyle kızdı. Agresif kaplanlar isteğini yerine getirecekti. Ametist, tanrıça Diana’ya haraç ödeme yolunda güzel bir genç kız kurban olacaktı. Diana, Ametist’i kaplanların acımasız pençelerinden korumak için saf kristalin kuvars heykeline dönüştürdü. Dionysius, güzel heykeli görünce harekete geçirdiği için pişmanlıkla birlikte gözyaşlarıyla ağladı. Tanrı’nın gözyaşları, kuvars morunu lekeleyerek ünlü cevherleri yarattı.

Ametist, şubat ayında doğmuş olanlar veya burcu balık burcu için doğum taşıdır. Morun kraliyet renklerinden biri olduğu kabul edildiğinden ametist, iktidar amblemi olarak tarihi bir öneme sahiptir. İnce ametistler, İngiliz Kraliyet Mücevheri’nde gösterilmektedir ve aynı zamanda Büyük ve Mısırlı krallığın Catherine’sinin favorisidir. Ametist ayrıca Hristiyan kilisesinin saflarında yüksek bir yere sahiptir ve “piskoposların taşı” olarak adlandırılmıştır. Yunanca “ametystos” kelimesi “sarhoş değil” anlamına gelir ve genellikle zehirlenmeye karşı korunmak için muska takılırdı. Ametist sarhoşluğa karşı bir panzehir olarak kabul edildiğinden, pek çok şarap kadehi ametist taşından oyulmuştur. Hala bu gün, menekşe-mor ametist ayıklığın bir sembolüdür.

İlkçağda olduğu gibi Ortaçağ’da da insanlar kozmosun değerli taşlara yansıdığına inanıyorlardı. Ametist Neptün gezegenine atanır. Ezoterik hareket eski inancı canlandırdı ve mücevher endüstrisi, bazı taşları tanıtmak için başka bir pazarlama aracı yaptı.

Mücevherlerin iyileştirici güçleri tartışmalı bir konudur, ancak yüzyıllarca şifacılar, şamanlar ve tıp adamları tarafından dile getirilmiştir. Gerçeğe mi, yoksa yalnızca bir plasebo etkisine mi bağlı olduğu, onu giyenlere yardım ettiği veya fayda sağladığı sürece, gerçekten önemli değil. Değerli taşlarınızdan en fazla faydayı elde etmek için, taşı, özellikle vücudun sorunlu bölgesi olmak üzere deriyle doğrudan temas halinde giymeniz önerilir. Ametist baş ağrısı, pankreas bozuklukları, sırt ağrısı ve alkolizm için yardımcı olduğu söyleniyor.

Feragatname: Metafizik ve Alternatif Kristal İyileştirme Yetkileri ve Özellikleri onaylanmış tavsiye olarak alınmamalıdır. Herhangi bir sağlık durumunuz varsa, lütfen lisanslı bir uygulayıcıya bakın. Bu bilgiler doktorunuzun tavsiyesinin yerini almaz. GemSelect, yapılan hiçbir iddia veya beyanı garanti etmez ve hiçbir koşulda sorumlu tutulamaz.
Ametist Değerli Taş ve Takı Tasarım Fikirleri Başa dönüş
Ametist her türlü mücevher tasarımı için idealdir çünkü hem sert hem de dayanıklı olarak kabul edilir. Ametist taşları tipik olarak kolye, kolye, küpe ve özellikle ametist halkaları olarak kullanılır .

Ametist Taşı Özellikleri

Ametist Taşı Özellikleri

Mor-mor rengine sahip ametist nedeniyle, çoğu ametistin sadece kadınlar tarafından giyilmesi gerektiğine inanmaktadır. Bununla birlikte, mor, telif hakkının rengidir ve telif hakkının cinsiyet tercihi yoktur. Bu nedenle, kadınlar veya erkekler için mükemmel bir taş seçimidir. Ametist diğer malzemelerin çoğundan daha zordur, bu nedenle aşınmaya ve yıpranmaya karşı çok dayanıklıdır. Ametist, mevcut büyük boyutları ve şekilleri nedeniyle birçok kuyumcu için favoridir.
Ametist Kolye Tasarımları
Ametist, günümüzde piyasadaki en popüler mor-mor renkli değerli taştır, ardından mavi-mor tanzanit, spinel, safir ve iolite gelmektedir.

Not: Kara taş ağırlığına göre değil, boyuta göre renkli taşlar satın alın. Renkli taşlar boy / ağırlık oranına göre değişmektedir. Bazı taşlar daha büyük, diğerleri ise ağırlıkça elmastan daha küçüktür.

Ametist Değerli Taş ve Mücevher Bakımı ve Temizliği Başa dönüş
Değerli Taşlarınızı Nasıl Temizlersiniz?Ametist ılık su ve yumuşak bir sabunla kolayca temizlenebilir. Yumuşak bir bez veya diş fırçası kullanarak ametisti silin. Ametist kuvarsdır ve nispeten sert ve dayanıklı olmasına rağmen, kolayca ametisti çizebilen bir takım değerli taşlar vardır. Bu nedenle, ametist mücevherlerini saklarken, temizlerken veya giyerken ametistin yanına başka sert taşlar koymayın. Diğer renkli taşların çoğunda olduğu gibi, ametist değerli taş takıları temizlerken sert ev kimyasalları kullanmayın. Aşırı sıcaklığa uzun süre maruz kalmaktan kaçının, çünkü ısı değerli taşta kalıcı hasara neden olabilir. Ametist saklarken mücevherleri daima kumaş astarlı bir kutuda saklayın veya yumuşak bir beze sarın. Ametist, sert veya yumuşak olup olmadığına bakılmaksızın diğer taşlardan ayrı olarak depolanmalıdır.

Ametist Taşı Hakkında
Ametist taşı genellikle Jamunia taşı olarak bilinen Hintçe olarak adlandırılır. Ametist taşı, mor renkli ve yarı kıymetli taşlardandır ve antik çağlardan beri çok saygınlık kazanmıştır. Ametist taşları mor renktedir ve bu değerli taşlar Kuvars çeşitliliğidir ve tarih boyunca telif hakkıyla ilişkilendirilmiştir.

Kuvars, dünyadaki en yaygın minerallerden biridir ve diğer Kuvars çeşitleri arasında Ametrine ve Citrine quratz bulunur . Ametist taşları, soluk menekşenden koyu maviye kırmızı yanıp sönen renklerde çeşitli renklerde gelir.

Bu renkler, bazik silikon dioksit formülüne eklenen az miktarda demir katışıklığı nedeniyle ortaya çıkar.

Ametist taşları Brezilya’da kayda değer oluşumları olan dünya çapındaki orijinal kaynaklardan edinilebilir ; Meksika; Namibya; Nijerya; Uruguay; Arizona ve Kuzey Carolina, ABD; SSCB; ve Zambiya .

Ametist Taşı en çok tercih edilen Değerli Taş
Ametist taşları , Quartz mineral ailesinin mor renkli , yarı değerli bir değerli taşıdır . Bu Yarı Değerli Ametist taşları benzersiz renkleri, yüksek Şeffaflık ve satın alınabilirliği ile benzerdir ve Ametist Kristalleri taşları da Şifa için kullanılır.

Ametist Kırmızımsı Mor Taşlar , Ametist’teki tüm renk tonları arasında en iyi taşlar olarak kabul edilir. Ametist Taşları, Mavi Safir Taşlarının yumuşak bir ikamesi olarak da kabul edilir. Genellikle Ametist Taşlarının adı Hintçe olarak bilinir – ‘Katella’. Dünya tarihinde, Ametist Taşları çok nadirdir ve bu nedenle Ruby ve Safir kadar pahalıydı. Birkaç yıl sonra Brezilya’da Ametist Taşları keşfedildi , fiyatlarının düşmesiyle sonuçlanan çok iyi kalitede Ametist arzı vardı.

Ametist Taşı Balık

Ametist Taşı Balık

Ametist Taş Kalitesi : Günümüzde, en iyi kalitede Ametist taşları Brezilya’dan bulunup çıkarılmaktadır ve Ametist Taşlarının üstün kalitesi zengin renk ve Yüksek Şeffaflıktadır. Böyle En Kaliteli Ametist Taşı’nda çıplak gözle yapılan bir kalıntı göremezsiniz.

Ametist’i muhteşem mor değerli taş olarak tanıyacaksınız. Bu çok popüler değerli taş, yaygın bir mineral olan mor kuvars türüdür. Bu inanılmaz değerli taşta, çok açık bir mor pembeden koyu bir maviye uzanan renkte çok farklılıklar olduğunu fark edeceksiniz. “Ametist” kelimesi aslında Yunanca “amethtostos” kelimesinden geliyor. Bu terimi tercüme edecek olsanız, kabaca “sarhoş değil” anlamına geldiğini görürsünüz. Bunun nedeni Antik Yunanistan halkının bu değerli taşların içlerinde kendilerini sarhoşluk için büyük bir panzehir yapan özelliklere sahip olduğuna inanmasıdır.

Ametist Bilgi

Ametist inanılmaz popüler bir mücevherdir ve yüzyıllarca olmuştur, bu hem günlük eşyaların hem de güzel mücevher parçalarının yaratılmasında aranan bir eşyadır. Ametistin Şubat ayında doğanlar için doğum taşı olduğunu da biliyorsunuz. Genel olarak, bu taşı satılıkları küçük yuvarlanmış taşlar, daha büyük ve yönlü taşların yanı sıra kümeler halinde de bulabilirsiniz. Katedraller, kümeler ve jeodezler dahil, bu taşları bulabileceğiniz başka formlar da var. Bu mücevherlerin katedral formu, binlerce daha küçük kristalle dolu devasa ve oyuk jeotlar. Bu mücevherin mor olmasının sebebi, o Kuvars tipinde bulunan demirden kaynaklanıyor. Bu taşlar, içinde her bir taşı benzersiz olarak gökkuşağının ve diğer çeşitli özelliklerin benzersiz yapmasını sağlayan bulutlanma içerebilir.

Tarihte Ametist
Tarihte, bu muhteşem değerli taşa “Zihin Taşı” deniyordu çünkü aklını sakinleştirdiğine ve duygularını rahatladığına inanıyorlardı. Antik Roma zamanlarında, sarhoşluğu önleme kabiliyetinden dolayı Ametistlerin kadehlere gömüldüğünü göreceksiniz. Tarihte uygarlıkların bu değerli taşa sahip olduğuna inandıkları sayısız fayda vardır. Zihin sağlığınıza sağladığı faydalar kadar, aklınızı sakinleştirme ve duygularınızı yatıştırmaya ek olarak, Ametist’in zihinsel etkinliğinizi artırabileceğine inanılır. Aynı zamanda, mücadele edebileceğiniz bu istenmeyen alışkanlıklara direnmenin yanı sıra, bir insanın yaşamdaki hayallerini ve tutkularını takip etmek için ihtiyaç duyacağı gücü ve iradeyi vermesine yardımcı olabilir. Ametist’in ayrıca fiziksel sağlığınıza yardımcı olacak özelliklere sahip olduğuna inanılıyordu. Bazıları metabolizmanızı iyileştirmeye ve dengelemeye yardımcı olacak güce sahip olduğunu düşündü. Ayrıca, vücudunuzun kızılcık üretimini artırmada ve doku gençleşmesinin uyarılmasında yardımcı olabilir. Son olarak, kan şekeri seviyelerini içeren rahatsızlıkların tedavisinde ve bağışıklık sisteminin iyileştirilmesinde de kullanılabilir.