OTANT�K TA�

DOĞAL YAKUT TAŞI KOLYE

ÖZEL ÜRÜNLER
Yakut Kolye
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 0.55 KARAT DOĞAL YAKUT
 • 925 AYAR GÜMÜŞ ELİŞÇİLİĞİ
 • AYNI GÜN KARGO
 • EL YAPIMI EŞİ YOKTUR
 • KDV DAHİL
 • ÖZEL KUTUSUNDA

Yakut , pembemsi kırmızı ila kan kırmızısı renkli bir değerli taştır , çeşitli mineral korundum ( alüminyum oksit ). Ruby, en popüler geleneksel mücevher taşlarından biridir ve çok dayanıklıdır. Mücevher kalitesindeki diğer korundum çeşitlerine safir denir . Yakut, ametist , safir , zümrüt ve elmasın yanı sıra geleneksel kardinal taşlardan biridir . [3] Ruby kelimesi , Latince kırmızı anlamına gelen ruber kelimesinden gelir. Bir yakutun rengi krom elementinden kaynaklanır..

Yakut Taşı Özellikleri

Yakut Taşı Özellikleri

 UYARI>>>>>>>>>>> KENDİ SAYFAMIZ VE İŞ YERİMİZ HARİCİNDE BAŞKA E TİCARET PLATFORMLARIN DA KESİNLİKLE SATIŞIMIZ YOKTUR…

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ %100 DOĞAL  YAKUT TAŞI KOLYE 0.55 KARAT OVAL KESİM ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONDAN KALKAR;SEVDİKLERİNİZ İÇİN DOĞAL FANTASTİK BİR HEDİYE;

 

Başlıca yakut üreten ülkeler
İngiliz İmparatorluk Devleti Tacı’ndaki Kara Prens’in Yakutu gibi popüler veya tarihsel olarak yakut olarak adlandırılan bazı değerli taşlar aslında spinellerdir . Bunlar bir zamanlar “Balas yakutları” olarak biliniyordu.

Bir yakutun kalitesi, karat ağırlığı ile birlikte değerini etkileyen rengi, kesimi ve berraklığı ile belirlenir . Kan kırmızısı veya güvercin kanı olarak adlandırılan kırmızının en parlak ve en değerli tonu, benzer kalitedeki diğer yakutlara göre büyük bir üstünlüğe sahiptir. Renk berraklığı takip ettikten sonra: pırlantalara benzer şekilde, berrak bir taş birinci sınıfa hükmedecektir, ancak iğne benzeri rutil kapanımları olmayan bir yakut , taşın işlendiğini gösterebilir. Yakut, Temmuz ayının geleneksel doğum taşıdır ve genellikle granattan daha pembedir , ancak bazı rodolit granatları çoğu yakutla benzer pembemsi bir renk tonuna sahiptir. Müzayedede satılacak dünyanın en değerli yakutuGündoğumu Yakut .

İçindekiler
Fiziksel özellikler Düzenlemek

Yakutların kristal yapısı
Yakutların Mohs mineral sertliği ölçeğinde 9.0 sertliği vardır . Doğal taşlar arasında sadece mozanit ve elmas daha serttir, elmas 10.0 Mohs sertliğine sahiptir ve mozanit korindon (yakut) ve sertlikte elmas arasında bir yere düşer. Safir, yakut ve saf korundum, 3 elektronun her bir alüminyum iyonunu , yakındaki altı O2− iyonundan oluşan normal oktahedral gruba katılmak üzere terk ettiği Al 2 O 3’ün en kararlı formu olan α-alüminadır ; saf korundumda bu, tüm alüminyum iyonlarını eşleşmemiş elektronların veya doldurulmamış enerji seviyelerinin olmadığı çok kararlı bir konfigürasyonla bırakır ve kristal tamamen renksizdir.
Al 3+ iyonlarının (mavi) Cr 3+ (kırmızı) ile yer değiştirmesini gösteren yakutun kristal yapısı . Bu modelde Cr 3+ iyonlarının ikame yoğunluğu yaklaşık olarak %2’dir ve normalde karşılaşılan maksimum dopinge yakındır. [4]
Bir krom atomu ara sıra bir alüminyum atomunun yerini aldığında , Al 2 O 3 kristalinin yük dengesini korumak için bir krom 3+ iyonu olmak üzere 3 elektron kaybeder. Bununla birlikte, Cr 3+ iyonları daha büyüktür ve alüminyumdan farklı yönlerde elektron orbitallerine sahiptir. O 2− iyonlarının oktahedral düzeni bozulur ve bu Cr 3+ iyonlarının farklı yörüngelerinin enerji seviyeleri , O 2− iyonlarının yönleri nedeniyle biraz değişir . [5] Bu enerji farklılıkları, spektrumun morötesi, mor ve sarı-yeşil bölgelerindeki absorpsiyona karşılık gelir.
Optik ve IR’ye yakın spektrumlarda yakut geçirgenliği. Yakut lazerin dalga boyu olan 694 nm dalga boyunda iki geniş mor ve sarı-yeşil absorpsiyon bandına ve bir dar absorpsiyon bandına dikkat edin.
Alüminyum iyonlarının yüzde biri yakutta krom ile değiştirilirse, sarı-yeşil absorpsiyon mücevher için kırmızı bir renkle sonuçlanır. [5] Ek olarak, yukarıdaki dalga boylarından herhangi birinde absorpsiyon, 694 nanometre dalga boyunda kırmızı ışığın floresan emisyonunu uyarır, bu da kırmızı rengine ve algılanan parlaklığına katkıda bulunur . [6] Yapay yakutlardaki krom konsantrasyonu (kristal büyüme sürecinde) doğal değerli taşlardan on ila yirmi kat daha az olacak şekilde ayarlanabilir. Theodore Maiman , “bu kristallerdeki düşük krom seviyesi nedeniyle, değerli taş yakuttan daha açık kırmızı bir renk sergilediklerini ve pembe yakut olarak adlandırıldığını” söylüyor . [7]

Kısa dalga boylu ışığı emdikten sonra, floresan oluşmadan önce yakutun kristal kafesinin uyarılmış bir durumda olduğu kısa bir zaman aralığı vardır. 694 nanometrelik fotonlar bu süre içinde kristalden geçerlerse, daha fazla flüoresan fotonu onlarla aynı fazda yayımlanmak üzere uyarabilirler, böylece o kırmızı ışığın yoğunluğunu güçlendirirler. Yayılan ışığı kristalden tekrar tekrar geçirmek için aynalar veya başka araçlar düzenleyerek, bir yakut lazer bu şekilde çok yüksek yoğunlukta tutarlı kırmızı ışık üretir.

Tüm doğal yakutların, renk safsızlıkları ve “ipek” olarak bilinen rutil iğneleri dahil olmak üzere kusurları vardır . Gemologlar, doğal yakutlarda bulunan bu iğne kalıntılarını, onları sentetiklerden, benzerlerinden veya ikamelerinden ayırt etmek için kullanır. Genellikle, kaba taş kesmeden önce ısıtılır. Bu günlerde, hemen hemen tüm yakutlar bir şekilde işlenir ve ısıl işlem en yaygın uygulamadır. Yüksek kaliteli işlenmemiş yakutlar büyük bir prim verir.

Yakut

Yakut

Bazı yakutlar, üç noktalı veya altı noktalı bir yıldız işareti veya “yıldız” gösterir. Bu yakutlar , efekti düzgün bir şekilde göstermek için kabaşonlar halinde kesilir . Yıldız işaretleri en iyi şekilde tek bir ışık kaynağıyla görülebilir ve ışık hareket ettikçe veya taş döndükçe taş üzerinde hareket eder. Bu tür etkiler, ışığın “ipek”ten (yapısal olarak yönlendirilmiş rutil iğnesi inklüzyonlarından) belirli bir şekilde yansıdığı zaman meydana gelir. Bu, inklüzyonların bir değerli taşın değerini arttırdığı bir örnektir. Ayrıca, yakutlar renk değişiklikleri gösterebilir – bu çok nadiren gerçekleşir – ve ayrıca sohbet veya “kedi gözü” etkisi.

pembe safire karşı Düzenlemek
Genellikle, pembe de dahil olmak üzere kırmızının tüm tonlarında bulunan değerli taş kalitesinde korundumlara yakut denir. [8] [9] Ancak, Amerika Birleşik Devletleri’nde yakut olarak adlandırılabilmesi için minimum renk doygunluğunun karşılanması gerekir; aksi takdirde taşa pembe safir denilecektir . [8] Yakut ve pembe safir arasında bir ayrım yapmak nispeten yenidir ve 20. yüzyılda ortaya çıkmıştır. Genellikle yakut ve pembe safir arasındaki ayrım net değildir ve tartışılabilir. [10] Bu tür ayrımların zorluğu ve öznelliğinin bir sonucu olarak, Uluslararası Renkli Değerli Taş Derneği (ICGA) gibi ticari kuruluşlar, pembe de dahil olmak üzere daha açık tonlarını kapsayan yakut için daha geniş bir tanım benimsemiştir. [11][12]

Oluşum ve madencilik Düzenlemek
Tarihsel olarak, yakutlar Tayland’da, Kamboçya’nın Pailin ve Samlout Bölgesi’nde ve ayrıca Afganistan , Avustralya , Brezilya , Kolombiya , Hindistan, Namibya , Japonya ve İskoçya’da çıkarılmıştır; İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Madagaskar , Mozambik , Nepal, Pakistan, Tacikistan , Tanzanya ve Vietnam’da yakut yatakları bulundu . [13]

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti, anakara Avrupa’da doğal olarak oluşan yakutlara sahip tek ülkedir. Esas olarak Prilep şehri çevresinde bulunabilirler . Makedon yakutları benzersiz bir ahududu rengine sahiptir. ABD’nin Montana , Kuzey Karolina , Güney Karolina ve Wyoming eyaletlerinde birkaç yakut bulundu .

Başka bir kırmızı değerli taş olan spinel , bazen aynı taş çakıl veya mermerde yakutlarla birlikte bulunur. Değerli taşlarla deneyimi olmayanlar, kırmızı spinelleri yakutla karıştırabilirler. Bununla birlikte, en iyi kırmızı spineller, ortalama bir yakutunkine yaklaşan değerlere sahip olabilir. [14]

Yukarı Myanmar’daki ( Burma) Mogok Vadisi, yüzyıllar boyunca dünyanın ana yakut kaynağıydı. Bu bölge bazı istisnai yakutlar üretti, ancak son yıllarda çok az iyi yakut bulundu. Myanmar’ın merkezinde, Mong Hsu bölgesi 1990’larda yakut üretmeye başladı ve hızla dünyanın ana yakut madenciliği alanı haline geldi. Myanmar’da en son bulunan yakut yatağı kuzeydeki Kachin eyaletinde bulunan Namya’da (Namyazeik) bulunmaktadır .

Pakistan Keşmir’inde , değeri yarım milyar dolara varan milyonlarca yakuttan oluşan kanıtlanmış muazzam rezervler var. [15] Ancak, 2017 itibariyle yatırım eksikliği nedeniyle yalnızca bir maden (Chitta Katha’da) vardı. [16] Afganistan’da , Jegdalek’te yakut çıkarılıyor . [17] 2017’de Grönland’daki Aappaluttoq madeni çalışmaya başladı. [18] Grönland’daki yakutların yaklaşık 3 milyar yaşında dünyanın en eskileri arasında olduğu söyleniyor. [19] Grönland’daki Aappaluttoq madeni, Grönland’ın başkenti Nuuk’un 160 kilometre güneyinde bulunuyor. Yakutlar madenden pazara kadar izlenebilir. [20]

Kuzeydoğu Mozambik’teki Montepuez yakut madeni, dünyanın en önemli yakut yataklarından biri üzerinde bulunuyor, [21] , ancak yakutlar burada ilk kez 2009’da keşfedildi. On yıldan kısa bir süre içinde, Mozambik dünyanın en önemli yakut madeni haline geldi. mücevher kalitesinde yakut için üretken kaynak.

Değeri etkileyen faktörler Düzenlemek
Yakutlar, diğer değerli taşlarda olduğu gibi, renk, kesim, berraklık ve karat ağırlığı gibi dört C olarak bilinen kriterler kullanılarak derecelendirilir. Yakutlar ayrıca coğrafi kökenlerine göre değerlendirilir.

Renk: Renkli değerli taşların değerlendirilmesinde renk en önemli faktördür. Renk üç bileşene ayrılır: ton , doygunluk ve ton . Ton, normalde terimi kullandığımız şekliyle rengi ifade eder. Şeffaf değerli taşlar , kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, menekşe gibi saf spektral tonlarda oluşur. [22] Doğada nadiren saf tonlar vardır, bu nedenle bir değerli taşın renginden bahsederken, birincil ve ikincil ve bazen de üçüncül renk tonlarından söz ederiz. Ruby kırmızı olarak tanımlanır. Korundum mücevher türünün diğer tüm tonlarına safir denir. Ruby, turuncu, mor, menekşe ve pembe dahil olmak üzere bir dizi ikincil ton sergileyebilir.
Doğal olarak oluşan bir yakut kristali

İnklüzyonlarla doğal yakut

Bir kesilmiş pembe yakut

Mor yakut

Açıklık: Yakutlar birçok kapanım barındırdığından, açıklıkları kapanımların boyutu, sayısı, konumu ve görünürlüğü ile değerlendirilir. [23] En yüksek berraklık derecelerine sahip yakutlar “göz temizliği” olarak bilinir, çünkü bunların inklüzyonları çıplak insan gözüyle en az görülebilir. [23] [24] Yakutlar ayrıca ipek denilen ince, kesişen kapanımlara sahip olabilir. [25] İpek, mücevherin görünümünü aydınlatarak ışığı saçabilir ve yoğun ısı bir yakutun ipeğini bozacağından, ipeğin varlığı da bir yakutun daha önce ısıl işlem görüp görmediğini gösterebilir. [23] [25]

Tedaviler ve geliştirmeler Düzenlemek
Değerli taşların kalitesini tedavi ederek iyileştirmek yaygın bir uygulamadır. Bazı tedaviler hemen hemen tüm durumlarda kullanılır ve bu nedenle kabul edilebilir olarak kabul edilir. 1990’ların sonlarında, düşük maliyetli malzemelerin büyük bir arzı, ısıl işlem görmüş yakut arzında ani bir artışa neden oldu ve yakut fiyatları üzerinde aşağı yönlü bir baskıya yol açtı.

Yakut Taşı Faydası

Yakut Taşı Faydası

Kullanılan iyileştirmeler arasında renk değişikliği, rutil kapanımları çözerek şeffaflığın iyileştirilmesi, kırıkların (çatlakların) iyileşmesi veya hatta tamamen doldurulması sayılabilir.

En yaygın tedavi ısı uygulamasıdır. Pazarın alt ucundaki çoğu yakut, rengi iyileştirmek, mor tonu , mavi lekeleri ve ipeği çıkarmak için ısıl işleme tabi tutulur. Bu ısıl işlemler tipik olarak 1800 °C (3300 °F) civarında gerçekleşir. [26] Bazı yakutlar, taş yaklaşık 1300 °C (2400 °F) sıcaklıktaki odun kömürü üzerinde 20 ila 30 dakika ısıtıldığında düşük tüp ısısı sürecinden geçer. İpek kısmen kırılır ve renk iyileştirilir.

Son yıllarda sıklaşan bir diğer tedavi ise kurşun cam dolgudur. Yakut içindeki kırıkların kurşun cam (veya benzer bir malzeme) ile doldurulması, taşın şeffaflığını önemli ölçüde artırarak, daha önce uygun olmayan yakutları mücevherat uygulamaları için uygun hale getirir. [27] İşlem dört adımda gerçekleştirilir:

İşlemi etkileyebilecek tüm yüzey kirliliklerini ortadan kaldırmak için kaba taşlar önceden cilalanmıştır.
Kaba hidrojen florür ile temizlenir
Dolgu maddelerinin eklenmediği ilk ısıtma işlemi. Isıtma işlemi, kırıkların içindeki kirleri yok eder. Bu, 1400 °C’ye (2500 °F) kadar olan sıcaklıklarda yapılabilmesine rağmen, rutil ipeği hala bozulmamış olduğundan, büyük olasılıkla yaklaşık 900 °C (1600 °F) sıcaklıkta gerçekleşir.
Farklı kimyasal katkı maddeleri ile elektrikli bir fırında ikinci ısıtma işlemi. Farklı çözümler ve karışımların başarılı olduğu görülmüştür, ancak şu anda çoğunlukla kurşun içeren cam tozu kullanılmaktadır. Yakut yağlara batırılır, daha sonra tozla kaplanır, bir karo üzerine gömülür ve oksitleyici bir atmosferde yaklaşık 900 °C’de (1600 °F) bir saat ısıtıldığı fırına yerleştirilir. Turuncu renkli toz, ısıtıldığında tüm kırıkları dolduran şeffaf ila sarı renkli bir macuna dönüşür. Soğuduktan sonra macunun rengi tamamen şeffaftır ve yakutun genel şeffaflığını önemli ölçüde artırır. [28]
Bir renk eklenmesi gerekiyorsa, cam tozu bakır veya diğer metal oksitlerin yanı sıra sodyum, kalsiyum, potasyum vb. elementlerle “güçlendirilebilir”.

İkinci ısıtma işlemi, farklı karışımlar uygulansa bile üç ila dört kez tekrarlanabilir. [29] Yakut içeren takılar ısıtıldığında (onarım için) borasik asit veya başka herhangi bir madde ile kaplanmamalıdır, çünkü bu, yüzeyi aşındırabilir; elmas gibi “korunması” gerekmez.

Tedavi, 10x büyüteç kullanılarak boşluklardaki ve kırıklardaki kabarcıklar not edilerek tanımlanabilir. [30Ateşli ve büyüleyici Yakut, tüm mücevherlerin en görkemlisi, taşların kraliçesi ve kralların taşı olarak kabul edilen bir asalet taşıdır. Kadimler, onun erdem bakımından diğer tüm değerli taşları aştığına ve değerinin Pırlantanın değerini bile aştığına inanıyorlardı. Çin İmparatoru Kubilay Han’ın büyük bir Yakut karşılığında bütün bir şehri teklif ettiği söyleniyordu . [Melody, 573][Fernie, 138, 140][Megemont, 159][Kunz, 102][Simmons, 332]

Tarih boyunca birçok kültürde saygı gören Ruby, her zaman tutku, koruma ve refahın tılsımı olmuştur. Güneşi sembolize eder ve parıldayan tonu, efsanelerin en kalın giysilerden bile parlayacağını ve gizlenemeyeceğini iddia ettiği, taşın içinde sönmez bir alev olduğunu gösterir; Ruby suya dökülürse kaynamasına neden olur ve oyulup balmumuna preslenirse balmumu eritirdi. Veba ve vebadan korunmak için bir tılsım veya tılsım olarak giyildi, takan kişiyi yaklaşan tehlikeye karşı uyardı, vücudu güvende tuttu ve üzüntü ve aptalca düşünceleri uzaklaştırdı. Sahibine huzur getirmesi, korkunç rüyaları uzaklaştırması, şehveti dizginlemesi ve anlaşmazlıkları çözmeye yardımcı olmasıyla ünlüydü. Birmanya efsanesi, ete bir Yakut sokmanın kişiyi tamamen yenilmez yapacağını ilan eder.[Mella, 103][Kunz, 101-103][Fernie, 141-142][Simmons, 332]

Bugün, Ruby’nin metafizik özellikleri daha az şaşırtıcı değildir. Bu zarif kristal, mineral krallığında emsalsiz bir canlılıkla saf Kırmızı ışını yayar. Temel Çakrayı aktif olarak uyarır, canlılığı ve chi’yi , fiziksel beden boyunca ve ruha yaşam gücü enerjisini arttırır. Net bir zihin, artan konsantrasyon ve motivasyonu teşvik eder ve kullanıcıya bir güç duygusu, çekingenliğin üstesinden gelen ve kişiyi refah ve başarıya doğru iten bir özgüven ve kararlılık getirir. [Simmons, 332-333][Ahsian, 333][Hall, 250-251][Melody, 573]
Ruby, hayatın şehvetli zevklerini başlatır. Kanı harekete geçirir ve kalbi uyarır, kişiyi fiziksel dünyada olmaktan zevk almaya teşvik eder. Arzu ve cinsel enerjiyi arttırır ve kundalini’yi aktive etmek için kullanılabilir. Â Ruby her zaman sevgiyle, özellikle sadık, tutkulu bağlılık ve yakınlıkla ilişkilendirilmiştir. Antik çağda yakutlar mükemmel düğün taşları olarak kabul edildi. [Ahsian, 333-334][Hall, 250-251][Eason, 71][Mella, 103][Gienger, 75]

Yakut Kolye

Yakut Kolye

Natural Ruby, nadirliği, parasal değeri ve sertliği (sadece Diamond’dan sonra ikinci) olarak bilinen dört “değerli” değerli taştan (Elmas, Zümrüt ve Safir dahil) biridir. Ruby, zengin kırmızı renginden sorumlu kromlu bir alüminyum oksit minerali olan kırmızı Korindondur. Adı, “kırmızı” anlamına gelen Latince rubeus kelimesinden gelir ve 1800’e kadar Ruby’nin çeşitli Korindon, kırmızı Spinels, Turmalinler ve Garnetlerin de Ruby olduğuna inanılırdı. Korundum’un diğer tüm renk çeşitleri Safir olarak belirlenmiştir. (Bu web sitesindeki Sapphire sayfasına bakın.) [Megemont, 159][Simmons, 332][gemselect.com]

Yakut, prizmatik tabular, bipiramidal veya eşkenar dörtgen kristallerin yanı sıra granüler veya masif alışkanlıklarda oluşur ve camsı bir parlaklığa sahiptir. En değerli ve arzu edilen Yakutlar, William Fernie tarafından “mavi veya sarı karışımı olmayan saf, koyu, zengin bir kırmızı” olarak tanımlanan “güvercin kanı” olarak adlandırılan bir gölgede bulunanlardır. mavi bir ipucu.” Kırmızının tonu, madenciliğin yapıldığı yere göre değişir ve koyu pembe-kırmızı, kırmızımsı-turuncu, menekşe rengi bir kırmızı veya hatta koyu bir şarap rengi olabilir. Bazıları tarafından Yakut olarak tartışılan daha soluk pembe Korindon, genellikle gemolojik terimlerle Yakut yerine Pembe Safir olarak anılır. [Simmons, 332][Fernie, 139-141][Eason, 71][gemselect.com][Mindat.org]

Tüm doğal Yakutlar, renk safsızlıkları ve “ipek” olarak bilinen Rutil iğnelerinin kalıntıları dahil olmak üzere kendi içlerinde kusurlara sahiptir. Bu inklüzyonlar, doğal Ruby’yi sentetiklerden ayırmaya yardımcı olur ve yapısal olarak, ışık “ipeği” belirli şekillerde aydınlatacak şekilde yönlendirildiğinde, inklüzyonlar aslında taşın nadirliğini ve değerini arttırır. Kabaşon ile kesilirse, bu özel taşlar bir chatoyancy veya nadir bir “kedi gözü” efekti gösterebilir veya bir Star Ruby durumunda, ışık ışınlarının sihirli bir şekilde kaymasına neden olan asterizm adı verilen altı ışınlı bir yıldız efekti gösterebilir. taşındıkça taşın üzerinden geçer. [wikipedia.org][gemstone.org][gemselect.com]

yıldız yakutStar Ruby , Ruby ile aynı metafizik özelliklere sahiptir, ancak artan şifa ve büyülü enerjilere sahiptir. Dolunayda en güçlüsüdür. Ruhun Işığı Yakut yıldızında yansıtılır ve topraklanır ve kişinin iç kaynaklarını ve metanetini güçlendirir. Kendine zarar verme ya da kendini ihmal etme eğiliminde olanlar için son derece güçlüdür ve cinsel işlev bozukluğunun ya da cinsel ya da gücün kötüye kullanılması travmasının ve bastırılmış öfkenin üstesinden gelmede oldukça faydalıdır. Manevi Işık taşı olarak, Işık işçileri ve şifacılar tarafından yüksek frekanslı enerjiyi bedene entegre etmek için kullanılabilir ve kişinin yaşamın gerçek bolluğunu tanımasına yardımcı olur. [Eason, 71][Ahsyan, 334]

metafizik kullanımlar Ruby Kullanımları ve Amaçları – Genel Bakış
Yorgunluğun ve uyuşukluğun üstesinden gelmek için Ruby’yi giyin veya taşıyın. Dolaşımı uyarır ve tüm sisteme enerji ve canlılığı yükseltir. Bununla birlikte, çok hassas veya sinirli olanlar bu taşı aşırı uyarıcı veya rahatsız edici bulabilirler. Ruby’nin bazı kişilerde hiperaktiviteyi yatıştırdığı biliniyor. [Salon, 250-251][Gienger, 75]

Ruby bir afrodizyaktır ve kişinin vahşi şehvetten mistik birlikteliğe kadar her türlü sevgiyi deneyimlemesine izin verir. Bir çiftin ilişkisini derinleştirir ve yakınlığı ve bağlılığı teşvik eder. Aynı zamanda saray aşkının taşıdır ve uzaktan hayranlığı onurlandırabilir. [Megemont, 160] Sevişme sırasında giyilen Ruby, tutkuyu geri kazanmaya ve sürdürmeye yardımcı olabilir ve hamile kalma şansını artırmak için mükemmeldir. [Eason, 71][Gienger, 75]

Ruby’nin yoğun enerjisi zihni keskinleştirir, yüksek bir farkındalık ve mükemmel konsantrasyon getirir. Cesur bir tavrı teşvik eder ve kişinin tartışmalarda ve anlaşmazlıklarda başarısını artırabilir. [Hall, 251][Melodi, 573]

Ruby, paranormal ve kötülük korkusunu azaltmaya yardımcı olur. Kabusları uzaklaştırır ve psişik ve psikolojik saldırılara karşı koruma sağlar. Evi ateşten ve davetsiz misafirlerden koruyan koruyucu bir kristaldir ve geceleri güvende kalmak için dikkatli bir şekilde giymek iyidir. [Eason, 71][Melody, 573][Hall, 251]

Hem doğal olarak oluşturulmuş hem de laboratuarda oluşturulmuş yakutlar, saat yapımı, tıbbi aletler ve mikroskobik cerrahi için lazerler gibi alanlarda teknolojik kullanım için oldukça değerli kristallerdir. [Mella, 103][Raphaell, 10]

bölücü
şifalı kristaller
Ruby Şifa Terapileri – Genel Bakış
(Lütfen dikkat: Bu web sitesindeki bilgiler bir sağlık uzmanına danışmanın yerini tutmaz. Bu web sitesinde yer alan
tıbbi ve sağlık koşulları, ürünler ve tedaviler ile ilgili bilgiler de dahil olmak üzere tüm bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır.
Lütfen doktorunuza görünün . veya herhangi bir alternatif tedavi, diyet, takviye veya egzersiz programına başlamadan önce sağlık uzmanına danışın.)

kristallerin iyileştirici gücüRuby Fiziksel Şifa Enerjisi
Yakut, kalbi, miyokardı, ventrikülleri ve koroner damarları güçlendiren ve iyi dolaşımı ve kan akışını uyaran bir kan taşı olarak kabul edilir. Aynı zamanda kalp rahatsızlıklarının veya hastalıklarının tedavisinde de yardımcıdır. [Megemont, 160][Hall, 251][Eason, 71][Gienger, 75][Melody, 573]

Yakut

Yakut

Ruby, adet akışını düzenlemeye ve adet ile ilişkili ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur. Üreme organlarına faydalı olduğu düşünülür ve sıklıkla cinsel işlev bozuklukları, iktidarsızlık ve kısırlık tedavisinde, erken menopoz tedavisinde ve jinekolojik operasyonlara destek olarak kullanılır. Hamilelik sırasında, özellikle yaşlı kadınlar için ve embriyonik durumdaki çocukların optimum oluşumunda yardımcı olduğuna inanılmaktadır. [Megemont, 160][Ahsian, 334][Gienger, 75][Eason, 71][Melody, 574] Star Ruby, vazektominin geri döndürülmesinde de destekleyici olabilir. [Eason, 71]

Ruby, vücudu, kanı ve lenfleri detoksifiye etmede faydalıdır ve ateş ve enfeksiyonların tedavisinde yardımcı olur. Adrenalleri, böbrekleri ve dalağı uyarır ve ayaklarda ve bacaklarda yetersiz dolaşım veya enerji akışına yardımcı olur. Özellikle duygusal yeme bir neden olduğunda, kilo düzenlemeye yardımcı olmak için de kullanılabilir. [Melody, 573][Hall, 251][Ahsian, 334][Gienger, 75]

fiziksel şifa kristali kullanımlarıRuby Duygusal Şifa Enerjisi
Ruby, geçmiş acılara rağmen sevgi dolu enerjinin paylaşılmasına izin verir, dönüşüm için öfke veya negatif enerjiyi ortaya çıkarır. Şehitlikten yükselme ve ıstırap, sıkıntı veya ıstırap içinde yaşayıp yaşamamayı seçme gücü verir ve olumlu ve daha cesur bir ruh halini teşvik eder. Kişinin karakterinin koruyucu yönlerini ortaya çıkararak, arkadaş ya da yabancı, çocuklar, hayvanlar ya da çevre olsun, tehdit edilenler için öne çıkıp ayağa kalkması için ilham verir. [Eason, 71][Hall, 251][Melody, 573][Simmons, 333]

Ruby ayrıca hassas doğaları ve kendileri veya başkaları hakkında çarpık görüşleri olanları destekler ve korur. “Çirkin” olma veya sevilmeme korkularının üstesinden gelir ve fiziksel dünyada topraklanmak için vücutta aşırı kilo tutanlar için özellikle güçlendiricidir. Yıkıcı duygusal tutuşları serbest bırakır ve kendine ve fiziksel bedene karşı daha sevgi dolu bir tutum geliştirmek için güçlü bir taştır. [Mella, 139, 148][Ahsyan, 333-334]

DOĞAL YAKUT TAŞI KOLYE

ÖZEL ÜRÜNLER
Yakut Kolye
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 0.55 KARAT DOĞAL YAKUT
 • 925 AYAR GÜMÜŞ ELİŞÇİLİĞİ
 • AYNI GÜN KARGO
 • EL YAPIMI EŞİ YOKTUR
 • KDV DAHİL
 • ÖZEL KUTUSUNDA
Ürün Açıklaması Video Tanıtım Yorumlar

Yakut , pembemsi kırmızı ila kan kırmızısı renkli bir değerli taştır , çeşitli mineral korundum ( alüminyum oksit ). Ruby, en popüler geleneksel mücevher taşlarından biridir ve çok dayanıklıdır. Mücevher kalitesindeki diğer korundum çeşitlerine safir denir . Yakut, ametist , safir , zümrüt ve elmasın yanı sıra geleneksel kardinal taşlardan biridir . [3] Ruby kelimesi , Latince kırmızı anlamına gelen ruber kelimesinden gelir. Bir yakutun rengi krom elementinden kaynaklanır..

Yakut Taşı Özellikleri

Yakut Taşı Özellikleri

 UYARI>>>>>>>>>>> KENDİ SAYFAMIZ VE İŞ YERİMİZ HARİCİNDE BAŞKA E TİCARET PLATFORMLARIN DA KESİNLİKLE SATIŞIMIZ YOKTUR…

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ %100 DOĞAL  YAKUT TAŞI KOLYE 0.55 KARAT OVAL KESİM ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONDAN KALKAR;SEVDİKLERİNİZ İÇİN DOĞAL FANTASTİK BİR HEDİYE;

 

Başlıca yakut üreten ülkeler
İngiliz İmparatorluk Devleti Tacı’ndaki Kara Prens’in Yakutu gibi popüler veya tarihsel olarak yakut olarak adlandırılan bazı değerli taşlar aslında spinellerdir . Bunlar bir zamanlar “Balas yakutları” olarak biliniyordu.

Bir yakutun kalitesi, karat ağırlığı ile birlikte değerini etkileyen rengi, kesimi ve berraklığı ile belirlenir . Kan kırmızısı veya güvercin kanı olarak adlandırılan kırmızının en parlak ve en değerli tonu, benzer kalitedeki diğer yakutlara göre büyük bir üstünlüğe sahiptir. Renk berraklığı takip ettikten sonra: pırlantalara benzer şekilde, berrak bir taş birinci sınıfa hükmedecektir, ancak iğne benzeri rutil kapanımları olmayan bir yakut , taşın işlendiğini gösterebilir. Yakut, Temmuz ayının geleneksel doğum taşıdır ve genellikle granattan daha pembedir , ancak bazı rodolit granatları çoğu yakutla benzer pembemsi bir renk tonuna sahiptir. Müzayedede satılacak dünyanın en değerli yakutuGündoğumu Yakut .

İçindekiler
Fiziksel özellikler Düzenlemek

Yakutların kristal yapısı
Yakutların Mohs mineral sertliği ölçeğinde 9.0 sertliği vardır . Doğal taşlar arasında sadece mozanit ve elmas daha serttir, elmas 10.0 Mohs sertliğine sahiptir ve mozanit korindon (yakut) ve sertlikte elmas arasında bir yere düşer. Safir, yakut ve saf korundum, 3 elektronun her bir alüminyum iyonunu , yakındaki altı O2− iyonundan oluşan normal oktahedral gruba katılmak üzere terk ettiği Al 2 O 3’ün en kararlı formu olan α-alüminadır ; saf korundumda bu, tüm alüminyum iyonlarını eşleşmemiş elektronların veya doldurulmamış enerji seviyelerinin olmadığı çok kararlı bir konfigürasyonla bırakır ve kristal tamamen renksizdir.
Al 3+ iyonlarının (mavi) Cr 3+ (kırmızı) ile yer değiştirmesini gösteren yakutun kristal yapısı . Bu modelde Cr 3+ iyonlarının ikame yoğunluğu yaklaşık olarak %2’dir ve normalde karşılaşılan maksimum dopinge yakındır. [4]
Bir krom atomu ara sıra bir alüminyum atomunun yerini aldığında , Al 2 O 3 kristalinin yük dengesini korumak için bir krom 3+ iyonu olmak üzere 3 elektron kaybeder. Bununla birlikte, Cr 3+ iyonları daha büyüktür ve alüminyumdan farklı yönlerde elektron orbitallerine sahiptir. O 2− iyonlarının oktahedral düzeni bozulur ve bu Cr 3+ iyonlarının farklı yörüngelerinin enerji seviyeleri , O 2− iyonlarının yönleri nedeniyle biraz değişir . [5] Bu enerji farklılıkları, spektrumun morötesi, mor ve sarı-yeşil bölgelerindeki absorpsiyona karşılık gelir.
Optik ve IR’ye yakın spektrumlarda yakut geçirgenliği. Yakut lazerin dalga boyu olan 694 nm dalga boyunda iki geniş mor ve sarı-yeşil absorpsiyon bandına ve bir dar absorpsiyon bandına dikkat edin.
Alüminyum iyonlarının yüzde biri yakutta krom ile değiştirilirse, sarı-yeşil absorpsiyon mücevher için kırmızı bir renkle sonuçlanır. [5] Ek olarak, yukarıdaki dalga boylarından herhangi birinde absorpsiyon, 694 nanometre dalga boyunda kırmızı ışığın floresan emisyonunu uyarır, bu da kırmızı rengine ve algılanan parlaklığına katkıda bulunur . [6] Yapay yakutlardaki krom konsantrasyonu (kristal büyüme sürecinde) doğal değerli taşlardan on ila yirmi kat daha az olacak şekilde ayarlanabilir. Theodore Maiman , “bu kristallerdeki düşük krom seviyesi nedeniyle, değerli taş yakuttan daha açık kırmızı bir renk sergilediklerini ve pembe yakut olarak adlandırıldığını” söylüyor . [7]

Kısa dalga boylu ışığı emdikten sonra, floresan oluşmadan önce yakutun kristal kafesinin uyarılmış bir durumda olduğu kısa bir zaman aralığı vardır. 694 nanometrelik fotonlar bu süre içinde kristalden geçerlerse, daha fazla flüoresan fotonu onlarla aynı fazda yayımlanmak üzere uyarabilirler, böylece o kırmızı ışığın yoğunluğunu güçlendirirler. Yayılan ışığı kristalden tekrar tekrar geçirmek için aynalar veya başka araçlar düzenleyerek, bir yakut lazer bu şekilde çok yüksek yoğunlukta tutarlı kırmızı ışık üretir.

Tüm doğal yakutların, renk safsızlıkları ve “ipek” olarak bilinen rutil iğneleri dahil olmak üzere kusurları vardır . Gemologlar, doğal yakutlarda bulunan bu iğne kalıntılarını, onları sentetiklerden, benzerlerinden veya ikamelerinden ayırt etmek için kullanır. Genellikle, kaba taş kesmeden önce ısıtılır. Bu günlerde, hemen hemen tüm yakutlar bir şekilde işlenir ve ısıl işlem en yaygın uygulamadır. Yüksek kaliteli işlenmemiş yakutlar büyük bir prim verir.

Yakut

Yakut

Bazı yakutlar, üç noktalı veya altı noktalı bir yıldız işareti veya “yıldız” gösterir. Bu yakutlar , efekti düzgün bir şekilde göstermek için kabaşonlar halinde kesilir . Yıldız işaretleri en iyi şekilde tek bir ışık kaynağıyla görülebilir ve ışık hareket ettikçe veya taş döndükçe taş üzerinde hareket eder. Bu tür etkiler, ışığın “ipek”ten (yapısal olarak yönlendirilmiş rutil iğnesi inklüzyonlarından) belirli bir şekilde yansıdığı zaman meydana gelir. Bu, inklüzyonların bir değerli taşın değerini arttırdığı bir örnektir. Ayrıca, yakutlar renk değişiklikleri gösterebilir – bu çok nadiren gerçekleşir – ve ayrıca sohbet veya “kedi gözü” etkisi.

pembe safire karşı Düzenlemek
Genellikle, pembe de dahil olmak üzere kırmızının tüm tonlarında bulunan değerli taş kalitesinde korundumlara yakut denir. [8] [9] Ancak, Amerika Birleşik Devletleri’nde yakut olarak adlandırılabilmesi için minimum renk doygunluğunun karşılanması gerekir; aksi takdirde taşa pembe safir denilecektir . [8] Yakut ve pembe safir arasında bir ayrım yapmak nispeten yenidir ve 20. yüzyılda ortaya çıkmıştır. Genellikle yakut ve pembe safir arasındaki ayrım net değildir ve tartışılabilir. [10] Bu tür ayrımların zorluğu ve öznelliğinin bir sonucu olarak, Uluslararası Renkli Değerli Taş Derneği (ICGA) gibi ticari kuruluşlar, pembe de dahil olmak üzere daha açık tonlarını kapsayan yakut için daha geniş bir tanım benimsemiştir. [11][12]

Oluşum ve madencilik Düzenlemek
Tarihsel olarak, yakutlar Tayland’da, Kamboçya’nın Pailin ve Samlout Bölgesi’nde ve ayrıca Afganistan , Avustralya , Brezilya , Kolombiya , Hindistan, Namibya , Japonya ve İskoçya’da çıkarılmıştır; İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Madagaskar , Mozambik , Nepal, Pakistan, Tacikistan , Tanzanya ve Vietnam’da yakut yatakları bulundu . [13]

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti, anakara Avrupa’da doğal olarak oluşan yakutlara sahip tek ülkedir. Esas olarak Prilep şehri çevresinde bulunabilirler . Makedon yakutları benzersiz bir ahududu rengine sahiptir. ABD’nin Montana , Kuzey Karolina , Güney Karolina ve Wyoming eyaletlerinde birkaç yakut bulundu .

Başka bir kırmızı değerli taş olan spinel , bazen aynı taş çakıl veya mermerde yakutlarla birlikte bulunur. Değerli taşlarla deneyimi olmayanlar, kırmızı spinelleri yakutla karıştırabilirler. Bununla birlikte, en iyi kırmızı spineller, ortalama bir yakutunkine yaklaşan değerlere sahip olabilir. [14]

Yukarı Myanmar’daki ( Burma) Mogok Vadisi, yüzyıllar boyunca dünyanın ana yakut kaynağıydı. Bu bölge bazı istisnai yakutlar üretti, ancak son yıllarda çok az iyi yakut bulundu. Myanmar’ın merkezinde, Mong Hsu bölgesi 1990’larda yakut üretmeye başladı ve hızla dünyanın ana yakut madenciliği alanı haline geldi. Myanmar’da en son bulunan yakut yatağı kuzeydeki Kachin eyaletinde bulunan Namya’da (Namyazeik) bulunmaktadır .

Pakistan Keşmir’inde , değeri yarım milyar dolara varan milyonlarca yakuttan oluşan kanıtlanmış muazzam rezervler var. [15] Ancak, 2017 itibariyle yatırım eksikliği nedeniyle yalnızca bir maden (Chitta Katha’da) vardı. [16] Afganistan’da , Jegdalek’te yakut çıkarılıyor . [17] 2017’de Grönland’daki Aappaluttoq madeni çalışmaya başladı. [18] Grönland’daki yakutların yaklaşık 3 milyar yaşında dünyanın en eskileri arasında olduğu söyleniyor. [19] Grönland’daki Aappaluttoq madeni, Grönland’ın başkenti Nuuk’un 160 kilometre güneyinde bulunuyor. Yakutlar madenden pazara kadar izlenebilir. [20]

Kuzeydoğu Mozambik’teki Montepuez yakut madeni, dünyanın en önemli yakut yataklarından biri üzerinde bulunuyor, [21] , ancak yakutlar burada ilk kez 2009’da keşfedildi. On yıldan kısa bir süre içinde, Mozambik dünyanın en önemli yakut madeni haline geldi. mücevher kalitesinde yakut için üretken kaynak.

Değeri etkileyen faktörler Düzenlemek
Yakutlar, diğer değerli taşlarda olduğu gibi, renk, kesim, berraklık ve karat ağırlığı gibi dört C olarak bilinen kriterler kullanılarak derecelendirilir. Yakutlar ayrıca coğrafi kökenlerine göre değerlendirilir.

Renk: Renkli değerli taşların değerlendirilmesinde renk en önemli faktördür. Renk üç bileşene ayrılır: ton , doygunluk ve ton . Ton, normalde terimi kullandığımız şekliyle rengi ifade eder. Şeffaf değerli taşlar , kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, menekşe gibi saf spektral tonlarda oluşur. [22] Doğada nadiren saf tonlar vardır, bu nedenle bir değerli taşın renginden bahsederken, birincil ve ikincil ve bazen de üçüncül renk tonlarından söz ederiz. Ruby kırmızı olarak tanımlanır. Korundum mücevher türünün diğer tüm tonlarına safir denir. Ruby, turuncu, mor, menekşe ve pembe dahil olmak üzere bir dizi ikincil ton sergileyebilir.
Doğal olarak oluşan bir yakut kristali

İnklüzyonlarla doğal yakut

Bir kesilmiş pembe yakut

Mor yakut

Açıklık: Yakutlar birçok kapanım barındırdığından, açıklıkları kapanımların boyutu, sayısı, konumu ve görünürlüğü ile değerlendirilir. [23] En yüksek berraklık derecelerine sahip yakutlar “göz temizliği” olarak bilinir, çünkü bunların inklüzyonları çıplak insan gözüyle en az görülebilir. [23] [24] Yakutlar ayrıca ipek denilen ince, kesişen kapanımlara sahip olabilir. [25] İpek, mücevherin görünümünü aydınlatarak ışığı saçabilir ve yoğun ısı bir yakutun ipeğini bozacağından, ipeğin varlığı da bir yakutun daha önce ısıl işlem görüp görmediğini gösterebilir. [23] [25]

Tedaviler ve geliştirmeler Düzenlemek
Değerli taşların kalitesini tedavi ederek iyileştirmek yaygın bir uygulamadır. Bazı tedaviler hemen hemen tüm durumlarda kullanılır ve bu nedenle kabul edilebilir olarak kabul edilir. 1990’ların sonlarında, düşük maliyetli malzemelerin büyük bir arzı, ısıl işlem görmüş yakut arzında ani bir artışa neden oldu ve yakut fiyatları üzerinde aşağı yönlü bir baskıya yol açtı.

Yakut Taşı Faydası

Yakut Taşı Faydası

Kullanılan iyileştirmeler arasında renk değişikliği, rutil kapanımları çözerek şeffaflığın iyileştirilmesi, kırıkların (çatlakların) iyileşmesi veya hatta tamamen doldurulması sayılabilir.

En yaygın tedavi ısı uygulamasıdır. Pazarın alt ucundaki çoğu yakut, rengi iyileştirmek, mor tonu , mavi lekeleri ve ipeği çıkarmak için ısıl işleme tabi tutulur. Bu ısıl işlemler tipik olarak 1800 °C (3300 °F) civarında gerçekleşir. [26] Bazı yakutlar, taş yaklaşık 1300 °C (2400 °F) sıcaklıktaki odun kömürü üzerinde 20 ila 30 dakika ısıtıldığında düşük tüp ısısı sürecinden geçer. İpek kısmen kırılır ve renk iyileştirilir.

Son yıllarda sıklaşan bir diğer tedavi ise kurşun cam dolgudur. Yakut içindeki kırıkların kurşun cam (veya benzer bir malzeme) ile doldurulması, taşın şeffaflığını önemli ölçüde artırarak, daha önce uygun olmayan yakutları mücevherat uygulamaları için uygun hale getirir. [27] İşlem dört adımda gerçekleştirilir:

İşlemi etkileyebilecek tüm yüzey kirliliklerini ortadan kaldırmak için kaba taşlar önceden cilalanmıştır.
Kaba hidrojen florür ile temizlenir
Dolgu maddelerinin eklenmediği ilk ısıtma işlemi. Isıtma işlemi, kırıkların içindeki kirleri yok eder. Bu, 1400 °C’ye (2500 °F) kadar olan sıcaklıklarda yapılabilmesine rağmen, rutil ipeği hala bozulmamış olduğundan, büyük olasılıkla yaklaşık 900 °C (1600 °F) sıcaklıkta gerçekleşir.
Farklı kimyasal katkı maddeleri ile elektrikli bir fırında ikinci ısıtma işlemi. Farklı çözümler ve karışımların başarılı olduğu görülmüştür, ancak şu anda çoğunlukla kurşun içeren cam tozu kullanılmaktadır. Yakut yağlara batırılır, daha sonra tozla kaplanır, bir karo üzerine gömülür ve oksitleyici bir atmosferde yaklaşık 900 °C’de (1600 °F) bir saat ısıtıldığı fırına yerleştirilir. Turuncu renkli toz, ısıtıldığında tüm kırıkları dolduran şeffaf ila sarı renkli bir macuna dönüşür. Soğuduktan sonra macunun rengi tamamen şeffaftır ve yakutun genel şeffaflığını önemli ölçüde artırır. [28]
Bir renk eklenmesi gerekiyorsa, cam tozu bakır veya diğer metal oksitlerin yanı sıra sodyum, kalsiyum, potasyum vb. elementlerle “güçlendirilebilir”.

İkinci ısıtma işlemi, farklı karışımlar uygulansa bile üç ila dört kez tekrarlanabilir. [29] Yakut içeren takılar ısıtıldığında (onarım için) borasik asit veya başka herhangi bir madde ile kaplanmamalıdır, çünkü bu, yüzeyi aşındırabilir; elmas gibi “korunması” gerekmez.

Tedavi, 10x büyüteç kullanılarak boşluklardaki ve kırıklardaki kabarcıklar not edilerek tanımlanabilir. [30Ateşli ve büyüleyici Yakut, tüm mücevherlerin en görkemlisi, taşların kraliçesi ve kralların taşı olarak kabul edilen bir asalet taşıdır. Kadimler, onun erdem bakımından diğer tüm değerli taşları aştığına ve değerinin Pırlantanın değerini bile aştığına inanıyorlardı. Çin İmparatoru Kubilay Han’ın büyük bir Yakut karşılığında bütün bir şehri teklif ettiği söyleniyordu . [Melody, 573][Fernie, 138, 140][Megemont, 159][Kunz, 102][Simmons, 332]

Tarih boyunca birçok kültürde saygı gören Ruby, her zaman tutku, koruma ve refahın tılsımı olmuştur. Güneşi sembolize eder ve parıldayan tonu, efsanelerin en kalın giysilerden bile parlayacağını ve gizlenemeyeceğini iddia ettiği, taşın içinde sönmez bir alev olduğunu gösterir; Ruby suya dökülürse kaynamasına neden olur ve oyulup balmumuna preslenirse balmumu eritirdi. Veba ve vebadan korunmak için bir tılsım veya tılsım olarak giyildi, takan kişiyi yaklaşan tehlikeye karşı uyardı, vücudu güvende tuttu ve üzüntü ve aptalca düşünceleri uzaklaştırdı. Sahibine huzur getirmesi, korkunç rüyaları uzaklaştırması, şehveti dizginlemesi ve anlaşmazlıkları çözmeye yardımcı olmasıyla ünlüydü. Birmanya efsanesi, ete bir Yakut sokmanın kişiyi tamamen yenilmez yapacağını ilan eder.[Mella, 103][Kunz, 101-103][Fernie, 141-142][Simmons, 332]

Bugün, Ruby’nin metafizik özellikleri daha az şaşırtıcı değildir. Bu zarif kristal, mineral krallığında emsalsiz bir canlılıkla saf Kırmızı ışını yayar. Temel Çakrayı aktif olarak uyarır, canlılığı ve chi’yi , fiziksel beden boyunca ve ruha yaşam gücü enerjisini arttırır. Net bir zihin, artan konsantrasyon ve motivasyonu teşvik eder ve kullanıcıya bir güç duygusu, çekingenliğin üstesinden gelen ve kişiyi refah ve başarıya doğru iten bir özgüven ve kararlılık getirir. [Simmons, 332-333][Ahsian, 333][Hall, 250-251][Melody, 573]
Ruby, hayatın şehvetli zevklerini başlatır. Kanı harekete geçirir ve kalbi uyarır, kişiyi fiziksel dünyada olmaktan zevk almaya teşvik eder. Arzu ve cinsel enerjiyi arttırır ve kundalini’yi aktive etmek için kullanılabilir. Â Ruby her zaman sevgiyle, özellikle sadık, tutkulu bağlılık ve yakınlıkla ilişkilendirilmiştir. Antik çağda yakutlar mükemmel düğün taşları olarak kabul edildi. [Ahsian, 333-334][Hall, 250-251][Eason, 71][Mella, 103][Gienger, 75]

Yakut Kolye

Yakut Kolye

Natural Ruby, nadirliği, parasal değeri ve sertliği (sadece Diamond’dan sonra ikinci) olarak bilinen dört “değerli” değerli taştan (Elmas, Zümrüt ve Safir dahil) biridir. Ruby, zengin kırmızı renginden sorumlu kromlu bir alüminyum oksit minerali olan kırmızı Korindondur. Adı, “kırmızı” anlamına gelen Latince rubeus kelimesinden gelir ve 1800’e kadar Ruby’nin çeşitli Korindon, kırmızı Spinels, Turmalinler ve Garnetlerin de Ruby olduğuna inanılırdı. Korundum’un diğer tüm renk çeşitleri Safir olarak belirlenmiştir. (Bu web sitesindeki Sapphire sayfasına bakın.) [Megemont, 159][Simmons, 332][gemselect.com]

Yakut, prizmatik tabular, bipiramidal veya eşkenar dörtgen kristallerin yanı sıra granüler veya masif alışkanlıklarda oluşur ve camsı bir parlaklığa sahiptir. En değerli ve arzu edilen Yakutlar, William Fernie tarafından “mavi veya sarı karışımı olmayan saf, koyu, zengin bir kırmızı” olarak tanımlanan “güvercin kanı” olarak adlandırılan bir gölgede bulunanlardır. mavi bir ipucu.” Kırmızının tonu, madenciliğin yapıldığı yere göre değişir ve koyu pembe-kırmızı, kırmızımsı-turuncu, menekşe rengi bir kırmızı veya hatta koyu bir şarap rengi olabilir. Bazıları tarafından Yakut olarak tartışılan daha soluk pembe Korindon, genellikle gemolojik terimlerle Yakut yerine Pembe Safir olarak anılır. [Simmons, 332][Fernie, 139-141][Eason, 71][gemselect.com][Mindat.org]

Tüm doğal Yakutlar, renk safsızlıkları ve “ipek” olarak bilinen Rutil iğnelerinin kalıntıları dahil olmak üzere kendi içlerinde kusurlara sahiptir. Bu inklüzyonlar, doğal Ruby’yi sentetiklerden ayırmaya yardımcı olur ve yapısal olarak, ışık “ipeği” belirli şekillerde aydınlatacak şekilde yönlendirildiğinde, inklüzyonlar aslında taşın nadirliğini ve değerini arttırır. Kabaşon ile kesilirse, bu özel taşlar bir chatoyancy veya nadir bir “kedi gözü” efekti gösterebilir veya bir Star Ruby durumunda, ışık ışınlarının sihirli bir şekilde kaymasına neden olan asterizm adı verilen altı ışınlı bir yıldız efekti gösterebilir. taşındıkça taşın üzerinden geçer. [wikipedia.org][gemstone.org][gemselect.com]

yıldız yakutStar Ruby , Ruby ile aynı metafizik özelliklere sahiptir, ancak artan şifa ve büyülü enerjilere sahiptir. Dolunayda en güçlüsüdür. Ruhun Işığı Yakut yıldızında yansıtılır ve topraklanır ve kişinin iç kaynaklarını ve metanetini güçlendirir. Kendine zarar verme ya da kendini ihmal etme eğiliminde olanlar için son derece güçlüdür ve cinsel işlev bozukluğunun ya da cinsel ya da gücün kötüye kullanılması travmasının ve bastırılmış öfkenin üstesinden gelmede oldukça faydalıdır. Manevi Işık taşı olarak, Işık işçileri ve şifacılar tarafından yüksek frekanslı enerjiyi bedene entegre etmek için kullanılabilir ve kişinin yaşamın gerçek bolluğunu tanımasına yardımcı olur. [Eason, 71][Ahsyan, 334]

metafizik kullanımlar Ruby Kullanımları ve Amaçları – Genel Bakış
Yorgunluğun ve uyuşukluğun üstesinden gelmek için Ruby’yi giyin veya taşıyın. Dolaşımı uyarır ve tüm sisteme enerji ve canlılığı yükseltir. Bununla birlikte, çok hassas veya sinirli olanlar bu taşı aşırı uyarıcı veya rahatsız edici bulabilirler. Ruby’nin bazı kişilerde hiperaktiviteyi yatıştırdığı biliniyor. [Salon, 250-251][Gienger, 75]

Ruby bir afrodizyaktır ve kişinin vahşi şehvetten mistik birlikteliğe kadar her türlü sevgiyi deneyimlemesine izin verir. Bir çiftin ilişkisini derinleştirir ve yakınlığı ve bağlılığı teşvik eder. Aynı zamanda saray aşkının taşıdır ve uzaktan hayranlığı onurlandırabilir. [Megemont, 160] Sevişme sırasında giyilen Ruby, tutkuyu geri kazanmaya ve sürdürmeye yardımcı olabilir ve hamile kalma şansını artırmak için mükemmeldir. [Eason, 71][Gienger, 75]

Ruby’nin yoğun enerjisi zihni keskinleştirir, yüksek bir farkındalık ve mükemmel konsantrasyon getirir. Cesur bir tavrı teşvik eder ve kişinin tartışmalarda ve anlaşmazlıklarda başarısını artırabilir. [Hall, 251][Melodi, 573]

Ruby, paranormal ve kötülük korkusunu azaltmaya yardımcı olur. Kabusları uzaklaştırır ve psişik ve psikolojik saldırılara karşı koruma sağlar. Evi ateşten ve davetsiz misafirlerden koruyan koruyucu bir kristaldir ve geceleri güvende kalmak için dikkatli bir şekilde giymek iyidir. [Eason, 71][Melody, 573][Hall, 251]

Hem doğal olarak oluşturulmuş hem de laboratuarda oluşturulmuş yakutlar, saat yapımı, tıbbi aletler ve mikroskobik cerrahi için lazerler gibi alanlarda teknolojik kullanım için oldukça değerli kristallerdir. [Mella, 103][Raphaell, 10]

bölücü
şifalı kristaller
Ruby Şifa Terapileri – Genel Bakış
(Lütfen dikkat: Bu web sitesindeki bilgiler bir sağlık uzmanına danışmanın yerini tutmaz. Bu web sitesinde yer alan
tıbbi ve sağlık koşulları, ürünler ve tedaviler ile ilgili bilgiler de dahil olmak üzere tüm bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır.
Lütfen doktorunuza görünün . veya herhangi bir alternatif tedavi, diyet, takviye veya egzersiz programına başlamadan önce sağlık uzmanına danışın.)

kristallerin iyileştirici gücüRuby Fiziksel Şifa Enerjisi
Yakut, kalbi, miyokardı, ventrikülleri ve koroner damarları güçlendiren ve iyi dolaşımı ve kan akışını uyaran bir kan taşı olarak kabul edilir. Aynı zamanda kalp rahatsızlıklarının veya hastalıklarının tedavisinde de yardımcıdır. [Megemont, 160][Hall, 251][Eason, 71][Gienger, 75][Melody, 573]

Yakut

Yakut

Ruby, adet akışını düzenlemeye ve adet ile ilişkili ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur. Üreme organlarına faydalı olduğu düşünülür ve sıklıkla cinsel işlev bozuklukları, iktidarsızlık ve kısırlık tedavisinde, erken menopoz tedavisinde ve jinekolojik operasyonlara destek olarak kullanılır. Hamilelik sırasında, özellikle yaşlı kadınlar için ve embriyonik durumdaki çocukların optimum oluşumunda yardımcı olduğuna inanılmaktadır. [Megemont, 160][Ahsian, 334][Gienger, 75][Eason, 71][Melody, 574] Star Ruby, vazektominin geri döndürülmesinde de destekleyici olabilir. [Eason, 71]

Ruby, vücudu, kanı ve lenfleri detoksifiye etmede faydalıdır ve ateş ve enfeksiyonların tedavisinde yardımcı olur. Adrenalleri, böbrekleri ve dalağı uyarır ve ayaklarda ve bacaklarda yetersiz dolaşım veya enerji akışına yardımcı olur. Özellikle duygusal yeme bir neden olduğunda, kilo düzenlemeye yardımcı olmak için de kullanılabilir. [Melody, 573][Hall, 251][Ahsian, 334][Gienger, 75]

fiziksel şifa kristali kullanımlarıRuby Duygusal Şifa Enerjisi
Ruby, geçmiş acılara rağmen sevgi dolu enerjinin paylaşılmasına izin verir, dönüşüm için öfke veya negatif enerjiyi ortaya çıkarır. Şehitlikten yükselme ve ıstırap, sıkıntı veya ıstırap içinde yaşayıp yaşamamayı seçme gücü verir ve olumlu ve daha cesur bir ruh halini teşvik eder. Kişinin karakterinin koruyucu yönlerini ortaya çıkararak, arkadaş ya da yabancı, çocuklar, hayvanlar ya da çevre olsun, tehdit edilenler için öne çıkıp ayağa kalkması için ilham verir. [Eason, 71][Hall, 251][Melody, 573][Simmons, 333]

Ruby ayrıca hassas doğaları ve kendileri veya başkaları hakkında çarpık görüşleri olanları destekler ve korur. “Çirkin” olma veya sevilmeme korkularının üstesinden gelir ve fiziksel dünyada topraklanmak için vücutta aşırı kilo tutanlar için özellikle güçlendiricidir. Yıkıcı duygusal tutuşları serbest bırakır ve kendine ve fiziksel bedene karşı daha sevgi dolu bir tutum geliştirmek için güçlü bir taştır. [Mella, 139, 148][Ahsyan, 333-334]