OTANT�K TA�

DOĞAL DRAVİT OLUŞUM SİYAH TURMALİN KOLEKSİYON PARÇA

DOĞAL KAYALAR
Siyah Turmalin
Fiyatı      :      SATILDI TL
[dpsc_display_product]
Ürünün Özellikleri
 • 8 X 5 CM
 • 89 GR
 • AYNI GÜN KARGO
 • DRAVİT OLUŞUM
 • EŞİ YOKTUR
 • EŞSİZ KOLEKSİYON GEM PARÇASI
 • G.AFRİKA
 • KDV DAHİL
 • SİYAH TURMALİN

Bugün bu taş hala önde gelen bir koruma tılsımı, negatif enerjileri, varlıkları veya yıkıcı güçleri saptıran ve dağıtan psişik bir kalkan olarak saygı görüyor.

Siyah Turmalin

Siyah Turmalin

İŞ YERİMİZ VE KENDİ WEB SAYFAMIZ HARİCİNDE BAŞKA HİÇ BİR PLATFORMDA SATIŞIMIZ KESİNLİK İLE YOKTUR>>>>>>
OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE KAYA MATRİS ÜZERİNE OLUŞMUŞ DRAVİT G.AFRİKA SİYAH TURMALİN TAŞI KOLEKSİYONERLER İÇİN EŞSİZ BİR PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR;

89,64 GR BOY:8 CM EN 5 CM

Radyasyona ve çevresel kirleticilere karşı koruma sağlar ve kişinin kendi olumsuz düşüncelerini ve iç çatışmalarını arındırıp etkisiz hale getirmede ve bunları olumlu, kullanılabilir enerjiye dönüştürmede oldukça faydalıdır.

Siyah Turmalin aynı zamanda güçlü bir topraklama taşıdır, doğası gereği elektrikseldir ve Dünya ile insan ruhu arasında bir bağlantı sağlar. Destekleyici enerjisi, vücudun enerji merkezlerini hizalar ve sistem boyunca şifalı ışığı yönlendirir.

Siyah Turmalin, dünyaya daha net, daha nesnel bir bakış açısı sağlayarak güç ve özgüven duygusunu teşvik eder. Zorlu ortamlarda veya zor koşullarla karşı karşıya kaldıklarında yaşamak veya çalışmak zorunda olanlara güç veriyor.

Turmalin her kıtada bulunabilmesine rağmen, ince kristal örnekleri ve değerli taşlar hala nadir olarak kabul edilir ve oldukça pahalı olabilir. Bir değerli taş olarak büyük popülaritesi 1876’da mineralog ve kuyumcu George Kunz’un Maine’den New York’taki ünlü Tiffany and Co.’ya bir Yeşil Turmalin satmasıyla başladı ve arzu edilirliği yayıldı. Daha yakın zamanlarda, çok yönlü enerji özellikleri nedeniyle metafizik toplayıcıların ve uygulayıcıların favorisi haline geldi.

“Turmalinin en ayırt edici özelliklerinden biri, sadece ısıtarak veya ovalayarak elektriksel olarak şarj olma yeteneğidir.”
Turmalin, bileşenlerinin oranlarına bağlı olarak kırmızı, pembe, sarı, kahverengi, siyah, yeşil, mavi veya mor olarak oluşabilen demir, magnezyum veya diğer çeşitli metallerle karıştırılmış karmaşık bir alüminyum borosilikat ailesine aittir. Prizmatik, dikey çizgili kristalleri uzun ve ince veya kalın ve sütunlu olabilir ve enine kesitte benzersiz bir şekilde üçgendir.

Genellikle tek bir numune içinde, boylamasına veya enine kesitlerde renk bakımından farklılık gösterirler ve şeffaf veya opak olabilirler. Turmalin adı , “karışık renkli değerli taş” anlamına gelen eski bir Sinhalese kelimesi turmali’den veya “topraktan küçük bir şey” anlamına gelen turamali’den gelir.

siyah turmalin şifalı kristal
Turmalinin en yaygın türü, doğadaki tüm Turmalinin yüzde doksan beşini oluşturan Schorl’dur. Siyahtır ya da bazen siyah gibi görünecek kadar derin bir mavidir. Schorl terimi, 1400’lü yıllardan önce, Almanya’nın Saksonya kentinde, yakındaki kalay madenlerinde Siyah Turmalinin bulunduğu bir kasaba için kullanılıyordu.

Siyah Turmalin Özellikleri

Siyah Turmalin Özellikleri

Siyah Turmalin İğneleri veya Schorl, Turmalinli veya Turmalize Kuvars adı verilen berrak Kuvars içine gömülü olarak da bulunabilir. Berrak beyaz ve parlak siyahın kombinasyonunun, enerjilerin mükemmel bir polaritesini, ortak bir amaç için bir araya gelen aydınlık ve karanlık güçlerin bir tezahürünü yarattığına inanılır. Büyük bir servet sembolü olarak kabul edilir.

Turmalinin en ayırt edici özelliklerinden biri, sadece ısıtarak veya ovalayarak elektriksel olarak şarj olma yeteneğidir. Yüklendiğinde, bir uç pozitif, diğer uç negatif olur ve toz parçacıklarını veya kağıt parçalarını çekmesine veya itmesine izin verir. Bu piroelektrik (ısıdan) veya piezoelektrik (basınç veya sürtünmeden) özelliği, Lületaşı borularından kül çekmek için Turmalin kullanan ve taşa Aschentrekker veya “kül çekici” adını veren 1700’lerin Hollandalı tüccarları tarafından iyi biliniyordu.

siyah turmalin şifalı kristaller
özgeçmiş sınırı
Siyah Turmalin İyileştirici Faydalarına Genel Bakış
siyah turmalin şifalı kristal
Turmalin, ritüel çalışmalar sırasında koruma sağlayan şamanik bir taştır. Korkutmak için kullanılabilir ve geleneksel olarak bir sorun veya suçlunun nedenini belirtmek ve hareket etmek için iyi bir yönü belirtmek için kullanılırdı. Siyah Turmalin’i arınma ve koruma ritüellerinde kullanmak için, bir koruma çemberi veya bir sunak üzerine yerleştirmek için sekiz küçük doğal takla taşından oluşan bir halka oluşturun.

Siyah Turmalin , meditasyon ve şifa için mükemmel bir topraklama kristalidir. Az sayıda Siyah Turmalin çift uçludur, gövde yerleşimleri için idealdir. Enerjilerin lineer akışı, kristal formla birlikte her iki yönde de eşit olarak arttırılır.

Siyah Turmalin panik atakları yatıştırır; özellikle karanlık veya kapalı alanlardan veya atmosferin korkutucu olduğu yerlerden kaynaklananlar. Ayrıca doktorların veya diş hekimlerinin korkusunu kontrol etmeye yardımcı olur.

Bu kristali, sorunlarıyla size yük olan ama durumlarını iyileştirmek için hiçbir şey yapmayan inleyenlere, sızlananlara, şikayet eden komşulara veya duygusal vampirlere karşı korunmak için kullanın.

İşyerinde, zihninizi uyandırmanız gerektiğinde veya tam konsantrasyona ihtiyacınız olduğunda, Siyah Turmalini birkaç dakika tutun. Cep telefonları, bilgisayarlar ve diğer elektronik ekipmanlarla ilişkili çevresel kirleticilere, elektromanyetik dumana ve radyasyona karşı mükemmel bir kalkan sağlar. Madenciler ve telefon çalışanları için profesyonel bir destek taşıdır.

Endüstride, Turmalinler, televizyon ve radyo frekanslarını iletmek için elektriksel ayar devreleri olarak oldukça değerlidir. Pek çok kristalin yaptığı gibi, yüksek frekanslar kırılmadan içlerinden geçebildiğinden, dayanıklılıkları için kullanılırlar.

Turmalin koku alma duyusunu güçlendirir ve bu açıdan afrodizyak etkisi yaratan feromonların algılanmasını da artırabilir.

Turmalin özellikle taşıt tutmasını tedavi etmek için kullanılır. Ayrıca saça ve tırnaklara parlaklık ve parlaklık kazandırmaya yardımcı olabilir.

kristal iç çember bize katılın çevrimiçi kristal topluluğu ametist şifası
özgeçmiş sınırı
şifa-güç-kristalleri
Siyah Turmalin İyileştirici Özellikleri
Siyah Turmalin iyileştirici özellikleri fiziksel, duygusal ve ruhsal denge ve sorunlara yardımcı olabilir. Fiziksel rahatsızlıklara ve duygusal sorunlara yardımcı olacak iyileştirici güçleri vardır. Enerji Şifasında ve Çakra dengelemede de kullanılır. Siyah Turmalin şifalı kristal terapileri, bağışıklık sistemini güçlendirmeyi, duygusal bedeni temizlemeyi ve ruhsal enerjileri topraklamayı içerir. Siyah Turmalinin terapötik kullanımları uzun ve iyi belgelenmiş bir geçmişe sahiptir. Siyah Turmalin ile meditasyon da şiddetle tavsiye edilir.

Fiziksel Siyah Turmalin İyileştirici Özellikleri

Siyah Turmalin Faydası

Siyah Turmalin Faydası

fiziksel sağlık
Siyah Turmalin, alt sırt, bacaklar, ayak bilekleri ve ayaklarla ilişkili refleks noktalarını uyarır ve omurgayı yeniden hizalamak için kullanılabilir. Ağrı kesici sağlar ve gergin veya yırtık kaslar, uyuşukluk, artrit ve yara dokusu ile yardımcı olur.

Siyah Turmalin, zayıflatıcı hastalıklara karşı savunur ve bağışıklık sistemini, kalbi ve böbreküstü bezlerini güçlendirir. Aynı zamanda bağırsakları, kabızlığı, IBS ve kolon hastalıklarını tedavi etmenin yanı sıra ağır metal toksinleri ve çevresel kirleticilerin vücuttan atılmasında da faydalıdır.

Turmalin, beynin sağ/sol yarım kürelerini dengelemek ve zihinsel süreçleri çakralar ve aurik beden ile uyumlu hale getirmek için harika bir araçtır. Korkuyu azaltır ve göz/el koordinasyonunu ve kodlanmış bilgilerin özümsenmesini ve çevrilmesini geliştirerek paranoyayı tedavi etmede ve disleksinin üstesinden gelmede faydalı olabilir.

Duygusal Siyah Turmalin İyileştirici Özellikleri
mor-yeşil-kalp-kompresör
Siyah Turmalin, duygusal bedeni olumsuz düşüncelerden, endişelerden, öfkeden veya değersizlik hislerinden arındıran bir arınma taşıdır. Madde bağımlılığının üstesinden gelmeye yardımcı olur ve intihar düşüncelerini veya kendine zarar verme eğilimlerini serbest bırakır. Obsesif veya zorlayıcı davranışları tedavi etmede ve kronik endişeden vazgeçmede faydalı olabilir.

Siyah Turmalin, fiziksel canlılığı artırır, gerilim ve stresin yerine net, rasyonel düşünce ve tarafsızlıkla dünyayı nesnel olarak görme yeteneği kazandırır. Koşullar ne olursa olsun olumlu bir tutuma ilham verir ve fedakarlığı ve pratik yaratıcılığı teşvik eder.

Çakra Dengeleyici Siyah Turmalin İyileştirici Özellikleri
çakra şifası

Siyah Turmalin, Kök Çakra  ile Dünya’nın merkezi arasındaki topraklamayı aktive etmek için kullanılabilir, bu da kişinin fiziksel düzlemde refahının daha da artmasını sağlar.

Kök Çakra, omurganın tabanında bulunur ve kinestetik duygu ve hareket için enerjiyi kontrol eder. Beden için fiziksel ve ruhsal enerjinin temelidir.

Fiziksel olarak dengesiz olduğunda, semptomlar kendilerini uyuşukluk, düşük aktivite seviyeleri, düşük coşku ve sürekli uyarılma ihtiyacı olarak gösterecektir. Ruhsal enerjileri dengesiz olduğunda, kendinizi uçarı, gerçeklikten kopuk ve uzak hissedeceksiniz.

Kök Çakra dengede olduğunda, fiziksel beden gücünü ve dayanıklılığını yeniden kazanır ve ruhsal enerji, güvenlik ve kişinin kendi gücü hissi şeklinde yeniden alevlenir. Genellikle bağımsızlığa ve kendiliğinden liderliğe yol açar. Kök Çakra Ürünleri Alışverişi >>

kristal çay teatulia kristal enerjili organik çay
özgeçmiş sınırı
Maneviyat için Siyah Turmalinin Faydaları
ruhsal enerji
Siyah Turmalin, ruhsal enerjileri topraklamaya, dünyaya ve onun güçlerine çekilenlerin yaşamlarına Işığın daha net bir ifadesini getirmeye adanmıştır. Her zaman Işıkta olmayan ve evrenin sevgisini anlamayanlar arasında yaşarken, en karanlık koşullarda bile ışıltılı kalma ve ruhsal bir bilinci sürdürme yeteneğini ilerletir.

Siyah Turmalin

Siyah Turmalin

Doğal Turmalin değnekleri oldukça özel olarak kabul edilir ve fiziksel yasaları aşabilen ve olağanüstü şifa üretebilen yüksek güçlü elektrik enerjisini kanalize eder. Bu Işık araçlarının pozitif gücü, auradaki tıkanıklıkları etkili bir şekilde temizler ve negatif enerjiyi ortadan kaldırır.

Siyah turmalin çubuklar, negatif enerjileri vücuttan dışarı yönlendirmek için uçları ayak parmaklarına bakacak şekilde dizlere veya ayaklara yerleştirilebilir. Ayrıca taç ve eterik bedenden gelen enerjileri temel çakraya yönlendirmek, fiziksel bedenin meridyenlerini yeniden dengelemek ve eterik bedende optimal bir denge sağlamak için kullanılabilirler.Siyah renk enerjisine sahip turmalin  , fiziksel, doğal dünyayla bağlantımızı derinleştirir. Güç ve kuvvet getirir, özellikle burada Dünya’daki fiziksel varoluşla ilişkili korkuları giderir.

Siyah Turmalin koruma ve geri çekilme, düşmanlarınızdan saklanma güvenliği sunar.Siyah Turmalin: Anlamı, İyileştirici Yazışmaları ve Kullanımları
Enerjik bir arınma için en iyi taşlardan biri siyah turmalindir . Genellikle bir koruma taşı olarak düşünülen siyah turmalin, kristallere yeni başlayan veya deneyimli uzmanlar için en iyi kristallerden biridir. Turmalini kolyelerde , bileziklerde , mücevher iksirlerinde , ön kapıların yakınında ve hatta seyahat arkadaşı olarak bulabilirsiniz. Nispeten sade bir taş olduğu için, neden herkesin ona ulaştığını merak ediyor olabilirsiniz?

Sade, siyah turmalin en güçlü topraklama, arıtma ve koruma taşlarından biridir. Bu olumlama siyah turmalini güzel bir şekilde özetliyor, “Olumsuzluğu kovuyorum; her düzeyde korunuyorum.”

Bu taş özellikle hayatlarının herhangi bir yerinde yüksek düzeyde stres yaşayan insanlar için faydalıdır.

iş yerinde strese giren kadın

Siyah Turmalin Jeolojisi ve Tanımlanması
Genel olarak turmalinler, form, işlev ve renk bakımından çok çeşitli olmaları nedeniyle en önemli mineral grupları arasındadır.

Siyah turmalin, altıgen bir kristaldir ve alüminyum borosilikat ailesinin bir parçasıdır ve özellikle rengini belirleyen magnezyum, demir ve diğer metal elementleri içerir. Dünyanın her kıtasında bulunur ve en yaygın renk siyahtır. Siyah turmalinin Mohs sertliği yaklaşık 7’dir – kristalin suda olmasını güvenli hale getirir. Cilalı formda bile görülebilen dikey çizgilerle bu güzel altıgen ihtiyaç benzeri oluşumlarda büyür.

siyah turmalin hohs slae

Siyah Turmalin Fiziksel İyileştirme Özellikleri
Canlı tonların olmaması size güç bölümünde siyah turmalinin eksik olduğunu düşündürmesin! Siyah turmalinin fiziksel şifa yazışmaları derindir. Vücudu toksinlerden, ağır metallerden ve çevresel kirleticilerden arındırmaya yardımcı olur.

siyah turmalinSpesifik olarak, siyah turmalinin nasıl kullanıldığına bağlı olarak birçok sağlık yararı vardır, örneğin:

Dolaşımın iyileştirilmesi
Sağlıklı bir ruh halini destekler
Ağır metallerden ve çevre kirleticilerinden detoksa yardımcı olur
Kilo kaybını ve şişkinliğin azalmasını destekler
Kaygı ve stresin azalmasını destekler

Siyah Turmalin Taşı

Siyah Turmalin Taşı

Obsesif davranışlardan kurtulmayı destekler
Sağlıklı bir bağışıklık sistemini destekler
Siyah Turmalin Metafizik İyileştirici Özellikleri
Genellikle fiziksel ve metafiziksel iyileştirme özellikleri arasındaki çizgi bulanıktır. Bilim, mistiklerin ve eski şifa uygulamalarının her zaman bildiği şeyi ortaya çıkarmaya devam ettikçe olmaya devam edecek – hiçbir fark yok.

Manevi ve duygusal düzeyde, siyah turmalin enerjinizi topraklar, Dünya ile ruhunuz arasındaki bağlantıyı açar ve ışığın Dünya düzlemine girmesi için bir yol sağlar.

Siyah turmalini meditasyonda kullanmak veya üzerinizde taşımak, hatta yastık kılıfınızda onunla uyumak bile, fiziksel bedeninize taşınan aurik alanınızda size yüksek dozda temizlik sağlayabilir.

Siyah turmalin metafiziksel olarak aşağıdakiler için faydalıdır:

Enerjilerinizi Dünya’ya topraklamak
auranızı temizlemek
Negatif varlıklardan psişik koruma
Negatif düşüncelerden kurtulmak
öfke salmak
değersizliği serbest bırakmak
Siyah Turmalin Çakra Derneği
Siyah turmalin genellikle güvenliğimizi, istikrarımızı ve temel ihtiyaçlarımızı ve fiziksel olarak omurganın tabanına yakın tüm organ ve vücut kısımlarını kontrol eden kök çakra ile ilişkilendirilir.

Daha az konuşulan siyah turmalin, Dünya Yıldızı Çakrası ile ilişkilidir. Ayaklarınızın yaklaşık 6″ altındaki çakra. Dünya Yıldızı Charka, Dünya ve birlik ile bağlantının çakrasıdır. Tüm çakra sisteminin topraklama noktasıdır ve siyah turmalinlerin özel topraklama yetenekleriyle, bu çakra için neden güzel bir çağrışım olduğunu görün.

SİYAH TURMALİN KRİSTAL MÜTTEFİKLER
Çoğu kristalde olduğu gibi, siyah turmalin tek başına güçlüdür veya diğer taşlarla güçlendirilebilir. Siyah turmalin ile eşleştirilecek en iyi kristallerden biri berrak kuvarstır. Bu, koruma ve topraklama enerjilerini büyütmeye yarar.

Siyah turmalin ayrıca nitelikleri geliştirmek için jet, obsidyen, dumanlı kuvars veya ametist ile iyi bir şekilde eşleşir, ancak daha koyu taşların bazı ilaveleri enerjileri çok aşağıya getirebileceğinden ve topraklama durgun enerjiye veya depresyona dönüşebileceğinden dikkatli olun.

SİYAH TURMALİN KULLANMANIN YOLLARI
Yukarıda bahsedildiği gibi, siyah turmalin bazı basit şekillerde kullanılabilir. Meditasyonda kullanabilir, şahsen yanınızda taşıyabilir ve hatta faydalanmak için yastık kılıfınızda uyuyabilirsiniz. Tüm uçaklarda istenmeyen misafirlerden korunmak için siyah turmalini takılarda veya hatta evinizin girişine yerleştirebilirsiniz.

siyah turmalin

siyah turmalin

Turmalinin en yaygın türü , grubun sodyum demir (iki değerli) son üyesi olan schorl’dur . Doğadaki tüm turmalinin %95’ini veya daha fazlasını oluşturabilir. Mineral schorl’un erken tarihi, “schorl” adının 1400’den önce kullanıldığını göstermektedir, çünkü bugün Zschorlau ( Saksonya , Almanya’da) olarak bilinen bir köy daha sonra “Schorl” (veya bu ismin küçük varyantları) olarak adlandırılmıştır. köyün yakınında bir kalay madeni vardı, burada cassiterite ek olarak siyah turmalin bulundu. Schürl’ün “schürl” adıyla ilk tanımı ve oluşumu ( Cevher Dağları’ndaki çeşitli kalay madenleri) Johannes Mathesius tarafından yazılmıştır.(1504-1565) 1562’de “Sarepta oder Bergpostill” başlığı altında. [7] Yaklaşık 1600’e kadar, Almancada kullanılan ek adlar “Schurel”, “Schörle” ve “Schurl” idi. 18. yüzyıldan başlayarak, Schörl adı esas olarak Almanca konuşulan bölgede kullanılmıştır. İngilizce’de shor ve shirl isimleri 18. yüzyılda kullanılmıştır. 19. yüzyılda ortak schorl , schörl , schorl ve iron turmalin isimleri bu mineral için kullanılan İngilizce kelimelerdi. [7]

Dravit

Gri bir matris üzerinde siyah dravit
Kahverengi turmalin olarak da adlandırılan Dravit, sodyum magnezyum açısından zengin turmalin uç üyesidir. Uvite, karşılaştırıldığında, bir kalsiyum magnezyum turmalindir. Dravit taşı, schorl ve elbaite dahil olmak üzere diğer turmalin üyeleriyle birden fazla dizi oluşturur. [8]
Dravit adı ilk kez Viyana Üniversitesi Mineraloji ve Petrografi Profesörü Gustav Tschermak (1836–1927) tarafından Lehrbuch der Mineralogie (1884’te yayınlandı) adlı kitabında magnezyum açısından zengin (ve sodyum açısından zengin) için kullanıldı. Drava nehri bölgesindeki Unterdrauburg yakınlarındaki Dobrova köyünden turmalin , Karintiya , Avusturya-Macaristan İmparatorluğu . Bugün Dobrova’daki ( Dravograd yakınlarında) bu turmalin bölgesi (dravit için tip lokalitesi ), Slovenya Cumhuriyeti’nin bir parçasıdır .[9] Tschermak, Avusturya ve Slovenya’da Drava Nehri (Almanca: Drau , Latince : Drave )boyunca yer alan Drava nehri bölgesi için bu turmaline dravit adını verdiBu dravit için 1884 yılında Tschermak tarafından verilen kimyasal bileşim yaklaşık olarak NaMg 3 (Al,Mg) 6 B 3 Si 6 O 27 (OH) formülüne karşılık gelir ve bu formül ( OH içeriğihariç) ile iyi bir uyumbugün bilinen dravit son üye formülü. [9]

Dravit çeşitleri, koyu yeşil krom dravit ve vanadyum dravit içerir. [10]

Elbait
Ana madde: Elbait

Kleavelandit üzerinde kuvars ve lepidolit içeren Elbait
Bir lityum-turmalin elbait , 1818’de Johan August Arfwedson tarafından yeni alkali element lityumun (Li) ilk kez belirlendiği İsveç’in Utö kentinden gelen üç pegmatitik mineralden biriydi . [11] Elba Adası , İtalya , renkli ve renksiz Li-turmalinlerin kapsamlı bir şekilde kimyasal olarak analiz edildiği ilk yerlerden biriydi. 1850’de Karl Friedrich August Rammelsberg , ilk kez turmalinde flor (F) tanımladı . 1870’de tüm turmalin çeşitlerinin kimyasal olarak bağlı su içerdiğini kanıtladı. 1889’da Schritzer, kırmızı Li-turmalinde (OH)’nin F ile ikame edilmesini önerdi. Sušice , Çek Cumhuriyeti . 1914’te Vladimir Vernadsky , İtalya’nın Elba Adası’ndan lityum, sodyum ve alüminyum açısından zengin turmalin için basitleştirilmiş formül (Li,Na)HAl 6 B 2 Si 4 O 21 ile Elbait adını önerdi . [11] Elbait için kullanılan malzeme büyük olasılıkla Fonte del Prete, Campo’daki San Piero, Campo nell’Elba , Elba Adası, Livorno Eyaleti , Toskana , İtalya’da bulundu . [11] 1933’te Winchell, elbait için güncellenmiş bir formül yayınladı, H 8 Na 2 Li 3 Al 3 B 6 Al 12 Si 12 O 62 , Na(Li 1.5 Al 1.5 )Al 6 (BO 3 ) 3 [Si 6 O 18 ](OH) 3 ( OH) . [11] Li bakımından zengin bir turmalinin ilk kristal yapı tayini 1972’de Donnay ve Barton tarafından San Diego County , California , Amerika Birleşik Devletleri’nden pembe bir elbait üzerinde gerçekleştirildi.Kristal yapı

Kuvars, Himalaya Madeni, San Diego Co., California, ABD üzerinde üç renkli elbait kristalleri
Turmalin, trigonal bir kristal sistemine sahip altı üyeli bir halka siklosilikattır . Uzun, ince ila kalın prizmatik ve sütunlu kristaller olarak oluşur ve genellikle enine kesitte üçgen, genellikle kavisli çizgili yüzler bulunur. Kristallerin uçlarındaki sonlandırma tarzı bazen asimetriktir ve buna hemimorfizm denir. Küçük ince prizmatik kristaller, aplit adı verilen ince taneli bir granitte yaygındır ve genellikle radyal papatya benzeri desenler oluşturur. Turmalin, üç taraflı prizmaları ile ayırt edilir; başka hiçbir ortak mineralin üç yüzü yoktur. Prizma yüzleri genellikle yuvarlak üçgen bir etki yaratan ağır dikey çizgilere sahiptir. Turmalin nadiren mükemmel özşekillidir. Bir istisna, Batı Avustralya’daki Yinnietharra’nın ince dravit turmalinleriydi . Mevduat 1970’lerde keşfedildi, ancak artık tükendi. Tüm hemimorfik kristaller piezoelektriktir ve genellikle piroelektriktir . [ alıntı gerekli ]

Siyah Turmalin

Siyah Turmalin

Bir turmalin kristali, yukarıda sodyum gibi büyük bir katyona bağlanan altı üyeli bir silika halkasından oluşan birimlerden oluşur. Halka aşağıda, yapısal olarak bir kaolin parçasına benzeyen bir metal iyonları ve hidroksiller veya halojenler tabakasına bağlanır . Bu da üç üçgen borat iyonuna bağlanır. Uçtan uca birleştirilen birimler, kristalin uzunluğu boyunca uzanan sütunlar oluşturur. Her sütun, üç sütundan oluşan demetler oluşturmak için tek bir birimin dikey uzunluğunun üçte birini ve üçte ikisini dengeleyen diğer iki sütunla bağlanır. Demetler, nihai kristal yapıyı oluşturmak için birlikte paketlenir. Komşu sütunlar ötelendiğinden, temel yapısal birim bir birim hücre değildir : Bu yapının asıl birim hücresi, bitişik sütunlara ait birkaç birimin bölümlerini içerir.[16] [17]

Turmalin kristal yapısının tek bir biriminin eğik görünümü.

Kristalin ekseni boyunca tek bir turmalin yapısının görünümü

Bir demet oluşturan turmalin birimlerinden oluşan üç sütundan oluşan bir eksen boyunca görünüm

Kristalin c ekseni boyunca bakıldığında bir turmalin kristalinin yapısı

Renk

İki koyu yeşil dikdörtgen turmalin taşı ve bir oval turmalin taşı
Turmalinin çeşitli renkleri vardır. Demir açısından zengin turmalinler genellikle siyah ila mavimsi-siyah ila koyu kahverengidir, magnezyum açısından zengin türler ise kahverengi ila sarıdır ve lityum açısından zengin turmalinler hemen hemen her renktedir: mavi, yeşil, kırmızı, sarı, pembe, vb. Nadiren, renksizdir. İki renkli ve çok renkli kristaller yaygındır ve kristalizasyon sırasında sıvı kimyasının varyasyonlarını yansıtır. Kristaller bir uçta yeşil, diğer uçta pembe veya dışta yeşil ve içte pembe olabilir; bu türe karpuz turmalin denir ve mücevherlerde değerlidir. Karpuz turmalin takılarının mükemmel bir örneği, Andrew Grima’nın (İngiliz, b. İtalya, 1921–2007) Kimberly Klosterman’ın koleksiyonunda ve müzede sergilenen bir broş parçasıdır (1969, altın, karpuz turmalin, elmas).Cincinnati Sanat Müzesi . [18] Bazı turmalin türleri dikroiktir ; farklı yönlerden bakıldığında renk değiştirirler. [19]

Birçok bölgeden gelen turmalinlerin pembe rengi, uzun süreli doğal ışınlamanın sonucudur. Büyümeleri sırasında, bu turmalin kristalleri Mn2 + içeriyordu ve başlangıçta çok soluktu. Granitik ortamlarında 40 K’lık radyoaktif bozunmadan kaynaklanan doğal gama ışını maruziyeti nedeniyle , pembenin kırmızıya derinleşmesinden sorumlu olan kademeli Mn 3+ iyonları oluşumu meydana gelir. [20]

Manyetizma
Opak siyah şorl ve sarı tsilaisit, sırasıyla yüksek konsantrasyonlarda demir ve manganez nedeniyle yüksek manyetik duyarlılığa sahip olan idiyokromatik turmalin türleridir. Mücevher kalitesindeki turmalinlerin çoğu elbait türlerindendir. Elbait turmalinleri allokromatiktir, renklerinin ve manyetik duyarlılıklarının çoğunu schorl (demir veren) ve tsilaisitten (manganez veren) alır. [ alıntı gerekli ]

Elbaitler arasında kırmızı ve pembe turmalinler en düşük manyetik duyarlılıklara sahipken, parlak sarı, yeşil ve mavi renkli turmalinler en manyetik elbaitlerdir. Yeşil krom dravit ve kahverengi dravit gibi dravit türleri diyamanyetiktir. El tipi bir neodimyum mıknatıs , bazı turmalin taş türlerini diğerlerinden ayırmak veya tanımlamak için kullanılabilir. Örneğin, mavi indikolit turmalin, neodimyum mıknatıs uygulandığında sürtünme tepkisi gösterecek her türden tek mavi değerli taştır. Diamanyetik olan herhangi bir mavi turmalin, demir ile renklendirilmiş manyetik mavi turmalinin aksine bakır ile renklendirilmiş paraiba turmalin olarak tanımlanabilir. [21]

tedaviler
Bazı turmalin taşları, özellikle pembe ila kırmızı renkli taşlar, renklerini iyileştirmek için ısıl işlemle değiştirilir . Aşırı koyu kırmızı taşlar dikkatli ısıl işlemle aydınlatılabilir. Manganez içeren neredeyse renksiz ila uçuk pembe taşlardaki pembe renk, gama ışınları veya elektron ışınları ile ışınlama yoluyla büyük ölçüde arttırılabilir. Işınlamayı turmalinlerde tespit etmek neredeyse imkansızdır ve şu anda değeri etkilemez. Rubellit ve Brezilya paraibası gibi yoğun olarak dahil edilen turmalinler bazen netlik açısından zengindir. Berraklığı arttırılmış bir turmalin (özellikle paraiba çeşidi), eşit berraklığa sahip işlenmemiş bir mücevherden çok daha az değerlidir. [22]

jeoloji
Turmalin, granit ve granit pegmatitlerde ve şist ve mermer gibi metamorfik kayaçlarda bulunur . Schorl ve lityum açısından zengin turmalinler genellikle granit ve granit pegmatitte bulunur. Magnezyum açısından zengin turmalinler, dravitler, genellikle şistler ve mermer ile sınırlıdır. Turmalin dayanıklı bir mineraldir ve kumtaşı ve çakıltaşı içinde küçük miktarlarda tanecikler halinde bulunabilir ve yüksek oranda ayrışmış tortular için ZTR indeksinin bir parçasıdır . [23]

Bi-kromatik turmalin kristali, 0,8 inç (2 cm) uzunluğunda
yerellikler
Mücevher ve numune turmalin, başlıca Brezilya’da ve Tanzanya , Nijerya , Kenya , Madagaskar , Mozambik , Malavi ve Namibya dahil olmak üzere Afrika’nın birçok yerinde çıkarılmaktadır . Ayrıca Asya’da , özellikle Pakistan , Afganistan ve Endonezya’da ve ayrıca mücevher kullanımına uygun bazı plaser malzemelerinin bulunduğu Sri Lanka ve Hindistan’da [24] çıkarılmaktadır .

Turmalin Taşı

Turmalin Taşı

Amerika Birleşik Devletleri
İlk keşifler 1822’de Maine eyaletinde olmak üzere Amerika Birleşik Devletleri’nde bazı ince taşlar ve numune malzemeleri üretildi . California, 1900’lerin başında büyük bir turmalin üreticisi oldu. Maine yatakları, ahududu pembesi kırmızısı ve ayrıca nane yeşili kristalleri üretme eğilimindedir. California yatakları, parlak pembeler ve iki renkli renkler ile bilinir. 1900’lerin başlarında, Maine ve California, dünyanın en büyük mücevher turmalin üreticileriydi. Çin İmparatoriçesi Dowager Cixi pembe turmalini severdi ve Kaliforniya, San Diego County’de bulunan yeni Himalaya Madeninden değerli taşlar ve oymalar için büyük miktarlarda satın aldı . [25] İlk turmalinin Kaliforniya’da ne zaman bulunduğu net değildir.Yerli Amerikalılar yüzyıllardır cenaze hediyesi olarak pembe ve yeşil turmalin kullandılar. İlk belgelenen vaka 1890’da Charles Russel Orcutt’ın daha sonra San Diego County’deki Pala , California’daki Stewart Madeni olan yerde pembe turmalin bulduğu zamandı . [26]

Brezilya

Karpuz Kuvars matrisi üzerinde Turmalin minerali (kristal ön yüzünde yaklaşık 2 cm (0,79 inç) genişliğinde)
Turmalinin hemen hemen her rengi Brezilya’da, özellikle de Brezilya’nın Minas Gerais ve Bahia eyaletlerinde bulunabilir . Yakında paraiba turmalin olarak bilinen yeni turmalin türü mavi ve yeşil renkte geldi. Brezilya paraiba turmalini genellikle bol miktarda kapanım içerir. Brezilya’dan gelen paraiba turmalinin çoğu aslında komşu eyalet Rio Grande do Norte’den geliyor . Rio Grande do Norte’den gelen materyallerin rengi genellikle biraz daha az yoğundur, ancak orada birçok güzel mücevher bulunur. Taşın renklendirilmesinde bakır elementinin önemli olduğu belirlendi. [27]

36.44 mm × 33.75 mm × 21.85 mm (1.43 inç × 1.33 inç × 0.86 inç) ölçülerinde ve 191.87 karat (1.3536 oz; 38.374 g) ağırlığında, Paraiba’dan büyük mavimsi yeşil bir turmalin, dünyanın en büyük kesilmiş turmalinidir. [28] [29] Milyarder İşletme Girişimleri’ne ait olan [28] , 14 Ekim 2009’da Montreal , Quebec , Kanada’da sunuldu . [29]

Afrika

Turmalin minerali, yaklaşık 10 cm (3,9 inç) boyunda
1990’ların sonlarında Nijerya’da bakır içeren turmalin bulundu . Malzeme genellikle çok daha az dahil edilmiş olmasına rağmen, malzeme genellikle Brezilya malzemelerine göre daha soluk ve daha az doymuştu. Mozambik’ten daha yeni bir Afrika keşfi , Brezilya paraibasına benzer şekilde bakırla renklendirilmiş turmalin üretti. Renkleri en iyi Brezilya malzemesinden biraz daha az parlak olsa da, Mozambik paraiba genellikle daha az dahil edilir ve daha büyük boyutlarda bulunur. Mozambik paraiba malzemesi genellikle Nijeryalıdan daha yoğun renklidir. [30]

Bir diğer çok değerli çeşit, Tanzanya’dan nadir bulunan bir dravit turmalin türü olan krom turmalindir . Krom turmalin, kristaldeki krom atomlarının varlığından dolayı zengin bir yeşil renktir. Standart elbait renklerinden, mavi indikolit taşlar tipik olarak en değerli olanıdır, [31] , ardından yeşil verdelit ve pembe ila kırmızı rubellit gelir. [32]

Ayrıca bakınız
Benjamin Wilson – turmalinin elektriksel özelliklerini denedi
Referanslar
alıntılar
Gemological Institute of America , GIA Gem Reference Guide 1995, ISBN  0-87311-019-6
“Turmalin grubu” . mindat.org . 2005-12-28 tarihinde kaynağından arşivlendi . 12 Eylül 2005’te alındı . . Bu web sitesi, karmaşık kimyasal formülün nasıl yapılandırıldığını özel ve net bir şekilde detaylandırmaktadır.
Warr, LN (2021). “IMA–CNMNC onaylı mineral sembolleri” . Mineralojik Dergisi . 85 (3): 291–320. Bibcode : 2021MinM…85..291W . doi : 10.1180/mgm.2021.43 . S2CID 235729616 .
“turmalin” . Oxford Sözlükleri . 2021-03-19 alındı .
Jiri Erhart, Erwin Kittinger, Jana Prívatská (2010). Piezoelektrik Sensör Biliminin Temelleri: Piezoelektrik Malzemelerin Mekanik, Dielektrik ve Termodinamik Özellikleri . Springer. p. 4. ISBN’si  9783540684275.
Draper, John William (1861). Kimya üzerine bir ders kitabı . New York: Harper ve Kardeşler. p. 93 _
Ertl, 2006.
“Turmalin Nedir? – GIA” .
Ertl, 2007.
“Turmalin Bilgisi – Değerli Taş Eğitimi” .
Ertl, 2008.
Hawthorne, FC & Henry, DJ (1999). “Turmalin grubu minerallerinin sınıflandırılması” 2007-10-16’da Wayback Machine’de arşivlendi . Avrupa Mineraloji Dergisi , 11, s. 201–215.
Darrell J. Henry, Milan Novák, Frank C.

DOĞAL DRAVİT OLUŞUM SİYAH TURMALİN KOLEKSİYON PARÇA

DOĞAL KAYALAR
Siyah Turmalin
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 8 X 5 CM
 • 89 GR
 • AYNI GÜN KARGO
 • DRAVİT OLUŞUM
 • EŞİ YOKTUR
 • EŞSİZ KOLEKSİYON GEM PARÇASI
 • G.AFRİKA
 • KDV DAHİL
 • SİYAH TURMALİN
[dpsc_display_product]
Ürün Açıklaması Video Tanıtım Yorumlar

Bugün bu taş hala önde gelen bir koruma tılsımı, negatif enerjileri, varlıkları veya yıkıcı güçleri saptıran ve dağıtan psişik bir kalkan olarak saygı görüyor.

Siyah Turmalin

Siyah Turmalin

İŞ YERİMİZ VE KENDİ WEB SAYFAMIZ HARİCİNDE BAŞKA HİÇ BİR PLATFORMDA SATIŞIMIZ KESİNLİK İLE YOKTUR>>>>>>
OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE KAYA MATRİS ÜZERİNE OLUŞMUŞ DRAVİT G.AFRİKA SİYAH TURMALİN TAŞI KOLEKSİYONERLER İÇİN EŞSİZ BİR PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR;

89,64 GR BOY:8 CM EN 5 CM

Radyasyona ve çevresel kirleticilere karşı koruma sağlar ve kişinin kendi olumsuz düşüncelerini ve iç çatışmalarını arındırıp etkisiz hale getirmede ve bunları olumlu, kullanılabilir enerjiye dönüştürmede oldukça faydalıdır.

Siyah Turmalin aynı zamanda güçlü bir topraklama taşıdır, doğası gereği elektrikseldir ve Dünya ile insan ruhu arasında bir bağlantı sağlar. Destekleyici enerjisi, vücudun enerji merkezlerini hizalar ve sistem boyunca şifalı ışığı yönlendirir.

Siyah Turmalin, dünyaya daha net, daha nesnel bir bakış açısı sağlayarak güç ve özgüven duygusunu teşvik eder. Zorlu ortamlarda veya zor koşullarla karşı karşıya kaldıklarında yaşamak veya çalışmak zorunda olanlara güç veriyor.

Turmalin her kıtada bulunabilmesine rağmen, ince kristal örnekleri ve değerli taşlar hala nadir olarak kabul edilir ve oldukça pahalı olabilir. Bir değerli taş olarak büyük popülaritesi 1876’da mineralog ve kuyumcu George Kunz’un Maine’den New York’taki ünlü Tiffany and Co.’ya bir Yeşil Turmalin satmasıyla başladı ve arzu edilirliği yayıldı. Daha yakın zamanlarda, çok yönlü enerji özellikleri nedeniyle metafizik toplayıcıların ve uygulayıcıların favorisi haline geldi.

“Turmalinin en ayırt edici özelliklerinden biri, sadece ısıtarak veya ovalayarak elektriksel olarak şarj olma yeteneğidir.”
Turmalin, bileşenlerinin oranlarına bağlı olarak kırmızı, pembe, sarı, kahverengi, siyah, yeşil, mavi veya mor olarak oluşabilen demir, magnezyum veya diğer çeşitli metallerle karıştırılmış karmaşık bir alüminyum borosilikat ailesine aittir. Prizmatik, dikey çizgili kristalleri uzun ve ince veya kalın ve sütunlu olabilir ve enine kesitte benzersiz bir şekilde üçgendir.

Genellikle tek bir numune içinde, boylamasına veya enine kesitlerde renk bakımından farklılık gösterirler ve şeffaf veya opak olabilirler. Turmalin adı , “karışık renkli değerli taş” anlamına gelen eski bir Sinhalese kelimesi turmali’den veya “topraktan küçük bir şey” anlamına gelen turamali’den gelir.

siyah turmalin şifalı kristal
Turmalinin en yaygın türü, doğadaki tüm Turmalinin yüzde doksan beşini oluşturan Schorl’dur. Siyahtır ya da bazen siyah gibi görünecek kadar derin bir mavidir. Schorl terimi, 1400’lü yıllardan önce, Almanya’nın Saksonya kentinde, yakındaki kalay madenlerinde Siyah Turmalinin bulunduğu bir kasaba için kullanılıyordu.

Siyah Turmalin Özellikleri

Siyah Turmalin Özellikleri

Siyah Turmalin İğneleri veya Schorl, Turmalinli veya Turmalize Kuvars adı verilen berrak Kuvars içine gömülü olarak da bulunabilir. Berrak beyaz ve parlak siyahın kombinasyonunun, enerjilerin mükemmel bir polaritesini, ortak bir amaç için bir araya gelen aydınlık ve karanlık güçlerin bir tezahürünü yarattığına inanılır. Büyük bir servet sembolü olarak kabul edilir.

Turmalinin en ayırt edici özelliklerinden biri, sadece ısıtarak veya ovalayarak elektriksel olarak şarj olma yeteneğidir. Yüklendiğinde, bir uç pozitif, diğer uç negatif olur ve toz parçacıklarını veya kağıt parçalarını çekmesine veya itmesine izin verir. Bu piroelektrik (ısıdan) veya piezoelektrik (basınç veya sürtünmeden) özelliği, Lületaşı borularından kül çekmek için Turmalin kullanan ve taşa Aschentrekker veya “kül çekici” adını veren 1700’lerin Hollandalı tüccarları tarafından iyi biliniyordu.

siyah turmalin şifalı kristaller
özgeçmiş sınırı
Siyah Turmalin İyileştirici Faydalarına Genel Bakış
siyah turmalin şifalı kristal
Turmalin, ritüel çalışmalar sırasında koruma sağlayan şamanik bir taştır. Korkutmak için kullanılabilir ve geleneksel olarak bir sorun veya suçlunun nedenini belirtmek ve hareket etmek için iyi bir yönü belirtmek için kullanılırdı. Siyah Turmalin’i arınma ve koruma ritüellerinde kullanmak için, bir koruma çemberi veya bir sunak üzerine yerleştirmek için sekiz küçük doğal takla taşından oluşan bir halka oluşturun.

Siyah Turmalin , meditasyon ve şifa için mükemmel bir topraklama kristalidir. Az sayıda Siyah Turmalin çift uçludur, gövde yerleşimleri için idealdir. Enerjilerin lineer akışı, kristal formla birlikte her iki yönde de eşit olarak arttırılır.

Siyah Turmalin panik atakları yatıştırır; özellikle karanlık veya kapalı alanlardan veya atmosferin korkutucu olduğu yerlerden kaynaklananlar. Ayrıca doktorların veya diş hekimlerinin korkusunu kontrol etmeye yardımcı olur.

Bu kristali, sorunlarıyla size yük olan ama durumlarını iyileştirmek için hiçbir şey yapmayan inleyenlere, sızlananlara, şikayet eden komşulara veya duygusal vampirlere karşı korunmak için kullanın.

İşyerinde, zihninizi uyandırmanız gerektiğinde veya tam konsantrasyona ihtiyacınız olduğunda, Siyah Turmalini birkaç dakika tutun. Cep telefonları, bilgisayarlar ve diğer elektronik ekipmanlarla ilişkili çevresel kirleticilere, elektromanyetik dumana ve radyasyona karşı mükemmel bir kalkan sağlar. Madenciler ve telefon çalışanları için profesyonel bir destek taşıdır.

Endüstride, Turmalinler, televizyon ve radyo frekanslarını iletmek için elektriksel ayar devreleri olarak oldukça değerlidir. Pek çok kristalin yaptığı gibi, yüksek frekanslar kırılmadan içlerinden geçebildiğinden, dayanıklılıkları için kullanılırlar.

Turmalin koku alma duyusunu güçlendirir ve bu açıdan afrodizyak etkisi yaratan feromonların algılanmasını da artırabilir.

Turmalin özellikle taşıt tutmasını tedavi etmek için kullanılır. Ayrıca saça ve tırnaklara parlaklık ve parlaklık kazandırmaya yardımcı olabilir.

kristal iç çember bize katılın çevrimiçi kristal topluluğu ametist şifası
özgeçmiş sınırı
şifa-güç-kristalleri
Siyah Turmalin İyileştirici Özellikleri
Siyah Turmalin iyileştirici özellikleri fiziksel, duygusal ve ruhsal denge ve sorunlara yardımcı olabilir. Fiziksel rahatsızlıklara ve duygusal sorunlara yardımcı olacak iyileştirici güçleri vardır. Enerji Şifasında ve Çakra dengelemede de kullanılır. Siyah Turmalin şifalı kristal terapileri, bağışıklık sistemini güçlendirmeyi, duygusal bedeni temizlemeyi ve ruhsal enerjileri topraklamayı içerir. Siyah Turmalinin terapötik kullanımları uzun ve iyi belgelenmiş bir geçmişe sahiptir. Siyah Turmalin ile meditasyon da şiddetle tavsiye edilir.

Fiziksel Siyah Turmalin İyileştirici Özellikleri

Siyah Turmalin Faydası

Siyah Turmalin Faydası

fiziksel sağlık
Siyah Turmalin, alt sırt, bacaklar, ayak bilekleri ve ayaklarla ilişkili refleks noktalarını uyarır ve omurgayı yeniden hizalamak için kullanılabilir. Ağrı kesici sağlar ve gergin veya yırtık kaslar, uyuşukluk, artrit ve yara dokusu ile yardımcı olur.

Siyah Turmalin, zayıflatıcı hastalıklara karşı savunur ve bağışıklık sistemini, kalbi ve böbreküstü bezlerini güçlendirir. Aynı zamanda bağırsakları, kabızlığı, IBS ve kolon hastalıklarını tedavi etmenin yanı sıra ağır metal toksinleri ve çevresel kirleticilerin vücuttan atılmasında da faydalıdır.

Turmalin, beynin sağ/sol yarım kürelerini dengelemek ve zihinsel süreçleri çakralar ve aurik beden ile uyumlu hale getirmek için harika bir araçtır. Korkuyu azaltır ve göz/el koordinasyonunu ve kodlanmış bilgilerin özümsenmesini ve çevrilmesini geliştirerek paranoyayı tedavi etmede ve disleksinin üstesinden gelmede faydalı olabilir.

Duygusal Siyah Turmalin İyileştirici Özellikleri
mor-yeşil-kalp-kompresör
Siyah Turmalin, duygusal bedeni olumsuz düşüncelerden, endişelerden, öfkeden veya değersizlik hislerinden arındıran bir arınma taşıdır. Madde bağımlılığının üstesinden gelmeye yardımcı olur ve intihar düşüncelerini veya kendine zarar verme eğilimlerini serbest bırakır. Obsesif veya zorlayıcı davranışları tedavi etmede ve kronik endişeden vazgeçmede faydalı olabilir.

Siyah Turmalin, fiziksel canlılığı artırır, gerilim ve stresin yerine net, rasyonel düşünce ve tarafsızlıkla dünyayı nesnel olarak görme yeteneği kazandırır. Koşullar ne olursa olsun olumlu bir tutuma ilham verir ve fedakarlığı ve pratik yaratıcılığı teşvik eder.

Çakra Dengeleyici Siyah Turmalin İyileştirici Özellikleri
çakra şifası

Siyah Turmalin, Kök Çakra  ile Dünya’nın merkezi arasındaki topraklamayı aktive etmek için kullanılabilir, bu da kişinin fiziksel düzlemde refahının daha da artmasını sağlar.

Kök Çakra, omurganın tabanında bulunur ve kinestetik duygu ve hareket için enerjiyi kontrol eder. Beden için fiziksel ve ruhsal enerjinin temelidir.

Fiziksel olarak dengesiz olduğunda, semptomlar kendilerini uyuşukluk, düşük aktivite seviyeleri, düşük coşku ve sürekli uyarılma ihtiyacı olarak gösterecektir. Ruhsal enerjileri dengesiz olduğunda, kendinizi uçarı, gerçeklikten kopuk ve uzak hissedeceksiniz.

Kök Çakra dengede olduğunda, fiziksel beden gücünü ve dayanıklılığını yeniden kazanır ve ruhsal enerji, güvenlik ve kişinin kendi gücü hissi şeklinde yeniden alevlenir. Genellikle bağımsızlığa ve kendiliğinden liderliğe yol açar. Kök Çakra Ürünleri Alışverişi >>

kristal çay teatulia kristal enerjili organik çay
özgeçmiş sınırı
Maneviyat için Siyah Turmalinin Faydaları
ruhsal enerji
Siyah Turmalin, ruhsal enerjileri topraklamaya, dünyaya ve onun güçlerine çekilenlerin yaşamlarına Işığın daha net bir ifadesini getirmeye adanmıştır. Her zaman Işıkta olmayan ve evrenin sevgisini anlamayanlar arasında yaşarken, en karanlık koşullarda bile ışıltılı kalma ve ruhsal bir bilinci sürdürme yeteneğini ilerletir.

Siyah Turmalin

Siyah Turmalin

Doğal Turmalin değnekleri oldukça özel olarak kabul edilir ve fiziksel yasaları aşabilen ve olağanüstü şifa üretebilen yüksek güçlü elektrik enerjisini kanalize eder. Bu Işık araçlarının pozitif gücü, auradaki tıkanıklıkları etkili bir şekilde temizler ve negatif enerjiyi ortadan kaldırır.

Siyah turmalin çubuklar, negatif enerjileri vücuttan dışarı yönlendirmek için uçları ayak parmaklarına bakacak şekilde dizlere veya ayaklara yerleştirilebilir. Ayrıca taç ve eterik bedenden gelen enerjileri temel çakraya yönlendirmek, fiziksel bedenin meridyenlerini yeniden dengelemek ve eterik bedende optimal bir denge sağlamak için kullanılabilirler.Siyah renk enerjisine sahip turmalin  , fiziksel, doğal dünyayla bağlantımızı derinleştirir. Güç ve kuvvet getirir, özellikle burada Dünya’daki fiziksel varoluşla ilişkili korkuları giderir.

Siyah Turmalin koruma ve geri çekilme, düşmanlarınızdan saklanma güvenliği sunar.Siyah Turmalin: Anlamı, İyileştirici Yazışmaları ve Kullanımları
Enerjik bir arınma için en iyi taşlardan biri siyah turmalindir . Genellikle bir koruma taşı olarak düşünülen siyah turmalin, kristallere yeni başlayan veya deneyimli uzmanlar için en iyi kristallerden biridir. Turmalini kolyelerde , bileziklerde , mücevher iksirlerinde , ön kapıların yakınında ve hatta seyahat arkadaşı olarak bulabilirsiniz. Nispeten sade bir taş olduğu için, neden herkesin ona ulaştığını merak ediyor olabilirsiniz?

Sade, siyah turmalin en güçlü topraklama, arıtma ve koruma taşlarından biridir. Bu olumlama siyah turmalini güzel bir şekilde özetliyor, “Olumsuzluğu kovuyorum; her düzeyde korunuyorum.”

Bu taş özellikle hayatlarının herhangi bir yerinde yüksek düzeyde stres yaşayan insanlar için faydalıdır.

iş yerinde strese giren kadın

Siyah Turmalin Jeolojisi ve Tanımlanması
Genel olarak turmalinler, form, işlev ve renk bakımından çok çeşitli olmaları nedeniyle en önemli mineral grupları arasındadır.

Siyah turmalin, altıgen bir kristaldir ve alüminyum borosilikat ailesinin bir parçasıdır ve özellikle rengini belirleyen magnezyum, demir ve diğer metal elementleri içerir. Dünyanın her kıtasında bulunur ve en yaygın renk siyahtır. Siyah turmalinin Mohs sertliği yaklaşık 7’dir – kristalin suda olmasını güvenli hale getirir. Cilalı formda bile görülebilen dikey çizgilerle bu güzel altıgen ihtiyaç benzeri oluşumlarda büyür.

siyah turmalin hohs slae

Siyah Turmalin Fiziksel İyileştirme Özellikleri
Canlı tonların olmaması size güç bölümünde siyah turmalinin eksik olduğunu düşündürmesin! Siyah turmalinin fiziksel şifa yazışmaları derindir. Vücudu toksinlerden, ağır metallerden ve çevresel kirleticilerden arındırmaya yardımcı olur.

siyah turmalinSpesifik olarak, siyah turmalinin nasıl kullanıldığına bağlı olarak birçok sağlık yararı vardır, örneğin:

Dolaşımın iyileştirilmesi
Sağlıklı bir ruh halini destekler
Ağır metallerden ve çevre kirleticilerinden detoksa yardımcı olur
Kilo kaybını ve şişkinliğin azalmasını destekler
Kaygı ve stresin azalmasını destekler

Siyah Turmalin Taşı

Siyah Turmalin Taşı

Obsesif davranışlardan kurtulmayı destekler
Sağlıklı bir bağışıklık sistemini destekler
Siyah Turmalin Metafizik İyileştirici Özellikleri
Genellikle fiziksel ve metafiziksel iyileştirme özellikleri arasındaki çizgi bulanıktır. Bilim, mistiklerin ve eski şifa uygulamalarının her zaman bildiği şeyi ortaya çıkarmaya devam ettikçe olmaya devam edecek – hiçbir fark yok.

Manevi ve duygusal düzeyde, siyah turmalin enerjinizi topraklar, Dünya ile ruhunuz arasındaki bağlantıyı açar ve ışığın Dünya düzlemine girmesi için bir yol sağlar.

Siyah turmalini meditasyonda kullanmak veya üzerinizde taşımak, hatta yastık kılıfınızda onunla uyumak bile, fiziksel bedeninize taşınan aurik alanınızda size yüksek dozda temizlik sağlayabilir.

Siyah turmalin metafiziksel olarak aşağıdakiler için faydalıdır:

Enerjilerinizi Dünya’ya topraklamak
auranızı temizlemek
Negatif varlıklardan psişik koruma
Negatif düşüncelerden kurtulmak
öfke salmak
değersizliği serbest bırakmak
Siyah Turmalin Çakra Derneği
Siyah turmalin genellikle güvenliğimizi, istikrarımızı ve temel ihtiyaçlarımızı ve fiziksel olarak omurganın tabanına yakın tüm organ ve vücut kısımlarını kontrol eden kök çakra ile ilişkilendirilir.

Daha az konuşulan siyah turmalin, Dünya Yıldızı Çakrası ile ilişkilidir. Ayaklarınızın yaklaşık 6″ altındaki çakra. Dünya Yıldızı Charka, Dünya ve birlik ile bağlantının çakrasıdır. Tüm çakra sisteminin topraklama noktasıdır ve siyah turmalinlerin özel topraklama yetenekleriyle, bu çakra için neden güzel bir çağrışım olduğunu görün.

SİYAH TURMALİN KRİSTAL MÜTTEFİKLER
Çoğu kristalde olduğu gibi, siyah turmalin tek başına güçlüdür veya diğer taşlarla güçlendirilebilir. Siyah turmalin ile eşleştirilecek en iyi kristallerden biri berrak kuvarstır. Bu, koruma ve topraklama enerjilerini büyütmeye yarar.

Siyah turmalin ayrıca nitelikleri geliştirmek için jet, obsidyen, dumanlı kuvars veya ametist ile iyi bir şekilde eşleşir, ancak daha koyu taşların bazı ilaveleri enerjileri çok aşağıya getirebileceğinden ve topraklama durgun enerjiye veya depresyona dönüşebileceğinden dikkatli olun.

SİYAH TURMALİN KULLANMANIN YOLLARI
Yukarıda bahsedildiği gibi, siyah turmalin bazı basit şekillerde kullanılabilir. Meditasyonda kullanabilir, şahsen yanınızda taşıyabilir ve hatta faydalanmak için yastık kılıfınızda uyuyabilirsiniz. Tüm uçaklarda istenmeyen misafirlerden korunmak için siyah turmalini takılarda veya hatta evinizin girişine yerleştirebilirsiniz.

siyah turmalin

siyah turmalin

Turmalinin en yaygın türü , grubun sodyum demir (iki değerli) son üyesi olan schorl’dur . Doğadaki tüm turmalinin %95’ini veya daha fazlasını oluşturabilir. Mineral schorl’un erken tarihi, “schorl” adının 1400’den önce kullanıldığını göstermektedir, çünkü bugün Zschorlau ( Saksonya , Almanya’da) olarak bilinen bir köy daha sonra “Schorl” (veya bu ismin küçük varyantları) olarak adlandırılmıştır. köyün yakınında bir kalay madeni vardı, burada cassiterite ek olarak siyah turmalin bulundu. Schürl’ün “schürl” adıyla ilk tanımı ve oluşumu ( Cevher Dağları’ndaki çeşitli kalay madenleri) Johannes Mathesius tarafından yazılmıştır.(1504-1565) 1562’de “Sarepta oder Bergpostill” başlığı altında. [7] Yaklaşık 1600’e kadar, Almancada kullanılan ek adlar “Schurel”, “Schörle” ve “Schurl” idi. 18. yüzyıldan başlayarak, Schörl adı esas olarak Almanca konuşulan bölgede kullanılmıştır. İngilizce’de shor ve shirl isimleri 18. yüzyılda kullanılmıştır. 19. yüzyılda ortak schorl , schörl , schorl ve iron turmalin isimleri bu mineral için kullanılan İngilizce kelimelerdi. [7]

Dravit

Gri bir matris üzerinde siyah dravit
Kahverengi turmalin olarak da adlandırılan Dravit, sodyum magnezyum açısından zengin turmalin uç üyesidir. Uvite, karşılaştırıldığında, bir kalsiyum magnezyum turmalindir. Dravit taşı, schorl ve elbaite dahil olmak üzere diğer turmalin üyeleriyle birden fazla dizi oluşturur. [8]
Dravit adı ilk kez Viyana Üniversitesi Mineraloji ve Petrografi Profesörü Gustav Tschermak (1836–1927) tarafından Lehrbuch der Mineralogie (1884’te yayınlandı) adlı kitabında magnezyum açısından zengin (ve sodyum açısından zengin) için kullanıldı. Drava nehri bölgesindeki Unterdrauburg yakınlarındaki Dobrova köyünden turmalin , Karintiya , Avusturya-Macaristan İmparatorluğu . Bugün Dobrova’daki ( Dravograd yakınlarında) bu turmalin bölgesi (dravit için tip lokalitesi ), Slovenya Cumhuriyeti’nin bir parçasıdır .[9] Tschermak, Avusturya ve Slovenya’da Drava Nehri (Almanca: Drau , Latince : Drave )boyunca yer alan Drava nehri bölgesi için bu turmaline dravit adını verdiBu dravit için 1884 yılında Tschermak tarafından verilen kimyasal bileşim yaklaşık olarak NaMg 3 (Al,Mg) 6 B 3 Si 6 O 27 (OH) formülüne karşılık gelir ve bu formül ( OH içeriğihariç) ile iyi bir uyumbugün bilinen dravit son üye formülü. [9]

Dravit çeşitleri, koyu yeşil krom dravit ve vanadyum dravit içerir. [10]

Elbait
Ana madde: Elbait

Kleavelandit üzerinde kuvars ve lepidolit içeren Elbait
Bir lityum-turmalin elbait , 1818’de Johan August Arfwedson tarafından yeni alkali element lityumun (Li) ilk kez belirlendiği İsveç’in Utö kentinden gelen üç pegmatitik mineralden biriydi . [11] Elba Adası , İtalya , renkli ve renksiz Li-turmalinlerin kapsamlı bir şekilde kimyasal olarak analiz edildiği ilk yerlerden biriydi. 1850’de Karl Friedrich August Rammelsberg , ilk kez turmalinde flor (F) tanımladı . 1870’de tüm turmalin çeşitlerinin kimyasal olarak bağlı su içerdiğini kanıtladı. 1889’da Schritzer, kırmızı Li-turmalinde (OH)’nin F ile ikame edilmesini önerdi. Sušice , Çek Cumhuriyeti . 1914’te Vladimir Vernadsky , İtalya’nın Elba Adası’ndan lityum, sodyum ve alüminyum açısından zengin turmalin için basitleştirilmiş formül (Li,Na)HAl 6 B 2 Si 4 O 21 ile Elbait adını önerdi . [11] Elbait için kullanılan malzeme büyük olasılıkla Fonte del Prete, Campo’daki San Piero, Campo nell’Elba , Elba Adası, Livorno Eyaleti , Toskana , İtalya’da bulundu . [11] 1933’te Winchell, elbait için güncellenmiş bir formül yayınladı, H 8 Na 2 Li 3 Al 3 B 6 Al 12 Si 12 O 62 , Na(Li 1.5 Al 1.5 )Al 6 (BO 3 ) 3 [Si 6 O 18 ](OH) 3 ( OH) . [11] Li bakımından zengin bir turmalinin ilk kristal yapı tayini 1972’de Donnay ve Barton tarafından San Diego County , California , Amerika Birleşik Devletleri’nden pembe bir elbait üzerinde gerçekleştirildi.Kristal yapı

Kuvars, Himalaya Madeni, San Diego Co., California, ABD üzerinde üç renkli elbait kristalleri
Turmalin, trigonal bir kristal sistemine sahip altı üyeli bir halka siklosilikattır . Uzun, ince ila kalın prizmatik ve sütunlu kristaller olarak oluşur ve genellikle enine kesitte üçgen, genellikle kavisli çizgili yüzler bulunur. Kristallerin uçlarındaki sonlandırma tarzı bazen asimetriktir ve buna hemimorfizm denir. Küçük ince prizmatik kristaller, aplit adı verilen ince taneli bir granitte yaygındır ve genellikle radyal papatya benzeri desenler oluşturur. Turmalin, üç taraflı prizmaları ile ayırt edilir; başka hiçbir ortak mineralin üç yüzü yoktur. Prizma yüzleri genellikle yuvarlak üçgen bir etki yaratan ağır dikey çizgilere sahiptir. Turmalin nadiren mükemmel özşekillidir. Bir istisna, Batı Avustralya’daki Yinnietharra’nın ince dravit turmalinleriydi . Mevduat 1970’lerde keşfedildi, ancak artık tükendi. Tüm hemimorfik kristaller piezoelektriktir ve genellikle piroelektriktir . [ alıntı gerekli ]

Siyah Turmalin

Siyah Turmalin

Bir turmalin kristali, yukarıda sodyum gibi büyük bir katyona bağlanan altı üyeli bir silika halkasından oluşan birimlerden oluşur. Halka aşağıda, yapısal olarak bir kaolin parçasına benzeyen bir metal iyonları ve hidroksiller veya halojenler tabakasına bağlanır . Bu da üç üçgen borat iyonuna bağlanır. Uçtan uca birleştirilen birimler, kristalin uzunluğu boyunca uzanan sütunlar oluşturur. Her sütun, üç sütundan oluşan demetler oluşturmak için tek bir birimin dikey uzunluğunun üçte birini ve üçte ikisini dengeleyen diğer iki sütunla bağlanır. Demetler, nihai kristal yapıyı oluşturmak için birlikte paketlenir. Komşu sütunlar ötelendiğinden, temel yapısal birim bir birim hücre değildir : Bu yapının asıl birim hücresi, bitişik sütunlara ait birkaç birimin bölümlerini içerir.[16] [17]

Turmalin kristal yapısının tek bir biriminin eğik görünümü.

Kristalin ekseni boyunca tek bir turmalin yapısının görünümü

Bir demet oluşturan turmalin birimlerinden oluşan üç sütundan oluşan bir eksen boyunca görünüm

Kristalin c ekseni boyunca bakıldığında bir turmalin kristalinin yapısı

Renk

İki koyu yeşil dikdörtgen turmalin taşı ve bir oval turmalin taşı
Turmalinin çeşitli renkleri vardır. Demir açısından zengin turmalinler genellikle siyah ila mavimsi-siyah ila koyu kahverengidir, magnezyum açısından zengin türler ise kahverengi ila sarıdır ve lityum açısından zengin turmalinler hemen hemen her renktedir: mavi, yeşil, kırmızı, sarı, pembe, vb. Nadiren, renksizdir. İki renkli ve çok renkli kristaller yaygındır ve kristalizasyon sırasında sıvı kimyasının varyasyonlarını yansıtır. Kristaller bir uçta yeşil, diğer uçta pembe veya dışta yeşil ve içte pembe olabilir; bu türe karpuz turmalin denir ve mücevherlerde değerlidir. Karpuz turmalin takılarının mükemmel bir örneği, Andrew Grima’nın (İngiliz, b. İtalya, 1921–2007) Kimberly Klosterman’ın koleksiyonunda ve müzede sergilenen bir broş parçasıdır (1969, altın, karpuz turmalin, elmas).Cincinnati Sanat Müzesi . [18] Bazı turmalin türleri dikroiktir ; farklı yönlerden bakıldığında renk değiştirirler. [19]

Birçok bölgeden gelen turmalinlerin pembe rengi, uzun süreli doğal ışınlamanın sonucudur. Büyümeleri sırasında, bu turmalin kristalleri Mn2 + içeriyordu ve başlangıçta çok soluktu. Granitik ortamlarında 40 K’lık radyoaktif bozunmadan kaynaklanan doğal gama ışını maruziyeti nedeniyle , pembenin kırmızıya derinleşmesinden sorumlu olan kademeli Mn 3+ iyonları oluşumu meydana gelir. [20]

Manyetizma
Opak siyah şorl ve sarı tsilaisit, sırasıyla yüksek konsantrasyonlarda demir ve manganez nedeniyle yüksek manyetik duyarlılığa sahip olan idiyokromatik turmalin türleridir. Mücevher kalitesindeki turmalinlerin çoğu elbait türlerindendir. Elbait turmalinleri allokromatiktir, renklerinin ve manyetik duyarlılıklarının çoğunu schorl (demir veren) ve tsilaisitten (manganez veren) alır. [ alıntı gerekli ]

Elbaitler arasında kırmızı ve pembe turmalinler en düşük manyetik duyarlılıklara sahipken, parlak sarı, yeşil ve mavi renkli turmalinler en manyetik elbaitlerdir. Yeşil krom dravit ve kahverengi dravit gibi dravit türleri diyamanyetiktir. El tipi bir neodimyum mıknatıs , bazı turmalin taş türlerini diğerlerinden ayırmak veya tanımlamak için kullanılabilir. Örneğin, mavi indikolit turmalin, neodimyum mıknatıs uygulandığında sürtünme tepkisi gösterecek her türden tek mavi değerli taştır. Diamanyetik olan herhangi bir mavi turmalin, demir ile renklendirilmiş manyetik mavi turmalinin aksine bakır ile renklendirilmiş paraiba turmalin olarak tanımlanabilir. [21]

tedaviler
Bazı turmalin taşları, özellikle pembe ila kırmızı renkli taşlar, renklerini iyileştirmek için ısıl işlemle değiştirilir . Aşırı koyu kırmızı taşlar dikkatli ısıl işlemle aydınlatılabilir. Manganez içeren neredeyse renksiz ila uçuk pembe taşlardaki pembe renk, gama ışınları veya elektron ışınları ile ışınlama yoluyla büyük ölçüde arttırılabilir. Işınlamayı turmalinlerde tespit etmek neredeyse imkansızdır ve şu anda değeri etkilemez. Rubellit ve Brezilya paraibası gibi yoğun olarak dahil edilen turmalinler bazen netlik açısından zengindir. Berraklığı arttırılmış bir turmalin (özellikle paraiba çeşidi), eşit berraklığa sahip işlenmemiş bir mücevherden çok daha az değerlidir. [22]

jeoloji
Turmalin, granit ve granit pegmatitlerde ve şist ve mermer gibi metamorfik kayaçlarda bulunur . Schorl ve lityum açısından zengin turmalinler genellikle granit ve granit pegmatitte bulunur. Magnezyum açısından zengin turmalinler, dravitler, genellikle şistler ve mermer ile sınırlıdır. Turmalin dayanıklı bir mineraldir ve kumtaşı ve çakıltaşı içinde küçük miktarlarda tanecikler halinde bulunabilir ve yüksek oranda ayrışmış tortular için ZTR indeksinin bir parçasıdır . [23]

Bi-kromatik turmalin kristali, 0,8 inç (2 cm) uzunluğunda
yerellikler
Mücevher ve numune turmalin, başlıca Brezilya’da ve Tanzanya , Nijerya , Kenya , Madagaskar , Mozambik , Malavi ve Namibya dahil olmak üzere Afrika’nın birçok yerinde çıkarılmaktadır . Ayrıca Asya’da , özellikle Pakistan , Afganistan ve Endonezya’da ve ayrıca mücevher kullanımına uygun bazı plaser malzemelerinin bulunduğu Sri Lanka ve Hindistan’da [24] çıkarılmaktadır .

Turmalin Taşı

Turmalin Taşı

Amerika Birleşik Devletleri
İlk keşifler 1822’de Maine eyaletinde olmak üzere Amerika Birleşik Devletleri’nde bazı ince taşlar ve numune malzemeleri üretildi . California, 1900’lerin başında büyük bir turmalin üreticisi oldu. Maine yatakları, ahududu pembesi kırmızısı ve ayrıca nane yeşili kristalleri üretme eğilimindedir. California yatakları, parlak pembeler ve iki renkli renkler ile bilinir. 1900’lerin başlarında, Maine ve California, dünyanın en büyük mücevher turmalin üreticileriydi. Çin İmparatoriçesi Dowager Cixi pembe turmalini severdi ve Kaliforniya, San Diego County’de bulunan yeni Himalaya Madeninden değerli taşlar ve oymalar için büyük miktarlarda satın aldı . [25] İlk turmalinin Kaliforniya’da ne zaman bulunduğu net değildir.Yerli Amerikalılar yüzyıllardır cenaze hediyesi olarak pembe ve yeşil turmalin kullandılar. İlk belgelenen vaka 1890’da Charles Russel Orcutt’ın daha sonra San Diego County’deki Pala , California’daki Stewart Madeni olan yerde pembe turmalin bulduğu zamandı . [26]

Brezilya

Karpuz Kuvars matrisi üzerinde Turmalin minerali (kristal ön yüzünde yaklaşık 2 cm (0,79 inç) genişliğinde)
Turmalinin hemen hemen her rengi Brezilya’da, özellikle de Brezilya’nın Minas Gerais ve Bahia eyaletlerinde bulunabilir . Yakında paraiba turmalin olarak bilinen yeni turmalin türü mavi ve yeşil renkte geldi. Brezilya paraiba turmalini genellikle bol miktarda kapanım içerir. Brezilya’dan gelen paraiba turmalinin çoğu aslında komşu eyalet Rio Grande do Norte’den geliyor . Rio Grande do Norte’den gelen materyallerin rengi genellikle biraz daha az yoğundur, ancak orada birçok güzel mücevher bulunur. Taşın renklendirilmesinde bakır elementinin önemli olduğu belirlendi. [27]

36.44 mm × 33.75 mm × 21.85 mm (1.43 inç × 1.33 inç × 0.86 inç) ölçülerinde ve 191.87 karat (1.3536 oz; 38.374 g) ağırlığında, Paraiba’dan büyük mavimsi yeşil bir turmalin, dünyanın en büyük kesilmiş turmalinidir. [28] [29] Milyarder İşletme Girişimleri’ne ait olan [28] , 14 Ekim 2009’da Montreal , Quebec , Kanada’da sunuldu . [29]

Afrika

Turmalin minerali, yaklaşık 10 cm (3,9 inç) boyunda
1990’ların sonlarında Nijerya’da bakır içeren turmalin bulundu . Malzeme genellikle çok daha az dahil edilmiş olmasına rağmen, malzeme genellikle Brezilya malzemelerine göre daha soluk ve daha az doymuştu. Mozambik’ten daha yeni bir Afrika keşfi , Brezilya paraibasına benzer şekilde bakırla renklendirilmiş turmalin üretti. Renkleri en iyi Brezilya malzemesinden biraz daha az parlak olsa da, Mozambik paraiba genellikle daha az dahil edilir ve daha büyük boyutlarda bulunur. Mozambik paraiba malzemesi genellikle Nijeryalıdan daha yoğun renklidir. [30]

Bir diğer çok değerli çeşit, Tanzanya’dan nadir bulunan bir dravit turmalin türü olan krom turmalindir . Krom turmalin, kristaldeki krom atomlarının varlığından dolayı zengin bir yeşil renktir. Standart elbait renklerinden, mavi indikolit taşlar tipik olarak en değerli olanıdır, [31] , ardından yeşil verdelit ve pembe ila kırmızı rubellit gelir. [32]

Ayrıca bakınız
Benjamin Wilson – turmalinin elektriksel özelliklerini denedi
Referanslar
alıntılar
Gemological Institute of America , GIA Gem Reference Guide 1995, ISBN  0-87311-019-6
“Turmalin grubu” . mindat.org . 2005-12-28 tarihinde kaynağından arşivlendi . 12 Eylül 2005’te alındı . . Bu web sitesi, karmaşık kimyasal formülün nasıl yapılandırıldığını özel ve net bir şekilde detaylandırmaktadır.
Warr, LN (2021). “IMA–CNMNC onaylı mineral sembolleri” . Mineralojik Dergisi . 85 (3): 291–320. Bibcode : 2021MinM…85..291W . doi : 10.1180/mgm.2021.43 . S2CID 235729616 .
“turmalin” . Oxford Sözlükleri . 2021-03-19 alındı .
Jiri Erhart, Erwin Kittinger, Jana Prívatská (2010). Piezoelektrik Sensör Biliminin Temelleri: Piezoelektrik Malzemelerin Mekanik, Dielektrik ve Termodinamik Özellikleri . Springer. p. 4. ISBN’si  9783540684275.
Draper, John William (1861). Kimya üzerine bir ders kitabı . New York: Harper ve Kardeşler. p. 93 _
Ertl, 2006.
“Turmalin Nedir? – GIA” .
Ertl, 2007.
“Turmalin Bilgisi – Değerli Taş Eğitimi” .
Ertl, 2008.
Hawthorne, FC & Henry, DJ (1999). “Turmalin grubu minerallerinin sınıflandırılması” 2007-10-16’da Wayback Machine’de arşivlendi . Avrupa Mineraloji Dergisi , 11, s. 201–215.
Darrell J. Henry, Milan Novák, Frank C.