OTANT�K TA�

AMETİST TAŞI

GEMSTONE (DEĞERLİ TAŞLAR)
Ametist Taşı
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 17.20 KARAT FANCY KESİM
 • 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ ÜCRETSİZ
 • AYNI GÜN KARGO
 • BRAZİLYA
 • EŞİ YOKTUR
 • KDV DAHİL
 • ÖZEL KUTUSUNDA

Ametist , nadir bulunan mavi-yeşil renkli taş silika hariç, kuvars mineral grubuna ait en değerli ve değerli taşlardan biridir.Ametist, Şubat ayı için

Ametist Taşı Fancy Kesim

Ametist Taşı Fancy Kesim

resmi doğum taşı olarak kabul edilir. Ametist, makrokristalin kuvars koluna aittir ve mor / mor rengini demir ve alüminyum safsızlıklarına borçludur. Bu renklendirme ajanları olmadan, ametist basitçe şeffaf, sıradan renksiz kuvars olur. Diğer makrokristalli kuvars çeşitleri gibi, ametist yarı saydam berraklığa ve vitröz parlaklığa saydamdır. Kriptokristalin kuvars çeşitleri hemen hemen her zaman yarı saydam ve opak berraklıkta ortaya çıkar.

Ametist, altın sitrin kuvarsın mor renkli kardeş taşıdır. Renk bölgeli ametrin , hem ametist hem de sitrinin iki renkli kombinasyonu. Ametist ve sitrin arasındaki tek fark, ametistteki demir safsızlık düzeyidir. Ametist, yaklaşık 470 ° C ila 750 ° C arasındaki yüksek sıcaklıklarda ısıtıldığında, demir kirlilikleri azalır ve menekşe ametistini altın ‘ısıtılmış’ sitrine dönüştürür. Düşük dereceli ametist taşlar altın renkli sitrin taşları üretmek için sıklıkla ısıtılır. Isıtılmış sitrin, ısıtılmamış sitrin ile karşılaştırıldığında tipik olarak daha kırmızımsı görünecektir.

 

Ametist Tanımlama Başa dönüş
Yapay ışıkta, ametist en iyi rengini göstermez. Ametist, gün ışığında en iyi şekilde görünür; daha doğrusu, güneş ışığından biraz sonra veya gün batımından hemen önce, ışık yumuşak ve ılık olduğunda. Ametist, menekşe-mor renkleri ile ayırt edilir. En iyi örnekler koyu mor renkte olmalı ve minimal renk bölgeli iyi bir doygunluğa sahip olmalıdır.

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE %100 DOĞAL BRAZİLYA TAM RENK DOYUMLU FANCY KESİM BÜYÜK 17.20 KARAT AMETİST TAŞI ÜRÜNÜMÜZ MÜCEVHER AYARINDA VS KALİTE KUSURSUZ KESİM VE KAPINIMDADIR TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR;SEVDİKLERİNİZ İÇİN ÖZEL KALICI EŞSİZ BİR ÜRÜN;

925 AYAR GÜMÜŞ İŞÇİLİĞİ YÜZÜK  KOLYE BİLEKLİK TARAFIMIZCA ÜCRETSİZ YAPILACAKTIR;

şekil :DOĞAL ÖZEL FANCY KESİM
ısıl tedavi : Yok
Boyut 18.75 x 16.40 x10.25 mm
Ağırlık: 17.20 karat
Renk : Koyu Mor Renk Doyumu
Menşei Brazilya
IŞILTI : ÇİFT KIRILMA
sertlik : 7.5 – 8

Ametist Taşı Özellikleri

Ametist Taşı Özellikleri

Ametist Kökeni ve Değerli Taş Kaynakları Başa dönüş
Ametist Değerli Taşlar AmetistAmetist Çiftleri Ametist ÇiftleriAmetist Sürü Ametist LotsAmetist Değerli Taşlar Ametist Cabochons
En önemli ametist yatakları Brezilya’da, yani Rio Grande do Sul’nun “Palmeira” ametistleri ve Para’nın “Maraba” ametistleri. Diğer önemli ametist yatakları Bolivya, Kanada, Hindistan, Madagaskar, Meksika, Myanmar (Burma), Namibya, Rusya, Sri Lanka, Amerika Birleşik Devletleri (Arizona), Uruguay ve Zambiya’da bulunmaktadır.

Ametist Taşlar İçin Kaynakları Gösteren Bir Harita
Ametist Kaynaklarını Vurgulayan Bir Harita
Ametist Alış ve Değerli Taş Değerini Belirleme Başa dönüş
Ametist Renk ve Tonlar
Ametist, rengini demir ve alüminyum safsızlıklarına borçludur. Renkleri mor ve menekşe soluk kırmızı menekşe arasında değişir. Koyu renkler en değerli, özellikle gül parlamaları olan zengin bir mor. Kırmızı ve mavi yanıp sönen “Sibirya” koyu mor ametist en yüksek fiyatları emreder. Yeşil ametist denilen ısıl işlemle üretilir, ancak ametist mor rengiyle tanımlandığından yeşil ametist gerçek bir ametist olarak kabul edilmez.

Tipik Ametist Renk Çeşitlerini Gösteren Bir Fotoğraf – Orta Boy Görüntü
Tipik Ametist Renkleri
Ametist berraklığı ve parlaklık
İnce ametist saydamdır, yani ışığın engelsiz taştan geçtiği anlamına gelir. Yarı saydam ametistte ışığın geçişi taştan geçerken hafifçe zayıflar. En iyi kalitede ametist “temiz” ve görünürde hiçbir şekilde bulunmadığından bağımsızdır. Ametist oldukça bol olduğu için, görünür kapanımlarla taş almak için çok az sebep vardır.

Ametist Kesimi ve Şekli
Ametist kristallerindeki renk dağılımının değişkenliği nedeniyle, rengi en üst düzeye çıkarmak için genellikle parlak mermiler veya ovaller şeklinde kesilir. Çok nadiren ametist cabochonda kesilir. Diğer şekiller ve modifiye edilmiş kesim stilleri oldukça popülerdir, ancak tipik olarak, sadece iyi renk dağılımına sahip ametist numuneleri süslü taşlara kesilir. Ametist hemen hemen her şekil, kesim ve ebatta mevcuttur. Kalibre edilmiş boyutlar kolayca bulunur ve trilyonlar, kalpler ve kalkanlar gibi süslü şekiller çok yaygındır. Pek çok zanaatkar, dekoratif oymaları ametist taşıyla kesmeyi tercih ediyor ve bu nedenle bugün piyasada mevcut birçok ametist oyması var.
Ametist kuvars tipik olarak işlenmez. Bazı ametist taşlar ısınmadan artırılabilir, ancak ametistin ısıtılması renklendirici ajanları azaltır ve ‘ısıtılmış sitrin’ ile sonuçlanır. Değerli taş tedarikçileri her zaman gelişmeleri açıklamalıdır. 878 ° F ila 1382 ° F arasındaki ısıl işlem tipik olarak açık sarı, kırmızı-kahverengi, yeşil veya renksiz sonuçlar verecektir.

Ametist Gemolojik Özellikler: Başa dönüşKlasik bir kılıkla sunulmuş olmasına rağmen, bu mit yalnızca Rönesans dönemine aittir. Fransız şair Remy Belleau , bu hikayeyi 1576’da değerli taş inançlarına dair bir şiirin parçası olarak yarattı. Bununla birlikte, taş sarhoşluğa karşı koruyabileceği fikri Eski Yunanlara dayanıyor. Amethystos , Antik Yunanca’da “sarhoş değil” anlamına gelir. Ağzınızda veya kişide bir ametist olsaydı, bütün gece içip ayık kalacağınıza inandılar.

Ametist Taşı Faydaları

Ametist Taşı Faydaları

kağıt ağırlığı heykel – ametist sembolizm
Ametist sembolizmi, özellikle alkol ve yaralarla bağlantısı, değerli taşların mor renk yelpazesi ile güçlendirilebilir. Fersman Mineraloji Müzesi’ndeki bu 19. yüzyıl kağıt ağırlığı, ametist üzümlerin yanı sıra serpantin ve mermeri de içermektedir. Fotoğraf Shakko . CC By-SA 3.0 kapsamında lisanslanmıştır.

Ametist Sembolizm ve Maneviyat
Belki de sakinleştirici fiziksel tutkularla olan bu ilişki, bazı erken Hristiyanların ametist’i Mesih ile ilişkilendirme yoluna gitmiştir. Geminin mor renkleri ruhun saflığını temsil ediyordu. Morumsu ve kırmızımsı tonları , acı çekmenin hafifletici ve arındırıcı etkilerini temsil ediyordu. Bazıları renklerin Mesih’in yaralarına ve acılarına aldırdığına inanıyordu. Böylece ametistler , yaraların iyileşmesine yardımcı olmak için kullanılmıştır.

ametist sembolizm – intaglio
Ca 212 CE’den gelen bu ametist intaglio , Roma İmparatoru Caracalla’nın bir portresini içeriyordu. Bizans döneminde, bir yazıt ve haç eklenmesiyle St. Peter’ın portresine dönüştürülmüştür. Bibliothèque nationale de France’deki Cabinet des Médailles koleksiyonundan oyma. Fotoğraf Clio20 . CC By-SA 3.0 kapsamında lisanslanmıştır.

Pek çok kültür ametistlerde manevi taş tonları bulur. Çoğunlukla bir barış taşı olarak görülürken, bazıları ametistin sakinleştirici varlığının, hayalciyi İlahi ile daha uyumlu hale getirerek yatıştırıcı rüyalar ürettiğine inanır. Bu açıklık ve huzur, uyanık akla da uzanıyor. Ametistlerin zihnin hem zihinsel hem de metafiziksel boyutlarda serbestçe akmasına yardımcı olduğu söylenir. Pek çok psişik bu tarot kartlarını tarot kartları veya diğer oracular enstrümanları ile tutar.

Ametistler ve Koruyucu Muskalar
Eski Mısırlılar, muskalara ametistleri hem bir dua şekli hem de zararlara karşı koruma olarak çalıştı. Mısırlı zanaatkârlar daha sonra ayrıntılı ve nefes kesici parçalar yaratırken, ilk mücevher üreticileri tasarımlarını daha pratik tuttu. İlk başta alemistlerin yanı sıra carnelian ve beril taşları ile hayvanların şekillerine oyulmuştur . Büyük olasılıkla, erken sihirbazlar bu cihazları koruyucu fetişler olarak tasarladılar. Daha sonraki zamanlarda, organize bir rahibe bu muska üretti.

kolye damla – ametist sembolizm
Melissa Ingram tarafından 34-ct yönlü ametist düşüşü içeren “Hephzibahs Pendulum” . CC tarafından 2.0 altında lisanslanmıştır.

İnsanlar binyıllar boyunca ametistlere değer verdi ve çalıştı. Sivilce üzerine nemli bir ametist sürtünme, bir asırlık acı için asırlık bir tedavi onları tedavi ettiği söyleniyor.

ametist sembolizm – kristal
Chris Bartnik tarafından “Gemstone Amethyst Adında” . CC By-ND 2.0 kapsamında lisanslanmıştır.

Ametist

Ametist

Şubat Doğum Taşı
Ametist yoğun bir taştır. Jüpiter gezegeni tarafından yönetilen Balık burcunda doğanlar için zodyak taşıdır . Hem geleneksel hem de modern doğum taşı listeleri, Şubat doğum taşı olarak ametist içerir.

claddagh ametist ve opal halka – ametist sembolizm
Bir ametist kalbi ve siyah opal tacı olan bir claddagh yüzük. © CustomMade . İzni ile kullanılır. Ayrıntıları göstermek için kırpıldı.

Efsaneye göre, Şubat’ta, St. Valentine, Cupid’in beğenisine oyulmuş bir ametist yüzüğü taktı. Mücevheri sakinleştirici tutkuların itibarı göz önüne alındığında, bu olası bir eşleşme gibi görünebilir. Ancak, Orta Çağ’da, iffetli sevginin gerçek sevgi olarak çok değerli olduğunu unutmayın. Ametistler bu sevgi vizyonunu işaret ediyorlardı.
Kimyasal formül: SiO2 – Silikon dioksit
Kristal yapı: köşeli; altıgen prizmalar
Renk: Menekşe, soluk kırmızı-mor, mor
Sertlik: Mohs ölçeğinde 7
Kırılma indisi: 1,544 – 1,553
Yoğunluk: 2.65
dilinim: Yok
Şeffaflık: Yarı saydam yarı saydam
Çift Kırılma / Birefringence: 0.009
Parlaklık: cam
floresan: Zayıf – mavimsi
Ametist Taş Çeşitleri veya Diğer Benzer Taşlar: Başa dönüş
Natural Golden Citrine
Dükkan Citrine
Birçok farklı kuvars taşı çeşidi vardır ve çoğu renk ve kristal yapısı gibi optik özelliklere dayanır, ancak diğer çeşitler orijin veya diğer benzer özellikleri ifade eder. Yöreye dayalı ticari adlar çoğunlukla değerli taş satıcıları veya koleksiyoncular tarafından kullanılır.

Kuvars taşlar, kriptokristal ve makrokristal olmak üzere iki daldan birine ayrılabilir. İki çeşit saydamlık ve parlaklık ile ayırt edilebilir. Ametist makrokristalindir ve benzer birçok taş çeşidi vardır.

En Popüler İlgili Değerli Taşlar:
Ametist geodeleri, sitrin geodeleri, gül kuvars, kalsedon, akik, rutil kuvars, ametrin, sitrin, yıldız kuvars, kedi gözü kuvars, altın kuvars, carnelian ve krisopraz en popüler kuvars çeşitleridir.

Ametist Taşı Fancy Kesim

Ametist Taşı Fancy Kesim

Daha Az Bilinen İlgili Değerli Taşlar:
Sardonyx, oniks, mistik kuvars, çilek kuvars, aventurin, kaya kristali kuvars, mavi kuvars, şahin gözü, prasiyolit, kantaşı ve chrysocolla kalsedonu (değerli taş silika) daha nadir ve az bilinen kuvars çeşitlerindendir.

Ametist Değerli Taş Mitolojisi, Metafizik ve İyileştirici Güçler Başa dönüş
Ametistin kökeni efsanesi bize bir Yunan efsanesinden gelir. Sarhoşluk tanrısı Dionysius, bir gün bir insandan hakaret ederek ve bir sonraki ölümlüden intikamını alarak yolunu geçen öfkeyle kızdı. Agresif kaplanlar isteğini yerine getirecekti. Ametist, tanrıça Diana’ya haraç ödeme yolunda güzel bir genç kız kurban olacaktı. Diana, Ametist’i kaplanların acımasız pençelerinden korumak için saf kristalin kuvars heykeline dönüştürdü. Dionysius, güzel heykeli görünce harekete geçirdiği için pişmanlıkla birlikte gözyaşlarıyla ağladı. Tanrı’nın gözyaşları, kuvars morunu lekeleyerek ünlü cevherleri yarattı.

Ametist, şubat ayında doğmuş olanlar veya burcu balık burcu için doğum taşıdır. Morun kraliyet renklerinden biri olduğu kabul edildiğinden ametist, iktidar amblemi olarak tarihi bir öneme sahiptir. İnce ametistler, İngiliz Kraliyet Mücevheri’nde gösterilmektedir ve aynı zamanda Büyük ve Mısırlı krallığın Catherine’sinin favorisidir. Ametist ayrıca Hristiyan kilisesinin saflarında yüksek bir yere sahiptir ve “piskoposların taşı” olarak adlandırılmıştır. Yunanca “ametystos” kelimesi “sarhoş değil” anlamına gelir ve genellikle zehirlenmeye karşı korunmak için muska takılırdı. Ametist sarhoşluğa karşı bir panzehir olarak kabul edildiğinden, pek çok şarap kadehi ametist taşından oyulmuştur. Hala bu gün, menekşe-mor ametist ayıklığın bir sembolüdür.

İlkçağda olduğu gibi Ortaçağ’da da insanlar kozmosun değerli taşlara yansıdığına inanıyorlardı. Ametist Neptün gezegenine atanır. Ezoterik hareket eski inancı canlandırdı ve mücevher endüstrisi, bazı taşları tanıtmak için başka bir pazarlama aracı yaptı.

Mücevherlerin iyileştirici güçleri tartışmalı bir konudur, ancak yüzyıllarca şifacılar, şamanlar ve tıp adamları tarafından dile getirilmiştir. Gerçeğe mi, yoksa yalnızca bir plasebo etkisine mi bağlı olduğu, onu giyenlere yardım ettiği veya fayda sağladığı sürece, gerçekten önemli değil. Değerli taşlarınızdan en fazla faydayı elde etmek için, taşı, özellikle vücudun sorunlu bölgesi olmak üzere deriyle doğrudan temas halinde giymeniz önerilir. Ametist baş ağrısı, pankreas bozuklukları, sırt ağrısı ve alkolizm için yardımcı olduğu söyleniyor.

Feragatname: Metafizik ve Alternatif Kristal İyileştirme Yetkileri ve Özellikleri onaylanmış tavsiye olarak alınmamalıdır. Herhangi bir sağlık durumunuz varsa, lütfen lisanslı bir uygulayıcıya bakın. Bu bilgiler doktorunuzun tavsiyesinin yerini almaz. GemSelect, yapılan hiçbir iddia veya beyanı garanti etmez ve hiçbir koşulda sorumlu tutulamaz.
Ametist Değerli Taş ve Takı Tasarım Fikirleri Başa dönüşametis7
Ametist her türlü mücevher tasarımı için idealdir çünkü hem sert hem de dayanıklı olarak kabul edilir. Ametist taşları tipik olarak kolye, kolye, küpe ve özellikle ametist halkaları olarak kullanılır .

GemSelect tarafından tasarlanan ametist halkaları – Medium Image
GemSelect’ten Ametist Yüzük Tasarımları
Mor-mor rengine sahip ametist nedeniyle, çoğu ametistin sadece kadınlar tarafından giyilmesi gerektiğine inanmaktadır. Bununla birlikte, mor, telif hakkının rengidir ve telif hakkının cinsiyet tercihi yoktur. Bu nedenle, kadınlar veya erkekler için mükemmel bir taş seçimidir. Ametist diğer malzemelerin çoğundan daha zordur, bu nedenle aşınmaya ve yıpranmaya karşı çok dayanıklıdır. Ametist, mevcut büyük boyutları ve şekilleri nedeniyle birçok kuyumcu için favoridir.

GemSelect tarafından tasarlanan ametist kolye – orta görüntü
GemSelect’ten Ametist Kolye Tasarımları
Ametist, günümüzde piyasadaki en popüler mor-mor renkli değerli taştır, ardından mavi-mor tanzanit, spinel, safir ve iolite gelmektedir.

Not: Kara taş ağırlığına göre değil, boyuta göre renkli taşlar satın alın. Renkli taşlar boy / ağırlık oranına göre değişmektedir. Bazı taşlar daha büyük, diğerleri ise ağırlıkça elmastan daha küçüktür.

Ametist Değerli Taş ve Mücevher Bakımı ve Temizliği Başa dönüş
Değerli Taşlarınızı Nasıl Temizlersiniz? Ametist ılık su ve yumuşak bir sabunla kolayca temizlenebilir. Yumuşak bir bez veya diş fırçası kullanarak ametisti silin. Ametist kuvarsdır ve nispeten sert ve dayanıklı olmasına rağmen, kolayca ametisti çizebilen bir takım değerli taşlar vardır. Bu nedenle, ametist mücevherlerini saklarken, temizlerken veya giyerken ametistin yanına başka sert taşlar koymayın. Diğer renkli taşların çoğunda olduğu gibi, ametist değerli taş takıları temizlerken sert ev kimyasalları kullanmayın. Aşırı sıcaklığa uzun süre maruz kalmaktan kaçının, çünkü ısı değerli taşta kalıcı hasara neden olabilir. Ametist saklarken mücevherleri daima kumaş astarlı bir kutuda saklayın veya yumuşak bir beze sarın. Ametist, sert veya yumuşak olup olmadığına bakılmaksızın diğer taşlardan ayrı olarak depolanmalıdır.

AMETİST TAŞI

GEMSTONE (DEĞERLİ TAŞLAR)
Ametist Taşı
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 17.20 KARAT FANCY KESİM
 • 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ ÜCRETSİZ
 • AYNI GÜN KARGO
 • BRAZİLYA
 • EŞİ YOKTUR
 • KDV DAHİL
 • ÖZEL KUTUSUNDA
Ürün Açıklaması Video Tanıtım Yorumlar

Ametist , nadir bulunan mavi-yeşil renkli taş silika hariç, kuvars mineral grubuna ait en değerli ve değerli taşlardan biridir.Ametist, Şubat ayı için

Ametist Taşı Fancy Kesim

Ametist Taşı Fancy Kesim

resmi doğum taşı olarak kabul edilir. Ametist, makrokristalin kuvars koluna aittir ve mor / mor rengini demir ve alüminyum safsızlıklarına borçludur. Bu renklendirme ajanları olmadan, ametist basitçe şeffaf, sıradan renksiz kuvars olur. Diğer makrokristalli kuvars çeşitleri gibi, ametist yarı saydam berraklığa ve vitröz parlaklığa saydamdır. Kriptokristalin kuvars çeşitleri hemen hemen her zaman yarı saydam ve opak berraklıkta ortaya çıkar.

Ametist, altın sitrin kuvarsın mor renkli kardeş taşıdır. Renk bölgeli ametrin , hem ametist hem de sitrinin iki renkli kombinasyonu. Ametist ve sitrin arasındaki tek fark, ametistteki demir safsızlık düzeyidir. Ametist, yaklaşık 470 ° C ila 750 ° C arasındaki yüksek sıcaklıklarda ısıtıldığında, demir kirlilikleri azalır ve menekşe ametistini altın ‘ısıtılmış’ sitrine dönüştürür. Düşük dereceli ametist taşlar altın renkli sitrin taşları üretmek için sıklıkla ısıtılır. Isıtılmış sitrin, ısıtılmamış sitrin ile karşılaştırıldığında tipik olarak daha kırmızımsı görünecektir.

 

Ametist Tanımlama Başa dönüş
Yapay ışıkta, ametist en iyi rengini göstermez. Ametist, gün ışığında en iyi şekilde görünür; daha doğrusu, güneş ışığından biraz sonra veya gün batımından hemen önce, ışık yumuşak ve ılık olduğunda. Ametist, menekşe-mor renkleri ile ayırt edilir. En iyi örnekler koyu mor renkte olmalı ve minimal renk bölgeli iyi bir doygunluğa sahip olmalıdır.

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE %100 DOĞAL BRAZİLYA TAM RENK DOYUMLU FANCY KESİM BÜYÜK 17.20 KARAT AMETİST TAŞI ÜRÜNÜMÜZ MÜCEVHER AYARINDA VS KALİTE KUSURSUZ KESİM VE KAPINIMDADIR TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR;SEVDİKLERİNİZ İÇİN ÖZEL KALICI EŞSİZ BİR ÜRÜN;

925 AYAR GÜMÜŞ İŞÇİLİĞİ YÜZÜK  KOLYE BİLEKLİK TARAFIMIZCA ÜCRETSİZ YAPILACAKTIR;

şekil :DOĞAL ÖZEL FANCY KESİM
ısıl tedavi : Yok
Boyut 18.75 x 16.40 x10.25 mm
Ağırlık: 17.20 karat
Renk : Koyu Mor Renk Doyumu
Menşei Brazilya
IŞILTI : ÇİFT KIRILMA
sertlik : 7.5 – 8

Ametist Taşı Özellikleri

Ametist Taşı Özellikleri

Ametist Kökeni ve Değerli Taş Kaynakları Başa dönüş
Ametist Değerli Taşlar AmetistAmetist Çiftleri Ametist ÇiftleriAmetist Sürü Ametist LotsAmetist Değerli Taşlar Ametist Cabochons
En önemli ametist yatakları Brezilya’da, yani Rio Grande do Sul’nun “Palmeira” ametistleri ve Para’nın “Maraba” ametistleri. Diğer önemli ametist yatakları Bolivya, Kanada, Hindistan, Madagaskar, Meksika, Myanmar (Burma), Namibya, Rusya, Sri Lanka, Amerika Birleşik Devletleri (Arizona), Uruguay ve Zambiya’da bulunmaktadır.

Ametist Taşlar İçin Kaynakları Gösteren Bir Harita
Ametist Kaynaklarını Vurgulayan Bir Harita
Ametist Alış ve Değerli Taş Değerini Belirleme Başa dönüş
Ametist Renk ve Tonlar
Ametist, rengini demir ve alüminyum safsızlıklarına borçludur. Renkleri mor ve menekşe soluk kırmızı menekşe arasında değişir. Koyu renkler en değerli, özellikle gül parlamaları olan zengin bir mor. Kırmızı ve mavi yanıp sönen “Sibirya” koyu mor ametist en yüksek fiyatları emreder. Yeşil ametist denilen ısıl işlemle üretilir, ancak ametist mor rengiyle tanımlandığından yeşil ametist gerçek bir ametist olarak kabul edilmez.

Tipik Ametist Renk Çeşitlerini Gösteren Bir Fotoğraf – Orta Boy Görüntü
Tipik Ametist Renkleri
Ametist berraklığı ve parlaklık
İnce ametist saydamdır, yani ışığın engelsiz taştan geçtiği anlamına gelir. Yarı saydam ametistte ışığın geçişi taştan geçerken hafifçe zayıflar. En iyi kalitede ametist “temiz” ve görünürde hiçbir şekilde bulunmadığından bağımsızdır. Ametist oldukça bol olduğu için, görünür kapanımlarla taş almak için çok az sebep vardır.

Ametist Kesimi ve Şekli
Ametist kristallerindeki renk dağılımının değişkenliği nedeniyle, rengi en üst düzeye çıkarmak için genellikle parlak mermiler veya ovaller şeklinde kesilir. Çok nadiren ametist cabochonda kesilir. Diğer şekiller ve modifiye edilmiş kesim stilleri oldukça popülerdir, ancak tipik olarak, sadece iyi renk dağılımına sahip ametist numuneleri süslü taşlara kesilir. Ametist hemen hemen her şekil, kesim ve ebatta mevcuttur. Kalibre edilmiş boyutlar kolayca bulunur ve trilyonlar, kalpler ve kalkanlar gibi süslü şekiller çok yaygındır. Pek çok zanaatkar, dekoratif oymaları ametist taşıyla kesmeyi tercih ediyor ve bu nedenle bugün piyasada mevcut birçok ametist oyması var.
Ametist kuvars tipik olarak işlenmez. Bazı ametist taşlar ısınmadan artırılabilir, ancak ametistin ısıtılması renklendirici ajanları azaltır ve ‘ısıtılmış sitrin’ ile sonuçlanır. Değerli taş tedarikçileri her zaman gelişmeleri açıklamalıdır. 878 ° F ila 1382 ° F arasındaki ısıl işlem tipik olarak açık sarı, kırmızı-kahverengi, yeşil veya renksiz sonuçlar verecektir.

Ametist Gemolojik Özellikler: Başa dönüşKlasik bir kılıkla sunulmuş olmasına rağmen, bu mit yalnızca Rönesans dönemine aittir. Fransız şair Remy Belleau , bu hikayeyi 1576’da değerli taş inançlarına dair bir şiirin parçası olarak yarattı. Bununla birlikte, taş sarhoşluğa karşı koruyabileceği fikri Eski Yunanlara dayanıyor. Amethystos , Antik Yunanca’da “sarhoş değil” anlamına gelir. Ağzınızda veya kişide bir ametist olsaydı, bütün gece içip ayık kalacağınıza inandılar.

Ametist Taşı Faydaları

Ametist Taşı Faydaları

kağıt ağırlığı heykel – ametist sembolizm
Ametist sembolizmi, özellikle alkol ve yaralarla bağlantısı, değerli taşların mor renk yelpazesi ile güçlendirilebilir. Fersman Mineraloji Müzesi’ndeki bu 19. yüzyıl kağıt ağırlığı, ametist üzümlerin yanı sıra serpantin ve mermeri de içermektedir. Fotoğraf Shakko . CC By-SA 3.0 kapsamında lisanslanmıştır.

Ametist Sembolizm ve Maneviyat
Belki de sakinleştirici fiziksel tutkularla olan bu ilişki, bazı erken Hristiyanların ametist’i Mesih ile ilişkilendirme yoluna gitmiştir. Geminin mor renkleri ruhun saflığını temsil ediyordu. Morumsu ve kırmızımsı tonları , acı çekmenin hafifletici ve arındırıcı etkilerini temsil ediyordu. Bazıları renklerin Mesih’in yaralarına ve acılarına aldırdığına inanıyordu. Böylece ametistler , yaraların iyileşmesine yardımcı olmak için kullanılmıştır.

ametist sembolizm – intaglio
Ca 212 CE’den gelen bu ametist intaglio , Roma İmparatoru Caracalla’nın bir portresini içeriyordu. Bizans döneminde, bir yazıt ve haç eklenmesiyle St. Peter’ın portresine dönüştürülmüştür. Bibliothèque nationale de France’deki Cabinet des Médailles koleksiyonundan oyma. Fotoğraf Clio20 . CC By-SA 3.0 kapsamında lisanslanmıştır.

Pek çok kültür ametistlerde manevi taş tonları bulur. Çoğunlukla bir barış taşı olarak görülürken, bazıları ametistin sakinleştirici varlığının, hayalciyi İlahi ile daha uyumlu hale getirerek yatıştırıcı rüyalar ürettiğine inanır. Bu açıklık ve huzur, uyanık akla da uzanıyor. Ametistlerin zihnin hem zihinsel hem de metafiziksel boyutlarda serbestçe akmasına yardımcı olduğu söylenir. Pek çok psişik bu tarot kartlarını tarot kartları veya diğer oracular enstrümanları ile tutar.

Ametistler ve Koruyucu Muskalar
Eski Mısırlılar, muskalara ametistleri hem bir dua şekli hem de zararlara karşı koruma olarak çalıştı. Mısırlı zanaatkârlar daha sonra ayrıntılı ve nefes kesici parçalar yaratırken, ilk mücevher üreticileri tasarımlarını daha pratik tuttu. İlk başta alemistlerin yanı sıra carnelian ve beril taşları ile hayvanların şekillerine oyulmuştur . Büyük olasılıkla, erken sihirbazlar bu cihazları koruyucu fetişler olarak tasarladılar. Daha sonraki zamanlarda, organize bir rahibe bu muska üretti.

kolye damla – ametist sembolizm
Melissa Ingram tarafından 34-ct yönlü ametist düşüşü içeren “Hephzibahs Pendulum” . CC tarafından 2.0 altında lisanslanmıştır.

İnsanlar binyıllar boyunca ametistlere değer verdi ve çalıştı. Sivilce üzerine nemli bir ametist sürtünme, bir asırlık acı için asırlık bir tedavi onları tedavi ettiği söyleniyor.

ametist sembolizm – kristal
Chris Bartnik tarafından “Gemstone Amethyst Adında” . CC By-ND 2.0 kapsamında lisanslanmıştır.

Ametist

Ametist

Şubat Doğum Taşı
Ametist yoğun bir taştır. Jüpiter gezegeni tarafından yönetilen Balık burcunda doğanlar için zodyak taşıdır . Hem geleneksel hem de modern doğum taşı listeleri, Şubat doğum taşı olarak ametist içerir.

claddagh ametist ve opal halka – ametist sembolizm
Bir ametist kalbi ve siyah opal tacı olan bir claddagh yüzük. © CustomMade . İzni ile kullanılır. Ayrıntıları göstermek için kırpıldı.

Efsaneye göre, Şubat’ta, St. Valentine, Cupid’in beğenisine oyulmuş bir ametist yüzüğü taktı. Mücevheri sakinleştirici tutkuların itibarı göz önüne alındığında, bu olası bir eşleşme gibi görünebilir. Ancak, Orta Çağ’da, iffetli sevginin gerçek sevgi olarak çok değerli olduğunu unutmayın. Ametistler bu sevgi vizyonunu işaret ediyorlardı.
Kimyasal formül: SiO2 – Silikon dioksit
Kristal yapı: köşeli; altıgen prizmalar
Renk: Menekşe, soluk kırmızı-mor, mor
Sertlik: Mohs ölçeğinde 7
Kırılma indisi: 1,544 – 1,553
Yoğunluk: 2.65
dilinim: Yok
Şeffaflık: Yarı saydam yarı saydam
Çift Kırılma / Birefringence: 0.009
Parlaklık: cam
floresan: Zayıf – mavimsi
Ametist Taş Çeşitleri veya Diğer Benzer Taşlar: Başa dönüş
Natural Golden Citrine
Dükkan Citrine
Birçok farklı kuvars taşı çeşidi vardır ve çoğu renk ve kristal yapısı gibi optik özelliklere dayanır, ancak diğer çeşitler orijin veya diğer benzer özellikleri ifade eder. Yöreye dayalı ticari adlar çoğunlukla değerli taş satıcıları veya koleksiyoncular tarafından kullanılır.

Kuvars taşlar, kriptokristal ve makrokristal olmak üzere iki daldan birine ayrılabilir. İki çeşit saydamlık ve parlaklık ile ayırt edilebilir. Ametist makrokristalindir ve benzer birçok taş çeşidi vardır.

En Popüler İlgili Değerli Taşlar:
Ametist geodeleri, sitrin geodeleri, gül kuvars, kalsedon, akik, rutil kuvars, ametrin, sitrin, yıldız kuvars, kedi gözü kuvars, altın kuvars, carnelian ve krisopraz en popüler kuvars çeşitleridir.

Ametist Taşı Fancy Kesim

Ametist Taşı Fancy Kesim

Daha Az Bilinen İlgili Değerli Taşlar:
Sardonyx, oniks, mistik kuvars, çilek kuvars, aventurin, kaya kristali kuvars, mavi kuvars, şahin gözü, prasiyolit, kantaşı ve chrysocolla kalsedonu (değerli taş silika) daha nadir ve az bilinen kuvars çeşitlerindendir.

Ametist Değerli Taş Mitolojisi, Metafizik ve İyileştirici Güçler Başa dönüş
Ametistin kökeni efsanesi bize bir Yunan efsanesinden gelir. Sarhoşluk tanrısı Dionysius, bir gün bir insandan hakaret ederek ve bir sonraki ölümlüden intikamını alarak yolunu geçen öfkeyle kızdı. Agresif kaplanlar isteğini yerine getirecekti. Ametist, tanrıça Diana’ya haraç ödeme yolunda güzel bir genç kız kurban olacaktı. Diana, Ametist’i kaplanların acımasız pençelerinden korumak için saf kristalin kuvars heykeline dönüştürdü. Dionysius, güzel heykeli görünce harekete geçirdiği için pişmanlıkla birlikte gözyaşlarıyla ağladı. Tanrı’nın gözyaşları, kuvars morunu lekeleyerek ünlü cevherleri yarattı.

Ametist, şubat ayında doğmuş olanlar veya burcu balık burcu için doğum taşıdır. Morun kraliyet renklerinden biri olduğu kabul edildiğinden ametist, iktidar amblemi olarak tarihi bir öneme sahiptir. İnce ametistler, İngiliz Kraliyet Mücevheri’nde gösterilmektedir ve aynı zamanda Büyük ve Mısırlı krallığın Catherine’sinin favorisidir. Ametist ayrıca Hristiyan kilisesinin saflarında yüksek bir yere sahiptir ve “piskoposların taşı” olarak adlandırılmıştır. Yunanca “ametystos” kelimesi “sarhoş değil” anlamına gelir ve genellikle zehirlenmeye karşı korunmak için muska takılırdı. Ametist sarhoşluğa karşı bir panzehir olarak kabul edildiğinden, pek çok şarap kadehi ametist taşından oyulmuştur. Hala bu gün, menekşe-mor ametist ayıklığın bir sembolüdür.

İlkçağda olduğu gibi Ortaçağ’da da insanlar kozmosun değerli taşlara yansıdığına inanıyorlardı. Ametist Neptün gezegenine atanır. Ezoterik hareket eski inancı canlandırdı ve mücevher endüstrisi, bazı taşları tanıtmak için başka bir pazarlama aracı yaptı.

Mücevherlerin iyileştirici güçleri tartışmalı bir konudur, ancak yüzyıllarca şifacılar, şamanlar ve tıp adamları tarafından dile getirilmiştir. Gerçeğe mi, yoksa yalnızca bir plasebo etkisine mi bağlı olduğu, onu giyenlere yardım ettiği veya fayda sağladığı sürece, gerçekten önemli değil. Değerli taşlarınızdan en fazla faydayı elde etmek için, taşı, özellikle vücudun sorunlu bölgesi olmak üzere deriyle doğrudan temas halinde giymeniz önerilir. Ametist baş ağrısı, pankreas bozuklukları, sırt ağrısı ve alkolizm için yardımcı olduğu söyleniyor.

Feragatname: Metafizik ve Alternatif Kristal İyileştirme Yetkileri ve Özellikleri onaylanmış tavsiye olarak alınmamalıdır. Herhangi bir sağlık durumunuz varsa, lütfen lisanslı bir uygulayıcıya bakın. Bu bilgiler doktorunuzun tavsiyesinin yerini almaz. GemSelect, yapılan hiçbir iddia veya beyanı garanti etmez ve hiçbir koşulda sorumlu tutulamaz.
Ametist Değerli Taş ve Takı Tasarım Fikirleri Başa dönüşametis7
Ametist her türlü mücevher tasarımı için idealdir çünkü hem sert hem de dayanıklı olarak kabul edilir. Ametist taşları tipik olarak kolye, kolye, küpe ve özellikle ametist halkaları olarak kullanılır .

GemSelect tarafından tasarlanan ametist halkaları – Medium Image
GemSelect’ten Ametist Yüzük Tasarımları
Mor-mor rengine sahip ametist nedeniyle, çoğu ametistin sadece kadınlar tarafından giyilmesi gerektiğine inanmaktadır. Bununla birlikte, mor, telif hakkının rengidir ve telif hakkının cinsiyet tercihi yoktur. Bu nedenle, kadınlar veya erkekler için mükemmel bir taş seçimidir. Ametist diğer malzemelerin çoğundan daha zordur, bu nedenle aşınmaya ve yıpranmaya karşı çok dayanıklıdır. Ametist, mevcut büyük boyutları ve şekilleri nedeniyle birçok kuyumcu için favoridir.

GemSelect tarafından tasarlanan ametist kolye – orta görüntü
GemSelect’ten Ametist Kolye Tasarımları
Ametist, günümüzde piyasadaki en popüler mor-mor renkli değerli taştır, ardından mavi-mor tanzanit, spinel, safir ve iolite gelmektedir.

Not: Kara taş ağırlığına göre değil, boyuta göre renkli taşlar satın alın. Renkli taşlar boy / ağırlık oranına göre değişmektedir. Bazı taşlar daha büyük, diğerleri ise ağırlıkça elmastan daha küçüktür.

Ametist Değerli Taş ve Mücevher Bakımı ve Temizliği Başa dönüş
Değerli Taşlarınızı Nasıl Temizlersiniz? Ametist ılık su ve yumuşak bir sabunla kolayca temizlenebilir. Yumuşak bir bez veya diş fırçası kullanarak ametisti silin. Ametist kuvarsdır ve nispeten sert ve dayanıklı olmasına rağmen, kolayca ametisti çizebilen bir takım değerli taşlar vardır. Bu nedenle, ametist mücevherlerini saklarken, temizlerken veya giyerken ametistin yanına başka sert taşlar koymayın. Diğer renkli taşların çoğunda olduğu gibi, ametist değerli taş takıları temizlerken sert ev kimyasalları kullanmayın. Aşırı sıcaklığa uzun süre maruz kalmaktan kaçının, çünkü ısı değerli taşta kalıcı hasara neden olabilir. Ametist saklarken mücevherleri daima kumaş astarlı bir kutuda saklayın veya yumuşak bir beze sarın. Ametist, sert veya yumuşak olup olmadığına bakılmaksızın diğer taşlardan ayrı olarak depolanmalıdır.