OTANT�K TA�

MALAKİT ÜZERİNDE DİOPTAZ PLANCHEİTE ÖZEL KOLEKSİYON GEM PARÇASI

DOĞAL KAYALAR
Dioptaz Malahit PLANCEHİTE
Fiyatı      :      SATILDI TL
[dpsc_display_product]
Ürünün Özellikleri
 • 80 GR
 • AYNI GÜN KARGO
 • EŞSİZ KOLEKSİYON PARÇA
 • G.AFRİKA
 • İLERİ SEVİYE KOLEKSİYONLER İÇİN
 • KDV DAHİL
 • MALAKİT DİOPTAZ PLANCHEİTE
 • MUHTEŞEM KOMBO OLUŞUM

Gizemin cazibesiyle süslenmiş Malakit, hipnotize edici bir taştır. Büyüleyici bir güzellik gibi, gözünüze çarptığı anda sizi büyüsüne kaptırıyor. Taşlar dünyasında Malakit, bir zamanlar gördüğünüz ama hatırlayacağınız taştır, görünüşü çok önemlidir. Muhtemelen en eski bakır cevheri, Sina’da ve eski Mısır’ın doğu çöllerinde MÖ 3000 kadar erken bir tarihte çıkarılmış olan malakit, yeşil bir bakır karbonat hidroksittir. Göz boyası olarak, duvar boyamasında pigment olarak, sırlarda ve camın renklendirilmesinde kullanılmıştır.

Dioptaz Malahit PLANCEHİTE

Dioptaz Malahit PLANCEHİTE

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE %100 DOĞAL G.AFRİK MALAKİT DİOPTAZ PLANCHEİTE MATRİKSİ MİNARELİ İLERİ SEVİYE KOLEKSİYONERLER İÇİN MÜKEMMEL GEM PARÇASI ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR;

WEB SAYFAMIZ VE İŞ YERİMİZ HARİÇ BAŞKA HİÇ BİR PLATFORMDA SATIŞIMIZ YOKTUR;

BOYUT:90 X 120 X 60 MM AĞIRLIK 80 GR

Malakit Pigmenti

Malakit Tonları, Ueba Esou, Kyoto

Tek kristaller nadirdir; Bulunduklarında, kısadan uzuna prizmatiktirler. Genellikle, genellikle yayılan lif yapısına sahip ve yeşilin çeşitli tonlarında bantlanmış botryoidal veya kabuklu kütleler olarak bulunan malakit, narin lifli agregalar ve eşmerkezli bantlı sarkıtlar olarak da bulunur. Adı, yaprak yeşili rengine atıfta bulunarak Yunanca “ebegümeci” anlamına gelir.

Malakit, genellikle daha az miktarda azuritin eşlik ettiği bakır yataklarının değişmiş bölgelerinde oluşur. Malakit’in parlak yeşili genellikle bakır yataklarının yüzeyinde görülür ve genellikle bir maden arayıcısının bu metalin varlığının ilk göstergesidir.

Rusya’da Terkedilmiş Bakır Madeni

Rusya’da Terk Edilmiş Cooper Madeni.

Küçük bir bakır cevheridir, ancak asıl kullanımı süs malzemesi ve değerli taştır. Antik Çin’de, çok değerliydi ve adını Guangdong Eyaleti, Shilu yakınlarındaki kaynağından aldığı için shill olarak adlandırıldı. 19. yüzyılda, Rusya’nın Ural Dağları’ndaki devasa yataklar, Avrupa’ya büyük miktarlarda malakit sağladı ve bazı tek kütleler 51 tona kadar çıktı. İtalya’da ‘nazar’dan korunmak için giyildi.

Dhratarastra, Doğu’nun Koruyucu Kralı, kenevir kumaş üzerine bir tablo

Malakit pigmenti, Doğu’nun Koruyucu Kralı Dhratarastra’nın kenevir kumaşı üzerindeki bu resimde dramatik bir etki için kullanılmıştır. Muhtemelen Kore, Kyongsang Eyaletinden olan resim, Seçilmiş Hanedanlığa aittir ve 18. yüzyıldan kalmadır.

MALAKİT ALIŞKANLIKLARI
Malakit, kesilip cilalandığında hepsi güzel ve ilginç desenler sağlayan çeşitli alışkanlıklara sahiptir.

Malakit Alışkanlıkları

Soldan sağa: Sarkıtlardan yayılan kristaller, sarkıt kesitinden büyüme katmanlama modeli, lifli numuneden yayılan kristaller, Azurit kabuklu Malakit kristali.

İYİLEŞTİRİCİ ÖZELLİKLER

Dioptaz

Dioptaz

Nazar, büyücülük ve kötü ruhlara karşı koruma sağladığı bilinen bu taş, duygusal beden için güçlü bir temizleyicidir, geçmiş yaşam veya çocukluk travmalarını serbest bırakır, ancak en iyi şekilde kalifiye bir şifacı tarafından kullanılır. Hayat, güçlü bir enerji kanalı olan Malakit’in etkisi altında daha yoğun yaşanır. Ruhsal büyümenizi engelleyen, derin duyguları ve psikosomatik nedenleri ortaya çıkaran, istenmeyen bağları ve eskimiş kalıpları kıran ve eylemleriniz, düşünceleriniz ve duygularınız için nasıl sorumluluk alacağınızı öğreten acımasızca gösterir.

Malakit Yumurta ve Yastık

Solda: Malakit’in açık ve koyu katmanları, eşmerkezli şeritleri ortaya çıkarmak için kesilmiş bu cilalı yumurtada çarpıcı bir desen oluşturuyor. Sağda: Cilalı malakit parçası, girdap ve şeritlerin karmaşık bir modelini göstermek için botryoidal yapı boyunca kesilir.

Önemli bir koruma taşı olan Malakit, çevreden ve vücuttan negatif enerjileri ve kirleticileri emer, plütonyum ve radyasyonu emer ve elektromanyetik sisi temizler. Malakit, devik güçlerle güçlü bir yakınlığa sahiptir ve dünyayı iyileştirir. Malakit, taramak veya başka bir deyişle, erişmek için kullanılabilir, Malakit’in dolambaçlı kalıplarında iç ve dış Yolculuk, bilinçaltından içgörüler veya gelecekten mesajlar almaya yardımcı olur.

TARİH
Malakit Mısır Boyası

Malakit Mısır Tablosu.

Avrupa’da hayran olmadan çok önce, Malakit eski Mısır ritüellerinde önemli bir rol oynadı. Malakit’i temsil etmek için kullanılan hiyeroglif (wadj – yeşil anlamına gelir) bitki örtüsünü, yeni yaşamı ve doğurganlığı simgeliyordu. Mısırlılar bitki örtüsü döngüsünü tanıdılar, yani insanlar ölüm üzerine genellikle “malakit tarlası” olarak tanımlanan bir cennete girecekleri için ölüm ve diriliş yaşam döngüsünün bir parçasıydı.

Aztek Bıçak Malakit

15. yüzyıldan kalma bu Aztek bıçağının sapı Malakit, turkuaz ve kabuktan bir mozaikle kaplıdır. Bıçak kalsedondan yapılmıştır.

Sembolizminden daha fazla, Malakit iyileştirici değeri (göz hastalıkları) için ödüllendirildi ve genellikle göz makyajı için kullanıldı (Kleopatra – Gölgelerin Kraliçesi). Doğu’nun ötesinde, tarihçiler, Malakit’in erken Aztek kültürleri ve antik Çin’de de oldukça pahalı olduğunu gösteren eserler buldular.

Çin Vazo Malakit

Sung Hanedanlığı’ndan (MS 10. ila 12. yüzyıllar) kalma bu Çin ritüel yemek kabı, kakma malakit ve gümüş ile dekore edilmiştir.

Plancehite

Plancehite

Mısır imparatorluğunun çöküşünden sonra, Malakit, yeşil boya (Lapis’ten gelen ultramarine benzer) oluşturmak için mineral pigment olarak kullanıldı, 19. yüzyıla kadar yanardöner yeşil tonları ve yumuşak kalıplanabilir teniyle dekoratif amaçlı bir favori haline geldi.

Bir rönesans gibi, Malakit en büyük hayranlarını 1900’lerin başlarında imparatorluk Rusya’sının sofistike mahkemelerinde buldu. Rus çarları ve prensesleri, ulusal masalları ve saraylarının tüm salonlarını bu değerli taşa adamışlardır.

Tüm imparatorluk saraylarının en büyüklerinden biri olan St Petersburg’daki Kışlık Saray, 1830’da İmparatoriçe Alexandra Fyodorovna tarafından yaptırılan Malakit ile dekore edilmiş görkemli bir salona sahiptir. Bu odada Rusya’nın imparatorluk ailesinin gelinleri Romanovlar vardı. düğünlerinden önce Tsarina tarafından geleneksel olarak giyinirlerdi. Malakit odasının en önemli parçaları, büyük şömine ve yanlarında tamamen en çarpıcı Malakitten yapılmış sütunlardan oluşan bir sokaktır. Malakit içeren daha nefes kesici mimari, St. Petersburg’daki St Isaac Katedrali’nde bulunabilir.

Malakit Odası Konstantin A. Uktomsky

Konstantin A. Ukhtomsky’nin Malakit Odası’nın bu 1865 suluboya resminde, yeşil malakit sütunu ve yüzeyleri beyaz duvarlarla vurgulanmıştır. Rus Devrimi sırasında, Haziran ve Ekim 1917 arasında Geçici Hükümet bu odada toplandı.

Aziz Isaac Katedrali Malakit

Aziz Isaac Katedrali’nin içi. Rus malakitinden yapılmış sekiz dev yeşil sütun ve iki Lapis Lazuli sütunu, bu altın kubbeli Rus Ortodoks katedralinin ikonostasisini süslüyor. Duvarı kaplayan beyaz mermer ve altın varağa karşı çarpıcı bir şekilde öne çıkıyorlar.

Mitolojik ve fiziksel öneminin ötesinde, Rusya’nın en popüler halk masallarından biri olan “Malakit tabutu”, taşla ilgili güzellik ve gizemlere adanmıştır. 1938’de yazılan hikaye, ölen babası tarafından kendisine verilen mücevherlerle dolu bir malakit tabutu alan Tanyushka adında bir kız hakkında. Hikaye boyunca, tabutun Tanyushka’nın babasına, Tanyushka’nın gerçek annesi olabilecek Bakır Dağın Hanımı tarafından verildiği açıkça ortaya çıkıyor. Değişken, dağ ruhunun çocuğu ve ölümlü olan Tanyushka, gizemli ve insanlık dışı güzel olarak tanımlanır. Hikaye son derece popüler olmaya devam ediyor ve çok sayıda filme uyarlandı.

Malakit Mücevher Kutusu

Malakit bugün favori bir oyma taşı olmaya devam ediyor. Bu malakit mücevher kutusu 1989 yılında E.Zhiriakova tarafından yapılmıştır ve Mistress of Copper Mountain adını almıştır.

Güzelliğinden etkilenmek için Malakit ile ilgili tüm efsaneleri bilmek gerekmez. Yeşilin derin, hipnotize edici tonlarına bir bakış; güçlü, karakteristik damar yapısı, yüzyıllar boyunca bu taşa duyulan arzuyu uyandırır.Plancheite , Cu 8 Si 8 O 22 ( OH ) 4 •( H 2 O ) formülüne sahip hidratlı bir bakır silikat mineralidir . Yapı ve görünüm olarak shattuckite ile yakından ilişkilidir ve iki mineral genellikle karıştırılır.

MALAKİT ÜZERİNDE DİOPTAZ PLANCHEİTE ÖZEL KOLEKSİYON GEM PARÇASI

MALAKİT ÜZERİNDE DİOPTAZ PLANCHEİTE ÖZEL KOLEKSİYON GEM PARÇASI

Plancheit
Plancheite ve Malakit.jpg
Plancheite ve Malakit, Milpillas madeni, Sonora , Meksika
Genel
Kategori
inosilikat
Formül
(yinelenen birim)
Cu 8 Si 8 O 22 (OH) 4 •(H 2 O)
Malakit’in gösterişli, dönen desenleri, açık ve koyu yeşil ebrulara sahiptir. Bu taşın şaşırtıcı güzelliği, şehvet ve güzelliği temsil etmeye başladı.
Malakit, (Mal-ah-kite) olarak telaffuz edilir, muhtemelen adını ya yeşil rengi için çimen anlamına gelen Yunanca malhe’den ya da taş oyulmaya uygun olduğu için yumuşak anlamına gelen Yunanca malakos’tan türemiştir. Tavus kuşu tüyünün gözünü taklit eden eşmerkezli, göze benzeyen yeşil halkaları ile bu taş, çağlar boyunca birçok kültürün hayal gücünü ele geçirmiş ve şairler tarafından rüzgarda sallanan bahar çimenleri olarak tanımlanmıştır.
Malakit’i süsleme için kullanan ilk kültür, MÖ 4.000 civarında eski Mısır’dı. Mısırlılar malakiti takı ve sanatta süs taşı olarak kullandılar. Taş, Kral Süleyman’ın Kızıldeniz’deki meşhur bakır madenlerinden ithal edildi. Arkeologlar, duvarları renklendirmek için öğütülmüş malakit değerli taşların kullanıldığı Mısır mezar resimlerini buldular. Ayrıca ince bir toz haline getirilip, sürme yapımında kullanılan kalın bir macun olan galen ile karıştırılarak, kötülüğe karşı bir kozmetik ve tılsım olarak göz kapaklarına boyanmak üzere arduvaz paletler üzerinde karıştırıldı. Canlı yeşil malakit sürme Kleopatra’nın en sevdiği kozmetik olduğuna inanılıyor ve sonraki yaşamında kullanılmak üzere büyük bir vazo ile gömüldü.
Malakit ayrıca 15. ve 16. yüzyıl Rönesans döneminde Avrupa resimlerinde boya ve boya pigmenti olarak önemli bir rol oynamıştır. Michelangelo’nun Sistine Şapeli tablosunda bulunan yeşil renklerin birçoğunun malakit bazlı yağlı boyalarla boyandığına inanılıyor.
Malakit’in ortaçağdan Viktorya zamanlarına kadar en yaygın kullanımlarından biri, beşiklerden ve çocuk yataklarından sarkan küçük malakit parçalarını kötülüğü uzak tutmak ve çocukların huzurlu bir uyku çekmelerine yardımcı olmak için asmaktı.
Bununla birlikte, malakiti gerçekten tuhaf lüksle eşanlamlı yapan Rus Romanov hanedanıydı. 1635’te Uralların eteklerinde keşfedilen yüksek kaliteli malakit, 1820’de mücevherat için çok moda olmuştu ve sıklıkla altın ve elmaslarla eşleştiriliyordu. 1835’te, ortaya çıkarılması ve yüzeye çıkarılması 21 yıl sürecek en yüksek kalitede bir malakit kaya keşfedildi.
Bu 260 tonluk değerli taştan levhalar, iki Rus sarayının içini süslemek için kullanıldı; malakit sütunlar, sütunlar ve kapalı duvarlar oluşturmak. Aynı kaya parçası, Rusya’nın St. Petersburg’daki St. Isaac Katedrali’ndeki iki yüz fit yüksekliğinde yaldızlı bir sunağı destekleyen on büyük Korint sütunundan sekizini kaplamak için yeterli malakit sağladı.
Malakit Metafizik Özellikleri
Malakit neşenin özüdür ve acıyı kendi içine çekerek duygusal acıyı açığa çıkarmaya ve iyileştirmeye yardımcı olduğu için “dönüşüm taşı” olarak bilinir. Özellikle değişim zamanlarında kolaylık sağlamaya yardımcı olur ve kişisel gelişim için gereken içgörüyü sağlar.
Malakitin kıvrımlarına, halkalarına ve karmaşık ebrularına bakmak bile canlandırıcı ve canlandırıcı. Bir kişinin zorlu geçiş dönemlerinden geçmesine yardımcı olabilir. Bu, yeni bir projeye veya işe başlarken veya yeni bir eve taşınırken giymek için harika, güçlendirici bir taştır.
Malakit geleneksel olarak tehlikeyi savuşturmak ve hastalıklarla savaşmak için kullanılmıştır. Düşmeye karşı koruduğu söylenir ve doku yenilenmesine ve iyileşmesine yardımcı olmak için çürükler ve kırık kemiklerin üzerine sarılır. Malakit negatif enerjiyi ve uyumsuzluğu kendine çekme eğilimindedir. Malakitinizi berrak bir kuvars kümesinin üzerine yerleştirerek periyodik olarak yeniden şarj edin, ardından soğuk, temiz suyla durulayın.
Genel olarak, malakitin kişinin hayatına uyum getirdiği söylenir. Onu giymek, kalbin arzusunun tezahürüne yardımcı olabilir ve sezgiyi güçlendirebilir.
Malakit Jeolojik Özellikleri
Malakit, esas olarak sulu bir bakır karbonat bileşiği olan çarpıcı yeşil mermer benzeri bir taştır. Malakite yeşil rengi veren bakır içeriğidir. Turkuazla pek çok özelliği paylaşan bu yeşil, bakırdan Özgürlük Anıtı’ndakine benzer bir bakır kararma şeklidir.
Bakırda ne kadar fazla su varsa o kadar hafif olur ve su miktarı ne kadar az olursa yeşili koyulaştırır. Suyun tamamen yokluğu siyah bir şerit oluşturacaktır. Cilalandığında ipeksi bir parlaklığa sahiptir, ancak reçineler genellikle bu parlaklığı arttırmak ve taşın yüzeyini korumak için kullanılır.
Maden Bilgileri    Bazik Bakır Karbonat, Aragonit Grubu
Kimyasal bileşim    Cu 2 C Ö 3 (AH) 2
Renk    Canlı, mavimsi yeşilden yeşile, genellikle iki veya daha fazla yeşil tonda şeritli; parlak olabilir
Sertlik    3-1 / 2 ila 4 (Moh)
Spesifik yer çekimi    3,75 – 4,10
Kırılma indisi    1.655 – 1.909
Malakitin Uygun Bakımı
Malakit özellikle kırılgandır, kolayca çizilebilir ve matlaşabilir. Bu nedenle, onu kıracak, parçalayacak veya parçalayacak çiziklerden, keskin darbelerden veya büyük sıcaklık değişikliklerinden koruyun. Malakit yüzeyi genellikle yapay reçine ile güçlendirilir. Malakit’i ev tipi ultrasonik temizleyicide temizlemeyin çünkü koruyucu reçine yüzeyi zarar görebilir veya çıkarılabilir.
Malakit ısıya, asitlere, amonyak ve sıcak sulara karşı hassastır. Malakit’i temiz suda durulamak güvenlidir. Havayla kurumasını bekleyin ve yüzeye zarar verebilecek diğer metallerden veya değerli taşlardan uzak tutun. Bahçe işleri veya mekanik işler gibi onu çizebilecek ağır işler yaparken malakit takıları çıkarın.
Malakit ve diğer değerli taşlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için Walter Schumann’ın Gemstones of the World’ün gözden geçirilmiş ve genişletilmiş baskısını sipariş edin .
Malakit ile Tasarım
Malakit, gümüş , bakır veya altın metallerle eşleştirildiğinde harika görünen bir taştır . Yeşillik tonlarını yansıtan yeşil tonlu parçalar için çok uygundur. İnce çizgili hakiki veya imitasyon malakit boncukları değerli metal, Crystal Passions® ve benzer renkteki diğer boncuklarla kolye, bilezik ve küpelerde harmanlamak, yüzyıllardır takdir edilen klasik stili eklemenin kolay bir yoludur.
Malakit, dostluk ve sadakat mesajı ilettiği için hediyeler için de harikadır. Hediyeler için takılarda malakit kullanmak, hediyenin uzun yıllar değerli kalmasını sağlamak için harika bir yoldur ve kullanıcıya parçayı her taktığında sevginizi hatırlatır.Strunz sınıflandırması
9.DB.35 (10 ed)
8/F.05-10 (8 ed)
Dana sınıflandırması
66.2.1.1
kristal sistemi
ortorombik
kristal sınıfı
Dipiramidal (mmm)
HM sembolü : (2/m 2/m 2/m)
uzay grubu
Ortorombik
Uzay grubu : Pcnb
Kimlik
formül kütlesi
1.171 g/mol
Renk
Soluk mavi, açık mavi, koyu yeşil

Dioptaz Özellikleri

Dioptaz Özellikleri

kristal alışkanlığı
Asiküler, Lifli veya Radyal
bölünme
Hiçbiri gözlenmedi
Mohs ölçeği sertliği
5.5 ila 6
parlaklık
Camsı ve ipeksi
Meç
Açık mavi
şeffaflık
Saydamdan opaklığa
Spesifik yer çekimi
3,6 ila 3,8
Optik özellikler
Çift eksenli (+)
Kırılma indisi
Nx = 1.645, Ny = 1.660 Nz = 1.715 [1] [2] [3]
Nx = 1.697, Ny = 1.718, Nz = 1.741 [4] [5]
pleokroizm
X renksiz veya soluk mavi, Y renksiz veya mavi, Z mavi veya koyu mavi
Diğer özellikler
Floresan olmayan, manyetik olmayan, radyoaktif olmayan
Referanslar
[3] [2] [1] [4]
İçindekiler
Yapı    Düzenlemek
Plancheite, c kristal eksenine paralel çift silika tetrahedra zincirleri olan bir zincir silikattır ( inosilikat ) . [5] Zincirlere paralel, yani c kristal ekseni boyunca uzanan liflerle, iğnemsi veya lifli radyal kümelerin spreyleri olarak oluşur; [4] ayrıca küçük tabular veya düz kristaller oluşturabilir. Ortorombik sistemdeki en simetrik sınıf olan ortorombik kristal sınıfı mmm (2/m 2/m 2/m) üyesidir .

Özellikler    Düzenlemek
Genellikle uçuk bir turkuaz mavisi, soluk mavi bir çizgi ve adamantinden ipeksi bir parlaklığa sahip . Sertliği 5.5 ila 6, feldispatınkine yakın ve özgül ağırlığı 3.6 ila 3.8 ile oldukça zordur. Optik olarak çift eksenlidir (+) , kırılma indeksleri 1.64 ile 1.74 arasında ve pleokroiktir . [1] [2] [3] [4]

Çevre    Düzenlemek
Plancheite oluşturulmuş bir ikinci mineral okside bölge diğer bakır mineralleri ile ilişkili bakır yataklarının, krizokol , Diyoptaz , malakit , conichalcite ve tenorite . [4] Meksika’daki Milpillas Madeninde birincil malakit ile oluşur. [6] Tip yeri, Sanda Madeni, Mindouli, Havuz Bölgesi, Kongo Cumhuriyeti’dir. [1]

Dioptase yoğun bir zümrüt yeşili ila mavimsi yeşil bakır siklosilikat mineralidir . Saydamlığa karşı saydamdır . Onun parıltı alt etmek vitreus olan adamantin . Formülü Cu 6 Si 6 O 18 ·6H 2 O’dur (CuSiO 2 (OH) 2 olarak da rapor edilir ). Diş minesi ile aynı sertliğe sahiptir. Onun özgül ağırlığı 3,28-3,35 olduğunu ve ikisinin mükemmel ve bir çok iyi sahip dilinim yönleri. Ek olarak, diyoptaz çok kırılgandır ve numuneler çok dikkatli kullanılmalıdır. Bu bireşkenar dörtgen ile sonlandırılan 6 kenarlı kristaller oluşturan trigonal mineral .

diyoptaz
Dioptaz-Baryte-Plancheite-131661.jpg
Genel
Kategori
siklosilikatlar
Formül
(yinelenen birim)
Cu 6 Si 6 O 18 ·6H 2 O
Strunz sınıflandırması
9.CJ.30
kristal sistemi
üçgen
kristal sınıfı
Rhombohedral ( 3 )
HM Sembolü : ( 3 )
uzay grubu
R, 3 (No 148)
Birim hücre
a = 14.566, c = 7.778 [Â]; Z = 18
Kimlik
Renk
Koyu deniz mavisi, zümrüt yeşili
kristal alışkanlığı
Eşkenar dörtgenler tarafından masif olarak sonlandırılan altı kenarlı prizmalar
bölünme
Üç yönde mükemmel
Kırık
konkoidal
dayanıklılık
Kırılgan
Mohs ölçeği sertliği
5
parlaklık
camsı
Meç
Yeşil
şeffaflık
Şeffaftan yarı saydama
Spesifik yer çekimi
3.28-3.35
Optik özellikler
Tek eksenli (+)
Kırılma indisi
nω = 1.652 – 1.658 nε = 1.704 – 1.710
çift kırılma
δ = 0.052

Dioptaz

Dioptaz

Referanslar
[1] [2]
Mineral toplayıcılar arasında popülerdir ve bazen küçük taşlar halinde kesilir. Ayrıca topraklanabilir ve boyama için pigment olarak kullanılabilir.

İçindekiler
Tarih
Ain Ghazal’da Micah, Heifa ve Noah olarak bilinen üç Çömlek Öncesi Neolitik B kireç alçı heykelinin göz kenarlarını vurgulamak için diyoptaz kullanıldı . [3] Bu heykeller MÖ 7200 yıllarına tarihlenmektedir. [3]

Geç 18. yüzyılda, Altyn-Tyube (Altyn-Tüp) madendeki bakır madenciler Karagandy Eyaleti , Kazakistan [2] buldukları düşünce zümrüt hayallerindeki depozito. Binlerce parlak zümrüt yeşili şeffaf kristalle dolu bir kireçtaşındaki kuvars damarlarında fantastik boşluklar buldular . Kristaller analiz için Moskova , Rusya’ya gönderildi . Bununla birlikte, zümrütün 8 olan daha yüksek sertliği ile karşılaştırıldığında, mineralin düşük sertliği 5, onu kolayca ayırt etti. Daha sonra Fr. René Just Haüy (ünlü Fransız mineralog) 1797’de esrarengiz Altyn-Tyube mineralinin bilimde yeni olduğunu belirledi ve mineralin kırılmamış kristaller içinde görülebilen iki bölünme yönüne atıfta bulunarak onu diyoptaz ( Yunanca , dia , “iki katına” ve optos “görünür”) olarak adlandırdı.

oluşum
Dioptaz, bakır sülfür maden yataklarının oksitlenmiş bölgesinde ikincil bir mineral olarak oluştuğu, çoğunlukla çöl bölgelerinde bulunan nadir bir mineraldir . Bununla birlikte, oluşum süreci basit değildir, oksidasyon gibi bakır sülfitlerin Diyoptaz kristalize için yetersiz olması gerekmektedir silika yüksek hariç su içinde normal olarak özenle çözülebilir alkali pH . Sülfürlerin oksidasyonu, silika çözünürlüğünü bastırması gereken , sülfürik asit açısından zengin yüksek asidik sıvılar üretecektir . Bununla birlikte, kuru iklimlerde ve yeterli zamanla, özellikle asitlerin tamponlandığı maden yatağı alanlarında karbonat tarafından , çok küçük miktarlarda silika, çözünmüş bakır oluşturan diyoptaz ve krizokol ile reaksiyona girebilir .

Kazakistan’daki Altyn Tube madeni hala güzel örnekler sunuyor; kahverengimsi bir kuvarsit ev sahibi, örneklerini diğer yerlerden ayırır. Tüm en güzel örnekleri de Tsumeb Madeninde bulundu Tsumeb , Namibya . Tsumeb dioptaz şeffaftır ve koleksiyoncular tarafından sıklıkla aranır. Dioptaz, güneybatı ABD’nin çöllerinde de bulunur . Kayda değer bir olay, ince mikromontajlı numuneler yapan küçük kristallerin bulunduğu Mammoth, Arizona yakınlarındaki eski Mammoth-Saint Anthony Madeni’dir . Ek olarak , Arizona, Hayden yakınlarındaki Noel Madeninden birçok küçük, soluk yeşil renkli diyoptaz kristali geldi . Güzel örnekler için başka bir klasik yer, Renéville’dir.Kongo-Brazzaville . Son olarak, Agua de Oro Arjantin’deki ve yakınındaki Malpaso Taş Ocağı ilginç bir olaydır . Burada küçük mavimsi yeşil diyoptaz kuvars üzerinde ve içinde bulunur . Bu olayda, diyoptaz birincildir ve kuvars, doğal bakır ve malakit ile kristalize olmuştur .

Kullanmak
Dioptaz, mineral toplayıcılar arasında popülerdir ve bazen zümrüt benzeri küçük taşlar halinde kesilir . Dioptaz ve krizokol , nispeten yaygın olan tek bakır silikat mineralleridir. Bir diyoptaz taşı asla ultrasonik temizliğe maruz bırakılmamalıdır, aksi takdirde kırılgan mücevher paramparça olur. Zemin pigmenti olarak, boyamada diyoptaz kullanılabilir. [4] Dioptaz tozu bakır içeriğinden dolayı zehirlidir ve kazara yutulması ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. [5]

En ünlü (ve pahalı) Diyoptaz maden mevkiinde olan Tsumeb , Namibya. [6]

Kristal yapısı ve özellikleri
Dioptaz, Jahn–Teller tarafından bozulmuş oktahedral d 9 Cu(II) iyonlarıyla birbirine bağlanan Si 6 O 18 halkalarından oluşan bir siklosilikat mineralidir . Her bakır iyonu, dört siklosilikat oksijen ve iki su molekülü tarafından koordine edilir. Bakır iyonları altı koordinatlı olmalarına rağmen kare düzlem olarak görülebilirler. Bakır merkezleri yaklaşık olarak C 4V simetrisine sahiptir . Her Cu(II), bir başka Cu(II) ile kare düzlemsel bir kenarı ve iki tane daha ile köşeleri paylaşır. Bakır iyonları, mineralin renginden ve manyetik özelliklerinden sorumludur. 752 nm’de geniş bir görünür absorpsiyon bandı gözlenir. Dioptaz, düşük sıcaklıklarda ( Néel sıcaklığı) anti-ferromanyetiktir. 70 K). 70 K’nin üzerinde, Curie-Weiss yasasına uyar . [7]

MALAKİT ÜZERİNDE DİOPTAZ PLANCHEİTE ÖZEL KOLEKSİYON GEM PARÇASI

DOĞAL KAYALAR
Dioptaz Malahit PLANCEHİTE
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 80 GR
 • AYNI GÜN KARGO
 • EŞSİZ KOLEKSİYON PARÇA
 • G.AFRİKA
 • İLERİ SEVİYE KOLEKSİYONLER İÇİN
 • KDV DAHİL
 • MALAKİT DİOPTAZ PLANCHEİTE
 • MUHTEŞEM KOMBO OLUŞUM
[dpsc_display_product]
Ürün Açıklaması Video Tanıtım Yorumlar

Gizemin cazibesiyle süslenmiş Malakit, hipnotize edici bir taştır. Büyüleyici bir güzellik gibi, gözünüze çarptığı anda sizi büyüsüne kaptırıyor. Taşlar dünyasında Malakit, bir zamanlar gördüğünüz ama hatırlayacağınız taştır, görünüşü çok önemlidir. Muhtemelen en eski bakır cevheri, Sina’da ve eski Mısır’ın doğu çöllerinde MÖ 3000 kadar erken bir tarihte çıkarılmış olan malakit, yeşil bir bakır karbonat hidroksittir. Göz boyası olarak, duvar boyamasında pigment olarak, sırlarda ve camın renklendirilmesinde kullanılmıştır.

Dioptaz Malahit PLANCEHİTE

Dioptaz Malahit PLANCEHİTE

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE %100 DOĞAL G.AFRİK MALAKİT DİOPTAZ PLANCHEİTE MATRİKSİ MİNARELİ İLERİ SEVİYE KOLEKSİYONERLER İÇİN MÜKEMMEL GEM PARÇASI ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR;

WEB SAYFAMIZ VE İŞ YERİMİZ HARİÇ BAŞKA HİÇ BİR PLATFORMDA SATIŞIMIZ YOKTUR;

BOYUT:90 X 120 X 60 MM AĞIRLIK 80 GR

Malakit Pigmenti

Malakit Tonları, Ueba Esou, Kyoto

Tek kristaller nadirdir; Bulunduklarında, kısadan uzuna prizmatiktirler. Genellikle, genellikle yayılan lif yapısına sahip ve yeşilin çeşitli tonlarında bantlanmış botryoidal veya kabuklu kütleler olarak bulunan malakit, narin lifli agregalar ve eşmerkezli bantlı sarkıtlar olarak da bulunur. Adı, yaprak yeşili rengine atıfta bulunarak Yunanca “ebegümeci” anlamına gelir.

Malakit, genellikle daha az miktarda azuritin eşlik ettiği bakır yataklarının değişmiş bölgelerinde oluşur. Malakit’in parlak yeşili genellikle bakır yataklarının yüzeyinde görülür ve genellikle bir maden arayıcısının bu metalin varlığının ilk göstergesidir.

Rusya’da Terkedilmiş Bakır Madeni

Rusya’da Terk Edilmiş Cooper Madeni.

Küçük bir bakır cevheridir, ancak asıl kullanımı süs malzemesi ve değerli taştır. Antik Çin’de, çok değerliydi ve adını Guangdong Eyaleti, Shilu yakınlarındaki kaynağından aldığı için shill olarak adlandırıldı. 19. yüzyılda, Rusya’nın Ural Dağları’ndaki devasa yataklar, Avrupa’ya büyük miktarlarda malakit sağladı ve bazı tek kütleler 51 tona kadar çıktı. İtalya’da ‘nazar’dan korunmak için giyildi.

Dhratarastra, Doğu’nun Koruyucu Kralı, kenevir kumaş üzerine bir tablo

Malakit pigmenti, Doğu’nun Koruyucu Kralı Dhratarastra’nın kenevir kumaşı üzerindeki bu resimde dramatik bir etki için kullanılmıştır. Muhtemelen Kore, Kyongsang Eyaletinden olan resim, Seçilmiş Hanedanlığa aittir ve 18. yüzyıldan kalmadır.

MALAKİT ALIŞKANLIKLARI
Malakit, kesilip cilalandığında hepsi güzel ve ilginç desenler sağlayan çeşitli alışkanlıklara sahiptir.

Malakit Alışkanlıkları

Soldan sağa: Sarkıtlardan yayılan kristaller, sarkıt kesitinden büyüme katmanlama modeli, lifli numuneden yayılan kristaller, Azurit kabuklu Malakit kristali.

İYİLEŞTİRİCİ ÖZELLİKLER

Dioptaz

Dioptaz

Nazar, büyücülük ve kötü ruhlara karşı koruma sağladığı bilinen bu taş, duygusal beden için güçlü bir temizleyicidir, geçmiş yaşam veya çocukluk travmalarını serbest bırakır, ancak en iyi şekilde kalifiye bir şifacı tarafından kullanılır. Hayat, güçlü bir enerji kanalı olan Malakit’in etkisi altında daha yoğun yaşanır. Ruhsal büyümenizi engelleyen, derin duyguları ve psikosomatik nedenleri ortaya çıkaran, istenmeyen bağları ve eskimiş kalıpları kıran ve eylemleriniz, düşünceleriniz ve duygularınız için nasıl sorumluluk alacağınızı öğreten acımasızca gösterir.

Malakit Yumurta ve Yastık

Solda: Malakit’in açık ve koyu katmanları, eşmerkezli şeritleri ortaya çıkarmak için kesilmiş bu cilalı yumurtada çarpıcı bir desen oluşturuyor. Sağda: Cilalı malakit parçası, girdap ve şeritlerin karmaşık bir modelini göstermek için botryoidal yapı boyunca kesilir.

Önemli bir koruma taşı olan Malakit, çevreden ve vücuttan negatif enerjileri ve kirleticileri emer, plütonyum ve radyasyonu emer ve elektromanyetik sisi temizler. Malakit, devik güçlerle güçlü bir yakınlığa sahiptir ve dünyayı iyileştirir. Malakit, taramak veya başka bir deyişle, erişmek için kullanılabilir, Malakit’in dolambaçlı kalıplarında iç ve dış Yolculuk, bilinçaltından içgörüler veya gelecekten mesajlar almaya yardımcı olur.

TARİH
Malakit Mısır Boyası

Malakit Mısır Tablosu.

Avrupa’da hayran olmadan çok önce, Malakit eski Mısır ritüellerinde önemli bir rol oynadı. Malakit’i temsil etmek için kullanılan hiyeroglif (wadj – yeşil anlamına gelir) bitki örtüsünü, yeni yaşamı ve doğurganlığı simgeliyordu. Mısırlılar bitki örtüsü döngüsünü tanıdılar, yani insanlar ölüm üzerine genellikle “malakit tarlası” olarak tanımlanan bir cennete girecekleri için ölüm ve diriliş yaşam döngüsünün bir parçasıydı.

Aztek Bıçak Malakit

15. yüzyıldan kalma bu Aztek bıçağının sapı Malakit, turkuaz ve kabuktan bir mozaikle kaplıdır. Bıçak kalsedondan yapılmıştır.

Sembolizminden daha fazla, Malakit iyileştirici değeri (göz hastalıkları) için ödüllendirildi ve genellikle göz makyajı için kullanıldı (Kleopatra – Gölgelerin Kraliçesi). Doğu’nun ötesinde, tarihçiler, Malakit’in erken Aztek kültürleri ve antik Çin’de de oldukça pahalı olduğunu gösteren eserler buldular.

Çin Vazo Malakit

Sung Hanedanlığı’ndan (MS 10. ila 12. yüzyıllar) kalma bu Çin ritüel yemek kabı, kakma malakit ve gümüş ile dekore edilmiştir.

Plancehite

Plancehite

Mısır imparatorluğunun çöküşünden sonra, Malakit, yeşil boya (Lapis’ten gelen ultramarine benzer) oluşturmak için mineral pigment olarak kullanıldı, 19. yüzyıla kadar yanardöner yeşil tonları ve yumuşak kalıplanabilir teniyle dekoratif amaçlı bir favori haline geldi.

Bir rönesans gibi, Malakit en büyük hayranlarını 1900’lerin başlarında imparatorluk Rusya’sının sofistike mahkemelerinde buldu. Rus çarları ve prensesleri, ulusal masalları ve saraylarının tüm salonlarını bu değerli taşa adamışlardır.

Tüm imparatorluk saraylarının en büyüklerinden biri olan St Petersburg’daki Kışlık Saray, 1830’da İmparatoriçe Alexandra Fyodorovna tarafından yaptırılan Malakit ile dekore edilmiş görkemli bir salona sahiptir. Bu odada Rusya’nın imparatorluk ailesinin gelinleri Romanovlar vardı. düğünlerinden önce Tsarina tarafından geleneksel olarak giyinirlerdi. Malakit odasının en önemli parçaları, büyük şömine ve yanlarında tamamen en çarpıcı Malakitten yapılmış sütunlardan oluşan bir sokaktır. Malakit içeren daha nefes kesici mimari, St. Petersburg’daki St Isaac Katedrali’nde bulunabilir.

Malakit Odası Konstantin A. Uktomsky

Konstantin A. Ukhtomsky’nin Malakit Odası’nın bu 1865 suluboya resminde, yeşil malakit sütunu ve yüzeyleri beyaz duvarlarla vurgulanmıştır. Rus Devrimi sırasında, Haziran ve Ekim 1917 arasında Geçici Hükümet bu odada toplandı.

Aziz Isaac Katedrali Malakit

Aziz Isaac Katedrali’nin içi. Rus malakitinden yapılmış sekiz dev yeşil sütun ve iki Lapis Lazuli sütunu, bu altın kubbeli Rus Ortodoks katedralinin ikonostasisini süslüyor. Duvarı kaplayan beyaz mermer ve altın varağa karşı çarpıcı bir şekilde öne çıkıyorlar.

Mitolojik ve fiziksel öneminin ötesinde, Rusya’nın en popüler halk masallarından biri olan “Malakit tabutu”, taşla ilgili güzellik ve gizemlere adanmıştır. 1938’de yazılan hikaye, ölen babası tarafından kendisine verilen mücevherlerle dolu bir malakit tabutu alan Tanyushka adında bir kız hakkında. Hikaye boyunca, tabutun Tanyushka’nın babasına, Tanyushka’nın gerçek annesi olabilecek Bakır Dağın Hanımı tarafından verildiği açıkça ortaya çıkıyor. Değişken, dağ ruhunun çocuğu ve ölümlü olan Tanyushka, gizemli ve insanlık dışı güzel olarak tanımlanır. Hikaye son derece popüler olmaya devam ediyor ve çok sayıda filme uyarlandı.

Malakit Mücevher Kutusu

Malakit bugün favori bir oyma taşı olmaya devam ediyor. Bu malakit mücevher kutusu 1989 yılında E.Zhiriakova tarafından yapılmıştır ve Mistress of Copper Mountain adını almıştır.

Güzelliğinden etkilenmek için Malakit ile ilgili tüm efsaneleri bilmek gerekmez. Yeşilin derin, hipnotize edici tonlarına bir bakış; güçlü, karakteristik damar yapısı, yüzyıllar boyunca bu taşa duyulan arzuyu uyandırır.Plancheite , Cu 8 Si 8 O 22 ( OH ) 4 •( H 2 O ) formülüne sahip hidratlı bir bakır silikat mineralidir . Yapı ve görünüm olarak shattuckite ile yakından ilişkilidir ve iki mineral genellikle karıştırılır.

MALAKİT ÜZERİNDE DİOPTAZ PLANCHEİTE ÖZEL KOLEKSİYON GEM PARÇASI

MALAKİT ÜZERİNDE DİOPTAZ PLANCHEİTE ÖZEL KOLEKSİYON GEM PARÇASI

Plancheit
Plancheite ve Malakit.jpg
Plancheite ve Malakit, Milpillas madeni, Sonora , Meksika
Genel
Kategori
inosilikat
Formül
(yinelenen birim)
Cu 8 Si 8 O 22 (OH) 4 •(H 2 O)
Malakit’in gösterişli, dönen desenleri, açık ve koyu yeşil ebrulara sahiptir. Bu taşın şaşırtıcı güzelliği, şehvet ve güzelliği temsil etmeye başladı.
Malakit, (Mal-ah-kite) olarak telaffuz edilir, muhtemelen adını ya yeşil rengi için çimen anlamına gelen Yunanca malhe’den ya da taş oyulmaya uygun olduğu için yumuşak anlamına gelen Yunanca malakos’tan türemiştir. Tavus kuşu tüyünün gözünü taklit eden eşmerkezli, göze benzeyen yeşil halkaları ile bu taş, çağlar boyunca birçok kültürün hayal gücünü ele geçirmiş ve şairler tarafından rüzgarda sallanan bahar çimenleri olarak tanımlanmıştır.
Malakit’i süsleme için kullanan ilk kültür, MÖ 4.000 civarında eski Mısır’dı. Mısırlılar malakiti takı ve sanatta süs taşı olarak kullandılar. Taş, Kral Süleyman’ın Kızıldeniz’deki meşhur bakır madenlerinden ithal edildi. Arkeologlar, duvarları renklendirmek için öğütülmüş malakit değerli taşların kullanıldığı Mısır mezar resimlerini buldular. Ayrıca ince bir toz haline getirilip, sürme yapımında kullanılan kalın bir macun olan galen ile karıştırılarak, kötülüğe karşı bir kozmetik ve tılsım olarak göz kapaklarına boyanmak üzere arduvaz paletler üzerinde karıştırıldı. Canlı yeşil malakit sürme Kleopatra’nın en sevdiği kozmetik olduğuna inanılıyor ve sonraki yaşamında kullanılmak üzere büyük bir vazo ile gömüldü.
Malakit ayrıca 15. ve 16. yüzyıl Rönesans döneminde Avrupa resimlerinde boya ve boya pigmenti olarak önemli bir rol oynamıştır. Michelangelo’nun Sistine Şapeli tablosunda bulunan yeşil renklerin birçoğunun malakit bazlı yağlı boyalarla boyandığına inanılıyor.
Malakit’in ortaçağdan Viktorya zamanlarına kadar en yaygın kullanımlarından biri, beşiklerden ve çocuk yataklarından sarkan küçük malakit parçalarını kötülüğü uzak tutmak ve çocukların huzurlu bir uyku çekmelerine yardımcı olmak için asmaktı.
Bununla birlikte, malakiti gerçekten tuhaf lüksle eşanlamlı yapan Rus Romanov hanedanıydı. 1635’te Uralların eteklerinde keşfedilen yüksek kaliteli malakit, 1820’de mücevherat için çok moda olmuştu ve sıklıkla altın ve elmaslarla eşleştiriliyordu. 1835’te, ortaya çıkarılması ve yüzeye çıkarılması 21 yıl sürecek en yüksek kalitede bir malakit kaya keşfedildi.
Bu 260 tonluk değerli taştan levhalar, iki Rus sarayının içini süslemek için kullanıldı; malakit sütunlar, sütunlar ve kapalı duvarlar oluşturmak. Aynı kaya parçası, Rusya’nın St. Petersburg’daki St. Isaac Katedrali’ndeki iki yüz fit yüksekliğinde yaldızlı bir sunağı destekleyen on büyük Korint sütunundan sekizini kaplamak için yeterli malakit sağladı.
Malakit Metafizik Özellikleri
Malakit neşenin özüdür ve acıyı kendi içine çekerek duygusal acıyı açığa çıkarmaya ve iyileştirmeye yardımcı olduğu için “dönüşüm taşı” olarak bilinir. Özellikle değişim zamanlarında kolaylık sağlamaya yardımcı olur ve kişisel gelişim için gereken içgörüyü sağlar.
Malakitin kıvrımlarına, halkalarına ve karmaşık ebrularına bakmak bile canlandırıcı ve canlandırıcı. Bir kişinin zorlu geçiş dönemlerinden geçmesine yardımcı olabilir. Bu, yeni bir projeye veya işe başlarken veya yeni bir eve taşınırken giymek için harika, güçlendirici bir taştır.
Malakit geleneksel olarak tehlikeyi savuşturmak ve hastalıklarla savaşmak için kullanılmıştır. Düşmeye karşı koruduğu söylenir ve doku yenilenmesine ve iyileşmesine yardımcı olmak için çürükler ve kırık kemiklerin üzerine sarılır. Malakit negatif enerjiyi ve uyumsuzluğu kendine çekme eğilimindedir. Malakitinizi berrak bir kuvars kümesinin üzerine yerleştirerek periyodik olarak yeniden şarj edin, ardından soğuk, temiz suyla durulayın.
Genel olarak, malakitin kişinin hayatına uyum getirdiği söylenir. Onu giymek, kalbin arzusunun tezahürüne yardımcı olabilir ve sezgiyi güçlendirebilir.
Malakit Jeolojik Özellikleri
Malakit, esas olarak sulu bir bakır karbonat bileşiği olan çarpıcı yeşil mermer benzeri bir taştır. Malakite yeşil rengi veren bakır içeriğidir. Turkuazla pek çok özelliği paylaşan bu yeşil, bakırdan Özgürlük Anıtı’ndakine benzer bir bakır kararma şeklidir.
Bakırda ne kadar fazla su varsa o kadar hafif olur ve su miktarı ne kadar az olursa yeşili koyulaştırır. Suyun tamamen yokluğu siyah bir şerit oluşturacaktır. Cilalandığında ipeksi bir parlaklığa sahiptir, ancak reçineler genellikle bu parlaklığı arttırmak ve taşın yüzeyini korumak için kullanılır.
Maden Bilgileri    Bazik Bakır Karbonat, Aragonit Grubu
Kimyasal bileşim    Cu 2 C Ö 3 (AH) 2
Renk    Canlı, mavimsi yeşilden yeşile, genellikle iki veya daha fazla yeşil tonda şeritli; parlak olabilir
Sertlik    3-1 / 2 ila 4 (Moh)
Spesifik yer çekimi    3,75 – 4,10
Kırılma indisi    1.655 – 1.909
Malakitin Uygun Bakımı
Malakit özellikle kırılgandır, kolayca çizilebilir ve matlaşabilir. Bu nedenle, onu kıracak, parçalayacak veya parçalayacak çiziklerden, keskin darbelerden veya büyük sıcaklık değişikliklerinden koruyun. Malakit yüzeyi genellikle yapay reçine ile güçlendirilir. Malakit’i ev tipi ultrasonik temizleyicide temizlemeyin çünkü koruyucu reçine yüzeyi zarar görebilir veya çıkarılabilir.
Malakit ısıya, asitlere, amonyak ve sıcak sulara karşı hassastır. Malakit’i temiz suda durulamak güvenlidir. Havayla kurumasını bekleyin ve yüzeye zarar verebilecek diğer metallerden veya değerli taşlardan uzak tutun. Bahçe işleri veya mekanik işler gibi onu çizebilecek ağır işler yaparken malakit takıları çıkarın.
Malakit ve diğer değerli taşlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için Walter Schumann’ın Gemstones of the World’ün gözden geçirilmiş ve genişletilmiş baskısını sipariş edin .
Malakit ile Tasarım
Malakit, gümüş , bakır veya altın metallerle eşleştirildiğinde harika görünen bir taştır . Yeşillik tonlarını yansıtan yeşil tonlu parçalar için çok uygundur. İnce çizgili hakiki veya imitasyon malakit boncukları değerli metal, Crystal Passions® ve benzer renkteki diğer boncuklarla kolye, bilezik ve küpelerde harmanlamak, yüzyıllardır takdir edilen klasik stili eklemenin kolay bir yoludur.
Malakit, dostluk ve sadakat mesajı ilettiği için hediyeler için de harikadır. Hediyeler için takılarda malakit kullanmak, hediyenin uzun yıllar değerli kalmasını sağlamak için harika bir yoldur ve kullanıcıya parçayı her taktığında sevginizi hatırlatır.Strunz sınıflandırması
9.DB.35 (10 ed)
8/F.05-10 (8 ed)
Dana sınıflandırması
66.2.1.1
kristal sistemi
ortorombik
kristal sınıfı
Dipiramidal (mmm)
HM sembolü : (2/m 2/m 2/m)
uzay grubu
Ortorombik
Uzay grubu : Pcnb
Kimlik
formül kütlesi
1.171 g/mol
Renk
Soluk mavi, açık mavi, koyu yeşil

Dioptaz Özellikleri

Dioptaz Özellikleri

kristal alışkanlığı
Asiküler, Lifli veya Radyal
bölünme
Hiçbiri gözlenmedi
Mohs ölçeği sertliği
5.5 ila 6
parlaklık
Camsı ve ipeksi
Meç
Açık mavi
şeffaflık
Saydamdan opaklığa
Spesifik yer çekimi
3,6 ila 3,8
Optik özellikler
Çift eksenli (+)
Kırılma indisi
Nx = 1.645, Ny = 1.660 Nz = 1.715 [1] [2] [3]
Nx = 1.697, Ny = 1.718, Nz = 1.741 [4] [5]
pleokroizm
X renksiz veya soluk mavi, Y renksiz veya mavi, Z mavi veya koyu mavi
Diğer özellikler
Floresan olmayan, manyetik olmayan, radyoaktif olmayan
Referanslar
[3] [2] [1] [4]
İçindekiler
Yapı    Düzenlemek
Plancheite, c kristal eksenine paralel çift silika tetrahedra zincirleri olan bir zincir silikattır ( inosilikat ) . [5] Zincirlere paralel, yani c kristal ekseni boyunca uzanan liflerle, iğnemsi veya lifli radyal kümelerin spreyleri olarak oluşur; [4] ayrıca küçük tabular veya düz kristaller oluşturabilir. Ortorombik sistemdeki en simetrik sınıf olan ortorombik kristal sınıfı mmm (2/m 2/m 2/m) üyesidir .

Özellikler    Düzenlemek
Genellikle uçuk bir turkuaz mavisi, soluk mavi bir çizgi ve adamantinden ipeksi bir parlaklığa sahip . Sertliği 5.5 ila 6, feldispatınkine yakın ve özgül ağırlığı 3.6 ila 3.8 ile oldukça zordur. Optik olarak çift eksenlidir (+) , kırılma indeksleri 1.64 ile 1.74 arasında ve pleokroiktir . [1] [2] [3] [4]

Çevre    Düzenlemek
Plancheite oluşturulmuş bir ikinci mineral okside bölge diğer bakır mineralleri ile ilişkili bakır yataklarının, krizokol , Diyoptaz , malakit , conichalcite ve tenorite . [4] Meksika’daki Milpillas Madeninde birincil malakit ile oluşur. [6] Tip yeri, Sanda Madeni, Mindouli, Havuz Bölgesi, Kongo Cumhuriyeti’dir. [1]

Dioptase yoğun bir zümrüt yeşili ila mavimsi yeşil bakır siklosilikat mineralidir . Saydamlığa karşı saydamdır . Onun parıltı alt etmek vitreus olan adamantin . Formülü Cu 6 Si 6 O 18 ·6H 2 O’dur (CuSiO 2 (OH) 2 olarak da rapor edilir ). Diş minesi ile aynı sertliğe sahiptir. Onun özgül ağırlığı 3,28-3,35 olduğunu ve ikisinin mükemmel ve bir çok iyi sahip dilinim yönleri. Ek olarak, diyoptaz çok kırılgandır ve numuneler çok dikkatli kullanılmalıdır. Bu bireşkenar dörtgen ile sonlandırılan 6 kenarlı kristaller oluşturan trigonal mineral .

diyoptaz
Dioptaz-Baryte-Plancheite-131661.jpg
Genel
Kategori
siklosilikatlar
Formül
(yinelenen birim)
Cu 6 Si 6 O 18 ·6H 2 O
Strunz sınıflandırması
9.CJ.30
kristal sistemi
üçgen
kristal sınıfı
Rhombohedral ( 3 )
HM Sembolü : ( 3 )
uzay grubu
R, 3 (No 148)
Birim hücre
a = 14.566, c = 7.778 [Â]; Z = 18
Kimlik
Renk
Koyu deniz mavisi, zümrüt yeşili
kristal alışkanlığı
Eşkenar dörtgenler tarafından masif olarak sonlandırılan altı kenarlı prizmalar
bölünme
Üç yönde mükemmel
Kırık
konkoidal
dayanıklılık
Kırılgan
Mohs ölçeği sertliği
5
parlaklık
camsı
Meç
Yeşil
şeffaflık
Şeffaftan yarı saydama
Spesifik yer çekimi
3.28-3.35
Optik özellikler
Tek eksenli (+)
Kırılma indisi
nω = 1.652 – 1.658 nε = 1.704 – 1.710
çift kırılma
δ = 0.052

Dioptaz

Dioptaz

Referanslar
[1] [2]
Mineral toplayıcılar arasında popülerdir ve bazen küçük taşlar halinde kesilir. Ayrıca topraklanabilir ve boyama için pigment olarak kullanılabilir.

İçindekiler
Tarih
Ain Ghazal’da Micah, Heifa ve Noah olarak bilinen üç Çömlek Öncesi Neolitik B kireç alçı heykelinin göz kenarlarını vurgulamak için diyoptaz kullanıldı . [3] Bu heykeller MÖ 7200 yıllarına tarihlenmektedir. [3]

Geç 18. yüzyılda, Altyn-Tyube (Altyn-Tüp) madendeki bakır madenciler Karagandy Eyaleti , Kazakistan [2] buldukları düşünce zümrüt hayallerindeki depozito. Binlerce parlak zümrüt yeşili şeffaf kristalle dolu bir kireçtaşındaki kuvars damarlarında fantastik boşluklar buldular . Kristaller analiz için Moskova , Rusya’ya gönderildi . Bununla birlikte, zümrütün 8 olan daha yüksek sertliği ile karşılaştırıldığında, mineralin düşük sertliği 5, onu kolayca ayırt etti. Daha sonra Fr. René Just Haüy (ünlü Fransız mineralog) 1797’de esrarengiz Altyn-Tyube mineralinin bilimde yeni olduğunu belirledi ve mineralin kırılmamış kristaller içinde görülebilen iki bölünme yönüne atıfta bulunarak onu diyoptaz ( Yunanca , dia , “iki katına” ve optos “görünür”) olarak adlandırdı.

oluşum
Dioptaz, bakır sülfür maden yataklarının oksitlenmiş bölgesinde ikincil bir mineral olarak oluştuğu, çoğunlukla çöl bölgelerinde bulunan nadir bir mineraldir . Bununla birlikte, oluşum süreci basit değildir, oksidasyon gibi bakır sülfitlerin Diyoptaz kristalize için yetersiz olması gerekmektedir silika yüksek hariç su içinde normal olarak özenle çözülebilir alkali pH . Sülfürlerin oksidasyonu, silika çözünürlüğünü bastırması gereken , sülfürik asit açısından zengin yüksek asidik sıvılar üretecektir . Bununla birlikte, kuru iklimlerde ve yeterli zamanla, özellikle asitlerin tamponlandığı maden yatağı alanlarında karbonat tarafından , çok küçük miktarlarda silika, çözünmüş bakır oluşturan diyoptaz ve krizokol ile reaksiyona girebilir .

Kazakistan’daki Altyn Tube madeni hala güzel örnekler sunuyor; kahverengimsi bir kuvarsit ev sahibi, örneklerini diğer yerlerden ayırır. Tüm en güzel örnekleri de Tsumeb Madeninde bulundu Tsumeb , Namibya . Tsumeb dioptaz şeffaftır ve koleksiyoncular tarafından sıklıkla aranır. Dioptaz, güneybatı ABD’nin çöllerinde de bulunur . Kayda değer bir olay, ince mikromontajlı numuneler yapan küçük kristallerin bulunduğu Mammoth, Arizona yakınlarındaki eski Mammoth-Saint Anthony Madeni’dir . Ek olarak , Arizona, Hayden yakınlarındaki Noel Madeninden birçok küçük, soluk yeşil renkli diyoptaz kristali geldi . Güzel örnekler için başka bir klasik yer, Renéville’dir.Kongo-Brazzaville . Son olarak, Agua de Oro Arjantin’deki ve yakınındaki Malpaso Taş Ocağı ilginç bir olaydır . Burada küçük mavimsi yeşil diyoptaz kuvars üzerinde ve içinde bulunur . Bu olayda, diyoptaz birincildir ve kuvars, doğal bakır ve malakit ile kristalize olmuştur .

Kullanmak
Dioptaz, mineral toplayıcılar arasında popülerdir ve bazen zümrüt benzeri küçük taşlar halinde kesilir . Dioptaz ve krizokol , nispeten yaygın olan tek bakır silikat mineralleridir. Bir diyoptaz taşı asla ultrasonik temizliğe maruz bırakılmamalıdır, aksi takdirde kırılgan mücevher paramparça olur. Zemin pigmenti olarak, boyamada diyoptaz kullanılabilir. [4] Dioptaz tozu bakır içeriğinden dolayı zehirlidir ve kazara yutulması ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. [5]

En ünlü (ve pahalı) Diyoptaz maden mevkiinde olan Tsumeb , Namibya. [6]

Kristal yapısı ve özellikleri
Dioptaz, Jahn–Teller tarafından bozulmuş oktahedral d 9 Cu(II) iyonlarıyla birbirine bağlanan Si 6 O 18 halkalarından oluşan bir siklosilikat mineralidir . Her bakır iyonu, dört siklosilikat oksijen ve iki su molekülü tarafından koordine edilir. Bakır iyonları altı koordinatlı olmalarına rağmen kare düzlem olarak görülebilirler. Bakır merkezleri yaklaşık olarak C 4V simetrisine sahiptir . Her Cu(II), bir başka Cu(II) ile kare düzlemsel bir kenarı ve iki tane daha ile köşeleri paylaşır. Bakır iyonları, mineralin renginden ve manyetik özelliklerinden sorumludur. 752 nm’de geniş bir görünür absorpsiyon bandı gözlenir. Dioptaz, düşük sıcaklıklarda ( Néel sıcaklığı) anti-ferromanyetiktir. 70 K). 70 K’nin üzerinde, Curie-Weiss yasasına uyar . [7]