OTANT�K TA�

AY TAŞI 15.47 KARAT MUHTEŞEM VVS KALİTE

GEMSTONE (DEĞERLİ TAŞLAR)
AY TAŞI
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 1.KALİTE AY TAŞI
 • 15.47 CRT
 • 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ ÜCRETSİZ
 • AYNI GÜN KARGO
 • EŞİ YOK
 • KDV DAHİL
 • MUHTEŞEM IŞILTI
 • SRİLANKA
 • VVS KALİTE

Ayın kendisi kadar eski olan Aytaşı, gizemin gücünü elinde tutar. Sırları armut perdesinin altında ve kendi gizli gerçeklerimizle kilitlenir. Sadece yansıyan ışığı içinde, bize ne öğretmek zorunda olduğunu anlamaya başlayabiliriz. Aytaşı, içsel yolculuğun bir tılsımıdır, kendini neyin eksik olduğunu, ruhun arta kalan ya da unutulmuş kısımlarını ele geçirip daha sonra ışığa çıkarır.

Ay Taşı Özellikleri

Ay Taşı Özellikleri

[Simmons, 267]

Moonstone, ilk çağlardan beri, ayın büyüsüyle somut bir bağlantı kurdu – gezginler için bir koruma, tutku için bir sevgili armağanı, kehanet için bir kanal ve bilgelik yolu. Ay’a olan bağlarımız güçlü. Döngüsel mükemmellikte balmumu ve azaldığı için, annemiz, Dünya’nın gelgitlerini ve ritimlerini yaratır ve davranışlarımızı, duygularımızı ve ruhsal gelişimini etkiler. Aytaşı, yaşamın doğal ritimlerini bize öğreterek yatıştırır ve teşvik eder.

Aytaşı Roma takılarında yaklaşık iki bin yıl boyunca, daha da Doğu’da daha uzun süre kullanılmıştır. Hindistan’da her zaman sevenler için özel bir önemi olan kutsal bir taş olmuştur ve orada geleneksel bir düğün hediyesidir. Bu Art Nouveau döneminde kuyumcular için popüler bir seçim oldu ve Avrupa’da yabancı aşıklar uzlaşmak ve uykusuzluğunu iyileştirmek için inanılıyordu. Moonstone, özellikle gece olmak üzere sağladıkları koruma için Traveler’s Stone olarak bilinir ve yükselen umut kalitesi nedeniyle kişiliğini geliştirmek için uzun bir tılsım olarak giyilir. [Ahsian, 267] [Mella, 91]

Ay benzeri parlaklığıyla adından söz ettiren Moonstone, yumuşak, sulu bir opaklık sergileyen bir Feldspat minerali ve ışık değiştikçe yüzey boyunca bir çizgi halinde hareket eden sinsi-beyaz bir yansımadır. Aytaşı, şeftali, mavi, gri, beyaz ve Gökkuşağı Aytaşı olarak bilinen prizmatik çeşitliliğin hassas tonlarında oluşur. Bu makalede özetlenen tüm Ay taşlarının genel özelliklerine ek olarak, aşağıdaki kristallerin ek odakları vardır.

Mavi ya da Kedi Gözü Aytaşı, bir kişinin aklın ve içsel vizyonun netliğini arttırır; Duygusal örüntüleri ve hayat derslerini ve yin ve yang enerjilerini dengelemede özellikle faydalıdır.

Gri Aytaşı , perdenin ötesini algılayan bir taştır – kılıcı ve şaman için yararlıdır, ve birini görünmeyen alemlere taşıyor. “Yeni Ay Taşı” olarak adlandırılır ve her şeyin potansiyel olarak var olduğu yeni ayın gizemlerini ve güçlerini taşır.

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE %100 DOĞAL TOP KALİTE VVS EN ÜST DÜZEYDE IŞILTI SEVİYELİ 15.47 KARAT SRİLANKA MAVİ IŞILTILI AY TAŞI ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR;925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ KOLYE,BİLEKLİK VEYA YÜZÜK TARAFIMIZCA ÜCRETSİZ YAPILACAKTIR;

Oval  Cabochan şekil 
    Boyut 12.70 x 11.40 x 8.90 mm 
    Ağırlık:  15.47 Cts 
    Renk : blue shine /mavi ışıltılı)
   Berraklık :  VVS (Çok Hafif İçerme)
   Menşei Srilanka
   IŞILTI : En Yanıp sönen 
    sertlik : 5.5

Beyaz Aytaşı , yeni ayın enerjisini gücünün yüksekliğinde, ruhsal algıyı, vizyonu ve rüya işini harekete geçirerek taşır. Kişinin duygularını büyütebilir, kadınlarda kundalini enerjisini ve erkeklerde duygusal dengeyi aktive edebilir ve çocuklarda kabus veya uykusuzluktan kurtulmaya destek olur.

Şeftali ya da Sarı Aytaşı , zihni canlandırdığı, endişe verici endişe ya da endişe uyandıran ve insanlarda en iyiyi ortaya çıkaran kalbi destekler. Sevgi dolu enerjisi, her durumda İlahi’yi destekler ve sezgisel ya da hassas çocuklar için duygusal bir destektir.

Gökkuşağı Aytaşı , aura boyunca enerjiyi dağıtan bir prizma görevi görür. Ruhsal koruma sağlar, zihni ve duyuları temizler ve berrak rüya ve sakin uykularda yardımcı olur. Olumsuzluğu saptırır ve duygusal travmayı kolaylaştırır. Tanrıça ile hizalanan Gökkuşağı Aytaşıları, bitki devasından galaktik bilince Doğa’nın enerjileri ve ruhları ile bağlanır.

AY TAŞI

AY TAŞI

[Bu özel taşlar hakkında daha fazla bilgi için bkz. Robert Simmons ve Naisha Ahsian’ın Taşlar Kitabı ve Cassandra Eason’un Yeni Kristal İncil’i.]

metafiziksel kullanımlar Aytaşı Kullanımları ve Amaçları – Genel Bakış
Gezginin Taşı olarak efsanevi olan Ay taşı, özellikle gece ya da ayın parladığı zaman suyla seyahat edenlerin koruyucusudur. Sık seyahat eden kişiler güvenli gece sürüşü ve yol öfkesine karşı koruma sağlamak için torpido gözünde bulundurmalıdır. [Mella, 91] [Eason, 42]

Aytaşı, kalbi besleyen niteliklerin yanı sıra sevginin kabul edilmesine yardımcı olur. İlk veya yeni aşk için mükemmel bir kristaldir ve eğer aşkın bir sır tutulması gerekiyorsa, rahatlatıcı bir tılsımdır. Öfkeyle ayrılmış olan sevdiklerinin yeniden birleşebileceğine de inanılıyordu. [Mella, 91] [Eason, 43]

Aytaşı, aynı zamanda kundalini enerjisini ve cinsel arzuları uyararak, sevgi ve erotizm taşlarından biridir. Bu nihai doğurganlık kristalidir. Dolunayda sevişirken giyilen bir Aytaşı kolye, vücudu doğal ay döngüsüne uyarlar. [Megemont, 128] [Eason, 145] Ya da, doğruluk ya da doğurganlık için, bir yatak odası etrafında on iki ayın bir dairesiyle on üç Aytaşı kristali bir ızgara yapmak ve biri yatağın altında bir merkezde. [Eason, 40]

Profesyonel bir destek taşı olan Moonstone, dansçılara ve sanatçılara kendi ifadelerinde yardımcı olur, yöneticilerdeki kalbe ve hislere ilham verir ve eğitimcilerin aktiviteleri paylaşmalarına yardımcı olur. Garsonlar ve garsonluklarda kendini kabul etmeyi geliştirir ve psikolog ve sekreterlerdeki duyarlılığı artırır. [Mella, 129-133]

Şeftali Aytaşı, özellikle kilo problemleri yüzünden çaresiz kalan herkese yoğunlaşır ve bir kimseyi olduğu gibi özlemesine ve değer vermeye ve duygusal ihtiyaçlardan gıdaları ayırmaya yardımcı olmaya teşvik etmek için giyilmelidir. [Eason, 99]İsmi, düzenli bir feldispat tabakasından (lamel) oluşan bir mikro yapı içinde ışık kırınmasının neden olduğu görsel bir etki veya parlaklıktan türetilmiştir.

Tarihçe
Aytaşı eski medeniyetler de dahil olmak üzere binlerce yıldır mücevherlerde kullanılmaktadır. Romalılar Ay’ın katılaşmış ışınlarından doğduğuna inandıkları gibi, ay taşı hayran kaldılar. [1] Hem Romalılar hem de Yunanlılar ay tanrıları ile ay taşı ilişkilendirdi. Daha yakın tarihte, Art Nouveau döneminde aytaşı popüler hale geldi; Fransız kuyumcu René Lalique ve daha birçokları bu taş kullanarak büyük miktarda mücevher yarattı. [2]

Jeoloji [ değiştir ]
En yaygın ay taşı Mt.’nin yakınındaki erken bir maden sahası için adlandırılan mineral adularia’dır. İsviçre’de Adular, şimdi St. Gotthard kasabası. [3] Plajiyoklas feldspat oligoklaz da aytaşı örnekleri üretir. Aytaşı, inci ve opalescent şillerle feldspattır . [3] [4] Alternatif bir isim hecatolite . [4]

Oluşumu
Ay taşı, iki feldispat türü, ortoklaz ve albitden oluşur . İki tür birbirine karışmış. Daha sonra, yeni oluşan mineral soğurdukça, ortoklaz ve albitin birbiri içine girmesi yığılmış, birbirini izleyen katmanlara ayrılır. Bu ince, düz tabakalar arasında ışık düştüğü zaman, pek çok yönden saçma olarak adlandırılan fenomen denir.Ay taşını, Ay’a uzanan rüya gibi, eterik taşıyla, büyük okyanuslarımızın ve duygularınızın gelgitlerini itme ve çekme gücüne sahip bir güçle, yivinize geri dönün. Aytaşı yakın tutun ve parlak beyaz ışığı ile çakralarınızı aşılayan ay ışığının parıltısını hissedin. Duygusal veya başka türlü bir denge sorunuyla karşı karşıya kalıyorsanız, Aytaşı kristal anlamı bize gece gökyüzünü ve ışığa yol veren karanlık ve istikrarlı karanlık döngüsünü hatırlatır.
Aytaşı Anlam ve Şifa Özellikleri
Aytaşı kristali anlamı, iç tanrıça, doğurganlık ve duygusallık sembolü ile ilişkilidir. Hayat veren kadınsı figür, bize artan sezginin armağanını veren güçlü bir görselleştirmedir, sizi geri tutan olumsuz duyguların aklını temizlemek için mükemmel reçete. Korku? Shrug off. Kendinden şüphe? Bunu aldın. Aytaşı kristali ile, iyileştirici güçlerini günlük meditasyonla, zihni temizlemeye ve ruhu merkezileştirmeye yardımcı olan bir uygulamaya yönlendirin.

Ay Taşı Faydaları

Ay Taşı Faydaları

Aytaşı ile derin ve iyileştirici bir terapötik seans için, dağınıklık ve dikkat dağınıklığı olmayan kutsal bir iyileşme alanına geri çekilin. Yeni ay ve hedefiniz, beklentileriniz ve hayatınız için sahip olduğunuz hayallerin bir sonraki aylık aşaması için niyetiniz üzerinde meditasyon yapın. Dolunaydaki bu ritüeli tekrar edin ve ruhunuzun ışığının parıltısı altında tam potansiyelini yaşayın.

Aytaşı Kristal, her zaman modern yaşamın taleplerine mükemmel uyum göstermeyen akışla gitmemizi hatırlatır. Gizemli ve büyüleyici moonscape rezonans, Aytaşı kristal taş açık bir gece gökyüzünde ay ışığında boyalı bir manzara gibidir. Ayırt edici parlaklığı, ay ve onun dalgalanan ruh hallerine ve hayatın sürekli akan döngülerine olan bağlantısını simgeleyen mavi, sarı, gümüş rengi gri ve beyaz gibi inci tonlarının bir gökkuşağı rengini yansıtır.

Aytaşı kristal özellikleri, antik felsefelere, özellikle de kalp çakrasının açılması üzerindeki etkilerine köklü bir şekilde kök salmıştır. Aslında, Hindu geleneği bu taşı ilahi dişil prensiple ilişkilendirir ve ona bir aşk sembolü olarak bakar. Beyaz ve ince ışıltılı ışıltılı sade ve zarif tonları sayesinde Moonstone, Hindistan ve Avrupa’nın Kelt kabileleri arasındaki altın ve gümüş takılarda gözde bir mekandı. Bu rüya gibi değerli taş, kristal matriks içindeki paralel yapıları oluşturan, Labrador ve Mavi Aytaşı’da da bulunan ışık mucizesi olan labradorescence denilen doğal bir fenomende dengede kalan bir tür feldspat türüdür.

Aytaşı Anlamı
Aytaşı Kristal taşının anlamı, gökteki ışıldayan Mandala’yla olan eski büyüsümüzle bağlantılıdır. Moonstone kristalini, ruhunuzun derinliklerinde varolan iç tanrıçaların kilidini açmak ve denge ve uyum için yolunuza ışık tutan ay ışınının parlak beyaz ışığını kanalize etmek anlamına gelir.

Ay taşı kalp çakrasını açmaya yardımcı olur, bu da içsel duygularımızla daha açık ve iç içe olmamızı sağlar. Bir çalışmada itme ve gelgitlerin çekilmesi sırasında kumsalda çökmekte olan dalgalar gibi, kendi doğal ritmine geri dönün ve kendinin içinde gizli hazineleri keşfedin. Aytaşı yaratıcılık çekiciliğidir ve ilhamınızı ortaya çıkarır, çünkü size yaşamın mucizesini ve sonsuz olasılıkların uçsuz bucaksız evrenini hatırlatır.
Aytaşı Özellikleri
Ay’a olan bağından dolayı, bu taş ayın o döneminde sakinleştirici duygular besler. Aytaşı kristal şifa özellikleri, hormonları dengelemek ve ergenlik veya menopoz gibi hormonal değişim dönemlerinde destek sağlamak için en iyi taşlardır.

Bir kolye üzerinde kalbin yanındaki Aytaşı takılar giyin ve her zaman çevrenizdeki her şeyi ve her şeyi aydınlatan parlayan, büyülü enerjisini hissedin. Çocukken kaprisli vazgeçtiğini hatırlıyor musun? Bir güçlendirme ve entrika çizgisi ile masumiyet ve hazinenin dengesini korurken, ışığın parıltısının altında tekrar çalmanın zamanı geldi. Eğer romantizmin havasındaysanız, Moonstone aşk hayatınıza biraz baharat eklediğiniz için bir mücevherdir çünkü ilahi dişil enerjiyi tam potansiyeli, gözlerin göz kamaştırıcı bir yeri ve yaşamın bir mucizesini simgelemektedir.

Ay Taşı Satış

Ay Taşı Satış

Doğanın ritmine düşer ve günlük varoluşu sürekli olarak verir ve alır. Başka bir deyişle, şeylerin doğal olarak gerçekleşmesine izin verin. Hayatı zorlamayın, çünkü bu sadece onların en güçlü şifa ilacına karşı bir direniş biçimi – en saf haliyle sevgidir. Bu sevgiyi partnerinizle paylaştığınızda, Moonstone size açık ve yargısız sevmeyi hatırlatır, çünkü ay ve yıldızlar için ulaştığınızda, evren sizi her zaman yakalar. Ay taşını tekdüze olarak saklayın ve daima kalbinizi ışığa ve sevgiye yönlendirecek, dünyayı iyileştirecek ilaca güveneceğinizden emin olun. Apache atasözü dediği gibi, “Güneş size her gün yeni bir enerji getirebilir, ay gece sizi nazikçe geri yükleyebilir … ve hayatınızın tüm günlerinde güzelliğini bilerek dünyaya nazikçe yürüyebilirsiniz.”

Hangi kristalin sizin için uygun olduğunu öğrenmek ister misiniz? Kristal Testimize gidin ve sezgilerinizi kristallerinize yönlendirin!Aytaşları , ay ışığı parlaklığı ile maviden beyaz ışığın billur bulutlarının görünümünü oluşturan optik bir fenomen olan adularesens için ödüllendirilir. Bu feldspat mücevherleri, çeşitli bileşimlere sahiptir ve tüm dünyada bulunur. Tipik olarak, birbirini izleyen ortoklas ve albit katmanlarından oluşan ortoklaz feldispatlardır . Ayırıcı isimleri Ay gibi, oldukça romantik bir ilham kaynağı oldular. Düşük sertliğe ve çip eğilimine rağmen, aytaşı takı için popüler bir seçimdir. Koruyucu ortamlarda, güzelliği parlayabilir. Caboşonlar ve oymalar ay taşı için en yaygın olan kesimlerdir, ancak nadiren bazı saydam taşlar kesilmiştir.

Aytaşı Değeri
Genel olarak, daha saydam ve renksiz vücut ve daha mavi olan akkorluk, daha yüksek aytaşı değeri. Çeşitli vücut renkleri ile büyük miktarda yakın opak malzeme, basit “ay yüzleri” ve diğer şekillere oyulmuş, pennies için kullanılabilir. Yarı saydam malzemenin, beyaz veya hoş vücut rengi ve yapışkanlığı olan Cabochons, piyasada oldukça yaygındır ve nispeten mütevazı fiyatlar verir.

Kedi gözleri ve ara sıra yıldız için gözün güzelliğine, yıldıza, büyüklüğüne ve berraklığına orantılı olarak ödeme yapmayı beklersiniz.

Tarihsel olarak, güçlü mavi parlaklığa sahip en değerli renksiz, şeffaf ay taşları Myanmar’dan geldi. Ne yazık ki, bu materyal esasen çıkarıldı. Bugün mevcut olan üst sınıf, mavi parlak mücevherlerin çoğu, fiyatları arttıran bir bayi veya kollektörden diğerine geçmektedir.

Uluslararası Gem Topluluğu (IGS), değerli taş değerlendirme hizmetleri sunan işyerlerinin bir listesine sahiptir.

Gem Fiyat Rehberi üzerinden Ayta Değer
Gökkuşağı Aytaşı (Peristerit)    0,5 ila 0,99 karat    1 ila 7 karat
cabochons     için  / ct     için  / ct
labradorite    10 ila 30 karat
cabochons     için  / ct
Kedi gözleri dahil beyaz    Bütün boyutlar
için  / ct
Beyaz – Adularescent    Bütün boyutlar
için  / ct
Diğer renkler    Bütün boyutlar
için  / ct
Tüm Gem Fiyat Kılavuzuna bakın .

Ay Taşı

Ay Taşı

Aytaşı Bilgisi
VERİ    DEĞER
isim    Aytaşı
Çeşitli    ortoklaz
Kristalografi     Monoklinik.
Kırılma indisi     1,518-1,525. Tipik olarak 1.520-1.525. Virginia malzeme RI 1.518-1.524 vardır.
Renkler     Gövde renkleri, renksiz, sarı, gri, yeşil, pembe ve kahverengi tonlarına kadar değişir.
parıltı     Camsı.
Kırık     Düzensiz, conchoidal
Sertlik     6-6,5
Spesifik yer çekimi     2,56-2,59
Çift-kırılma     0,005-0,006
yarılma     İki yönde mükemmel ve kolay
Isı hassasiyeti    Yok hayır
ışıldama     LW inert veya mavi. SW turuncu Zayıf pembeyi orta şiddette kırmızı, LW ve SW’ye vurabilir. X-ışınlarında menekşe beyaz.
Taşınabilirlik     fakir
geliştirmeleri     Arkasındaki koyu kaplama, adularesansı arttırır; nadir; kolayca çizik; büyütme ile algıla.
şeffaflık     Şeffaf opak
Emilim spektrumu     Teşhis değil.
Olayları     Adularesans, katoliklik, asterizm (nadir).
burç taşı     Haziran (Almanya ve İskandinavya)
formül    KAISi 3 O 8
pleokroyizma     Genellikle yok.
Optik     Çift eksenli (-).
etimoloji    Parlaklıktan sonra, bu taşlarda adularesan etkinin “ay ışığı” nın parlaklığı bulundu.
olay    Çakıl, pegmatit
inklüzyonlar     “Kırkayak”, “stres çatlakları” çiftleri tanısaldır.
Ay taşı – İsviçre
Didier Descouens tarafından ” Adula Dağları, Tessin, İsviçre, 7 x 6.5cm ” adında bir ayağı gösteren İsviçre Adularia, CC By-SA 3.0 lisansı altındadır.
Yorumlar

Ay Taşı Nerede Bulunur

Ay Taşı Nerede Bulunur

Ay taşı yüzyıllardır, özellikle de kraliyet tarafından çok değerli olmuştur. Şu anda, popülaritesi muhtemelen, Almanya ve İskandinav ülkelerinde, inci ve aleksandritin Haziran birthstone’u olarak tercih edildiği yerlerde muhtemelen en yüksektir . Karakteristik fenomen etkisi, adularesence, Mt. İsviçre’de Adular. (Ay taşı da bazen “adularia” olarak adlandırılır).

Aselaresens, ışığın ince, alternatif ortolase tabakaları ve albit katmanlarına çarpması sonucu ortaya çıkar. Genellikle, bu parlaklığı vurgulamak için aytonlar yüksek kubbelerle donatılmıştır. Güçlü görüntülere sahip örnekler, bu şekilde kesildiğinde genellikle kedi gözlerini açığa çıkarır. Asterizm aytaşı nadirdir. Bu meydana geldiğinde, yıldız dört ayaklıdır.

Aytaşı cabochons
Adrian Pingstone tarafından “Moonstone Cabochons” . Kamu malı.
çeşitler
Albit kristalleri çok iyi ise, ortoklas aytonunda mavi parlak bir renk elde edilir. (İnce ortoklas ve albit plakaları, soğutmanın karıştırılmasının bir sonucu olarak birbirinin içine yayılır). Albit plakaları kalınsa, parlak beyazdır. Ortoklazın rengi beyaz, bej, kahverengi, kırmızı-kahverengi, yeşilimsi veya sarımsı olabilir. Kırmızı renklenme, goethit (demir oksit) inklüzyonlarına bağlıdır.

New Mexico’daki Grant County’de, ortoklaz feldispat sanidin içeren bir ayçiçeği çeşidi bulunur.

Labradorit gibi bazı şeffaf plajiyoklaz feldispatlar da ince tabaka albitlere sahiptir. Bunlar, eğer kalınsa ince ve beyaz bir etki varsa mavi bir şilte etkisi yaratır. Nadir durumlarda, yeşil ve / veya turuncu ile mavi gösteren, şeritti çok renklidir. Bu olguya labradorescence denir. Bu tür taşlar gökkuşağı ayları veya peristeritler olarak bilinir. Teknik olarak, bu labradorit değil, ay taşıdır. Labradorescence, adularesanstan farklıdır. Ancak, “gökkuşağı ay taşı” genellikle ticari bir isim olarak kabul edilir.

Gökkuşağı Aytaşı

Ay Taşı

Ay Taşı

Amelia Prayoga tarafından “Marquise Rainbow Moonstone” CC By-ND 2.0 lisansı altındadır.
Özellikleri Tanımlama
inklüzyonlar
Aytaşları, onların kimliklerini güvence altına aldığını gören karakteristiklere sahip az sayıdaki taştan biridir. Bunlar, exsolution basınçları tarafından oluşturulan malzemenin gövdesinde yeni başlayan bölünmeler boyunca fissür sistemleri ile karakterize edilir. Bu tür fissür sistemleri, kristalin dikey eksenine paralel olarak çalışan paralel çatlakların uzunluğu boyunca dikey olarak ortaya çıkan kısa çatlaklar ile kısa çatlak çatlaklarıdır. Bunlar mikroskop altında çok bacaklı böcekleri andırır ve “kırkayak” olarak bilinir. Bu inklüzyonlar ayton için tanısaldır.

Aytonlar ayrıca stres çatlaması veya negatif kristaller nedeniyle dikdörtgen karanlık alanlara sahiptir. Bazen bir boşluk dikdörtgen bir karanlık alandan uzar, ve virgül şeklindeki bir inklüzyon oluşturur.

Myanmar aytonları, yönlendirilmiş iğne kapanımları ile karakterizedir.

Özgül Ağırlık ve Kırılma İndeksi
Sri Lanka’dan gelen malzeme, ayton ölçeğinin alt ucunda 2.56 özgül ağırlığa sahip olma eğilimindedir. Hindistan’dan gelen malzeme en yüksek 2.59 seviyesine doğru yöneliyor.

Çoğu aytonun kırılma indisleri (RI) genellikle 0,005 çift kırılma ile 1.520 – 1.525’dir. Virginia kökenli malzeme 0,006 çift kırılma ile 1.518 – 1.524 RI değerine sahiptir.

AY TAŞI 15.47 KARAT MUHTEŞEM VVS KALİTE

GEMSTONE (DEĞERLİ TAŞLAR)
AY TAŞI
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 1.KALİTE AY TAŞI
 • 15.47 CRT
 • 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ ÜCRETSİZ
 • AYNI GÜN KARGO
 • EŞİ YOK
 • KDV DAHİL
 • MUHTEŞEM IŞILTI
 • SRİLANKA
 • VVS KALİTE
Ürün Açıklaması Video Tanıtım Yorumlar

Ayın kendisi kadar eski olan Aytaşı, gizemin gücünü elinde tutar. Sırları armut perdesinin altında ve kendi gizli gerçeklerimizle kilitlenir. Sadece yansıyan ışığı içinde, bize ne öğretmek zorunda olduğunu anlamaya başlayabiliriz. Aytaşı, içsel yolculuğun bir tılsımıdır, kendini neyin eksik olduğunu, ruhun arta kalan ya da unutulmuş kısımlarını ele geçirip daha sonra ışığa çıkarır.

Ay Taşı Özellikleri

Ay Taşı Özellikleri

[Simmons, 267]

Moonstone, ilk çağlardan beri, ayın büyüsüyle somut bir bağlantı kurdu – gezginler için bir koruma, tutku için bir sevgili armağanı, kehanet için bir kanal ve bilgelik yolu. Ay’a olan bağlarımız güçlü. Döngüsel mükemmellikte balmumu ve azaldığı için, annemiz, Dünya’nın gelgitlerini ve ritimlerini yaratır ve davranışlarımızı, duygularımızı ve ruhsal gelişimini etkiler. Aytaşı, yaşamın doğal ritimlerini bize öğreterek yatıştırır ve teşvik eder.

Aytaşı Roma takılarında yaklaşık iki bin yıl boyunca, daha da Doğu’da daha uzun süre kullanılmıştır. Hindistan’da her zaman sevenler için özel bir önemi olan kutsal bir taş olmuştur ve orada geleneksel bir düğün hediyesidir. Bu Art Nouveau döneminde kuyumcular için popüler bir seçim oldu ve Avrupa’da yabancı aşıklar uzlaşmak ve uykusuzluğunu iyileştirmek için inanılıyordu. Moonstone, özellikle gece olmak üzere sağladıkları koruma için Traveler’s Stone olarak bilinir ve yükselen umut kalitesi nedeniyle kişiliğini geliştirmek için uzun bir tılsım olarak giyilir. [Ahsian, 267] [Mella, 91]

Ay benzeri parlaklığıyla adından söz ettiren Moonstone, yumuşak, sulu bir opaklık sergileyen bir Feldspat minerali ve ışık değiştikçe yüzey boyunca bir çizgi halinde hareket eden sinsi-beyaz bir yansımadır. Aytaşı, şeftali, mavi, gri, beyaz ve Gökkuşağı Aytaşı olarak bilinen prizmatik çeşitliliğin hassas tonlarında oluşur. Bu makalede özetlenen tüm Ay taşlarının genel özelliklerine ek olarak, aşağıdaki kristallerin ek odakları vardır.

Mavi ya da Kedi Gözü Aytaşı, bir kişinin aklın ve içsel vizyonun netliğini arttırır; Duygusal örüntüleri ve hayat derslerini ve yin ve yang enerjilerini dengelemede özellikle faydalıdır.

Gri Aytaşı , perdenin ötesini algılayan bir taştır – kılıcı ve şaman için yararlıdır, ve birini görünmeyen alemlere taşıyor. “Yeni Ay Taşı” olarak adlandırılır ve her şeyin potansiyel olarak var olduğu yeni ayın gizemlerini ve güçlerini taşır.

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE %100 DOĞAL TOP KALİTE VVS EN ÜST DÜZEYDE IŞILTI SEVİYELİ 15.47 KARAT SRİLANKA MAVİ IŞILTILI AY TAŞI ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR;925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ KOLYE,BİLEKLİK VEYA YÜZÜK TARAFIMIZCA ÜCRETSİZ YAPILACAKTIR;

Oval  Cabochan şekil 
    Boyut 12.70 x 11.40 x 8.90 mm 
    Ağırlık:  15.47 Cts 
    Renk : blue shine /mavi ışıltılı)
   Berraklık :  VVS (Çok Hafif İçerme)
   Menşei Srilanka
   IŞILTI : En Yanıp sönen 
    sertlik : 5.5

Beyaz Aytaşı , yeni ayın enerjisini gücünün yüksekliğinde, ruhsal algıyı, vizyonu ve rüya işini harekete geçirerek taşır. Kişinin duygularını büyütebilir, kadınlarda kundalini enerjisini ve erkeklerde duygusal dengeyi aktive edebilir ve çocuklarda kabus veya uykusuzluktan kurtulmaya destek olur.

Şeftali ya da Sarı Aytaşı , zihni canlandırdığı, endişe verici endişe ya da endişe uyandıran ve insanlarda en iyiyi ortaya çıkaran kalbi destekler. Sevgi dolu enerjisi, her durumda İlahi’yi destekler ve sezgisel ya da hassas çocuklar için duygusal bir destektir.

Gökkuşağı Aytaşı , aura boyunca enerjiyi dağıtan bir prizma görevi görür. Ruhsal koruma sağlar, zihni ve duyuları temizler ve berrak rüya ve sakin uykularda yardımcı olur. Olumsuzluğu saptırır ve duygusal travmayı kolaylaştırır. Tanrıça ile hizalanan Gökkuşağı Aytaşıları, bitki devasından galaktik bilince Doğa’nın enerjileri ve ruhları ile bağlanır.

AY TAŞI

AY TAŞI

[Bu özel taşlar hakkında daha fazla bilgi için bkz. Robert Simmons ve Naisha Ahsian’ın Taşlar Kitabı ve Cassandra Eason’un Yeni Kristal İncil’i.]

metafiziksel kullanımlar Aytaşı Kullanımları ve Amaçları – Genel Bakış
Gezginin Taşı olarak efsanevi olan Ay taşı, özellikle gece ya da ayın parladığı zaman suyla seyahat edenlerin koruyucusudur. Sık seyahat eden kişiler güvenli gece sürüşü ve yol öfkesine karşı koruma sağlamak için torpido gözünde bulundurmalıdır. [Mella, 91] [Eason, 42]

Aytaşı, kalbi besleyen niteliklerin yanı sıra sevginin kabul edilmesine yardımcı olur. İlk veya yeni aşk için mükemmel bir kristaldir ve eğer aşkın bir sır tutulması gerekiyorsa, rahatlatıcı bir tılsımdır. Öfkeyle ayrılmış olan sevdiklerinin yeniden birleşebileceğine de inanılıyordu. [Mella, 91] [Eason, 43]

Aytaşı, aynı zamanda kundalini enerjisini ve cinsel arzuları uyararak, sevgi ve erotizm taşlarından biridir. Bu nihai doğurganlık kristalidir. Dolunayda sevişirken giyilen bir Aytaşı kolye, vücudu doğal ay döngüsüne uyarlar. [Megemont, 128] [Eason, 145] Ya da, doğruluk ya da doğurganlık için, bir yatak odası etrafında on iki ayın bir dairesiyle on üç Aytaşı kristali bir ızgara yapmak ve biri yatağın altında bir merkezde. [Eason, 40]

Profesyonel bir destek taşı olan Moonstone, dansçılara ve sanatçılara kendi ifadelerinde yardımcı olur, yöneticilerdeki kalbe ve hislere ilham verir ve eğitimcilerin aktiviteleri paylaşmalarına yardımcı olur. Garsonlar ve garsonluklarda kendini kabul etmeyi geliştirir ve psikolog ve sekreterlerdeki duyarlılığı artırır. [Mella, 129-133]

Şeftali Aytaşı, özellikle kilo problemleri yüzünden çaresiz kalan herkese yoğunlaşır ve bir kimseyi olduğu gibi özlemesine ve değer vermeye ve duygusal ihtiyaçlardan gıdaları ayırmaya yardımcı olmaya teşvik etmek için giyilmelidir. [Eason, 99]İsmi, düzenli bir feldispat tabakasından (lamel) oluşan bir mikro yapı içinde ışık kırınmasının neden olduğu görsel bir etki veya parlaklıktan türetilmiştir.

Tarihçe
Aytaşı eski medeniyetler de dahil olmak üzere binlerce yıldır mücevherlerde kullanılmaktadır. Romalılar Ay’ın katılaşmış ışınlarından doğduğuna inandıkları gibi, ay taşı hayran kaldılar. [1] Hem Romalılar hem de Yunanlılar ay tanrıları ile ay taşı ilişkilendirdi. Daha yakın tarihte, Art Nouveau döneminde aytaşı popüler hale geldi; Fransız kuyumcu René Lalique ve daha birçokları bu taş kullanarak büyük miktarda mücevher yarattı. [2]

Jeoloji [ değiştir ]
En yaygın ay taşı Mt.’nin yakınındaki erken bir maden sahası için adlandırılan mineral adularia’dır. İsviçre’de Adular, şimdi St. Gotthard kasabası. [3] Plajiyoklas feldspat oligoklaz da aytaşı örnekleri üretir. Aytaşı, inci ve opalescent şillerle feldspattır . [3] [4] Alternatif bir isim hecatolite . [4]

Oluşumu
Ay taşı, iki feldispat türü, ortoklaz ve albitden oluşur . İki tür birbirine karışmış. Daha sonra, yeni oluşan mineral soğurdukça, ortoklaz ve albitin birbiri içine girmesi yığılmış, birbirini izleyen katmanlara ayrılır. Bu ince, düz tabakalar arasında ışık düştüğü zaman, pek çok yönden saçma olarak adlandırılan fenomen denir.Ay taşını, Ay’a uzanan rüya gibi, eterik taşıyla, büyük okyanuslarımızın ve duygularınızın gelgitlerini itme ve çekme gücüne sahip bir güçle, yivinize geri dönün. Aytaşı yakın tutun ve parlak beyaz ışığı ile çakralarınızı aşılayan ay ışığının parıltısını hissedin. Duygusal veya başka türlü bir denge sorunuyla karşı karşıya kalıyorsanız, Aytaşı kristal anlamı bize gece gökyüzünü ve ışığa yol veren karanlık ve istikrarlı karanlık döngüsünü hatırlatır.
Aytaşı Anlam ve Şifa Özellikleri
Aytaşı kristali anlamı, iç tanrıça, doğurganlık ve duygusallık sembolü ile ilişkilidir. Hayat veren kadınsı figür, bize artan sezginin armağanını veren güçlü bir görselleştirmedir, sizi geri tutan olumsuz duyguların aklını temizlemek için mükemmel reçete. Korku? Shrug off. Kendinden şüphe? Bunu aldın. Aytaşı kristali ile, iyileştirici güçlerini günlük meditasyonla, zihni temizlemeye ve ruhu merkezileştirmeye yardımcı olan bir uygulamaya yönlendirin.

Ay Taşı Faydaları

Ay Taşı Faydaları

Aytaşı ile derin ve iyileştirici bir terapötik seans için, dağınıklık ve dikkat dağınıklığı olmayan kutsal bir iyileşme alanına geri çekilin. Yeni ay ve hedefiniz, beklentileriniz ve hayatınız için sahip olduğunuz hayallerin bir sonraki aylık aşaması için niyetiniz üzerinde meditasyon yapın. Dolunaydaki bu ritüeli tekrar edin ve ruhunuzun ışığının parıltısı altında tam potansiyelini yaşayın.

Aytaşı Kristal, her zaman modern yaşamın taleplerine mükemmel uyum göstermeyen akışla gitmemizi hatırlatır. Gizemli ve büyüleyici moonscape rezonans, Aytaşı kristal taş açık bir gece gökyüzünde ay ışığında boyalı bir manzara gibidir. Ayırt edici parlaklığı, ay ve onun dalgalanan ruh hallerine ve hayatın sürekli akan döngülerine olan bağlantısını simgeleyen mavi, sarı, gümüş rengi gri ve beyaz gibi inci tonlarının bir gökkuşağı rengini yansıtır.

Aytaşı kristal özellikleri, antik felsefelere, özellikle de kalp çakrasının açılması üzerindeki etkilerine köklü bir şekilde kök salmıştır. Aslında, Hindu geleneği bu taşı ilahi dişil prensiple ilişkilendirir ve ona bir aşk sembolü olarak bakar. Beyaz ve ince ışıltılı ışıltılı sade ve zarif tonları sayesinde Moonstone, Hindistan ve Avrupa’nın Kelt kabileleri arasındaki altın ve gümüş takılarda gözde bir mekandı. Bu rüya gibi değerli taş, kristal matriks içindeki paralel yapıları oluşturan, Labrador ve Mavi Aytaşı’da da bulunan ışık mucizesi olan labradorescence denilen doğal bir fenomende dengede kalan bir tür feldspat türüdür.

Aytaşı Anlamı
Aytaşı Kristal taşının anlamı, gökteki ışıldayan Mandala’yla olan eski büyüsümüzle bağlantılıdır. Moonstone kristalini, ruhunuzun derinliklerinde varolan iç tanrıçaların kilidini açmak ve denge ve uyum için yolunuza ışık tutan ay ışınının parlak beyaz ışığını kanalize etmek anlamına gelir.

Ay taşı kalp çakrasını açmaya yardımcı olur, bu da içsel duygularımızla daha açık ve iç içe olmamızı sağlar. Bir çalışmada itme ve gelgitlerin çekilmesi sırasında kumsalda çökmekte olan dalgalar gibi, kendi doğal ritmine geri dönün ve kendinin içinde gizli hazineleri keşfedin. Aytaşı yaratıcılık çekiciliğidir ve ilhamınızı ortaya çıkarır, çünkü size yaşamın mucizesini ve sonsuz olasılıkların uçsuz bucaksız evrenini hatırlatır.
Aytaşı Özellikleri
Ay’a olan bağından dolayı, bu taş ayın o döneminde sakinleştirici duygular besler. Aytaşı kristal şifa özellikleri, hormonları dengelemek ve ergenlik veya menopoz gibi hormonal değişim dönemlerinde destek sağlamak için en iyi taşlardır.

Bir kolye üzerinde kalbin yanındaki Aytaşı takılar giyin ve her zaman çevrenizdeki her şeyi ve her şeyi aydınlatan parlayan, büyülü enerjisini hissedin. Çocukken kaprisli vazgeçtiğini hatırlıyor musun? Bir güçlendirme ve entrika çizgisi ile masumiyet ve hazinenin dengesini korurken, ışığın parıltısının altında tekrar çalmanın zamanı geldi. Eğer romantizmin havasındaysanız, Moonstone aşk hayatınıza biraz baharat eklediğiniz için bir mücevherdir çünkü ilahi dişil enerjiyi tam potansiyeli, gözlerin göz kamaştırıcı bir yeri ve yaşamın bir mucizesini simgelemektedir.

Ay Taşı Satış

Ay Taşı Satış

Doğanın ritmine düşer ve günlük varoluşu sürekli olarak verir ve alır. Başka bir deyişle, şeylerin doğal olarak gerçekleşmesine izin verin. Hayatı zorlamayın, çünkü bu sadece onların en güçlü şifa ilacına karşı bir direniş biçimi – en saf haliyle sevgidir. Bu sevgiyi partnerinizle paylaştığınızda, Moonstone size açık ve yargısız sevmeyi hatırlatır, çünkü ay ve yıldızlar için ulaştığınızda, evren sizi her zaman yakalar. Ay taşını tekdüze olarak saklayın ve daima kalbinizi ışığa ve sevgiye yönlendirecek, dünyayı iyileştirecek ilaca güveneceğinizden emin olun. Apache atasözü dediği gibi, “Güneş size her gün yeni bir enerji getirebilir, ay gece sizi nazikçe geri yükleyebilir … ve hayatınızın tüm günlerinde güzelliğini bilerek dünyaya nazikçe yürüyebilirsiniz.”

Hangi kristalin sizin için uygun olduğunu öğrenmek ister misiniz? Kristal Testimize gidin ve sezgilerinizi kristallerinize yönlendirin!Aytaşları , ay ışığı parlaklığı ile maviden beyaz ışığın billur bulutlarının görünümünü oluşturan optik bir fenomen olan adularesens için ödüllendirilir. Bu feldspat mücevherleri, çeşitli bileşimlere sahiptir ve tüm dünyada bulunur. Tipik olarak, birbirini izleyen ortoklas ve albit katmanlarından oluşan ortoklaz feldispatlardır . Ayırıcı isimleri Ay gibi, oldukça romantik bir ilham kaynağı oldular. Düşük sertliğe ve çip eğilimine rağmen, aytaşı takı için popüler bir seçimdir. Koruyucu ortamlarda, güzelliği parlayabilir. Caboşonlar ve oymalar ay taşı için en yaygın olan kesimlerdir, ancak nadiren bazı saydam taşlar kesilmiştir.

Aytaşı Değeri
Genel olarak, daha saydam ve renksiz vücut ve daha mavi olan akkorluk, daha yüksek aytaşı değeri. Çeşitli vücut renkleri ile büyük miktarda yakın opak malzeme, basit “ay yüzleri” ve diğer şekillere oyulmuş, pennies için kullanılabilir. Yarı saydam malzemenin, beyaz veya hoş vücut rengi ve yapışkanlığı olan Cabochons, piyasada oldukça yaygındır ve nispeten mütevazı fiyatlar verir.

Kedi gözleri ve ara sıra yıldız için gözün güzelliğine, yıldıza, büyüklüğüne ve berraklığına orantılı olarak ödeme yapmayı beklersiniz.

Tarihsel olarak, güçlü mavi parlaklığa sahip en değerli renksiz, şeffaf ay taşları Myanmar’dan geldi. Ne yazık ki, bu materyal esasen çıkarıldı. Bugün mevcut olan üst sınıf, mavi parlak mücevherlerin çoğu, fiyatları arttıran bir bayi veya kollektörden diğerine geçmektedir.

Uluslararası Gem Topluluğu (IGS), değerli taş değerlendirme hizmetleri sunan işyerlerinin bir listesine sahiptir.

Gem Fiyat Rehberi üzerinden Ayta Değer
Gökkuşağı Aytaşı (Peristerit)    0,5 ila 0,99 karat    1 ila 7 karat
cabochons     için  / ct     için  / ct
labradorite    10 ila 30 karat
cabochons     için  / ct
Kedi gözleri dahil beyaz    Bütün boyutlar
için  / ct
Beyaz – Adularescent    Bütün boyutlar
için  / ct
Diğer renkler    Bütün boyutlar
için  / ct
Tüm Gem Fiyat Kılavuzuna bakın .

Ay Taşı

Ay Taşı

Aytaşı Bilgisi
VERİ    DEĞER
isim    Aytaşı
Çeşitli    ortoklaz
Kristalografi     Monoklinik.
Kırılma indisi     1,518-1,525. Tipik olarak 1.520-1.525. Virginia malzeme RI 1.518-1.524 vardır.
Renkler     Gövde renkleri, renksiz, sarı, gri, yeşil, pembe ve kahverengi tonlarına kadar değişir.
parıltı     Camsı.
Kırık     Düzensiz, conchoidal
Sertlik     6-6,5
Spesifik yer çekimi     2,56-2,59
Çift-kırılma     0,005-0,006
yarılma     İki yönde mükemmel ve kolay
Isı hassasiyeti    Yok hayır
ışıldama     LW inert veya mavi. SW turuncu Zayıf pembeyi orta şiddette kırmızı, LW ve SW’ye vurabilir. X-ışınlarında menekşe beyaz.
Taşınabilirlik     fakir
geliştirmeleri     Arkasındaki koyu kaplama, adularesansı arttırır; nadir; kolayca çizik; büyütme ile algıla.
şeffaflık     Şeffaf opak
Emilim spektrumu     Teşhis değil.
Olayları     Adularesans, katoliklik, asterizm (nadir).
burç taşı     Haziran (Almanya ve İskandinavya)
formül    KAISi 3 O 8
pleokroyizma     Genellikle yok.
Optik     Çift eksenli (-).
etimoloji    Parlaklıktan sonra, bu taşlarda adularesan etkinin “ay ışığı” nın parlaklığı bulundu.
olay    Çakıl, pegmatit
inklüzyonlar     “Kırkayak”, “stres çatlakları” çiftleri tanısaldır.
Ay taşı – İsviçre
Didier Descouens tarafından ” Adula Dağları, Tessin, İsviçre, 7 x 6.5cm ” adında bir ayağı gösteren İsviçre Adularia, CC By-SA 3.0 lisansı altındadır.
Yorumlar

Ay Taşı Nerede Bulunur

Ay Taşı Nerede Bulunur

Ay taşı yüzyıllardır, özellikle de kraliyet tarafından çok değerli olmuştur. Şu anda, popülaritesi muhtemelen, Almanya ve İskandinav ülkelerinde, inci ve aleksandritin Haziran birthstone’u olarak tercih edildiği yerlerde muhtemelen en yüksektir . Karakteristik fenomen etkisi, adularesence, Mt. İsviçre’de Adular. (Ay taşı da bazen “adularia” olarak adlandırılır).

Aselaresens, ışığın ince, alternatif ortolase tabakaları ve albit katmanlarına çarpması sonucu ortaya çıkar. Genellikle, bu parlaklığı vurgulamak için aytonlar yüksek kubbelerle donatılmıştır. Güçlü görüntülere sahip örnekler, bu şekilde kesildiğinde genellikle kedi gözlerini açığa çıkarır. Asterizm aytaşı nadirdir. Bu meydana geldiğinde, yıldız dört ayaklıdır.

Aytaşı cabochons
Adrian Pingstone tarafından “Moonstone Cabochons” . Kamu malı.
çeşitler
Albit kristalleri çok iyi ise, ortoklas aytonunda mavi parlak bir renk elde edilir. (İnce ortoklas ve albit plakaları, soğutmanın karıştırılmasının bir sonucu olarak birbirinin içine yayılır). Albit plakaları kalınsa, parlak beyazdır. Ortoklazın rengi beyaz, bej, kahverengi, kırmızı-kahverengi, yeşilimsi veya sarımsı olabilir. Kırmızı renklenme, goethit (demir oksit) inklüzyonlarına bağlıdır.

New Mexico’daki Grant County’de, ortoklaz feldispat sanidin içeren bir ayçiçeği çeşidi bulunur.

Labradorit gibi bazı şeffaf plajiyoklaz feldispatlar da ince tabaka albitlere sahiptir. Bunlar, eğer kalınsa ince ve beyaz bir etki varsa mavi bir şilte etkisi yaratır. Nadir durumlarda, yeşil ve / veya turuncu ile mavi gösteren, şeritti çok renklidir. Bu olguya labradorescence denir. Bu tür taşlar gökkuşağı ayları veya peristeritler olarak bilinir. Teknik olarak, bu labradorit değil, ay taşıdır. Labradorescence, adularesanstan farklıdır. Ancak, “gökkuşağı ay taşı” genellikle ticari bir isim olarak kabul edilir.

Gökkuşağı Aytaşı

Ay Taşı

Ay Taşı

Amelia Prayoga tarafından “Marquise Rainbow Moonstone” CC By-ND 2.0 lisansı altındadır.
Özellikleri Tanımlama
inklüzyonlar
Aytaşları, onların kimliklerini güvence altına aldığını gören karakteristiklere sahip az sayıdaki taştan biridir. Bunlar, exsolution basınçları tarafından oluşturulan malzemenin gövdesinde yeni başlayan bölünmeler boyunca fissür sistemleri ile karakterize edilir. Bu tür fissür sistemleri, kristalin dikey eksenine paralel olarak çalışan paralel çatlakların uzunluğu boyunca dikey olarak ortaya çıkan kısa çatlaklar ile kısa çatlak çatlaklarıdır. Bunlar mikroskop altında çok bacaklı böcekleri andırır ve “kırkayak” olarak bilinir. Bu inklüzyonlar ayton için tanısaldır.

Aytonlar ayrıca stres çatlaması veya negatif kristaller nedeniyle dikdörtgen karanlık alanlara sahiptir. Bazen bir boşluk dikdörtgen bir karanlık alandan uzar, ve virgül şeklindeki bir inklüzyon oluşturur.

Myanmar aytonları, yönlendirilmiş iğne kapanımları ile karakterizedir.

Özgül Ağırlık ve Kırılma İndeksi
Sri Lanka’dan gelen malzeme, ayton ölçeğinin alt ucunda 2.56 özgül ağırlığa sahip olma eğilimindedir. Hindistan’dan gelen malzeme en yüksek 2.59 seviyesine doğru yöneliyor.

Çoğu aytonun kırılma indisleri (RI) genellikle 0,005 çift kırılma ile 1.520 – 1.525’dir. Virginia kökenli malzeme 0,006 çift kırılma ile 1.518 – 1.524 RI değerine sahiptir.