OTANT�K TA�

AMETİST TAŞI DOĞAL KAYA A KALİTE RENK DOYUMU

DOĞAL KAYALAR
Ametist Taşı
Fiyatı      :      SATILDI TL
[dpsc_display_product]
Ürünün Özellikleri
 • 340 GR
 • A KALİTE
 • AMETİST DOĞAL KAYA
 • AYNI GÜN KARGO
 • BRAZİLYA
 • EŞİ YOKTUR
 • KDV DAHİL

Ametist Taşı çarpıcı bir mor kuvars kristali ve muhteşem rengi sayesinde çağlar boyunca kraliyet ailesinin favorisi oldu. İngiltere’nin taç mücevherleri arasında güzel ametist örnekleri bulunur ve Kleopatra, Büyük Catherine ve Fransa İmparatoriçesi Josephine gibi ünlü figürlerle değerlidir.

Ametist Taşı

Ametist Taşı

Ametist Anlamı
Ametist, aklını geliştiren, düşünce süreçlerini düzenleyen ve eldeki göreve sürekli odaklanmayı teşvik eden sakinleştirici, meditatif bir taş olarak kabul edilir. Muhteşem mor derinliklerine sadece bir göz atın ve neden sabırsızlık duygularını salıverirken ve huzursuzluğu teşvik ederken barış ve dengeyi teşvik etmek için kullanıldığını anlayacaksınız.

Bir doğum taşı olarak, Ametist Şubat ayını temsil eder. Tabii ki, doğum ayları ne olursa olsun herkes tarafından giyilebilir ve zevk alınabilir. Ametist yüzük, küpeler, kolyeler ve bilezikler hiç olmadığı kadar popüler!

Mücevher Kutunuzdaki Değerli Eşyaları Belirleme
Ametist Tarihi Ve Kültürü
Bu şaşırtıcı taş adını, “sarhoş değil” anlamına gelen eski bir Koine Yunanca kelime amethystos methysko methyo’dan aldı . Taşın, sarhoşluğu önlediğine inanılıyordu, ancak adını veren eski Yunanlılar, Dionysos, sarhoşluk ve kutlama tanrısı.

Ametistin hikayesi şöyle gider:

Kraliçe Arsinoe Başkanı Oyma Ametist
Kraliçe Arsinoe II (Yunanistan) Başkanı. MÖ 3. yüzyıldan kalma modern bir altın dağda bulunan oyma ametist. Walters Sanat Galerisi, Baltimore
Bir hakaret tarafından öfkelenen Dionysos, şarap ve sarhoşluk olan hediyelerine katılmayı reddeden ölümlüleri cezalandırmaya söz verdi. Ametist adlı bir kız yolunu geçti ve tanrıça Diana’yı onurlandırmak için yola çıktığı için katılmayı reddetti.

Dionysos daha da kızdı. Ametist’i yutmak için bir çift kaplan çağırdı. Diana olanları gördü ve kaplanların kızlığa zarar vermesini önlemek için Ametist’i kristal bir heykele dönüştürdü. Dionysos hızla yollarının hatasını gördü ve daha sonra heykelin üzerine döktüğü şarabına ağladı. Ametist mor kristale dönüştü ve o günden beri taş zehirlenmeye karşı koruma olarak kullanıldı.

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE DOĞAL A KALİTE RENK DOYUMLU İRİ DİŞLİ BRAZİLYA AMETİST TAŞI KAYA ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR ; MASA ÜSTÜ KULLANIMA UYGUNDUR SEVDİKLERİNİZ İÇİN FARKLI DEĞİŞİK BİR HEDİYE OLARAK DÜŞÜNEBİLİRSİNİZ;
AĞIRLIK :340 GR 6.5 CM X 5,5 CM X 5 CM

Yunanlılar genellikle ametist takıları giyiyorlardı ve birçoğu Yunan şarap kadehi ametistten oyulmuş ya da sarhoşluğu önlemek için taşlarla süslenmişti. Bugün itibarı göstermeye devam ediyor – öyle ki Anglikan piskoposları, havarilerin Pentecost’taki itiraz durumunu temsil etmek için ametistlerle belirlenen piskoposluk halkaları giyiyorlar (Elçilerin İşleri 2:15).

taç altın, gümüş ve ametist

Ametist Özellikleri

Ametist Özellikleri

MS 8. Altın, gümüş ve ametist içerir. Vietnam Tarihi Müzesi, Ho Chi Minh City.
Mısırlılar da ametistleri severdi; mezar alanlarında pek çok güzel örnek bulunmuştur ve müzelerde görülebilir. Yunanlılar gibi Mısırlılar da ametistten güzel sanat eserleri oydu. Şahinler ve bok böcekleri popülerdi ve Kleopatra, Marc Anthony ve Julius Caesar’ı büyüleme yeteneğinde etkili olduğuna inandığı bir ametist halkası tarafından yemin etti. Her iki erkek de Romalı olduğu için, Romalı kadınlar kocalarının sapmasını önlemek umuduyla ametist takıları giymeye başladılar.

Ortaçağ Avrupası’nda askerler, sakin ve odaklanmış bir çaba için ve savaş sırasında bir koruma şekli olarak ametist tılsımları giyiyorlardı.

AYRICA OKUYUN: Nişan Yüzüklerinin Tarihi

Tibetliler, Buda’nın kutsal taşını düşündükleri için ametist namaz boncukları veya malas yaparlar ve kullanırlar – ve İncil’de, Ametist Aaron’un zırhını süsleyen taşlar arasındaydı. Sıklıkla pektoral haçlar ve bunun merhamet, Mesih, melek Adnachiel ve Apostle Matthias ile ilişkisi gibi aydınlık eşyaları süslemek için kullanılır, Katolik din adamları halkalarında kullanım için favori yapar.

Ametist Özellikleri
Ametist zarif olmasına rağmen, ortak bir yarı değerli taştır – bazı çok güzel parçalar uygun fiyatlarla alınabilir. Diğer kuvars kristalleri gibi, ametist de doğal kaynaklardan ve laboratuvarda yetiştirilen formda gelir. Ametistte lavantadan menekşe tonlarına demir safsızlıkları, ışınlama ve eser elementler gelir.

İdeal ametistlere “Derin Sibirya” veya “Derin Rusça” denir. Birincil ton, ışık kaynağına bağlı olarak yüzde 15 ila 20 arasında mavi ve / veya kırmızı olmak üzere yüzde 75 ila 80 mor renktedir. Ametistler genellikle fark edilir şeritleme ile değişken yoğunluk sunduğundan, kesme taşlar bazen birden fazla ton gösterir. Laboratuvar tedavileri rengi yoğunlaştırabilir ve kabul edilebilir olarak kabul edilir.

ametist taşlarını kesmek
7 sertlikle, ametist elmas, yakut veya safir kadar sert değildir, ancak mücevherlerde kullanım için uygundur. Daha düşük maliyetli ve göz alıcı bir görünüm sunduğu için geleneksel elmas nişan yüzüklerine çeşitli popüler alternatifler arasındadır. Ametistin zaman içinde parlaklığını kaybettiğine dikkat edin; yeniden parlatma güzel ışıltısını geri getirecektir.

Brezilya, Uruguay, Güney Kore, Aşağı Avusturya, Rusya, Zambiya, Kanada ve ABD dahil olmak üzere birçok mükemmel ametist kaynağı vardır.

Ünlü Ametist Takı
Ametist takıları çağlar boyunca popüler olduğu için müzelerde sergilenen birçok güzel örnek var. Ünlü bir parça, merkezi taşında bir yazıt taşıyan eski bir Mısır ametist kolye . Yaklaşık MÖ 2000 yılına kadar uzanan, Nubia’dan geldiğine inanılan büyük, güzel kesilmiş taşlar sunmaktadır.

Bir diğer ünlü ametist – ve çok daha yenisi – Smithsonian Enstitüsü Ulusal Doğa Tarihi Müzesi’nde görülebilen Morris Ametist Broş’tur . Brezilya kökenli olduğu düşünülen bu muhteşem taş, derin, liman şarabı rengi sunar. 96 karatta, kalp şeklindeki ametist, elmasların ince bir halesi ile çevrilidir ve Edwardian hassasiyetini ve arıtmasını örnekleyen hoş bir telkari tasarımla taçlandırılmıştır.

ametist, kalsedon, zümrüt, kaya kristali, inci kolye
Yunanistan’dan altın, ametist, kalsedon, zümrüt, kaya kristali, inci ve renkli cam kolye, MÖ 2. yüzyıl.

Ametist Faydaları

Ametist Faydaları

Delhi Safir hiç bir safir değil: Bunun yerine, bu “lanetli” taş muhteşem bir derin mor ametist. Oval şekilli taş Londra Doğal Tarih Müzesi’nde görülebilir.

Napolyon Ametist Parure Tiara nadir tarihi parçası üzerinde bir güncelleme sunuyor. Köpüklü elmaslarla süslenmiş 15 büyük oval ametist ile, her giyildiğinde kafaları çeviren inanılmaz bir sanat eseridir. Mücevherler aslında Fransa İmparatoriçesi Josephine’e (1763-1814) ait bir kolyeye yerleştirilmişti. Bugün, Bernadotte Jewel Foundation’a aittir; İsveç Kraliçesi Silvia ve Kraliyet Prensesi Victoria, taçların son kullanıcıları arasında. Mücevherler taç çerçevesinden çıkarılabilir ve istenirse orijinal kolye formunda giyilebilir.

Avrupa kesim pırlanta, ametist, safir ve yakut içeren bib kolye
Avrupa kesim pırlanta, ametist, safir ve yakut içeren bib kolye. 3.081 $ karşılığında açık artırmada satıldı .
Son olarak, Cartier’in çarpıcı bir ifade parçası olan Windsor Ametist Kolye Düşesi, 27 basamaklı ametist ve kalp şeklinde büyük bir ametist içerir. Galler Prensi ile bükülmüş 18 ve 20 ayar altın ve platin lüks bir önlük ayarında düzenlenmiş bir dizi elmas ve turkuaz cabochons, mor taşları mükemmel bir şekilde dengeliyor. Bu kolye 1947’de Wallis Simpson için yaratılmış olmasına rağmen, görünüşü şaşırtıcı derecede çağdaş. 1986’daki ölümünden sonra, parça Cenevre’deki Sotheby’s tarafından açık artırılarak 605.000 $ fiyat getirildi.

Eğlenceli Gerçek:
Pop kültür figürü Ametist (Steven Universe) ilhamını eşsiz bir geçmişi ve anlamı olan muhteşem bir mor ametist kristalinden alır. Ametistin kıyafeti yıllar içinde değişti, ancak güçleri ve değerli taşı aynı kaldı.

Ametistin Hikayesi
Bu korumalardan en iyi bilinenlerden biri, ametistin sarhoşluğu önlemek için iddia edilen gücünü içerir. Roma şarabı tanrısı Bacchus hakkında bir efsane bu inancı destekledi. Hikaye şöyle devam ediyor:

Uzun zaman önce, Diana Tapınağı’nda ibadet etmek için güzel bir kızlık yolundaydı. Ancak, şarap tanrısı Bacchus ile yol geçiş talihsizliğine sahipti. Biraz acı çektiği için öfkelenmiş, tanıştığı bir sonraki kişiden intikam almaya söz vermişti. Hizmetçiyi gözetledi ve iki koruyucu kaplanını serbest bıraktı. Büyük hayvanlar talihsiz lass’a bağlanırken, tanrıça Diana araya girdi. O kadar korkunç bir kaderi korumak için onu saf, berrak bir taşa çevirdi.

Hemen, tutuklanmış Bacchus’u pişman edin. Eylemlerinden bahsetmek için şarabını taşın üzerine döktü, kristali derin ve mor bir renkle boyadı. Ve böylece, kızlık Ametist adını kristaline verdi.

Klasik bir kisvede sunulmasına rağmen, bu efsane sadece Rönesans’tan kalmadır. Fransız şair Remy Belleau , bu hikayeyi 1576’da değerli taş inançlarına dair bir şiirin parçası olarak yarattı. Bununla birlikte, taşın sarhoşluğa karşı koruyabileceği fikri Eski Yunanlılara kadar uzanıyor. Amethystos , Eski Yunanca’da “sarhoş değil” anlamına gelir. Bütün gece içebileceğine ve ağzında veya bir kişide ametist olsaydı ayık kalacağına inandılar.

kağıt ağırlığı heykel – ametist sembolizm
Ametist sembolizmi, özellikle alkol ve yaralarla bağlantısı, değerli taşların mor renk aralığı ile güçlendirilebilir. Fersman Mineraloji Müzesi’ndeki bu 19. yüzyıl kağıt ağırlığı, ametist üzümlerin yanı sıra serpantin ve mermere sahiptir. Fotoğraf tarafından Shakko . CC By-SA 3.0 altında lisanslanmıştır .

Ametist

Ametist

Ametist Sembolizm ve Maneviyat
Belki de sakinleştirici fiziksel tutkularla bu ilişki, bazı erken Hıristiyanların ametist ile Mesih’i ilişkilendirmesine yol açtı. Mücevherlerin mor renkleri ruhun saflığını temsil ediyordu. Morumsu ve kırmızımsı tonları acı çekmenin iffetli ve arındırıcı etkilerini temsil ediyordu. Bazıları, Mesih’in yaralarına ve acılarına işaret eden renklere inanıyordu. Böylece, yaraların iyileşmesine yardımcı olmak için ametistler kullanıldı.

ametist sembolizmi – tifdruk
CE 212’deki bu ametist tifdosu Roma İmparatoru Caracalla’nın bir portresini içeriyordu. Bizans döneminde bir zamanlar bir yazıt ve bir haç eklenerek St.Peter’in portresine dönüştürüldü. Bibliothèque nationale de France’daki Cabinet des Médailles koleksiyonundan oyulmuştur . Fotoğraf tarafından Clio20 . CC By-SA 3.0 altında lisanslanmıştır .

Birçok kültür, ametistlerde manevi tonlar bulur. Çoğu zaman bir barış taşı olarak görülen bazı insanlar, ametistin sakinleştirici varlığının, hayalperesti İlahi Olanla daha uyumlu hale getirerek yatıştırıcı rüyalar ürettiğine inanır. Bu netlik ve huzur, uyanık zihne de uzanır. Ametistlerin zihnin hem zihinsel hem de metafizik boyutlarda serbestçe akmasına yardımcı olduğu söylenir. Birçok medyum bu mücevheri tarot kartları veya diğer oracular enstrümanlarıyla tutar.

Ametistler ve Koruyucu Muskalar
Eski Mısırlılar ametistleri tılsım olarak hem dua hem de zarara karşı koruma olarak çalıştılar. Daha sonra Mısırlı zanaatkârlar ayrıntılı ve nefes kesici parçalar oluştururken, erken kuyumcular tasarımlarını daha pratik tuttu. İlk başta, carnelian ve beril taşlar ve ametistler hayvanların şekillerine oyuldu . Büyük olasılıkla, erken büyücüler bu cihazları koruyucu fetişler olarak tasarladılar. Daha sonraki zamanlarda örgütlü bir rahiplik bu tılsımları üretti.

kolye damlası – ametist sembolizmi
Melissa Ingram’ın 34 ct yönlü ametist damlasına sahip “Hephzibahs Sarkaç” . CC By 2.0 altında lisanslanmıştır .

İnsanlar binlerce yıldır ametistlere değer verdiler ve çalıştılar. Yaşlanmış bir rahatsızlık için yaşlanmış bir tedavinin, sivilcelere nemlendirilmiş bir ametistin ovulması onları iyileştirdiği söylenir.

ametist sembolizmi – kristal
Chris Bartnik tarafından yazılan “Değerli Taş Ametist” . CC By-ND 2.0 altında lisanslanmıştır .

Ametist Taşı

Ametist Taşı

Şubat Doğum Taşı
Ametist yoğun bir taştır. Jüpiter gezegeni tarafından yönetilen , Balık burcunda doğanlar için burç mücevher . Hem geleneksel hem de modern burç taşı listeleri, Şubat burç taşı olarak ametist içerir .

claddagh ametist ve opal halka – ametist sembolizmi
Bir ametist kalbi ve siyah bir opal tacı olan bir claddagh halkası . © CustomMade . İzinle kullanılır. Ayrıntıları göstermek için kırpıldı.

Şubat konusunda, efsaneye göre St. Valentine, Cupid’in benzerliğiyle oyulmuş bir ametist yüzük taktı. Gem’in sakinleştirici tutkular konusundaki itibarı göz önüne alındığında, bu olası bir eşleşme gibi görünebilir. Bununla birlikte, Ortaçağ döneminde iffetli sevginin gerçek aşk olarak çok değerli olduğunu unutmayın. Ametistler bu aşk vizyonunu ifade ettiler.

Şiirsel bir hikaye ile başladığımızdan beri, ametist üzerine bir şiirle, hadi yazar bilinmiyor:

AMETİST TAŞI DOĞAL KAYA A KALİTE RENK DOYUMU

DOĞAL KAYALAR
Ametist Taşı
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 340 GR
 • A KALİTE
 • AMETİST DOĞAL KAYA
 • AYNI GÜN KARGO
 • BRAZİLYA
 • EŞİ YOKTUR
 • KDV DAHİL
[dpsc_display_product]
Ürün Açıklaması Video Tanıtım Yorumlar

Ametist Taşı çarpıcı bir mor kuvars kristali ve muhteşem rengi sayesinde çağlar boyunca kraliyet ailesinin favorisi oldu. İngiltere’nin taç mücevherleri arasında güzel ametist örnekleri bulunur ve Kleopatra, Büyük Catherine ve Fransa İmparatoriçesi Josephine gibi ünlü figürlerle değerlidir.

Ametist Taşı

Ametist Taşı

Ametist Anlamı
Ametist, aklını geliştiren, düşünce süreçlerini düzenleyen ve eldeki göreve sürekli odaklanmayı teşvik eden sakinleştirici, meditatif bir taş olarak kabul edilir. Muhteşem mor derinliklerine sadece bir göz atın ve neden sabırsızlık duygularını salıverirken ve huzursuzluğu teşvik ederken barış ve dengeyi teşvik etmek için kullanıldığını anlayacaksınız.

Bir doğum taşı olarak, Ametist Şubat ayını temsil eder. Tabii ki, doğum ayları ne olursa olsun herkes tarafından giyilebilir ve zevk alınabilir. Ametist yüzük, küpeler, kolyeler ve bilezikler hiç olmadığı kadar popüler!

Mücevher Kutunuzdaki Değerli Eşyaları Belirleme
Ametist Tarihi Ve Kültürü
Bu şaşırtıcı taş adını, “sarhoş değil” anlamına gelen eski bir Koine Yunanca kelime amethystos methysko methyo’dan aldı . Taşın, sarhoşluğu önlediğine inanılıyordu, ancak adını veren eski Yunanlılar, Dionysos, sarhoşluk ve kutlama tanrısı.

Ametistin hikayesi şöyle gider:

Kraliçe Arsinoe Başkanı Oyma Ametist
Kraliçe Arsinoe II (Yunanistan) Başkanı. MÖ 3. yüzyıldan kalma modern bir altın dağda bulunan oyma ametist. Walters Sanat Galerisi, Baltimore
Bir hakaret tarafından öfkelenen Dionysos, şarap ve sarhoşluk olan hediyelerine katılmayı reddeden ölümlüleri cezalandırmaya söz verdi. Ametist adlı bir kız yolunu geçti ve tanrıça Diana’yı onurlandırmak için yola çıktığı için katılmayı reddetti.

Dionysos daha da kızdı. Ametist’i yutmak için bir çift kaplan çağırdı. Diana olanları gördü ve kaplanların kızlığa zarar vermesini önlemek için Ametist’i kristal bir heykele dönüştürdü. Dionysos hızla yollarının hatasını gördü ve daha sonra heykelin üzerine döktüğü şarabına ağladı. Ametist mor kristale dönüştü ve o günden beri taş zehirlenmeye karşı koruma olarak kullanıldı.

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE DOĞAL A KALİTE RENK DOYUMLU İRİ DİŞLİ BRAZİLYA AMETİST TAŞI KAYA ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR ; MASA ÜSTÜ KULLANIMA UYGUNDUR SEVDİKLERİNİZ İÇİN FARKLI DEĞİŞİK BİR HEDİYE OLARAK DÜŞÜNEBİLİRSİNİZ;
AĞIRLIK :340 GR 6.5 CM X 5,5 CM X 5 CM

Yunanlılar genellikle ametist takıları giyiyorlardı ve birçoğu Yunan şarap kadehi ametistten oyulmuş ya da sarhoşluğu önlemek için taşlarla süslenmişti. Bugün itibarı göstermeye devam ediyor – öyle ki Anglikan piskoposları, havarilerin Pentecost’taki itiraz durumunu temsil etmek için ametistlerle belirlenen piskoposluk halkaları giyiyorlar (Elçilerin İşleri 2:15).

taç altın, gümüş ve ametist

Ametist Özellikleri

Ametist Özellikleri

MS 8. Altın, gümüş ve ametist içerir. Vietnam Tarihi Müzesi, Ho Chi Minh City.
Mısırlılar da ametistleri severdi; mezar alanlarında pek çok güzel örnek bulunmuştur ve müzelerde görülebilir. Yunanlılar gibi Mısırlılar da ametistten güzel sanat eserleri oydu. Şahinler ve bok böcekleri popülerdi ve Kleopatra, Marc Anthony ve Julius Caesar’ı büyüleme yeteneğinde etkili olduğuna inandığı bir ametist halkası tarafından yemin etti. Her iki erkek de Romalı olduğu için, Romalı kadınlar kocalarının sapmasını önlemek umuduyla ametist takıları giymeye başladılar.

Ortaçağ Avrupası’nda askerler, sakin ve odaklanmış bir çaba için ve savaş sırasında bir koruma şekli olarak ametist tılsımları giyiyorlardı.

AYRICA OKUYUN: Nişan Yüzüklerinin Tarihi

Tibetliler, Buda’nın kutsal taşını düşündükleri için ametist namaz boncukları veya malas yaparlar ve kullanırlar – ve İncil’de, Ametist Aaron’un zırhını süsleyen taşlar arasındaydı. Sıklıkla pektoral haçlar ve bunun merhamet, Mesih, melek Adnachiel ve Apostle Matthias ile ilişkisi gibi aydınlık eşyaları süslemek için kullanılır, Katolik din adamları halkalarında kullanım için favori yapar.

Ametist Özellikleri
Ametist zarif olmasına rağmen, ortak bir yarı değerli taştır – bazı çok güzel parçalar uygun fiyatlarla alınabilir. Diğer kuvars kristalleri gibi, ametist de doğal kaynaklardan ve laboratuvarda yetiştirilen formda gelir. Ametistte lavantadan menekşe tonlarına demir safsızlıkları, ışınlama ve eser elementler gelir.

İdeal ametistlere “Derin Sibirya” veya “Derin Rusça” denir. Birincil ton, ışık kaynağına bağlı olarak yüzde 15 ila 20 arasında mavi ve / veya kırmızı olmak üzere yüzde 75 ila 80 mor renktedir. Ametistler genellikle fark edilir şeritleme ile değişken yoğunluk sunduğundan, kesme taşlar bazen birden fazla ton gösterir. Laboratuvar tedavileri rengi yoğunlaştırabilir ve kabul edilebilir olarak kabul edilir.

ametist taşlarını kesmek
7 sertlikle, ametist elmas, yakut veya safir kadar sert değildir, ancak mücevherlerde kullanım için uygundur. Daha düşük maliyetli ve göz alıcı bir görünüm sunduğu için geleneksel elmas nişan yüzüklerine çeşitli popüler alternatifler arasındadır. Ametistin zaman içinde parlaklığını kaybettiğine dikkat edin; yeniden parlatma güzel ışıltısını geri getirecektir.

Brezilya, Uruguay, Güney Kore, Aşağı Avusturya, Rusya, Zambiya, Kanada ve ABD dahil olmak üzere birçok mükemmel ametist kaynağı vardır.

Ünlü Ametist Takı
Ametist takıları çağlar boyunca popüler olduğu için müzelerde sergilenen birçok güzel örnek var. Ünlü bir parça, merkezi taşında bir yazıt taşıyan eski bir Mısır ametist kolye . Yaklaşık MÖ 2000 yılına kadar uzanan, Nubia’dan geldiğine inanılan büyük, güzel kesilmiş taşlar sunmaktadır.

Bir diğer ünlü ametist – ve çok daha yenisi – Smithsonian Enstitüsü Ulusal Doğa Tarihi Müzesi’nde görülebilen Morris Ametist Broş’tur . Brezilya kökenli olduğu düşünülen bu muhteşem taş, derin, liman şarabı rengi sunar. 96 karatta, kalp şeklindeki ametist, elmasların ince bir halesi ile çevrilidir ve Edwardian hassasiyetini ve arıtmasını örnekleyen hoş bir telkari tasarımla taçlandırılmıştır.

ametist, kalsedon, zümrüt, kaya kristali, inci kolye
Yunanistan’dan altın, ametist, kalsedon, zümrüt, kaya kristali, inci ve renkli cam kolye, MÖ 2. yüzyıl.

Ametist Faydaları

Ametist Faydaları

Delhi Safir hiç bir safir değil: Bunun yerine, bu “lanetli” taş muhteşem bir derin mor ametist. Oval şekilli taş Londra Doğal Tarih Müzesi’nde görülebilir.

Napolyon Ametist Parure Tiara nadir tarihi parçası üzerinde bir güncelleme sunuyor. Köpüklü elmaslarla süslenmiş 15 büyük oval ametist ile, her giyildiğinde kafaları çeviren inanılmaz bir sanat eseridir. Mücevherler aslında Fransa İmparatoriçesi Josephine’e (1763-1814) ait bir kolyeye yerleştirilmişti. Bugün, Bernadotte Jewel Foundation’a aittir; İsveç Kraliçesi Silvia ve Kraliyet Prensesi Victoria, taçların son kullanıcıları arasında. Mücevherler taç çerçevesinden çıkarılabilir ve istenirse orijinal kolye formunda giyilebilir.

Avrupa kesim pırlanta, ametist, safir ve yakut içeren bib kolye
Avrupa kesim pırlanta, ametist, safir ve yakut içeren bib kolye. 3.081 $ karşılığında açık artırmada satıldı .
Son olarak, Cartier’in çarpıcı bir ifade parçası olan Windsor Ametist Kolye Düşesi, 27 basamaklı ametist ve kalp şeklinde büyük bir ametist içerir. Galler Prensi ile bükülmüş 18 ve 20 ayar altın ve platin lüks bir önlük ayarında düzenlenmiş bir dizi elmas ve turkuaz cabochons, mor taşları mükemmel bir şekilde dengeliyor. Bu kolye 1947’de Wallis Simpson için yaratılmış olmasına rağmen, görünüşü şaşırtıcı derecede çağdaş. 1986’daki ölümünden sonra, parça Cenevre’deki Sotheby’s tarafından açık artırılarak 605.000 $ fiyat getirildi.

Eğlenceli Gerçek:
Pop kültür figürü Ametist (Steven Universe) ilhamını eşsiz bir geçmişi ve anlamı olan muhteşem bir mor ametist kristalinden alır. Ametistin kıyafeti yıllar içinde değişti, ancak güçleri ve değerli taşı aynı kaldı.

Ametistin Hikayesi
Bu korumalardan en iyi bilinenlerden biri, ametistin sarhoşluğu önlemek için iddia edilen gücünü içerir. Roma şarabı tanrısı Bacchus hakkında bir efsane bu inancı destekledi. Hikaye şöyle devam ediyor:

Uzun zaman önce, Diana Tapınağı’nda ibadet etmek için güzel bir kızlık yolundaydı. Ancak, şarap tanrısı Bacchus ile yol geçiş talihsizliğine sahipti. Biraz acı çektiği için öfkelenmiş, tanıştığı bir sonraki kişiden intikam almaya söz vermişti. Hizmetçiyi gözetledi ve iki koruyucu kaplanını serbest bıraktı. Büyük hayvanlar talihsiz lass’a bağlanırken, tanrıça Diana araya girdi. O kadar korkunç bir kaderi korumak için onu saf, berrak bir taşa çevirdi.

Hemen, tutuklanmış Bacchus’u pişman edin. Eylemlerinden bahsetmek için şarabını taşın üzerine döktü, kristali derin ve mor bir renkle boyadı. Ve böylece, kızlık Ametist adını kristaline verdi.

Klasik bir kisvede sunulmasına rağmen, bu efsane sadece Rönesans’tan kalmadır. Fransız şair Remy Belleau , bu hikayeyi 1576’da değerli taş inançlarına dair bir şiirin parçası olarak yarattı. Bununla birlikte, taşın sarhoşluğa karşı koruyabileceği fikri Eski Yunanlılara kadar uzanıyor. Amethystos , Eski Yunanca’da “sarhoş değil” anlamına gelir. Bütün gece içebileceğine ve ağzında veya bir kişide ametist olsaydı ayık kalacağına inandılar.

kağıt ağırlığı heykel – ametist sembolizm
Ametist sembolizmi, özellikle alkol ve yaralarla bağlantısı, değerli taşların mor renk aralığı ile güçlendirilebilir. Fersman Mineraloji Müzesi’ndeki bu 19. yüzyıl kağıt ağırlığı, ametist üzümlerin yanı sıra serpantin ve mermere sahiptir. Fotoğraf tarafından Shakko . CC By-SA 3.0 altında lisanslanmıştır .

Ametist

Ametist

Ametist Sembolizm ve Maneviyat
Belki de sakinleştirici fiziksel tutkularla bu ilişki, bazı erken Hıristiyanların ametist ile Mesih’i ilişkilendirmesine yol açtı. Mücevherlerin mor renkleri ruhun saflığını temsil ediyordu. Morumsu ve kırmızımsı tonları acı çekmenin iffetli ve arındırıcı etkilerini temsil ediyordu. Bazıları, Mesih’in yaralarına ve acılarına işaret eden renklere inanıyordu. Böylece, yaraların iyileşmesine yardımcı olmak için ametistler kullanıldı.

ametist sembolizmi – tifdruk
CE 212’deki bu ametist tifdosu Roma İmparatoru Caracalla’nın bir portresini içeriyordu. Bizans döneminde bir zamanlar bir yazıt ve bir haç eklenerek St.Peter’in portresine dönüştürüldü. Bibliothèque nationale de France’daki Cabinet des Médailles koleksiyonundan oyulmuştur . Fotoğraf tarafından Clio20 . CC By-SA 3.0 altında lisanslanmıştır .

Birçok kültür, ametistlerde manevi tonlar bulur. Çoğu zaman bir barış taşı olarak görülen bazı insanlar, ametistin sakinleştirici varlığının, hayalperesti İlahi Olanla daha uyumlu hale getirerek yatıştırıcı rüyalar ürettiğine inanır. Bu netlik ve huzur, uyanık zihne de uzanır. Ametistlerin zihnin hem zihinsel hem de metafizik boyutlarda serbestçe akmasına yardımcı olduğu söylenir. Birçok medyum bu mücevheri tarot kartları veya diğer oracular enstrümanlarıyla tutar.

Ametistler ve Koruyucu Muskalar
Eski Mısırlılar ametistleri tılsım olarak hem dua hem de zarara karşı koruma olarak çalıştılar. Daha sonra Mısırlı zanaatkârlar ayrıntılı ve nefes kesici parçalar oluştururken, erken kuyumcular tasarımlarını daha pratik tuttu. İlk başta, carnelian ve beril taşlar ve ametistler hayvanların şekillerine oyuldu . Büyük olasılıkla, erken büyücüler bu cihazları koruyucu fetişler olarak tasarladılar. Daha sonraki zamanlarda örgütlü bir rahiplik bu tılsımları üretti.

kolye damlası – ametist sembolizmi
Melissa Ingram’ın 34 ct yönlü ametist damlasına sahip “Hephzibahs Sarkaç” . CC By 2.0 altında lisanslanmıştır .

İnsanlar binlerce yıldır ametistlere değer verdiler ve çalıştılar. Yaşlanmış bir rahatsızlık için yaşlanmış bir tedavinin, sivilcelere nemlendirilmiş bir ametistin ovulması onları iyileştirdiği söylenir.

ametist sembolizmi – kristal
Chris Bartnik tarafından yazılan “Değerli Taş Ametist” . CC By-ND 2.0 altında lisanslanmıştır .

Ametist Taşı

Ametist Taşı

Şubat Doğum Taşı
Ametist yoğun bir taştır. Jüpiter gezegeni tarafından yönetilen , Balık burcunda doğanlar için burç mücevher . Hem geleneksel hem de modern burç taşı listeleri, Şubat burç taşı olarak ametist içerir .

claddagh ametist ve opal halka – ametist sembolizmi
Bir ametist kalbi ve siyah bir opal tacı olan bir claddagh halkası . © CustomMade . İzinle kullanılır. Ayrıntıları göstermek için kırpıldı.

Şubat konusunda, efsaneye göre St. Valentine, Cupid’in benzerliğiyle oyulmuş bir ametist yüzük taktı. Gem’in sakinleştirici tutkular konusundaki itibarı göz önüne alındığında, bu olası bir eşleşme gibi görünebilir. Bununla birlikte, Ortaçağ döneminde iffetli sevginin gerçek aşk olarak çok değerli olduğunu unutmayın. Ametistler bu aşk vizyonunu ifade ettiler.

Şiirsel bir hikaye ile başladığımızdan beri, ametist üzerine bir şiirle, hadi yazar bilinmiyor: