OTANT�K TA�

AMETİST KRİSTALİ

DOĞAL KAYALAR
AMETİST TAŞI KRİSTALİ
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 700 GR
 • AMETİST TAŞI
 • AYNI GÜN KARGO
 • BRAZİLYA
 • KDV DAHİL
 • KOLEKSİYON PARÇA

AMETİST KRİSTALİ 700 GR

Ametist (Eski Yunanca: ἀμέθυστος / amethystos, = ἀ (a)(değil) + μεθὐω / methýô, (methus) « sarhoş etmek »), SiO2, mor renkli bir kuvars türü. Genellikle mücevher olarak kullanılır. Renksiz, şeffaf kayaç kristali, kuvarsın en saf halidir.

AMETİST TAŞI

AMETİST TAŞI

İçindekiler [gizle]
1 Etimolojisi
2 Özellikleri
3 Kültürel ve tarihi önemi
4 Kaynakça
5 Dış bağlantılar
Etimolojisi[değiştir | kaynağı değiştir]
Ametistin adını Yunanca a, “değil” (olumsuzluk eki) ve methuskein, “sarhoş etmek” kelimelerinden aldığı söylenir. Bunun nedeni eski zamanlarda yaygın olan taşın sahibini sarhoşluktan koruduğuna dair inançtır. Ametistten yapılmış bir kase veya kupadan şarap içmenin kişiyi sarhoş etmeyeceğine inanılıyordu. Yine de taşın isminin , taş için Doğu’da kullanılan bir ismin dejenere olmasından türemiş olabileceği de düşünülmektedir.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]
20. yüzyılda ametistin rengini sahip olduğu manganezden aldığı düşünülmüştür. Fakat, bazı otoriteler rengin organik bir kaynağı olduğunu ileri sürmüşlerdir. Ferrik tiyosiyanat önerilmiş ve mineralde kükürtün saptandığı belirtilmiştir. 2005 yılından itibaren, ametistin renginden yabancı (katışkı) atomların sorumlu olduğu düşünülmektedir.

OTANTİK TAŞ FARKI İLE 700 GR AMETİST KRİSTALİ EVİNİZDE OFİSİNİZDE KULLANABİLECEĞİNİZ ŞIK KOLEKSİYON BİR PARÇA TAM RENGİNDE ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP REYONUMUZDAN KALKAR

Isıya maruz kaldığında, ametistin rengi sarıya döner. Genel olarak sarı kuvars cevherlerinin (sitrin, dumanlı kuvars ve diğerleri) genel olarak yanmış ametist olduğu söylenmektedir. Kayacın yeryüzüne çıkmış uzantılarında, ametist damarlarının renklerini kaybetmeleri muhtemeldir. Ametistin sertliği 7’dir.

Popüler bir değerli taş olan ametistin çeşitli renklerine farklı tanımlar verilmiştir. Örneğin, “Rose de France” genellikle açık pembemsi lavanta veya leylak gölgeye sahiptir. En değerli rengi ise kırmızı parıltılara sahip koyu menekşe rengi olanıdır; bu renkteki ametist “Sibiryalı” olarak adlandırılır. İsminden de anlaşılacağı gibi bu renkteki ametist genellikle Sibirya’dan çıkarılsa da, Sibirya dışında Uruguay ve Zambiya başta olmak üzere başka bölgelerden de çıkarılmaktadır.

Ametist ABD’de birçok yerde bulunsa da bunlar mücevherlerde kullanabilecek kadar güzel ve değerli değildir. Ametist Brezilya, Uruguay, Bolivya, Arjantin, Zambiya, Namibya ve diğer Afrika ülkelerinde çıkarılır. “En kaliteli kristalli ametistler genellikle Hindistan, Brezilya ve Uruguay’daki volkanik kayaçların içindeki gaz boşluklarında (jeodlarda) oluşur.[1]

AMETİST KRİSTALİ

AMETİST KRİSTALİ

Ayrıca Türkiye’de Balıkesir – Dursunbey ilçesinde, Erzincan ve Ordu’da da ametist yatakları olduğu bilinmektedir.

Kültürel ve tarihi önemi[değiştir | kaynağı değiştir]
Ametist taşı birçok farklı kültür ve bölgede kraliyet aileleri tarfından sevilmiştir. Mısır kraliyet hanedanları tarafından sevilen ametist, Mısır’da genel olarak oymalarda kullanılırdı.

Leonardo Da Vinci ametistin şeytani, günahkar düşünceleri dağıttığı ve zekayı canlandırdığını yazmıştır. Bu büyük ihtimalle o zamanlarda var olan yaygın bir kanıydı.
6 karatlık armut kesimli ametist yüzük
Ayrıca, eski zamanlarda ametist dindarlığın ve bekaretin sembolü olarak görülürdü. Bu nedenle Orta Çağ boyunca Katolik Kilisesi ve diğer dini grup ve kiliselerde, özellikle oymalarda fazlasıyla kullanılmış ve değer verilmiştir. Yine aynı nedenlerle taş piskoposlar için özel bir önem arz etmiştir. Bugün hâlâ birçok piskopos ve diğer bazı din görevlileri ametist taşlı yüzükler takar.

Ametist Şubat ayının doğum taşıdır. Ayrıca Balık, Koç, Kova ve Yay takımyıldızlarıyla bağdaştırılmıştır.

Ayrıca, Tibet’te ametist taşı kutsal sayılır.

Eski zamanlarda en değerli taşlardan (elmas, safir, yakut ve zümrüt) sayılan ametist daha sonraları bu değerini ve önemini yitirmiştir. Bunun en büyük nedeni, Brezilya gibi, bazı bölgelerde büyük yatakların keşfedilmesidir.

Ametist en popüler taşlardan biridir ve eski çağlardan beri değerli kabul edilmiştir. Adını Ametist antik dönemde sarhoşluk savuşturmak için düşünüldüğü gibi, “sarhoş değil” anlamına gelen Yunanca “Amethystos” türemiştir. Ametist kez yüksek gibi değerli taşlar arasında kabul edildi Ruby ve Emerald, ancak 1800 yılından bu yana büyük Ametist mevduat keşifler Ametist oldukça ucuz ve çok elde yaptık. Ametist renkler ışıktan koyu mor değişir ve şeffaf koyu mor renkleri en saygın vardır.
Kimyasal formül SiO 2
Renk Mor
Sertlik 7
Kristal Sistemi Altıgen şeklinde
Kırılma indisi 1,54-1,55
SG 2,63-2,65
Şeffaflık Şeffaf için saydam
Çift Kırılma 0,009
Parıltı Vitreus
Dilinim Ayırt edilemez
Mineral Sınıfı Kuvars
TÜM HAKKINDA
Ametist mineral mor çeşitliliği kuvars ve onun en ünlü ve değerli taş çeşididir. Kuvars ayrıca gibi diğer değerli taşlar içeren Citrine, Gül Kuvars ve Dumanlı Kuvars. Ametist rengi en sık demir kaynaklanır kirlilikler de doğal tarafından renkli olabilir ama, radyasyon maruziyeti. Ametist bazen ısıl işlem görmüş rengini koyulaştırmak için, ya da dönüştürmek için Citrine. Ametist’in bazı formları da ısıl işlem sonrasında, açık yeşil bir renk değiştirebilir ve bu taşlar adı verilir Prasiolite veya “yeşil amethysti daha yaygın gem ticarette bilinen gibi,”.

AMETİST TAŞI

AMETİST TAŞI

Ametist farklı renk stilleri üretmek bazıları birçok farklı maden kaynaklarından geliyor. Arizona’dan Ametist yaptığı gibi, örneğin, Uruguay Ametist, derin mavi-mor renge sahiptir. Halk arasında “Sibirya Ametist” olarak bilinen Rusya, dan Ametist, çok derinden kırmızımsı ve mavimsi renk tonları ile renklendirilir. O zamandan bu yana tükendi ve bu nedenle yüksek fiyat komutu var mevduat kaynaklanır. “Sibirya Ametist” daha yüksek bir satış değeri oluşturmak için bazı bayiler, diğer yerlerden çok renkli Amethyst satabilir. Afrika Ametist genellikle daha derinden Güney Amerika Ametist daha renkli ve mücevher ticaretinin etiket “Afrika Ametist” uygunsuz Afrika’da kaynaklı olsa bile daha derin bir renk taş tanımlamak için kullanılan olabilir.

Ametist renk dağılımı bazen dengesiz ve bir taş keserken bu genellikle dikkate alınır. Çok zor çarptım eğrisi şeklinde kırıklar oluşturulması için bilindiği gibi, aynı zamanda bakım Ametist’in alınmalıdır. Bir kaç yerlerden bazıları Ametist hafifçe ışığa uzun süre maruz kaldığında renk solabilir.

Ametist büyük oluşabilir kusursuz kristaller ve her ölçekteki mücevherler edilmiştir yönlü. Nedeniyle Ametist bolluğu, genellikle temiz ve ücretsiz kusur s veya içerme s. Bu nedenle, herhangi bir görünür kusurları veya içerikleri ile Ametist kaçınılmalıdır.

Mor Ametist ve altın doğal bir karışım Citrine ticari adı “Ametrine” ile icat edilmiştir. (Için özel sayfasına bakın Ametrine fazla bilgi için sayfa.)

KULLANIMI
Ametist, birçok kesim içine cepheli olup, yüzük, kolye, küpe, bilezik, kolye ve takı olmak üzere her türlü kullanılır. Birkaç yüz tartı Birçok büyük taşlar karat s Ametist kesilen oylandı. Süs nesneler bazen de büyük parçalardan oyulmuştur. Düşük kalite Ametist önemli bir boncuk mücevher ve aynı zamanda kesilebilir cabochon s. Beyaz ile karışık mor Ametist’in yuvarlandı boncuklar Quartz da kolye ve bilezik gibi kullanılmaktadır.

Ametist olan burç Şubat.

ÇEŞİTLERİ
Afrika Ametist – Ametist Afrika kıtasına kaynaklı. Taş ticaretinde Bu terim genellikle derin renkli veya daha koyu Ametist için de geçerlidir.
Ametist Kuvars – Karışımı Ametist ve Samanyolu Kuvars (ya da açık Kuvars). Bu alt üst mor ve beyaz veya açık. Aynı zamanda olabilir bantlı mor ve beyaz. Ametist Kuvars genellikle olduğu yuvarlandı veya cilalı boncuk içine.
Bolivya Ametist – Ametist Bolivya Güney Amerika ülkesinden.
Brezilyalı Ametist – Ametist Brezilya menşeli. Bu terimler bazen de herhangi bir Güney Amerika Ametist başvurmak için mücevher ticaretinde kullanılmaktadır.
Yeşil Ametist – Açık yeşil taş şekli Quartz yapay tarafından renkli belirli türde ısı-tedavi Ametist. Aynı zamanda “Prasiolite” olarak da bilinir.
Sibirya Ametist – Vadeli aslında çok derinden renkli tanımlamak için kullanılan Ametist Rusya’da Sibirya’dan. Ayrıca yanlış herhangi derinden renkli Amethyst tanımlamak için mücevher ticaretinde kullanılıyor olabilir.

YANLIŞ İSİMLERİ
Bengal Ametist – Mor Sapphire
Oryantal Ametist – Mor Sapphire

AMETİST DONANIMLAR
Ametist bazen ısıl işlem görmüş mor renk derinleştirmek ve derin tonlar içine açık renkli taşları dönüştürmek için. Daha sık olsa da, Ametist üretmek için ısıl işlem olduğunu Citrine ve yeşil Kuvars olarak bilinen Prasiolite. Ametist kaynaklar bol miktarda olmasına rağmen, sentetik Ametist taşlar, aynı zamanda kullanılarak üretilmektedir hidrotermalmetodu.

AMETİST DOĞAL KAYA

AMETİST DOĞAL KAYA

AMETİST KAYNAKLARI
Brezilya Ametist en büyük üreticisidir. O of Minas Gerais, Rio Grande do Sul devletleri, Maraba ve Bahia do orada bulunur. Diğer önemli mevduat (Artigas olarak) Uruguay, Arjantin, Bolivya, Meksika, Namibya, Zambiya, Güney Afrika, Madagaskar, Kanada (Ontario) ve Amerika Birleşik Devletleri (Arizona, North Carolina, Georgia, ve Maine) bulunmaktadır. Yeşilimsi ürettiği bilinen Ametist spesifik mevduat Prasiolite üzerine çeşitli ısıl işlem Minas Gerais, Brezilya Montezuma Maden olduğunu.
BENZER TAŞLAR
Ametist rengi oldukça benzersiz ve birkaç taşlar özellikle derin tonlarında, onunla karıştı. Mor Safir ve Mor Spinel Ametist’in aynı renkte olabilir, fakat bunlar hem çok nadirdir ve Ametist çok daha yüksek fiyatlar komuta. Iolite da benzer olabilir ama mavi renk vardır. Flüorit aynı renk var, ama onun çok düşük olabilir sertlik Bir taş olarak kullanımını sınırlar ve sadece bir kolektörler gem olarak kullanılır.

AMETİST KRİSTALİ

DOĞAL KAYALAR
AMETİST TAŞI KRİSTALİ
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 700 GR
 • AMETİST TAŞI
 • AYNI GÜN KARGO
 • BRAZİLYA
 • KDV DAHİL
 • KOLEKSİYON PARÇA
Ürün Açıklaması Video Tanıtım Yorumlar

AMETİST KRİSTALİ 700 GR

Ametist (Eski Yunanca: ἀμέθυστος / amethystos, = ἀ (a)(değil) + μεθὐω / methýô, (methus) « sarhoş etmek »), SiO2, mor renkli bir kuvars türü. Genellikle mücevher olarak kullanılır. Renksiz, şeffaf kayaç kristali, kuvarsın en saf halidir.

AMETİST TAŞI

AMETİST TAŞI

İçindekiler [gizle]
1 Etimolojisi
2 Özellikleri
3 Kültürel ve tarihi önemi
4 Kaynakça
5 Dış bağlantılar
Etimolojisi[değiştir | kaynağı değiştir]
Ametistin adını Yunanca a, “değil” (olumsuzluk eki) ve methuskein, “sarhoş etmek” kelimelerinden aldığı söylenir. Bunun nedeni eski zamanlarda yaygın olan taşın sahibini sarhoşluktan koruduğuna dair inançtır. Ametistten yapılmış bir kase veya kupadan şarap içmenin kişiyi sarhoş etmeyeceğine inanılıyordu. Yine de taşın isminin , taş için Doğu’da kullanılan bir ismin dejenere olmasından türemiş olabileceği de düşünülmektedir.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]
20. yüzyılda ametistin rengini sahip olduğu manganezden aldığı düşünülmüştür. Fakat, bazı otoriteler rengin organik bir kaynağı olduğunu ileri sürmüşlerdir. Ferrik tiyosiyanat önerilmiş ve mineralde kükürtün saptandığı belirtilmiştir. 2005 yılından itibaren, ametistin renginden yabancı (katışkı) atomların sorumlu olduğu düşünülmektedir.

OTANTİK TAŞ FARKI İLE 700 GR AMETİST KRİSTALİ EVİNİZDE OFİSİNİZDE KULLANABİLECEĞİNİZ ŞIK KOLEKSİYON BİR PARÇA TAM RENGİNDE ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP REYONUMUZDAN KALKAR

Isıya maruz kaldığında, ametistin rengi sarıya döner. Genel olarak sarı kuvars cevherlerinin (sitrin, dumanlı kuvars ve diğerleri) genel olarak yanmış ametist olduğu söylenmektedir. Kayacın yeryüzüne çıkmış uzantılarında, ametist damarlarının renklerini kaybetmeleri muhtemeldir. Ametistin sertliği 7’dir.

Popüler bir değerli taş olan ametistin çeşitli renklerine farklı tanımlar verilmiştir. Örneğin, “Rose de France” genellikle açık pembemsi lavanta veya leylak gölgeye sahiptir. En değerli rengi ise kırmızı parıltılara sahip koyu menekşe rengi olanıdır; bu renkteki ametist “Sibiryalı” olarak adlandırılır. İsminden de anlaşılacağı gibi bu renkteki ametist genellikle Sibirya’dan çıkarılsa da, Sibirya dışında Uruguay ve Zambiya başta olmak üzere başka bölgelerden de çıkarılmaktadır.

Ametist ABD’de birçok yerde bulunsa da bunlar mücevherlerde kullanabilecek kadar güzel ve değerli değildir. Ametist Brezilya, Uruguay, Bolivya, Arjantin, Zambiya, Namibya ve diğer Afrika ülkelerinde çıkarılır. “En kaliteli kristalli ametistler genellikle Hindistan, Brezilya ve Uruguay’daki volkanik kayaçların içindeki gaz boşluklarında (jeodlarda) oluşur.[1]

AMETİST KRİSTALİ

AMETİST KRİSTALİ

Ayrıca Türkiye’de Balıkesir – Dursunbey ilçesinde, Erzincan ve Ordu’da da ametist yatakları olduğu bilinmektedir.

Kültürel ve tarihi önemi[değiştir | kaynağı değiştir]
Ametist taşı birçok farklı kültür ve bölgede kraliyet aileleri tarfından sevilmiştir. Mısır kraliyet hanedanları tarafından sevilen ametist, Mısır’da genel olarak oymalarda kullanılırdı.

Leonardo Da Vinci ametistin şeytani, günahkar düşünceleri dağıttığı ve zekayı canlandırdığını yazmıştır. Bu büyük ihtimalle o zamanlarda var olan yaygın bir kanıydı.
6 karatlık armut kesimli ametist yüzük
Ayrıca, eski zamanlarda ametist dindarlığın ve bekaretin sembolü olarak görülürdü. Bu nedenle Orta Çağ boyunca Katolik Kilisesi ve diğer dini grup ve kiliselerde, özellikle oymalarda fazlasıyla kullanılmış ve değer verilmiştir. Yine aynı nedenlerle taş piskoposlar için özel bir önem arz etmiştir. Bugün hâlâ birçok piskopos ve diğer bazı din görevlileri ametist taşlı yüzükler takar.

Ametist Şubat ayının doğum taşıdır. Ayrıca Balık, Koç, Kova ve Yay takımyıldızlarıyla bağdaştırılmıştır.

Ayrıca, Tibet’te ametist taşı kutsal sayılır.

Eski zamanlarda en değerli taşlardan (elmas, safir, yakut ve zümrüt) sayılan ametist daha sonraları bu değerini ve önemini yitirmiştir. Bunun en büyük nedeni, Brezilya gibi, bazı bölgelerde büyük yatakların keşfedilmesidir.

Ametist en popüler taşlardan biridir ve eski çağlardan beri değerli kabul edilmiştir. Adını Ametist antik dönemde sarhoşluk savuşturmak için düşünüldüğü gibi, “sarhoş değil” anlamına gelen Yunanca “Amethystos” türemiştir. Ametist kez yüksek gibi değerli taşlar arasında kabul edildi Ruby ve Emerald, ancak 1800 yılından bu yana büyük Ametist mevduat keşifler Ametist oldukça ucuz ve çok elde yaptık. Ametist renkler ışıktan koyu mor değişir ve şeffaf koyu mor renkleri en saygın vardır.
Kimyasal formül SiO 2
Renk Mor
Sertlik 7
Kristal Sistemi Altıgen şeklinde
Kırılma indisi 1,54-1,55
SG 2,63-2,65
Şeffaflık Şeffaf için saydam
Çift Kırılma 0,009
Parıltı Vitreus
Dilinim Ayırt edilemez
Mineral Sınıfı Kuvars
TÜM HAKKINDA
Ametist mineral mor çeşitliliği kuvars ve onun en ünlü ve değerli taş çeşididir. Kuvars ayrıca gibi diğer değerli taşlar içeren Citrine, Gül Kuvars ve Dumanlı Kuvars. Ametist rengi en sık demir kaynaklanır kirlilikler de doğal tarafından renkli olabilir ama, radyasyon maruziyeti. Ametist bazen ısıl işlem görmüş rengini koyulaştırmak için, ya da dönüştürmek için Citrine. Ametist’in bazı formları da ısıl işlem sonrasında, açık yeşil bir renk değiştirebilir ve bu taşlar adı verilir Prasiolite veya “yeşil amethysti daha yaygın gem ticarette bilinen gibi,”.

AMETİST TAŞI

AMETİST TAŞI

Ametist farklı renk stilleri üretmek bazıları birçok farklı maden kaynaklarından geliyor. Arizona’dan Ametist yaptığı gibi, örneğin, Uruguay Ametist, derin mavi-mor renge sahiptir. Halk arasında “Sibirya Ametist” olarak bilinen Rusya, dan Ametist, çok derinden kırmızımsı ve mavimsi renk tonları ile renklendirilir. O zamandan bu yana tükendi ve bu nedenle yüksek fiyat komutu var mevduat kaynaklanır. “Sibirya Ametist” daha yüksek bir satış değeri oluşturmak için bazı bayiler, diğer yerlerden çok renkli Amethyst satabilir. Afrika Ametist genellikle daha derinden Güney Amerika Ametist daha renkli ve mücevher ticaretinin etiket “Afrika Ametist” uygunsuz Afrika’da kaynaklı olsa bile daha derin bir renk taş tanımlamak için kullanılan olabilir.

Ametist renk dağılımı bazen dengesiz ve bir taş keserken bu genellikle dikkate alınır. Çok zor çarptım eğrisi şeklinde kırıklar oluşturulması için bilindiği gibi, aynı zamanda bakım Ametist’in alınmalıdır. Bir kaç yerlerden bazıları Ametist hafifçe ışığa uzun süre maruz kaldığında renk solabilir.

Ametist büyük oluşabilir kusursuz kristaller ve her ölçekteki mücevherler edilmiştir yönlü. Nedeniyle Ametist bolluğu, genellikle temiz ve ücretsiz kusur s veya içerme s. Bu nedenle, herhangi bir görünür kusurları veya içerikleri ile Ametist kaçınılmalıdır.

Mor Ametist ve altın doğal bir karışım Citrine ticari adı “Ametrine” ile icat edilmiştir. (Için özel sayfasına bakın Ametrine fazla bilgi için sayfa.)

KULLANIMI
Ametist, birçok kesim içine cepheli olup, yüzük, kolye, küpe, bilezik, kolye ve takı olmak üzere her türlü kullanılır. Birkaç yüz tartı Birçok büyük taşlar karat s Ametist kesilen oylandı. Süs nesneler bazen de büyük parçalardan oyulmuştur. Düşük kalite Ametist önemli bir boncuk mücevher ve aynı zamanda kesilebilir cabochon s. Beyaz ile karışık mor Ametist’in yuvarlandı boncuklar Quartz da kolye ve bilezik gibi kullanılmaktadır.

Ametist olan burç Şubat.

ÇEŞİTLERİ
Afrika Ametist – Ametist Afrika kıtasına kaynaklı. Taş ticaretinde Bu terim genellikle derin renkli veya daha koyu Ametist için de geçerlidir.
Ametist Kuvars – Karışımı Ametist ve Samanyolu Kuvars (ya da açık Kuvars). Bu alt üst mor ve beyaz veya açık. Aynı zamanda olabilir bantlı mor ve beyaz. Ametist Kuvars genellikle olduğu yuvarlandı veya cilalı boncuk içine.
Bolivya Ametist – Ametist Bolivya Güney Amerika ülkesinden.
Brezilyalı Ametist – Ametist Brezilya menşeli. Bu terimler bazen de herhangi bir Güney Amerika Ametist başvurmak için mücevher ticaretinde kullanılmaktadır.
Yeşil Ametist – Açık yeşil taş şekli Quartz yapay tarafından renkli belirli türde ısı-tedavi Ametist. Aynı zamanda “Prasiolite” olarak da bilinir.
Sibirya Ametist – Vadeli aslında çok derinden renkli tanımlamak için kullanılan Ametist Rusya’da Sibirya’dan. Ayrıca yanlış herhangi derinden renkli Amethyst tanımlamak için mücevher ticaretinde kullanılıyor olabilir.

YANLIŞ İSİMLERİ
Bengal Ametist – Mor Sapphire
Oryantal Ametist – Mor Sapphire

AMETİST DONANIMLAR
Ametist bazen ısıl işlem görmüş mor renk derinleştirmek ve derin tonlar içine açık renkli taşları dönüştürmek için. Daha sık olsa da, Ametist üretmek için ısıl işlem olduğunu Citrine ve yeşil Kuvars olarak bilinen Prasiolite. Ametist kaynaklar bol miktarda olmasına rağmen, sentetik Ametist taşlar, aynı zamanda kullanılarak üretilmektedir hidrotermalmetodu.

AMETİST DOĞAL KAYA

AMETİST DOĞAL KAYA

AMETİST KAYNAKLARI
Brezilya Ametist en büyük üreticisidir. O of Minas Gerais, Rio Grande do Sul devletleri, Maraba ve Bahia do orada bulunur. Diğer önemli mevduat (Artigas olarak) Uruguay, Arjantin, Bolivya, Meksika, Namibya, Zambiya, Güney Afrika, Madagaskar, Kanada (Ontario) ve Amerika Birleşik Devletleri (Arizona, North Carolina, Georgia, ve Maine) bulunmaktadır. Yeşilimsi ürettiği bilinen Ametist spesifik mevduat Prasiolite üzerine çeşitli ısıl işlem Minas Gerais, Brezilya Montezuma Maden olduğunu.
BENZER TAŞLAR
Ametist rengi oldukça benzersiz ve birkaç taşlar özellikle derin tonlarında, onunla karıştı. Mor Safir ve Mor Spinel Ametist’in aynı renkte olabilir, fakat bunlar hem çok nadirdir ve Ametist çok daha yüksek fiyatlar komuta. Iolite da benzer olabilir ama mavi renk vardır. Flüorit aynı renk var, ama onun çok düşük olabilir sertlik Bir taş olarak kullanımını sınırlar ve sadece bir kolektörler gem olarak kullanılır.