OTANT�K TA�

AMETİST TAŞI DOĞAL KAYA 1.3 KG (A KALİTE)

DOĞAL KAYALAR
AMETİST TAŞI
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 1.3 KG
 • A KALİTE RENK DOYGUNLUĞU
 • AMETİST DOĞAL KAYA
 • AYNI GÜN KARGO
 • BRAZİLYA
 • EŞİ YOKTUR
 • KDV DAHİL

Ametist şu anda en popüler renkli değerli taşlardan biridir (şekil 1). Güzel ametist tarihsel olarak Rusya’nın Ural Dağları’ndan ve Batı Almanya’nın Idar-Oberstein bölgesinden gelmişti, ancak her

Ametist

Ametist

iki devalı artık büyük ölçüde tükenmiş durumda. Bugün, Avustralya, Sri Lanka, Hindistan, Madagaskar, Güneybatı Afrika ve Amerika Birleşik Devletleri’nde daha az mevduatla, Zambiya, Meksika ve Uruguay’da ekonomik quan¬tity’ler meydana gelmektedir (Webster, 1983). Ancak ana kaynak Brezilya’dır. Her yıl çeşitli derecelerde ametistin tonlarca tonu üretilmektedir (1985’te 419 ton), bununla birlikte küçük fakat önemli bir yüzdesi kaliteyi kesmektedir.
Ametist, 19. yüzyılın başlarında Brezilya’da, Idar-Oberstein yerleşimcileri tarafından keşfedilmiştir (V R. Sudback, pers. Comm., 1987; Gongalves, 1949); Bugüne kadar, Brezilya’nın 27 eyalet ve bölgesinde en az sekizinde madencilik iddiaları yapıldı. Bu makalede, en önemli üretim alanlarından üçünün (şu anda Brezilya’da en fazla ametist üreten Marabá), Pau d’Arco’nun (en iyi materyalin bir kısmını üreten) ve Rio Grande do Sul’un (mevcut en önemli üretim bölgelerinden üçü) maden ametistinin günümüzdeki madenciliği açıklanmaktadır. En uzun süredir devam eden üretimi olan). Bu lokaliteler aynı zamanda üç farklı jeolojik ortamda ametistin ortaya çıkışının iyi örneklerini sunarlar: kuvarsit içindeki büyük damarlar, sedimanter alüvyonun bir parçası olarak ve bazalttaki jeodler olarak.
Bu rapor, esas olarak, yazarın, 12.000 km’nin üzerinde bir yolculuğa dahil olan bu üç bölgeye yapılan bir ziyareti, yerel madenciler, ametist bayileri ve hükümet jeologları ile yapılan çok sayıdaki görüşmeden elde edilen bilgileri bir sonbaharda yaptığı düşünüldüğünde, kendi gözlemlerine dayanmaktadır. Her alan için bilgi, ametistin oluşumu, ametistin oluşumu, çökeltinin tarihi, madencilik yöntemleri, üretim seviyeleri ve geri kazanılan ametistin kalite notları hakkında bilgi içerir (bkz. Tablo 1). Çünkü neredeyse hepsiGünümüzde piyasadaki sitrin, ametistin ısıl işlemden geçirilmesiyle üretilmekte, Maraba ve Rio Grande do Sul’da uygulanan tedavi yöntemleri kısaca tanımlanmaktadır. Cassedanne (1988 a ve b) tarafından yapılan araştırmalar, Brezilya’nın farklı bölgelerinden gelen ametist gemolojisinde belirgin farklılıklar olmadığını göstermektedir; Genel özellikler ekteki kutuda özetlenmiştir.

Kuzey Para Eyaleti’nin başkenti Belem’in yaklaşık 450 km güneyinde, belediye ve Maraba kasabası yatmaktadır (şekil 2). Bugün, Brezilya’da madencilik yapan ametistin en üretken oluşu, Alto Bonito’nunki olmakla birlikte, bu genel bölgenin tüm materyalleri Maraba adıyla anılmaktadır.
Maraba’ya düzenli olarak tarifeli havayolu şirketi ile Belem’den kolayca ulaşılabilir. Saatlerce süren uçuş neredeyse tümüyle yoğun, tropik yağmur ormanlarıdır, bu arada zaman zaman küçük, çimenli temizlikler ve menderesli nehirler tarafından kesintiye uğrar. Maraba’dan, mayının bulunduğu çiftliğe (fazenda) bir hava taksiye binmeliyiz. ZorAracın bir saatlik sürüşü (arazi sahibi tarafından sağlanan “taksi” hizmeti), ametistin çıkarıldığı Serra dos Carajas’ın hillier bölgesine götürür. Alto Bonito ametist yatağının yaklaşık coğrafi koordinatları 5 ° 15 ‘ve 50 ° 30’dur. W. Haziran-Kasım ayları arasındaki sıcaklıklarda 18 ° – 40 ° C (64 ° – KMT) arasındaki sıcaklıklarda seyahat önerilir. ).

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE %100 DOĞAL BRAZİLYA  A KALİTE MASA TİPİ 1.3 KG AMETİST TAŞI DOĞAL KAYA SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR SEVDİKLERİNİZ İÇİN GÜZEL FANTASTİK BİR HEDİYE OLARAK DÜŞÜNEBİLİRSİNİZ KOLEKSİYON OLARAK SAKLAYABİLİRSİNİZ;

EN BOY :14,5 CM X 11,5 CM
Oluşum. Alto Bonito, ünlü Serra Pelada altın yatağını da içeren geniş Carajás maden vilayetinde (Collyer ve Mártires, 1986) yer almaktadır. Ametist, daha düşük Proteromoyik yaşlı (yaklaşık 1,7 ila 2 milyar yıl) bir dizi sedimanter ve ekstrüzyonlu volkanik kayaçta meydana gelir. Özellikle, çok kırık ve katlanmış olarak damarlar ve boşluklarda düzensiz dağıtılırkuvarsit tabakaları, sert, silisli, meta-morfilli bir tortul kayadır. Esas olarak renkli olan iki çeşit kuvarsit, alanda tanınabilir (Şekil 3). Biri beyaz veya açık renkli, diğeri ise hematit ve diğer demir oksitlerin boyaması nedeniyle daha kırmızımsıdır. Collyer ve Martires (1986), ametistin kırmızımsı kuvarsit içinde daha büyük bir frekansla meydana geldiğini bildirmektedir.

Ametist Taşı Özellikleri

Ametist Taşı Özellikleri

Şekil 3. Her iki beyaz kuvarsit ve kırmızımsı kuvarsit, Parada’daki Marabd yakınlarındaki Alto Bonito’daki bir ameistist maden işletmesinin bu fotoğrafında açıkça görülmektedir.
Damarlar bir metre kalınlığa ulaşabilir ve büyük ölçüde uzunluğa sahip olabilir. Boşluklar oval veya uzundur ve birkaç metrelik bir çapa ulaşabilir. Hem damarlarda hem de boşluklarda, ameistist, yarım metre uzunluğa kadar sıkıca paketlenmiş kristaller halinde oluşur.
Tarihçe. 1981 yılının ortalarında, Pedro Miranda’nın ailesi için çalışan işçiler Alto Bonito’daki yere serpilmiş ametist crys-tals parçalarını buldular. Parçaların kalitesiz olduğunu ve bölgedeki hiç kimsenin ametist bilgisine sahip olmadığına dikkat edin, bu buluntu, Bahia’dan bir rehber olan Manuel Xavier’e kadar bir yıldan fazla süredir bekletilmeden kaldı.malzeme ve kesme potansiyelini tanıdı. Xavier, Marabâ bölgesinde ilk ametist kazılarına başladı.
Bu erken çalışmalar sadece 2 ila 3 metrelik bir derinliğe ulaşan ve çok geçmeden atılan basit çukurlardı. Daha sonra, altı Miranda oğlunun en büyüğü olan José Miranda Cruz, daha detaylı bir ametist keşif ve kurtarma operasyonu başlattı. Madenciler için evler inşa etti ve daha sonra birkaç yüz kişilik bir toplumu sürdürmek için bir genel mağaza, okul ve diğer tesisler yaptı. Ayrıca, mekanize ekipmanların kullanılmasını başlattı, böylece çalışmalar yeraltına genişletilebilirdi. Alto Bonito’da şu anda yaklaşık 500 m2’lik bir alana yayılmış 22 barrano (şaft veya tünel) bulunmaktadır. Her birinin, kurtarılmış ametistin değerinin% 10’unu toprak sahipleri için mayın fırlatması için ödeyen çok sayıda sahibi ve ortaklığı var.
Madencilik Yöntemleri. Madenciliğin çoğunluğu, kazıklar, kürekler, kovalar, krikolar ve bazen küçük miktarlarda dinamit ile yapılır. Dikey şaftlar ve yatay tüneller, ametistin damarlarını takip etmek için ekvansiyona tabi tutulur ve sürgün ormanından alınan kereste ile takviye edilir. Aydınlatma ve ven-tilation sistemleri için elektrik, gerektiğinde ve para temin edildiğinde eklenir. Ziyaretim sırasında bu çalışmaların birçoğunu keşfe çıktım ve ametist madencinin ilk elden travma ve heyecanını deneyimledim.
Paulinho barranco’nun ilk seviyesine ulaşmak için, neredeyse 20 m’lik halatla neredeyse tamamen karanlığa düştüm. Daha sonra bir tünel boyunca yaklaşık 5 m yürüdüm ve iki madencinin beni 30 m daha aşağıya indirdiği başka bir açıklığa gittim. Oksijen eksikliği nefes almayı zorlaştırdı ve kırılgan duvarların çökmesi tehlikesi her zamandı. Bu şaftın dibinde birkaç basit seçim ve bir fener vardı. Tünel, üstte oldukça geniş ve iyi bir renk veren bir ametist damarı izledi, ama burada çok dar ve soluktu. Madenciler, bu derinliklerdeki çabalarından ötürü ödüllendirilmişlerdi, ancak, çalışmaların duvarlarına gömülmüş, 1 m çapındaki, çukurlardaki zengin renkli ametistin keşfiyle.
Ziyaret ettiğim bir sonraki barranco,ametistin büyük ticari önemi olan bu bölgeden yapılması. Bunlar, renklerin homojenliğini (ya da bantlı malzemede renk bantlanmasının düzenliliği), kristallerin netliğini ve klasik şeklini, habersiz büyüklükteki parçaların büyüklüğünü ve büyük üretimi içerir.
PAU D’ARCO
Bugün mevcut en iyi ame-tistin üretimini yapan bu bölge, Araguaia nehrinin batı kıyısındaki Maraba’nın yaklaşık 250 km güneyindedir (yine Şekil 2’ye bakınız). Yaklaşık koordinatlar 7 ° 32 ‘S ve 49 ° 23’ W Maraba’dan güneydoğuda kaba bir asfalt yolla ve daha sonra Araguaia nehri boyunca Xambioa kasabasına bir mavna ile ulaşılabilir. Buradan, güneyden güneydoğuya, Araguaina kentine ve daha sonra güneybatıya 100 km uzunluğundaki yeni bir asfalt yol ve 65 km’lik toprak yoldan Pau d’Arco kasabası ile devam edilmektedir. Asıl madencilik köyü Villa Esperanga, nehrin batı tarafında, yaklaşık olarak Pau d’Arco’nun 6 km güneyindedir. Yolculuğun bu son ayağı, Araguaia Irmağı’nı, Pau D’Arco’da 7-9 kişilik bir motorlu kayıkla yeniden çekmeyi gerektiriyor. Toplu taşıma, Maraba’dan temin edilebilir, ancak çok primi-tive. Araba ile sekiz saat sürecek bir yolculuk, toplu taşıma araçlarıyla 21 saat sürebilir.
Yaklaşık 250 kişinin yaşadığı Villa Esperanga, deniz seviyesinden yaklaşık 200 m yükseklikte yer almaktadır. Maraba’da olduğu gibi, haziran-kasım aylarında kuru mevsim boyunca ziyaret etmek en iyisidir. Sıtma bu bölgede yaygındır.Penhao, yaklaşık 200 metre derindi. Her biri dikey şaftlarla birbirine bağlanmış altı farklı seviyeye inşa edilmiştir. Bu çalışma sistemine olan iniş, aniden, mil yaklaşık 25 x 20 x 25 m büyük bir mağaraya açılana kadar sonsuz görünüyordu. Tünellerin çoğunda olduğu gibi, bu doğal mağara duvarlarında ve tavanlarında büyük ametist kavitelerinin ve damarlarının kesitleri görülebilir (şekil 4). Bu derinlikte hava çok az oksijen içerir ve bu çok amaçlı madencilik işlemlerinde havalandırma ekipmanı yetersizdir. Sonuç olarak, madenciler vardiyalı olarak çalışırlar, bir diğeri dinlenirken bir kişi kazılırken.
Girdiğim son tünel Ze Liete’ninki. Birkaç metre yürüdükten sonra, dev bir ametist boşluğunun kalıntılarının içinde olduğumu farkettim. Bu tür boşluklar, 15 kg’a kadar tek kristaller içerebilir, ancak bu büyük kristaller nadiren çok kesilebilir malzeme içerir.
Üretim. Alıcılar çeşitli tünel sahiplerinden doğrudan ametist satın alırlar ve gemide pürüzlendirmek için yerinde ya da bazı uzak yerlere koyarlar (yani, istenmeyen materyalleri kristalden çıkarırlar). Tablo 2, 1985 yılında Alto Bonito’da aylık olarak üretilen ametistin kalitesine ve miktarına dair bazı kaba tahminler sunmaktadır (Collyer ve Mártires, 1986). Alto Bonito’daki ameistist rezervlerinin doğru tahminleri mevcut değildir, ancak yeraltı çalışmalarında bir yıllık madencilik çabalarını telafi etmek için gerekli olan malzemeyi gözlemledim. Bugüne kadar, ametistin tekrar oluşması için çevredeki alanın sistematik bir araştırması yapılmamıştır.

Ametist Taşı

Ametist Taşı

Ametistin tanımı. Brezilya’dan gelen ametistin rengini, 0’dan (renksiz) 10’a (siyah) kadar değişen bir ton ölçeği (GIA renkli taş sınıflandırma dersinde öğretilene benzer) açısından tanımlamak uygundur. Şekil 5, bu ölçekte 2 ila 9 arasındaki tonlar ile temsil edilen menzil hakkında genel bir fikir vermektedir; kesme kalitesi ametist genellikle bir ton vardır
4 veya daha büyük değer. Tablo 1, Alto Bonito’daki aylık üretimin% 5’inin kaliteli, faset dereceli malzeme ile temsil edildiğini göstermesine rağmen, toplam üretimin sadece% 1 ila% 2’si, 7 tonluk bir verim verecek olan ametist parçalarından oluşmaktadır. 19 ct veya daha büyük taşlar kesmek. Daha küçük kesim taşları, daha az koyu ton değerlerine ulaşır.
Maraba’dan gelen ametist ortalama olarak, burada diğer bölgelerdekinden daha az doymuş durumdadır (şekil 6). Ancak diğer faktörlersekonder alüviyal çökeller (şekil 7; Cassedanne,
1986). Kristaller olağanüstü derecede büyüktür: 20 kg’lık parçalar nadir değildir ve 40 kg’a kadar olan kristaller bulunmuştur. Bu bölgeyi inceleyen jeologlara göre (B. F. Filho, O. B. Ferreira ve R.A. C. Mártires, pers. Comm., 1987), ametistin Marabá ametistinin bulunduğu aynı dağ bölgesinden taşınması muhtemeldir. Son zamanlarda, bu aralıkta diğer ametist depozanlar kaydedilmiştir (Cassedanne, 1988 a ve b).
Şekil 7. Mezarların ve diğer çökellerin höyükleri, ikincil, alüvyon çökellerinde gevşek kristallerin bulunduğu Pan d’Arco madencilik alanını işaret etmektedir.

Tarihçe. Yerel madencilere göre, ametist ilk kez 1979’da bir boar avı sırasında Pau d’Arco’da keşfedildi. Dar bir yuvaya kaçan bir domuzu yakalama çabalarında, avcılar açılışını genişletmek için kazı yapmaya başladılar. Yaban domuzu, büyük bir ince ametist kristali tarafından yönlendirildiğinde, yaban domuzu hayatını fidye etti. Kristalin kalitesi, o dönemde bir ametistin kaynağı olan Xambioa’da doğrulandı ve madenciler, Pau d’Arco’ya koşmaya başladı.
Şekil 8. Ametist üreten tabakayı örten çeşitli kir ve çakıl tabakalarını kaldırmak için Pau d’Arco’da kazıklar ve kürekler kullanılır.
Çukurlar ortalama 4 m genişliğinde x 7 m uzunluğundadır ve genellikle 2-3 m derinliğe ulaşırlar.

Madencilik faaliyetinin ilk yılı veya daha fazlası, bu büyük ametist kristallerinin sadece birkaçını oluşturdu. Daha sonra üretim 1982 ve 1984 arasında zirveye ulaşana kadar toplandı (B. P. de Alcontara, pers. Comm., 1987). Bu süre boyunca, madenciliğin çoğu garimpeiros, bağımsız madencilerdi, hiçbiri iddialarını hükümete kaydetmemişti. Aralık 1985’te Mineraqao Conceiqao Araguaia adlı bir şirket, bölgeyi keşfetme ve ametist için benimsenme hakkını elde etti. Yerel garimpeiroslar öfkeli ve şiddet takip etti. Sonunda, yerel madencilerin mülkün bir kısmı üzerinde çalışmaya devam edebileceği bir anlaşmaya varıldı. Şirket, su tenekeleri, ağır teçhizat ve profesyonel jeologlar getirdi, ancak çok fazla hareket ettikten sonraİyileştirilmiş kaliteli ametist, sup-port maliyetlerini karşılayamadı ve proje durduruldu (O. B. Ferréreira, pers. comm., 1987). Halen, ametist madenciliği, madencilerin veya madencilik gruplarının belirli bir alanda çalışacağı daha basit metotlara ve daha küçük çaplı bir ölçeğe geri dönmüştür. Villa Esperanqa sakinlerinin çoğu ameistist madenciliğinde yer almaktadır.

Ametist Doğal Kaya

Ametist Doğal Kaya

veya tünel. Genellikle birkaç çukur veya tünel, konak olarak adlandırılan tek bir üretken alanda kümelenir. Pau dArco’daki ametist çalışmaları şu anda yaklaşık 1,5 km2’lik bir alanı kaplamaktadır.
Üretim. Pau dArco’daki ametist üretimi, 1985 ve 1986’da yılda yaklaşık 7.000 kg’da nispeten sabit idi (S. H. S. de Matos, pers. Comm.,
1987). Potansiyel rezervler hakkında tahmin bulunmamaktadır. Tüm ametist soyulmuş değil, kaba olarak satılıyor; üretim genellikle köye günlük olarak getirilir ve Minas Gerais’den alıcılara satılır. Bir hariçMadencilik Yöntemleri. Ametist şu anda Pau dArco’da çukur ve tünellerden kurtarıldı. Çukurlar (şekil 8) ortalama 4×7 m ve sadece 2-3 m derinliğindedir. Su tablası çok yüksek olduğundan, bu çukurlar yılın büyük bir kısmını su içerebilir. Çukur madencileri, ametistin aşağı doğru kazılarak kazınarak toprağa kazınarak, çeşitli yüzey tabakalarına, tipik olarak yüzeyin 1 ila 3 m altına, üretken bir alana ulaşana kadar kürek çeker. Daha sonra bu tabakadaki tüm kayaçları ve çökelleri temizler ve ardından ametistin ortaya çıkması için onları yıkarlar.
Tersine, tüneller, ametist içeren alüvyonun üzerinde kalın, sert bir tabakanın bulunduğu ve sup providesport sağladığı yüzeyin 3-5 m arkasından kazılır. Yazar ziyareti sırasında elektrik jeneratörleri hakkında hiçbir kanıt görmedi; Tünel madencileri sadece mum ışığında çalışırlar. Malzemeyi kazıklar ve küreklerle kazarlar, yüzeye kadar kaldırırlar, sonra yıkar ve ayırırlar.
Her bir madenci grubunun kendi umut çukuru vardırJaponya’ya gönderilen çok küçük miktar, ametistin çoğu Governador Valadares veya Teófilo Otoni’nin Minas Gerais gem merkezlerinde bulunmaktadır. Geri kazanılan ameistin yüzdesini kestirmek için uygun olanı tahmin etmek zordur. Nasıl olursa olsun, cephedeki taşların çoğu bitmişken 2 ct’den daha azdır, ancak daha büyük taşlar – 50 ct’den fazla – kesilmiştir.
Pau dArco’nun en iyi ametistleri, en yoğun Afrika ametistine yoğunluk ve doygunluk getirir (şekil 9). Bununla birlikte, pürüzlü renk oldukça dengesiz bir şekilde dağıtılmış olabilir ve deneyimli bir kesici ile bile oryantasyonda bakım gerektirir. Mavimsi ve kırmızımsı mor renk bölgeleri, Afrika ya da diğer Brezilya ametistlerindeki farklı lekelerden ya da renk bantlarından oldukça farklı olan bir desende, aynı parçada bile, kaba bir şekilde görülebilir. Pau dArco ametistinin tonu o kadar karanlık olabilir ki 1-ct taşlar bile siyah görünebilir.En iyi renginde ve düzgün bir şekilde kesildiğinde, malzeme kadifemsi bir menekşe gövdesi rengine sahiptir ve pavilyon fasiyesinden kırmızı parıltılar meydana getirir. Daha küçük taşlar ince kalibre edilmiş ürünler yapar.
RIO GRANDE SUL
Brezilya’nın en güney eyaleti olan Rio Grande do Sul, Uruguay ve Arjantin sınırları. Aslına bakılırsa, Uruguaylı ametist tortuları Rio Grande do Sul’unkilerle devam ediyor. Paraná havzasında, devletin kuzey kesiminde, Brezilya’da en uzun süredir devam eden ametist madenciliği bölgesidir. Asfalt yollar Porto Alegre’den madencilik alanlarına kadar mevcuttur. Ametist, devletin birçok yerinde bulunur, ancak bu birçok olay benzer jeolojik bir düzene sahiptir. Aşağıdaki açıklamalarda iki tipik olayla ilgili ayrıntılar verilecektir: Santa Maria (Porto Alegre’nin 160 km batısında) ve Irai (Porto Alegre’nin 375 km kuzeybatısında).
Jeoloji ve Oluşum. Yaklaşık 130 milyon yıl önce, bu bölge, büyük ölçüde yatay olan ve topoğrafyayı takip eden devasa lav akışları üreten geniş volkanik faaliyetlere maruz kalmıştır (A. A. Muller, pers. Comm., 1987). Bu akıntıların bazılarında, şimdi siyah, ince taneli bir bazaltla sertleştirilmiş, ametist bulunur. 2 ila 5 m kalınlığındaki en proktif bazalt tabakası, deniz seviyesinden 300 ila 350 m yükseklikte yer almaktadır.Ametist bazalttaki jeodelerde kristaller olarak görülür (şekil 10). Jeodezler muhtemelen, soğutulduğu sırada lavdan salıverilen ve hapsedilen gaz ceplerini temsil eder. Yaygın olarak yuvarlak, yuvarlak boru şeklinde, ana kaya içine rasgele dağıtılırlar. Tipik olarak bu jeosler çap olarak 1 m’den azdır, ancak 3 m’yi aşan jeodezikler bulunmuştur.
Neredeyse değişmez olarak, jeodezitler yeşil, mikalı, demir silikat minerali olan seladonitin bir dış “cildi” sergiler; İçinde renksiz kuvars veya akik tabakası var. Ametist, 10 cm uzunluğa kadar kristallerde bazı jeodeziklerin merkezinde kümelenmiş olarak bulunur; diğer jeodler tamamen akikle doldurulur.

Ametist Taşı Faydaları

Ametist Taşı Faydaları

Rio Grande do Sul’daki madenciler de ametistin bir göstergesi olarak seladonitin varlığını kullanırlar. Seladonit demir açısından zengin bir mineral olduğundan ve ametistin rengi demir gerektirdiğinden, demir zengini bölgelerde ametistin görülmesi beklenir. Çapı 2-8 mm olan katı seladonitlerin nodülleri, genellikle küçük, 0.5-1.5 cm, kristalin kuvarsın jeositleri ile keladonit jantları ve kırmızımsı (muhtemelen)gri-siyah bazalttan yapışan kaya kaplamalı nob. En kalın seladonit tabakalarını içeren bu jeodeziklerin ametistte daha zengin olduğu bulunmuştur (A. A. Muller ve H. M. Santos, pers. Comm., 1987).
Şekil 12. Açık kalitedeki ametist kesme kalitesinde satılmadan önce, “cobbing” denilen bir işlemde, soluk renkli veya kırılmış bölümler genellikle küçük bir çekiçle kırılır.

Tarihçe. 1820’de, Batı Almanya’lı olan Idar-Oberstein yakınlarındaki Hunsrück bölgesinden gelen göçmenler Rio Grande do Sul’a geldi ve Taquari ile Jacui Nehirleri arasındaki bölgeye yerleşti. Daha sonra ametist ve akik oluşumu kısa bir süre sonra, 1825 civarında, bu göçmenler ekonomik potansiyeli fark etmiş ve kaba malzemeyi Idar-Oberstein’e göndermeye başlamışlardır (Gonpalves, 1949; V R. Sudback ve B. Munsteiner, pers. Comm., 1987). ). Bu erken göçmenlerin köylüleri, Rio Grande do Sul’nun bu bölgesindeki mevcut mülk sahipleridir. Her ne kadar orijinal arazilerin bir kısmı oldukça geniş olsa da, aile üyeleri arasında birkaç nesle göre bölünme, çoğu özel parselin 50 dönümden daha az olduğu mevcut duruma neden olmuştur.Rio Grande do Sul’daki mayın sahipliğinin Brezilya’nın diğer bölgelerindeki benzer olmasına rağmen, bazı önemli farklılıklar vardır. Hükümetin zımni onayı ile, küçük toprak sahipleri genellikle gerekli belgeleri dosyalamadan mineral haklarını korurlar. Bazı aileler, kazma işlerini kendileri yaparlar ve gerektiğinde bir buldozer veya çakmak taşı kiralarlar. Daha yaygın olarak, bir arazi sahibi, keşif ve madencilik maliyetlerini karşılamak için ikinci bir parti, genellikle bir mücevher tüccarı ile düzenleyecektir. Toprak sahibi, tarımı tarım için daha değerli olduğu için genellikle üretim karının% 25’ini veya daha fazlasını Brezilya’nın diğer bölgelerinden daha yüksek bir yüzdeye çıkarır. Çoğunlukla, ikinci taraf, tüm karı korumak için orijinal arazi sahibini satın alacak.
Madencilik Yöntemleri. Rio Grande do Sul’daki Ametist madenciliği basit el aletleriyle veya ağır ekipman ve patlayıcılarla yapılabilir. Açık ocak madenciliği en yaygın olanıdır, ancak diğer yöntemler de kullanılır.
1969’da, Irai’de bir yerel madenci olan Alberto Lemos de Moraes, ametistin, kırıklarla kırılmayan ve hala tüysüz olan masif bazaltın yeraltı madenciliğinin yeraltına çıkarılmasıyla kurtarılmasına karar verdi; işte burada en büyük sayıda sağlam ametist kaplı oyuklar yer alır (A. Lemos de Moraes, pers. comm., 1987; yine şekil 10’a bakınız). Lemos de Moraes, yoğun kayayı çıkarmak için patlayıcılar ve elektrikli aletler kullandı ve tünelleri 60 metreye kadar uzattı. El aletleri mümkünse ametist jeodesini basaltmak için kullanılır. Bazalt çok zor olduğu için, büyük, sağlam bir ameistist jeotunun kaldırılması bir hafta kadar sürebilir.
Mayınlardan bazılarında, ametist kristalleri genellikle topraktan kaldırılmadan önce satılır. Bir geode yerleştirildiğinde, yüzeyde küçük bir delik delinir ve bir ışık buna indirilir. Potansiyel alıcı daha sonra ametist kristallerinin kalitesini ve değerini değerlendirmeye çalışır ve bir fiyat müzakere edilir. Jeode daha sonra mümkün olduğunca sağlam bir koşul olarak ana kayadan çıkarılır, bu da alıcıya bir mineral numunesi olarak satma veya tek tek kristalleri kaba kesim için bıçaklama seçeneği sunar.
Üretim. 1986 yılında resmi hükümet istatistikleri, 4,152 kg ataşmanlı ametist, 14,752 kg sivriltilmiş sitrin (ameistist ısıl işlemle üretilmiştir) ve 155.560 kg mineral örnek malzemesi Rio Grande do Sul’dan (AA Muller, pers. comm., 1987). Gerçekten de, bugün piyasadaki ametist örneklerinin çoğu Rio Grande do Sul’dan geliyor. İhraç edilen koparılmış ametistin büyük çoğunluğu kesilmek üzere Idar-Oberstein’e gönderilir.
Bu alandaki fasetli ametist, yaklaşık 10 ct’lik taşlarda 7 tonluk bir değere (yine şekil 5’e bakınız) ve 1-9 ct’lik taşlarda 5 veya 6 no’lu bir ton değerine ulaşabilir. Rio Grande do Sul yönünden aferist aferitleri ortalama 3-7 ct; yani Maraba’lı ortalama taşlardan daha küçük ama Pau d’Arco’dan biraz daha büyüktürler. Rio Grande do Sul ametist genellikle diğer bölgelerde bulunan ametistlerden ayırt edilebilen kırmızımsı değil de mavimsi (şekil 13). Renk nadiren kahverengimsi bir renk tonuna sahiptir, ancak biraz grimsi olabilir.

Ametist Taşı Satış

Ametist Taşı Satış

Santa Maria. Rio Grande do Sul’daki en ilginç maden alanlarından biri de eyalet başkenti Santa Maria’nın yakınındadır. Rio Grande do Sul’un merkezinde yer alan Santa Maria, çeşitli ulaşım şekilleri ile kolayca ulaşılabilen 200.000 nüfuslu bir şehirdir.
1930’ların başında Alman mücevher bayileri bu bölgeyi ametist arıyordu. Birkaç yerde yere serpilmiş kristaller bulmaya çok değerliydi. Yerel arazi sahipleriyle yapılan anlaşmaları müzakere ettikten sonra, kazma ve kürek kullanarak mayın kullanmaya başladılar. Bu alanda ametistin geri kazanımı günümüze kadar devam etmiştir (S. Klein ve J. C. Moto, pers. Comm., 1987).

Şekil 14. Rio Grande do Sul’daki hai’de, ametist içeren bazalt tabakasının bulunduğu tepenin çoğunu, orijinal yüzeyin 30 m altına çıkarmak için bir traktör kullanılır.
Çalışılan Santa Maria’nın yaklaşık 20 km dışında Siegfried Klein’ın madenini ziyaret ettik.Alman tüccarların 50 yıl önce gelişi. Son zamanlarda dört madencinin basit seçimlerle açtığı bir çukur, binlerce gevşek crystal kesiti ametist jeodezisi elde etmişti. Aslında, ilk hafta içinde bu tortu üretildi, yaklaşık 1,000 kg ametist geri kazanıldı, bunların yaklaşık 200 kg’ı numune veya koparma kalitesi; Bu 200 kg, bıçaklandıktan sonra 5 ila 10 kg verebilir. İlk haftanın üretimi için alışılmadık büyük bir keşif oldu.
Irai’de Ametist Madenciliği. Irai kasabası, Santa Catarina eyaletinin sınırına yakın, Rio Grande do Sul’un kuzey ucunda yer almaktadır. Topografya, hafifçe inişli çıkışlı tepelerden oluşuyor ve iklim oldukça yumuşak, bu da Brezilya’nın güneyindeki en güzel bölgelerden biri.
Ametist ilk olarak 1920’lerde burada bulunmuştur.
Brezilya ordusundan kaçan devrimciler Rio Uruguai’nin kıyılarında saklandı. Toplayıcılık yaparken, Irak kasabasının gelecekteki bölgesi yakınındaki ameistist olaylarına rastladılar. Şu anda, bu alan ayda yaklaşık 200 ila 250 kg koparılmış ametist ve ayda 700 ila 800 kg’lık koparılmış sitrin (diğer bir deyişle ısıyla işlemden geçirilmiş ametist) üretir (V R. Sudback ve A. Bortoluzzi, pers. Comm., 1987).
Irak’ın eteklerine yakın küçük bir tepede Bortoluzzi-Fischer madenlerini ziyaret ettim. Rio Grande do Sul’daki madenler genellikle hem madenin sahibi hem de toprak sahibi için bu şekilde adlandırılmaktadır. Irak’ta gözlemlenen nispeten basit madenciliğin aksine, burada 20 madenciler, ametistin mevcut yüzeyin 30 m altında yatan bir bazalt tabakasından geri kazanılması için oldukça sofistike açık ocak yöntemlerini kullanmaktadır (Şekil 14). Bu adamlar bir boğa ile çalıştı.
dozer, bütün bir yıl boyunca verimli tabakayı kaplayan yüzlerce ton pisliği kaldıracak. Bazalt seviyesinde, ametist kaplı jeodezleri bulmak ve çıkarmak için krikolar, bazı patlayıcılar ve el aletleri kullanıldı. Bu jeodezlerden bazıları 100 kg ağırlığındaydı, ancak kristallerin çoğu çok karanlıktı.

Şekil 15. Günümüzde mücevher pazarında satılan sitrin hemen hemen tamamı, ısıl işlem yapan ametist tarafından yaratılmıştır. Yaklaşık 15 x 20 mm’lik bu sitrin aslında ısıtılmış olan Maraba ametistidir. Fotoğraf © Tino Flammid.
Bu alandaki diğer madenlerin çoğu, verimli bir bazalt tabakasına ulaşmak için Irak kasabasını çevreleyen yamaçlara kazılan yeraltı tünellerinden oluşmaktadır. Tüneller yaklaşık 2 m yüksekliğinde ve 5 m genişliğe kadar olabilir. Madenciler, sertleşmiş lavları kazmak için patlayıcılar ve el aletleri kullanıyor. Gözlemlediğim en uzun tünel yaklaşık 60 metredir.

Ametist

Ametist

Bazı türler Brezilya’da bildirilmiş olsa da, sitrin nadiren doğal olarak ortaya çıkar (Sauer, 1982; Webster, 1983). Esasen piyasadaki tüm sitrin, ametistin ısıl işlemden geçirilmesiyle yaratılmıştır (Web¬ster, 1983; şekil 15), özellikle de açık renkli ametist sıkça sitrin gibi daha istekli bir renk haline geldiği için. Çeşitli tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Maraba’da ametist, el arabasıyla kumlara gömülür ve daha sonra taşları sarıya çevirmek için odun ateşi üzerine ısıtılır (şekil 16). Renk değişim derecesini izlemek için numuneler çeşitli aralıklarla ekstrakte edilir. Benim
yolculuklarda, ametistin kaynağına bağlı olarak, tam bir renk değişikliği için sıcaklık 235 ° C’den 550 ° C’ye kadar değişebilir. Isıl işlem için ametist seçerken, madenciler yüksek demir içeriğine işaret ediyor gibi görünen paslı bir görünüme sahip bir veya daha fazla renk bandının varlığını ararlar. Taş sararsa, 550 ° C’ye ulaşmadan önce bunu yapar.
Rio Grande do Sul’da taşlar, bazen sıkıca paketlenmiş bir toz veya kuma gömülü hava geçirmez fırınlara yerleştirilir ve yaklaşık 450 ° -550 ° C’de iki dakika 45 dakika ısıtılır. Daha sonra, taşların çıkarılmasından önce fırının oda sıcaklığına (birkaç saat) soğumaya bırakılır. Bu bölgeden ametistin ısıtılmasıyla üretilen sitrin, özellikle Brezilya’daki yanlış ad Rio Grande do Sul “topaz” olarak verilir. En koyu malzeme güçlü kahverengimsi kırmızı bir renk sergileyebilir ve bazı garnetlerin rengine yaklaşabilir. Ametistin Rio Grande do Sul’dan ısıl işlem yapması durumunda madenciler, deneyimlerinden en iyi sitrin rengini üretecekleri belirli özellikleri (örneğin, grimsi bir bant) ararlar. 1986’da bu eyaletten 15 tondan fazla sivriltilmiş sitrin gönderildi.
Iraklı Madenciler, doğal sitrin bulmanın hayatında bir kez gerçekleştiğini bildirdiler. Rio Grande do Sul’un ametistleri gibi, sitrin de jeodelerde meydana gelir, bazaltın belirli bir bölümünde bazen birkaç sitrin jeoseni bulunabilir. Madenciler, bu bölümlerin yeryüzünde “ısıtıldığını” öne sürüyorlar. Hükümet jeologları yeniden tek tek kaba parçanın kimyasal ve fiziksel özelliklerine (Nassau, 1984). Bununla birlikte, aynı maden içinde, benzer görünür özelliklere sahip kaba parçalar genellikle aynı tedaviye tepki verecektir.

 

 

 

 

 

 

 

metist, mor renkli bir kuvartz (SiO 2 ) çeşididir ve mor rengini radyasyona , demir kirliliğine (bazı durumlarda geçiş elemanı safsızlıkları ile bağlantılı olarak) ve karmaşık kristal kafes ikamelerine neden olan eser elementlerin varlığına borçludur. [2] [3] [4] Mineralin sertliği kuvartz ile aynıdır, bu nedenle takılarda kullanıma uygundur.

Ton ve ton
Ametist, açık pembemsi bir menekşe ile mor renkte olan ilk renk tonlarında ortaya çıkar. Ametist, bir veya iki ikincil renk tonu, kırmızı ve mavi sergileyebilir. [5] En iyi ametist çeşitleri Sibirya , Sri Lanka , Brezilya ve Uzak Doğu’da bulunabilir. İdeal sınıf “Derin Sibirya” olarak adlandırılır ve% 15–20 oranında mavi ve (ışık kaynağına bağlı olarak) kırmızı ikincil renk tonları ile% 75-80 arasında bir birincil mor renktedir. [6] Yeşil kuvars bazen yanlış bir şekilde yeşil ametist olarak isimlendirilir, bu bir yanlış isimdir ve malzeme için uygun bir isim değildir, uygun terminoloji prasiyolittir . Yeşil kuvars için diğer isimler vermarine veya limon sitrinidir.

Faceted ametist

Ametist Taşı Nerede Bulunur

Ametist Taşı Nerede Bulunur

Zümrüt kesim ametist
Çok değişken yoğunlukta, ametistin rengi genellikle kristalin son yüzlerine paralel çizgilerle serilir. Lapidary teknolojisindeki bir özellik, rengi bitmiş gemin tonunu homojen hale getiren bir şekilde yerleştirmek için taşı doğru bir şekilde kesmeyi içerir. Çoğu zaman, bazen yalnızca taştan menekşe renginde ince bir yüzey tabakası mevcut olması veya rengin homojen olmaması gerçeği zor bir kesim yapar.

Ametistin renginin, yapıdaki silikon için üç değerlikli demir (Fe 3+ ) ışınımının , [4] [7] büyük iyonik yarıçaplı eser elementlerin varlığında [3] ve belirli bir ölçüde, ametist rengi, demir konsantrasyonu düşük olsa bile, geçiş elemanlarının yer değiştirmesinden doğabilir. Doğal ametist kırmızımsı menekşe ve mavimsi menekşede dikroiktir. [4] fakat ısıtıldığında sarı-turuncu, sarı-kahverengi veya koyu kahverengiye döner ve sitrin benzeri olabilir [8] fakat gerçek sitrinden farklı olarak dikroizmini kaybeder. Kısmen ısıtıldığında, ametist ametrine neden olabilir.

Ametist, ışığa aşırı maruz kaldığında tonda azalır ve yeterli ışınlama ile yapay olarak kararabilir. [4]

Tarihçe

Bir zamanlar Sainte-Chapelle Hazinesi’nde bir zamanlar Romalılar, Caracalla’nın ametist içindeki oyulmuş taşlarından biriydi.

Ametist top boncuklarının bir dizininin merkezinde bulunan belirsiz ametist scarab. Orta Krallık. Mısır’dan. Petrie Mısır Arkeoloji Müzesi, Londra
Ametist, eski Mısırlılar tarafından bir taş olarak kullanılmış ve büyük ölçüde, kazınmış taş işlemeli taşlar için antik çağda kullanılmıştır. [9]

Yunanlılar ametist taşlarının zehirlenmeyi önleyebileceğine inanıyordu, [10] ortaçağ Avrupalı askerler ametistlerin insanları iyileştirip serin kafalı tuttukları inancıyla savaşta ametist tılsımları giyerlerdi. [11] İngiltere’de Anglo-Sakson mezarlarında ametist boncukları bulunmuştur. [12] Anglikan piskoposlar, genellikle ametist ile belirlenen bir piskoposluk halkası takarlar, Elçilerin 2: 15’de Pentecost’ta “sarhoş değiller” şeklindeki bir betimleme. [13]

Büyük bir jeot ya da “amethyst-grotto”, Brezilya’nın güneyinde bulunan Santa Cruz’dan, Almanya’nın Düsseldorf kentinde düzenlenen 1902 sergisinde sunuldu. [1]

19. yüzyılda ametistin rengi manganezin varlığına bağlandı. Bununla birlikte, büyük ölçüde değiştirilebileceği ve hatta ısı ile deşarj edilebileceği için, bazı yetkililer tarafından organik bir kaynaktan elde edildiğine inanılmaktadır. Ferrik tiyosiyanat önerilmiştir ve mineralde sülfür tespit edilmiştir. [1]
]

Kültürel tarih
Antik Yunan
Yunanca “amethystos” kelimesi Yunanca a- , “değil” + methustos “sarhoş değil” olarak tercüme edilebilir. [16] Ametist sarhoşluğa karşı güçlü bir panzehir olarak düşünülmüştür, [17] bu yüzden şarap kadehlerinin çoğu zaman ondan oyulmasıdır. [18] “L’Amethyste, ou les Amours de Bacchus ve d’Amethyste” adlı şiirinde (Ametist ya da Bacchus ve Amethyste’nin aşıkları), Fransız şair Remy Belleau (1528-1577) Bacchus’un bir mitini icat etti. zehirlenme tanrısı, şarap ve üzüm, sevgisini reddeden Amethyste adında bir kızı izliyordu. Amethyste, tanrılara dua etmek için tanrılara dua etti, dua eden tanrıça Diana’nın cevap verdiği bir dua, onu beyaz bir taşa dönüştürdü. Amethyste’nin ihanet etmeme arzusuyla meşguldü, Bacchus şarabın üzerine şarap döktü ve morları boyadı. [19] [20]

Öykünün varyasyonları arasında, Dionysus’un bir fani tarafından hakarete uğradığı ve yolunu kesişen bir sonraki ölümcül olanı öldürmek için yemin ettiği, öfkesini yapmak için şiddetli kaplanlar yarattığı iddiası vardır. Ölümlü, Artemis’e haraç ödemek için yoluna çıkan güzel bir genç kadın, Ametistos oldu. Hayatı, kızını acımasız pençelerden korumak için saf kristalin kuvars heykeli haline getiren Artemis tarafından bağışlandı. Dionysus, güzel heykelin gözü önünde aksiyonu yüzünden vicdan azabı çekmişti. Tanrının gözyaşları daha sonra kuvars morunu boyadı. [21]

Bu efsane ve varyasyonları klasik kaynaklarda bulunmaz. Bununla birlikte, titan Rhea , tarihsel metin içinde şarap içen kişinin akıl sağlığını korumak için bir ametist taşı olan Dionysos’u sunar. [22]

AMETİST TAŞI

AMETİST TAŞI

Diğer kültür dernekleri
Tibetliler, ametistin Buda’ya kutsal olduğunu düşünür ve ondan namaz boncukları yaparlar. [23] Ametist, Şubat’ın doğum taşı olarak kabul edilir. [24] Ortaçağda, bir kraliyet sembolü olarak kabul edildi ve İngiliz regalia süslemek için kullanılır. [24] Eski Dünya’da ametist Kardinal mücevherlerden biri olarak kabul edildi, çünkü Brezilya’da büyük tortular bulunana kadar tüm diğerlerinin üstünde değerli sayılan beş değerli taştan biriydi.

Coğrafi dağılım
Ametist, Brezilya’daki Minas Gerais eyaletinden, volkanik kayaçlar içindeki geniş jeositlerde meydana gelen bol miktarda üretilmektedir. Güneybatı Brezilya ve Uruguay’ın içi boş agatlarının çoğu, iç kısımda bir ametist kristalleri ekiyor. Artigas, Uruguay ve komşu Brezilya devleti Rio Grande do Sul , Brezilya’da önem taşıyan tüm ametist üreticileri olan Mato Grosso , Espirito Santo , Bahia ve Ceará eyaletlerinin yanı sıra Minas Gerais adındaki büyük dünya üreticileridir.

Güney Kore’de de bulunur ve çıkarılır. Dünyanın en büyük opencast ametist damarı Maissau , Aşağı Avusturya’dadır . Çok ince bir ametist Rusya’dan geliyor, özellikle Ekaterinburg bölgesinde Mursinka yakınlarında, granitik kayalarda drusy boşluklarda meydana geliyor . Güney Hindistan’daki birçok yer, ametist vermektedir. [1] En büyük küresel ametist üreticilerinden biri, yıllık Afrika üretimi yaklaşık 1000 ton olan güney Afrika’da Zambiya’dır .

Ametist, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki pek çok bölgede ortaya çıkar. Bunlar arasında şunlar sayılabilir: Gila’daki Mazatzal Dağ bölgesi ve Maricopa İlçeleri , Arizona ; Ft Collins, Colorado yakınlarındaki Kırmızı Tüy Gölleri; Ametist Dağı, Teksas ; Yellowstone Milli Parkı ; Delaware County, Pennsylvania ; Haywood County, Kuzey Carolina ; Geyik Tepesi ve Stow, Maine ve Minnesota , Wisconsin ve Michigan Gölü Superior bölgesinde. [1] Ametist Kanada’nın Ontario ve Nova Scotia eyaletlerinde nispeten yaygındır. Kuzey Amerika’daki en büyük ametist madeni, Thunder Bay , Ontario’da bulunuyor.

Büyük kristaller kayaların içinde açık alanlarda büyüdüğünde oluşan bir ametist jeodu .
Ametist, Güney Carolina’nın resmi devlet taşıdır. Smithsonian Doğal Tarih Müzesi’nde birkaç Güney Carolina ametistleri sergileniyor. [25]

değer
18. yüzyıla kadar, ametist kardinal ya da en değerli taşlara (elmas, safir , yakut ve zümrüt ile birlikte ) dahil edildi. Ancak, Brezilya gibi yerlerde büyük mevduatların keşfinden bu yana, değerinin çoğunu kaybetti.

Toplayıcılar, geleneksel olarak kesilirse, muhtemelen kırmızı yanıp sönen renk derinliği arar. [26] Ametist büyük yapılarda kolayca bulunabildiğinden, taşın değeri öncelikle karat ağırlığı ile tanımlanmaz; Bu, karat ağırlığının taş değerini arttıran çoğu taştan farklıdır. Ametistin değerindeki en büyük faktör, gösterilen renktir. [27]

En yüksek dereceli ametist (“Deep Russian” olarak adlandırılır) istisnai nadirdir ve bu nedenle, bir değer bulunduğunda, değeri toplayıcıların talebine bağlıdır. Bununla birlikte, yine de, en yüksek dereceli safir veya yakutlardan (padparadscha sapphire veya “güvercin kanı” rubisi) daha düşük büyüklükte olan emirdir. [6]

SONUÇ
Brezilya’daki diğer bazı yerler de aktif olarak ametist üretiyor. Bunlar arasında Rio de Janeiro, Minas Gerais, Pernambuco, Ceara, Piaui ve Goias (Cassedanne, 1988b) yer alır. Bahia’da bir dizi çalışma bulunabilir.
Bu makalede ele alınan üç Brezilya bölgesi, bugün dünyanın en aktif üç ametist madenciliği operasyonu arasındadır. Halen piyasada görülen Brezilyalı ametistlerin çoğu, bu oluşumlardan kaynaklanmaktadır ve her yıl üretilen binlerce kilogram numune ve kaplama kalitesi ametistidir. Bu malzemenin önemli miktarları da sitrin üretmek için ısıl işlemden geçirilir.
Brezilya’da ametistin yeniden hizmete ilişkin resmi tahminleri mevcut olmamakla birlikte, uzun yıllar boyunca önemli miktarlarda kullanılabilir hale gelecektir.REFERENCES
Cassedanne J. (1986) L’amethyste de Pau d’Arco. Revue de Gemmologie a.f.g., No. 89, pp. 12-15.
Cassedanne J. (1988a) L’amethyste au Brésil. Revue de Gem¬mologie a.f.g., No. 94, pp. 15-18.
Cassedanne J. (1988b) L’amethyste au Brésil. Revue de Gem¬mologie a.f.g., No. 95, pp. 3-9.
Collyer T.A., Mártires A.C. (1986) O depósito de ametista do Alto Bonito, Municipio de Marabá, Pará. Departamento Nacional da Produgáo Mineral, Belém.
Cox R.T. (1977) Optical absorption of the d4 ion Fe4+ in pleochroic amethyst quartz, fournal of Physics, Vol. CIO, pp. 4631-4643. ‘
Crowningshield R., Hurlbut C., Fryer C.W (1986) A simple procedure to separate natural from synthetic amethyst on the basis of twinning. Gems d) Gemology, Vol. 22, No. 3, pp. 130-139.
Fritsch E., Rossman G.R. (1988) An update on color in gems. Part 2: Colors involving multiple atoms and color centers. Gems d> Gemology Vol. 24, No. 1, pp. 3-15.
Gongalves A.D. (1949) As Pedros Preciosas no Economic Nacional. Graflca Olímpica Editora, Rio de Janeiro, pp. 97-100.
ported a recent find of natural citrine in the neighboring state of Santa Catarina.

AMETİST TAŞI DOĞAL KAYA 1.3 KG (A KALİTE)

DOĞAL KAYALAR
AMETİST TAŞI
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 1.3 KG
 • A KALİTE RENK DOYGUNLUĞU
 • AMETİST DOĞAL KAYA
 • AYNI GÜN KARGO
 • BRAZİLYA
 • EŞİ YOKTUR
 • KDV DAHİL
Ürün Açıklaması Video Tanıtım Yorumlar

Ametist şu anda en popüler renkli değerli taşlardan biridir (şekil 1). Güzel ametist tarihsel olarak Rusya’nın Ural Dağları’ndan ve Batı Almanya’nın Idar-Oberstein bölgesinden gelmişti, ancak her

Ametist

Ametist

iki devalı artık büyük ölçüde tükenmiş durumda. Bugün, Avustralya, Sri Lanka, Hindistan, Madagaskar, Güneybatı Afrika ve Amerika Birleşik Devletleri’nde daha az mevduatla, Zambiya, Meksika ve Uruguay’da ekonomik quan¬tity’ler meydana gelmektedir (Webster, 1983). Ancak ana kaynak Brezilya’dır. Her yıl çeşitli derecelerde ametistin tonlarca tonu üretilmektedir (1985’te 419 ton), bununla birlikte küçük fakat önemli bir yüzdesi kaliteyi kesmektedir.
Ametist, 19. yüzyılın başlarında Brezilya’da, Idar-Oberstein yerleşimcileri tarafından keşfedilmiştir (V R. Sudback, pers. Comm., 1987; Gongalves, 1949); Bugüne kadar, Brezilya’nın 27 eyalet ve bölgesinde en az sekizinde madencilik iddiaları yapıldı. Bu makalede, en önemli üretim alanlarından üçünün (şu anda Brezilya’da en fazla ametist üreten Marabá), Pau d’Arco’nun (en iyi materyalin bir kısmını üreten) ve Rio Grande do Sul’un (mevcut en önemli üretim bölgelerinden üçü) maden ametistinin günümüzdeki madenciliği açıklanmaktadır. En uzun süredir devam eden üretimi olan). Bu lokaliteler aynı zamanda üç farklı jeolojik ortamda ametistin ortaya çıkışının iyi örneklerini sunarlar: kuvarsit içindeki büyük damarlar, sedimanter alüvyonun bir parçası olarak ve bazalttaki jeodler olarak.
Bu rapor, esas olarak, yazarın, 12.000 km’nin üzerinde bir yolculuğa dahil olan bu üç bölgeye yapılan bir ziyareti, yerel madenciler, ametist bayileri ve hükümet jeologları ile yapılan çok sayıdaki görüşmeden elde edilen bilgileri bir sonbaharda yaptığı düşünüldüğünde, kendi gözlemlerine dayanmaktadır. Her alan için bilgi, ametistin oluşumu, ametistin oluşumu, çökeltinin tarihi, madencilik yöntemleri, üretim seviyeleri ve geri kazanılan ametistin kalite notları hakkında bilgi içerir (bkz. Tablo 1). Çünkü neredeyse hepsiGünümüzde piyasadaki sitrin, ametistin ısıl işlemden geçirilmesiyle üretilmekte, Maraba ve Rio Grande do Sul’da uygulanan tedavi yöntemleri kısaca tanımlanmaktadır. Cassedanne (1988 a ve b) tarafından yapılan araştırmalar, Brezilya’nın farklı bölgelerinden gelen ametist gemolojisinde belirgin farklılıklar olmadığını göstermektedir; Genel özellikler ekteki kutuda özetlenmiştir.

Kuzey Para Eyaleti’nin başkenti Belem’in yaklaşık 450 km güneyinde, belediye ve Maraba kasabası yatmaktadır (şekil 2). Bugün, Brezilya’da madencilik yapan ametistin en üretken oluşu, Alto Bonito’nunki olmakla birlikte, bu genel bölgenin tüm materyalleri Maraba adıyla anılmaktadır.
Maraba’ya düzenli olarak tarifeli havayolu şirketi ile Belem’den kolayca ulaşılabilir. Saatlerce süren uçuş neredeyse tümüyle yoğun, tropik yağmur ormanlarıdır, bu arada zaman zaman küçük, çimenli temizlikler ve menderesli nehirler tarafından kesintiye uğrar. Maraba’dan, mayının bulunduğu çiftliğe (fazenda) bir hava taksiye binmeliyiz. ZorAracın bir saatlik sürüşü (arazi sahibi tarafından sağlanan “taksi” hizmeti), ametistin çıkarıldığı Serra dos Carajas’ın hillier bölgesine götürür. Alto Bonito ametist yatağının yaklaşık coğrafi koordinatları 5 ° 15 ‘ve 50 ° 30’dur. W. Haziran-Kasım ayları arasındaki sıcaklıklarda 18 ° – 40 ° C (64 ° – KMT) arasındaki sıcaklıklarda seyahat önerilir. ).

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE %100 DOĞAL BRAZİLYA  A KALİTE MASA TİPİ 1.3 KG AMETİST TAŞI DOĞAL KAYA SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR SEVDİKLERİNİZ İÇİN GÜZEL FANTASTİK BİR HEDİYE OLARAK DÜŞÜNEBİLİRSİNİZ KOLEKSİYON OLARAK SAKLAYABİLİRSİNİZ;

EN BOY :14,5 CM X 11,5 CM
Oluşum. Alto Bonito, ünlü Serra Pelada altın yatağını da içeren geniş Carajás maden vilayetinde (Collyer ve Mártires, 1986) yer almaktadır. Ametist, daha düşük Proteromoyik yaşlı (yaklaşık 1,7 ila 2 milyar yıl) bir dizi sedimanter ve ekstrüzyonlu volkanik kayaçta meydana gelir. Özellikle, çok kırık ve katlanmış olarak damarlar ve boşluklarda düzensiz dağıtılırkuvarsit tabakaları, sert, silisli, meta-morfilli bir tortul kayadır. Esas olarak renkli olan iki çeşit kuvarsit, alanda tanınabilir (Şekil 3). Biri beyaz veya açık renkli, diğeri ise hematit ve diğer demir oksitlerin boyaması nedeniyle daha kırmızımsıdır. Collyer ve Martires (1986), ametistin kırmızımsı kuvarsit içinde daha büyük bir frekansla meydana geldiğini bildirmektedir.

Ametist Taşı Özellikleri

Ametist Taşı Özellikleri

Şekil 3. Her iki beyaz kuvarsit ve kırmızımsı kuvarsit, Parada’daki Marabd yakınlarındaki Alto Bonito’daki bir ameistist maden işletmesinin bu fotoğrafında açıkça görülmektedir.
Damarlar bir metre kalınlığa ulaşabilir ve büyük ölçüde uzunluğa sahip olabilir. Boşluklar oval veya uzundur ve birkaç metrelik bir çapa ulaşabilir. Hem damarlarda hem de boşluklarda, ameistist, yarım metre uzunluğa kadar sıkıca paketlenmiş kristaller halinde oluşur.
Tarihçe. 1981 yılının ortalarında, Pedro Miranda’nın ailesi için çalışan işçiler Alto Bonito’daki yere serpilmiş ametist crys-tals parçalarını buldular. Parçaların kalitesiz olduğunu ve bölgedeki hiç kimsenin ametist bilgisine sahip olmadığına dikkat edin, bu buluntu, Bahia’dan bir rehber olan Manuel Xavier’e kadar bir yıldan fazla süredir bekletilmeden kaldı.malzeme ve kesme potansiyelini tanıdı. Xavier, Marabâ bölgesinde ilk ametist kazılarına başladı.
Bu erken çalışmalar sadece 2 ila 3 metrelik bir derinliğe ulaşan ve çok geçmeden atılan basit çukurlardı. Daha sonra, altı Miranda oğlunun en büyüğü olan José Miranda Cruz, daha detaylı bir ametist keşif ve kurtarma operasyonu başlattı. Madenciler için evler inşa etti ve daha sonra birkaç yüz kişilik bir toplumu sürdürmek için bir genel mağaza, okul ve diğer tesisler yaptı. Ayrıca, mekanize ekipmanların kullanılmasını başlattı, böylece çalışmalar yeraltına genişletilebilirdi. Alto Bonito’da şu anda yaklaşık 500 m2’lik bir alana yayılmış 22 barrano (şaft veya tünel) bulunmaktadır. Her birinin, kurtarılmış ametistin değerinin% 10’unu toprak sahipleri için mayın fırlatması için ödeyen çok sayıda sahibi ve ortaklığı var.
Madencilik Yöntemleri. Madenciliğin çoğunluğu, kazıklar, kürekler, kovalar, krikolar ve bazen küçük miktarlarda dinamit ile yapılır. Dikey şaftlar ve yatay tüneller, ametistin damarlarını takip etmek için ekvansiyona tabi tutulur ve sürgün ormanından alınan kereste ile takviye edilir. Aydınlatma ve ven-tilation sistemleri için elektrik, gerektiğinde ve para temin edildiğinde eklenir. Ziyaretim sırasında bu çalışmaların birçoğunu keşfe çıktım ve ametist madencinin ilk elden travma ve heyecanını deneyimledim.
Paulinho barranco’nun ilk seviyesine ulaşmak için, neredeyse 20 m’lik halatla neredeyse tamamen karanlığa düştüm. Daha sonra bir tünel boyunca yaklaşık 5 m yürüdüm ve iki madencinin beni 30 m daha aşağıya indirdiği başka bir açıklığa gittim. Oksijen eksikliği nefes almayı zorlaştırdı ve kırılgan duvarların çökmesi tehlikesi her zamandı. Bu şaftın dibinde birkaç basit seçim ve bir fener vardı. Tünel, üstte oldukça geniş ve iyi bir renk veren bir ametist damarı izledi, ama burada çok dar ve soluktu. Madenciler, bu derinliklerdeki çabalarından ötürü ödüllendirilmişlerdi, ancak, çalışmaların duvarlarına gömülmüş, 1 m çapındaki, çukurlardaki zengin renkli ametistin keşfiyle.
Ziyaret ettiğim bir sonraki barranco,ametistin büyük ticari önemi olan bu bölgeden yapılması. Bunlar, renklerin homojenliğini (ya da bantlı malzemede renk bantlanmasının düzenliliği), kristallerin netliğini ve klasik şeklini, habersiz büyüklükteki parçaların büyüklüğünü ve büyük üretimi içerir.
PAU D’ARCO
Bugün mevcut en iyi ame-tistin üretimini yapan bu bölge, Araguaia nehrinin batı kıyısındaki Maraba’nın yaklaşık 250 km güneyindedir (yine Şekil 2’ye bakınız). Yaklaşık koordinatlar 7 ° 32 ‘S ve 49 ° 23’ W Maraba’dan güneydoğuda kaba bir asfalt yolla ve daha sonra Araguaia nehri boyunca Xambioa kasabasına bir mavna ile ulaşılabilir. Buradan, güneyden güneydoğuya, Araguaina kentine ve daha sonra güneybatıya 100 km uzunluğundaki yeni bir asfalt yol ve 65 km’lik toprak yoldan Pau d’Arco kasabası ile devam edilmektedir. Asıl madencilik köyü Villa Esperanga, nehrin batı tarafında, yaklaşık olarak Pau d’Arco’nun 6 km güneyindedir. Yolculuğun bu son ayağı, Araguaia Irmağı’nı, Pau D’Arco’da 7-9 kişilik bir motorlu kayıkla yeniden çekmeyi gerektiriyor. Toplu taşıma, Maraba’dan temin edilebilir, ancak çok primi-tive. Araba ile sekiz saat sürecek bir yolculuk, toplu taşıma araçlarıyla 21 saat sürebilir.
Yaklaşık 250 kişinin yaşadığı Villa Esperanga, deniz seviyesinden yaklaşık 200 m yükseklikte yer almaktadır. Maraba’da olduğu gibi, haziran-kasım aylarında kuru mevsim boyunca ziyaret etmek en iyisidir. Sıtma bu bölgede yaygındır.Penhao, yaklaşık 200 metre derindi. Her biri dikey şaftlarla birbirine bağlanmış altı farklı seviyeye inşa edilmiştir. Bu çalışma sistemine olan iniş, aniden, mil yaklaşık 25 x 20 x 25 m büyük bir mağaraya açılana kadar sonsuz görünüyordu. Tünellerin çoğunda olduğu gibi, bu doğal mağara duvarlarında ve tavanlarında büyük ametist kavitelerinin ve damarlarının kesitleri görülebilir (şekil 4). Bu derinlikte hava çok az oksijen içerir ve bu çok amaçlı madencilik işlemlerinde havalandırma ekipmanı yetersizdir. Sonuç olarak, madenciler vardiyalı olarak çalışırlar, bir diğeri dinlenirken bir kişi kazılırken.
Girdiğim son tünel Ze Liete’ninki. Birkaç metre yürüdükten sonra, dev bir ametist boşluğunun kalıntılarının içinde olduğumu farkettim. Bu tür boşluklar, 15 kg’a kadar tek kristaller içerebilir, ancak bu büyük kristaller nadiren çok kesilebilir malzeme içerir.
Üretim. Alıcılar çeşitli tünel sahiplerinden doğrudan ametist satın alırlar ve gemide pürüzlendirmek için yerinde ya da bazı uzak yerlere koyarlar (yani, istenmeyen materyalleri kristalden çıkarırlar). Tablo 2, 1985 yılında Alto Bonito’da aylık olarak üretilen ametistin kalitesine ve miktarına dair bazı kaba tahminler sunmaktadır (Collyer ve Mártires, 1986). Alto Bonito’daki ameistist rezervlerinin doğru tahminleri mevcut değildir, ancak yeraltı çalışmalarında bir yıllık madencilik çabalarını telafi etmek için gerekli olan malzemeyi gözlemledim. Bugüne kadar, ametistin tekrar oluşması için çevredeki alanın sistematik bir araştırması yapılmamıştır.

Ametist Taşı

Ametist Taşı

Ametistin tanımı. Brezilya’dan gelen ametistin rengini, 0’dan (renksiz) 10’a (siyah) kadar değişen bir ton ölçeği (GIA renkli taş sınıflandırma dersinde öğretilene benzer) açısından tanımlamak uygundur. Şekil 5, bu ölçekte 2 ila 9 arasındaki tonlar ile temsil edilen menzil hakkında genel bir fikir vermektedir; kesme kalitesi ametist genellikle bir ton vardır
4 veya daha büyük değer. Tablo 1, Alto Bonito’daki aylık üretimin% 5’inin kaliteli, faset dereceli malzeme ile temsil edildiğini göstermesine rağmen, toplam üretimin sadece% 1 ila% 2’si, 7 tonluk bir verim verecek olan ametist parçalarından oluşmaktadır. 19 ct veya daha büyük taşlar kesmek. Daha küçük kesim taşları, daha az koyu ton değerlerine ulaşır.
Maraba’dan gelen ametist ortalama olarak, burada diğer bölgelerdekinden daha az doymuş durumdadır (şekil 6). Ancak diğer faktörlersekonder alüviyal çökeller (şekil 7; Cassedanne,
1986). Kristaller olağanüstü derecede büyüktür: 20 kg’lık parçalar nadir değildir ve 40 kg’a kadar olan kristaller bulunmuştur. Bu bölgeyi inceleyen jeologlara göre (B. F. Filho, O. B. Ferreira ve R.A. C. Mártires, pers. Comm., 1987), ametistin Marabá ametistinin bulunduğu aynı dağ bölgesinden taşınması muhtemeldir. Son zamanlarda, bu aralıkta diğer ametist depozanlar kaydedilmiştir (Cassedanne, 1988 a ve b).
Şekil 7. Mezarların ve diğer çökellerin höyükleri, ikincil, alüvyon çökellerinde gevşek kristallerin bulunduğu Pan d’Arco madencilik alanını işaret etmektedir.

Tarihçe. Yerel madencilere göre, ametist ilk kez 1979’da bir boar avı sırasında Pau d’Arco’da keşfedildi. Dar bir yuvaya kaçan bir domuzu yakalama çabalarında, avcılar açılışını genişletmek için kazı yapmaya başladılar. Yaban domuzu, büyük bir ince ametist kristali tarafından yönlendirildiğinde, yaban domuzu hayatını fidye etti. Kristalin kalitesi, o dönemde bir ametistin kaynağı olan Xambioa’da doğrulandı ve madenciler, Pau d’Arco’ya koşmaya başladı.
Şekil 8. Ametist üreten tabakayı örten çeşitli kir ve çakıl tabakalarını kaldırmak için Pau d’Arco’da kazıklar ve kürekler kullanılır.
Çukurlar ortalama 4 m genişliğinde x 7 m uzunluğundadır ve genellikle 2-3 m derinliğe ulaşırlar.

Madencilik faaliyetinin ilk yılı veya daha fazlası, bu büyük ametist kristallerinin sadece birkaçını oluşturdu. Daha sonra üretim 1982 ve 1984 arasında zirveye ulaşana kadar toplandı (B. P. de Alcontara, pers. Comm., 1987). Bu süre boyunca, madenciliğin çoğu garimpeiros, bağımsız madencilerdi, hiçbiri iddialarını hükümete kaydetmemişti. Aralık 1985’te Mineraqao Conceiqao Araguaia adlı bir şirket, bölgeyi keşfetme ve ametist için benimsenme hakkını elde etti. Yerel garimpeiroslar öfkeli ve şiddet takip etti. Sonunda, yerel madencilerin mülkün bir kısmı üzerinde çalışmaya devam edebileceği bir anlaşmaya varıldı. Şirket, su tenekeleri, ağır teçhizat ve profesyonel jeologlar getirdi, ancak çok fazla hareket ettikten sonraİyileştirilmiş kaliteli ametist, sup-port maliyetlerini karşılayamadı ve proje durduruldu (O. B. Ferréreira, pers. comm., 1987). Halen, ametist madenciliği, madencilerin veya madencilik gruplarının belirli bir alanda çalışacağı daha basit metotlara ve daha küçük çaplı bir ölçeğe geri dönmüştür. Villa Esperanqa sakinlerinin çoğu ameistist madenciliğinde yer almaktadır.

Ametist Doğal Kaya

Ametist Doğal Kaya

veya tünel. Genellikle birkaç çukur veya tünel, konak olarak adlandırılan tek bir üretken alanda kümelenir. Pau dArco’daki ametist çalışmaları şu anda yaklaşık 1,5 km2’lik bir alanı kaplamaktadır.
Üretim. Pau dArco’daki ametist üretimi, 1985 ve 1986’da yılda yaklaşık 7.000 kg’da nispeten sabit idi (S. H. S. de Matos, pers. Comm.,
1987). Potansiyel rezervler hakkında tahmin bulunmamaktadır. Tüm ametist soyulmuş değil, kaba olarak satılıyor; üretim genellikle köye günlük olarak getirilir ve Minas Gerais’den alıcılara satılır. Bir hariçMadencilik Yöntemleri. Ametist şu anda Pau dArco’da çukur ve tünellerden kurtarıldı. Çukurlar (şekil 8) ortalama 4×7 m ve sadece 2-3 m derinliğindedir. Su tablası çok yüksek olduğundan, bu çukurlar yılın büyük bir kısmını su içerebilir. Çukur madencileri, ametistin aşağı doğru kazılarak kazınarak toprağa kazınarak, çeşitli yüzey tabakalarına, tipik olarak yüzeyin 1 ila 3 m altına, üretken bir alana ulaşana kadar kürek çeker. Daha sonra bu tabakadaki tüm kayaçları ve çökelleri temizler ve ardından ametistin ortaya çıkması için onları yıkarlar.
Tersine, tüneller, ametist içeren alüvyonun üzerinde kalın, sert bir tabakanın bulunduğu ve sup providesport sağladığı yüzeyin 3-5 m arkasından kazılır. Yazar ziyareti sırasında elektrik jeneratörleri hakkında hiçbir kanıt görmedi; Tünel madencileri sadece mum ışığında çalışırlar. Malzemeyi kazıklar ve küreklerle kazarlar, yüzeye kadar kaldırırlar, sonra yıkar ve ayırırlar.
Her bir madenci grubunun kendi umut çukuru vardırJaponya’ya gönderilen çok küçük miktar, ametistin çoğu Governador Valadares veya Teófilo Otoni’nin Minas Gerais gem merkezlerinde bulunmaktadır. Geri kazanılan ameistin yüzdesini kestirmek için uygun olanı tahmin etmek zordur. Nasıl olursa olsun, cephedeki taşların çoğu bitmişken 2 ct’den daha azdır, ancak daha büyük taşlar – 50 ct’den fazla – kesilmiştir.
Pau dArco’nun en iyi ametistleri, en yoğun Afrika ametistine yoğunluk ve doygunluk getirir (şekil 9). Bununla birlikte, pürüzlü renk oldukça dengesiz bir şekilde dağıtılmış olabilir ve deneyimli bir kesici ile bile oryantasyonda bakım gerektirir. Mavimsi ve kırmızımsı mor renk bölgeleri, Afrika ya da diğer Brezilya ametistlerindeki farklı lekelerden ya da renk bantlarından oldukça farklı olan bir desende, aynı parçada bile, kaba bir şekilde görülebilir. Pau dArco ametistinin tonu o kadar karanlık olabilir ki 1-ct taşlar bile siyah görünebilir.En iyi renginde ve düzgün bir şekilde kesildiğinde, malzeme kadifemsi bir menekşe gövdesi rengine sahiptir ve pavilyon fasiyesinden kırmızı parıltılar meydana getirir. Daha küçük taşlar ince kalibre edilmiş ürünler yapar.
RIO GRANDE SUL
Brezilya’nın en güney eyaleti olan Rio Grande do Sul, Uruguay ve Arjantin sınırları. Aslına bakılırsa, Uruguaylı ametist tortuları Rio Grande do Sul’unkilerle devam ediyor. Paraná havzasında, devletin kuzey kesiminde, Brezilya’da en uzun süredir devam eden ametist madenciliği bölgesidir. Asfalt yollar Porto Alegre’den madencilik alanlarına kadar mevcuttur. Ametist, devletin birçok yerinde bulunur, ancak bu birçok olay benzer jeolojik bir düzene sahiptir. Aşağıdaki açıklamalarda iki tipik olayla ilgili ayrıntılar verilecektir: Santa Maria (Porto Alegre’nin 160 km batısında) ve Irai (Porto Alegre’nin 375 km kuzeybatısında).
Jeoloji ve Oluşum. Yaklaşık 130 milyon yıl önce, bu bölge, büyük ölçüde yatay olan ve topoğrafyayı takip eden devasa lav akışları üreten geniş volkanik faaliyetlere maruz kalmıştır (A. A. Muller, pers. Comm., 1987). Bu akıntıların bazılarında, şimdi siyah, ince taneli bir bazaltla sertleştirilmiş, ametist bulunur. 2 ila 5 m kalınlığındaki en proktif bazalt tabakası, deniz seviyesinden 300 ila 350 m yükseklikte yer almaktadır.Ametist bazalttaki jeodelerde kristaller olarak görülür (şekil 10). Jeodezler muhtemelen, soğutulduğu sırada lavdan salıverilen ve hapsedilen gaz ceplerini temsil eder. Yaygın olarak yuvarlak, yuvarlak boru şeklinde, ana kaya içine rasgele dağıtılırlar. Tipik olarak bu jeosler çap olarak 1 m’den azdır, ancak 3 m’yi aşan jeodezikler bulunmuştur.
Neredeyse değişmez olarak, jeodezitler yeşil, mikalı, demir silikat minerali olan seladonitin bir dış “cildi” sergiler; İçinde renksiz kuvars veya akik tabakası var. Ametist, 10 cm uzunluğa kadar kristallerde bazı jeodeziklerin merkezinde kümelenmiş olarak bulunur; diğer jeodler tamamen akikle doldurulur.

Ametist Taşı Faydaları

Ametist Taşı Faydaları

Rio Grande do Sul’daki madenciler de ametistin bir göstergesi olarak seladonitin varlığını kullanırlar. Seladonit demir açısından zengin bir mineral olduğundan ve ametistin rengi demir gerektirdiğinden, demir zengini bölgelerde ametistin görülmesi beklenir. Çapı 2-8 mm olan katı seladonitlerin nodülleri, genellikle küçük, 0.5-1.5 cm, kristalin kuvarsın jeositleri ile keladonit jantları ve kırmızımsı (muhtemelen)gri-siyah bazalttan yapışan kaya kaplamalı nob. En kalın seladonit tabakalarını içeren bu jeodeziklerin ametistte daha zengin olduğu bulunmuştur (A. A. Muller ve H. M. Santos, pers. Comm., 1987).
Şekil 12. Açık kalitedeki ametist kesme kalitesinde satılmadan önce, “cobbing” denilen bir işlemde, soluk renkli veya kırılmış bölümler genellikle küçük bir çekiçle kırılır.

Tarihçe. 1820’de, Batı Almanya’lı olan Idar-Oberstein yakınlarındaki Hunsrück bölgesinden gelen göçmenler Rio Grande do Sul’a geldi ve Taquari ile Jacui Nehirleri arasındaki bölgeye yerleşti. Daha sonra ametist ve akik oluşumu kısa bir süre sonra, 1825 civarında, bu göçmenler ekonomik potansiyeli fark etmiş ve kaba malzemeyi Idar-Oberstein’e göndermeye başlamışlardır (Gonpalves, 1949; V R. Sudback ve B. Munsteiner, pers. Comm., 1987). ). Bu erken göçmenlerin köylüleri, Rio Grande do Sul’nun bu bölgesindeki mevcut mülk sahipleridir. Her ne kadar orijinal arazilerin bir kısmı oldukça geniş olsa da, aile üyeleri arasında birkaç nesle göre bölünme, çoğu özel parselin 50 dönümden daha az olduğu mevcut duruma neden olmuştur.Rio Grande do Sul’daki mayın sahipliğinin Brezilya’nın diğer bölgelerindeki benzer olmasına rağmen, bazı önemli farklılıklar vardır. Hükümetin zımni onayı ile, küçük toprak sahipleri genellikle gerekli belgeleri dosyalamadan mineral haklarını korurlar. Bazı aileler, kazma işlerini kendileri yaparlar ve gerektiğinde bir buldozer veya çakmak taşı kiralarlar. Daha yaygın olarak, bir arazi sahibi, keşif ve madencilik maliyetlerini karşılamak için ikinci bir parti, genellikle bir mücevher tüccarı ile düzenleyecektir. Toprak sahibi, tarımı tarım için daha değerli olduğu için genellikle üretim karının% 25’ini veya daha fazlasını Brezilya’nın diğer bölgelerinden daha yüksek bir yüzdeye çıkarır. Çoğunlukla, ikinci taraf, tüm karı korumak için orijinal arazi sahibini satın alacak.
Madencilik Yöntemleri. Rio Grande do Sul’daki Ametist madenciliği basit el aletleriyle veya ağır ekipman ve patlayıcılarla yapılabilir. Açık ocak madenciliği en yaygın olanıdır, ancak diğer yöntemler de kullanılır.
1969’da, Irai’de bir yerel madenci olan Alberto Lemos de Moraes, ametistin, kırıklarla kırılmayan ve hala tüysüz olan masif bazaltın yeraltı madenciliğinin yeraltına çıkarılmasıyla kurtarılmasına karar verdi; işte burada en büyük sayıda sağlam ametist kaplı oyuklar yer alır (A. Lemos de Moraes, pers. comm., 1987; yine şekil 10’a bakınız). Lemos de Moraes, yoğun kayayı çıkarmak için patlayıcılar ve elektrikli aletler kullandı ve tünelleri 60 metreye kadar uzattı. El aletleri mümkünse ametist jeodesini basaltmak için kullanılır. Bazalt çok zor olduğu için, büyük, sağlam bir ameistist jeotunun kaldırılması bir hafta kadar sürebilir.
Mayınlardan bazılarında, ametist kristalleri genellikle topraktan kaldırılmadan önce satılır. Bir geode yerleştirildiğinde, yüzeyde küçük bir delik delinir ve bir ışık buna indirilir. Potansiyel alıcı daha sonra ametist kristallerinin kalitesini ve değerini değerlendirmeye çalışır ve bir fiyat müzakere edilir. Jeode daha sonra mümkün olduğunca sağlam bir koşul olarak ana kayadan çıkarılır, bu da alıcıya bir mineral numunesi olarak satma veya tek tek kristalleri kaba kesim için bıçaklama seçeneği sunar.
Üretim. 1986 yılında resmi hükümet istatistikleri, 4,152 kg ataşmanlı ametist, 14,752 kg sivriltilmiş sitrin (ameistist ısıl işlemle üretilmiştir) ve 155.560 kg mineral örnek malzemesi Rio Grande do Sul’dan (AA Muller, pers. comm., 1987). Gerçekten de, bugün piyasadaki ametist örneklerinin çoğu Rio Grande do Sul’dan geliyor. İhraç edilen koparılmış ametistin büyük çoğunluğu kesilmek üzere Idar-Oberstein’e gönderilir.
Bu alandaki fasetli ametist, yaklaşık 10 ct’lik taşlarda 7 tonluk bir değere (yine şekil 5’e bakınız) ve 1-9 ct’lik taşlarda 5 veya 6 no’lu bir ton değerine ulaşabilir. Rio Grande do Sul yönünden aferist aferitleri ortalama 3-7 ct; yani Maraba’lı ortalama taşlardan daha küçük ama Pau d’Arco’dan biraz daha büyüktürler. Rio Grande do Sul ametist genellikle diğer bölgelerde bulunan ametistlerden ayırt edilebilen kırmızımsı değil de mavimsi (şekil 13). Renk nadiren kahverengimsi bir renk tonuna sahiptir, ancak biraz grimsi olabilir.

Ametist Taşı Satış

Ametist Taşı Satış

Santa Maria. Rio Grande do Sul’daki en ilginç maden alanlarından biri de eyalet başkenti Santa Maria’nın yakınındadır. Rio Grande do Sul’un merkezinde yer alan Santa Maria, çeşitli ulaşım şekilleri ile kolayca ulaşılabilen 200.000 nüfuslu bir şehirdir.
1930’ların başında Alman mücevher bayileri bu bölgeyi ametist arıyordu. Birkaç yerde yere serpilmiş kristaller bulmaya çok değerliydi. Yerel arazi sahipleriyle yapılan anlaşmaları müzakere ettikten sonra, kazma ve kürek kullanarak mayın kullanmaya başladılar. Bu alanda ametistin geri kazanımı günümüze kadar devam etmiştir (S. Klein ve J. C. Moto, pers. Comm., 1987).

Şekil 14. Rio Grande do Sul’daki hai’de, ametist içeren bazalt tabakasının bulunduğu tepenin çoğunu, orijinal yüzeyin 30 m altına çıkarmak için bir traktör kullanılır.
Çalışılan Santa Maria’nın yaklaşık 20 km dışında Siegfried Klein’ın madenini ziyaret ettik.Alman tüccarların 50 yıl önce gelişi. Son zamanlarda dört madencinin basit seçimlerle açtığı bir çukur, binlerce gevşek crystal kesiti ametist jeodezisi elde etmişti. Aslında, ilk hafta içinde bu tortu üretildi, yaklaşık 1,000 kg ametist geri kazanıldı, bunların yaklaşık 200 kg’ı numune veya koparma kalitesi; Bu 200 kg, bıçaklandıktan sonra 5 ila 10 kg verebilir. İlk haftanın üretimi için alışılmadık büyük bir keşif oldu.
Irai’de Ametist Madenciliği. Irai kasabası, Santa Catarina eyaletinin sınırına yakın, Rio Grande do Sul’un kuzey ucunda yer almaktadır. Topografya, hafifçe inişli çıkışlı tepelerden oluşuyor ve iklim oldukça yumuşak, bu da Brezilya’nın güneyindeki en güzel bölgelerden biri.
Ametist ilk olarak 1920’lerde burada bulunmuştur.
Brezilya ordusundan kaçan devrimciler Rio Uruguai’nin kıyılarında saklandı. Toplayıcılık yaparken, Irak kasabasının gelecekteki bölgesi yakınındaki ameistist olaylarına rastladılar. Şu anda, bu alan ayda yaklaşık 200 ila 250 kg koparılmış ametist ve ayda 700 ila 800 kg’lık koparılmış sitrin (diğer bir deyişle ısıyla işlemden geçirilmiş ametist) üretir (V R. Sudback ve A. Bortoluzzi, pers. Comm., 1987).
Irak’ın eteklerine yakın küçük bir tepede Bortoluzzi-Fischer madenlerini ziyaret ettim. Rio Grande do Sul’daki madenler genellikle hem madenin sahibi hem de toprak sahibi için bu şekilde adlandırılmaktadır. Irak’ta gözlemlenen nispeten basit madenciliğin aksine, burada 20 madenciler, ametistin mevcut yüzeyin 30 m altında yatan bir bazalt tabakasından geri kazanılması için oldukça sofistike açık ocak yöntemlerini kullanmaktadır (Şekil 14). Bu adamlar bir boğa ile çalıştı.
dozer, bütün bir yıl boyunca verimli tabakayı kaplayan yüzlerce ton pisliği kaldıracak. Bazalt seviyesinde, ametist kaplı jeodezleri bulmak ve çıkarmak için krikolar, bazı patlayıcılar ve el aletleri kullanıldı. Bu jeodezlerden bazıları 100 kg ağırlığındaydı, ancak kristallerin çoğu çok karanlıktı.

Şekil 15. Günümüzde mücevher pazarında satılan sitrin hemen hemen tamamı, ısıl işlem yapan ametist tarafından yaratılmıştır. Yaklaşık 15 x 20 mm’lik bu sitrin aslında ısıtılmış olan Maraba ametistidir. Fotoğraf © Tino Flammid.
Bu alandaki diğer madenlerin çoğu, verimli bir bazalt tabakasına ulaşmak için Irak kasabasını çevreleyen yamaçlara kazılan yeraltı tünellerinden oluşmaktadır. Tüneller yaklaşık 2 m yüksekliğinde ve 5 m genişliğe kadar olabilir. Madenciler, sertleşmiş lavları kazmak için patlayıcılar ve el aletleri kullanıyor. Gözlemlediğim en uzun tünel yaklaşık 60 metredir.

Ametist

Ametist

Bazı türler Brezilya’da bildirilmiş olsa da, sitrin nadiren doğal olarak ortaya çıkar (Sauer, 1982; Webster, 1983). Esasen piyasadaki tüm sitrin, ametistin ısıl işlemden geçirilmesiyle yaratılmıştır (Web¬ster, 1983; şekil 15), özellikle de açık renkli ametist sıkça sitrin gibi daha istekli bir renk haline geldiği için. Çeşitli tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Maraba’da ametist, el arabasıyla kumlara gömülür ve daha sonra taşları sarıya çevirmek için odun ateşi üzerine ısıtılır (şekil 16). Renk değişim derecesini izlemek için numuneler çeşitli aralıklarla ekstrakte edilir. Benim
yolculuklarda, ametistin kaynağına bağlı olarak, tam bir renk değişikliği için sıcaklık 235 ° C’den 550 ° C’ye kadar değişebilir. Isıl işlem için ametist seçerken, madenciler yüksek demir içeriğine işaret ediyor gibi görünen paslı bir görünüme sahip bir veya daha fazla renk bandının varlığını ararlar. Taş sararsa, 550 ° C’ye ulaşmadan önce bunu yapar.
Rio Grande do Sul’da taşlar, bazen sıkıca paketlenmiş bir toz veya kuma gömülü hava geçirmez fırınlara yerleştirilir ve yaklaşık 450 ° -550 ° C’de iki dakika 45 dakika ısıtılır. Daha sonra, taşların çıkarılmasından önce fırının oda sıcaklığına (birkaç saat) soğumaya bırakılır. Bu bölgeden ametistin ısıtılmasıyla üretilen sitrin, özellikle Brezilya’daki yanlış ad Rio Grande do Sul “topaz” olarak verilir. En koyu malzeme güçlü kahverengimsi kırmızı bir renk sergileyebilir ve bazı garnetlerin rengine yaklaşabilir. Ametistin Rio Grande do Sul’dan ısıl işlem yapması durumunda madenciler, deneyimlerinden en iyi sitrin rengini üretecekleri belirli özellikleri (örneğin, grimsi bir bant) ararlar. 1986’da bu eyaletten 15 tondan fazla sivriltilmiş sitrin gönderildi.
Iraklı Madenciler, doğal sitrin bulmanın hayatında bir kez gerçekleştiğini bildirdiler. Rio Grande do Sul’un ametistleri gibi, sitrin de jeodelerde meydana gelir, bazaltın belirli bir bölümünde bazen birkaç sitrin jeoseni bulunabilir. Madenciler, bu bölümlerin yeryüzünde “ısıtıldığını” öne sürüyorlar. Hükümet jeologları yeniden tek tek kaba parçanın kimyasal ve fiziksel özelliklerine (Nassau, 1984). Bununla birlikte, aynı maden içinde, benzer görünür özelliklere sahip kaba parçalar genellikle aynı tedaviye tepki verecektir.

 

 

 

 

 

 

 

metist, mor renkli bir kuvartz (SiO 2 ) çeşididir ve mor rengini radyasyona , demir kirliliğine (bazı durumlarda geçiş elemanı safsızlıkları ile bağlantılı olarak) ve karmaşık kristal kafes ikamelerine neden olan eser elementlerin varlığına borçludur. [2] [3] [4] Mineralin sertliği kuvartz ile aynıdır, bu nedenle takılarda kullanıma uygundur.

Ton ve ton
Ametist, açık pembemsi bir menekşe ile mor renkte olan ilk renk tonlarında ortaya çıkar. Ametist, bir veya iki ikincil renk tonu, kırmızı ve mavi sergileyebilir. [5] En iyi ametist çeşitleri Sibirya , Sri Lanka , Brezilya ve Uzak Doğu’da bulunabilir. İdeal sınıf “Derin Sibirya” olarak adlandırılır ve% 15–20 oranında mavi ve (ışık kaynağına bağlı olarak) kırmızı ikincil renk tonları ile% 75-80 arasında bir birincil mor renktedir. [6] Yeşil kuvars bazen yanlış bir şekilde yeşil ametist olarak isimlendirilir, bu bir yanlış isimdir ve malzeme için uygun bir isim değildir, uygun terminoloji prasiyolittir . Yeşil kuvars için diğer isimler vermarine veya limon sitrinidir.

Faceted ametist

Ametist Taşı Nerede Bulunur

Ametist Taşı Nerede Bulunur

Zümrüt kesim ametist
Çok değişken yoğunlukta, ametistin rengi genellikle kristalin son yüzlerine paralel çizgilerle serilir. Lapidary teknolojisindeki bir özellik, rengi bitmiş gemin tonunu homojen hale getiren bir şekilde yerleştirmek için taşı doğru bir şekilde kesmeyi içerir. Çoğu zaman, bazen yalnızca taştan menekşe renginde ince bir yüzey tabakası mevcut olması veya rengin homojen olmaması gerçeği zor bir kesim yapar.

Ametistin renginin, yapıdaki silikon için üç değerlikli demir (Fe 3+ ) ışınımının , [4] [7] büyük iyonik yarıçaplı eser elementlerin varlığında [3] ve belirli bir ölçüde, ametist rengi, demir konsantrasyonu düşük olsa bile, geçiş elemanlarının yer değiştirmesinden doğabilir. Doğal ametist kırmızımsı menekşe ve mavimsi menekşede dikroiktir. [4] fakat ısıtıldığında sarı-turuncu, sarı-kahverengi veya koyu kahverengiye döner ve sitrin benzeri olabilir [8] fakat gerçek sitrinden farklı olarak dikroizmini kaybeder. Kısmen ısıtıldığında, ametist ametrine neden olabilir.

Ametist, ışığa aşırı maruz kaldığında tonda azalır ve yeterli ışınlama ile yapay olarak kararabilir. [4]

Tarihçe

Bir zamanlar Sainte-Chapelle Hazinesi’nde bir zamanlar Romalılar, Caracalla’nın ametist içindeki oyulmuş taşlarından biriydi.

Ametist top boncuklarının bir dizininin merkezinde bulunan belirsiz ametist scarab. Orta Krallık. Mısır’dan. Petrie Mısır Arkeoloji Müzesi, Londra
Ametist, eski Mısırlılar tarafından bir taş olarak kullanılmış ve büyük ölçüde, kazınmış taş işlemeli taşlar için antik çağda kullanılmıştır. [9]

Yunanlılar ametist taşlarının zehirlenmeyi önleyebileceğine inanıyordu, [10] ortaçağ Avrupalı askerler ametistlerin insanları iyileştirip serin kafalı tuttukları inancıyla savaşta ametist tılsımları giyerlerdi. [11] İngiltere’de Anglo-Sakson mezarlarında ametist boncukları bulunmuştur. [12] Anglikan piskoposlar, genellikle ametist ile belirlenen bir piskoposluk halkası takarlar, Elçilerin 2: 15’de Pentecost’ta “sarhoş değiller” şeklindeki bir betimleme. [13]

Büyük bir jeot ya da “amethyst-grotto”, Brezilya’nın güneyinde bulunan Santa Cruz’dan, Almanya’nın Düsseldorf kentinde düzenlenen 1902 sergisinde sunuldu. [1]

19. yüzyılda ametistin rengi manganezin varlığına bağlandı. Bununla birlikte, büyük ölçüde değiştirilebileceği ve hatta ısı ile deşarj edilebileceği için, bazı yetkililer tarafından organik bir kaynaktan elde edildiğine inanılmaktadır. Ferrik tiyosiyanat önerilmiştir ve mineralde sülfür tespit edilmiştir. [1]
]

Kültürel tarih
Antik Yunan
Yunanca “amethystos” kelimesi Yunanca a- , “değil” + methustos “sarhoş değil” olarak tercüme edilebilir. [16] Ametist sarhoşluğa karşı güçlü bir panzehir olarak düşünülmüştür, [17] bu yüzden şarap kadehlerinin çoğu zaman ondan oyulmasıdır. [18] “L’Amethyste, ou les Amours de Bacchus ve d’Amethyste” adlı şiirinde (Ametist ya da Bacchus ve Amethyste’nin aşıkları), Fransız şair Remy Belleau (1528-1577) Bacchus’un bir mitini icat etti. zehirlenme tanrısı, şarap ve üzüm, sevgisini reddeden Amethyste adında bir kızı izliyordu. Amethyste, tanrılara dua etmek için tanrılara dua etti, dua eden tanrıça Diana’nın cevap verdiği bir dua, onu beyaz bir taşa dönüştürdü. Amethyste’nin ihanet etmeme arzusuyla meşguldü, Bacchus şarabın üzerine şarap döktü ve morları boyadı. [19] [20]

Öykünün varyasyonları arasında, Dionysus’un bir fani tarafından hakarete uğradığı ve yolunu kesişen bir sonraki ölümcül olanı öldürmek için yemin ettiği, öfkesini yapmak için şiddetli kaplanlar yarattığı iddiası vardır. Ölümlü, Artemis’e haraç ödemek için yoluna çıkan güzel bir genç kadın, Ametistos oldu. Hayatı, kızını acımasız pençelerden korumak için saf kristalin kuvars heykeli haline getiren Artemis tarafından bağışlandı. Dionysus, güzel heykelin gözü önünde aksiyonu yüzünden vicdan azabı çekmişti. Tanrının gözyaşları daha sonra kuvars morunu boyadı. [21]

Bu efsane ve varyasyonları klasik kaynaklarda bulunmaz. Bununla birlikte, titan Rhea , tarihsel metin içinde şarap içen kişinin akıl sağlığını korumak için bir ametist taşı olan Dionysos’u sunar. [22]

AMETİST TAŞI

AMETİST TAŞI

Diğer kültür dernekleri
Tibetliler, ametistin Buda’ya kutsal olduğunu düşünür ve ondan namaz boncukları yaparlar. [23] Ametist, Şubat’ın doğum taşı olarak kabul edilir. [24] Ortaçağda, bir kraliyet sembolü olarak kabul edildi ve İngiliz regalia süslemek için kullanılır. [24] Eski Dünya’da ametist Kardinal mücevherlerden biri olarak kabul edildi, çünkü Brezilya’da büyük tortular bulunana kadar tüm diğerlerinin üstünde değerli sayılan beş değerli taştan biriydi.

Coğrafi dağılım
Ametist, Brezilya’daki Minas Gerais eyaletinden, volkanik kayaçlar içindeki geniş jeositlerde meydana gelen bol miktarda üretilmektedir. Güneybatı Brezilya ve Uruguay’ın içi boş agatlarının çoğu, iç kısımda bir ametist kristalleri ekiyor. Artigas, Uruguay ve komşu Brezilya devleti Rio Grande do Sul , Brezilya’da önem taşıyan tüm ametist üreticileri olan Mato Grosso , Espirito Santo , Bahia ve Ceará eyaletlerinin yanı sıra Minas Gerais adındaki büyük dünya üreticileridir.

Güney Kore’de de bulunur ve çıkarılır. Dünyanın en büyük opencast ametist damarı Maissau , Aşağı Avusturya’dadır . Çok ince bir ametist Rusya’dan geliyor, özellikle Ekaterinburg bölgesinde Mursinka yakınlarında, granitik kayalarda drusy boşluklarda meydana geliyor . Güney Hindistan’daki birçok yer, ametist vermektedir. [1] En büyük küresel ametist üreticilerinden biri, yıllık Afrika üretimi yaklaşık 1000 ton olan güney Afrika’da Zambiya’dır .

Ametist, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki pek çok bölgede ortaya çıkar. Bunlar arasında şunlar sayılabilir: Gila’daki Mazatzal Dağ bölgesi ve Maricopa İlçeleri , Arizona ; Ft Collins, Colorado yakınlarındaki Kırmızı Tüy Gölleri; Ametist Dağı, Teksas ; Yellowstone Milli Parkı ; Delaware County, Pennsylvania ; Haywood County, Kuzey Carolina ; Geyik Tepesi ve Stow, Maine ve Minnesota , Wisconsin ve Michigan Gölü Superior bölgesinde. [1] Ametist Kanada’nın Ontario ve Nova Scotia eyaletlerinde nispeten yaygındır. Kuzey Amerika’daki en büyük ametist madeni, Thunder Bay , Ontario’da bulunuyor.

Büyük kristaller kayaların içinde açık alanlarda büyüdüğünde oluşan bir ametist jeodu .
Ametist, Güney Carolina’nın resmi devlet taşıdır. Smithsonian Doğal Tarih Müzesi’nde birkaç Güney Carolina ametistleri sergileniyor. [25]

değer
18. yüzyıla kadar, ametist kardinal ya da en değerli taşlara (elmas, safir , yakut ve zümrüt ile birlikte ) dahil edildi. Ancak, Brezilya gibi yerlerde büyük mevduatların keşfinden bu yana, değerinin çoğunu kaybetti.

Toplayıcılar, geleneksel olarak kesilirse, muhtemelen kırmızı yanıp sönen renk derinliği arar. [26] Ametist büyük yapılarda kolayca bulunabildiğinden, taşın değeri öncelikle karat ağırlığı ile tanımlanmaz; Bu, karat ağırlığının taş değerini arttıran çoğu taştan farklıdır. Ametistin değerindeki en büyük faktör, gösterilen renktir. [27]

En yüksek dereceli ametist (“Deep Russian” olarak adlandırılır) istisnai nadirdir ve bu nedenle, bir değer bulunduğunda, değeri toplayıcıların talebine bağlıdır. Bununla birlikte, yine de, en yüksek dereceli safir veya yakutlardan (padparadscha sapphire veya “güvercin kanı” rubisi) daha düşük büyüklükte olan emirdir. [6]

SONUÇ
Brezilya’daki diğer bazı yerler de aktif olarak ametist üretiyor. Bunlar arasında Rio de Janeiro, Minas Gerais, Pernambuco, Ceara, Piaui ve Goias (Cassedanne, 1988b) yer alır. Bahia’da bir dizi çalışma bulunabilir.
Bu makalede ele alınan üç Brezilya bölgesi, bugün dünyanın en aktif üç ametist madenciliği operasyonu arasındadır. Halen piyasada görülen Brezilyalı ametistlerin çoğu, bu oluşumlardan kaynaklanmaktadır ve her yıl üretilen binlerce kilogram numune ve kaplama kalitesi ametistidir. Bu malzemenin önemli miktarları da sitrin üretmek için ısıl işlemden geçirilir.
Brezilya’da ametistin yeniden hizmete ilişkin resmi tahminleri mevcut olmamakla birlikte, uzun yıllar boyunca önemli miktarlarda kullanılabilir hale gelecektir.REFERENCES
Cassedanne J. (1986) L’amethyste de Pau d’Arco. Revue de Gemmologie a.f.g., No. 89, pp. 12-15.
Cassedanne J. (1988a) L’amethyste au Brésil. Revue de Gem¬mologie a.f.g., No. 94, pp. 15-18.
Cassedanne J. (1988b) L’amethyste au Brésil. Revue de Gem¬mologie a.f.g., No. 95, pp. 3-9.
Collyer T.A., Mártires A.C. (1986) O depósito de ametista do Alto Bonito, Municipio de Marabá, Pará. Departamento Nacional da Produgáo Mineral, Belém.
Cox R.T. (1977) Optical absorption of the d4 ion Fe4+ in pleochroic amethyst quartz, fournal of Physics, Vol. CIO, pp. 4631-4643. ‘
Crowningshield R., Hurlbut C., Fryer C.W (1986) A simple procedure to separate natural from synthetic amethyst on the basis of twinning. Gems d) Gemology, Vol. 22, No. 3, pp. 130-139.
Fritsch E., Rossman G.R. (1988) An update on color in gems. Part 2: Colors involving multiple atoms and color centers. Gems d> Gemology Vol. 24, No. 1, pp. 3-15.
Gongalves A.D. (1949) As Pedros Preciosas no Economic Nacional. Graflca Olímpica Editora, Rio de Janeiro, pp. 97-100.
ported a recent find of natural citrine in the neighboring state of Santa Catarina.