OTANT�K TA�

AMETİST DOĞAL KAYA 1 KG (A KALİTE)

DOĞAL KAYALAR
Ametist Taşı
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 1.040 GR
 • A KALİTE RENK DOYUMU
 • AMETİST DOĞAL KAYA
 • AYNI GÜN KARGO
 • BRAZİLYA
 • EŞİ YOK
 • KDV DAHİL

Mor çeşitli kuvarslı ametist, mor rengini, ışınlama, demir yabancı maddeleri ve kompleks kristal kafes yer

Ametist Taşı

Ametist Taşı

değiştirmelerine katkıda bulunan eser elementlerin varlığından etkiliyor. Ametist rengi ışınlama ile değiştirilerek elde edilir. Üç değerlikli demir Demir konsantrasyonu düşük olsa da geçiş elementlerinin yer değiştirmesinin yanı sıra kristal yapısındaki silikon için de geçerlidir.

Ametistin birincil tonları, açık pembemsi mordan deri moruna kadar değişir; ideal derecesi (“Derin Sibirya”),% 75-80 birincil mor renk tonunu ve kalan% 15-20’lik mavi ve kırmızı renkleri gösterir. Doğal ametist kırmızı-menekşe ve mavimsi-mor renktedir. Taşın ısınması mineralin sarı-turuncu, sarı-kahverengi veya koyu kahverengisine dönüşür ve sitrine benzeyen bir renk verir.

Ametistin mor rengi, ışık kaynaklarına aşırı maruz kalma ile solabilir, buna karşın yeterli ışınlama taşı yapay olarak koyulaştırabilir. Ametist renginin genellikle kristalin son yüzlerine paralel olarak şerit halinde dağıldığını fark ederek, taş sanatçısı, son taşdaki rengin tonunun homojen olması için ametist taşlarını kesmeye çalışıyor.

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE %100 DOĞAL BRAZİLYA AMETİST TAŞI A KALİTE MUHTEŞEM RENK DOYUMU ÜRÜNÜMÜZ ÇOK KALİTELİ BİR PARÇA OLUP SEVDİKLERİNİZE DEĞİŞİK BİR HEDİYE OLARAK DÜŞÜNEBİLİRSİNİZ.KOLEKSİYON BİR GEM PARÇASI OLARAKTA SAKLANABİLİR…TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR.

KG:1.040 GR

EN : 14 CM BOY 15 CM

TARİHÇE
Zengin bir tarihe sahip olan taş, iç peynir taşlarının kullanıcılarını etanol zehirlenmesinden koruması üzerine Yunanlıların inancına bağlı olarak “sarhoş” olduğu için Antik Yunan’dan “ametist” olarak adlandırıldı. Mücevher antik çağlardan beri, en başta Antik Mısır uygarlığı olarak tarihte kullanılan ametistli oyuk oyma taşlar için kullanılmıştır. Ortaçağ Avrupalı askerler, taşların şifa verici bir özelliği olduğunu ve onları serin tutacakları inancından elde edilen ametit tılsımlarını savaşa sokmuşlardı.

MADENCİLİK
Brezilya’daki Minas Gerais eyaleti, volkanik kayaçlardan türetilen büyük jeotlarda cevher üretirken, ametist tüm dünyada çok sayıda bölgede mayınlı. Amethyst kristalleri Brezilya’nın güneyinde ve Uruguay’ın içi oyuk çakallarla, Artigas, Uruguay’da ve komşu Brezilya devleti Rio Grande do Sul’un, büyük miktarda ametist üreticisi olduğu Minas Gerais ve diğer ametist üreticilerini aşan az miktarda bulunabilir Brezilya’da önemli. Amethyst, Güney Kore, Maissau, Aşağı Avusturya’da, Rusya’nın Ekaterinburg bölgesindeki Mursinka yakınlarındaki bölgede, güney Hindistan’da çok sayıda bölgede ve yıllık yaklaşık 1000 tonluk bir verim sağlayan Zambiya’da mayınlı.

Brazilya Ametist Taşı

Brazilya Ametist Taşı

Amethyst, Gila ve Maricopa County, Arizona, Fort Collins, Colorado, Yellowstone Milli Parkı, Delaware County, Pennsylvania, Amethyst Dağı, Texas ve North Carolina’daki yerlerin yakınında bulunan bir bölge de dahil olmak üzere Amerika Birleşik Devletleri genelinde sayısız bölgede bulunabilir. , Maine, Minnesota, Wisconsin ve Michigan.

Ametist Kanada, Ontario, Kanada’da (Kuzey Amerika’nın en büyük ametist mayını olan “Thunder Bay”) ve Nova Scotia’daki çeşitli yerleşim bölgelerinde kolayca bulunur.

JEOLOJİ
Ametist, farklı jeolojik ortamların çeşitliliği içinde bulunabilir ve granitik kayaçlardaki hidrotermal damarlar, dağlık yarıklar, miaroller ve bazaltik lavlar içinde bulunan jeotlarda yaygın olarak bulunabilir. Brezilya’nın Parana Flood Bazalt Bölgesi ve Uruguary’deki erken Kretase bazaltları, en önemli ametist mineralizasyonu ve madenciliği, Ametista do Sul / Irai bölgelerine lokalize edilmiş, jeodlardan türetilen en üretken ametist ve akik kaynaklarının bazılarını vermiştir (Rio Grande do Sul, Brezilya) ve Artigas, Uruguay.

Uruguay’daki Artigas’da bulunan Arapey formasyonunun taşkın jeodezleri, karbondioksit bakımından zengin bazalttan türetilen sıvıların kabarcıkları yoluyla oluşturulmuştur (Int J. Earth Sci, 99, Sayı 4, Haziran 2010). ). Bu ortamda, Guarani akiferlerinin artezyen suyu, alttan bazaltların sızdırılmasıyla, seladonit jant ve jeodeziklerin astarı, önce akik ve daha sonra kuvars ve ametist ile oluştu; sıcaklıklar, ametist oluşumunu 50 – 120 derece C. Kalsitin kristalleşme sıcaklığı, zaman zaman ametist jeodları içinde inklüzyonlar olarak bulunurken sadece yaklaşık 24 derece C idi. Landmesser (1984), bu süreçlerin nasıl gerçekleştiğini tartışmaya devam ediyor, çünkü Landmesser (1984), akik sedyelerinin

Ametist

Ametist

Paleozoyik Mesozoyik kayaları, volkanik kayaçlardaki gözenekler boyunca silikon dioksit jel difüzyonundan türetilmiştir. Diğer yazarlar, Brezilya Serra Geral bazaltlarında yer alan boşlukların veya protodrüklerin, bazaltlardan magmatik uçucu maddelerin eksolüsyonundan (Int J. Earth Sci, 99, Sayı 4, Haziran 2010) kaynaklandığını iddia etmektedir. Ek görüşler (Bossi ve Caggiano, 1974), magmatik sıvılarla kumtaşı ksenolitlerinin bazaltlar içerisinde eritilmesinin, ametist seddelerinin oluşması için gerekli olan silikayı meydana getiren mekanizma olduğunu düşündürmektedir.
Hangi mekanizmanın doğru olduğuna bakılmaksızın, ametist seddüllerini meydana getiren bu alterasyon süreci için gerekli süre yaklaşık olarak bir milyon yıl olarak varsayılmaktadır.

Arapey formasyonunun ametist jeodları içinde ametist seddüllerinin oluşumu ile ilgili devam eden tartışmalar üzerinde durmaya devam ediyor:
1). Jeodların açılması ve şekillendirilmesi mekanizması, iç boşluklara yol açarak jeodezi dolduran minerallerin biriktirilmesini kolaylaştırır;
2). Jeode boşlukları içinde ametist kristalleri ve kalsit inklüzyonlarını oluşturmak için gerekli elementlerin kaynağı (leri);
3). Bu unsurun harekete geçirilmesi ve tevdi edildiği zamanlama; ve
4). Ametizan oluşturan akışkanların jeode boşlukları içinde mineralizasyona ve kristalin çökelmeye verdiği basınç ve sıcaklık (Int. J. Earth Sci., 99, Sayı 4, Haziran 2010). Mor Ametist, akıl ve duyguları uyandırmak ve yatıştırmak için çarpıcı güzellikleri ve efsanevi güçleri nedeniyle çağlar boyunca oldukça saygın bir yere sahiptir. Günümüzdeki sınıflandırmalarda yarı kıymetli bir taştı, ancak eskilere göre “Ateşin Mübaresi” oldu, değerli taş, zaman zaman bir Elmas kadar değerliydi. Her zaman Romalıların su tanrısı olan Neptün’e ithaf ettiği Şubat ayıyla ilişkili olmuştur ve o ayın geleneksel doğum yıldızıdır. Sevgililer Günü’nün ve sadık sevginin taşıdır ve Piskopos’un Taşı olarak dini bir haysiyet anlamındadır. Ateş ve tutku, yaratıcılık ve maneviyat enerjisini taşır; aynı zamanda ahlak ve itaat mantığı taşır. [Fernie, 170-171] [Mella, 73] [Eason, 212]

Ametist Doğal Taş

Ametist Doğal Taş

Kristalleri doğal bırakılmış mı, tumblastones olarak cilalanmış mı yoksa müthiş mücevherlere mi çevrilmiş olsun, Ametist, güzelliği ortaklığını aşan bir mücevherdir. Dünyanın çeşitli yerlerinde bulunan çeşitli Kuvars ve jeodlarda, kümelerde ve tekli sonlandırmalarda her ölçekteki şeffaf, sonlandırılmış kristaller biçimindedir. Vitreus kitlelerinde de bulunur ve harika numuneler ve kişisel tılsımlarla cilalanır. Saf kuvartsta manganez varlığı Ametist üretirken ek demir miktarı mor rengi değiştirir. Ametist, soluk kırmızı-menekşeden derin mora kadar renk tonunda bulunur ve şeffaf veya opak olabilir. Bazen beyaz kuvars ile katmanlı olarak Chekron Ametist, Katoksenit ile birlikte bulunur, Ametrine olarak Citrine ile karıştırılır veya nadir durumlarda Goethite ile “rutilatlandırılır”. (Aşağıdaki paragrafları bakın.) [Melodi, 109] [Hall, 53]

Adı Ametist “, sarhoş değil” anlamına Yunanca kelime ametusthos türer ve eski bir efsaneden geliyor. Bacchus, hakarete kızgın olan ve karşılaması gereken ilk insanı intikam almak için kararlı olan şarap tanrısı, kaplanları tarafından yutkundu. Talihsiz ölümlü, Diana tapınağında ibadet yolunda Amethist adında güzel bir kızdı. Vahşice canavarlar çakdıkça tanrıçanın korunmasına çalıştılar ve berrak, beyaz bir kristal haline getirilerek kurtuldu. Bacchus, acımasızlığını pişman ederek, üzüm suyunu taş üzerinde bir sunum olarak dökmüş ve mücevherin güzel mor rengini vermişti. [Megemont, 24] [Kunz, 58-59] [Simmons, 28] (alternatif versiyonu için Efsaneleri ve Lore bölümüne bakın.)

Tarih boyunca, ametistin özel erdemi, sarhoşluğu ve aşırı tedbiri önlemektir. Antik Yunanlılar ve Romalılar düzenli olarak kadehlerini, Amethist’in sarhoş olan bir ametist bardağından sarhoş olduğuna inanan şarapları, sarhoş etmek için güçsüz olan cübbesiyle çaktı ve gövdede, özellikle de göbekte giyilen bir taşın, sadece sarhoşluk için değil, aşırı ısrarcı olmak için ayıltıcı bir etkisi oldu. tutku. Katolik piskoposlar, mistik zehirlenmelerden korumak için Ametiste bir yüzük taktılar. Yüzüğün öpülmesi diğerlerini mistik zehirlenmelerden korudu ve onları ruhsal düşünceye dayandı. [Fernie, 169-170] [Kunz, 58] [Mella, 73] [Megemont, 24-25]

Ametist Doğal Kaya

Ametist Doğal Kaya

Ametist, kötü düşünceleri kontrol altına almak, zekayı arttırmak ve insanları iş dünyasında kahretsin diye tanınmıştı. Gezginler için ihanet ve sürpriz saldırılardan korunma olarak giyildi, askerleri zarara uğrattı ve düşmanlarına zafer kazandırdı. Avcılara vahşi hayvanların ve kuşların avlanmasında yardım sağladı ve büyü ve kara büyüye karşı güçlü bir psişik taş taşı olduğu düşünülüyordu. Diğer kraliyet taşları gibi, giyenini hastalıktan ve bulaşmadan koruyordu. [Kunz, 58] [Fernie, 170] [Mella, 72-73]

Manevi dünyada, Ametist İlahi ile bağlantı kurdu. İbraniler için, Ahlamah, Dan kabilesi, yanı sıra New Jerusalem onikinci temel taşı ile kazınmış Yüksek Priest göğüs dokuzuncu taş oldu. Mısırlılar için, Ölüler Kitabı’nda listelenmiş HEMAG, defin için kalp şeklinde muska oyulmuş olması idi. Doğu kültürlerinde, kutsal “mücevher kentleri”, “hayat ağaçları” tanımlamalarında listelenmiş ve ibadet için tapınak tekliflerinde kullanılan ve gezegensel ve astrolojik etkileri hizalamak için kullanılmıştır. Dini bir sakinlik atmosferi yaratma, zihinsel barış ve sessizlik duygusu uyandıran yırtıcılar ve ibadet boncuklarında popülerdi. [Kunz, 236-243, 297, 302-202] [Fernie, 169]

Günümüz dünyasında, Ametist yine de zihin için metafizik yetenekleri ve gelişmiş bir meditatif devlet ilhamıyla tanınan, olağanüstü bir maneviyat ve tatmin taşıdır. Doğal yüksek frekansı, herhangi bir negatif enerji veya eklentinin aura’sını temizler ve vücuda hafif bir koruyucu kalkan oluşturarak, ruhsal yöne açılırken net ve merkezlenmiş kalmasına izin verir. Ametist, Sezgisel ve psişik kabiliyetin gelişmesini hızlandırmanın yanı sıra bilişsel algıyı arttıran Üçüncü Göz, Taç ve Eterik Çakraları harekete geçirir. Bilgelik ve daha geniş bir anlayışa başlar ve sevilen bir kişinin kayıplarına üzülenler için bir rahatlık taşıdır. [Melody, 109] [Simmons, 28] [Ahsian, 29] [Raphaell, 80]

Amethyst’in yüksek zihni genişletme kabiliyeti kişinin yaratıcılığını ve tutkusunu da geliştirir. Hayal gücünü ve sezgiyi güçlendirir ve düşünme süreçlerini geliştirir. Yeni fikirlerin asimilasyonuna, düşüncenin harekete geçirilmesine yardımcı olur ve meyveleri projeler getirir. Odaklanma ve başarının tılsımıdır. [Megemont, 25]

Doğada, Ametist zaman zaman diğer minerallerle kombinasyon halindedir. Bu makalede özetlenen Ametist özelliklerine ek olarak, aşağıdaki çeşitlerin ilave nitelikleri vardır.

Brandberg Ametist bir derece yüksek titreşimli kristal birlikte Ametist, Clear ve dumanlı kuvars eşsiz ve olağanüstü bir karışımıdır. Sadece Namibya, Afrika’da bulunur ve dikkate değer fantomlar, enhydroslar ve diğer nadir oluşumlar ve inklüzyonlarla doludur. Saf bilince uymaktadır ve ilahi kaynağa yeniden hizalanmak için insanları eterik taslağa geri getirme kapasitesiyle iyileştirme ve mükemmeliyetin güçlü bir tılsımıdır. [Hall II, 232-234] [Hall Cr, 140] [101 Hall, 60]

Chevron Ametist güzel katmanlarına “sızmak” koyu mor ve beyaz kuvars v şekilli chevrons görüntüler. Kendi içinde ve fiziksel dünyada görmeyi teşvik eden, kozmos’taki Yaşam Gücünü Beyaz katmanlar vasıtasıyla Tacı kullanarak süzüp, mor yoluyla ruhsal ve psişik kanalları açan en iyi Üçüncü Göz taşlarından biridir. Negatifliği dağıtmak ve itmek için güçlü, odaklanmış bir enerjiye sahiptir ve herhangi bir ruhsal iyileşme öğrenmek için mükemmel bir kristaldir. Güçlü fakat güvenli vücut dışı yolculuk, şamanik yolculuk veya yol çalışması için ve eller arasında mantralar okurken veya okurken birer birer her elden tutun. [Eason, 310] [Salon, 56] [Melodi, 112]

 

AMETİST DOĞAL KAYA 1 KG (A KALİTE)

DOĞAL KAYALAR
Ametist Taşı
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 1.040 GR
 • A KALİTE RENK DOYUMU
 • AMETİST DOĞAL KAYA
 • AYNI GÜN KARGO
 • BRAZİLYA
 • EŞİ YOK
 • KDV DAHİL
Ürün Açıklaması Video Tanıtım Yorumlar

Mor çeşitli kuvarslı ametist, mor rengini, ışınlama, demir yabancı maddeleri ve kompleks kristal kafes yer

Ametist Taşı

Ametist Taşı

değiştirmelerine katkıda bulunan eser elementlerin varlığından etkiliyor. Ametist rengi ışınlama ile değiştirilerek elde edilir. Üç değerlikli demir Demir konsantrasyonu düşük olsa da geçiş elementlerinin yer değiştirmesinin yanı sıra kristal yapısındaki silikon için de geçerlidir.

Ametistin birincil tonları, açık pembemsi mordan deri moruna kadar değişir; ideal derecesi (“Derin Sibirya”),% 75-80 birincil mor renk tonunu ve kalan% 15-20’lik mavi ve kırmızı renkleri gösterir. Doğal ametist kırmızı-menekşe ve mavimsi-mor renktedir. Taşın ısınması mineralin sarı-turuncu, sarı-kahverengi veya koyu kahverengisine dönüşür ve sitrine benzeyen bir renk verir.

Ametistin mor rengi, ışık kaynaklarına aşırı maruz kalma ile solabilir, buna karşın yeterli ışınlama taşı yapay olarak koyulaştırabilir. Ametist renginin genellikle kristalin son yüzlerine paralel olarak şerit halinde dağıldığını fark ederek, taş sanatçısı, son taşdaki rengin tonunun homojen olması için ametist taşlarını kesmeye çalışıyor.

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE %100 DOĞAL BRAZİLYA AMETİST TAŞI A KALİTE MUHTEŞEM RENK DOYUMU ÜRÜNÜMÜZ ÇOK KALİTELİ BİR PARÇA OLUP SEVDİKLERİNİZE DEĞİŞİK BİR HEDİYE OLARAK DÜŞÜNEBİLİRSİNİZ.KOLEKSİYON BİR GEM PARÇASI OLARAKTA SAKLANABİLİR…TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR.

KG:1.040 GR

EN : 14 CM BOY 15 CM

TARİHÇE
Zengin bir tarihe sahip olan taş, iç peynir taşlarının kullanıcılarını etanol zehirlenmesinden koruması üzerine Yunanlıların inancına bağlı olarak “sarhoş” olduğu için Antik Yunan’dan “ametist” olarak adlandırıldı. Mücevher antik çağlardan beri, en başta Antik Mısır uygarlığı olarak tarihte kullanılan ametistli oyuk oyma taşlar için kullanılmıştır. Ortaçağ Avrupalı askerler, taşların şifa verici bir özelliği olduğunu ve onları serin tutacakları inancından elde edilen ametit tılsımlarını savaşa sokmuşlardı.

MADENCİLİK
Brezilya’daki Minas Gerais eyaleti, volkanik kayaçlardan türetilen büyük jeotlarda cevher üretirken, ametist tüm dünyada çok sayıda bölgede mayınlı. Amethyst kristalleri Brezilya’nın güneyinde ve Uruguay’ın içi oyuk çakallarla, Artigas, Uruguay’da ve komşu Brezilya devleti Rio Grande do Sul’un, büyük miktarda ametist üreticisi olduğu Minas Gerais ve diğer ametist üreticilerini aşan az miktarda bulunabilir Brezilya’da önemli. Amethyst, Güney Kore, Maissau, Aşağı Avusturya’da, Rusya’nın Ekaterinburg bölgesindeki Mursinka yakınlarındaki bölgede, güney Hindistan’da çok sayıda bölgede ve yıllık yaklaşık 1000 tonluk bir verim sağlayan Zambiya’da mayınlı.

Brazilya Ametist Taşı

Brazilya Ametist Taşı

Amethyst, Gila ve Maricopa County, Arizona, Fort Collins, Colorado, Yellowstone Milli Parkı, Delaware County, Pennsylvania, Amethyst Dağı, Texas ve North Carolina’daki yerlerin yakınında bulunan bir bölge de dahil olmak üzere Amerika Birleşik Devletleri genelinde sayısız bölgede bulunabilir. , Maine, Minnesota, Wisconsin ve Michigan.

Ametist Kanada, Ontario, Kanada’da (Kuzey Amerika’nın en büyük ametist mayını olan “Thunder Bay”) ve Nova Scotia’daki çeşitli yerleşim bölgelerinde kolayca bulunur.

JEOLOJİ
Ametist, farklı jeolojik ortamların çeşitliliği içinde bulunabilir ve granitik kayaçlardaki hidrotermal damarlar, dağlık yarıklar, miaroller ve bazaltik lavlar içinde bulunan jeotlarda yaygın olarak bulunabilir. Brezilya’nın Parana Flood Bazalt Bölgesi ve Uruguary’deki erken Kretase bazaltları, en önemli ametist mineralizasyonu ve madenciliği, Ametista do Sul / Irai bölgelerine lokalize edilmiş, jeodlardan türetilen en üretken ametist ve akik kaynaklarının bazılarını vermiştir (Rio Grande do Sul, Brezilya) ve Artigas, Uruguay.

Uruguay’daki Artigas’da bulunan Arapey formasyonunun taşkın jeodezleri, karbondioksit bakımından zengin bazalttan türetilen sıvıların kabarcıkları yoluyla oluşturulmuştur (Int J. Earth Sci, 99, Sayı 4, Haziran 2010). ). Bu ortamda, Guarani akiferlerinin artezyen suyu, alttan bazaltların sızdırılmasıyla, seladonit jant ve jeodeziklerin astarı, önce akik ve daha sonra kuvars ve ametist ile oluştu; sıcaklıklar, ametist oluşumunu 50 – 120 derece C. Kalsitin kristalleşme sıcaklığı, zaman zaman ametist jeodları içinde inklüzyonlar olarak bulunurken sadece yaklaşık 24 derece C idi. Landmesser (1984), bu süreçlerin nasıl gerçekleştiğini tartışmaya devam ediyor, çünkü Landmesser (1984), akik sedyelerinin

Ametist

Ametist

Paleozoyik Mesozoyik kayaları, volkanik kayaçlardaki gözenekler boyunca silikon dioksit jel difüzyonundan türetilmiştir. Diğer yazarlar, Brezilya Serra Geral bazaltlarında yer alan boşlukların veya protodrüklerin, bazaltlardan magmatik uçucu maddelerin eksolüsyonundan (Int J. Earth Sci, 99, Sayı 4, Haziran 2010) kaynaklandığını iddia etmektedir. Ek görüşler (Bossi ve Caggiano, 1974), magmatik sıvılarla kumtaşı ksenolitlerinin bazaltlar içerisinde eritilmesinin, ametist seddelerinin oluşması için gerekli olan silikayı meydana getiren mekanizma olduğunu düşündürmektedir.
Hangi mekanizmanın doğru olduğuna bakılmaksızın, ametist seddüllerini meydana getiren bu alterasyon süreci için gerekli süre yaklaşık olarak bir milyon yıl olarak varsayılmaktadır.

Arapey formasyonunun ametist jeodları içinde ametist seddüllerinin oluşumu ile ilgili devam eden tartışmalar üzerinde durmaya devam ediyor:
1). Jeodların açılması ve şekillendirilmesi mekanizması, iç boşluklara yol açarak jeodezi dolduran minerallerin biriktirilmesini kolaylaştırır;
2). Jeode boşlukları içinde ametist kristalleri ve kalsit inklüzyonlarını oluşturmak için gerekli elementlerin kaynağı (leri);
3). Bu unsurun harekete geçirilmesi ve tevdi edildiği zamanlama; ve
4). Ametizan oluşturan akışkanların jeode boşlukları içinde mineralizasyona ve kristalin çökelmeye verdiği basınç ve sıcaklık (Int. J. Earth Sci., 99, Sayı 4, Haziran 2010). Mor Ametist, akıl ve duyguları uyandırmak ve yatıştırmak için çarpıcı güzellikleri ve efsanevi güçleri nedeniyle çağlar boyunca oldukça saygın bir yere sahiptir. Günümüzdeki sınıflandırmalarda yarı kıymetli bir taştı, ancak eskilere göre “Ateşin Mübaresi” oldu, değerli taş, zaman zaman bir Elmas kadar değerliydi. Her zaman Romalıların su tanrısı olan Neptün’e ithaf ettiği Şubat ayıyla ilişkili olmuştur ve o ayın geleneksel doğum yıldızıdır. Sevgililer Günü’nün ve sadık sevginin taşıdır ve Piskopos’un Taşı olarak dini bir haysiyet anlamındadır. Ateş ve tutku, yaratıcılık ve maneviyat enerjisini taşır; aynı zamanda ahlak ve itaat mantığı taşır. [Fernie, 170-171] [Mella, 73] [Eason, 212]

Ametist Doğal Taş

Ametist Doğal Taş

Kristalleri doğal bırakılmış mı, tumblastones olarak cilalanmış mı yoksa müthiş mücevherlere mi çevrilmiş olsun, Ametist, güzelliği ortaklığını aşan bir mücevherdir. Dünyanın çeşitli yerlerinde bulunan çeşitli Kuvars ve jeodlarda, kümelerde ve tekli sonlandırmalarda her ölçekteki şeffaf, sonlandırılmış kristaller biçimindedir. Vitreus kitlelerinde de bulunur ve harika numuneler ve kişisel tılsımlarla cilalanır. Saf kuvartsta manganez varlığı Ametist üretirken ek demir miktarı mor rengi değiştirir. Ametist, soluk kırmızı-menekşeden derin mora kadar renk tonunda bulunur ve şeffaf veya opak olabilir. Bazen beyaz kuvars ile katmanlı olarak Chekron Ametist, Katoksenit ile birlikte bulunur, Ametrine olarak Citrine ile karıştırılır veya nadir durumlarda Goethite ile “rutilatlandırılır”. (Aşağıdaki paragrafları bakın.) [Melodi, 109] [Hall, 53]

Adı Ametist “, sarhoş değil” anlamına Yunanca kelime ametusthos türer ve eski bir efsaneden geliyor. Bacchus, hakarete kızgın olan ve karşılaması gereken ilk insanı intikam almak için kararlı olan şarap tanrısı, kaplanları tarafından yutkundu. Talihsiz ölümlü, Diana tapınağında ibadet yolunda Amethist adında güzel bir kızdı. Vahşice canavarlar çakdıkça tanrıçanın korunmasına çalıştılar ve berrak, beyaz bir kristal haline getirilerek kurtuldu. Bacchus, acımasızlığını pişman ederek, üzüm suyunu taş üzerinde bir sunum olarak dökmüş ve mücevherin güzel mor rengini vermişti. [Megemont, 24] [Kunz, 58-59] [Simmons, 28] (alternatif versiyonu için Efsaneleri ve Lore bölümüne bakın.)

Tarih boyunca, ametistin özel erdemi, sarhoşluğu ve aşırı tedbiri önlemektir. Antik Yunanlılar ve Romalılar düzenli olarak kadehlerini, Amethist’in sarhoş olan bir ametist bardağından sarhoş olduğuna inanan şarapları, sarhoş etmek için güçsüz olan cübbesiyle çaktı ve gövdede, özellikle de göbekte giyilen bir taşın, sadece sarhoşluk için değil, aşırı ısrarcı olmak için ayıltıcı bir etkisi oldu. tutku. Katolik piskoposlar, mistik zehirlenmelerden korumak için Ametiste bir yüzük taktılar. Yüzüğün öpülmesi diğerlerini mistik zehirlenmelerden korudu ve onları ruhsal düşünceye dayandı. [Fernie, 169-170] [Kunz, 58] [Mella, 73] [Megemont, 24-25]

Ametist Doğal Kaya

Ametist Doğal Kaya

Ametist, kötü düşünceleri kontrol altına almak, zekayı arttırmak ve insanları iş dünyasında kahretsin diye tanınmıştı. Gezginler için ihanet ve sürpriz saldırılardan korunma olarak giyildi, askerleri zarara uğrattı ve düşmanlarına zafer kazandırdı. Avcılara vahşi hayvanların ve kuşların avlanmasında yardım sağladı ve büyü ve kara büyüye karşı güçlü bir psişik taş taşı olduğu düşünülüyordu. Diğer kraliyet taşları gibi, giyenini hastalıktan ve bulaşmadan koruyordu. [Kunz, 58] [Fernie, 170] [Mella, 72-73]

Manevi dünyada, Ametist İlahi ile bağlantı kurdu. İbraniler için, Ahlamah, Dan kabilesi, yanı sıra New Jerusalem onikinci temel taşı ile kazınmış Yüksek Priest göğüs dokuzuncu taş oldu. Mısırlılar için, Ölüler Kitabı’nda listelenmiş HEMAG, defin için kalp şeklinde muska oyulmuş olması idi. Doğu kültürlerinde, kutsal “mücevher kentleri”, “hayat ağaçları” tanımlamalarında listelenmiş ve ibadet için tapınak tekliflerinde kullanılan ve gezegensel ve astrolojik etkileri hizalamak için kullanılmıştır. Dini bir sakinlik atmosferi yaratma, zihinsel barış ve sessizlik duygusu uyandıran yırtıcılar ve ibadet boncuklarında popülerdi. [Kunz, 236-243, 297, 302-202] [Fernie, 169]

Günümüz dünyasında, Ametist yine de zihin için metafizik yetenekleri ve gelişmiş bir meditatif devlet ilhamıyla tanınan, olağanüstü bir maneviyat ve tatmin taşıdır. Doğal yüksek frekansı, herhangi bir negatif enerji veya eklentinin aura’sını temizler ve vücuda hafif bir koruyucu kalkan oluşturarak, ruhsal yöne açılırken net ve merkezlenmiş kalmasına izin verir. Ametist, Sezgisel ve psişik kabiliyetin gelişmesini hızlandırmanın yanı sıra bilişsel algıyı arttıran Üçüncü Göz, Taç ve Eterik Çakraları harekete geçirir. Bilgelik ve daha geniş bir anlayışa başlar ve sevilen bir kişinin kayıplarına üzülenler için bir rahatlık taşıdır. [Melody, 109] [Simmons, 28] [Ahsian, 29] [Raphaell, 80]

Amethyst’in yüksek zihni genişletme kabiliyeti kişinin yaratıcılığını ve tutkusunu da geliştirir. Hayal gücünü ve sezgiyi güçlendirir ve düşünme süreçlerini geliştirir. Yeni fikirlerin asimilasyonuna, düşüncenin harekete geçirilmesine yardımcı olur ve meyveleri projeler getirir. Odaklanma ve başarının tılsımıdır. [Megemont, 25]

Doğada, Ametist zaman zaman diğer minerallerle kombinasyon halindedir. Bu makalede özetlenen Ametist özelliklerine ek olarak, aşağıdaki çeşitlerin ilave nitelikleri vardır.

Brandberg Ametist bir derece yüksek titreşimli kristal birlikte Ametist, Clear ve dumanlı kuvars eşsiz ve olağanüstü bir karışımıdır. Sadece Namibya, Afrika’da bulunur ve dikkate değer fantomlar, enhydroslar ve diğer nadir oluşumlar ve inklüzyonlarla doludur. Saf bilince uymaktadır ve ilahi kaynağa yeniden hizalanmak için insanları eterik taslağa geri getirme kapasitesiyle iyileştirme ve mükemmeliyetin güçlü bir tılsımıdır. [Hall II, 232-234] [Hall Cr, 140] [101 Hall, 60]

Chevron Ametist güzel katmanlarına “sızmak” koyu mor ve beyaz kuvars v şekilli chevrons görüntüler. Kendi içinde ve fiziksel dünyada görmeyi teşvik eden, kozmos’taki Yaşam Gücünü Beyaz katmanlar vasıtasıyla Tacı kullanarak süzüp, mor yoluyla ruhsal ve psişik kanalları açan en iyi Üçüncü Göz taşlarından biridir. Negatifliği dağıtmak ve itmek için güçlü, odaklanmış bir enerjiye sahiptir ve herhangi bir ruhsal iyileşme öğrenmek için mükemmel bir kristaldir. Güçlü fakat güvenli vücut dışı yolculuk, şamanik yolculuk veya yol çalışması için ve eller arasında mantralar okurken veya okurken birer birer her elden tutun. [Eason, 310] [Salon, 56] [Melodi, 112]