OTANT�K TA�

APOPHYLİTE (ZEOLİT)

DOĞAL KAYALAR
APOPHYLİTE ZEOLİT
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 215 GR
 • APOLİT & ZEOLİT
 • AYNI GÜN KARGO
 • DOĞAL MİNAREL
 • EŞİ YOK
 • GÜNEY MEKSİKA
 • KDV DAHİL
 • KOLEKSİYON GEM PARÇASI

APOPHYLİTE (ZEOLİT) KOLEKSİYON

Apophyllite belirli bir gruba karşılık gelir fillosilikatların , mineral bir sınıf. Başlangıçta, grup, belirli bir mineral sevk

APOLİT

APOLİT

isim, ama bir ihtiva benzer kimyasal makyaj minerallerin bir sınıf için durmak 1978 yılında yeniden tanımlandı katı çözelti serisi, içerir ve üyeleri apophyllite- (KF), apophyllite- (KOH), ve apophyllite- (NaF). Adı apophyllite türetilmiştir Yunan ısıtıldığında, bu sınıfın eğilimi referans su kaybına bağlı, ayrı pul “o pul kapalı” anlamına ἀπόΦυλλίςο apophylliso. Bu mineraller genellikle ikincil mineral olarak bulunan kesecikler içinde bazalt ya da diğer volkanik kayalar. Bu grup için kullanılan isimlendirme sisteminde yeni bir değişiklik tarafından onaylandı Uluslararası Mineraloji Derneği türlerinin isimleri önekleri kaldırılması ve türlerin tayin etmek sonekleri kullanarak. [2]

genel halka nispeten yabancı olsa da, apophyllites örnekleri dünyanın en tanınmış maden yerlerde bazı geliyor, dünyada oldukça yaygındır. Bu bölgelerde, şunları içerir: Jalgaon , Hindistan ; Harz Dağları ve Almanya , Mont Saint-Hilaire de Kanada ve Kongsberg , Norveç diğer yerleri ile, İskoçya , İrlanda , Brezilya , Japonya ve boyunca Amerika Birleşik Devletleri .

OTANTİK TAŞ FARKI İLE KOLEKSİYONERLERİN GÖZDE TAŞI GÜNEY MEKSİKA APOLİT VE ZEOLİT OLUŞUMU DOĞAL KOLEKSİYON MİNAREL ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR…

Kullanım [ değiştir ]
Apophyllites koleksiyoncu mineraller olarak popülerdir. Bu popülerlik nedeniyle bolluğu, renk çeşitliliği ve iyi tanımlanmış kristal gibi faktörlerin bir kombinasyonundan etmektir. Doğal olarak şekillendirme piramidal yapıları, onlar apaçık gökkuşağı ışık kırmak ve yuvarlanan kaya maruz kaldığında “doğal piramitler” oluşturabilir.Adını kabaca araç Yunanca “dışında yaprak” apophyllite, bir mineral klasik.

APOPHLİT ZEOLİT

APOPHLİT ZEOLİT

Kristaller soyma veya bağlı su moleküllerinin kaybı ısıtıldığı zaman ayrı pul eğilimindedir çünkü onun adı verildi. genel kamuoyu tarafından iyi bilinen olmasa da, apophyllite mineral koleksiyoncular arasında oldukça popülerdir. Muhtemelen bir genç toplayıcı örneklerinde kadar doldurduktan sonra sahibi olacak ilk egzotik mineral kalsit , kuvars , pirit , galen , mika , florit , jips , apatit bu ortak minerallerin sonra vs vs,, apophyllite gerçek nadir gibi görünüyor ve kollektör için çok sunar. Bu güzelliği, pastel renkler, parlak bir parlaklık, ilginç iyi biçimlendirilmiş alışkanlıkları vardır, diğer egzotik mineraller ve kaliteli örneklerinin son zamanlarda büyük miktarlarda alışılmadık dernekler yirmi yıl öncesine göre inanılmaz düşük fiyatlarla kullanılabilir hale gelmiştir. Bir koleksiyoncu bir mineral daha ne isteyebilir ki?

APOPHYLİT ZEOLİT

APOPHYLİT ZEOLİT

Ne yazık ki, bir mineral apophyllite değil! Değil resmen, en azından. Apophyllite kendi fiziksel ve kimyasal olarak benzer üç resmi mineraller için kullanılan genel bir terimdir. Apophyllite sadece mineral değildir. . . Bu bir şey oldu dışı mineral: olmayan bu mineralleri bkz: apatit , olivin , serpantin ve klorit . Aşağıda üç resmi apophyllite minerallerin bir karşılaştırma.

RESMİ APOPHYLLITES

MİNERAL:
FORMÜLÜ:
SİMETRİ:
RENK ARALIĞI:
Tip yeri:
FLORESANS:
FLUOR-
apophyllite (K, Na), Ca 4
Si 8 O 20 (F, OH) – 8H 2 O dörtgen;
4 / m 2 / m 2 / Beyaz renksiz, yeşil, sarı veya mor adlı değil Bazı örnekler soluk yeşil veya sarı floresan
hidroksi
apophyllite Kca 4
Si 8 O 20 (OH, F) – 8H 2 O dörtgen;
4 / m 2 / m 2 / Beyaz veya renksiz Maden Topuz Mine, Jefferson, Kuzey Carolina Sigara floresan
NATRO-
apophyllite NaCa 4
Si 8 O 20 F – 8H 2 O orthorhombik;
2 / m 2 / m 2 / (sözde
dörtgen) sarı veya renksiz, kahverengi, kahverengimsi sarı, Sampo Mine, Takahashi, Okayama, Honshu, Japonya Sigara floresan
Fluorapophyllite bugüne kadar en bol ve üç renkli ve bir örnek sadece apophyllite etiketli zaman denir ne genellikle. Hydroxyapophyllite de oldukça yaygın olduğu, ancak numuneler genellikle herhangi bir renk eksikliği ve sözde kübik kristal alışkanlıkları ile sınırlıdır. Natroapophyllite oldukça nadirdir ve sadece birkaç lokalitelerde bulunur. Onun tipik kahverengi renk yakın kuzenleri ayırt yardımcı olabilir. Natroapophyllite, onun daha önemli kimyasal ve simetrik fark nedeniyle, gerçek bir tat mineraldir. Fluorapophyllite ve hydroxyapophyllite ancak farklı bir hikaye vardır. İki çünkü hidroksil iyonlarının flor yüzde fark, farklı minerallerdir. Onlar apophyllite serisi denebilecek bir dizi uç üyelerini temsil etmektedir. adı apophyllite Ancak devam ve kullanım örneklerinin gerçek kimliğini ayırt zordur, özellikle yaygındır. Tek bir mineral ve bu tartışmanın geri kalanı gibi çoğu mineral kılavuz kitapları listesi apophyllite genel apophyllite ile ilgileneceğiz.

Apophyllite genellikle olarak düşünülür Zeolit Grubu mineral. Ama bu yanlış olurdu! Zeolitler ait ağ silikatlar Tectosilicate Altsınıf apophyllite katmanlı ise Filosilikat . Kenara yapısal farklılıklar, apophyllite zeolit mineralleri çok benzer özellikleri bir sürü var. aralarında baş düşük özgül ağırlık, oluşumu ve ısıtıldığında (o zeolitler gibi su yeniden emme yeteneğine sahip olmamakla birlikte) su kaybetmek yeteneği ortamdır. Burada sorun, karıştırır sık apophyllite ve zeolitler düşük sıcaklık / düşük basınç metamorfik ortamlarda birlikte ilişkili olmasıdır. Müthiş apophyllite, yenebilir birkaç maden kombinasyonları olduğu gibi bu mineral koleksiyoncular için şanstır stilbite , hölandit ve natrolit sırf estetik güzellik için örneklerin!

APOHYLİTE ZEOLİT

APOHYLİTE ZEOLİT

Başka tipik ilişkili mineral yeşil saydam prehnit çok cazip örnekleri yaparak, köpüklü berrak sözde küp apophyllite kristaller dağınık olan üstünde bir yuvarlanma halı oluşturur. Kinoite Christmas Mine Arizona güzel bir mavi renk ve sık sık kaplanır minik köpüklü apophyllite kristalleri. Apophyllite yaygın olağanüstü ile ilişkili kuvars ve kalsit de kristallerin.

Onun harika dernekler güzel, ama değil yıldız cazibe daha sık apophyllite olduğunu. Ne koleksiyoncular arasında apophyllite kadar popüler kılan onların taş gibi vitreus ile fantastik kristaller parlaklığını inci etmektir. Apophyllite hemen hemen her zaman iki temel tür iyi kristaller oluşturur. Favori kristal alışkanlığı dik dört taraflı piramit (dörtgen Dipiramit) tarafından kapatılmış dikdörtgen prizma olduğunu. Bir çift sona kristal son derece özeldir. piramitlerin yüzleri prizma yüzleri göre 45 derece döndürülür ve böylece prizma kenarları aşağı atılmak vardır. Bu, elmas biçimli bir piramit yüz yerine ilgili olarak, tipik bir üçgen piramit yüzü oluşturur kuvars . Şekil dörtgen kristal şeklinde olağanüstü bir örnektir. Normalde renksiz veya beyaz olmasına rağmen, apophyllite renkli örnekleri her zaman değerlidir. Bugüne kadar en etkileyici renk Poona, Hindistan örnekleri artırmaktadır pastel yeşil renktir. apophyllite Bazı kristalleri ama çoğunlukla sadece koleksiyonerler için, taşlar olarak kesilir.

Diğer ortak kristal alışkanlığı hiçbir piramit ve prizma, düz fesih (bir pinacoid) sonlandırılır oluşan bir pseudo-kübik kristal olduğunu. pinakoid kristal uzunluğuna dik olan ve bu nedenle birden prizma sona bir kristal biçimidir. Genellikle sadece kristal noktaları keserek piramitleri kesiliyor olarak görülmektedir. prizma kısa ve bloklu ve hiçbir piramidal yüzler olduğunda, o zaman pinacoid yüz kristal küp şeklinde görünmesini sağlayabilirsiniz. prizma yüzleri genellikle tek yönde tüm çizgili ve bununla birlikte, pinacoid uzakta gerçek simetri vererek, pürüzsüz iken. Piramit yüzler daha sonra kristal düşünmeye birisi aptal tek baskın formu ise tersine, oktahedral olduğunu!

Apophyllite örnekleri antik lav ve bulunan bazalt akışları. Kristaller, şimdi katı boşluklarında denilen amygdules, veziküller, ya da (genellikle) büyümek geodes kaya erimiş iken hava kabarcıkları oluşur. Apophyllite da müdahaleci kayalar çevreleyen kontak metamorfik zon kireçtaşlarının boşluklar bulunur.

Apohylite Zeolit

Apohylite Zeolit

Apophyllite içerdiği apophyllite Grubu olarak adlandırılan, minerallerin küçük bir grup isim yanı sıra, mineral, hydroxyapophyllite ve natroapophyllite fluorapophyllite için ödünç carletonite OH KNA 4 Ca 4 (CO 3) 4 Si 8 O 18 (F, bir formülle ) -. H 2 O apophyllite Grubu yapısal olarak çok ilginç. Diğer üyeleri gibi Fillosilikatlar Altsınıf , apophyllite Grup yapısı alternatif silikat yaprak ve potasyum, sodyum, kalsiyum, flor ve su tabakası ile katmanlı. Fakat diğer filosilikatlardan farklı olarak, apophyllite Grup silikat levhalar dört birbirine sekiz üyeli halkaların oluşmaktadır. Yaprak sekizgen ve kare şeklindeki delikler alternatif tavuk tel gibi varlık olarak düşünülebilir. Her iki sekizgen ve kareler dört katlı bir simetri var ve bu bu mineraller onların tipik dörtgen ya da sahte-tetragonal simetriye veren şeydir. Sadece apophyllite Grup üyeleri bu eşsiz birbirine dört ve sekiz üyeli bir halkadan bir yapıya sahiptir.

FİZİKSEL ÖZELLİKLER:

Renk, berrak, beyaz, yeşil, sarı, pembe, mor ya da nadiren kahverengidir.
Parıltı bölünme yüzeylerde inci vitreus olduğunu.
Şeffaflık: Kristaller saydam şeffaf bulunmaktadır.
Kristal Sistem dörtgen olduğu; 4 / m 2 / m 2 /; natroapophyllite ortorombiktir, 2 / m 2 / m 2 /.
Kristal biçimlerinin dik dört taraflı bir piramit veya bir pinakoid sona erdirilmesi veya her ikisi ile kesildi (kare şeklinde bir enine kesite sahip), dört yüzlü prizma bulunur. piramitler eksikse, kristaller kübik bakabilirsiniz. Nadiren eksik prizma, ama onlar eğer, kristaller, çünkü dört taraflı piramitlerin oktahedral görünebilir. Piramitlerin yüzleri nedenle piramit yüzler dört kenarları ve yerine piramit yüzleri gibi üçgen şeklinde elmas görünür, prizma yüzleri ile ancak kenarları sanatçısını yok kuvars . Nadir tablo hydroxyapophyllite kristalleri de bilinmektedir.
Yarılma bir yönde (bazal) mükemmeldir.
Kırılma dengesiz.
5 – Sertlik 4.5 olduğunu.
2,4 (daha hafif çoğu saydam mineraller) – Özgül Ağırlık yaklaşık 2.3 olduğunu.
Streak beyazdır.
Diğer Özellikler: Prizma yüzler uzunlamasına çizgili, bazı örnekler floresan ve ısıtıldığı zaman kristalleri pul olur.
birleşmiş Minerals are prehnite , quartz , heulandite , stilbite , natrolite , analcime , datolite , babingtonite , cavansite , calcite , idocrase , wollastonite , kinoite , gyrolite and diğer zeolitler .
Kayda değer Geçiş kapsamlıdır ve Deccan Tuzakları (eski içeren bazalt da Noel Mine, bulunan özellikle Poona etrafında Hindistan’da akışlar), Arizona , Fairfax, Virginia; Üst Yarımadası, Michigan; Oregon; Pensilvanya; Paterson, New Jersey ve Kuzey Carolina, ABD; Rio Grande do Sul, Brezilya; Skye, İskoçya Adası; Collinward, Kuzey İrlanda, Meksika , Nova Scotia ve Mont Saint-Hilaire , Kanada; İzlanda; Kongsberg, Norveç; Harz Dağları Almanya ve Sampo Mine, Takahashi, Okayama, Honshu, Japonya.
İyi Alan Göstergeler yarılma yüzeylerde kristal alışkanlığı, çizgilerin, dernekler, oluşumu, bölünme çevre ve parlaklık vardır.

APOLİT ZEOLİT

APOLİT ZEOLİT

Apophyllite grubu alternatif silikat yaprak ve potasyum, sodyum, kalsiyum, flor ve su tabakası ile katmanlı. Ama diğer Fillosilikatların aksine, apophyllite Grubu silikat levhalar bunlara bağlı dört ve sekiz üye halkalar oluşur. Bu, bu mineraller onların tipik dörtgen ya da sahte-tetragonal simetriye veren şeydir. Sadece apophyllite Grup üyeleri bu eşsiz arası dört ile sekiz üye halka yapısı bağlı bulunmaktadır. Apophyllite bir mineral değil, onların fiziksel ve kimyasal yapısında ve dördüncü mineral Carletonite benzer üç resmi minerallerden oluşan bir grubun genel bir terim değildir görünüyor.

NATRO- apophyllite: (NACA 4 Si 8 O 20 F – 8 H 2 O tetragonal) oldukça nadirdir ve tipik kahverengi renk yakın kuzenleri ayırt yardımcı olabilir.

Hidroksi apophyllite: (Kca 4 Si 8 O 20 (OH, F) – 8 H 2 O tetragonal) Nispeten yaygın, ancak numuneler genellikle herhangi bir renk eksikliği ve yalancı-kübik kristal alışkanlıkları sınırlıdır

FLUOR- apophyllite: (K, Na), Ca 4 Si 8 O 20 (f, OH) – 8 H2O Ortorombik sözde dörtgen)
En bol ve üç renkli ve bir örnek sadece apophyllite etiketli zaman denir ne genellikle.
CARLETONITE: (KNA 4 Ca 4 (CO 3) 4 Si 8 O 18 (F, OH) – H 2 O tetragonal) şimdiye kadar sadece tek bir yerde bulunan nadir bir silikat minerali. Mont Saint-Hilaire, Quebec, Kanada.

ÇEVRE:
Apophyllite örnekleri eski lav ve bazalt akışlarda bulunan ve genellikle zeolitler ile ilişkilidir. Kristaller, boşluklarında kaya erimiş iken hava kabarcıkları tarafından kuruldu denilen amygdules veya veziküller, büyür. Apophyllite da müdahaleci kayalar çevreleyen kontak metamorfik zon kireçtaşlarının boşluklar bulunur.

KRİSTAL TANIMI:
Hemen hemen her zaman olduğu gibi iyi ya dik kesiliyor (kare kesitli) dört taraflı prizmalar vardır ortak, kısa prizmatik alışkanlığı değişen, bireysel kristaller oluşmuş
Dört taraflı piramit veya pinacoid sonlandırma ya da her ikisi. Basit, künt, kare prizmalar geliştirmek
eğer piramitler eksik. Nadiren eksik prizma, ama onlar eğer, kristaller aynı zamanda, çünkü dört taraflı piramitlerin oktahedral görünebilir. Piramitlerin yüzleri nedenle piramit yüzler dört kenarları ve yerine kuvars piramit yüzleri gibi üçgen şeklinde elmas görünür, prizma yüzleri ile ancak kenarları ile aynı hizaya yok. Nadir tablo hydroxyapophyllite kristalleri de bilinmektedir.

APOPHYLİTE ZEOLİT

APOPHYLİTE ZEOLİT

TESTLERİ:
Köpüren ve beyaz veziküler emaye şişme, kolayca Sigortalar. Kütle derinlikleri ısıtıldıktan sonra zayıf yeşilimsi beyaz floresan.

Ayırt Edici Özellikleri:
Normalde renksiz veya beyaz. Bazal yüzünde farklı (inci) parıltı aksi önerebilir herhangi kübik minerali apophyllite ayırır. Tipik kare piramit
ve iki Avizeler ile prizma kombinasyon tanımak kolaydır. Şüphe durumunda, bazal bölünme kimliği belli yapar. Daha az şişlik, kaynar hızlı erime ve ısıttıktan sonra olağan floresan stilbite ve hölandit seçkin.

MEKANLAR:
Paterson, New Jersey ve Fundy Körfezi traprocks. Iyi, tipik üretmek
beyaz kristaller oluşturdu. Bugüne kadar apophyllite en etkileyici renk Hindistan (eski bazalt akar) theDeccan tuzaklar bulunan pastel yeşil renktir. Bunlar Poona yakın en belirgindir. Mont Saint-Hilaire, Kanada, nadir mavi Carletonite vardır. Burada ABD’de birçok yer vardır. Böyle Arizona, Michigan, Oregon olarak; Pennsylvania ve Kuzey Carolina. Diğer yerleşim Japonya, İngiltere, pek çok İskandinav ülkeleri ve Brezilya yer alıyor.

KULLANIMI:
Apophyllite Bazı kristaller taşlar olarak kesilir. Ama en kristaller koleksiyoncular tarafından kullanılan
mineral örneklerinin olarak.

GERÇEKLER & TARİH:
Adını kabaca araç Yunanca “dışında yaprak” apophyllite, bir mineral klasik. Kristaller soyma veya bağlı su moleküllerinin kaybı ısıtıldığı zaman ayrı pul eğilimindedir çünkü onun adı verildi.

Apophyllite potasyumdan kalsiyum silikat mineraldir. Tetragonal faz diğer kurucu atomlar ve moleküller (K, Ca, K ve H2O) ihtiva eden tabakalar sandviç 4-kat ve 8 kat halka halinde düzenlenmiş (Si-O) tetrahedra levhalar, nadir bir yapıya sahiptir. sac yapısı boyunca mükemmel bölünme vitreus olan prizma yüzler, aksine, bir inci parlaklık kazandırır. alışkanlık da değişkendir ve prizmalar, künt pseudocubic kristalleri ve basık, tablo formları içerir. Geyik vd Bkz. (2009) modern bir teknik açıklama için.

 Apophyllite


Apophyllite

Bu (bir zeolit değil rağmen) çoğunlukla zeolitler ile birlikte, bazaltik lav akıntıları bir ikincil mineral astar ve dolum çalışmaları Amigdaller olarak ortaya çıkar, ve ayrıca irtibat metamorfik ortamlarda bulunur. Böyle Dal’negorsk (Grant ve Wilson, 2001) ve Broadford olarak skarnlar (kuzeybatısında İskoçya Skye adasında: Tilley, 1951) iyi bilinmektedir. (Maharashtra eyaletinde Poona civarında) batı Hindistan Deccan tuzaklar içinde zeolitler ile olaylar (özellikle kutladı ve iyi belgelenmiş olan, örneğin, Jeffery ve ark, 1988;. Ottens, 2003; Kothavala, 2003; Mekkî ve Mekkî, 2008; Wilson, 2009).

Daha fazla bilgi

Daha ayrıntılı bir açıklama ve örnekler ve bunların belirlenmesi tartışma bulunacaktır bir 410 kb pdf dosyası olarak, burada birlikte iki küçük örneklerin fotoğrafları ile. Beş IK orta büyüklükte olmak üzere numuneler, apophyllite (63 g) Kütle burada muayene inceledi ve bunların özgül ağırlık apophyllite hesaplanan özgül ağırlığı 2.36-2.37 dolaylarında Kasım 2012’de tespit edilmiştir. Carazinho, Rio Grande görsel-en saf örneği, Sul, Brezilya, 1970 yılında toplanan, 2.36 bir ölçüm verir yapmak. Numune dörtgen prizmalar renksiz ince, soluk yeşilimsi bir 92-g toplamıdır. Diğer örnekler kısmen yabancı maddeler ile yatırım 63-g Mina Cobresas numune için 2.27 olmak üzere düşük değerler verdi. apophyllite için SG ölçülen değerler genellikle 2.33-2.37 olarak işlem görmektedir.

Kaynaklar

Geyik, WA, Howie, RA ve Zussman, J (editörler) (2009) Kaya Şekillendirme Mineraller, Cilt 3B: Katmanlı Silikatlar Hariç Micas ve Kil Mineralleri (ikinci baskı). Jeoloji Kurumu Basımevi, 314pp.

Grant, R ve Wilson, WE (2001) Dal’negorsk: Primorskiy Kray, Russia. Mineral.Record 32 no.1, 3-30.

Jeffery, KL, Henderson, P, Subbarao, KV ve Walsh, JN (1988) Deccan bazalt zeolitler – dağılımları bir çalışma. `Deccan Taşkın bazaltlarin ‘(Subbarao KV editör), Geol.Soc.India Memoir 10, 393pp. Olarak, 151-162.

Kothavala, RZ (2003), mineral toplanması anılar ve Hindistan’da ilgili. Mineral.Record 34, 135-154.

Mekkî, S ve Mekkî, MF (2008) Bidkin, Aurangabad, Hindistan Yeşil apophyllite. Mineral.Record 39, 267-273.

Ottens, B (2003) Deccan Tuzaklar, Hindistan Mineraller. Mineral.Record 34, 1-82.

Tilley, CE (1951) Broadford alanı, Skye zonlu temas skarnlar: dolomitlerde bor-flor metasomatizma bir çalışma. Mineral.Mag. 29, 621-666.

Wilson BİZ (editör) (2009) Texas Özel Maden Koleksiyonlar. Mineral.Record 40 no.1, ek, 180pp.

Apophyllite

Apophyllite

MÜZE MOMENT 1.
Doğal Tarih Müzesi, Londra, İngiltere 2012 13 Kasım.

bu harika kurumda sistematik mineraloji sergi mineral takdir benim ilk on beri benim favori olmuştur! Apophyllite iyi temsil edilmektedir. Bu ziyaretimiz esnasında sistematik durumda bazı 30 adet ve bir uç durumda altı büyük ekran parçaları vardı. Örnekler şunları içerir: Thul Ghat, Hindistan’dan kuvars beyaz tablo kristaller; Bombay, Maharashtra mavimsi kuvars üzerinde güzel temiz kristaller; çeşitli adında ichthyophthalmite İsveç’te Uto gelen diyopsit ve manyetit, net platy kristallerinden oluşur; Batı Ghats gelen pembe stilbite ve ipeksi beyaz Laumontit, ile büyük bir yeşilimsi-beyaz kristal; Güney Afrika’da Jagersfontein madeninden tablo kristalleri bir kabuk; ve Burger taş ocağı, New Jersey kuvars ve klorit ile pseudocubic alışkanlık apophyllite. Altı ekran örnekleri şunlardır: merkezi Meksika’da Guanajuato dörtgen formun inci beyaz kristaller; San Pedrino, Rio Grande do Sul, Brezilya dan kahverengimsi-krem stilbite güzel soluk yeşil kristaller; ve Bombay yakınlarındaki Siahadri Dağları’ndan iki örnek: a) pembe stilbite ve pembe stilbite ile renksiz, tablo apophyllite oluşan bazalt b) bir kaba kabuk kahverengi soluk. Meksika Ayın bu Rock özellikli bir bakışta, Thul Ghat ve Jagersfontein kristalleri en tablo malzeme hatırlattı.

Apophyllite bir fıllosilis olduğu, ancak silika levhalar, diğer filosilikatlardan daha kalın ve daha fazla üç boyutludur. Bu platy kristaller halinde kristalize ve zeolitlerin yerine başka Fillosilikatların oluşur değildir. Bu nedenle, sadece çerçeve silikatlar önce referans fillosilikat bölümlerin arka kısmına yerleştirilmesi eğilimindedir. Aslında için katyon içeriği ve flor ile hidroksi yerine varyasyonların, apophyllite artık mineral soyadı yerine tek bir mineral olarak kullanılır.
görünümü yukarıda dönüşümlü yukarı bakacak ve aşağı ve sekizgen halkaları basık kapsayan dört üyeli halkaların oluşan silis sayfaları gösterir.

Apophyllite Zeolit

Apophyllite Zeolit

Katyon levhalar su molekülleri tarafından kapalı potasyum atomlarının küpler oluşur ve c alc yum polyhedra. C alc yum polyhedra bir yüzünde dışarı inşa kare piramit ile bir üçgen prizma oluşan “üçgen prizmalar artar” vardır. polyhedron dış köşeleri su molekülleri, piramidin tabanı etrafında atomlar silika tetrahedranın ile paylaşılan oksijenler, ve kare çukur merkezinde apikal iyon bir hidroksil (OH) ‘dir. Dört kalsiyum çokyüzlüler merkezi çukur kuşatır.
Bu görüş c alc yum çokyüzlüler ile nasıl silis dörtyüzlüsü arkadaşı gösterir
görünümü üzerinde bir katyon levha örten bir silis tabakasını göstermektedir.
görünümü yukarıdaki mavi, kırmızı ve hidroksil iyonları hidrojen atomlarını gösterir. su molekülleri HO bağlar koyu yeşil gösterilmiştir (bir hidrojen karşılık gelen oksijen atomuyla yukarıda bindirilmiş) ve diğer oksijen atomlarına hidrojen bağları açık yeşil vardır.

Yukarıdaki apophyllite yapısının bir kenar üzerinde görünümüdür. Potasyum polyhedra sarı yeşil ve kalsiyum polyhedra bulunmaktadır.

Zeolitler mikro gözenekli , alüminosilikat mineraller genellikle ticari olarak kullanılan adsorbent ve katalizör . [1] terimi zeolit başlangıçta tarafından 1756 yılında icat edildi İsveçli mineralog Axel Fredrik Cronstedt hızla malzeme ısıtma üzerine olduğu görülmektedir, stilbite , sudan buhar büyük miktarlarda üretilen bu edilmişti absorbe malzeme ile. Buna göre, o gelen, maddi zeolit denilen Yunan “taş” anlamına gelen “kaynamaya” ve λίθος (lithos) anlamına ζέω (Zeo). [2]

Zeolitler, doğal olarak meydana gelen, ancak, aynı zamanda, büyük ölçekte endüstriyel olarak üretilmektedir. Temmuz 2015 itibariyle, 229 benzersiz zeolit çerçeveler tespit edilmiştir ve 40 doğal olarak oluşan zeolit çerçeveler bilinmektedir. [3] [4]

 

APOPHYLİTE (ZEOLİT)

DOĞAL KAYALAR
APOPHYLİTE ZEOLİT
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 215 GR
 • APOLİT & ZEOLİT
 • AYNI GÜN KARGO
 • DOĞAL MİNAREL
 • EŞİ YOK
 • GÜNEY MEKSİKA
 • KDV DAHİL
 • KOLEKSİYON GEM PARÇASI
Ürün Açıklaması Video Tanıtım Yorumlar

APOPHYLİTE (ZEOLİT) KOLEKSİYON

Apophyllite belirli bir gruba karşılık gelir fillosilikatların , mineral bir sınıf. Başlangıçta, grup, belirli bir mineral sevk

APOLİT

APOLİT

isim, ama bir ihtiva benzer kimyasal makyaj minerallerin bir sınıf için durmak 1978 yılında yeniden tanımlandı katı çözelti serisi, içerir ve üyeleri apophyllite- (KF), apophyllite- (KOH), ve apophyllite- (NaF). Adı apophyllite türetilmiştir Yunan ısıtıldığında, bu sınıfın eğilimi referans su kaybına bağlı, ayrı pul “o pul kapalı” anlamına ἀπόΦυλλίςο apophylliso. Bu mineraller genellikle ikincil mineral olarak bulunan kesecikler içinde bazalt ya da diğer volkanik kayalar. Bu grup için kullanılan isimlendirme sisteminde yeni bir değişiklik tarafından onaylandı Uluslararası Mineraloji Derneği türlerinin isimleri önekleri kaldırılması ve türlerin tayin etmek sonekleri kullanarak. [2]

genel halka nispeten yabancı olsa da, apophyllites örnekleri dünyanın en tanınmış maden yerlerde bazı geliyor, dünyada oldukça yaygındır. Bu bölgelerde, şunları içerir: Jalgaon , Hindistan ; Harz Dağları ve Almanya , Mont Saint-Hilaire de Kanada ve Kongsberg , Norveç diğer yerleri ile, İskoçya , İrlanda , Brezilya , Japonya ve boyunca Amerika Birleşik Devletleri .

OTANTİK TAŞ FARKI İLE KOLEKSİYONERLERİN GÖZDE TAŞI GÜNEY MEKSİKA APOLİT VE ZEOLİT OLUŞUMU DOĞAL KOLEKSİYON MİNAREL ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR…

Kullanım [ değiştir ]
Apophyllites koleksiyoncu mineraller olarak popülerdir. Bu popülerlik nedeniyle bolluğu, renk çeşitliliği ve iyi tanımlanmış kristal gibi faktörlerin bir kombinasyonundan etmektir. Doğal olarak şekillendirme piramidal yapıları, onlar apaçık gökkuşağı ışık kırmak ve yuvarlanan kaya maruz kaldığında “doğal piramitler” oluşturabilir.Adını kabaca araç Yunanca “dışında yaprak” apophyllite, bir mineral klasik.

APOPHLİT ZEOLİT

APOPHLİT ZEOLİT

Kristaller soyma veya bağlı su moleküllerinin kaybı ısıtıldığı zaman ayrı pul eğilimindedir çünkü onun adı verildi. genel kamuoyu tarafından iyi bilinen olmasa da, apophyllite mineral koleksiyoncular arasında oldukça popülerdir. Muhtemelen bir genç toplayıcı örneklerinde kadar doldurduktan sonra sahibi olacak ilk egzotik mineral kalsit , kuvars , pirit , galen , mika , florit , jips , apatit bu ortak minerallerin sonra vs vs,, apophyllite gerçek nadir gibi görünüyor ve kollektör için çok sunar. Bu güzelliği, pastel renkler, parlak bir parlaklık, ilginç iyi biçimlendirilmiş alışkanlıkları vardır, diğer egzotik mineraller ve kaliteli örneklerinin son zamanlarda büyük miktarlarda alışılmadık dernekler yirmi yıl öncesine göre inanılmaz düşük fiyatlarla kullanılabilir hale gelmiştir. Bir koleksiyoncu bir mineral daha ne isteyebilir ki?

APOPHYLİT ZEOLİT

APOPHYLİT ZEOLİT

Ne yazık ki, bir mineral apophyllite değil! Değil resmen, en azından. Apophyllite kendi fiziksel ve kimyasal olarak benzer üç resmi mineraller için kullanılan genel bir terimdir. Apophyllite sadece mineral değildir. . . Bu bir şey oldu dışı mineral: olmayan bu mineralleri bkz: apatit , olivin , serpantin ve klorit . Aşağıda üç resmi apophyllite minerallerin bir karşılaştırma.

RESMİ APOPHYLLITES

MİNERAL:
FORMÜLÜ:
SİMETRİ:
RENK ARALIĞI:
Tip yeri:
FLORESANS:
FLUOR-
apophyllite (K, Na), Ca 4
Si 8 O 20 (F, OH) – 8H 2 O dörtgen;
4 / m 2 / m 2 / Beyaz renksiz, yeşil, sarı veya mor adlı değil Bazı örnekler soluk yeşil veya sarı floresan
hidroksi
apophyllite Kca 4
Si 8 O 20 (OH, F) – 8H 2 O dörtgen;
4 / m 2 / m 2 / Beyaz veya renksiz Maden Topuz Mine, Jefferson, Kuzey Carolina Sigara floresan
NATRO-
apophyllite NaCa 4
Si 8 O 20 F – 8H 2 O orthorhombik;
2 / m 2 / m 2 / (sözde
dörtgen) sarı veya renksiz, kahverengi, kahverengimsi sarı, Sampo Mine, Takahashi, Okayama, Honshu, Japonya Sigara floresan
Fluorapophyllite bugüne kadar en bol ve üç renkli ve bir örnek sadece apophyllite etiketli zaman denir ne genellikle. Hydroxyapophyllite de oldukça yaygın olduğu, ancak numuneler genellikle herhangi bir renk eksikliği ve sözde kübik kristal alışkanlıkları ile sınırlıdır. Natroapophyllite oldukça nadirdir ve sadece birkaç lokalitelerde bulunur. Onun tipik kahverengi renk yakın kuzenleri ayırt yardımcı olabilir. Natroapophyllite, onun daha önemli kimyasal ve simetrik fark nedeniyle, gerçek bir tat mineraldir. Fluorapophyllite ve hydroxyapophyllite ancak farklı bir hikaye vardır. İki çünkü hidroksil iyonlarının flor yüzde fark, farklı minerallerdir. Onlar apophyllite serisi denebilecek bir dizi uç üyelerini temsil etmektedir. adı apophyllite Ancak devam ve kullanım örneklerinin gerçek kimliğini ayırt zordur, özellikle yaygındır. Tek bir mineral ve bu tartışmanın geri kalanı gibi çoğu mineral kılavuz kitapları listesi apophyllite genel apophyllite ile ilgileneceğiz.

Apophyllite genellikle olarak düşünülür Zeolit Grubu mineral. Ama bu yanlış olurdu! Zeolitler ait ağ silikatlar Tectosilicate Altsınıf apophyllite katmanlı ise Filosilikat . Kenara yapısal farklılıklar, apophyllite zeolit mineralleri çok benzer özellikleri bir sürü var. aralarında baş düşük özgül ağırlık, oluşumu ve ısıtıldığında (o zeolitler gibi su yeniden emme yeteneğine sahip olmamakla birlikte) su kaybetmek yeteneği ortamdır. Burada sorun, karıştırır sık apophyllite ve zeolitler düşük sıcaklık / düşük basınç metamorfik ortamlarda birlikte ilişkili olmasıdır. Müthiş apophyllite, yenebilir birkaç maden kombinasyonları olduğu gibi bu mineral koleksiyoncular için şanstır stilbite , hölandit ve natrolit sırf estetik güzellik için örneklerin!

APOHYLİTE ZEOLİT

APOHYLİTE ZEOLİT

Başka tipik ilişkili mineral yeşil saydam prehnit çok cazip örnekleri yaparak, köpüklü berrak sözde küp apophyllite kristaller dağınık olan üstünde bir yuvarlanma halı oluşturur. Kinoite Christmas Mine Arizona güzel bir mavi renk ve sık sık kaplanır minik köpüklü apophyllite kristalleri. Apophyllite yaygın olağanüstü ile ilişkili kuvars ve kalsit de kristallerin.

Onun harika dernekler güzel, ama değil yıldız cazibe daha sık apophyllite olduğunu. Ne koleksiyoncular arasında apophyllite kadar popüler kılan onların taş gibi vitreus ile fantastik kristaller parlaklığını inci etmektir. Apophyllite hemen hemen her zaman iki temel tür iyi kristaller oluşturur. Favori kristal alışkanlığı dik dört taraflı piramit (dörtgen Dipiramit) tarafından kapatılmış dikdörtgen prizma olduğunu. Bir çift sona kristal son derece özeldir. piramitlerin yüzleri prizma yüzleri göre 45 derece döndürülür ve böylece prizma kenarları aşağı atılmak vardır. Bu, elmas biçimli bir piramit yüz yerine ilgili olarak, tipik bir üçgen piramit yüzü oluşturur kuvars . Şekil dörtgen kristal şeklinde olağanüstü bir örnektir. Normalde renksiz veya beyaz olmasına rağmen, apophyllite renkli örnekleri her zaman değerlidir. Bugüne kadar en etkileyici renk Poona, Hindistan örnekleri artırmaktadır pastel yeşil renktir. apophyllite Bazı kristalleri ama çoğunlukla sadece koleksiyonerler için, taşlar olarak kesilir.

Diğer ortak kristal alışkanlığı hiçbir piramit ve prizma, düz fesih (bir pinacoid) sonlandırılır oluşan bir pseudo-kübik kristal olduğunu. pinakoid kristal uzunluğuna dik olan ve bu nedenle birden prizma sona bir kristal biçimidir. Genellikle sadece kristal noktaları keserek piramitleri kesiliyor olarak görülmektedir. prizma kısa ve bloklu ve hiçbir piramidal yüzler olduğunda, o zaman pinacoid yüz kristal küp şeklinde görünmesini sağlayabilirsiniz. prizma yüzleri genellikle tek yönde tüm çizgili ve bununla birlikte, pinacoid uzakta gerçek simetri vererek, pürüzsüz iken. Piramit yüzler daha sonra kristal düşünmeye birisi aptal tek baskın formu ise tersine, oktahedral olduğunu!

Apophyllite örnekleri antik lav ve bulunan bazalt akışları. Kristaller, şimdi katı boşluklarında denilen amygdules, veziküller, ya da (genellikle) büyümek geodes kaya erimiş iken hava kabarcıkları oluşur. Apophyllite da müdahaleci kayalar çevreleyen kontak metamorfik zon kireçtaşlarının boşluklar bulunur.

Apohylite Zeolit

Apohylite Zeolit

Apophyllite içerdiği apophyllite Grubu olarak adlandırılan, minerallerin küçük bir grup isim yanı sıra, mineral, hydroxyapophyllite ve natroapophyllite fluorapophyllite için ödünç carletonite OH KNA 4 Ca 4 (CO 3) 4 Si 8 O 18 (F, bir formülle ) -. H 2 O apophyllite Grubu yapısal olarak çok ilginç. Diğer üyeleri gibi Fillosilikatlar Altsınıf , apophyllite Grup yapısı alternatif silikat yaprak ve potasyum, sodyum, kalsiyum, flor ve su tabakası ile katmanlı. Fakat diğer filosilikatlardan farklı olarak, apophyllite Grup silikat levhalar dört birbirine sekiz üyeli halkaların oluşmaktadır. Yaprak sekizgen ve kare şeklindeki delikler alternatif tavuk tel gibi varlık olarak düşünülebilir. Her iki sekizgen ve kareler dört katlı bir simetri var ve bu bu mineraller onların tipik dörtgen ya da sahte-tetragonal simetriye veren şeydir. Sadece apophyllite Grup üyeleri bu eşsiz birbirine dört ve sekiz üyeli bir halkadan bir yapıya sahiptir.

FİZİKSEL ÖZELLİKLER:

Renk, berrak, beyaz, yeşil, sarı, pembe, mor ya da nadiren kahverengidir.
Parıltı bölünme yüzeylerde inci vitreus olduğunu.
Şeffaflık: Kristaller saydam şeffaf bulunmaktadır.
Kristal Sistem dörtgen olduğu; 4 / m 2 / m 2 /; natroapophyllite ortorombiktir, 2 / m 2 / m 2 /.
Kristal biçimlerinin dik dört taraflı bir piramit veya bir pinakoid sona erdirilmesi veya her ikisi ile kesildi (kare şeklinde bir enine kesite sahip), dört yüzlü prizma bulunur. piramitler eksikse, kristaller kübik bakabilirsiniz. Nadiren eksik prizma, ama onlar eğer, kristaller, çünkü dört taraflı piramitlerin oktahedral görünebilir. Piramitlerin yüzleri nedenle piramit yüzler dört kenarları ve yerine piramit yüzleri gibi üçgen şeklinde elmas görünür, prizma yüzleri ile ancak kenarları sanatçısını yok kuvars . Nadir tablo hydroxyapophyllite kristalleri de bilinmektedir.
Yarılma bir yönde (bazal) mükemmeldir.
Kırılma dengesiz.
5 – Sertlik 4.5 olduğunu.
2,4 (daha hafif çoğu saydam mineraller) – Özgül Ağırlık yaklaşık 2.3 olduğunu.
Streak beyazdır.
Diğer Özellikler: Prizma yüzler uzunlamasına çizgili, bazı örnekler floresan ve ısıtıldığı zaman kristalleri pul olur.
birleşmiş Minerals are prehnite , quartz , heulandite , stilbite , natrolite , analcime , datolite , babingtonite , cavansite , calcite , idocrase , wollastonite , kinoite , gyrolite and diğer zeolitler .
Kayda değer Geçiş kapsamlıdır ve Deccan Tuzakları (eski içeren bazalt da Noel Mine, bulunan özellikle Poona etrafında Hindistan’da akışlar), Arizona , Fairfax, Virginia; Üst Yarımadası, Michigan; Oregon; Pensilvanya; Paterson, New Jersey ve Kuzey Carolina, ABD; Rio Grande do Sul, Brezilya; Skye, İskoçya Adası; Collinward, Kuzey İrlanda, Meksika , Nova Scotia ve Mont Saint-Hilaire , Kanada; İzlanda; Kongsberg, Norveç; Harz Dağları Almanya ve Sampo Mine, Takahashi, Okayama, Honshu, Japonya.
İyi Alan Göstergeler yarılma yüzeylerde kristal alışkanlığı, çizgilerin, dernekler, oluşumu, bölünme çevre ve parlaklık vardır.

APOLİT ZEOLİT

APOLİT ZEOLİT

Apophyllite grubu alternatif silikat yaprak ve potasyum, sodyum, kalsiyum, flor ve su tabakası ile katmanlı. Ama diğer Fillosilikatların aksine, apophyllite Grubu silikat levhalar bunlara bağlı dört ve sekiz üye halkalar oluşur. Bu, bu mineraller onların tipik dörtgen ya da sahte-tetragonal simetriye veren şeydir. Sadece apophyllite Grup üyeleri bu eşsiz arası dört ile sekiz üye halka yapısı bağlı bulunmaktadır. Apophyllite bir mineral değil, onların fiziksel ve kimyasal yapısında ve dördüncü mineral Carletonite benzer üç resmi minerallerden oluşan bir grubun genel bir terim değildir görünüyor.

NATRO- apophyllite: (NACA 4 Si 8 O 20 F – 8 H 2 O tetragonal) oldukça nadirdir ve tipik kahverengi renk yakın kuzenleri ayırt yardımcı olabilir.

Hidroksi apophyllite: (Kca 4 Si 8 O 20 (OH, F) – 8 H 2 O tetragonal) Nispeten yaygın, ancak numuneler genellikle herhangi bir renk eksikliği ve yalancı-kübik kristal alışkanlıkları sınırlıdır

FLUOR- apophyllite: (K, Na), Ca 4 Si 8 O 20 (f, OH) – 8 H2O Ortorombik sözde dörtgen)
En bol ve üç renkli ve bir örnek sadece apophyllite etiketli zaman denir ne genellikle.
CARLETONITE: (KNA 4 Ca 4 (CO 3) 4 Si 8 O 18 (F, OH) – H 2 O tetragonal) şimdiye kadar sadece tek bir yerde bulunan nadir bir silikat minerali. Mont Saint-Hilaire, Quebec, Kanada.

ÇEVRE:
Apophyllite örnekleri eski lav ve bazalt akışlarda bulunan ve genellikle zeolitler ile ilişkilidir. Kristaller, boşluklarında kaya erimiş iken hava kabarcıkları tarafından kuruldu denilen amygdules veya veziküller, büyür. Apophyllite da müdahaleci kayalar çevreleyen kontak metamorfik zon kireçtaşlarının boşluklar bulunur.

KRİSTAL TANIMI:
Hemen hemen her zaman olduğu gibi iyi ya dik kesiliyor (kare kesitli) dört taraflı prizmalar vardır ortak, kısa prizmatik alışkanlığı değişen, bireysel kristaller oluşmuş
Dört taraflı piramit veya pinacoid sonlandırma ya da her ikisi. Basit, künt, kare prizmalar geliştirmek
eğer piramitler eksik. Nadiren eksik prizma, ama onlar eğer, kristaller aynı zamanda, çünkü dört taraflı piramitlerin oktahedral görünebilir. Piramitlerin yüzleri nedenle piramit yüzler dört kenarları ve yerine kuvars piramit yüzleri gibi üçgen şeklinde elmas görünür, prizma yüzleri ile ancak kenarları ile aynı hizaya yok. Nadir tablo hydroxyapophyllite kristalleri de bilinmektedir.

APOPHYLİTE ZEOLİT

APOPHYLİTE ZEOLİT

TESTLERİ:
Köpüren ve beyaz veziküler emaye şişme, kolayca Sigortalar. Kütle derinlikleri ısıtıldıktan sonra zayıf yeşilimsi beyaz floresan.

Ayırt Edici Özellikleri:
Normalde renksiz veya beyaz. Bazal yüzünde farklı (inci) parıltı aksi önerebilir herhangi kübik minerali apophyllite ayırır. Tipik kare piramit
ve iki Avizeler ile prizma kombinasyon tanımak kolaydır. Şüphe durumunda, bazal bölünme kimliği belli yapar. Daha az şişlik, kaynar hızlı erime ve ısıttıktan sonra olağan floresan stilbite ve hölandit seçkin.

MEKANLAR:
Paterson, New Jersey ve Fundy Körfezi traprocks. Iyi, tipik üretmek
beyaz kristaller oluşturdu. Bugüne kadar apophyllite en etkileyici renk Hindistan (eski bazalt akar) theDeccan tuzaklar bulunan pastel yeşil renktir. Bunlar Poona yakın en belirgindir. Mont Saint-Hilaire, Kanada, nadir mavi Carletonite vardır. Burada ABD’de birçok yer vardır. Böyle Arizona, Michigan, Oregon olarak; Pennsylvania ve Kuzey Carolina. Diğer yerleşim Japonya, İngiltere, pek çok İskandinav ülkeleri ve Brezilya yer alıyor.

KULLANIMI:
Apophyllite Bazı kristaller taşlar olarak kesilir. Ama en kristaller koleksiyoncular tarafından kullanılan
mineral örneklerinin olarak.

GERÇEKLER & TARİH:
Adını kabaca araç Yunanca “dışında yaprak” apophyllite, bir mineral klasik. Kristaller soyma veya bağlı su moleküllerinin kaybı ısıtıldığı zaman ayrı pul eğilimindedir çünkü onun adı verildi.

Apophyllite potasyumdan kalsiyum silikat mineraldir. Tetragonal faz diğer kurucu atomlar ve moleküller (K, Ca, K ve H2O) ihtiva eden tabakalar sandviç 4-kat ve 8 kat halka halinde düzenlenmiş (Si-O) tetrahedra levhalar, nadir bir yapıya sahiptir. sac yapısı boyunca mükemmel bölünme vitreus olan prizma yüzler, aksine, bir inci parlaklık kazandırır. alışkanlık da değişkendir ve prizmalar, künt pseudocubic kristalleri ve basık, tablo formları içerir. Geyik vd Bkz. (2009) modern bir teknik açıklama için.

 Apophyllite


Apophyllite

Bu (bir zeolit değil rağmen) çoğunlukla zeolitler ile birlikte, bazaltik lav akıntıları bir ikincil mineral astar ve dolum çalışmaları Amigdaller olarak ortaya çıkar, ve ayrıca irtibat metamorfik ortamlarda bulunur. Böyle Dal’negorsk (Grant ve Wilson, 2001) ve Broadford olarak skarnlar (kuzeybatısında İskoçya Skye adasında: Tilley, 1951) iyi bilinmektedir. (Maharashtra eyaletinde Poona civarında) batı Hindistan Deccan tuzaklar içinde zeolitler ile olaylar (özellikle kutladı ve iyi belgelenmiş olan, örneğin, Jeffery ve ark, 1988;. Ottens, 2003; Kothavala, 2003; Mekkî ve Mekkî, 2008; Wilson, 2009).

Daha fazla bilgi

Daha ayrıntılı bir açıklama ve örnekler ve bunların belirlenmesi tartışma bulunacaktır bir 410 kb pdf dosyası olarak, burada birlikte iki küçük örneklerin fotoğrafları ile. Beş IK orta büyüklükte olmak üzere numuneler, apophyllite (63 g) Kütle burada muayene inceledi ve bunların özgül ağırlık apophyllite hesaplanan özgül ağırlığı 2.36-2.37 dolaylarında Kasım 2012’de tespit edilmiştir. Carazinho, Rio Grande görsel-en saf örneği, Sul, Brezilya, 1970 yılında toplanan, 2.36 bir ölçüm verir yapmak. Numune dörtgen prizmalar renksiz ince, soluk yeşilimsi bir 92-g toplamıdır. Diğer örnekler kısmen yabancı maddeler ile yatırım 63-g Mina Cobresas numune için 2.27 olmak üzere düşük değerler verdi. apophyllite için SG ölçülen değerler genellikle 2.33-2.37 olarak işlem görmektedir.

Kaynaklar

Geyik, WA, Howie, RA ve Zussman, J (editörler) (2009) Kaya Şekillendirme Mineraller, Cilt 3B: Katmanlı Silikatlar Hariç Micas ve Kil Mineralleri (ikinci baskı). Jeoloji Kurumu Basımevi, 314pp.

Grant, R ve Wilson, WE (2001) Dal’negorsk: Primorskiy Kray, Russia. Mineral.Record 32 no.1, 3-30.

Jeffery, KL, Henderson, P, Subbarao, KV ve Walsh, JN (1988) Deccan bazalt zeolitler – dağılımları bir çalışma. `Deccan Taşkın bazaltlarin ‘(Subbarao KV editör), Geol.Soc.India Memoir 10, 393pp. Olarak, 151-162.

Kothavala, RZ (2003), mineral toplanması anılar ve Hindistan’da ilgili. Mineral.Record 34, 135-154.

Mekkî, S ve Mekkî, MF (2008) Bidkin, Aurangabad, Hindistan Yeşil apophyllite. Mineral.Record 39, 267-273.

Ottens, B (2003) Deccan Tuzaklar, Hindistan Mineraller. Mineral.Record 34, 1-82.

Tilley, CE (1951) Broadford alanı, Skye zonlu temas skarnlar: dolomitlerde bor-flor metasomatizma bir çalışma. Mineral.Mag. 29, 621-666.

Wilson BİZ (editör) (2009) Texas Özel Maden Koleksiyonlar. Mineral.Record 40 no.1, ek, 180pp.

Apophyllite

Apophyllite

MÜZE MOMENT 1.
Doğal Tarih Müzesi, Londra, İngiltere 2012 13 Kasım.

bu harika kurumda sistematik mineraloji sergi mineral takdir benim ilk on beri benim favori olmuştur! Apophyllite iyi temsil edilmektedir. Bu ziyaretimiz esnasında sistematik durumda bazı 30 adet ve bir uç durumda altı büyük ekran parçaları vardı. Örnekler şunları içerir: Thul Ghat, Hindistan’dan kuvars beyaz tablo kristaller; Bombay, Maharashtra mavimsi kuvars üzerinde güzel temiz kristaller; çeşitli adında ichthyophthalmite İsveç’te Uto gelen diyopsit ve manyetit, net platy kristallerinden oluşur; Batı Ghats gelen pembe stilbite ve ipeksi beyaz Laumontit, ile büyük bir yeşilimsi-beyaz kristal; Güney Afrika’da Jagersfontein madeninden tablo kristalleri bir kabuk; ve Burger taş ocağı, New Jersey kuvars ve klorit ile pseudocubic alışkanlık apophyllite. Altı ekran örnekleri şunlardır: merkezi Meksika’da Guanajuato dörtgen formun inci beyaz kristaller; San Pedrino, Rio Grande do Sul, Brezilya dan kahverengimsi-krem stilbite güzel soluk yeşil kristaller; ve Bombay yakınlarındaki Siahadri Dağları’ndan iki örnek: a) pembe stilbite ve pembe stilbite ile renksiz, tablo apophyllite oluşan bazalt b) bir kaba kabuk kahverengi soluk. Meksika Ayın bu Rock özellikli bir bakışta, Thul Ghat ve Jagersfontein kristalleri en tablo malzeme hatırlattı.

Apophyllite bir fıllosilis olduğu, ancak silika levhalar, diğer filosilikatlardan daha kalın ve daha fazla üç boyutludur. Bu platy kristaller halinde kristalize ve zeolitlerin yerine başka Fillosilikatların oluşur değildir. Bu nedenle, sadece çerçeve silikatlar önce referans fillosilikat bölümlerin arka kısmına yerleştirilmesi eğilimindedir. Aslında için katyon içeriği ve flor ile hidroksi yerine varyasyonların, apophyllite artık mineral soyadı yerine tek bir mineral olarak kullanılır.
görünümü yukarıda dönüşümlü yukarı bakacak ve aşağı ve sekizgen halkaları basık kapsayan dört üyeli halkaların oluşan silis sayfaları gösterir.

Apophyllite Zeolit

Apophyllite Zeolit

Katyon levhalar su molekülleri tarafından kapalı potasyum atomlarının küpler oluşur ve c alc yum polyhedra. C alc yum polyhedra bir yüzünde dışarı inşa kare piramit ile bir üçgen prizma oluşan “üçgen prizmalar artar” vardır. polyhedron dış köşeleri su molekülleri, piramidin tabanı etrafında atomlar silika tetrahedranın ile paylaşılan oksijenler, ve kare çukur merkezinde apikal iyon bir hidroksil (OH) ‘dir. Dört kalsiyum çokyüzlüler merkezi çukur kuşatır.
Bu görüş c alc yum çokyüzlüler ile nasıl silis dörtyüzlüsü arkadaşı gösterir
görünümü üzerinde bir katyon levha örten bir silis tabakasını göstermektedir.
görünümü yukarıdaki mavi, kırmızı ve hidroksil iyonları hidrojen atomlarını gösterir. su molekülleri HO bağlar koyu yeşil gösterilmiştir (bir hidrojen karşılık gelen oksijen atomuyla yukarıda bindirilmiş) ve diğer oksijen atomlarına hidrojen bağları açık yeşil vardır.

Yukarıdaki apophyllite yapısının bir kenar üzerinde görünümüdür. Potasyum polyhedra sarı yeşil ve kalsiyum polyhedra bulunmaktadır.

Zeolitler mikro gözenekli , alüminosilikat mineraller genellikle ticari olarak kullanılan adsorbent ve katalizör . [1] terimi zeolit başlangıçta tarafından 1756 yılında icat edildi İsveçli mineralog Axel Fredrik Cronstedt hızla malzeme ısıtma üzerine olduğu görülmektedir, stilbite , sudan buhar büyük miktarlarda üretilen bu edilmişti absorbe malzeme ile. Buna göre, o gelen, maddi zeolit denilen Yunan “taş” anlamına gelen “kaynamaya” ve λίθος (lithos) anlamına ζέω (Zeo). [2]

Zeolitler, doğal olarak meydana gelen, ancak, aynı zamanda, büyük ölçekte endüstriyel olarak üretilmektedir. Temmuz 2015 itibariyle, 229 benzersiz zeolit çerçeveler tespit edilmiştir ve 40 doğal olarak oluşan zeolit çerçeveler bilinmektedir. [3] [4]