OTANT�K TA�

AFRİKA AZURİT TAŞI 7.05 KARAT (A+++)

GEMSTONE (DEĞERLİ TAŞLAR)
Azurit Taşı Deep Blue
Fiyatı      :      SATILDI TL
[dpsc_display_product]
Ürünün Özellikleri
 • 925 AYAR GÜMÜŞ İŞÇİLİK ÜCRETSİZ
 • A KALİTE
 • AFRİKA AZURİT 7.05 KARAT
 • AYNI GÜN KARGO
 • DOĞAL DEEP BLUE RENK DOYUMU
 • EŞSİZ KOLEKSİYON PARÇA
 • KDV DAHİL

Azurit taşı kaliteli bakır cevherinin nadir bir çeşididir. Azurit, iki temel bakır karbonat minerallerinden biridir ( malakit diğeridir ). Azurit, malahitten daha nadirdir ve dahadeğerli sayılır. Azurite adını, kendine özgü, canlı mavi rengine işaret eden Farsça sözcüğü ‘lazhward’dan alır. Azurit oldukça yumuşak bir taştır ve takılarda kullanımı oldukça nadirdir. Aslına bakılırsa azurit, mücevher tasarımcıları yerine taş ve mineral toplayıcılar tarafından daha çok aranır.

Azurit Taşı Deep Blue

Azurit Taşı Deep Blue

Fransa’nın doğu banliyölerinde bulunan ve Lyon’a yakın küçük bir komün olan Chessy’de ilk önemli azurit kaynaklarından biri keşfedilmiştir. Satrançit kökenli olması nedeniyle azurit, yöreye dayalı ticaret adı olan ‘ chessylite ‘ adını almıştır . Gem kullanımına ek olarak, azurit de garnet gibi bir sanayi gemisidir. Aslında, Orta Çağlardan beri, pigment ve tekstil boyası üretimi için azurit kullanılmıştır.

Azurit rengi masmavi gök mavisi rengiyle kolayca tanımlanabilir, ancak rengi lapis lazuli’ninkine benzemesine rağmen altın pirit benekleri (aptallar altın) yoktur. Azurit sıklıkla malakit ile karıştırılarak bulunur; Melez malakit ve azurit örnekleri, ticarette ‘azure-malakit’ olarak ya da bazen ‘azurmaşidit’ olarak tire olmadan bilinir.

Gem ticaretinde ‘bluebird’ olarak bilinen nadir bir küller karışımı da dahil olmak üzere diğer azurit melez çeşitleri de vardır. Bununla birlikte, basit testlerle, bu taşların her biri azuritten kolayca ayırt edilebilir. Karışıklığa neden olabilen diğer taşlar, sodalit , lazulit , dumortitert ve hauinittir, ancak azuritin rengi çok eşsizdir ve yakın inceleme sayesinde tüm benzer taşlar temel testlerle ayırt edilebilir.

Azurite Kökeni ve Değerli Taş Kaynakları Başa Dön
Azurit dünyanın birçok yerinde bulunur. En önemli kökenler arasında Utah, Arizona ve New Mexico (ABD) bulunmaktadır. Diğer kaynaklar arasında Meksika, Namibya, Kongo, Fas, Fransa ve Avustralya bulunmaktadır. Azuritin ilk önemli kaynaklarından biri, Fransa’nın doğu banliyölerinde küçük bir komün olan Chessy’de idi.

Azurit Alımı ve Azurit Değerli Taş Değerinin Belirlenmesi Başa Dön
Azurit Rengi
Azurit canlı mavi rengi ile ünlüdür. ‘Azure mavisi’ adı azüritte görülebilen derin lapis lazuli mavi rengini ifade eder. Azurit genellikle yeşil malakit ile karıştırılarak bulunur ve bunlar mavi ve yeşil renk karışımına sahip olurlar.

ÜRÜNLERİMİZİN KALİTESİ VE DOĞALIKLARI RESİMLERDE DAHİ BELLİ OLMAKTADIR.AYNI RENK DOYUMUNU ÜZERİNİZDE TAŞIRKENDE FARK EDECEKSİNİZ

OTANTİK TAŞ FARKI İLE 925 AYAR GÜMÜŞ İŞÇİLİK ÜCRETSİZ KOLYE YÜZÜK YAPIMI İÇİN UYGUN 1.KALİTE TAM RENGİNDE %100 DOĞAL (KENDİ RENK PİGMENTİ) TAM RENGİNDE AFRİKA MAVİ AZURİT KAYA ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR.SEVDİKLERİNİZ İÇİN EŞSİZ FANTASTİK DOĞAL BİR HEDİYE .KOLEKSİYON OLARAK SAKLANABİLİR… ÖLÇÜ :13,70 X 10,40 X 7.35 MM

Azurit Berraklık ve Parlaklık
Azurit çoğu zaman netlikte opaklaşır. Kesildiğinde ve cilalandığında, malahit gibi çok çekici bir camsı parlaklığa sahiptir. Şeffaf ve yarı saydam örnekler nadirdir, ancak var.

Azurit Kesim ve Şekil
Azurit bugün ağırlıklı olarak bir koleksiyoncu taşıdır . Çok nadirdir ve taş kalitesinde bulunduğunda, genellikle en kabaşon kesilir. Aynı zamanda süs eşyaları ve değerli taş oymalar için de kullanılır. Bu sadece nadiren yönlü. Azurit bazen boncuk veya eskitme taşlar olarak satılmaktadır, ancak azurit nispeten yumuşak olduğundan, boncuklu takılar için ideal değildir. Azure-malahit, saf azuritten daha yaygındır ve hemen hemen her zaman kabotajı keser ya da eskitme taş ve boncuklar olarak sunulur.

 

Azurit Taşı Özellikleri

Azurit Taşı Özellikleri

Azurit, drusy formunda kompozisyon (malahit hariç) ve azurit ile ilgili olarak yakın ilişkili bir cevhere sahip değildir. Lapis lazuli, sodalite ve lazulit dahil olmak üzere birkaç farklı mücevher için renkte benzer benzerlik taşır. Azurit sıklıkla iç içe veya malakit içine psödomorflanır. Malakit melezleri genellikle azuritin mavi agrega kristalleri ile karıştırılmış yeşil benekler sergilerler. Bu taşlar ya ‘azure-malakit’ ya da ‘azurmaşidit’ olarak bilinir. Cuprite ve azurit karışımı, ticarette ‘bluebird’ olarak bilinir; Bunlar oldukça nadirdir ve çok değerli taşlar ve mineral toplayıcılar tarafından aranır.

Doğal Mavi Afrika Azuriti
Doğal Mavi Afrika Azuriti

En Popüler Benzer veya İlgili Gemstones ve Mineral Dernekleri:
Azure-malakit (azurmaşitit), malakit, sodalit, lapis lazuli, charoite, azuritlere benzeyen en yaygın ve popüler değerli taşlardır.

Daha az Bilinen Benzer veya İlgili Taşlar ve Mineral Dernekleri:
‘Bluebird azurit’, dumortiertit kuvars ve hauinit, azurite benzer görünen daha nadir ve daha az bilinen değerli taşlardır.

Azurit Taş Mitolojisi, Metafizik ve Alternatif Kristal Şifa Güçleri Başa Dön
Azurite ‘cennetin taşı’ olarak adlandırılır. Psişik becerileri, farkındalığı ve yetenekleri uyandırdığı söylenir. Azurit meditasyon için kullanıldığında mükemmel bir taştır; Kullanıcının derin meditasyon durumuna girmesini sağlar. Azurite, yaratıcılığı artırabilir ve sezgiyi güçlendirebilir. Azurit, aynı zamanda, bina güvenini ve ruhsal temizliği de kolaylaştırabilir.

Fiziksel olarak, azurit boğaz ağrısı ve diğer boyunla ilgili sorunları hafifletmeye yardımcı olabilir. Azuritin iyileştirici özelliklere sahip olduğu düşünülen en yaygın fiziksel rahatsızlıklar, boğaz ağrısı, ağrılı boyun ve omuz kaslarıdır. Ayrıca tiroid sorunlarının hafifletilmesi ve astım semptomlarının hafifletilmesi düşünülmektedir. Azurit, özellikle üçüncü göz çakrasıyla ilişkilidir, fakat aynı zamanda yedi çakraların hepsinin hizalanmasına yardımcı olduğu düşünülmektedir. Ek olarak, 5. (boğaz), 6. (üçüncü göz) ve 7. (taç) çakralarda kullanılabilir.

Azurit, Venüs gezegeninin taşı ve Oğlak burcunun burcudur. Azurit resmi olarak resmi bir burç olarak kabul edilmese de, hala güçlü astrolojik güçlere sahip olduğu düşünülmektedir.

Yasal Uyarı: Metafizik ve Alternatif Kristal Şifa Güçleri ve Özellikleri onaylanmış tavsiye olarak alınmamalıdır. Geleneksel, Tören ve Mitolojik Taşlar Lore çeşitli kaynaklardan toplanır ve SETT Co. Ltd’nin tek fikri değildir. Bu bilgiler doktorunuzun tavsiyesinin yerine geçmez. Herhangi bir tıbbi durumunuz varsa, lütfen lisanslı bir pratisyene bakın. GemSelect, iyileştirici veya astrolojik burç bırakma güçlerinin iddialarını veya beyanlarını garanti etmez ve hiçbir koşulda sorumlu tutulamaz.
Azurite Taş ve Takı Tasarım Fikirleri Başa Dön
Azürit, düşük sertlik derecesi nedeniyle takılarda nadiren kullanılır. Mücevher kullanımı, kolye, küpe, iğne veya broş gibi koruyucu tasarımlarla sınırlıdır. Azurit taşlı yüzüklerde kullanılması tavsiye edilmez. Azurit, zamanla havaya meyillidir ve parlak ışığa ve sıcağa uzun süre maruz kaldığında rengin kaybolduğu bilinmektedir. Gün ışığına maruz kalma zamanla azuritin renk yoğunluğunu azaltma eğiliminde olacaktır.

Azuritin takıya ayarlanması sırasında, taşın ısıtılmaması önemlidir – bu kalıcı renk hasarı oluşturabilir. Azuritin montajı sadece oda sıcaklığında yapılmalıdır. Azurit tozu zehirlidir, bu yüzden solunmamalıdır. Azüritin çalışmasında, kesilmesinde, parlatılmasında veya ayarlanmasında, toz veya parçacıkların solunmaması için çok dikkatli olun; Koruma için bir yüz maskesi takılması önerilir.

Azurit Taşı Faydaları

Azurit Taşı Faydaları

Not: Karat ağırlığına göre değil, renkli taşlar satın alın. Renkli taşlar boyut-ağırlık oranına göre değişir. Bazı taşlar daha büyüktür ve diğerleri, karşılaştırmalı olarak ağırlıkça elmastan daha küçüktür.

Azurite Değerli Taş ve Takı Bakımı ve Temizliği Başa Dön
Değerli taşlar nasıl temizlenir Azurit oldukça yumuşaktır, Mohs ölçeğinde sadece 3.5 ile 4 arası bir derecelendirme vardır. Yumuşak olduğu için, ortalama değerli taştan daha fazla özen ister. Azurit, bir insan gibi, zamanla ‘yaşlanma’ olarak bilinen bir taştır; Yaşlandıkça rengini, lehini ve şeklini kaybeder. Yıpranmaya çok eğilimlidir ve doğal olarak yumuşaklığı nedeniyle düzgün bakılmaması durumunda yavaşça aşınır.

Azurit ısıya, ışığa ve havaya duyarlıdır. Uzun süreli maruz kalma rengin solmasına neden olur. Azurit ile çalışırken taş ısıtmaktan kaçının, bu renk solmasına neden olur.

Azurit Taşı
Azurit Taşı

Azurit yumuşak bir bezle silinebilir. Gerekirse yumuşak bir sabun kullanabilirsiniz. Sabunlu kalıntıları temizlemek için taşları iyice durulayın. Durulama sırasında sıcak su kullanmayın. Diğer değerli taşlardan daha yumuşak olduğu için, azürit çiziklere eğilimlidir. Temizlerken, egzersiz yaparken veya spor yaparken herhangi bir azurit mücevherini çıkarın. Azurit taşlarını yumuşak bir beze sarın veya başka değerli taşlardan uzakta kumaş kaplı bir kutuya yerleştirin. Azuriti uzun süre doğrudan güneş altında bırakmayın. Uzun süre güneşte kalmayı planlıyorsanız taşı sarın ve cebinize koyun.Azurit , bakır cevheri yataklarının havalandırmasıyla üretilen yumuşak, derin mavi bir bakır mineralidir . Lyon , Fransa yakınlarındaki Chessy-les-Mines’deki tip lokalizasyonundan sonra da Chessylite olarak bilinir. [2] Cu 3 (CO 3 ) 2 (OH) 2 kimyasal formülüne sahip bir karbonat , antik çağlardan beri bilinmektedir ve Yunanca kuanos adı altında Elden’in Doğa Tarihi Pliny’de belirtilmiştir (κυανός: “koyu mavi”, İngilizce camgöbeğinin kökeni) ve Latince adı caeruleum . [4] Azuritin mavisi son derece derin ve berraktır ve bu nedenle mineral, antik çağlardan beri düşük nemli çöl ve kış gökyüzü derin mavi rengiyle ilişkilendirilmiştir. Mineralin modern İngiliz ismi bu ilişkiyi yansıtmaktadır, çünkü hem azurit hem de azure , başka bir koyu mavi taştan, lapis lazuli’den (“azure taşı”) birikmesiyle bilinen bir alan olan Farsça lazhward’dan (لاژورد) Arapça ile türetilmiştir.

Azurit Taşı

Azurit Taşı

Azuritin kimyasal yapısı (renk kodu: kırmızı = O, yeşil = Cu, gri = C, beyaz = H). [5]
Azurit kristalleri monokliniktir . Büyük kristaller genellikle mavi, koyu prizmatiktir. [2] [3] [6] Azurit örnekleri nodüler olarak masif olabilir. Genellikle formda sarkıt olurlar. Numune yüzeyinin malakit haline gelmesi nedeniyle, numuneler zamanla renk açmaktadır. Azürit, 3.5 ila 4 Mohs sertliğiyle yumuşaktır. Azuritin özgül ağırlığı 3.77 ila 3.89’dur. Azurit ısı ile yok edilir, karbon dioksit ve su kaybederek siyah, bakır (II) oksit tozu oluşturur. Bir karbonatın karakteristiği, numunelerin hidroklorik asit ile işleme tabi tutulması üzerine efervesesi.

Renk [ değiştir ]
Azürit ve malakit gibi minerallerin optik özellikleri (renk, yoğunluk) bakırın karakteristiğidir (II). Bakırın (II) birçok koordinasyon kompleksinde benzer renkler bulunur. Ligand alan teorisi bağlamında açıklandığı gibi, renkler d 9 metal merkezi ile ilişkili düşük enerjili dd geçişlerinden kaynaklanmaktadır.

Ayrılık [ değiştir ]
Azurit, malakitle karşılaştırıldığında açık havada dengesizdir ve sıklıkla malakit ile psödomorfik olarak yer değiştirir. Bu ayrıştırma işlemi, bazı karbondioksit (CO 2 ) birimlerinin su (H2O) ile değiştirilmesini ve azüritin karbonat: hidroksit oranının 1: 1’den 1: 2 oranına kadar malakit oranını değiştirmesini içerir:

2 Cu3 (C03) 2 (OH) 2 + H20 → 3 Cu2 (C03) (OH) 2 + C02
Yukarıdaki denklemden, azüritin malakit haline dönüşümü, havadaki karbondioksitin düşük kısmi basıncına atfedilebilir. Azurit ayrıca tuzlu su akvaryumları gibi akuatik ortamlarla da uyumsuzdur.

 

Madonna’nın mantolarında Raphael Madonna ve Saints ile Enthroned olan yeşilimsi renk tonu, malaitten ayrışan azuritlerden kaynaklanır.
Azurit, havadaki kararsız olduğu için yararlı bir pigment değildir. Ancak, antik çağda mavi bir pigment olarak kullanılmıştır. [7] Azurit, Sinai ve Mısır’ın Doğu Çölü’nde doğal olarak meydana geliyor. Aşağıdaki örneklerde FCJ Spurrell (1895) tarafından bildirilmiştir; Meidum’da bir Dördüncü Hanedanı (2613 – 2494 BCE) bağlamında bir palet olarak kullanılan bir kabuk, Beşinci Hanedanı’nın (2494 – 2345 BCE) yüzündeki bir bezle aynı zamanda Meidum ve bir dizi Onsekizinci Hanedanı (1543–1292 BCE) ) duvar boyamaları. [8] Zeminin inceldiği incelik derecesine ve

Mavi Azurit Taşı

Mavi Azurit Taşı

bakır karbonatın temel içeriğine bağlı olarak çok çeşitli blues vermiştir. Dağ mavisi ya da Ermeni taşı olarak biliniyordu, buna ek olarak eskiden Azurro Della Magna ( İtalyanlardan ) olarak biliniyordu. Yağ ile karıştırıldığında biraz yeşile döner. Yumurta sarısı ile karıştırıldığında yeşil-griye dönüşür. Ayrıca mavi bice ve mavi verditer isimleriyle de bilinir, ancak verditer genellikle kimyasal işlemle yapılan bir pigmente karşılık gelir. Azürit pigmentinin eski örnekleri, malakitin havaya karışmasından dolayı daha yeşil bir renk tonu gösterebilir. Çok azürit, birçok mavi pigmente uygulanan bir terim lapis lazuli olarak etiketlendi. Orta Çağ’dan gelen resimlerin kimyasal analizleri geliştikçe, ortaçağ ressamları tarafından kullanılan mavilerin önemli bir kaynağı olarak azurit tanınmaktadır. Lapis lazuli, Orta Çağ döneminde Afganistan’dan temel olarak temin edilirken, o zamanlar Avrupa’da azurit yaygın bir mineraldir. Lyons, Fransa yakınlarında büyük miktarda mevduat bulundu. Saksonya’daki 12. yüzyıldan beri orada bulunan gümüş madenlerinde çıkarıldı. [9]

Azuritin Cennino D’Andrea Cennini tarafından tarif edildiği gibi daha pahalı fakat daha kararlı bir mavi pigment olan saflaştırılmış doğal ultramarin maviden ayırt edilmesi için ısıtma kullanılabilir. Ultramarin sıcağa, azurit ise siyah bakır okside dönüşür. Bununla birlikte, azuritin hafif ısınması, Japon resim tekniklerinde kullanılan koyu mavi bir pigment üretir.

Takı [ değiştir ]
Azurit, bazen boncuk ve takı olarak ve ayrıca süs taşı olarak kullanılır. Bununla birlikte, yumuşaklığı ve örtü gibi derin mavi rengini kaybetme eğilimi bu tür kullanımları sınırlamaktadır. Isıtma azuritleri kolayca yok eder, bu nedenle azurit numunelerinin tüm montajı oda sıcaklığında yapılmalıdır.

Toplama [ değiştir ]
Azuritin yoğun rengi onu popüler bir koleksiyoncunun taşı yapar. Bununla birlikte, parlak ışık, ısı ve açık hava, zaman içindeki renginin yoğunluğunu azaltma eğilimindedir. Bozuk bir azurit numunesinin koyu mavi rengini korumak için, toplayıcılar orijinal doğal ortamına benzer şekilde serin, karanlık, kapalı bir depolama ortamı kullanmalıdır.

Beklenti [ değiştir ]
Büyük bir bakır cevheri olmasa da, azuritin varlığı, yıpranmış bakır sülfit cevherlerinin varlığının iyi bir yüzey göstergesidir. Genellikle kimyasal olarak çok benzer malakit ile ilişkili olarak bulunur, bakır cevherlerin varlığının kuvvetli bir göstergesi olan koyu mavi ve parlak yeşilin çarpıcı bir renk kombinasyonunu üretir.

Mavi Afrika Azurit Taşı

Mavi Afrika Azurit Taşı

Tarihçe
Azurit ve malahitin bakır cevheri göstergeleri olarak kullanılması dolaylı olarak İngilizcede nikel elementinin ismine yol açmıştır. Nikel olarak da bilinen bir nikel cevheri olan nikel, yüzeyde, malakitle benzeşen yeşil bir minerata (annabergite) nüfuz eder. Bu benzerlik, bakır cevheri olduğu inancında, nikeline koklamak için ara sıra girişimlerde bulunmuş, ancak bu tür girişimler, nikelin düşürülmesi için gerekli olan yüksek erime sıcaklığı nedeniyle başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Almanya’da bu aldatıcı mineral, tam anlamıyla “bakır iblis ” olarak kupfernickel olarak bilinmeye başladı. İsveçli simyacı Baron Axel Fredrik Cronstedt (nikel benzeri metal kobaltın keşfisi Georg Brandt tarafından eğitilmişti), muhtemelen kupfernickel cevheri içinde yeni bir metalin saklandığını fark etti ve 1751’de erime kupfernickelini üretmek için erdi. önceden bilinmeyen (belirli göktaşları hariç) simli beyaz, demir benzeri metal. Mantıken, Cronstedt yeni metalini kupfernickel’ın nikel kısmından sonra adlandırdı.Hiçbir kristal, Azurit gibi saf Mavi Ray’ı temsil etmez. Koyu mavi enerjisinin zengin canlılığı, Üçüncü Göz Çakrasının tam frekansına rezonans eder ve en eski uygarlıklar başladığından beri aydınlanmaya ruhları yönlendirir. [Simmons, 63] [Hall, 77]

Atlantis sakinleri ve erken Mısırlılar için, Azurit en güçlü bir medyum taştı ve gizemli bir şekilde örtüldü; sırları sadece en yüksek rahipler ve rahibeler tarafından biliniyordu. Eski Çinliler tarafından cennetin Taşı olarak adlandırılan ve onu gök cephesinin kapılarını açtığına inanan ve vizyoner bakış açıları ve iyileştirici güçleri için Yunanlılar ve Romalılar tarafından saygı duyulan bir şeydi. Mayalar için, Azurite mistik benliğe ilham verdi ve düşünce ve bilginin düşünce yoluyla aktarılmasını kolaylaştırırken, Yerli Amerikalılar bu kutsal taşı kendi ruhani Hint rehberleriyle iletişime geçmek, varlığı hissetmek ve mesajı anlamak için kullandılar. [www.luckygemstones.com] [Eason, 217] [Mella, 74] [Melekler, 140]

Doğal Mavi Azurit Taşı
Doğal Mavi Azurit Taşı

Modern uygulayıcılar için, Azurite’nin metafiziksel özellikleri hala eski güçlerini yansıtıyor, gerginliği ve karışıklığı ortadan kaldırıyor ve zihni yeni perspektiflere açıyor. Bu kristal, zekayı harekete geçirir, psişik ve sezgisel yeteneklerin gelişimini uyandırır ve içsel vizyonu manevi rehberliğe uygun hale getirir. Rüyaların geliştirilmesinde, meditatif veya kanallı bir duruma girmede ve vücut hareketlerinin güvenli bir şekilde gerçekleşmesini sağlar. Azurit, geçmiş ya da alternatif yaşamları keşfetmede faydalıdır ve Boğaz Çakrasını temizleme yeteneği, bu deneyimlerden hatırlanan kesin sözelleşmeye olanak tanır. [Hall, 77] [Simmons, 63] [Ahsian, 64] [Melodi, 139]

Azurit, derin “masmavi” rengi ile adlandırılan yumuşak bir taştır. Kütle, nodül, seküler veya prizmatik kristallerden oluşan, bazen camsı bir parlaklık ile oluşan, üst oksidize bakır cevher kısımlarında bulunan bir bakır karbonat mineralidir. Doygun renk, parlaktan koyu maviye, indigo tonlarına kadar değişir ve açık mavi çizgiler içerebilir. Boya için pigment haline getirilmiş ve binlerce yıldır kumaş boyası olarak kullanılmıştır. [ Mella, 74] [Eason, 217] [Melodi, 139]

Azurit, genellikle parlak yeşil renkte olan bir diğer bakır karbonat minerali olan Malakit ile karıştırılmış doğada bulunur. Birlikte, cilalı formda, Ana Dünya’ya benzerler ve yalnızca kendi özelliklerini değil, aynı zamanda şifalı enerjilerin güçlü bir karışımını da taşırlar.

Azurit-Malakit , enerjinin istisnai bir iletkeni olup, fiziksel rahatsızlığın iyileştirilmesinde topraklanmış, daha entegre bir süreç getirmektedir. Mavi ışın, yeşil ışınlar derin bir iyileşme kuvvetini kolaylaştırırken, sistem içerisindeki sakinleştirici stres seviyelerini enerjiye nüfuz eder ve hareket ettirir. Ayrıca, duygusal olarak yüklü düşüncelerin veya olumsuz duyguların bilinçaltının temizlenmesi ve daha yüksek ve daha açık bir zihinsel durumun geri kazanılmasında Üçüncü Göz’ün etkinleştirilmesi için de kullanılabilir. Bu, egosantrik özelliklerin çözülmesine, kibirliğin, kibirliliğin ve makyajsızlığın ortadan kaldırılmasına yardımcı olur ve “Herkes” ile evrensel bir bağlantıya dayanan esnekliğe ve bireyselliğe yönelik bir istekliliğe katkıda bulunur. Azurite-Malakit’in enerji bileşimi, bir kişinin derinliklerine girmesine izin vererek, meditasyona son derece elverişlidir. sürekli, mutlak ve ışığa yeniden doğmak için, her zaman doğuştan tamamen haberdar olmak için, korkusuz olarak benlik. [Raphaell, 146-147] [Hall, 78] [Melodi, 141-142]

azurite Azurite kullanır ve kullanır
Azurit, zihni sinirlendirir; Stres ve kafa karışıklığını serbest bırakır ve bilincin ardında yatan endişe, kararsızlık ve düşünceleri hafifletir. Dengeyi ve duyguları ve tepkileri kontrol altına almak için, sadece kristali tutun ve zahmetli düşüncelerin buharlaşmasını isteyin. Bu, enerjilerini serbest bırakmak için dokunulmasını tercih eden bir sürtünme taşıdır, bu yüzden Azurit giyerken veya taşırken sık sık ovuşturmayı unutmayın. [Mella, 74] [Melekler, 140]

Azurit Taşı Özelliği
Azurit Taşı Özelliği

Azurit, kutsal güçlerle Gregoryen ya da Budist tezahüratları, koro müziği ve ilahiler gibi dini müziklerle bağlantı kurmak için bir taştır; sesle iyileşmek için, özellikle davul, didgeridoo, boru veya ses kullanarak. [Eason, 217]

Azurit enerjisi bir sarkaç ve radyonik analizde kullanım için oldukça etkilidir. Psişik, medyumlar, kanallar ya da diğer Işık çalışanlarına, yorumlarının doğruluğunu artırmaya ve nesnelliği korumaya yardımcı olmaya yardımcı olur. [Melodi, 141] [Ahsian, 64]

 

Amerika Birleşik Devletleri’nde Arizona , New Mexico ve Utah azurit bulmak için dikkate değer yerlerdir. Fransa ve Namibya’da daha önemli depolar bulunmuştur. Meksika, Şili, Avustralya, Rusya ve Fas’ta kayda değer olaylar bulunmuştur.

Kumtaşı Azurit nodüller
Kumtaşı’daki Azurit Nodülleri: İnce taneli kumtaşı matriksinde yaklaşık 1 santimetre büyüklüğünde küçük azurit yumruları. New Mexico Nacimiento Madeninden.

Azuritin Fiziksel Özellikleri
Kimyasal Sınıflandırma Karbonat
Renk Menekşe mavisi için koyu mavi; “Masmavi”
Meç Açık mavi
parıltı Vitreous, dünyevi
diaphaneity Opak, saydam, şeffaf
yarılma İki ayrı yön, bir mükemmel, bir zayıf
Mohs Sertliği 3,5 ila 4
Spesifik yer çekimi 3,7 ila 3,9
Tanı Özellikleri Derin mavi renk, seyreltik HCI’de efervesans, yüksek özgül ağırlık, düşük sertlik.
Kimyasal bileşim Bakır karbonat. Cu3 (C03) 2 (OH) 2
Kristal sistemi monoklinik
Kullanımları Küçük cevher bakır, mücevher malzemesi, süs taşı, pigment.

Azuritin Fiziksel Özellikleri
Azuritin en tanısal özelliği ayırt edici koyu mavi renktir. Aynı zamanda 3,5 ila 4 Mohs sertliği ile de yumuşaktır. Mavi rengi ve 3.7 ila 3.9 özgül ağırlığını veren, metalik olmayan bir mineral için son derece yüksek olan bakır içerir. Azurit bir karbonat mineralidir ve açık mavi bir sıvı üreten, seyreltik hidroklorik asit ile hafif bir efervesans üretir. Azurit, sırsız porselen üzerine açık mavi bir çizgi oluşturur.

Azurit
Azurit

Azuritin Kullanım Alanları
Azurit son derece bol bir mineral değildir ve büyük miktarlarda nadiren bulunurken, çeşitli şekillerde kullanılmıştır. Bunlardan bazıları aşağıda açıklanmıştır.

azurit nodülleri
Azurit “Yaban Mersini”: Utah’daki La Sal yakınlarındaki zayıf çimentolu bir kumtaşından dışarıya fırlayan, az ve on beş milimetrelik küçük nodüller.

Bakır Maden ve Madencilik
Jeologlar, bol miktarda bakıritin bakır cevheri tortusunun üstünde bulunan kayalarda bulunduğunu bilirler. Bu, yeraltı bakır yataklarının araştırılmasında azuritin bir gösterge minerali olarak kullanılmalarını sağlar. Bol miktarda azuritin varlığı, yakınının altında bir tür bakır cevheri veya çağdaş veya eski bir hidrolik eğimi bulma olasılığını gösterir.

Azurit binlerce yıldır bir bakır metal cevheri olarak kullanılmaktadır. Eski Mısırlılar onu Sina Yarımadası’na fırlattı ve bakır üretmek için eritti. Bugün, azurit tortuları genellikle bir bakır madeni açmaya değecek kadar büyük değildir. Diğer bakır cevherlerinin çıkarıldığı yerlerde, azurit, yeterli derecedeyse ve benim için kolaysa çıkarılabilir.

azurmalachit cabochons
Azurmalachite Cabochons: Azurit sıklıkla malahit ile ilişkilidir ve bu ilişki çok ilginç mücevher malzemeleri üretebilir. Bu kaboşonlar, Arizona’daki Morenci Madeni’nde üretilen “azurmaşitit” olarak bilinen bir malzemeden kesildi. İnce damar malzemesinden kesilmişler ve doğal bir duvar-kaya sırtına sahiptirler. Her iki kabin de yaklaşık 25 milimetre uzunluğundadır.

azurit granit
Azurit Graniti: Çin ve Pakistan arasındaki sınırda yakın zamanda bulunan bir “K2 Granit” veya “Azurit Granit” parçası. Bir lapidary malzeme ve değerli taş gibi iyi performans gösterir. Kuru fotoğraflandı. Bu parça yaklaşık on santimetre çapında ve en büyük orb yaklaşık olarak santimetredir.

Mineral toplama
Mineraller hakkında bilgi edinmenin en iyi yolu, özelliklerini taşıyabileceğiniz, inceleyebileceğiniz ve gözlemleyebileceğiniz küçük örneklerden oluşan bir koleksiyon ile çalışmaktır. Ucuz mineral koleksiyonları Geology.com Mağazasında mevcuttur .

Takı ve Süs Taşları
Azurit kesmek ve cabochons , boncuk, küçük oymalar ve süs eşyaları şeklinde şekillendirmek kolaydır. Aynı zamanda parlak bir cila kabul eder. Ne yazık ki, azuritin takılarda kullanımını sınırlayan sorunları var. En büyük endişe, azuritin 3.5 ila 4.0 arasında bir Mohs sertliğine sahip olmasıdır. Ayrıca kırılgandır ve bölünme düzlemleri boyunca kırılabilir. Bu dayanıklılık eksikliği, bir halka, bilezik veya aşınmaya maruz kalan diğer takı öğelerinde kullanıldığında kolayca zarar görmesini sağlar.

Azurit de yavaş yavaş malakitlere doğru ilerler. Bu, taşların koyu mavi renginin bir açılmasının ve yeşillendirilmesinin sonucudur. Azurit mücevherlerini karanlıkta, ısıdan uzak ve hava sirkülasyonunun sınırlı olduğu yerlerde saklayın. Bu kapalı bir mücevher kutusu veya çekmecede olabilir.

Azurit takılarının temizlenmesi zordur. Yumuşak nemli bir bezle veya serin sabunlu suyla yumuşak bir temizlik yapmak en iyisidir. Aşındırıcı temizleyiciler veya aşırı temizlik, taşa zarar verir. Ultrasonik ve buharlı temizlik zarar verebilir.

AZURİT TAŞI
AZURİT TAŞI

Azurit içeren mücevherin onarım gerektirmesi durumunda, onarım taşları ısıtmayacak şekilde yapılmalıdır. Hidroksit mineralleri ısıya çok duyarlıdır. Isıtma azuritin yeşil olmasına veya karanlığa neden olur.

Azurit rengini geliştirmek için nadiren tedavi edilir. Bununla birlikte, sık sık pürüzleri emprenye ve stabilize eden reçineler ve diğer maddelerle işlenir. “Azürit” olarak satılan pahalı olmayan malzemelerin çoğu, reçine veya başka bir madde bağlayıcı içinde ezilmiş azurit içeren bir kompozittir. Çoğunlukla, krysocolla, malakit veya diğer mineraller karışır.

Çin ile Pakistan arasındaki sınırın yakınında bulunan ilginç bir süs taşı geçtiğimiz günlerde, birleşik pazarda ortaya çıktı. Taştan dağılmış parlak mavi azurit küreleri olan beyaz granittir . Bunu ilk gören insanlar başlangıçta sahte olduğunu düşünürler, ancak içteki yuvarlak azurit bölgelerini ortaya çıkarmak için kesilebilirler ve x-ışını kırınımı azurit ortaya çıkarır. Bu azurit graniti genellikle dünyanın en yüksek ikinci dağından sonra “K2 granit” olarak adlandırılır, çünkü kaya ilk olarak dağın dibinde keşfedilmiştir.

azurit pigmenti
Azurit Pigmenti: Yüksek saflıkta azurit bir toz haline getirilir ve bir pigment olarak kullanıma hazır hale gelir. Azurit binlerce yıldır bir pigment olarak kullanılmaktadır. Günümüzde sentetik pigmentler doğal pigmentlerden daha fazla kullanılmaktadır. Maliyetleri daha düşüktür ve özelliklerinde standartlaştırılmıştır.

Azurit Pigmentleri
Azurit yeryüzüydü ve mavi boyada eski Mısır kadar erken bir pigment olarak kullanıldı. Zamanla kullanımı çok daha yaygın hale geldi. Orta Çağ ve Rönesans sırasında, Avrupa’da kullanılan en önemli mavi pigmentti. Pigmenti yapmak için kullanılan azuritin çoğu Fransa’da çıkarıldı.

Azüritten pigment yapmak maliyetlidir. Orta Çağ boyunca benim için zordu, ulaşım yavaştı, öğütme ve işleme yavaş ve zordu. 18. yüzyıldan itibaren, “Prusya mavisi” ve “mavi verditer” gibi insan yapımı pigmentlerin icat edildiği zaman, Azurit pigmenti yavaş yavaş yerini aldı. Bu sentetik pigmentler, üniform özelliklere sahip standartlaştırılmış ürünlerdir. Bu onların kullanımlarında öngörülebilir kılar. Ayrıca üretmek için daha az maliyetlidir.

Orta Çağ döneminde yapılmış olan birçok resim, azuritten önce Prusya mavisi ile değiştirildi, mavi rengin bozulma göstermesi. Zamanla ve atmosfere ve ışığa maruz kaldığında, azurit yavaş yavaş malakitleşir. Orta Çağlar boyunca kullanılan mavi azurit pigmentinin çoğu, şimdi, yeşil malakitin bir ayrışma ürünü olarak belirgin belirtilerini göstermektedir. Bu, insan yapımı pigmentlerin şimdi azurit yerine kullanılmasının bir başka nedenidir. Azurit pigmentleri ve boyaları bugün hala mevcuttur ve bulmak kolaydır. Ama esas olarak, işlerinde tarihsel yöntemleri kullanmak isteyen ressamlar tarafından kullanılır.

azurit kristalleri
Azurit Kristalleri: Azuritin iyi oluşmuş kristalleri, nadir ve güzellikleri nedeniyle mineral toplayıcıları ile popülerdir. Bu küçük bıçak şekilli azurit kristalleri kümesi Namibya’daki Tsumeb Madeni’nden. Bu örnek, yaklaşık 1.4 x 1.4 x 0.4 santimetre boyutunda küçüktür. Numune ve fotoğraf Arkenstone

Mineral Toplama
Azurit mineral toplayıcıları ile popülerdir. Derin mavi monoklinik kristalleri, ilginç yapıları olan nodüler alışkanlıkları ve botriyoidal ve stalaktik alışkanlıklarının temsili örneklerini takdir ediyorlar. Mükemmel örnekler, yüzlerce, binlerce veya on binlerce dolara kalite ve boyutlarına göre satabilirler.

Azuritin kararsızlığı, koleksiyoncular için bir problemdir. Isıya veya yüksek neme maruz bırakılırsa, numune yüzeyleri havaya malakit başlar. Bu, değişimin şiddetine bağlı olarak mat, soluk veya yeşilimsi bir görünüme neden olur. Değerli örnekler, sınırlı hava sirkülasyonu, karanlık ve serin, sabit sıcaklıkların olduğu kapalı toplama çekmecelerinde en iyi şekilde saklanır.

AFRİKA AZURİT TAŞI 7.05 KARAT (A+++)

GEMSTONE (DEĞERLİ TAŞLAR)
Azurit Taşı Deep Blue
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 925 AYAR GÜMÜŞ İŞÇİLİK ÜCRETSİZ
 • A KALİTE
 • AFRİKA AZURİT 7.05 KARAT
 • AYNI GÜN KARGO
 • DOĞAL DEEP BLUE RENK DOYUMU
 • EŞSİZ KOLEKSİYON PARÇA
 • KDV DAHİL
[dpsc_display_product]
Ürün Açıklaması Video Tanıtım Yorumlar

Azurit taşı kaliteli bakır cevherinin nadir bir çeşididir. Azurit, iki temel bakır karbonat minerallerinden biridir ( malakit diğeridir ). Azurit, malahitten daha nadirdir ve dahadeğerli sayılır. Azurite adını, kendine özgü, canlı mavi rengine işaret eden Farsça sözcüğü ‘lazhward’dan alır. Azurit oldukça yumuşak bir taştır ve takılarda kullanımı oldukça nadirdir. Aslına bakılırsa azurit, mücevher tasarımcıları yerine taş ve mineral toplayıcılar tarafından daha çok aranır.

Azurit Taşı Deep Blue

Azurit Taşı Deep Blue

Fransa’nın doğu banliyölerinde bulunan ve Lyon’a yakın küçük bir komün olan Chessy’de ilk önemli azurit kaynaklarından biri keşfedilmiştir. Satrançit kökenli olması nedeniyle azurit, yöreye dayalı ticaret adı olan ‘ chessylite ‘ adını almıştır . Gem kullanımına ek olarak, azurit de garnet gibi bir sanayi gemisidir. Aslında, Orta Çağlardan beri, pigment ve tekstil boyası üretimi için azurit kullanılmıştır.

Azurit rengi masmavi gök mavisi rengiyle kolayca tanımlanabilir, ancak rengi lapis lazuli’ninkine benzemesine rağmen altın pirit benekleri (aptallar altın) yoktur. Azurit sıklıkla malakit ile karıştırılarak bulunur; Melez malakit ve azurit örnekleri, ticarette ‘azure-malakit’ olarak ya da bazen ‘azurmaşidit’ olarak tire olmadan bilinir.

Gem ticaretinde ‘bluebird’ olarak bilinen nadir bir küller karışımı da dahil olmak üzere diğer azurit melez çeşitleri de vardır. Bununla birlikte, basit testlerle, bu taşların her biri azuritten kolayca ayırt edilebilir. Karışıklığa neden olabilen diğer taşlar, sodalit , lazulit , dumortitert ve hauinittir, ancak azuritin rengi çok eşsizdir ve yakın inceleme sayesinde tüm benzer taşlar temel testlerle ayırt edilebilir.

Azurite Kökeni ve Değerli Taş Kaynakları Başa Dön
Azurit dünyanın birçok yerinde bulunur. En önemli kökenler arasında Utah, Arizona ve New Mexico (ABD) bulunmaktadır. Diğer kaynaklar arasında Meksika, Namibya, Kongo, Fas, Fransa ve Avustralya bulunmaktadır. Azuritin ilk önemli kaynaklarından biri, Fransa’nın doğu banliyölerinde küçük bir komün olan Chessy’de idi.

Azurit Alımı ve Azurit Değerli Taş Değerinin Belirlenmesi Başa Dön
Azurit Rengi
Azurit canlı mavi rengi ile ünlüdür. ‘Azure mavisi’ adı azüritte görülebilen derin lapis lazuli mavi rengini ifade eder. Azurit genellikle yeşil malakit ile karıştırılarak bulunur ve bunlar mavi ve yeşil renk karışımına sahip olurlar.

ÜRÜNLERİMİZİN KALİTESİ VE DOĞALIKLARI RESİMLERDE DAHİ BELLİ OLMAKTADIR.AYNI RENK DOYUMUNU ÜZERİNİZDE TAŞIRKENDE FARK EDECEKSİNİZ

OTANTİK TAŞ FARKI İLE 925 AYAR GÜMÜŞ İŞÇİLİK ÜCRETSİZ KOLYE YÜZÜK YAPIMI İÇİN UYGUN 1.KALİTE TAM RENGİNDE %100 DOĞAL (KENDİ RENK PİGMENTİ) TAM RENGİNDE AFRİKA MAVİ AZURİT KAYA ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR.SEVDİKLERİNİZ İÇİN EŞSİZ FANTASTİK DOĞAL BİR HEDİYE .KOLEKSİYON OLARAK SAKLANABİLİR… ÖLÇÜ :13,70 X 10,40 X 7.35 MM

Azurit Berraklık ve Parlaklık
Azurit çoğu zaman netlikte opaklaşır. Kesildiğinde ve cilalandığında, malahit gibi çok çekici bir camsı parlaklığa sahiptir. Şeffaf ve yarı saydam örnekler nadirdir, ancak var.

Azurit Kesim ve Şekil
Azurit bugün ağırlıklı olarak bir koleksiyoncu taşıdır . Çok nadirdir ve taş kalitesinde bulunduğunda, genellikle en kabaşon kesilir. Aynı zamanda süs eşyaları ve değerli taş oymalar için de kullanılır. Bu sadece nadiren yönlü. Azurit bazen boncuk veya eskitme taşlar olarak satılmaktadır, ancak azurit nispeten yumuşak olduğundan, boncuklu takılar için ideal değildir. Azure-malahit, saf azuritten daha yaygındır ve hemen hemen her zaman kabotajı keser ya da eskitme taş ve boncuklar olarak sunulur.

 

Azurit Taşı Özellikleri

Azurit Taşı Özellikleri

Azurit, drusy formunda kompozisyon (malahit hariç) ve azurit ile ilgili olarak yakın ilişkili bir cevhere sahip değildir. Lapis lazuli, sodalite ve lazulit dahil olmak üzere birkaç farklı mücevher için renkte benzer benzerlik taşır. Azurit sıklıkla iç içe veya malakit içine psödomorflanır. Malakit melezleri genellikle azuritin mavi agrega kristalleri ile karıştırılmış yeşil benekler sergilerler. Bu taşlar ya ‘azure-malakit’ ya da ‘azurmaşidit’ olarak bilinir. Cuprite ve azurit karışımı, ticarette ‘bluebird’ olarak bilinir; Bunlar oldukça nadirdir ve çok değerli taşlar ve mineral toplayıcılar tarafından aranır.

Doğal Mavi Afrika Azuriti
Doğal Mavi Afrika Azuriti

En Popüler Benzer veya İlgili Gemstones ve Mineral Dernekleri:
Azure-malakit (azurmaşitit), malakit, sodalit, lapis lazuli, charoite, azuritlere benzeyen en yaygın ve popüler değerli taşlardır.

Daha az Bilinen Benzer veya İlgili Taşlar ve Mineral Dernekleri:
‘Bluebird azurit’, dumortiertit kuvars ve hauinit, azurite benzer görünen daha nadir ve daha az bilinen değerli taşlardır.

Azurit Taş Mitolojisi, Metafizik ve Alternatif Kristal Şifa Güçleri Başa Dön
Azurite ‘cennetin taşı’ olarak adlandırılır. Psişik becerileri, farkındalığı ve yetenekleri uyandırdığı söylenir. Azurit meditasyon için kullanıldığında mükemmel bir taştır; Kullanıcının derin meditasyon durumuna girmesini sağlar. Azurite, yaratıcılığı artırabilir ve sezgiyi güçlendirebilir. Azurit, aynı zamanda, bina güvenini ve ruhsal temizliği de kolaylaştırabilir.

Fiziksel olarak, azurit boğaz ağrısı ve diğer boyunla ilgili sorunları hafifletmeye yardımcı olabilir. Azuritin iyileştirici özelliklere sahip olduğu düşünülen en yaygın fiziksel rahatsızlıklar, boğaz ağrısı, ağrılı boyun ve omuz kaslarıdır. Ayrıca tiroid sorunlarının hafifletilmesi ve astım semptomlarının hafifletilmesi düşünülmektedir. Azurit, özellikle üçüncü göz çakrasıyla ilişkilidir, fakat aynı zamanda yedi çakraların hepsinin hizalanmasına yardımcı olduğu düşünülmektedir. Ek olarak, 5. (boğaz), 6. (üçüncü göz) ve 7. (taç) çakralarda kullanılabilir.

Azurit, Venüs gezegeninin taşı ve Oğlak burcunun burcudur. Azurit resmi olarak resmi bir burç olarak kabul edilmese de, hala güçlü astrolojik güçlere sahip olduğu düşünülmektedir.

Yasal Uyarı: Metafizik ve Alternatif Kristal Şifa Güçleri ve Özellikleri onaylanmış tavsiye olarak alınmamalıdır. Geleneksel, Tören ve Mitolojik Taşlar Lore çeşitli kaynaklardan toplanır ve SETT Co. Ltd’nin tek fikri değildir. Bu bilgiler doktorunuzun tavsiyesinin yerine geçmez. Herhangi bir tıbbi durumunuz varsa, lütfen lisanslı bir pratisyene bakın. GemSelect, iyileştirici veya astrolojik burç bırakma güçlerinin iddialarını veya beyanlarını garanti etmez ve hiçbir koşulda sorumlu tutulamaz.
Azurite Taş ve Takı Tasarım Fikirleri Başa Dön
Azürit, düşük sertlik derecesi nedeniyle takılarda nadiren kullanılır. Mücevher kullanımı, kolye, küpe, iğne veya broş gibi koruyucu tasarımlarla sınırlıdır. Azurit taşlı yüzüklerde kullanılması tavsiye edilmez. Azurit, zamanla havaya meyillidir ve parlak ışığa ve sıcağa uzun süre maruz kaldığında rengin kaybolduğu bilinmektedir. Gün ışığına maruz kalma zamanla azuritin renk yoğunluğunu azaltma eğiliminde olacaktır.

Azuritin takıya ayarlanması sırasında, taşın ısıtılmaması önemlidir – bu kalıcı renk hasarı oluşturabilir. Azuritin montajı sadece oda sıcaklığında yapılmalıdır. Azurit tozu zehirlidir, bu yüzden solunmamalıdır. Azüritin çalışmasında, kesilmesinde, parlatılmasında veya ayarlanmasında, toz veya parçacıkların solunmaması için çok dikkatli olun; Koruma için bir yüz maskesi takılması önerilir.

Azurit Taşı Faydaları

Azurit Taşı Faydaları

Not: Karat ağırlığına göre değil, renkli taşlar satın alın. Renkli taşlar boyut-ağırlık oranına göre değişir. Bazı taşlar daha büyüktür ve diğerleri, karşılaştırmalı olarak ağırlıkça elmastan daha küçüktür.

Azurite Değerli Taş ve Takı Bakımı ve Temizliği Başa Dön
Değerli taşlar nasıl temizlenir Azurit oldukça yumuşaktır, Mohs ölçeğinde sadece 3.5 ile 4 arası bir derecelendirme vardır. Yumuşak olduğu için, ortalama değerli taştan daha fazla özen ister. Azurit, bir insan gibi, zamanla ‘yaşlanma’ olarak bilinen bir taştır; Yaşlandıkça rengini, lehini ve şeklini kaybeder. Yıpranmaya çok eğilimlidir ve doğal olarak yumuşaklığı nedeniyle düzgün bakılmaması durumunda yavaşça aşınır.

Azurit ısıya, ışığa ve havaya duyarlıdır. Uzun süreli maruz kalma rengin solmasına neden olur. Azurit ile çalışırken taş ısıtmaktan kaçının, bu renk solmasına neden olur.

Azurit Taşı
Azurit Taşı

Azurit yumuşak bir bezle silinebilir. Gerekirse yumuşak bir sabun kullanabilirsiniz. Sabunlu kalıntıları temizlemek için taşları iyice durulayın. Durulama sırasında sıcak su kullanmayın. Diğer değerli taşlardan daha yumuşak olduğu için, azürit çiziklere eğilimlidir. Temizlerken, egzersiz yaparken veya spor yaparken herhangi bir azurit mücevherini çıkarın. Azurit taşlarını yumuşak bir beze sarın veya başka değerli taşlardan uzakta kumaş kaplı bir kutuya yerleştirin. Azuriti uzun süre doğrudan güneş altında bırakmayın. Uzun süre güneşte kalmayı planlıyorsanız taşı sarın ve cebinize koyun.Azurit , bakır cevheri yataklarının havalandırmasıyla üretilen yumuşak, derin mavi bir bakır mineralidir . Lyon , Fransa yakınlarındaki Chessy-les-Mines’deki tip lokalizasyonundan sonra da Chessylite olarak bilinir. [2] Cu 3 (CO 3 ) 2 (OH) 2 kimyasal formülüne sahip bir karbonat , antik çağlardan beri bilinmektedir ve Yunanca kuanos adı altında Elden’in Doğa Tarihi Pliny’de belirtilmiştir (κυανός: “koyu mavi”, İngilizce camgöbeğinin kökeni) ve Latince adı caeruleum . [4] Azuritin mavisi son derece derin ve berraktır ve bu nedenle mineral, antik çağlardan beri düşük nemli çöl ve kış gökyüzü derin mavi rengiyle ilişkilendirilmiştir. Mineralin modern İngiliz ismi bu ilişkiyi yansıtmaktadır, çünkü hem azurit hem de azure , başka bir koyu mavi taştan, lapis lazuli’den (“azure taşı”) birikmesiyle bilinen bir alan olan Farsça lazhward’dan (لاژورد) Arapça ile türetilmiştir.

Azurit Taşı

Azurit Taşı

Azuritin kimyasal yapısı (renk kodu: kırmızı = O, yeşil = Cu, gri = C, beyaz = H). [5]
Azurit kristalleri monokliniktir . Büyük kristaller genellikle mavi, koyu prizmatiktir. [2] [3] [6] Azurit örnekleri nodüler olarak masif olabilir. Genellikle formda sarkıt olurlar. Numune yüzeyinin malakit haline gelmesi nedeniyle, numuneler zamanla renk açmaktadır. Azürit, 3.5 ila 4 Mohs sertliğiyle yumuşaktır. Azuritin özgül ağırlığı 3.77 ila 3.89’dur. Azurit ısı ile yok edilir, karbon dioksit ve su kaybederek siyah, bakır (II) oksit tozu oluşturur. Bir karbonatın karakteristiği, numunelerin hidroklorik asit ile işleme tabi tutulması üzerine efervesesi.

Renk [ değiştir ]
Azürit ve malakit gibi minerallerin optik özellikleri (renk, yoğunluk) bakırın karakteristiğidir (II). Bakırın (II) birçok koordinasyon kompleksinde benzer renkler bulunur. Ligand alan teorisi bağlamında açıklandığı gibi, renkler d 9 metal merkezi ile ilişkili düşük enerjili dd geçişlerinden kaynaklanmaktadır.

Ayrılık [ değiştir ]
Azurit, malakitle karşılaştırıldığında açık havada dengesizdir ve sıklıkla malakit ile psödomorfik olarak yer değiştirir. Bu ayrıştırma işlemi, bazı karbondioksit (CO 2 ) birimlerinin su (H2O) ile değiştirilmesini ve azüritin karbonat: hidroksit oranının 1: 1’den 1: 2 oranına kadar malakit oranını değiştirmesini içerir:

2 Cu3 (C03) 2 (OH) 2 + H20 → 3 Cu2 (C03) (OH) 2 + C02
Yukarıdaki denklemden, azüritin malakit haline dönüşümü, havadaki karbondioksitin düşük kısmi basıncına atfedilebilir. Azurit ayrıca tuzlu su akvaryumları gibi akuatik ortamlarla da uyumsuzdur.

 

Madonna’nın mantolarında Raphael Madonna ve Saints ile Enthroned olan yeşilimsi renk tonu, malaitten ayrışan azuritlerden kaynaklanır.
Azurit, havadaki kararsız olduğu için yararlı bir pigment değildir. Ancak, antik çağda mavi bir pigment olarak kullanılmıştır. [7] Azurit, Sinai ve Mısır’ın Doğu Çölü’nde doğal olarak meydana geliyor. Aşağıdaki örneklerde FCJ Spurrell (1895) tarafından bildirilmiştir; Meidum’da bir Dördüncü Hanedanı (2613 – 2494 BCE) bağlamında bir palet olarak kullanılan bir kabuk, Beşinci Hanedanı’nın (2494 – 2345 BCE) yüzündeki bir bezle aynı zamanda Meidum ve bir dizi Onsekizinci Hanedanı (1543–1292 BCE) ) duvar boyamaları. [8] Zeminin inceldiği incelik derecesine ve

Mavi Azurit Taşı

Mavi Azurit Taşı

bakır karbonatın temel içeriğine bağlı olarak çok çeşitli blues vermiştir. Dağ mavisi ya da Ermeni taşı olarak biliniyordu, buna ek olarak eskiden Azurro Della Magna ( İtalyanlardan ) olarak biliniyordu. Yağ ile karıştırıldığında biraz yeşile döner. Yumurta sarısı ile karıştırıldığında yeşil-griye dönüşür. Ayrıca mavi bice ve mavi verditer isimleriyle de bilinir, ancak verditer genellikle kimyasal işlemle yapılan bir pigmente karşılık gelir. Azürit pigmentinin eski örnekleri, malakitin havaya karışmasından dolayı daha yeşil bir renk tonu gösterebilir. Çok azürit, birçok mavi pigmente uygulanan bir terim lapis lazuli olarak etiketlendi. Orta Çağ’dan gelen resimlerin kimyasal analizleri geliştikçe, ortaçağ ressamları tarafından kullanılan mavilerin önemli bir kaynağı olarak azurit tanınmaktadır. Lapis lazuli, Orta Çağ döneminde Afganistan’dan temel olarak temin edilirken, o zamanlar Avrupa’da azurit yaygın bir mineraldir. Lyons, Fransa yakınlarında büyük miktarda mevduat bulundu. Saksonya’daki 12. yüzyıldan beri orada bulunan gümüş madenlerinde çıkarıldı. [9]

Azuritin Cennino D’Andrea Cennini tarafından tarif edildiği gibi daha pahalı fakat daha kararlı bir mavi pigment olan saflaştırılmış doğal ultramarin maviden ayırt edilmesi için ısıtma kullanılabilir. Ultramarin sıcağa, azurit ise siyah bakır okside dönüşür. Bununla birlikte, azuritin hafif ısınması, Japon resim tekniklerinde kullanılan koyu mavi bir pigment üretir.

Takı [ değiştir ]
Azurit, bazen boncuk ve takı olarak ve ayrıca süs taşı olarak kullanılır. Bununla birlikte, yumuşaklığı ve örtü gibi derin mavi rengini kaybetme eğilimi bu tür kullanımları sınırlamaktadır. Isıtma azuritleri kolayca yok eder, bu nedenle azurit numunelerinin tüm montajı oda sıcaklığında yapılmalıdır.

Toplama [ değiştir ]
Azuritin yoğun rengi onu popüler bir koleksiyoncunun taşı yapar. Bununla birlikte, parlak ışık, ısı ve açık hava, zaman içindeki renginin yoğunluğunu azaltma eğilimindedir. Bozuk bir azurit numunesinin koyu mavi rengini korumak için, toplayıcılar orijinal doğal ortamına benzer şekilde serin, karanlık, kapalı bir depolama ortamı kullanmalıdır.

Beklenti [ değiştir ]
Büyük bir bakır cevheri olmasa da, azuritin varlığı, yıpranmış bakır sülfit cevherlerinin varlığının iyi bir yüzey göstergesidir. Genellikle kimyasal olarak çok benzer malakit ile ilişkili olarak bulunur, bakır cevherlerin varlığının kuvvetli bir göstergesi olan koyu mavi ve parlak yeşilin çarpıcı bir renk kombinasyonunu üretir.

Mavi Afrika Azurit Taşı

Mavi Afrika Azurit Taşı

Tarihçe
Azurit ve malahitin bakır cevheri göstergeleri olarak kullanılması dolaylı olarak İngilizcede nikel elementinin ismine yol açmıştır. Nikel olarak da bilinen bir nikel cevheri olan nikel, yüzeyde, malakitle benzeşen yeşil bir minerata (annabergite) nüfuz eder. Bu benzerlik, bakır cevheri olduğu inancında, nikeline koklamak için ara sıra girişimlerde bulunmuş, ancak bu tür girişimler, nikelin düşürülmesi için gerekli olan yüksek erime sıcaklığı nedeniyle başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Almanya’da bu aldatıcı mineral, tam anlamıyla “bakır iblis ” olarak kupfernickel olarak bilinmeye başladı. İsveçli simyacı Baron Axel Fredrik Cronstedt (nikel benzeri metal kobaltın keşfisi Georg Brandt tarafından eğitilmişti), muhtemelen kupfernickel cevheri içinde yeni bir metalin saklandığını fark etti ve 1751’de erime kupfernickelini üretmek için erdi. önceden bilinmeyen (belirli göktaşları hariç) simli beyaz, demir benzeri metal. Mantıken, Cronstedt yeni metalini kupfernickel’ın nikel kısmından sonra adlandırdı.Hiçbir kristal, Azurit gibi saf Mavi Ray’ı temsil etmez. Koyu mavi enerjisinin zengin canlılığı, Üçüncü Göz Çakrasının tam frekansına rezonans eder ve en eski uygarlıklar başladığından beri aydınlanmaya ruhları yönlendirir. [Simmons, 63] [Hall, 77]

Atlantis sakinleri ve erken Mısırlılar için, Azurit en güçlü bir medyum taştı ve gizemli bir şekilde örtüldü; sırları sadece en yüksek rahipler ve rahibeler tarafından biliniyordu. Eski Çinliler tarafından cennetin Taşı olarak adlandırılan ve onu gök cephesinin kapılarını açtığına inanan ve vizyoner bakış açıları ve iyileştirici güçleri için Yunanlılar ve Romalılar tarafından saygı duyulan bir şeydi. Mayalar için, Azurite mistik benliğe ilham verdi ve düşünce ve bilginin düşünce yoluyla aktarılmasını kolaylaştırırken, Yerli Amerikalılar bu kutsal taşı kendi ruhani Hint rehberleriyle iletişime geçmek, varlığı hissetmek ve mesajı anlamak için kullandılar. [www.luckygemstones.com] [Eason, 217] [Mella, 74] [Melekler, 140]

Doğal Mavi Azurit Taşı
Doğal Mavi Azurit Taşı

Modern uygulayıcılar için, Azurite’nin metafiziksel özellikleri hala eski güçlerini yansıtıyor, gerginliği ve karışıklığı ortadan kaldırıyor ve zihni yeni perspektiflere açıyor. Bu kristal, zekayı harekete geçirir, psişik ve sezgisel yeteneklerin gelişimini uyandırır ve içsel vizyonu manevi rehberliğe uygun hale getirir. Rüyaların geliştirilmesinde, meditatif veya kanallı bir duruma girmede ve vücut hareketlerinin güvenli bir şekilde gerçekleşmesini sağlar. Azurit, geçmiş ya da alternatif yaşamları keşfetmede faydalıdır ve Boğaz Çakrasını temizleme yeteneği, bu deneyimlerden hatırlanan kesin sözelleşmeye olanak tanır. [Hall, 77] [Simmons, 63] [Ahsian, 64] [Melodi, 139]

Azurit, derin “masmavi” rengi ile adlandırılan yumuşak bir taştır. Kütle, nodül, seküler veya prizmatik kristallerden oluşan, bazen camsı bir parlaklık ile oluşan, üst oksidize bakır cevher kısımlarında bulunan bir bakır karbonat mineralidir. Doygun renk, parlaktan koyu maviye, indigo tonlarına kadar değişir ve açık mavi çizgiler içerebilir. Boya için pigment haline getirilmiş ve binlerce yıldır kumaş boyası olarak kullanılmıştır. [ Mella, 74] [Eason, 217] [Melodi, 139]

Azurit, genellikle parlak yeşil renkte olan bir diğer bakır karbonat minerali olan Malakit ile karıştırılmış doğada bulunur. Birlikte, cilalı formda, Ana Dünya’ya benzerler ve yalnızca kendi özelliklerini değil, aynı zamanda şifalı enerjilerin güçlü bir karışımını da taşırlar.

Azurit-Malakit , enerjinin istisnai bir iletkeni olup, fiziksel rahatsızlığın iyileştirilmesinde topraklanmış, daha entegre bir süreç getirmektedir. Mavi ışın, yeşil ışınlar derin bir iyileşme kuvvetini kolaylaştırırken, sistem içerisindeki sakinleştirici stres seviyelerini enerjiye nüfuz eder ve hareket ettirir. Ayrıca, duygusal olarak yüklü düşüncelerin veya olumsuz duyguların bilinçaltının temizlenmesi ve daha yüksek ve daha açık bir zihinsel durumun geri kazanılmasında Üçüncü Göz’ün etkinleştirilmesi için de kullanılabilir. Bu, egosantrik özelliklerin çözülmesine, kibirliğin, kibirliliğin ve makyajsızlığın ortadan kaldırılmasına yardımcı olur ve “Herkes” ile evrensel bir bağlantıya dayanan esnekliğe ve bireyselliğe yönelik bir istekliliğe katkıda bulunur. Azurite-Malakit’in enerji bileşimi, bir kişinin derinliklerine girmesine izin vererek, meditasyona son derece elverişlidir. sürekli, mutlak ve ışığa yeniden doğmak için, her zaman doğuştan tamamen haberdar olmak için, korkusuz olarak benlik. [Raphaell, 146-147] [Hall, 78] [Melodi, 141-142]

azurite Azurite kullanır ve kullanır
Azurit, zihni sinirlendirir; Stres ve kafa karışıklığını serbest bırakır ve bilincin ardında yatan endişe, kararsızlık ve düşünceleri hafifletir. Dengeyi ve duyguları ve tepkileri kontrol altına almak için, sadece kristali tutun ve zahmetli düşüncelerin buharlaşmasını isteyin. Bu, enerjilerini serbest bırakmak için dokunulmasını tercih eden bir sürtünme taşıdır, bu yüzden Azurit giyerken veya taşırken sık sık ovuşturmayı unutmayın. [Mella, 74] [Melekler, 140]

Azurit Taşı Özelliği
Azurit Taşı Özelliği

Azurit, kutsal güçlerle Gregoryen ya da Budist tezahüratları, koro müziği ve ilahiler gibi dini müziklerle bağlantı kurmak için bir taştır; sesle iyileşmek için, özellikle davul, didgeridoo, boru veya ses kullanarak. [Eason, 217]

Azurit enerjisi bir sarkaç ve radyonik analizde kullanım için oldukça etkilidir. Psişik, medyumlar, kanallar ya da diğer Işık çalışanlarına, yorumlarının doğruluğunu artırmaya ve nesnelliği korumaya yardımcı olmaya yardımcı olur. [Melodi, 141] [Ahsian, 64]

 

Amerika Birleşik Devletleri’nde Arizona , New Mexico ve Utah azurit bulmak için dikkate değer yerlerdir. Fransa ve Namibya’da daha önemli depolar bulunmuştur. Meksika, Şili, Avustralya, Rusya ve Fas’ta kayda değer olaylar bulunmuştur.

Kumtaşı Azurit nodüller
Kumtaşı’daki Azurit Nodülleri: İnce taneli kumtaşı matriksinde yaklaşık 1 santimetre büyüklüğünde küçük azurit yumruları. New Mexico Nacimiento Madeninden.

Azuritin Fiziksel Özellikleri
Kimyasal Sınıflandırma Karbonat
Renk Menekşe mavisi için koyu mavi; “Masmavi”
Meç Açık mavi
parıltı Vitreous, dünyevi
diaphaneity Opak, saydam, şeffaf
yarılma İki ayrı yön, bir mükemmel, bir zayıf
Mohs Sertliği 3,5 ila 4
Spesifik yer çekimi 3,7 ila 3,9
Tanı Özellikleri Derin mavi renk, seyreltik HCI’de efervesans, yüksek özgül ağırlık, düşük sertlik.
Kimyasal bileşim Bakır karbonat. Cu3 (C03) 2 (OH) 2
Kristal sistemi monoklinik
Kullanımları Küçük cevher bakır, mücevher malzemesi, süs taşı, pigment.

Azuritin Fiziksel Özellikleri
Azuritin en tanısal özelliği ayırt edici koyu mavi renktir. Aynı zamanda 3,5 ila 4 Mohs sertliği ile de yumuşaktır. Mavi rengi ve 3.7 ila 3.9 özgül ağırlığını veren, metalik olmayan bir mineral için son derece yüksek olan bakır içerir. Azurit bir karbonat mineralidir ve açık mavi bir sıvı üreten, seyreltik hidroklorik asit ile hafif bir efervesans üretir. Azurit, sırsız porselen üzerine açık mavi bir çizgi oluşturur.

Azurit
Azurit

Azuritin Kullanım Alanları
Azurit son derece bol bir mineral değildir ve büyük miktarlarda nadiren bulunurken, çeşitli şekillerde kullanılmıştır. Bunlardan bazıları aşağıda açıklanmıştır.

azurit nodülleri
Azurit “Yaban Mersini”: Utah’daki La Sal yakınlarındaki zayıf çimentolu bir kumtaşından dışarıya fırlayan, az ve on beş milimetrelik küçük nodüller.

Bakır Maden ve Madencilik
Jeologlar, bol miktarda bakıritin bakır cevheri tortusunun üstünde bulunan kayalarda bulunduğunu bilirler. Bu, yeraltı bakır yataklarının araştırılmasında azuritin bir gösterge minerali olarak kullanılmalarını sağlar. Bol miktarda azuritin varlığı, yakınının altında bir tür bakır cevheri veya çağdaş veya eski bir hidrolik eğimi bulma olasılığını gösterir.

Azurit binlerce yıldır bir bakır metal cevheri olarak kullanılmaktadır. Eski Mısırlılar onu Sina Yarımadası’na fırlattı ve bakır üretmek için eritti. Bugün, azurit tortuları genellikle bir bakır madeni açmaya değecek kadar büyük değildir. Diğer bakır cevherlerinin çıkarıldığı yerlerde, azurit, yeterli derecedeyse ve benim için kolaysa çıkarılabilir.

azurmalachit cabochons
Azurmalachite Cabochons: Azurit sıklıkla malahit ile ilişkilidir ve bu ilişki çok ilginç mücevher malzemeleri üretebilir. Bu kaboşonlar, Arizona’daki Morenci Madeni’nde üretilen “azurmaşitit” olarak bilinen bir malzemeden kesildi. İnce damar malzemesinden kesilmişler ve doğal bir duvar-kaya sırtına sahiptirler. Her iki kabin de yaklaşık 25 milimetre uzunluğundadır.

azurit granit
Azurit Graniti: Çin ve Pakistan arasındaki sınırda yakın zamanda bulunan bir “K2 Granit” veya “Azurit Granit” parçası. Bir lapidary malzeme ve değerli taş gibi iyi performans gösterir. Kuru fotoğraflandı. Bu parça yaklaşık on santimetre çapında ve en büyük orb yaklaşık olarak santimetredir.

Mineral toplama
Mineraller hakkında bilgi edinmenin en iyi yolu, özelliklerini taşıyabileceğiniz, inceleyebileceğiniz ve gözlemleyebileceğiniz küçük örneklerden oluşan bir koleksiyon ile çalışmaktır. Ucuz mineral koleksiyonları Geology.com Mağazasında mevcuttur .

Takı ve Süs Taşları
Azurit kesmek ve cabochons , boncuk, küçük oymalar ve süs eşyaları şeklinde şekillendirmek kolaydır. Aynı zamanda parlak bir cila kabul eder. Ne yazık ki, azuritin takılarda kullanımını sınırlayan sorunları var. En büyük endişe, azuritin 3.5 ila 4.0 arasında bir Mohs sertliğine sahip olmasıdır. Ayrıca kırılgandır ve bölünme düzlemleri boyunca kırılabilir. Bu dayanıklılık eksikliği, bir halka, bilezik veya aşınmaya maruz kalan diğer takı öğelerinde kullanıldığında kolayca zarar görmesini sağlar.

Azurit de yavaş yavaş malakitlere doğru ilerler. Bu, taşların koyu mavi renginin bir açılmasının ve yeşillendirilmesinin sonucudur. Azurit mücevherlerini karanlıkta, ısıdan uzak ve hava sirkülasyonunun sınırlı olduğu yerlerde saklayın. Bu kapalı bir mücevher kutusu veya çekmecede olabilir.

Azurit takılarının temizlenmesi zordur. Yumuşak nemli bir bezle veya serin sabunlu suyla yumuşak bir temizlik yapmak en iyisidir. Aşındırıcı temizleyiciler veya aşırı temizlik, taşa zarar verir. Ultrasonik ve buharlı temizlik zarar verebilir.

AZURİT TAŞI
AZURİT TAŞI

Azurit içeren mücevherin onarım gerektirmesi durumunda, onarım taşları ısıtmayacak şekilde yapılmalıdır. Hidroksit mineralleri ısıya çok duyarlıdır. Isıtma azuritin yeşil olmasına veya karanlığa neden olur.

Azurit rengini geliştirmek için nadiren tedavi edilir. Bununla birlikte, sık sık pürüzleri emprenye ve stabilize eden reçineler ve diğer maddelerle işlenir. “Azürit” olarak satılan pahalı olmayan malzemelerin çoğu, reçine veya başka bir madde bağlayıcı içinde ezilmiş azurit içeren bir kompozittir. Çoğunlukla, krysocolla, malakit veya diğer mineraller karışır.

Çin ile Pakistan arasındaki sınırın yakınında bulunan ilginç bir süs taşı geçtiğimiz günlerde, birleşik pazarda ortaya çıktı. Taştan dağılmış parlak mavi azurit küreleri olan beyaz granittir . Bunu ilk gören insanlar başlangıçta sahte olduğunu düşünürler, ancak içteki yuvarlak azurit bölgelerini ortaya çıkarmak için kesilebilirler ve x-ışını kırınımı azurit ortaya çıkarır. Bu azurit graniti genellikle dünyanın en yüksek ikinci dağından sonra “K2 granit” olarak adlandırılır, çünkü kaya ilk olarak dağın dibinde keşfedilmiştir.

azurit pigmenti
Azurit Pigmenti: Yüksek saflıkta azurit bir toz haline getirilir ve bir pigment olarak kullanıma hazır hale gelir. Azurit binlerce yıldır bir pigment olarak kullanılmaktadır. Günümüzde sentetik pigmentler doğal pigmentlerden daha fazla kullanılmaktadır. Maliyetleri daha düşüktür ve özelliklerinde standartlaştırılmıştır.

Azurit Pigmentleri
Azurit yeryüzüydü ve mavi boyada eski Mısır kadar erken bir pigment olarak kullanıldı. Zamanla kullanımı çok daha yaygın hale geldi. Orta Çağ ve Rönesans sırasında, Avrupa’da kullanılan en önemli mavi pigmentti. Pigmenti yapmak için kullanılan azuritin çoğu Fransa’da çıkarıldı.

Azüritten pigment yapmak maliyetlidir. Orta Çağ boyunca benim için zordu, ulaşım yavaştı, öğütme ve işleme yavaş ve zordu. 18. yüzyıldan itibaren, “Prusya mavisi” ve “mavi verditer” gibi insan yapımı pigmentlerin icat edildiği zaman, Azurit pigmenti yavaş yavaş yerini aldı. Bu sentetik pigmentler, üniform özelliklere sahip standartlaştırılmış ürünlerdir. Bu onların kullanımlarında öngörülebilir kılar. Ayrıca üretmek için daha az maliyetlidir.

Orta Çağ döneminde yapılmış olan birçok resim, azuritten önce Prusya mavisi ile değiştirildi, mavi rengin bozulma göstermesi. Zamanla ve atmosfere ve ışığa maruz kaldığında, azurit yavaş yavaş malakitleşir. Orta Çağlar boyunca kullanılan mavi azurit pigmentinin çoğu, şimdi, yeşil malakitin bir ayrışma ürünü olarak belirgin belirtilerini göstermektedir. Bu, insan yapımı pigmentlerin şimdi azurit yerine kullanılmasının bir başka nedenidir. Azurit pigmentleri ve boyaları bugün hala mevcuttur ve bulmak kolaydır. Ama esas olarak, işlerinde tarihsel yöntemleri kullanmak isteyen ressamlar tarafından kullanılır.

azurit kristalleri
Azurit Kristalleri: Azuritin iyi oluşmuş kristalleri, nadir ve güzellikleri nedeniyle mineral toplayıcıları ile popülerdir. Bu küçük bıçak şekilli azurit kristalleri kümesi Namibya’daki Tsumeb Madeni’nden. Bu örnek, yaklaşık 1.4 x 1.4 x 0.4 santimetre boyutunda küçüktür. Numune ve fotoğraf Arkenstone

Mineral Toplama
Azurit mineral toplayıcıları ile popülerdir. Derin mavi monoklinik kristalleri, ilginç yapıları olan nodüler alışkanlıkları ve botriyoidal ve stalaktik alışkanlıklarının temsili örneklerini takdir ediyorlar. Mükemmel örnekler, yüzlerce, binlerce veya on binlerce dolara kalite ve boyutlarına göre satabilirler.

Azuritin kararsızlığı, koleksiyoncular için bir problemdir. Isıya veya yüksek neme maruz bırakılırsa, numune yüzeyleri havaya malakit başlar. Bu, değişimin şiddetine bağlı olarak mat, soluk veya yeşilimsi bir görünüme neden olur. Değerli örnekler, sınırlı hava sirkülasyonu, karanlık ve serin, sabit sıcaklıkların olduğu kapalı toplama çekmecelerinde en iyi şekilde saklanır.