OTANT�K TA�

BALTIK KEHRİBAR TAŞI FOSİLLİ YÜZÜK

OTANTİK YÜZÜKLER
Kehribar Taşı Yüzük
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 1.KALİTE SARI DAMLA KEHRİBAR
 • 13.23 GR
 • 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ
 • AYNI GÜN KARGO
 • EŞİ YOK
 • KALİNİNGRAD/RUSYA
 • KDV DAHİL
 • ÖZEL KUTUSUNDA

Baltık Kehribar Taşı  fosilleşmiş bir reçinedir. Avrupalılar, iddia edilen% 100 doğal anti-inflamatuvar, ağrı giderme

Doğal Kehribar Taşı Yüzük

Doğal Kehribar Taşı Yüzük

ve sakinleştirici özellikler nedeniyle bu güzel taşı büyük ölçüde ödüllendiriyor. Baltık Amber’in iyileştirici yağlarının ağrıyı hafiflettiği, stresli zamanlarda sakinleştiği ve boğaz, kulakta ve midede iltihaplanmayı azalttığı söylenir.  orijinal Baltık kehribar mücevherat satın almak için bir yer. Kuyumcumuzu tasarlamak için yalnızca AAA sınıfı (en iyi mücevher sınıfı) ham kehribar malzemeyi kullanıyoruz. Dünya çapında birçok insanın yaptığı gibi bizimle de güvenle satın alabilirsiniz. Biz satış için mükemmel bir üne ve kaliteli takı var. Baltık ülkelerinden gelen zanaatkarlar tarafından el yapımı kuyumculuk eşsiz ve sadece en kaliteli ham kehribar malzemeleri ile el işi tür bir el yapımı kuyumcu sunuyor. Çağdaş el işi kehribar mücevher ve aksesuarları en iyi malzeme ve işçilik kullanarakAmber Hakkında – Tarihçe ve Giriş
Amber , ağaç reçinesinin fosilleşmesinden oluşan bir taştır. Kehribar reçine tipik ağaç özüyle aynı değildir. Özellikle Pinus succinifera ağacından elde edilir. Kehribarın fosilleşmesi Tersiyer dönemine kadar uzanır; yani, kehribar taşların yaklaşık 50 milyon yıl önce oluştuğu anlamına gelir. Kehribar yumuşak ve yapışkan reçineden oluştuğu için amber sıklıkla hayvan ve bitki kapanımları içerir; çoğunlukla sivrisinekler ve diğer böcek türleri. Kömür derzlerinde geliştirilen kehribarın çoğunlukla ‘reçinite’ olarak adlandırılır ve özellikle Yeni Zelanda kömür damarlarından kaynaklanan örneklere ‘ambrite’ denir. Amber, organik değerli taşların az sayıdaki çeşidinden biridir.

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ 1.KALİTE HAS DAMLA RUSYA KALİNİN GRAD BALTIK KEHRİBAR TAŞI (AĞAÇ FOSİLLİ) ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR;SEVDİKLERİNİZ İÇİN EŞSİZ DOĞAL BİR ÜRÜN;

‘Kehribar’ kelimesi, Ortaçağ Farsça ‘ambar’ kelimesinden türetilmiştir. Başlangıçta, amberris denilen sperm balinalarının bağırsaklarında bulunan sertleştirilmiş mumlu bir maddeyi tanımlamak için kullanılmıştır. Ambergris kokuların üretiminde kullanılır, çünkü çok etkileyici aromatik bir kokuya sahiptir. 14. yüzyılda kehribar teriminin kullanılması amberristen kıymetli taşa kaymıştır. Amber ve amberler genellikle birbirleriyle karıştırılır çünkü her ikisi de sahil kıyısında yıkanabilir. İkisi yoğunlukla kolaylıkla ayırt edilir. Ambergris çok daha düşük bir yoğunluğa sahiptir ve tatlı suda yüzer. Kehribar değerli taşlar tatlı suda yüzmez, tuzlu suda yüzer.

Amber Oluşumu

Kehribar Taşı Yüzük

Kehribar Taşı Yüzük

Kehribarın oluşum süreci reçinenin copal’e dönüşmesiyle başlar. Dönüşüm, yüksek sıcaklıklar ve üzerinde bulunan reçineli tortulların baskısı ile tetiklenir. Isıya ve basınca maruz kalma, terpenlere karşı koyar ve bozunmaya ve bozulmaya neden olabilir. Zamanla ve dirençle, reçine sonunda sertleşir ve kahverengine kadar fosilleşir. Birçok ağaç, reçine üretir ancak çoğu aslında kehribar üretmez. Ağaç reçinesi çürüme ve direnç açısından çok dayanıklı olmalıdır. Reçine yatakları çoğunluğu güneş ışığına, yağmura ve aşırı sıcaklığa uzun süre maruz kalınamaz.
Çoğu diğer renkli taşlardan farklı olarak, kehribarın kristalin yapıdan ziyade amorf bir yapısı vardır. Amber’in çok düşük bir özgül ağırlığı vardır, bu da olağanüstü derecede hafif demektir. Amber’in düşük yoğunluğu, tuzlu suda yüzmesini sağlar. Amber, son derece düşük yoğunluğu nedeniyle taklit etmek zordur. Karşılaştırma yoluyla, 5 karat amber taşının toplam boyutu, 5 karat zirkonun (yoğun küp türlerinden biri) 2,5 kat daha büyüktür.

Amber Origin and Gemstone Kaynakları Başa Dön
Kehribar mücevherlerinin önde gelen kaynağı Kaliningrad’ın hemen batısında, Rusya. Bu bölgeden gelen kehribar, yüzeyde yaklaşık 30 metre aşağıda kil bulunur. Kehribarın ikinci büyük kaynağı Baltık bölgesidir. Baltık kehribarları deniz tabancasından kaynaklanır ve genellikle kıyılarda yıkanır. Baltık amber, güzel altın renkleriyle bilinir.

Dominik Cumhuriyeti nadir mavi renkli kehribar rengine sahip olduğu bilinmektedir. Dominik Cumhuriyeti’nden Amber, diğer kehribar türlerden önemli ölçüde daha genç. İtalya, Romanya, Çin, Japonya, Burma (Myanmar), Meksika, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri’nin de kehribar yatakları olduğu bilinmektedir.
Amber çeşitli renklerde oluşur, ancak çoğunlukla sarı, turuncu veya kahverengi renktedir. Altın sarı amber, daima yeşil, çam ağaçlarının sert, saydam reçinesidir. Amber ayrıca soluk limon sarısı ve kahverengi beyaza yakın neredeyse siyah renkte oluşabilir. Dominik Cumhuriyeti nadir mavi kehribar ürettiği biliniyor. Nadiren yeşil ve kırmızı renkli sarı da vardır. Kırmızı kehribar bazen “kiraz kehribar” olarak da adlandırılır.

Kehribar Taşı Yüzük

Kehribar Taşı Yüzük

Amber Berraklığı ve Parlaklığı
Amber berraklığı şeffafdan opaklığa kadar değişir ve resinous bir parlaklığa sahiptir. Çoğu amber örneğinde hava kabarcıkları ve çeşitli kapanımlar bulunur. Pirit safsızlıkları bazen amber rengi mavimsi renk verebilir. Birçok kehribar çeşidi sayısız minik kabarcık nedeniyle çok bulutlu bir berraklığa sahiptir; Bu taşlar ‘kemik kehribar’ olarak bilinir.

Saydamlığı şeffaf olan Amber, bulutlu numunelere göre daha caziptir. En değerli kehribar taşları, böcekler, bitkiler veya pirit kapanımlar içeren küplerdir.

Amber Kes ve Şekil
Amber neredeyse her zaman kesilir. Amber çok nadiren faceted. Eskiden amber genellikle süs tasarımları için kullanıldı. Amber’in kesilmesi çok kolaydır çünkü çok yumuşaktır. Çoğu mücevher türü gibi, taşlı taşlar bile kesim sırasında gemin mümkün olduğunca çok kısmını korumaya çalışır; bu nedenle birçok kehribar taş damla benzeri nodüler şekiller ile bitirilir. Yuvarlak ve oval kehribar taşları çok popülerdir; yıldızlar, altıgenler, beşgenler, trilyonlar ve kalp biçimleri gibi diğer fantezi şekiller de kolaylıkla bulunur.

Amber Bakımı
Amber genellikle ele alınmaz, ancak bazı kehribar taşlar iki veya daha fazla küçük taştan toplanırlar. Küçük taşlar yüzeyleri yağ, ısı ve basınç ile bulutlar. Taşlar tedarikçileri daima bu donanımı açıklamalıdır; bu taş bazen “amberoid” veya “preslenmiş amber” olarak anılır. Amber bazen bir yağ banyosu ile zenginleştirilmiş berraklık olabilir. Kehribar taşlar, copal veya kauri zamkı gibi diğer reçineler kullanılarak taklit edilebilir. Baltık kehribar bazen yapay olarak daha parlak renkler yaratmak için geliştirilir.

Doğal Baltık Kehribar Taşı

Doğal Baltık Kehribar Taşı

Amber Gemolojik Özellikleri: Başa Dön
Kimyasal formül: C10H16,0 (yaklaşık)
Kristal yapı: Amorf
Renk: Sarı, kahverengi, turuncu, kırmızı ve diğerleri
Sertlik: Mohs ölçeğinde 2 – 2.5
Kırılma indisi: 1.539-1.545
Yoğunluk: 1.05 – 1.09 (yaklaşık)
dilinim: Yok
Şeffaflık: Opaklığa karşı şeffaf
Çift Kırma / Çift Kıvırma: Yok
Parlaklık: Reçineli
floresan: Mavimsi beyaz – sarı yeşil
Amber Değerli Taş Çeşitleri veya Benzeri Değerli Taşlar: Başa Dön
Buy coral gemstones
Mercan taşı
Bir sürü kehribar rengi vardır ve çoğu menşei veya rengi ile gruplanmıştır. Dominik Cumhuriyeti’nden Amber bazen nadir bulunan bir mavi renkte olabilir ve floresan olabilmektedir. Bu çeşid en nadir sarı olarak kabul edilir ve doğal ve ultraviyole ışık kaynakları altında maviye dönüşür. Uzun dalga UV aydınlatması altında, çok güçlü ve yakın beyaz yansıma özelliğine sahiptir. Yaklaşık 100 kilogram mavi Dominik Cumhuriyeti kehribar her yıl kaynaklı, bu son derece değerli hale getiriyor. Kompozisyon yoluyla jet, inci, mercan ve fildişi de içeren birkaç benzeri organik değerli taşlar vardır.

En Popüler Amber Çeşitleri:
Baltık amber, kemik kehribar ve Dominik kehribar en yaygın kehribar çeşitleridir.

Az bilinen Amber Çeşitleri:
Mavi Dominik kehribar, resinit, ambrite, amberoid ve preslenmiş amber, daha az bilinen kehribar çeşitlerinden bazılarıdır.

Amber Değerli Taş Mitolojisi, Metafizik ve Alternatif Kristal Şifa Güçleri Başa Dön
Amber, Ortaçağ’dan 20. yüzyılın başlarına kadar pek çok nesilde tıbbi bir mücevher olarak kullanılmıştır. Amorf bir taş olmasına rağmen hala kristal iyileştirme yetenekleri için kullanılır. Antik Yunan’da Hipokrat döneminden beri, amber ve onun reçineli hülasaları, çeşitli sağlık rahatsızlıklarını iyileştirmek ve hafifletmek için kullanılmıştır.

Kehribar Taşı Gümüş Yüzük

Kehribar Taşı Gümüş Yüzük

Amber, Asya’da tılsımlarda kullanılan ilk taşlardan biriydi. Amber’in muhtemelen doğal altın rengi nedeniyle ‘güneşli’ bir enerji taşıdığı söylenir ve negatif enerjiyi yok etmek için kullanılır. Koyu kahverengi taşlar giyerek güneşli tasarruflar ve olumlu görünümler geliştirilir. Amber değerli taşların onları giyenlere neşelendirdiği biliniyor. Amber’in hastalığı vücudun dışına çekebileceğine ve duygusal enerjiden olumsuzluğu ortadan kaldırmaya muktedir olduğuna inanılıyor.

Feragat: Metafizik ve Alternatif Kristal Şifa Yetkileri ve Özellikleri teyit edilmiş bir tavsiye olarak alınmamalıdır. Herhangi bir tıbbi durumunuz varsa, lütfen lisanslı bir uygulayıcıya bakın. Bu bilgiler doktorunuzun önerisini değiştirmek değildir. GemSelect, herhangi bir iddia ya da beyanat üzerinde hiçbir şekilde garanti vermez ve sorumlu tutulamaz.
Amber Değerli Taş ve Takı Tasarımı Fikirleri Başa Dön
Amber, tarih öncesi çağlardan beri mücevheratta kullanılmıştır. Amber’in, muska takılarında kullanılan ilk taş türlerinden biri olduğuna inanılıyor. Antik Miken mezarlarında ve antik uygarlıkların Avrupa’da zenginleştiği diğer alanlarda kehribar süsler bulunmuştur. Günümüze kadar amber popüler olup, cam üfleme parçaları gibi dekoratif tasarımlar için kullanılmaktadır.

Amber, mevcut yumuşak taş türlerinden biridir, ancak hala sıklıkla takı olarak giyilir. Cabochon halka tasarımlarında giyilmesi tavsiye edilmez, ancak dikkatle, halkalar için halkalar kullanılır. Amber taşlar en çok küpe, broş ve kolye için kullanılır, ancak düzgünce bakıldığında amber çeşitli mücevher tasarımlarında takılabilir.

Not: Karat ağırlığı ile değil, boyuta göre renkli değerli taşlar satın alın. Renkli taşların ebat-ağırlık oranı farklıdır. Bazı taşlar daha büyüktür ve diğerleri kıyasla elmaslardan daha küçüktür.

Amber Değerli Taş ve Takı Bakımı ve Temizleme Başa dön
Taşlar Nasıl Temizlenir Amber, Mohs sertlik ölçeğinde sadece 2 – 2.5 sertlik derecesine sahip oldukça yumuşak bir taş türüdür. Amber, milyonlarca yıllık yoğun ısı, basınç ve hava koşullarına rağmen, asit, benzin, kostik çözeltiler, alkol ve parfümlere karşı halen çok hassastır. Amber, kolayca dumanlı tütsü benzeri bir koku yakabilir ve bırakabilir. Amber sadece yumuşak bir bezle silinmelidir.

Ultrasonik temizleyiciler asla kehribar taşları veya kehribar mücevherleri temizlemek için kullanılmamalıdır. Kehribar taşları uzun süre ıslatmamak önerilmez; suya uzun süreli maruz kalma cilayı berbat edebilir. Amber, diğer mücevherlerin, özellikle sap saplarının, kenar kenarlarının ve mücevher kenarlarının kolayca çizilebilir. Kehribar taşları yumuşak bir bezle sararak koruyun ve diğer küpeleri başka mücevher ve mücevherlerden ayrı olarak saklayın.Geçmiş hakkında araştırma yapan bilim insanları, araştırmalarında daha çok fosillerden yardım almaktadırlar. Fosillerin geçmişi ise, milyonlarca yıl önceye kadar dayanmaktadır.

Kehribar

Kehribar

Fosiller, bazen kendini kömür ve �petrol gibi madenlerle gösterse de bazı durumlarda daha farklı göstermektedir. Bu duruma en iyi örneklerden birisi ise, kehribar maddesidir. Kehribar bir taş olarak anılır ve ağaçların korunma mekanizmaları arasında yer alan reçinelerin fosilleşmiş halidir. Yapılan incelemeler neticesinde kehribarın içerisinde fosilleşmiş canlılara da rastlanmıştır. Şifalı taş olarak kabul edilen kehribarın bileşiğinde, oksijen, hidrojen, karbon ve de süksinik asit bulunmaktadır.�Kehribar yapı itibariyle incelendiğinde, bu taşın aşırı derecede saydam olması dikkat çeken ilk özelliktir. Sahip olduğu ultra yumuşaklık ve hafiflik, kehribarın özelliklerinden bazılarıdır. Kehribarlar, oluşum itibariyle iki renkte bulunmaktadır. Bunlardan ilki sarı renktir. Fakat bu sarı tam renginde değil, kırmızımsı sarı şeklinde kendini gösterir. Diğer kehriban rengi ise, donuk sarı renge sahip kehribardır. Bu tür kehribarın diğer bir adı ise eskitilmiş kehribardır.

4913 Kehribar taşı, etkileri nedeniyle şifalı taş olarak sayılmaktadır. İnsan sağlığına olan etkilerinden dolayı şifalı olarak nitelendirilmekte olan kehribar taşının vücuda birçok olumlu yönde etkisi bulunmaktadır. Bu taş, takı aksesuarı olarak çok sık bir şekilde kullanılmaktadır. Öyle ki, kehriban taşından yapılmış olan gerdanlık takısı, troid bezi ve de boğaz enfeksiyonlarının oluşumunu engeller. Yine kehribandan yapılan gerdanlık, guatr hastalığının oluşmasını önlemektedir. Astım ve bronşit gibi solunumla ilgili hastalıkların oluşmaması ve iyileşmesi, kehribar taşının insan sağlığına olan etkileri arasında yer almaktadır. Birçok insan için olumsuz etkiler doğurabilen alerji

Kehribar Taşı Özellikleri

Kehribar Taşı Özellikleri

sorunu, kehribarın iyileştirici gücü sayesinde önlenmektedir. Ağrılar için de, kehriban taşı büyük bir önem taşımaktadır. Yapılan gözlemler sonucunda özellikle de romatizmal ağrıları olan kişiler için kehribar taşı oldukça önemlidir. Bu taşın ağrıları giderme gücünden faydalanmak için, taşı ağrı bulunan yere sürmek yeterlidir. Böylece Kehribar taşı açık sarı ya da sedef renginden koyu yumurta sarısına, hatta kırmızı ve
siyaha kadar çeşitli renklerde yarı saydam yumuşak bir maddedir. Buna göre kehribar taşı
ağaç reçinesinden oluşan bir yeraltı kalıntısıdır.
1.1. Kehribar Taşının Tanımı
Kehribar, milyonlarca yıl önce yaşamış çok geniş alanlar kaplayan, yüksek ağaçlı,
tropik ve yarı tropik ormanlardaki ağaçların salgıladığı reçinenin, toprak altında kaldıktan
sonra uçucu bileşenlerini yitirerek ve kimyasal değişikliğe uğrayarak fosilleşmiş, taşlaşmış
kalıntısıdır.
ÖĞRENME FALİYETİ-1
AMAÇ
ARAŞTIRMA
4
Resim 1.1: Doğal kehribar taşları
1.2. Kehribar Taşının Tarihçesi
İnsanların kehribar taşı ile tanışmaları, Taş Devrine kadar uzanmaktadır. İngiltere’
deki arkeolojik kazılarda, antik yerleşimlerde MÖ 11.000 yıllarına ait işlenmiş kehribar
bulunmuştur.
Resim 1.2: Kazılarda bulunmuş kehribar taşından kolye
Almanya, Polonya, Litvanya ve Estonya’da Neolitik ( Yeni Taş Devri) Döneme ait
yüz ayrı yerleşimde kehribar ve kehribardan yapılmış objelere rastlanmıştır. Kehribar antik
çağların bilinen en eski dekoratif maddesidir.
Antik Çağ toplumları ve kültürleri kehribardan çok etkilenmişlerdir. Kehribar
özellikleri nedeniyle insanların kalbinde mistik bir yer edinmiştir. Yakıldığında güzel çam
reçinesi kokusu verdiği için Aztek ve Maya medeniyetlerinde süs taşı olmasının yanında dini
törenlerde tütsü ve buhurdan olarak kullanılmıştır. Etrüskler de tanrı ve tanrıçalarını,
kehribar taşından oyarak tasvir etmişlerdir.

Kehribar Taşı Fiyatı

Kehribar Taşı Fiyatı

Resim 1.3: Kehribar taşı tanrıça heykelleri
Ters Devrinden başlayarak kehribar ticari malzeme olarak kabul görmüş ve takas
ürünü olarak değerlendirilmiştir. Romalılar ve Yunanlar şarap, yağ, tuz, ipek, bronz ve altın
vererek karşılığında kehribar taşı almışlardır.
Orta Amerika ve Meksika’da kehribar taşı beş bin yıldan beri bilinmekte olup süs taşı
olarak kullanımının yanında stresi, üzüntüyü yok eden bir ilaç olarak da kabul edilmiştir.
Binlerce yıldır insanlar, özel güçleri olduğuna inanarak kehribar taşından tespih, tılsım ve
dinsel objeler üretmişlerdir.
Kehribar, Farsça birleşik bir kelimedir.
Avrupa’da Orta Çağ boyunca ana kaynak Baltık kehribarı olmak üzere, tespih ve
heykeller üretirken, 16 – 17 ve 18. yüzyılda oyma ustaları geleneksel oymacılığın yanında
yeni teknikler ve aletler geliştirmişlerdir. Bu dönemde kehribar taşı işlemeciliği, popüler bir
sanat haline gelmiştir. Kehribar taşı işlemeciliği yapan ustalar, tornada onu kesip, parlatıp,
şekillendirerek aşağıdaki ürünleri yapmışlardır:
 Çeşitli figürler objeler
 Heykeller
 Şamdan
 Armalar
 Kolye, küpe, yüzük, bilezik
 Kutular
 Tepsiler
 Satranç takımı
 Tespih

Kehribar Özellikleri

Kehribar Özellikleri

6

Resim 1.4: Duvar süslemesi Resim 1.5: Kutu

Resim 1.6: Tabak Resim 1.7: Tıraş takımı
1.3. Kehribar Taşının Jeolojik Ortamı ve Oluşumu
Milyonlarca sene önce, dünyanın değişik yerlerinde farklı jeolojik dönemlerde,
iklimin tropik veya yarı tropik olduğu yerlerde çok büyük alanları kaplayan ormanlar
bulunmaktaydı. Yüksek boylu ağaçlar, yoğun sıcağın etkisiyle bol bol reçine salgılamıştır.
Üst üste gelen reçine salgılamalarıyla oluşan irili ufaklı reçine topakları, yer çekimi etkisiyle
ağaçlardan yere, orman tabanına düşmüş ve şiddetli yağışların oluşturduğu sellerle
akarsuların denize ulaştığı yerlerde meydana gelen deltaların, sığ suların killi, kumlu
tortulların içine taşınarak gömülmüştür.
Resim 1.8: Yerin katmanları
7
Milyonlarca yıllık süreçte çöken deniz tabanıyla derinleşen denizlere, sığ sulara
taşınan reçine parçaları tortullar içinde yerini aldı.
Yerin hareketleri (sarsıntılar) sonucu zaman içinde ormanlık alanlar da sularla
kaplanarak göl ortamlarına dönüştü. Kehribarın özgül ağırlığı tuzlu suyun ağırlığına yakın
olduğu için kehribar topakları kısmen yüzerek veya sürüklenerek bir araya gelerek
yoğunlaşma oluşturdular.
Bu ortamlara akarsu ve sellerle milyonlarca yıl boyunca taşınan, çöken malzeme
ağaçlarla birlikte reçine topaklarını da örtmüştür. Yüzlerce, bazen binlerce metre kalınlıkta
yerin altında geçen milyonlarca yıl boyunca artan basınç ve sıcaklığın yarattığı fiziki ve
kimyasal koşullarda reçineler sertleşip taşlaşarak kehribara dönüşür. Yine koşullar uygunsa
ormana ait ağaçlar kömür oluşumuna yol açabilir. Bu durumda, kömür (linyit) yataklarında
kehribar oluşumları gözlenebilir. Basınç etkisiyle ıslak kil ve kum taşı, içinde oksijen
bulundurmadığı için kehribarı iyi muhafaza eder.
1.3.1. Kehribar Taşını Oluşturan Ağaçlar
Milyonlarca yıl önce, dünyamızın o zamanki doğal yaşam koşulları, tropik ve yarı
tropik iklim ortamında bol reçine salgılayabilen ağaç türlerinin, çok gelişkin ve yaygın
ormanlar oluşturmasını sağlamıştır.
Uygun şartlar, ağaçların salgıladıkları reçinelerden oluşan topakların, yeterli
büyüklüğe ulaşınca gövdelerinden ayrılıp toprak altında milyonlarca sene korunmasını ve
geçirdikleri değişikliklerden sonra kehribara dönüşmesini sağlamıştır.
Kehribar taşının oluşumunu sağlayan ağaçlardan bazıları aşağıdaki özelliklerdeydi:
 Baltık bölgesinde, yarı tropik iklimde kozalaklı türlerden reçinesi succinic asitli
olan çam ağaçları,
 Karayiplerde tropik çiçekli ağaçlardan reçinesi retinite asit bulunduran ve
reçinesi en bol olan ağaç türü Algarroba familyasından ağaçlardır.
Ayrıca Yeni Zelanda, Avustralya, Afrika, Kongo ve Sierrea Leone, Güney Amerika,
Zanzibar, Meksika, Kaliforniya ve Lübnan’da değişik cinste tropik bölge ağaçları kehribar
taşının oluşumuna katkı sağlamıştır.
8
Resim 1.9: Kızıl ağaç ormanı-Kaliforniya
Kehribarın oluşumuna sebep olan ağaç çeşitlerinin çoğunun soyu tükenmiştir. Sadece
Yeni Zelanda‘daki dev kauri çamlarının geçmiş dönemlerdeki ağaçların soyundan olduğu
düşünülmektedir.
Resim 1.10: Dev kauri çamları
13000 yıldan bu yana insanlar deniz kıyılarından, plajlardan, alüvyonlardan ve denizin
içinden kehribar parçaları toplarlardı.
İnsanlar, 1850’li yıllardan günümüze jeoloji biliminin gelişmesiyle bilinçlenerek
jeolojik formasyonları, reçinenin yerleşimini ve kehribar taşının çıkarılmasını sağlayan
madencilik tekniklerini öğrendiler.
9
1.3.2. Reçinenin Tanımı
Reçine, ağaçların korunma mekanizmasıdır. Ağacın gövdesi veya dalı herhangi bir
zarar görürse yani kırılıp yarılırsa kabuksuz dokuların dış etkenlere dayanıksız olduğu bir
bölge açığa çıkar. Bu durumda ağaç, reçine salgılayarak taze yüzeyi kapatıp iyileşmesine
çalıştığı gibi kendisine zarar verebilecek böcek ve mantar gibi canlıları da reçinenin
kendisine has kokusu, tadı ve yapışkanlığı ile ağaçtan uzak tutmaya çalışır.
Ağaçlarda hastalıkları iyileştirmek için salgılama yapılmasının yanında, yüksek
ağaçlarda hızlı büyümenin oluşturduğu tansiyon nedeni ile oluşan boyuna çatlaklardan da
bolca reçine salgılanır.
Resim 1.11: Ağaç gövdesinde reçine
1.4. Kehribar Taşının Çıkarıldığı Ülkeler
Bilinen en ünlü eski kehribar taşı yatakları doğu Prusya’daki Semland
Yarımadasındadır. Buradan ve Avrupa’nın diğer önemli kehribar taşı yataklarının yer aldığı
Kuzey Denizi ve Baltık Denizi kıyıları ile İsviçre’ye kadar uzanan bölgeden çıkartılan
kehribarlar çok aranılan değerli bir taş olarak, MÖ 3000 başlarından itibaren Akdeniz
çevresine ve Kafkaslar üzerinden Asya içlerine kadar uzanmıştır.
Kehribar taşına dünyanın hemen her ülkesinde rastlanmaktadır. Kutup bölgeleri hariç
tüm kıtalara dağılmış farklı özelliklere sahip kehribar taşı oluşumları bilinmektedir. Bu
yatakların çoğu Tersiyer ( 20 – 50 Milyon yıl) döneminde oluşmuşsa da Alt Karboniferde
(280 milyon yıl üzeri) oluşmuş kehribarlar bulunmaktadır. taşın sürüldüğü bölgedeki ağrıda azalma meydana gelir. Kehribar taşının sindirim sistemine de oldukça fazla olumlu katkıları bulunmaktadır. Bu taş, bağırsakların düzenli ve sağlıklı çalışmasını sağlamaktadır.

4913_kKehriban taşına, sağlık açısından bakıldığında bu taşın öneminin çok büyük olduğu ortaya çıkmaktadır. Bu taş, özellikle de kişilerin ruh sağlığı açısından çok fazla önem taşır. Yapılan araştırmalar sonucunda, kehribar taşının ruh sağlığına olan etkileri ortaya çıkarılmıştır. Bu taş, melankolik adı verilen ruh halini önlemede oldukça etkilidir. Aynı zamanda, sol bileğe takıldığında depresyonu önlediği ortaya çıkmıştır. Etrafta bulunan ve kişileri olumsuz etkileyen negatif enerji, bu taş sayesinde dağılır ve kişiye pozitif enerji olarak yansır.

Kehriban taşı hem süs eşyası olarak, hem de sağlık alanında kullanılmaktadır. Sağlık alanında bu taş, iyileştirici gücü dolayısıyla birçok tedavi türünde kullanılmaktadır. Kehribar taşı, bedenle temas ettiği anda bedene sıcaklık yaymaktadır. Bu nedenle takı eşyası olarak boyun çevresine takılır. Buradaki amaç ise, taşın verdiği ısıdan yararlanılarak soğuk algınlığını gidermektir. Kehribar taşı, oldukça değerli bir taştır ve bazen sahteleri üretilebilmektedir. Gerçek kehribar taşı, yakıldığında etrafa çam kokusu yaymaktadır. Bunun asıl nedeni ise, kehribarın kozalaklı ağaçların reçinelerinden meydana gelmesidir. Kehribar taşı, sağlık alanının dışında özellikle tespih yapımında oldukça sık bir şekilde kullanılmaktadır.

BALTIK KEHRİBAR TAŞI FOSİLLİ YÜZÜK

OTANTİK YÜZÜKLER
Kehribar Taşı Yüzük
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 1.KALİTE SARI DAMLA KEHRİBAR
 • 13.23 GR
 • 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ
 • AYNI GÜN KARGO
 • EŞİ YOK
 • KALİNİNGRAD/RUSYA
 • KDV DAHİL
 • ÖZEL KUTUSUNDA
Ürün Açıklaması Video Tanıtım Yorumlar

Baltık Kehribar Taşı  fosilleşmiş bir reçinedir. Avrupalılar, iddia edilen% 100 doğal anti-inflamatuvar, ağrı giderme

Doğal Kehribar Taşı Yüzük

Doğal Kehribar Taşı Yüzük

ve sakinleştirici özellikler nedeniyle bu güzel taşı büyük ölçüde ödüllendiriyor. Baltık Amber’in iyileştirici yağlarının ağrıyı hafiflettiği, stresli zamanlarda sakinleştiği ve boğaz, kulakta ve midede iltihaplanmayı azalttığı söylenir.  orijinal Baltık kehribar mücevherat satın almak için bir yer. Kuyumcumuzu tasarlamak için yalnızca AAA sınıfı (en iyi mücevher sınıfı) ham kehribar malzemeyi kullanıyoruz. Dünya çapında birçok insanın yaptığı gibi bizimle de güvenle satın alabilirsiniz. Biz satış için mükemmel bir üne ve kaliteli takı var. Baltık ülkelerinden gelen zanaatkarlar tarafından el yapımı kuyumculuk eşsiz ve sadece en kaliteli ham kehribar malzemeleri ile el işi tür bir el yapımı kuyumcu sunuyor. Çağdaş el işi kehribar mücevher ve aksesuarları en iyi malzeme ve işçilik kullanarakAmber Hakkında – Tarihçe ve Giriş
Amber , ağaç reçinesinin fosilleşmesinden oluşan bir taştır. Kehribar reçine tipik ağaç özüyle aynı değildir. Özellikle Pinus succinifera ağacından elde edilir. Kehribarın fosilleşmesi Tersiyer dönemine kadar uzanır; yani, kehribar taşların yaklaşık 50 milyon yıl önce oluştuğu anlamına gelir. Kehribar yumuşak ve yapışkan reçineden oluştuğu için amber sıklıkla hayvan ve bitki kapanımları içerir; çoğunlukla sivrisinekler ve diğer böcek türleri. Kömür derzlerinde geliştirilen kehribarın çoğunlukla ‘reçinite’ olarak adlandırılır ve özellikle Yeni Zelanda kömür damarlarından kaynaklanan örneklere ‘ambrite’ denir. Amber, organik değerli taşların az sayıdaki çeşidinden biridir.

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE 925 AYAR GÜMÜŞ EL İŞÇİLİĞİ 1.KALİTE HAS DAMLA RUSYA KALİNİN GRAD BALTIK KEHRİBAR TAŞI (AĞAÇ FOSİLLİ) ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR;SEVDİKLERİNİZ İÇİN EŞSİZ DOĞAL BİR ÜRÜN;

‘Kehribar’ kelimesi, Ortaçağ Farsça ‘ambar’ kelimesinden türetilmiştir. Başlangıçta, amberris denilen sperm balinalarının bağırsaklarında bulunan sertleştirilmiş mumlu bir maddeyi tanımlamak için kullanılmıştır. Ambergris kokuların üretiminde kullanılır, çünkü çok etkileyici aromatik bir kokuya sahiptir. 14. yüzyılda kehribar teriminin kullanılması amberristen kıymetli taşa kaymıştır. Amber ve amberler genellikle birbirleriyle karıştırılır çünkü her ikisi de sahil kıyısında yıkanabilir. İkisi yoğunlukla kolaylıkla ayırt edilir. Ambergris çok daha düşük bir yoğunluğa sahiptir ve tatlı suda yüzer. Kehribar değerli taşlar tatlı suda yüzmez, tuzlu suda yüzer.

Amber Oluşumu

Kehribar Taşı Yüzük

Kehribar Taşı Yüzük

Kehribarın oluşum süreci reçinenin copal’e dönüşmesiyle başlar. Dönüşüm, yüksek sıcaklıklar ve üzerinde bulunan reçineli tortulların baskısı ile tetiklenir. Isıya ve basınca maruz kalma, terpenlere karşı koyar ve bozunmaya ve bozulmaya neden olabilir. Zamanla ve dirençle, reçine sonunda sertleşir ve kahverengine kadar fosilleşir. Birçok ağaç, reçine üretir ancak çoğu aslında kehribar üretmez. Ağaç reçinesi çürüme ve direnç açısından çok dayanıklı olmalıdır. Reçine yatakları çoğunluğu güneş ışığına, yağmura ve aşırı sıcaklığa uzun süre maruz kalınamaz.
Çoğu diğer renkli taşlardan farklı olarak, kehribarın kristalin yapıdan ziyade amorf bir yapısı vardır. Amber’in çok düşük bir özgül ağırlığı vardır, bu da olağanüstü derecede hafif demektir. Amber’in düşük yoğunluğu, tuzlu suda yüzmesini sağlar. Amber, son derece düşük yoğunluğu nedeniyle taklit etmek zordur. Karşılaştırma yoluyla, 5 karat amber taşının toplam boyutu, 5 karat zirkonun (yoğun küp türlerinden biri) 2,5 kat daha büyüktür.

Amber Origin and Gemstone Kaynakları Başa Dön
Kehribar mücevherlerinin önde gelen kaynağı Kaliningrad’ın hemen batısında, Rusya. Bu bölgeden gelen kehribar, yüzeyde yaklaşık 30 metre aşağıda kil bulunur. Kehribarın ikinci büyük kaynağı Baltık bölgesidir. Baltık kehribarları deniz tabancasından kaynaklanır ve genellikle kıyılarda yıkanır. Baltık amber, güzel altın renkleriyle bilinir.

Dominik Cumhuriyeti nadir mavi renkli kehribar rengine sahip olduğu bilinmektedir. Dominik Cumhuriyeti’nden Amber, diğer kehribar türlerden önemli ölçüde daha genç. İtalya, Romanya, Çin, Japonya, Burma (Myanmar), Meksika, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri’nin de kehribar yatakları olduğu bilinmektedir.
Amber çeşitli renklerde oluşur, ancak çoğunlukla sarı, turuncu veya kahverengi renktedir. Altın sarı amber, daima yeşil, çam ağaçlarının sert, saydam reçinesidir. Amber ayrıca soluk limon sarısı ve kahverengi beyaza yakın neredeyse siyah renkte oluşabilir. Dominik Cumhuriyeti nadir mavi kehribar ürettiği biliniyor. Nadiren yeşil ve kırmızı renkli sarı da vardır. Kırmızı kehribar bazen “kiraz kehribar” olarak da adlandırılır.

Kehribar Taşı Yüzük

Kehribar Taşı Yüzük

Amber Berraklığı ve Parlaklığı
Amber berraklığı şeffafdan opaklığa kadar değişir ve resinous bir parlaklığa sahiptir. Çoğu amber örneğinde hava kabarcıkları ve çeşitli kapanımlar bulunur. Pirit safsızlıkları bazen amber rengi mavimsi renk verebilir. Birçok kehribar çeşidi sayısız minik kabarcık nedeniyle çok bulutlu bir berraklığa sahiptir; Bu taşlar ‘kemik kehribar’ olarak bilinir.

Saydamlığı şeffaf olan Amber, bulutlu numunelere göre daha caziptir. En değerli kehribar taşları, böcekler, bitkiler veya pirit kapanımlar içeren küplerdir.

Amber Kes ve Şekil
Amber neredeyse her zaman kesilir. Amber çok nadiren faceted. Eskiden amber genellikle süs tasarımları için kullanıldı. Amber’in kesilmesi çok kolaydır çünkü çok yumuşaktır. Çoğu mücevher türü gibi, taşlı taşlar bile kesim sırasında gemin mümkün olduğunca çok kısmını korumaya çalışır; bu nedenle birçok kehribar taş damla benzeri nodüler şekiller ile bitirilir. Yuvarlak ve oval kehribar taşları çok popülerdir; yıldızlar, altıgenler, beşgenler, trilyonlar ve kalp biçimleri gibi diğer fantezi şekiller de kolaylıkla bulunur.

Amber Bakımı
Amber genellikle ele alınmaz, ancak bazı kehribar taşlar iki veya daha fazla küçük taştan toplanırlar. Küçük taşlar yüzeyleri yağ, ısı ve basınç ile bulutlar. Taşlar tedarikçileri daima bu donanımı açıklamalıdır; bu taş bazen “amberoid” veya “preslenmiş amber” olarak anılır. Amber bazen bir yağ banyosu ile zenginleştirilmiş berraklık olabilir. Kehribar taşlar, copal veya kauri zamkı gibi diğer reçineler kullanılarak taklit edilebilir. Baltık kehribar bazen yapay olarak daha parlak renkler yaratmak için geliştirilir.

Doğal Baltık Kehribar Taşı

Doğal Baltık Kehribar Taşı

Amber Gemolojik Özellikleri: Başa Dön
Kimyasal formül: C10H16,0 (yaklaşık)
Kristal yapı: Amorf
Renk: Sarı, kahverengi, turuncu, kırmızı ve diğerleri
Sertlik: Mohs ölçeğinde 2 – 2.5
Kırılma indisi: 1.539-1.545
Yoğunluk: 1.05 – 1.09 (yaklaşık)
dilinim: Yok
Şeffaflık: Opaklığa karşı şeffaf
Çift Kırma / Çift Kıvırma: Yok
Parlaklık: Reçineli
floresan: Mavimsi beyaz – sarı yeşil
Amber Değerli Taş Çeşitleri veya Benzeri Değerli Taşlar: Başa Dön
Buy coral gemstones
Mercan taşı
Bir sürü kehribar rengi vardır ve çoğu menşei veya rengi ile gruplanmıştır. Dominik Cumhuriyeti’nden Amber bazen nadir bulunan bir mavi renkte olabilir ve floresan olabilmektedir. Bu çeşid en nadir sarı olarak kabul edilir ve doğal ve ultraviyole ışık kaynakları altında maviye dönüşür. Uzun dalga UV aydınlatması altında, çok güçlü ve yakın beyaz yansıma özelliğine sahiptir. Yaklaşık 100 kilogram mavi Dominik Cumhuriyeti kehribar her yıl kaynaklı, bu son derece değerli hale getiriyor. Kompozisyon yoluyla jet, inci, mercan ve fildişi de içeren birkaç benzeri organik değerli taşlar vardır.

En Popüler Amber Çeşitleri:
Baltık amber, kemik kehribar ve Dominik kehribar en yaygın kehribar çeşitleridir.

Az bilinen Amber Çeşitleri:
Mavi Dominik kehribar, resinit, ambrite, amberoid ve preslenmiş amber, daha az bilinen kehribar çeşitlerinden bazılarıdır.

Amber Değerli Taş Mitolojisi, Metafizik ve Alternatif Kristal Şifa Güçleri Başa Dön
Amber, Ortaçağ’dan 20. yüzyılın başlarına kadar pek çok nesilde tıbbi bir mücevher olarak kullanılmıştır. Amorf bir taş olmasına rağmen hala kristal iyileştirme yetenekleri için kullanılır. Antik Yunan’da Hipokrat döneminden beri, amber ve onun reçineli hülasaları, çeşitli sağlık rahatsızlıklarını iyileştirmek ve hafifletmek için kullanılmıştır.

Kehribar Taşı Gümüş Yüzük

Kehribar Taşı Gümüş Yüzük

Amber, Asya’da tılsımlarda kullanılan ilk taşlardan biriydi. Amber’in muhtemelen doğal altın rengi nedeniyle ‘güneşli’ bir enerji taşıdığı söylenir ve negatif enerjiyi yok etmek için kullanılır. Koyu kahverengi taşlar giyerek güneşli tasarruflar ve olumlu görünümler geliştirilir. Amber değerli taşların onları giyenlere neşelendirdiği biliniyor. Amber’in hastalığı vücudun dışına çekebileceğine ve duygusal enerjiden olumsuzluğu ortadan kaldırmaya muktedir olduğuna inanılıyor.

Feragat: Metafizik ve Alternatif Kristal Şifa Yetkileri ve Özellikleri teyit edilmiş bir tavsiye olarak alınmamalıdır. Herhangi bir tıbbi durumunuz varsa, lütfen lisanslı bir uygulayıcıya bakın. Bu bilgiler doktorunuzun önerisini değiştirmek değildir. GemSelect, herhangi bir iddia ya da beyanat üzerinde hiçbir şekilde garanti vermez ve sorumlu tutulamaz.
Amber Değerli Taş ve Takı Tasarımı Fikirleri Başa Dön
Amber, tarih öncesi çağlardan beri mücevheratta kullanılmıştır. Amber’in, muska takılarında kullanılan ilk taş türlerinden biri olduğuna inanılıyor. Antik Miken mezarlarında ve antik uygarlıkların Avrupa’da zenginleştiği diğer alanlarda kehribar süsler bulunmuştur. Günümüze kadar amber popüler olup, cam üfleme parçaları gibi dekoratif tasarımlar için kullanılmaktadır.

Amber, mevcut yumuşak taş türlerinden biridir, ancak hala sıklıkla takı olarak giyilir. Cabochon halka tasarımlarında giyilmesi tavsiye edilmez, ancak dikkatle, halkalar için halkalar kullanılır. Amber taşlar en çok küpe, broş ve kolye için kullanılır, ancak düzgünce bakıldığında amber çeşitli mücevher tasarımlarında takılabilir.

Not: Karat ağırlığı ile değil, boyuta göre renkli değerli taşlar satın alın. Renkli taşların ebat-ağırlık oranı farklıdır. Bazı taşlar daha büyüktür ve diğerleri kıyasla elmaslardan daha küçüktür.

Amber Değerli Taş ve Takı Bakımı ve Temizleme Başa dön
Taşlar Nasıl Temizlenir Amber, Mohs sertlik ölçeğinde sadece 2 – 2.5 sertlik derecesine sahip oldukça yumuşak bir taş türüdür. Amber, milyonlarca yıllık yoğun ısı, basınç ve hava koşullarına rağmen, asit, benzin, kostik çözeltiler, alkol ve parfümlere karşı halen çok hassastır. Amber, kolayca dumanlı tütsü benzeri bir koku yakabilir ve bırakabilir. Amber sadece yumuşak bir bezle silinmelidir.

Ultrasonik temizleyiciler asla kehribar taşları veya kehribar mücevherleri temizlemek için kullanılmamalıdır. Kehribar taşları uzun süre ıslatmamak önerilmez; suya uzun süreli maruz kalma cilayı berbat edebilir. Amber, diğer mücevherlerin, özellikle sap saplarının, kenar kenarlarının ve mücevher kenarlarının kolayca çizilebilir. Kehribar taşları yumuşak bir bezle sararak koruyun ve diğer küpeleri başka mücevher ve mücevherlerden ayrı olarak saklayın.Geçmiş hakkında araştırma yapan bilim insanları, araştırmalarında daha çok fosillerden yardım almaktadırlar. Fosillerin geçmişi ise, milyonlarca yıl önceye kadar dayanmaktadır.

Kehribar

Kehribar

Fosiller, bazen kendini kömür ve �petrol gibi madenlerle gösterse de bazı durumlarda daha farklı göstermektedir. Bu duruma en iyi örneklerden birisi ise, kehribar maddesidir. Kehribar bir taş olarak anılır ve ağaçların korunma mekanizmaları arasında yer alan reçinelerin fosilleşmiş halidir. Yapılan incelemeler neticesinde kehribarın içerisinde fosilleşmiş canlılara da rastlanmıştır. Şifalı taş olarak kabul edilen kehribarın bileşiğinde, oksijen, hidrojen, karbon ve de süksinik asit bulunmaktadır.�Kehribar yapı itibariyle incelendiğinde, bu taşın aşırı derecede saydam olması dikkat çeken ilk özelliktir. Sahip olduğu ultra yumuşaklık ve hafiflik, kehribarın özelliklerinden bazılarıdır. Kehribarlar, oluşum itibariyle iki renkte bulunmaktadır. Bunlardan ilki sarı renktir. Fakat bu sarı tam renginde değil, kırmızımsı sarı şeklinde kendini gösterir. Diğer kehriban rengi ise, donuk sarı renge sahip kehribardır. Bu tür kehribarın diğer bir adı ise eskitilmiş kehribardır.

4913 Kehribar taşı, etkileri nedeniyle şifalı taş olarak sayılmaktadır. İnsan sağlığına olan etkilerinden dolayı şifalı olarak nitelendirilmekte olan kehribar taşının vücuda birçok olumlu yönde etkisi bulunmaktadır. Bu taş, takı aksesuarı olarak çok sık bir şekilde kullanılmaktadır. Öyle ki, kehriban taşından yapılmış olan gerdanlık takısı, troid bezi ve de boğaz enfeksiyonlarının oluşumunu engeller. Yine kehribandan yapılan gerdanlık, guatr hastalığının oluşmasını önlemektedir. Astım ve bronşit gibi solunumla ilgili hastalıkların oluşmaması ve iyileşmesi, kehribar taşının insan sağlığına olan etkileri arasında yer almaktadır. Birçok insan için olumsuz etkiler doğurabilen alerji

Kehribar Taşı Özellikleri

Kehribar Taşı Özellikleri

sorunu, kehribarın iyileştirici gücü sayesinde önlenmektedir. Ağrılar için de, kehriban taşı büyük bir önem taşımaktadır. Yapılan gözlemler sonucunda özellikle de romatizmal ağrıları olan kişiler için kehribar taşı oldukça önemlidir. Bu taşın ağrıları giderme gücünden faydalanmak için, taşı ağrı bulunan yere sürmek yeterlidir. Böylece Kehribar taşı açık sarı ya da sedef renginden koyu yumurta sarısına, hatta kırmızı ve
siyaha kadar çeşitli renklerde yarı saydam yumuşak bir maddedir. Buna göre kehribar taşı
ağaç reçinesinden oluşan bir yeraltı kalıntısıdır.
1.1. Kehribar Taşının Tanımı
Kehribar, milyonlarca yıl önce yaşamış çok geniş alanlar kaplayan, yüksek ağaçlı,
tropik ve yarı tropik ormanlardaki ağaçların salgıladığı reçinenin, toprak altında kaldıktan
sonra uçucu bileşenlerini yitirerek ve kimyasal değişikliğe uğrayarak fosilleşmiş, taşlaşmış
kalıntısıdır.
ÖĞRENME FALİYETİ-1
AMAÇ
ARAŞTIRMA
4
Resim 1.1: Doğal kehribar taşları
1.2. Kehribar Taşının Tarihçesi
İnsanların kehribar taşı ile tanışmaları, Taş Devrine kadar uzanmaktadır. İngiltere’
deki arkeolojik kazılarda, antik yerleşimlerde MÖ 11.000 yıllarına ait işlenmiş kehribar
bulunmuştur.
Resim 1.2: Kazılarda bulunmuş kehribar taşından kolye
Almanya, Polonya, Litvanya ve Estonya’da Neolitik ( Yeni Taş Devri) Döneme ait
yüz ayrı yerleşimde kehribar ve kehribardan yapılmış objelere rastlanmıştır. Kehribar antik
çağların bilinen en eski dekoratif maddesidir.
Antik Çağ toplumları ve kültürleri kehribardan çok etkilenmişlerdir. Kehribar
özellikleri nedeniyle insanların kalbinde mistik bir yer edinmiştir. Yakıldığında güzel çam
reçinesi kokusu verdiği için Aztek ve Maya medeniyetlerinde süs taşı olmasının yanında dini
törenlerde tütsü ve buhurdan olarak kullanılmıştır. Etrüskler de tanrı ve tanrıçalarını,
kehribar taşından oyarak tasvir etmişlerdir.

Kehribar Taşı Fiyatı

Kehribar Taşı Fiyatı

Resim 1.3: Kehribar taşı tanrıça heykelleri
Ters Devrinden başlayarak kehribar ticari malzeme olarak kabul görmüş ve takas
ürünü olarak değerlendirilmiştir. Romalılar ve Yunanlar şarap, yağ, tuz, ipek, bronz ve altın
vererek karşılığında kehribar taşı almışlardır.
Orta Amerika ve Meksika’da kehribar taşı beş bin yıldan beri bilinmekte olup süs taşı
olarak kullanımının yanında stresi, üzüntüyü yok eden bir ilaç olarak da kabul edilmiştir.
Binlerce yıldır insanlar, özel güçleri olduğuna inanarak kehribar taşından tespih, tılsım ve
dinsel objeler üretmişlerdir.
Kehribar, Farsça birleşik bir kelimedir.
Avrupa’da Orta Çağ boyunca ana kaynak Baltık kehribarı olmak üzere, tespih ve
heykeller üretirken, 16 – 17 ve 18. yüzyılda oyma ustaları geleneksel oymacılığın yanında
yeni teknikler ve aletler geliştirmişlerdir. Bu dönemde kehribar taşı işlemeciliği, popüler bir
sanat haline gelmiştir. Kehribar taşı işlemeciliği yapan ustalar, tornada onu kesip, parlatıp,
şekillendirerek aşağıdaki ürünleri yapmışlardır:
 Çeşitli figürler objeler
 Heykeller
 Şamdan
 Armalar
 Kolye, küpe, yüzük, bilezik
 Kutular
 Tepsiler
 Satranç takımı
 Tespih

Kehribar Özellikleri

Kehribar Özellikleri

6

Resim 1.4: Duvar süslemesi Resim 1.5: Kutu

Resim 1.6: Tabak Resim 1.7: Tıraş takımı
1.3. Kehribar Taşının Jeolojik Ortamı ve Oluşumu
Milyonlarca sene önce, dünyanın değişik yerlerinde farklı jeolojik dönemlerde,
iklimin tropik veya yarı tropik olduğu yerlerde çok büyük alanları kaplayan ormanlar
bulunmaktaydı. Yüksek boylu ağaçlar, yoğun sıcağın etkisiyle bol bol reçine salgılamıştır.
Üst üste gelen reçine salgılamalarıyla oluşan irili ufaklı reçine topakları, yer çekimi etkisiyle
ağaçlardan yere, orman tabanına düşmüş ve şiddetli yağışların oluşturduğu sellerle
akarsuların denize ulaştığı yerlerde meydana gelen deltaların, sığ suların killi, kumlu
tortulların içine taşınarak gömülmüştür.
Resim 1.8: Yerin katmanları
7
Milyonlarca yıllık süreçte çöken deniz tabanıyla derinleşen denizlere, sığ sulara
taşınan reçine parçaları tortullar içinde yerini aldı.
Yerin hareketleri (sarsıntılar) sonucu zaman içinde ormanlık alanlar da sularla
kaplanarak göl ortamlarına dönüştü. Kehribarın özgül ağırlığı tuzlu suyun ağırlığına yakın
olduğu için kehribar topakları kısmen yüzerek veya sürüklenerek bir araya gelerek
yoğunlaşma oluşturdular.
Bu ortamlara akarsu ve sellerle milyonlarca yıl boyunca taşınan, çöken malzeme
ağaçlarla birlikte reçine topaklarını da örtmüştür. Yüzlerce, bazen binlerce metre kalınlıkta
yerin altında geçen milyonlarca yıl boyunca artan basınç ve sıcaklığın yarattığı fiziki ve
kimyasal koşullarda reçineler sertleşip taşlaşarak kehribara dönüşür. Yine koşullar uygunsa
ormana ait ağaçlar kömür oluşumuna yol açabilir. Bu durumda, kömür (linyit) yataklarında
kehribar oluşumları gözlenebilir. Basınç etkisiyle ıslak kil ve kum taşı, içinde oksijen
bulundurmadığı için kehribarı iyi muhafaza eder.
1.3.1. Kehribar Taşını Oluşturan Ağaçlar
Milyonlarca yıl önce, dünyamızın o zamanki doğal yaşam koşulları, tropik ve yarı
tropik iklim ortamında bol reçine salgılayabilen ağaç türlerinin, çok gelişkin ve yaygın
ormanlar oluşturmasını sağlamıştır.
Uygun şartlar, ağaçların salgıladıkları reçinelerden oluşan topakların, yeterli
büyüklüğe ulaşınca gövdelerinden ayrılıp toprak altında milyonlarca sene korunmasını ve
geçirdikleri değişikliklerden sonra kehribara dönüşmesini sağlamıştır.
Kehribar taşının oluşumunu sağlayan ağaçlardan bazıları aşağıdaki özelliklerdeydi:
 Baltık bölgesinde, yarı tropik iklimde kozalaklı türlerden reçinesi succinic asitli
olan çam ağaçları,
 Karayiplerde tropik çiçekli ağaçlardan reçinesi retinite asit bulunduran ve
reçinesi en bol olan ağaç türü Algarroba familyasından ağaçlardır.
Ayrıca Yeni Zelanda, Avustralya, Afrika, Kongo ve Sierrea Leone, Güney Amerika,
Zanzibar, Meksika, Kaliforniya ve Lübnan’da değişik cinste tropik bölge ağaçları kehribar
taşının oluşumuna katkı sağlamıştır.
8
Resim 1.9: Kızıl ağaç ormanı-Kaliforniya
Kehribarın oluşumuna sebep olan ağaç çeşitlerinin çoğunun soyu tükenmiştir. Sadece
Yeni Zelanda‘daki dev kauri çamlarının geçmiş dönemlerdeki ağaçların soyundan olduğu
düşünülmektedir.
Resim 1.10: Dev kauri çamları
13000 yıldan bu yana insanlar deniz kıyılarından, plajlardan, alüvyonlardan ve denizin
içinden kehribar parçaları toplarlardı.
İnsanlar, 1850’li yıllardan günümüze jeoloji biliminin gelişmesiyle bilinçlenerek
jeolojik formasyonları, reçinenin yerleşimini ve kehribar taşının çıkarılmasını sağlayan
madencilik tekniklerini öğrendiler.
9
1.3.2. Reçinenin Tanımı
Reçine, ağaçların korunma mekanizmasıdır. Ağacın gövdesi veya dalı herhangi bir
zarar görürse yani kırılıp yarılırsa kabuksuz dokuların dış etkenlere dayanıksız olduğu bir
bölge açığa çıkar. Bu durumda ağaç, reçine salgılayarak taze yüzeyi kapatıp iyileşmesine
çalıştığı gibi kendisine zarar verebilecek böcek ve mantar gibi canlıları da reçinenin
kendisine has kokusu, tadı ve yapışkanlığı ile ağaçtan uzak tutmaya çalışır.
Ağaçlarda hastalıkları iyileştirmek için salgılama yapılmasının yanında, yüksek
ağaçlarda hızlı büyümenin oluşturduğu tansiyon nedeni ile oluşan boyuna çatlaklardan da
bolca reçine salgılanır.
Resim 1.11: Ağaç gövdesinde reçine
1.4. Kehribar Taşının Çıkarıldığı Ülkeler
Bilinen en ünlü eski kehribar taşı yatakları doğu Prusya’daki Semland
Yarımadasındadır. Buradan ve Avrupa’nın diğer önemli kehribar taşı yataklarının yer aldığı
Kuzey Denizi ve Baltık Denizi kıyıları ile İsviçre’ye kadar uzanan bölgeden çıkartılan
kehribarlar çok aranılan değerli bir taş olarak, MÖ 3000 başlarından itibaren Akdeniz
çevresine ve Kafkaslar üzerinden Asya içlerine kadar uzanmıştır.
Kehribar taşına dünyanın hemen her ülkesinde rastlanmaktadır. Kutup bölgeleri hariç
tüm kıtalara dağılmış farklı özelliklere sahip kehribar taşı oluşumları bilinmektedir. Bu
yatakların çoğu Tersiyer ( 20 – 50 Milyon yıl) döneminde oluşmuşsa da Alt Karboniferde
(280 milyon yıl üzeri) oluşmuş kehribarlar bulunmaktadır. taşın sürüldüğü bölgedeki ağrıda azalma meydana gelir. Kehribar taşının sindirim sistemine de oldukça fazla olumlu katkıları bulunmaktadır. Bu taş, bağırsakların düzenli ve sağlıklı çalışmasını sağlamaktadır.

4913_kKehriban taşına, sağlık açısından bakıldığında bu taşın öneminin çok büyük olduğu ortaya çıkmaktadır. Bu taş, özellikle de kişilerin ruh sağlığı açısından çok fazla önem taşır. Yapılan araştırmalar sonucunda, kehribar taşının ruh sağlığına olan etkileri ortaya çıkarılmıştır. Bu taş, melankolik adı verilen ruh halini önlemede oldukça etkilidir. Aynı zamanda, sol bileğe takıldığında depresyonu önlediği ortaya çıkmıştır. Etrafta bulunan ve kişileri olumsuz etkileyen negatif enerji, bu taş sayesinde dağılır ve kişiye pozitif enerji olarak yansır.

Kehriban taşı hem süs eşyası olarak, hem de sağlık alanında kullanılmaktadır. Sağlık alanında bu taş, iyileştirici gücü dolayısıyla birçok tedavi türünde kullanılmaktadır. Kehribar taşı, bedenle temas ettiği anda bedene sıcaklık yaymaktadır. Bu nedenle takı eşyası olarak boyun çevresine takılır. Buradaki amaç ise, taşın verdiği ısıdan yararlanılarak soğuk algınlığını gidermektir. Kehribar taşı, oldukça değerli bir taştır ve bazen sahteleri üretilebilmektedir. Gerçek kehribar taşı, yakıldığında etrafa çam kokusu yaymaktadır. Bunun asıl nedeni ise, kehribarın kozalaklı ağaçların reçinelerinden meydana gelmesidir. Kehribar taşı, sağlık alanının dışında özellikle tespih yapımında oldukça sık bir şekilde kullanılmaktadır.