OTANT�K TA�

DOĞAL MUHTEŞEM FLORİT KAYA

DOĞAL KAYALAR
FLORİT TAŞI
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 400 GR
 • A KALİTE RENK DOYGUNLUĞU
 • AYNI GÜN KARGO
 • BRAZİLYA
 • FLORİT TAŞI
 • KDV DAHİL
 • KOLEKSİYON GEM PARÇASI
 • MUHTEŞEM RENK GEÇİŞİ
FLORİT TAŞI KAYA

FLORİT TAŞI KAYA

Florit, pegmatit oyuklarında neredeyse her zaman geç evreli bir mineraldir ve beril, topaz ve turmalinin daha göz alıcı kristalleri üzerinde renkli, çekici bir buzlanma oluşturur. Mikroklin, bladed albit ve dumanlı kuvarsların ortak mineralleri bile kristal bir yüzden asılı veya kristal bir sonda üzerine yerleştirilmiş mor veya yeşil bir florit küpü ile zenginleştirilmiştir.
Mark Ivan Jacobson, pegmatit minerallerinin toplanmasında uzun dönemli bir uzmanlıkla eğitim alarak bir mineralog-jeologdur. Şu anda Çin’in Sichuan Eyaleti, Chengdu’da, Petrochina ile ortak girişim projesinde Chevron için bir jeofizikçi olarak çalışıyor.
.

Florit hem granitik hem de siyenit pegmatidlerinde oluşmasına rağmen, sadece bu makalede granitik pegmatitlerden bahsedilmiştir.

Şekil 3. Mikroklin üzerinde tek mor florit küp, Banka Cep kompleksi, Lakeview Lode iddiası, Park County, Colorado’dan . Kiyoshi Kiikuni (Anahtar Mineraller) örneği ve fotoğrafı.

Pegmatitlerin, hala sıvı halde iken kristalleşme sıcaklığının hemen altında hızlı bir şekilde soğutulmuş olan dengede olmayan bir silikat magmanın fraksiyonel kristalizasyonu ile oluştuğu düşünülmektedir. Silikat magma, silika, alüminyum, alkali elementler ve florin de dahil olmak üzere az miktarda sulu ve vola¬til bileşenlerle karıştırılan daha nadir metalik elementleri içerir (London 2008). Pegmatitler çok çeşitli jeolojik ortamlarda, basınçlarda ve sıcaklıklarda hızlı bir şekilde kristalize olmuşlardır, fakat yine de, doymamış sulu ve uçucu bileşenlerin mevcudiyetine bağlı olarak kristal boyutlarında büyük bir varyasyonu muhafaza etmiştir. Bütün bu farklılıklar Cerny’nin (1991) sınıflandırma sistemine ve daha sonra Cerny ve Ercit (2005) tarafından bu sistemin modifikasyonuna temel oluşturur.
Cerny’nin (1991) pegmatit sınıflandırması, florit oluşumunu tanımlamak için bir yapı sağlar. Kristalleşmenin derinliklerine göre pegmatitleri dört sınıfa ayırır. Abyssal sınıfı (yüksek bir metamorfik derecedeki en yüksek derinlikte oluşması ve düşük ila düşük basınç) ve Muskovit sınıfı (daha düşük bir metamorfik dereceli ve yüksek basınçla hafif bir derinlikte oluşması) tipik olarak florit veya kristal boşluk içermez. . Nadir Element sınıfı (daha düşük bir metamorfik sınıfta ve daha düşük basınçta

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE %100 DOĞAL MUHTEŞEM YEŞİL VE MOR RENK GEÇİŞLİ A KALİTE BRAZİL FLORİT KRİSTALİ KAYA ;ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR;SEVDİKLERİNİZ İÇİN FANTASTİK DOĞAL BİR HEDİYE OLARAK DÜŞÜNEBİLİRSİNİZ MASA ÜSTÜNDE SERGİLENCEK BOYUTTA OLUP KOLEKSİYON OLARAK SAKLANABİLİR;

400 GR 11 X 10 CM

nispeten daha sığ derinliklerde şekillendirme)ve Miarolitik sınıfı (en sığ derinliklerde ve en düşük basınçlarda meydana gelen) daha çok florit ve kristal boşlukları içerir.
Cerny’nin (1991) pegmatit sınıflandırması da her bir sınıfı iki jeokimyasal aileye ayırır: NYF (niyobyum-itriyum-flor) ve LCT (lityum-sezyum-tantalum). Bu aileler, belirli bir jeolojik ortamda oluşumu sırasında silikat magmaya katkıda bulunan elementel bolluklara dayanmaktadır. Fluorit, Nadir Element ve Miarolitik pegmatit sınıfları içinde NYF familyasında yaygın bir mineraldir, çünkü NYF pegmatitlerini oluşturmak üzere eritilen alt kabuklu kaynak kayaları flor içinde zenginleştirilmiştir. Tersine, LCT ailesinde, bu pegmatitleri oluşturmak için eriyen kabuksal kayaçlar, flor içinde tipik olarak zayıftır ve lityum, sezyum ve tantalum bakımından zenginleşmiştir. Böylece, LCT Nadir-Ele ve Miarolitik sınıf pegmatitlerinde florit oluşumu nadirdir. Hem jeokimyasal ailede bulunan mirolitik sınıf pegmatitleri, en kaliteli kollektör örneklerinin ana kaynağıdır.

Takip eden pegmatit bölgeleri, pegmatit sınıfı ve ailesi içinde tanımlanmıştır. Her sınıf ve aile kesimi içinde, bölgeler, Kuzey Amerika ile başlayıp Güney Amerika, Avrupa, Afrika ve Asya ile sona eren bir coğrafya düzenini izleyecekler.
Sipariş, Amerika’da başlayan ve doğuda seyahat eden bir gezi olarak görülebilir. Sadece koleksiyoncular için numune temin eden en iyi bilinen yerler tanımlanmıştır.
Nadir Eleman Sınıfı, NYF Pegmatitleri

Florit Taşı Özellikleri

Florit Taşı Özellikleri

NYF Nadir-Eleman sınıfı pegmatitleri tipik olarak kristal boşlukları ya da en azından birkaç küçük oyuğa sahip değildir. Bu tip pegmatitlerden geri kazanılan örneklerin çoğunun çıkarılması gerekir. Florit, kuvars nüve-marj birimi boyunca duvar bölgesinde veya yarım metre veya daha büyük boyutlu anhedral kütlelerde küçük kabarcıklar oluşturur. İster küçük ister büyük olsun, bu anhedral kitleler yeşil, saf ve griden beyaz renklere kadar bulunur. New Mexico (Jahns 1946), Rio Arriba County’deki Petaca felaketinde, küçük yeşil florit kitleleri duvar bölgesinde ve hatta bazen de ülkenin yan kayalarında bile bulunur. Güney Platte bölgesinde,

Jefferson County, Colorado (Simmons ve Heinrich 1980) veya Llano Uplift pegmatitleri,Termoilüminesans ve bazen de tribolüminesan, fosforlu ve flüoresan. Ezilmiş parçalar, soba veya vantilatör ile ısıtıldığında yoğun bir mavi-yeşil renkte yanacaktır. Bazen insan temasıyla ısınan kitleler soluk mavimsi yeşilimsi renk tonlarına dönüşür. Bu çeşit florit, Rutherford 2 numaralı Mine, Virginia, Virginia’da bulunmuştur; North Chatham, New Hampshire (Kunz 1884); McHone pegmatite, Ladin Çamı, Mitchell County, Kuzey Carolina (Wise and Brown 2009); ve Badu pegma-tite, Llano County, Teksas (Roberts ve diğ. 2009; Greenwood 1964). Fosforesan özellikleri, NYF pegmatitlerinin tipik nadir eser elementlerinin eser miktarlarına bağlanır.
Anormal McHone pegmatit, Mus¬vvite pegmatit sınıfına aittir ancak hem LCT hem de NYF ailesi özelliklerini sergiler. Pegmatit, LCT familyasına özgü spodumen ve poliolit içerir, amazonit ve florit, var-
NYF ailesinin tipik ety klorophanesi. McHone pegmatitinden elde edilen kloropan, mücevher kalitesinde anhedral kütlelerde bulunmuştur. 4 karat’a kadar taşlar cepheli ve satılmıştır.
Hala Pikes Peak Granit içinde bulunan Buffalo Deresi’nin güney Platte bölgesinde bulunan büyük kuvars yapılı pegmatitlerden bazı kristal boşlukları, gri, beyaz, siyah, yeşil renkte geniş geçişli, paralel kristal florit grupları üretmiştir. ve mor renkler. Flüorik kristallerin çoğu, daha küçük oktahedral yüzler tarafından modifiye edilmiş küplerdir.
Miarolitik Sınıf, NYF Pegmatitler

İstenilen fluorit örneklerinin çoğu, granit konakçılarında bulunan çok daha küçük NYF miarolitik pegmatitlerden gelmektedir. Ev sahibi granitler, genellikle, her ne kadar genellikle A-tipi olarak adlandırılan anojenik biyotit granitleri değildirler ki bu, Geç Proterozoyik’ten, Senozoik Dönemdeki Miyosen Dönemi’ne kadar uzanır. Anojenik ad, kıtasal çarpışmalara veya dalmalara bağlı kompresyon sırasında değil, gerilim nedeniyle kabuk incelmesi sırasında alt kabuklu kayaçların erimesinden oluşan bu granitleri ifade eder. Bu granitlerin miarolitik, vuggy karakterleri, magmanın üst kısmının kabukta sığ bir yer değiştirmeye doğru artmasından kaynaklanmaktadır. Bu sığ, daha düşük basınç ortamı, basıncın azalması ve kabarcık benzeri pegmatit havzaları oluşması için suyun magmadan uzamasına izin verdi. Miyastenitik pegmatitli hemen hemen her NYF granit, çekici florit kristalleri içerebilir.
New Hampshire’dan florit içeren miarolitik boşluklar, daha yaşlı White Mountain batholith ve daha genç Ossipee kompleksi (Creasy ve Eby 1993) dahil olmak üzere White Mountain in intusive serisi granitleri ile ilişkilidir. Kuzeyde Kuzey Percy Tepesi’nden güneyde Raccoon Gulch’e (Kamp 2011), eyalet genelinde çok sayıda yer bilinmektedir. En popüler yerler Conway biyotit graniti içinde, North Conway, Carroll County kasabası yakınlarında bulunur. Bu miarolitik boşluklar, ticari olarak temin edilebilecek yeterli miktarlarda mikroklin, albit ve dumanlı kuvarsın içine yerleştirilmiş yeşil, mor ve gri renklerde oktahedral ve kübik kristaller üretmiştir. Küpler, 10 cm’ye kadar matris örnekleri ile 1 cm’yi geçebilir.
Proteromozik yaşlı Pikes Peak batholith, Colorado’da bulunan pegmatitler, 1859 Pikes Peak altın aceleesinden bu yana toplayıcılar için dumanlı kuvars, amazonit, albit, topaz ve çok sayıdaki diğer minerallerin önemli bir kaynağı olmuştur. Bu A tipi granitBazı birleştirici müdahaleci merkezlerden oluşan, bazıları farklı plutonlar olarak tanınacak kadar belirgin olan bazılarıdır. Miarolitik boşluklar bu merkezlerin etrafında kümelenme eğilimindedir; Bu nedenle, Kristal Peak pegmatitleri Lake George halka kompleksi ile ilişkilidir ve Crystal Park-Bear Canyon pegmatitleri, Mount Rosa müdahaleci merkezi ile ilgilidir. Redskin stoku (iyi bilinen bir topaz bölgesi) ve Lost Park-Bison Peak intrusive merkezi gibi Crystal Peak’in kuzeybatısındaki diğer merkezler bilinmektedir.
Madenciler, Pikes Peak Granit’ten mükemmel bir florit numunesi sunmaya devam ediyor. Albit, mikroklin ve dumanlı kuvars üzerinde bulunan mor, yeşil, mavimsi ve beyaz küpleri olan örnekler en yaygın olanlardır. Cazip örnekler, Florissant-Lake George (Crystal Peak), Teller ve Park ilçeleri ve Crystal Park-Bear Canyon bölgeleri, El Paso İlçesi çevresinde bilinen çok sayıda amazonit madencilik iddiaları geldi. Devils Head ve Bison Peak bölgeleri de florit numuneleri üretti. Son yıllarda, Dreamtime iddiası, Roket mayın ve Uyuyan Prenses iddiası, Teller County, dumanlı kuvars, albit ve mikroklin üzerinde parlak, soluk mavi ve mor florit küpleri nu¬merous örnekleri üretti. Amazonitiyle daha iyi bilinen Smoky Hawk iddiası, kuvars, mikroklinal ve albit üzerinde çok sayıda florit örneği üretti. Albit ve mikroklinede tek ila birden çok iç içe geçme kazığın 4 cm kenarına geri kazanıldığı bulunmuştur.
Colorado, Chaffee County, Buena Vista’nın güneybatısında yer alan Antero Dağı ve Mount White miarolitik havzaları, akuamarin, fenakit ve bertranit kristalleri ile bilinmektedir. Bu mineraller bulunduğunda oldukça değerli

FLORİT

FLORİT

Dumanlı kuvars, albit ve mikroklin matrisinde. Antero Dağı çevresindeki tüm boşluklar, Erken Tersiyer’de aktif olan, şimdi erozyona uğramış volkanik Mount Aetna intrusive merkezi ile ilgilidir. A tipi Mount Antero Granit ve pegmatitleri, New Mexico’daki Rio Grande Nehri’ne ve Kuzeyin Arkansas Nehri boyunca kuzeye doğru uzanan riftleşme ile ilgili olarak eski volkanik aktivitenin maruz kalan kökleridir.
Bu oyuklar, tipik olarak bir albit ve mikroklinal matriks üzerinde çekici mor, yeşil ve mavi oktahedral florit üretmiştir. Bu nadir, aranan örnekler, florür veya aquama¬rine ile birlikte kıvrılmış veya yuvalanmış floritlere sahiptir. 1982 Pollack-O’Donnell-Robertson florit cebi, yaklaşık 400 kilogram yeşil, morumsu-yeşil oktahedral gruplara ve ince taneli bir feldispatik matriks üzerinde tek kristaller üretmiştir. Tek kristaller kenarda 5-10 cm idi. Bu örnekler, tüm kristal yüzlerinde kabarcıklı doku tarafından algılanabilir.
Boise, Custer ve Elsmore ilçeleri olan Idaho’daki anojenik Sawtooth Granitindeki miarolitik pegmatitler, mükemmel akuamarin ve topaz kristanları için tek kristaller veya kuvars ve feldispat ma¬trix (Menzies and Boggs 1993) ile iyi bilinmektedir. Bu boşluklardan elde edilen florit kristalleri Van Laer ve Ream (1986) tarafından nadir görülmüştür. En fazla 5 cm’lik kristaller, bazıları kübik modifikasyonlara sahip olan oktahedra’yı oluşturur. Renkler yeşillikler arasındadır, ancak pembe florit bildirilmiştir (Van Laer ve Ream 1986). En iyi kristaller tipik olarak açık yeşil renkte 1 cm’den azdır. Bu kristaller, cep kristalleşmesi sırasında geç oluştururlar ve böylece bir kuvars, mikrokine, albit ve mika matrisinde kalırlar. Ulusal Orman Hizmet personeli ile devam eden anlaşmazlıklar nedeniyle Testere Dişi Dağlarından gelen numuneler nadiren mineral satıcıları tarafından satılmaktadır.
Moore (2009), kuvars ve mikroklin ile Arizona’da keşfini akvaryumda beril ve berrak ve kırmızımsı mavi oktahedral flüorit ile birlikte kuvars üzerinde Kretase-Tersiyer yaşlı granit içerisindeki mi- renlitik boşluklardan bulmuştur. Bu örnekler, Klondyke, Aravaipa ilçesi, Graham İlçesi’nin kuzeyinde, Santa Teresa Dağları’ndan elde edildi. Samanyolu gri kuvars kristal matrisleri üzerinde kümeler halinde 6 cm’ye kadar florit octahedra bulunmuştur. Çoğu küçük olmasına rağmen matriks örnekleri 20 cm’ye kadar ulaşmıştır. John Crowley ve Dean Misantoni bu keşifleri 2005’te yapmıştır. Santa Teresa “Ana batholith” Granit (Ross 1925) muhtemelen bu miarolitik havzaların anavatanıydı. Bu keşiflerden örnekler 2009 yılında satıldı
Granit, miarolitik boşluklar içeren A tipi granitlerdir. 1990’lardan beri El Portezuel Granit’teki dumanlı kuvars-mikrolit-albit boşlukları Arjantin’de en iyi topaz kristali üretti. Topaz içermeyen boşluklar daha çok mikroklin ve dumanlı kuvars üzerinde florit içerir. Mor cuboctahedra 7 cm’ye kadar, 1 cm’ye kadar oktahe¬ra bildirilmiştir (Colombo, Lira ve Miner 2009).
Lusatian granitoyid kompleksinin bir parçası olan Königshain Graniti, Görlitz, Oberlausitz, Saksonya, Almanya’nın 10 kilometre kuzeybatısında ortaya çıkar. Granit bir A tipi olup, 1 cm’lik küresel oyuklardan 1 metre uzunluğundaki boşluklara kadar değişen birçok miarolitik boşluk içerir. Bu boşluklar Arnsdorf, Dobschutz, Hilbersdorf, Königshain, Mengeldorf ve Thiemendorf yakınlarındaki granit ocaklarda bulunur. Boşluk duvarları dumanlı kuvars, K-feldispat ve albit ile kaplanmıştır. Bu pegmatitlerden amazonit, beril, bazzit, monazit, molibdenit, fenakit ve topaz dahil olmak üzere altmış yedi farklı mineral bildirilmiştir. Florit bildirilen nadir minerallerden biridir. Soluk mor oktahedral kristaller gevşek veya matriks 10 cm’de bildirilen tek bir kristal ile 1 cm’ye nadiren rastlanır (Lange, Tischendorf ve Krause 2004; Thomas ve ark. 2009).
Polonya’nın doğusundaki Strzegom, Aşağı Silezya kasabasının batısındaki Strzegom-Sobotka masifi, 1860’ların sonlarından beri miarolitik pegmatitleri ile bilinmektedir. Bu pegmaititler, sığ derinliklerde kristalleşen bir post-orojenik biyotit-hornblend granitinde ortaya çıkarlar. Çukurların çoğu 10-30 cm uzunluğunda ve oval, lens benzeri bir şekil ile dikey olarak yönlendirilmiştir. En büyük boşluklar 1.5 x 2 X 3 metreye kadar ulaşmıştır. Boşluk duvarları dumanlı kuvars, K-feldspat ve bazen epidotla kaplıdır. Daha sonra bulunan mineraller, duvarlar boyunca kristal dürümleri içeri tutar. Yaklaşık altmış farklı min¬eral tür bildirilmiş olmasına rağmen, en yaygın olanları albit, stilbit, kalsit, florit, şabazit ve aksonittir.

Doğal Florit Taşı

Doğal Florit Taşı

Strzegom’un kuzeybatısındaki onlarca granit ocağıyla kollektörler hala yeni keşifler kaydediliyor. İyi florit örneklerinin çoğu, mavi, yeşil ve mor bireysel kristallerin ve matriks üzerindeki bazı kristallerin geri kazanıldığı Strzegom alanındaki ocaklardan gelmektedir. Matriks özelliklerinden bazıları, sarı stilbit ve morflorit kabuklu dumanlı kuvars-feldispatdan oluşmaktadır. Bu kristallerin çoğu, küçük cu¬bic {100} yüzleri tarafından modifiye edilen oktahedra veya oktahedradır. Czernica bölgesinde, florit çoğunlukla küçük, mor oktahedral kristaller olarak görülür. Wecom ocaklarında, Kostrza yakınlarında ve Czernica bölgesinde 6 cm’ye kadar pembe florit kristalleri bulunmuştur (Praszkier ve Siuda 2009; Jan- ekzek 1985, 2007).

Baveno kasabası, Kuzey İtalya’daki Piedmont bölgesi Verbano-Cusio-Ossola Eyaleti Maggiore Gölü’nün batı kıyısında yer almaktadır. Baveno’da pembe granit ocaklı ocakların birçoğu, Maggiogio Gölü’nün batısında, Mottarone Dağı’nın eteklerinde yer almaktadır. Bu ocaklarda açığa çıkan migrolitik pegmaitler, kuvars, tolaslaz kristalleri ve elli beş diğer
bavenit, bazzit ve kaskadit. Florit kristalleri küpleri, okravralar veya ikiye ait yeşil, mor, mor, pembe ve sarı renklerde mevcutturlar veya açık ve şeffaftırlar. Tipik olarak 4 cm’ye kadar uzanırlar ve kuvars, ortoklaz veya muskovit içeren dururlar. Bilinen en büyük kristal 7 cm’dir (Albertini 1983). Baveno’nun doğusunda yer alan Cuasso al Monte leu-cogranite plütonundan benzer ama daha küçük miarolitik boşluklar da florit içerir. Bu alandaki çok iyi bilinmemektedir.
Erongo dağları, Namibya, sadece akuamarin, schorl ve topaz için değil, a-tipi kıta müdahalesi ile ilgili Erongo Granit içinde miarolitik boşluklarda bulunan canlı zümrüt yeşili florit kristalleri için de çok Aksesuarlar. Tristan manto tüyüne (Haapala, Frindt ve Kandara 2007; Frindt 2002). Oktahedral modifikasyonları olan florit küpler, hafif veya güçlü bir malzeme kazasında ortoklaz, kuvars veya muskovit matrisleri bulunan floaterler veya kristal kümeleri olarak bulunur. Kişisel kristallerde 10 cm’ye ulaşabilir, ancak 1-3 cm’dir. Kristal kümelerin hangi son derece çekici. Nadiren, akuamarin veya schorl, örnek üzerinde bulunur. Bazı kristaller oldukça saydamdır (Cairncross ve Bahmann 2006). Bir flüorit kristalleri kümesini içeren en büyük bilinen matriks örneği, 20 cm uzunluğundaydı. Erongo Dağları’nda yüksek kaliteli Sarı stilbit ve morfloritin kabuklu kuvars-feldispat. Bu kristallerin çoğu, küçük cu¬bic {100} yüzleri tarafından modifiye edilen oktahedra veya oktahedradır. Czernica bölgesinde, florit çoğunlukla küçük, mor oktahedral kristaller olarak görülür. Wecom ocaklarında, Kostrza yakınlarında ve Czernica bölgesinde 6 cm’ye kadar pembe florit kristalleri bulunmuştur (Praszkier ve Siuda 2009; Jan- ekzek 1985, 2007).

Baveno kasabası, Kuzey İtalya’daki Piedmont bölgesi Verbano-Cusio-Ossola Eyaleti Maggiore Gölü’nün batı kıyısında yer almaktadır. Baveno’da pembe granit ocaklı ocakların birçoğu, Maggiogio Gölü’nün batısında, Mottarone Dağı’nın eteklerinde yer almaktadır. Bu ocaklarda açığa çıkan migrolitik pegmaitler, kuvars, tolaslaz kristalleri ve elli beş diğer Otsu (Ohtzu) şehri, Shiga Bölgesi, Japonya (Obayoshi 2002; Rakovan, Ono ve Fran¬cis 2009) ve Naegi bölgesi, Tahara, Hirukama, Gifu Pre¬fecture (Rakovan 2008) yakınlarındaki Tanakamiyama bölgesi, hem NYF miarolitik pegmatitidir. Mikroklin, kuvars ve topaz kristanları ile bilinen bölgeler. Miyolitik boşluklar, Naegi yakınındaki O Kretase-Paleojen yaşlı Naegi biyotit graniti ve Otsu yakınlarında bulunan Tanakami biyotit graniti ile mevcuttur. Her iki granit de florda zenginleştirilmiştir, ancak I-Tipleri olarak sınıflandırılmıştır. Bunlar, kıvrım derinliklerine girmeye teşebbüs edilen, kıvrımlı, orojenik kayaçların (Ishihara ve Wu 2001) kısmi ergimesinden elde edilen artık erimelerdir. Bu oyuklardan florit nadirdir; Sadece birkaç koleksiyonda bulunur ve iş ortaklarından kolayca temin edilemez. Tanzami Graniti ile pegmatitlerde son zamanlarda keşfedilmiş olmasına rağmen, bu bölgeler topaz kristalleri ile daha iyi bilinmektedir.
Nadir Eleman Sınıfı, LCT Pegmatitler
Ayrıca Ror-Element ve Miaro¬litik pegmatit sınıflarının LCT ailesindeki çekici kristallerde florit daha az bulunur. Bu örnekler, beril, turmalin veya topaz üzerinde kristalleştirici florit ile oldukça caziptir. Afganistan’dan örnekler, Paki¬stan’ın kuzey bölgeleri (şimdi Gilgit-Baltistan) ve Brezilya’daki pegmatmat alanlarından bazıları bu ortamları temsil ediyor.
Eylül 1941’de Connecticut’da, Middletown pegmatit bölgesinde bulunan Strickland-Schoonmaker pegmatiti, lavanta mavisi floresan koyu mor flüorit ve nodüller üretti. Nodüllere 1.3 cm pirit küpleri eşlik etti. Hem bölünmeler hem de nodüller kavitelerdendi (Little 1942). Mikro-küçük ölçekli mor, gri ve kırmızımsı florit küpleri, White Rocks ocakları, Riverside pegmatit ve Hollister pegmatit gibi diğer pegmatitlerde bulunmuştur. Günümüzdeki koleksiyoncular nadiren floritle karşılaşırlar.Altay bölgesinde, Xinjiang Eyaleti, Çin, mor fluo¬rit, muskovit taşıyan pegmatitlerin bazılarında nadiren bulunur, fakat ünlü Keketuohai No. 3 pegmatitinde bulunmaz (Yin ve ark. 1994, s. 67). Florit, oyuklarda, yirminci kümelenmeler olarak bulunabilir, ancak yayınlanmış çizimler belirsizdir.

Florit Taşı Nerede Bulunur

Florit Taşı Nerede Bulunur

Miarolitik Sınıf, LCT Pegmatitler
Kuzey bölgelerinin pegmatitleri, Pakistan (Blau- wet, Smith ve Smith 1997) (şimdi Gilgit-Baltistan) ve Afganistan’daki komşu bölgeler, topaz, elbait, schorl, spodumene, akuamarin, apatit gibi olağanüstü pegmatit mineraller bolluğu üretti. ve daha nadir mineraller. Florit, bu pegmatit boşluklarının sadece küçük bir kısmında bulunur; Bazıları, daha muhteşem topaz, schorl ve beril minyonları ile ilişkilidir. Bu pegmatitler, özellikle lityum minerallerinin mevcudiyetine bağlı olarak, LCT ailesi afinitelerine sahiptir. Pegmatitler, Rare-Element sınıfını düşündüren metamorfik kayalara girmiştir ancak kristal boşlukların abartılması, Miarolitik sınıfa daha fazla dikkat çekmektedir. Bu, parental graniti dışsal olma eğiliminde olan çoğu LCT miarolitik pegmatitleri ve ebeveyn granitlerinde bulunan NYF miarolitik pegmatitleri arasındaki kontrasttır. Bu ayrım Cerny ve Ercit’te (2005) açıkça tartışılmıştır. Bu lokalitelerdeki numuneler, ticari olarak bulunabilen pegmatitik florit numunelerinin büyük bir kısmını ve muhtemelen en cazip olanı oluştururlar.

Şekil 25. Kuzey Pakistan’ın indeks haritası – William Besse tarafından hazırlanan Hunza vadilerine giden Shigar.
Shigar Nehri vadisi boyunca çok sayıda pegmatitlerden elde edilen flüorit örnekleri, Shigar Nehri boyunca yer alan köylerden, Kashmol, Yuno ve Mungo’dan, ek lokaliteler ile birlikte, genellikle yerel adlar almıştır.fluorit, schorl, beril, topaz, kuvars ve muskovit üzerine yerleştirilmiştir (Agheem ve ark. 2011). Bu tür uzmanlar en çok ödüllendirilir.
Hunza Nehri vadisi (Nagar bölgesi) boyunca pegmatitlerden gelen oktahedral florit, Gilgit-Baltistan, Pakistan, oldukça uzun zamandır bilinmektedir. Chumar Bakhoor Peak’ın yanaklarından gelen mus-covite muşmulalarında, pembe, mor-pembe fildişi ve beyazımsı pembe ve pembe-pembe fluorapatit ile solgun pembe florit, 1984’teki keşiflerinden bu yana pazara ulaşıyor. 10 cm’ye varan fluorit kristalleri ve 5 cm’ye kadar olan fluorapatit, matriks numuneleri oldukça büyük olabilir. Eşit büyüklükteki florit, akuamarin ve fluorapatit kristalleri olan matriks örnekleri, etkileyici bir şekilde etkileyicidir. 2006 yılında yapılan bir keşif, bir cebinden, bazı küçük akuamarin ile ilişkili olan, muskovit üzerindeki koyu pembe oktahedral floritin piyasaya sürülmesini sağlamıştır. Bu keşiften en büyük florit kristali 9 cm’dir (Appiani 2007).
yeşil flüoritin kübik ve dodekahedral modifikasyonları ile iyi gelişmiş oktahedranın zaman zaman iyileşmesi. Boyuna 6 cm’ye kadar ulaşan bu kristaller, elbait, kuvars ve albit ile ilişkilidir. Bir albit matrisi üzerinde schorl ile soluk yeşil florit de Shingus bölgesinden bilinmektedir.
Afganistan’daki pegmatitlerden gelen florit toplanmıyor, ancak koleksiyoncular için hala mevcut. Lagrannan Eyaleti Nilaw-Kolum pegmaitit sahasında yeşilimsi bir cep berilinin yan yüzüne yapışan “kabarcıklı yüzlü” yeşil oktahedral florit bulunmuştur. Diğer örnekler Mawi pegmatitinden yeniden yayınlanmıştır. Badakhshan Eyaleti, Kokcha Vadisi’nden 4 cm uzunluğa kadar renksiz florit son zamanlarda piyasaya sürülmüştür. Bu kristaller, kristallerin bir zamanlar matrise eklendiği lepidolit ve mavi elbait izleri ile oktahedral şekilleri çarpıtmıştır.
Diğer LCT miarolitik pegmatitlerden bir avuç dolusu florit florit örneği bilinmektedir. Brezilya pegmatit alanlarıFlorit ( fluorspar olarak da bilinir) kalsiyum florürün CaF2 mineral formudur. Halit minerallerine aittir. Oktahedral ve daha karmaşık izometrik formlar nadir olmamasına rağmen, izometrik kübik alışkanlıklarda kristalleşir.

Mineral sertliğin Mohs skalası, çizilme sertliği karşılaştırmasına dayanarak, 4. değeri Florit olarak tanımlar.

Florit, hem görünür hem de ultraviyole ışığında renkli bir mineraldir ve taş süslemeli ve dolgun kullanımlara sahiptir. Endüstriyel olarak, fluorit eritme için ve belirli gözlük ve emayelerin üretiminde bir akı olarak kullanılır. En saf florit dereceleri, çoğu florin içeren ince kimyasalların ara kaynağı olan hidroflorik asit üretimi için bir florür kaynağıdır. Optik olarak şeffaf saydam fluorit lensler düşük dispersiyona sahiptir , bundan yapılan lensler daha az kromatik sapma gösterir ve mikroskoplarda ve teleskoplarda değerli kılar. Florit optikler ayrıca, geleneksel gözlüklerin kullanım için çok emici olduğu uzak ultraviyole ve orta kızılötesi aralıklarında da kullanılabilir.

Florit Kristali

Florit Kristali

Tarih ve etimoloji [ değiştir ]

Florit kelimesi, akması gereken Latince fiil akışından türetilmiştir. Mineral, cürufların viskozitesini azaltmak için demir eritme işleminde bir akı olarak kullanılır. Akı terimi, akan, gevşek, gevşek anlamına gelen Latince sıfat fluksusundan gelir. Mineral florit başlangıçta fluorospar olarak isimlendirilmiştir ve ilk olarak 1530’luk bir çalışmada Bermannvs sive de re metallica dialogus [Bermannus; ya da metallerin doğası hakkında bir diyalog], Georgius Agricola tarafından, bir akı olarak yararlılığı için dikkat çeken bir mineral olarak. [5] [6] Filoloji , madencilik ve metalurji konusunda uzman bir Alman bilim adamı olan Agricola, Fluß’den ( akış , nehir ) ve “Spat” dan Alman Flussspat’ın yeni-Latinasyonu olarak fluorspar olarak adlandırılır. alçıtaşı , spærstān, mızrak taşı , kristalin çıkıntılarına gönderme yapar). [7] [8]

1852’de florit, kristaldeki bazı safsızlıklar nedeniyle belirli yerlerden floritlerde belirgin olan floresan fenomenine adını vermiştir. Florit de adını kurucu element florine verdi . [2] Günümüzde “fluorspar” kelimesi en çok endüstriyel ve kimyasal ürün olarak florit için kullanılırken, “florit” mineralojik olarak ve diğer birçok duyuda kullanılmaktadır.
Yapı [ değiştir ]
Ana madde: Kalsiyum florür

Florit kübik bir motifle kristalleşir. Kristal ikizleme yaygındır ve gözlenen kristal alışkanlıklara karmaşıklık katar. Florit, oktahedral parçaların üretilmesine yardımcı olan dört mükemmel bölünme düzlemine sahiptir.

Kalsiyum katyonu için eleman ikamesi genellikle itriyum ve seryum gibi bazı nadir toprak elementlerini (REE) içerir. Demir, sodyum ve baryum da yaygın kirleticilerdir. Bazı florin klorür anyonu ile değiştirilebilir.
Oluşum ve madencilik [ değiştir ]
siyah, chevronned (dalgalı, pürüzlü) yapı
Florit yüzeyinin bir çekim

Florit, dünya çapında 9,000’in üzerinde alanda önemli birikintilerle ortaya çıkan yaygın bir mineraldir. [2] Özellikle metalik mineraller ile bir damar çökelmesi olarak meydana gelebilir, burada genellikle gangsanın (değerli minerallerin meydana geldiği çevreleyen “konak-kaya”) bir kısmını oluşturur ve galen , sfalerit , barit ile ilişkili olabilir. kuvars ve kalsit . Hidrotermal kökenli yataklarda yaygın bir mineraldir ve granit ve diğer magmatik kayaçlarda ve az miktarda daston ve kireçtaşı olarak ana mineral olarak dikkati çekmiştir.

Dünyadaki florit rezervlerinin Güney Afrika’da (yaklaşık 41 Mt), Meksika’da (32 Mt) ve Çin’de (24 Mt) bulunduğu en büyük tonajlarla 230 milyon ton (Mt) olduğu tahmin edilmektedir. Çin, dünya üretimine yılda 3 Mt (2010 yılında), Meksika (1.0 Mt), Moğolistan (0,45 Mt), Rusya (0.22 Mt), Güney Afrika (0.13 Mt), İspanya (0.12 Mt) ve Namibya geliyor. (0.11 Mt). [9]

Kuzey Amerika’daki en büyük florit yataklarından biri, Newfoundland , Kanada’daki Burin Yarımadası’nda yer almaktadır. Bölgede fluorspatın ilk resmi tanınması, jeolog JB Jukes tarafından 1843’te kaydedildi. St. Lawrence limanının batı tarafında “galena” ya da kurşun cevheri ve kireç floritinin varlığına dikkat çekti. Fluorspat’ın ticari madenciliğindeki ilginin 1928’de 1933’te çıkarılan ilk cevher ile başladığı kaydedildi. Sonunda Iron Springs Madeni’nde şaftlar 970 feet (300 m) derinliğe ulaştı. St. Lawrence bölgesinde, damarlar uzun süre kalıcıdır ve bunların birçoğu geniş merceklere sahiptir. Bilinen uygulanabilir boyuttaki damarları olan alan yaklaşık 60 mil karedir (160 km 2 ). [10] [11] [12]

Rusya’nın Dalnegorsk bölgesinde 20 cm’ye kadar küp kristalleri bulunmuştur. [13] Belgelenen en büyük tek florit kristali, 2,12 m büyüklüğünde ve ~ 16 ton ağırlığında bir küpdü. [14] Florit, İspanya’nın Asturias kentindeki Caldoveiro Tepesi’ndeki madenlerde de bulunabilir. [15]

Florit Taşı Özellikleri

Florit Taşı Özellikleri

“Mavi John” [ değiştir ]
Ana madde: Mavi John (mineral)

Eskiden bilinen floritlerin en ünlülerinden biri, Derbyshire , İngiltere’deki Castleton’dur . Burada Derbyshire Mavi John adı altında mor-mavi florit birkaç maden veya mağaradan çıkarılmıştır. 19. yüzyılda bu çekici florit, süs değeri için çıkarıldı. Mineral Blue John artık azdır ve her yıl süs ve lapidary kullanımı için sadece birkaç yüz kilogram çıkarılır. Madencilik hala Mavi John Mağarası ve Treak Cliff Mağarası’nda gerçekleşiyor . [16]

Çin’de son zamanlarda bulunan çökeltiler, klasik Blue John taşına benzer şekilde renklendirilmiş ve bantlanmış florit üretmiştir. [17]
Floresan [ değiştir ]
Boltsburn Mine, Weardale , Kuzey Pennines , County Durham , İngiltere, İngiltere’den fluoresan florit.

George Gabriel Stokes , 1852’de florit flüoresan fenomenini adlandırdı. [18] [19]

Floritin bir çok örneği, morötesi ışık altında floresan sergiler, adını florit alan bir özellik. [18] Pek çok mineralin yanı sıra diğer maddeler, floresan. Floresan elektron enerji seviyelerinin ultraviyole ışığın quanta’sı ile yükselmesini, ardından elektronların önceki enerji durumlarına ilerlemesini ve bu süreçte görünür ışığın kuantını serbest bırakmasını içerir. Floritte, yayılan görünür ışık en yaygın olarak mavidir, ancak kırmızı, mor, sarı, yeşil ve beyaz da oluşur. Floritin flüoresanı, itriyum ve iterbiyum gibi mineral safsızlıklarına veya kristal kafesindeki uçucu hidrokarbonlar gibi organik maddelere bağlı olabilir. Özellikle, flüoresan fenomeninin isimlendirilmesinden sorumlu olan Büyük Britanya’nın belirli bölgelerindeki floritlerde görülen mavi flüoresan, kristalde iki değerlikli europiyumun varlığının varlığına bağlanmıştır . [20]

Bir flüoresan florit çeşidi, kırmızımsı veya mor renkli olan ve ısıtıldığında ( termolüminesans ) veya ultraviyole ışığa maruz bırakıldığında zümrüt yeşili parlak bir şekilde parlaklaşan kloropandır .

Bir florit örneği floresan olduğunda ortaya çıkan görünür ışığın rengi, orijinal numunenin toplandığı yere bağlıdır; Farklı yerlerde kristal örgü içine farklı katışıklıklar dahil edilmiştir. Aynı bölgedeki tüm floritler de eşit derecede parlaklaşır. Bu nedenle, ultraviyole ışık, numunelerin tanımlanması için ve karışımlardaki mineral miktarının tayini için güvenilir bir araç değildir. Örneğin, Britanyalı floritlerin arasında Northumberland , County Durham ve Doğu Cumbria’lılar en tutarlı şekilde floresan olurken, Yorkshire , Derbyshire ve Cornwall’dan gelen florit, eğer hiç flüoresansa sahip değilse, genellikle sadece zayıf bir şekilde floresan olurlar.

Florit ayrıca termolüminesans özelliğini sergiler. [21]
Renk [ değiştir ]

Florit allokromatiktir, yani elementel safsızlıklarla renklendirilebilir. Florit geniş bir renk yelpazesinde gelir ve sonuç olarak “dünyanın en renkli minerali” olarak adlandırılır. Gökkuşağının çeşitli renk tonlarındaki her rengi, beyaz, siyah ve berrak kristallerle birlikte florit örnekleri ile temsil edilir. En yaygın renkler mor, mavi, yeşil, sarı veya renksizdir. Daha az yaygın olan pembe, kırmızı, beyaz, kahverengi ve siyahtır. Renk zonlama veya bantlama yaygın olarak mevcuttur. Floritin rengi, kirlilikler, radyasyona maruz kalma ve renk merkezlerinin yokluğu veya boşlukları dahil olmak üzere faktörler tarafından belirlenir.

FLORİT TAŞI KAYA

FLORİT TAŞI KAYA

Galena üzerinde Pastel yeşil florit kristal

Mor florit ipuçları ile altın sarısı

İki kuvars arasındaki bağlantısız mor florit küme

Hafif koyu bordo renk florit

Mor parlak renkli şeffaf turkuaz rengi florit

Kuvarsın zengin florit oktahedronları kuvars bakımından zengin bir matris üzerinde kümelenmiştir.

Kullanır
Flor ve florür kaynağı [ değiştir ]

Flüorit, geniş bir malzeme yelpazesi üretmek için kullanılan bir emtia kimyası olan büyük bir hidrojen florür kaynağıdır. Hidrojen florür, konsantre sülfürik asidin etkisi ile mineralden ayrılır :

CaF 2 ( s ) + H2S04 → CaS04 (s) + 2 HF ( g )

Elde edilen HF, flor, florokarbonlar ve çeşitli florit materyallerine dönüştürülür. 1990’ların sonunda, yılda beş milyar kilogram çıkarıldı. [22]

Bu endüstrilerde farklı saflık derecelerine karşılık gelen “fluorspar” olarak adlandırılan doğal florit için üç temel endüstriyel kullanım türü vardır. Metalurjik dereceli florit (% 60-85 CaF 2 ), üç dereceden en düşük olanı, geleneksel olarak safsızlıkların giderilmesine yardımcı olmak için çelik üretiminde hammaddelerin erime noktasını düşürmek için bir akı olarak kullanılır ve daha sonra alüminyum Seramik dereceli florit (% 85–95 CaF 2 ), opalesan cam , emaye ve pişirme kapları üretiminde kullanılır. En yüksek dereceli “asit dereceli florit” (% 97 veya daha fazla CaF2), floritin sülfürik asitle reaksiyona girmesiyle hidrojen florür ve hidrofluorik asit yapmak için kullanıldığı ABD’de florit tüketiminin yaklaşık% 95’ini oluşturur. [23]

Uluslararası olarak, asit dereceli florit, alüminyum eritme işleminde kullanılan ana fluorin bileşikleri olan AlF3 ve kriyolit (Na 3 AlF 6 ) üretiminde de kullanılmaktadır. Alümina , öncelikle alüminyumun elektrolitik geri kazanımına izin vermek üzere erimiş Na3 AlF6, AlF3 ve florit (CaF2) içeren bir banyoda çözündürülür. Flüor kayıpları tamamen AlF3 ilavesi ile değiştirilir, bunların çoğunluğu alüminadan sodyum ile reaksiyona girerek Na3 AlF6’yı oluşturur. [23]
Niche kullanır [ değiştir ]
Crawford Müzesi (Roman, 50-100 CE) British Museum’un koleksiyonunda. [24] Floritden yapılmıştır.
Lapidary kullanır [ değiştir ]

Doğada flor gazı kaynağı [ değiştir ]

2012 yılında, doğal olarak oluşan flor gazının ilk kaynağı Bavyera, Almanya’daki florit madenlerinde bulundu. Daha önce flor gazının doğal olarak oluşmadığı düşünülüyordu, çünkü çok reaktifti ve diğer kimyasallarla hızla reaksiyona girecekti. [29] Florit normal olarak renksizdir, fakat yakınlarda bulunan çeşitli formlar siyah görünür ve ‘ fetid florit’ veya antozonit olarak bilinir . Küçük miktarlarda uranyum ve kızı ürünleri içeren mineraller, yapı içinde bulunan florürlü anyonların oksidasyonunu indüklemek için, radyasyonun mineral içinde hapsolmuş olan flüorlara salınmasını sağlar. Fetid floritin rengi ağırlıklı olarak kalan kalsiyum atomlarından kaynaklanır. Antozonitte bulunan gaz üzerinde katı hal florin-19 NMR gerçekleştirildi, F5 ile tutarlı olan 425 ppm’de bir tepe gösterdi. [30]
Ayrıca bakınız [ değiştir ]

DOĞAL MUHTEŞEM FLORİT KAYA

DOĞAL KAYALAR
FLORİT TAŞI
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 400 GR
 • A KALİTE RENK DOYGUNLUĞU
 • AYNI GÜN KARGO
 • BRAZİLYA
 • FLORİT TAŞI
 • KDV DAHİL
 • KOLEKSİYON GEM PARÇASI
 • MUHTEŞEM RENK GEÇİŞİ
Ürün Açıklaması Video Tanıtım Yorumlar

FLORİT TAŞI KAYA

FLORİT TAŞI KAYA

Florit, pegmatit oyuklarında neredeyse her zaman geç evreli bir mineraldir ve beril, topaz ve turmalinin daha göz alıcı kristalleri üzerinde renkli, çekici bir buzlanma oluşturur. Mikroklin, bladed albit ve dumanlı kuvarsların ortak mineralleri bile kristal bir yüzden asılı veya kristal bir sonda üzerine yerleştirilmiş mor veya yeşil bir florit küpü ile zenginleştirilmiştir.
Mark Ivan Jacobson, pegmatit minerallerinin toplanmasında uzun dönemli bir uzmanlıkla eğitim alarak bir mineralog-jeologdur. Şu anda Çin’in Sichuan Eyaleti, Chengdu’da, Petrochina ile ortak girişim projesinde Chevron için bir jeofizikçi olarak çalışıyor.
.

Florit hem granitik hem de siyenit pegmatidlerinde oluşmasına rağmen, sadece bu makalede granitik pegmatitlerden bahsedilmiştir.

Şekil 3. Mikroklin üzerinde tek mor florit küp, Banka Cep kompleksi, Lakeview Lode iddiası, Park County, Colorado’dan . Kiyoshi Kiikuni (Anahtar Mineraller) örneği ve fotoğrafı.

Pegmatitlerin, hala sıvı halde iken kristalleşme sıcaklığının hemen altında hızlı bir şekilde soğutulmuş olan dengede olmayan bir silikat magmanın fraksiyonel kristalizasyonu ile oluştuğu düşünülmektedir. Silikat magma, silika, alüminyum, alkali elementler ve florin de dahil olmak üzere az miktarda sulu ve vola¬til bileşenlerle karıştırılan daha nadir metalik elementleri içerir (London 2008). Pegmatitler çok çeşitli jeolojik ortamlarda, basınçlarda ve sıcaklıklarda hızlı bir şekilde kristalize olmuşlardır, fakat yine de, doymamış sulu ve uçucu bileşenlerin mevcudiyetine bağlı olarak kristal boyutlarında büyük bir varyasyonu muhafaza etmiştir. Bütün bu farklılıklar Cerny’nin (1991) sınıflandırma sistemine ve daha sonra Cerny ve Ercit (2005) tarafından bu sistemin modifikasyonuna temel oluşturur.
Cerny’nin (1991) pegmatit sınıflandırması, florit oluşumunu tanımlamak için bir yapı sağlar. Kristalleşmenin derinliklerine göre pegmatitleri dört sınıfa ayırır. Abyssal sınıfı (yüksek bir metamorfik derecedeki en yüksek derinlikte oluşması ve düşük ila düşük basınç) ve Muskovit sınıfı (daha düşük bir metamorfik dereceli ve yüksek basınçla hafif bir derinlikte oluşması) tipik olarak florit veya kristal boşluk içermez. . Nadir Element sınıfı (daha düşük bir metamorfik sınıfta ve daha düşük basınçta

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE %100 DOĞAL MUHTEŞEM YEŞİL VE MOR RENK GEÇİŞLİ A KALİTE BRAZİL FLORİT KRİSTALİ KAYA ;ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR;SEVDİKLERİNİZ İÇİN FANTASTİK DOĞAL BİR HEDİYE OLARAK DÜŞÜNEBİLİRSİNİZ MASA ÜSTÜNDE SERGİLENCEK BOYUTTA OLUP KOLEKSİYON OLARAK SAKLANABİLİR;

400 GR 11 X 10 CM

nispeten daha sığ derinliklerde şekillendirme)ve Miarolitik sınıfı (en sığ derinliklerde ve en düşük basınçlarda meydana gelen) daha çok florit ve kristal boşlukları içerir.
Cerny’nin (1991) pegmatit sınıflandırması da her bir sınıfı iki jeokimyasal aileye ayırır: NYF (niyobyum-itriyum-flor) ve LCT (lityum-sezyum-tantalum). Bu aileler, belirli bir jeolojik ortamda oluşumu sırasında silikat magmaya katkıda bulunan elementel bolluklara dayanmaktadır. Fluorit, Nadir Element ve Miarolitik pegmatit sınıfları içinde NYF familyasında yaygın bir mineraldir, çünkü NYF pegmatitlerini oluşturmak üzere eritilen alt kabuklu kaynak kayaları flor içinde zenginleştirilmiştir. Tersine, LCT ailesinde, bu pegmatitleri oluşturmak için eriyen kabuksal kayaçlar, flor içinde tipik olarak zayıftır ve lityum, sezyum ve tantalum bakımından zenginleşmiştir. Böylece, LCT Nadir-Ele ve Miarolitik sınıf pegmatitlerinde florit oluşumu nadirdir. Hem jeokimyasal ailede bulunan mirolitik sınıf pegmatitleri, en kaliteli kollektör örneklerinin ana kaynağıdır.

Takip eden pegmatit bölgeleri, pegmatit sınıfı ve ailesi içinde tanımlanmıştır. Her sınıf ve aile kesimi içinde, bölgeler, Kuzey Amerika ile başlayıp Güney Amerika, Avrupa, Afrika ve Asya ile sona eren bir coğrafya düzenini izleyecekler.
Sipariş, Amerika’da başlayan ve doğuda seyahat eden bir gezi olarak görülebilir. Sadece koleksiyoncular için numune temin eden en iyi bilinen yerler tanımlanmıştır.
Nadir Eleman Sınıfı, NYF Pegmatitleri

Florit Taşı Özellikleri

Florit Taşı Özellikleri

NYF Nadir-Eleman sınıfı pegmatitleri tipik olarak kristal boşlukları ya da en azından birkaç küçük oyuğa sahip değildir. Bu tip pegmatitlerden geri kazanılan örneklerin çoğunun çıkarılması gerekir. Florit, kuvars nüve-marj birimi boyunca duvar bölgesinde veya yarım metre veya daha büyük boyutlu anhedral kütlelerde küçük kabarcıklar oluşturur. İster küçük ister büyük olsun, bu anhedral kitleler yeşil, saf ve griden beyaz renklere kadar bulunur. New Mexico (Jahns 1946), Rio Arriba County’deki Petaca felaketinde, küçük yeşil florit kitleleri duvar bölgesinde ve hatta bazen de ülkenin yan kayalarında bile bulunur. Güney Platte bölgesinde,

Jefferson County, Colorado (Simmons ve Heinrich 1980) veya Llano Uplift pegmatitleri,Termoilüminesans ve bazen de tribolüminesan, fosforlu ve flüoresan. Ezilmiş parçalar, soba veya vantilatör ile ısıtıldığında yoğun bir mavi-yeşil renkte yanacaktır. Bazen insan temasıyla ısınan kitleler soluk mavimsi yeşilimsi renk tonlarına dönüşür. Bu çeşit florit, Rutherford 2 numaralı Mine, Virginia, Virginia’da bulunmuştur; North Chatham, New Hampshire (Kunz 1884); McHone pegmatite, Ladin Çamı, Mitchell County, Kuzey Carolina (Wise and Brown 2009); ve Badu pegma-tite, Llano County, Teksas (Roberts ve diğ. 2009; Greenwood 1964). Fosforesan özellikleri, NYF pegmatitlerinin tipik nadir eser elementlerinin eser miktarlarına bağlanır.
Anormal McHone pegmatit, Mus¬vvite pegmatit sınıfına aittir ancak hem LCT hem de NYF ailesi özelliklerini sergiler. Pegmatit, LCT familyasına özgü spodumen ve poliolit içerir, amazonit ve florit, var-
NYF ailesinin tipik ety klorophanesi. McHone pegmatitinden elde edilen kloropan, mücevher kalitesinde anhedral kütlelerde bulunmuştur. 4 karat’a kadar taşlar cepheli ve satılmıştır.
Hala Pikes Peak Granit içinde bulunan Buffalo Deresi’nin güney Platte bölgesinde bulunan büyük kuvars yapılı pegmatitlerden bazı kristal boşlukları, gri, beyaz, siyah, yeşil renkte geniş geçişli, paralel kristal florit grupları üretmiştir. ve mor renkler. Flüorik kristallerin çoğu, daha küçük oktahedral yüzler tarafından modifiye edilmiş küplerdir.
Miarolitik Sınıf, NYF Pegmatitler

İstenilen fluorit örneklerinin çoğu, granit konakçılarında bulunan çok daha küçük NYF miarolitik pegmatitlerden gelmektedir. Ev sahibi granitler, genellikle, her ne kadar genellikle A-tipi olarak adlandırılan anojenik biyotit granitleri değildirler ki bu, Geç Proterozoyik’ten, Senozoik Dönemdeki Miyosen Dönemi’ne kadar uzanır. Anojenik ad, kıtasal çarpışmalara veya dalmalara bağlı kompresyon sırasında değil, gerilim nedeniyle kabuk incelmesi sırasında alt kabuklu kayaçların erimesinden oluşan bu granitleri ifade eder. Bu granitlerin miarolitik, vuggy karakterleri, magmanın üst kısmının kabukta sığ bir yer değiştirmeye doğru artmasından kaynaklanmaktadır. Bu sığ, daha düşük basınç ortamı, basıncın azalması ve kabarcık benzeri pegmatit havzaları oluşması için suyun magmadan uzamasına izin verdi. Miyastenitik pegmatitli hemen hemen her NYF granit, çekici florit kristalleri içerebilir.
New Hampshire’dan florit içeren miarolitik boşluklar, daha yaşlı White Mountain batholith ve daha genç Ossipee kompleksi (Creasy ve Eby 1993) dahil olmak üzere White Mountain in intusive serisi granitleri ile ilişkilidir. Kuzeyde Kuzey Percy Tepesi’nden güneyde Raccoon Gulch’e (Kamp 2011), eyalet genelinde çok sayıda yer bilinmektedir. En popüler yerler Conway biyotit graniti içinde, North Conway, Carroll County kasabası yakınlarında bulunur. Bu miarolitik boşluklar, ticari olarak temin edilebilecek yeterli miktarlarda mikroklin, albit ve dumanlı kuvarsın içine yerleştirilmiş yeşil, mor ve gri renklerde oktahedral ve kübik kristaller üretmiştir. Küpler, 10 cm’ye kadar matris örnekleri ile 1 cm’yi geçebilir.
Proteromozik yaşlı Pikes Peak batholith, Colorado’da bulunan pegmatitler, 1859 Pikes Peak altın aceleesinden bu yana toplayıcılar için dumanlı kuvars, amazonit, albit, topaz ve çok sayıdaki diğer minerallerin önemli bir kaynağı olmuştur. Bu A tipi granitBazı birleştirici müdahaleci merkezlerden oluşan, bazıları farklı plutonlar olarak tanınacak kadar belirgin olan bazılarıdır. Miarolitik boşluklar bu merkezlerin etrafında kümelenme eğilimindedir; Bu nedenle, Kristal Peak pegmatitleri Lake George halka kompleksi ile ilişkilidir ve Crystal Park-Bear Canyon pegmatitleri, Mount Rosa müdahaleci merkezi ile ilgilidir. Redskin stoku (iyi bilinen bir topaz bölgesi) ve Lost Park-Bison Peak intrusive merkezi gibi Crystal Peak’in kuzeybatısındaki diğer merkezler bilinmektedir.
Madenciler, Pikes Peak Granit’ten mükemmel bir florit numunesi sunmaya devam ediyor. Albit, mikroklin ve dumanlı kuvars üzerinde bulunan mor, yeşil, mavimsi ve beyaz küpleri olan örnekler en yaygın olanlardır. Cazip örnekler, Florissant-Lake George (Crystal Peak), Teller ve Park ilçeleri ve Crystal Park-Bear Canyon bölgeleri, El Paso İlçesi çevresinde bilinen çok sayıda amazonit madencilik iddiaları geldi. Devils Head ve Bison Peak bölgeleri de florit numuneleri üretti. Son yıllarda, Dreamtime iddiası, Roket mayın ve Uyuyan Prenses iddiası, Teller County, dumanlı kuvars, albit ve mikroklin üzerinde parlak, soluk mavi ve mor florit küpleri nu¬merous örnekleri üretti. Amazonitiyle daha iyi bilinen Smoky Hawk iddiası, kuvars, mikroklinal ve albit üzerinde çok sayıda florit örneği üretti. Albit ve mikroklinede tek ila birden çok iç içe geçme kazığın 4 cm kenarına geri kazanıldığı bulunmuştur.
Colorado, Chaffee County, Buena Vista’nın güneybatısında yer alan Antero Dağı ve Mount White miarolitik havzaları, akuamarin, fenakit ve bertranit kristalleri ile bilinmektedir. Bu mineraller bulunduğunda oldukça değerli

FLORİT

FLORİT

Dumanlı kuvars, albit ve mikroklin matrisinde. Antero Dağı çevresindeki tüm boşluklar, Erken Tersiyer’de aktif olan, şimdi erozyona uğramış volkanik Mount Aetna intrusive merkezi ile ilgilidir. A tipi Mount Antero Granit ve pegmatitleri, New Mexico’daki Rio Grande Nehri’ne ve Kuzeyin Arkansas Nehri boyunca kuzeye doğru uzanan riftleşme ile ilgili olarak eski volkanik aktivitenin maruz kalan kökleridir.
Bu oyuklar, tipik olarak bir albit ve mikroklinal matriks üzerinde çekici mor, yeşil ve mavi oktahedral florit üretmiştir. Bu nadir, aranan örnekler, florür veya aquama¬rine ile birlikte kıvrılmış veya yuvalanmış floritlere sahiptir. 1982 Pollack-O’Donnell-Robertson florit cebi, yaklaşık 400 kilogram yeşil, morumsu-yeşil oktahedral gruplara ve ince taneli bir feldispatik matriks üzerinde tek kristaller üretmiştir. Tek kristaller kenarda 5-10 cm idi. Bu örnekler, tüm kristal yüzlerinde kabarcıklı doku tarafından algılanabilir.
Boise, Custer ve Elsmore ilçeleri olan Idaho’daki anojenik Sawtooth Granitindeki miarolitik pegmatitler, mükemmel akuamarin ve topaz kristanları için tek kristaller veya kuvars ve feldispat ma¬trix (Menzies and Boggs 1993) ile iyi bilinmektedir. Bu boşluklardan elde edilen florit kristalleri Van Laer ve Ream (1986) tarafından nadir görülmüştür. En fazla 5 cm’lik kristaller, bazıları kübik modifikasyonlara sahip olan oktahedra’yı oluşturur. Renkler yeşillikler arasındadır, ancak pembe florit bildirilmiştir (Van Laer ve Ream 1986). En iyi kristaller tipik olarak açık yeşil renkte 1 cm’den azdır. Bu kristaller, cep kristalleşmesi sırasında geç oluştururlar ve böylece bir kuvars, mikrokine, albit ve mika matrisinde kalırlar. Ulusal Orman Hizmet personeli ile devam eden anlaşmazlıklar nedeniyle Testere Dişi Dağlarından gelen numuneler nadiren mineral satıcıları tarafından satılmaktadır.
Moore (2009), kuvars ve mikroklin ile Arizona’da keşfini akvaryumda beril ve berrak ve kırmızımsı mavi oktahedral flüorit ile birlikte kuvars üzerinde Kretase-Tersiyer yaşlı granit içerisindeki mi- renlitik boşluklardan bulmuştur. Bu örnekler, Klondyke, Aravaipa ilçesi, Graham İlçesi’nin kuzeyinde, Santa Teresa Dağları’ndan elde edildi. Samanyolu gri kuvars kristal matrisleri üzerinde kümeler halinde 6 cm’ye kadar florit octahedra bulunmuştur. Çoğu küçük olmasına rağmen matriks örnekleri 20 cm’ye kadar ulaşmıştır. John Crowley ve Dean Misantoni bu keşifleri 2005’te yapmıştır. Santa Teresa “Ana batholith” Granit (Ross 1925) muhtemelen bu miarolitik havzaların anavatanıydı. Bu keşiflerden örnekler 2009 yılında satıldı
Granit, miarolitik boşluklar içeren A tipi granitlerdir. 1990’lardan beri El Portezuel Granit’teki dumanlı kuvars-mikrolit-albit boşlukları Arjantin’de en iyi topaz kristali üretti. Topaz içermeyen boşluklar daha çok mikroklin ve dumanlı kuvars üzerinde florit içerir. Mor cuboctahedra 7 cm’ye kadar, 1 cm’ye kadar oktahe¬ra bildirilmiştir (Colombo, Lira ve Miner 2009).
Lusatian granitoyid kompleksinin bir parçası olan Königshain Graniti, Görlitz, Oberlausitz, Saksonya, Almanya’nın 10 kilometre kuzeybatısında ortaya çıkar. Granit bir A tipi olup, 1 cm’lik küresel oyuklardan 1 metre uzunluğundaki boşluklara kadar değişen birçok miarolitik boşluk içerir. Bu boşluklar Arnsdorf, Dobschutz, Hilbersdorf, Königshain, Mengeldorf ve Thiemendorf yakınlarındaki granit ocaklarda bulunur. Boşluk duvarları dumanlı kuvars, K-feldispat ve albit ile kaplanmıştır. Bu pegmatitlerden amazonit, beril, bazzit, monazit, molibdenit, fenakit ve topaz dahil olmak üzere altmış yedi farklı mineral bildirilmiştir. Florit bildirilen nadir minerallerden biridir. Soluk mor oktahedral kristaller gevşek veya matriks 10 cm’de bildirilen tek bir kristal ile 1 cm’ye nadiren rastlanır (Lange, Tischendorf ve Krause 2004; Thomas ve ark. 2009).
Polonya’nın doğusundaki Strzegom, Aşağı Silezya kasabasının batısındaki Strzegom-Sobotka masifi, 1860’ların sonlarından beri miarolitik pegmatitleri ile bilinmektedir. Bu pegmaititler, sığ derinliklerde kristalleşen bir post-orojenik biyotit-hornblend granitinde ortaya çıkarlar. Çukurların çoğu 10-30 cm uzunluğunda ve oval, lens benzeri bir şekil ile dikey olarak yönlendirilmiştir. En büyük boşluklar 1.5 x 2 X 3 metreye kadar ulaşmıştır. Boşluk duvarları dumanlı kuvars, K-feldspat ve bazen epidotla kaplıdır. Daha sonra bulunan mineraller, duvarlar boyunca kristal dürümleri içeri tutar. Yaklaşık altmış farklı min¬eral tür bildirilmiş olmasına rağmen, en yaygın olanları albit, stilbit, kalsit, florit, şabazit ve aksonittir.

Doğal Florit Taşı

Doğal Florit Taşı

Strzegom’un kuzeybatısındaki onlarca granit ocağıyla kollektörler hala yeni keşifler kaydediliyor. İyi florit örneklerinin çoğu, mavi, yeşil ve mor bireysel kristallerin ve matriks üzerindeki bazı kristallerin geri kazanıldığı Strzegom alanındaki ocaklardan gelmektedir. Matriks özelliklerinden bazıları, sarı stilbit ve morflorit kabuklu dumanlı kuvars-feldispatdan oluşmaktadır. Bu kristallerin çoğu, küçük cu¬bic {100} yüzleri tarafından modifiye edilen oktahedra veya oktahedradır. Czernica bölgesinde, florit çoğunlukla küçük, mor oktahedral kristaller olarak görülür. Wecom ocaklarında, Kostrza yakınlarında ve Czernica bölgesinde 6 cm’ye kadar pembe florit kristalleri bulunmuştur (Praszkier ve Siuda 2009; Jan- ekzek 1985, 2007).

Baveno kasabası, Kuzey İtalya’daki Piedmont bölgesi Verbano-Cusio-Ossola Eyaleti Maggiore Gölü’nün batı kıyısında yer almaktadır. Baveno’da pembe granit ocaklı ocakların birçoğu, Maggiogio Gölü’nün batısında, Mottarone Dağı’nın eteklerinde yer almaktadır. Bu ocaklarda açığa çıkan migrolitik pegmaitler, kuvars, tolaslaz kristalleri ve elli beş diğer
bavenit, bazzit ve kaskadit. Florit kristalleri küpleri, okravralar veya ikiye ait yeşil, mor, mor, pembe ve sarı renklerde mevcutturlar veya açık ve şeffaftırlar. Tipik olarak 4 cm’ye kadar uzanırlar ve kuvars, ortoklaz veya muskovit içeren dururlar. Bilinen en büyük kristal 7 cm’dir (Albertini 1983). Baveno’nun doğusunda yer alan Cuasso al Monte leu-cogranite plütonundan benzer ama daha küçük miarolitik boşluklar da florit içerir. Bu alandaki çok iyi bilinmemektedir.
Erongo dağları, Namibya, sadece akuamarin, schorl ve topaz için değil, a-tipi kıta müdahalesi ile ilgili Erongo Granit içinde miarolitik boşluklarda bulunan canlı zümrüt yeşili florit kristalleri için de çok Aksesuarlar. Tristan manto tüyüne (Haapala, Frindt ve Kandara 2007; Frindt 2002). Oktahedral modifikasyonları olan florit küpler, hafif veya güçlü bir malzeme kazasında ortoklaz, kuvars veya muskovit matrisleri bulunan floaterler veya kristal kümeleri olarak bulunur. Kişisel kristallerde 10 cm’ye ulaşabilir, ancak 1-3 cm’dir. Kristal kümelerin hangi son derece çekici. Nadiren, akuamarin veya schorl, örnek üzerinde bulunur. Bazı kristaller oldukça saydamdır (Cairncross ve Bahmann 2006). Bir flüorit kristalleri kümesini içeren en büyük bilinen matriks örneği, 20 cm uzunluğundaydı. Erongo Dağları’nda yüksek kaliteli Sarı stilbit ve morfloritin kabuklu kuvars-feldispat. Bu kristallerin çoğu, küçük cu¬bic {100} yüzleri tarafından modifiye edilen oktahedra veya oktahedradır. Czernica bölgesinde, florit çoğunlukla küçük, mor oktahedral kristaller olarak görülür. Wecom ocaklarında, Kostrza yakınlarında ve Czernica bölgesinde 6 cm’ye kadar pembe florit kristalleri bulunmuştur (Praszkier ve Siuda 2009; Jan- ekzek 1985, 2007).

Baveno kasabası, Kuzey İtalya’daki Piedmont bölgesi Verbano-Cusio-Ossola Eyaleti Maggiore Gölü’nün batı kıyısında yer almaktadır. Baveno’da pembe granit ocaklı ocakların birçoğu, Maggiogio Gölü’nün batısında, Mottarone Dağı’nın eteklerinde yer almaktadır. Bu ocaklarda açığa çıkan migrolitik pegmaitler, kuvars, tolaslaz kristalleri ve elli beş diğer Otsu (Ohtzu) şehri, Shiga Bölgesi, Japonya (Obayoshi 2002; Rakovan, Ono ve Fran¬cis 2009) ve Naegi bölgesi, Tahara, Hirukama, Gifu Pre¬fecture (Rakovan 2008) yakınlarındaki Tanakamiyama bölgesi, hem NYF miarolitik pegmatitidir. Mikroklin, kuvars ve topaz kristanları ile bilinen bölgeler. Miyolitik boşluklar, Naegi yakınındaki O Kretase-Paleojen yaşlı Naegi biyotit graniti ve Otsu yakınlarında bulunan Tanakami biyotit graniti ile mevcuttur. Her iki granit de florda zenginleştirilmiştir, ancak I-Tipleri olarak sınıflandırılmıştır. Bunlar, kıvrım derinliklerine girmeye teşebbüs edilen, kıvrımlı, orojenik kayaçların (Ishihara ve Wu 2001) kısmi ergimesinden elde edilen artık erimelerdir. Bu oyuklardan florit nadirdir; Sadece birkaç koleksiyonda bulunur ve iş ortaklarından kolayca temin edilemez. Tanzami Graniti ile pegmatitlerde son zamanlarda keşfedilmiş olmasına rağmen, bu bölgeler topaz kristalleri ile daha iyi bilinmektedir.
Nadir Eleman Sınıfı, LCT Pegmatitler
Ayrıca Ror-Element ve Miaro¬litik pegmatit sınıflarının LCT ailesindeki çekici kristallerde florit daha az bulunur. Bu örnekler, beril, turmalin veya topaz üzerinde kristalleştirici florit ile oldukça caziptir. Afganistan’dan örnekler, Paki¬stan’ın kuzey bölgeleri (şimdi Gilgit-Baltistan) ve Brezilya’daki pegmatmat alanlarından bazıları bu ortamları temsil ediyor.
Eylül 1941’de Connecticut’da, Middletown pegmatit bölgesinde bulunan Strickland-Schoonmaker pegmatiti, lavanta mavisi floresan koyu mor flüorit ve nodüller üretti. Nodüllere 1.3 cm pirit küpleri eşlik etti. Hem bölünmeler hem de nodüller kavitelerdendi (Little 1942). Mikro-küçük ölçekli mor, gri ve kırmızımsı florit küpleri, White Rocks ocakları, Riverside pegmatit ve Hollister pegmatit gibi diğer pegmatitlerde bulunmuştur. Günümüzdeki koleksiyoncular nadiren floritle karşılaşırlar.Altay bölgesinde, Xinjiang Eyaleti, Çin, mor fluo¬rit, muskovit taşıyan pegmatitlerin bazılarında nadiren bulunur, fakat ünlü Keketuohai No. 3 pegmatitinde bulunmaz (Yin ve ark. 1994, s. 67). Florit, oyuklarda, yirminci kümelenmeler olarak bulunabilir, ancak yayınlanmış çizimler belirsizdir.

Florit Taşı Nerede Bulunur

Florit Taşı Nerede Bulunur

Miarolitik Sınıf, LCT Pegmatitler
Kuzey bölgelerinin pegmatitleri, Pakistan (Blau- wet, Smith ve Smith 1997) (şimdi Gilgit-Baltistan) ve Afganistan’daki komşu bölgeler, topaz, elbait, schorl, spodumene, akuamarin, apatit gibi olağanüstü pegmatit mineraller bolluğu üretti. ve daha nadir mineraller. Florit, bu pegmatit boşluklarının sadece küçük bir kısmında bulunur; Bazıları, daha muhteşem topaz, schorl ve beril minyonları ile ilişkilidir. Bu pegmatitler, özellikle lityum minerallerinin mevcudiyetine bağlı olarak, LCT ailesi afinitelerine sahiptir. Pegmatitler, Rare-Element sınıfını düşündüren metamorfik kayalara girmiştir ancak kristal boşlukların abartılması, Miarolitik sınıfa daha fazla dikkat çekmektedir. Bu, parental graniti dışsal olma eğiliminde olan çoğu LCT miarolitik pegmatitleri ve ebeveyn granitlerinde bulunan NYF miarolitik pegmatitleri arasındaki kontrasttır. Bu ayrım Cerny ve Ercit’te (2005) açıkça tartışılmıştır. Bu lokalitelerdeki numuneler, ticari olarak bulunabilen pegmatitik florit numunelerinin büyük bir kısmını ve muhtemelen en cazip olanı oluştururlar.

Şekil 25. Kuzey Pakistan’ın indeks haritası – William Besse tarafından hazırlanan Hunza vadilerine giden Shigar.
Shigar Nehri vadisi boyunca çok sayıda pegmatitlerden elde edilen flüorit örnekleri, Shigar Nehri boyunca yer alan köylerden, Kashmol, Yuno ve Mungo’dan, ek lokaliteler ile birlikte, genellikle yerel adlar almıştır.fluorit, schorl, beril, topaz, kuvars ve muskovit üzerine yerleştirilmiştir (Agheem ve ark. 2011). Bu tür uzmanlar en çok ödüllendirilir.
Hunza Nehri vadisi (Nagar bölgesi) boyunca pegmatitlerden gelen oktahedral florit, Gilgit-Baltistan, Pakistan, oldukça uzun zamandır bilinmektedir. Chumar Bakhoor Peak’ın yanaklarından gelen mus-covite muşmulalarında, pembe, mor-pembe fildişi ve beyazımsı pembe ve pembe-pembe fluorapatit ile solgun pembe florit, 1984’teki keşiflerinden bu yana pazara ulaşıyor. 10 cm’ye varan fluorit kristalleri ve 5 cm’ye kadar olan fluorapatit, matriks numuneleri oldukça büyük olabilir. Eşit büyüklükteki florit, akuamarin ve fluorapatit kristalleri olan matriks örnekleri, etkileyici bir şekilde etkileyicidir. 2006 yılında yapılan bir keşif, bir cebinden, bazı küçük akuamarin ile ilişkili olan, muskovit üzerindeki koyu pembe oktahedral floritin piyasaya sürülmesini sağlamıştır. Bu keşiften en büyük florit kristali 9 cm’dir (Appiani 2007).
yeşil flüoritin kübik ve dodekahedral modifikasyonları ile iyi gelişmiş oktahedranın zaman zaman iyileşmesi. Boyuna 6 cm’ye kadar ulaşan bu kristaller, elbait, kuvars ve albit ile ilişkilidir. Bir albit matrisi üzerinde schorl ile soluk yeşil florit de Shingus bölgesinden bilinmektedir.
Afganistan’daki pegmatitlerden gelen florit toplanmıyor, ancak koleksiyoncular için hala mevcut. Lagrannan Eyaleti Nilaw-Kolum pegmaitit sahasında yeşilimsi bir cep berilinin yan yüzüne yapışan “kabarcıklı yüzlü” yeşil oktahedral florit bulunmuştur. Diğer örnekler Mawi pegmatitinden yeniden yayınlanmıştır. Badakhshan Eyaleti, Kokcha Vadisi’nden 4 cm uzunluğa kadar renksiz florit son zamanlarda piyasaya sürülmüştür. Bu kristaller, kristallerin bir zamanlar matrise eklendiği lepidolit ve mavi elbait izleri ile oktahedral şekilleri çarpıtmıştır.
Diğer LCT miarolitik pegmatitlerden bir avuç dolusu florit florit örneği bilinmektedir. Brezilya pegmatit alanlarıFlorit ( fluorspar olarak da bilinir) kalsiyum florürün CaF2 mineral formudur. Halit minerallerine aittir. Oktahedral ve daha karmaşık izometrik formlar nadir olmamasına rağmen, izometrik kübik alışkanlıklarda kristalleşir.

Mineral sertliğin Mohs skalası, çizilme sertliği karşılaştırmasına dayanarak, 4. değeri Florit olarak tanımlar.

Florit, hem görünür hem de ultraviyole ışığında renkli bir mineraldir ve taş süslemeli ve dolgun kullanımlara sahiptir. Endüstriyel olarak, fluorit eritme için ve belirli gözlük ve emayelerin üretiminde bir akı olarak kullanılır. En saf florit dereceleri, çoğu florin içeren ince kimyasalların ara kaynağı olan hidroflorik asit üretimi için bir florür kaynağıdır. Optik olarak şeffaf saydam fluorit lensler düşük dispersiyona sahiptir , bundan yapılan lensler daha az kromatik sapma gösterir ve mikroskoplarda ve teleskoplarda değerli kılar. Florit optikler ayrıca, geleneksel gözlüklerin kullanım için çok emici olduğu uzak ultraviyole ve orta kızılötesi aralıklarında da kullanılabilir.

Florit Kristali

Florit Kristali

Tarih ve etimoloji [ değiştir ]

Florit kelimesi, akması gereken Latince fiil akışından türetilmiştir. Mineral, cürufların viskozitesini azaltmak için demir eritme işleminde bir akı olarak kullanılır. Akı terimi, akan, gevşek, gevşek anlamına gelen Latince sıfat fluksusundan gelir. Mineral florit başlangıçta fluorospar olarak isimlendirilmiştir ve ilk olarak 1530’luk bir çalışmada Bermannvs sive de re metallica dialogus [Bermannus; ya da metallerin doğası hakkında bir diyalog], Georgius Agricola tarafından, bir akı olarak yararlılığı için dikkat çeken bir mineral olarak. [5] [6] Filoloji , madencilik ve metalurji konusunda uzman bir Alman bilim adamı olan Agricola, Fluß’den ( akış , nehir ) ve “Spat” dan Alman Flussspat’ın yeni-Latinasyonu olarak fluorspar olarak adlandırılır. alçıtaşı , spærstān, mızrak taşı , kristalin çıkıntılarına gönderme yapar). [7] [8]

1852’de florit, kristaldeki bazı safsızlıklar nedeniyle belirli yerlerden floritlerde belirgin olan floresan fenomenine adını vermiştir. Florit de adını kurucu element florine verdi . [2] Günümüzde “fluorspar” kelimesi en çok endüstriyel ve kimyasal ürün olarak florit için kullanılırken, “florit” mineralojik olarak ve diğer birçok duyuda kullanılmaktadır.
Yapı [ değiştir ]
Ana madde: Kalsiyum florür

Florit kübik bir motifle kristalleşir. Kristal ikizleme yaygındır ve gözlenen kristal alışkanlıklara karmaşıklık katar. Florit, oktahedral parçaların üretilmesine yardımcı olan dört mükemmel bölünme düzlemine sahiptir.

Kalsiyum katyonu için eleman ikamesi genellikle itriyum ve seryum gibi bazı nadir toprak elementlerini (REE) içerir. Demir, sodyum ve baryum da yaygın kirleticilerdir. Bazı florin klorür anyonu ile değiştirilebilir.
Oluşum ve madencilik [ değiştir ]
siyah, chevronned (dalgalı, pürüzlü) yapı
Florit yüzeyinin bir çekim

Florit, dünya çapında 9,000’in üzerinde alanda önemli birikintilerle ortaya çıkan yaygın bir mineraldir. [2] Özellikle metalik mineraller ile bir damar çökelmesi olarak meydana gelebilir, burada genellikle gangsanın (değerli minerallerin meydana geldiği çevreleyen “konak-kaya”) bir kısmını oluşturur ve galen , sfalerit , barit ile ilişkili olabilir. kuvars ve kalsit . Hidrotermal kökenli yataklarda yaygın bir mineraldir ve granit ve diğer magmatik kayaçlarda ve az miktarda daston ve kireçtaşı olarak ana mineral olarak dikkati çekmiştir.

Dünyadaki florit rezervlerinin Güney Afrika’da (yaklaşık 41 Mt), Meksika’da (32 Mt) ve Çin’de (24 Mt) bulunduğu en büyük tonajlarla 230 milyon ton (Mt) olduğu tahmin edilmektedir. Çin, dünya üretimine yılda 3 Mt (2010 yılında), Meksika (1.0 Mt), Moğolistan (0,45 Mt), Rusya (0.22 Mt), Güney Afrika (0.13 Mt), İspanya (0.12 Mt) ve Namibya geliyor. (0.11 Mt). [9]

Kuzey Amerika’daki en büyük florit yataklarından biri, Newfoundland , Kanada’daki Burin Yarımadası’nda yer almaktadır. Bölgede fluorspatın ilk resmi tanınması, jeolog JB Jukes tarafından 1843’te kaydedildi. St. Lawrence limanının batı tarafında “galena” ya da kurşun cevheri ve kireç floritinin varlığına dikkat çekti. Fluorspat’ın ticari madenciliğindeki ilginin 1928’de 1933’te çıkarılan ilk cevher ile başladığı kaydedildi. Sonunda Iron Springs Madeni’nde şaftlar 970 feet (300 m) derinliğe ulaştı. St. Lawrence bölgesinde, damarlar uzun süre kalıcıdır ve bunların birçoğu geniş merceklere sahiptir. Bilinen uygulanabilir boyuttaki damarları olan alan yaklaşık 60 mil karedir (160 km 2 ). [10] [11] [12]

Rusya’nın Dalnegorsk bölgesinde 20 cm’ye kadar küp kristalleri bulunmuştur. [13] Belgelenen en büyük tek florit kristali, 2,12 m büyüklüğünde ve ~ 16 ton ağırlığında bir küpdü. [14] Florit, İspanya’nın Asturias kentindeki Caldoveiro Tepesi’ndeki madenlerde de bulunabilir. [15]

Florit Taşı Özellikleri

Florit Taşı Özellikleri

“Mavi John” [ değiştir ]
Ana madde: Mavi John (mineral)

Eskiden bilinen floritlerin en ünlülerinden biri, Derbyshire , İngiltere’deki Castleton’dur . Burada Derbyshire Mavi John adı altında mor-mavi florit birkaç maden veya mağaradan çıkarılmıştır. 19. yüzyılda bu çekici florit, süs değeri için çıkarıldı. Mineral Blue John artık azdır ve her yıl süs ve lapidary kullanımı için sadece birkaç yüz kilogram çıkarılır. Madencilik hala Mavi John Mağarası ve Treak Cliff Mağarası’nda gerçekleşiyor . [16]

Çin’de son zamanlarda bulunan çökeltiler, klasik Blue John taşına benzer şekilde renklendirilmiş ve bantlanmış florit üretmiştir. [17]
Floresan [ değiştir ]
Boltsburn Mine, Weardale , Kuzey Pennines , County Durham , İngiltere, İngiltere’den fluoresan florit.

George Gabriel Stokes , 1852’de florit flüoresan fenomenini adlandırdı. [18] [19]

Floritin bir çok örneği, morötesi ışık altında floresan sergiler, adını florit alan bir özellik. [18] Pek çok mineralin yanı sıra diğer maddeler, floresan. Floresan elektron enerji seviyelerinin ultraviyole ışığın quanta’sı ile yükselmesini, ardından elektronların önceki enerji durumlarına ilerlemesini ve bu süreçte görünür ışığın kuantını serbest bırakmasını içerir. Floritte, yayılan görünür ışık en yaygın olarak mavidir, ancak kırmızı, mor, sarı, yeşil ve beyaz da oluşur. Floritin flüoresanı, itriyum ve iterbiyum gibi mineral safsızlıklarına veya kristal kafesindeki uçucu hidrokarbonlar gibi organik maddelere bağlı olabilir. Özellikle, flüoresan fenomeninin isimlendirilmesinden sorumlu olan Büyük Britanya’nın belirli bölgelerindeki floritlerde görülen mavi flüoresan, kristalde iki değerlikli europiyumun varlığının varlığına bağlanmıştır . [20]

Bir flüoresan florit çeşidi, kırmızımsı veya mor renkli olan ve ısıtıldığında ( termolüminesans ) veya ultraviyole ışığa maruz bırakıldığında zümrüt yeşili parlak bir şekilde parlaklaşan kloropandır .

Bir florit örneği floresan olduğunda ortaya çıkan görünür ışığın rengi, orijinal numunenin toplandığı yere bağlıdır; Farklı yerlerde kristal örgü içine farklı katışıklıklar dahil edilmiştir. Aynı bölgedeki tüm floritler de eşit derecede parlaklaşır. Bu nedenle, ultraviyole ışık, numunelerin tanımlanması için ve karışımlardaki mineral miktarının tayini için güvenilir bir araç değildir. Örneğin, Britanyalı floritlerin arasında Northumberland , County Durham ve Doğu Cumbria’lılar en tutarlı şekilde floresan olurken, Yorkshire , Derbyshire ve Cornwall’dan gelen florit, eğer hiç flüoresansa sahip değilse, genellikle sadece zayıf bir şekilde floresan olurlar.

Florit ayrıca termolüminesans özelliğini sergiler. [21]
Renk [ değiştir ]

Florit allokromatiktir, yani elementel safsızlıklarla renklendirilebilir. Florit geniş bir renk yelpazesinde gelir ve sonuç olarak “dünyanın en renkli minerali” olarak adlandırılır. Gökkuşağının çeşitli renk tonlarındaki her rengi, beyaz, siyah ve berrak kristallerle birlikte florit örnekleri ile temsil edilir. En yaygın renkler mor, mavi, yeşil, sarı veya renksizdir. Daha az yaygın olan pembe, kırmızı, beyaz, kahverengi ve siyahtır. Renk zonlama veya bantlama yaygın olarak mevcuttur. Floritin rengi, kirlilikler, radyasyona maruz kalma ve renk merkezlerinin yokluğu veya boşlukları dahil olmak üzere faktörler tarafından belirlenir.

FLORİT TAŞI KAYA

FLORİT TAŞI KAYA

Galena üzerinde Pastel yeşil florit kristal

Mor florit ipuçları ile altın sarısı

İki kuvars arasındaki bağlantısız mor florit küme

Hafif koyu bordo renk florit

Mor parlak renkli şeffaf turkuaz rengi florit

Kuvarsın zengin florit oktahedronları kuvars bakımından zengin bir matris üzerinde kümelenmiştir.

Kullanır
Flor ve florür kaynağı [ değiştir ]

Flüorit, geniş bir malzeme yelpazesi üretmek için kullanılan bir emtia kimyası olan büyük bir hidrojen florür kaynağıdır. Hidrojen florür, konsantre sülfürik asidin etkisi ile mineralden ayrılır :

CaF 2 ( s ) + H2S04 → CaS04 (s) + 2 HF ( g )

Elde edilen HF, flor, florokarbonlar ve çeşitli florit materyallerine dönüştürülür. 1990’ların sonunda, yılda beş milyar kilogram çıkarıldı. [22]

Bu endüstrilerde farklı saflık derecelerine karşılık gelen “fluorspar” olarak adlandırılan doğal florit için üç temel endüstriyel kullanım türü vardır. Metalurjik dereceli florit (% 60-85 CaF 2 ), üç dereceden en düşük olanı, geleneksel olarak safsızlıkların giderilmesine yardımcı olmak için çelik üretiminde hammaddelerin erime noktasını düşürmek için bir akı olarak kullanılır ve daha sonra alüminyum Seramik dereceli florit (% 85–95 CaF 2 ), opalesan cam , emaye ve pişirme kapları üretiminde kullanılır. En yüksek dereceli “asit dereceli florit” (% 97 veya daha fazla CaF2), floritin sülfürik asitle reaksiyona girmesiyle hidrojen florür ve hidrofluorik asit yapmak için kullanıldığı ABD’de florit tüketiminin yaklaşık% 95’ini oluşturur. [23]

Uluslararası olarak, asit dereceli florit, alüminyum eritme işleminde kullanılan ana fluorin bileşikleri olan AlF3 ve kriyolit (Na 3 AlF 6 ) üretiminde de kullanılmaktadır. Alümina , öncelikle alüminyumun elektrolitik geri kazanımına izin vermek üzere erimiş Na3 AlF6, AlF3 ve florit (CaF2) içeren bir banyoda çözündürülür. Flüor kayıpları tamamen AlF3 ilavesi ile değiştirilir, bunların çoğunluğu alüminadan sodyum ile reaksiyona girerek Na3 AlF6’yı oluşturur. [23]
Niche kullanır [ değiştir ]
Crawford Müzesi (Roman, 50-100 CE) British Museum’un koleksiyonunda. [24] Floritden yapılmıştır.
Lapidary kullanır [ değiştir ]

Doğada flor gazı kaynağı [ değiştir ]

2012 yılında, doğal olarak oluşan flor gazının ilk kaynağı Bavyera, Almanya’daki florit madenlerinde bulundu. Daha önce flor gazının doğal olarak oluşmadığı düşünülüyordu, çünkü çok reaktifti ve diğer kimyasallarla hızla reaksiyona girecekti. [29] Florit normal olarak renksizdir, fakat yakınlarda bulunan çeşitli formlar siyah görünür ve ‘ fetid florit’ veya antozonit olarak bilinir . Küçük miktarlarda uranyum ve kızı ürünleri içeren mineraller, yapı içinde bulunan florürlü anyonların oksidasyonunu indüklemek için, radyasyonun mineral içinde hapsolmuş olan flüorlara salınmasını sağlar. Fetid floritin rengi ağırlıklı olarak kalan kalsiyum atomlarından kaynaklanır. Antozonitte bulunan gaz üzerinde katı hal florin-19 NMR gerçekleştirildi, F5 ile tutarlı olan 425 ppm’de bir tepe gösterdi. [30]
Ayrıca bakınız [ değiştir ]