OTANT�K TA�

DOĞAL ZÜMRÜT KAYA

DOĞAL KAYALAR
Zümrüt Taşı
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 736 GR
 • AYNI GÜN KARGO
 • EŞSİZ KOLEKSİYON PARÇA
 • G.AFRİKA
 • KDV DAHİL
 • MATRİKS HEXONEL OLUŞUM
 • ZÜMRÜT TAŞI (YEŞİL BERİL)

Zümrüt yeşili mavimsi mavisi bir beril çeşididir, ayrıca akuamarin ve başka renklerde beriller de içeren bir mineral türüdür.

Doğal Zümrüt Kaya

Doğal Zümrüt Kaya

Gem uzmanları, bir taşı zümrüt, diğer taşı ise daha ucuz bir yeşil beril yapan yeşil derecesine göre farklılık gösterir. Ticaretteki bazı insanlar, ismi krom ile renklendirilmiş yeşil berillere zümrüt verme eğilimindedir. Ancak çoğu gemolog, gemoloji laboratuarı ve renkli taş satıcıları için, rengi zümrüt olarak sınıflandırılması için “çok açık” olduğunda yeşil bir beril aramak daha doğrudur. Bununla birlikte, bu grup arasında bile, “çok hafif” sayılan şey hakkında bir fikir farklılığı var.
Zümrütlere Giriş
Zümrüt yeşili yeşil renk uzun zamandır dünya çapında kıymetlendirildi ve ödüllendirildi. Mücevheratta ve diğer birçok alımda kullanılmıştır. Bu nadir değerli taşların arzu edilebilirliği ancak elmas , safir ve yakut gibi diğer tüm popüler değerli taşlara rakip yaşlarda artmıştır.

Tarihte Zümrütler
Zümrüt, tarihte pek çok isim tarafından tanınmıştır, çünkü tüm büyük antik imparatorluklar tarafından verilen bir taştır. Eski Hindistan’da, taş “yeşil büyümeye” çevrilen “marakata” olarak biliniyordu. Modern zümrüt ismi, muhtemelen “smaragdus” kelimesi Latince’ye çevrilmiş olan eski bir Farsça kelimeden kaynaklanıyordu. .

Zümrütler 6000 yıl öncesine kadar Asya ve Avrupa’daki eski pazarlarda satıldı. Dünyanın öbür ucunda İnkalar, değerli yeşil zümrüt ibadet etti. Aristo bile, yazılarında zümrütten bahsetti, zümrütün gözleri rahatlatıp yatıştırabileceğini ve bireyin durumunu iyileştirebileceğini söyledi.

Zümrüt güzel ama aynı zamanda onların ruhsal özellikleri nedeniyle de ödüllendirildi. Chaldeans, zümrütlerin ilahi bir unsur içerdiğine inanıyordu ve İslami kültürler, değerli taşları Kur’an ayetlerini oymak için kullandı. Roma imparatoru Nero’nun gladyatörün, onu sakinleştirdiğine inandığı gibi büyük bir şeffaf zümrütle savaştığını bile izlediği söyleniyor.

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE %100 DOĞAL AFRİKA ZÜMRÜT İKİZ HEKSONEL MATRİX OLUŞUM KAYA SÜPER KOLEKSİYON GEM PARÇASI ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR;SEVDİKLERİNİZ İÇİN FANTASTİK BİR HEDİYE KOLEKSİYON OLARAK SAKLANABİLİR;

AĞIRLIK 736 GR ÖLÇÜ: 11 CM X 9 CM X 5 CM

Antik kültürler zümrüt işe yaratıcı bir enerji getirmek için ödüllendirdi. Orta çağlarda, zümrüt, giyerse bir kadını iffet edeceğine inanılıyordu. Bir zümrüt, eğer dil üzerine yerleştirilirse gelecekteki olayları anlatabilirdi. Büyüler ve küfürler için panzehir görevi yapma gücünün de olduğuna inanılıyordu. Hipokrat döneminde zümrütler bir toza ezilmiş ve gözleri rahatlatmak için bir losyon haline getirilmiştir. Genel olarak, birçok kültürde zümrüt, genellikle güven, sadakat ve korumayı sembolize eden sakinleştirici ve koruyucu olduğuna inanıyordu.

Zümrüt Taşı Özellikleri

Zümrüt Taşı Özellikleri

Tarih boyunca kraliyet aileleri bu taşı sevdiler. Kleopatra zümrüt sevgisi ile ünlüydü. Zümrüt ayrıca Hindistan, İran ve Rusya’daki taç mücevherlerinin bir parçasıydı. Hernando Cortes ayrıca Meksika’ya olan yolculuğunda zümrüt buldu ve onları Avrupa’ya geri getirmeye çalıştı, ancak bir gemi enkazı yüzünden başarısız oldu. Birçok modern ikon da zümrütleri büyük bir tutku ve gusto ile giydi. Elizabeth Taylor broşlar ve kolyeler de dahil olmak üzere muhteşem bir zümrüt mücevher koleksiyonuna sahipti.

Zümrüt süsleme ve mücevher işçiliği için kullanılan nadir ve güzel bir taş olmaya devam ediyor. Çekici yeşil dünya üzerinde kusursuz ve seviliyor. Zümrüt formasyonuna devam ederek daha fazla bilgi edinin.Zümrüt Taş Bilgisi
GemSelect’ten Doğal Zümrüt Taşlar – Büyük Resim
GemSelect’ten Doğal Zümrüt Satın Alın
Zümrüt Hakkında – Tarihçe ve Giriş
Zümrüt beril grubundaki en değerli taştır. Bu isim, Yunanca ‘yeşil taş’ anlamına gelen ‘smaragdos’ kelimesinden türetilen eski Fransızca ‘esmeralde’ kelimesinden geliyor. Tanım olarak, zümrüt, kromla renklendirilmiş herhangi bir orta ila koyu yeşil berildir. Sadece vanadyum ile renklendirilmiş yeşil beril, gerçek zümrüt olarak değil, sadece yeşil beril olarak kabul edilir. 1960’lardan bu yana, Amerikan kuyumculuk endüstrisi vanadyum renkli beril’i ‘zümrüt’ olarak tanımlamayı değiştirdi, ancak İngiltere ve Avrupa’da hala böyle tanınmıyorlar. Zümrüt tarihi yeşil renk değerli taşlar dünyasında eşsiz ve safir, yakut ve elmas da dahil olmak üzere tüm değerli taşların en ‘ dört ‘ biri olarak kabul edilir. Zümrütler günümüzde mevcut olan en değerli taşlardan biri olmasına rağmen, çoğu ağır olarak dahil edilmiştir ve kırılmaya karşı dirençlerini genellikle zayıf olarak göstermektedir. GIA’a göre zümrüt, Tip III berraklığında bir değerli taşdır , yani bugün güzel mücevherlerde kullanılan iyi kalitede zümrüt bile I2 ila I3 aralığındadır.

HD Video Oynat
Kolombiya, ‘derin yeşil’ zümrütler için en ünlü kaynak olmasına rağmen, zümrüt yatakları dünyanın birçok yerinden çıkarılmaktadır. Son yıllarda, Güney Amerika, Afrika ve Avrupa’daki yeni keşfedilen mevduatların bir sonucu olarak zümrüt üretiminin arttığı görülmüştür. Bugün, Brezilya ve Zambiya, Kolombiya’dan sonra önde gelen ince zümrüt üreticiler arasında yer almaktadır. Brezilyalı zümrüt mükemmel berraklıkları ve hafif sarımsı yeşil renkleriyle ödüllendirilirken, Zambiya zümrütleri Kolombiya’nın ‘zümrüt yeşili’ zümrütlerine benzeyen hafif mavimsi yeşil renkleriyle tercih edilir.

Zümrüt belirlenmesi
Zümrüt Kökenli
Zümrüt Alış
Zümrüt Gemolojik Özellikler
Zümrüt – İlgili Değerli Taş Çeşitleri

Zümrüt Taşı Faydaları

Zümrüt Taşı Faydaları

Zümrüt Mitolojisi
Zümrüt Takı
Zümrüt Taş Bakımı
Zümrüt Taşlar
Yeşil Zümrüt
Resmi büyütmek için tıklayın

Zümrüt belirlenmesi
Başa dönüş
[appbox googleplay mobi605727339168]
Neredeyse tüm doğal zümrütler farklı karakteristik kapanımlar içerir ve hemen hemen hepsi küçük çatlakları ve çatlakları doldurmak için yağ veya reçine ile muamele edilir. Doğal zümrütleri diğer benzer değerli taşlar arasında tanımlamayı ve ayırt etmeyi oldukça kolaylaştıran bu kusurların ve yağların varlığıdır. Yapay ışık, taşın doğal bir zümrüt olduğunu kanıtlayan kalıntı ve kırıkları açığa çıkaracak ve artıracaktır. Zümrüt rengi, bol miktarda krom ve vanadyum izine borçludur ve renk en iyi şekilde doğal gün ışığı altında görülür. Yeşil zümrüt tanımak için en kolay yöntemlerden biri, özgül ağırlık (yoğunluk) ve sertlik için test etmektir. Tüm beril formları gibi zümrüt apatit, kuvars ve feldispattan daha zordur, ancak spinel, topaz ve safirden biraz daha yumuşaktır. Bununla birlikte, zümrüt, doğal olarak bulunduğu hal nedeniyle, genellikle diğer berillerden daha kırılgandır.

Zümrüt Kökenli ve Değerli Taş Kaynakları
Başa dönüş

Zümrüt madenciliği neredeyse yalnızca zümrütün küçük damarlara veya boşlukların duvarlarına doğru büyüdüğü konak kayalardan yapılır.

Kolombiya zümrüt madenciliğinin uluslararası merkezidir. Bogota’nın kuzeybatısındaki Muzo Madeni, koyu yeşil renkte kaliteli taşlar üretiyor. Bogota’nın kuzeydoğusundaki Chivor Mine, bir diğer önemli depozitodur ve diğer bölgeler ek başarılı madencilik sonuçları vaat ediyor.

Kolombiya Zümrüt Madenciliği – Büyük Resim
Kolombiya’daki Zümrüt Madencilik Konumları
Brezilya, Bahia, Goias ve Minas Gerais’te çeşitli mevduatlara sahiptir. Taşlar Kolombiyalılardan daha hafiftir; çoğunlukla sarı-yeşildir ve çoğu zaman kapsama içermez. Brezilya ayrıca nadir zümrüt kedinin gözlerini ve altı ışınlı bir yıldızla son derece nadir zümrütleri sağlar.

Güney Afrika yatakları Kuzey Transvaal’da yoğunlaşmıştır. Ancak Kobra ve Somerset Madenlerinde bulunan taşların sadece yüzde beşi iyi kalitede. Çoğu taş hafif veya çamurludur ve sadece kabaşon kesimleri için uygundur.

Zimbabwe’de birkaç zümrüt yatak var; Bunlardan en önemlisi güneydeki Sandawana Madeni’dir. Kristaller küçük ama çok iyi kalitede.

Zümrüt Taşı Faydaları

Zümrüt Taşı Faydaları

Rusya’nın Sverdlovsk’un kuzeyindeki Ural’da yatakları var. Kaliteli zümrüt nadirdir; çoğu taş hafif veya çamurludur ve sadece kabaşonlar için uygundur.

Diğer mevduatlar Afganistan, Avustralya (Yeni Güney Galler ve Batı Avustralya), Gana, Hindistan, Madagaskar, Malavi, Mozambik, Namibya, Nijerya, Pakistan, Tanzanya, Zambiya ve Amerika Birleşik Devletleri’nde (Kuzey Carolina) bulunmaktadır.

Zümrüt Alımı ve Zümrüt Değerinin Belirlenmesi
Başa dönüş

Zümrüt Rengi ve Ton
Zümrütlerle, diğer renkli mücevherlerden çok daha fazla, değerin temel belirleyicisi olan renktir. Tanım olarak, zümrüt, orta ila koyu yeşil ila mavi-yeşil ve bazen de hafif sarımsı yeşil berildir. Zümrüt ince yeşil renklerini krom ve / veya vanadyum safsızlıklarına borçludur. En popüler ve değerli renk, orta-koyu tonda hafif mavimsi bir yeşildir ve canlı doygunluğa kadar güçlüdür, ancak çok fazla mavi değeri azaltabilir.

Farklı renkli zümrüt görüntüsü
Zümrüt Taşlarda bulunan farklı ton örnekleri
” Kolombiyalı zümrüt ” terimi, coğrafi kökenlerinden bağımsız olarak, orta ila orta koyu renkli canlı, hafif mavimsi yeşil taşları tanımlamak için sıklıkla kullanılır. Daha açık renkli olan zümrütler, bazen Afrika’da mayınlı olsalar bile “Brezilya zümrütleri” olarak adlandırılır.

Zümrüt Berraklığı ve Parlaklık
Zümrütler kesilip cilalandığında vitröz (cam benzeri) bir parlaklığa sahiptir. Açıklıkları yarı saydamdan opaklığa kadar oluşabilse de, şeffaf örnekler en çok istenen ve çok daha değerlidir. Berraklık önemlidir, ancak inklüzyonlar zümrütlerde neredeyse diğer tüm taşlardan daha fazla tolere edilir. Diğer beril taşlarının aksine, zümrütler genellikle inklüzyonlar ve diğer kusurları içerir. Bu kusurlar, diğer değerli taşlar için olduğu gibi, zümrütler için negatif nitelikler olarak görülmez. Aslında, bu kusurlar taş karakterinin bir parçası olarak kabul edilir ve doğal bir taş alıcısı temin etmek için kullanılır.

Zümrüt berraklığı, 10x büyüteç büyütmenin berraklık derecesinde kullanıldığı elmasın aksine gözle derecelendirilir. Bir zümrüt çıplak gözle görülebilen bir kalıntı içermiyorsa, kusursuz olarak kabul edilir. “Göz temizliği” taşları özellikle ideal renk dereceli olanlar için en yüksek fiyatları verecektir.

Zümrüt Kesim ve Şekil

Zümrüt Taşı

Zümrüt Taşı

Zümrütler genellikle sadece bu taş için tasarlanan özel bir kesimde kesilir; ” zümrüt kesim “. Zümrüt kesim, kesik köşeli dikdörtgen veya kare bir şekle sahip olan bir kademeli kesim veya tuzak kesimdir.

Zümrüt kesim Gemstone – orta görüntü
Zümrüt Kesim Taş
Bu kesme stili taşın güzelliğini ve rengini en üst düzeye çıkarırken mekanik gerilme ve iç gerilmeye karşı korur. Zümrütler ayrıca armut, oval ve yuvarlak gibi çeşitli başka geleneksel şekillerde de kesilir. Düşük dereceli malzemeler genellikle kabaşonda veya boncuklarda kesilir. Son derece şeffaf ve şeffaf malzemeler bazen parlak bir tarzda kesilir.

Zümrüt Arıtımı
Yağlama yaygın bir zümrüt muamelesidir ve çoğu durumda, doğrudan maden bölgesinde yapılır. ‘Yağlama’ terimi, rengi, berraklığı ve stabiliteyi arttırmak için zümrütlerin renksiz bir yağ veya reçineye (en sık sedir yağı) daldırılması uygulamasını belirtir. Bu aynı zamanda penetrasyona yardımcı olmak için bir vakum odası kullanılarak da yapılır. Standart olmayan işlemler renkli yağlar ve epoksi benzeri reçineler kullanarak bunun ötesine geçer.

Bu işlemler, taşların görünümünü dramatik bir şekilde iyileştirir, ancak temizlik ve ayar için özel dikkat gerektirir. Buharlı temizleyiciler, çözücüler ve ultrasonik temizleyiciler yağları uzaklaştırabilir ve böylece keskin bir rahatlamada neredeyse hiç görünmeyen kalıntılara dikkat çeker. Zümrüt yeniden yağlama ile restore edilebildiğinden, hasarın geçici olduğu düşünülmektedir.

 

Zümrüt Gemolojik Özellikler:
Başa dönüş

Türler:

Zümrüt – beril

Kimyasal formül:

Al2Be3Si6O18 – Alüminyum berilyum silikat

Kristal yapı:

Altıgen; altıgen prizmalar

Renk:

Zümrüt yeşili ila yeşile hafif mavimsi veya sarımsı yeşil

Sertlik:

Mohs ölçeğinde 7,5 ila 8

Kırılma indisi:

Zümrüt Taşı Satış

Zümrüt Taşı Satış

1,565 – 1,602

Yoğunluk:

2,67 – 2,78

dilinim:

belirsiz

Şeffaflık:

Opak saydam

Çift Kırılma veya Doğruluk:

-0,006

Parlaklık:

cam

floresan:

Genellikle hiçbiri

Gemoloji ile ilgili terimlerin detayları için lütfen Gemstone Sözlüğümüze bakın.

Zümrüt: İlgili veya Benzer Değerli Taşlar:
Başa dönüş

Akuamarin Değerli Taşlar
Doğal Akuamarin

Zümrüt önemli beril değerli taş grubuna aittir. Pembe morganit ve kırmızı bixbite gibi çoğu renk ve renklendirme maddelerine göre sınıflandırılmış, birkaç tane değerli taş kalitesinde beril çeşidi vardır. Yeşil aventurin kuvars , demantoid garnet, tsavorit, krom turmalin, krom diopsid, grossülerit garnet, uvarovit garnet , verdelit, florit, hiddenite ve peridot gibi yeşil zümrüt ile karıştırılabilecek birçok yeşil renkli değerli taşlar da vardır.

En Popüler İlgili Değerli Taşlar:
Akuamarin , altın beril , değerli altın beril, zümrüt ve morganit en popüler, en iyi bilinen beril ile ilgili değerli taşlardır.

Daha Az Bilinen İlgili Değerli Taşlar:
Goshenite , morganite , heliodor , bixbite ve ‘trapiche zümrüt’ daha az bilinen ilgili değerli taşlardır .

Zümrüt Mitolojisi, Metafizik ve Kristal Şifa
Başa dönüş

Bu muhteşem geminin etrafında sayısız fantastik hikaye büyüdü. Bugün en iyi zümrütlerin hala bulunduğu Güney Amerika’daki İnkalar ve Aztekler, zümrüt’ü kutsal bir taş olarak görüyordu. Bununla birlikte, muhtemelen en eski bilinen bulgular Mısır’daki Kızıldeniz civarında yapıldı. Mısır firavunları tarafından M.Ö. 3000 ile 1500 arasında sömürülen ve daha sonra “Kleopatra’nın Madenleri” olarak adlandırılan bu değerli taş mayınları, 19. yüzyılın başlarında yeniden keşfedildikleri zaman çoktan tükenmişti.

Yüzyıllar önce yazılan, Hindular’ın kutsal yazıları olan Vedalar, kıymetli yeşil mücevherlerin ve iyileştirici özelliklerinin şöyle olduğunu söylüyor: ‘Zümrütler iyi şans vaat ediyor’ ve ‘zümrüt refahı artırıyor’. Hint maharajasının ve maharanislerinin hazine sandıklarında harika zümrütlerin olması şaşırtıcı değil. Emerald, Mayıs ayının resmi doğum taşıdır ve evliliğin 20. ve 35. yılını anmak için resmi yıldönümü taşıdır .

Zumrüt Koleksiyon Kaya

Zumrüt Koleksiyon Kaya

Dünyaca ünlü Zümrüt
Dünyanın en büyük zümrütlerinden biri de ‘Mogul Emerald’. 1695’ten kalma, 217.80 karat ağırlığında ve bazı 10 cm boyunda. Bir tarafı dua metinleriyle yazılmıştır ve diğer tarafında görkemli çiçek oymaları vardır. Bu efsanevi zümrüt, 28 Eylül 2001’de Londra’daki Christie’s tarafından tanımlanamayan bir alıcıya açıklanmıştı.
Zümrütler eski zamanlardan beri çok saygınlık içinde tutulmuştur. Bu nedenle, en ünlü zümrütlerin bazıları müzelerde ve özel koleksiyonlarda görülüyor.

Mogul Emerald ve ‘Patricia’ Emerald – Büyük Resim görüntüsü
Mogul Zümrüt (solda) ve ‘Patricia’ Zümrüt (sağda)
Örneğin, New York Doğa Tarihi Müzesi, 632 karat ağırlığındaki en büyük Kolombiyalı zümrüt kristallerinden biri olan ‘Patricia’ nın yanında, İmparator Jehangir’e ait saf zümrütten yapılmış bir fincan sergiler.

Bogota Bankası’nın koleksiyonu, 220 ila 1796 karat arasında bir ağırlığa sahip beş değerli zümrüt kristali içermektedir.

Görkemli zümrüt, eski İmparatoriçe Farah’ın görkemli diademini süsleyen İran Ulusal Mücevher Hazinesi’nin bir parçasını oluşturur.

Türk sultanları da zümrütleri severdi. İstanbul’un Topkapı Sarayı’nda, her biri zümrüt ve diğer değerli taşlarla süslenmiş mücevher, yazı gereçleri ve hançerler sergileniyor.

Viyana hazinesi, 12 cm yüksekliğinde ve 2205 karat ağırlığında, tek bir zümrüt kristalinden kesilmiş bir vazo içermektedir.

Majesteleri, Kraliçe II. Elizabeth’in, buckingham sarayı altında, yaklaşık 40 metre mesafede bulunan ve bir buz pateni pisti büyüklüğünde olduğu söylenen özel bir odası olacak kadar çok mücevheri var. Bu, Londra Kulesi’nde tutulan İngiliz Kraliyet Mücevherlerini içermez. Kraliçenin kişisel mücevherleri muhafazakar bir şekilde 57 milyon dolar olarak değerlendirilmiş ve çoğu hediye olarak alınmıştır. Koleksiyonundaki muhteşem taşlar, zümrüt bir diadem içeren muhteşem bir zümrüt takı seti olan “Cambridge ve Delhi Dunbar Parure”.

Elizabeth Taylor da iyi bilinen bir mücevher koleksiyonuna sahipti. Bir nişan hediyesi olarak, Richard Burton ona bir düğün hediyesi olarak verdiği bir zümrüt kolyeyle taktığı bir zümrüt ve pırlanta broş verdi. Küpeler, bir bilezik ve bir yüzük izledi.

Feragatname: Metafizik ve Alternatif Kristal İyileştirme Yetkileri ve Özellikleri onaylanmış tavsiye olarak alınmamalıdır. Geleneksel, Tören ve Mitolojik Değerli Taş Lore, çeşitli kaynaklardan toplanmaktadır ve SETT Co., Ltd.’nin tek görüşünü temsil etmemektedir. Bu bilgi doktorunuzun tavsiyesinin yerine geçmez. Herhangi bir tıbbi durumunuz varsa, lütfen lisanslı bir tıbbi pratisyene başvurun. GemSelect, şifa veya astrolojik doğum taşı güçleri ile ilgili hiçbir iddia veya beyanda bulunmaz ve hiçbir koşulda sorumlu tutulamaz.

Zümrüt Taşı

Zümrüt Taşı

Zümrüt Taş ve Takı Tasarım Fikirleri
Başa dönüş

Yeşil zümrüt, çoğu değerli taş türü için mükemmel değerli taşlardır . Zümrütlerin doğal kusurları nedeniyle zor olmasalar da, oldukça zor oldukları düşünülmektedir. Aynı zamanda iyi bir ateş ve parlaklık seviyesine sahipler ve bu da onları açık ortamlar için ideal taşlar yapıyor. Yeşil zümrüt büyük taş zümrüt yüzük ve kolye ayarında mükemmeldir. Şeffaflığı en üst düzeye çıkarmak için ışığın kolayca geçmesini sağlayan tasarımlara en iyi şekilde yerleştirilirler. ‘Zümrüt’ kesiminin kesik köşeleri, zümrütlerin faset köşelerinin kırılma ve ufalanma riskini azalttıklarından daha “giyilebilir” olmalarına yardımcı olmak üzere tasarlanmıştır. Zümrüt giyerken, zümrüt kesimleri, ovaller ve sivri faset köşeleri olmayan diğer şekiller en güvenlidir.

GemSelect – Orta Boy Üç Zümrüt Yüzük Tasarımları
GemSelect’ten Zümrüt Yüzük Tasarımları
Zümrütler, teller ve bilezikler gibi boncuklu ve eskitme mücevherler için mükemmel taşlardır, ancak tipik olarak sadece düşük dereceli zümrüt bu tür mücevher kullanımı için ayrılmıştır. Genel olarak zümrüt, dünyadaki en popüler değerli taşlardan biridir ve özellikle seçkinler arasında ‘değerli dört’ taştan biri olduklarını düşünerek seçkinler arasında favoridir. Diğer nadir bulunan renkli taşların aksine, zümrütler genellikle yerel takılarda, genellikle üst düzey tasarımlar olarak bulunur. Tüm zümrütler kırılgandır ve iç gerilimleri nedeniyle, ayarlama, kesme ve yeniden doldurma sırasında ekstra özen gösterilmelidir. Zümrütler ısıya ve basınca karşı hassastır, bu nedenle kuyumcular onları ayarlarken dikkatli olmalıdırlar.

Not: Kara taş ağırlığına göre değil, boyuta göre renkli taşlar satın alın. Renkli taşlar boy / ağırlık oranına göre değişmektedir. Bazı taşlar daha büyük, diğerleri ise ağırlık olarak elmastan daha küçüktür.

Zümrüt Taş ve Mücevher Bakımı ve Temizliği
Başa dönüş

Zümrüt (Yeşil Beril)

Zümrüt (Yeşil Beril)

Değerli taşlar nasıl temizlenir Değerli zümrüt basınca karşı hassastır ve ev kimyasallarına karşı hassastır. Zümrüt sert taşlardan biri olmasına rağmen, doğal olarak yer alması ve hatalı oluşu nedeniyle hala dikkatli bir şekilde kullanılması gerekir. Zümrütleri işlerken diğer beril formlarından daha kırılgan oldukları için ekstra özen gösterilmelidir. Sert kimyasallarla veya çamaşır suyu veya asit gibi ev temizleyicileriyle çalışırken zümrüt mücevher takmaktan kaçının. Temizlerken ılık sabunlu su ve bir mendil veya yumuşak bir bez kullanabilirsiniz. Tüm sabunlu kalıntıları gidermek için taşları iyice duruladığınızdan emin olun.

Zümrütlerinizi temizlerken ultrasonik temizleyicilerden ve vapurlardan kaçının, zümrütleri geliştirmek için kullanılan yağları çıkarabilirler. Zümrütler için geleneksel yağlama sabittir fakat kalıcı değildir, bu da çoğu zümrütün kaybolan renk ve parlaklıklarının bir kısmını geri döndürmek için sık sık tekrar yağlanması gerektiği anlamına gelir. Egzersiz yapmadan, temizlemeden, spor yapmadan ve fiziksel aktivitelere katılmadan önce daima zümrüt mücevherlerinizi çıkarın. Zümrütler diğer taşları kolayca çizebilir ve topaz ve safir gibi sert taşlarla kolayca çizilebilirler. Çizilmeleri önlemek için zümrütleri diğer değerli taşlardan ve değerli taşlı mücevherlerden uzak tutun. Değerli taşlarınızı yumuşak bir bezle sararak ve kumaş astarlı bir kutuya koyarak saklayın.

ümrüt Anlamına ve Kullanımına Giriş
Belirtilen litolog Bingen’den St. Hildegard, “Doğanın tüm yeşilinin Zümrüt içinde yoğunlaştığını” ilan etti. [Megemont, 80-81] İnsanlık çağında gençliği temsil eden bu yemyeşil kristalin gücü ruhu canlandırıyor baharın kalbi, umut ve geleceği simgeleyen, yenilenme ve büyüme. Bu, bir Aşk Arayıcı ve Gerçeğin bir Revealer’ı olup, anlam, adalet, şefkat ve uyum arayışlarına ilham verir.

“Başarılı Sevginin Taşı” olarak adlandırılan Emerald, kalbi ve Kalp Çakrasını açar ve besler. Sakinleştirici enerjisi varlığın her seviyesine şifa verir, tazeliği ve canlılığı ruha getirir. İlham ve sonsuz sabır taşı olan bu birlik, şefkat ve koşulsuz sevgidir. Emerald, dostluğu teşvik eder, ortaklar arasında dengeyi sağlar ve özellikle iç mutluluk, memnuniyet ve sadakat sağladığı için bilinir. Antik dünyada aşk güvencesi sağlama kabiliyeti nedeniyle tanrıça Venüs’e ithaf edilmiştir. [Melody, 257] [Hall, 126] [Ahsian, 148] [Gienger, 36] [Mella, 84]

Zümrüt ayrıca, uzun zamandır gelecekteki olayları önceden belirlediğine ve birinin gerçeklerini ortaya çıkardığına inanılan, gözler ve görme ile ilgili büyük bir vizyon ve sezginin taşıdır. Hafızayı güçlendiren ve zihinsel netliği artıran bir bilgelik taşıdır. Zekayı ayırt etme ile birleştirir ve bilinçsizce bilinen şeyi bilinçli akla getirir. Zümrüt ayrıca, psişik yetenekleri harekete geçirmek ve basiret açmayı teşvik ederek odağı ve niyeti arttırır. Geleneksel olarak, sihir ve büyülere karşı bir koruma olarak kullanılmıştır. [Mella, 84-85] [Melodi, 257-258] [Hall, 127] [Kunz, 76-79]

Zümrüt, altı bin yıldan uzun bir süredir birçok kültürde hayranlık ve saygı kaynağı olmuştur, Babil pazarlarında M.Ö. 4.000 kadar erken satılmıştır. İnkalar tarafından ibadet edilen, Keldani’lerin tanrıça içerdiğine inanılan bir taşdı Manevi gücü ve güzelliği ile bütün büyük dinlerde onurlandırıldı. Zümrüt, eski Mısır’da sonsuz yaşamın sembolü, bilgeliğin tanrısı Thoth’un armağanı ve Kraliçe Kleopatra’nın favori mücevherlerinden biri olarak kabul edildi. Yüz yıl önce yeniden keşfedilen Yukarı Mısır’daki Zümrüt madenleri, dünyadaki en eskilerden bazılarıdır ve Kleopatra’nın taş sevgisi nedeniyle madenleri olarak adlandırılmıştır. Zümrütler ayrıca Aristoteles, Büyük İskender, Charlemagne ve Hindistan mogullarının tılsımıydı. Yüzyıllar boyunca pek çok ülkenin taçlarını ve kraliyet mücevherlerini süslediler ve muhteşem koleksiyonlar ve göz alıcı taşlar bugün zengin ve ünlülerin hazine edilmeye ve sergilenmeye devam ediyor. [ Mella, 84] [Eason, 250] [www.jewelsforme.com]

Emerald’ın yeşil renginin saf coşkusu, baskı, moda, güzellik ve dekor sektörünün endüstri standardı olan Pantone Company’ye 2013 yılında “Canlı” olarak nitelendirdiği “Zümrüt” ü ilan etmek için ilham verdi. Işıltılı. Lush… Refah , denge ve uyum duygumuzu geliştiren bir zerafet ve güzelliğin rengi. ” [Www.pantone.com]

Doğal, saydam Zümrüt, dört “değerli” değerli taştan (Diamond, Ruby ve Sapphire dahil) biridir ve eser miktarda krom ve / veya vanadyum ile renklendirilmiş berilyum alüminyum silikat minerali olan yeşil Beril çeşididir. Zümrüt, sarı-yeşilden mavi-yeşile kadar değişen tonlarda oluşur, en iyisi saf yeşil renkte bir tondur, orta tonda koyu renktedir. Açık renkli taşlar genellikle tür adı Yeşil Beril tarafından bilinir. Zümrütlerin çoğu, yüzey kırılma çatlakları ile yüksek oranda bulunur, bu nedenle toklukları veya kırılmaya karşı dirençleri, genellikle genellikle zayıf olarak sınıflandırılır. [Simmons, 147] [www.wikipedia.org]

Hintçe’ye göre , Emerald adının ilk adı “büyüyen şeylerin yeşili” anlamına gelen Sanskritçe Marakata olarak çevrildi . Bugün kullandığımız terimin, Yunanca Smaragdus olarak çevrilmiş eski Farsça bir kelimeden kaynaklandığına inanılıyor , “yeşil” “Antik taşta kullanılan terim” ve çok sayıda diğer yeşil taşlardan söz edilir. Zamanla Eski Fransız veya Vulgar Latince sürümleri, Esmeraulde , Esmaralda veya Esmaraldus , şimdiki adı Emerald oldu. [Fernie, 128, 132] [www.wikipedia.com] [www.jewelsforme.com] [Simmons, 147]

Zengin Beryl çeşidi Zümrüt, belki de ailenin en meşhuru olabilirken, Beryl ayrıca mavi Akuamarin, sarı Heliodor ve Altın Beril, pembe Morganit, Kırmızı Beril veya Bixbite ve kırmızı renksiz çeşitlilik, Goshenite.

zümrüt kullanır Zümrüt Kullanım Alanları ve Amaçları
Zümrüt, bir kişi veya bir meslek için Emerald, tutkuyu canlandırmak için mükemmel bir taştır. Romantik aşkı çekmek için, kalbe yakın bir Zümrüt görünüşte giyinmek veya taşımak. Küçük bir aşkı geri çağırmak için, taşı dudaklarına yakın tutarak söylemek istediğin sözcükleri söyle ve bir zarfa mühürle. Uygunsa, bir mesajla kişiye gönderin. [Eason, 250]

Tumblestone formunda, Emerald, özellikle kiloları hakkında alay edilmiş genç kızların veya gençlerin veya en son tasarımcı mallarını elde edememekten dolayı aşağılık hissetmek için yaratılan gençlerin güvenini geri kazanmada iyi bir özgüven sağlar. [Eason, 250]

Zümrüt duyguları üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahipken, düşünce, yansıma ve felsefe üzerinde canlandırıcı bir etkiye sahiptir. Sanatsal yaratıcılığı harekete geçirmek ve odaklanıp yoğunluğunu birinin hayatına kazandırmak için muhteşem bir kristal. [Megemont, 81] [Melodi, 257]

Emerald, iş yeri için dikkat çekici bir destek taşıdır. Zihinsel keskinliği arttırır, hafızayı güçlendirir ve konuşmada anlamlılığa ilham verir. Günde beş dakika tutulan Natural Emerald veya tumblestone, olguların hızlıca hatırlanmasını sağlar ve vizyoner içgörünün önemli bir fayda olduğu meslekler için idealdir. Özellikle yaşlı kadınlar için iş dünyasında başarıyı arttırıyor ve özellikle hukuki meseleler, davalar ve davalar konusunda yardım sağladığı biliniyor. [Kunz, 78] [Salon, 127] [Eason, 250] [Melodi, 258] [www.jewelsforme.com]

Zümrüt, zihinsel ve duygusal bir denge sağlayarak, bir grup insan içinde işbirliğini ve anlayışı teşvik etmede son derece yararlı olmasını sağlar. Ayrıca klostrofobinin giderilmesinde yardımcıdır. [Hall, 127]

DOĞAL ZÜMRÜT KAYA

DOĞAL KAYALAR
Zümrüt Taşı
Fiyatı      :      SATILDI TL
Ürünün Özellikleri
 • 736 GR
 • AYNI GÜN KARGO
 • EŞSİZ KOLEKSİYON PARÇA
 • G.AFRİKA
 • KDV DAHİL
 • MATRİKS HEXONEL OLUŞUM
 • ZÜMRÜT TAŞI (YEŞİL BERİL)
Ürün Açıklaması Video Tanıtım Yorumlar

Zümrüt yeşili mavimsi mavisi bir beril çeşididir, ayrıca akuamarin ve başka renklerde beriller de içeren bir mineral türüdür.

Doğal Zümrüt Kaya

Doğal Zümrüt Kaya

Gem uzmanları, bir taşı zümrüt, diğer taşı ise daha ucuz bir yeşil beril yapan yeşil derecesine göre farklılık gösterir. Ticaretteki bazı insanlar, ismi krom ile renklendirilmiş yeşil berillere zümrüt verme eğilimindedir. Ancak çoğu gemolog, gemoloji laboratuarı ve renkli taş satıcıları için, rengi zümrüt olarak sınıflandırılması için “çok açık” olduğunda yeşil bir beril aramak daha doğrudur. Bununla birlikte, bu grup arasında bile, “çok hafif” sayılan şey hakkında bir fikir farklılığı var.
Zümrütlere Giriş
Zümrüt yeşili yeşil renk uzun zamandır dünya çapında kıymetlendirildi ve ödüllendirildi. Mücevheratta ve diğer birçok alımda kullanılmıştır. Bu nadir değerli taşların arzu edilebilirliği ancak elmas , safir ve yakut gibi diğer tüm popüler değerli taşlara rakip yaşlarda artmıştır.

Tarihte Zümrütler
Zümrüt, tarihte pek çok isim tarafından tanınmıştır, çünkü tüm büyük antik imparatorluklar tarafından verilen bir taştır. Eski Hindistan’da, taş “yeşil büyümeye” çevrilen “marakata” olarak biliniyordu. Modern zümrüt ismi, muhtemelen “smaragdus” kelimesi Latince’ye çevrilmiş olan eski bir Farsça kelimeden kaynaklanıyordu. .

Zümrütler 6000 yıl öncesine kadar Asya ve Avrupa’daki eski pazarlarda satıldı. Dünyanın öbür ucunda İnkalar, değerli yeşil zümrüt ibadet etti. Aristo bile, yazılarında zümrütten bahsetti, zümrütün gözleri rahatlatıp yatıştırabileceğini ve bireyin durumunu iyileştirebileceğini söyledi.

Zümrüt güzel ama aynı zamanda onların ruhsal özellikleri nedeniyle de ödüllendirildi. Chaldeans, zümrütlerin ilahi bir unsur içerdiğine inanıyordu ve İslami kültürler, değerli taşları Kur’an ayetlerini oymak için kullandı. Roma imparatoru Nero’nun gladyatörün, onu sakinleştirdiğine inandığı gibi büyük bir şeffaf zümrütle savaştığını bile izlediği söyleniyor.

OTANTİK TAŞ KALİTESİ VE FARKI İLE %100 DOĞAL AFRİKA ZÜMRÜT İKİZ HEKSONEL MATRİX OLUŞUM KAYA SÜPER KOLEKSİYON GEM PARÇASI ÜRÜNÜMÜZ TEK PARÇA OLUP SATILDIĞINDA REYONUMUZDAN KALKAR;SEVDİKLERİNİZ İÇİN FANTASTİK BİR HEDİYE KOLEKSİYON OLARAK SAKLANABİLİR;

AĞIRLIK 736 GR ÖLÇÜ: 11 CM X 9 CM X 5 CM

Antik kültürler zümrüt işe yaratıcı bir enerji getirmek için ödüllendirdi. Orta çağlarda, zümrüt, giyerse bir kadını iffet edeceğine inanılıyordu. Bir zümrüt, eğer dil üzerine yerleştirilirse gelecekteki olayları anlatabilirdi. Büyüler ve küfürler için panzehir görevi yapma gücünün de olduğuna inanılıyordu. Hipokrat döneminde zümrütler bir toza ezilmiş ve gözleri rahatlatmak için bir losyon haline getirilmiştir. Genel olarak, birçok kültürde zümrüt, genellikle güven, sadakat ve korumayı sembolize eden sakinleştirici ve koruyucu olduğuna inanıyordu.

Zümrüt Taşı Özellikleri

Zümrüt Taşı Özellikleri

Tarih boyunca kraliyet aileleri bu taşı sevdiler. Kleopatra zümrüt sevgisi ile ünlüydü. Zümrüt ayrıca Hindistan, İran ve Rusya’daki taç mücevherlerinin bir parçasıydı. Hernando Cortes ayrıca Meksika’ya olan yolculuğunda zümrüt buldu ve onları Avrupa’ya geri getirmeye çalıştı, ancak bir gemi enkazı yüzünden başarısız oldu. Birçok modern ikon da zümrütleri büyük bir tutku ve gusto ile giydi. Elizabeth Taylor broşlar ve kolyeler de dahil olmak üzere muhteşem bir zümrüt mücevher koleksiyonuna sahipti.

Zümrüt süsleme ve mücevher işçiliği için kullanılan nadir ve güzel bir taş olmaya devam ediyor. Çekici yeşil dünya üzerinde kusursuz ve seviliyor. Zümrüt formasyonuna devam ederek daha fazla bilgi edinin.Zümrüt Taş Bilgisi
GemSelect’ten Doğal Zümrüt Taşlar – Büyük Resim
GemSelect’ten Doğal Zümrüt Satın Alın
Zümrüt Hakkında – Tarihçe ve Giriş
Zümrüt beril grubundaki en değerli taştır. Bu isim, Yunanca ‘yeşil taş’ anlamına gelen ‘smaragdos’ kelimesinden türetilen eski Fransızca ‘esmeralde’ kelimesinden geliyor. Tanım olarak, zümrüt, kromla renklendirilmiş herhangi bir orta ila koyu yeşil berildir. Sadece vanadyum ile renklendirilmiş yeşil beril, gerçek zümrüt olarak değil, sadece yeşil beril olarak kabul edilir. 1960’lardan bu yana, Amerikan kuyumculuk endüstrisi vanadyum renkli beril’i ‘zümrüt’ olarak tanımlamayı değiştirdi, ancak İngiltere ve Avrupa’da hala böyle tanınmıyorlar. Zümrüt tarihi yeşil renk değerli taşlar dünyasında eşsiz ve safir, yakut ve elmas da dahil olmak üzere tüm değerli taşların en ‘ dört ‘ biri olarak kabul edilir. Zümrütler günümüzde mevcut olan en değerli taşlardan biri olmasına rağmen, çoğu ağır olarak dahil edilmiştir ve kırılmaya karşı dirençlerini genellikle zayıf olarak göstermektedir. GIA’a göre zümrüt, Tip III berraklığında bir değerli taşdır , yani bugün güzel mücevherlerde kullanılan iyi kalitede zümrüt bile I2 ila I3 aralığındadır.

HD Video Oynat
Kolombiya, ‘derin yeşil’ zümrütler için en ünlü kaynak olmasına rağmen, zümrüt yatakları dünyanın birçok yerinden çıkarılmaktadır. Son yıllarda, Güney Amerika, Afrika ve Avrupa’daki yeni keşfedilen mevduatların bir sonucu olarak zümrüt üretiminin arttığı görülmüştür. Bugün, Brezilya ve Zambiya, Kolombiya’dan sonra önde gelen ince zümrüt üreticiler arasında yer almaktadır. Brezilyalı zümrüt mükemmel berraklıkları ve hafif sarımsı yeşil renkleriyle ödüllendirilirken, Zambiya zümrütleri Kolombiya’nın ‘zümrüt yeşili’ zümrütlerine benzeyen hafif mavimsi yeşil renkleriyle tercih edilir.

Zümrüt belirlenmesi
Zümrüt Kökenli
Zümrüt Alış
Zümrüt Gemolojik Özellikler
Zümrüt – İlgili Değerli Taş Çeşitleri

Zümrüt Taşı Faydaları

Zümrüt Taşı Faydaları

Zümrüt Mitolojisi
Zümrüt Takı
Zümrüt Taş Bakımı
Zümrüt Taşlar
Yeşil Zümrüt
Resmi büyütmek için tıklayın

Zümrüt belirlenmesi
Başa dönüş
[appbox googleplay mobi605727339168]
Neredeyse tüm doğal zümrütler farklı karakteristik kapanımlar içerir ve hemen hemen hepsi küçük çatlakları ve çatlakları doldurmak için yağ veya reçine ile muamele edilir. Doğal zümrütleri diğer benzer değerli taşlar arasında tanımlamayı ve ayırt etmeyi oldukça kolaylaştıran bu kusurların ve yağların varlığıdır. Yapay ışık, taşın doğal bir zümrüt olduğunu kanıtlayan kalıntı ve kırıkları açığa çıkaracak ve artıracaktır. Zümrüt rengi, bol miktarda krom ve vanadyum izine borçludur ve renk en iyi şekilde doğal gün ışığı altında görülür. Yeşil zümrüt tanımak için en kolay yöntemlerden biri, özgül ağırlık (yoğunluk) ve sertlik için test etmektir. Tüm beril formları gibi zümrüt apatit, kuvars ve feldispattan daha zordur, ancak spinel, topaz ve safirden biraz daha yumuşaktır. Bununla birlikte, zümrüt, doğal olarak bulunduğu hal nedeniyle, genellikle diğer berillerden daha kırılgandır.

Zümrüt Kökenli ve Değerli Taş Kaynakları
Başa dönüş

Zümrüt madenciliği neredeyse yalnızca zümrütün küçük damarlara veya boşlukların duvarlarına doğru büyüdüğü konak kayalardan yapılır.

Kolombiya zümrüt madenciliğinin uluslararası merkezidir. Bogota’nın kuzeybatısındaki Muzo Madeni, koyu yeşil renkte kaliteli taşlar üretiyor. Bogota’nın kuzeydoğusundaki Chivor Mine, bir diğer önemli depozitodur ve diğer bölgeler ek başarılı madencilik sonuçları vaat ediyor.

Kolombiya Zümrüt Madenciliği – Büyük Resim
Kolombiya’daki Zümrüt Madencilik Konumları
Brezilya, Bahia, Goias ve Minas Gerais’te çeşitli mevduatlara sahiptir. Taşlar Kolombiyalılardan daha hafiftir; çoğunlukla sarı-yeşildir ve çoğu zaman kapsama içermez. Brezilya ayrıca nadir zümrüt kedinin gözlerini ve altı ışınlı bir yıldızla son derece nadir zümrütleri sağlar.

Güney Afrika yatakları Kuzey Transvaal’da yoğunlaşmıştır. Ancak Kobra ve Somerset Madenlerinde bulunan taşların sadece yüzde beşi iyi kalitede. Çoğu taş hafif veya çamurludur ve sadece kabaşon kesimleri için uygundur.

Zimbabwe’de birkaç zümrüt yatak var; Bunlardan en önemlisi güneydeki Sandawana Madeni’dir. Kristaller küçük ama çok iyi kalitede.

Zümrüt Taşı Faydaları

Zümrüt Taşı Faydaları

Rusya’nın Sverdlovsk’un kuzeyindeki Ural’da yatakları var. Kaliteli zümrüt nadirdir; çoğu taş hafif veya çamurludur ve sadece kabaşonlar için uygundur.

Diğer mevduatlar Afganistan, Avustralya (Yeni Güney Galler ve Batı Avustralya), Gana, Hindistan, Madagaskar, Malavi, Mozambik, Namibya, Nijerya, Pakistan, Tanzanya, Zambiya ve Amerika Birleşik Devletleri’nde (Kuzey Carolina) bulunmaktadır.

Zümrüt Alımı ve Zümrüt Değerinin Belirlenmesi
Başa dönüş

Zümrüt Rengi ve Ton
Zümrütlerle, diğer renkli mücevherlerden çok daha fazla, değerin temel belirleyicisi olan renktir. Tanım olarak, zümrüt, orta ila koyu yeşil ila mavi-yeşil ve bazen de hafif sarımsı yeşil berildir. Zümrüt ince yeşil renklerini krom ve / veya vanadyum safsızlıklarına borçludur. En popüler ve değerli renk, orta-koyu tonda hafif mavimsi bir yeşildir ve canlı doygunluğa kadar güçlüdür, ancak çok fazla mavi değeri azaltabilir.

Farklı renkli zümrüt görüntüsü
Zümrüt Taşlarda bulunan farklı ton örnekleri
” Kolombiyalı zümrüt ” terimi, coğrafi kökenlerinden bağımsız olarak, orta ila orta koyu renkli canlı, hafif mavimsi yeşil taşları tanımlamak için sıklıkla kullanılır. Daha açık renkli olan zümrütler, bazen Afrika’da mayınlı olsalar bile “Brezilya zümrütleri” olarak adlandırılır.

Zümrüt Berraklığı ve Parlaklık
Zümrütler kesilip cilalandığında vitröz (cam benzeri) bir parlaklığa sahiptir. Açıklıkları yarı saydamdan opaklığa kadar oluşabilse de, şeffaf örnekler en çok istenen ve çok daha değerlidir. Berraklık önemlidir, ancak inklüzyonlar zümrütlerde neredeyse diğer tüm taşlardan daha fazla tolere edilir. Diğer beril taşlarının aksine, zümrütler genellikle inklüzyonlar ve diğer kusurları içerir. Bu kusurlar, diğer değerli taşlar için olduğu gibi, zümrütler için negatif nitelikler olarak görülmez. Aslında, bu kusurlar taş karakterinin bir parçası olarak kabul edilir ve doğal bir taş alıcısı temin etmek için kullanılır.

Zümrüt berraklığı, 10x büyüteç büyütmenin berraklık derecesinde kullanıldığı elmasın aksine gözle derecelendirilir. Bir zümrüt çıplak gözle görülebilen bir kalıntı içermiyorsa, kusursuz olarak kabul edilir. “Göz temizliği” taşları özellikle ideal renk dereceli olanlar için en yüksek fiyatları verecektir.

Zümrüt Kesim ve Şekil

Zümrüt Taşı

Zümrüt Taşı

Zümrütler genellikle sadece bu taş için tasarlanan özel bir kesimde kesilir; ” zümrüt kesim “. Zümrüt kesim, kesik köşeli dikdörtgen veya kare bir şekle sahip olan bir kademeli kesim veya tuzak kesimdir.

Zümrüt kesim Gemstone – orta görüntü
Zümrüt Kesim Taş
Bu kesme stili taşın güzelliğini ve rengini en üst düzeye çıkarırken mekanik gerilme ve iç gerilmeye karşı korur. Zümrütler ayrıca armut, oval ve yuvarlak gibi çeşitli başka geleneksel şekillerde de kesilir. Düşük dereceli malzemeler genellikle kabaşonda veya boncuklarda kesilir. Son derece şeffaf ve şeffaf malzemeler bazen parlak bir tarzda kesilir.

Zümrüt Arıtımı
Yağlama yaygın bir zümrüt muamelesidir ve çoğu durumda, doğrudan maden bölgesinde yapılır. ‘Yağlama’ terimi, rengi, berraklığı ve stabiliteyi arttırmak için zümrütlerin renksiz bir yağ veya reçineye (en sık sedir yağı) daldırılması uygulamasını belirtir. Bu aynı zamanda penetrasyona yardımcı olmak için bir vakum odası kullanılarak da yapılır. Standart olmayan işlemler renkli yağlar ve epoksi benzeri reçineler kullanarak bunun ötesine geçer.

Bu işlemler, taşların görünümünü dramatik bir şekilde iyileştirir, ancak temizlik ve ayar için özel dikkat gerektirir. Buharlı temizleyiciler, çözücüler ve ultrasonik temizleyiciler yağları uzaklaştırabilir ve böylece keskin bir rahatlamada neredeyse hiç görünmeyen kalıntılara dikkat çeker. Zümrüt yeniden yağlama ile restore edilebildiğinden, hasarın geçici olduğu düşünülmektedir.

 

Zümrüt Gemolojik Özellikler:
Başa dönüş

Türler:

Zümrüt – beril

Kimyasal formül:

Al2Be3Si6O18 – Alüminyum berilyum silikat

Kristal yapı:

Altıgen; altıgen prizmalar

Renk:

Zümrüt yeşili ila yeşile hafif mavimsi veya sarımsı yeşil

Sertlik:

Mohs ölçeğinde 7,5 ila 8

Kırılma indisi:

Zümrüt Taşı Satış

Zümrüt Taşı Satış

1,565 – 1,602

Yoğunluk:

2,67 – 2,78

dilinim:

belirsiz

Şeffaflık:

Opak saydam

Çift Kırılma veya Doğruluk:

-0,006

Parlaklık:

cam

floresan:

Genellikle hiçbiri

Gemoloji ile ilgili terimlerin detayları için lütfen Gemstone Sözlüğümüze bakın.

Zümrüt: İlgili veya Benzer Değerli Taşlar:
Başa dönüş

Akuamarin Değerli Taşlar
Doğal Akuamarin

Zümrüt önemli beril değerli taş grubuna aittir. Pembe morganit ve kırmızı bixbite gibi çoğu renk ve renklendirme maddelerine göre sınıflandırılmış, birkaç tane değerli taş kalitesinde beril çeşidi vardır. Yeşil aventurin kuvars , demantoid garnet, tsavorit, krom turmalin, krom diopsid, grossülerit garnet, uvarovit garnet , verdelit, florit, hiddenite ve peridot gibi yeşil zümrüt ile karıştırılabilecek birçok yeşil renkli değerli taşlar da vardır.

En Popüler İlgili Değerli Taşlar:
Akuamarin , altın beril , değerli altın beril, zümrüt ve morganit en popüler, en iyi bilinen beril ile ilgili değerli taşlardır.

Daha Az Bilinen İlgili Değerli Taşlar:
Goshenite , morganite , heliodor , bixbite ve ‘trapiche zümrüt’ daha az bilinen ilgili değerli taşlardır .

Zümrüt Mitolojisi, Metafizik ve Kristal Şifa
Başa dönüş

Bu muhteşem geminin etrafında sayısız fantastik hikaye büyüdü. Bugün en iyi zümrütlerin hala bulunduğu Güney Amerika’daki İnkalar ve Aztekler, zümrüt’ü kutsal bir taş olarak görüyordu. Bununla birlikte, muhtemelen en eski bilinen bulgular Mısır’daki Kızıldeniz civarında yapıldı. Mısır firavunları tarafından M.Ö. 3000 ile 1500 arasında sömürülen ve daha sonra “Kleopatra’nın Madenleri” olarak adlandırılan bu değerli taş mayınları, 19. yüzyılın başlarında yeniden keşfedildikleri zaman çoktan tükenmişti.

Yüzyıllar önce yazılan, Hindular’ın kutsal yazıları olan Vedalar, kıymetli yeşil mücevherlerin ve iyileştirici özelliklerinin şöyle olduğunu söylüyor: ‘Zümrütler iyi şans vaat ediyor’ ve ‘zümrüt refahı artırıyor’. Hint maharajasının ve maharanislerinin hazine sandıklarında harika zümrütlerin olması şaşırtıcı değil. Emerald, Mayıs ayının resmi doğum taşıdır ve evliliğin 20. ve 35. yılını anmak için resmi yıldönümü taşıdır .

Zumrüt Koleksiyon Kaya

Zumrüt Koleksiyon Kaya

Dünyaca ünlü Zümrüt
Dünyanın en büyük zümrütlerinden biri de ‘Mogul Emerald’. 1695’ten kalma, 217.80 karat ağırlığında ve bazı 10 cm boyunda. Bir tarafı dua metinleriyle yazılmıştır ve diğer tarafında görkemli çiçek oymaları vardır. Bu efsanevi zümrüt, 28 Eylül 2001’de Londra’daki Christie’s tarafından tanımlanamayan bir alıcıya açıklanmıştı.
Zümrütler eski zamanlardan beri çok saygınlık içinde tutulmuştur. Bu nedenle, en ünlü zümrütlerin bazıları müzelerde ve özel koleksiyonlarda görülüyor.

Mogul Emerald ve ‘Patricia’ Emerald – Büyük Resim görüntüsü
Mogul Zümrüt (solda) ve ‘Patricia’ Zümrüt (sağda)
Örneğin, New York Doğa Tarihi Müzesi, 632 karat ağırlığındaki en büyük Kolombiyalı zümrüt kristallerinden biri olan ‘Patricia’ nın yanında, İmparator Jehangir’e ait saf zümrütten yapılmış bir fincan sergiler.

Bogota Bankası’nın koleksiyonu, 220 ila 1796 karat arasında bir ağırlığa sahip beş değerli zümrüt kristali içermektedir.

Görkemli zümrüt, eski İmparatoriçe Farah’ın görkemli diademini süsleyen İran Ulusal Mücevher Hazinesi’nin bir parçasını oluşturur.

Türk sultanları da zümrütleri severdi. İstanbul’un Topkapı Sarayı’nda, her biri zümrüt ve diğer değerli taşlarla süslenmiş mücevher, yazı gereçleri ve hançerler sergileniyor.

Viyana hazinesi, 12 cm yüksekliğinde ve 2205 karat ağırlığında, tek bir zümrüt kristalinden kesilmiş bir vazo içermektedir.

Majesteleri, Kraliçe II. Elizabeth’in, buckingham sarayı altında, yaklaşık 40 metre mesafede bulunan ve bir buz pateni pisti büyüklüğünde olduğu söylenen özel bir odası olacak kadar çok mücevheri var. Bu, Londra Kulesi’nde tutulan İngiliz Kraliyet Mücevherlerini içermez. Kraliçenin kişisel mücevherleri muhafazakar bir şekilde 57 milyon dolar olarak değerlendirilmiş ve çoğu hediye olarak alınmıştır. Koleksiyonundaki muhteşem taşlar, zümrüt bir diadem içeren muhteşem bir zümrüt takı seti olan “Cambridge ve Delhi Dunbar Parure”.

Elizabeth Taylor da iyi bilinen bir mücevher koleksiyonuna sahipti. Bir nişan hediyesi olarak, Richard Burton ona bir düğün hediyesi olarak verdiği bir zümrüt kolyeyle taktığı bir zümrüt ve pırlanta broş verdi. Küpeler, bir bilezik ve bir yüzük izledi.

Feragatname: Metafizik ve Alternatif Kristal İyileştirme Yetkileri ve Özellikleri onaylanmış tavsiye olarak alınmamalıdır. Geleneksel, Tören ve Mitolojik Değerli Taş Lore, çeşitli kaynaklardan toplanmaktadır ve SETT Co., Ltd.’nin tek görüşünü temsil etmemektedir. Bu bilgi doktorunuzun tavsiyesinin yerine geçmez. Herhangi bir tıbbi durumunuz varsa, lütfen lisanslı bir tıbbi pratisyene başvurun. GemSelect, şifa veya astrolojik doğum taşı güçleri ile ilgili hiçbir iddia veya beyanda bulunmaz ve hiçbir koşulda sorumlu tutulamaz.

Zümrüt Taşı

Zümrüt Taşı

Zümrüt Taş ve Takı Tasarım Fikirleri
Başa dönüş

Yeşil zümrüt, çoğu değerli taş türü için mükemmel değerli taşlardır . Zümrütlerin doğal kusurları nedeniyle zor olmasalar da, oldukça zor oldukları düşünülmektedir. Aynı zamanda iyi bir ateş ve parlaklık seviyesine sahipler ve bu da onları açık ortamlar için ideal taşlar yapıyor. Yeşil zümrüt büyük taş zümrüt yüzük ve kolye ayarında mükemmeldir. Şeffaflığı en üst düzeye çıkarmak için ışığın kolayca geçmesini sağlayan tasarımlara en iyi şekilde yerleştirilirler. ‘Zümrüt’ kesiminin kesik köşeleri, zümrütlerin faset köşelerinin kırılma ve ufalanma riskini azalttıklarından daha “giyilebilir” olmalarına yardımcı olmak üzere tasarlanmıştır. Zümrüt giyerken, zümrüt kesimleri, ovaller ve sivri faset köşeleri olmayan diğer şekiller en güvenlidir.

GemSelect – Orta Boy Üç Zümrüt Yüzük Tasarımları
GemSelect’ten Zümrüt Yüzük Tasarımları
Zümrütler, teller ve bilezikler gibi boncuklu ve eskitme mücevherler için mükemmel taşlardır, ancak tipik olarak sadece düşük dereceli zümrüt bu tür mücevher kullanımı için ayrılmıştır. Genel olarak zümrüt, dünyadaki en popüler değerli taşlardan biridir ve özellikle seçkinler arasında ‘değerli dört’ taştan biri olduklarını düşünerek seçkinler arasında favoridir. Diğer nadir bulunan renkli taşların aksine, zümrütler genellikle yerel takılarda, genellikle üst düzey tasarımlar olarak bulunur. Tüm zümrütler kırılgandır ve iç gerilimleri nedeniyle, ayarlama, kesme ve yeniden doldurma sırasında ekstra özen gösterilmelidir. Zümrütler ısıya ve basınca karşı hassastır, bu nedenle kuyumcular onları ayarlarken dikkatli olmalıdırlar.

Not: Kara taş ağırlığına göre değil, boyuta göre renkli taşlar satın alın. Renkli taşlar boy / ağırlık oranına göre değişmektedir. Bazı taşlar daha büyük, diğerleri ise ağırlık olarak elmastan daha küçüktür.

Zümrüt Taş ve Mücevher Bakımı ve Temizliği
Başa dönüş

Zümrüt (Yeşil Beril)

Zümrüt (Yeşil Beril)

Değerli taşlar nasıl temizlenir Değerli zümrüt basınca karşı hassastır ve ev kimyasallarına karşı hassastır. Zümrüt sert taşlardan biri olmasına rağmen, doğal olarak yer alması ve hatalı oluşu nedeniyle hala dikkatli bir şekilde kullanılması gerekir. Zümrütleri işlerken diğer beril formlarından daha kırılgan oldukları için ekstra özen gösterilmelidir. Sert kimyasallarla veya çamaşır suyu veya asit gibi ev temizleyicileriyle çalışırken zümrüt mücevher takmaktan kaçının. Temizlerken ılık sabunlu su ve bir mendil veya yumuşak bir bez kullanabilirsiniz. Tüm sabunlu kalıntıları gidermek için taşları iyice duruladığınızdan emin olun.

Zümrütlerinizi temizlerken ultrasonik temizleyicilerden ve vapurlardan kaçının, zümrütleri geliştirmek için kullanılan yağları çıkarabilirler. Zümrütler için geleneksel yağlama sabittir fakat kalıcı değildir, bu da çoğu zümrütün kaybolan renk ve parlaklıklarının bir kısmını geri döndürmek için sık sık tekrar yağlanması gerektiği anlamına gelir. Egzersiz yapmadan, temizlemeden, spor yapmadan ve fiziksel aktivitelere katılmadan önce daima zümrüt mücevherlerinizi çıkarın. Zümrütler diğer taşları kolayca çizebilir ve topaz ve safir gibi sert taşlarla kolayca çizilebilirler. Çizilmeleri önlemek için zümrütleri diğer değerli taşlardan ve değerli taşlı mücevherlerden uzak tutun. Değerli taşlarınızı yumuşak bir bezle sararak ve kumaş astarlı bir kutuya koyarak saklayın.

ümrüt Anlamına ve Kullanımına Giriş
Belirtilen litolog Bingen’den St. Hildegard, “Doğanın tüm yeşilinin Zümrüt içinde yoğunlaştığını” ilan etti. [Megemont, 80-81] İnsanlık çağında gençliği temsil eden bu yemyeşil kristalin gücü ruhu canlandırıyor baharın kalbi, umut ve geleceği simgeleyen, yenilenme ve büyüme. Bu, bir Aşk Arayıcı ve Gerçeğin bir Revealer’ı olup, anlam, adalet, şefkat ve uyum arayışlarına ilham verir.

“Başarılı Sevginin Taşı” olarak adlandırılan Emerald, kalbi ve Kalp Çakrasını açar ve besler. Sakinleştirici enerjisi varlığın her seviyesine şifa verir, tazeliği ve canlılığı ruha getirir. İlham ve sonsuz sabır taşı olan bu birlik, şefkat ve koşulsuz sevgidir. Emerald, dostluğu teşvik eder, ortaklar arasında dengeyi sağlar ve özellikle iç mutluluk, memnuniyet ve sadakat sağladığı için bilinir. Antik dünyada aşk güvencesi sağlama kabiliyeti nedeniyle tanrıça Venüs’e ithaf edilmiştir. [Melody, 257] [Hall, 126] [Ahsian, 148] [Gienger, 36] [Mella, 84]

Zümrüt ayrıca, uzun zamandır gelecekteki olayları önceden belirlediğine ve birinin gerçeklerini ortaya çıkardığına inanılan, gözler ve görme ile ilgili büyük bir vizyon ve sezginin taşıdır. Hafızayı güçlendiren ve zihinsel netliği artıran bir bilgelik taşıdır. Zekayı ayırt etme ile birleştirir ve bilinçsizce bilinen şeyi bilinçli akla getirir. Zümrüt ayrıca, psişik yetenekleri harekete geçirmek ve basiret açmayı teşvik ederek odağı ve niyeti arttırır. Geleneksel olarak, sihir ve büyülere karşı bir koruma olarak kullanılmıştır. [Mella, 84-85] [Melodi, 257-258] [Hall, 127] [Kunz, 76-79]

Zümrüt, altı bin yıldan uzun bir süredir birçok kültürde hayranlık ve saygı kaynağı olmuştur, Babil pazarlarında M.Ö. 4.000 kadar erken satılmıştır. İnkalar tarafından ibadet edilen, Keldani’lerin tanrıça içerdiğine inanılan bir taşdı Manevi gücü ve güzelliği ile bütün büyük dinlerde onurlandırıldı. Zümrüt, eski Mısır’da sonsuz yaşamın sembolü, bilgeliğin tanrısı Thoth’un armağanı ve Kraliçe Kleopatra’nın favori mücevherlerinden biri olarak kabul edildi. Yüz yıl önce yeniden keşfedilen Yukarı Mısır’daki Zümrüt madenleri, dünyadaki en eskilerden bazılarıdır ve Kleopatra’nın taş sevgisi nedeniyle madenleri olarak adlandırılmıştır. Zümrütler ayrıca Aristoteles, Büyük İskender, Charlemagne ve Hindistan mogullarının tılsımıydı. Yüzyıllar boyunca pek çok ülkenin taçlarını ve kraliyet mücevherlerini süslediler ve muhteşem koleksiyonlar ve göz alıcı taşlar bugün zengin ve ünlülerin hazine edilmeye ve sergilenmeye devam ediyor. [ Mella, 84] [Eason, 250] [www.jewelsforme.com]

Emerald’ın yeşil renginin saf coşkusu, baskı, moda, güzellik ve dekor sektörünün endüstri standardı olan Pantone Company’ye 2013 yılında “Canlı” olarak nitelendirdiği “Zümrüt” ü ilan etmek için ilham verdi. Işıltılı. Lush… Refah , denge ve uyum duygumuzu geliştiren bir zerafet ve güzelliğin rengi. ” [Www.pantone.com]

Doğal, saydam Zümrüt, dört “değerli” değerli taştan (Diamond, Ruby ve Sapphire dahil) biridir ve eser miktarda krom ve / veya vanadyum ile renklendirilmiş berilyum alüminyum silikat minerali olan yeşil Beril çeşididir. Zümrüt, sarı-yeşilden mavi-yeşile kadar değişen tonlarda oluşur, en iyisi saf yeşil renkte bir tondur, orta tonda koyu renktedir. Açık renkli taşlar genellikle tür adı Yeşil Beril tarafından bilinir. Zümrütlerin çoğu, yüzey kırılma çatlakları ile yüksek oranda bulunur, bu nedenle toklukları veya kırılmaya karşı dirençleri, genellikle genellikle zayıf olarak sınıflandırılır. [Simmons, 147] [www.wikipedia.org]

Hintçe’ye göre , Emerald adının ilk adı “büyüyen şeylerin yeşili” anlamına gelen Sanskritçe Marakata olarak çevrildi . Bugün kullandığımız terimin, Yunanca Smaragdus olarak çevrilmiş eski Farsça bir kelimeden kaynaklandığına inanılıyor , “yeşil” “Antik taşta kullanılan terim” ve çok sayıda diğer yeşil taşlardan söz edilir. Zamanla Eski Fransız veya Vulgar Latince sürümleri, Esmeraulde , Esmaralda veya Esmaraldus , şimdiki adı Emerald oldu. [Fernie, 128, 132] [www.wikipedia.com] [www.jewelsforme.com] [Simmons, 147]

Zengin Beryl çeşidi Zümrüt, belki de ailenin en meşhuru olabilirken, Beryl ayrıca mavi Akuamarin, sarı Heliodor ve Altın Beril, pembe Morganit, Kırmızı Beril veya Bixbite ve kırmızı renksiz çeşitlilik, Goshenite.

zümrüt kullanır Zümrüt Kullanım Alanları ve Amaçları
Zümrüt, bir kişi veya bir meslek için Emerald, tutkuyu canlandırmak için mükemmel bir taştır. Romantik aşkı çekmek için, kalbe yakın bir Zümrüt görünüşte giyinmek veya taşımak. Küçük bir aşkı geri çağırmak için, taşı dudaklarına yakın tutarak söylemek istediğin sözcükleri söyle ve bir zarfa mühürle. Uygunsa, bir mesajla kişiye gönderin. [Eason, 250]

Tumblestone formunda, Emerald, özellikle kiloları hakkında alay edilmiş genç kızların veya gençlerin veya en son tasarımcı mallarını elde edememekten dolayı aşağılık hissetmek için yaratılan gençlerin güvenini geri kazanmada iyi bir özgüven sağlar. [Eason, 250]

Zümrüt duyguları üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahipken, düşünce, yansıma ve felsefe üzerinde canlandırıcı bir etkiye sahiptir. Sanatsal yaratıcılığı harekete geçirmek ve odaklanıp yoğunluğunu birinin hayatına kazandırmak için muhteşem bir kristal. [Megemont, 81] [Melodi, 257]

Emerald, iş yeri için dikkat çekici bir destek taşıdır. Zihinsel keskinliği arttırır, hafızayı güçlendirir ve konuşmada anlamlılığa ilham verir. Günde beş dakika tutulan Natural Emerald veya tumblestone, olguların hızlıca hatırlanmasını sağlar ve vizyoner içgörünün önemli bir fayda olduğu meslekler için idealdir. Özellikle yaşlı kadınlar için iş dünyasında başarıyı arttırıyor ve özellikle hukuki meseleler, davalar ve davalar konusunda yardım sağladığı biliniyor. [Kunz, 78] [Salon, 127] [Eason, 250] [Melodi, 258] [www.jewelsforme.com]

Zümrüt, zihinsel ve duygusal bir denge sağlayarak, bir grup insan içinde işbirliğini ve anlayışı teşvik etmede son derece yararlı olmasını sağlar. Ayrıca klostrofobinin giderilmesinde yardımcıdır. [Hall, 127]